V Česku platí od roku 2016 Zákon č. 223/2016 Sb. o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Podle něj musí být obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené během některých svátků. Zákon funguje především jako ochrana zaměstnanců, aby měli prodavači volno v době významných státních svátků a důležitých dnů pracovního klidu. Otevírací doba o svátcích je různá - některé svátky jsou obchody otevřené, jiné zavřené. Abyste v tom měli jasno, stačí kouknout do tabulek níže:

Zavřené obchody 2019 jsou na:

1. ledna Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
22. dubna Velikonoční pondělí
8. května Den vítězství
28. září Den české státnosti
28. října Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince otevřeno jen do 12 hodin
25. prosince 1. svátek vánoční
26. prosince 2. svátek vánoční

 

V tyto dny, kdy jsou obchody zavřené, si raději nakupte den dopředu. Nejčastěji bývají mezi zavřenými obchody velké supermarkety (typicky Globus, Tesco, Lidl, Kaufland, Billa, Albert, Baumax, Hornbach, Sconto, IKEA, atp.). Pokud potřebujete i tak nakoupit nějaké potraviny, je možné vyzkoušet některou menší prodejnu - typicky vietnamské večerky obvykle bývají menší než 200 metrů čtvereční a bývají otevřené. Případně, poku bydlíte ve větším městě, je možné zkusit objednat rozvoz jídla - třeba přes www.Rohlík.cz.

Původní záměr byl zavřít pouze větší obchody - velká obchodní centra ale zpravidla zavírají celá centra. To je nepřímý vliv na prodejny menší než 200 m2, které si samy nemohou rozhodnout a musí mít zavřeno.

Svátky, kdy jsou obchody otevřené:

19. dubna Velký pátek
1. května Svátek práce
5. července Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. července Den upálení mistra Jana Husa
17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii
24. prosince otevřeno jen do 12 hodin

 

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.