Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.

Odstupné

Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.

Kdy se přihlásit na úřadu práce

Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku. V tomto případě tedy roku 2018. Ta byla v 1-3. čtvrtletí roku 2018 31 225 Kč. Z toho plyne že maximnální výše podpory pro rok 2019 je 18 111 Kč měsíčně.

V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.

Studenti a úřad práce

Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.

Rady a tipy

Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.

Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.

Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.

Podpora v nezaměstnanosti trvá:

  • 5 měsíců pokud je vám méně než 50 let
  • 8 měsíců pokud je vám 50-55 let
  • 11 měsíců pokud je vám více než 56 let

Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.

Komentáře  

0 #612 Pracomat.cz 2019-02-21 09:07
Cituji Anna:
Dobrý dne,
V minulém roce 27.12.2018 jsem byla propuštěna ze zaměstnání pro nadbytecnost....


Dobrý den Anno,

pro první návštěvu ÚP vyžaduje návštěvu v místě trvalého bydliště, poté se můžete přeřadit jinam. V ideálním případě je vhodná registrace do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru - tím docílíte, že se náhradní doba evidence pro důchod bude brát bez přerušení, tedy hned po ukončení předchozího zaměstnání. Pakliže to pro vás důležité není, nebo to nestihnete, tak se potřebujete registrovat v průběhu března. To proto, aby za vás ÚP odváděl zdravotní pojištění. Každopáně doporučuji s registrací neotálet.
Citovat
0 #611 Anna 2019-02-21 08:26
Dobrý dne,
V minulém roce 27.12.2018 jsem byla propuštěna ze zaměstnání pro nadbytecnost. Pracovní poměr mi končí 28.2.2019. Do kdy je potřeba se jít nahlásit na pracovní úřad? Je pořád nutné se hlásit v místě trvalého bydliště i když žijú jinde? Děkuji. A.
Citovat
0 #610 Pracomat.cz 2019-02-19 07:56
Cituji Marie Novotná:
Dobrý den, od listopadu 2018 jsem na úřadu ppráce. Nedávno jsem zjistila, že jsem ve 3 měsíci ....


Dobrý den Marie,

nevím zda si nepletete délku pobírání podpory s délkou evidence na ÚP. Můžete být registrována i po té době, co vám skončí podpora a stát za vás dále odvádí zdravotní pojištění. Na mateřskou v takovém případě nárok není, dochází rovnou k čerpání rodičovského příspěvku.
Citovat
+1 #609 Pracomat.cz 2019-02-19 07:52
Cituji Michaela:
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na jednu věc. 31.12.2018 mi skončila smlouva na dobu určitou ....


Dobrý den Michaelo,

na úřad práce se může registrovat hned, jak vám skončí pracovní neschopnost. Pokud budete splňovat podmínku alespoň dvanácti odpracovaných měsíců za poslední dva roky, tak máte nárok na podporu. S ohledem na vaši zdravotní situaci mi přijde krátkodobé zaměstnání ve formě brigády jako rozumné řešení. Jen málo zaměstnavatelů vás za této situace zaměstná, když ví, že budou zakrátko shánět na rok náhradu, kvůli vaší léčbě. Když bude z brigády odváděno pojištění (třeba u DPČ pro to stačí příjem jen 3000 měsíčně), tak budete mít nárok na nemocenskou.
Citovat
0 #608 Marie Novotná 2019-02-18 15:35
Dobrý den, od listopadu 2018 jsem na úřadu ppráce. Nedávno jsem zjistila, že jsem ve 3 měsíci těhotenství. Mám strach, že ted Mě už teprve nikdo nezaměstná. Jinak do listopadu jsem pracovala 8 let v jedné firmě. Chci se zeptat co mmám dělat, po vyřízení z evidence ÚP. najít si aspoň brigádu, pokud by mě vzali a z toho si platit zdravotní a sociální? Budu mít potom nárok na mateřskou? Na ÚP jsem své těhotenství nahlásila, ale nikdo mi neporadil jaké jsou v takovém případě možnosti.
Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #607 Pracomat.cz 2019-02-18 14:33
Cituji Kristýna Veselá:
Dobrý den,
Rozhodla jsem se po 1. semestru VŠ ukončit studium (tedy k únoru) s s tím, že od září ....


Dobrý den Kristýno,

záleží na tom kdy ztratíte status studenta. Pokud to bude v průběhu února, tak za tento měsíc za vás ještě odvede zdravotní pojištění stát. Od března je tedy třeba si platit zdravotní pojištění (pokud ho za vás nebude platit ÚP). Co se týče výše důchodu, tak jistý dopad to mít bude, ale dovolím si ho označit za zanedbatelný. Tento faktor (zda platit sociální, či mít brigádu z které je odváděno), bych nebral v tomto případě jako rozhodující.
Citovat
0 #606 Michaela 2019-02-18 11:36
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na jednu věc. 31.12.2018 mi skončila smlouva na dobu určitou s bývalým zaměstnavatelem, u kterého jsem byla zaměstnána od 1.1.2018 Mám roztroušenou sklerózu, a kvůli léčbě jsem od června 2018 v pracovní neschopnosti a budu v ní do 30.4.2019, kdy jdu na kontrolu k lékaři. Léčba se musí po roce opakovat ,u mne to znamená že v listopadu 2019 se bude léčba se stejnými podmínkami opakovat, tudíž budu muset být opět několik měsíců doma na PN. Jakmile se o tom někde zmíním, po delší odmlce v komunikaci mě odmítnou. Přemýšlela jsem i o brigádě na těch pár měsíců (t.j. od května 2019 do listopadu 2019), ale nevím, zda bych pak z brigády mohla jít na PN.
Můj dotaz tedy zní: "Jak dlouho po ukončení PN mohu jít na úřad práce, a mám-li nárok na "podporu", když mám více jak 12 měsíců odpracováno

Děkuji předem za odpověď a hezký den přeje Ullrichová.
Citovat
0 #605 Kristýna Veselá 2019-02-18 11:29
Dobrý den,
Rozhodla jsem se po 1. semestru VŠ ukončit studium (tedy k únoru) s s tím, že od září mám opět v plánu nastoupit na jiný obor VŠ. První moje otázka zní, od kdy jsem povinna si platit zdravotní pojištění (v případě že se tedy rozhodnu neregistrovat na ÚP.) Má druhá otázka je, pokud se rozhodnu těchto 6 měsíců nechat si brigádu (protože se potřebuji připravovat na přijímací zkoušky) a budu si sama platit zdravotní, nikoliv však sociální pojištění, ovlivní to v budoucnu výrazně můj důchod?

Velmi děkuji za odpověď a přeji hezky den.
Citovat
0 #604 Pracomat.cz 2019-02-18 10:54
Cituji Veronika Vondrová:
Dobrý den,

potřebuji poradit, jak nyní postupovat. K dnešnímu dni (15.2.) jsem ukončila pracovní poměr dohodou ...


Dobrý den Veroniko,

pokud se soustavně připravujete na budoucí povolání (sem spadá i dálkové studium) a ještě jste nedovršila 26 let, tak máte stále status studenta a hlásit se na ÚP pro vás nemá smysl. Pokud vám již 26 bylo, můžete se chtít registrovat na ÚP, aby za vás odváděl zdravotní pojištění.
Citovat
0 #603 Pracomat.cz 2019-02-18 09:51
Cituji Denisa:
Dobry den,
Chtěla jsem se zeptat v práci mi ...

Dobrý den Deniso,

nárok na podporu by v takovém případě nebyl.
Citovat
0 #602 Denisa 2019-02-18 09:40
Dobry den,
Chtěla jsem se zeptat v práci mi
neprodlouzili smluvu a ta mi končí posledního unora.Me by zajímalo jestli
se mohu nahlasit na úřadu práce kdybych
z práce odešla o 4dny dříve na áčka měla
bych narok na podporu kdybych se na
úřadu nahlasila nebo ne?
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #601 Pracomat.cz 2019-02-18 09:04
[quote name="Denisa"]Dobrý den chtěla bych se zeptat v práci mi řekli že mi prodlouží smluvu a ..../quote]

Dobrý den Deniso,

v první řadě, vám zaměstnavatel nemůže sám od sebe prodloužit smlouvu. S tím musíte souhlasit a podepsat dodatek i vy. V případě, že nebudete respektovat délku trvání smlouvy a přestanete chodit do práce, bude se nejspíš jednat o hrubé porušení pracovní kázně a z ní plynoucí výpověď. V takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti není.
Citovat
0 #600 Denisa 2019-02-17 21:16
Dobrý den chtěla bych se zeptat v práci mi řekli že mi prodlouží smluvu a ta mi končí posledního v unoru, tak by me zajímalo ldybych odesla z práce na acka..jak by to pal fungovalo s nahlášení na úřadu práce ? Dekuji
Citovat
0 #599 Veronika Vondrová 2019-02-15 13:36
Dobrý den,

potřebuji poradit, jak nyní postupovat. K dnešnímu dni (15.2.) jsem ukončila pracovní poměr dohodou a hledám si jiné zaměstnání. Zároveň ale kombinovaně (dálkově) studuji na vysoké škole. Mám povinnost se nejbližší možný pracovní den ohlásit na ÚP?
Citovat
0 #598 Pracomat.cz 2019-02-14 13:07
Cituji Veronik:
Dobrý den, od Března 2018 jsem na mateřské dovolené. Ode dne 28.2.2019 mi zanikla pracovní smlouva. Musím to jít nahlásit na ÚP?
Děkuji za odpověď.


Dobrý den Veroniko,

během mateřské dovolené nemusíte.
Citovat
0 #597 Veronik 2019-02-14 11:14
Dobrý den, od Března 2018 jsem na mateřské dovolené. Ode dne 28.2.2019 mi zanikla pracovní smlouva. Musím to jít nahlásit na ÚP?
Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #596 Pracomat.cz 2019-02-13 14:32
Cituji Tereza:
Dobrý den, dne 31.12 mi skončil pracovní poměr dohodou. Od 2.1 jsem nastoupila brigádě ...


Dobrý den Terezo,

zaměstnavatel by za vás měl uhradit zdravotní pojištění za celý měsíc.
Citovat
-1 #595 Pracomat.cz 2019-02-13 13:43
Cituji Petra Veselá:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda ...


Dobrý den Petro,

ano budete, rodičovská dovolená je tzv. náhradní doba pojištění. Výše podpory se počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství, ale její výše je v poměrně nízká. Pro první měsíce počítejte s částkou okolo 4 500 Kč, která bude dále ještě mírně klesat.
Citovat
0 #594 Pracomat.cz 2019-02-13 13:38
Cituji Viktor:
Dobrý den, jsem na úp od 22.1.2019...


Dobrý den Viktore,

v rozhodnutí je napsána doba od kdy je přiznána a ta se vyplácí vždy následující měsíc. Z toho co popisujete budete mít nárok na poměrnou část podpory za leden, které vám bude vyplacena v únoru. Za únor pak budete mít nárok na celý měsíc a podpora bude vyplacena v březnu.
Citovat
0 #593 Tereza 2019-02-13 07:10
Dobrý den, dne 31.12 mi skončil pracovní poměr dohodou. Od 2.1 jsem nastoupila brigádě do dobe práce a od 14.1 jsem místo brigadnicke smlouvy dostala HPP. Na úřadu jsem nahlášena nebyla.musim něco za těch 14dni doplatit? Nebo tím že jsem v daném měsíci nastoupila na hlavní pracovní poměr je to v pořádku dekuji za odpověď
Citovat
0 #592 Petra Veselá 2019-02-12 14:48
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti když jsem byla 4 roky na Řodicovske dovolené a teď 15 dni mam pracovni poměr ale mam výpověď a znakem případně částky se vypočítává podpora v mem případě , dekuji za odpověď Petra Veselá
Citovat
0 #591 Viktor 2019-02-12 11:03
Dobrý den, jsem na úp od 22.1.2019, dnes jsem dostal rozhodnutí o podpoře první dva měsíce 65%. vyplácí se kalendářně 65% za leden a únor, nebo poměrově od 22.1.2019 dva měsíce 65%. Děkuji
Citovat
0 #590 Pracomat.cz 2019-02-11 19:52
Cituji Robin:
Zdravím. Dne 6.2. jsem skončil ve zkušební době u zaměstnavatele, který mě přijal ...


Dobrý den Robine,

nejsnadnějším způsobem jak to ověřit je zkusit se registrovat na ÚP. Na podporu budete mít nárok pouze v případě, že jste v předchozí registraci nevyčerpal celou část podpůrčí doby.
Citovat
0 #589 Robin 2019-02-11 13:07
Zdravím. Dne 6.2. jsem skončil ve zkušební době u zaměstnavatele, který mě přijal na základě doporučenky u ÚP. Měl jsem z ÚP list a tuším se na něm psalo, že pokud skončím na základě vlastní žádosti ve zkušební době, znovu na ÚP se mohu zaevidovat až ve chvíli, kdy mi měla končit má pracovní smlouva (31. květen). List jsem někam zašantročil a teď nevím, jestli je to pouze můj vlastní výmysl z hlavy a nebo ne. Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #588 Pracomat.cz 2019-02-08 12:54
Cituji Petr Vytloukal:
Mám prac. sml. od 1.7. - 26.11.2018 + od 1.5. do 30.11.2019. ....


Dobrý den Petře,

pokud splníte podmínku odpracovaných 12 měsíců, tak se vám podpora bude počítat z vašeho měsíčního vyměřovacího základu. Což je vlastně průměr dosažených měsíčních příjmů ze zmiňovaných předchozích zaměstnání.
Citovat
0 #587 Petr Vytloukal 2019-02-08 10:59
Mám prac. sml. od 1.7. - 26.11.2018 + od 1.5. do 30.11.2019. minimálně 4 chybějíci dny pro získání podpory budu muset odpracovat někde na DPČ. Z čeho se mi v mém případě vypočítá rozhodná doba pro výpočet podpory? Do svém práce se budu chtít zase za rok vrátit, proto budu hledat jen krátkodobou brigádu.
Citovat
0 #586 Pracomat.cz 2019-02-07 16:50
Cituji Michaela:
Dobrý den, jen se chci ujistit, 5.2. jsem ukončila studium ....


Dobrý den Michaelo,

za únor je za vás plátcem zdravotního stát, na ÚP tedy nemusíte.
Citovat
0 #585 Michaela 2019-02-07 11:10
Dobrý den, jen se chci ujistit, 5.2. jsem ukončila studium na VŠ složením státní závěrečné zkoušky, musím se jít registrovat na úřad práce pokud vím, že od března již budu pracovat na HPP? Děkuji.
Citovat
0 #584 Pracomat.cz 2019-02-06 12:11
Cituji Jana:

Děkuji za odpověď. Ještě mě napadá související otázka - bude za mě ÚP platit zdravotní i sociální pojištění po celou dobu evidence, tedy i v případě, že nebudu pobírat podporu?


Dobrý den Jano,

ano zdravotní pojištění za vás platí ÚP dál. Sociální pojištění za vás však neplatí vůbec. Doba strávená na ÚP se bere jako tzv. náhradní doba pojištění a pro důchod se započítává v maximální délce 3 roky.
Citovat
0 #583 Pracomat.cz 2019-02-06 12:05
Cituji Marie:
Dobrý den,chtěla bych se z ÚP odhlásit 13.3.2019...bude mě ÚP platit zdravotní pojištění ještě do konce měsíce?
Děkuji za odpověď.


Dobrý den Marie,

ano za březen za vás odvede pojištění ÚP, až za duben ho musíte případně platit sama.
Citovat
-1 #582 Jana 2019-02-06 07:47
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Jana:
Dobrý den,
koncem roku 2018 jsem ukončila podnikání a v lednu 2020 plánuji jít do předčasného důchodu...


Dobrý den Jano,

ano můžete, jen při schůzkách na ÚP prezentujte, že jste na ÚP protože hledáte práci a nikoliv proto, že "chcete vydržet do důchodu".


Děkuji za odpověď. Ještě mě napadá související otázka - bude za mě ÚP platit zdravotní i sociální pojištění po celou dobu evidence, tedy i v případě, že nebudu pobírat podporu?
Citovat
0 #581 Marie 2019-02-05 22:19
Dobrý den,chtěla bych se z ÚP odhlásit 13.3.2019...bude mě ÚP platit zdravotní pojištění ještě do konce měsíce?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #580 Pracomat.cz 2019-02-05 13:53
Cituji Jana:
Dobrý den,
koncem roku 2018 jsem ukončila podnikání a v lednu 2020 plánuji jít do předčasného důchodu...


Dobrý den Jano,

ano můžete, jen při schůzkách na ÚP prezentujte, že jste na ÚP protože hledáte práci a nikoliv proto, že "chcete vydržet do důchodu".
Citovat
0 #579 Jana 2019-02-05 10:59
Dobrý den,
koncem roku 2018 jsem ukončila podnikání a v lednu 2020 plánuji jít do předčasného důchodu. Původně jsem chtěla letošní rok překlenout pomocí předdůchodu. Zjistila jsem však, že je to nevýhodné, protože stát za mě hradí zdravotní, ale nikoliv sociální pojištění. Po dobu předdůchodu tedy dochází ke krácení důchodu, čemuž se chci vyhnout.
Proto jsem evidována od konce prosince 2018 na úřadu práce a pobírám nyní podporu. Mohu zůstat v evidenci ÚP i tehdy, když ztratím podporu? Nejde mi tolik o čerpání podpory, jsem schopna přežít letošní rok z vlastních prostředků, ale chtěla bych se udržet v evidenci ÚP právě proto, aby se mi nekrátila doba sociálního pojištění.
Děkuji
Citovat
0 #578 Pracomat.cz 2019-02-04 11:07
Cituji Jitka:
Dobrý de,

v listopadu jsem ukončila pracovní poměr a dostala 6 měsíční odstupné. 1.12.2018 jsem nastoupila do práce. Pokud nyní v nové práci skončím,budu mít nárok na podporu nebo se počítá odstupné?
Děkuji


Dobrý den Jitko,

přiznám se, že si nejsem jistý. Při nástupu na ÚP hned po ukončení pracovního poměru je to tak, že na podporu je nárok až ve chvíli, kdy "uplynou měsíce odstupného". Čekal bych stejné chování i v tomto případě.
Citovat
0 #577 Jitka 2019-02-03 19:13
Dobrý de,

v listopadu jsem ukončila pracovní poměr a dostala 6 měsíční odstupné. 1.12.2018 jsem nastoupila do práce. Pokud nyní v nové práci skončím,budu mít nárok na podporu nebo se počítá odstupné?
Děkuji
Citovat
0 #576 Pracomat.cz 2019-02-02 15:24
Cituji Petr Halko:
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na registraci ....


Dobrý den Petře,

na první schůzku musíte do místa svého trvalého bydliště a tam je možné se přehlásit na místo, kde skutečně žijete.
Citovat
0 #575 Petr Halko 2019-02-02 12:43
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na registraci na uřadu práce,je nezbytné jít na uřad práce v místě trvalého pobytu???
mám přechodnou adresu daleko od trvalého pobytu mimo daný okres,s tohoto článku jsem pochopil že to možné je na kterémkoli pobočce uřadu práce pro ty co žádají o práci,ale zajímá mě jestli jsou stejné podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti???
děkuji za odpověd.
Citovat
0 #574 Pracomat.cz 2019-02-01 09:01
Cituji Renata:
Dobrý den,
jsem dva roky zaměstnaná na HPP, rozhodla jsem se ale, že si dodělám maturitu a nastoupila jsem .....


Dobrý den Renato,

jelikož máte odpracováno dva roky, tak nárok na podporu máte. Nicméně pokud chcete studovat na střední škole, tak se obávám že vás ÚP nevezmou. Ale při denním studiu budete mít status studenta, takže za vás stát bude bude platit pojištění (pokud je vám pod 26 let). Příjem vám však nezaručí. Pokud nebudete mít sehnanou práci/brigádu, tak bych raději současnou práci neopouštěl.
Citovat
0 #573 Pracomat.cz 2019-02-01 08:42
Cituji Markéta:
Dobrý den,
po studiu jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou na půl roku...


Dobrý den Markéto,

nárok na podporu nemáte, pro ni je třeba mít odpracováno aspoň rok.
Citovat
0 #572 Renata 2019-02-01 00:01
Dobrý den,
jsem dva roky zaměstnaná na HPP, rozhodla jsem se ale, že si dodělám maturitu a nastoupila jsem v září znovu do 4. ročníku střední školy na denní formu studia. V práci mi přestali vycházet vstříc s plánováním směn a momentálně práci + denně školu nezvládám. Přemýšlím o výpovědi, abych se mohla soustředit na školu a v květnu odmaturovala. Pokud bych dala výpověď - budu se moci přihlásit do evidence na ÚP a zažádat si o podporu (abych nebyla bez příjmu, než si najdu jinou práci/brigádu)? Děkuji předem za Vaši radu.
Citovat
0 #571 Markéta 2019-01-31 17:31
Dobrý den,
po studiu jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou na půl roku. Teď po půl roce bych si chtěla najít jinou práci. Smlouva mi končí 28.února. Pokud bych řekla na začátku měsíce, že končím, zaměstnavatel mi musí umožnit půl dne dovolené týdně. Jak by to ale bylo, kdybych si do února nestihla práci najít? Měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud jsem pracovala pouze půl roku? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #570 Pracomat.cz 2019-01-31 09:18
Cituji Klára:
Dobrý den,
V polovině února mi končí RD, ke třem letům věku dítěte. Rodičovský příspěvek však budu pobírat až do září 2019.
Zaměstnavatel mi ukončí p....


Dobrý den Kláro,

na období, kdy nebude zaměstnaná a zaměstnavatel za vás nebude odvádět zdravotní pojištění, tak si ho musíte platit sama. Další možností je právě registrace na ÚP. Dostanete v malé výši podporu a k tomu za vás odvede zdravotní. Sociální si platit nemusíte, není povinné. To kterou dohodu zvolit na těch 30 hodin měsíčně záleží na výši výdělku, pravděpodbně DPP. Ale proberte to s novým zaměstnavatelem, dokáže vám poradit, která možnost je pro vás výhodnější na základě výše příjmů.
Citovat
0 #569 Klára 2019-01-30 21:19
Dobrý den,
V polovině února mi končí RD, ke třem letům věku dítěte. Rodičovský příspěvek však budu pobírat až do září 2019.
Zaměstnavatel mi ukončí pracovní poměr dohodou z důvodu ukončení pobočky. Našla jsem si novou práci s nástupem až v dubnu. Do té doby by ale chtěli pomoci jen s maličkostmi na několik hodin (cca 30) měsíčně. Prosím Vás, jak bych měla toto řešit? Mám se přihlásit na ÚP? Dostanu vůbec něco? Na jakou dohodu řešit ty dva měsíce? Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji moc.
Citovat
0 #568 Pracomat.cz 2019-01-28 11:11
Cituji Jana:
Dobrý den syna v pololetí vyloučí ze střední školy 18 let mu ....


Dobrý den Jano,

od února je třeba se registrovat na ÚP nebo si syn musí platit zdravotní pojištění. Registraci neodkládejte a jděte na úřad hned začátkem února, ať nezapomenete. Pracovat je legálně možné od 15ti, a když mu 18 bude během února, tak se nemá čeho obávat. Než by do zaměstnání nastoupil, tak už bude plnoletý.
Citovat
+1 #567 Jana 2019-01-28 08:51
Dobrý den syna v pololetí vyloučí ze střední školy 18 let mu bude v únoru.Do kdy se musí nahlásit na pracovním úřadě a bude muset čekat do 18 let aby mu byla nabídnuta nějaká práce?Děkuji
Citovat
0 #566 Pracomat.cz 2019-01-27 14:51
Cituji Ivet:
Dobrý den,
nejsem si jistá, tak se chci raději zeptat na radu zde. Byla jsem zaměstnána skoro 15let u jedné firmy....


Dobrý den Ivet,

budete mít nárok na nevyčerpanou část podpory z vaší předchozí evidence. Z ní jste vyčerpala jen měsíc a kousek, takže vám minimálně 3 měsíce zbývají. Případně více, to záleží na vašem věku (pokud je vám více než 50).
Citovat
0 #565 Ivet 2019-01-27 13:27
Dobrý den,
nejsem si jistá, tak se chci raději zeptat na radu zde. Byla jsem zaměstnána skoro 15let u jedné firmy, k 11/2018 jsem dala výpověď, už jsem pocítila že je čas. Byla jsem na úřadu práce od 01.12.2018 do 06.01.2019 a nastoupila dne 07.01.2019 do nově nalezené práce. Bohužel práce není taková jak to vypadalo, a to hlavně z časového hlediska, mám malou dceru a skloubit se to se školkou a pod prostě nedá. Je to neúnosné. Začala jsem si tedy hledat práci opět. A můj dotaz zní. Mám měsíční zkušební dobu a ta končí 07.02.2019, když ukončím pracovní poměr tedy opět ze své strany, a nastoupím opět na úřad práce než si opět najdu něco nového, mám nárok na podporu? Bohužel nikdy dopředu nemůžete vědět jak se zaměstnavatel doopravdy zachová...a někdy to jsou podmínky které se prostě splnit nedají. Děkuji Ivet.
Citovat
0 #564 Pracomat.cz 2019-01-27 09:02
Cituji Anetta:
Dobrý den.Jsem těhotná - na rizikovém těhotenství a končí mi pracovní smlouva na dobu určitou, v době porodu bych měla splňovat ....


Dobrý den Anetto,

jelikož jste v pracovní neschopnosti, tak se na ÚP registrovat nemůžete. Registrace je určena jen pro lidi, kteří mohou pracovat. Jestli budete při podání žádosti o PPM již bez pracovní smlouvy, tak si ji budete muset určitě podat sama.
Citovat
0 #563 Anetta 2019-01-27 00:14
Dobrý den.Jsem těhotná - na rizikovém těhotenství a končí mi pracovní smlouva na dobu určitou, v době porodu bych měla splňovat kritéria pro žádost o PPM (ochranná lhůta 180 dní+odpracovano více než 270 dní). Chtěla bych se zeptat,jak mám postupovat po skončení pracov. smlouvy, zda se mám hlásit či nejak registrovat na sociálním úřadu či úřadu práce, když jsem v pracovní neschopnosti? A dále pak, zda mám žádost o PPM podávat prostřednictvím zaměstnavatele či již přímo na socialku sama za sebe. Děkuji, s pozdravem Anetta
Citovat
0 #562 Pracomat.cz 2019-01-24 12:54
Cituji Nikola:
Dobrý den, jsem v 5 měsíci těhotenství a jsem momentálně bez práce. Jak Je To s nahlášením na ÚP a s mateřskou dovolenou popř penězi. Děkuju moc


Dobrý den Nikolo,

podmínkou registrace na ÚP je, že jste schopna a ochotna pracovat. Což u vás teoreticky platí a zaregistrovat by vás pořád mohli. Po registraci 6 týdnů před termínem porodu nastupujete na mateřskou. V případě, že jste dlouhodobě nepracovala, tak nemáte nárok na mateřskou (PPM), ale až na rodičovský příspěvek. Na PPM má nárok pojištěnec, který musí splňovat podmínky pro nárok na dávku tj. účast na pojištění (zaměstnání) alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech.
Citovat
0 #561 Nikola 2019-01-23 23:27
Dobrý den, jsem v 5 měsíci těhotenství a jsem momentálně bez práce. Jak Je To s nahlášením na ÚP a s mateřskou dovolenou popř penězi. Děkuju moc
Citovat
0 #560 Pracomat.cz 2019-01-23 14:25
Cituji Milena Jankovska:
Dobrý den

K 1.2.2019 jsem podepsala zaměstnání výpověď. Ale jsem namatersle dovolené. Jak bych nyní měla postupovat? Hlásit se na UP? Dekuji


Dobrý den Mileno,

když jste na mateřské dovolené, platí za vás zdravotní pojištění stát. Na úřad práce se registrujete až ve chvíli kdy můžete pracovat. Tedy po skončení mateřské/rodičovské dovolené.
Citovat
0 #559 Milena Jankovska 2019-01-23 12:32
Dobrý den

K 1.2.2019 jsem podepsala zaměstnání výpověď. Ale jsem namatersle dovolené. Jak bych nyní měla postupovat? Hlásit se na UP? Dekuji
Citovat
0 #558 Pracomat.cz 2019-01-22 14:37
Cituji Romana:
Dobrý den, mám dotaz ohledně ideálního přihlášení na UP. K 24.1.2019 mi konci pracovni pomer, do 3 dnu bych se mela nahlasit ...


Dobrý den Romano,

řešil bych to tak, že bych si měsíc platitl zdravotní sám a po návratu bych se registroval na ÚP. Pokud by vás během měsíce co budete pryč pozvali na schůzku a vy se nedostavíte, tak by vás z evidence vyřadili.
Citovat
0 #557 Pracomat.cz 2019-01-22 13:57
Cituji Petra:
Dobrý den, mám dotaz ohledně postupu UP. Dne 5.10.18 ráno....


Dobrý den Petro,

odvolání určitě cenu má, zvlášť ve vaší těžko životní situaci. Zkuste znova pokorně napsat důvody, proč jste se nemohla dostavit. Berte to tak, že z vašeho pohledu jsou důvody jasné a objektivní, ale ÚP chodí podobné "omluvenky" skoro pořád a těžko pro ně rozlišit co je pravda a co je výmluva. Situaci nezvdávejte, osobně bych zkusil i schůzku s vaší pracovnicí na ÚP a prostě to zkusil uhrát na všech frontách.
Citovat
0 #556 Pracomat.cz 2019-01-22 13:52
Cituji Jana:
Dobry den, dostala jsem v praci vypoved, takze mi zrusili smlouvu-dohodu o pracovni cinnosti. Vim, ze se musim prihlasit na ÚP, ale problem je...


Dobrý den Jano,

na vašem místě bych se registoval na úřad práce, teoreticky schopna pracovat jste. Vybral bych podporu a potom nastoupil na mateřskou dovolenou. Co se týče dávat sociálné péče, to záleží na vaší životní situaci. Idelání řešení je prvně zajít na ÚP a tam celou vaši situaci probrat s patřičným pracovníkem.
Citovat
0 #555 Petra 2019-01-22 12:50
Dobrý den, mám dotaz ohledně postupu UP. Dne 5.10.18 ráno, jsem se měla učástnit miniburzy práce na UP. Bohužel mi bylo velice nevolno, již jsem byla těhotná a dokonce to na schůzce dříve oznámila.Akorát jsem ještě neměla průkaz. Byl to pátek kdy jsou na UP jen do 11h. Na 12 h jsem měla domluvenou plánovanou prohlídku u dr kam mě zavezl přítel, již mi bylo trošku lépe. V pondělí jsem na UP donesla potvrzení od lékaře , na ten den 5.10. Ihned bez jakéhokoliv obhájení mě zařadili do správního řízení o vyřazení z UP. Jelikož jsem prý nebyla u lékeře v danou hodinu kdy jsem měla být na UP a navíc jsem to ten den neoznámila. Ano to neoznámení je moje chyba, ovšem měla jsem problém včas dobíhat na wc a myšlenky úplně jinde. Navíc jsem měla vybitý tel.a nevěděla kam mi dcera tou dobou ve škole nabíječku dala. Sílu k hledání jsem opravdu neměla. Každopádně po vleklém čekání mi teprve teď přišlo rozhodnutí o vyřazení z UP. Nikde ve vyjádření a v celém řízení není zmínka o mém těhotenství, pořad tuto informaci zazdívali. Je tam psano, že nevolnost není důvod k nedostavení na UP.Jsem samoživitelka , nemám příjem a tudiž nevím z čeho si to zdravotní teď když ho potřebuji mám komplikované těhotenství, z čeho ho mám platit. Navíc znám dva případy kdy slečny , zapomněly a bylo jim to odpuštěno. Opravdu tomu tedy nerozumím, proč mi teď dělají problémy. Nyní mám ještě lhůtu k odvolání, ale má to smysl? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #554 Pracomat.cz 2019-01-22 12:27
Cituji Andrea:
Dobry den, jak je to prosim s nashlasenim na UP po skonceni rodicovske...i


Dobrý den Andreo,

pro nárok na podporu po skončení rodičovské pracovat nemusíte. Ale výše podpory bude výrazně menší, než když po skončení rodičovské pár měsíců pracovat budete. Každopádně vždy platí, že je dobré registrovat se na ÚP co nejdříve.
Citovat
0 #553 Andrea 2019-01-22 12:15
Dobry den, jak je to prosim s nashlasenim na UP po skonceni rodicovske?RP mi konci 7.3.2019,diteti budou 4 roky.Mela bych se vratit do zamestnani ale mam 2 deti s poruchou autistic.spektra a nevim jak se dohodnu se zamestnavatelem na moznosti prace z domova nebo castec.uvazku.Pokud by zamestnavatel na to nepristoupil a doslo by k dohode ukonceni prac.pomeru ihned po skonceni RP musim se nahlasit do 3 dni na UP abych mela narok na podporu?nebo musim do zamestnani nejaky cas dochazet a pak pripadne ukoncit prac.pomer a nahlasit se pote na UP aby mi vznikl narok na podporu ze zamestnani?dekuji
Citovat
0 #552 Pracomat.cz 2019-01-22 09:37
Cituji Monika:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat když nemám zatím platný občanský průkaz a jdu na uřad ppráce tak co mám dělat děkuji


Dobrý den Moniko,

potřebujete náhradní doklad totožnosti, třeba rodný list nebo řidičský průkaz.
Citovat
0 #551 Monika 2019-01-22 05:59
Dobrý den, chtěla bych se zeptat když nemám zatím platný občanský průkaz a jdu na uřad ppráce tak co mám dělat děkuji
Citovat
0 #550 Romana 2019-01-20 21:34
Dobrý den, mám dotaz ohledně ideálního přihlášení na UP. K 24.1.2019 mi konci pracovni pomer, do 3 dnu bych se mela nahlasit na UP v miste trvaleho bydliste, ale pak na mesíc odletam na zaslouzenou dovolenou dozahranici. A jelikoz mám odpraocovanych 5 let, nechci prijit o podporu. Je lepsi se ihned nahlasit, rict jim, ze jedu na mesic pryc, a oni mi na mesic podporu neprideli,jak si zapaltim zdravotni pojisteni, a pak jak se vratim, mi podporpu znovu obnovi, nebo si to vyresit v pojistovne, zaplatit si pojisteni, na UP se jit nahlasit az se vratim z dovolene ? dekuji Romana
Citovat
0 #549 Jana 2019-01-20 11:15
Dobry den, dostala jsem v praci vypoved, takze mi zrusili smlouvu-dohodu o pracovni cinnosti. Vim, ze se musim prihlasit na ÚP, ale problem je, ze jsem v 8 tydnu tehotenstvi, takze me nikde zamestnaji. Jak se postupuje a na co vsechno mam narok(treba socialka apod.) podotykam, ze od 19 let pracuji a nikdy jsem na ÚP nebyla. Dekuji
Citovat
0 #548 Pracomat.cz 2019-01-18 13:52
Cituji Kristýna:
Dobrý den,koncem listopadu roku 2017 jsem byla zaměstnaná na dohodu...


Dobrý den Kristýno,

nárok na podporu budete mít, pokud jste za poslední dva roky odváděla ze zaměstnání pojištění v délce alespoň jeden rok. Takže pokud jste zaměstnáná od listopadu roku 2017 a výše mzdy zakládala pokaždé odvod na pojištění, tak nárok na podporu mít budete.
Citovat
0 #547 Kristýna 2019-01-18 01:44
Dobrý den,koncem listopadu roku 2017 jsem byla zaměstnaná na dohodu. Mám částečný invalidní důchod. (Pojisteni v době zaměstnání mi platilo důchodové).
Ze zdravotních důvodů musím teď dát výpověď. Tak jen se chci zeptat,jestli mám nějaký nárok na podporu? Děkuji předem za odpověď.
Citovat
0 #546 Pracomat.cz 2019-01-15 16:31
Cituji Dagmar:
Dobrý den,
tchýně byla 5 měsíců (od dubna do srpna)zaměstnaná u obce. Poté ji ale vyhodili za hrubé porušení,alkohol,na pracovišti. Kdy se může opět evidovat na ÚP?
Děkují


Dobrý den Dagmar,

v takovém případě po šesti měsících.
Citovat
0 #545 Dagmar 2019-01-15 15:53
Dobrý den,
tchýně byla 5 měsíců (od dubna do srpna)zaměstnaná u obce. Poté ji ale vyhodili za hrubé porušení,alkohol,na pracovišti. Kdy se může opět evidovat na ÚP?
Děkují
Citovat
+1 #544 Pracomat.cz 2019-01-11 16:59
Cituji Veronika:
Krásný den, ráda bych se zeptala na podporu v nezaměstnanosti. Vím, že člověk musí v posledních dvou letech odpracováno ...


Dobrý den Veroniko,

z dat co uvádíte, vychází že máte odpracováno 11 měsíců (pokud počítám správně) V případě, že budete mít odpracován ten zbývající měsíc v roce 2017 (kromě úvodu ledna, který již do posledních dvou let nespadá), tak nárok na podporu mít budete.
Citovat
-1 #543 Pracomat.cz 2019-01-11 16:52
Cituji Stela:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se mohu znovu přihlásit na úřad práce,...


Dobrý den Stelo,

pokud už jste zase práce schopna, tak se registrovat na ÚP můžete.
Citovat
0 #542 Stela 2019-01-11 16:42
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se mohu znovu přihlásit na úřad práce, když jsem byla naposledy evidována 3.9.2018.
4.9.2018 jsem nastoupila do zaměstnání a 15.11.2018 jsem dostala výpověď ve zkušební době. V ochranné lhůtě jsem byla nemocná do 6.1.2019, jsem OZP, mohu se znovu přihlásit na úřad práce. Děkuji Stela
Citovat
0 #541 Veronika 2019-01-11 11:04
Krásný den, ráda bych se zeptala na podporu v nezaměstnanosti. Vím, že člověk musí v posledních dvou letech odpracováno alespoň 12 měsíců, ale není mi zcela jasné, zda se to počítá na počet měsíců v práci, nebo se to počítá na kalendářní měsíce. Minulý rok jsem nastoupila do práce 6.3. a byla zaměstnaná do 31.10.2018. Tudíž 8 měsíců. Do nové práce jsem nastoupila 7.11.2018 a budu dávat výpověď k 7.2. 2019 (chci si v březnu dělat kurz, který bych nemohla, pokud bych byla zaměstnaná), k poslednímu dni tříměsíční zkušební doby. To jsou tři pracovní měsíce, ale zasahují do měsíce únor, který je jakoby už čtvrtý kalendářní (listopad,prosinec,leden,únor). Moje otázka je, zda mám po ukončení stávající práce toho 7.2. nárok na podporu (i byť tu zkrácenou 45%), nebo bych musela odpracovat celý únor a jestli se těch 12 měsíců počítají tedy ty 'pracovní' měsíce, nebo ty 'kalendářní'? Doufám, že to není moc nepřehledné a předem děkuji moc za odpověď. :)
Citovat
0 #540 Pracomat.cz 2019-01-10 23:19
Cituji Petra:
Vypoved jsem dala sama.
Na urad prace jdu v breznu.
Zaroven uz ma praci...


Dobrý den Petro,

máte dvě možnosti. Tou první je ÚP přiznat, že již máte práci a pokud doložíte podepsanou smlouvu s budoucím nástupem, tak si myslím že po vás nic extra chtít nebudou. Druhou možností, je nové zaměstnání přiznat až ve chvíli kdy je aktuální. Osobně bych volil první cestu, ale je to na vás. To zda budete muset chodit pravidelně na schůzky záleží i na vytíženosti úřadu a na jakého úředníka narazíte.
Citovat
0 #539 Petra 2019-01-10 21:52
Vypoved jsem dala sama.
Na urad prace jdu v breznu.
Zaroven uz ma praci,ale nastoupim
az v srpnu.
Co po me bude urad prace chtit dolozit
a budu muset i tak chodit na pravidelne
schuzky?
Citovat
0 #538 Pracomat.cz 2019-01-09 09:56
Cituji Markéta:
Dobrý den,

28.2. mi skončí dvou měsíční výpovědní lhůta..


Dobrý den Markéto,

do konce února jste v pracovním poměru a tudíž vás ÚP nemůže registrovat. Teoreticky se můžete s úřednicí zkusit domluvit, že vás zaregistruje už v únoru, ale od března, ale oficiálně to možné není.
Citovat
0 #537 Markéta 2019-01-08 18:50
Dobrý den,

28.2. mi skončí dvou měsíční výpovědní lhůta. Na pracovní úřad bych se měla nahlásit nejpozději do 3 dnů. Je ale možné nahlásit se na úřad práce již koncem února?
Citovat
0 #536 Pracomat.cz 2019-01-08 17:07
Cituji Pavel:
Dobrý den, pracoval jsem 2 roky v kuse, pote jsem skoncil ...


Dobrý den Pavle,

splňujete podmínku odpracovaného 1 roku, za poslední dva roky, proto máte na dočerpání zbývající podpůrčí doby nárok.
Citovat
+2 #535 Pavel 2019-01-08 16:45
Dobrý den, pracoval jsem 2 roky v kuse, pote jsem skoncil a nahlasil na urad prace, byla mi priznana podpora v nezamestnanosti po dobu 5 mesicu, vybral jsem z ni 2 mesice a pote sel zkusit novou praci, v te se mi ale nelibi a po tydnu jsem rozhodnut skoncit a znovu se nahlasit na urad prace, budu mit pravo dobrat zbyvajici mesice podpory ktera mi byla predtim priznana? Dekuji
Citovat
0 #534 Pracomat.cz 2019-01-07 13:55
Cituji Kamila:
Chtěla sem se zeptat při rodičovské dovolené mě skončil pracovní poměr....


Dobrý den Kamilo,

během rodičovské dovolené se na ÚP neregistrujete. Registrujete se až ve chvíli, kdy jste schopna pracovat. Tj. po skončení rodičovské dovolené.
Citovat
0 #533 Kamila 2019-01-07 13:48
Chtěla sem se zeptat při rodičovské dovolené mě skončil pracovní poměr. Měla sem se registrovat na úp? Byla jsem se zeptat a tam mi řekli že až půjdu do práce se mám registrovat a všude píšou že jsem. Se měla registrovat hned.. už tomu nerozumi. Rodičovská končí za 3 roky .
Citovat
0 #532 Pracomat.cz 2019-01-06 22:48
Cituji Nikola:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem cca rok od prace a bohužel jsem se ....


Dobrý den Nikolo,

těhotenství nebrání zaevidování na úřadu práce, s výjimkou situace, kdy jste kvůli rizikovému těhotenství práce neschopná. V tom případě vás úřad práce do evidence uchazečů o zaměstnání nevezme. Podporu dostanete, pokud splňujete nárok na ni.
Citovat
0 #531 Nikola 2019-01-06 22:29
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem cca rok od prace a bohužel jsem se nepřihlásila na UP, nyní jsem ve 4 měsíci těhotenství, je ještě nějaká možnost přihlásit se na UP ci nějaká podpora? Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Citovat
+1 #530 Pracomat.cz 2019-01-03 13:30
Cituji Michaela:
Dobry den chci se zeptat... Pritel je Osvč a od ledna do brezna byva doma, protože v tomto obdobi ...


Dobrý den Michaelo,

trvalý pobyt u rodičů nemá na výši podpory v nezaměstnanosti vliv.
Citovat
0 #529 Michaela 2019-01-03 13:27
Dobry den chci se zeptat... Pritel je Osvč a od ledna do brezna byva doma, protože v tomto obdobi nelze vykonavat venkovni stavebni cinnost. Chce se zaregistrovat na UP, pokud bude splnovat veskere podminky, ktere jsem si tu procitala, mel by mit narok na podporu v nezamestnanosti. Chci se zeptat... Ma nejaky vliv na moznost podpory fakt, ze ma trvaly pobyt u rodicu, kteri maji svoje prijmy, nebo to spolu nesouvisi... dekuji
Citovat
0 #528 Pracomat.cz 2019-01-03 12:38
Cituji Hana:
Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na podporu, když jsem byla 6 let na rodičovské dovolené a v současné době 3 měsíce pracuji. Děkuji


Dobrý den Hano,

nárok na podporu máte, rodičovská dovolená se počítá jako tzv. náhradní doba pojištění.
Citovat
0 #527 Pracomat.cz 2019-01-03 12:31
Cituji Eliška Knapová:
Dobrý den,

V únoru mi bude končit rodičovská dovolená a aktuálně to vypadá, že do původního zaměstnání se nevratim...


Dobrý den Eliško,

v takovém případě se jedná o tzv. náhradní dobu pojištění, kdy dostanete první dva měsíce 0,15 násobek, další dva měsíce 0,12 násobek a zbývající podpůrčí dobu 0,11 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2018. Ta je podle ČSSÚ 31 225 Kč. Budete tedy dostávat částku od cca 4 700 (v prvních měsících) po až po cca 3 500 Kč v posledních měsících.
Citovat
0 #526 Eliška Knapová 2019-01-03 11:32
Dobrý den,

V únoru mi bude končit rodičovská dovolená a aktuálně to vypadá, že do původního zaměstnání se nevratim. Tedy smkoncdm rodičovské dovolené bude ukončen i pracovní poměr.
Na jakou výši podpory v nezaměstnanosti budu mít nárok, když nemám zaposlední 3 roky žádný příjem.

Děkuji
Citovat
0 #525 Hana 2019-01-02 20:22
Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na podporu, když jsem byla 6 let na rodičovské dovolené a v současné době 3 měsíce pracuji. Děkuji
Citovat
0 #524 Pracomat.cz 2019-01-02 15:50
Cituji Michaela Husarova:
Dobrý den,
Ukoncuji zaměstnání k 2.1. 2019, a do nové práce nastupuji 15.1. 2019. Chci se zeptat, zda se mám ...


Dobrý den Michaelo,

sociální není povinné a zdravotní by za vás měl odvést zaměstnavatel za celý měsíc. Pokud jste si jistá, že do nové práce nastoupíte, tak registrace nutná není. Jen bych si začátkem února ověřil na zdravotní pojišťovně, že za vás bylo pojištění skutečně odvedeno.
Citovat
+1 #523 Michaela Husarova 2019-01-01 21:37
Dobrý den,
Ukoncuji zaměstnání k 2.1. 2019, a do nové práce nastupuji 15.1. 2019. Chci se zeptat, zda se mám hlásit na pracovní úřad, během té doby, co budu bez práce. A zda budu muset platit sociální a zdravotni za těch 13 dní? Děkuji Husárová
Citovat
0 #522 Pracomat.cz 2018-12-22 14:36
Cituji Jana:
Dobrý den!Chci se zeptat jestli pracovní úřad nabízí i práci mimo domov ...


Dobrý den Jano,

ÚP vás v rámci nabídky pracovního místa nenutí ke změně bydliště, nebo stěhování na ubytovnu.
Citovat
0 #521 Jana 2018-12-22 12:39
Dobrý den!Chci se zeptat jestli pracovní úřad nabízí i práci mimo domov s ubytováním a pokud ji odmítnu,co mi hrozí.Je mi 59let a s bydlením na ubytovnách bych měla velké problémy.Dekuji za odpověď.Jana
Citovat
0 #520 Pracomat.cz 2018-12-21 13:37
Cituji Irena:
Dobrý den chci se zeptá práci ozvala jsem od ...


Dobrý den Ireno,

z dat které uvádíte máte splněnou podmínku pro zisk podpory v nezaměstnanosti. Takže ji máte získat.
Citovat
0 #519 Irena 2018-12-21 13:14
Dobrý den chci se zeptá práci ozvala jsem od vás 2.10.2017 do 10.11.2018 A to Ukončili semnou pracovní poměr podle paragrafu 55.Hned jsem si našla práci sice na dobu určitou a to od 11.11.2018 do 30.11.2018.Poté jsem se šla nahlásit na úřad práce. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti. A Dekuji
Citovat
0 #518 Pracomat.cz 2018-12-20 09:49
Cituji Lucie:
Dobrý den mám dotaz zamestnavatel mě napsal výpověď od 13 prosince .2018 ale už je tu ....


Dobrý den Lucie,

teoreticky by za vás měl zaměstnavatel odvést zdravotní pojištění za celý měsíc. Doporučoval bych si to na zdravotní pojišťovně ověřit, ať máte jistotu a nevzniká vám potenciální dluh.
Citovat
0 #517 Pracomat.cz 2018-12-20 09:44
Cituji Martin:
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat...


Dobrý den Martine,

pokud nabídku UP odmítnete, tak vám hrozí vyřazení z evidence. Zkuste se svým úředníkem domluvit a vysvětlit mu důvody, proč jste se rozhodl pro jinou práci. Takto by mohlo vše dopadnout k vaší spokojenosti. Určitě je to lepší cesta, než jen nabídku skrze UP odmítnout.
Citovat
0 #516 Lucie 2018-12-20 07:31
Dobrý den mám dotaz zamestnavatel mě napsal výpověď od 13 prosince .2018 ale už je tu po ale konec měsíce nevím jak to udělat práci mám přislíbenou až 7.1.2019 jenže na pracovní úřad se má hlásit do tří pracovních dní když dostanete výpověď ale tohle já stihnout nemohla páč mě to zaměstnavatel dovezl až 22.12.2018 teď nevím jak postupovat? Jestli si platit těch 7 dní aspoň zdravotní nebo se musí platit celý měsíc děkuji za odpověď
Citovat
0 #515 Martin 2018-12-19 20:37
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Jsem na pracovním úřadu, beru státní podporu v nezaměstnanosti, přijal jsem práci z doporučenky ale poté dostal nabídku na brigádu. hrozí mi nějaké sankce, když do té práce co jsem přijal z doporučenky nenastoupím?
Citovat
-1 #514 Pracomat.cz 2018-12-19 19:10
Cituji Paja:
Dobrý den, sestra pracuje v kuchyni. Podala výpověď a pracovní poměr jí končí ...


Dobrý den Pájo,

sociální není povinné a zdravotní by za ni měl nový zaměstnavatel zaplatit za celý leden, takže by se registrovat nikde nemusela. To, že zaměstnavatel zdravotní zaplatil, je nejlepší ověřit přímo na pojištovně - pokud má sestra pochyby.
Citovat
0 #513 Paja 2018-12-19 16:06
Dobrý den, sestra pracuje v kuchyni. Podala výpověď a pracovní poměr jí končí 31.12.2018 Do nové práce je domluvena že nastoupí 7.1.2019 - je nutné někde se hlásit, nebo něco platit (zdravotní,sociální a pod.) za těch 7 dní kde vlastně nebude nikde zaměstnána ? Děkuji PL
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit