Jdete na pohovor do nového zaměstnání? Tak toho využijte, není to pouze vaše testování ze strany možného budoucího zaměstnavatele, ale také příležitost pro vás všimnout si pár detailů, které prozradí mnoho o tom jak se k vám budou v budoucnu chovat jako ke kolegovi nebo podřízenému. Také poznáte jak asi probíhá život ve firmě a jaká je firemní kultura.

 
 

Recepce

Recepce je většinou váš první osobní kontakt s novou firmou. A první dojem je důležitý, ať si říká kdo chce co chce. Určitě si všimnete jestli jsou recepční milé, příjemné a s úsměvem vás pozdraví, nebo si vás ani nevšimnou a místo pozdravu se věnují tlachání o interních věcech firmy a pomlouvání kolegů? Jistě sami víte, ve které z těchto společností by jste chtěli pracovat. Je recepce strážní bránou, kterou nikdo bez pípnutí turniketů nesmí opustit? Nebo zaměstnanci v klidu chodí ven na cigaretu, zavolat si nebo nadýchat čerstvého vzduchu? I takové drobnosti vám o firemní kultuře hodně prozradí.

Tykání nebo vykání?

Každému vyhovuje něco jiného. Jsou lidé, pro které je nepřijatelné když jim mladší kolegové mohou díky firemní kultuře tykat a stejně tak jsou lidé, hlavně v mladší generaci, pro které je vykání ve firmě nepředstavitelné. Tykání je typické zejména v menších firmách a IT společnostech. Naopak s vykáním by jste měli předem počítat ve státních úřadech a bankách. Člověk by se neměl k ničemu nutit a pokud tedy vidíte, že firemní kultura je v tomto odlišná od té, kterou preferujete, tak by jste se asi měli poohlédnout po jinné příležitosti.

Jaký máte z kanceláří pocit?

Cestou na pohovor, který se většinou odehrává v zasedací místnosti ve firmě, procházíte často kancelářemi a můžete pozorovat jaký je v nich život, zda je to open space nebo jen tichá chodba plná zavřených dveří. Běhají po firmě volně psi? Je v kuchyňce připravená na zemi miska s vodou? Skvělá zpráva pokud jste milovník psů ... Je v rohu kanceláře opřené kolo a během porady kolegové sedí nebo leží uvolnění sedačkách? Pak asi můžete v práci očekávat uvolněnou atmosféru a žádné velké formality. Pokud je ale máte rádi a nejlépe se vám pracuje v pevně daných pravidlech, tak tohle asi nebude pro vás.

Jak se k vám během pohovoru chovají?

Zdá se, že jde o firmu kde se motivuje k dobrým výkonům? Nebo to vypadá, že nadstandardní výkon je považován za povinnost a když ho nedosahujete, tak přichází tresty? Chovají se k vám během pohovoru jako k budoucímu parťákovi nebo je od začátku jasné, že zde bude jasný vztah nadřízený a podřízený? I zde platí, že tyto informace hodně naznačují a měli by jste je zvážit při výběru zaměstnání. Vysoký plat nebo jeho příslib v budoucnu nemusí vyvážit některé věci ve firmě, které se neshodují s vaším názorem na pracovní atmosféru. Pokud si nejste jisti jak pracovní pohovor probíhá, nebo jak se na něj připravit, zkuste se náš článek "jak se připravit na pracovní pohovor" nebo triky a tipy od zkušených personalistů.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #2 Pracomat.cz 2017-08-14 07:11
Dobrý den Davide,

podle Zákon o specifických zdravotních službách §59 platí:

Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.

Tzn, v rámci pracovní smlouvy, kterou jste podepsal jste se zaměstnavatel domluvil, že vám pracovní prohlídku proplácet nemusí. není to zcela běžné, ale je to v souladu se zákonem.
Citovat
+1 #1 david 2017-08-13 19:45
Dobrý den,
nastoupil jsem do nového zaměstnání,zaplatil jsem vstupní lékařskou prohlídku,byl jsem přijat ale v pracovní smlouvě mám napsáno,že zaměstnavatel prohlídku neproplácí.Může zaměstnavatel takto postupovat?Mám nárok na vrácení částky za prohlídku?
Děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].