Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.

Odstupné

Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.

Kdy se přihlásit na úřadu práce

Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory je pro rok 2018 16 682 Kč měsíčně.

V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.

Studenti a úřad práce

Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.

Rady a tipy

Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.

Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.

Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.

Podpora v nezaměstnanosti trvá:

  • 5 měsíců pokud je vám méně než 50 let
  • 8 měsíců pokud je vám 50-55 let
  • 11 měsíců pokud je vám více než 56 let

Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.

Komentáře  

0 #294 Pracomat.cz 2018-04-17 14:47
Cituji Lucie:
Dobrý den, mám dotaz k nástupu na pracovní úřad....


Dobrý den Lucie,

nemocenská se vypočítá z průměrného výdělku za předchozí čtvrtletí. Pokud nastoupíte na nemocenskou až po skončení pracovního poměru, tak budete nemocenskou dostávat až od 15. dne nemoci. Na úřad práce se můžete přihlásit až po ukončení pracovní neschopnosti.
Citovat
0 #293 Lucie 2018-04-17 09:13
Dobrý den, mám dotaz k nástupu na pracovní úřad. V současné době mi dobíhá pracovní poměr, který jsem ukončila z vlastní vůle po osmi letech (k 30.4.2018). V případě nástupu na nemocenskou ještě v době zaměstnání je vypočítávána dávka z jakého průměru? V případě nástupu na nemocenskou po ukončení pracovního poměru je to jak? Např. pracovní poměr končí k 30.4.2018 a nemocenskou nastoupím od 2.5.2018 (prvního je svátek), kdy se pak hlásím na úřad práce a z jakého průměru se vypočítává nemocenská v tomto případě. Děkuji mnohokrát
Citovat
0 #292 Pracomat.cz 2018-04-16 09:42
Cituji Bronislava Vrbenská:

Dobrý den,z jakého příjmu by mi vypočítali nemocenskou?


Dobrý den,

vypočítá se z průměrného výdělku. Ten se počítá z hrubé mzdy za předchozí kalendářním čtvrtletí. Vypočítává se obvykle (když pracujete celý rok) čtyřikrát ročně – k 1. lednu, 1. dubnu, 1. červenci a 1. říjnu.
Citovat
0 #291 Bronislava Vrbenská 2018-04-15 19:22
Cituji Pracomat.cz:
Cituji B.Vrbenská:
Dobrý den,po skončeni invalidního důchodu 3.stupně mi přiznali inv.důchod 1.stupně....


Dobrý den,

dobrý den v takovém případě byste nemocenskou dostala až od 15 dne nemoci. Protože do té doby je platba nemocenských dávek na bedrech zaměstnavatele, ale vy už ho v té době nemáte. V případě nemoci a současné evidence na úřadu práce, musíte úřad práce o své nemoci informovat.

Dobrý den,z jakého příjmu by mi vypočítali nemocenskou?
Citovat
0 #290 Pracomat.cz 2018-04-15 18:18
Cituji B.Vrbenská:
Dobrý den,po skončeni invalidního důchodu 3.stupně mi přiznali inv.důchod 1.stupně....


Dobrý den,

dobrý den v takovém případě byste nemocenskou dostala až od 15 dne nemoci. Protože do té doby je platba nemocenských dávek na bedrech zaměstnavatele, ale vy už ho v té době nemáte. V případě nemoci a současné evidence na úřadu práce, musíte úřad práce o své nemoci informovat.
Citovat
0 #289 B.Vrbenská 2018-04-15 08:22
Dobrý den,po skončeni invalidního důchodu 3.stupně mi přiznali inv.důchod 1.stupně.Nahlásila jsem se na prac.úřad.Kdo by mi vyplácel nemocenskou (pokud mám na ni nárok),kdybych onemocněla do 7.dnú?
Citovat
0 #288 Pracomat.cz 2018-04-13 10:20
Cituji Jana:
Dobrý den, dala jsem výpověď z pracovního poměru ve zkušební době...


Dobrý den Jano,

jste dále zaměstnaná na dohodu, takže máte příjem a proto se nehlásíte na úřad práce. Jen si dejte pozor na výši příjmu z dpp a zda se z nich odvádí zdravotní pojištění.
Citovat
0 #287 Jana 2018-04-12 22:16
Dobrý den, dala jsem výpověď z pracovního poměru ve zkušební době, ovšem zůstala mi u stejného zaměstnavatele práce na dohodu. Musím v tomto případě na úřad práce a do jaké doby? Díky za odpověď.
Citovat
0 #286 Pracomat.cz 2018-04-07 12:41
Cituji Eva:
Dobrý den,
Pečuji o osobu blízkou (3.st.). Se zahájením péče jsem pobírala příspěvek v nezaměstnanosti (11 měsíců) a celou podpůrčí dobu vyčerpala....


Dobrý den Evo,

podle mého budete mít na podporu nárok, jen počítejte s tím že za náhradní dobu bude v relativně nízké výši a to:

první dva měsíce 0,15 násobek průměrné mzdy v hospodářství,
další dva měsíce její 0,12 násobek
a do konce podpůrčí doby její 0,11 násobek
Citovat
0 #285 Eva 2018-04-07 00:11
Dobrý den,
Pečuji o osobu blízkou (3.st.). Se zahájením péče jsem pobírala příspěvek v nezaměstnanosti (11 měsíců) a celou podpůrčí dobu vyčerpala. Do dnešního dne péče z mé strany trvá (po 11 měsících dalších 13 měsíců). Mohla bych opět požádat o příspěvek v nezaměstnanosti ? Slyšela jsem, že je nutné získat zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců. Já ale z důvodu nepřetržité péče pracovat nemohu. Je možné v tomto případě podmínku 6 měsíců splnit náhradní dobou ?
Děkuji
Citovat
0 #284 Pracomat.cz 2018-04-04 14:20
Cituji Denisa:
Dobrý den, 3.2018 mi skončil RP na syna, jsem nyní těhotná mám nárok se registrovat na ÚP?
Předem děkuji za odpověď


Dobrý den Deniso,

jako těhotná na úřad práce nemůžete.
Citovat
0 #283 Denisa 2018-04-04 13:22
Dobrý den, 3.2018 mi skončil RP na syna, jsem nyní těhotná mám nárok se registrovat na ÚP?
Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #282 Pracomat.cz 2018-04-02 14:48
Cituji Lucie:
Dobrý den, prosím o radu. Jsem v 5.mesici těhotenství a na UP nejsem vedená už někdy od roku 2015...


Dobrý den Lucie,

bohužel podmínky pro nárok na mateřskou jsou nastaveny takto:

Pro nárok na mateřskou, tak musíte být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěny. To znamená, že jste buď zaměstnané/úřad práce/v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je 180 dnů od zániku nemocenského pojištění. Musíte také splňovat další kritérium, a to, že si platíte nemocenské pojištění alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou.

Tedy bez zaplaceného zdravotního pojištění na ni nebudete mít nárok.
Citovat
0 #281 Pracomat.cz 2018-04-02 14:40
Cituji kol:
odpověděli jste mi k vážným důvodům k výpovědi ze strany zaměstnance
....


Dobrý den,

pro šikanu musíte mít důkazy, jinak to bude jen vaše slovo proti slovu osoby, která vás šikanovala. Ideální jsou svědci, kteří vám to dosvědčí případně další důkazy - video, audio .. Můžete se zkusit obrátit i na Státní inspektorát práce www.suip.cz.
Citovat
0 #280 Pracomat.cz 2018-04-02 14:38
Cituji Kamila:
Dobrý den,
děkuji za odpověď ohledně nároku na existenční minimum....


Dobrý den Kamilo,

pokud váš manžel pracuje, tak jako domácnost nejspíš budete mít dostatečný příjem a na tuto dávku nebudete mít nárok. Nejlepší postup je navštívit patřičný úřad a s jeho zaměstnanci probrat na jaké dávky máte či nemáte nárok. Mají přehled o příjmech vaší domácnosti a proto mohou nejlépe pomoci.
Citovat
0 #279 Lucie 2018-04-02 13:55
neplatila. Je nějaká šance, že když teď půjdu na UP, že budu mít nárok na mateřskou? S pojišťovnou už dluh řeším. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #278 Lucie 2018-04-02 13:53
Dobrý den, prosím o radu. Jsem v 5.mesici těhotenství a na UP nejsem vedená už někdy od roku 2015. Pracovala jsem převážně,,na černo'' a zdrav. pojištění jsem si
Citovat
0 #277 kol 2018-04-02 13:30
odpověděli jste mi k vážným důvodům k výpovědi ze strany zaměstnance
Může být mezi vážnými důvody ze strany zaměstn. šikana-mobbing na pracovišti?
nerada bych měla podporu 45% místo 65%, když jsem v práci šikanovaná a dávám výpověď. Už to dál nesnesu...
Jak prokáži vyššímu vedoucímu, že jsem šikanovaná nebo v té výpovědi to uvedu napřímo?
děkuji
Citovat
0 #276 Kamila 2018-04-02 13:29
Dobrý den,
děkuji za odpověď ohledně nároku na existenční minimum.Ještě mě dodatečně napadlo,že jsem mohla být více konkrétní.Tedy:mám 1 dítě školou povinné a manžela,který normálně pracuje.Budu-li chtít být jakoby v domácnosti,čili bez evidence na UP,mám nárok na existenční minimum?Děkuji.
Citovat
0 #275 Pracomat.cz 2018-04-02 11:15
Cituji Natálie:
Dobrý den, jsem studentkou VŠ....


Dobrý den Natálie,

od 29. července 2017 si již (podle novely zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) při evidenci na Úřadu práce nelze přivydělávat formou dohody o provedení práce, a to bez ohledu na výši výdělku. DPČ/DPP tedy brání evidenci na Úřadu práce a využívání s tím spojených výhod.
Citovat
0 #274 Pracomat.cz 2018-04-02 11:08
Cituji Kamila:
Dobrý den,
pokud nejsem v evidenci UP,mám nárok na existenční minimum(tj.nejnižší částku 2200,-)?


Dobrý den Kamilo,

ano máte. Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Tento institut byl vedle životního minima zaveden z důvodu větší motivace pro dospělé osoby v hmotné nouzi. Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let.
Citovat
0 #273 Kamila 2018-04-01 20:15
Dobrý den,
pokud nejsem v evidenci UP,mám nárok na existenční minimum(tj.nejnižší částku 2200,-)?
Citovat
0 #272 Natálie 2018-04-01 15:35
Dobrý den, jsem studentkou VŠ. V papíru ukončení studia mám do 31.8.,že jsem studentem. Pracuji na DPČ a pracovala jsem i na DPP dříve. Kdy se tedy musím jít nahlásit na úřad práce a co budu platit vše, když zůstanu po 31.8. na DPČ pouze a nechci HPP? Děkuji
Citovat
0 #271 Pracomat.cz 2018-04-01 14:27
Cituji kol:
dobrý den, jaké jsou vážné důvody pro podání výpovědi ze strany zaměstnance, aby mi nebyla krácena podpora v nezaměstnanosti z 65% na 45%?


Dobrý den,

jsou definovány v Zákoně č. 435/2004 Sb. §5 c):

1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,

4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,

5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,

6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo

7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,
Citovat
0 #270 Pracomat.cz 2018-03-27 18:38
Cituji Lenka:
Dobrý den,jsem zaměstnaná od 2.1.2018 a chci ukončit pracovní poměr ve zkušební dob...


Dobrý den Lenko,

těch 9 dní se nezapočítává do zkušební doby, respektive se vám zkušební doba o těchto devět dní prodlužuje. Podpora se vám vypočítá z vašich příjmů, ale budete na ni mít nárok jen v případě, že jste odpracovala alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.
Citovat
0 #269 Pracomat.cz 2018-03-27 18:34
Cituji Jakub:
Dobrý den, bohužel jsem byl vyřazen z UP pro nedostavení se na schůzku UP...


Dobrý den Jakube,

osobní návštěva a domluva s úředníky by to měla vyřešit. Občas se stane, že v podobné situaci "zapomenou".
Citovat
0 #268 Lenka 2018-03-27 06:13
Dobrý den,jsem zaměstnaná od 2.1.2018 a chci ukončit pracovní poměr ve zkušební době.Do kolikátého mohu ukončení podat? Byla jsem na nemocenské 9dnů,prodlužuje se o tyto dny zkušební doba? Z čeho se mi vypočte podpora,mám sehnanou práci až od května. Děkuji
Citovat
0 #267 Jakub 2018-03-26 23:56
Dobrý den, bohužel jsem byl vyřazen z UP pro nedostavení se na schůzku UP, 7 dne v měsíci února, podpora mi byla přiznána do 6 dne v měsíci února. Do dnes mi nebylo oněch 6 dní UP zaplaceno, dá se po UP oněch nezaplacených 6 dní vymáhat, popřípadě jakým způsobem.? Děkuji za odpověď. Jakub
Citovat
+1 #266 Pracomat.cz 2018-03-26 19:52
Cituji Lucie:
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem cizinka - Slovenka. Pracovala jsem tu 1,5 roku ...


Dobrý den Lucie,

nevím zda to chápu správně, ale osvědčení o tom, že v ČR skutečně bydlíte již máte? Pokud je to tak a za poslední dva roky máte alespoň jeden rok odpracováno, tak nárok na podporu mít budete.
Citovat
0 #265 Lucie 2018-03-26 16:10
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem cizinka - Slovenka. Pracovala jsem tu 1,5 roku a 28.2.2018 mi končila výpovědní pracovní doba. Druhý den jsem šla na ÚP. Tam mi bylo řečeno, že potřebuju doklad o tom, že bydlím v ČR, jinak mě nezařadí do evidence. Nájemní smlouva za náš byť je psaná na mého manžela, tudíž jsem požádala majitele o prohlášení, že tu bydlím s ním. Správce mi druhý den odpověděl, že jedna že tří osob potřebná na podpis daného dokladu, bude k dispozici až kolem 13.-16.3. Byla jsem teda v naprosto neřešitelné situaci. musela jsem čekat na ten papír. Ten mi byl doručen 16.3. vpátek a v pondělí 19.3. jsem nastupovala do nové práce. V práci to však nevyšlo a navíc jsem onemocněla. Další "pracovní pokus" jsem měla dneska, kdy mi nemoc skončila - 26.3.2018. Ale opět jsem odešla. Za tu dobu jsem měla spoustu pohovorú a 2 pokusy o práci, no bez smlouvy. Zítra chci jít na ÚP. Ale nevím, jak tuhle situaci řešit, když chci požádat i o podporu v nezaměstnanosti. Mohu tedy poprosito radu? Děkuji.
Citovat
0 #264 Pracomat.cz 2018-03-22 14:54
Cituji Lenka:
Dobrý den, pracovní poměr mi skončil 31.7., na ÚP jsem se přihlásila až 4den, tedy 4.8. a tento den jsem to byla nahlásit i na zdravotní poj. Potřebuji se zeptat, jestli musím za ty tři dny (1.,2.a 3.) doplácet pojištěni, abych neměla nějaké penále? Děkuji za odpověď.


Dobrý den Lenko,

na vašem místě bych na zdravotní pojišťovnu zavolal nebo si na ni zašel a ujistil se. Jestliže za vás alespoň část měsíce platil pojištění zaměstnavatel, mělo by to být v pořádku. Ale jistota je jistota.
Citovat
0 #263 Lenka 2018-03-22 12:51
Dobrý den, pracovní poměr mi skončil 31.7., na ÚP jsem se přihlásila až 4den, tedy 4.8. a tento den jsem to byla nahlásit i na zdravotní poj. Potřebuji se zeptat, jestli musím za ty tři dny (1.,2.a 3.) doplácet pojištěni, abych neměla nějaké penále? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #262 Pracomat.cz 2018-03-21 10:56
Cituji Petra:
Dobrý večer,

měla bych na Vás prosím dotaz. Od března 2018 jsem nastoupila do nové práce..


Dobrý den Petro,

pokud budete stále splňovat podmínku pro získání podpory (alespoň jeden odpracovaný rok za poslední dva roky), tak budete mít nárok na zbývající část podpory. Zdravotní pojišťovnu by měl zaměstnavatel informovat do 8mi pracovních dní. Určitě je popožeňte ať svoji chybu napraví.
Citovat
0 #261 Petra 2018-03-20 22:58
Dobrý večer,

měla bych na Vás prosím dotaz. Od března 2018 jsem nastoupila do nové práce. Předchozí dva měsíce jsem byla evidována na úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Z ÚP jsem se tedy odhlásila na začátku března, také to nahlásila na ZP. Problém je v tom, že se mi v nové práci prozatím moc nelíbí. Pokouším se tedy poohlédnout po nějaké nové. Zajímalo by mě ale tedy, když bych náhodou žádnou jinou nesehnala a v té současné bych to chtěla ve zkušební době ukončit, mám nárok na to, abych se znovu přihlásila na ÚP a opět pobírala podporu v nezaměstnanosti? Dále bych se prosím chtěla zeptat, kdo kdy mě musí nový zaměstnavatel nahlásit u zdravotní pojišťovny? Dneska jsem se totiž jen tak čistou náhodou dozvěděla, že účetní ke mně nevede žádné podklady ohledně toho, že bych tam pracovala. Smlouvu jsem přitom podepisovala už 1. března. Předem moc děkuji za zodpovězení všech dotazů a přeji hezký zbytek večera. Zdravím, Petra
Citovat
0 #260 Pracomat.cz 2018-03-20 12:38
Cituji Hana:
Dobrý den, od května 2018 do září 2020, budu na rodičovské...


Dobrý den Hano,

nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete ale pouze ve výši 15 % z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku v prvních dvou měsících, 12 % v dalších dvou měsících a 11 % po další měsíce. Takže za první měsíce částka bude něco přes 4000 Kč a poté mírně klesat.
Citovat
0 #259 Hana 2018-03-19 20:10
Dobrý den, od května 2018 do září 2020, budu na rodičovské, zaměstnání jsem měla na dobu určitou, ukončeno v době mateřské v listopadu 2017. Po rodičovské pokud nesezenu práci budu mit nárok na dávky, dekuji.
Citovat
0 #258 Pracomat.cz 2018-03-15 13:22
Cituji Jitka:
Dobrý den,od 1.2.2018 jsem vedena na ÚP a v pondělí 19.3. mám nástup do nového zaměstnání. V tuto chvíli ....


Dobrý den Jitko,

jelikož ve zkušební době můžete ukončit pracovní poměr kdykoliv i bez udání důvodu, tak je za mě nejlepší čtvrtek těsně před velikonocemi.
Citovat
+1 #257 Jitka 2018-03-15 11:21
Dobrý den,od 1.2.2018 jsem vedena na ÚP a v pondělí 19.3. mám nástup do nového zaměstnání. V tuto chvíli zvažuji ještě jednu pracovni nabídku s možným nástupem od 2.4.2018. Kdy mám ukončit to nové (od 19.3.) zaměstnání když budu chtít nastoupit jinde od 2.4. Připomínám že pá 30.3. a po 1.4. jsou státní svátky-Velikonoce tzn pro me to nebudou pracovní dny.
Děkuji vam za radu
Prkny den
Jitka
Citovat
0 #256 Pracomat.cz 2018-03-14 09:24
Cituji Lukas:
Dobry den, mohu poprosit o radu. Dne 12.3.2018 jsem nastoupil na neschopenku. Dne 19.3.2018 mi bude ukončen pracovní poměr dohodou. Nadále marodim. Chci vás poprosit o radu, kolik budu pobírat v době nemocenské ? Byl jsem záměstnam 9 let. Děkuji


Dobrý den Lukáši,

to kolik budete pobírat závisí na výši vašeho příjmu. Nicméně 3-14 den nemoci platí zaměstnavatel a toho část této doby mít nebudete, takže s výplatou nemocenské bude pokračovat až OSSZ od 15 dne.
Citovat
0 #255 Pracomat.cz 2018-03-14 09:02
Cituji Jiří:
Dobrý den, prosím o radu. Tento pátek, tedy 16.3., budu dávat výpověď ze zaměstnání ve zkušební době, a hned v pondělí, tedy 19.3., nastoupím u nového zaměstnavatele (taktéž HPP). Jak je to s těmi dvěma víkendovými dny, kdy budu v podstatě nezaměstnaný? Musím se hlásit na ÚP (a kdy?), nebo stačí jen jít na zdravotní pojišťovnu a oznámit to tam? Děkuji moc za odpověď.


Dobrý den Jiří,

v takovém případě (hned v pondělí nastupujete do nové práce) není nutné chodit na ÚP ani na pojišťovnu. Pokud chcete mít absolutní jistotu, tak si na pojišťovnu zavolejte a ověřte, že za vás předchozí zaměstnavatel odváděl zdravotní pojištění.
Citovat
0 #254 Lukas 2018-03-14 05:28
Dobry den, mohu poprosit o radu. Dne 12.3.2018 jsem nastoupil na neschopenku. Dne 19.3.2018 mi bude ukončen pracovní poměr dohodou. Nadále marodim. Chci vás poprosit o radu, kolik budu pobírat v době nemocenské ? Byl jsem záměstnam 9 let. Děkuji
Citovat
0 #253 Jiří 2018-03-13 17:32
Dobrý den, prosím o radu. Tento pátek, tedy 16.3., budu dávat výpověď ze zaměstnání ve zkušební době, a hned v pondělí, tedy 19.3., nastoupím u nového zaměstnavatele (taktéž HPP). Jak je to s těmi dvěma víkendovými dny, kdy budu v podstatě nezaměstnaný? Musím se hlásit na ÚP (a kdy?), nebo stačí jen jít na zdravotní pojišťovnu a oznámit to tam? Děkuji moc za odpověď.
Citovat
0 #252 Pracomat.cz 2018-03-13 14:31
Cituji Martina:
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu. K 31.1.2018 jsem podepsala ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele z důvodu zrušení činnosti zaměstnavatele.Běží mi dvou měsíční výpovědní lhůta a naleží mi odstupné vy výši 1 průměrného platu. Chci se zeptat z jakého období se bude odstupné počítat? Říjen-prosinec? Děkuji M


Dobrý den Martino,

ano budete to z tohoto období.
Citovat
0 #251 Martina 2018-03-12 17:23
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu. K 31.1.2018 jsem podepsala ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele z důvodu zrušení činnosti zaměstnavatele.Běží mi dvou měsíční výpovědní lhůta a naleží mi odstupné vy výši 1 průměrného platu. Chci se zeptat z jakého období se bude odstupné počítat? Říjen-prosinec? Děkuji M
Citovat
0 #250 Pracomat.cz 2018-03-12 09:46
Cituji gkol:
dobrý den, v roce 2017 jsem asi 3 měsíce byla vedena na úřadu práce jako osoba pečující o dítě do 4let věku...


Dobrý den,

aby došlo k "zresetování" a získání celého nového podpůrčího období, potřebujete získat zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců. Takže jedodušeně řečeno, musíte v tomto zaměstnání vydržet šest měsíců. Jinak budete mít nárok jen na zbytek podpůrčí doby.
Citovat
0 #249 Pracomat.cz 2018-03-08 14:21
Cituji Kateřina:
Dobrý den,
dne 28.2. 2018 mi skončila pracovni smlouva na dobu určitou. Tu mi bohužel zaměstnavatel neprodlouzil. Do 7.3.2018 jse marodila a v ten den jsem ukončila neschopenku. Bohužel jinou práci nemám. Do kdy se mam nahlásit na pracovní úřad? Doufam,ze to stihnu, nechci platit nějakou pokutu za nedodržení předpisů. Děkuji


Dobrý den Kateřino, do tří pracovních dní (od ukončení nemoci). Takže zítra nebo v pondělí.
Citovat
0 #248 Kateřina 2018-03-08 12:15
Dobrý den,
dne 28.2. 2018 mi skončila pracovni smlouva na dobu určitou. Tu mi bohužel zaměstnavatel neprodlouzil. Do 7.3.2018 jse marodila a v ten den jsem ukončila neschopenku. Bohužel jinou práci nemám. Do kdy se mam nahlásit na pracovní úřad? Doufam,ze to stihnu, nechci platit nějakou pokutu za nedodržení předpisů. Děkuji
Citovat
0 #247 Pracomat.cz 2018-03-03 06:13
Cituji Saša:
Dobry den, dne 2.9. 2017 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená, do práce jsem nastoupila již 1.8.2018 . Jenže je to práce na smeny a s manželem nezvladame péči o deti, syn chodí do školky,dcera do školy. Mohu dát výpověď dohodou z důvodu péče o dítě do 4 let, když chodí do skolky či nikoli, abych měla nárok na podporu a hledala si zaměstnání, které půjde skloubit s dětmi. A podpora mi bude vypočítána z průměru od zaměstnavatele, i když nemám odpracovaný rok? Děkuji.


Dobrý den Sašo,

můžete ukončit pracovní poměr, ať už výpovědí nebo dohodou. To je na domluvě mezi vámi a zaměstnavatelem. Jelikož nemáte odpracován celý rok, bude výše podpory spočtena i z náhradní doby (tj. péči o dítě). To znamená, že bude nižší, než kdyby jste měla odpracovaný celý rok.
Citovat
0 #246 Pracomat.cz 2018-03-03 06:04
Cituji Zdeněk:
dobrý den,
od 27.3.2017 jsem v pracovní neschopnosti.Pracovní neschopnost budu končit 10.4.2018.K 31.12.2017 jsem dohodou ukončil pracovní poměr , jak to bude s podporou ,když se přihlásím 11.4.2018 na úřad práce.


Dobrý den Zdeňku,

doba nemoci se bere jako tzv. náhradní doba pojištění, takže na podporu budete mít nárok i tak. Částka podpory však kvůli tomu může být nižší. Rozhodně se ale na úřadu práce registrujte.
Citovat
0 #245 Saša 2018-03-02 12:48
Dobry den, dne 2.9. 2017 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená, do práce jsem nastoupila již 1.8.2018 . Jenže je to práce na smeny a s manželem nezvladame péči o deti, syn chodí do školky,dcera do školy. Mohu dát výpověď dohodou z důvodu péče o dítě do 4 let, když chodí do skolky či nikoli, abych měla nárok na podporu a hledala si zaměstnání, které půjde skloubit s dětmi. A podpora mi bude vypočítána z průměru od zaměstnavatele, i když nemám odpracovaný rok? Děkuji.
Citovat
0 #244 Zdeněk 2018-03-02 12:26
dobrý den,
od 27.3.2017 jsem v pracovní neschopnosti.Pracovní neschopnost budu končit 10.4.2018.K 31.12.2017 jsem dohodou ukončil pracovní poměr , jak to bude s podporou ,když se přihlásím 11.4.2018 na úřad práce.
Citovat
0 #243 Pracomat.cz 2018-03-01 13:43
Cituji Sara:
Dobrý den, moje dcera byla na mateřské dovolené a potom na UP, nyní nastupuje do práce do knihovny, kde ale zatím je pro ni místo jen na půl roku za pracovnici, která je na mateřské dovolené. Víme, že v době mateřské a registrace na UP má dcera právo na důchod, ale bojíme se, že kdyby po uplynutí půl roku nebylo v knihovně pro ni místo a musela by třeba na další uvolněné místo čekat, tak by se nemohla znovu přihlásit na UP. Zkrátka potřebovaly bychom vědět jak dlouhou dobu musí člověk odpracovat, aby se mohl zpětně na UP přihlásit. Jde o to, že ona velmi chce jít do práce, ale kdyby ztratila nárok na důchod, tak se jí to vůbec nevyplatí. Po tu dobu kdy bude pracovat budeme samozřejmě usilovat o to, aby mohla v práci třeba na jiné pozici zůstat, ale co když se nám to nepodaří? Děkuji za odpověď.


Dobrý den,

doba péče o dítě do čtyř let věku se počítá jako tzv. náhradní doba pojištění. To znamená, že dcera se může přihlásit na úřad práce i po půl roce v zaměstnání, protože bude mít splněnou podmínku že za poslední dva roky, byla alespoň jeden rok sociálně pojištěna.
Citovat
0 #242 Pracomat.cz 2018-03-01 13:24
Cituji Renata:
Dobrý den,pracovala jsem v jednom obchodním řetězci,ten se ke dni 31.1.2018 zavřel-jen v našem měste.Koncem října 2017 jsme podepsali výpovědi s odstupnym.Začátkem prosince jsem nastoupila na nemocenskou-rizikove těh., dnes mi přišel zapoctovy list...nemel by mi byt vystaven az po ukončení neschopnosti?A ještě jeden dotaz,kdy se musím hlásit na úřadu prace,az po ukončení neschopnosti a přechodu na materskou? Děkuji


Dobrý den Renato,

zápočtový list má povinnost vám zaměstnavatel dát, při skončení pracovního poměru. Z toho co píšete, mi přijde že vám ho naopak zaslal o něco později.V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, nemáte nárok ani na podporu v nezaměstnanosti (protože dostáváte nemocenské dávky). Na Úřadu práce by tedy pro vás nyní nemohli vůbec nic udělat. Na Úřad práce byste měla zajít až ve chvíli, kdy vám skončí výplata rodičovského příspěvku. Pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Citovat
0 #241 Sara 2018-03-01 09:42
Dobrý den, moje dcera byla na mateřské dovolené a potom na UP, nyní nastupuje do práce do knihovny, kde ale zatím je pro ni místo jen na půl roku za pracovnici, která je na mateřské dovolené. Víme, že v době mateřské a registrace na UP má dcera právo na důchod, ale bojíme se, že kdyby po uplynutí půl roku nebylo v knihovně pro ni místo a musela by třeba na další uvolněné místo čekat, tak by se nemohla znovu přihlásit na UP. Zkrátka potřebovaly bychom vědět jak dlouhou dobu musí člověk odpracovat, aby se mohl zpětně na UP přihlásit. Jde o to, že ona velmi chce jít do práce, ale kdyby ztratila nárok na důchod, tak se jí to vůbec nevyplatí. Po tu dobu kdy bude pracovat budeme samozřejmě usilovat o to, aby mohla v práci třeba na jiné pozici zůstat, ale co když se nám to nepodaří? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #240 Renata 2018-02-28 15:32
Dobrý den,pracovala jsem v jednom obchodním řetězci,ten se ke dni 31.1.2018 zavřel-jen v našem měste.Koncem října 2017 jsme podepsali výpovědi s odstupnym.Začátkem prosince jsem nastoupila na nemocenskou-rizikove těh., dnes mi přišel zapoctovy list...nemel by mi byt vystaven az po ukončení neschopnosti?A ještě jeden dotaz,kdy se musím hlásit na úřadu prace,az po ukončení neschopnosti a přechodu na materskou? Děkuji
Citovat
0 #239 Pracomat.cz 2018-02-28 10:16
Cituji Petra:
Dobrý den,
K dnešnímu dni (28.2.) jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru z mé strany. Do nové práce bych měla nastoupit buď 5.3. Nebo až příští týden 12.3.. musím se hlásit na pracovní úřad? A do kdy nejdele?
Děkuji za odpověď
Petra


Dobrý den Petro,

požádáte-li o zařazení na úřad práce nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání. To znamená, že za vás bude platit povinné zdravotní pojištění.
Citovat
0 #238 Pracomat.cz 2018-02-28 09:59
Cituji Petra:
Dobrý den prosím o radu ohledne nároku na podporu v nezamestnanosti.Jsem dlouhodobě na nemocenské.V případě, ze bych na ÚP nastoupila od 1.6.2018, zaměstnání - 18.4-30.10.2016 z toho od 24.8.-30.10.-nemocenská,druhé zaměstnání od 1.11.2016-30.6.2017 z toho od 3.5.-30.6.nemocenská ,která bude trvat az do konce kvetna 2018.Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši .Bude se počítat z předešlého zaměstnání nebo z průměrného platu v ČR.Děkuji moc za Vaši odpověď


Dobrý den Petro,

jestli počítám správně tak splňujete podmínku že jste pracovala (byla v zaměstnání a zaměstnavatel za vás platil pojištění) alespoň jeden rok z posledních dvou let. Výše podpory bude vypočtena podle vašich průměrných příjmů z doby kdy jste pracovala.
Citovat
0 #237 Petra 2018-02-28 05:29
Dobrý den,
K dnešnímu dni (28.2.) jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru z mé strany. Do nové práce bych měla nastoupit buď 5.3. Nebo až příští týden 12.3.. musím se hlásit na pracovní úřad? A do kdy nejdele?
Děkuji za odpověď
Petra
Citovat
0 #236 Petra 2018-02-27 20:27
Dobrý den prosím o radu ohledne nároku na podporu v nezamestnanosti.Jsem dlouhodobě na nemocenské.V případě, ze bych na ÚP nastoupila od 1.6.2018, zaměstnání - 18.4-30.10.2016 z toho od 24.8.-30.10.-nemocenská,druhé zaměstnání od 1.11.2016-30.6.2017 z toho od 3.5.-30.6.nemocenská ,která bude trvat az do konce kvetna 2018.Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši .Bude se počítat z předešlého zaměstnání nebo z průměrného platu v ČR.Děkuji moc za Vaši odpověď
Citovat
+1 #235 Pracomat.cz 2018-02-27 15:20
Cituji Jitka:
Dobrý den včera jsem dala výpověď ve služebni době a ve čtvrtek mám schůzku kvůli nové práci a na 80%to vyjde musím zítra na pracovní úřad když chci bych chtěla zadat o podporu a nebo muzu jít až v pondělí pro případ že by to ve čtvrtek nevyšlo??dekují moc


Dobrý den Jitko,

požádáte-li o zařazení na úřad práce nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání.
Citovat
0 #234 Jitka 2018-02-27 15:03
Dobrý den včera jsem dala výpověď ve služebni době a ve čtvrtek mám schůzku kvůli nové práci a na 80%to vyjde musím zítra na pracovní úřad když chci bych chtěla zadat o podporu a nebo muzu jít až v pondělí pro případ že by to ve čtvrtek nevyšlo??dekují moc
Citovat
0 #233 Pracomat.cz 2018-02-27 11:24
Cituji Dalibor:
Dobrý den. Zítra, tj 28.2. končím u současného zaměstnavatele. Nástup do dalšího zaměstnání mám domluvený na 6.3. Musím se mezitím nahlásit na ÚP?


Dobrý den Dalibore,

pokud nastoupíte 6.3. tak za vás zaměstnavatel zaplatí zdravotní pojištění a proto není nutné se hlásit na úřad práce.
Citovat
0 #232 Dalibor 2018-02-27 10:55
Dobrý den. Zítra, tj 28.2. končím u současného zaměstnavatele. Nástup do dalšího zaměstnání mám domluvený na 6.3. Musím se mezitím nahlásit na ÚP?
Citovat
0 #231 Pracomat.cz 2018-02-26 08:57
Cituji Kateřina:
Dobry den.K poslednimu unoru Me konci pracovni pomer,a pujdu se registrovat na UP.16.brezna jdu jiz na schuzku kvuli praci a kdyz by Me prijmuli,nastoupila by jsem 1 dubna,kdyz ne,tak si praci budu hledat jinde.Muj problem je v tom,ze si praci hledam v jinem kraji nez je Moje trvale bydliste,bydlim jinde.A trvale bydliste mam zatim u rodicu.Bojim se toho,aby Me zprostredkovatelka neposlala doporucenku na zamestnani v Libereckem kraji,kde mam trvale bydliste a kde byt rozhodne nechci.Je nejake moznost se domluvit,ze praci si najdu sama,tam kde chci Ja? Dekuji za odpoved.


Dobrý den Kateřino,

myslím si, že když to pracovníkovi na ÚP takto rozumně vysvětlíte tak bude mít po nějakou dobu pochopení. Nicméně lze očekávat, že pokud při hledání práce nebudete dlouhodobě úspěšná, tak vám po nějaké době začne nabízet místa v kraji podle vašeho trvalého bydliště.
Citovat
0 #230 Kateřina 2018-02-26 07:24
Dobry den.K poslednimu unoru Me konci pracovni pomer,a pujdu se registrovat na UP.16.brezna jdu jiz na schuzku kvuli praci a kdyz by Me prijmuli,nastoupila by jsem 1 dubna,kdyz ne,tak si praci budu hledat jinde.Muj problem je v tom,ze si praci hledam v jinem kraji nez je Moje trvale bydliste,bydlim jinde.A trvale bydliste mam zatim u rodicu.Bojim se toho,aby Me zprostredkovatelka neposlala doporucenku na zamestnani v Libereckem kraji,kde mam trvale bydliste a kde byt rozhodne nechci.Je nejake moznost se domluvit,ze praci si najdu sama,tam kde chci Ja? Dekuji za odpoved.
Citovat
0 #229 Pracomat.cz 2018-02-23 09:36
Cituji Julie:
Dobrý den.U zaměstnavatele mám smlouvou na dobu neurčitou.Pracuji tam již 10 rokem.Ted sem na rodičovské dovolené která mi končí ve 2 letech věku dítěte tj 30.4.2019 Do práce bych měla nastoupit od 1.5.2019 Zaměstnavatel mi ale drží místo do 3let věku dítěte pokud se nepletu? Když ale si neprodloužim rodicak do září 2019(nástup ditete do školky) můžu se nahlásit na úřad práce na ty 4mesice než nastoupim do práce když mám vlastně smlouvu se zaměstnavatelem na dobu neurčitou? Děkuji Zontágová


Dobrý den Julie,

na vašem místě bych si jen u zaměstnavatele prodloužil rodičovskou dovolenou. Do tří let dítěte vám ji musí na vyžádání prodloužit. - viz § 196 pracomat.cz/.../...
Citovat
0 #228 Julie 2018-02-22 22:50
Dobrý den.U zaměstnavatele mám smlouvou na dobu neurčitou.Pracuji tam již 10 rokem.Ted sem na rodičovské dovolené která mi končí ve 2 letech věku dítěte tj 30.4.2019 Do práce bych měla nastoupit od 1.5.2019 Zaměstnavatel mi ale drží místo do 3let věku dítěte pokud se nepletu? Když ale si neprodloužim rodicak do září 2019(nástup ditete do školky) můžu se nahlásit na úřad práce na ty 4mesice než nastoupim do práce když mám vlastně smlouvu se zaměstnavatelem na dobu neurčitou? Děkuji Zontágová
Citovat
0 #227 Pracomat.cz 2018-02-21 10:17
Cituji Jan:
Dobrý den, k 23.2. 2018 končím v práci a u nového zaměstnavatele nastupuji 1.3. 2018. Je nutné hlásit se na úřad práce i když je mezi tím pouze 5 dní z toho 2 dny víkend?


Dobrý den Jane,

za únor máte zdravotní pojištění zaplacené od původního zaměstnavatele, pokud nastoupíte hned k prvnímu březnu, tak si ho platit nemusíte (tedy není důvod nastupovat na úřad práce).
Citovat
-1 #226 Jan 2018-02-20 18:18
Dobrý den, k 23.2. 2018 končím v práci a u nového zaměstnavatele nastupuji 1.3. 2018. Je nutné hlásit se na úřad práce i když je mezi tím pouze 5 dní z toho 2 dny víkend?
Citovat
0 #225 Pracomat.cz 2018-02-20 10:35
Cituji Petr:
Dobrý den, do práce jsem nastoupil 6.3.2017 a smlouva mi končí 28.2.2018. Před tím jsem byl student. Mám nárok na podporu, nebo mi bude chybět 6 dní z března 2017? Děkuji.


Dobrý den Petře,

ano skutečně by vám pár dní chybělo. Neměl jste za poslední dva roky nějakou brigádu s odvodem pojištění, ze které jste byste těch pár dní nahnal?
Citovat
0 #224 Petr 2018-02-20 10:04
Dobrý den, do práce jsem nastoupil 6.3.2017 a smlouva mi končí 28.2.2018. Před tím jsem byl student. Mám nárok na podporu, nebo mi bude chybět 6 dní z března 2017? Děkuji.
Citovat
0 #223 Pracomat.cz 2018-02-20 09:55
Cituji Gabriela:
Dobrý den, když ukončím pracovní poměr ve zkušební době v průběhu měsíce a nezaeviduji se na ÚP, pokud správně chápu, neplatím zdravotní pojištění, mohu mít ale nějaký přivýdělek? Budu poté z brigády platit zdravotní či jsou nějaká omezení? V následujícím měsíci poté odcestují do EU za prací. Díky za odpověď.


Dobrý den Gabrielo,

Ukončí-li pojištěnec zaměstnání v průběhu kalendářního měsíce a stane se tzv. osobou bez zdanitelných příjmů, má povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění pouze za celé kalendářní měsíce, kdy do této kategorie patřil. Takže ano, zdravotní pojištění neplatíte. Přivýdělek mít můžete a to zda z něj budete odvádět zdravotní/sociální pojištění záleží na typu smlouvy (DPP/DPČ) a výši výdělku.
Citovat
0 #222 Gabriela 2018-02-19 18:40
Dobrý den, když ukončím pracovní poměr ve zkušební době v průběhu měsíce a nezaeviduji se na ÚP, pokud správně chápu, neplatím zdravotní pojištění, mohu mít ale nějaký přivýdělek? Budu poté z brigády platit zdravotní či jsou nějaká omezení? V následujícím měsíci poté odcestují do EU za prací. Díky za odpověď.
Citovat
0 #221 Pracomat.cz 2018-02-19 10:11
Dobrý den Jiří,

rodičovská dovolená (a péče o dítě do čtyř let věku obecně) se započítává jako tzv. náhradní doba pojištění, nárok na podporu tedy mít bude.
Citovat
0 #220 Jiří 2018-02-18 18:59
Dobrý den, pokud má manželka smlouvu od 4.4.2017 do 31.3.2018 a před tím byla na rodičovské dovolené. Počítá se to jako odpracovany rok a má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo ji ty čtyři dny budou chybět? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #219 Pracomat.cz 2018-02-12 09:53
Dobrý den,

jaký byl důvod pro vyřazení z evidence? Jinak co se týče aktuálního a nejpřesnějšího přehledu všech potenciálních dávek, tak vám ho poskytnou právě pracovníci sociálního oddělení. Věřím, že vám v této obtížné životní situaci budou co nejvíce napomocni a společně ji zvládnete.
Citovat
0 #218 Vlasta Peštuková 2018-02-09 23:25
Dobrý den, prosím o radu. 6.2.2018 jsem se dostavil na odd.soc.odkud jsem dostával dávky v HN. Byl to řádný termín. Tam jsem se dověděl, že jsem vyřazený z
evidence,tím pádem jsem zůstal úplně bez prostředků.Bydlím v nájmu ,15. platím nájem, zálohy na energie.Dosud jsem na to měl dávky v HN. Ještě jsem si z posledních peněz zaplatil zdr. pojištění na tento měsíc. mám 57 let, a zdravotní omezení, takže sehnat zaměstnání prostě nemůžu.Údajně mohu za 6 měsíců požádat znovu na ÚP o dávky.Je nějaká možnost, jak to přežít. ?Děkuji. Vl.
Citovat
0 #217 Pracomat.cz 2018-02-07 15:10
Dobrý den Petře,

pokud jsem při rychlém výpočtu neudělal chybu, tak mi přijde, že podmínku odpracovaného roku za poslední dva roky splňujete. Každopádně doporučuji se na úřad práce přihlásit už jen kvůli tomu, že za vás zaplatí zdravotní pojištnění.
Citovat
0 #216 Petr Schwab 2018-02-07 13:45
budu mit narok na podporu v nezamestnanosti
Dobry den chci se prosim zeptat jestli budu mit narok na podporu v nezamestnanosti
kdyz budu mit za posledni dva roky odpracovany
od 18.5. 2016 do 1.10.2016
od 20.12.2016 do 2.2.2017
od 20.3 2017 do 5.4. 2017
od 1.8 . 2017 do 17.8 2017
od 18.12 2017 do 8.4 2018
od 10.4 2018 do 15.6 2018
Mam pocit ze mi podpora utece o 8 dni nebo se pletu?
Budu se tesit na odpoved pripadne na koho se mam obratit pokud byste neznali odpoved s pratelskym pozdravem Petr Schwab
Citovat
0 #215 Pracomat.cz 2018-02-05 10:42
Dobrý den Gabrielo,

pokud se na úřad práce nahlasíte v průběhu měsíce, zdravotní pojištění bude z jeho strany hrazeno za celý měsíc.
Citovat
0 #214 Gabriela Mocková 2018-02-04 18:59
Ale já tam skončila k 31.1., takže asi za mě nezaplatí pojištění za únor, nebo ano?
Zápočtový list dostanu až po 15.2.
Díky moc
Citovat
0 #213 Pracomat.cz 2018-02-04 17:52
Dobrý den Alžběto,

Pro Švýcarsko: po ukončení pracovního poměru ve Švýcarsku je třeba zažádat o formulář E301/U1, který pro potřeby úřadů práce plní funkci zápočtového listu. Zároveň potvrzuje doby sociálního pojištění, které budou brány v úvahu při přiznání podpory v nezaměstnanosti v ČR.

U Kanady si nejsem jistý, nicméně to vypadá, že s nimi smlouvu o uznávání uvařenu máme - www.cssz.cz/.../cr-a-kanada.htm Přesto bych doporučil ověřit u pracovníků ÚP.
Citovat
0 #212 Pracomat.cz 2018-02-04 17:27
Dobrý den Mariko,

z vašeho popisu se zdá, že se započtením náhradních dob za nemoc a péči na potřebnou dobu pojištění dosáhnete. A nárok na podporu tak nejspíš bude. Každopádně evidence na úřadu práce se vám vyplatí již z toho důvodu, že za vás bude odvádět zdravotní pojištění. A vy ho nebudete muset platit sama.
Citovat
0 #211 Pracomat.cz 2018-02-04 17:19
Dobrý den Gabrielo,

výpověď je jednostranný akt. Zaměstnavatel vám ji nemusí nijak schvalovat. Doporučuji si na zdravotní pojišťovně ověřit, že za vás zaměstnavatel za únor pojištění zaplatil a poté jít se zápočtovým listem (ten vám ze zákona musí vydat) na úřad práce.
Citovat
0 #210 Gabriela Mocková 2018-02-04 11:32
Zdravím, mám dotaz. Ke dni 31.1. 2018 jsem podala výpověď ve zkušební době. Zaměstnavatel ji přijal, okopíroval ale nepotvrdil, což mi došlo až později, když už jsem ji venku schovávala. Na úřadu práce 1.2. Mi paní řekla, že protože nemám nárok na podporu, stačí když do konce února doručím zápočtový list atd.
Je to pravda? Bojíme se abych nemusela platit zdravotní pojištění když tam zatím nejsem vedena. Prý je to nový zákon nebo tak něco.
Díky za radu.
Citovat
0 #209 Marika 2018-02-03 23:52
Dobrý den chci se zeptat jestli mám narok na podporu ci nikoli pracovní poměr mi trvá od 18.11.2015 za rok 2016 mám v evidencnim listě duch.pojištění 64 výročních dnů v roku 2017 za leden 15 kalendarnich dnů osetrovne na dítě a od 17.3.3017 som na nemocenske do teď kde budu nemocensku ukoncovat k 15.2.2018 a budu podávat vypoves z rodinych důvodů zajímá mne jestli mám nebo pojedu zbytečně na úřad práce a jaké je pak další řešení kdyz nebudu moci být v evidenci Up dekuji
Citovat
0 #208 Alzbeta 2018-02-03 22:27
Dobry den! Chtela jsem se zeptat, zda je možné požádat o podporu po ukončení prace v cizině, konkrétně Švýcarsko, kde jsem pracovala rok a pul, ale trvalou adresu mam stále v České Republice. Jaké dokumenty bych potřebovala k doložení? A dále se chci zeptat, zda ma Ceska Republika dohodu i s Kanadou. Zda přihlášeni na úřad prace jde i poté, co člověk opustí zaměstnáni v Kanadě a vrátí se do České Republiky nebo zda je to možné jen v rámci evropské unie.
Dekuji moc!
Citovat
0 #207 Pracomat.cz 2018-02-02 13:02
Dobrý den Pavlíno,

v takovém případě vám musí dát výpověď zaměstnavatel a nesmíte ji podat sama.
Citovat
0 #206 Pavlína 2018-02-02 11:13
Dobry den, chtela bych se zeptat jak by mela vypadat vypoved abych dostala tech 65%. Zamestnavatel zavira provozovnu a odstupne nechci. Jde mi jen o to jak sepsat tu vypoved abych nedostavala pouze 45%. Mnohokrat dekuji za jakoukoli radu
Citovat
0 #205 Pracomat.cz 2018-02-01 16:47
Zdá se, že podmínky splňujete, takže nejspíše ano.
Citovat
0 #204 Jana 2018-02-01 16:41
Mela bych mit tedy narok na podporu? Ackoliv uz mam praci najitou ale budu mit podepsano az 15.unora? Dekuji.
Citovat
0 #203 Pracomat.cz 2018-02-01 09:40
Dobrý den Jano,

délka výpovědní lhůty je standardně dva měsíce. Teoreticky můžete mít v pracovní smlouvě sjednánu i delší. Ale rozhodně vám ji zaměstnavatel nemůže krátit bez vašeho souhlasu. Pokud by délka výpovědní lhůty byla v souladu s pracovní smlouvou tak nárok na podporu vzniká když jste za posledních 24 měsíců alespoň 12 odpracovala. To je podle vašeho popisu splněno.
Citovat
0 #202 Jana 2018-01-31 21:29
Dobry den, podala jsem v praci vypoved v prosinci po 1,5 letech a vypovedni lhuta mi mela koncit 28.unora. V nove praci jsem mela nastoupit 1.3. Zamestnavatel se nakonec rozhodl, ze rozvazeme prac.pomer dohodou k datu 31.1. S timto.jsem absolutne nepočítala. Ihned jsem informovala budouciho zamestnavatele, zda bych mohla nastoupit drive. Ten mi sdelil ze az od 15.2. Smlouvu s budoucim zamestnavatelem budu mit podepsanou az dnem nastupu. Zaregistruju se ihned na UP. Mam vsak narok na podporu za 14 dni, kdyz mam vyjednanou parci ale prac.smlouvu podepisu az v den.nastupu? Dekuji.
Citovat
0 #201 Pracomat.cz 2018-01-30 13:24
Dobrý den Lenko,

pokud se na úřad práce nahlasí v průběhu měsíce, zdravotní pojištění bude z jeho strany hrazeno za celý měsíc.
Citovat
0 #200 Lenka 2018-01-29 14:49
Dobrý den,

dcera začátkem loňského roku ukončila vysokoškolské studium a začala pracovat na DPČ.
Letos v lednu ale bylo méně práce, takže pracovala jen 3 dny. Od 1.2. má nastoupit do jedné firmy, zatím jen na zkoušku a pokud by se osvědčila, tak by dostala od března smlouvu na HPP.
Chtěla bych se zeptat, kdyby se šla dnes zaevidovat na ÚP, zaplatí za ní stát zdravotní pojištění za leden, nebo si ho bude muset zaplatit sama?
Děkuji a přeji hezký den. Lenka
Citovat
0 #199 Pracomat.cz 2018-01-29 13:06
Dobrý den,

v takovém případě (kdy není mezera mezi ukončením studia a zaměstnáním), není potřeba jít na úřad práce. Povinné pojištění za vás bude platit zaměstnavatel.
Citovat
0 #198 Ali 2018-01-28 11:32
Dobrý den,

potřebovala bych poradit. 31.1. 2018 chci ukončit studium Vš kvůli práce, do které nastupuji od druhého dne 1.2. 2018. Zajímalo by mě, zda musím na úřad práce, popř. co dělat?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #197 Pracomat.cz 2018-01-27 16:56
Dobrý den Karle,

poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu I. nebo II. stupně nejsou z důvodu pobírání tohoto důchodu “sociálně pojištěni”, tj. nejedná se o náhradní dobu pojištění. Zdravotně pojištění naopak jsou. Takže bohužel ano, pokud nebudete pracovat, tak se vám bude krátit straobní důchod.
Citovat
0 #196 Karel 2018-01-27 10:55
Dobrý den. Je mně 61,5roků a pobírám invalidní důchod II.stupně. 19.února mně končí podpora. Nové zaměstnání jsem za dobu podpory nenašel a nyní už o něj ani moc nemám zájem(zdravotní stav). Když skončím v evidenci žadatele o zaměstnání,bude mně platit zdravotní pojištění jako ID, stát,ale jak to bude s sociálním pojištěním ? Bude se mně krátit starobní důchod když nebude odváděno soc.poj.? Odpracované roky mám - 44... Děkuji
Citovat
0 #195 Pracomat.cz 2018-01-25 16:00
Dobrý den Aleno,

pracovnice úřadu práce na vás může vyvíjet tlak k nalezení nového zaměstnání. Ale když se o to budete pokoušet a nebudete úspěšná, tak na vás nemůže vyvíjet nátlak, aby jste ÚP opustila. Co se týče takto častých návštěv tak na to právo mají. Na znovu nahlášení nárok mít budete, jen nebude nárok na podporu v nezamětnanosti, protože nebudete splňovat zákonnou podmínku odpracovaného jednoho roku z posledních dvou let.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit