Vláda usilovně pracuje na novele zákona o důchodovém pojištění na základě které by měl platit dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. Toto téma je politicky velmi atraktivní a diskutuje se o něm mnoho let. Pochopitelně největší vášně vzbuzují diskuze, o které profese se jedná. Navíc toto téma není citlivé jen z pohledu volebních preferencí, ale i v dopadu na státní kasu. Na jednu stranu chce stát co nejvíce šetřit, což mimojiné vede i k plánovanému posunutí odchodu do důchodu a na druhou pomocí této možnosti dřívějšího důchodu pro vybrané profese naopak více peněz utratí. Proto je jasné, že jak návrhy tak i finální podoba řešení bude dozajista budit vášně.

Co to znamená?

Generace narozená po roce 1970 může do starobního důchodu odejít v 65 letech, dříve narození lidé pak mají odchod do důchodu stanovený následující tabulkou. Pokud bude skutečně platit změna s dřívějším důchodem pro náročné profese, tak to znamená že budou tyto profese moci odejít do důchodu dříve a to bez toho, že by došlo ke snížení výše jejich důchodu.

 
 

Které profese mohou dříve do důchodu?

V tuto chvíli (červen 2023) mohou při splnění jistých podmínek do důchodu dříve odejít:

Horníci

Specifika horníků v odchodu do důchodu stanovuje § 37b a 37c zákona o důchodovém pojištění. To se týká těch, kteří před 1.1.2016 pracovali jako horníci a odpracovali alespoň:

  • 3300 směn v hlubinném hornictví
  • 2200 směn v hlubinném hornictví v uranových dolech
  • 3081 směn pokud zaměstnání v hlubinném hornictví skončilo z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice
  • 1981 směn pokud zaměstnání v hlubinném hornictví v uranových dolech skončilo z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice

Pokud dojde k naplnění některé z výše uvedených podmínek, tak se od důchodového věku stanoveného podle § 32 se odečte 7 let -> v zjednodušeně řeči to znamená, že jdete do důchodu o sedm let dříve.

Zdravotničtí záchranáři a členové jednotky hasičského sboru podniku

Od začátku roku 2023 jsou pro ně specifické podmínky odchodu do důchodu, které definuje § 37d a 37e zákon o důchodovém pojištění. To platí pro zaměstnance, kteří odpracovali alespoň 4 400 směn v dané profesi.

Za těchto prvních 4400 odpracovaných směn se doba odchodu do důchodu zkracuje o 30 kalendářních měsíců a poté dále o 1 kalendářní měsíc za každých dalších 74 odpracovaných směn.

Maximálně lze dobu odchodu do důchodu zkrátit o pět let.

 
 

Od kdy novela platí?

Zatím je to těžké odhadovat, ale současný ministr Marian Jurečka se vyjádřil ve smyslu, že návrh chce mít schválený během roku 2023 a platit by měl od 1.1 2025.

Koho se bude týkat?

Žádné konkrétní návrhy zatím nepadly, ale obecně se mluví o profesích co pracují v prostředí s vysokou teplotou nebo s velkou fyzickou námahou. Vždy je však zdůrazněno, že rozhodně nepůjde o desititíce pracovníků, ale spíše o vyšší tisíce. Což je na jednu stranu pochopitelné (dopady na státní rozpočet), na druhou stranu to tvoří velký tlak na to, které profese budou do seznamu zařazeny.

O kolik dříve do důchodu budou moci tyto profese jít?

Maximálně o pět let dříve.

Kdo to zaplatí

Na přímo rozhodně zaměstnavatelé. Ti budou odvádět vyšší sociální pojištění, které má po účinnosti návrhu postupně navyšovast. A finálně bude až o pět procentních bodů vyšší než je teď. To znamená 29,8 % v roce 2026. V roce 2023 sazba vzroste o dva procentní body, v roce 2024 o tři, v roce 2025 o čtyři a od roku 2026 o finálních pět. Zvýšení pojistného se týká části, kterou odvádí za zaměstnance zaměstnavatel. Nezvyšuje se proto sociální pojištění zaměstnance, které se odečítá od hrubé mzdy. To znamená, že zaměstnanec to na své výplatě nijak nepozná.

Prakticky však (určitě alespoň v soukromém sektoru) budou zaměstnavatelé hledat cestu jak toto navýšení ceny práce absorbovat. Jednou možností je zvýšení ceny svých výrobků či služeb, druhou pak omezení navyšování mzdy těmto zaměstnancům. Finálně to tedy může být že budou mít dřívější důchod, ale zase nižší mzdu. Sám jsem zvědav, jak si s tím trh práce v praxi poradí.

 
 

Jaký je rozdíl oproti předčasného důchodu?

Lidem z náročných profesí se nebude krátit výše důchodu. U předčasného důchodu se jeho výše (částka kterou dostanete) krátí.

Evidence směn

V současné podobě návrhu se počítá s tím, že musíte prokázat, že jste některou z náročných profesí vykonávali. A to až od roku 2001. Nicméně pro zaměstnavatel je minimální doba (pro některé rizika je to až 40 let) doba uchovávání evidence 10 let. To v tuto chvíli znamená, že až 12 let by mohlo být neuznatelných, protože nebude důkaz o tom, že daná práce byla vykonávána. Uvidíme jaká bude finální podoba.

Pravděpodobně dojde k něčemu jako "povinnosti posílat údaje o druhy a typu směn" na nějaké centrální místo, kde budou uloženy. Ale to bude pochopitelně stoprocentně platit jen od doby zavedení. Za minulost to bude podle toho co zaměstnavatel eviduje. Nebo co si vymyslí.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].