V dnešní době se používá skoro výhradně strukturovaný životopis. To znamená, že je životopis rozdělen do několika sekcí, u nichž jsou stručně a výstižně uvedeny všechny potřebné informace. Tyto sekce jsou obvykle:

 
 

 • Osobní údaje
 • Vzdělání
 • Pracovní zkušenosti
 • Jazykové dovednosti
 • Další znalosti a kurzy

Vzor strukturovaného životopisu online ke stažení zdarma

Klasický a stručný vzor strukturovaného životopisu, který se snadno upravuje.

Podrobný strukturovaný životopis – formulář k vyplnění (tzv. EuroPass životopis).

Co musí obsahovat profesní životopis v roce 2023?

 • Kontaktní údaje. To znamená např. email, telefon, kontaktní adresu. V naprosté většině případů vás budou kontaktovat skrze telefon nebo e-mailovou adresu, přesto doporučujeme uvádět pravdivě a správně i adresu. Zaměstnavatel si ji může poznamenat a pokud ji změníte, nebude to vypadat příliš důvěryhodně.
 • Přehled dosaženého vzdělání. Obvykle není nutné uvádět základní školu. Ta se uvádí jen v případě, že se jedná o poslední dosažené vzdělání. Také se obvykle neuvádí výsledek (známky) z maturity, nebo státní zkoušky na vysoké škole. Téma bakalářské nebo magisterské práce se uvádí, pokud má vztah k zaměstnání do kterého se hlásíte.
 • Pracovní zkušenosti. Pokud máte delší praxi, je vhodné podrobněji rozebrat zejména ty zkušenosti, které jsou relevantní k pracovní pozici o kterou se právě ucházíte a dále vaše poslední zaměstnání.
 • Další dovednosti a znalosti. Například řidičský průkaz, jazykové certifikáty, svářečský průkaz, pokročilá znalost MS Office atd..
 • Zdravotní omezení.  Například průkaz ZTP, jsem neslyšící.

 
 

Rady a tipy pro psaní životopisu

 • Můžete být požádáni o vypracování životopisu i v anglickém, případně jiném jazyce. Můžete využít stejné formuláře strukturovaného životopisu jako v případě češtiny. Vzory v anglickém jazyce naleznete zde:

Klasický a stručný vzor anglického strukturovaného životopisu, který se snadno upravuje.

Podrobný  anglický strukturovaný životopis – formulář k vyplnění (tzv. EuroPass životopis).

 • K profesionálnímu životopisu patří i průvodní dopis k životopisu (někdy také nazývaný jako motivační dopis).
 • Životopis by se měl vejít na jednu až dvě strany A4. Pokud ještě nemáte žádné větší pracovní zkušenosti, je vhodné uvést i krátkodobé brigády. Jestliže už za sebou máte delší praxi, je naopak vhodnější uvést pouze krátký popis jednotlivých pracovních pozic, aby jste se vešli do uvedeného rozsahu.
 • Pracovní zkušenosti uvádějte od nejčerstvějších, po ty nejstarší. Zaměstnavatele více zajímá, co jste dělali v posledním zaměstnání, než v tom kde jste před 10ti lety získali své první zkušenosti.
 • Pokud chcete, můžete do životopisu přidat i fotografii. Většinou se vkládá do horního pravého rohu úvodní stránky.
 • Do životopisu nepatří vyjednávání o platu. Ta se obvykle  řeší až na pracovním pohovoru.
 • Je vhodné životopis mírně upravit podle firmy do které se hlásíte. Pokud jsem v minulosti pracoval jako svářeč a poté jako obchodní zástupce, tak když hledám další kariéru v oblasti obchodu, není zcela nutné uvádět, že mám svářečský kurz.

 

Kde si vytvořit CV / Životopis?

 

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #2 Pracomat.cz 2018-10-29 17:14
Cituji Jarmila Tvrdá:
.JSEM INVALIDNÍ DŮCHODCE II. STUPNĚ A CHCI PRACOVAT...


Dobrý den Jarmilo,

zkuste se podívat na nabídku práce v tomto regionu - www.pracomat.cz/region/mlada-boleslav
Citovat
+1 #1 Jarmila Tvrdá 2018-10-28 20:29
.JSEM INVALIDNÍ DŮCHODCE II. STUPNĚ A CHCI PRACOVAT . HLEDÁM PRÁCI ADMINISTRATIVNÍHO CHARAKTERU , NEBO POCHŮZKY A VYŘIZOVÁNÍ PO ÚŘADECH, MOŽNÁ I ADMINISTRATIVA NA PŮL ÚVAZKU. RÁDA VEZMU PRÁCI TŘEBA I VE ŠKOLSTVÍ JAKO ASISTENT PEDAGOGA VZDĚLÁNÍ NA TO MÁM NEBO JAKO POMOCNÁ SÍLA –LEHČÍ PRÁCE KROMĚ ÚKLIDU..Zn Mám více jak 20 letou praxi v administrativě i ve školství jako AP a vychovatelka. MLADÁ BOLESLAV A BLÍZKÉ OKOLÍ.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]