Základní návod jak hledat práci jsme vám už představili. Dnes se podíváme na pokročilejší triky od zkušených personalistů, kteří se potkali se stovkami uchazečů o zaměstnání. Jak zvýšit svoje šance když hledám práci? Jdeme si to ukázat:
Reference jsou důležité
Uchazeči o zaměstnání, kteří byli na pozici doporučeni svými bývalými kolegy nebo nadřízenými, mají 10x větší šanci na získání práce než lidé, kteří se přímo přihlásí. Je tedy důležité budovat svoji pracovní pověst, aby jste získali kladné reference.
Nepovyšujte se
Při mnoha pracovních pohovorech se setkáváte v prvním kole s lidmi, kteří nejsou (a ani nemohou) být na stejné profesní úrovni jako vy. Buďte s nimi trpěliví, vysvětlete jim detaily vaší profese a rozhodně se nad ně nepovyšujte ani nedávejte najevo nadřazenost. Přestože tito juniorní personalisté nerozumí vaší práci do detailu, z vašeho vyprávění jsou schopni poznat jak se chováte ke kolegům a také vaše nadšení pro práci. Proto je nepodceňujte.
Nespoléhejte jen na internet
Stejně času kolik věnujete hledání práce online, věnujte i hledání v reálném (offline) světě. Využijte svoje přátele, rodinu, kolegy, spolužáky i kamarády. Jak jste se dozvěděli v prvním bodu, osobní kontakty a doporučení mohou být pro hledání práce zásadní.
Lepší vrabec v hrsti ...
Nebojte se vzít i místo, které úplně nenaplňuje vaše platová očekávání. Pokud svoji práci budete plnit dobře, je pravděpodobné že vám plat bude navýšen. Hledání zaměstnanců je totiž časové i finančně náročné a pro zaměstnavatele je levnější vám plat zvýšit, než hledat někoho nového. Pokud to váš nový zaměstnavatel nechápe, je na čase poohlédnout se opět po trhu práce.
Příběhy ..
Říct pár silných nebo slabých stránek, je součástí skoro každého pohovoru. Takže pokud chcete zaujmout, tak musíte být originální. A jak originálně odprezentovat svoje silné a slabé stránky? Používejte příběhy! Popište svoje silné stránky na krátkých modelových situacích. Klidně si příběhy trochu přibarvěte, ale je důležité, aby vycházely z reálných základů a byly pravdivé. Rozhodně to podpoří vaše resumé a dodá vám punc autentičnosti.
Aktivita je důležitá
Nebuďte pasivní! Pracovní pohovor není jednostranným výslechem uchazeče. Vhodné otázky, které by vás určitě měly zajímat jsou např: pracovní náplň (a to nejen obecné body, ale nechce si říct jeden typický den na dané pozici), jaké výzvy a velké úkoly by na vás na tomto místě čekaly a jak bude měřena vaše výkonnost. Jednak jsou pro vás tyto informace důležité a za druhé projeví iniciativu a ta vašeho zaměstnavatele zaujme.
A zase ty příběhy!
Příběhy jsou opravdu silná zbraň. Připravte si nějaké z vašeho předchozího zaměstnání. Jak jste řešili krizové situace, jak jste úspěšně dovedli složitý projekt k úspěchu, nebo jak jste zvládli motivovat svého podřízeného k práci. Zkuste si je odříkat doma před zrcadlem, na pohovoru pak bude všechno jednodušší a váš projev bude vypadat věrohodněji.
S trochou přípravy bude i ten nejsložitější pohovor hračkou a vy získáte své vysněné zaměstnání!