Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době, co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.
Kdy se přihlásit na úřadu práce
Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. Žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání lze podat na kterémkoliv pracovišti Úřadu práce ČR. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku (od dubna 2022 nebude potřeba, jelikož budou součástí formuláře „Oznámení o ukončení zaměstnání“ zasílaného zaměstnavatelem na ČSSZ. ÚP si tyto údaje proto může získat sám), případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti
O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
- Lidé, pobírající starobní důchod
- Uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců pracovní poměr ukončen z důvodu porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem (§ 55 ZP)
- Uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců pracovní poměr ukončen z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem
- Uchazeč o zaměstnání, kterému vznikl nárok na výsluhový příspěvek (vojáci z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů) a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti, která by uchazeči o zaměstnání náležela, pokud by neměl nárok na výsluhový příspěvek
Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč o zaměstnání, který se účastní rekvalifikace zabezpečované krajskou pobočkou Úřadu práce a ke dni, k němuž má být podpora při rekvalifikaci přiznána, není poživatelem starobního důchodu.
Podpora v nezaměstnanosti
Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů.
Maximální výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku. V tomto případě tedy roku 2022.
Ta byla v 1-3. čtvrtletí roku 2022 39 306 Kč (Podle sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí ze dne 20. prosince 2022 o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2022 pro účely zákona o zaměstnanosti).
- Z toho plyne že maximální výše podpory pro rok 2023 je 22 798 Kč měsíčně.
- V případě podpory při rekvalifikaci činí maximální výše 0,65násobek, takže 25 549 Kč.
V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.
Uchazeč o zaměstnání bez vyměřovacího základu - 2023
Jsou situace kdy uchazeč nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Z čeho se tedy vypočítá podpora v nezaměstnanosti a v jaké výši? I v této situaci musí být splněna podmínka odvedeného pojištění, kdy v tomto případě jde pochopitelně o započtení náhradní doby (typicky se jedná o maminky po rodičovské dovolené). Nutno uznat, že výše podpory je poměrně nízká, ale i tak dokáže příjemci trochu pomoci:
Konkrétně se jedná o:
- za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku –> 5 896 Kč,
- další 2 měsíce ve výši 0,12násobku -> 4 717 Kč,
- po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku -> 4 324 Kč
Průměrné mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku 2021 byla v 1-3. čtvrtletí roku 2022 39 306 Kč.
Délka podpory v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti (tzv. podpůrčí doba) trvá:
- 5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let
- 8 měsíců, pokud je vám 50-55 let
- 11 měsíců, pokud je vám více než 56 let
Když uchazeč nevyčerpá celou podpůrčí dobu a znova se dostane na Úřad práce, tak je důležité, zda pracovní vztah mezi oběma doby evidence trval déle než tři měsíce. Pokud trval déle, je znovu nárok na celou podpůrčí dobu. Pokud trval kratší dobu, je nárok jen na "dočerpání" zbývající části podpůrčí doby.
Do podpůrčí doby se nezapočítává doba:
- po kterou uchazeč o zaměstnání pobírá dávky nemocenského pojištění,
- pokud uchazeč pracuje a jeho měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy (tzv. nekolidující zaměstnání) a z tohoto důvodu mu nebyla vyplácena podpora v nezaměstnanosti,
- poskytování podpory při rekvalifikaci
- doba vazby.
Přivýdělek na úřadu práce 2023
Odborný termín pro to je - nekolidující zaměstnání. A to znamená, že vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkonu pracovní činnosti, za podmínky že měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy – čili v r. 2023 nově částku 8 650 Kč. V případě, že uchazeč o zaměstnání vykonává více takovýchto činností, tak se jeho výdělky sčítají. Tj. ze všech dohromady nesmí mít příjem vyšší než 8 650 Kč.
Důležité informace:
- Výkon nekolidujícho zaměstnání je uchazeč povinen hlásit ÚP v den nástupu do něj.
- Není možné vykonávat nekolidující zaměstnání a současně pobírat podporu v nezaměstnanosti.
- U nekolidujícho zaměstnání není možné využít dohodu o provedení práce (DPP), ale jen dohodu o pracovní činnosti (DPČ) či klasickou pracovní smlouvu.
Kdy se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje
- když uchazeč o zaměstnání pobírá dávky nemocenského pojištění,
- když je uchazeč o zaměstnání ve vazbě.
Kdy dochází k maření součinnosti s krajskou pobočkou Úřadu práce?
- když je uchazeč podle lékařského posudku schopen plnit povinnosti vůči krajské pobočce Úřadu práce, a přesto je neplní,
- neprojedná doporučené zaměstnání ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce,
- nedostaví se na krajskou pobočku Úřadu práce ve stanoveném termínu bez vážných důvodů [§ 5 písm. c - zákon o zaměstnanosti)],
- neplní povinnosti stanovené v § 21 (Zákon o zaměstnanosti) (obecně povinnost informovat o změně zdravotního stavu a s tím souvisejících omezení), nebo
- jiným jednáním zmaří zprostředkování zaměstnání nebo nástup do zaměstnání.
Co jsou pro Úřad práce vážné důvody?
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
- nezbytná osobní péče o fyzickou osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
- místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
- okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
- zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce při zprostředkování zaměstnání
- jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele
Odstupné
Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné, na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.
Z čeho se počítá odstupné
Pro určení výše odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí. Průměrný výdělek se proto zjišťuje vždy k 1. lednu, 1. dubnu, 1. červenci a 1. říjnu.
V případě dlouhodobé nemoci, kdy za poslední čtvrtletí nemáte žádný příjem od zaměstnavatele ale jen nemocenskou, vám odstupné bude vypočítáno z pravděpodobného výdělku. To je hrubá mzda, které byste pravděpodobně dosáhli, pokud byste pracovali po celou dobu.
Pro odstupné po rodičovské dovolené platí to stejné, použije se institut pravděpodobného výdělku.
Odstupné a sociální a zdravotní pojištění
Důležitá informace je, že z odstupného se neplatí odvody na sociální, ani zdravotní pojištění (Zákon č. 589/1992 Sb., §5 2) b) ). To zejména u vysokých částkek odstupného dělá poměrně vysoké sumy. Jen pro představu, pokud se bavíme o příjmu 100 000 Kč měsíčně a odstupném ve výši 500 000 Kč, tak na sociálním a zdravotním ušetříte přes 70 000 Kč.
Daň z příjmu se o odstupného platí vždy.
Studenti a úřad práce
Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci, kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.
Rady a tipy
- Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.
- Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.
- Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.
- Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.
Historický vývoj podpory v nezaměstnanosti
rok | max. výše podpory v nezaměstnanosti | max. výše podpory při rekvalifikaci |
2023 | 22 798 Kč | 25 549 Kč |
2022 | 21 488 Kč | 24 081 Kč |
2021 | 20 075 Kč | 22 498 Kč |
2020 | 19 389 Kč | 21 729 Kč |
2019 | 18 111 Kč | 20 297 Kč |
2018 | 16 682 Kč | 18 695 Kč |
2017 | 15 660 Kč | 17 693 Kč |
2016 | 15 024 Kč | 16 837 Kč |
2015 | 14 604 Kč | 16 367 Kč |
2014 | 14 281 Kč | 16 005 Kč |
2013 | 14 157 Kč | 15 866 Kč |
2012 | 13 762 Kč | 15 422 Kč |
2011 | 13 528 Kč | 15 161 Kč |
2010 | 13 280 Kč | 14 883 Kč |
2009 | 13 307 Kč | 14 913 Kč |
2008 | 12 250 Kč | 13 728 Kč |
2007 | 11 389 Kč | 12 763 Kč |
2006 | 11 050 Kč | 12 376 Kč |
2005 | 10 750 Kč | 12 040 Kč |
Poznámka:
V roce 2009 (od 1.1.2009) došlo ke změně v metiduce výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Do té doby se podpora počítala následovně:
- 1. – 3. měs. 50 % z průměrného čistého výdělku
- od 4. měs. 45 % z průměrného čistého výdělku
od 1.1.2009 pak podle metodiky, která stále platí i dnes:
- 1.- 2. měs. 65 % z průměrného čistého výdělku
- 3.- 4. měs. 50 % z průměrného čistého výdělku
- od 5.měs. 45 % z průměrného čistého výdělku
To je i důvod tak velké meziroční změny.
Komentáře
Dobrý den,
procentní výměra invalidního důchodu se počítá z výdělků ze zaměstnání, které jste měla. Tzn. relativně krátké období jej moc neovlivní a i částečný úvazek je z tohoto pohledu lepší než být na ÚP. Pokud jde o samotné přiznání invalidního důchodu, tak pokud nebudete vykonávat práci která je v rozporu se zdravotním omezením co máte, tak se není čeho bát.
Dobrý den Michale,
teoreticky je možné vyřídit vše online. Nicméně při nahlášení to někdy může být komplikovanější a výměna informací probíhá osobně rychleji. Jelikož nahlášení na ÚP není vaše povinnost ale možnost, je na vás zda budete situace řešit osobně nebo online.
Dobrý den Jano,
z popisu předpokládám, že jste během posledních dvou let nepracovala a proto bude výše podpory vypočtena z průměrné mzdy v národním hospodářství.
První dva měsíce je to v roce 2023 - 5 896 Kč
Druhé dva měsíce je to v roce 2023 - 4 717 Kč
Zbytek podpůrčí doby je to v roce - 4 324 Kč
Dobrý den Kateřino,
pokud je mi známo, tak není možná se na ÚP přihlásit v "předstihu". Na druhou stranu pokud se nahlásíte až po 14 dnech, tak ÚP za vás stále uhradí zdravotní pojištění za říjen. O co přijdete je 14 dní z pohledu náhradní doby pro přiznání důchodu. Lidově "odpracovaná doba pro nárok na důchod".
je možné se přihlásit na pracovní úřad den před ukončení pracovního poměru?
K 31.8. mi končí pracovně právní poměr, a tento den bych se i ráda zaregistrovala na úřad práce, vzhledem k tomu, že od 1.9. jedu na 2 týdny mimo ČR. Je to takto možné nebo bych se musela přihlásit až po 1.9. ?
Díky za odpověď
Dobrý den Pavlo,
délka podpory záleží na vašem věku:
5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let
8 měsíců, pokud je vám 50-55 let
11 měsíců, pokud je vám více než 56 let
Dobrý den Terezo,
status studenta máte tedy do konce června a za červenec a srpen si buď musíte platit zdravotní pojištění sama a nebo se registrovat na ÚP.
letos v květnu jsem dokončila VŠ a do práce nastupuji až 1.9.2023. do té doby pracuji na DPP, ale pouze v srpnu s celkovou výplatou 9 500 Kč. Mám se evidovat na ÚP?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den Aleno,
nemusíte je mít, ÚP dokáže tyto údaje získat od ČSSZ.
Dobrý den Anno,
teoreticky ne, protože pojištění za srpen za vás zaplatí zaměstnavatel - i když to bude jen za pár dní, už tím nejste OBZP (osoba co má povinnost platit zdravotní pojištění). Pokud však máte trochu času, je jistější se nahlásit. Kdyby to se zaměstnáním nedopadlo, máte pojištění pokryté. Ale je to velmi "opatrný" přístup.
Měla bych se v mezičase těch 28 dní nechat evidovat na ÚP? Děkuji.
Dobrý den Jarko,
v případě dohody je výše podpory 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku. S tím, že maximální výše podpory je 22 798 Kč. Takže pokud je váš čistý měsíční příjem cca 50 000 Kč a více, dostanete maximum i tak.
Pokud ne, tak si spočítejte zda se vám vyplatí vyšší odstupné nebo vyšší podpora. Ta by (pokud by nešlo o dohodu) byla v prvních dvou měsících 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%.
ukončuji pracovní poměr ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost a nabízí mi buď klasickou výpověď, nebo dohodu s tím, že mi dá větší odstupné. Když podepíšu dohodu, jakou budu pak dostávat podporu, bude se krátit?
Děkuji
Dobrý den Renáto,
i v takovém případě by za vás měl zaplatit ÚP. Nicméně minimálně bych (po registraci na ÚP) zavolal na vaši pojišťovnu a vysvětlil jim situaci. Pojišťovna sice může o státní platbu žádat 3 měsíce zpětně, ale s úřady je to někdy na dlouhé lokte a zvýšíte tak šanci, že vše dopadne "dobře".
Dobrý den Ludo,
ano v teoretické rovině pokud budete mít na pár dní vysoký příjem z brigády přes DPČ, tak může dávat smysl mít nekolidující zaměstnání i pro lidi co mají nárok na podporu. Ta se po dobu trvání pracovněprávního vztahu pozastaví. Po ukončení nekolidujícího zaměstnání ji ÚP opět obnoví. V praxi však není takový způsob přivýdělku příliš běžný. Ale máte pravdu, že teoreticky to možné je.
Dobrý den Tomáši,
na ÚP se můžete registrovat poté co dojde k ukončení živnosti. A podpora se bude počítat z posledního ukončeného čtvrtletí, tedy leden až březen. Přiznám si že si nejsem jistý, zda odstupné bude "brzdit" podporu až do září nebo jen do srpna. Pokud poté nasdílíte pro další čtenáře i pro mě zkušenost z ÚP, budu moc rád.
Dobrý den Antoníne,
máte dvě možnosti.
Buď se na ÚP nahlásíte až budete mít zápočtový list. Pokud to bude během května pořád nemusíte platit zdravotní pojištění. Nicméně náhradní doba pro nárok na důchod se počítá až od dne kdy dojde k registraci.
Druhou možností je nahlásit se hned a poskytnout úřadu práce potvrzení o ukončení pracovního poměru a datum ukončení, a pak dodat zápočet, jakmile jej obdržíte. Nebo můžete požádat vašeho předchozího zaměstnavatele o vydání předběžného potvrzení o zaměstnání a příjmech, které můžete předložit na úřadu práce, dokud nedostanete konečnou verzi zápočtu.
Dobrý den Jano,
samozřejmě můžete a pokud jsou splněny podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti tak ji získáte. Jen připomenu, že za ty dva měsíce co jste byla "doma" musíte platit zdravotní pojištění. Pokud jste tan neučinila, tak doporučuji rychle napravit.
31.10.2022 mi vypršela 2mesicni výpovědní lhůta, výpověď byla podána z mé strany. Na Úřad práce jsem se nehlásila, chtěla jsem si najít práci sama a dle svých časových možností.
Mám možnost se nyní přihlásit na Urad práce jako uchazeč o zaměstnání? Mám možnost pobírat podporu v nezaměstnanosti?
Velice Vam děkuji za odpověď
Přeji pěkný den
S pozdravem
Jana
Dobrý den Davide,
budete muset dodat "potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku" od ČSSZ. To co již jste dokladoval by němělo být potřeba znova - nicméně někdy se na úřadech dokumenty "ztratí". Ale to je velmi malá šance a případně by vás upozornili.
Děkuji za objasnění.
Co k tomu budu potřebovat jako OSVČ? A budu muset doložit potvrzení ZNOVU na ÚP ze zaměstnání kde jsem pracoval PŘED TOU PRVNÍ podporou (které jsem již doložil tenkrát)?
Dobrý den Davide,
pro nárok na podporu potřebujete "odpracovat"(platit sociální pojištění) po dobu alespoň jednoho roku z posledních dvou let. Což dle popisu předpokládám splňujete. Zároveň musíte mít od posledního čerpání podpory více než 3 měsíce, kdy jste odváděl sociální pojištění - dle popisu opět splňujete. Pokud tomu tak skutečně je, máte opět nárok na podporu.
podporu, poté jsem byl do konce roku (2měs) doma “zadarmo”
Od nového roku jsem si zřídil živnost. Bohužel se nedaří,
když živnost přeruším a budu se ucházet o prac. místo,
budu mít nárok na podporu znovu? Před tou první podporou
jsem pracoval 8 let bez přerušení. Děkuji Novák.
Dobrý den Lukáši,
pro nárok na podporu pořád potřebujete "odpracovat alespoň jeden rok za poslední dva roky". To předpokládám splněno máte. Nárok máte na "původní podporu", tj. tu ze které jste vyčerpal jen pár dní za duben. Tu tedy můžete dočerpat.
Dobrý den Magdo,
jen že to chápu správně - jedná se o firmu, kterou jste měli společně s manželem a po jeho úmrtí jste v ní zůstala zaměstnaná i když firma negeneruje žádné tržby a proto jí dochází peníze. Je to tak? Můžete to pochopitelně řešit dohodou jak píšete, včetně nevýhody v podobě snížené výše podpory. Pokud by jste si sama dala výpověď a zároveň neměla na vyplacení odstupného ("sama sobě", tak se přiznám že nevím jak by situace probíhala. Toto je poměrně hodně specifická situace, kdy bych doporučil obrátit se na konzultaci s právníkem. Bude to pro vás znamenat výdaj (nejspíš) několik tisíc, ale zvažte sama kolik můžete získat navíc v případě plné podpory.
Dobrý den Petro,
s prodloužením RD na 4 roky musí souhlasit zaměstnavatel, který poskytne neplacené volno. V případě, že nesouhlasí musíte nastoupit do zaměstnání nebo dát výpověď.
Pokud jde o doklady, tak potřebujete průkaz totožnosti (občanka, pas), pokud máte tak i doklad o ukončení pracovního poměru, ten však můžete dodat i později.
A jeste bych se chtěla zeptat, kdyz bych si chtěla prodloužit RD na ctyri roky, co vse pro to musím udělat? Dekuji
Dobrý den Terri,
ano v případě co popisujete dojde k vyplacení podpory.
Dobrý den Lucie,
pokud nebere podporu může si přivydělat až do poloviny minimální mzdy - 8 650 Kč. Nicméně DPP pro tyto účely není povoleno, muselo by se jednat o DPČ.
Děkuji za odpověď L.
Dobrý den Ladislave,
musím přiznat že s podobným případem jsem se nesetkal, ale to co důkladně popisujete je přesné. Co mě napadá je získat alespoň dočasnou práci (např. DPČ kde je limit menší), která přinese na účast na pojištění a vy tím pádem získáte 12 měsíců za poslední dva roky. Je mi jasné, že pokud by jste věděl o práci nehlásil byste se na ÚP, ale nic jiného mě nenapadá. Možná se vám povede dohodnout s někým známým, pro kterého by bylo možné to DPČ odpracovat.
chtěl bych požádat o radu. Od 1.1 2022 do 31.12.2022 jsem měl uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou. V pondělí 2.1. 2023 jsem se přihlásil na ÚP a následně zažádal o podporu v nezaměstnanosti. Dozvěděl jsem se, že na podporu nemám nárok, neboť zaměstnavatel nahlásil sociální pojištění od pondělí 3.1. 2022, v den nástupu do zaměstnání. Nemám tedy placené sociální pojištění za neděli 2.1. 2022. Sociální pojištění může prý zaměstnavatel nahlásit dnem uzavření smlouvy, což je běžná praxe, nebo dnem nástupu do zaměstnání, jako v mém případě. Abych měl nárok na podporu musel by zaměstnavatel změnit datum nahlášení sociálního pojištění na 1.1 2022, což je datum uzavření pracovní smlouvy. Bývalý zaměstnavatel to však odmítl. Doplatit sociální pojištění za neděli 2.1. 2022 také nelze, neboť pojištění je prý placené za celý měsíc nezávisle na tom kdy se nahlásí. Schází mi, ale přesto zaplatit sociální pojištění za jeden den. O prázdninách 2021 jsem u stejné firmy dělal brigádu, měl jsem podepsanou Dohodu o provedení práce. Odpracoval jsem 208 hodin, výplata byla rozdělena do 3 měsíců, takže nedosáhla částku 10 000 Kč, sociální pojištění se tedy neplatilo. Ani tady jsem neuspěl. Vypadá to,že řešení neexistuje. Může mi někdo poradit?
Předem děkuji.
Dobrý den Moniko,
díky za zajímavý dotaz, přiznám se že nevím a nepovedlo se mi dohledat přesné znění v zákoně. Lhůta pro poskytnutí informací je dle zákona č. 106/1999 Sb. 15 dní. Každopádně týden je v tomto kontextu rozhodně přes čáru a spíše je to za mě pochybení na straně ÚP než, že by tam měli takovou frontu práce. Můžete zkusit zavolat na jejich callcentrum (ze zkušenosti vím, že je to velmi těžké) nebo tam zajít osobně (což chápu, že se vám nechce s ohledem na ztracený čas, ale s úřady je to někdy těžké)
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Adriano,
s podobnou situací jsem se v předchozích letech párkrát setkal a bohužel výklad zákona úřady byl dvojí. V některém případě se počítalo z mzdy za neúplných měsíců (pro vás lepší), v jiných se jednalo o almužnu spočítanou z průměrné mzdy v národním hospodářství. Nemám proto jasnou odpověď, ale budu moc rád když i pro ostatní čtenáře nasdílíte svoji zkušenost s rozhodnutím úřadu.
mohu se prosím zeptat, byla jsem na rodičovske dovolené, péče o díťě do 4 let věku do dubna 2022 od dubna do září 2022 potom zpět v práci. V červenci jsme dostali ukončení pracovního poměru z důvodu insolvence zaměstnavatele. Budu mít nárok na podporu od ÚP vypočítanou ze sve průměrné mzdy nebo jen ze mzdy v nár. hospodářství. Popř. jak se postupuje při výpočtu z mé mzdy, když mám odpracováno jen půl roku, dělí se to 12? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den Marku,
doporučuji na ÚP se nahlásit i tak. Jednak za vás může platit zdravotní pojištění a za druhé i při dohodě je nárok na podporu (i když ve snížené výši). Každopádně příspěvek na bydlení nemá s registrací na ÚP nic společného. Můžete na něj mít nárok bez ohledu na to zda jste či nejste registrovaný.
Dobrý den Lucie,
pro nárok na podporu vám stačí to první zaměstnání, ale i když jsou to čtyři dny, tak bych si pohlídal i druhý zápočtový list. Zaměstnavatel má povinnost ho vydat.
Dobrý den Tatsiano,
s trvalým pobytem nárok máte.
Dobrý den Olgo,
pokud se bude jednat o ukončení pracovního poměru dohodou, tak na odstupné není ze zákona nárok. Můžete se na něm domluvit, ale zaměstnavatel nemá povinnost vám ho dát. Pokud jde o klasickou výpověď ze strany zaměstnavatele, tak nárok na odstupné máte a zaměstnavatel ho musí poskytnout. A to minimálně v délce tří měsíců, pokud jste byla zaměstnaná déle než dva roky.
Dobrý den Olgo,
nárok na podporu mít budete (nemoc je tzv. náhradní doba pojištění), ale výše podpory bude nízká, bude vypočtena z průměrný mzdy v národním hospodářství. Cca 5 000 Kč.
Dobrý den Jane,
zaměstnaval má povinnost vydat ho k poslednímu datu trvání pracovního poměru (viz §313 pracomat.cz/.../... ) a to zda to bude elektronicky nebo fyzicky nehraje roli. Nicméně vydat vám ho musí.
Zaměstnavatel mi tvrdí, ze se zapoctovy list posila elektronicky. Dostal jsem výpověď a od zacatku listopadu budu nezamestnany, tudíž se musím jít přihlásit na pracovní úřad a nechci aby mě vyhodily s tím, ze nejdřív musím předložit zapoctovy list. Předem děkuji za odpověď. Hafner
Dobrý den Martiono,
ano můžete.
Dobrý den Zoli,
po vyřazení z evidence je opětovná registrace možná až po uplynutí 6 měsíců ode dne vyřazení.
1, měsíc, tak budu vyřazen z ÚP, a na jak dlouho? Děkuji
Dobrý den Moniko,
když dojde k ukončení studia střední školy v průběhu školního roku platí za vás (syna) pojistné stát pouze do dne ukončení studia. Poté má povinnost platit si ho sám, případně se registrovat na ÚP. To je možné i když mu ještě nebylo 18 let.
Dobrý den Pavlíno,
doporučení je rozhodně začít si platit zdravotní pojištění - to je povinné. Nárok na podporu nemá (jelikož jak píšete nepracovala a tím pádem nesplňuje podmínky pro nárok na podporu), takže druhé doporučení je co nejrychleji získat vhodné zaměstnání.
Dobrý den Zuzano,
1. dotaz - přijde mi to jako správný postup, pro jistotu bych to na vašem místě ověřil i UP
2. dotaz - o příspěvek nepřijdete, při jeho pobírání můžete pracovat bez omezení (když nepočítám omezení na čast strávený v jeslích pro dítě mladší dvou let)
3. dotaz - to stejné jako u prvního dotazu, myslím si že nijak neovlivní, pro jistotu bych ověřoval u UP (přeci jen se jedná o poměrně specifickou oblast)
V současnosti jsem asi v polovině pobírání dávek na rodičovské dovolené, ale souběžně mám aktivní registrovanou živnost (na vedlejší činnost).
Našla jsem rekvalifikační kurz který lze proplácet přes UP.
Tam jsem před chvílí volala a řekli mi že se tedy první musím zaregistrovat jako uchazeč o práci na UP, a až potom můžu podat žádost o proplacení rekvalifikačního kurzu.
Ze zkušenosti z minula vím že nemůžu být registrovaná na UP pokud mám živnost, je tedy správný postup si první živnost pozastavit?
Druhý dotaz - nepřijdu tímto o rodičovský příspěvek?
Třetí dotaz - vím, že až mi skončí rodičovská dovolená,mám právo se registrovat na UP i s účelem přiznání podpory nezaměstnanosti, jejíž výše se prý vypočítává z mého platu, který jsem měla (jako zaměstnanec) před mateřskou dovolenou.
Když bych nyní udělala to popsané výše, a žádala o proplacení rekvalifikačního kurzu, neovlivní to potom výši možné podpory v nezaměstnanosti, kdybych chtěla po ukončení rodičovské se tam registrovat?
Děkuji za odpověď
Dobrý den Michaelo,
za takové situace se "správně" hlásit na ÚP nemůžete. Reálně nemáte zájem a možnost pracovat. Tzn. správné řešení z pohledu legislativy je platit si zdravotní pojištění sama a na ÚP se nehlásit. Pochopitelně je možné k tomu přistoupit i "odvážně" registrovat se na ÚP a poté odjet. ÚP vás (možná za pár týdnů, možná za pár měsíců - to se liší dle vytíženosti dané pobočky) pozve na schůzku. Protože budete v zahraničí nedostavíte se, budete vyřazena z evidence a musíte si začít platit zdravotní sama. Také se po dobu dalších šest měsíců nemůžete na ÚP registrovat.
Dobrý den Robine,
status studenta pořád platí do konce prázdnin, ale raději bych si zavolal na zdravotní pojištovnu a ověřil si, že s vámi jako s osobou se statusem studenta (tedy tím, za koho platí pojistné stát) počítají. Občas jim podobné situace dokáží způsobit zmatky a je snažší jeden ověřovací telefonát, než to řešit poté.
chci se zeptat ohledně mé situace. Měsíc zpátky jsem odmaturoval a podle všeho se má na úřad práce hlásit 1-3. září. Však mezi tím jsem nastoupil do práce, ve zkušební době jsem ale zase odešel...už je to asi 9 dní co jsem můj pracovní poměr skončil...jak to tedy funguje? Platí mi pořád status studenta, nebo mám teď platit zdravotní a sociální pojištění za sebe? Mám se hlásit na úřad práce?
Dorbý den Tondo,
díky za upozornění, takto to fungovalo dříve. Informace upravena.
Dobrý den Radku,
v takovém případě dostanete poměrnou část i za říjen.
Předem děkuji
Dobrý den Yvet,
pokud to z popisu chápu správně, tak na SK jste žádnou dávku nečerpala. A před letnem letošního roku pracovala 8 let v rámci ČR. V takovém případě máte nárok na podporu v nezaměstnanosti v ČR.
Dobrý den Dano,
záleží co od ÚP očekáváte - že za vás bude odvádět zdravotní pojištění? Obecně ÚP nejsou extra aktivní v pomoci a při hledání nové práce pro uchazeče. V tomto ohledu bych příliš obavy neměl.
Dobrý den Danuš,
žádnou zázračnou univerzální radu bohužel nemám. Zkuste se zamyslet, zda je nějaké zaměstnání které vyhovuje vašim zdravotním omezením. Pokud ne, věřím že nárok na invalidní důchod by měl být. Finanční výpomoc od někoho z rodiny možná není? Kolik času vám zbývá do starobního důchodu?
Dobrý den Hellen,
ÚP vás samozřejmě přijme i pokud se budete hlásit třeba po 20 dnech po ukončení pracovního poměru. To proč je všude doporučováno udělat to do tří dnů, že v tom případě nevznikne žádná "mezera" v pohledu důchodového pojištění a nároku na důchod. Pokud dříve než 4.8 nemůžete, nic hrozného se neděje.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Marku,
z toho mi není jasné jak dlouho trvala současná pracovní smlouva a zda z ní bylo po dobu minimálně 12ti měsíců odváděno důchodové pojištění. Pak by nárok na podporu byl. Pochopitelně se bavíme jen o kombinovaného (či dálkového) studia, u denního studia by nárok nebyl.
jsem student kombinovaného studia. K 30. červnu mi končí pracovní smlouva a novou podepíšu až 25. srpna. 26 let mi bude 29. srpna. Mám po dobu těchto necelých 2 měsíců právo na podporu v nezaměstnanosti? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Jakube,
nutné to není. Zaměstnavatel zaplatí zdravotní pojištění za celý měsíc a z tohoto pohledu tedy jediné co co přicházíte je 10 dní které potřebujete pro nárok na důchod. Osobně mi to nepřijde jako dostatečný důvod pro registraci na ÚP.
Ke dnešnímu datu (31.3) mi končí pp a 11.4 nastupuji do práce nové. chtěl bych se zeptat jestli je nutné se registrovat na úřadu práce kvůli týdnu nezaměstnanosti.
Dekuji
Dobrý den Stanislave,
obávám se že takto ke zpětnému datu vás na ÚP nezaregistrují. Nicméně i tak, bych se šel nahlásit při nejbližší možné příležitosti, ať maximálně využijete evidence jako náhradní doby pojištění.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Petro,
ano, je to tak.
jsem 378 dní v pracovní neschopnosti.Pred 2 měsíci mne skončila smlouva na dobu určitou. Pred nemoci jsem pracovala nepřetržitě spoustu let. Nevím zda jsem to správně pochopila,ale platí tedy to, že když se přihlásim na úřad práce bude mi vyměřena podpora z náhradní doby, protože platí že jsem za 2 roky neodpracovala celý rok ( byla jsem nemocná 380) dnů.
Dobrý den Věro,
to na co se ptáte se oficiálně nazývá náhradní doba pojištění. A platí pro ni:
je-li vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, vždy se jedná o náhradní dobu pojištění
pokud je to bez podpory, tak se doba evidence počítá jako náhradní doba pojištění maximálně po dobu tří let
pokud byla tato doba získána před dosažením 55 let věku, započítává se z ní pouze 1 rok
takto získané doby se pro účely nároku na starobní důchod a jeho výši dále krátí na 80 %. Uvedené neplatí v případě nároku na invalidní důchod.
Nevím kolik je vám let, po jakou dobu byla při předchozí evidenci vyplácena podpora atd.. ale orientačně lze říci, že kratší pobyt na ÚP v (v řádu měsíců) by vám neměl krátit potřebnou dobu pro nárok na důchod.
Dobrý den Jiřino,
v evidenci na ÚP můžete být i delší dobu, ale časem přicházíte o podporu v nezaměstnanosti (pokud ji čerpáte). Zdravotní pojištění za vás (jakožto příjemce invalidního důchodu) hradí stát. Obecně bych zkusil aktivně hledat (nevím zda činíte) a nespoléhal pouze na nabídky skrze úřad práce. V současně době je ve většině regionů situace stále dobrá a firmy aktivně nabírají.
Dobrý den Martino,
pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, budete na ni mít nárok i po krátkém a ukončeném DPP.