Nahlášení na úřad práce sebou nese výhody, ale i povinnosti. Můžete získat podporu v nezaměstnanosti a stát za vás po dobu evidence na úřadu práce hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za vás úřad práce nehradí, ale také ho po vás v době co jste na úřadu práce nikdo nechce. Evidence na úřadu práce se vám započítává do důchodového pojištění, maximálně ale jeden rok + doba po kterou jste brali podporu v nezaměstnanosti.

Odstupné

Jestliže jste ve svém předchozím zaměstnání dostali odstupné, pak budete případnou podporu v nezaměstnanosti dostávat až po uplynutí tolika měsíců, za kolik jste dostali odstupné. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil odstupné na které máte ze zákona nárok, úřad práce vám ho může vyplatit (aby jste nezůstali úplně bez finančních prostředků) a to až do výše 65% odstupného, které vám má zaplatit zaměstnavatel. Poté bude úřad práce toto odstupné vymáhat po vašem předchozím zaměstnavateli sám.

Kdy se přihlásit na úřadu práce

Přihlásit na úřad práce se může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Úřad práce není určen například pro studenty, ti se studiem připravují na svoje budoucí zaměstnání. První návštěva úřadu práce probíhá v místě vašeho trvalého bydliště. Tam je možné se přehlásit na jiný úřad práce, pokud například pracujete na a žijete jinde než je vaše trvalé bydliště, tzv. přechodné bydliště. Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, případně potvrzení o ukončení studia (nebo jiné náhradní doby, např. mateřské dovolené, péče o osobu blízkou) nebo potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti na úřadu práce může žádat ten, kdo za poslední dva roky odváděl důchodové pojištění v délce nejméně 12 měsíců. Takže pokud jste byli v zaměstnaneckém poměru nebo vykonávali jinou výdělečnou činnost, ze které jste odváděli důchodové pojištění v celkové délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky, máte nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory prvních dvou měsících činí podpora 65% předchozího průměrného měsíčního platu, poté dva měsíce 50% a po zbývající dobu 45%. Pokud uchazeč opustil předcházející zaměstnání bez vážného důvodu na vlastní žádost, bude po celou dobu pobírat podporu jen ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů. Maximální výše podpory je pro rok 2018 16 682 Kč měsíčně.

V případě, že vám úřad práce sežene pracovní nabídku a vy ji odmítnete, ztrácíte nárok na podporu. Totéž platí, pokud do zaměstnání nastoupíte, ale do půl roku z něj odejdete, aniž by k tomu byl závažný důvod. Zpět do evidence uchazečů o práci na úřadu práce se můžete přihlásit až po uplynutí půl roku ode dne vzniku pracovního poměru.

Studenti a úřad práce

Jak je to se studenty? Pokud jste studentem střední školy, tak pak posledním studentským dnem je 31.srpna. U vysokoškolských studentů je doba ještě kratší, je to měsíc po měsíci kdy jste ukončili studium, tzn. kdy jste složili státní závěrečnou zkoušku. Je tedy jedno zda jste ji složili 1.9. nebo 29.9., status studenta vám v obou případech skončí k poslednímu dni v říjnu.

Rady a tipy

Za evidenci na úřadu práce se neplatí žádný poplatek, je tedy bezplatné.

Pokud vám pracovníci úřadu práce nabídnou pracovní místo a vy ho odmítnete, mohou vás vyřadit z evidence na úřadu práce.

Frekvence návštěv na úřadu práce je různá, od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na vytíženosti jeho pracovníků.

Podpora v nezaměstnanosti trvá:

  • 5 měsíců pokud je vám méně než 50 let
  • 8 měsíců pokud je vám 50-55 let
  • 11 měsíců pokud je vám více než 56 let

Z úřadu práce se musíte odhlásit nejpozději 8 dní od doby kdy nastoupíte do nového zaměstnání.

Komentáře  

0 #414 Pracomat.cz 2018-08-17 09:09
Cituji David:
Dobry den mam dotaz jak postupovat pokud sa chci zaevidovat pul roku po tom co jsem pracoval ale nemam vypoved ani zapoctak? Diky predem


Dobrý den Davide,

pro ÚP potřebujete doklad o ukončení pracovního poměru. Tzn. výpověď z pracovního poměru nebo dohodu o rozvázání pracovního poměru. Pokud jste ji ztratil/založil, tak se domluvte s bývalým zaměstnavatelem na vystavení kopie.
Citovat
0 #413 David 2018-08-16 17:56
Dobry den mam dotaz jak postupovat pokud sa chci zaevidovat pul roku po tom co jsem pracoval ale nemam vypoved ani zapoctak? Diky predem
Citovat
0 #412 Pracomat.cz 2018-08-16 12:50
Cituji Veronika Švagrová:
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala za jaký časový úsek se počítá průměrný výdělek pro výpočet podpory ....


Dobrý den Veroniko,

viz §354 ZP (pracomat.cz/.../...) :

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.
(2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.

Pokud bude v rozhodném období nemocenská, tak to sníží váš příjem za toto období a proto také pravděpodobně ovlivní výši podpory (jen v případě extra vysokého příjmu by k ovivnění nemuselo dojít).
Citovat
0 #411 Veronika Švagrová 2018-08-16 10:15
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala za jaký časový úsek se počítá průměrný výdělek pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, na internetu jsem se dočetla dva roky, rok, čtvrtletí, informace se různí. Bohužel jsem na nemocenské (před jejím zahájením jsem podala výpověď, a jelikož to bylo z mé strany výpovědní lhůta se neprodlužuje) a výpovědní lhůta mi končí k 30.9.2018. Ráda bych věděla zda mi nemocenská nějak významně ovlivní základ pro podporu. Předem děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #410 Pracomat.cz 2018-08-15 09:00
Cituji Ivana:
Dobrý den,
Ke dni 15.8.(středa)jsem ukončila pracovní poměr, do nového zaměstnání ...


Dobrý den Ivano,

zdravotní pojištění by za vás zaměstnavatel měl zaplatit za celý měsíc, takže jediný důvod proč se hlásit na ÚP by byl, pokud si nejste jista že do nového zaměstnání nastoupíte.
Citovat
0 #409 Ivana 2018-08-15 08:52
Dobrý den,
Ke dni 15.8.(středa)jsem ukončila pracovní poměr, do nového zaměstnání nastupuji 21.8.(úterý).Je nutné se v mezidobí nahlásit na pracovní úřad.Nebo zde platí nějaká ochranná lhůta??Děkuji za Vaši odpověď
Citovat
0 #408 Pracomat.cz 2018-08-14 09:23
Cituji Anna:
Dobrý den,
Nastoupila jsem s dcerou (4roky) na OČR. Po skončení OČR ...


Dobrý den Anno,

je důležitá zda nabízená práce odpovídá druhu práce a místu výkonu práce sjednaným v pracovní smlouvě. Pokud ne, tak nabídku nemusíte příjmout a náleží vám odstupné.
Citovat
0 #407 Anna 2018-08-13 16:22
Dobrý den,
Nastoupila jsem s dcerou (4roky) na OČR.
Po skončení OČR mi zaměstnavatel nařídil týdenní dovolenou a když jsem se vrátila do práce tak mi řek, že z provozních důvodů musel mé místo obsadit a mě nabízí místo jiné. O toto místo já, ale zájem nemám. Můžete mi prosím poradit, jak postupovat? Má na to zaměstnavatel nárok?
Děkuji
Citovat
0 #406 Pracomat.cz 2018-08-10 13:15
Cituji Veronika Dobiášová:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, rodičovská dovolená (i pracovní poměr) mi skončí k 30.8.2018...


Dobrý den Veroniko,

v takovém případě není registrace na ÚP nutná.
Citovat
0 #405 Veronika Dobiášová 2018-08-08 11:45
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, rodičovská dovolená (i pracovní poměr) mi skončí k 30.8.2018, do nové práce nastoupím 4.9. Chci se zeptat na ty dva dny (pátek a pondělí)zda je nutné se registrovat na ÚP, nebo je potřeba si zaplatit za tyto dva dny pojištění? Když na registraci na ÚP je lhůta do 3pracovních dnů, tak si každý platí za ten den dva pojištění? Děkuji moc za odpověď.
Citovat
0 #404 Pracomat.cz 2018-08-07 10:27
Cituji Liliana:
Dobry den,
mam dotaz, zda se mohu na UP zaregistrovat i za vice nez 3 dny po skonceni pracovniho pomeru ....


Dobrý den Liliano,

pokud splňujete podmínky pro vyplacení podpory, tak ano.
Citovat
0 #403 Pracomat.cz 2018-08-07 10:14
Cituji Zbyněk Linc:
Dobrý den, dne 10.8.2018 ukončuji pracovní poměr a do nové práce nastupuji 10.9.2018 ...


Dobrý den Zbyňku,

pokud jste si jistý, že do nového zaměstnání skutečně nastoupíte, tak by za vás opravdu měl původní i nový zaměstnavatel zaplatit zdravotní pojištění za celý měsíc.
Citovat
0 #402 Zbyněk Linc 2018-08-06 20:17
Dobrý den, dne 10.8.2018 ukončuji pracovní poměr a do nové práce nastupuji 10.9.2018 je tedy nutné hlásit se na úřadě práce? A jak to bude se zdravotním pojištěním? Osobně se domnívám že za měsíc 8 jej zaplatí zaměstnavatel od kterého odcházím a za měsíc 9 již můj nový zaměstnavatel. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #401 Liliana 2018-08-06 17:55
Dobry den,
mam dotaz, zda se mohu na UP zaregistrovat i za vice nez 3 dny po skonceni pracovniho pomeru a zda mam v tomto pripade narok na podporu v nezamestnanosti (samozrejme az od data registrace). Dekuji L.
Citovat
0 #400 Pracomat.cz 2018-07-30 12:48
Cituji Jan:
Dobrý den,

Teď v červenci jsem si pozastavil živnost, protože od 27. srpna nastupuji jako učitel na ZŠ....


Dobrý den Jane,

status studenta máte ještě měsíc, následující po měsíci v němž jste ukončil řádné studium na vysoké škole, pokud po dobu tohoto měsíce nevykonáváte po celý tento měsíc výdělečnou činnost. Nicméně vy už jste měl 26 let a proto si musíte zdravotní pojištění platit sám. Z tohoto pohledu pro vás potvrzení o studiu žádný význam nemá. Pojištění platit musíte, za červenec už jste ho pravděpodobně odvedl a za srpen ho za vás odvede nový zaměstnavatel. Leda byste chtěl mít pojistku, že to v novém zaměstnání nedopadne, tak se můžete na srpen registrovat na ÚP a registraci ukončit s nástupem do nového zaměstnání.
Citovat
0 #399 Pracomat.cz 2018-07-30 11:09
Cituji Daniela:
Dobrý den,

chci se zeptat, kdy se mohu opětovně přihlásit na ÚP po vyřazení z evidence..Dobrý den Danielo,

pokud jste byla z ÚP vyřazena, tak je opradvu možné se znova nahlásit až po uplynutí 6 měsíční lhůty.
Citovat
0 #398 Jan 2018-07-30 10:24
Dobrý den,

Teď v červenci jsem si pozastavil živnost, protože od 27. srpna nastupuji jako učitel na ZŠ. Od ledna jsem pracoval na živnostenský list jako lektor v soukromé jazykové škole. Do 7.12. 2017 jsem byl studentem (25 let). Mám otázku, mám se přihlásit na měsíc srpen (do 27.8) na pracovní úřad, je to mojí povinností? Poslední část závěrečné státní zkoušky jsem složil v květnu a potvrzení o studiu mám do konce srpna, ale už mi je 26 let. Proto se ptám, zda-li má potvrzení o studiu nějaký význam...... Děkuji za odpověďi
Citovat
0 #397 Daniela 2018-07-30 09:55
Dobrý den,

chci se zeptat, kdy se mohu opětovně přihlásit na ÚP po vyřazení z evidence. Vím, že je to normálně až po 6ti měsících - není ale možná i ta varianta, že doložím nynější pracovní smlouvu, kdy konám pracovní činnost, a přihlásit se dříve než po půl roce?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #396 Pracomat.cz 2018-07-23 08:09
Cituji Eva:
Dobrý den, byla jsem vedena na úřadu práce a ...


Dobrý den Evo,

registrovat na ÚP se můžete, ale podporu dostanete jen v tom případě, že jste ji ve své předchozí evidenci na ÚP nevyčerpala celou.
Citovat
0 #395 Eva 2018-07-22 16:05
Dobrý den, byla jsem vedena na úřadu práce a poté jsem se z úřadu odhlásila, protože jsem nastoupila do nového zaměstnání. Bohužel mi to v zaměstnání nevyšlo, tak jsem momentálně nezaměstnaná. Kdybych mezitím nic nenašla mohu se znovu evidovat a nebo zkrátka až po těch 6 měsících, i když mě propustila firma a neodešla jsem sama.
Citovat
0 #394 Pracomat.cz 2018-07-12 14:59
Cituji Sovová:
Dobrý den,
mohu se nahlásit na ÚP v den výpovědi?...


Dobrý den,

když narazíte na ochotného úředníka/úředníci, tak možná ano, ale v ten den váš pracovní poměr ještě trvá a proto oficiálně nesplňujete podmínku pro registraci na ÚP. Doporučuji jít na ÚP následující pracovní den.
Citovat
+1 #393 Sovová 2018-07-11 16:38
Dobrý den,
mohu se nahlásit na ÚP v den výpovědi? V práci končím 31.7. a výpověď již mám podepsanou. Mohu tedy přijít hned v ten den?
Děkuji Sovová
Citovat
0 #392 Pracomat.cz 2018-07-11 10:24
Cituji Monika:
Dobrý den, na konci července mi končí status studenta. Bohužel, ale ...


Dobrý den Moniko,

jako student prezenčního studia (tzn. mající status studenta), se nemůžete registrovat na úřadu práce. To znamená, že se na úřad budeme moct registrovat až v průběhu měsíce. Nejsem si teď jistý, zda za vás úřad práce stejně jako zaměstnavatel zaplatí zdravotní pojištění za celý měsíc i když jste u něj jen část měsíce. V horším případě, si část měsíce budete muset zaplatit sama, v tom lepším ho celý uhradí ÚP. To si raději ověřte při registraci na něj s klientským pracovníkem.
Citovat
0 #391 Monika 2018-07-11 08:59
Dobrý den, na konci července mi končí status studenta. Bohužel, ale jedeme na přelomu červenec srpen na dovolenou a nebudu schopna se nahlásit na úřadě práce do 3 dnů. Je možnost se nahlásit na úřad práce o cca 14 dříve? Nebo je s tím nějaký problém?
Citovat
0 #390 Pracomat.cz 2018-07-09 10:08
Cituji Radek:
Dobrý den, chtěl bych ukončit pracovní poměr z důvodu pozdního vyplacení mzdy...


Dobrý den Radku,

ano, je třeba se na ÚP nahlásit (pokud chcete, aby za vás odváděl zdravotní pojištění).
Citovat
+1 #389 Pracomat.cz 2018-07-09 09:29
Cituji Lenka:
Dobrý den,
Pokud končím v práci k 9.7. a nastupuji do nové práce 23.7., tedy ...


Dobrý den Lenko,

zdravotní pojištění by za vás měl zaměstnavatel odvést za celý měsíc. To si ideálně ověřte na vaší zdravotní pojišťovně. Sociální pojištění řešit nemusíte, to není povinné. Na 14 dní (když máte jistotu nové práce), nemá cenu ÚP řešit, jen si pohlídejte to zdravotní pojištění.
Citovat
-1 #388 Radek 2018-07-09 08:22
Dobrý den, chtěl bych ukončit pracovní poměr z důvodu pozdního vyplacení mzdy, protože se obávám, že dojde k situaci, kdy zaměstnavatel už nebude mít na mzdy. Je nutné se hlásit na úřad práce do tří dnů po ukončení pracovního poměru, když by měl zaměstnavatel vyplatit mzdu za následující dva měsíce a odvést sociální a zdravotní pojištění?
Citovat
0 #387 Lenka 2018-07-09 05:27
Dobrý den,
Pokud končím v práci k 9.7. a nastupuji do nové práce 23.7., tedy první a poslední týden v měsíci pracuji, zaplatí za mě některý ze zaměstnavatelů sociální a zdravotní pojištění? Odcházím do práce do jiného města a přihlašování a odhlašování na pracovní úřad je tím pro mě komplikovanější. Navíc mezitím budu mít ještě jednu službu na DPP. Není tedy nutné na těch 14 dní se na pracovní úřad hlásit? Děkuji
Citovat
0 #386 Pracomat.cz 2018-07-08 14:07
Cituji Klára:
Dobrý den ,nevím si rady byla jsem 9 měsíců v pracovní neschopnosti se zády a hlavně rukama....


Dobrý den Kláro,

bezpochyby se jedná o obtížnou životní situaci a snadnou radu bohužel nemám. První možností co mě napadá je změna zaměstnání. Nevím v jaké lokalitě bydlíte, ale obecně je posledních pár let poptávka po pracovnících hodně velká a mnoho zaměstnavatelů nabírá i lidi bez zkušeností v oboru. Na vašem místě bych tuto možnost zvážil. Alespoň průzkum potenciálních příležitostí, ať víte jaké jsou vaše možnosti. Například prodavačky dostaly poslední dobou velmi slušně přidáno, nebo třeba česká pošta má v plánu další zvyšování mezd a hledá spousty pracovníků. V případě, že vám do důchodu zbývá jen krátká doba a nechcete zaměstnání měnit a současně váš závodní lékař nebude respektovat doporučení vašeho obvodního lékaře, tak se můžete zkusit na lékařskou posudkovou službu - www.cssz.cz/cz/lekarska-posudkova-sluzba/ . I když nezískáte invalidní důchod, tak může potvrdit vaše pracovní omezení.
Citovat
0 #385 Klára 2018-07-06 16:41
Dobrý den ,nevím si rady byla jsem 9 měsíců v pracovní neschopnosti se zády a hlavně rukama.
Od 1.7 jsem uschopněna a 3.7 jsem musela jít na preventivní prohlídku k závodnímu lékaři.
Lékař , který mě léčil ruce mi napsal do zprávy, že nedoporučuje ruce přetěžovat.
Moje obvodní lékařka mi vždy na prohlídky dělá výpis s chorobopisu a tam mi tuhle větu napsala.
Závodní lékař se s tímto neuspokojil a dal mi lístek na který napsal pro pana doktora co potřebuje.
Pan doktor mi napsal .....Pac.přichází k vyjádření o možné zátěži.Pac.pracuje jako vazač - balič... ( moje poznámka : je to těžký průmysl huť )
vzhledem k opak.obtížím pac.nedoporučují tuto práci vykonávat.....Tohle mi pan doktor napsal a já v pondělí 9.7 jdu opět k závodnímu lék.donést zprávu.
Bojím se, že mi to zase neuzná a řekne, že toho je málo napsáno.Závodní lékař je dost propojen s vedením firmy a firma ví, že mám před důchodem a musela by mi vyplatit odstupné , dle odpracovaných let.Lehčí práce tam pro mne není. Závodní lékař neumí jednat z lidmi bývá arogantní .Nevím jakými slovy se mám bránit aby jsem ho nepopudila.
9.7 budu ještě čerpat poslední starou dovolenou a na novou nemám ještě nárok.Nevím co si počít , když další den už by jsem měla jít do práce, ale nechci dělat tu práci vzhledem k problému ruky.Na důchod to není. Děkují za jakoukoliv radu Klára.
Citovat
0 #384 Pracomat.cz 2018-07-06 15:50
Cituji Romaneta:
Dobry den. V kvetnu jsem zacala pracovat v zahraničí....


Dobrý den Romaneto,

registrovat se můžete jakmile budete práce schopna (po ukončení pracovní neschopnosti). Takže když budete uschopněna k 16.7, můžete se ten den registrovat na ÚP.
Citovat
0 #383 Romaneta 2018-07-05 09:59
Dobry den. V kvetnu jsem zacala pracovat v zahraničí.Zkusebni doba 6 měsíců. Nyni jsem onemocněla a zaměstnavatel mi posila výpověď k 15.7.Ukoncim li neschopenku k 15.7. kdy se mohu zaregistrovat na UP. Děkuji
Citovat
+1 #382 Pracomat.cz 2018-07-04 10:08
Cituji Klára:
Ještě se vrátím k mému dotazu ...


Dobrý den Kláro,

máte nárok si vyčerpat zbývající nemocenskou z oněch 380 kalendářních dní, což jsou podle toho co píšete cca 3 měsíce. Pro "obnovení " celé podpůrčí doby je nutno aby od vaší pracovní neschopnosti uplynulo 190 kalendářních dní.
Citovat
0 #381 Klára 2018-07-04 09:59
Ještě se vrátím k mému dotazu kolík dní musím odpracovat aby jsem dostala nemocenské dávky,když jsem nastoupila po dlouhodobé nemocenské .
Mám 8 měsíců do důchodu a chtěla by jsem už dobu do důchodu promarodit.Závodní lékař mě poslal do práce a já to tam nedávám.Nevím jestli mám odpracovat měsíc nebo 2.
Tohle je první dotaz na který jsem už dostala reakci.
Dobrý den,
byla jsem od 2.října 2017 do 30.6 2018 na nemocenské....nyní nastupuji do práce, pracuji v těžkém průmyslu mám 8 měsíců před důchodem.
Moje otázka zní.....kolík dnu musím pracovat, něž by jsem měla zase nárok na nemocenské dávky?
Děkují za odpověď.Klára
Citovat
0 #380 Pracomat.cz 2018-07-04 09:49
Cituji Lenka:
Dobrý den,
Odpracováno mám 6 let ..


Dobrý den Lenko,

v takovém případě se není čeho bát, sedm let starý pobyt na ÚP vaši současnou podporu nijak neovlivní.
Citovat
0 #379 Pracomat.cz 2018-07-04 09:40
Cituji Klára:
Dobrý den,
byla jsem od 2.října 2017 do 30.6 2018 na nemocenské....


Dobrý den Kláro,

standardní maximální délka nemocenské je až 380 dní. Nicméně pokud by i po uplynutí této lhůty nadále zdravotní stav zaměstnance nedovoloval nástup do práce (a zároveň nebyl důvodem pro přiznání invalidního důchodu), tak ji může příslušná správa sociálního zabezpečení prodloužit až o dalších 350 dní.
Citovat
0 #378 Pracomat.cz 2018-07-04 09:31
Cituji Martina:
Dobrý den, prosím o radu. Synovi se nezdařila zkouška ve čtvrtém semestru na VŠ. Má na výběr - buď má jít na školu a sám podat žádost o ukončení studia, nebo čekat na ukončující dopis...


Dobrý den Martino,

když sám ukončí studium, přijde v ten moment o status studenta a bude si muset platit zdravotní pojištění. Když bude čekat, až to škola udělá za něj, má do té doby status studenta a zdravotní řešit nemusí. Na ÚP je vhodné se nahlásit pokud si nechce zdravotní pojištění platit sám (poté co přijde o status studenta), registraci poté může ukončit s tím, že nastupuje na vysokou školu. Poté za něj, jako za studenta, bude zdravotní pojištění odvádět opět stát.
Citovat
0 #377 Pracomat.cz 2018-07-04 09:24
Cituji Věra:
Dobrý den,jsem v pracovní neschopnosti a dostala jsem výpoved´...


Dobrý den Věro,

dokud jste práce neschopna kvůli zdravotnímu stavu, tak se nemůžete registrovat na úřadu práce. Tzv. lístek na peníze se až do skončení pracovní neschopnosti zasílá bývalému zaměstnavateli.
Citovat
0 #376 Klára 2018-07-04 08:51
Dobrý den,
byla jsem od 2.října 2017 do 30.6 2018 na nemocenské....nyní nastupuji do práce, pracuji v těžkém průmyslu mám 8 měsíců před důchodem.
Moje otázka zní.....kolík dnu musím pracovat, něž by jsem měla zase nárok na nemocenské dávky?
Děkují za odpověď.Klára
Citovat
0 #375 Martina 2018-07-03 20:08
Dobrý den, prosím o radu. Synovi se nezdařila zkouška ve čtvrtém semestru na VŠ. Má na výběr - buď má jít na školu a sám podat žádost o ukončení studia, nebo čekat na ukončující dopis, nikdo mu ale neřekl, kdy dopis přijde. Má v plánu v září složit mimořádnou zkoušku na té samé škole, jen jiné fakultě a od října opět studovat VŠ. Mezitím má v srpnu domluvenou brigádu (to ještě netušil, že vyletí od zkoušky). Poradíte prosím, jak nejlépe postupovat? Má raději ukončit sám nebo čekat na dopis? Může se hlásit na úřadu práce, když ví, že chce na podzim hned zase studovat? Může, když už se tam zaregistruje, odpracovat tu brigádu? (je na 14 dní za cca 5000 Kč - nevím, jestli by ho jako nestudenta chtěli, ale budou špatně shánět náhradu). Moc děkuji za pomoc. Martina
Citovat
0 #374 Věra 2018-07-03 08:36
Dobrý den,jsem v pracovní neschopnosti a dostala jsem výpoved´ ve zkušební době.Musím se hlásit na PÚ? A kam mám odevzdávat papír na peníze? Děkuji za odpověd´.
Citovat
0 #373 Lenka 2018-07-02 14:36
Dobrý den,
Odpracováno mám 6 let tam problém není, ale na pracovním úřadě jsem byla cca 2011 právě asi půl roku. Tedy nevím jestli to podporu teď nějak ovlivní
Citovat
0 #372 Pracomat.cz 2018-07-02 13:56
Cituji Anežka:
Dobrý večer, potřebuju se zeptat jsem Slovenka no ziju v Praze skoro 3 roky, v listopadu 2017 jsem dala výpověď v práci tak jsem šla na úřad práce....


Dobrý den Anežko,

základní podmínka pro splnění nároku na podporu je třeba mít odpracován alespoň jeden rok z posledních dvou let. To předpokládám máte. Základní podpůrčí doba je šest měsíců (může být i více, podle vašeho věku). Z ní jste vyčerpala jeden měsíc a zbytek podpůrčí doby můžete čerpat i teď (po nástupu do evidence na ÚP).
Citovat
0 #371 Pracomat.cz 2018-07-02 13:49
Cituji Josef:
Dobrý dem 30.06.2018 mě skončila pracovní smlouva na dobu určitou a ...


Dobrý den Josefe,

pro jistotu (nikdy nevíte a jakého úředníka narazíte) je lepší sebou mít:

uplynulou smlouvu na dobu určitou (de facto potvrzení o ukončení pracovního poměru)
zápočtový list a potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku
Citovat
0 #370 Pracomat.cz 2018-07-02 13:43
Cituji Lenka:
Dobrý den, můžu se ještě zeptat, pokud podám výpověď ve zkušební době sama, dostanu na měsíc od pracovního úřadu podporu nebo ne? Potřebuji vykrýt pouze měsíc než nastoupím do nové práce. Děkuji.


Dobrý den Lenko,

to záleží na dvou faktorech:

1) zda splňujete podmínku jednoho odpracovaného roku za poslední dva roky
2) zda jste si před nástupem do toho zaměstnání (zkušební doby) nevyčerpala celou dobu podpory. Tzn. zda jste nečerpala podporu po dobu půl roku (či déle - podle vašeho věku)

Když splňujete podmínku číslo 1 a zbývá vám ještě podpůrčí doba, pak nárok na podporu mít budete.
Citovat
0 #369 Anežka 2018-07-01 21:58
Dobrý večer, potřebuju se zeptat jsem Slovenka no ziju v Praze skoro 3 roky, v listopadu 2017 jsem dala výpověď v práci tak jsem šla na úřad práce, podporu jsem dostala, všechno v pořádku. Byla jsem tam jenom měsíc a hned 8 ledna 2018 jsem nastopila do nové práce, ale v Dubnu jsem podala výpověď, protože jsem nebyla vůbec spokojena a teď v pátek 29.6 mi skončila výpovědní lhůta a teď se chci jít znovu normálně zaregistrovat na UP a můj dotaz zní či vůbec mám znovu nárok na podporu, protože jsem se někde dočetla ze musím mít minimálně 6 měsíců odpracovaných a 12 měsíců platit sociálně pojištění, já teď ale nevím ale jak se to počítá co jsem byla ten měsíc na úřadě práce a ten jeden měsíc jsem to sociálně pojištění nezaplatila a plus nevím jestli když jsem nastoupila toho 8 ledna a skončila posledního června či se to počítá jako půl rok. Budu moc vděčná za odpověď, děkuji.
Citovat
0 #368 Josef 2018-06-29 10:55
Dobrý dem 30.06.2018 mě skončila pracovní smlouva na dobu určitou a do nového zaměstnání nastoupím až 15.07.2018 co potřebuji k nahlášení na pracovním úřadě ? stačí zápočtoví list?
Citovat
0 #367 Lenka 2018-06-29 08:06
Dobrý den, můžu se ještě zeptat, pokud podám výpověď ve zkušební době sama, dostanu na měsíc od pracovního úřadu podporu nebo ne? Potřebuji vykrýt pouze měsíc než nastoupím do nové práce. Děkuji.
Citovat
0 #366 Pracomat.cz 2018-06-28 19:38
Cituji Lenka:
Dobrý den,
Chci ukončit pracovní poměr ve zkušební době, mám již domluvenou práci v jiném městě ale....


Dobrý den Lenko,

sociální pojištění není povinné to si platit nemusíte. Zdravotní pojištěné by za vás měl odvést zaměstnavatel a to i v případě že odpracujete jen část měsíce (července). Pro jistotu je ale lepší, si na zdravotní pojišťovnu zavolat a potvrdit si, že ho skutečně odvedl. "Jediné" o co v případě nenahlášení na úřad práce přicházíte je, že se vám tato doba nezapočítává jako náhradní doba pro budoucí důchod. Takže rozhodnutí je na vás. Jestli chcete skončit hned na začátku července, tak bych se asi na ÚP nahlásil. Jestli až před jeho koncem, tak to podle mého nemá moc význam.
Citovat
0 #365 Lenka 2018-06-28 15:46
Dobrý den,
Chci ukončit pracovní poměr ve zkušební době, mám již domluvenou práci v jiném městě ale. Zkušební doba mi končí v červenci a nastoupit mám v srpnu. Chtěla bych však skončit dříve, abych měla čas na stěhování. Nevím však jestli se hlásit na úřad práce. Problém je, že na červenec mám navíc ještě vedlejší pracovní poměr. Pokud bych skončila v průběhu července a nastoupila až v srpnu musela bych si platit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji.
Citovat
0 #364 Pracomat.cz 2018-06-27 06:34
Cituji Jaromír Vydržel:
dobrý den, za jak dlouho se musím přihlásit na ÚP...


Dobrý den Jaromíre,

když se na úřad práce přihlásíte do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru, tak z pohledu započtené doby pro důchod se nebude brát žádná pauza mezi ukončením zaměstnání a registrací na ÚP. V případě, že se rozhodnete neregistrovat se na ÚP a platit si pojištění sám, tak jeho minimální výše (takže i pro minimální mzdu) je 1 647 Kč měsíčně a platí se na vaši zdravotní pojišťovnu.
Citovat
0 #363 Jaromír Vydržel 2018-06-26 19:26
dobrý den, za jak dlouho se musím přihlásit na ÚP, po uplynutí výpovědní lhůty,případně kolik činí zdravotní pojištění z minimální mzdy 12200/měsíc a kde se platí. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #362 Pracomat.cz 2018-06-26 11:01
Cituji Zdeněk:
Dobrý den,
byl jsem na neschopence ve výpovědní lhůtě. Do konce výpovědi mi zbývají doběhnout 4 dny....


Dobrý den Zdeňku,

pokud vám pracovní poměr končí v pátek a v pondělí začíná nový, tak registrace na ÚP nemá smysl.
Citovat
0 #361 Zdeněk 2018-06-26 10:25
Dobrý den,
byl jsem na neschopence ve výpovědní lhůtě. Do konce výpovědi mi zbývají doběhnout 4 dny. Včera, tj.25.6. mi byla neschopenka ukončena. Chtěl jsem se zeptat, zda mi tedy pracovní poměr končí pátkem 29.6. (4 dny, co mi zbývají z bývalého zaměstnání) a zda se musím hlásit na pracovní úřad, když od pondělí 2.7.2018 nastupuji do nového zaměstnání. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #360 Pracomat.cz 2018-06-25 09:15
Cituji Zdeněk:
Dobrý večer,
jsem na neschopence ve výpovědní době...


Dobrý den Zdeňku,

úřad práce vás zaeviduje, až po skončení výpovědní doby. Nicméně pokud chcete jít na úřad práce už dříve pro shlédnutí volných míst, případně konzultaci s jeho pracovníky, tak rozhodně můžete. Co se přihlášená na úřad práce týče, je to nejlepší do tří pracovních dnů od ukončení pracovního poměru. Jen tak vám nevznikne žádná mezera v době započítávané pro důchod. Respektive doba, kdyb budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění
Citovat
0 #359 Pracomat.cz 2018-06-25 09:02
Cituji Bětka:
Dobrý den,chci se zeptat za jak dlouho se znovu můžu hlásit...


Dobrý den Bětko,

opětovná registrace je možná po šesti měsících od vyřazení.
Citovat
0 #358 Zdeněk 2018-06-24 22:57
Dobrý večer,
jsem na neschopence ve výpovědní době. Budu ji ukončovat a zbývá mi 5 dní do konce výpovědní doby.Chtěl jsem se zeptat, zda se můžu na úřadu práce registrovat i dříve než za 5 dní nebo musím počkat až mi výpovědní doby skončí? Dále jsem se chtěl zeptat, do kolika dní se mám nahlásit na úřadu práce....jestli je tam nějaká povinnost do 3 pracovních dní nebo stačí třeba do týdne. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #357 Bětka 2018-06-24 17:36
Dobrý den,chci se zeptat za jak dlouho se znovu můžu hlásit na ÚP,když se nechám sama vyřadit z evidence.
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #356 Pracomat.cz 2018-06-22 18:16
Cituji Markéta:
Dobrý den, otec dostal výpověď dohodou k 20.6.2018....


Dobrý den Markéto,

pokud se váš otec dostaví do tří pracovních dnů po ukončení zaměstnání, tak bude zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po ukončení zaměstnání. To znamená, že mu stačí dojít na ÚP v pondělí.
Citovat
0 #355 Markéta 2018-06-22 15:49
Dobrý den, otec dostal výpověď dohodou k 20.6.2018. Do kolika dní se musí nahlásit na úřadu práce? Kdyby přišel třeba o den později, jaké to bude mít následky. Důvodem by bylo že jeden den byl u lékaře (měl by potvrzení od doktora), druhý den zase bylo na ÚP otevřeno krátce a on byl na odběrech ve vzdáleném městě. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #354 Pracomat.cz 2018-06-19 09:21
Cituji Markéta:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Nedávno jsem dokončila ....


Dobrý den Markéto,

na úřad práce se nemusíte hlásit nikdy. Jen poté v případě, že za vás nikdo neodvádí zdravotní pojištění, si ho musíte hradit sama. U DPČ se zdravotní pojištění odvádí, pokud je příjem z něj vyšší než 2 500 Kč měsíčně.
Citovat
0 #353 Markéta 2018-06-18 20:41
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Nedávno jsem dokončila vyšší odborné vzdělání a během studia i v současné době mám brigádu sjednanou na DPČ a to na dobu neurčitou. Musím se tedy hlásit na pracovní úřad ?
Předem děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #352 Pracomat.cz 2018-06-15 14:47
Cituji Lucie:
Dobry den od 3.6.2018 jsem registrovana na U.P. hned ten den jsem dostala dorucenku...


Dobrý den Lucie,

pokud po vás pracovnice na úřadu práce nepožadovala dřívější dodání, tak by 27.6. mělo stačit. Pokud si chcete být stoprocentně jistá, tak jí zavolejte. Jejich chování je někdy nevyzpytatelné.
Citovat
-1 #351 Lucie 2018-06-15 06:59
Dobry den od 3.6.2018 jsem registrovana na U.P. hned ten den jsem dostala dorucenku na praci bylo vyberove rizeni a nevzali me.do kdy musim dorucenku odevzdat na U.P. kdyz dalsi nastevu mam az 27.6.?staci toho 27.6.?jak pujdu na P.U.?
Citovat
0 #350 Pracomat.cz 2018-06-08 17:09
Cituji Ludo:
Dobry den, dakujem za odpoved, ale este prosim o male upresnenie...


Dobrý den,

ukončí-li pojištěnec zaměstnání v průběhu kalendářního měsíce a stane se tzv. osobou bez zdanitelných příjmů, má povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění pouze za celé kalendářní měsíce, kdy do této kategorie patřil.

Takže když budete alespoň část měsíce na úřadu práce, tak zdravotní pojištění řešit nemusíte.
Citovat
0 #349 Ludo 2018-06-08 11:15
Dobry den, dakujem za odpoved, ale este prosim o male upresnenie : Je to tak, ze evidencia na UP pred koncom mesiaca (preto som vo svojom priklade uvadzal datumy 25.7., resp. 25.9.) staci k tomu, aby som si nemusel zaplatit zdravotni pojisteni za tento mesiac ? Ako to je presne, kolko dni z mesiaca je nutne byt v evidencii, aby stat uhradil ZP ? A je to stejne na zaciatku aj na konci evidencie (clovek sa odhlasi na zaciatku mesiaca, pretoze uz stejne nema podporu a chce na brigadu, ma platit v tomto mesiaci ZP) ?
Citovat
0 #348 Pracomat.cz 2018-06-08 09:28
[quote name="Ludo"]Dobry den, pracovny pomer mi skonci 30.6., dostanem 3mes odstupne.../quote]

Dobrý den Ludo,

pokud máte možnost přivýdělku, tak bych se na úřad práce zatím nehlásil. Nevýhoda je, že si musíte sám platit zdravotní pojištění (pokud nebude placeno z přivýdělku). Na úřad práce můžete nastoupit až od 1.10. a pokud v té době budete splňovat podmínku 12ti odpracovaných měsíců za poslední dva roky, tak máte nárok na vyplácení podpory. V případě, že přivýdělek nechcete, tak bych se na úřadu práce registroval od tří dnů po skončení pracovního poměru. Díky tomu nebudete mít z pohledu tzv. náhradní doby pro důchodové pojištění žádnou prodlevu.
Citovat
0 #347 Ludo 2018-06-07 15:09
Dobry den, pracovny pomer mi skonci 30.6., dostanem 3mes odstupne. Ak sa ihned evidujem na UP, tak 3 mesiace budem mat statom hradene zdravotne pojisteni a narok na podporu budem mat od 1.10., to je jasne. Ale co ak sa evidujem na UP napriklad az 25.7., nevznikne tym nejaky problem (dlh na ZP ? odklad vzniku naroku na podporu ?) ? Alebo ak za 7. a 8.mesiac zaplatim ZP ako osoba bez prijmov a evidencia na UP 25.9., furt sa nic nepokazi ? Zaujima ma to preto, ze evidencia na UP v dobe ked stejne nemam narok na podporu, skomplikuje moznost pripadnej brigady. Dakujem za odpoved !
Citovat
0 #346 Pracomat.cz 2018-06-06 13:14
Cituji PETRA:
Dobrý den, od 1.5.2018 jsem v evidenci úřadu práce. ..?


Dobrý den Petro,

nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období 2 let zpětně od data podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Tj. ve vašem případě 1.5.
Citovat
0 #345 PETRA 2018-06-06 12:40
Dobrý den, od 1.5.2018 jsem v evidenci úřadu práce. Moje otázka zní, jak se počítá rozhodné období 12měsíců před zařazením do evidence. Od 1.5.2016 do 1.5.2018, anebo od 1.4.2016 do 30.4.2018??
Citovat
+1 #344 Pracomat.cz 2018-05-31 16:15
Cituji Zdeněk:
Zdravím.chci že zeptat dal jsem výpověď a připraci ...


Dobrý den Zdeňku,

pro prvotní nahlášení je nutné využít pobočku v místě vašeho bydliště. Poté je možné nechat se přeřadit na jinou.
Citovat
0 #343 Zdeněk 2018-05-31 15:55
Zdravím.chci že zeptat dal jsem výpověď a připraci ještě nemám mám nárok na podporu.dekuji za odpověď.a můžu se přihlásit mimo svoje trvalé bydliště
Citovat
+1 #342 Pracomat.cz 2018-05-31 13:10
Cituji Kateřina:
Dobrý den. Jsem vedena na UP od 4.4.2018. byla mi schválena podpora ...


Dobrý den Kateřino,

taková prodleva rozhodně není (či minimálně nebývala) běžná, kontaktoval bych vašeho kontakního pracovníka s konkrétní otázkou kdy můžete očekávat peníze a co případně brání jejich vyplacení.
Citovat
0 #341 Kateřina 2018-05-31 11:49
Dobrý den. Jsem vedena na UP od 4.4.2018. byla mi schválena podpora v nezaměstnanosti... A už je konec Května a stále mi nepřišly žádné peníze.. chtěla bych se zeptat kde nebo na koho se mám obrátit.. na UP mi řekli že je vše v pořádku ale peníze stále nikde.. děkuji za odpověď.
Citovat
0 #340 Pracomat.cz 2018-05-30 09:14
Cituji Barbora:
Dobry den,
dala jsem vypoved ve zkusebni dobe ...


Dobrý den Barboro,

pokud věříte, že váš nový zaměstnavatel je seriózní a skutečně k němu nastoupíte, tak na takto extrémně krátkou dobu skutečně nemá registrace smysl.
Citovat
0 #339 Barbora 2018-05-29 21:43
Dobry den,
dala jsem vypoved ve zkusebni dobe ke dni 29.5.2018, tento den jsem jeste odpracovala, nastup do noveho zamestnani mam az 4.6.2018. Coz jsou presne 3 pracovni dny, je nutne se prihlasovat na urad prace?
Dekuji za odpoved
Citovat
0 #338 Pracomat.cz 2018-05-29 15:38
Cituji Petra:

Jde mi o měsíc červen, smlouva končí 31.5 a nová práce bude až 1.7. Jde o to jestli mi úřad práce dá nějaké peníze, když už novou práci mám sehnanou?


Už tomu rozumím, to datum jsem přehlédl. Pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti (za poslední dva roky alespoň rok odpracován), tak podporu dostanete. Konec konců, to že máte novou práci již zajištěnu jim přiznat nemusíte.
Citovat
0 #337 Petra 2018-05-29 14:54
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Petra:
Dobrý den, k 31.5 mi končí dvouměsíční ...


Dobrý den Petro,

přiznám se, že tomu úplně nerozumím. Co vám brání v tom do nové práce zavolat a oznámit, že kvůli nemoci nastoupíte později? Případně, pokud vám to zdravotní stav dovolí, se nechat pracovně uschopnit a nastoupit rovnou?


Jde mi o měsíc červen, smlouva končí 31.5 a nová práce bude až 1.7. Jde o to jestli mi úřad práce dá nějaké peníze, když už novou práci mám sehnanou?
Citovat
0 #336 Pracomat.cz 2018-05-29 14:50
Cituji Petra:
Dobrý den, k 31.5 mi končí dvouměsíční ...


Dobrý den Petro,

přiznám se, že tomu úplně nerozumím. Co vám brání v tom do nové práce zavolat a oznámit, že kvůli nemoci nastoupíte později? Případně, pokud vám to zdravotní stav dovolí, se nechat pracovně uschopnit a nastoupit rovnou?
Citovat
0 #335 Petra 2018-05-28 17:08
Dobrý den, k 31.5 mi končí dvouměsíční výpovědní lhůta, jsem v pracovní neschopnosti ale od 1.7 mám podepsanou smlouvu již v nové práci. Obracím se na Vás s dotazem, protože pracovnice z UP mi řekla, že když ukončím neschopenku, ať se k nim ani hlasit nejdu, protože mě hned pošlou do práce, co mám tedy dělat, když už mám podepsanou smlouvu jinde? Když bych šla na cca tři týdny na UP nedají mi ani korunu když mám novou práci, nebo jak to je? Předem děkuji a info a Váš čas. S pozdravem
Citovat
0 #334 Pracomat.cz 2018-05-22 16:49
Cituji Veronika:
Dobrý den, po ukončení pracovního ...


Dobrý den Veroniko,

úřad práce po vás bude chtít pravidelné návštěvy a ty budete z Norska realizovat jen těžko. V takovém případě doporučuji spíš "přejít" s dávkami na stranu země, kde budete pobývat. Praktické zkušenosti stím nemám, ale odkáži vás na europa.eu/.../index_cs.htm , kde je tento proces podrobně popsán.
Citovat
0 #333 Veronika 2018-05-22 13:04
Dobrý den, po ukončení pracovního poměru se stěhuji do Norska. Je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti, pokud mám přechodné bydliště v cizině, kde si budu dělat jazykový kurz a hledat práci? Bude pro mě komplikované se pravidelně dostavovat na schůzky. Předem děkuji za odpověď
Citovat
+1 #332 Pracomat.cz 2018-05-21 09:27
Cituji |Petra:
Dobrý den, chtěla ...


Dobrý den Petro,

pokud splníte podmínku pro podporu (tj. alespoň 1 rok odpracovaný a placené sociální pojištění z posledních dvou let), tak budete mít nárok na podporu ve výši až 55% svého průměrného měsíčního výdělku.
Citovat
0 #331 |Petra 2018-05-20 18:49
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když pracuji na DPČ a zaměstnavatel mi DPČ vypoví, mám nárok na celou výši podpory z DPČ? Děkuji Petra
Citovat
0 #330 Pracomat.cz 2018-05-19 17:35
Cituji Mirka:
Dobrý den,z...


Dobrý den Mirko,

pokud myslíte výše podpory v nezaměstnanosti, tak ta se vypočítá z vašeho předchozího výdělku.
Citovat
+1 #329 Mirka 2018-05-19 07:02
Dobrý den,z čeho se vypočítává důchod při registraci na úřadu práce?Děkuji Lázoková
Citovat
+1 #328 Pracomat.cz 2018-05-09 10:55
Cituji Olga:
Dobrý den, prosím o radu. Se synem jsem byla 4 roky na rodičovské dovolené...


Dobrý den,

ano budete mít nárok na zbývající část podpory (bez těch 6 týdmů).
Citovat
+1 #327 Pracomat.cz 2018-05-09 09:06
Cituji Petra:
Dobrý den,

měla bych prosím dotaz. Od 1.3. jsem nastoupila do nové práce....


Dobrý den Petro,

zkušební doba vám končí 31.5. a jak správně říkáte můžete skončit kdykoliv v rámci tohoto termínu. Počkal bych na podpis nové smlouvy (ještě před nástupem do nové práce) a až poté skončil v té současné.
Citovat
0 #326 Petra 2018-05-09 00:15
Dobrý den,

měla bych prosím dotaz. Od 1.3. jsem nastoupila do nové práce. Jelikož je to tam od začátku dost prapodivné, tak jsem se rozhodla hledat práci novou. Poštěstilo se a já bych měla od 21.5. nastoupit do práce nové. Podotýkám, že pracovní smlouvu nemám ještě podepsanou. Vše ohledně nástupu a podpisu by mi ještě mělo přijít do e-mailu. V té současné práci jsem ještě pořád ve zkušební době, mohu tedy odejít ze dne na den. Jen jsem se chtěla zeptat, jak to mám provést. Myslíte, že je rozumné, abych skončila teďka 11. a do té nové nastoupila až toho 21.? Je mi jasné, že pojištění za mě normálně bude odvedeno. Nevadí ale, že mi to nebude navazovat? Raději ses ptám, abych něco neučinila špatně. Předem Vám moc děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Citovat
+1 #325 Olga 2018-05-08 19:32
Dobrý den, prosím o radu. Se synem jsem byla 4 roky na rodičovské dovolené, neměla jsem se kam vrátit do zaměstnání a v lednu se tedy evidovala na ÚP. Po 6 týdnech jsem nastoupila do zaměstnání, které ale neodpovídá mým představám - špatná dopravní dostupnost, práce přesčas, vč. práce z domova. Potřebuji se také věnovat synovi, vyzvedávat ho ze školky a tak zvažuji ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Můj dotaz zní, mám nárok na podporu?
Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #324 Pracomat.cz 2018-05-08 10:12
Cituji Jana:
Dobrý den,byla jsem v evidenci UP,bohužel mi z důvodu zapomenutí schůzky ...


Dobrý den Jano,

znova se můžete registrovat po šesti měsících od vyřazení a budete mít nárok na nevyčerpanou část podpory (pokud v té době budete stále splňovat podmínku pro přiznání podpory, tj. alespoň 12 odpracovaných měsíců za poslední dva roky).
Citovat
0 #323 Jana 2018-05-07 14:51
Dobrý den,byla jsem v evidenci UP,bohužel mi z důvodu zapomenutí schůzky vyřadili svevidence a podporu jsem dostala jen za půlku měsíce.Chtela bych se zeptat kdy se můžu zas registrovat a zda mám nárok na podporu.Dekuji.
Citovat
0 #322 Pracomat.cz 2018-05-05 19:41
Cituji Katerina:
Dobry den, je mi 59 let, cely zivot chodim do zamestnani, do radneho duchodu mam nastoupit listopad 2019. Chtela bych pred odchodem do duchodu na UP, muj dotaz je tedy kdyz odejdu z prace na vlastni zadost mam narok na jakou davku? Dekuji.


Dobrý den Kateřino,

z toho co píšete se zdá, že podmínku pro přiznání podpory v nezaměstnanosti splňujete - za poslední dva roky, jste alespoň jeden rok pracovala. Protože chcete odejít na vlastní žádost, budete pobírat podporu ve výši 45% svých předchozích měsíčních příjmů a to po dobu 11 měsíců.
Citovat
0 #321 Pracomat.cz 2018-05-05 19:37
Cituji Petra:
Dobrý večer,

už jednou mi od Vás bylo skvěle poraděno. Dovoluji si tedy přijít s dotazem dalším.

Minulý týden jsem absolvovala zákroky se zuby. Jeden se konal v pondělí a další v pátek. Mezitím jsem do práce nemohla jít, byl to totiž větší zásah....


Dobrý den Petro,

raději bych se v zaměstnání domluvil předem, zda je to za ně v pořádku. Osobně by mi přišel férový a rozumný kompromis pro obě strany ve formě jednoho dne propustky a druhého dne dovolené. Obecně platí, že zaměstnavatel musí zaměstnanci poskytnout v případě vyšetření nebo ošetření prováděném ve zdravotnickém zařízení náhradu mzdy a pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance. Pracovní volno a náhrady mzdy je však zaměstnavatel povinen poskytnout jen tehdy, nelze-li vyšetření nebo ošetření provést mimo pracovní dobu. Věřím, že na spoustě věcí se dá domluvit a když zaměstnavateli jasně vysvětlíte o co jde, a že se jedná o výjimečnou situaci, tak vám vyjde vstříct.
Citovat
0 #320 Katerina 2018-05-05 15:50
Dobry den, je mi 59 let, cely zivot chodim do zamestnani, do radneho duchodu mam nastoupit listopad 2019. Chtela bych pred odchodem do duchodu na UP, muj dotaz je tedy kdyz odejdu z prace na vlastni zadost mam narok na jakou davku? Dekuji.
Citovat
0 #319 Pracomat.cz 2018-05-04 14:52
Cituji Sabina:
Dobrý den, prosím o radu. 30.4.2018 mi skončila pracovní smlouva. Do nové práce nastupuji 15.5.2018 musím se hlasit na ÚP? Děkuji.


Dobrý den Sabino,

doporučuji registraci na úřad práce i když máte práci přislíbenou. Pokud do ní nastoupíte, tak za vás nový zaměstnavatel registraci zruší. A pokud by to z nějakého důvodu nevyšlo, budete přihlášená a nemusíte nic dalšího řešit.
Citovat
-1 #318 Sabina 2018-05-03 20:58
Dobrý den, prosím o radu. 30.4.2018 mi skončila pracovní smlouva. Do nové práce nastupuji 15.5.2018 musím se hlasit na ÚP? Děkuji.
Citovat
+1 #317 Pracomat.cz 2018-05-03 17:25
Cituji Jana:
Dobrý den chtela bych se zeptat,deset let jse pracovala u jedne firmy ...


Dobrý den Jano,

pokud jste na nemocenské byla ještě před skončení pracovního poměru, případně onemocněla v tzv. sedmidenní ochrané lhůtě tak máte. Podpora v nezaměstnanosti se v takovém případě počítá z náhradní doby pojištění, kterou je čerpání nemocenské a nikoliv průměrný výdělek.
Citovat
+1 #316 Jana 2018-05-03 10:35
Dobrý den chtela bych se zeptat,deset let jse pracovala u jedne firmy pak jsem 18 měsícu byla PN dostala jsem 1duchod.Ihned jsem nastoupila do jiné práce kterou bohužel moc nezvládám,kdybych odesla a nahlasila se na UP mám nárok na podporu?Děkuji moc za odpověd Jana
Citovat
-1 #315 Petra 2018-05-02 23:15
Dobrý večer,

už jednou mi od Vás bylo skvěle poraděno. Dovoluji si tedy přijít s dotazem dalším.

Minulý týden jsem absolvovala zákroky se zuby. Jeden se konal v pondělí a další v pátek. Mezitím jsem do práce nemohla jít, byl to totiž větší zásah. Jen bych chtěla říci, že mám svého zubaře v místě trvalého bydliště, což je místo vzdálené čtyři hodiny od místa, kde pracuji. Usoudila jsem, že neschopenka by se mi nevyplatila. Požádala jsem tedy svou zubařku a propustku, a to za oba dva dny. Myslíte si, že mi s tím účetním nebude dělat problémy a uzná mi to? Mám na to prosím nárok? Zbývající tři dny jsem si jinak vzala dovolenou. V tom ale také byl háček, v práci jsem totiž pouhé dva měsíce a bylo mi řečeno, že mám nárok na pouhou 1/12 z 20 pracovních dní. Což by tedy nevycházelo ani na pouhé dva dny. Myslela jsem ale, že když už mám odpracovaný i ten duben, tak by přeci šly brát 2/12. V tom případě by to pak vycházelo na ty tři dny a ještě k tomu kousek. Chtěla jsem se jen zeptat, zda-li to tedy takto mohu u Své mzdové účetní obhájit. Nebo Vás případně požádat o radu, jak to vyřešit. Nerada bych totiž byla doma zadarmo. Předem Vám moc děkuji a budu se těšit na Vaši brzkou odpověď.

Přeji hezký zbytek večera
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.