Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.

Odstupné

Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.

Kdy se přihlásit na úřadu práce

Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku. V tomto případě tedy roku 2020. Ta byla v 1-3. čtvrtletí roku 2019 33 429 Kč. Z toho plyne že maximální výše podpory pro rok 2020 je 19 389 Kč měsíčně. V případě podpory při rekvalifikaci činí maximální výše 0,65násobek, takže 21 729 Kč.

V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.

Studenti a úřad práce

Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.

Rady a tipy

Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.

Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.

Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.

Podpora v nezaměstnanosti trvá:

  • 5 měsíců pokud je vám méně než 50 let
  • 8 měsíců pokud je vám 50-55 let
  • 11 měsíců pokud je vám více než 56 let

Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #862 Pracomat.cz 2020-05-06 11:48
Cituji Lucie:
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala výpověď z důvodu....


Dobrý den Lucie,

pokud máte příjem z výdělečné činnosti nad 10 000 Kč, tak se na ÚP ani hlásit nemůžete. Z vaší mzdy pak zaměstnavatel odvede potřebá pojištění i daň z příjmů.
Citovat
0 #861 Lucie 2020-05-06 10:29
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala výpověď z důvodu že je málo práce,Našla sem si brigadu kde si vydelam nad 10 tisíc.Kdo za mne bude platit zdravotní socialní?A musím sehlasit na Uřad práce?
Citovat
0 #860 Pracomat.cz 2020-05-03 07:20
Cituji Míša:
Dobrý den, jsem na rodičovské, dala jsem dvouměsíční výpověď v práci a mezi tím nastoupila na dohodu do jiné práce , musím se někde hlásit?


Dobrý den Míšo,

chápu to správně, že během výpovědní doby jste nastoupila do nového zaměstnání? Hlásit se nikde nemusíte.
Citovat
0 #859 Míša 2020-05-03 02:43
Dobrý den, jsem na rodičovské, dala jsem dvouměsíční výpověď v práci a mezi tím nastoupila na dohodu do jiné práce , musím se někde hlásit?
Citovat
0 #858 Pracomat.cz 2020-05-02 12:11
Cituji Jana Zednická:
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala ...


Dobrý den Jano,

nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste za poslední dva roky alespoň jeden rok pracovala či měla nějakou formu náhradní doby pojištění - např. rodičovská dovolená.
Citovat
0 #857 Jana Zednická 2020-05-02 10:29
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala výpověď z důvodu že je málo práce už jsem nebyla ve zkušební době a byla jsem tam 6 měsíců mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ?
Citovat
0 #856 Pracomat.cz 2020-05-01 07:34
Cituji Jana:
Dobrý den,
mam trvalé bydliště na Chyňavě, která spadá pod Beroun. Musím ...


Dobrý den Jano,

pro první návštěvu musíte na ÚP v rámci svého trvalého bydliště, poté se můžete přehlásit na jakýkoliv jiný ÚP v rámci ČR.
Citovat
0 #855 Jana 2020-04-30 20:33
Dobrý den,
mam trvalé bydliště na Chyňavě, která spadá pod Beroun. Musím jít na ÚP do Berouna, nebo stačí, když půjdu na nějaký v Praze, jelikož si chci shánět práci v Praze a zároveň tu i bydlím a ne v Beroune?
Děkuji.
Citovat
0 #854 Pracomat.cz 2020-04-05 06:56
Cituji Kateřina:
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to s výší příjmu z brigády, pokud bych byla na úřadu práce...


Dobrý den Kateřino,

registrovat na ÚP se kvůli dvěma týdnůn nemusíte. Sociální za vás ÚP neodvádí (není povinné, když nemáte příjmy) a zdravotní odvedete z brigády, kterou budete během dubna mít. Mimochodem přivýdělek při evidenci na ÚP je možný pouze na DPČ a nikoliv na DPP. Za této situace tedy nevidím důvod, proč by pro vás registrace na ÚP dávala smysl.
Citovat
0 #853 Kateřina 2020-04-04 16:46
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to s výší příjmu z brigády, pokud bych byla na úřadu práce.
Jedná se mi o to, že kvůli změně školy budu bez studenstského statusu zhruba jeden až dva týdny, během kterých bych se chtěla přihlásit na úřad práce kvůli placení zdrav. a soc. pojištění. Zároveň bych si ale chtěla najít brigádu na DPP.
Vím, že na pokud jsem na úřadě práce, můžu dostat max. polovinu minimálního příjmu. Zajímá mě, jak by to bylo, kdybych se např. 10.4. nahlásila na úřad práce a 25.4. bych se odhlásila a z brigády by mi za měsíc duben poté přišel výdělek zhruba kolem 9 tisíc? Chtěli by po mě z ÚP nějakou náhradu, nebo už by to pro ně nebyla důležitá informace takhle zpětně?
Děkuji za případnou odpověď.
Citovat
0 #852 Pracomat.cz 2020-04-04 07:09
Cituji Ludmila:
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na jednu věc se kterou si nejsem úplně jistá....


Dobrý den Ludmilo,

začnu od konce - sociální pojištění není povinné (když nemáte příjem) a platit ho nemusíte. V případě, že byste byla bez příjmu a nebyla na ÚP, tak musíte platit jen zdravotní. Pokud budete pokračovat  v současném přivýdělku na DPČ, tak za vás bude pojištění platit (při příjmu cca 8 000 Kč) platit zaměstnavatel. Teoreticky můžete být na ÚP a pracovat na DPČ v rámci tzv. "nekolidujícího zaměstnání", ale maximální příjem je omezen na polovinu minimální mzdy, tedy  do 7 300 Kč.
Citovat
0 #851 Ludmila 2020-04-03 20:57
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na jednu věc se kterou si nejsem úplně jistá.
V polovině dubna mi bude ukončen status studenta. Budu se hlásit na jinou školu, ale přijímací řízení proběhne až v červnu, tudíž nebudu mít pár měsíců státem hrazené pojištění.
Měla jsem v plánu se jít poptat na úřad práce, abych si pojištění nemusela hradit ze svého. Avšak aktuálně mám brigádu na DPP, která mi bude v květnu přecházet na DPČ (pokud bude mít zaměstnavatel dál zájem o spolupráci). Navíc můj příjem z brigády bývá kolem osmi tisíc.
Ráda bych se zeptala, zda by mi úřad práce pojištění proplatil, pokud pracuji na DPP.
Také, jestli to chápu správně, tak při mém výdělku by po přechodu na DPČ bylo pojištění odváděno ze mzdy, tudíž by nebyl důvod na úřadu práce setrvávat. Je to tedy tak, že by pojištění odeslal zaměstnavatel z mé mzdy, nebo si to poté budu muset poslat sama?
A ještě poslední věc - v případě, že bych se na úřad práce nehlásila a platila bych so pojištění sama, můžu odvádět pouze zdravotní pojištění a sociální na nějakou dobu vypustit?
Budu ráda, pokud mi poradíte, abych si mohla být jistá, že proběhne všechno v pořádku.
Za případnou odpověď moc děkuji.
Ludmila
Citovat
0 #850 Pracomat.cz 2020-03-09 09:02
Cituji Míša:
Dobrý den.
K 31.3. Mám ukončení pracovního poměru. Ale budu si vybírat dovolenou, tak letím od 23.3. Do 7.4. Na dovolenou. Jak to udělat s ÚP? Je možnost si zavolat, nebo můžu jít až jak přiletím ze zahraničí?


Dobrý den Míšo,

v takovém případě je nejrozumnější tam jít hned po návratu z dovolené. Při dřívějším nahlášení musíte být připravena přijít na schůzku, když to ÚP nařídí. To že máte dovolenou je v naprosté většině případů nezajímá. Když přijdete po návratu z dovolené, zdravotní za vás ÚP uhradí za celý duben. O co přijdete je pár dní v dubnu, které se nebudou počítat do náhradní doby potřebné pro přiznání starobního důchodu. Ale to bude zhruba týden, nic dramatického.
Citovat
0 #849 Míša 2020-03-08 20:54
Dobrý den.
K 31.3. Mám ukončení pracovního poměru. Ale budu si vybírat dovolenou, tak letím od 23.3. Do 7.4. Na dovolenou. Jak to udělat s ÚP? Je možnost si zavolat, nebo můžu jít až jak přiletím ze zahraničí?
Citovat
+1 #848 Pracomat.cz 2020-03-06 12:38
Cituji Patrman:
Dobrý den, ukončil jsem OSVČ k 29.2 a 9.3 nastupují do nové práce ...


Dobrý den,

nejsem si úplně jistý na co se ptáte, respektive kdo chce co doložit. Registrace na ÚP není povinná a část nezaměstnaných na něj ani nechodí. Pokud se ptáte z pohledu placeni zdravotního pojištění, to by za vás měl zaměstnavatel odvést za celý březen. Sociální pojištění povinné není, to řešit nemusíte.
Citovat
0 #847 Patrman 2020-03-05 21:58
Dobrý den, ukončil jsem OSVČ k 29.2 a 9.3 nastupují do nové práce ale nastal problém co s tím týdnem co jsem zaměstnaný nebyl a nebyl jsem ani na ÚP a chce to doložit ale já nevím čím. Musím někam zajít nebo jak to mám řešit.
Citovat
0 #846 Pracomat.cz 2020-03-05 21:46
Cituji Lukáš:
Dobrý den,

Mám dotaz, od 20.2. jsem v evidenci ÚP. Zajímá mě, jestli ...


Dobrý den Lukáši,

ano jedná se (v době nemoci) o tzv. náhradní dobu pojištění, takže nárok na podporu bude.. Viz § 41 3 g) Zákona o zaměstnanosti.
Citovat
0 #845 Pracomat.cz 2020-03-05 21:36
Cituji Nada:
Dobry den,chtěla sem se zeptat.Dělam v praci ...


Dobrý den Naďo,

pro dobu potřebnou pro získání podpory (onen "1 rok"), se započítává i  takzvané náhradní doba zaměstnání. Ta mimojiné znamená: trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu. Zjednodušeně řečeno, nemoc (ať už v rámci pracovního poměru, nebo v ochranné době po jeho skončení) se v tomto případě z pohledu potřebné doby pojištění počítá do nároku pro získání podpory.
Citovat
0 #844 Nada 2020-03-04 22:48
Dobry den,chtěla sem se zeptat.Dělam v praci na dobu určitou a chyby mi 2dny do roka.Abych měla narok na podporu počita se do toho i tydeni marodka v poslednich dnech před ukončeni?
Citovat
0 #843 Lukáš 2020-03-04 08:05
Dobrý den,

Mám dotaz, od 20.2. jsem v evidenci ÚP. Zajímá mě, jestli jsem byl od 09/2018 - 05/2019 zaměstnán a současně od 03/2019 - p2/2020 jsem byl v pracovní neschopnosti mám v tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Citovat
+1 #842 Pracomat.cz 2020-02-22 20:40
Cituji Radka:
Dobrý den, jestliže mi zaměstnavatel nevyplatí odstupné, bude mi ho ...


Dobrý den Radko,

máte pravdu, že kompenzace odstupného od ÚP je ve výši 65 %. Zbylou částku bohužel musíte po zaměstnavateli vymáhat sama. Co se týče zahájení správního řízení ze strany ÚP, tak řízení o poskytnutí kompenzace nezačíná na základě žádosti uchazeče o zaměstnání. Jeho zahájení je v režimu samotného úřadu práce, který řízení sám, z úřední povinnosti, zahájí, jestliže zjistí, že nastaly skutečnosti, které jeho zahájení opravňují. Na druhou stranu, to že kontaktnímu pracovníkovi na ÚP sdělíte, že k vyplacení odstupného nedošlo, může to věc jen urychlist
Citovat
-1 #841 Radka 2020-02-22 11:29
Dobrý den, jestliže mi zaměstnavatel nevyplatí odstupné, bude mi ho kompenzovat úřad práce 65%. Jak to bude se zbytkem 35% odstupného? To musím sama soudně vymáhat po zaměstnavateli? Jestliže mi má být odstupné vYplaceno 20.3.2020, ukončení pracovního poměru 10.2.2020, výplatní termín 20 v měsíci. kdy je nejbližší termín možnosti vymáhání odstupného? Za odpověď předem děkuji.
Citovat
+1 #840 Pracomat.cz 2020-02-19 13:58
Cituji Anna:
Dobrý den,
jsem registrovaná na úřádu práce, kde neberu podporu. Ráda bych začala ...


Dobrý den Anno,

máte pravdu, že v rámci tzv "nekolidujícího zaměstnání" si můžete přivydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně a ÚP přitom za vás bude nadále platit zdravotní pojištění. Ůřad práce o tom samozřejmě informovat musíte a jen pozor, že pracovní vztah může být uzavřen jen v rámci pracovního poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti. 
Citovat
0 #839 Anna 2020-02-19 13:23
Dobrý den,
jsem registrovaná na úřádu práce, kde neberu podporu. Ráda bych začala chodit na brigádu od slovenské firmy, která bude na základě smlouvy o dílo. Je možné mít takovou brigádu, když jsem na úřadu práce? Je mi jasné, že si mohu vydělat maximálně polovinu min. mzdy. Případně musí se to úřadu práce hlásit, když bych uzavřela smlouvu se zahraniční firmou?
Citovat
0 #838 Pracomat.cz 2020-02-13 21:46
Cituji Eva:
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Čtyři roky pracuji v ...


Dobrý den Evo,

nejlepší řešení je domluva přímo s konkrétním pracovníkem, věřím že bude mít pochopení. Pokud by to nevyšlo, tak potřebujete nedomlouvat vyšetření na čas schůzky na ÚP (ty nebývají moc často, většinou 1x za pár měsíců). V rámci klidové režimu si myslím, že se podobná schůzka měla být zvládnutelná. Většinou se jedná max o půl hodiny.
Citovat
0 #837 Eva 2020-02-12 19:56
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Čtyři roky pracuji v zaměstnání. Vypadá to,že firma bude končit. To se ještě dozvíme. A my s manželem se snažíme už roky o miminko.. máme genetický problém. Takže chodíme pořád a pořád na pokusy.. u mě v práci nebyl problém. Vždy jsem prostě zmizela i na měsíc a půl na nemocenskou. Nebo různé vyšetření atd... A když se nezadarilo,vrátila jsem se na měsíc či dva zpět a furt do kola... po zákroku mám vždy přísný klidový režim... Otázka zní-když bych musela jít na úřad práce,jak to udělat? V žádné práci mě nevezmou když chodíme do centra a chyběla bych.. vůbec si nevím rady až situace nastane. Je mi 30let ,takže nemůžu už nic odkládat. Už takhle to řešíme opravdu hodně let. Díky za názor
Eva
Citovat
0 #836 Pracomat.cz 2020-01-27 14:53
Cituji Barbora:
Dobrý den.
Minulý týden jsem ukončila vysokou školu. Tak se chci zeptat, když mám ...


Dobrý den Barboro,

v první řadě na ÚP není povinnost se registrovat. V některých situacích se to může hodit (podpora), případně je tu fakt, že vás zaplatí zdravotní pojištění. Pokud máte brigádu z které se již zdravotní pojištění odvádí, ÚP nemusíte nijak řešit.
Citovat
0 #835 Barbora 2020-01-27 13:06
Dobrý den.
Minulý týden jsem ukončila vysokou školu. Tak se chci zeptat, když mám brigádu, musím se hlásit na úřad práce nebo můžu dal chodit na brigádu?
Citovat
0 #834 Pracomat.cz 2020-01-22 21:06
Cituji Marie Klímová:
Dobrý den, pokud byl zastaven ...


Dobrý den Marie,

ano ÚP odvede zdravotní pojištění za celý měsíc. Jen pozor že, pozastavení živnosti musíte nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení a samozřejmě také vaši zdravotní pojišťovně, a to nejpozději do 8 dnů od přerušení.
Citovat
0 #833 Marie Klímová 2020-01-22 21:01
Dobrý den, pokud byl zastaven živnostenský list a syn se ihned zaregistroval na úřad práce, konec měsíce, zaplatil za tento měsíc stát zdravotní pojištění? děkuji Majka
Citovat
+1 #832 Pracomat.cz 2020-01-20 16:01
Cituji Jana Krouská:
Dobrý den,mám dotaz.Mám pracovní poměr ...


Dobrý den,

pokud podáte sama výpověď, budete mít nárok na podporu ve výši maximálně 45% své čisté mzdy. Samozřejmě musíte splnit i podmínku  alespoň jednoho roku v zaměstnání za poslední dva roky.
Citovat
+1 #831 Pracomat.cz 2020-01-20 15:58
Cituji Hanka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá evidence ...


Dobrý den Hanko,

to nelze obecně říci, každá pobočka má jinou nabídku práce (dle regionu), jiný počet pracovníků a čas co věnují každému klientovi. Samozřejmě záleží i na vašem pracovním profilu. Ve většině případů bych se nebál, že vás budou v úvodních měsících posílat na pohovory do firem. K tomu kroku se obvykle přistupuje pokud má klient sám potíže získat zaměstnání.
Citovat
+1 #830 Hanka 2020-01-20 12:55
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá evidence na ÚP, když člověk ukončí pracovní poměr dohodou z vlastní iniciativy. Konkrétně v mém případě, pracuji v Praze a moje trvalé bydliště je mimo Prahu a není tam možné sehnat práci odpovídající mojí kvalifikaci. Kolik času mi dá ÚP na to, abych si práci našla sama? Personální oddělení nereagují obratem a předpokládám, že to bude trvat několik měsíců. Předem děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #829 Jana Krouská 2020-01-20 09:35
Dobrý den,mám dotaz.Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a jsem dlouhodobě nemocná. Pokud ukončím pracovní poměr výpovědí s uvedením ze zdravotních důvodů, vznikne mi po při evidenci na ÚP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti nárok na vyplácení podpory? Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #828 Pracomat.cz 2020-01-18 22:55
Cituji Martin Hrdlička:
Dobrý den.Od září 2019,jsem byl nezaměstnaný a doufal,že se nějaká práce najde.Na ÚP jsem tedy nešel.Ovšem našla se práce bez .....


Dobrý den Martine,

pokud jste byl do září 2019 zaměstnaný a tento pracovni poměr trval déle než 12 měsíců, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete. A pokud není žádná nabídka práce na obzoru, tak bych se na ÚP evidoval.
Citovat
+1 #827 Martin Hrdlička 2020-01-17 21:39
Dobrý den.Od září 2019,jsem byl nezaměstnaný a doufal,že se nějaká práce najde.Na ÚP jsem tedy nešel.Ovšem našla se práce bez pomoci ÚP ovšem,pro mě zcela nevyhovující.Po prvním dni jsem skončil.Zdravotní pojištění tedy,přesto za září tedy bylo zaplaceno.Dále 14.10.2019 jsem získal práci ovšem jen na dohodu o provedení práce na 300 hodin do konce roku a na konci roku by bylo slíbeno,že dostanu smlouvu na HPP,přišel nový rok a jelikož není práce bývali by mi dali ovšem zase dohodu.A zatím od Nového roku jsem nepracoval.Tak bych se chtěl zeptat je na místě se nechat evidovat na úřadě práce a zda je možné dostat i podporu v nezaměstnanosti.. Nabídky na práci by byly ovšem neni to vůbec jednoduché ji vůbec najít..
Citovat
+1 #826 Pracomat.cz 2020-01-15 13:57
Cituji M.:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, současně pracuji na DPČ pro jednu firmu a současně ...


Dobrý den,

na podporu budete mít nárok. Její výše bude záviset na tom, jaké byly vaše příjmy za těchto 12 měsíců. Z toho plyne, že vliv na výši podpory bude mít fakt i vaše pracovní neschopnost.
Citovat
+1 #825 M. 2020-01-15 13:49
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, současně pracuji na DPČ pro jednu firmu a současně jsem byla posledních 12 měsíců zaměstnána jako HPP (z toho 7 měsíců na neschopence). Nyní mi HPP skončilo a přihlásím se na ÚP. Mám nárok na podporu a z kolika všech poměrů (z HPP i DPČ)? A nemá na podporu vliv to, že jsem byla na neschopence? Děkuji mockrát
Citovat
+1 #824 Pracomat.cz 2020-01-09 09:43
Cituji Nikola:
Dobrý den,
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední...


Dobrý den Nikolo,

nahlášení na ÚP není povinnost. Jinak je to přesně jak píšete. Když budete na ÚP, zaplatí za vás zdravotní pojištění. Když budete na brigádě, vyděláte si peníze z brigády a pojištění musíte zaplatit sama. Nelze říct, co je lepší možnost. Záleží na vás co preferujete a kolik si vyděláte z brigády.
Citovat
+1 #823 Nikola 2020-01-09 00:10
Dobrý den,
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední. Vím musím se nahlásit na zdravotní, že jsem skončila, ale musím se hlásit i na úřad práce? Už mám domluvenou brigádu a práci budu hledat. Stačí mi když se tedy nahlásí na zdravotní,zaplatím si ho a budu chodit dočasně na brigádu nebo se musím hlásit i na úřad práce? Když budu vedena na úřadu práce tak za mě bude platit zdravotní, ale zase budu mít minimální peníze z brigády. Co mám tedy dělat, kam se hlásit co je lepší, ať toudělám všechno správně.
děkuji za odpověď.
Citovat
0 #822 Pracomat.cz 2020-01-06 16:29
Cituji Aneta:
Dobrý den,
Mám otázku jelikož něčemu nerozumím....


Dobrý den Aneto,

na ÚP se doporučuji nahlásit co nejdřív (z důvodu náhradní doby pro důchodové pojištění). Rozhodně se na něj doporučuji nahlásit do konce měšíce ledna, jinak si budete muset platit za leden sama zdravotní pojištění.
Citovat
+2 #821 Aneta 2020-01-05 19:32
Dobrý den,
Mám otázku jelikož něčemu nerozumím.
30.12.2019 sem skončila v práci
Myslela sem si že půjdu z prace
Do práce ale nevyšlo to ale na netu
Píšou že se můžu nahlásit na úřad.
Nejdyl do 8 kalendářních dnů když něco
Najdu. Tak se chci zeptat zda li platí
Tech 8 dnů nebo ne?
Citovat
+1 #820 Pracomat.cz 2019-12-03 21:17
Cituji Ivana:
Dobrý den, prosím když mi skončí smlouva na dobu určitou ...


Dobrý den Ivano,

pokud máte poslední tři roky stráveny v pracovním poměru, tak rozhodně nárok na podporu máte.
Citovat
+1 #819 Ivana 2019-12-03 19:27
Dobrý den, prosím když mi skončí smlouva na dobu určitou k 31.12. (pracuji tam 3roky a stále se smlouvou na 1rok.)A nechci už tam dále pracovat - mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ? je mi 58let. Děkuji
Citovat
+1 #818 Pracomat.cz 2019-11-29 11:25
Cituji Eva:
Dobrý den,
mám ukončenou ...


Dobrý den Evo,

pokud jste si jista, že skutečně nastoupíte tak ne.
Citovat
+1 #817 Pracomat.cz 2019-11-28 16:01
Cituji Dam:
Dobrý den dneska jsem odeslal všechny ...


Dobrý den,

záleží kdy dokumenty na pracák dorazí. Počítal bych s podporou za prosinec, která vám přijde v lednu. Konkrétní termín výplaty podpory v nezaměstnanosti záleží na daném úřadu práce, na jeho velikosti, počtu klientů a rozsahu agendy. Takže těžko odhadovat konkrétní den.
Citovat
-1 #816 Eva 2019-11-28 13:19
Dobrý den,
mám ukončenou smlouvu k 30.11.2019 a do nové práce mám nastoupit 9.12.2019. Má to prosím cenu hlásit se na ÚP? Děkuji
Citovat
-1 #815 Dam 2019-11-27 16:06
Dobrý den dneska jsem odeslal všechny dokumenty na podporu na pracák ale paní tam bude až od 3.prosince Kdy mi přijde první podpora
Děkuju
Citovat
-1 #814 Pracomat.cz 2019-11-04 16:48
Cituji Michaela:
Dobry den,prestehovala jsem do brna ze znojma nejsem registrovana ...


Dobrý den Michaelo,

pokud máte trvalý pobyt v Brně, můžete rovnou do Brna.
Citovat
-1 #813 Pracomat.cz 2019-10-26 17:31
Cituji Petra:
Dobrý den, měla bych na Vás prosím prosbu.

Prozatím jsem pokaždé pracovala v pracovním poměru, vždy jsem tedy měla uzavřenou pracovní smlouvu....


Dobrý den Petro,

pokud budete pracovat na IČO, musíte si pro nárok na mateřskou platit nemocenské pojištění. Při čerpání mateřské pak platí, že nesmíte už osobně vykonávat podnikatelskou činnost, ze které jste předtím platila nemocenské pojištění, a ze které vám tudíž plyne nárok na mateřskou. Po skončení mateřské následuje rodičkovský příspěvek (na ten máte nárok i bez placení nemocenského pojištění) a během jeho pobírání již pracovat můžete, za předpokladu, že zajistíte péči dítěte (třeba hlídání babičkou). Při evidenci na úřadu práce je pro nárok na mateřskou důležité, aby jste měla za poslední 1 rok odvedeno za aspoň 180 nemocenské pojištění. Důležité je, že doba evidence na ÚP se nepočítá pro nárok na mateřskou.
Citovat
-1 #812 Pracomat.cz 2019-10-25 17:09
Cituji Lenka:
Dobry vecer, chtela bych se optat. K 21'10'2019 jsem dostala vypoved z organizacnich duvodu s odstupnym ...


Dobrý den Lenko,

pokud jste na rodičovské dovolené, tzn. trvale pečujete alespoň o jedno dítě mladší než tři roky. Tak vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Viz §53 ZP( pracomat.cz/.../...), který stanuvje zákaz výpovědi, v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud zaměstnavatel výpověď neodvolá či se nedohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou, můžete jeho rozhodnutí napadnout u soudu žalobou na neplatnost výpovědi. V ochranné době vám totiž zaměstnavatel může dát výpověď jen za předpokladu, že by se celá firma, či některá její část rušila.
Citovat
-1 #811 Petra 2019-10-24 13:40
Dobrý den, měla bych na Vás prosím prosbu.

Prozatím jsem pokaždé pracovala v pracovním poměru, vždy jsem tedy měla uzavřenou pracovní smlouvu.

Nastoupila jsem před třemi měsíci do nové práce, kde jsem se nakonec rozhodla v rámci tříměsíční zkušební doby skončit z několika důvodů. Dále přemýšlím, jakým směrem se mám ubírat.

Jde o to, že tu mám možnost pracovat na IČO a díky tomu mít lepší peníze než na pracovní smlouvu. Dále řeším to, že v dohledné době budeme chtít s přítelem miminko. Nevím ale, jak se pak nárok na mateřskou počítá a také po jaké době. Říkám si tedy, co by tedy vlastně pro mě v tomto případě bylo nejvýhodnější. V případě, že bych tuto práci nevzala a šla na úřad práce, jaký by to prosím mělo dopad na mateřskou? V případě založení podnikání bych si pak určitě musela na mateřskou platit nějakou minimální částku. Lze v případě podnikání nadále pracovat i v průběhu mateřské dovolené? Je to prosím nějak omezeno? Má žena normálně v případě podnikání nárok na těch 220000 Kč. Nevím, zdali už to bylo schváleno, ale nakonec by to mělo být nově zvednuto na 300 000 Kč. Poprosím tedy o info, jak to pokud možno co nejlépe udělat a abych pak na tom nějak nebyla díky špatnému rozhodnutí bita. Předem moc děkuji za veškeré informace a přeji hezký den, Petra
Citovat
-1 #810 Lenka 2019-10-23 19:57
Dobry vecer, chtela bych se optat. K 21'10'2019 jsem dostala vypoved z organizacnich duvodu s odstupnym 5mesicu, zaroven jsem na materske dovolene do 10/2020 a pobiram invalidni duchod. Do kdy se musim nahlasit na urad prace?
Dekuji za odpoved.
Citovat
-1 #809 Pracomat.cz 2019-10-21 21:45
Cituji Pavlina:
Dobry den.
Kdyz se ...


Dobrý den Pavlíno,

ano zdravotní bude uhrazeno za celý měsíc.
Citovat
-2 #808 Pavlina 2019-10-21 08:05
Dobry den.
Kdyz se zaeviduji na UP ke konci mesice, bude mi uhrazeno zdravotni pojisteni za cely mesic? Dekuji za odpoved.
Citovat
+1 #807 Pracomat.cz 2019-10-20 17:14
Cituji Ludo:
Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Pravděpodobně však došlo k nedorozumění...


Dobrý den Ludo,

výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vaší průměrné čisté mzdy v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí. Sečtěte tedy vaše čisté výdělky za červenec, srpen a září, poté vydělte třemi a máte částku, z které bude podporu počítat ÚP.
Citovat
0 #806 Ludo 2019-10-20 15:46
Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Pravděpodobně však došlo k nedorozumění:
neptal jsem se na výši čisté mzdy za daný měsíc, ale na výši pravděpodobného čistého měsíčního výdělku pro úřad práce, nejlépe na postup jeho výpočtu.
Děkuji za odpověď.
Citovat
-2 #805 Pracomat.cz 2019-10-19 22:00
Cituji Ludo:
Dobrý den, pracoval jsem na dohodu o provedení práce, uzavřenou na dobu určitou od 22...


Dobrý den Ludo,

bude to těsně pod 10 000 Kč, za předpokladu, že nevyužíváte jinou daňovou úlevu než slevu na poplatníka (třeba na dítě nebo vyživovanou manželku).
Citovat
0 #804 Ludo 2019-10-19 19:36
Dobrý den, pracoval jsem na dohodu o provedení práce, uzavřenou na dobu určitou od 22. 9. do 30. 9. V uzavřené dohodě nebyl uveden počet hodin, nakonec jsem jich odpracoval 33. Moje hrubá mzda činila 10 560 Kč.
Nyní jsem veden jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce.
Zajímá mě, jaký je můj pravděpodobný čistý měsíční výdělek za výše uvedenou práci, případně způsob jeho výpočtu.
Uplatnil jsem jen slevu na poplatníka, nic jiného, zdr. pojištění jsem si za uvedenou dobu hradil jako OSVČ sám alespoň v minimální výši pro OSVČ, což jsem zaměstnavateli doložil formou čestného prohlášení. Takže nebylo třeba provést dopočet zdr. pojištění do minimální mzdy.
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #803 Pracomat.cz 2019-10-18 09:59
Cituji Roman:
Dobrý den mám OZZ nepobírám žádnou podporu nekouřím ani nepiji na úřadě mají veškerou dokumentaci o mém zdravotním stavu....


Dobrý den Romane,

pokud jste se nedostavil na schůzku ÚP, potřebujete "omluvenku" od lékaře, kterou prokážete, že jste se dostavit nemohl dostavit. Doporučuji ji obstarat a zanést na ÚP co nejdříve.
Citovat
0 #802 Pracomat.cz 2019-10-18 09:30
Cituji Hanka:
Dobry den, ocitla jsem se v situaci kdy firma ...


Dobrý den Hanko,

za takovéto situace bych se na ÚP vydal okamžitě a probral s nimi situaci. Mohou mít o insolvenci firmy další informace. Pokud vám společnost dluží mzdu, můžete (po uplynutí 15 dnů od termínu splatnosti mzdy), dosáhnout okamžitého zrušení pracovního poměru. Poté budete nezaměstnaná a můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Citovat
0 #801 Hanka 2019-10-18 07:27
Dobry den, ocitla jsem se v situaci kdy firma po zrušení zakázky neměla pro zaměstnance uplatnění a proto jsem pro překážky doma, kdy do konce srpna vypláceny 100%platu září, říjen 60%platu a jelikož smlouva jse úkoncena k 31.10.2019 tak narok na 2 měsíční odstupné, nyni jsem však nedostala zarijovou 60%mzdu a dozvěděla jsem se že spol. zazadala k 26.9. o insolvenci. Jak mám teď postupovat, kdy se dostavit na up a budu mít nárok na podporu, nevyplacenou mzdu by mi měl vyplatit up ale až po splatnosti poslední což bude nejdřív na konci listopadu případně déle pokud má up nějaké lhůty jakože asi ano.
Citovat
0 #800 Roman 2019-10-17 17:10
Dobrý den mám OZZ nepobírám žádnou podporu nekouřím ani nepiji na úřadě mají veškerou dokumentaci o mém zdravotním stavu 15.10.2019 jsem se měl dostavit na schůzku v 8:00 dnes je 17.10.2019 před schůzkou jsem prodělal dva dni zimnici tudíž jsem prospal dva dny z toho jsem dostal krev při močení nešlo se ani dostat k doktorovi dnes jsem byl u lékaře 17.10.2019 uvědomil jsem si že jsem měl byt na úřadě jak toto budou posuzovat mohou si to ověřit u lékaře a dalo by se to poté omluvit. Děkuji za radu. Jediné co jsem dostal bylo jen paragraf na lék.
Citovat
0 #799 Pracomat.cz 2019-09-26 10:20
Cituji Petra:
Dobrý večer, měla bych na Vás prosím dotaz.

Již dva měsíce pracuji v nové práci, v bance.

Bylo zvykem, že jsme každý týden měli teamovou poradu...


Dobrý den Petro,
z Vašeho popisu se jedná o práci mimo pracovní dobu. Tu vám může nadřízený nakázat v rámci práce přesčas, ale je také patřičně finančně kompenzována, případně je za ni poskytnuto náhradní volno.
Citovat
0 #798 Petra 2019-09-26 00:23
Dobrý večer, měla bych na Vás prosím dotaz.

Již dva měsíce pracuji v nové práci, v bance.

Bylo zvykem, že jsme každý týden měli teamovou poradu. Ta byla vždy uskutečněna v rámci pracovní doby. Ačkoliv nejsem na pobočce, tak každý den otevíráme v devět hodin. Včera nám ale přišel e-mail od našeho manažera s tím, že porady budeme mít před začátkem pracovní doby, a to o hodinu dříve, tudíž od osmi hodin. Jedná se mi o to, že je to práce konaná mimo pracovní dobu a navíc práce, která nám není nijak finančně kompenzována. Má na to prosím náš vedoucí nárok? Jak to případně řešit? Předem Vám moc děkuji za ochotu, přeji krásný zbytek večera, Petra.
Citovat
0 #797 Pracomat.cz 2019-09-23 20:19
Cituji Renata:
Dobrý den, já mám spoustu dotazů :) Ještě jsem zatím zaměstnaná a na střídačku s bratrem se staráme o nemohoucí mamku (88 let)...


Dobrý den Renato,

napsal jste hodně informací, snad se mi povede odpověďět na všechny z nich. Začnou obecnou podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné. Je potřeba, aby u ošetřované osoby došlo k závažnému zhoršení zdravotního stavu, který vyžadoval alespoň sedmidenní hospitalizaci v nemocnici a v den propuštění bude potvrzeno, že potřeba celodenní péče bude trvat nejméně dalších 30 dnů. Ošetřovaná osoba musí dát písemný souhlas k ošetřování konkrétní osobě. Další podmínka je zaplacené nemocenské pojištění, ale to je z vašeho popisu v pořádku.

Péče o osobu závislou patří mezi tzv. vážné důvody pro ukončení zaměstnání (která vám zajistí maximální sazbu podpory v nezaměstnanosti), takže tento důvod určitě doporučuji do výpovědi, příp. dohody o skončení pracovního poměru, uvést.

To, že budete mít s maminkou společné peníze, nemá jak Úřad zjistit a z toho důvodu to ani nemůže být důvod pro odebrání podpory v nezaměstnanosti. Co se zvaní na schůzky týče, doporučuji se domluvit s vaším klientským pracovníkem přímo na ŮP, ať v tom máte od začátku jasno.

Zdravotní pojištění za vás hradí ÚP. Co se týče dovolené, tak to pro ně není omluva a kdyby vám na tuto dobu vyšla schůzka, které by ste se nezúčastnila, mohlo by to vyústit vyhozením z evidence ÚP. Pokud by váš pracovní poměr skončil až k poslednímu prosinci, přišlo by mi nejlepší nastoupit na ÚP až po návratu z dovolené. Zdravotní pojištění za vás odvede za celý měsíc leden.

U podpory si oficálně přivydělávat nemůžete. Při evidenci na ÚP je možné mít tzv. nekolidující zaměstnání, ve kterém si můžete vydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně. Ale pokud pobíráte podporu, tak by vám byla pozastavena.
Citovat
0 #796 Renata 2019-09-23 10:59
Dobrý den, já mám spoustu dotazů :) Ještě jsem zatím zaměstnaná a na střídačku s bratrem se staráme o nemohoucí mamku (88 let). Díky stresu a šikaně v práci a stálému přebíhání mamka-práce-domov jsem utrpěla syndrom vyhoření a od 7.8. jsem na naschopence. Uvažuju o tom, že z práce odejdu, protože je fyzicky náročná a já ji už v 54 letech nezvládám, nehledě na mizernou atmosféru na pracovišti a mizerný plat.Teď se mi naskytla příležitost, že bych mohla sama pečovat o mamku, jelikož bratr bude pracovat v zahraničí a nebude přes týden doma. Pečovatelek je málo, tak bych si mamku napsala na sebe. Jak to mám udělat s výpovědí? Četla jsem, že když dám výpověď z důvodu péče o blízkou osobu, tak dostanu podporu jako kdyby mi ji zaměstnavatel dal sám, tudíž 65,50 a 45 %. Jelikož je mi 54, mohla bych mít podporu 8 měsíců. Mamka pobírá příspěvek na péči a z toho by mi dávala peníze a já bych to měla jako zaměstnání. Teď je otázka, když od ní dostanu ty peníze za péči, budu mít vůbec na tu podporu nárok? Taky jsem slyšela, že když se přihlásím na ÚP s tím, že pečuju o mamku, tak mě nebudou zvát na schůzky, co jim k tomu mám předložit? Mám napřed dojít na ÚP na oddělení příspěvku na péči a tam mi dají nějaký papír, že se budu starat? A jak je to se zdravotním pojištěním, to za mě zaplatí ÚP? Taky se mi do toho zrovna zapletla dovolená od 17.12 do 12. 1., kterou už máme zaplacenou dlouho- v té době mám pro mamku odlehčovací službu+ někdo z příbuzných taky bude docházet. V práci bych se ráda domluvila se šéfem, jestli by mě pustil dřív, tak konce října, pokud by na to nepřistoupil, asi budu muset končit až 31. prosince a na ÚP se přihlásím až po příletu domů, v pondělí 13.1.Pokud by mi chybělo něco na zdrav.pojištění, tak to sama zaplatím, aby bylo všechno v pořádku. A ještě něco- pokud bych už nepobírala podporu, smí se při té péči vzít třeba nějaká malá brigáda třeba na 4 hodiny, u mamky nemusím být pořád, když bych se na pár hodin vzdálila, tak to vydrží :) A podpora se mi vypočítá z posledního čtvrtletí, takže z toho marodění, jestli tomu rozumím... no jsem z toho ze všeho zmatená, vůbec nevím, jak to mám správně udělat, pracuju v kuse posledních 21 let a na ÚP jsem byla jen jednou v roce 1998 5 měsíců. Moc děkuju za odpověďi :)
Citovat
0 #795 Pracomat.cz 2019-09-11 12:39
Cituji Václav:
Smlouvu mám k 31.8.2019 ale na pracák přinesu ukončení a všechny papíry až 15 září. Ohrozí mě to nějak?


Dobrý den Václave,

těch 15 dní, kdy nebudete evidován, se nebudete počítat jako doba pro nárok na starobní důchod.
Citovat
0 #794 Václav 2019-09-11 12:30
Smlouvu mám k 31.8.2019 ale na pracák přinesu ukončení a všechny papíry až 15 září. Ohrozí mě to nějak?
Citovat
0 #793 Pracomat.cz 2019-09-09 19:27
Cituji Viktor:
Dobrý den.
Chci se zeptat:
K 30.8.2019 skončil jsem v praci pro nadbytečnost a v záři dostanu tříměsíční ....


Dobrý den Viktore,
podporu hned nedostanete. Za ty měsíce za které je nárok na odstupné (tedy září, říjen a listopad) podpora nebude a bude se počítat až od prosince. Celková výše podpory se však nekrátí, jen dojde k odložení jejího vyplácení.
Citovat
0 #792 Viktor 2019-09-09 19:12
Dobrý den.
Chci se zeptat:
K 30.8.2019 skončil jsem v praci pro nadbytečnost a v záři dostanu tříměsíční odstupne.
3.9.2018 jsem nastoupil do nového zaměstnáni na dobu neurčitou z třiměsični zkušební dobou. Bohužel v praci stres a velké požadavky od prvního okamžiku. Chci dat výpověď ze zaměstnani a zaregistrovat se na ÚP po dobu nezbytnou.
Dostanu na ÚP podporu v nezaměstnanosti od prvního dne či nikoliv ?
Děkuji za odpověď.
Viktor
Citovat
0 #791 Pracomat.cz 2019-09-02 18:43
Cituji Pavel Běhal:
Dobrý den,
prosím o radu. Mám nárok na podporu v ....


Dobrý den Pavle,

pokud za poslední dva roky nemáte další pracovní poměr, tak to bohužel stačit nebude. Chybí vám pár dní pro dosažení jednoho roku a pravidla ÚP jsou v takovém případě neústupné.
Citovat
0 #790 Pavel Běhal 2019-09-02 12:14
Dobrý den,
prosím o radu. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem pracoval od 3.9.2018 do 31.8.2019? Bohužel mi v práci ne prodloužili smlouvu.
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem a přáním hezkého dne
Běhal
Citovat
0 #789 Pracomat.cz 2019-08-20 15:57
Cituji Iveta:
Dobrý den, přes rok jsem pracovala na dpč. Z důvodu nedostatku práce...


Dobrý den Iveto,

při evidenci na ÚP za vás bude hrazeno státem zdravotní pojištění.
Citovat
0 #788 Iveta 2019-08-20 13:12
Dobrý den, přes rok jsem pracovala na dpč. Z důvodu nedostatku práce jsme se se zaměstnavatelem dohodli na ukončení smlouvy. V srpnu mi nebyla přidělena žádná práce a ani už nebude tím pádem nemám za srpen žádný příjem. Výpověď mi končí k dat 28.8. Zápočtový list mi bude poslán poštou. Při přihlášení na UP, zaplatí mi up ještě zdravotní pojištění?
Citovat
0 #787 Pracomat.cz 2019-08-15 09:33
Cituji Jitka:
Dobrý den dostala jsem doporučenku od UP. Nastoupila jsem ....


Dobrý den Jitko,

pokud vás ÚP nemůže zaevidovat, tak vám nezbývá než si co nejdříve najít novou práci, nebo si platit zdravotní pojištění sama. Jiná možnost bohužel není.
Citovat
-1 #786 Jitka 2019-08-14 17:25
Dobrý den dostala jsem doporučenku od UP. Nastoupila jsem 24.4.2019 do zaměstnání ale dala jsem výpověď dohodou ke dni 11.6.2019.mezi tím jsem si našla práci jinde a nastoupila jsem 14.6.2019 do zaměstnání ale bohužel mi dali výpověď 9.8.2019.chtela jsem se ZA evidovat ale nemůžou mě ZAevidovat až 25.10.2019 prosím poradíte mi
Citovat
0 #785 Pracomat.cz 2019-08-09 10:03
Cituji Petra:
Dobrý den, měla bych na Vás prosím dotaz. ...


Dobrý den Petro,

na základě těchto informací to skutečně vypadá, že jste nárok na dovolenou spočítala správně. Zeptejte se ve firmě, na základě čeho vám vypočítali dovolenou tak jak vypočítali.
Citovat
0 #784 Petra 2019-08-08 14:40
Dobrý den, měla bych na Vás prosím dotaz. Do nové práce jsem nastoupila 22. července. Dovolená do konce roku mi byla spočítána na 9 dnů, to mi ale nějak nevychází. Dle propočtů dle vzorce mi to vychází na 10,416 dne. Co se týče nároku na dovolenou, tak tu mám 5 týdnů (25 dnů). Předem Vám moc děkuji za odpověď. Přeji krásný zbytek slunečného dne, Petra
Citovat
0 #783 Pracomat.cz 2019-08-01 12:30
Cituji Jana:
Dobrý den,
K 31.7. končím v práci (hpp) po 2,5 letech. A od cca 10.8 bych ....


Dobrý den Jano,

v takovém případě to moc cenu nemá. Sociální ÚP nehradí vůbec, zdravotní ano. Ale stejně je budete muset odvést i z vykonávané živnosti.
Citovat
0 #782 Jana 2019-07-30 16:43
Dobrý den,
K 31.7. končím v práci (hpp) po 2,5 letech. A od cca 10.8 bych měla mít zaměstnání na živnost. Má cenu se přihlásit na úřad? Případně musím pak za srpen hradit že živnosti sociální a zdravotní či bude uhrazene již z úřadu?
Děkuji
Jana
Citovat
0 #781 Pracomat.cz 2019-07-29 16:27
Cituji jan:
Dobry den,

ve svem soucasnem zamestnani koncim [po temer 10 letech] ....


Dobrý den Jane,

pokud jste si jistý, že skutečně v polovině října nastoupíte do nového zaměstnání, tak na vám registrace na ÚP přidá jen 14 dní navíc do doby potřebné k nároku na získání budoucího důchodu. Sociální pojištění není povinné a zdravotní za vás odvede za říjen nový zaměstnavatel, i když u něj budete pracovat jen půl měsíce. Za mě pokud chcete mít naprostou jistotu, tak se klidně nahlašte, ale nutné to ve vašem případě není.
Citovat
0 #780 jan 2019-07-29 09:57
Dobry den,

ve svem soucasnem zamestnani koncim [po temer 10 letech] na vlastni zadost k poslednimu zari, ale do noveho zamestnani nastupuji az od pulky rijna. doposud jsem nezamestnany nebyl. jak mam postupovat? do kdy se musim na UP prihlasit? pripadne kam se mohu se svym dotazem obratit? predem moc dekuji za radu, jan
Citovat
0 #779 Pracomat.cz 2019-07-12 08:53
Cituji Kristýna Albrechtová:
Hlásím se na VOŠ,kde mi dají vědět až cca 31.8 zda mě vzali nebo ne.....


Dobrý den Kristýno,

v takovém případě se na ÚP nutné hlásit hned v úvodu září. Sociální pojištění není povinné a platit ho nemusíte. Naopak zdravotní pojištění povinné je, ale to se hradí za celý měsíc. Takže pokud se na VOŠ nedostanete, stačí se registrovat na ÚP v průběhu září (doporučuji neodkládat), pokud se dostanete, nemusíte nic řešit.
Citovat
0 #778 Kristýna Albrechtová 2019-07-12 00:30
Hlásím se na VOŠ,kde mi dají vědět až cca 31.8 zda mě vzali nebo ne. Právě jsem ukončila studium na SŠ. Moje otázka zní,zda se mám jít přihlásit na pár dní po 31.8 na ÚP,když zápisový lístek na VOŠ v případě úspěchu dodám až 2.9..
Nechci dlužit ani pár korun za soc.poj. děkuju za radu :-)
Citovat
-2 #777 Pracomat.cz 2019-07-09 10:43
Cituji Zdeněk:
Dobrý den.
K 31.7.2019 mi končí .....


Dobrý den Zdeňku,

pokud máte obavu, že by těch pět dní mohlo být pro přiznání důchodu rozhodujících, tak ano. Ale v naprosté většině případů to asi nutné nebude.
Citovat
0 #776 Zdeněk 2019-07-08 16:04
Dobrý den.
K 31.7.2019 mi končí stávající pracovní poměr a do nového zaměstnání nastupuji až 5.8.2019.
Je nutné se hlásit na úřadu práce, třeba aby mi někdy v budoucnu nechybělo něco např. důchod? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #775 Pracomat.cz 2019-07-04 19:18
Cituji Radka:
Dobrý den, v roce 2018 jsem pracovala u soukromé osoby na dotaci z ÚP, na moji žádost jsem ukončila ....


Dobrý den Radko,

dovolím si v úvodu upravit jeden fakt. Výpověď dohodou podat nemůžete. Buď můžete navrhnout dohodu, s kterou zaměstnavatel musí souhlasit. Nebo podáváte klasickou výpověď, u které běží výpovědní lhůta (typicky dva měsíce). Co se týče nároku na podporu, tak musíte mít odpracováno alespoň 12 měsíců za poslední dva roky. Jestli počítám správně, tak máte 4 měsíce z prvního zaměstnání z 2018 a poté 8 měsíců ze současného zaměstnání. To dohromady dává potřebných 12 měsíců.
Citovat
0 #774 Radka 2019-07-04 11:29
Dobrý den, v roce 2018 jsem pracovala u soukromé osoby na dotaci z ÚP, na moji žádost jsem ukončila pracovní poměr po 4 měsících, když jsem si našla lépe placenou práci ve které doposud od 11/2018 pracuji. Ale vzhledem k presčasům a psychicke únavě hledam jiné zaměstnání. Momentálně marodim, jelikož jsem v práci již zkolabovala. Rada bych podala výpověď dohodou ke konci měsíce a šla na ÚP a hledala dale zaměstnání, ale nevím, zda bych měla narok na podporu či vůbec evidenci na ÚP , kdyz jsem ukončila ke konci 10/2018 z me strany dotované zaměstnání. Předem dekuji za odpověď a přeji hezký den
Citovat
-2 #773 Pracomat.cz 2019-07-03 15:00
Cituji Ludovít Balážec:
Dobry den, pri skumani moznosti, ake by u mna .....


Dobrý den Ludovíte,

ano, může nastat situace (jak jste přesně popsal) ve které vám díky, krátkodobému pobírání podpory a nevydařenému vstupu do dalšího zaměstnání,nesplníte podmínku pro přiznání nároku na podporu.
Citovat
0 #772 Ludovít Balážec 2019-07-03 13:42
Dobry den, pri skumani moznosti, ake by u mna mohli nastat, som narazil na jednu tvrdost v zakone, ak je to teda tak ako si myslim:
Dajme tomu, ze by som nastupil na podporu v situacii, ked mam odpracovanych 13 mesiacov z poslednych 24 a od poslednej podpory uplynul dostatocny cas. Podla veku by som mal narok na 11 mesiacov podpory. Po 2 mesiacoch na podpore by som nastupil do zamestnania, ale ouha, dostanem padaka v skusobnej dobe. V tomto momente by som mal ale odpracovanych uz len 11 z poslednych 24 mesiacov, takze by som nemal narok na podporu, cize ani pokracovat v zacatej podpornej dobe, zostavajucich 9 mesiacov podpory by bolo v haji. Je to tak ? Ak ano, tak by existovala situacia (pocas aktualnej podpornej doby sa dostane pod hranicu 12 z 24), ked si musi nezamestnany dobre rozmysliet, ci vezme neistu pracu predtym, nez vycerpa celu (alebo aspon vyznamnu cast) podpory...
Citovat
0 #771 Pracomat.cz 2019-07-01 08:38
Cituji Silva:
Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat...


Dobrý den Silvie,

pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti (alespoň 12 měsíců odpracovaných za poslední dva roky), tak bych se na UP nahlasil prave kvuli podpore. Jinak ZP za červenec by měl odvést váš stávající zaměstnavatel, ale raději bych si to pohlídal u vaší zdravotní pojištovny, zaměstnavatelé někdy "zapomenou". Z pohledu nároku na důchod pak bez registrace na ÚP přijdete o tennto jeden měsíc započtené doby. Záleží to na vás, ale možná bych tu hodinu pro registraci na ÚP obětoval. I v případě, že by nakonec z nového místa sešlo, tak to pro vás bude snažší.
Citovat
0 #770 Silva 2019-07-01 08:02
Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat k 2.7 mi končí pracovní poměr dohodou, do nové práce nastupuji od 1.8. je nutné se na dobu mezi tím zaregistrovat na UP?
Citovat
0 #769 Pracomat.cz 2019-06-28 13:24
Cituji Kateřina:
Omlouvám se za špatné vyjádření. Myslím ...


Dobrý den Kateřino,

pokud by jste byla nezaměstnaná (na ÚP), tak by nárok na mateřskou vůbec nebyl. Můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek.
Citovat
0 #768 Kateřina 2019-06-28 13:04
Omlouvám se za špatné vyjádření. Myslím tím, kdyby se pokus povedl, musela bych být stále hlášená na ÚP. Z jakych zdrojů bych dostávala penize na mateřskou, protože bych měla rizikové těhotenství,když jsem ukončila pracovní poměr. Děkuji
Citovat
0 #767 Pracomat.cz 2019-06-28 11:10
Cituji Kateřina:
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat dala jsem výpověď k 31.8.2019 ...


Dobrý den Kateřino,

bohužel nerozumím dotazu. Ptáte se na to, zda by jste dále pracovala po dobu výpovění lhůty pokud by umělé oplodnění bylo úspěšné? Pokud by lékař ze zdravotních důvodů nerozhodl jinak, tak by vám stále zbývala odpracovat dvou měsíční výpovědní lhůta.
Citovat
0 #766 Kateřina 2019-06-28 10:52
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat dala jsem výpověď k 31.8.2019 z osobních důvodů. Jenže bych chtěla jít na umělé oplodnění v srpnu. Jak to mám udělat a jak by to bylo v září kdyby to vyšlo i kdyby ne. Moc děkuji
Citovat
0 #765 Pracomat.cz 2019-06-28 06:41
Cituji Michaela:
adobry večer..ak ukončím pracovný pomer dohodou po 1.7.2019 a nastupujem do novej práce až od září a pracovala som ..mám narok na ten mesiac na podporu?


Dobrý den Michaelo,

pokud máte za poslední dva roky, alespoň jeden rok odpracován a z této práce odváděno pojištění, tak nárok na podporu máte.
Citovat
0 #764 Michaela 2019-06-28 01:37
adobry večer..ak ukončím pracovný pomer dohodou po 1.7.2019 a nastupujem do novej práce až od září a pracovala som ..mám narok na ten mesiac na podporu?
Citovat
0 #763 Pracomat.cz 2019-06-27 07:45
Cituji Vít:
Dobrý den,

měl bych dotaz. Mám ukončené magisterské studium (zkouška 23.5.) a podal jsem si ....


Dobrý den Víte,

status studenta máte do konce června. Za červenec a srpen je třeba se registrovat na ÚP, najít si zaměstnání či si sám platit zdravotní pojištění. Škola za vás nic zpětně doplácet nebude.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]