Práce v Německu

Možnosti pracovat u našich západních sousedů za lepších finančních podmínek využívají desítky tisíc Čechů. Přemýšlíte, že se stanete dalším z nich? Přinášíme vám informace, které mohou s rozhodnutím pomoci. Při psaní článku také pomohly praktické zkušenosti čtenářů, kteří mají s takovouto prací zkušenost a podělili se o ní s námi.

Průměrný plat

Průměrný plat (či mzda) je téma, které velmi často rezonuje médii. Přesto na ni většina z nás nikdy nedosáhne. Proč je tomu tak? Jaká je průměrná mzda v ostatních zemích a má ji vůbec smysl porovnávat? Jaký vliv na průměrnou mzdu má dosažené vzdělání či bydliště? To jsou otázky, kterými se bude zaobírat dnešní článek.

Platy v USA

V USA se mnohem častěji setkáme s uváděním týdenní, nebo rovnou roční mzdy. To může být chvíli pro člověka zvyknutého na srovnávání měsíčních platů matoucí, ale za chvíli si zvyknete.

Ačkoliv se může zdát, že jsou na tom občané ve Spojených státech amerických výrazně lépe, je nutné mít na paměti, že jsou u nich výrazně dražší služby a zejména zdravotní péče. Tím nechci říct, že se máme "stejně dobře, či dokonce lépe", ale při vzájemném porovnání platů je to dobré vzít v potaz.

Kategorizace prací

Zdraví je základním předpokladem pro plný výkon práce. Existují však zaměstnání, které jsou zdraví více či méně nebezpečná. Je u nich vysoké riziko vzniku pracovních úrazů, či nemocí z povolání. Jak se na tuto situaci dívá zákon? Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele a jaké jsou úrovně nebezpečnosti jednotlivých prací? Toto vše probereme v rámci následujícího článku.