Jednání o výši platu nastává ve dvou situacích. Buď hledáte nové zaměstnání a součástí přijímacího pohovoru je také vyjednávání o výši nástupního platu nebo podáváte žádost o zvýšení platu ve svém současném zaměstnání - vzor žádosti o zvýšení platu ke stažení. Obě situace si společně rozebereme.

 
 

O kolik si říct v novém zaměstnání

Hodně záleží na výchozí situaci. Určitě je vhodné udělat si průzkum mezi svými známými a na internetu a získat tak aspoň hrubou představu, jakou mzdu vám mohou nabídnout. Pokud jste bez práce, tak je lepší smířit se i s nižším platem a u pohovoru zvýšit svoji šanci že práci dostanete, tím že budete požadovat spíše nižší mzdu. Pokud už práci máte a zkoušíte si takzvaně "polepšit", můžete zkusit zariskovat a požadovat vyšší mzdu. U pohovoru vám většinou představí všechny benefity, které vám budoucí zaměstnavatel nabízí. Tyto benefity si zkuste vyčíslit finančně. Např. mobilní telefon pro soukromé účely znamená, že již nemusíte platit svoje vlastní soukromé číslo a tím pádem si k platu můžete přečíst každý měsíc částku, kterou jste dosud platili za svůj soukromý telefonní paušál. Stejně můžete započít i služební notebook nebo automobil.

Připravte se také na otázku, proč zrovna vy si zasloužíte vámi požadovaný plat. Můžete dostat otázku stylu: "Předešlý kandidát si řekl o 5 000 Kč méně, proč bychom vám měli dát tolik?".  Musíte prodat své zkušenosti a úspěchy z předešlých zaměstnání a přesvědčit svého budoucího zaměstnavatele o tom, že si požadovaný plat zasloužíte.

Osobní ohodnocení

Mzda na které se dohodnete při pohovoru se ve většině firem skládá ze dvou složek. Základní části mzdy a takzvaného osobního ohodnocení. Při porušení pracovních povinností vám může zaměstnavatel osobní ohodnocení odebrat - většinou na jeden měsíc z následujícího platu. Ve většině firem se nejedná se o běžnou věc, během své pracovní kariéry jsme se setkali pouze s jednotkami případů, kdy došlo k odebrání osobního ohodnocení. Standardní poměr při rozložení mzdy mezi základní částí mzdy a osobním ohodnocení je 70% ku 30%.

 
 

Odměny

Ve většině firem, je možnost získat i takzvané odměny. To je většinou nenároková složka platu. Bývají většinou kvartální, půlroční nebo jednoroční. Jejich výše bývá odvislá od toho jak se firmě daří, v případě že se ekonomicky nedaří je možné, že odměny budou velmi nízké, případně vůbec nebudou. Buďte tedy opatrní se započítáváním plné výše poměrné části odměn ke svému měsíčnímu platu. Ne všude je totiž dostanete v plné výši.

Jak porovnat nabízenou mzdu se svým současným platem

Při změně zaměstnání započítejte k platu také všechny bonusy a benefity, stejně jako náklady, které vám změna zaměstnání přinese. Mezi benefity nabízené zaměstnavateli patří: stravenky, příspěvky na bydlení nebo dopravu do zaměstnání, služební telefon, notebook nebo auto, příspěvek na penzijní připojištění, sportovní a kulturní vyžití. Mezi náklady lze zahrnout například delší vzdálenost do zaměstnání, případně kanceláře v centru (dražší obědy) nebo nutnost nosit do práce oblek, což může přinést zvýšené náklady na váš šatník.

Strategie vyjednávání

O konkrétní výši platu přemýšlejte ještě před pohovorem. Jeden z možných přístupů je nastavit si tři platové hladiny. Ideální mzdu, třeba 50 000 Kč, kterou řeknete když se vás personalistka zeptá na očekávaný příjem. V podstatně s ní ani nepočítáte, protože je to výrazně více než kolik berete nyní. Kdyby vám ji ale odsouhlasili, tak by to bylo skvělé. Díky ní získáte prostor pro ústupek, blíže ke druhé platové hladině.  Druhou hladinou je očekávaná mzda, v našem případě 45 000 Kč. To je mzda, se kterou jste spokojeni a ochotni za ni pracovat. Z ideální mzdy můžete ustupovat směrem k očekávané a tak zvýšit šanci, že ji dostanete. Poslední hranicí je vaše minimální mzda, tedy částka pod kterou s ohledem na svoje náklady nemůžete klesnout. Ta pro nás bude řekněme 40 000 Kč.

 
 

Žádost o zvýšení platu v současném zaměstnání

Asi nejdůležitější věcí u žádosti o zvýšení platu je její načasování. Obecně se doporučuje s žádostí počkat, alespoň rok poté co nastoupíte do práce. V ideálním případě když se firmě jako celku daří dobře a i vy osobně dosahujete dobrých výsledků, například:

  • zvýšili jste si kvalifikaci (dodělali školu, zvládli kurz nebo certifikaci)
  • vašim projektům se skvěle daří
  • získali jste pro firmu nové zakázky
  • plníte zadané cíle, lépe než je očekávané

V žádosti o zvýšení platu vždy uvádějte důvody proč by ke zvýšení platu mělo dojít, žádosti typu "Pracuji zde už 7 let .." jsou většinou předem odsouzeny k nezdaru. Žádost o zvýšení platu můžete podat písemně (vzor ke stažení) nebo ústně. V obou případech se může stát, že budete odmítnuti. Určitě v tom případě chtějte vědět důvod proč se tak stalo a co musíte udělat nebo co se musí stát, aby vaše žádost byla příště vyřízena kladně. Díky tomu budete vědět kdy to bude mít cenu opět zkusit.   

Pár obecných tipů pro vyjednávání o výši platu

O mzdě mluvit nezačínejte, počkejte až se vás zeptají.

Konkrétní částka je lepší než rozmezí. V něm odhalujete svoji spodní hranici.

Zeptejte se jak je to přesně s odměnami, kdy jsou vypláceny a jaká je obvyklá výše.

Zeptejte se, který den v měsíci je obvykle vyplácena výplata.

Zkuste si sehrát vyjednávání o mzdě "na nečisto" s někým z rodiny nebo kolegou. Trénink dělá mistra!

Attachments:
Download this file (zadost-o-zvyseni-mzdy-vzor.docx)Žádost o zvýšení mzdy vzor[ ]11 kB
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #6 Pracomat.cz 2020-01-29 16:16
Cituji Jana:
Dobrý den,pracuji jako účetní v příspěvkové organizaci zřizované městem. Vedu komplexní účetní agendu, zpracovávám mzdy, sestavuji rozpočet, provádím rozpočtová ....


Dobrý den Jano,

v katalogu prací si najděte sekci "1.02.03 ÚČETNÍ"  (případně 1.02.02 MZDOVÝ ÚČETNÍ) - pracomat.cz/.../katalog-praci-verejna-sprava.html . A podle nejvýše uvedené činnosti (kterou vykonáváte při svém zaměstnání) určíte nárok na platovou třídu.
Citovat
+1 #5 Jana 2020-01-28 22:46
Dobrý den,pracuji jako účetní v příspěvkové organizaci zřizované městem. Vedu komplexní účetní agendu, zpracovávám mzdy, sestavuji rozpočet, provádím rozpočtová opatření, stanovuji fin. strategii, zajišťuji fin. zdroje, tvorbu a čerpání fondů, zpracovávám vnitropodnikové účetní směrnice,účetní postupy v souladu s ČSUS, vedu personální agendu, školení zaměstnanců, vkládám účetní závěrku do CSUIS, zveřejňuji smlouvy v registru smluv, vedu archiv, agendu BOZP a OOP, jsem odpovědná za revize majetku. Do jaké platové třídy mám být zařazena?
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2019-03-24 15:16
Cituji Pavla:
Dobrý den,
před pár dny jsem si zažádala o zvýšení mzdy. Bylo mi vyhověno, ale nebylo mi řečeno....


Dobrý den Pavlo,

mzda může být sjednána buď přímo jako součást pracovní smlouvy nebo jako mzdový výměr. V prvním případě se jedná o akt, který musí odsouhlasit obě strany, takže podepisujete upravenou pracovní smlouvu či dodatek k ní. Mzdový výměr je v rukou zaměstnavatele, vy nic podepisovat nemusíte. Nicméně i tak by vás s ním zaměstnavatel měl seznámit, respektive dát vám jeho kopii.
Citovat
+1 #3 Pavla 2019-03-22 12:17
Dobrý den,
před pár dny jsem si zažádala o zvýšení mzdy. Bylo mi vyhověno, ale nebylo mi řečeno, jestli mám jít podepsat nějaký papír.
Podepisuje se v tomhle případě něco?
Děkuji za odpověď.
Pavla
Citovat
+1 #2 Pracomat.cz 2017-11-15 14:00
Dobrý den Lindo,

zdůvodnění o nedostatku peněz rozhodně není správné. Podívejte se na katalog prací - pracomat.cz/.../katalog-praci-verejna-sprava.html. Je zde popsána pracovní náplň vychovatele, tu srovnejte s vámi vykonávanou prací a uvidíte na jakou třídu máte nárok.
Citovat
+1 #1 Lisová 2017-11-15 09:48
Dobrý den,pracuji jako vychovatelka ŠD/současně v důchodu/-brigáda na 1 rok.Mám odborné středoškolské vzdělání pro vychovatelky
,odpracovaných 37 let,vykonávám veškerou agendu v ŠD,plány,aj.Jsem zařazena v 8.pl.třídě-pí řed.nemá peníze,její zdůvodnění.Je to správné?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].