Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době, co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.
Odstupné
Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné, na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.
Kdy se přihlásit na úřadu práce
Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde, než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti
O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
- Lidé, pobírající starobní důchod
- Uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců pracovní poměr ukončen z důvodu porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem (§ 55 ZP)
- Uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců pracovní poměr ukončen z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem
- Uchazeč o zaměstnání, kterému vznikl nárok na výsluhový příspěvek (vojáci z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů) a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti, která by uchazeči o zaměstnání náležela, pokud by neměl nárok na výsluhový příspěvek
Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč o zaměstnání, který se účastní rekvalifikace zabezpečované krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 109) a ke dni, k němuž má být podpora při rekvalifikaci přiznána, není poživatelem starobního důchodu.
Podpora v nezaměstnanosti
Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku. V tomto případě tedy roku 2020. Ta byla v 1-3. čtvrtletí roku 2020 34 611 Kč (Podle sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí ze dne 17. prosince 2020 o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2020 pro účely zákona o zaměstnanosti).
Z toho plyne že maximální výše podpory pro rok 2021 je 20 075 Kč měsíčně. V případě podpory při rekvalifikaci činí maximální výše 0,65násobek, takže 22 498 Kč.
V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.
Délka podpory v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti (tzv. podpůrčí doba) trvá:
- 5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let
- 8 měsíců, pokud je vám 50-55 let
- 11 měsíců, pokud je vám více než 56 let
Když uchazeč nevyčerpá celou podpůrčí dobu a znova se dostane na Úřad práce, tak je důležité, zda pracovní vztah mezi oběma doby evidence trval déle než tři měsíce. Pokud trval déle, je znovu nárok na celou podpůrčí dobu. Pokud trval kratší dobu, je nárok jen na "dočerpání" zbývající části podpůrčí doby.
Do podpůrčí doby se nezapočítává doba:
- po kterou uchazeč o zaměstnání pobírá dávky nemocenského pojištění,
- pokud uchazeč pracuje a jeho měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy (tzv. nekolidující zaměstnání) a z tohoto důvodu mu nebyla vyplácena podpora v nezaměstnanosti,
- poskytování podpory při rekvalifikaci
- doba vazby.
Kdy se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje
- když uchazeč o zaměstnání pobírá dávky nemocenského pojištění,
- když je uchazeč o zaměstnání ve vazbě.
Kdy dochází k maření součinnosti s krajskou pobočkou Úřadu práce?
- a) když je uchazeč podle lékařského posudku schopen plnit povinnosti vůči krajské pobočce Úřadu práce, a přesto je neplní,
- b) neprojedná doporučené zaměstnání ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce,
- c) nedostaví se na krajskou pobočku Úřadu práce ve stanoveném termínu bez vážných důvodů [§ 5 písm. c - zákon o zaměstnanosti)],
- d) neplní povinnosti stanovené v § 21 (Zákon o zaměstnanosti) (obecně povinnost informovat o změně zdravotního stavu a s tím souvisejících omezení), nebo
- e) jiným jednáním zmaří zprostředkování zaměstnání nebo nástup do zaměstnání.
Co jsou pro Úřad práce vážné důvody?
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
- nezbytná osobní péče o fyzickou osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
- místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
- okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
- zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce při zprostředkování zaměstnání
- jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele,
Studenti a úřad práce
Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci, kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.
Rady a tipy
Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.
Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.
Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.
Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.
Komentáře
Dobrý den Niki,
stát ho hradí za celý měsíc, ale je možné že ho budete muset doplácet i vy. To záleží od výše výdělku za tento měsíc. Doporučuji řešit přímo s vaší účetní.
Dobrý den Veroniko,
napadá mě, zda nebyla první dávka podpory za poměrnou část měsíce a proto byla menší, než ta uvedená v rozhodnutí o uznání podpory (ta je za celý měsíc).
byla mi uznana podpora v nezamestnanosti, ale castka ktera mi dorazila je nizsi nez ktera je uvedena v rozhodnuti o uznani podpory.
Jak je to mozne? Dekuji za odpoved
Dobrý den Ludmilo,
podpora se v takovém případě bude počítat z celého kvartálu, tedy leden až březen.
prosím o radu. V únoru 2021 mi končí HPP na dobu určitou. Následně mám možnost pracovat ještě v měsíci březnu na DPP u stejného zaměstnavatele. Pokud bych tedy v dubnu nastoupila na ÚP, z čeho se mi bude počítat podpora? Bude se počítat z průměrného příjmu posledního čtvrtletí leden až březen 2021 nebo jen z DPP za měsíc březen?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Kristino,
pokud jste nevyčerpala celou podpůrčí dobu při předchozí evidenci na ÚP, tak máte nárok na její dočerpání. Zároveň musíte splňovat podmínku zaplaceného jednoho roku důchodového pojištění za poslední dva roky.
Chci se zeptat, byla sem evidována na úřadu práce k 9.11. jsem se odhlásila, jelikož jsem si našla brigádu na dpp. Tak jsem se chtěla zeptat, zda bych se po měsíci mohla znovu zaevidovat na úp a zda bych měla nárok na podporu.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jaroslave,
nejrozumnějším řešením je kontaktovat s popisem situace přímo úřad práce a domluvit se na vrácení. Je dost možné, že došlo k pochybení ze strany úředníka, ale je vždy lepší tuto situaci nahlásit. Věřím, že průběh bude takový, že vás budou informovat o poměrné výši částky ke vrácení a dostanete číslo účtu, na který bude částka odeslána.
Dobrý den Markéto,
ano můžete (pokud pořád splňujete obecnou podmínku pro nárok na podporu - odpracovaných alespoň 12 měsíců za poslední dva roky). Jen pozor na to, že když zkušební dobu ukončíte sama, bez vážného důvodu, bude výše podpory ve snížené sazbě, která činí 45% průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Chtela bych se zeptat,jsem na pracaku a pobiram podporu,zbyvaji mi jeste tri mesice a nasla jsem si novou praci,do ktere mam nastoupit pristi tyden a hned samozrejme podepsat smlouvu.Chtela jsem se zeptat,kdyby minprace nevyhovovala a skoncila bych treba druhy den,mam narok zpet dobrat Zbyvajici tri mesice?
Dekuji za odpoved
Dobrý den Stanislavo,
podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrné čisté měsíční mzdy z posledního ukončeného čtvrtletí před koncem zaměstnání. To v tuto chvíli znamená průměrná mzda z července až září.
Dobrý den Anno,
nerozumí povaze vašeho onemocnění, proto promiňte tento dotaz - jsou běžné práce, práce které můžete vykonávat? Pokud ano, jeví se mi registrace na ÚP jako nejlepší volba, pro pokrytí zdravotního pojištění. Nevím zda u vás připadá v úvahu invalidní důchod, ale určitě bych se na to na vašem místě informoval u lékaře.
Dobrý den Moniko,
paragraf, který hledáte je § 304 ZP (pracomat.cz/.../...) :
(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Primárním určením je tedy předmět činnosti zaměstnavatele. V případě jakýchkoliv pochybností doporučuji pro jistotu druhou nabídku se současným zaměstnavatelem probrat.
Dobrý den,
myslím, že dáváte dohromady dvě věci. Tou první je vlastní nárok na podporu v nezaměstnanosti (tj. rok zaměstnání/odvodu pojištění). Druhou je výše podpory, respektive toho z čeho se podpora počítá. Podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrné čisté měsíční mzdy z posledního ukončeného čtvrtletí, kdy jste pracoval. Pokud to byl v daném čtvrtletí příjem z OSVČ, tak bude počítáno z něj (respektive z vyměřovacího základu).
Dobrý den Veroniko,
to zda za vás zaměstnavatel odvádí pojištění doporučuji ověřit přímo na OSSZ. Podpora v nezaměstnanosti bude vypočítána dle vašeho příjmu, tam DPP (pokud je nad 10 000 Kč měsíčně) či HPP nehraje roli.
Dobrý den Nino,
evidence na ÚP v naprosté většině případů neznamená nějakou více aktivní pomoc při hledání práce ze strany jeho pracovníků. Z tohoto pohledu se nemusíte obávat, že by vám hned od prvního dne nutili pracovní nabídky. Doporučuji zajít na pobočku ÚP v místě vašeho trvalého bydliště, popsat jim přesně vaši situaci a věřím, že společně ji vyřešíte k vaší spokojenosti. Tedy následná registrace na ÚP ve Slovensku a hledání práce tam, včetně výplaty podpory. Co se týče nároku na ni, tak jej máte, pokud jste za poslední dva roky alespoň rok pracovala (odváděla zákonné pojištění).
Dobrý den Kláro,
na ÚP se samozřejmě můžete nahlásit i později, doba tří dnů je všeobecně doporučovaná, protože pak se registrace na ÚP počítá jako ihned navazující na ukončení zaměstnání. Pozdější registrace vám v samotném nahlášení nijak nevadí (pouze vzniká riziko nutnosti si sám platit zdravotní pojištění).
Mockrat dekuju za informaci :)
Dobrý den Karolíno,
občané členských států Evropské unie nejsou z hlediska zákona o zaměstnanosti považováni za cizince a v souladu s tímto zákonem mají stejné právní postavení jako občané České republiky. Můžete tedy na úřad práce v rámci vašeho bydliště v ČR. Co se týče výše podpory, tak záleží na tom jaký důvod byl uveden u dohody o rozvázání pracovního poměru. Pokud se nejedná o "vážný" důvod, dochází ke snížení podpory na 45 %.
chtěla bych se zeptat - na konci srpna ukončuji svůj pracovní poměr u zameěstnavatele - DOHODOU (dala jsem výpověd, ale dohodli jsme se ze zaměstnavatelem o ukončení poměru v dřívějším termínu). Jsem SLOVENKA, ale pracuji v ČR již více než 3 roky a mám tady i PŘECHODNÍ POBYT. Je nutné, abych se šla přihlásit na úřad na Slovensku, nebo můžu zajít přími na úřas práce v ČR tam, kde by mi to přináležalo na základě místa bydliště? Pokuď tomu rozumím správně, mám nárok jen na 45% z průměrného ročního platu?
Mockrát děkuji za odpověď.
Karolína
Dobrý den Ivano,
při okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem (§ 55 ZP - pracomat.cz/.../... ) nárok na podporu v nezaměstnanosti nezvniká.
Chci se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, v případě,kdyz zaměstnavatel ukoncil pravovni pomer okamtitym ukoncenim s vyhlaskou 55
Dobrý den Vlasto,
můžete si o ni zažádat i dříve, ale k jejímu čerpání může dojít až po oněch pěti mšsících.
Již jsem si zažádala o zprostředkování práce čili to známená, že o podporu si mám zažádat až za 5 měsíců v případě že nenajdu nové zaměstnání.
Dobrý den Vlasto,
informace ze strany ÚP je správná. Limit tří dnů o kterém mluvíte je doporučená doba pro registraci na ÚP. V případě, že bylo vyplaceno odstupné, je nárok na podporu až po době za kterou bylo vyplaceno odstupné (u vás odstupné 5 platů, nárok tedy po 5 měsících). I tak doporučuji se na ÚP registrovat, protože za vás bude odvádět zdravotní pojištění, které byste si jinak musela platit sama.
Dobrý den Renáto,
podle § 51 Zákona o zaměstnanosti, pro vás v této situaci platí toto (nemůžete doložit vyměřovací základ):
(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže
a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,
b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo
c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.
Dobrý den Markéto,
předpokládám, že nový zaměstnavatel vás již zaregistroval jako svého zaměstnance (na to má lhůtu osm dní od vašeho nástupu), v takovém případě musíte ukončit pracovní poměr ve zkušební době a o vzniklé situaci informovat pracovníka na ÚP. Za teoretické situace, kdy by vás zaměstnavatel ještě nenahlásil jako svého zaměstnance se s ním můžete zkusit domluvit "na stornování" pracovního poměru a můžete oba předstírat, že k zaměstnání nedošlo. Nicméně to není jednání v souladu se zákonem a já vám ho z toho důvodu nemohu doporučit.
31.7.2020 mi skončil pracovní poměr že strany zaměstnavatele. 3.8. jsem se zaregistrovala na ÚP. Našla jsem si práci a 7.8. jsem nastoupila do nového zaměstnání, jenže práci moc nezvládám a chci tam skončit. Na ÚP jsem novou pracovní smlouvu ještě neposlala, tak se chci zeptat jak mám postupovat.
Dobrý den Oxano,
Podpora v nezaměstnanosti se pro OSVČ počítá z vyměřovacího základu, tedy částky, ze které se vypočítává sociální pojištění za daný rok. Jako OSVČ si na místně příslušné OSSZ můžete zjistit svůj (respektive partnerův) vyměřovací základ. Mějte však na paměti, že je třeba přerušit nebo ukončit podnikatelskou činnost (pro evidenci na ÚP). Budete muset vyplnit formuláře žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti.
Dobrý den Markéto,
pokud splňujete podmínky pro registraci na ÚP, tak vás úředník ze své vůle odmítnout nemůže. Co se týče data registrace tak bych očekával, že by to tak být mělo, když jste se registrovala dnes.
A bude se mi to počítat od 3.8.?
Děkuji předem za odpověď?
Dobrý den Markéto,
pro první návštěvu ÚP máte (a musíte) využít pobočku v místě vašeho trvalého bydliště. Z popisu jsem pochopil, že jste na ÚP byla dnes. Pokud během zítřka paní SMS nepošle, kontaktovat bych ji přímo (ideálně osobně) a trval na vyřešení vaší situace.
31.7.2020 ukončila firma, kde jsem pracovala 8 let, svou činnost. Tak jsem 3.8.2020 šla na ÚP. Paní úřednice, ke které jsem šla, mi oznámila, že mě přihlásit nemůže, protože jsem před 12 lety byla hlášená na ÚP v jiném městě a nevyplnila to do formuláře a ona to musí ověřit. Nenapsala jsem to tam z toho důvodu, že jsem tam byla hlášená asi 10 dní, pak jsem si našla práci a z ÚP jsem nedostala ani korunu. To paní úředníci nezajímalo, prý mě teď přihlásit nemůže a že mi pošle SMS. S tím mě vyprovodila z kanceláře aniž by mi dala nějaký papír, že jsem tam byla. Tak se chci zeptat, jak mám teď postupovat. Čekat na její SMS nebo to mám řešit jinak? Jen pro pořádek, jsem Romka a ona celou dobu na ně nadávala. Tak nevím, jestli si to mám brát osobně. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den Renato,
"pravděpodobný výdělek" definuje §355 ZP (pracomat.cz/.../...) . Ten stanovuje, že:
Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
Tedy pokud vaši kolegové za stejnou práci dostávají vyšší mzdu (domluvených 30 000 Kč), tak by toto měl respektovat i pravděpodobný výdělek.
chtěla bych se zeptat, jak je to s výpočtem pravděpodobného čistého výdělku pro Úřad práce pro přiznání podpory. Byla jsem zaměstnána od 1.7.20 do 10.7.20 s hrubou měsíční mzdou 18 000 Czk+prémie (blíže nespecifikováno). Na pohovoru bylo domluveno 30 000 hrubého, které mělo být dopláceno právě z těch prémií. Od kolegů jsem zjistila, že skutečně jim ta částka v prémiích doplácená je. Na potvrzení o příjmu pro ÚP mi napsali 12 405 Czk. Přijde mi to málo a vím že tolik bych určitě nevydělala, pokud bych měla odpracovaný celý měsíc. Těsně předtím jsem pracovala v jiné firmě, kde ten výpočet byl správný. Ale z toho se asi podpora nevypočítává. Děkuji za radu a přeji hezký den. Renata.
Dobrý den Jiří,
předpokládám že nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Jako osoba pečující o osoby závislé na péči jiné fyzické osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti máte nárok na to, aby za vás zdravotní pojištění hradil stát. Příspěvek na péči se řeší rovněž na ÚP. Proto můžete přechod z evidence na ÚP do stavu pečující osoby snadno koordinovat s pověřeným pracovníkem ÚP. Můžete tedy požádat o příspěvek na péči a ve chvíli kdy vám bude přiznán ukončit evidenci na ÚP.
Dobrý den Lenko,
první návštěvu musíte absolvovat v místě vašeho trvalého bydliště. V rámci této schůzky se pak můžete přehlásit na pobočku ÚP, kde skutečně žijete.
jsem 8 měsíců v prac. neschopnosti, a za pár dní mi končí. Během této doby (k 31.5.) mě skončila pracovni smlouva na dobu určitou. Vím že po skončení neschopenky, musím na úřad práce než si najdu novou, ale zajímá mě, jak se to dělá, když mám trvale bydliště jinde než žiji. I na USZ jsem nahlášená, jako Brno venkov, a ne Brno město, kde mám trvalý pobyt. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Lucie,
vzhledem k relativně blízkému nástupu do budoucího zaměstnání se domnívám, že je skoro jedno jaké řešení zvolíte. Nevím z jakého jste okresu a jak jsou pracovnice vytíženy, ale pokud máte za sebou nahlášení na ÚP, tak bych další schůzku na UP do poloviny srpna neočekával. Tím, že nové zaměstnání nahlásíte až do něj skutečně nastoupíte, tedy o nic nepřijdete. Na druhou stranu pokud ho nahlásíte tak neztratíte podporu k datu nahlášení, ale až ve chvíli kdy skutečně nastoupíte do nového zaměstnání. Ani jedna z možností vám nic nebere, záleží na vašich preferencích.
Moc děkuji za odpoveď
Dobrý den Renáto,
při evidenci na ÚP a pobírání podpory v nezaměstnanosti je možné si vydělat až 7300 Kč měsíčně. Jedná se o tvz. nekolidující zaměstnání. Nicméně během pobírání tohoto příjmu dochází k pozastavení výplaty podpory v nezaměstnanosti.
Dobrý den Ivano,
k jakému datu bylo sjednáno ukončení pracovního poměru? K 30.6.? nebo 15.7.? Pokud k 30.6., tak by dovolenou čerpat nemohl, protože není v pracovním poměru a zbývající dovolená by byla proplacena u jeho ukončení. Pokud k 15.7., tak se na ÚP může přihlásit až následující den, poté co skončí jeho pracovní poměr. Jako cizinec bude potřebovat průkaz povolení k pobytu a cestovní pas.
Dobrý den Niki,
ano v tomto ohledu to má stejný dopad.
Dobrý den Niki,
v takovém případě mluvíme o tzv. nekolidujícím zaměstnání a můžete si měsíčně vydělat až 7300 Kč.
Dobrý den Lucie,
pokud máte příjem z výdělečné činnosti nad 10 000 Kč, tak se na ÚP ani hlásit nemůžete. Z vaší mzdy pak zaměstnavatel odvede potřebá pojištění i daň z příjmů.
Dobrý den Míšo,
chápu to správně, že během výpovědní doby jste nastoupila do nového zaměstnání? Hlásit se nikde nemusíte.
Dobrý den Jano,
nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste za poslední dva roky alespoň jeden rok pracovala či měla nějakou formu náhradní doby pojištění - např. rodičovská dovolená.
Dobrý den Jano,
pro první návštěvu musíte na ÚP v rámci svého trvalého bydliště, poté se můžete přehlásit na jakýkoliv jiný ÚP v rámci ČR.
mam trvalé bydliště na Chyňavě, která spadá pod Beroun. Musím jít na ÚP do Berouna, nebo stačí, když půjdu na nějaký v Praze, jelikož si chci shánět práci v Praze a zároveň tu i bydlím a ne v Beroune?
Děkuji.
Dobrý den Kateřino,
registrovat na ÚP se kvůli dvěma týdnůn nemusíte. Sociální za vás ÚP neodvádí (není povinné, když nemáte příjmy) a zdravotní odvedete z brigády, kterou budete během dubna mít. Mimochodem přivýdělek při evidenci na ÚP je možný pouze na DPČ a nikoliv na DPP. Za této situace tedy nevidím důvod, proč by pro vás registrace na ÚP dávala smysl.
zajímalo by mě, jak je to s výší příjmu z brigády, pokud bych byla na úřadu práce.
Jedná se mi o to, že kvůli změně školy budu bez studenstského statusu zhruba jeden až dva týdny, během kterých bych se chtěla přihlásit na úřad práce kvůli placení zdrav. a soc. pojištění. Zároveň bych si ale chtěla najít brigádu na DPP.
Vím, že na pokud jsem na úřadě práce, můžu dostat max. polovinu minimálního příjmu. Zajímá mě, jak by to bylo, kdybych se např. 10.4. nahlásila na úřad práce a 25.4. bych se odhlásila a z brigády by mi za měsíc duben poté přišel výdělek zhruba kolem 9 tisíc? Chtěli by po mě z ÚP nějakou náhradu, nebo už by to pro ně nebyla důležitá informace takhle zpětně?
Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den Ludmilo,
začnu od konce - sociální pojištění není povinné (když nemáte příjem) a platit ho nemusíte. V případě, že byste byla bez příjmu a nebyla na ÚP, tak musíte platit jen zdravotní. Pokud budete pokračovat v současném přivýdělku na DPČ, tak za vás bude pojištění platit (při příjmu cca 8 000 Kč) platit zaměstnavatel. Teoreticky můžete být na ÚP a pracovat na DPČ v rámci tzv. "nekolidujícího zaměstnání", ale maximální příjem je omezen na polovinu minimální mzdy, tedy do 7 300 Kč.
ráda bych se Vás zeptala na jednu věc se kterou si nejsem úplně jistá.
V polovině dubna mi bude ukončen status studenta. Budu se hlásit na jinou školu, ale přijímací řízení proběhne až v červnu, tudíž nebudu mít pár měsíců státem hrazené pojištění.
Měla jsem v plánu se jít poptat na úřad práce, abych si pojištění nemusela hradit ze svého. Avšak aktuálně mám brigádu na DPP, která mi bude v květnu přecházet na DPČ (pokud bude mít zaměstnavatel dál zájem o spolupráci). Navíc můj příjem z brigády bývá kolem osmi tisíc.
Ráda bych se zeptala, zda by mi úřad práce pojištění proplatil, pokud pracuji na DPP.
Také, jestli to chápu správně, tak při mém výdělku by po přechodu na DPČ bylo pojištění odváděno ze mzdy, tudíž by nebyl důvod na úřadu práce setrvávat. Je to tedy tak, že by pojištění odeslal zaměstnavatel z mé mzdy, nebo si to poté budu muset poslat sama?
A ještě poslední věc - v případě, že bych se na úřad práce nehlásila a platila bych so pojištění sama, můžu odvádět pouze zdravotní pojištění a sociální na nějakou dobu vypustit?
Budu ráda, pokud mi poradíte, abych si mohla být jistá, že proběhne všechno v pořádku.
Za případnou odpověď moc děkuji.
Ludmila
Dobrý den Míšo,
v takovém případě je nejrozumnější tam jít hned po návratu z dovolené. Při dřívějším nahlášení musíte být připravena přijít na schůzku, když to ÚP nařídí. To že máte dovolenou je v naprosté většině případů nezajímá. Když přijdete po návratu z dovolené, zdravotní za vás ÚP uhradí za celý duben. O co přijdete je pár dní v dubnu, které se nebudou počítat do náhradní doby potřebné pro přiznání starobního důchodu. Ale to bude zhruba týden, nic dramatického.
K 31.3. Mám ukončení pracovního poměru. Ale budu si vybírat dovolenou, tak letím od 23.3. Do 7.4. Na dovolenou. Jak to udělat s ÚP? Je možnost si zavolat, nebo můžu jít až jak přiletím ze zahraničí?
Dobrý den,
nejsem si úplně jistý na co se ptáte, respektive kdo chce co doložit. Registrace na ÚP není povinná a část nezaměstnaných na něj ani nechodí. Pokud se ptáte z pohledu placeni zdravotního pojištění, to by za vás měl zaměstnavatel odvést za celý březen. Sociální pojištění povinné není, to řešit nemusíte.
Dobrý den Lukáši,
ano jedná se (v době nemoci) o tzv. náhradní dobu pojištění, takže nárok na podporu bude.. Viz § 41 3 g) Zákona o zaměstnanosti.
Dobrý den Naďo,
pro dobu potřebnou pro získání podpory (onen "1 rok"), se započítává i takzvané náhradní doba zaměstnání. Ta mimojiné znamená: trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu. Zjednodušeně řečeno, nemoc (ať už v rámci pracovního poměru, nebo v ochranné době po jeho skončení) se v tomto případě z pohledu potřebné doby pojištění počítá do nároku pro získání podpory.
Mám dotaz, od 20.2. jsem v evidenci ÚP. Zajímá mě, jestli jsem byl od 09/2018 - 05/2019 zaměstnán a současně od 03/2019 - p2/2020 jsem byl v pracovní neschopnosti mám v tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Dobrý den Radko,
máte pravdu, že kompenzace odstupného od ÚP je ve výši 65 %. Zbylou částku bohužel musíte po zaměstnavateli vymáhat sama. Co se týče zahájení správního řízení ze strany ÚP, tak řízení o poskytnutí kompenzace nezačíná na základě žádosti uchazeče o zaměstnání. Jeho zahájení je v režimu samotného úřadu práce, který řízení sám, z úřední povinnosti, zahájí, jestliže zjistí, že nastaly skutečnosti, které jeho zahájení opravňují. Na druhou stranu, to že kontaktnímu pracovníkovi na ÚP sdělíte, že k vyplacení odstupného nedošlo, může to věc jen urychlist
Dobrý den Anno,
máte pravdu, že v rámci tzv "nekolidujícího zaměstnání" si můžete přivydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně a ÚP přitom za vás bude nadále platit zdravotní pojištění. Ůřad práce o tom samozřejmě informovat musíte a jen pozor, že pracovní vztah může být uzavřen jen v rámci pracovního poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti.
jsem registrovaná na úřádu práce, kde neberu podporu. Ráda bych začala chodit na brigádu od slovenské firmy, která bude na základě smlouvy o dílo. Je možné mít takovou brigádu, když jsem na úřadu práce? Je mi jasné, že si mohu vydělat maximálně polovinu min. mzdy. Případně musí se to úřadu práce hlásit, když bych uzavřela smlouvu se zahraniční firmou?
Dobrý den Evo,
nejlepší řešení je domluva přímo s konkrétním pracovníkem, věřím že bude mít pochopení. Pokud by to nevyšlo, tak potřebujete nedomlouvat vyšetření na čas schůzky na ÚP (ty nebývají moc často, většinou 1x za pár měsíců). V rámci klidové režimu si myslím, že se podobná schůzka měla být zvládnutelná. Většinou se jedná max o půl hodiny.
Eva
Dobrý den Barboro,
v první řadě na ÚP není povinnost se registrovat. V některých situacích se to může hodit (podpora), případně je tu fakt, že vás zaplatí zdravotní pojištění. Pokud máte brigádu z které se již zdravotní pojištění odvádí, ÚP nemusíte nijak řešit.
Minulý týden jsem ukončila vysokou školu. Tak se chci zeptat, když mám brigádu, musím se hlásit na úřad práce nebo můžu dal chodit na brigádu?
Dobrý den Marie,
ano ÚP odvede zdravotní pojištění za celý měsíc. Jen pozor že, pozastavení živnosti musíte nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení a samozřejmě také vaši zdravotní pojišťovně, a to nejpozději do 8 dnů od přerušení.
Dobrý den,
pokud podáte sama výpověď, budete mít nárok na podporu ve výši maximálně 45% své čisté mzdy. Samozřejmě musíte splnit i podmínku alespoň jednoho roku v zaměstnání za poslední dva roky.
Dobrý den Hanko,
to nelze obecně říci, každá pobočka má jinou nabídku práce (dle regionu), jiný počet pracovníků a čas co věnují každému klientovi. Samozřejmě záleží i na vašem pracovním profilu. Ve většině případů bych se nebál, že vás budou v úvodních měsících posílat na pohovory do firem. K tomu kroku se obvykle přistupuje pokud má klient sám potíže získat zaměstnání.
Dobrý den Martine,
pokud jste byl do září 2019 zaměstnaný a tento pracovni poměr trval déle než 12 měsíců, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete. A pokud není žádná nabídka práce na obzoru, tak bych se na ÚP evidoval.
Dobrý den,
na podporu budete mít nárok. Její výše bude záviset na tom, jaké byly vaše příjmy za těchto 12 měsíců. Z toho plyne, že vliv na výši podpory bude mít fakt i vaše pracovní neschopnost.
Dobrý den Nikolo,
nahlášení na ÚP není povinnost. Jinak je to přesně jak píšete. Když budete na ÚP, zaplatí za vás zdravotní pojištění. Když budete na brigádě, vyděláte si peníze z brigády a pojištění musíte zaplatit sama. Nelze říct, co je lepší možnost. Záleží na vás co preferujete a kolik si vyděláte z brigády.
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední. Vím musím se nahlásit na zdravotní, že jsem skončila, ale musím se hlásit i na úřad práce? Už mám domluvenou brigádu a práci budu hledat. Stačí mi když se tedy nahlásí na zdravotní,zaplatím si ho a budu chodit dočasně na brigádu nebo se musím hlásit i na úřad práce? Když budu vedena na úřadu práce tak za mě bude platit zdravotní, ale zase budu mít minimální peníze z brigády. Co mám tedy dělat, kam se hlásit co je lepší, ať toudělám všechno správně.
děkuji za odpověď.