Můžeme při invalidním důchodu pracovat? Kolik si můžeme vydělat? A jak je to v tomto případě s placením daní z invalidního důchodu?
Práce pro invalidní důchodce
Zákon neobsahuje žádné omezení ohledně práce jakou mohou invalidní důchodci vykonávat. Omezen není ani maximální výdělek. Stejně tak je možné si přivydělat jako OSVČ - invalidní důchod zde není překážkou. Je nutné ale brát v potaz stupeň invalidity. Například ve třetím stupni invalidity nelze pracovat na plný úvazek ani na poloviční úvazek, protože takové pracovní zatížení neodpovídá snížené pracovní schopnosti pro třetí stupeň invalidity.
Zákony České republiky žádným způsobem nespecifikují v jaké míře mohou osoby, kterým byl přiznán invalidní důchod pracovat. Každý člověk se zdravotním postižením proto sám rozhoduje o tom, v jakém rozsahu může, s ohledemna svůj zdravotní stav, pracovat.
Forma pracovně právního vztahu
Invalidní osoby mají v tomto ohledu stejné možnosti jako osoby, které invalidní nejsou. Přesto se v praxi častěji setkávají s pracovní smlouvou na dobu určitou. Rozhodně není pravda, že zaměstnanci se zdravotním postižením musí mít uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, jak se někteří zaměstnavatelé snaží tvrdit.
Práce pro invalidní důchodce v 1. a 2. stupni invalidity
Dříve označovaná jako práce při částečném invalidním důchodu. Platí že výše výdělku není nijak omezena, je ale potřeba dodržovat pracovní omezení, které vyplývají ze stupně invalidity. Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně se nepočítá do doby pojištění. Pozor, že při vysokých příjmech může dojít ke zdanění invalidního důchodu.
Práce pro invalidní důchodce v 3. stupni invalidity
Dříve nazývaná jako práce v plném invalidním důchodu. Výše výdělku není opět omezena. Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně se počítá do doby pojištění.
Komentáře
Dobry den Jano,
bohužel takto jednoduché, že pro každý stupeň invalidity by byl přiřazen určitý počet hodin které můžete pracovat není. Invalidita vám byla přiřazena na základně nějakého omezení schopnosti pracovat a tudíž nemůžete vykonávat nějaké pracovní činnosti. Když to zjednoduším, pokud budete mít potíže s nohama a nemůžete konat žádnou práci u které musí stát (např. doplňování zboží do regálů), tak vám nic nebrání v tom být v administrativě a sedět za počítačem. Toto byl pochopitelně zlehčený příklad pro ilustrace ale principiálně popisuje jaké jsou omezení pro invaliditu.
Dobrý den Blanko,
to záleží na formě pracovního poměru a výši výdělku. Nicméně na DPP si myslím, že při tomto počtu hodin nic platit nebudete.
Dobrý den,
bohužel neexistuje jednoduchá odpověď ve stylu : "se stupněm číslo jedna můžete pracovat max XX hodin týdně". Vždy záleží na konkrétní pracovní náplni a vašem pracovním omezení. Obecně však lze říct, že při jednoduché práci která není v kontrastu s vaším pracovním omezením lze mít i plný úvazek.
Dobrý den Anno,
principiálně tě možné je, záleží na typu práce. Aby byla vykonávaná činnost v souladu s vaším pracovním omezením.
Dobrý den Luci,
pokud jste v jakémkoliv stupni invalidního důchodu, pak je na vaše zaměstnání pohlíženo jako na vedlejší činnost.
pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám možnost nastoupit na VPP, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.
Dobrý den Vlastimile,
invalidní důchod třetího stupně představuje poměrně významné omezení pracovní schopnosti. Přivýdělek jako takový se tím rozhodně nevylučuje, jen musí vykonavaná práce respektovat pracovní omezení co máte. Tudíž záleží na typu vykonávané práce. Abych to uvedl na příkladu, tak pokud máte důchod "na záda", těžko budete moci nosit nebo zvedat těžká břemena. Co se odměny za práci týká, tak opět bude záležet na typu práce. Můj odhad je mezi 100 - 150 Kč za hodinu.
Dobrý den Hano,
doporučuji probrat přímo s lékařem, záleží na přesném stavu vašeho pracovního omezení. Na první pohled se zdá, že by to vadit nemuselo, ale je to jen doměnka.
Dobrý den Aleno,
obecně dle Zákoníku práce platí, že je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Z vašeho popisu mi přijde, že svoji původní práci být schopna vykonávat nemůžete. Toto rozhodnutí by však mělo být součástí lékařského posudku o zdravotním stavu. Pokud pro vás zaměstnavatel nebude mít jinou adekvátní práci, jedná se o překážky na straně zaměstnavatele s výplatou plné výše mzdy. Pochopitelně to v takovém případě nejčastěji končí výpovědí ze strany zaměstnavatele při které máte nárok na odstupné. Co se případného hledání zaměstnání a registrace na ÚP týče, tak ta je dobrovolná. V případě přiznaného invalidního důchodu za vás platí zdravotní pojištění stát, takže kvůli němu se na ÚP registrovat nemusíte.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Alena Kopecká, Jihkavsko
Dobrý den Vlasto,
záleží jaká bude míra omezení pracovní schopnosti, která vzejde z invalidního důchodu. Pokud vás bude omezovat ve výkonu současné práce, tak danou pozici vykonávat nebude moci. Pokud ano, a nebudete se na ni cítit (až po pauze a odpočinku), tak nejrozumnější možností je domluvit se zaměstnavatel na neplaceném volnu. Pokud na něj nepřistoupí, vy budete práce schopna a přitom nebude chtít pracovat u tohoto zaměstnavatele, tak to bohužel nejspíš skončí u ukončení pracovního poměru.
Dobrý den Jano,
principiálně tomu nic nebrání, mějte však na paměti, že by obě práce (a to i v součtu dohromady) měly respektovat vaše zdravotní omezení. V opačném případě by mohlo dojít ke snížení stupně invalidity.
Dobrý den Martine,
vždy záleží na konkrétním zdravotním stavu, ale třetí stupeň invalidity už je docela významný. Konzultoval bych pracovní nabídku s pracovníky okresní správy sociálního zabezepčení. Vyhnete se tak riziku případného odebrání důchodu.
Dobrý den Radku,
pokud máte náplň práce adekvátní svému zdravotnímu stavu, pak je možná i práce na osmi hodinovou směnu.
Dobrý den Lucie,
ÚP neplatí sociální pojištění za nikoho. Hradí zdravotní pojištění, ale to hradí i stát za příjemce invalidního důchodu.
Dobrý den Lucie,
pokud jste příjemence invalidního důchodu, tak nevidím smysl v další evidenci na ÚP.
Dobrý den Jano,
pokud prohlášení nepodepíšete, tak za vás zaměstnavatel nemůže uplatnit slevy na dani. Pokud chcete, aby vám daňové přiznání dělal zaměstnavatel a nechcete si ho dělat sama, tak vám doporučuji tento formulář u zaměstnavatele podepsat.
Dobrý den Zdeňku,
omezení je dané právě rozhodnutím posudkového lékaře. V případě, že s jeho rozhodnutím nesouhlasíte, je možné do 30 dní od převzetí rozhodnutí podat odvolání. Posudkoví lékaři někde dovedou být hodně nepříjemní, ale při odvolání šanci máte.
Dobrý den Katko,
myslím si, že by vám ho vzít nemuseli, ale můj názor není rozhodující. Je dobré situaci konzultovat s lékařem, kde dostanete odbornější názor.
Dobrý den Veroniko,
i práce při prvním stupni invalidity musí respektovat omezení daná zdravotní způsobilostí. Výše výdělku a pracovní doba principiálně není fixně omezena ani u dalších stupňů důchodu. Zkuste se s komisí domluvit, která z konkrétních pracovních čiností jim vadí a pokud je to možné, tak ji po dohodě se zaměstnvatelem ze své pracovní náplně odstranit.
Dobrý den Miky,
máte pravdu, že u třetího stupně invalidního důchodu je nutno postupovat opatrně u přijímané práce. Už jen to, že ve smlouvě je 6 hodin a vy tam máte být jen 4 hodiny je podezřelé. Osobně bych to konzultoval přímo s úřadem, ideálně písemně. Ať máte důkaz o tom, že je daná pozice z jejich pohledu pro vás v pořádku.
Dobrý den Tome,
výše výdělku omezena není a pokud v roce 2019 přesáhne 480 600 Kč, tak již danit budete.
Dobrý den Soňo,
můžete, ale musíte mít práci, která odpovídá vašemu zdravotnímu omezení.
Dobrý den Jindro,
pokud budete hledat brigádu v souladu s lékařskou zprávou (tedy max 2-4 hodiny patřičné práce), tak u důchod nepřijdete.
Dobrý večer Pavle,
nikdo z redakce nemá lékařské vzdělání a proto nedokážeme relevatně posoudit, zda je uváděná situace v pořádku.
Dobrý den Pavle,
limitem není odpracovaný čas, ani vydělaná částka. Jde o to, že vámi vykonávaná práce musí být v souladu s vaším zdravotním omezením. Když to zjednoduším, pokud nemůžete delší dobu stát, ale sedět můžete bez zdravotních obtíží, tak můžete teoreticky pracovat i na plný úvazek. Pokud si nejste jistý, tak je lepší vykonávanou práci konzultovat s lékařem, ať víte zda není v rozporu s vaším zdravotním omezením. U financí limit není, jako invalidní důchodce si můžete vydělat 5 000 nebo 50 000 Kč a důchod vám bude zachován (samozřejmě při splnění prvně zmiňované podmínky).
Dobrý den Miluše,
i při třetím stupni invalidity lze pracovat. Zvolená práce však musí být přiměřená k vašemu zdravotnímu omezení. Jinak vám může hrozit úprava zařazení do invalidního stupně. Například těžko můžete při 3. stupni pracovat jako prodavačka na pokladně v supermarketu na osmihodinové směny. Ale práce na kratší časový rozsah, nebo například práce z domova by vadit neměly.
Mám invalidní důchod 3. Stupně. Mohu pracovat a přitom být zapsána jak na zdr. tak i soc. pojišťo., nebo jakmile bych se zapsala, tak by mi byl invalidní důchod odebrán? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Svatavo,
v takovém případě doporučuji zůstat na ÚP dokud budete mít nárok na podporu a poté teprve zkusit najít pracovní místo, které bude vyhovovat vašim specifickým potřebám.
Dobrý den Václave,
teoreticky ano. Ale to, že nebyla stanovena další kontrolní lékařská prohlídka, může také znamenat, že u vašeho onemocnění nedochází ke zhoršení ani zlepšení. Bohužel na tuto otázku zná odpověď jen lékař po posouzení vašeho zdravotního stavu.
Dobrý den Bohdane,
teoreticky ano, ale vždycky záleží na konkrétním zdravotním omezení a posouzení lékařem.
údajně je dnes možné být zaměstnán na plný úvazek, a zároveň pobírat ID 1. stupně. Je mi jasné, že záleží na konkrétní míře snížené pracovní schopnosti, ale obecně vzato je tato informace relevantní ?
Děkuji.
Dobrý den Dušane,
můžete, ale vykonávané práce musí být v souladu s vaším zdravotním omezením. Tzn. když má te "invalidní důchod na záda", neměl byste nosit či zvedat těžká břemena ...
Dobrý den Lenko,
jako invalidní důchodce máte v případě neplaceného volna zdravotní pojištění hrazené státem.
ten limit je spíše s ohledem na váš zdravotní stav a druh vykonávané práce. Konzultujte ji s lékařem, který nejlépe dokáže posoudit jaký objem práce týdně je v souladu s invalidní, důchodem.
jde mít prac poměr na HPP a invalidní důchod II stupně? Je to důvod k odebrání invalidního důchodu? Prý to nejde dohromady - prý musím být fond odpracovaných hodin menší třeba 3/4 . pomohlo by tedy HPP a snížení hodin na 30 týdně ? děkuji
rozhodně vás nechci ani nemohu nabádat k nějakému jednání v rozporu s pracovním zákonem. Zde hrozí spíše kontrola od orgánu typu úřad nebo inspektorát práce. Ale ta ověří spíše náležitosti smlouvy. Realitu, tedy to jak často pracujete, budou ověřovat těžko.
Do jaké míry si může posudkový lékař ověřit počet odpracovaných hodin - či typ úvazku u zaměstnavatele??
odpověď záleží na mnoha faktorech jako třeba typ smlouvy, mzda nebo počet odpracovaných hodin. Obraťte se na mzdovou účetní vašeho zaměstnavatele, bude to nejsnadnější a rovnou si můžete ujasnit i případné další otázky.
na první pohled se mi taková pracovní doba s ohledem na stupeň invalidity zdá poměrně dlouhá, ale vždy záleží na konkrétních pracovních omezení a náplní práce. Doporučuji to konzultovat s lékařem, ten vám může dát kvalifikovanou odpověď.
to záleží na tom jaká je výše vašeho výdělku a jaký druh pracovně právního vztahu máte se zaměstnavatelem: zkrácený úvazek, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti atd ...
na otázku ohledně délky možné pracovní doby vám nejlépe odpoví lékař. Jako invalidní důchodce prvního stupně můžete k důchodu pracovat, takže není žádný důvod u brigády říct, že jste jeho příjemcem.
Mám inv. důchod 1. stupně , konkrétně 35% důvod psychika (porucha osobnosti). Chci se zeptat jestli mohu pracovat na plný úvazek? Nebo alespon na kolik hodin? Popřípadě co dělat za práci? Jsem vyučený prodavač. Hledám zatím jen brigádu. A ještě bych Vás poprosil jestli musím na brigádě sdělovat že pobírám invalidní důchod?
u prvního a druhého stupně ID se skutečně náhradní doba pojištění nezapočítává. U třetího již ano. Zjednodušeně řečeno, pak za dobu co jste v invalidním důchodu máte vyšší i starobní důchod.
to závisí na vašem zdravotním omezení. Teoreticky by mohlo být možné pracovat na plný úvazek, pokud by se jednalo o nenáročnou práci v souladu s vaším zdravotním omezením. Na vašem míste bych to podle popisu pracovní pozice konzultoval s lékařem orgánu OSSZ.
Dekuji
pracovat můžete, ale v souladu s omezeními, které vám přináší vaše invalidita. POkud máte pracovní schopnost sníženou o 50%, měla by jste pracovat na méně než poloviční úvazek. A samozřejmě nevykonávat práce, které jsou v rozporu s vaší diagnózou.
při ID 1 stupně je snížena schopnost pracovat o 35 - 49 %. O podobné množství času je obvykle poníženo měsíční množství práce. Prakticky se tedy bavíme o polovičním úvazku, maximálně o trochu výše dle konkrétních zdravotních omezení. V praxi tedy okolo 80 - 100 hodin měsíčně.
v případě, že získáte ID, tak není nutné zůstávat v evidenci ÚP. Za invalidní důchodce 1., 2. i 3. stupně stát hradí zdravotní pojištění, u invalidních důchodců 3. stupně je navíc doba pobírání ID brána jako náhradní doba důchodového pojištění (tedy jako by jste pracoval). Pokud by jste měl invalidní důchod 1. nebo 2. stupně, tak evidencí na úřadu práce získáte také náhradní dobu důchodového pojištění. Věřím, že by vám v tom případě byli nápomocní a pomohli se získáním práce adekvátní vašemu zdravotnímu stavu.
pracovat je možné i ve třetím stupni invalidního důchodu, ale s ohledem na omezení, které vyplývají ze zdravotního stavu - viz příspěvek výše. Proberte tuto situaci přímo se svým posudkovým lékařem. Dozvíte se jaké množství hodin za týden může pracovat a zároveň si tak zajistíte, že je vše v souladu se zákonem.
pokud pracujete na zkrácený úvazek, který odpovídá vašemu stupni invalidity, pak by neměl být problém. Tzn. pokud máte pokles pracovní schopnosti o 40%, neměla by jste pracovat více než 60% standardního úvazku.
postavení starosty obce je obsaženo v zákoně č. 128/2000 Sb. o obcích (obecní zřízení) a nevztahují se na něj tedy povinnosti typické pro zaměstnance dle Zákoníku práce. Vykonávat tuto funkci vedle invalidního důchodu můžete.
Jen pozor, že vedle pobírání plného invalidního důchodu vykonáváte činnost starosty, neovlivní výši invalidního důchodu. Vámi dosahované příjmy se ale zohlední do důchodu starobního.
pracovat můžete, ale měla by jste vykonávat práci s ohledem na svoje zdravotní omezení. Tedy méně než 1/3 klasického pracovního úvazku a fyzicky nenáročnou práci.