V Česku platí od roku 2016 Zákon č. 223/2016 Sb. o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Podle něj musí být obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené během některých svátků. Zákon funguje především jako ochrana zaměstnanců, aby měli prodavači volno v době významných státních svátků a důležitých dnů pracovního klidu. Otevírací doba o svátcích je různá - některé svátky jsou obchody otevřené, jiné zavřené. Abyste v tom měli jasno, stačí kouknout do tabulek níže:

 
 

Zavřené obchody 2023 jsou na:

1. ledna Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
10. dubna Velikonoční pondělí
8. května Den vítězství
28. září Den české státnosti
28. října Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince otevřeno jen do 12 hodin
25. prosince 1. svátek vánoční
26. prosince 2. svátek vánoční

 

V tyto dny, kdy jsou obchody zavřené, si raději nakupte den dopředu. Nejčastěji bývají mezi zavřenými obchody velké supermarkety (typicky Globus, Tesco, Lidl, Kaufland, Billa, Albert, Baumax, Hornbach, Sconto, IKEA, atp.). Pokud potřebujete i tak nakoupit nějaké potraviny, je možné vyzkoušet některou menší prodejnu - typicky vietnamské večerky obvykle bývají menší než 200 metrů čtvereční a bývají otevřené. Případně, pokud bydlíte ve větším městě, je možné zkusit objednat rozvoz jídla - třeba přes www.Rohlík.cz. Ale v těchto dnech bývají dovážkové služby poměrně vytížené, takže objednávku raději nenechávejte na poslední chvíli. 

Původní záměr byl zavřít pouze větší obchody - velká obchodní centra ale zpravidla zavírají celá centra. To je nepřímý vliv na prodejny menší než 200 m2, které si samy nemohou rozhodnout a musí mít zavřeno.

Svátky, kdy jsou obchody otevřené:

7. dubna Velký pátek
1. května Svátek práce
5. července Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. července Den upálení mistra Jana Husa
17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii
24. prosince otevřeno jen do 12 hodin

 

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #4 Pracomat.cz 2020-03-20 07:46
Cituji Karel:
Dobrý den
chtěl bych se zeptat. Ze strany zaměstnavatele na mne tlačí ať si v ...


Dobrý den Karle,

pokud jsou překážky na straně zaměstnavatele a nemůžete v současné době vykonávat svoji práci, tak je nucení do dovolené obcházením zákoníku práce ze strany zaměstnavatele. Upozornil bych ho na fakt, že s tímto jednáním by rozhodně úřad práce nesouhlasil.
Citovat
+1 #3 Karel 2020-03-19 17:40
Dobrý den
chtěl bych se zeptat. Ze strany zaměstnavatele na mne tlačí ať si v tuto dobu vybíráme dovolenou i přes to, že jsme doma na 100% díky koronaviru.
Můžete mi prosím poradit jak bych se měl zachovat.
Děkuji
Citovat
+2 #2 Pracomat.cz 2020-03-14 22:27
Cituji Ivana Strejčková:
Dobrý den,v souvislosti s koronavirem byly státem uzavřené prodejny.Jaká bude náhrada mzdy?Děkuji


Dobrý den Ivano,

ptáte se jakou výši náhrady mzdy či platu dostanou zaměstnanci? Upřímně, názory se v této náročné době různí. Část právníků jejichž názory jsem měl možnost vidět hovoří o překážkách na straně zaměstnavatele a tedy 100 % náhradě. Část současnou situaci považuje za tzv. režim částečné zaměstnanosti (více na www.pracomat.cz/.../402-karantena.html ), ve kterém je náhrada minimálně ve výši 60 %. Já osobně se přikláním druhému řešení, ale uvidíme až vyjde oficiální vyjádření.
Citovat
+1 #1 Ivana Strejčková 2020-03-14 19:47
Dobrý den,v souvislosti s koronavirem byly státem uzavřené prodejny.Jaká bude náhrada mzdy?Děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].