První pracovní den, si dejte pozor, aby jste přišli do práce včas. Bude vás čekat představování kolegů a poznávání prostor nového zaměstnavatele. Z toho, že si ze spousty nových jmen budete jen málo pamatovat si nic nedělejte, takhle to má každý. Časem budete všechny své kolegy znát. Určitě se vás budou v průběhu dne ptát na to kdo jste a co jste dělali předtím. Můžete si tedy připravit toto představení předem, uděláte tak dojem na nové kolegy. To že je první dojem velmi důležitý víme všichni. V tento den vás poprvé pozná poměrně dost lidí a je tedy žádoucí, aby jste na ně zapůsobili co nejlépe. Proto je vhodné, aby na vás noví kolegové a nadřízení viděli nadšení a chuť učit se novým věcem. Je skoro jisté, že s vámi vaši noví kolegové budou chtít jít na oběd. Určitě toto pozvání přijměte, v neformálním prostředí se s kolegy seznámíte mnohem rychleji než v práci.

Pracovní smlouva a další dokumenty

První den budete také pravděpodobně podepisovat pracovní smlouvu a různé další dokumenty a směrnice. Pořádně si je přečtěte. Jedna kopie zůstává pro vás, druhá pro zaměstnavatele. Součástí pracovní smlouvy může být i dohoda o výši mzdy. Častěji však bývá samostatně, ve formě tzv. "mzdového výměru". Pracovní smlouva většinou obsahuje i zkušební dobu. Je důležité vědět, že tato sjednaná zkušební doba nemůže být později (po podpisu smlouvy) nijak prodlužována. Zaměstnavatel je také povinen vás informovat v rámci smlouvy nebo jiných firemních předpisů o délce dovolené, přesčasech, výpovědní lhůtě a rozvržení pracovní doby.

Udělejte dobrý dojem

Uvědomte si, že první dny a týdny v nové práci budete podrobně sledováni jak svým nadřízeným tak i kolegy. Je tedy důležité jim ukázat, že jejich důvěra ve vás byla oprávněná. Kromě oficiálních  pravidel, které jsou v pracovních smlouvách a podobných dokumentech existují v každé firmě i pravidla nepsaná. Všímejte si jak se kolegové chovají a reagují v různých situacích, pomůže vám to lépe zapadnout. Pokud je to možné, zkuste si najít mezi zkušenějšími kolegy mentora. Někoho kdo vám pomůže v začátcích rychle proniknout do nového zaměstnání.

Začátky můžou být těžké

Nástup do nového zaměstnání je psychicky náročný. Najednou nevíte co s kým řešit a spousta úkolů, které jste v předchozím zaměstnaní dělali snadno a automaticky se najednou zdá obtížná. Nenechte se odradit a mějte radost i z drobných úspěchů, za chvíli se zorientujete a bude se vám pracovat snáze. V těchto těžkých začátcích vám pomůže, když budete ještě pečlivější než obvykle.  Váš nadřízený vám bude dávat ze začátku spíše menší množství práce. Jakmile s ní budete hotovi, tak nečekejte až vám někdo zadá další, ale buďte proaktivní a sami si o ni řekněte. Nejdůležitějším pravidlem pro tuto chvíli je - když nevíte, tak se zeptejte!

Komentáře  

0 #2 Pracomat.cz 2017-11-06 13:12
Dobrý den Michaelo,

to je skutečně nestandardní postup. Pokud nemáte podepsanou pracovní smlouvu, pak z pohledu práva nejste v pracovním poměru.
Citovat
0 #1 Michaela 2017-11-04 21:18
Dobrý den, nedostala jsem pracovní smlouvu v den nástupu do práce, prý mají ze zákona čas do 8 pracovních dnů. To se mi ale nezdá. To platí pro přihlášení na pojišťovně ne? Děkuji za informaci.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit