Můžeme při invalidním důchodu pracovat? Kolik si můžeme vydělat? A jak je to v tomto případě s placením daní z invalidního důchodu?

 
 

Práce pro invalidní důchodce

Zákon neobsahuje žádné omezení ohledně práce jakou mohou invalidní důchodci vykonávat. Omezen není ani maximální výdělek. Stejně tak je možné si přivydělat jako OSVČ - invalidní důchod zde není překážkou. Je nutné ale brát v potaz stupeň invalidity. Například ve třetím stupni invalidity nelze pracovat na plný úvazek ani na poloviční úvazek, protože takové pracovní zatížení neodpovídá snížené pracovní schopnosti pro třetí stupeň invalidity.

Zákony České republiky žádným způsobem nespecifikují v jaké míře mohou osoby, kterým byl přiznán invalidní důchod pracovat. Každý člověk se zdravotním postižením proto sám rozhoduje o tom, v jakém rozsahu může, s ohledemna svůj zdravotní stav, pracovat.

Forma pracovně právního vztahu

Invalidní osoby mají v tomto ohledu stejné možnosti jako osoby, které invalidní nejsou. Přesto se v praxi častěji setkávají s pracovní smlouvou na dobu určitou. Rozhodně není pravda, že zaměstnanci se zdravotním postižením musí mít uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, jak se někteří zaměstnavatelé snaží tvrdit.

Práce pro invalidní důchodce v 1. a 2. stupni invalidity

Dříve označovaná jako práce při částečném invalidním důchodu. Platí že výše výdělku není nijak omezena, je ale potřeba dodržovat pracovní omezení, které vyplývají ze stupně invalidity. Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně se nepočítá do doby pojištění. Pozor, že při vysokých příjmech může dojít ke zdanění invalidního důchodu.

Práce pro invalidní důchodce v 3. stupni invalidity

Dříve nazývaná jako práce v plném invalidním důchodu. Výše výdělku není opět omezena. Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně se počítá do doby pojištění.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #91 Pracomat.cz 2023-01-25 16:56
Cituji Jana Kalašová:
Dobrý den mám dotaz? Byl mě přidělen 2 stupeň ivalidity. Tak by mě zajímalo na kolik hodin můžu týdně pracovat. Děkuji za kladné vyřízení.


Dobry den Jano,

bohužel takto jednoduché, že pro každý stupeň invalidity by byl přiřazen určitý počet hodin které můžete pracovat není. Invalidita vám byla přiřazena na základně nějakého omezení schopnosti pracovat a tudíž nemůžete vykonávat nějaké pracovní činnosti. Když to zjednoduším, pokud budete mít potíže s nohama a nemůžete konat žádnou práci u které musí stát (např. doplňování zboží do regálů), tak vám nic nebrání v tom být v administrativě a sedět za počítačem. Toto byl pochopitelně zlehčený příklad pro ilustrace ale principiálně popisuje jaké jsou omezení pro invaliditu.
Citovat
0 #90 Jana Kalašová 2023-01-25 14:59
Dobrý den mám dotaz? Byl mě přidělen 2 stupeň ivalidity. Tak by mě zajímalo na kolik hodin můžu týdně pracovat. Děkuji za kladné vyřízení.
Citovat
0 #89 Pracomat.cz 2022-10-30 15:56
Cituji Blanka:
Dobrý večer chtěla jsem se zeptat jsem ...


Dobrý den Blanko,

to záleží na formě pracovního poměru a výši výdělku. Nicméně na DPP si myslím, že při tomto počtu hodin nic platit nebudete.
Citovat
0 #88 Blanka 2022-10-29 21:43
Dobrý večer chtěla jsem se zeptat jsem invalida prvního stupně budu pracovat zaťím dva měsíce na dohodu čtyři hodiny denně musím si platit zdravotní pojištění? Děkuji
Citovat
0 #87 Pracomat.cz 2022-09-15 16:15
Cituji oga:
Dobrý den byl mi přiznán ID 1 stupeň chtěla bych se prosím optat na kolik hodin mohu dělat práci děkuju


Dobrý den,

bohužel neexistuje jednoduchá odpověď ve stylu : "se stupněm číslo jedna můžete pracovat max XX hodin týdně". Vždy záleží na konkrétní pracovní náplni a vašem pracovním omezení. Obecně však lze říct, že při jednoduché práci která není v kontrastu s vaším pracovním omezením lze mít i plný úvazek.
Citovat
0 #86 oga 2022-09-15 11:00
Dobrý den byl mi přiznán ID 1 stupeň chtěla bych se prosím optat na kolik hodin mohu dělat práci děkuju
Citovat
0 #85 Pracomat.cz 2022-08-23 15:46
Cituji Anna:
Dobri den mam takovi dotas sem invalidni duchotce 3 stupne a mam pecovatele ...


Dobrý den Anno,

principiálně tě možné je, záleží na typu práce. Aby byla vykonávaná činnost v souladu s vaším pracovním omezením.
Citovat
0 #84 Anna 2022-08-21 22:32
Dobri den mam takovi dotas sem invalidni duchotce 3 stupne a mam pecovatele ale z duvduvodu niskeho duchodu kteri cini 8000tisic to neutahnu a sem samozivitelka z 2detma muzu pracovat nemecku na 4 hodini dekuji za odpovjet
Citovat
0 #83 Pracomat.cz 2020-06-16 15:28
Cituji Lucie:
Dobrý den,
pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na ...


Dobrý den Luci,

pokud jste v jakémkoliv stupni invalidního důchodu, pak je na vaše zaměstnání pohlíženo jako na vedlejší činnost.
Citovat
0 #82 Lucie 2020-06-16 14:55
Dobrý den,
pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám možnost nastoupit na VPP, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.
Citovat
+1 #81 Pracomat.cz 2020-06-08 07:29
Cituji Vlastimil Jedlicka:
Dobry den,mam invalidni duchod 3.stupne ...


Dobrý den Vlastimile,

invalidní důchod třetího stupně představuje poměrně významné omezení pracovní schopnosti. Přivýdělek jako takový se tím rozhodně nevylučuje, jen musí vykonavaná práce respektovat pracovní omezení co máte. Tudíž záleží na typu vykonávané práce. Abych to uvedl na příkladu, tak pokud máte důchod "na záda", těžko budete moci nosit nebo zvedat těžká břemena. Co se odměny za práci týká, tak opět bude záležet na typu práce. Můj odhad je mezi 100 - 150 Kč za hodinu.
Citovat
+2 #80 Vlastimil Jedlicka 2020-06-07 18:10
Dobry den,mam invalidni duchod 3.stupne z duvodu diagniskovana schizofrenie,mohl bych jsi brigadne privydelavat v betonarce a jaky muze byt platovy ohodnoceni dekuji
Citovat
-2 #79 Pracomat.cz 2020-06-06 22:00
Cituji Vančurová Hana:
Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1.stupně ....


Dobrý den Hano,

doporučuji probrat přímo s lékařem, záleží na přesném stavu vašeho pracovního omezení. Na první pohled se zdá, že by to vadit nemuselo, ale je to jen doměnka.
Citovat
0 #78 Vančurová Hana 2020-06-06 13:56
Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1.stupně z důvodu psychických depresí. Pravuji na základní škole jako asistentka pedagoga na 4 hodiny se smlouvou do 8/2020. Měla bych možnost pracovat na 0,75% úvazku v mateřské škole jako asistent pedagoga. Je možné že bych mohla přijít o částečný inv. Důchod? Dekuji
Citovat
+1 #77 Pracomat.cz 2020-04-09 10:04
Cituji Alena Kopecká:
Dobrý den. Byl mi přiznán ID 1. stupně se sníženou pracovní schopností o 40%. Byla jsem v r. 2019 ...


Dobrý den Aleno,

obecně dle Zákoníku práce platí, že je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Z vašeho popisu mi přijde, že svoji původní práci být schopna vykonávat nemůžete. Toto rozhodnutí by však mělo být součástí lékařského posudku o zdravotním stavu. Pokud pro vás zaměstnavatel nebude mít jinou adekvátní práci, jedná se o překážky na straně zaměstnavatele s výplatou plné výše mzdy. Pochopitelně to v takovém případě nejčastěji končí výpovědí ze strany zaměstnavatele při které máte nárok na odstupné. Co se případného hledání zaměstnání  a registrace na ÚP týče, tak ta je dobrovolná. V případě přiznaného invalidního důchodu za vás platí zdravotní pojištění stát, takže kvůli němu se na ÚP registrovat nemusíte.
Citovat
-1 #76 Alena Kopecká 2020-04-08 15:55
Dobrý den. Byl mi přiznán ID 1. stupně se sníženou pracovní schopností o 40%. Byla jsem v r. 2019 operována pro těžkou rozsáhlou stenózu L a S páteře a následně pak pro velký pooperační hematom. Bohužel, mám stálé bolesti v bederní oblasti a komplikace (svalová slabost v DK, bolesti kyčelních kloubů, kolen aj.). Jsem stále na opioidech a běžné domácí úkony mi dělají problémy. Chodím o FH. Pracuji jako zdravotní sestra a jsem zatím v pracovním poměru v Praze. Chtěla jsem se, prosím, zeptat: musím nastoupit zpět k zaměstnavateli? Obávám se, že tuto práci již nebudu moci pro stálé, téměř imobilizující bolesti vykonávat. Pokud dám výpověď, musím se přihlásit na příslušném úřadu práce a hledat si přiměřené zaměstnání?
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Alena Kopecká, Jihkavsko
Citovat
0 #75 Pracomat.cz 2019-12-03 18:36
Cituji Vlasta:
Dobrý den. Jsem onkologicky pacient a v lednu 2020 mi končí odpůrci doba. Nyní žádám o ID. Jsem i zaměstnana. Pokud mi bude ID přiznám, musím nastoupit do zaměstnání í když se na to necítím nebo mám dát výpověď? Možná za půl roku mi bude lépe a mohla bych pracovat. Jak vyřešit to půlroční období?


Dobrý den Vlasto,

záleží jaká bude míra omezení pracovní schopnosti, která vzejde z invalidního důchodu. Pokud vás bude omezovat ve výkonu současné práce, tak danou pozici vykonávat nebude moci. Pokud ano, a nebudete se na ni cítit (až po pauze a odpočinku), tak nejrozumnější možností je domluvit se zaměstnavatel na neplaceném volnu. Pokud na něj nepřistoupí, vy budete práce schopna a přitom nebude chtít pracovat u tohoto zaměstnavatele, tak to bohužel nejspíš skončí u ukončení pracovního poměru.
Citovat
0 #74 Vlasta 2019-12-03 14:21
Dobrý den. Jsem onkologicky pacient a v lednu 2020 mi končí odpůrci doba. Nyní žádám o ID. Jsem i zaměstnana. Pokud mi bude ID přiznám, musím nastoupit do zaměstnání í když se na to necítím nebo mám dát výpověď? Možná za půl roku mi bude lépe a mohla bych pracovat. Jak vyřešit to půlroční období?
Citovat
0 #73 Pracomat.cz 2019-08-29 13:27
Cituji Jana:
Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat,zda invalidní důchodce, pracující v chráněné dílně,si smí ještě přivydělávat jinde, např. na DPP. Děkuji.


Dobrý den Jano,

principiálně tomu nic nebrání, mějte však na paměti, že by obě práce (a to i v součtu dohromady) měly respektovat vaše zdravotní omezení. V opačném případě by mohlo dojít ke snížení stupně invalidity.
Citovat
-1 #72 Jana 2019-08-29 11:11
Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat,zda invalidní důchodce, pracující v chráněné dílně,si smí ještě přivydělávat jinde, např. na DPP. Děkuji.
Citovat
0 #71 Pracomat.cz 2019-08-11 20:57
Cituji Martin:
Dobry den, jsem invalidni duchodce s 3.stupnem ....


Dobrý den Martine,

vždy záleží na konkrétním zdravotním stavu, ale třetí stupeň invalidity už je docela významný. Konzultoval bych pracovní nabídku s pracovníky okresní správy sociálního zabezepčení. Vyhnete se tak riziku případného odebrání důchodu.
Citovat
+2 #70 Martin 2019-08-11 20:42
Dobry den, jsem invalidni duchodce s 3.stupnem invalidyti s psychickymi problemi. Mam moznost pracovat na polovicni uvazek 5,5-6,5 hodin dene, lehci praci skladnika v obchode s potravinami. Je nejaka moznost ze by mi vzali duchod, jsem na nem opravdu zavisli a chtel bych si jen privydelat.. predem dekuji za odpoved.
Citovat
0 #69 Pracomat.cz 2019-08-01 12:21
Cituji Radek Macák:
Dobrý den, mám ID 2.stupně. Mohu pracovat 8 hodin denně, když mi zaměstnavatel přizpůsobil náplň práce mému zdravotnímu stavu? Děkuji RM


Dobrý den Radku,

pokud máte náplň práce adekvátní svému zdravotnímu stavu, pak je možná i práce na osmi hodinovou směnu.
Citovat
-2 #68 Radek Macák 2019-07-31 12:14
Dobrý den, mám ID 2.stupně. Mohu pracovat 8 hodin denně, když mi zaměstnavatel přizpůsobil náplň práce mému zdravotnímu stavu? Děkuji RM
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2019-07-19 18:05
Cituji Lucie:
Dobrý den, ještě jeden dotaz. Já jen jestli tam jsem, zda mi ÚP ...


Dobrý den Lucie,

ÚP neplatí sociální pojištění za nikoho. Hradí zdravotní pojištění, ale to hradí i stát za příjemce invalidního důchodu.
Citovat
0 #66 Lucie 2019-07-19 17:28
Dobrý den, ještě jeden dotaz. Já jen jestli tam jsem, zda mi ÚP platí sociální pojištění, protože tento zaměstnavatel za mne nic neodvádí.
Citovat
0 #65 Pracomat.cz 2019-07-19 08:18
Cituji Lucie:
Dobrý den, mám přiznán 1.stupeň inval.důchodu...


Dobrý den Lucie,

pokud jste příjemence invalidního důchodu, tak nevidím smysl v další evidenci na ÚP.
Citovat
+1 #64 Lucie 2019-07-18 23:34
Dobrý den, mám přiznán 1.stupeň inval.důchodu. Mám brigádu na Dohodu...a jsem s ní plně spokojena. Jsem vedena na úřadu práce už rok. Tak se chci zeptat, zdá má pro mě smysl zůstávat nadále na ÚP. Děkuju za odpověď
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2019-04-28 16:26
Cituji Jana Trnkova:
Dobrý den dělám na zkráceny úvazek cca5hodin děje...


Dobrý den Jano,

pokud prohlášení nepodepíšete, tak za vás zaměstnavatel nemůže uplatnit slevy na dani. Pokud chcete, aby vám daňové přiznání dělal zaměstnavatel a nechcete si ho dělat sama, tak vám doporučuji tento formulář u zaměstnavatele podepsat.
Citovat
+1 #62 Jana Trnkova 2019-04-28 12:00
Dobrý den dělám na zkráceny úvazek cca5hodin děje a mám důchod 1 stupeň chci že zeptat jestli mi musí zaměstnavatel podávat daňové přiznání aniž bych ho musela podepsat a ani ho vidět dekuji
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2019-03-22 10:25
Cituji Zdeněk Sláma:
Dobrý den, pracuji jako reklamační technik a skladník, v menší firmě, na klasický 8 hodinový uvazek, s tím že již třetím rokem, sem pobíral ID....


Dobrý den Zdeňku,

omezení je dané právě rozhodnutím posudkového lékaře. V případě, že s jeho rozhodnutím nesouhlasíte, je možné do 30 dní od převzetí rozhodnutí podat odvolání. Posudkoví lékaři někde dovedou být hodně nepříjemní, ale při odvolání šanci máte.
Citovat
-1 #60 Zdeněk Sláma 2019-03-21 16:55
Dobrý den, pracuji jako reklamační technik a skladník, v menší firmě, na klasický 8 hodinový uvazek, s tím že již třetím rokem, sem pobíral ID, třetího stupně, s vyhodnocením 40% snížené schopnosti práce, kdy mi ve firmě vycházejí vstříc v všech směrech, pomáhají mi, kolegové zaskakují když mám svuj den atd, před třemi roky jsem prodělal poměrně vážnou operaci, při odstranění tenkého a tlustého střeva, mám Crohnovu chorobu agresivní typ, a před týdnem jsem byl u "posudkového" lékaře" který byl tedy velmi nepříjemný arognatní a choval se ke mě jako k podvodníkovi, což se mě celkem dotklo a celé mi to bylo nepříjemné. Dnes mi přišlo jeho "vyhodnocení" kde uvádí že moje práceschopnost je snížena pouze o 10%, a již nemám nárok na žádný stupeň, ID. Moje otázka zní, omezuje nějak zákon v roce 2019, dobu soustavné pracovní činnosti pro jakýkoliv, nebo některý stupeň Invalidity, děkuji za reakci.
Citovat
0 #59 Pracomat.cz 2019-02-28 13:27
Cituji Katka:
Dobrý den, mám ID 1 st. Léčím se s RA (revmatoidni artritida ) pracuji jako ...


Dobrý den Katko,

myslím si, že by vám ho vzít nemuseli, ale můj názor není rozhodující. Je dobré situaci konzultovat s lékařem, kde dostanete odbornější názor.
Citovat
0 #58 Katka 2019-02-28 09:37
Dobrý den, mám ID 1 st. Léčím se s RA (revmatoidni artritida ) pracuji jako AP (asistent pedagoga) a mam 90% úvazek což je 36hod. Týdne. Myslíte, že by mi mohli vzít ID? Fyzicky to není vůbec naročná práce a me baví. Dekuji Katka.
Citovat
-1 #57 Pracomat.cz 2019-01-29 14:11
Cituji Veronika:
Dobrý den, posudková komise mi řekla, že mi přizná invalidní důchod I. stupně...


Dobrý den Veroniko,

i práce při prvním stupni invalidity musí respektovat omezení daná zdravotní způsobilostí. Výše výdělku a pracovní doba principiálně není fixně omezena ani u dalších stupňů důchodu. Zkuste se s komisí domluvit, která z konkrétních pracovních čiností jim vadí a pokud je to možné, tak ji po dohodě se zaměstnvatelem ze své pracovní náplně odstranit.
Citovat
-1 #56 Pracomat.cz 2019-01-29 13:52
Cituji Miky:
Dobrý den, mám plný ID 3. stupně na psych. problémy, nabídla se mi ...


Dobrý den Miky,

máte pravdu, že u třetího stupně invalidního důchodu je nutno postupovat opatrně u přijímané práce. Už jen to, že ve smlouvě je 6 hodin a vy tam máte být jen 4 hodiny je podezřelé. Osobně bych to konzultoval přímo s úřadem, ideálně písemně. Ať máte důkaz o tom, že je daná pozice z jejich pohledu pro vás v pořádku.
Citovat
-1 #55 Miky 2019-01-29 12:46
Dobrý den, mám plný ID 3. stupně na psych. problémy, nabídla se mi fyz. nenáročná práce na asistenta prodeje učebnic v malé prodejně o 4 lidech,má to háček, ve smlouvě na HPP by bylo 6 hodin denně(prý kvůli školství),ačkoliv by se tam fyzicky bylo jen max. 4 hodiny(bylo by nás tam víc osob), obávám se, že by mi mohli vzít nebo snížit z 3 na 2 či 1 stupeň invalidity, na inzerátu bylo, že je tato práce vhodná pro ID 1,2,3 stupně.Nějak to ale nevoní. Co radíte?
Citovat
0 #54 Veronika 2019-01-29 11:58
Dobrý den, posudková komise mi řekla, že mi přizná invalidní důchod I. stupně, ale že nebudu moci zůstat ve stávajícím zaměstnání (údržbář), s tímto jsem nesouhlasila, proto mi invaliditu nepřiznali. Má na to posudková komise právo? Když je uvedeno, že invalidní důchodce I. stupně si může přivydělat, přičemž výše výdělku ani pracovní doba není omezena a současně se u invalidity I. stupně výdělečná činnost v podstatě předpokládá? Děkuji za Vaši odpověď
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2019-01-06 16:03
Cituji Tom:
Dobry den, mam duchod 2. stupne. Rad bych se zeptal kolik si mohu privydelat a zda to musim danit? Na UP nejsem veden. Trpim na socialni fobii, mam moznost si privydelat u kamose. Dekuji


Dobrý den Tome,

výše výdělku omezena není a pokud v roce 2019 přesáhne 480 600 Kč, tak již danit budete.
Citovat
-1 #52 Tom 2019-01-06 12:13
Dobry den, mam duchod 2. stupne. Rad bych se zeptal kolik si mohu privydelat a zda to musim danit? Na UP nejsem veden. Trpim na socialni fobii, mam moznost si privydelat u kamose. Dekuji
Citovat
+1 #51 Pracomat.cz 2018-12-05 08:56
Cituji soňa:
Dobrý den chcu se zeptat ja pobiram 3 stupen duchodu mužu..


Dobrý den Soňo,

můžete, ale musíte mít práci, která odpovídá vašemu zdravotnímu omezení.
Citovat
-1 #50 soňa 2018-12-04 21:33
Dobrý den chcu se zeptat ja pobiram 3 stupen duchodu mužu jit do prace nebo jen na brigadu budu moc rada když mi odpovite děkuju
Citovat
-1 #49 Pracomat.cz 2018-11-07 09:39
Cituji jindra:
Dobrý večer chtěla sem se vás zeptat mám 2stupen invalidity ...


Dobrý den Jindro,

pokud budete hledat brigádu v souladu s lékařskou zprávou (tedy max 2-4 hodiny patřičné práce), tak u důchod nepřijdete.
Citovat
0 #48 jindra 2018-11-06 22:39
Dobrý večer chtěla sem se vás zeptat mám 2stupen invalidity podle lékařské zprávy mohu pracovat 2až4hodiny pokud si najdu brigádu tak jestli mi nevezmou invalidní duchod děkuji vám za vaši odpověd
Citovat
-1 #47 Pracomat.cz 2018-10-02 20:38
Cituji Pavel:
Dobrý večer ještě jednou. Mám právě psychické problémy a epilepsii. Můžu pracovat 6h nebo 7.5hodin denně. Pracuju v chráněné dílně (kompletace výrobků) v sedě.


Dobrý večer Pavle,

nikdo z redakce nemá lékařské vzdělání a proto nedokážeme relevatně posoudit, zda je uváděná situace v pořádku.
Citovat
0 #46 Pavel 2018-10-02 19:45
Dobrý večer ještě jednou. Mám právě psychické problémy a epilepsii. Můžu pracovat 6h nebo 7.5hodin denně. Pracuju v chráněné dílně (kompletace výrobků) v sedě.
Citovat
0 #45 Pracomat.cz 2018-10-02 19:22
Cituji Pavel:
Dobrý den, pracuju v chráněné dílně a chci se zeptat kolik ...


Dobrý den Pavle,

limitem není odpracovaný čas, ani vydělaná částka. Jde o to, že vámi vykonávaná práce musí být v souladu s vaším zdravotním omezením. Když to zjednoduším, pokud nemůžete delší dobu stát, ale sedět můžete bez zdravotních obtíží, tak můžete teoreticky pracovat i na plný úvazek. Pokud si nejste jistý, tak je lepší vykonávanou práci konzultovat s lékařem, ať víte zda není v rozporu s vaším zdravotním omezením. U financí limit není, jako invalidní důchodce si můžete vydělat 5 000 nebo 50 000 Kč a důchod vám bude zachován (samozřejmě při splnění prvně zmiňované podmínky).
Citovat
0 #44 Pavel 2018-10-02 18:15
Dobrý den, pracuju v chráněné dílně a chci se zeptat kolik musím pracovat hodin denně když mám invalidní důchod 1.stupne. Můžu pracovat jen 6 nebo je to jedno. A kolik si můžu vydělat peněz za měsíc aby se mi důchod nezdanil, nebo aby mi nesebrali důchod když to budu přehánět. Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #43 Pracomat.cz 2018-09-18 08:57
Cituji Miluše Nevtípilová:
Dobrý den,

Mám invalidní důchod 3. Stupně. Mohu pracovat a přitom být zapsána jak na zdr. tak i soc. pojišťo., nebo jakmile bych se zapsala, tak by mi byl invalidní důchod odebrán? Předem děkuji za odpověď.


Dobrý den Miluše,

i při třetím stupni invalidity lze pracovat. Zvolená práce však musí být přiměřená k vašemu zdravotnímu omezení. Jinak vám může hrozit úprava zařazení do invalidního stupně. Například těžko můžete při 3. stupni pracovat jako prodavačka na pokladně v supermarketu na osmihodinové směny. Ale práce na kratší časový rozsah, nebo například práce z domova by vadit neměly.
Citovat
+1 #42 Miluše Nevtípilová 2018-09-17 17:15
Dobrý den,

Mám invalidní důchod 3. Stupně. Mohu pracovat a přitom být zapsána jak na zdr. tak i soc. pojišťo., nebo jakmile bych se zapsala, tak by mi byl invalidní důchod odebrán? Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #41 Pracomat.cz 2018-08-27 09:40
Cituji svatava:
dobry den mam diagnostikovanou epilepsi,agorafobii a smisenou poruchu osobnosti nedavno mi byl schvalen invalidni duchod 1 stupne ....


Dobrý den Svatavo,

v takovém případě doporučuji zůstat na ÚP dokud budete mít nárok na podporu a poté teprve zkusit najít pracovní místo, které bude vyhovovat vašim specifickým potřebám.
Citovat
+1 #40 svatava 2018-08-26 18:44
dobry den mam diagnostikovanou epilepsi,agorafobii a smisenou poruchu osobnosti nedavno mi byl schvalen invalidni duchod 1 stupne mela bych zajem o nejaky ten privydelek ale jelikoz mam uzkostnou agorafobii tak mam problem se sama nekde dopravit pouze s dobrovodem tak se chci zeptat jak to mam resit kdybych ukoncila evidenci na urad prace tak bych prisla o davky statni socialni podpory dekuji za vasi odpoved
Citovat
+1 #39 Pracomat.cz 2018-07-30 09:39
Cituji Václav:
Dobrý den,chci se zeptat,mám ID 2.stupně se snížením o 50%...


Dobrý den Václave,

teoreticky ano. Ale to, že nebyla stanovena další kontrolní lékařská prohlídka, může také znamenat, že u vašeho onemocnění nedochází ke zhoršení ani zlepšení. Bohužel na tuto otázku zná odpověď jen lékař po posouzení vašeho zdravotního stavu.
Citovat
-1 #38 Václav 2018-07-29 18:40
Dobrý den,chci se zeptat,mám ID 2.stupně se snížením o 50%,necelý měsíc jsem pracoval jako operátor O2 na HPP,při posledním posudku nebyla stanovena další KLP vzhledem k charakteru onemocnění,mohou mi ID odebrat nebo snížit?Děkuji
Citovat
0 #37 Pracomat.cz 2018-06-11 09:51
Cituji Bohdan:
Dobrý den,
údajně je dnes možné být zaměstnán na plný úvazek...


Dobrý den Bohdane,

teoreticky ano, ale vždycky záleží na konkrétním zdravotním omezení a posouzení lékařem.
Citovat
-1 #36 Bohdan 2018-06-10 17:30
Dobrý den,
údajně je dnes možné být zaměstnán na plný úvazek, a zároveň pobírat ID 1. stupně. Je mi jasné, že záleží na konkrétní míře snížené pracovní schopnosti, ale obecně vzato je tato informace relevantní ?
Děkuji.
Citovat
0 #35 Pracomat.cz 2018-05-18 14:00
Cituji Dušan:
Dobrý den mám invalidní důchod 3.stupne mužů pracovat děkuji moc za pochopení


Dobrý den Dušane,

můžete, ale vykonávané práce musí být v souladu s vaším zdravotním omezením. Tzn. když má te "invalidní důchod na záda", neměl byste nosit či zvedat těžká břemena ...
Citovat
0 #34 Dušan 2018-05-17 16:05
Dobrý den mám invalidní důchod 3.stupne mužů pracovat děkuji moc za pochopení
Citovat
0 #33 Pracomat.cz 2018-03-13 16:02
Cituji Lenka P.:
Dobrý den,mám invalidní důchod 1. stupně a hlavní pracovní poměr, ve kterém jsem si sjednala 5-ti měsíční neplacené volno. Prosím Vás,musím si platit zdravotní pojištění nebo ho platí za mě stát? Děkuji za info. LP


Dobrý den Lenko,

jako invalidní důchodce máte v případě neplaceného volna zdravotní pojištění hrazené státem.
Citovat
0 #32 Lenka P. 2018-03-13 15:35
Dobrý den,mám invalidní důchod 1. stupně a hlavní pracovní poměr, ve kterém jsem si sjednala 5-ti měsíční neplacené volno. Prosím Vás,musím si platit zdravotní pojištění nebo ho platí za mě stát? Děkuji za info. LP
Citovat
0 #31 Pracomat.cz 2018-02-14 13:38
Dobrý den Kateřino,

ten limit je spíše s ohledem na váš zdravotní stav a druh vykonávané práce. Konzultujte ji s lékařem, který nejlépe dokáže posoudit jaký objem práce týdně je v souladu s invalidní, důchodem.
Citovat
+1 #30 Kateřinaa 2018-02-14 13:03
Dobrý den,
jde mít prac poměr na HPP a invalidní důchod II stupně? Je to důvod k odebrání invalidního důchodu? Prý to nejde dohromady - prý musím být fond odpracovaných hodin menší třeba 3/4 . pomohlo by tedy HPP a snížení hodin na 30 týdně ? děkuji
Citovat
+1 #29 Pracomat.cz 2018-02-09 09:17
Dobrý den Kateřino,

rozhodně vás nechci ani nemohu nabádat k nějakému jednání v rozporu s pracovním zákonem. Zde hrozí spíše kontrola od orgánu typu úřad nebo inspektorát práce. Ale ta ověří spíše náležitosti smlouvy. Realitu, tedy to jak často pracujete, budou ověřovat těžko.
Citovat
0 #28 Kateřinaa 2018-02-08 19:44
Dobrý den,
Do jaké míry si může posudkový lékař ověřit počet odpracovaných hodin - či typ úvazku u zaměstnavatele??
Citovat
+1 #27 Pracomat.cz 2018-01-21 12:58
Dobrý den Jano,

odpověď záleží na mnoha faktorech jako třeba typ smlouvy, mzda nebo počet odpracovaných hodin. Obraťte se na mzdovou účetní vašeho zaměstnavatele, bude to nejsnadnější a rovnou si můžete ujasnit i případné další otázky.
Citovat
+2 #26 Jana 2018-01-20 16:29
Dobrý den přeji, mám 1. stupeň invalidity a začala jsem pracovat na HPP v chráněné dílně na 8hodin denně. Chtěla bych znát podrobný výpočet mzdy. Kolik procent zdravotního, sociálního odvádí zaměstnavatel a zaměstnanec. Můžete uvést příklad, budu ráda.
Citovat
0 #25 Pracomat.cz 2018-01-05 14:06
Dobrý den Aleno,

na první pohled se mi taková pracovní doba s ohledem na stupeň invalidity zdá poměrně dlouhá, ale vždy záleží na konkrétních pracovních omezení a náplní práce. Doporučuji to konzultovat s lékařem, ten vám může dát kvalifikovanou odpověď.
Citovat
+2 #24 Alena Kostincová 2018-01-05 12:33
Dobrý den, po onkologické operaci mi byl přiznán III.STUPEŇ invalidního dúchodu.Mohu dále pracovat v Mateřské škole jako učitelka na 6 hodin.Děkuji
Citovat
0 #23 Pracomat.cz 2017-12-30 08:30
Dobrý den Ireno,

to záleží na tom jaká je výše vašeho výdělku a jaký druh pracovně právního vztahu máte se zaměstnavatelem: zkrácený úvazek, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti atd ...
Citovat
0 #22 Irena Gujdova 2017-12-30 01:49
Dobry den,mam invalidni duchod 1.stupen a pracuji v chranene dilne,mam take brigadu platim i z tohoto dane dekuji
Citovat
0 #21 Pracomat.cz 2017-12-13 10:38
Dobrý den Lukáši,

na otázku ohledně délky možné pracovní doby vám nejlépe odpoví lékař. Jako invalidní důchodce prvního stupně můžete k důchodu pracovat, takže není žádný důvod u brigády říct, že jste jeho příjemcem.
Citovat
-1 #20 Lukáš 2017-12-13 08:02
Dobrý den,

Mám inv. důchod 1. stupně , konkrétně 35% důvod psychika (porucha osobnosti). Chci se zeptat jestli mohu pracovat na plný úvazek? Nebo alespon na kolik hodin? Popřípadě co dělat za práci? Jsem vyučený prodavač. Hledám zatím jen brigádu. A ještě bych Vás poprosil jestli musím na brigádě sdělovat že pobírám invalidní důchod?
Citovat
0 #19 Pracomat.cz 2017-12-08 18:17
Dobrý den Naďo,

u prvního a druhého stupně ID se skutečně náhradní doba pojištění nezapočítává. U třetího již ano. Zjednodušeně řečeno, pak za dobu co jste v invalidním důchodu máte vyšší i starobní důchod.
Citovat
-1 #18 Pracomat.cz 2017-12-08 18:05
Dobrý den Naďo,

to závisí na vašem zdravotním omezení. Teoreticky by mohlo být možné pracovat na plný úvazek, pokud by se jednalo o nenáročnou práci v souladu s vaším zdravotním omezením. Na vašem míste bych to podle popisu pracovní pozice konzultoval s lékařem orgánu OSSZ.
Citovat
0 #17 Naďa 2017-12-08 13:03
Dobrý den, jak musím mít upravenou pracovní dobu při invaliditě 1.stupně 35%? Pracovní doba musí být omezena časově, nebo jen náplní práce? Děkuji s přáním pěkného dne Naďa
Citovat
-2 #16 Naďa 2017-12-08 12:58
Dobrý den, dočetla jsem se, že doba pobírání inv. důchodu se nezapočítává do doby pojištění. Jak tomu mám rozumět. Souvisí to s nemocenskými dávkami nebo výší starobního důchodu či věkem odchodu do důchodu? Děkuji za odpověď
Citovat
-1 #15 Dany 2017-11-28 19:08
Dobry den,mam ID 1.stupne.Jeste jsme nikdy nepracovala,ale ted po skole musim,protoze mi neni hrazeno soc.pojisteni,jelikoz uz jsem vycerpala v drivejsi dobe rocni evidence.Hledam praci na plny uvazek,protoze na castecny nemam mimo uklid ceni sanci najit.Ostatni jsou narocne abnavic mam vysoke vzdelani.Jde mi o to,ze se obavam,ze ackoli dle zakona muzu pracovat na jakoukoli dobu a castku,podle me,jakmile komise zjisti,ze delam na plny uvazek,tak mi duchod odebere.Bez praxe je nastupni plat nizky a duchod potrebuju jako histotu urc.castky.Vim,ze vse zavisi na posudku a komisi,ale vim,ze se to stava.Co si o tom myslite?
Dekuji
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2017-11-23 13:29
Dobrý den Marcelo,

pracovat můžete, ale v souladu s omezeními, které vám přináší vaše invalidita. POkud máte pracovní schopnost sníženou o 50%, měla by jste pracovat na méně než poloviční úvazek. A samozřejmě nevykonávat práce, které jsou v rozporu s vaší diagnózou.
Citovat
-1 #13 Marcela 2017-11-23 11:31
Dobry den mam dotas kdyz mi schvalily 2stupen ivaldny duchod jestli muzu do prace a jeste mi nevypocitali co muzu delat ajak pokracovat dekuji
Citovat
-1 #12 Pracomat.cz 2017-10-23 20:25
Dobrý den Dano,

při ID 1 stupně je snížena schopnost pracovat o 35 - 49 %. O podobné množství času je obvykle poníženo měsíční množství práce. Prakticky se tedy bavíme o polovičním úvazku, maximálně o trochu výše dle konkrétních zdravotních omezení. V praxi tedy okolo 80 - 100 hodin měsíčně.
Citovat
-1 #11 Dana Slavíčková 2017-10-23 16:38
Dobrý den .Chtěla bych se zeptat mám ID 1stupně a dělám 12h směny .Kolik hodin může odpracovat ID měsíčně ??
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2017-09-04 20:33
Dobrý den Ladislave,

v případě, že získáte ID, tak není nutné zůstávat v evidenci ÚP. Za invalidní důchodce 1., 2. i 3. stupně stát hradí zdravotní pojištění, u invalidních důchodců 3. stupně je navíc doba pobírání ID brána jako náhradní doba důchodového pojištění (tedy jako by jste pracoval). Pokud by jste měl invalidní důchod 1. nebo 2. stupně, tak evidencí na úřadu práce získáte také náhradní dobu důchodového pojištění. Věřím, že by vám v tom případě byli nápomocní a pomohli se získáním práce adekvátní vašemu zdravotnímu stavu.
Citovat
0 #9 Ladislav 2017-09-04 16:31
Dobrý den,dnes jsem dlouhodobě nemocný a můj lékař mi doporučil,abych si šel zažádat o invalidní důchod.Mám artrozu kyčelního kloubu 3.stupně.Na okresní zprávě mi referentka řekla,že stejně budu muset do práce,nebo se zahlásit na pracáku.Mám velké bolesti,tak nevím,jakou práci mi chtějí na pracáku přidělit.Maminka byla v inval.důchodu a nikdy se hlásit na pracáku nemusela.Dělala domácí práce v sedě.
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2017-07-16 11:35
Dobrý den Marcelo,

pracovat je možné i ve třetím stupni invalidního důchodu, ale s ohledem na omezení, které vyplývají ze zdravotního stavu - viz příspěvek výše. Proberte tuto situaci přímo se svým posudkovým lékařem. Dozvíte se jaké množství hodin za týden může pracovat a zároveň si tak zajistíte, že je vše v souladu se zákonem.
Citovat
+2 #7 Marcela 2017-07-15 16:53
Dobrý den, přítel je po selhání ledvin. Teď sice chodí do práce,ale musí nastoupit na invalidní důchod 3.stupne. Chtěla bych se zeptat jestli bude v naši práci moct zůstat alespoň na par hodin týdne.dekuji
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2017-06-26 16:24
Dobrý den Markéto,

pokud pracujete na zkrácený úvazek, který odpovídá vašemu stupni invalidity, pak by neměl být problém. Tzn. pokud máte pokles pracovní schopnosti o 40%, neměla by jste pracovat více než 60% standardního úvazku.
Citovat
+3 #5 Markéta 2017-06-26 15:07
Dobrý den, pobírám důchod invalidity 1.stupně a pracuji na úvazek 12ti hodinové pracovní doby s přestávkou 2hodin, práce není fyzicky náročná, je ve stravovacích službách. Je nějaké omezení délky pracovní doby? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2017-02-20 15:25
Dobrý den Vítězslave,

postavení starosty obce je obsaženo v zákoně č. 128/2000 Sb. o obcích (obecní zřízení) a nevztahují se na něj tedy povinnosti typické pro zaměstnance dle Zákoníku práce. Vykonávat tuto funkci vedle invalidního důchodu můžete.

Jen pozor, že vedle pobírání plného invalidního důchodu vykonáváte činnost starosty, neovlivní výši invalidního důchodu. Vámi dosahované příjmy se ale zohlední do důchodu starobního.
Citovat
0 #3 Vítězslav 2017-02-20 14:04
Gobrý den,mám III.stupenˇinvalidity,můžu pracovat jeko neuvolněný místostarosta?Nejedná se pracovní poměr ,ale o funkci.Děkuji.
Citovat
-1 #2 Pracomat.cz 2016-10-17 20:21
Dobrý den Marcelo,

pracovat můžete, ale měla by jste vykonávat práci s ohledem na svoje zdravotní omezení. Tedy méně než 1/3 klasického pracovního úvazku a fyzicky nenáročnou práci.
Citovat
0 #1 MARCELA 2016-10-17 13:11
DOBRÝ DEN DOSTALA JSEM 3 STUPEN INVALIDITY MUŽU PRACOVAT?DĚKUJI
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]