Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.

Odstupné

Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.

Kdy se přihlásit na úřadu práce

Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory nesmí přesáhnout 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího roku. V tomto případě tedy roku 2020. Ta byla v 1-3. čtvrtletí roku 2019 33 429 Kč. Z toho plyne že maximální výše podpory pro rok 2020 je 19 389 Kč měsíčně. V případě podpory při rekvalifikaci činí maximální výše 0,65násobek, takže 21 729 Kč.

V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.

Studenti a úřad práce

Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.

Rady a tipy

Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.

Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.

Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.

Podpora v nezaměstnanosti trvá:

  • 5 měsíců pokud je vám méně než 50 let
  • 8 měsíců pokud je vám 50-55 let
  • 11 měsíců pokud je vám více než 56 let

Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #908 Pracomat.cz 2020-10-15 21:33
Cituji Stanislava:
Dobrý den, nastpupila jsem do ...


Dobrý den Stanislavo,

podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrné čisté měsíční mzdy z posledního ukončeného čtvrtletí před koncem zaměstnání. To v tuto chvíli znamená průměrná mzda z července až září.
Citovat
0 #907 Stanislava 2020-10-15 12:52
Dobrý den, nastpupila jsem do nového zaměstnání. Bohužel nejsem příliš spokojena a hodlám skončit po měsíci ve zkušební době .Z čeho se mi bude počítat podpora. Před tim jsem 10let nepřetržitě pracovala. Dekujiz
Citovat
0 #906 Pracomat.cz 2020-10-01 21:48
Cituji Anna Nová:
Dobrý den,byla jsem do r. 2018 v evidenci na ÚP, pak jsem se z evidence odhlásila ze zdrav.důvodů, kdy mi lékaři psali na tiskopisy sociálky, že jsem trvale neschopna ....Dobrý den Anno,

nerozumí povaze vašeho onemocnění, proto promiňte tento dotaz - jsou běžné práce, práce které můžete vykonávat? Pokud ano, jeví se mi registrace na ÚP jako nejlepší volba, pro pokrytí zdravotního pojištění. Nevím zda u vás připadá v úvahu invalidní důchod, ale určitě bych se na to na vašem místě informoval u lékaře.
Citovat
0 #905 Anna Nová 2020-09-30 22:30
Dobrý den,byla jsem do r. 2018 v evidenci na ÚP, pak jsem se z evidence odhlásila ze zdrav.důvodů, kdy mi lékaři psali na tiskopisy sociálky, že jsem trvale neschopna veřejně prospěšných prací, pak mi dávali roční lékařské "omluvenky", že mě omlouvají ze zdrav.důvodů z povinnosti pracovat. Dva roky jsem tedy brala od státu hmotnou nouzi, na základě potvrzení od sociálky, že pobírám od státu hmotnou nouzi, mi VZP platila zdravotní pojištění. Omluvenka od lékaře mi nyní končí 31.10., práci tak brzy nenajdu, protože praktický lékař mi nedovolí každou práci /osteoporoza, nezhoubný myom, velikosti dětské hlavy, který nechci pro urč.rozika operovat/ - co mám dělat? Od 1.11. nebudu mít žádné příjmy - a sociálka mě odstřihne od příspěvku na bydlení, od hmotné nouze a VZP mi přestane platit zdravotní pojištění? Musím se znovu nahlásit na ÚP, abych byla v evidenci a měla nárok, aby mi ÚP platil zdravotní pojištění a dávky hmotné nouze, dokud si nenajdu práci, vhodnou při mém ne zcela dobrém zdraví?
Citovat
0 #904 Pracomat.cz 2020-09-27 12:46
Cituji Monika:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, potřebuji se vrátit do práce. V mé práci ...


Dobrý den Moniko,

paragraf, který hledáte je § 304 ZP (pracomat.cz/.../...) :

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Primárním určením je tedy předmět činnosti zaměstnavatele. V případě jakýchkoliv pochybností doporučuji pro jistotu druhou nabídku se současným zaměstnavatelem probrat. 
Citovat
0 #903 Monika 2020-09-27 10:09
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, potřebuji se vrátit do práce. V mé práci je situace nejistá, proto uvažuji, že půjdu k jinému zaměstnavateli vykonávat jinou nebo podobnou práci. Stejnou práci předpokládám nemůžu, i když kdo to hodnotí, jestli je to stejná práce - HR mého původního zaměstnavatele? A kde přesně to najdu v zákoníku? Ve smlouvě žádnou konkurenční doložku nemám. Jedná se o oblast bankovnictví. Různé banky mají různé názvy pracovních pozic.Zároveň se chci zeptat, musím to zaměstnavateli nahlásit, že jsem zaměstnaná u konkurence, ale na jiné pozici? Případně musím ho nechat posoudit, zda se jedná o stejnou pozici a požádat o souhlas? Děkuji Vám velice za odpověď
Citovat
+1 #902 Pracomat.cz 2020-09-23 11:46
Cituji Pan Tau:
Dobrý den mám dotaz. Pokud jsem byl v posledních dvou letech zaměstnán ...


Dobrý den,

myslím, že dáváte dohromady dvě věci. Tou první je vlastní nárok na podporu v nezaměstnanosti (tj. rok zaměstnání/odvodu pojištění). Druhou je výše podpory, respektive toho z čeho se podpora počítá. Podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrné čisté měsíční mzdy z posledního ukončeného čtvrtletí, kdy jste pracoval. Pokud to byl v daném čtvrtletí příjem z OSVČ, tak bude počítáno z něj (respektive z vyměřovacího základu).
Citovat
0 #901 Pan Tau 2020-09-23 10:57
Dobrý den mám dotaz. Pokud jsem byl v posledních dvou letech zaměstnán minimálně rok, ale poté jsem si zřídil živnost, kterou teď hodlám přerušit, mám nárok na 45% ze mzdy předchozího zaměstnání (odchod dohodou), nebo jen podporu vypočítanou z živnosti jako poslední výdělečné činnosti? díky za odpověď
Citovat
0 #900 Pracomat.cz 2020-09-11 08:36
Cituji Veronika:
Dobry den,chci se zeptat...


Dobrý den Veroniko,

to zda za vás zaměstnavatel odvádí pojištění doporučuji ověřit přímo na OSSZ. Podpora v nezaměstnanosti bude vypočítána dle vašeho příjmu, tam DPP (pokud je nad 10 000 Kč měsíčně) či HPP nehraje roli.
Citovat
0 #899 Veronika 2020-09-10 17:40
Dobry den,chci se zeptat?Nastoupila jsem do prace kde mam smlouvu jako DPP coz mi při nastupu nebylo receno...Jak zjistim jestli za me zamestnavatel plati soc. a zdravoti a pokud bych chtela jit zpet na urad prace jak se bude vypocitavat podpora v nezamestnanosti?Dekuji za odpoved
Citovat
0 #898 Pracomat.cz 2020-09-01 17:21
Cituji Nina:
Dobrý den, mám pár dotazů a budu moc ráda když mi poradíte. 31.08. Jsem skoncila v praci a zítra jdu na pracovní úřad..


Dobrý den Nino,

evidence na ÚP v naprosté většině případů neznamená nějakou více aktivní pomoc při hledání práce ze strany jeho pracovníků. Z tohoto pohledu se nemusíte obávat, že by vám hned od prvního dne nutili pracovní nabídky. Doporučuji zajít na pobočku ÚP v místě vašeho trvalého bydliště, popsat jim přesně vaši situaci a věřím, že společně ji vyřešíte k vaší spokojenosti. Tedy následná registrace na ÚP ve Slovensku a hledání práce tam, včetně výplaty podpory. Co se týče nároku na ni, tak jej máte, pokud jste za poslední dva roky alespoň rok pracovala (odváděla zákonné pojištění).
Citovat
0 #897 Pracomat.cz 2020-09-01 17:17
Cituji Klára:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je veliký problém pokud jsem ...


Dobrý den Kláro,

na ÚP se samozřejmě můžete nahlásit i později, doba tří dnů je všeobecně doporučovaná, protože pak se registrace na ÚP počítá jako ihned navazující na ukončení zaměstnání. Pozdější registrace vám v samotném nahlášení nijak nevadí (pouze vzniká riziko nutnosti si sám platit zdravotní pojištění).
Citovat
0 #896 Nina 2020-09-01 14:26
Dobrý den, mám pár dotazů a budu moc ráda když mi poradíte. 31.08. Jsem skoncila v praci a zítra jdu na pracovní úřad. Stěhuji se na Slovensko na cca 8 měsíců, budu si tam hledat práci. Znamená to, že když se zeviduji na urade v Čr budu dostavat po 4 tydny podporu a po 4 tydnech zazadam o transfer na Slovensko a uz budu vedena tam? Zajima me hlavne zda mi tady v CR budou hledat práci pokud budou vedet ze v sobotu odletam na Slovensko, je to pro me zbytecne dojizdet do CR na schuzky.. Ale narok na podporu mam?

Mockrat dekuju za informaci :)
Citovat
0 #895 Klára 2020-09-01 13:49
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je veliký problém pokud jsem na ÚP nedošla do 3 dnů, jak se všude uvádí. Pracovní poměr byl ukončen 24.8.2020 a dny zbývající do konce měsíce si zdravotní a sociální zaplatím. Můžu se i tak přihlásit na ÚP? Předem děkuji za odpověď Klára
Citovat
0 #894 Pracomat.cz 2020-08-24 12:26
Cituji Karolína:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat - na konci srpna ...


Dobrý den Karolíno,

občané členských států Evropské unie nejsou z hlediska zákona o zaměstnanosti považováni za cizince a v souladu s tímto zákonem mají stejné právní postavení jako občané České republiky. Můžete tedy na úřad práce v rámci vašeho bydliště v ČR. Co se týče výše podpory, tak záleží na tom jaký důvod byl uveden u dohody o rozvázání pracovního poměru. Pokud se nejedná o "vážný" důvod, dochází ke snížení podpory na 45 %. 
Citovat
0 #893 Karolína 2020-08-24 11:32
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat - na konci srpna ukončuji svůj pracovní poměr u zameěstnavatele - DOHODOU (dala jsem výpověd, ale dohodli jsme se ze zaměstnavatelem o ukončení poměru v dřívějším termínu). Jsem SLOVENKA, ale pracuji v ČR již více než 3 roky a mám tady i PŘECHODNÍ POBYT. Je nutné, abych se šla přihlásit na úřad na Slovensku, nebo můžu zajít přími na úřas práce v ČR tam, kde by mi to přináležalo na základě místa bydliště? Pokuď tomu rozumím správně, mám nárok jen na 45% z průměrného ročního platu?

Mockrát děkuji za odpověď.

Karolína
Citovat
0 #892 Pracomat.cz 2020-08-20 15:17
Cituji Ivana:
Dobrý den,

Chci se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, v případě,kdyz ...


Dobrý den Ivano, 

při  okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem (§ 55 ZP -  pracomat.cz/.../... )  nárok na podporu v nezaměstnanosti nezvniká.
Citovat
+1 #891 Ivana 2020-08-20 13:22
Dobrý den,

Chci se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, v případě,kdyz zaměstnavatel ukoncil pravovni pomer okamtitym ukoncenim s vyhlaskou 55
Citovat
0 #890 Pracomat.cz 2020-08-16 19:19
Cituji Vlasta:

Již jsem si zažádala o zprostředkování práce čili to známená, že o podporu si mám zažádat až za 5 měsíců v případě že nenajdu nové zaměstnání.


Dobrý den Vlasto,

můžete si o ni zažádat i dříve, ale k jejímu čerpání může dojít až po oněch pěti mšsících.
Citovat
0 #889 Vlasta 2020-08-16 19:14
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Vlasta:
Dobrý den, mám odpracováno 30 měsíců u zaměstnavatele ...


Dobrý den Vlasto,

informace ze strany ÚP je správná. Limit tří dnů o kterém mluvíte je doporučená doba pro registraci na ÚP. V případě, že bylo vyplaceno odstupné, je nárok na podporu až po době za kterou bylo vyplaceno odstupné (u vás odstupné 5 platů, nárok tedy po 5 měsících). I tak doporučuji se na ÚP registrovat, protože za vás bude odvádět zdravotní pojištění, které byste si jinak musela platit sama.


Již jsem si zažádala o zprostředkování práce čili to známená, že o podporu si mám zažádat až za 5 měsíců v případě že nenajdu nové zaměstnání.
Citovat
0 #888 Pracomat.cz 2020-08-16 18:40
Cituji Vlasta:
Dobrý den, mám odpracováno 30 měsíců u zaměstnavatele ...


Dobrý den Vlasto,

informace ze strany ÚP je správná. Limit tří dnů o kterém mluvíte je doporučená doba pro registraci na ÚP. V případě, že bylo vyplaceno odstupné, je nárok na podporu až po době za kterou bylo vyplaceno odstupné (u vás odstupné 5 platů, nárok tedy po 5 měsících). I tak doporučuji se na ÚP registrovat, protože za vás bude odvádět zdravotní pojištění, které byste si jinak musela platit sama.
Citovat
0 #887 Vlasta 2020-08-16 18:30
Dobrý den, mám odpracováno 30 měsíců u zaměstnavatele dostala jsem 5 dostupných platů, dle info. Úp mi bylo sděleno že mám nárok pouze zprostředkování zam. A v případě že nenajdu zaměstnání po uplynutí 5 měsíců si mám zažádat o podporu v nezaměstnanisti chci se zeptat jestli tato informace pravdivá, jestli jsem nedostala chybnou informací., protože všude se uvádí že o podporu v nezaměstnanosti se má žádat do 3 pracovních dnů po ukončení pracovního poměru a zdali nedošlo k pochybení zaměstnance ÚP. Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #886 Pracomat.cz 2020-08-13 15:40
Cituji Renáta:
Dobrý den, chci se zeptat v případě že jsem pracovala 13 měsíců ...


Dobrý den Renáto,

podle § 51 Zákona o zaměstnanosti, pro vás v této situaci platí toto (nemůžete doložit vyměřovací základ):

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.
Citovat
0 #885 Renáta 2020-08-13 09:53
Dobrý den, chci se zeptat v případě že jsem pracovala 13 měsíců ve firmě a na konci října mi končí smlouva, která se nebude prodlužovat a poté bych 2 měsíce pouze byla jako OSVČ, tak z čeho se mi bude počítat podpora, když v lednu 2021 nastoupim na úřad práce. Jelikož nebudu mít k dispozici vyměřovací základ z těch dvou měsíců, protože nebudu mít ještě podané daňové přiznání. Předem děkuji za odpověď Renáta
Citovat
0 #884 Pracomat.cz 2020-08-13 07:57
Cituji Markéta:
Dobrý den,
31.7.2020 mi skončil pracovní poměr že ...


Dobrý den Markéto,

předpokládám, že nový zaměstnavatel vás již zaregistroval jako svého zaměstnance (na to má lhůtu osm dní od vašeho nástupu), v takovém případě musíte ukončit pracovní poměr ve zkušební době a o vzniklé situaci informovat pracovníka na ÚP. Za teoretické situace, kdy by vás zaměstnavatel ještě nenahlásil jako svého zaměstnance se s ním můžete zkusit domluvit "na stornování" pracovního poměru a můžete oba předstírat, že k zaměstnání nedošlo. Nicméně to není jednání v souladu se zákonem a já vám ho z toho důvodu nemohu doporučit. 
Citovat
0 #883 Markéta 2020-08-12 19:32
Dobrý den,
31.7.2020 mi skončil pracovní poměr že strany zaměstnavatele. 3.8. jsem se zaregistrovala na ÚP. Našla jsem si práci a 7.8. jsem nastoupila do nového zaměstnání, jenže práci moc nezvládám a chci tam skončit. Na ÚP jsem novou pracovní smlouvu ještě neposlala, tak se chci zeptat jak mám postupovat.
Citovat
0 #882 Pracomat.cz 2020-08-11 13:46
Cituji Oxana Josan:
Dobrý den ,můj manžel pracoval 10 roku na živnostenský list tetka ...


Dobrý den Oxano,

Podpora v nezaměstnanosti se pro OSVČ počítá z vyměřovacího základu, tedy částky, ze které se vypočítává sociální pojištění za daný rok. Jako OSVČ si na místně příslušné OSSZ můžete zjistit svůj (respektive partnerův) vyměřovací základ. Mějte však na paměti, že je třeba přerušit nebo ukončit podnikatelskou činnost (pro evidenci na ÚP). Budete muset vyplnit formuláře žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti.
Citovat
0 #881 Oxana Josan 2020-08-11 13:07
Dobrý den ,můj manžel pracoval 10 roku na živnostenský list tetka e bez práce muže přijít na úřad práce na podporu ?jaké papíry potřebě přinést ?Dekuji .
Citovat
0 #880 Pracomat.cz 2020-08-03 19:05
Cituji Markéta:
Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat má pravomoc mě nepřihlásit, když mám vše ostatní v pořádku a splňuji podmínky ÚP?
A bude se mi to počítat od 3.8.?
Děkuji předem za odpověď?


Dobrý den Markéto,

pokud splňujete podmínky pro registraci na ÚP, tak vás úředník ze své vůle odmítnout nemůže. Co se týče data registrace tak bych očekával, že by to tak být mělo, když jste se registrovala dnes.
Citovat
0 #879 Markéta 2020-08-03 16:31
Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat má pravomoc mě nepřihlásit, když mám vše ostatní v pořádku a splňuji podmínky ÚP?
A bude se mi to počítat od 3.8.?
Děkuji předem za odpověď?
Citovat
-1 #878 Pracomat.cz 2020-08-03 16:17
Cituji Markéta:
Dobrý den,
31.7.2020 ukončila firma, kde jsem pracovala 8 let, svou činnost. Tak jsem 3.8.2020 ....


Dobrý den Markéto,

pro první návštěvu ÚP máte (a musíte) využít pobočku v místě vašeho trvalého bydliště. Z popisu jsem pochopil, že jste na ÚP byla dnes. Pokud během zítřka paní SMS nepošle, kontaktovat bych ji přímo (ideálně osobně) a trval na vyřešení vaší situace.
Citovat
0 #877 Markéta 2020-08-03 14:39
Dobrý den,
31.7.2020 ukončila firma, kde jsem pracovala 8 let, svou činnost. Tak jsem 3.8.2020 šla na ÚP. Paní úřednice, ke které jsem šla, mi oznámila, že mě přihlásit nemůže, protože jsem před 12 lety byla hlášená na ÚP v jiném městě a nevyplnila to do formuláře a ona to musí ověřit. Nenapsala jsem to tam z toho důvodu, že jsem tam byla hlášená asi 10 dní, pak jsem si našla práci a z ÚP jsem nedostala ani korunu. To paní úředníci nezajímalo, prý mě teď přihlásit nemůže a že mi pošle SMS. S tím mě vyprovodila z kanceláře aniž by mi dala nějaký papír, že jsem tam byla. Tak se chci zeptat, jak mám teď postupovat. Čekat na její SMS nebo to mám řešit jinak? Jen pro pořádek, jsem Romka a ona celou dobu na ně nadávala. Tak nevím, jestli si to mám brát osobně. Děkuji předem za odpověď.
Citovat
0 #876 Pracomat.cz 2020-07-27 12:26
Cituji Renata:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s výpočtem pravděpodobného čistého výdělku pro Úřad práce pro přiznání podpory...


Dobrý den Renato,

"pravděpodobný výdělek" definuje §355 ZP (pracomat.cz/.../...) . Ten stanovuje, že:
Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Tedy pokud vaši kolegové za stejnou práci dostávají vyšší mzdu (domluvených 30 000 Kč), tak by toto měl respektovat i pravděpodobný výdělek.
Citovat
0 #875 Renata 2020-07-27 11:57
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s výpočtem pravděpodobného čistého výdělku pro Úřad práce pro přiznání podpory. Byla jsem zaměstnána od 1.7.20 do 10.7.20 s hrubou měsíční mzdou 18 000 Czk+prémie (blíže nespecifikováno). Na pohovoru bylo domluveno 30 000 hrubého, které mělo být dopláceno právě z těch prémií. Od kolegů jsem zjistila, že skutečně jim ta částka v prémiích doplácená je. Na potvrzení o příjmu pro ÚP mi napsali 12 405 Czk. Přijde mi to málo a vím že tolik bych určitě nevydělala, pokud bych měla odpracovaný celý měsíc. Těsně předtím jsem pracovala v jiné firmě, kde ten výpočet byl správný. Ale z toho se asi podpora nevypočítává. Děkuji za radu a přeji hezký den. Renata.
Citovat
0 #874 Pracomat.cz 2020-07-20 21:32
Cituji Jiří:
Dobrý den. Jsem veden na ÚP. Tatínka postihla mozková příhoda a je na polovinu těla ochrnutý. Chci se o něj postarat...


Dobrý den Jiří,

předpokládám že nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Jako osoba pečující o osoby závislé na péči jiné fyzické osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti máte nárok na to, aby za vás zdravotní pojištění hradil stát. Příspěvek na péči se řeší rovněž na ÚP. Proto můžete přechod z evidence na ÚP do stavu pečující osoby snadno koordinovat s pověřeným pracovníkem ÚP. Můžete tedy požádat o příspěvek na péči a ve chvíli kdy vám bude přiznán ukončit evidenci na ÚP.
Citovat
0 #873 Jiří 2020-07-20 20:06
Dobrý den. Jsem veden na ÚP. Tatínka postihla mozková příhoda a je na polovinu těla ochrnutý. Chci se o něj postarat, aby neležel v nemocnici na LDN. Musím se z ÚP vyřadit a až po té zažádat o příspěvek na péči ? Případně jaké kroky učinit. Předem moc děkuji za odpověď
Citovat
0 #872 Pracomat.cz 2020-07-07 07:45
Cituji Lenka:
Dobrý den.
jsem 8 měsíců v prac. neschopnosti, a za ...


Dobrý den Lenko,

první návštěvu musíte absolvovat v místě vašeho trvalého bydliště. V rámci této schůzky se pak můžete přehlásit na pobočku ÚP, kde skutečně žijete.
Citovat
0 #871 Lenka 2020-07-07 07:38
Dobrý den.
jsem 8 měsíců v prac. neschopnosti, a za pár dní mi končí. Během této doby (k 31.5.) mě skončila pracovni smlouva na dobu určitou. Vím že po skončení neschopenky, musím na úřad práce než si najdu novou, ale zajímá mě, jak se to dělá, když mám trvale bydliště jinde než žiji. I na USZ jsem nahlášená, jako Brno venkov, a ne Brno město, kde mám trvalý pobyt. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #870 Pracomat.cz 2020-07-02 16:31
Cituji Lucie:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Nahlasila jsem se na PU od 1.7.2020...


Dobrý den Lucie,

vzhledem k relativně blízkému nástupu do budoucího zaměstnání se domnívám, že je skoro jedno jaké řešení zvolíte. Nevím z jakého jste okresu a jak jsou pracovnice vytíženy, ale pokud máte za sebou nahlášení na ÚP, tak bych další schůzku na UP do poloviny srpna neočekával. Tím, že nové zaměstnání nahlásíte až do něj skutečně nastoupíte, tedy o nic nepřijdete. Na druhou stranu pokud ho nahlásíte tak neztratíte podporu k datu nahlášení, ale až ve chvíli kdy skutečně nastoupíte do nového zaměstnání. Ani jedna z možností vám nic nebere, záleží na vašich preferencích.
Citovat
0 #869 Lucie 2020-07-02 08:08
Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Nahlasila jsem se na PU od 1.7.2020 Ve svém současném zaměstnaní jsem skončila dohodou k poslednimu 30.6., ale co když najdu práci ale nástup do ní bude až v polovině Srpna ale smlouvu podepíši už v červenci. Platí pro mě že do 8 dní od podepsání slouvy to musím dát vědět na PU nebo až v den nástupu do nové práce? Aby jsem nepřišla o podporu z nezaměsnanosti. PU mě vyškrtne z evidence uchazečů o práci ale podporu budu dostávat? Jsem na PU poprvé.
Moc děkuji za odpoveď
Citovat
0 #868 Pracomat.cz 2020-06-30 09:05
Cituji Renáta:
Dobrý den, prosim Vás,môžem uzavrieť s pracovníkom dohodu o prac.činnosti ...


Dobrý den Renáto,

při evidenci na ÚP a pobírání podpory v nezaměstnanosti je možné si vydělat až 7300 Kč měsíčně. Jedná se o tvz. nekolidující zaměstnání. Při vyšší částce by již došlo k odebrání podpory.
Citovat
0 #867 Renáta 2020-06-30 08:47
Dobrý den, prosim Vás,môžem uzavrieť s pracovníkom dohodu o prac.činnosti do 10 tisíc,ak sa práve prihlásil na UP a vznikol mu nárok na podporu, bude mať stále nárok na podporu?ďakujem Renata
Citovat
0 #866 Pracomat.cz 2020-06-24 20:12
Cituji Ivana:
Dobrý den, pritel podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru 16.6....


Dobrý den Ivano,

k jakému datu bylo sjednáno ukončení pracovního poměru? K 30.6.? nebo 15.7.? Pokud k 30.6., tak by dovolenou čerpat nemohl, protože není v pracovním poměru a zbývající dovolená by byla proplacena u jeho ukončení. Pokud k 15.7., tak se na ÚP může přihlásit až následující den, poté co skončí jeho pracovní poměr. Jako cizinec bude potřebovat průkaz povolení k pobytu a cestovní pas. 
Citovat
0 #865 Ivana 2020-06-24 16:29
Dobrý den, pritel podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru 16.6. S tim, ze praci bude vykonvat do 30.6. A pote od 1.7.-15.7.bude cerpat dovolenou. Moje otazka zni, pracovní vztah mu teda konci 15.7.? A teprve po 15.7.se muze přihlásit na urad prace? Je to obcan EU, ma prehodny pobyt, zije tady 6 let, splnuje vse jako obcan CR, aby se zaevidoval na UP. Bude UP od něho vyzadovat i nejake jine podklady, kdyz není Čech? Dekuji velice
Citovat
0 #864 Pracomat.cz 2020-06-18 20:10
Cituji Niki:
A ještě jeden dotaz... všude se uvádí ....


Dobrý den Niki,

ano v tomto ohledu to má stejný dopad.
Citovat
0 #863 Pracomat.cz 2020-06-18 20:04
Cituji Niki:
Dobrý den, jak je posuzován přivýdělek podle autorského zákona ...


Dobrý den Niki,

v takovém  případě mluvíme o tzv. nekolidujícím zaměstnání a můžete si měsíčně vydělat až 7300 Kč.
Citovat
0 #862 Niki 2020-06-18 10:01
A ještě jeden dotaz... všude se uvádí jen odstupné... ale jak je to s náhradou mzdy? Např. náhrada mzdy 2 měsíce při okamžité výpovědi ze strany zaměstnance ze zdravotních důvodů... Hodnotí se to stejně jako odstupné? Tedy podpora v nezaměstnanosti na ÚP se odkládá o 2 měsíce?
Citovat
0 #861 Niki 2020-06-18 09:55
Dobrý den, jak je posuzován přivýdělek podle autorského zákona (např. honorář za článek, za foto, prodej obrazu...), pokud jsem vedena na ÚP a pobírám podporu? Pokud je možné si takto přivydělat a neztratit podporu, tak do jaké výše honoráře? Tuším do 10000 je již zdaněno srážkovou daňí 15%.
Citovat
0 #860 Pracomat.cz 2020-05-06 11:48
Cituji Lucie:
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala výpověď z důvodu....


Dobrý den Lucie,

pokud máte příjem z výdělečné činnosti nad 10 000 Kč, tak se na ÚP ani hlásit nemůžete. Z vaší mzdy pak zaměstnavatel odvede potřebá pojištění i daň z příjmů.
Citovat
0 #859 Lucie 2020-05-06 10:29
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala výpověď z důvodu že je málo práce,Našla sem si brigadu kde si vydelam nad 10 tisíc.Kdo za mne bude platit zdravotní socialní?A musím sehlasit na Uřad práce?
Citovat
0 #858 Pracomat.cz 2020-05-03 07:20
Cituji Míša:
Dobrý den, jsem na rodičovské, dala jsem dvouměsíční výpověď v práci a mezi tím nastoupila na dohodu do jiné práce , musím se někde hlásit?


Dobrý den Míšo,

chápu to správně, že během výpovědní doby jste nastoupila do nového zaměstnání? Hlásit se nikde nemusíte.
Citovat
0 #857 Míša 2020-05-03 02:43
Dobrý den, jsem na rodičovské, dala jsem dvouměsíční výpověď v práci a mezi tím nastoupila na dohodu do jiné práce , musím se někde hlásit?
Citovat
0 #856 Pracomat.cz 2020-05-02 12:11
Cituji Jana Zednická:
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala ...


Dobrý den Jano,

nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste za poslední dva roky alespoň jeden rok pracovala či měla nějakou formu náhradní doby pojištění - např. rodičovská dovolená.
Citovat
0 #855 Jana Zednická 2020-05-02 10:29
Dobrý den mohla bych se zeptat já jsem dostala výpověď z důvodu že je málo práce už jsem nebyla ve zkušební době a byla jsem tam 6 měsíců mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ?
Citovat
0 #854 Pracomat.cz 2020-05-01 07:34
Cituji Jana:
Dobrý den,
mam trvalé bydliště na Chyňavě, která spadá pod Beroun. Musím ...


Dobrý den Jano,

pro první návštěvu musíte na ÚP v rámci svého trvalého bydliště, poté se můžete přehlásit na jakýkoliv jiný ÚP v rámci ČR.
Citovat
0 #853 Jana 2020-04-30 20:33
Dobrý den,
mam trvalé bydliště na Chyňavě, která spadá pod Beroun. Musím jít na ÚP do Berouna, nebo stačí, když půjdu na nějaký v Praze, jelikož si chci shánět práci v Praze a zároveň tu i bydlím a ne v Beroune?
Děkuji.
Citovat
0 #852 Pracomat.cz 2020-04-05 06:56
Cituji Kateřina:
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to s výší příjmu z brigády, pokud bych byla na úřadu práce...


Dobrý den Kateřino,

registrovat na ÚP se kvůli dvěma týdnůn nemusíte. Sociální za vás ÚP neodvádí (není povinné, když nemáte příjmy) a zdravotní odvedete z brigády, kterou budete během dubna mít. Mimochodem přivýdělek při evidenci na ÚP je možný pouze na DPČ a nikoliv na DPP. Za této situace tedy nevidím důvod, proč by pro vás registrace na ÚP dávala smysl.
Citovat
0 #851 Kateřina 2020-04-04 16:46
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to s výší příjmu z brigády, pokud bych byla na úřadu práce.
Jedná se mi o to, že kvůli změně školy budu bez studenstského statusu zhruba jeden až dva týdny, během kterých bych se chtěla přihlásit na úřad práce kvůli placení zdrav. a soc. pojištění. Zároveň bych si ale chtěla najít brigádu na DPP.
Vím, že na pokud jsem na úřadě práce, můžu dostat max. polovinu minimálního příjmu. Zajímá mě, jak by to bylo, kdybych se např. 10.4. nahlásila na úřad práce a 25.4. bych se odhlásila a z brigády by mi za měsíc duben poté přišel výdělek zhruba kolem 9 tisíc? Chtěli by po mě z ÚP nějakou náhradu, nebo už by to pro ně nebyla důležitá informace takhle zpětně?
Děkuji za případnou odpověď.
Citovat
-1 #850 Pracomat.cz 2020-04-04 07:09
Cituji Ludmila:
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na jednu věc se kterou si nejsem úplně jistá....


Dobrý den Ludmilo,

začnu od konce - sociální pojištění není povinné (když nemáte příjem) a platit ho nemusíte. V případě, že byste byla bez příjmu a nebyla na ÚP, tak musíte platit jen zdravotní. Pokud budete pokračovat  v současném přivýdělku na DPČ, tak za vás bude pojištění platit (při příjmu cca 8 000 Kč) platit zaměstnavatel. Teoreticky můžete být na ÚP a pracovat na DPČ v rámci tzv. "nekolidujícího zaměstnání", ale maximální příjem je omezen na polovinu minimální mzdy, tedy  do 7 300 Kč.
Citovat
0 #849 Ludmila 2020-04-03 20:57
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na jednu věc se kterou si nejsem úplně jistá.
V polovině dubna mi bude ukončen status studenta. Budu se hlásit na jinou školu, ale přijímací řízení proběhne až v červnu, tudíž nebudu mít pár měsíců státem hrazené pojištění.
Měla jsem v plánu se jít poptat na úřad práce, abych si pojištění nemusela hradit ze svého. Avšak aktuálně mám brigádu na DPP, která mi bude v květnu přecházet na DPČ (pokud bude mít zaměstnavatel dál zájem o spolupráci). Navíc můj příjem z brigády bývá kolem osmi tisíc.
Ráda bych se zeptala, zda by mi úřad práce pojištění proplatil, pokud pracuji na DPP.
Také, jestli to chápu správně, tak při mém výdělku by po přechodu na DPČ bylo pojištění odváděno ze mzdy, tudíž by nebyl důvod na úřadu práce setrvávat. Je to tedy tak, že by pojištění odeslal zaměstnavatel z mé mzdy, nebo si to poté budu muset poslat sama?
A ještě poslední věc - v případě, že bych se na úřad práce nehlásila a platila bych so pojištění sama, můžu odvádět pouze zdravotní pojištění a sociální na nějakou dobu vypustit?
Budu ráda, pokud mi poradíte, abych si mohla být jistá, že proběhne všechno v pořádku.
Za případnou odpověď moc děkuji.
Ludmila
Citovat
0 #848 Pracomat.cz 2020-03-09 09:02
Cituji Míša:
Dobrý den.
K 31.3. Mám ukončení pracovního poměru. Ale budu si vybírat dovolenou, tak letím od 23.3. Do 7.4. Na dovolenou. Jak to udělat s ÚP? Je možnost si zavolat, nebo můžu jít až jak přiletím ze zahraničí?


Dobrý den Míšo,

v takovém případě je nejrozumnější tam jít hned po návratu z dovolené. Při dřívějším nahlášení musíte být připravena přijít na schůzku, když to ÚP nařídí. To že máte dovolenou je v naprosté většině případů nezajímá. Když přijdete po návratu z dovolené, zdravotní za vás ÚP uhradí za celý duben. O co přijdete je pár dní v dubnu, které se nebudou počítat do náhradní doby potřebné pro přiznání starobního důchodu. Ale to bude zhruba týden, nic dramatického.
Citovat
0 #847 Míša 2020-03-08 20:54
Dobrý den.
K 31.3. Mám ukončení pracovního poměru. Ale budu si vybírat dovolenou, tak letím od 23.3. Do 7.4. Na dovolenou. Jak to udělat s ÚP? Je možnost si zavolat, nebo můžu jít až jak přiletím ze zahraničí?
Citovat
+1 #846 Pracomat.cz 2020-03-06 12:38
Cituji Patrman:
Dobrý den, ukončil jsem OSVČ k 29.2 a 9.3 nastupují do nové práce ...


Dobrý den,

nejsem si úplně jistý na co se ptáte, respektive kdo chce co doložit. Registrace na ÚP není povinná a část nezaměstnaných na něj ani nechodí. Pokud se ptáte z pohledu placeni zdravotního pojištění, to by za vás měl zaměstnavatel odvést za celý březen. Sociální pojištění povinné není, to řešit nemusíte.
Citovat
0 #845 Patrman 2020-03-05 21:58
Dobrý den, ukončil jsem OSVČ k 29.2 a 9.3 nastupují do nové práce ale nastal problém co s tím týdnem co jsem zaměstnaný nebyl a nebyl jsem ani na ÚP a chce to doložit ale já nevím čím. Musím někam zajít nebo jak to mám řešit.
Citovat
0 #844 Pracomat.cz 2020-03-05 21:46
Cituji Lukáš:
Dobrý den,

Mám dotaz, od 20.2. jsem v evidenci ÚP. Zajímá mě, jestli ...


Dobrý den Lukáši,

ano jedná se (v době nemoci) o tzv. náhradní dobu pojištění, takže nárok na podporu bude.. Viz § 41 3 g) Zákona o zaměstnanosti.
Citovat
0 #843 Pracomat.cz 2020-03-05 21:36
Cituji Nada:
Dobry den,chtěla sem se zeptat.Dělam v praci ...


Dobrý den Naďo,

pro dobu potřebnou pro získání podpory (onen "1 rok"), se započítává i  takzvané náhradní doba zaměstnání. Ta mimojiné znamená: trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu. Zjednodušeně řečeno, nemoc (ať už v rámci pracovního poměru, nebo v ochranné době po jeho skončení) se v tomto případě z pohledu potřebné doby pojištění počítá do nároku pro získání podpory.
Citovat
0 #842 Nada 2020-03-04 22:48
Dobry den,chtěla sem se zeptat.Dělam v praci na dobu určitou a chyby mi 2dny do roka.Abych měla narok na podporu počita se do toho i tydeni marodka v poslednich dnech před ukončeni?
Citovat
0 #841 Lukáš 2020-03-04 08:05
Dobrý den,

Mám dotaz, od 20.2. jsem v evidenci ÚP. Zajímá mě, jestli jsem byl od 09/2018 - 05/2019 zaměstnán a současně od 03/2019 - p2/2020 jsem byl v pracovní neschopnosti mám v tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Citovat
+1 #840 Pracomat.cz 2020-02-22 20:40
Cituji Radka:
Dobrý den, jestliže mi zaměstnavatel nevyplatí odstupné, bude mi ho ...


Dobrý den Radko,

máte pravdu, že kompenzace odstupného od ÚP je ve výši 65 %. Zbylou částku bohužel musíte po zaměstnavateli vymáhat sama. Co se týče zahájení správního řízení ze strany ÚP, tak řízení o poskytnutí kompenzace nezačíná na základě žádosti uchazeče o zaměstnání. Jeho zahájení je v režimu samotného úřadu práce, který řízení sám, z úřední povinnosti, zahájí, jestliže zjistí, že nastaly skutečnosti, které jeho zahájení opravňují. Na druhou stranu, to že kontaktnímu pracovníkovi na ÚP sdělíte, že k vyplacení odstupného nedošlo, může to věc jen urychlist
Citovat
-1 #839 Radka 2020-02-22 11:29
Dobrý den, jestliže mi zaměstnavatel nevyplatí odstupné, bude mi ho kompenzovat úřad práce 65%. Jak to bude se zbytkem 35% odstupného? To musím sama soudně vymáhat po zaměstnavateli? Jestliže mi má být odstupné vYplaceno 20.3.2020, ukončení pracovního poměru 10.2.2020, výplatní termín 20 v měsíci. kdy je nejbližší termín možnosti vymáhání odstupného? Za odpověď předem děkuji.
Citovat
+1 #838 Pracomat.cz 2020-02-19 13:58
Cituji Anna:
Dobrý den,
jsem registrovaná na úřádu práce, kde neberu podporu. Ráda bych začala ...


Dobrý den Anno,

máte pravdu, že v rámci tzv "nekolidujícího zaměstnání" si můžete přivydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně a ÚP přitom za vás bude nadále platit zdravotní pojištění. Ůřad práce o tom samozřejmě informovat musíte a jen pozor, že pracovní vztah může být uzavřen jen v rámci pracovního poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti. 
Citovat
0 #837 Anna 2020-02-19 13:23
Dobrý den,
jsem registrovaná na úřádu práce, kde neberu podporu. Ráda bych začala chodit na brigádu od slovenské firmy, která bude na základě smlouvy o dílo. Je možné mít takovou brigádu, když jsem na úřadu práce? Je mi jasné, že si mohu vydělat maximálně polovinu min. mzdy. Případně musí se to úřadu práce hlásit, když bych uzavřela smlouvu se zahraniční firmou?
Citovat
0 #836 Pracomat.cz 2020-02-13 21:46
Cituji Eva:
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Čtyři roky pracuji v ...


Dobrý den Evo,

nejlepší řešení je domluva přímo s konkrétním pracovníkem, věřím že bude mít pochopení. Pokud by to nevyšlo, tak potřebujete nedomlouvat vyšetření na čas schůzky na ÚP (ty nebývají moc často, většinou 1x za pár měsíců). V rámci klidové režimu si myslím, že se podobná schůzka měla být zvládnutelná. Většinou se jedná max o půl hodiny.
Citovat
0 #835 Eva 2020-02-12 19:56
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Čtyři roky pracuji v zaměstnání. Vypadá to,že firma bude končit. To se ještě dozvíme. A my s manželem se snažíme už roky o miminko.. máme genetický problém. Takže chodíme pořád a pořád na pokusy.. u mě v práci nebyl problém. Vždy jsem prostě zmizela i na měsíc a půl na nemocenskou. Nebo různé vyšetření atd... A když se nezadarilo,vrátila jsem se na měsíc či dva zpět a furt do kola... po zákroku mám vždy přísný klidový režim... Otázka zní-když bych musela jít na úřad práce,jak to udělat? V žádné práci mě nevezmou když chodíme do centra a chyběla bych.. vůbec si nevím rady až situace nastane. Je mi 30let ,takže nemůžu už nic odkládat. Už takhle to řešíme opravdu hodně let. Díky za názor
Eva
Citovat
0 #834 Pracomat.cz 2020-01-27 14:53
Cituji Barbora:
Dobrý den.
Minulý týden jsem ukončila vysokou školu. Tak se chci zeptat, když mám ...


Dobrý den Barboro,

v první řadě na ÚP není povinnost se registrovat. V některých situacích se to může hodit (podpora), případně je tu fakt, že vás zaplatí zdravotní pojištění. Pokud máte brigádu z které se již zdravotní pojištění odvádí, ÚP nemusíte nijak řešit.
Citovat
0 #833 Barbora 2020-01-27 13:06
Dobrý den.
Minulý týden jsem ukončila vysokou školu. Tak se chci zeptat, když mám brigádu, musím se hlásit na úřad práce nebo můžu dal chodit na brigádu?
Citovat
0 #832 Pracomat.cz 2020-01-22 21:06
Cituji Marie Klímová:
Dobrý den, pokud byl zastaven ...


Dobrý den Marie,

ano ÚP odvede zdravotní pojištění za celý měsíc. Jen pozor že, pozastavení živnosti musíte nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení a samozřejmě také vaši zdravotní pojišťovně, a to nejpozději do 8 dnů od přerušení.
Citovat
0 #831 Marie Klímová 2020-01-22 21:01
Dobrý den, pokud byl zastaven živnostenský list a syn se ihned zaregistroval na úřad práce, konec měsíce, zaplatil za tento měsíc stát zdravotní pojištění? děkuji Majka
Citovat
+1 #830 Pracomat.cz 2020-01-20 16:01
Cituji Jana Krouská:
Dobrý den,mám dotaz.Mám pracovní poměr ...


Dobrý den,

pokud podáte sama výpověď, budete mít nárok na podporu ve výši maximálně 45% své čisté mzdy. Samozřejmě musíte splnit i podmínku  alespoň jednoho roku v zaměstnání za poslední dva roky.
Citovat
+1 #829 Pracomat.cz 2020-01-20 15:58
Cituji Hanka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá evidence ...


Dobrý den Hanko,

to nelze obecně říci, každá pobočka má jinou nabídku práce (dle regionu), jiný počet pracovníků a čas co věnují každému klientovi. Samozřejmě záleží i na vašem pracovním profilu. Ve většině případů bych se nebál, že vás budou v úvodních měsících posílat na pohovory do firem. K tomu kroku se obvykle přistupuje pokud má klient sám potíže získat zaměstnání.
Citovat
+1 #828 Hanka 2020-01-20 12:55
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá evidence na ÚP, když člověk ukončí pracovní poměr dohodou z vlastní iniciativy. Konkrétně v mém případě, pracuji v Praze a moje trvalé bydliště je mimo Prahu a není tam možné sehnat práci odpovídající mojí kvalifikaci. Kolik času mi dá ÚP na to, abych si práci našla sama? Personální oddělení nereagují obratem a předpokládám, že to bude trvat několik měsíců. Předem děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #827 Jana Krouská 2020-01-20 09:35
Dobrý den,mám dotaz.Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a jsem dlouhodobě nemocná. Pokud ukončím pracovní poměr výpovědí s uvedením ze zdravotních důvodů, vznikne mi po při evidenci na ÚP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti nárok na vyplácení podpory? Děkuji za odpověď
Citovat
+2 #826 Pracomat.cz 2020-01-18 22:55
Cituji Martin Hrdlička:
Dobrý den.Od září 2019,jsem byl nezaměstnaný a doufal,že se nějaká práce najde.Na ÚP jsem tedy nešel.Ovšem našla se práce bez .....


Dobrý den Martine,

pokud jste byl do září 2019 zaměstnaný a tento pracovni poměr trval déle než 12 měsíců, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete. A pokud není žádná nabídka práce na obzoru, tak bych se na ÚP evidoval.
Citovat
+1 #825 Martin Hrdlička 2020-01-17 21:39
Dobrý den.Od září 2019,jsem byl nezaměstnaný a doufal,že se nějaká práce najde.Na ÚP jsem tedy nešel.Ovšem našla se práce bez pomoci ÚP ovšem,pro mě zcela nevyhovující.Po prvním dni jsem skončil.Zdravotní pojištění tedy,přesto za září tedy bylo zaplaceno.Dále 14.10.2019 jsem získal práci ovšem jen na dohodu o provedení práce na 300 hodin do konce roku a na konci roku by bylo slíbeno,že dostanu smlouvu na HPP,přišel nový rok a jelikož není práce bývali by mi dali ovšem zase dohodu.A zatím od Nového roku jsem nepracoval.Tak bych se chtěl zeptat je na místě se nechat evidovat na úřadě práce a zda je možné dostat i podporu v nezaměstnanosti.. Nabídky na práci by byly ovšem neni to vůbec jednoduché ji vůbec najít..
Citovat
+1 #824 Pracomat.cz 2020-01-15 13:57
Cituji M.:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, současně pracuji na DPČ pro jednu firmu a současně ...


Dobrý den,

na podporu budete mít nárok. Její výše bude záviset na tom, jaké byly vaše příjmy za těchto 12 měsíců. Z toho plyne, že vliv na výši podpory bude mít fakt i vaše pracovní neschopnost.
Citovat
+1 #823 M. 2020-01-15 13:49
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, současně pracuji na DPČ pro jednu firmu a současně jsem byla posledních 12 měsíců zaměstnána jako HPP (z toho 7 měsíců na neschopence). Nyní mi HPP skončilo a přihlásím se na ÚP. Mám nárok na podporu a z kolika všech poměrů (z HPP i DPČ)? A nemá na podporu vliv to, že jsem byla na neschopence? Děkuji mockrát
Citovat
+2 #822 Pracomat.cz 2020-01-09 09:43
Cituji Nikola:
Dobrý den,
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední...


Dobrý den Nikolo,

nahlášení na ÚP není povinnost. Jinak je to přesně jak píšete. Když budete na ÚP, zaplatí za vás zdravotní pojištění. Když budete na brigádě, vyděláte si peníze z brigády a pojištění musíte zaplatit sama. Nelze říct, co je lepší možnost. Záleží na vás co preferujete a kolik si vyděláte z brigády.
Citovat
+1 #821 Nikola 2020-01-09 00:10
Dobrý den,
na konci ledna budu ukončovat nástavbové studium, mám hotovou střední. Vím musím se nahlásit na zdravotní, že jsem skončila, ale musím se hlásit i na úřad práce? Už mám domluvenou brigádu a práci budu hledat. Stačí mi když se tedy nahlásí na zdravotní,zaplatím si ho a budu chodit dočasně na brigádu nebo se musím hlásit i na úřad práce? Když budu vedena na úřadu práce tak za mě bude platit zdravotní, ale zase budu mít minimální peníze z brigády. Co mám tedy dělat, kam se hlásit co je lepší, ať toudělám všechno správně.
děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #820 Pracomat.cz 2020-01-06 16:29
Cituji Aneta:
Dobrý den,
Mám otázku jelikož něčemu nerozumím....


Dobrý den Aneto,

na ÚP se doporučuji nahlásit co nejdřív (z důvodu náhradní doby pro důchodové pojištění). Rozhodně se na něj doporučuji nahlásit do konce měšíce ledna, jinak si budete muset platit za leden sama zdravotní pojištění.
Citovat
+2 #819 Aneta 2020-01-05 19:32
Dobrý den,
Mám otázku jelikož něčemu nerozumím.
30.12.2019 sem skončila v práci
Myslela sem si že půjdu z prace
Do práce ale nevyšlo to ale na netu
Píšou že se můžu nahlásit na úřad.
Nejdyl do 8 kalendářních dnů když něco
Najdu. Tak se chci zeptat zda li platí
Tech 8 dnů nebo ne?
Citovat
+1 #818 Pracomat.cz 2019-12-03 21:17
Cituji Ivana:
Dobrý den, prosím když mi skončí smlouva na dobu určitou ...


Dobrý den Ivano,

pokud máte poslední tři roky stráveny v pracovním poměru, tak rozhodně nárok na podporu máte.
Citovat
+1 #817 Ivana 2019-12-03 19:27
Dobrý den, prosím když mi skončí smlouva na dobu určitou k 31.12. (pracuji tam 3roky a stále se smlouvou na 1rok.)A nechci už tam dále pracovat - mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ? je mi 58let. Děkuji
Citovat
+2 #816 Pracomat.cz 2019-11-29 11:25
Cituji Eva:
Dobrý den,
mám ukončenou ...


Dobrý den Evo,

pokud jste si jista, že skutečně nastoupíte tak ne.
Citovat
+2 #815 Pracomat.cz 2019-11-28 16:01
Cituji Dam:
Dobrý den dneska jsem odeslal všechny ...


Dobrý den,

záleží kdy dokumenty na pracák dorazí. Počítal bych s podporou za prosinec, která vám přijde v lednu. Konkrétní termín výplaty podpory v nezaměstnanosti záleží na daném úřadu práce, na jeho velikosti, počtu klientů a rozsahu agendy. Takže těžko odhadovat konkrétní den.
Citovat
-1 #814 Eva 2019-11-28 13:19
Dobrý den,
mám ukončenou smlouvu k 30.11.2019 a do nové práce mám nastoupit 9.12.2019. Má to prosím cenu hlásit se na ÚP? Děkuji
Citovat
-1 #813 Dam 2019-11-27 16:06
Dobrý den dneska jsem odeslal všechny dokumenty na podporu na pracák ale paní tam bude až od 3.prosince Kdy mi přijde první podpora
Děkuju
Citovat
0 #812 Pracomat.cz 2019-11-04 16:48
Cituji Michaela:
Dobry den,prestehovala jsem do brna ze znojma nejsem registrovana ...


Dobrý den Michaelo,

pokud máte trvalý pobyt v Brně, můžete rovnou do Brna.
Citovat
0 #811 Pracomat.cz 2019-10-26 17:31
Cituji Petra:
Dobrý den, měla bych na Vás prosím prosbu.

Prozatím jsem pokaždé pracovala v pracovním poměru, vždy jsem tedy měla uzavřenou pracovní smlouvu....


Dobrý den Petro,

pokud budete pracovat na IČO, musíte si pro nárok na mateřskou platit nemocenské pojištění. Při čerpání mateřské pak platí, že nesmíte už osobně vykonávat podnikatelskou činnost, ze které jste předtím platila nemocenské pojištění, a ze které vám tudíž plyne nárok na mateřskou. Po skončení mateřské následuje rodičkovský příspěvek (na ten máte nárok i bez placení nemocenského pojištění) a během jeho pobírání již pracovat můžete, za předpokladu, že zajistíte péči dítěte (třeba hlídání babičkou). Při evidenci na úřadu práce je pro nárok na mateřskou důležité, aby jste měla za poslední 1 rok odvedeno za aspoň 180 nemocenské pojištění. Důležité je, že doba evidence na ÚP se nepočítá pro nárok na mateřskou.
Citovat
0 #810 Pracomat.cz 2019-10-25 17:09
Cituji Lenka:
Dobry vecer, chtela bych se optat. K 21'10'2019 jsem dostala vypoved z organizacnich duvodu s odstupnym ...


Dobrý den Lenko,

pokud jste na rodičovské dovolené, tzn. trvale pečujete alespoň o jedno dítě mladší než tři roky. Tak vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Viz §53 ZP( pracomat.cz/.../...), který stanuvje zákaz výpovědi, v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud zaměstnavatel výpověď neodvolá či se nedohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou, můžete jeho rozhodnutí napadnout u soudu žalobou na neplatnost výpovědi. V ochranné době vám totiž zaměstnavatel může dát výpověď jen za předpokladu, že by se celá firma, či některá její část rušila.
Citovat
-1 #809 Petra 2019-10-24 13:40
Dobrý den, měla bych na Vás prosím prosbu.

Prozatím jsem pokaždé pracovala v pracovním poměru, vždy jsem tedy měla uzavřenou pracovní smlouvu.

Nastoupila jsem před třemi měsíci do nové práce, kde jsem se nakonec rozhodla v rámci tříměsíční zkušební doby skončit z několika důvodů. Dále přemýšlím, jakým směrem se mám ubírat.

Jde o to, že tu mám možnost pracovat na IČO a díky tomu mít lepší peníze než na pracovní smlouvu. Dále řeším to, že v dohledné době budeme chtít s přítelem miminko. Nevím ale, jak se pak nárok na mateřskou počítá a také po jaké době. Říkám si tedy, co by tedy vlastně pro mě v tomto případě bylo nejvýhodnější. V případě, že bych tuto práci nevzala a šla na úřad práce, jaký by to prosím mělo dopad na mateřskou? V případě založení podnikání bych si pak určitě musela na mateřskou platit nějakou minimální částku. Lze v případě podnikání nadále pracovat i v průběhu mateřské dovolené? Je to prosím nějak omezeno? Má žena normálně v případě podnikání nárok na těch 220000 Kč. Nevím, zdali už to bylo schváleno, ale nakonec by to mělo být nově zvednuto na 300 000 Kč. Poprosím tedy o info, jak to pokud možno co nejlépe udělat a abych pak na tom nějak nebyla díky špatnému rozhodnutí bita. Předem moc děkuji za veškeré informace a přeji hezký den, Petra
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]