Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.

Odstupné

Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.

Kdy se přihlásit na úřadu práce

Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku. V tomto případě tedy roku 2020. Ta byla v 1-3. čtvrtletí roku 2019 33 429 Kč. Z toho plyne že maximální výše podpory pro rok 2020 je 19 389 Kč měsíčně. V případě podpory při rekvalifikaci činí maximální výše 0,65násobek, takže 21 729 Kč.

V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.

Studenti a úřad práce

Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.

Rady a tipy

Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.

Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.

Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.

Podpora v nezaměstnanosti trvá:

  • 5 měsíců pokud je vám méně než 50 let
  • 8 měsíců pokud je vám 50-55 let
  • 11 měsíců pokud je vám více než 56 let

Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #832 Pracomat.cz 2020-01-20 16:01
Cituji Jana Krouská:
Dobrý den,mám dotaz.Mám pracovní poměr ...


Dobrý den,

pokud podáte sama výpověď, budete mít nárok na podporu ve výši maximálně 45% své čisté mzdy. Samozřejmě musíte splnit i podmínku  alespoň jednoho roku v zaměstnání za poslední dva roky.
Citovat
0 #831 Pracomat.cz 2020-01-20 15:58
Cituji Hanka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá evidence ...


Dobrý den Hanko,

to nelze obecně říci, každá pobočka má jinou nabídku práce (dle regionu), jiný počet pracovníků a čas co věnují každému klientovi. Samozřejmě záleží i na vašem pracovním profilu. Ve většině případů bych se nebál, že vás budou v úvodních měsících posílat na pohovory do firem. K tomu kroku se obvykle přistupuje pokud má klient sám potíže získat zaměstnání.
Citovat
0 #830 Hanka 2020-01-20 12:55
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá evidence na ÚP, když člověk ukončí pracovní poměr dohodou z vlastní iniciativy. Konkrétně v mém případě, pracuji v Praze a moje trvalé bydliště je mimo Prahu a není tam možné sehnat práci odpovídající mojí kvalifikaci. Kolik času mi dá ÚP na to, abych si práci našla sama? Personální oddělení nereagují obratem a předpokládám, že to bude trvat několik měsíců. Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #829 Jana Krouská 2020-01-20 09:35
Dobrý den,mám dotaz.Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a jsem dlouhodobě nemocná. Pokud ukončím pracovní poměr výpovědí s uvedením ze zdravotních důvodů, vznikne mi po při evidenci na ÚP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti nárok na vyplácení podpory? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #828 Pracomat.cz 2020-01-18 22:55
Cituji Martin Hrdlička:
Dobrý den.Od září 2019,jsem byl nezaměstnaný a doufal,že se nějaká práce najde.Na ÚP jsem tedy nešel.Ovšem našla se práce bez .....


Dobrý den Martine,

pokud jste byl do září 2019 zaměstnaný a tento pracovni poměr trval déle než 12 měsíců, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete. A pokud není žádná nabídka práce na obzoru, tak bych se na ÚP evidoval.
Citovat
0 #827 Martin Hrdlička 2020-01-17 21:39
Dobrý den.Od září 2019,jsem byl nezaměstnaný a doufal,že se nějaká práce najde.Na ÚP jsem tedy nešel.Ovšem našla se práce bez pomoci ÚP ovšem,pro mě zcela nevyhovující.Po prvním dni jsem skončil.Zdravotní pojištění tedy,přesto za září tedy bylo zaplaceno.Dále 14.10.2019 jsem získal práci ovšem jen na dohodu o provedení práce na 300 hodin do konce roku a na konci roku by bylo slíbeno,že dostanu smlouvu na HPP,přišel nový rok a jelikož není práce bývali by mi dali ovšem zase dohodu.A zatím od Nového roku jsem nepracoval.Tak bych se chtěl zeptat je na místě se nechat evidovat na úřadě práce a zda je možné dostat i podporu v nezaměstnanosti.. Nabídky na práci by byly ovšem neni to vůbec jednoduché ji vůbec najít..
Citovat
0 #826 Pracomat.cz 2020-01-15 13:57
Cituji M.:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, současně pracuji na DPČ pro jednu firmu a současně ...


Dobrý den,

na podporu budete mít nárok. Její výše bude záviset na tom, jaké byly vaše příjmy za těchto 12 měsíců. Z toho plyne, že vliv na výši podpory bude mít fakt i vaše pracovní neschopnost.
Citovat
0 #825 M. 2020-01-15 13:49
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, současně pracuji na DPČ pro jednu firmu a současně jsem byla posledních 12 měsíců zaměstnána jako HPP (z toho 7 měsíců na neschopence). Nyní mi HPP skončilo a přihlásím se na ÚP. Mám nárok na podporu a z kolika všech poměrů (z HPP i DPČ)? A nemá na podporu vliv to, že jsem byla na neschopence? Děkuji mockrát
Citovat
0 #824 Pracomat.cz 2020-01-09 09:43
Cituji Nikola:
Dobrý den,
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední...


Dobrý den Nikolo,

nahlášení na ÚP není povinnost. Jinak je to přesně jak píšete. Když budete na ÚP, zaplatí za vás zdravotní pojištění. Když budete na brigádě, vyděláte si peníze z brigády a pojištění musíte zaplatit sama. Nelze říct, co je lepší možnost. Záleží na vás co preferujete a kolik si vyděláte z brigády.
Citovat
0 #823 Nikola 2020-01-09 00:10
Dobrý den,
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední. Vím musím se nahlásit na zdravotní, že jsem skončila, ale musím se hlásit i na úřad práce? Už mám domluvenou brigádu a práci budu hledat. Stačí mi když se tedy nahlásí na zdravotní,zaplatím si ho a budu chodit dočasně na brigádu nebo se musím hlásit i na úřad práce? Když budu vedena na úřadu práce tak za mě bude platit zdravotní, ale zase budu mít minimální peníze z brigády. Co mám tedy dělat, kam se hlásit co je lepší, ať toudělám všechno správně.
děkuji za odpověď.
Citovat
0 #822 Pracomat.cz 2020-01-06 16:29
Cituji Aneta:
Dobrý den,
Mám otázku jelikož něčemu nerozumím....


Dobrý den Aneto,

na ÚP se doporučuji nahlásit co nejdřív (z důvodu náhradní doby pro důchodové pojištění). Rozhodně se na něj doporučuji nahlásit do konce měšíce ledna, jinak si budete muset platit za leden sama zdravotní pojištění.
Citovat
0 #821 Aneta 2020-01-05 19:32
Dobrý den,
Mám otázku jelikož něčemu nerozumím.
30.12.2019 sem skončila v práci
Myslela sem si že půjdu z prace
Do práce ale nevyšlo to ale na netu
Píšou že se můžu nahlásit na úřad.
Nejdyl do 8 kalendářních dnů když něco
Najdu. Tak se chci zeptat zda li platí
Tech 8 dnů nebo ne?
Citovat
0 #820 Pracomat.cz 2019-12-03 21:17
Cituji Ivana:
Dobrý den, prosím když mi skončí smlouva na dobu určitou ...


Dobrý den Ivano,

pokud máte poslední tři roky stráveny v pracovním poměru, tak rozhodně nárok na podporu máte.
Citovat
0 #819 Ivana 2019-12-03 19:27
Dobrý den, prosím když mi skončí smlouva na dobu určitou k 31.12. (pracuji tam 3roky a stále se smlouvou na 1rok.)A nechci už tam dále pracovat - mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ? je mi 58let. Děkuji
Citovat
0 #818 Pracomat.cz 2019-11-29 11:25
Cituji Eva:
Dobrý den,
mám ukončenou ...


Dobrý den Evo,

pokud jste si jista, že skutečně nastoupíte tak ne.
Citovat
0 #817 Pracomat.cz 2019-11-28 16:01
Cituji Dam:
Dobrý den dneska jsem odeslal všechny ...


Dobrý den,

záleží kdy dokumenty na pracák dorazí. Počítal bych s podporou za prosinec, která vám přijde v lednu. Konkrétní termín výplaty podpory v nezaměstnanosti záleží na daném úřadu práce, na jeho velikosti, počtu klientů a rozsahu agendy. Takže těžko odhadovat konkrétní den.
Citovat
0 #816 Eva 2019-11-28 13:19
Dobrý den,
mám ukončenou smlouvu k 30.11.2019 a do nové práce mám nastoupit 9.12.2019. Má to prosím cenu hlásit se na ÚP? Děkuji
Citovat
0 #815 Dam 2019-11-27 16:06
Dobrý den dneska jsem odeslal všechny dokumenty na podporu na pracák ale paní tam bude až od 3.prosince Kdy mi přijde první podpora
Děkuju
Citovat
0 #814 Pracomat.cz 2019-11-04 16:48
Cituji Michaela:
Dobry den,prestehovala jsem do brna ze znojma nejsem registrovana ...


Dobrý den Michaelo,

pokud máte trvalý pobyt v Brně, můžete rovnou do Brna.
Citovat
0 #813 Pracomat.cz 2019-10-26 17:31
Cituji Petra:
Dobrý den, měla bych na Vás prosím prosbu.

Prozatím jsem pokaždé pracovala v pracovním poměru, vždy jsem tedy měla uzavřenou pracovní smlouvu....


Dobrý den Petro,

pokud budete pracovat na IČO, musíte si pro nárok na mateřskou platit nemocenské pojištění. Při čerpání mateřské pak platí, že nesmíte už osobně vykonávat podnikatelskou činnost, ze které jste předtím platila nemocenské pojištění, a ze které vám tudíž plyne nárok na mateřskou. Po skončení mateřské následuje rodičkovský příspěvek (na ten máte nárok i bez placení nemocenského pojištění) a během jeho pobírání již pracovat můžete, za předpokladu, že zajistíte péči dítěte (třeba hlídání babičkou). Při evidenci na úřadu práce je pro nárok na mateřskou důležité, aby jste měla za poslední 1 rok odvedeno za aspoň 180 nemocenské pojištění. Důležité je, že doba evidence na ÚP se nepočítá pro nárok na mateřskou.
Citovat
0 #812 Pracomat.cz 2019-10-25 17:09
Cituji Lenka:
Dobry vecer, chtela bych se optat. K 21'10'2019 jsem dostala vypoved z organizacnich duvodu s odstupnym ...


Dobrý den Lenko,

pokud jste na rodičovské dovolené, tzn. trvale pečujete alespoň o jedno dítě mladší než tři roky. Tak vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Viz §53 ZP( pracomat.cz/.../...), který stanuvje zákaz výpovědi, v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud zaměstnavatel výpověď neodvolá či se nedohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou, můžete jeho rozhodnutí napadnout u soudu žalobou na neplatnost výpovědi. V ochranné době vám totiž zaměstnavatel může dát výpověď jen za předpokladu, že by se celá firma, či některá její část rušila.
Citovat
0 #811 Petra 2019-10-24 13:40
Dobrý den, měla bych na Vás prosím prosbu.

Prozatím jsem pokaždé pracovala v pracovním poměru, vždy jsem tedy měla uzavřenou pracovní smlouvu.

Nastoupila jsem před třemi měsíci do nové práce, kde jsem se nakonec rozhodla v rámci tříměsíční zkušební doby skončit z několika důvodů. Dále přemýšlím, jakým směrem se mám ubírat.

Jde o to, že tu mám možnost pracovat na IČO a díky tomu mít lepší peníze než na pracovní smlouvu. Dále řeším to, že v dohledné době budeme chtít s přítelem miminko. Nevím ale, jak se pak nárok na mateřskou počítá a také po jaké době. Říkám si tedy, co by tedy vlastně pro mě v tomto případě bylo nejvýhodnější. V případě, že bych tuto práci nevzala a šla na úřad práce, jaký by to prosím mělo dopad na mateřskou? V případě založení podnikání bych si pak určitě musela na mateřskou platit nějakou minimální částku. Lze v případě podnikání nadále pracovat i v průběhu mateřské dovolené? Je to prosím nějak omezeno? Má žena normálně v případě podnikání nárok na těch 220000 Kč. Nevím, zdali už to bylo schváleno, ale nakonec by to mělo být nově zvednuto na 300 000 Kč. Poprosím tedy o info, jak to pokud možno co nejlépe udělat a abych pak na tom nějak nebyla díky špatnému rozhodnutí bita. Předem moc děkuji za veškeré informace a přeji hezký den, Petra
Citovat
0 #810 Lenka 2019-10-23 19:57
Dobry vecer, chtela bych se optat. K 21'10'2019 jsem dostala vypoved z organizacnich duvodu s odstupnym 5mesicu, zaroven jsem na materske dovolene do 10/2020 a pobiram invalidni duchod. Do kdy se musim nahlasit na urad prace?
Dekuji za odpoved.
Citovat
0 #809 Pracomat.cz 2019-10-21 21:45
Cituji Pavlina:
Dobry den.
Kdyz se ...


Dobrý den Pavlíno,

ano zdravotní bude uhrazeno za celý měsíc.
Citovat
-1 #808 Pavlina 2019-10-21 08:05
Dobry den.
Kdyz se zaeviduji na UP ke konci mesice, bude mi uhrazeno zdravotni pojisteni za cely mesic? Dekuji za odpoved.
Citovat
0 #807 Pracomat.cz 2019-10-20 17:14
Cituji Ludo:
Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Pravděpodobně však došlo k nedorozumění...


Dobrý den Ludo,

výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vaší průměrné čisté mzdy v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí. Sečtěte tedy vaše čisté výdělky za červenec, srpen a září, poté vydělte třemi a máte částku, z které bude podporu počítat ÚP.
Citovat
0 #806 Ludo 2019-10-20 15:46
Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Pravděpodobně však došlo k nedorozumění:
neptal jsem se na výši čisté mzdy za daný měsíc, ale na výši pravděpodobného čistého měsíčního výdělku pro úřad práce, nejlépe na postup jeho výpočtu.
Děkuji za odpověď.
Citovat
-1 #805 Pracomat.cz 2019-10-19 22:00
Cituji Ludo:
Dobrý den, pracoval jsem na dohodu o provedení práce, uzavřenou na dobu určitou od 22...


Dobrý den Ludo,

bude to těsně pod 10 000 Kč, za předpokladu, že nevyužíváte jinou daňovou úlevu než slevu na poplatníka (třeba na dítě nebo vyživovanou manželku).
Citovat
0 #804 Ludo 2019-10-19 19:36
Dobrý den, pracoval jsem na dohodu o provedení práce, uzavřenou na dobu určitou od 22. 9. do 30. 9. V uzavřené dohodě nebyl uveden počet hodin, nakonec jsem jich odpracoval 33. Moje hrubá mzda činila 10 560 Kč.
Nyní jsem veden jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce.
Zajímá mě, jaký je můj pravděpodobný čistý měsíční výdělek za výše uvedenou práci, případně způsob jeho výpočtu.
Uplatnil jsem jen slevu na poplatníka, nic jiného, zdr. pojištění jsem si za uvedenou dobu hradil jako OSVČ sám alespoň v minimální výši pro OSVČ, což jsem zaměstnavateli doložil formou čestného prohlášení. Takže nebylo třeba provést dopočet zdr. pojištění do minimální mzdy.
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #803 Pracomat.cz 2019-10-18 09:59
Cituji Roman:
Dobrý den mám OZZ nepobírám žádnou podporu nekouřím ani nepiji na úřadě mají veškerou dokumentaci o mém zdravotním stavu....


Dobrý den Romane,

pokud jste se nedostavil na schůzku ÚP, potřebujete "omluvenku" od lékaře, kterou prokážete, že jste se dostavit nemohl dostavit. Doporučuji ji obstarat a zanést na ÚP co nejdříve.
Citovat
0 #802 Pracomat.cz 2019-10-18 09:30
Cituji Hanka:
Dobry den, ocitla jsem se v situaci kdy firma ...


Dobrý den Hanko,

za takovéto situace bych se na ÚP vydal okamžitě a probral s nimi situaci. Mohou mít o insolvenci firmy další informace. Pokud vám společnost dluží mzdu, můžete (po uplynutí 15 dnů od termínu splatnosti mzdy), dosáhnout okamžitého zrušení pracovního poměru. Poté budete nezaměstnaná a můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Citovat
0 #801 Hanka 2019-10-18 07:27
Dobry den, ocitla jsem se v situaci kdy firma po zrušení zakázky neměla pro zaměstnance uplatnění a proto jsem pro překážky doma, kdy do konce srpna vypláceny 100%platu září, říjen 60%platu a jelikož smlouva jse úkoncena k 31.10.2019 tak narok na 2 měsíční odstupné, nyni jsem však nedostala zarijovou 60%mzdu a dozvěděla jsem se že spol. zazadala k 26.9. o insolvenci. Jak mám teď postupovat, kdy se dostavit na up a budu mít nárok na podporu, nevyplacenou mzdu by mi měl vyplatit up ale až po splatnosti poslední což bude nejdřív na konci listopadu případně déle pokud má up nějaké lhůty jakože asi ano.
Citovat
0 #800 Roman 2019-10-17 17:10
Dobrý den mám OZZ nepobírám žádnou podporu nekouřím ani nepiji na úřadě mají veškerou dokumentaci o mém zdravotním stavu 15.10.2019 jsem se měl dostavit na schůzku v 8:00 dnes je 17.10.2019 před schůzkou jsem prodělal dva dni zimnici tudíž jsem prospal dva dny z toho jsem dostal krev při močení nešlo se ani dostat k doktorovi dnes jsem byl u lékaře 17.10.2019 uvědomil jsem si že jsem měl byt na úřadě jak toto budou posuzovat mohou si to ověřit u lékaře a dalo by se to poté omluvit. Děkuji za radu. Jediné co jsem dostal bylo jen paragraf na lék.
Citovat
0 #799 Pracomat.cz 2019-09-26 10:20
Cituji Petra:
Dobrý večer, měla bych na Vás prosím dotaz.

Již dva měsíce pracuji v nové práci, v bance.

Bylo zvykem, že jsme každý týden měli teamovou poradu...


Dobrý den Petro,
z Vašeho popisu se jedná o práci mimo pracovní dobu. Tu vám může nadřízený nakázat v rámci práce přesčas, ale je také patřičně finančně kompenzována, případně je za ni poskytnuto náhradní volno.
Citovat
0 #798 Petra 2019-09-26 00:23
Dobrý večer, měla bych na Vás prosím dotaz.

Již dva měsíce pracuji v nové práci, v bance.

Bylo zvykem, že jsme každý týden měli teamovou poradu. Ta byla vždy uskutečněna v rámci pracovní doby. Ačkoliv nejsem na pobočce, tak každý den otevíráme v devět hodin. Včera nám ale přišel e-mail od našeho manažera s tím, že porady budeme mít před začátkem pracovní doby, a to o hodinu dříve, tudíž od osmi hodin. Jedná se mi o to, že je to práce konaná mimo pracovní dobu a navíc práce, která nám není nijak finančně kompenzována. Má na to prosím náš vedoucí nárok? Jak to případně řešit? Předem Vám moc děkuji za ochotu, přeji krásný zbytek večera, Petra.
Citovat
0 #797 Pracomat.cz 2019-09-23 20:19
Cituji Renata:
Dobrý den, já mám spoustu dotazů :) Ještě jsem zatím zaměstnaná a na střídačku s bratrem se staráme o nemohoucí mamku (88 let)...


Dobrý den Renato,

napsal jste hodně informací, snad se mi povede odpověďět na všechny z nich. Začnou obecnou podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné. Je potřeba, aby u ošetřované osoby došlo k závažnému zhoršení zdravotního stavu, který vyžadoval alespoň sedmidenní hospitalizaci v nemocnici a v den propuštění bude potvrzeno, že potřeba celodenní péče bude trvat nejméně dalších 30 dnů. Ošetřovaná osoba musí dát písemný souhlas k ošetřování konkrétní osobě. Další podmínka je zaplacené nemocenské pojištění, ale to je z vašeho popisu v pořádku.

Péče o osobu závislou patří mezi tzv. vážné důvody pro ukončení zaměstnání (která vám zajistí maximální sazbu podpory v nezaměstnanosti), takže tento důvod určitě doporučuji do výpovědi, příp. dohody o skončení pracovního poměru, uvést.

To, že budete mít s maminkou společné peníze, nemá jak Úřad zjistit a z toho důvodu to ani nemůže být důvod pro odebrání podpory v nezaměstnanosti. Co se zvaní na schůzky týče, doporučuji se domluvit s vaším klientským pracovníkem přímo na ŮP, ať v tom máte od začátku jasno.

Zdravotní pojištění za vás hradí ÚP. Co se týče dovolené, tak to pro ně není omluva a kdyby vám na tuto dobu vyšla schůzka, které by ste se nezúčastnila, mohlo by to vyústit vyhozením z evidence ÚP. Pokud by váš pracovní poměr skončil až k poslednímu prosinci, přišlo by mi nejlepší nastoupit na ÚP až po návratu z dovolené. Zdravotní pojištění za vás odvede za celý měsíc leden.

U podpory si oficálně přivydělávat nemůžete. Při evidenci na ÚP je možné mít tzv. nekolidující zaměstnání, ve kterém si můžete vydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně. Ale pokud pobíráte podporu, tak by vám byla pozastavena.
Citovat
0 #796 Renata 2019-09-23 10:59
Dobrý den, já mám spoustu dotazů :) Ještě jsem zatím zaměstnaná a na střídačku s bratrem se staráme o nemohoucí mamku (88 let). Díky stresu a šikaně v práci a stálému přebíhání mamka-práce-domov jsem utrpěla syndrom vyhoření a od 7.8. jsem na naschopence. Uvažuju o tom, že z práce odejdu, protože je fyzicky náročná a já ji už v 54 letech nezvládám, nehledě na mizernou atmosféru na pracovišti a mizerný plat.Teď se mi naskytla příležitost, že bych mohla sama pečovat o mamku, jelikož bratr bude pracovat v zahraničí a nebude přes týden doma. Pečovatelek je málo, tak bych si mamku napsala na sebe. Jak to mám udělat s výpovědí? Četla jsem, že když dám výpověď z důvodu péče o blízkou osobu, tak dostanu podporu jako kdyby mi ji zaměstnavatel dal sám, tudíž 65,50 a 45 %. Jelikož je mi 54, mohla bych mít podporu 8 měsíců. Mamka pobírá příspěvek na péči a z toho by mi dávala peníze a já bych to měla jako zaměstnání. Teď je otázka, když od ní dostanu ty peníze za péči, budu mít vůbec na tu podporu nárok? Taky jsem slyšela, že když se přihlásím na ÚP s tím, že pečuju o mamku, tak mě nebudou zvát na schůzky, co jim k tomu mám předložit? Mám napřed dojít na ÚP na oddělení příspěvku na péči a tam mi dají nějaký papír, že se budu starat? A jak je to se zdravotním pojištěním, to za mě zaplatí ÚP? Taky se mi do toho zrovna zapletla dovolená od 17.12 do 12. 1., kterou už máme zaplacenou dlouho- v té době mám pro mamku odlehčovací službu+ někdo z příbuzných taky bude docházet. V práci bych se ráda domluvila se šéfem, jestli by mě pustil dřív, tak konce října, pokud by na to nepřistoupil, asi budu muset končit až 31. prosince a na ÚP se přihlásím až po příletu domů, v pondělí 13.1.Pokud by mi chybělo něco na zdrav.pojištění, tak to sama zaplatím, aby bylo všechno v pořádku. A ještě něco- pokud bych už nepobírala podporu, smí se při té péči vzít třeba nějaká malá brigáda třeba na 4 hodiny, u mamky nemusím být pořád, když bych se na pár hodin vzdálila, tak to vydrží :) A podpora se mi vypočítá z posledního čtvrtletí, takže z toho marodění, jestli tomu rozumím... no jsem z toho ze všeho zmatená, vůbec nevím, jak to mám správně udělat, pracuju v kuse posledních 21 let a na ÚP jsem byla jen jednou v roce 1998 5 měsíců. Moc děkuju za odpověďi :)
Citovat
0 #795 Pracomat.cz 2019-09-11 12:39
Cituji Václav:
Smlouvu mám k 31.8.2019 ale na pracák přinesu ukončení a všechny papíry až 15 září. Ohrozí mě to nějak?


Dobrý den Václave,

těch 15 dní, kdy nebudete evidován, se nebudete počítat jako doba pro nárok na starobní důchod.
Citovat
0 #794 Václav 2019-09-11 12:30
Smlouvu mám k 31.8.2019 ale na pracák přinesu ukončení a všechny papíry až 15 září. Ohrozí mě to nějak?
Citovat
0 #793 Pracomat.cz 2019-09-09 19:27
Cituji Viktor:
Dobrý den.
Chci se zeptat:
K 30.8.2019 skončil jsem v praci pro nadbytečnost a v záři dostanu tříměsíční ....


Dobrý den Viktore,
podporu hned nedostanete. Za ty měsíce za které je nárok na odstupné (tedy září, říjen a listopad) podpora nebude a bude se počítat až od prosince. Celková výše podpory se však nekrátí, jen dojde k odložení jejího vyplácení.
Citovat
0 #792 Viktor 2019-09-09 19:12
Dobrý den.
Chci se zeptat:
K 30.8.2019 skončil jsem v praci pro nadbytečnost a v záři dostanu tříměsíční odstupne.
3.9.2018 jsem nastoupil do nového zaměstnáni na dobu neurčitou z třiměsični zkušební dobou. Bohužel v praci stres a velké požadavky od prvního okamžiku. Chci dat výpověď ze zaměstnani a zaregistrovat se na ÚP po dobu nezbytnou.
Dostanu na ÚP podporu v nezaměstnanosti od prvního dne či nikoliv ?
Děkuji za odpověď.
Viktor
Citovat
0 #791 Pracomat.cz 2019-09-02 18:43
Cituji Pavel Běhal:
Dobrý den,
prosím o radu. Mám nárok na podporu v ....


Dobrý den Pavle,

pokud za poslední dva roky nemáte další pracovní poměr, tak to bohužel stačit nebude. Chybí vám pár dní pro dosažení jednoho roku a pravidla ÚP jsou v takovém případě neústupné.
Citovat
0 #790 Pavel Běhal 2019-09-02 12:14
Dobrý den,
prosím o radu. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem pracoval od 3.9.2018 do 31.8.2019? Bohužel mi v práci ne prodloužili smlouvu.
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem a přáním hezkého dne
Běhal
Citovat
0 #789 Pracomat.cz 2019-08-20 15:57
Cituji Iveta:
Dobrý den, přes rok jsem pracovala na dpč. Z důvodu nedostatku práce...


Dobrý den Iveto,

při evidenci na ÚP za vás bude hrazeno státem zdravotní pojištění.
Citovat
0 #788 Iveta 2019-08-20 13:12
Dobrý den, přes rok jsem pracovala na dpč. Z důvodu nedostatku práce jsme se se zaměstnavatelem dohodli na ukončení smlouvy. V srpnu mi nebyla přidělena žádná práce a ani už nebude tím pádem nemám za srpen žádný příjem. Výpověď mi končí k dat 28.8. Zápočtový list mi bude poslán poštou. Při přihlášení na UP, zaplatí mi up ještě zdravotní pojištění?
Citovat
0 #787 Pracomat.cz 2019-08-15 09:33
Cituji Jitka:
Dobrý den dostala jsem doporučenku od UP. Nastoupila jsem ....


Dobrý den Jitko,

pokud vás ÚP nemůže zaevidovat, tak vám nezbývá než si co nejdříve najít novou práci, nebo si platit zdravotní pojištění sama. Jiná možnost bohužel není.
Citovat
0 #786 Jitka 2019-08-14 17:25
Dobrý den dostala jsem doporučenku od UP. Nastoupila jsem 24.4.2019 do zaměstnání ale dala jsem výpověď dohodou ke dni 11.6.2019.mezi tím jsem si našla práci jinde a nastoupila jsem 14.6.2019 do zaměstnání ale bohužel mi dali výpověď 9.8.2019.chtela jsem se ZA evidovat ale nemůžou mě ZAevidovat až 25.10.2019 prosím poradíte mi
Citovat
-1 #785 Pracomat.cz 2019-08-09 10:03
Cituji Petra:
Dobrý den, měla bych na Vás prosím dotaz. ...


Dobrý den Petro,

na základě těchto informací to skutečně vypadá, že jste nárok na dovolenou spočítala správně. Zeptejte se ve firmě, na základě čeho vám vypočítali dovolenou tak jak vypočítali.
Citovat
0 #784 Petra 2019-08-08 14:40
Dobrý den, měla bych na Vás prosím dotaz. Do nové práce jsem nastoupila 22. července. Dovolená do konce roku mi byla spočítána na 9 dnů, to mi ale nějak nevychází. Dle propočtů dle vzorce mi to vychází na 10,416 dne. Co se týče nároku na dovolenou, tak tu mám 5 týdnů (25 dnů). Předem Vám moc děkuji za odpověď. Přeji krásný zbytek slunečného dne, Petra
Citovat
0 #783 Pracomat.cz 2019-08-01 12:30
Cituji Jana:
Dobrý den,
K 31.7. končím v práci (hpp) po 2,5 letech. A od cca 10.8 bych ....


Dobrý den Jano,

v takovém případě to moc cenu nemá. Sociální ÚP nehradí vůbec, zdravotní ano. Ale stejně je budete muset odvést i z vykonávané živnosti.
Citovat
0 #782 Jana 2019-07-30 16:43
Dobrý den,
K 31.7. končím v práci (hpp) po 2,5 letech. A od cca 10.8 bych měla mít zaměstnání na živnost. Má cenu se přihlásit na úřad? Případně musím pak za srpen hradit že živnosti sociální a zdravotní či bude uhrazene již z úřadu?
Děkuji
Jana
Citovat
0 #781 Pracomat.cz 2019-07-29 16:27
Cituji jan:
Dobry den,

ve svem soucasnem zamestnani koncim [po temer 10 letech] ....


Dobrý den Jane,

pokud jste si jistý, že skutečně v polovině října nastoupíte do nového zaměstnání, tak na vám registrace na ÚP přidá jen 14 dní navíc do doby potřebné k nároku na získání budoucího důchodu. Sociální pojištění není povinné a zdravotní za vás odvede za říjen nový zaměstnavatel, i když u něj budete pracovat jen půl měsíce. Za mě pokud chcete mít naprostou jistotu, tak se klidně nahlašte, ale nutné to ve vašem případě není.
Citovat
0 #780 jan 2019-07-29 09:57
Dobry den,

ve svem soucasnem zamestnani koncim [po temer 10 letech] na vlastni zadost k poslednimu zari, ale do noveho zamestnani nastupuji az od pulky rijna. doposud jsem nezamestnany nebyl. jak mam postupovat? do kdy se musim na UP prihlasit? pripadne kam se mohu se svym dotazem obratit? predem moc dekuji za radu, jan
Citovat
0 #779 Pracomat.cz 2019-07-12 08:53
Cituji Kristýna Albrechtová:
Hlásím se na VOŠ,kde mi dají vědět až cca 31.8 zda mě vzali nebo ne.....


Dobrý den Kristýno,

v takovém případě se na ÚP nutné hlásit hned v úvodu září. Sociální pojištění není povinné a platit ho nemusíte. Naopak zdravotní pojištění povinné je, ale to se hradí za celý měsíc. Takže pokud se na VOŠ nedostanete, stačí se registrovat na ÚP v průběhu září (doporučuji neodkládat), pokud se dostanete, nemusíte nic řešit.
Citovat
0 #778 Kristýna Albrechtová 2019-07-12 00:30
Hlásím se na VOŠ,kde mi dají vědět až cca 31.8 zda mě vzali nebo ne. Právě jsem ukončila studium na SŠ. Moje otázka zní,zda se mám jít přihlásit na pár dní po 31.8 na ÚP,když zápisový lístek na VOŠ v případě úspěchu dodám až 2.9..
Nechci dlužit ani pár korun za soc.poj. děkuju za radu :-)
Citovat
-1 #777 Pracomat.cz 2019-07-09 10:43
Cituji Zdeněk:
Dobrý den.
K 31.7.2019 mi končí .....


Dobrý den Zdeňku,

pokud máte obavu, že by těch pět dní mohlo být pro přiznání důchodu rozhodujících, tak ano. Ale v naprosté většině případů to asi nutné nebude.
Citovat
0 #776 Zdeněk 2019-07-08 16:04
Dobrý den.
K 31.7.2019 mi končí stávající pracovní poměr a do nového zaměstnání nastupuji až 5.8.2019.
Je nutné se hlásit na úřadu práce, třeba aby mi někdy v budoucnu nechybělo něco např. důchod? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #775 Pracomat.cz 2019-07-04 19:18
Cituji Radka:
Dobrý den, v roce 2018 jsem pracovala u soukromé osoby na dotaci z ÚP, na moji žádost jsem ukončila ....


Dobrý den Radko,

dovolím si v úvodu upravit jeden fakt. Výpověď dohodou podat nemůžete. Buď můžete navrhnout dohodu, s kterou zaměstnavatel musí souhlasit. Nebo podáváte klasickou výpověď, u které běží výpovědní lhůta (typicky dva měsíce). Co se týče nároku na podporu, tak musíte mít odpracováno alespoň 12 měsíců za poslední dva roky. Jestli počítám správně, tak máte 4 měsíce z prvního zaměstnání z 2018 a poté 8 měsíců ze současného zaměstnání. To dohromady dává potřebných 12 měsíců.
Citovat
0 #774 Radka 2019-07-04 11:29
Dobrý den, v roce 2018 jsem pracovala u soukromé osoby na dotaci z ÚP, na moji žádost jsem ukončila pracovní poměr po 4 měsících, když jsem si našla lépe placenou práci ve které doposud od 11/2018 pracuji. Ale vzhledem k presčasům a psychicke únavě hledam jiné zaměstnání. Momentálně marodim, jelikož jsem v práci již zkolabovala. Rada bych podala výpověď dohodou ke konci měsíce a šla na ÚP a hledala dale zaměstnání, ale nevím, zda bych měla narok na podporu či vůbec evidenci na ÚP , kdyz jsem ukončila ke konci 10/2018 z me strany dotované zaměstnání. Předem dekuji za odpověď a přeji hezký den
Citovat
-1 #773 Pracomat.cz 2019-07-03 15:00
Cituji Ludovít Balážec:
Dobry den, pri skumani moznosti, ake by u mna .....


Dobrý den Ludovíte,

ano, může nastat situace (jak jste přesně popsal) ve které vám díky, krátkodobému pobírání podpory a nevydařenému vstupu do dalšího zaměstnání,nesplníte podmínku pro přiznání nároku na podporu.
Citovat
+1 #772 Ludovít Balážec 2019-07-03 13:42
Dobry den, pri skumani moznosti, ake by u mna mohli nastat, som narazil na jednu tvrdost v zakone, ak je to teda tak ako si myslim:
Dajme tomu, ze by som nastupil na podporu v situacii, ked mam odpracovanych 13 mesiacov z poslednych 24 a od poslednej podpory uplynul dostatocny cas. Podla veku by som mal narok na 11 mesiacov podpory. Po 2 mesiacoch na podpore by som nastupil do zamestnania, ale ouha, dostanem padaka v skusobnej dobe. V tomto momente by som mal ale odpracovanych uz len 11 z poslednych 24 mesiacov, takze by som nemal narok na podporu, cize ani pokracovat v zacatej podpornej dobe, zostavajucich 9 mesiacov podpory by bolo v haji. Je to tak ? Ak ano, tak by existovala situacia (pocas aktualnej podpornej doby sa dostane pod hranicu 12 z 24), ked si musi nezamestnany dobre rozmysliet, ci vezme neistu pracu predtym, nez vycerpa celu (alebo aspon vyznamnu cast) podpory...
Citovat
0 #771 Pracomat.cz 2019-07-01 08:38
Cituji Silva:
Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat...


Dobrý den Silvie,

pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti (alespoň 12 měsíců odpracovaných za poslední dva roky), tak bych se na UP nahlasil prave kvuli podpore. Jinak ZP za červenec by měl odvést váš stávající zaměstnavatel, ale raději bych si to pohlídal u vaší zdravotní pojištovny, zaměstnavatelé někdy "zapomenou". Z pohledu nároku na důchod pak bez registrace na ÚP přijdete o tennto jeden měsíc započtené doby. Záleží to na vás, ale možná bych tu hodinu pro registraci na ÚP obětoval. I v případě, že by nakonec z nového místa sešlo, tak to pro vás bude snažší.
Citovat
0 #770 Silva 2019-07-01 08:02
Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat k 2.7 mi končí pracovní poměr dohodou, do nové práce nastupuji od 1.8. je nutné se na dobu mezi tím zaregistrovat na UP?
Citovat
0 #769 Pracomat.cz 2019-06-28 13:24
Cituji Kateřina:
Omlouvám se za špatné vyjádření. Myslím ...


Dobrý den Kateřino,

pokud by jste byla nezaměstnaná (na ÚP), tak by nárok na mateřskou vůbec nebyl. Můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek.
Citovat
0 #768 Kateřina 2019-06-28 13:04
Omlouvám se za špatné vyjádření. Myslím tím, kdyby se pokus povedl, musela bych být stále hlášená na ÚP. Z jakych zdrojů bych dostávala penize na mateřskou, protože bych měla rizikové těhotenství,když jsem ukončila pracovní poměr. Děkuji
Citovat
0 #767 Pracomat.cz 2019-06-28 11:10
Cituji Kateřina:
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat dala jsem výpověď k 31.8.2019 ...


Dobrý den Kateřino,

bohužel nerozumím dotazu. Ptáte se na to, zda by jste dále pracovala po dobu výpovění lhůty pokud by umělé oplodnění bylo úspěšné? Pokud by lékař ze zdravotních důvodů nerozhodl jinak, tak by vám stále zbývala odpracovat dvou měsíční výpovědní lhůta.
Citovat
0 #766 Kateřina 2019-06-28 10:52
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat dala jsem výpověď k 31.8.2019 z osobních důvodů. Jenže bych chtěla jít na umělé oplodnění v srpnu. Jak to mám udělat a jak by to bylo v září kdyby to vyšlo i kdyby ne. Moc děkuji
Citovat
0 #765 Pracomat.cz 2019-06-28 06:41
Cituji Michaela:
adobry večer..ak ukončím pracovný pomer dohodou po 1.7.2019 a nastupujem do novej práce až od září a pracovala som ..mám narok na ten mesiac na podporu?


Dobrý den Michaelo,

pokud máte za poslední dva roky, alespoň jeden rok odpracován a z této práce odváděno pojištění, tak nárok na podporu máte.
Citovat
0 #764 Michaela 2019-06-28 01:37
adobry večer..ak ukončím pracovný pomer dohodou po 1.7.2019 a nastupujem do novej práce až od září a pracovala som ..mám narok na ten mesiac na podporu?
Citovat
0 #763 Pracomat.cz 2019-06-27 07:45
Cituji Vít:
Dobrý den,

měl bych dotaz. Mám ukončené magisterské studium (zkouška 23.5.) a podal jsem si ....


Dobrý den Víte,

status studenta máte do konce června. Za červenec a srpen je třeba se registrovat na ÚP, najít si zaměstnání či si sám platit zdravotní pojištění. Škola za vás nic zpětně doplácet nebude.
Citovat
0 #762 Vít 2019-06-25 12:31
Dobrý den,

měl bych dotaz. Mám ukončené magisterské studium (zkouška 23.5.) a podal jsem si přihlášku na bakalářský obor. Problém je, že zápis proběhne až 2.9. Je tedy nutné dostavit se v rámci července a srpna na úřad práce?

A jak je to s tím, když si od srpna najdu práci na plný úvazek a pak nastoupím na bakalářské studium. (Zda za mě škola případně zaplatí ten jeden měsíc "červenec" zpětně?)

Děkuji za odpověď
Citovat
0 #761 Pavel 2019-06-21 08:43
Cituji Kristýna:
Dobrý den, 31.7. mi bude ukončen pracovní poměr na dobu určitou. Do nového zaměstnání mám nastoupit 22.8. Mám mezi tímto obdobím nárok od ÚP na nějakou fin. podporu ?


Dobrý den Kristýno,

pokud máte za poslední dva roky alespoň jeden rok odpracován (odváděno pojištění), tak na podporu nárok máte.
Citovat
0 #760 Kristýna 2019-06-20 21:12
Dobrý den, 31.7. mi bude ukončen pracovní poměr na dobu určitou. Do nového zaměstnání mám nastoupit 22.8. Mám mezi tímto obdobím nárok od ÚP na nějakou fin. podporu ?
Citovat
0 #759 Pavel 2019-06-19 14:16
Cituji Eliška:

Děkuji za odpověď. Jen nerozumím, jakou místní správu máte na ...


Dobrý den Eliško,

myslel jsem Okresní pobočku České správy soc. zabezpečení.
Citovat
0 #758 Eliška 2019-06-19 11:45
Cituji Pavel:
Cituji Markéta:
Dobrý den, od prosince 2018 jsem registrována na ÚP...


Dobrý den Markéto,

pro konkrétní možnosti sociálních dávek doporučuji zajít na vaši místní správu sociálního zabezpečení. Projdou s vámi vaši životní situaci a zjistíte na jaké dárky máte nárok. Je jich hodně, mají různé podmínky pro jejich získání a takto zaručíte, že žádnou nevynecháte.


Děkuji za odpověď. Jen nerozumím, jakou místní správu máte na mysli. Okresní pobočku České správy soc. zabezpečení nebo máte na mysli sociální odbor městského úřadu? Děkuji moc za radu
Citovat
0 #757 Pavel 2019-06-19 10:14
Cituji Eliška:
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP a v srpnu odjíždím s rodinou na dovolenou, kterou mám už od loňského roku zaplacenou...


Dobrý den Eliško,

úřady skutečně nemají pochopení pro předem naplánovanou a zaplacenou dovolenou. V takovém případě (a s ohledem na to že pečujete o dítě mladší 7 let a zároveň nastupujete od září do nové práce), tak je rozumné se z úp odhlásit. Zdravotní pojištění za vás bude díky tomuto "institutu" platit za srpen stát a od září máte novou práci. Nezapomeňte se ale registrovat u své zdravotní pojištovny, ať ví, že za vás má zdravotní platit.
Citovat
0 #756 Pavel 2019-06-19 10:08
Cituji Markéta:
Dobrý den, od prosince 2018 jsem registrována na ÚP...


Dobrý den Markéto,

pro konkrétní možnosti sociálních dávek doporučuji zajít na vaši místní správu sociálního zabezpečení. Projdou s vámi vaši životní situaci a zjistíte na jaké dárky máte nárok. Je jich hodně, mají různé podmínky pro jejich získání a takto zaručíte, že žádnou nevynecháte.
Citovat
0 #755 Eliška 2019-06-19 04:08
Dobrý den, jsem v evidenci ÚP a v srpnu odjíždím s rodinou na dovolenou, kterou mám už od loňského roku zaplacenou. Na tu dobu mi zrovna vychází termín informační schůzky. S paní na ÚP příliš rozumná řeč není. Jak celou situaci řešit? Od září bych měla nastoupit do práce, mám se tedy případně v srpnu z evidence ÚP odhlásit? Mám malé dítě a prý existuje něco jako institut "osoby pečující o dítě do 7 let". Jak se o to žádá a jaké nevýhody jsou s tím spojené?
Citovat
0 #754 Markéta 2019-06-19 03:43
Dobrý den, od prosince 2018 jsem registrována na ÚP. Nyní mi finanční podpora skončila a než seženu zaměstnání, čeká mě možná operace a následné rehabilitace. Mám nárok na nějaké dávky? Jak mám situaci řešit? Dále jsem matka nezletilého dítěte, přihlíží se i k této skutečnosti?
Děkuji
Citovat
0 #753 Pavel 2019-06-17 21:29
Cituji Berenika:
Děkuji za odpověď. Ona není podmínka registrace do tří dnů....


Dobrý den Bereniko,

výše podpory vám bude vypočtena z vašich příjmů v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí. Lhůta tří dnů při registraci na ÚP se vztahuje k náhradní době pojištění z pohledu nároku na důchod. Když se registrujete během těchto tří dní, tak se to bere jako bez přerušení od posledního ukočeného zaměstnání. Vliv na výplatu či výši podpory tato lhůta nemá.
Citovat
0 #752 Berenika 2019-06-17 21:23
Cituji Pavel:
Cituji Berenika:
Dobrý den,

před vypršením pracovní smlouvy jsem onemocněla a pracovní neschopnost mi bude ukončena k poslednímu červnu (pracovní poměr skončil...


Dobrý den Bereniko,

při evidenci na ÚP máte povinnost dostavit se na informační schůzky, pokud vás k tomu ÚP vyzve. To, že máte zaplacenu dovolenou předem je nebude zajímat. Máte dvě možnosti. Evidovat se na ÚP až po návratu z dovolené, nebo zariskovat, jet na dovolenou a doufat, že vás v té době ÚP nepozve. Pokud ano, tak budete z evidence vyřazena. Osobně bych volil první možnost. Přijdete o pár dní případné podpory, nemocenské pojištění za vás ÚP odvede i když se zaregistrujete až po 10.7.Děkuji za odpověď. Ona není podmínka registrace do tří dnů, abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti? Nebo z čeho mi bude vypočtena podpora, když se registruji až o 11 dnů později? Berenika.
Citovat
0 #751 Pavel 2019-06-17 21:05
Cituji Berenika:
Dobrý den,

před vypršením pracovní smlouvy jsem onemocněla a pracovní neschopnost mi bude ukončena k poslednímu červnu (pracovní poměr skončil...


Dobrý den Bereniko,

při evidenci na ÚP máte povinnost dostavit se na informační schůzky, pokud vás k tomu ÚP vyzve. To, že máte zaplacenu dovolenou předem je nebude zajímat. Máte dvě možnosti. Evidovat se na ÚP až po návratu z dovolené, nebo zariskovat, jet na dovolenou a doufat, že vás v té době ÚP nepozve. Pokud ano, tak budete z evidence vyřazena. Osobně bych volil první možnost. Přijdete o pár dní případné podpory, nemocenské pojištění za vás ÚP odvede i když se zaregistrujete až po 10.7.
Citovat
+1 #750 Berenika 2019-06-17 16:30
Dobrý den,

před vypršením pracovní smlouvy jsem onemocněla a pracovní neschopnost mi bude ukončena k poslednímu červnu (pracovní poměr skončil a pobírám nemocenské dávky). Od ledna mám rezervovanou dovolenou v zahraničí, na kterou bych měla odjet 2.7. (vracím se 10.7.), tudíž bych se 1.7. chtěla hlásit na ÚP a požádat i o podporu. Do nového zaměstnání nastupuji k 1.9. - jsem učitelka. Vím od kamarádky, že s títmto měla na ÚP velký problém kvůli nějakým povinným informačním schůzkám. Nikdy jsem nebyla v evidenci ÚP a nemám s tím zkušenosti.Nerada bych rušila dovolenou a přišla o již zaplacené peníze. Děkuji za odpověď, Berenika.
Citovat
0 #749 Pavel 2019-06-17 12:46
Cituji Karel:
Dobrý den, mám v plánu dát po mnoho letech v práci výpověď a odjet za bratrem na přibližně 3 měsíce do ...


Dobrý den Karle,

ano, můžete.
Citovat
0 #748 Karel 2019-06-17 11:16
Dobrý den, mám v plánu dát po mnoho letech v práci výpověď a odjet za bratrem na přibližně 3 měsíce do zahraničí.
Mohu se po návratu registrovat na ÚP?
Děkuji za odpověď
K.
Citovat
0 #747 Pavel 2019-06-16 12:10
Cituji V.D.:
DobrY den, chci se zeptat v půlce června mi skončila práv.smlouva ....


Dobrý den,

máte dvě možnosti. Buď se z toho vymluvit (myšleno u zaměstnavatele kam vás pošlou), nebo práci přijmout. Při evidenci na ÚP totiž dostáváte od státu pomoc (placení zdravotního pojištění, případně výplata podpory) a ten za to očekává, že přijmete první práci, kterou vám "sežene". V praxi samozřejmě posílání na pohovory tak časté není a zejména v prvním půl roce často spoléhá na iniciativu evidovaného člověka. Takže je vysoká šance, že ten půl rok na úřadu práce přežijete bez potíží a pak nastoupíte na původní místo. Když však dojde k nějaké komplikaci, univerzální rada neexistuje.
Citovat
0 #746 V.D. 2019-06-15 12:49
DobrY den, chci se zeptat v půlce června mi skončila práv.smlouva půjdu se hlásit na pracák, ale od ledna se do toho zaměstnání budu vracet (sezónní práce) zajímá mě to když mě pošlou na nějakou práci a já ji nebudu chtít nevím jak reagovat. Dekuji
Citovat
0 #745 Pracomat.cz 2019-06-10 10:59
Cituji JARMILA:
JEŠTĚ PROSÍM...PAPÍR NA PENÍZE DONESU KAM...


Dobrý den Jarmilo,

ten donesete svému původnímu zaměstnavateli.
Citovat
0 #744 JARMILA 2019-06-09 21:19
JEŠTĚ PROSÍM...PAPÍR NA PENÍZE DONESU KAM,KDYŽ SMLOUVA UKONČENA 5.6....ÚP AŽ PO UKONČENÍ NESCHOPENKY-CHÁPU TO DOBŘE...JÁ JEN,ABYCH NĚCO NEZANEDBALA
Citovat
0 #743 Pracomat.cz 2019-06-09 20:36
Cituji Lucie:
Dobrý den, když mám výpověď ze strany zaměstnance ....


Dobrý den Lucie,

měla by vám stačit klasická výpověď.
Citovat
-1 #742 Pracomat.cz 2019-06-09 20:34
Cituji JARMILA:
DOBRÝ DEN.MĚLA JSEM SMLOUVU PO DOBU NEMOCI ZA PANI,DĚL.....


Dobrý den Jarmilo,

neschopenku zanesete svému původnímu zaměstnavateli (protože nemoc začala během vašeho pracovního poměru) a na úřad práce se můžete registrovat až po skončení pracovní nechopnosti.
Citovat
0 #741 JARMILA 2019-06-09 20:21
DOBRÝ DEN.MĚLA JSEM SMLOUVU PO DOBU NEMOCI ZA PANI,DĚLALA JSEM 2 A PŮL MĚSÍCE...BOHUŽEL JSEM OD 14.5.JSEM NA NESCHOPENCE A K 5.6 MÁM UKONČENEJ PRACOVNÍ POMĚR.KDY SE HLÁSIT NA ÚP A KAM DÁVAT PAPÍRY NA PENÍZE,PODLE DOKTROKY JE TO JEŠTĚ TAK NA MĚSÍC A 1/2.....DĚKUJI
Citovat
0 #740 Lucie 2019-06-09 14:56
Dobrý den, když mám výpověď ze strany zaměstnance ze zdravotních problémů a budu se hlásit na úřad práce, potřebují doklad od doktora?
Citovat
0 #739 Pracomat.cz 2019-06-07 10:37
Cituji Michaela:
Dobrý den,

pracuji v mateřské školce a mám smlouvu na dobu určitou a to do ...


Dobrý den Michaelo,

pokud budete na neschopence, tak se na ÚP hlásit nemůžete, jelikož nejste práce schopna.
Citovat
0 #738 Michaela 2019-06-06 18:59
Dobrý den,

pracuji v mateřské školce a mám smlouvu na dobu určitou a to do 31.8.2019 jsem, ale těhotná a 1.8.2019 nastoupím na neschopenku. Musím se 1.9.2019 nahlásit na úřad práce když mi skočí smlouva v zaměstnání?

Děkuji
Citovat
0 #737 Pracomat.cz 2019-06-03 16:12
Cituji jan:
dobrý den, prosím o radu: dal jsem výpověď po 20ti letech v zaměstnání dne ...


Dobrý den Jane,

teoreticky nic řešit nemusíte a pokud skutečně nastoupíte 12.8., tak za vás nový zaměstnavatel zaplatí zdravotní pojištění za celý měsíc. Sociální povinné není a vy prijdete "jen" z o těch 11 z pohledu potřebné doby pro nárok a výpočet důchodu. Pokud si nejste jistý nástupem do nové práce, nebo chcete mít těch 11 dní navíc, tak se klidně registrujte na ÚP.
Citovat
+1 #736 jan 2019-06-03 15:05
dobrý den, prosím o radu: dal jsem výpověď po 20ti letech v zaměstnání dne 30.5.2019. Konec zaměstnání je tedy k 31.7.2019. Nástup do nového zaměstnání je až 12.8.2019 z důvodu celozávodní dovolené. Prosím o radu jak vyřešit těch 11 dní. Zaregistrovat se na úřadu práce (ještě jsem nikdy nebyl registrován)? Nebo PN (začátek ještě v červenci a ukončení do 11.8.2019)? děkuji za odpověď.
Citovat
0 #735 Pracomat.cz 2019-06-03 13:53
Cituji Barbora kamesova:
Dobrý dne chtěla jsem se zeptat když sem...


Dobrý den Barboro,

dle zákona o zaměstnanosti, § 25 se nemůže na ÚP registrovat jednatel s.r.o.. Pokud je to i váš případ, tak nárok na podporu není.
Citovat
+1 #734 Barbora kamesova 2019-06-03 09:09
Dobrý dne chtěla jsem se zeptat když sem byla propuštěna z práce kvůli nadbitecnosti a mám založenou firmu s.r.o ale ta firma nevnevidelava vůbec nic od začátku tak mám právo na podporu v nezaměstnanosti?Předem děkuji za odpověď Kamesova
Citovat
0 #733 Pracomat.cz 2019-05-31 13:54
Cituji Lucie:
Dobrý den,

dne 7.5.2019 jsem se registrovala na ÚP a a dnes 31.5.2019 na ....


Dobrý den Lucie,

7.5. vám běžela pracovní smlouva (DPP), takže registrace na ÚP nebyla možná. Zkuste se domluvit, že vám zpětně posunou datum registrace k 8.5.2019. Ze zaměstnání, od 20.2 do 3.5 by vám mzdu měl zaplatit váš zaměstnavatel.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.