Zákoník práce 2023 - § 50 - § 54 : Výpověď, výpovědní doba a výpovědní důvody
Zákoník práce 2023 - § 94 : Noční práce
§ 94- Noční práce
Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.
Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby zaměstnanec pracující v noci byl vyšetřen poskytovatelem pracovnělékařských služeb v případech a za podmínek stanovených pro pracovnělékařské služby zákonem o specifických zdravotních službách. Úhrada poskytnutých zdravotních služeb nesmí být na zaměstnanci požadována.
Zaměstnavatel je povinen zajišťovat pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení.
Pracoviště, na kterém se pracuje v noci, je zaměstnavatel povinen vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Rad bych se zeptal jestli je v pořádku, když mi 15. Začíná dovolená a zaměstnavatel mi naplánoval ...
Dobrý den Martine,
to vypadá na adminstrativní chybu, zkuste zaměstnavatele kontaktovat a věřím že se to vyřeší. Jako může vás z dovolené odvolat, ale o tento případ se nejspíš nejedná.
Rad bych se zeptal jestli je v pořádku, když mi 15. Začíná dovolená a zaměstnavatel mi naplánoval noční směnu z která trvá od půlnoci 15. Do 9:00 do rána, to už mám v den dovolené, doufám ze to nelze. Dekuji předem za odpověd.
Dobrý den, může mi zaměstnavatel nařídit přesčas na noční směně ze dne na den o čtyři hodiny.Noční směny mám od 22:00 do 6:00 , 5x týdně
Dobrý den Kamile,
ano může. Nicméně musí dodržet minimální délku odpočinku mezi směnami (typicky 11 hodin) a maximální počet nařízených přesčasů za týden (8 hodin) a za rok (150 hodin).
prosím Vás, chtěl bych se zeptat, zda zaměstnavatel může zaměstnanci povinně ...
Dobrý den Tomáši,
předpokládám, že se jedná o práci přesčas v délce směny 8 hodin? V takovém případě ji zaměstnavatel dodržet může za předpokladu dodržení limitu nařízené práce přesčas (8 hodin týdně, 150 hodin ročně) a minimální doby odpočinku mezi směnami. Tedy pokud byla vaše předcházející směna noční z čtvrtka na pátek, je to v pořádku.
rozhodující dobou pro uznání dovolené je minimálně 60 dní trvání nepřetržitého právního poměru. V praxi se lze občas setkat s tím, že zaměstnanec zaměstnanec dostane dovolenou ještě před touto dobou, ale v takovém případě se jedná o projev dobré vůle zaměstnavatele a nikoliv právo zaměstnance. Žádat o neplacené volno je možné, ale opět se jedná (až na vyjímky jako je svatba, narození dítěte atd.) o projev dobré vůle zaměstnavatele a nikoliv právo zaměstnance.
Můžu se ještě zeptat, mimo noční. Kdy má zaměstnanec nárok na dovolenou, myslím po jaké době od nástupu? A může si zaměstnanec požádat o neplacené volno, když nemá dovolenou?
Dobrý den, kolegyně dělá 12tky den noc, teď má dvě noční, po té druhé noční kdy končí v 7 ráno ( směnu má 19:00-7:00) ji šéf ten samý den,kdy ráno přijde z druhé noční, dal směnu ještě od 13:00 do 18:00. Je to možné?
Dobrý den Lucko,
dle § 90 ZP platí:
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin,
Odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
Z toho co píšete vy se jedná o odpočinek v délce 6 hodin a to není v souladu se zákonem.
Dobrý den, kolegyně dělá 12tky den noc, teď má dvě noční, po té druhé noční kdy končí v 7 ráno ( směnu má 19:00-7:00) ji šéf ten samý den,kdy ráno přijde z druhé noční, dal směnu ještě od 13:00 do 18:00. Je to možné?
můžu se zeptat na kontext dotazu? Zákoník práce zná pojem nepřetržitého odpočinku mezi směnami. Ten musí být po dobu alespoň 11 hodin. Kromě toho existuje ještě nepřetržitý odpočinek v týdnu, který musí být poskytnut v trvání alespoň 35 hodin v kuse. Obecně řečeno den kdy pracujete den volna není.
odpověď je trochu složitější. Zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o děti mladší 15 let poskytuje zákoník práce zvláštní ochranu za účelem skloubení jejich rodinného a pracovního života. To znamená, že můžete zaměstnavatele písemně požádat o úpravu pracovní doby, tak abyste se zbavila práce v noci. Zaměstnavatel může tuto žádost o úpravu pracovní doby odmítnout pouze tehdy, brání-li mu v tom vážné provozní důvody. Bohužel nikde není přesně vymezeno, co to vážné provozní důvody jsou. Nicméně je zaměstnavatel musí být vždy schopen prokázat. A v případě neshody o tom finálně rozhoduje soud.
Dobry den , pracuji 5x v tydnu od 2:45h do 11:15h a ...
Dobrý den Petře, pokud to chápu správně tak 5x týdně 8 hodin (+ půl hodiny přestávka na oběd), druhý týden máte 6 směn po osmi hodinách? Pondělí až středa a pátek až neděle? Pokud ano, tak by ten poslední den měl být brán jako práce přesčas a proplácen (případně poskytováno náhradní volno). Navíc práci přesčas lze nakázat jen do limitu 150 hodin ročně.
Dobry den , pracuji 5x v tydnu od 2:45h do 11:15h a mam vikend volny a pak mam treba praci po-st 3x od 11h do 19h den volna ctvrtek ,patek od 9h-17h a vikend zase od 2:45h do 11:15h a pondeli volno. Nezda se mi ,ze je to v poradku.Muze te mi poradit zda je to mozne takto planovane pracovat a zda je to v souladu se zakonikem prace? Dekuji
Dobrý den, rád bych se zeptal jak to je v případě, kdy mám dva dny po sobě noční a po první noční je v ...
Dobrý den Luboši,
zaměstnavatel vám musí v souladu se ZP dovolit odpočinek mezi směnami alespoň 8 hodin. V takovém případě dle mého připadá v úvahu pozdější příchod do práce (až poté co budete mít dostatečnou dobu odpočinku mezi směnami).
Dobrý den, rád bych se zeptal jak to je v případě, kdy mám dva dny po sobě noční a po první noční je v práci supervize a tím pádem mi to před noční naruší minimální odpočinek 8h. Jsem nucen na supervizi jít, nebo jsem omluven? jak se můžu bránit? Děkuji
Dobrý den,chci se zastat na kolik dni volna mám nárok po dvou dvanactihodinovich nočních?Dekuji
Dobrý den Pavlíno,
zákon neříká, kolik dní volna musíte mít po směně, ale stanovuje minimální dobu odpočinku mezi směnami a v pracovní smlouvě máte stanovu pracovní dobu (tedy kolik hodin týdně musíte odpracovat). Minimální odpočinek je stanoven na 11 hodin (ve speciálních případech může být zkrácen na 8 - viz §90 ZP pracomat.cz/.../... ).
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to s noční směnou (18:00-06:00) v den před státním svátkem? (od 00:00 ted 5,75h pracovní doby je svátek). V zákoníku tento specifický příklad nemohu dohledat. Děkuji za odpovéď
Dobrý den, mám myslím dotazy, jaké zde nepadly. 1.V práci kde pracuji...
Dobrý den,
uvedeným dvěma výkladům nerozumím, a nepřijde mi to tak v pořádku. Při práci v noci dostáváte příplatek jen za ty hodiny, které spadají do "noci". Tj. mezi 22. a 6. hodinou. Zaměstnanec pracují v noci je zákonem definovaný pojem, který poskytuje těmto zaměstnancům další nároky na lékařské prohlídky či zajištění pracoviště.
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, jestli je možné, aby mi zaměstnavatel nařídil 6. noční směnu ...
Dobrý den Šárko,
zákoník práce neomezuje zaměstnavatele v tom, kolik nočních směn po sobě smíte vykonat. Ale mezi každou směnou (jedno, zda denní či noční) musíte mít volno minimálně 12 hod. s tím, že v některých případech lze volno zkrátit na 8 hod. Ale následující doba odpočinku musí být zase o čtyři hodiny delší.
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, jestli je možné, aby mi zaměstnavatel nařídil 6. noční směnu z pátku na sobotu, na které bude probíhat inventura? Mám 3.směnný provoz Děkuji Škárka
Dobry den,rada bych se zeptala,zda je mozne mi naridit poze nocni smeny,kdyz jsem dle smlouvy prijata poze na denní...
Dobrý den Heleno,
když pominu fakt, že máte v pracovní smlouvě uveden výkon práce ve dne, tak je chování zaměstnavatele, kdy jednoho zaměstnance protěžuje, není příliš korektní. Reálně podle mého máte 3 možnosti: 1) přesvědčit zaměstnavatele, aby vám noční nedával, nebo alespoň v omezené míře 2) získat lékařské potvrzení o tom, že můžete pracovat jen ve dne 3) změnit zaměstnání
Máte samozřejmě možnost obrátit se na Inspektorát práce a předat celou věc k přezkoumání, ale tento krok pravděpodobně také povede ke změně místa.
Dobry den,rada bych se zeptala,zda je mozne mi naridit poze nocni smeny,kdyz jsem dle smlouvy prijata poze na denní. Navic,kdyz prijal o mnoho let mladsi a hlavne zdravou ženu,ktera ale slouzit ncni smeny nechce.Mam nemocne srdce,jsem navíc sluzebne nejstarsi,ale pokud dam vypoved z tohoto duvodu,o praci prijdu
Dobrý den,pracuji jako účetní 40 hodin týdně, pouze ranní směna, pružná pracovní doba...
Dobrý den Ivano,
postoj zaměstnavatele chápu, stěží po něm můžete chtít ať ignoruje zákon, ve kterém je noční práce definovaná. Nejsnadnějším rešením je podle mě mít oficiálně začátek pracovní doby od 6:00, ale reálně pracovat od 5:30 a pak končit o půl hodiny dříve. Stačí se neoficiálně domluvit s nadřízeným pracovníkem. Papírově bude vše v pořádku a vy nebudete muset půl hodiny denně čekat na začátek pracovní doby.
Dobrý den,pracuji jako účetní 40 hodin týdně, pouze ranní směna, pružná pracovní doba. Začátek pracovní doby mám v 6:00. Po změně jízdního řádu s do práce dostávám na 5:30. Chtěla jsem upravit prac dobu, ale zaměstnavatel to odmítl s tím, že by mi musel do 6:00 platit noční příplatek, ikdyž se ho sama dobrovolně bzdám. proto by mě zajímalo, zda by prac. doba nešla upravit třeba doadtkem k prac. smlouvě bez nároku na noční příplatek. Děkuji za odpověď, Ivana Vítková.
Dobrý den, může zaměstnavatel nařídit noční směny matce samoživitelce, pečující o dítě mladší 10 let ?
Dobrý den Radko,
situace je trochu složitější. Zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o děti mladší 15 let poskytuje zákoník práce zvláštní ochranu za účelem skloubení jejich rodinného a pracovního života. To znamená, že můžete zaměstnavatele písemně požádat o úpravu pracovní doby, do které spadá i omezení práce v noci. Zaměstnavatel může tuto žádost o úpravu pracovní doby odmítnout pouze tehdy, brání-li mu v tom vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody musí však zaměstnavatel být vždy schopen prokázat. A v případě neshody o tom finálně rozhoduje soud.
Dobrý den, Prosím Vás, dělám ve dvousměnném provozu. Ranní od 6:00 do 14:30 a odpolední od 14:30 do 23:00....
Dobrý den,
ZP § 78 odst. 1 písm. j) definuje noční práci jako práci konanou v noční době mezi 22. a 6. hodinou. Následně písm. k) definuje zaměstnance pracujícího v noci jako zaměstnance, který odpracuje během noční doby nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby. Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, přičemž je možné sjednat v kolektivní smlouvě jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Jen doplním, že nařízený přesčas může být maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin za celý rok.
Dobrý den, Prosím Vás, dělám ve dvousměnném provozu. Ranní od 6:00 do 14:30 a odpolední od 14:30 do 23:00. Na odpolední směně děláme standardně přesčas do 1:00. Teď po nás šéf chce, abychom dělali do 3:00 minimálně 4 dny v týdnu. Zajímalo by mě, kdy mám nárok na příplatek za práci v noci? On tvrdí, že to není noční směna. Děkuji za odpověď
měla bych dotaz. 29.5.2018 jsem měla naplánovanou noční směnu a druhý den, tj. 30.5. mi vedoucí směny dala místo volna, které bych správně měla mít, dovolenou. Dovolenou jsem si samozřejmě vybrat nechtěla, protože z ní nic po noční směně nebudu mít. Je tohle uzákoněno? Pokud mám totiž tedy dovolenou, měla bych být od 00:00 doma a ne v práci. Moc Vám děkuji za odpověd´
Pravuji na svoji žádost z důvodu ošetřování člena rodiny (92 letá matka přítelkyně po mozkové příhodě s těžkou demencí). Bylo mi umožněno upravit pracovní dobu od pů4 do 12.00 hod.Pracuji už takto půl roku a odmítli mi proplácet příplatky za noční práci. Zdůvodněno tím, že mi vyšli vstříc a tudíž na příplatky nemám nárok. Přitom ZP §94. písm, j,k praví, že nárok mám. Kde se domohu práva?
ZP § 78 odst. 1 písm. j) definuje noční práci jako práci konanou v noční době mezi 22. a 6. hodinou. Následně písm. k) definuje zaměstnance pracujícího v noci jako zaměstnance, který odpracuje během noční doby nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby. Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, přičemž je možné sjednat v kolektivní smlouvě jinou minimální výši a způsob určení příplatku.
Komentáře
Dobrý den Martine,
to vypadá na adminstrativní chybu, zkuste zaměstnavatele kontaktovat a věřím že se to vyřeší. Jako může vás z dovolené odvolat, ale o tento případ se nejspíš nejedná.
Rad bych se zeptal jestli je v pořádku, když mi 15. Začíná dovolená a zaměstnavatel mi naplánoval noční směnu z která trvá od půlnoci 15. Do 9:00 do rána, to už mám v den dovolené, doufám ze to nelze. Dekuji předem za odpověd.
Dobrý den Kamile,
ano může. Nicméně musí dodržet minimální délku odpočinku mezi směnami (typicky 11 hodin) a maximální počet nařízených přesčasů za týden (8 hodin) a za rok (150 hodin).
Dobrý den Tomáši,
předpokládám, že se jedná o práci přesčas v délce směny 8 hodin? V takovém případě ji zaměstnavatel dodržet může za předpokladu dodržení limitu nařízené práce přesčas (8 hodin týdně, 150 hodin ročně) a minimální doby odpočinku mezi směnami. Tedy pokud byla vaše předcházející směna noční z čtvrtka na pátek, je to v pořádku.
prosím Vás, chtěl bych se zeptat, zda zaměstnavatel může zaměstnanci povinně nařídit takzvanou šestou noční tedy z pátku na sobotu.
Děkuji za odpověď.
Plechta
Dobrý den Lucko,
rozhodující dobou pro uznání dovolené je minimálně 60 dní trvání nepřetržitého právního poměru. V praxi se lze občas setkat s tím, že zaměstnanec zaměstnanec dostane dovolenou ještě před touto dobou, ale v takovém případě se jedná o projev dobré vůle zaměstnavatele a nikoliv právo zaměstnance. Žádat o neplacené volno je možné, ale opět se jedná (až na vyjímky jako je svatba, narození dítěte atd.) o projev dobré vůle zaměstnavatele a nikoliv právo zaměstnance.
Díky.
Můžu se ještě zeptat, mimo noční. Kdy má zaměstnanec nárok na dovolenou, myslím po jaké době od nástupu? A může si zaměstnanec požádat o neplacené volno, když nemá dovolenou?
Děkuji
Dobrý den Lucko,
dle § 90 ZP platí:
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin,
Odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
Z toho co píšete vy se jedná o odpočinek v délce 6 hodin a to není v souladu se zákonem.
Dobrý den Marie,
můžu se zeptat na kontext dotazu? Zákoník práce zná pojem nepřetržitého odpočinku mezi směnami. Ten musí být po dobu alespoň 11 hodin. Kromě toho existuje ještě nepřetržitý odpočinek v týdnu, který musí být poskytnut v trvání alespoň 35 hodin v kuse. Obecně řečeno den kdy pracujete den volna není.
Dobrý den Radko,
odpověď je trochu složitější. Zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o děti mladší 15 let poskytuje zákoník práce zvláštní ochranu za účelem skloubení jejich rodinného a pracovního života. To znamená, že můžete zaměstnavatele písemně požádat o úpravu pracovní doby, tak abyste se zbavila práce v noci. Zaměstnavatel může tuto žádost o úpravu pracovní doby odmítnout pouze tehdy, brání-li mu v tom vážné provozní důvody. Bohužel nikde není přesně vymezeno, co to vážné provozní důvody jsou. Nicméně je zaměstnavatel musí být vždy schopen prokázat. A v případě neshody o tom finálně rozhoduje soud.
Pracuji nocni smeny,ale mam deti ( 7 a 4 leti)
Je zakon na to abych nemusela pracovat v nocni smeny ?
Dobrý den Petře,
pokud to chápu správně tak 5x týdně 8 hodin (+ půl hodiny přestávka na oběd), druhý týden máte 6 směn po osmi hodinách? Pondělí až středa a pátek až neděle? Pokud ano, tak by ten poslední den měl být brán jako práce přesčas a proplácen (případně poskytováno náhradní volno). Navíc práci přesčas lze nakázat jen do limitu 150 hodin ročně.
Nezda se mi ,ze je to v poradku.Muze te mi poradit zda je to mozne takto planovane pracovat a zda je to v souladu se zakonikem prace? Dekuji
Dobrý den Luboši,
zaměstnavatel vám musí v souladu se ZP dovolit odpočinek mezi směnami alespoň 8 hodin. V takovém případě dle mého připadá v úvahu pozdější příchod do práce (až poté co budete mít dostatečnou dobu odpočinku mezi směnami).
rád bych se zeptal jak to je v případě, kdy mám dva dny po sobě noční a po první noční je v práci supervize a tím pádem mi to před noční naruší minimální odpočinek 8h. Jsem nucen na supervizi jít, nebo jsem omluven? jak se můžu bránit? Děkuji
Dobrý den Pavlíno,
zákon neříká, kolik dní volna musíte mít po směně, ale stanovuje minimální dobu odpočinku mezi směnami a v pracovní smlouvě máte stanovu pracovní dobu (tedy kolik hodin týdně musíte odpracovat). Minimální odpočinek je stanoven na 11 hodin (ve speciálních případech může být zkrácen na 8 - viz §90 ZP pracomat.cz/.../... ).
Dobrý den Zdeňku,
co tím přesně myslíte? Jaká je výše příplatku za tu část směny ve státní svátek?
Dobrý den,
uvedeným dvěma výkladům nerozumím, a nepřijde mi to tak v pořádku. Při práci v noci dostáváte příplatek jen za ty hodiny, které spadají do "noci". Tj. mezi 22. a 6. hodinou. Zaměstnanec pracují v noci je zákonem definovaný pojem, který poskytuje těmto zaměstnancům další nároky na lékařské prohlídky či zajištění pracoviště.
Dobrý den Aleno,
ano máte tam dvě hodiny práce v noci a za ty vám náleží příplatek.
Dobrý den Lenko,
to záleží na charakteru práce. Teoreticky to možné je, představte si třeba hlídače, který je většinou také na směně v noci sám.
Děkuji.
Dobrý den Šárko,
zákoník práce neomezuje zaměstnavatele v tom, kolik nočních směn po sobě smíte vykonat. Ale mezi každou směnou (jedno, zda denní či noční) musíte mít volno minimálně 12 hod. s tím, že v některých případech lze volno zkrátit na 8 hod. Ale následující doba odpočinku musí být zase o čtyři hodiny delší.
Chtěl bych se zeptat, jestli je možné, aby mi zaměstnavatel nařídil 6. noční směnu z pátku na sobotu, na které bude probíhat inventura? Mám 3.směnný provoz
Děkuji Škárka
Dobrý den Danielo,
příplatek za noční práci dostanete právě proto, že pracujete v noci. To zda běžně pracujete na směny či nikoliv, na to nemá vliv.
přísluší mi připlatek za výjímečnou noční směnu i v případě, že běžně nepracuji na směny?
Předem děkuji za odpověď.
Daniela
Dobrý den,
celou směnu nárokovat nelze, noční prace je práce konaná v době mezi 22. a 6. hodinou. Příplatek je tedy jen za tuto dobu.
pracuji od 18 do 6 hodin, lze nárokovat příplatek za noční práci za celou směnu tedy 12 hodin?
Dobrý den Heleno,
když pominu fakt, že máte v pracovní smlouvě uveden výkon práce ve dne, tak je chování zaměstnavatele, kdy jednoho zaměstnance protěžuje, není příliš korektní. Reálně podle mého máte 3 možnosti:
1) přesvědčit zaměstnavatele, aby vám noční nedával, nebo alespoň v omezené míře
2) získat lékařské potvrzení o tom, že můžete pracovat jen ve dne
3) změnit zaměstnání
Máte samozřejmě možnost obrátit se na Inspektorát práce a předat celou věc k přezkoumání, ale tento krok pravděpodobně také povede ke změně místa.
Dobrý den Jano,
ZP v §78 definuje noční práci takto:
noční prací práce konaná v noční době; noční doba je doba mezi 22. a 6. hodinou,
Takže za tu část vaší pracovní doby příplatek dostanete.
Dobrý den Ivano,
postoj zaměstnavatele chápu, stěží po něm můžete chtít ať ignoruje zákon, ve kterém je noční práce definovaná. Nejsnadnějším rešením je podle mě mít oficiálně začátek pracovní doby od 6:00, ale reálně pracovat od 5:30 a pak končit o půl hodiny dříve. Stačí se neoficiálně domluvit s nadřízeným pracovníkem. Papírově bude vše v pořádku a vy nebudete muset půl hodiny denně čekat na začátek pracovní doby.
Dobrý den Radko,
situace je trochu složitější. Zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o děti mladší 15 let poskytuje zákoník práce zvláštní ochranu za účelem skloubení jejich rodinného a pracovního života. To znamená, že můžete zaměstnavatele písemně požádat o úpravu pracovní doby, do které spadá i omezení práce v noci. Zaměstnavatel může tuto žádost o úpravu pracovní doby odmítnout pouze tehdy, brání-li mu v tom vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody musí však zaměstnavatel být vždy schopen prokázat. A v případě neshody o tom finálně rozhoduje soud.
Dobrý den Simono,
chápu, že je to velmi nepříjemné, protože část dovolené nejspíš prospíte, ale bohužel to může udělat.
Dobrý den,
ZP § 78 odst. 1 písm. j) definuje noční práci jako práci konanou v noční době mezi 22. a 6. hodinou. Následně písm. k) definuje zaměstnance pracujícího v noci jako zaměstnance, který odpracuje během noční doby nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby. Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, přičemž je možné sjednat v kolektivní smlouvě jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Jen doplním, že nařízený přesčas může být maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin za celý rok.
Prosím Vás, dělám ve dvousměnném provozu. Ranní od 6:00 do 14:30 a odpolední od 14:30 do 23:00. Na odpolední směně děláme standardně přesčas do 1:00. Teď po nás šéf chce, abychom dělali do 3:00 minimálně 4 dny v týdnu. Zajímalo by mě, kdy mám nárok na příplatek za práci v noci? On tvrdí, že to není noční směna.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Oskare,
i na ně se vztahují omezení daná zákoníkem práce. Tzn. maximálně 150 hodin nářízených přesčasů za rok atd...
Dobrý den Adélo,
zaměstnavatel vám bohužel může čerpání dovolené nařídit.
měla bych dotaz.
29.5.2018 jsem měla naplánovanou noční směnu a druhý den, tj. 30.5. mi vedoucí směny dala místo volna, které bych správně měla mít, dovolenou. Dovolenou jsem si samozřejmě vybrat nechtěla, protože z ní nic po noční směně nebudu mít. Je tohle uzákoněno? Pokud mám totiž tedy dovolenou, měla bych být od 00:00 doma a ne v práci.
Moc Vám děkuji za odpověd´
s pozdravem
Adéla
Dobrý den Adame,
zaměstnavatel vám může nařídit maximálně 8 hodin práce přesčas týdně.
Dobrý den Radoslavo,
pokud se zaměstnavatelem nemůžete domluvit na nápravě, máme možnost obrátit se na Státní úřad inspekce práce - www.suip.cz/
ZP § 78 odst. 1 písm. j) definuje noční práci jako práci konanou v noční době mezi 22. a 6. hodinou. Následně písm. k) definuje zaměstnance pracujícího v noci jako zaměstnance, který odpracuje během noční doby nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby. Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, přičemž je možné sjednat v kolektivní smlouvě jinou minimální výši a způsob určení příplatku.