Většina lidí si myslí, že v případě evidence na úřadu práce, za ně úřad práce platí sociální pojištění. Tak tomu ale není za všech okolností. V článku si tuto problematiku rozebereme, ať v ní máte jasno.

 

Komu a jak dlouho platí úřad práce sociální pojištění

Těm nezaměstnaným, kterým náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, po dobu pobírání této podpory. 

Také pokud jste v evidenci na úřadu práce, ale nepobíráte podporu z důvodu odstupného.

Další 1 až 3 roky, poté co skončí podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, ale jsou stále v evidenci na úřadu práce. (Přesná výše doby záleží na stáří nezaměstnaného.)

Evidence na úřadu práce a výpočet důchodu 

Výpočet starobního důchodu je komplikovaná záležitost, je ale dobré mít představu jak výši vašeho důchodu ovlivní evidence na úřadu práce. Evidence na úřadu práce (za podmínek uvedených v předchozím odstavci) se pro účely vyměřovacího základu vašeho důchodu stanoví jako tzv. vyloučená doba. To znamená že se z tohoto období výše důchodu nepočítá, aby nebyl váš důchod zbytečně znehodnocen - ve většině případů je příjem z podpory je nižší než příjem ze zaměstnání.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.