Je pro vás výhodnější pracovat na hlavní pracovní poměr nebo se stát OSVČ?

Práce na hlavní pracovní poměr (HPP) nebo práce jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) jsou často zvažovanou a diskutovanou otázkou jak u mladých lidí končících školu, tak u ostřílených zaměstnanců, kteří by rádi změnili svůj životní styl. Jaké výhody a nevýhody s sebou oba typy zaměstnání nesou? To vám přiblížíme v tomto článku.

Pracovní oděvy a ochranné pracovní pomůcky

Dnes si rozebereme téma pracovní oděvů a ochranných pomůcek. Zejména kdo má nárok na ochranné pomůcky, prostředky nebo pracovní oblečení. Jak často je zaměstnavatel povinen tyto věci obměňovat a kdo je má zaplatit. Zákoník práce se nároku na pracovní oděv a obuv věnuje v paragrafu 104, kde se dozvíme základní informace o tomto tématu. Více do hloubky ho však řeší až další navazující předpisy. Pokud vás tedy zajímá, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s pracovními oděvy, tak je tu pro vás následující článek.

Zavřené obchody 2019

V Česku platí od roku 2016 Zákon č. 223/2016 Sb. o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Podle něj musí být obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené během některých svátků. Zákon funguje především jako ochrana zaměstnanců, aby měli prodavači volno v době významných státních svátků a důležitých dnů pracovního klidu. Otevírací doba o svátcích je různá - některé svátky jsou obchody otevřené, jiné zavřené. Abyste v tom měli jasno, stačí kouknout do tabulek níže: