V tomto článku se budeme věnovat motivačnímu dopisu pro přijímací pohovor do zaměstnání, ale motivační dopis slouží i pro jiné účely, třeba k přijetí na vysokou školu. Pokud skončíte těsně pod čarou, můžete díky vysvětlení své motivace studovat na dané škole dosáhnout vašeho přijetí. Motivační dopis může být také pro Erasmus nebo jiný zahraniční studijní program. Vhodně napsaným motivačním dopisem můžete získat stáž u prestižní firmy, či jinou cenou zkušenost.

 
 

Jak napsat motivační dopis v roce 2021

Cílem motivačního dopisu (vzor ke stažení) je podpořit váš životopis a zaujmout zaměstnavatele natolik, že vás pozve na pohovor. Je poměrně běžné, že firma po vás chce motivační dopis v angličtině - případně jiném cizím jazyku (vzor motivačního dopisu anglicky) i češtině. Důvodem může být úvodní ověření vašich jazykových dovedností, stejně jako fakt, že váš budoucí nadřízený nebude české národnosti a proto preferuje jiný jazyk. Motivační dopis přikládáte k životopisu a odesíláte společně - v dnešní době v naprosté většině případů stačí emailem.

Jaké oslovení v motivačním dopise použít

Pokud víte komu píšete je vhodné začínat oslovením typu "Vážený pane xxx/Vážená paní yyy". Když není zřejmé kdo je adresátem, doporučujeme použít "Dobrý den". Přeci jen to zní výrazně lépe, než "Vážená pracovnice personálního oddělení".

Obsah motivačního dopisu

Co se týče obsahu, tak není dobré opakovat věci, které jsou uvedeny v životopise, ale zkuste se spíše soustředit na to, aby jste popsali důvody proč vlastně chcete v dané firmě pracovat. Důvodem může být třeba to, že milujete psy a proto chcete pracovat ve formě co pro ně vyrábí granule, stejně jako to, že budete dělat skladníka jako v předchozím zaměstnání, ale díky stěhování  to budete mít do práce výrazně blíž.

Z podstaty motivačního dopisu vyplývá, že budete muset pro každou pozici napsat nový, nebo ho alespoň výrazně upravit. Jiný bude motivační dopis pro sociální pracovnici, než motivační dopis pro učitelku a úplně jiný bude motivační dopis pro prodavačku. Každý z nich musíte psát s ohledem na pozici na kterou se hlásíte a zamyslet se jaké vlastnosti a dovednosti od vás budoucí zaměstnavatel očekává.  Aby byl motivační dopis úspěšný, je dobré ho po dokončení dát někomu přečíst, dostane cennou zpětnou vazbu a můžete ho dále ještě vylepšit.

Motivační dopis pro absolventa

Pokud se ucházíte o svoje první zaměstnání, nemůžete sice ještě nabídnout mnoho pracovních zkušeností a budete tedy mít motivační dopis bez větší praxe, ale můžete zmínit svoje vzdělání, odhodlání prohlubovat svoje znalosti a učit se novým věcem. Rozhodně je důležité důkladně vysvětlit proč toužíte po této konkrétní práci a proč jste ten nejlepší kandidát.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]