Máme pro vás několik tipů jak postupovat při hledání nové práce, aby jste byli úspěšní u přijímacího pohovoru a nové zaměstnání získali rychle.

 
 

Životopis

Aktualizujte si svůj životopis, zahrňte do něj svoje předchozí zaměstnání, stručně popište náplň práce v nich, ale vyhněte se klamavým informacím.

Vzor životopisu si můžete stáhnout od nás, ať už klasický strukturovaný životopis nebo vzor tzv. veletrhy pracovních příležitostí. Informace uvedené v životopise není problém ověřit a nepravdivé informace vám mohou u budoucího zaměstnavatele spíše uškodit než přilepšit. Životopis si po sobě několikrát zkontrolujte, aby jste se vyvarovali všech gramatických i faktických chyb. Svým zaslaným životopisem uděláte na svého potenciálního zaměstnavatele první dojem a proto je ve vašem vlastním zájmu je udělat ho co nejlepší. Běžnou praxí je zasílání životopisu uloženého v Microsoft Word nebo podobném kancelářském editoru. Dokument můžete také uložit ve formátu pdf, kdy v menu svého textového editoru vybere "Uložit soubor jako" a vyberete typ souboru "Formát PDF". Také je dobré používat vhodný email, [email protected] zní pro vašeho budoucího zaměstnavatele mnohem profesionálněji než třeba [email protected].

Kde pracovat?

Promyslete si zda chcete pracovat ve stejném oboru, či zkusit něco nového. Stejně tak jako lokalitu - budete se ochotni kvůli vyššímu platu například přestěhovat? Nebo dojíždět do práce každý den o 20 minut déle? Počítejte s tím, že pokud se bude hlásit mimo obor ve kterém máte zkušenosti, tak budete pravděpodobně s platem začínat níže. Pokud si nejste jisti, zda máte pro práci v jiném oboru předpoklady, můžete vyzkoušet kariérové poradenství.

Před vlastním hledáním nového zaměstnání je dobré sepsat si svoje vlastnosti a znalosti. Tento seznam pak porovnejte s požadavky na pracovní pozici o kterou máte zájem. Přestože se jedná o odlišný obor než v jakém jste pracovali dosud, může se ukázat že pro něj máte všechny předpoklady. Ať už jde o získané pracovní zkušenosti nebo povahové rysy vaší osobnosti. To vám také může pomoci jako silný argument v motivačním dopise nebo osobním pohovoru.

 
 

Tipy pro úspěšné hledání práce

Kde hledat pracovní pozice kromě našeho portálu? Zkuste veletrhy pracovních příležitostí. Nebo se zeptejte svých známých, přátel a bývalých kolegů. Velice pravděpodobně někdo z nich ví o pozici, která by pro vás mohla být vhodná. Navíc takové doporučení většinou znamená nejméně výrazně vyšší šance k tomu, aby jste se dostali minimálně do prvního kola pohovoru. Rovněž malé a začínající firmy můžou hledat svoje nové zaměstnance mimo online svět. I v tomto případě se zkuste zeptat ve svém okolí zda někdo nemá tip. 

Zkuste kontaktovat personální agentury. Mají přehled o trhu práce a snáze vám mohou pomoci získat nové zaměstnání. Pracovních agentur existují na našem trhu stovky. Jak si vybrat tu správnou? Opět pomůže získat si reference, ať už u známých nebo na internetu. Důležité je vědět, že většina personálních agentur po vás neměla chtít žádné poplatky. Pokud po vás poplatky chtít bude, dobře si rozmyslete zda služby, které za ně dostanete za to stojí. O personální agentuře hodně napoví také setkání s jejím zástupcem.

Když jste nezaměstnaní tak si pro hledání práce, vyhraďte si každý den určitý počet hodin, kdy se budete hledání práce věnovat. Samotné hledání práce je totiž práce jako každá jiná. S takovým přístupem by vám nemělo dlouho trvat, než začnete dostávat pozvánky na pracovní pohovory. Udržujte si seznam firem a pozic, které jste kontaktovali a kdy. To vám pomůže vyvarovat se tomu, že se budete na stejnou pozici hlásit vícekrát.

Důležité je neusnout na vavřínech. To že jste v x-tém kole pohovoru neznamená jistotu, že danou práci získáte. Proto hledejte práci i nadále, aby jste v případě neúspěchu nezačínali s hledáním od začátku.

Dejte si pozor na falešné nabídky práce. Většinou je u ní nejasný popis pracovní pozice, u pohovoru po vás chtějí "vstupní" poplatek, případně kontakty na vaše přátele a známé. Opět platí výše uvedené, zkuste si firmu prověřit.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #5 Pracomat.cz 2020-02-05 10:54
Cituji Kevin:
Dobrý den. Minulý týden jsem ukončil vysokou školu před koncem prvního semestru. Chci se tedy ...


Dobrý den Kevine,

v případě, že nebude mít příjem z kterého se odvádí zdravotní pojištění (v tomto případě tedy DPP nad 10 000 Kč měsíčně), tak si musíte zdravotní pojištění platit sám (v případě, že nejste student a neodvádí ho za vás stát).
Citovat
+2 #4 Pracomat.cz 2018-05-16 09:00
Cituji Lenka Vlčková:
Dobry den hledam rychle praci v Chrudimi na jednosmenny provoz ...


Dobrý den Lenko,

zkuste si vybrat z www.pracomat.cz/region/chrudim
Citovat
+1 #3 Lenka Vlčková 2018-05-16 08:35
Dobry den hledam rychle praci v Chrudimi na jednosmenny provoz prace se nebojim zivotopis mam mohl byste mi prosim pomoci dekuji Vlckova
Citovat
+2 #2 Ondřej Štastný 2016-04-18 17:24
Dobrý den,

takový problém má spousta lidí, ale jde překonat. Postupujte po malých krocích. První kontakt s budoucím zaměstnavatelem většinou neprobíhá osobně, ale po telefonu nebo emailu. Máte tedy dostatek času se připravit a pokud se bude jednat o kontakt po telefonu, vyzkoušejte si rozhovor "nanečisto" s někým z rodiny nebo z přátel. V případě, že bude následovat osobní schůzka nebojte se vyzkoušet si rozhovor opět nanečisto, třeba před zrcadlem. Čas, který této přípravě věnujete se vám vrátí v lepším průběhu schůzky a také tak získáte větší sebejistotu. Trénink dělá mistra, věřím že svůj ostych brzy překonáte a najdete si skrze náš portál vaši vysněnou práci.
Citovat
+1 #1 Jaroslava křivancová 2016-04-18 10:24
dobrý den,
hledám si práci, je mi celkově jedno co, ale jenom na jednu směnu. Hlavní problém je, že jsem strašně tichá a stydlivá a bojím se toho, jak to překonat. Je pro mě hrozně těžké dojít někam ze životopisem do podniku.
Děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].