Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších otázek na nemoci pro částečný invalidní důchod i plný invalidní důchod.

Kompletní tabulky na invalidní důchody od OSSZ, které slouží k posouzení míry poklesu pracovní schopnosti naleznete zde.

Agorafobie a invalidní důchod

Agarofobie znamená strach z otevřených prostranství, osoba trpící agorafobií se často bojí opustit domov. Dopad agorafobie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka u psychických poruch tohoto typu se řeší zde.

Artróza a invalidní důchod

Jde o onemocnění kloubů, náchylnost k němu stoupá s věkem člověka. Dopad artrózy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Astma a invalidní důchod

Astma se projevuje zejména dušností a ztíženým výdechem s příznakem hvízdavého dýchání. Dopad astmatu na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Bechtěrevova nemoc a invalidní důchod

Jinak také nazývaná jako ankylozující spondylitida. Projevuje se chronickou únavou, ztuhlostí a bolestí v dolní části páteře, která může pokračovat do hýždí nebo zadní části stehna. Častěji postihuje muže. Dopad bechtěrevovi nemoci na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Bipolární porucha a invalidní důchod

Je známá i jako maniodepresivní psychóza a jde o závažnou mentální poruchu, která se projevuje prudkými změnami nálady, od manických stavů (extrémně dobrá nálada) až po po depresi (extrémně špatná nálada). Dopad bipolární poruchy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Borelióza a invalidní důchod

Lymská borelióza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, na člověka se přenáší po kousnutí klíštětem. Dopad boreliózy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Celiakie a invalidní důchod

Jde o chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek. Dopad celiakie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Crohnova choroba a invalidní důchod

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které nejčastěji projevuje v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Dopad chrohnovi choroby na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Deprese a invalidní důchod

Nejčastěji trpí depresemi pacienti, kteří jsou sociálně izolovaní, tělesně postižení, nebo ti, kdo ztratili někoho blízkého. Deprese ale mohou postihnout kohokoliv. Dopad depresí na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Epilepsie a invalidní důchod

Jedná se o záchvatovité onemocnění mozku, které se projevují tzv. epileptickými záchvaty. Dopad epilepsie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Lupénka a invalidní důchod

Podstatou lupénky (lupusu) je zánět, který se může vyskytnout kdekoli v těle. Podle toho, které orgány lupus nejvíce postihuje, se rozlišují také jeho formy. Dopad lupénky na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Méniérova choroba a invalidní důchod

Projevuje se zalehnutím uší, šelesty, hučením a pískáním v uších, nedoslýchavostí nebo prudkými záchvaty točivé závratě. Dopad méniérovi choroby na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Neuropatie končetin a invalidní důchod

Neuropatie jsou poruchy periferních nervů, jejichž porojevy jsou brnění, pálení, svědění, poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí.Dopad neuropatie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Polyneuropatie a invalidní důchod

Jedná se o rozsáhlé postižení periferních nerv. Dopad polyneuropatie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Rakovina prsu a invalidní důchod

Dopadu tohoto velice závažného onemocnění na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se věnuje tato kapitola.

Raynaudův syndrom a invalidní důchod

Je onemocnění tepenného systému, nejčastěji horních končetin. Dopad raynaudova syndromu na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Revmatoidní artritida a invalidní důchod

Projevuje se bolestí kloubů v těle, která znemožňuje běžné činnosti, jako psaní na klávesnici nebo pohyb. Dopad revmatoidní artritidy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Roztroušená skleróza a invalidní důchod

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Dopad roztroušené sklerózy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Sarkoidóza a invalidní důchod

Jedná se o multisystémové granulomatózní onemocnění. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Dopad sarkoidózy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Schizofrenie a invalidní důchod

Tato nemoc se projevuje selháváním myšlenkových procesů a sníženou schopností vnímat emoce a reagovat na ně. Může být provázena halucinacemi, zmateným vyjadřováním i myšlením. Dopad schizofrenie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Skolióza a invalidní důchod

Jedná se o posun obratlů, které znamenají deformaci páteře. Dopad skoliózy na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Tenisový loket a invalidní důchod

Tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Dopad tenisového lokte na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Tetanie a invalidní důchod

Tetanie je stav zvýšené dráždivosti nervosvalového ústrojí. Které může vyústit až v záchvat, který trvá minuty až hodiny. Dopad tetanie na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Vyhřezlá ploténka a invalidní důchod

Typickým projevem jsou bolesti vystřelující do horních nebo dolních končetin, rovněž může být problém s ovládáním některých svalů, nebo máte na těle místa s necitlivou kůží. Dopad vyhřezlé ploténky na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.

Komentáře  

0 #20 Pracomat.cz 2018-11-09 08:54
Cituji Eliška pechova:
Dobrý den chci se zeptat jestli uplatňují nárok ...


Dobrý den Eliško,

z vašeho popisu se zdá že ano, ale finální slovo má vždy posuzující lékař.
Citovat
0 #19 Eliška pechova 2018-11-08 21:35
Dobrý den chci se zeptat jestli uplatňují nárok na invalidní důchod mám eddisonuvu chochorobu a mikroadenom hypofyzy trápím vycvycerpanosti velkou únavou celkové můj ststav není dobrý abych bílá schopna pracovat děkuji
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2018-08-27 12:55
Cituji Petr:
Dobrý den,
Mám II. stupeň invalidního důchodu a v roce 2020 mohu jít do předčasného invalidního důchodu....


Dobrý den Petře,

doba vedení v evidenci úřadu práce je tzv. náhradní doba pojištění. Náhradní doba pojištění je období, za které není odváděno pojistné na sociální zabezpečení, a přesto se tato doba započítává pro nárok na důchod i jeho výši. Hezké ilustrativní příklady jsou na webu CSSZ - cssz.cz/.../...
Citovat
0 #17 Petr 2018-08-26 17:08
Dobrý den,
Mám II. stupeň invalidního důchodu a v roce 2020 mohu jít do předčasného invalidního důchodu. V současné době jsem veden na úřadu práce a obracím se na Vás s dotazem, protože OSSZ mi nebyla schopná odpovědět, jestli by se mi změnilo něco ve vyplácení invalidního důchodu, pokud bych se odhlásil z úřadu práce?
Citovat
0 #16 Pracomat.cz 2018-06-18 10:16
Cituji Jana:
Dobrý den, jsem po operaci dekomprese a přední transpozice n. ulnaris..


Dobrý den Jano,

pokud citíte, že je vaše pracovní schopnost omezena, tak určitě zkuste o invalidní důchod zažádat. O tom, zda ho dostanete a v jaké výši, rozhodne až posudkový lékař.
Citovat
-1 #15 Jana 2018-06-16 23:22
Dobrý den, jsem po operaci dekomprese a přední transpozice n. ulnaris, která je bez efektu
(brnění, bolesti, oslabení) a zároveň mám displasii hlavičky humeru (vrozená vada s projevy bolesti lok.kloubů a již začínající artróza. Je toto důvod k žádosti o inv. důchod? Děkuji
Citovat
+1 #14 Pracomat.cz 2018-06-08 07:48
Cituji David:
Dobrý den. Mám jen jednu ledvinu s chronickým ..


Dobrý den Davide,

opět nejspíše ano, ale to musí rozhodnout posudkový lékař.
Citovat
0 #13 Pracomat.cz 2018-06-08 07:33
Cituji Emil Matejov:
Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda ...


Dobrý den Emile,

z vašeho popisu to vypadá, že na invalidní důchod budete mít nárok, ale finální rozhodnutí je na posudkovém lékaři.
Citovat
+1 #12 Emil Matejov 2018-06-07 20:32
Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda mohu pobírat invalidní důchod jsem onkologicky nemocen mněl jsem rakovinu příušní žlázy zde jsem prodělal dvě operace v té době mi byl navrhnut důchod na dva roky ale domluvil jsem se na lehčí práci tak jsem do něj nešel a po roku jsem mněl metastázy v krčních uzlinách mám je odoperováné a jsem po ozařování a mám problém z ramenem bolesti a mám dušnost a velkou únavu děkuji za odpověd
Citovat
0 #11 David 2018-06-07 20:01
Dobrý den. Mám jen jednu ledvinu s chronickým onemocněním stádium 3. Mám nárok alespoň na částečný invalidní důchod? Děkuji za odpověď. David
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-03-29 21:27
Cituji Eva:
Dobrý den mám nárok invalidní důchod s cukrovkou a se syndromem neklidnych nohou?


Dobrý den Evo,

to musí posoudit posudkový lékař.
Citovat
0 #9 Eva 2018-03-29 01:10
Dobrý den mám nárok invalidní důchod s cukrovkou a se syndromem neklidnych nohou?
Citovat
+1 #8 Pracomat.cz 2018-01-30 10:32
Dobrý den Jolane,

řekl bych že ano, ale jedinou správnou odpověď na tento dotaz vám dá lékař. Zkuste si podat žádost o invalidní důchod a uvidíte.
Citovat
0 #7 Jolan 2018-01-30 08:54
Dobry den mam narok na duchod kdyz ,mam altrozu 1-2 stupen,trombofilii,astma,tenisovy loket,a cervikobrachiani syndrom
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2017-11-09 13:13
Dobrý den Andreo,

nikdo z redakce není lékař, takže vaši diagnózu nemůžeme odborně zhodnotit. Určitě vám ale doporučuji o invalidní důchod zažádat. Zažádat o něj může příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Odborný lékař pak rozhodne zda na něj máte nárok a určí jeho stupeň.
Citovat
0 #5 Andrea 2017-11-09 06:31
Dobře ráno mužů jsi požádat o invalidní důchod nebo sníženou pracovní schopnost byl mi diagnostiskovany komplexní algicky regionální syndrom beru léky na n euro patičkou bolest do toho mám skoliozu páteře posunula jsem my plotýnky která my dráždí nervy a záda bolí víš do toho všeho mám i zuženou svalovou pumpu prokrvení noh strastne levá je 3 stupeň těžká hemodinamicka insuficience a práva druhý stupeň funkce pumpy normální má UP. Mě pořád otravují z potvrzením nebo jsi mám požádat o invalidní důchod ale jinak my nikdo nic neporadil a jak nevim co mám delat děkuji za každou radu
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2017-05-24 20:58
Dobrý den Terezo,

zde naleznete (pracomat.cz/.../...) kompletní seznam diagnostik, tak jak jsou popsány v zákoně. Určitě doporučuji konzultaci s lékařem, který vám dá nejpovolanější odpověď.
Citovat
+1 #3 Tereza 2017-05-24 12:25
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda se míra pracovního poklesu sčítá i s jinými diagnostikami. Mám Bechtěrevovu chorobu, arytmii, astma a z toho už i deprese. Zvažuji žádost o ID, ale ani jedna z nemocí není nejhorší, jen dohromady to začíná být neúnosné.
Citovat
+1 #2 Pracomat.cz 2017-03-24 19:29
Dobrý den Jane,

první stupeň invalidního důchodu znamená pokles schopnosti pracovat o 35-49%. Proto je odpovídající práce v podobném rozsahu, tedy typicky poloviční úvazek. Pokud by jste pracoval na plný úvazek, riskujete že vám může být invalidní důchod odebrán - po přezkoumání zdravotního stavu.
Citovat
+1 #1 Jan Ochotnický 2017-03-23 09:34
Dobrý den , mohu pracovat na plný úvazek při prvním stupni invalidního důchodu ? Díky za informace.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit