§ 93

  1. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
  2. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
  3. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
  4. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
  5. Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

§ 93a - Další dohodnutá práce přesčas ve zdravotnictví

zrušeno

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #145 Pracomat.cz 2022-11-10 12:33
Cituji Jana:
Dobrý den,
přišla jsem do nové firmy a ve mzdovém řádu mají uvedeno: "Příplatek za práci přesčas přísluší zaměstnanci jen tehdy, trvá-li nařízená ...


Dobrý den Jano,

zaměstnavatel je povinen vést evidenci pracovní doby včetně práce přesčas. Viz § 96 pracomat.cz/.../...

To, že zaměstnavatel uznává až přesčasy v délce půl hodiny je v rozporu s tímto paragrafem. Protože když budete každý den pracovat např. 25 minut přesčas, tak se dle zaměstnavatele o přesčas nejedná a to není správně. Správné je evidovat skutečnou dobu přesčasů a jejich dílčí doby sčítat.
Citovat
0 #144 Jana 2022-11-10 11:04
Dobrý den,
přišla jsem do nové firmy a ve mzdovém řádu mají uvedeno: "Příplatek za práci přesčas přísluší zaměstnanci jen tehdy, trvá-li nařízená přesčasová práce souvisle nejméně 30 minut" Je to v pořádku? Co když budu mít přesčas 1/4 hodiny a za hodiny přesčas přísluší podle ZP přece příplatek .... Děkuji.
Citovat
0 #143 Pracomat.cz 2022-09-07 18:23
Cituji Lukas:
Dobry den,
jako ridic autobusu jsem dle zakoniku prace, resp. novel, v 5. platove skupine, tzn....


Dobrý den Lukáši,

záleží o jakých příplatcích zde mluvíme. Obecně variabilní složky mzdy se do zaručené mzdy počítají, ale pokud se bavíme třeba o příplatku za práci přesčas, ten se nepočítá.
Citovat
0 #142 Lukas 2022-09-07 12:19
Dobry den,
jako ridic autobusu jsem dle zakoniku prace, resp. novel, v 5. platove skupine, tzn. 143,30 Kc/hod. zarucena mzda.
V pripadnem novem zamestnani nabizi 131,90 Kc/hod s tim, ze ostatnimi priplatky to prevysi zakonem danou zarucenou mzdu za mesic.
Je toto jednani v poradku? Precetl jsem si, ze se priplatky do toho nezapocitavaji.
Predem dekuji za odpoved.
S pozdravem, Lukas
Citovat
0 #141 Pracomat.cz 2022-08-28 17:13
Cituji Lukas:
Dobry den,
jsem ridic linkoveho autobusu do 50km. V pracovni smlouve je odstavec, ze souhlasim s praci prescas nad ramec 150 hod. rocne. Smlouva je na ....


Dobrý den Lukáši,

s prací přesčas jste souhlasil v rámci pracovní smlouvy, proto ji odmítnout nemůžete. Samozřejmě platí, že přesčasy může zaměstnavatel nastavit jen z vážných provozních důvodů. Na druhou stranu je v běžném provozu není nijak nereálné vytvořit. Pokud jde o osm hodin přesčasů týdně, tak se může rozpočítávat na delší období - celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích.
Citovat
0 #140 Lukas 2022-08-27 13:19
Dobry den,
jsem ridic linkoveho autobusu do 50km. V pracovni smlouve je odstavec, ze souhlasim s praci prescas nad ramec 150 hod. rocne. Smlouva je na 40 hod. tydne.
Denne mam 8,5 hod. pocitano do vykonu, pak jezdime jeste o vikendu 1 den cca 8 hod. Je to v poradku, kdyz prekracuji 8 hod. prescasu za tyden? Muzu prescas o vikendu odmitnout, i kdyz jsem s nim souhlasil v pracovni smlouve?
Dekuji za odpoved, s pozdravem
Lukas
Citovat
0 #139 Pracomat.cz 2022-08-18 16:40
Cituji Jana:
Dobrý den, poprvé budu mít ke studiu (na VŠ, prezenční) HPP úvazek (zkrácený, ale ještě nemám smlouvu, tak nevím, kolik hod/měsíc)....


Dobrý den Jano,

ideální je toto si se zaměstnavatelem vyjasnit předem a dohodnout se na podmínkách spolupráce kvůli škole. Pokud jde totiž o povinnost zaměstnavatele uvolnit vás kvůli studiu, tak se situace trochu komplikuje. V první řadě jde o to, zda si studiem zvyšujete předpoklady pro výkon tohoto zaměstnání. Což je vágní definice která dává prostor k různým interpretracím. Ze zákona sice máte nárok na volno na zkoušky a studium obecně, ale v praxi je to tak, že pokud zaměstnavatel "nechce" tak má prostor jak toho dosáhnout. Proto znova opakuji, že nejlepší je férová dohoda. Znám mnoho případů kdy to takto funguje bez jakýchkoliv komplikací.
Citovat
0 #138 Jana 2022-08-17 19:22
Dobrý den, poprvé budu mít ke studiu (na VŠ, prezenční) HPP úvazek (zkrácený, ale ještě nemám smlouvu, tak nevím, kolik hod/měsíc).
Můj dotaz zní: pakliže mám předem na měsíc naplánované směny a zaměstnavatel mi poví, zda bych nemohla jít do práce v nějaký den (jiný než naplánovaný), mám právo odmítnout? Běžně jsem měla DPP, ale HPP mi přijde jistější. Zase na druhou stranu musím svůj čas věnovat i škole (a práci k tomu potřebuju, takže není možnost nepracovat). Tak jsem na vážkách, zda by HPP nebyl v tomto ohledu spíš problematický.
Předem děkuji za odpověď!
Citovat
0 #137 Pracomat.cz 2022-08-10 08:57
Cituji Jan:
Dobrý den,pracují jako řidič nakl.auta.Občas místo 8h,mám i 11h,tzn.3h přesčas.Nekolikrat se mi stalo, že hodiny jsou převedeny na další měsíc a nebo možnost si je vybrat jako nahr.volno.Mám nárok si hodiny nechat proplatit, pokud nechci volno.J


Dobrý den Jane,

pokud konáte práci přesčas, tak vám vždy musí být vyplacena dosažená mzda za práci přesčas. Pokud jde o příplatek za práci přesčas, tak je zákoníkem práce upřednostněn. Co to znamená? Zjednodušeně řečeno, pokud se zaměstnavatelem domluvíte - může být náhradní volno. Ale pokud se nedomluvíte, nebo trváte na příplatku, tak má zaměstnavatel povinnost příplatek proplatit.

– čerpání náhradního volna by muselo být výslovně dohodnuto.
Citovat
0 #136 Jan 2022-08-09 16:45
Dobrý den,pracují jako řidič nakl.auta.Občas místo 8h,mám i 11h,tzn.3h přesčas.Nekolikrat se mi stalo, že hodiny jsou převedeny na další měsíc a nebo možnost si je vybrat jako nahr.volno.Mám nárok si hodiny nechat proplatit, pokud nechci volno.J
Citovat
0 #135 Pracomat.cz 2022-06-10 08:28
Cituji Michal:
Dobrý den, mám dotaz opačného směru: kolik hodin přesčasů můžu maximálně odpracovat ...


Dobrý den Michale,

přesčas který vám může zaměstnavatel nařídit je 150 hodin ročně. Víc nejde. Nicméně jako dobrovolný přesčas lze odpracovat až 416 hodin ročně (v průměru max 8 hodin za týden).
Citovat
0 #134 Michal 2022-06-09 22:02
Dobrý den, mám dotaz opačného směru: kolik hodin přesčasů můžu maximálně odpracovat? Je maximální počet hodin přesčasů na jeden půlrok, nebo na rok? žádal jsem směnu navíc a bylo mi řečeno, že mám překročený limit přesčasových hodin.. mám jich kolem 240. tzn do konce roku už si nezamakám, nebo od příštího měsíce to je druhá polovina roku můžu začít opět rubat? díky
Citovat
0 #133 Pracomat.cz 2022-05-25 06:37
Cituji Štěpán:
Dobrý den, pracuji na HPP ve firmě 3 dny práce, 3 dny volno, jedná se o 12ti ...


Dobrý den Štěpáne,

nemáte definován fond pracovní doby s delším vyrovnávacím obdobím (např. 26 (52 pokud máte kolektivní smlouvu) týdnů)? V takovém případě by se odpracované doba brala jako průměr za celé toto období
Citovat
0 #132 Štěpán 2022-05-23 14:26
Dobrý den, pracuji na HPP ve firmě 3 dny práce, 3 dny volno, jedná se o 12ti hodinové noční směny. Za Duben mám o 21 hodin víc jak je fond (nadčas), odmítají mě je proplatit, ve smlouvě nejsou nijak přesčasy ošetřeny - mám na proplacení nárok?
Děkuji za odpověď, Štěpán
Citovat
0 #131 Pracomat.cz 2022-05-03 18:18
Cituji Xx:
Dobry den, pracuji v chranene dilne zamestnavatel chce abych sla do prace v sobotu...


Dobrý den,

u zkráceného úvazku není možné práci přesčas nařídit. V případě, že se na ní dobrovolně dohodnete, má zaměstnavatel povinnost za ni zaplatit.
Citovat
0 #130 Xx 2022-05-03 02:26
Dobry den, pracuji v chranene dilne zamestnavatel chce abych sla do prace v sobotu. Ve smlouve mam 20 hod tydne od pondeli do patku). Zamestnavatel navic uvedl ze odmita proplatit prispevek za praci prescas a o vikendech. Ale praci prescas jednoduse naridil. Rekla jsem ze se mi vikend nehodi, ale zamestnavatel trva na tom ze musim prijit! Ma na to pravo? A muzu o vikendu jednoduse neprijit protoze to nemam ve smlouve? Dekuji.
Citovat
0 #129 Pracomat.cz 2022-04-07 12:19
Cituji Sandra Johanidesová:
Dobrý den, pracuji na střední škole jako bezpečnostní pracovník a dělám jen noční směny. Začínám v neděli a končím v pátek ráno...


Dobrý den Sandro,

pro jistotu to zopakuji svými slovy, že to chápu správně: Máte dvě zaměstnání, která vám (výjimečně kvůli státnímu svátku) kolidují v pracovní době. Důležité je jak je definovaná pracovní doba u zaměstnání kdy pracujete v noci. Pokud je definována jen pro práci v noci, pak je to jednoduché a zaměstnavatel vám nemůže upravit pracovní dobu. Pokud je definována volněji, nezbyde vám než se v jednom z těchto dvou zaměstnání domluvit že nemůžete přijít. Přeji hodně štěstí na vstřícného zaměstnavatele.
Citovat
0 #128 Sandra Johanidesová 2022-04-06 10:41
Dobrý den, pracuji na střední škole jako bezpečnostní pracovník a dělám jen noční směny. Začínám v neděli a končím v pátek ráno. Směna trvá od 22.00-6.30h. Mimo to mám ještě druhou práci, kterou vykonávám 3x týdně, většinou v dopoledních hodinách. Jelikož mají příští týden děti volno od čtvrtka 13.4.,tak ze středy na čtvrtek nemusím na noční směnu chodit, ale musím přijít ve čtvrtek na ranní směnu. Ale zrovna v ten čtvrtek 13.4. musím být i v té druhé práci, jelikož kolega jede na dovolenou a jsme jen my dva. Ve škole mě vedoucí nechce pustit i když jsem mu vysvětlila situaci, tak ho to nezajímá. Prý musím poslechnout, jsem tam na HPP a přijít na ranní i když mám smlouvu na noční směny. Děti tam nebudou, takže má přítomnost je zbytečná a naopak mě potřebují v té druhé práci. Co mám dělat prosím? děkuji
Citovat
0 #127 Pracomat.cz 2022-02-03 08:49
Cituji Petr:

Dobrý den. Pohotovost máme ale stává se to i mimo ni.


Dobrý den Petře,

teoreticky vám zaměstnavatel může nařídit práci přesčas i za této situace, ale pořád se musí držet zákonných limitů. Tzn. 150 hodin nařízených prací za rok a dále například to, že na dny pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit je v případech uvedených § 91 ZP - pracomat.cz/.../...
Citovat
0 #126 Petr 2022-02-02 07:02
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Petr:
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli mě může zaměstnavatel zavolat na přesčas ...


Dobrý den Petře,

pro upřesnění - nemáte sjednanou pohotovost? Jedná se skutečně o čas, kdy jste doma "mimo pracovní dobu"?

Dobrý den. Pohotovost máme ale stává se to i mimo ni.
Citovat
0 #125 Pracomat.cz 2022-02-02 06:56
Cituji Petr:
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli mě může zaměstnavatel zavolat na přesčas ...


Dobrý den Petře,

pro upřesnění - nemáte sjednanou pohotovost? Jedná se skutečně o čas, kdy jste doma "mimo pracovní dobu"?
Citovat
0 #124 Petr 2022-01-31 08:32
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli mě může zaměstnavatel zavolat na přesčas ze svého volna. Chápu že mi přesčas může nařídit ale občas se jedná třeba o dvě hodiny abych za někoho zaskočil ale takový přesčas mi ani nezaplatí cestu nehledě na to že mám doma svou práci. Pracuji jako podnikový hasič-údržbář, tedy 16ti hodinové směny ale na pracovišti jsem 24 hodin. Děkuji
Citovat
0 #123 Pracomat.cz 2021-09-22 09:12
Cituji Tomáš:
Dobrý den, chci se zeptat již pracuju ve fabrice automobilovém průmyslu, ...


Dobrý den Tomáši,

z toho co popisujete je to poměrně jednoznačné, zaměstnavatel nerespektuje omezení pro maximálně možných nařízených 150 hodin přesčasů ročně a porušuje zákon. Pokud jde o jeho nařízení, tak je přípustná i ústní forma nařízení. Každopádně pokud jde o řešení situace, tak podle zákona jste v právu vy. Nicméně zvážit situaci musíte sám, zda je zaměstnavatel ochoten k diskuzi nebo eskalování situace vyústí v ukončení pracovní poměru (ať už jedné nebo druhé strany). Osobně bych doporučil poohlédnout se pro serióznějším zaměstnavateli a až bude zajímavá nabídka tak tohoto opustit.
Citovat
-1 #122 Tomáš 2021-09-22 02:31
Dobrý den, chci se zeptat již pracuju ve fabrice automobilovém průmyslu, pracují jako seřizovac a již za skoro 9 měsíců máme s kolegy již přes 200h přesčasů,nikdo nic nepodepisoval navíc, ve smlouvě je již 150h max. Bylo nám řečeno od personálního oddělení že máme 208h přesčasů za půl roku a přes 400h ročne, všichni se boji že když něco řeknou že nepůjdou tak budou mít problémy,mě samotného už toho mám plné zuby a proto se chci zeptat o radu či váš nazor na naší situaci a jestli lze nařídit přesčas jen ústně nebo musí být písemně,dekuji
Citovat
-1 #121 Pracomat.cz 2021-09-13 17:14
Cituji Karel:
Dobrý den, mám dotaz týkající se přesčasů - zaměstnavatel má v interních podmínkách uvedeno následující "1/2 hodina ...


Dobrý den Karle,

takový předpis v pořádku není. Za práci přesčas pochopitelně náleží odměna, tedy mzda či plat. K tomu příplatek nebo náhradní volno. Obávám se, že zaměstnavatel je při výkladu pracovního práva moc kreativní. Jen pro zajímavost, čím argumentuje fakt, že se hodina nepočítá?
Citovat
0 #120 Karel 2021-09-13 15:38
Dobrý den, mám dotaz týkající se přesčasů - zaměstnavatel má v interních podmínkách uvedeno následující "1/2 hodina denně přesčasu se nepočítá, takže za přesčas 2 hodiny si budete evidovat 1,5 hodiny".

Žádná pauza mezi koncem běžné pracovní doby a začátkem přesčasu není. Je to takto v pořádku? Teď nastala situace že bych měl dělat od pondělí do pátku každý den 30 minut přesčas, ale na základě vnitřních předpisů bych si nemohl evidovat vůbec nic.
Citovat
0 #119 Pracomat.cz 2021-09-13 07:25
Cituji Jarek:
Rád bych se informoval jak to je. Píšete že zákoník práce a přesčas max. 150 hod ročně?...


Dobrý den Jaroslave,

z toho co píšete, tak zaměstnavatel rozhodně nerespektuje zákoník práce. Že toto není v pořádku, vidíte i z faktu, že oficiálně vykazované hodiny jsou jiné než ty které skutečně odpracujete.
Citovat
0 #118 Jarek 2021-09-12 10:00
Rád bych se informoval jak to je. Píšete že zákoník práce a přesčas max. 150 hod ročně?
Můj zaměstnavatel to nerespektuje 150 hod mám vyčerpán každoročně 3/21 resp. 3/20 atd.
Zaměstnavatel chce abych jezdil dodávkou 14-15 hod. denně. Že mám 1 den volna prý můžu jezdit i 16 hod. denně prý mi to dá příkazem. Problém je že se vykazuje oficiálně že jezdím 12 hod. A bokem se proplací zbytek 250 260 hod každý měsíc
Citovat
0 #117 Pracomat.cz 2021-08-18 17:39
Cituji Mirka:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s prací přesčas.Doma máme malé miminko ...


Dobrý den Mirko,

za osobu pečující o dítě se považuje vždy jen jedna osoba, v tomto případě ted vy. Manžel bohužel v tomto případě "oficiálně" pečující osobou není.
Citovat
-1 #116 Mirka 2021-08-17 13:56
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s prací přesčas.Doma máme malé miminko a starší dítě potřebuji, aby manžel vyzvedával ze školky. Vztahuje se prosím zákaz nařízení přesčasu i na manžela jako na pečující dítě do jednoho roku,nebo pouze na mě?Děkuji
Citovat
0 #115 Pracomat.cz 2021-08-07 18:56
Cituji Adam:
Dobrý den,
měl bych prosím Vás dotaz ohledně ročního limitu 150 hodin...


Dobrý den Adame,

pokud to z vašeho popisu chápu správně, tak se jednalo skutečně o dobrovolný přesčas. Do limitu 150 hodin za rok patří ty přesčasy, které vám zaměstnavatel rozkáže. Bez ohledu na váš souhlas. To, že zaměstnavatel dá k dispozici možnost jít pracovat o víkendu (ale nerozkáže vám to), takže se jedná o dobrovolnou dohodu obou stran. Souhlasil s ním zaměstnavatel a souhlasil jste s ním i vy. 
Citovat
0 #114 Adam 2021-08-07 18:34
Dobrý den,
měl bych prosím Vás dotaz ohledně ročního limitu 150 hodin. V práci jsem odpracoval 142,5 hodin nařízené práce přesčas a zbývajících 7,5 hodin jsem odpracoval na sobotním přesčasu. Zaměstnavatel pravidelně vyvěšuje “mimořádné směny” na pátek noc a sobotu ráno. Moje otázka zní zda-li se počítal přesčas o víkendu do ročního limitu. Zaměstnavatel tvrdí že tento přesčas byl dobrovolný tudíž se do limitu nepočítá, přitom s tímto sobotním přesčasem souhlasil. Předem děkuji za odpověď. Adam
Citovat
0 #113 Pracomat.cz 2021-08-05 05:54
Cituji Pepa:

A to je právě ten problém po 3 letech slibu o přidávání nám náš zaměstnavatel předložil úpravu smlouvy ve které ...


Dobrý den Pepo,

vím, že je to těžké rozhodnutí, ale zvažte zda chcete dlouhodobě spolupracovat s takovýmto zaměstnavatelem. Nevypadá to, že by měl v úmyslu respektovat zákoník práce či se chovat k zaměstnancům férově.
Citovat
0 #112 Pepa 2021-08-04 21:13
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Pepa:
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda mi může zaměstnavatel nařídit šestou směnu která je v mém případě přesčas...


Dobrý den Pepo,

skutečně platí, že zaměstnavatel by neměl práce přesčas zneužívat a využívat ji skutečně jen k pokrytí vážných provozních důvodů. Ty však nikde nejsou (protože je všechny vymezit ani není možné) nikde specifikovány a někteří zaměstnavatelé toho zneužívají. A to bude nejspíš i váš případ. Máte možnost obrátit se na inspektorát práce www.suip.cz/ a podat stížnost na chování zaměstnavatele. Nicméně i tak platí, že práci přesčas je možné nařídit jen do limitu 150 hodin ročně, nad tuto mez už nesmí práci přesčas nařizovat - pokud nemáte v rámci pracovní smlouvy sjednáno jinak.


A to je právě ten problém po 3 letech slibu o přidávání nám náš zaměstnavatel předložil úpravu smlouvy ve které je mimo jiné právě zmíněno i to že jsem se se zaměstnavatelem dohodl že budu konat práci nad rámec 150 hodin s čímž já nesouhlasil. A celkově celá ta smlouva je nám podána tak že jsme se na tom dohodli přitom nám to bylo předloženo a řečeno podepis nebo si jdi pro výpověď.
Mnohokrst vám děkuji za předchozí odpověď.
Citovat
+1 #111 Pracomat.cz 2021-08-04 20:20
Cituji Pepa:
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda mi může zaměstnavatel nařídit šestou směnu která je v mém případě přesčas...


Dobrý den Pepo,

skutečně platí, že zaměstnavatel by neměl práce přesčas zneužívat a využívat ji skutečně jen k pokrytí vážných provozních důvodů. Ty však nikde nejsou (protože je všechny vymezit ani není možné) nikde specifikovány a někteří zaměstnavatelé toho zneužívají. A to bude nejspíš i váš případ. Máte možnost obrátit se na inspektorát práce www.suip.cz/ a podat stížnost na chování zaměstnavatele. Nicméně i tak platí, že práci přesčas je možné nařídit jen do limitu 150 hodin ročně, nad tuto mez už nesmí práci přesčas nařizovat - pokud nemáte v rámci pracovní smlouvy sjednáno jinak.
Citovat
0 #110 Pepa 2021-08-04 19:53
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda mi může zaměstnavatel nařídit šestou směnu která je v mém případě přesčas. Pracuji ve třísměném provozu můj týdenní pracovní úvazek činní 37,5 hodiny týdně. V zákoníku práce je uvedeno že je to možné pouze z vážných provoznich důvodu ale můj zaměstnavatel tohle zneužívá a nařizuje nám práci přescas o víkendu každý týden a schovává to pravé za vážně provozni důvody což ale není pravda protože každý víkend jede výroba úplně stejně jako v týdnu po upozornění na to že nemusím tuto práci konat nad rámec mé týdenní pracovní doby je mi neustále odpovídano že tuto práci musím konat. Prosím o objasnění této situace.
Citovat
0 #109 Pracomat.cz 2021-06-27 22:00
Cituji Marcela:
Dobrý den,pracuji ve 12 hodinových směnách krátký dlouhý týden a teď budu ...


Dobrý den Marcelo,

stanovisko MPSV k očkování je následující. Jedná se o omluvenou nepřítomnost zaměstnance v práci,a to bez ohledu na to, zda se zaměstnanec podrobil očkovánídobrovolně nebo v souvislosti s výkonem práce. Pokud jde o následující dny, žádná taková povinnost na straně zaměstnavatele není. Reakce lidí na očkování jsou různé, pro někoho je bez komplikací, pro jiného komplikace nastat mohou. Pochopitelně pokud váš stav po očkování takový, že nebudete schopna práci vykonávat, nemůže vás zaměstnavatel k práci nutit.
Citovat
0 #108 Marcela 2021-06-27 14:23
Dobrý den,pracuji ve 12 hodinových směnách krátký dlouhý týden a teď budu mít 4 ranní 12 a mělo by následovat 4 dny volna včetně vikendu.V pátek o své volno jdu na druhé očkování a zaměstnavatel mi nařídil sobotu ranní 12, prý ho nedojima že budu po očkování a nařídit směnu mi může, když očkování je v pátek a nikde není napsáno,že mi bude špatně.Muze takto postupovat? díky za odpověď Marcela
Citovat
-1 #107 Pracomat.cz 2021-05-25 20:56
Cituji Ivo:
Dobrý den.
Máme pracovní dobu 7:00 až 15:30. Občas pracujeme přes čas - ne však déle než do 22:00....


Dobrý den Ivo,

za tu dobu budete mít nárok za příplatek za práci přesčas a rovněž i příplatek za práci v noci.
Citovat
0 #106 Ivo 2021-05-25 20:51
Dobrý den.
Máme pracovní dobu 7:00 až 15:30. Občas pracujeme přes čas - ne však déle než do 22:00.
Nyní se výjimečně stalo, (nástup byl v 7:00) že přesčas trval až do 01:00 hod, tedy 3 hodiny po 22:00 hodině. Jak je tento přesčas ohodnocen.
Děkuji Vám.
Citovat
+1 #105 Pracomat.cz 2021-04-16 16:59
Cituji Roman:

Děkuji Vám za brzkou odpověď.
Dle ZP 2020 § 114 - Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas, mám já jako zaměstnanec "volbu" mezi proplacení přesčasu, či náhradního volna. Zda-li to teda dobře chápu.


Dobrý den Romane,

ano za přesčas si můžete vybrat náhradní volno. Pracovní pohotovost (ve které nedojde k výkonu práce) však není prací přesčas.
Citovat
0 #104 Roman 2021-04-16 14:12
Cituji Pracomat.cz:

Dobrý den Romane,
nejsem si jistý, co znamená "vykazovat jako náhradní volno", ale z vašeho dotazu mám pocit, že zaměstnavatel nepřistupuje k pracovní pohotovosti z pohledu ZP správně.


Děkuji Vám za brzkou odpověď.
Dle ZP 2020 § 114 - Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas, mám já jako zaměstnanec "volbu" mezi proplacení přesčasu, či náhradního volna. Zda-li to teda dobře chápu.
Citovat
+1 #103 Pracomat.cz 2021-04-16 12:01
Cituji Roman:
Dobrý den, naše pracovní doba je od Pondělí do Pátku 7:00 - 15:00, kde každý třetí týden držíme pohotovost po dobu celého týdnu..


Dobrý den Romane,

nejsem si jistý, co znamená "vykazovat jako náhradní volno", ale z vašeho dotazu mám pocit, že zaměstnavatel nepřistupuje k pracovní pohotovosti z pohledu ZP správně. Níže uvádíme faktické náležitosti práce přesčas. Kdybych měl dát jednoduchou a stručnou odpověď za odpracovanou práci během pohotovosti máte nárok na mzdu, jen bude za skutečně odpracovanou dobu.

Pracovní pohotovost je fakticky doba, kdy jako zaměstnanec nepracujete, ale jste k výkonu práce připraven. Důležitý fakt je i to, že pracovní pohotovost probíhá mimo běžné pracoviště. A také to, že se zaměstnavatel musí se zaměstnancem na pracovní pohotovosti dohodnout. Nelze ji nařídit. Pokud jako zaměstnanec držíte pracovní pohotovost, náleží vám za ni samozřejmě odměna. I když k výkonu práce nedojde. Dle ZP je odměna ve výši 10 procent z průměrného výdělku. V případě, že během pracovní pohotovosti skutečně práci vykonáte, náleží vám mzda včetně všech příplatků. Tj, odměna za práci přesčas, v noci či o víkendu. Pokud jde o počítání takové práce, ZP stanovuje poměrně obecnou povinnost pro zaměstnovatele být schopen počítat mzdu či plat za "zlomky hodin". V praxi to znamená, že odpracovaných 15 minut máte nárok na zaplacení těchto 15 minut a nikoliv celé hodiny. Že to tak má instalatér či jiná soukromá společnost je součástí jejich obchodních podmínek a v rámci objednávky tyto podmínky přijímáte.
Citovat
0 #102 Roman 2021-04-16 10:31
Dobrý den, naše pracovní doba je od Pondělí do Pátku 7:00 - 15:00, kde každý třetí týden držíme pohotovost po dobu celého týdnu. Bylo nám řečeno, že práce v pohotovosti od 15:00 do 22:00 si budeme vykazovat jako náhradní volno a práce od 22:00 - 6:00 jako přesčas.
Můžu si říct o proplacení práce vykonané v odpoledních hodinách?
K další otázce dám příklad. Ve dvě ráno mě vzbudí s tím, že je někde porucha. Přeberu informaci a do 15min mám vyřešeno a můžu jít spát. Bylo mi řečeno, že 15 min si nemůžu vykázat a podle slov mého vedoucího/kolegy : "Já takové prkotiny ani neřeším a nikam nic nevykazuji." Dle mého názoru je tohle špatně. Tak jsem si chtěl nechat proplatit celou hodinu. Byl jsme opět uzemněn tím, že jsem se určitě celou hodinu tomu nevěnoval.
Můžu si regulárně nechat proplatit celou započatou hodinu, aniž bych musel cokoliv vysvětlovat? Máme vše podložené v systému. Nemyslím si, že když si domu pozvu instalatéra a udělá svou práci za 30 min, tak mu dám pouze polovinu z hodinové mzdy.
Děkuji za odpovědi a omlouvám se za rozsáhlou otázku.
Citovat
+1 #101 Pracomat.cz 2021-02-05 14:24
Cituji Josef Husák:
Dobrý den, mám dotaz jestli existuje nějaká výjímka ohledně ...


Dobrý den Josefe,

pokud je mi známo, žádná speciální vyjímka pro ně není. Pořád platí, že nad rámec 150 hodin ročně je možno konat přesčas "dobrovolný", tedy ten který nemůže zaměstnavatel přímo nařídit. A zaměstnance do něj lze motivovat formou odměny atd.. Dále platí, že do maximální roční doby práce přesčas nezapočítává práce, za kterou zaměstnanec čerpal náhradní volno.
Citovat
0 #100 Josef Husák 2021-02-05 13:45
Dobrý den, mám dotaz jestli existuje nějaká výjímka ohledně přesčasových hodin pro zaměstnance obce při zimní údržbě komunikací?
Vypadá to, že letos se do 150 hodin nevejdou.
Citovat
+1 #99 Pracomat.cz 2021-02-01 19:04
Cituji Aneta:
Dobrý den, chci se zeptat jestli může zaměstnavatel nařídit jako přesčas ....


Dobrý den Aneto,

přesčas v sobotu dostat nařízený můžete, ale zaměstnavatel musí respektovat obecná nařízení ohledně přesčasů. Počet nařízených hodin přesčasů za týden/rok, nepřetržitý odpočinek mezi směnami atd.. Obecně platí, že zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin.  Doba nepřetržitého odpočinku v týdnu pak činí nejméně 35 hodin.
Citovat
0 #98 Aneta 2021-02-01 11:04
Dobrý den, chci se zeptat jestli může zaměstnavatel nařídit jako přesčas sobotu při 3smněnném provozu? a ještě jeden dotaz, když se dělá 12hod. provoz, krátký a dlouhý týden, jaká je doba odpočinku po 3odpracovaných smennách hned za sebou.děkuji.
Citovat
+1 #97 Pracomat.cz 2020-12-05 15:48
Cituji František S.:
Dobrý den,
mám podobný problém jako Jiří W. V práci jsou hodiny ....


Dobrý den Františku,

z praxe vím, že ani počítání na celé čtvrthodiny není bráno inspekcí jako správné. Za mě je škoda, že je stanovení ZP tak nejednoznačné, kdyby v něm byla rovnou uvedena povinnost počítat pracovní dobu na minuty, maximálně pěti minutovky bylo by to snažší pro všechny. Dovedu si představit, že část zaměstnavatelů tak činí z neznalosti.
Citovat
0 #96 František S. 2020-12-05 11:16
Dobrý den,
mám podobný problém jako Jiří W. V práci jsou hodiny započítávány jen po celých čtvrt hodinách, tj. po 15 minutách. Může se tento časový úsek brát jako zlomek hodin, nebo je to důvod se obrátit na inspektorát práce?
Děkuji předem za odpověď.
Citovat
0 #95 Pracomat.cz 2020-12-05 08:07
Cituji Jiří W.:
Dobry den mam dotaz. Manželka v praci casto miva přesčas- zdrzeni na celnici, slozitejsi zasilka ...


Dobrý den Jiří,

takové chování docházkového systému je v rozporu se zákoníkem práce. Konkrétně §141 odstavec 2:

Mzda, plat a jejich jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce, přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje.


Který uvádí, že zaměstnavatel musí být schopen měřit odpracovaný čas na úrovni "zlomků hodin". Což rozhodně není zadávání času po půl hodinách. Doporučuji zaměstnavatele s jeho omylem seznámit a pokud to nepomůže, můžete se obrátit na inspektorát práce, aby zjednal nápravu.
Citovat
0 #94 Jiří W. 2020-12-04 18:38
Dobry den mam dotaz. Manželka v praci casto miva přesčas- zdrzeni na celnici, slozitejsi zasilka apodobne. Čili řekněme diky provozu vnejsim vlivum. Maji novy elektronicky system dochazky a ten jim dovoluje "odpipnout" pouze po pulhodinovych intercalech. Tedy 15 či 20 minut nemuze zapsat a je nucena "odpipnout" ve standartni čas. Neni toto nezakone? Zamestnavatel by mel přeci počitat jakoukoliv praci přesčas, byť by to bylo 5 minut ne ? Jak se muze v tomto pripade branit?
Citovat
0 #93 Pracomat.cz 2020-10-08 19:16
Cituji Lída:

Dobrý den.
Prosím, jsem zaměstnaná na část. úvazek u ...


Dobrý den Lído,

při částečném úvazku (na kterém pokud to čtu správně jste), vám zaměstnavatel nemůže přikazovat práci přesčas. Jen v případě, že se s vámi na tom předem dohodl.
Citovat
0 #92 Lída 2020-10-07 19:25
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Iveta:
Dobrý den, může zaměstnanec se ZPS odmítnout práci přesčas? Děkuji.


Dobrý den Iveto,

pokud bude mít lékařský posudek, který stanoví, že může vykonávat práci jen v rozsahu běžné pracovní doby a nikoliv práci přesčas, tak ano, může odmítnout. Jinak se předpokládá, že pokud je schopen vykonávat danou práci, je schopen i případného přesčasu.

Dobrý den.
Prosím, jsem zaměstnaná na část. úvazek u jednoho zaměstanvatele a to takto: 5hod. na HPP a 1 hod. na DPP, pobírám ČID 2. st. a mám totální endoprotézu v kyčli.Může po mně chtít zaměstanavatel, abych byla k dispozici i o sobotách a nedělích popř.mi nařídit, abych byla v práci déle než mám prac. úvazek? Jedná se o úklid ve fabrice a kvůli auditům je požadováno, abych byla v práci déle než mohu být. Dojíždím os. autem, jinak se do práce nedostanu.Děkuji za případnou odpověď.
Citovat
0 #91 Pracomat.cz 2020-09-24 15:53
Cituji Petr:
Dobry den mam dotaz..bezi mi 2mesicni vypovedni lhuta..vypoved jsem dal ja. Muze mi zamestnavatel naridit prescas ve vypovedni lhute?Delam u soukromnika.


Dobrý den Petře,

i během výpovědní lhůty platí práva i povinnosti pracovní vztahu pro vás i zaměstnavatele. Zaměstnavatel vám tedy může pořád nařizovat práci přesčas v zákonem stanovených limitech (8 hodin týdně).
Citovat
0 #90 Petr 2020-09-24 09:50
Dobry den mam dotaz..bezi mi 2mesicni vypovedni lhuta..vypoved jsem dal ja. Muze mi zamestnavatel naridit prescas ve vypovedni lhute?Delam u soukromnika.
Citovat
0 #89 Pracomat.cz 2020-09-23 11:42
Cituji Jakub:
Dobrý den,mám dotaz.V práci nás jako každý rok čekají inventury...


Dobrý den Jakube,

pokud vykonávání inventury spadá do náplně práce dle vaší pracovní smlouvy, tak se výkonu této činnosti nijak bránit nemůžete - pokud vám v tom nebrání zdravotní důvody.
Citovat
0 #88 Jakub 2020-09-22 23:45
Dobrý den,mám dotaz.V práci nás jako každý rok čekají inventury.Bez mého vědomí jsem byl zapsán na seznam účastníků.Může mi to zaměstnavatel nařídit?Dá se proti tomu bránit?Když se jich účastnit nechci? A nejedná se o práci přesčas dělá se to přes pracovní týden kdy má firma celozávodní dovolenou.Děkuji za odpověď
Citovat
0 #87 Pracomat.cz 2020-07-16 22:29
Cituji Dana:
Dobrý den,
mám dotaz ohledně nařízených přesčasů - naše směny jsou 12h, pokud máme pondělí ...


Dobrý den Dano,

principiálně přesčas dostat můžete i za takovýchto podmínek, ale kromě obecného limitu na nařízené přesčasy (za týden, za rok), musí zaměstnavatel respektovat ještě minimální délku odpočinku mezi směnami. Ta je standardně 11 hodin a může být zkrácen na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.  Samozřejmě pak musí být o snížené hodiny odpočinek prodloužen příště.
Citovat
0 #86 Dana 2020-07-16 20:23
Dobrý den,
mám dotaz ohledně nařízených přesčasů - naše směny jsou 12h, pokud máme pondělí - pátek dle rozpisu 4 pracovní 12 h směny může nám firma nařídit ještě 8h přesčas ?Je stanovena maximální odpracovaná doba během týdne tj. pondělí - pátek? Děkuji
Citovat
0 #85 Pracomat.cz 2020-06-26 15:08
Cituji Tomáš:
Dobrý den , mám dotaz. S kolegou máme řádnou pracovní dobu pondělí až čtvrtek a firemní auto můžu parkovat doma....


Dobrý den Tomáši,

v otázce, zda zaměstnanci náleží mzda za dobu strávenou na pracovní cestě panují často nejasnosti. Existuje jedno důležité pravidlo (viz. § 210 ZP - pracomat.cz/.../... ). Pokud pracovní cesta spadá do pracovní doby, tak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele a mzda za ni náleží. Pokud je mimo pracovní dobu, tak za ni mzda nenáleží. Uvedeno na příkladu, pokud jedete 3 hodiny do Berouna a 3 hodiny zpět, tak jde o to, kolik času v Berouně odpracujete. Pokud to bude celá pracovní doba, tak za dobu strávenou během cesty mzdu nedostanete. V opačném případě ano. To platí jak pro vás, tak pro vašeho kolegu.
Citovat
0 #84 Tomáš 2020-06-26 13:16
Dobrý den , mám dotaz. S kolegou máme řádnou pracovní dobu pondělí až čtvrtek a firemní auto můžu parkovat doma. Pokud nás firma pošle na přesčas třeba v sobotu mám já , protože řídím zaplacenou celou dobu přesčasu včetně cesty , ale kolega jen dobu strávenou na stavbě. Pak vznikají situace , že jedeme např. do Berouna 3 hodiny, 3 hodiny zpět a kolega tak 6 hodin svého volného času stráví pro firmu zadarmo. Je tento postup ze strany firmy správný ?
Citovat
+1 #83 Pracomat.cz 2020-03-06 10:51
Cituji Josef:
Dobrý den měl bych dotaz může zaměstavatel nařídit jít do práce v sobotu?


Dobrý den Josefe,

zaměstnavatel může zaměstnanci přikázat osm hodin práce přesčas. Bez ohledu na to o jaký den týdne se jedná. Pro víkend však přeci jen platí jistá omezení. V tyto dny může  zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech. Jedná se o tyto druhy prací:

naléhavé opravné práce,nakládací a vykládací práce,inventurní a závěrkové práce,práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,práce v dopravě,krmení a ošetřování zvířat.
Citovat
0 #82 Josef 2020-03-06 10:42
Dobrý den měl bych dotaz může zaměstavatel nařídit jít do práce v sobotu?
Citovat
0 #81 Pracomat.cz 2019-11-29 14:09
Cituji Iveta:
Dobrý den, může zaměstnanec se ZPS odmítnout práci přesčas? Děkuji.


Dobrý den Iveto,

pokud bude mít lékařský posudek, který stanoví, že může vykonávat práci jen v rozsahu běžné pracovní doby a nikoliv práci přesčas, tak ano, může odmítnout. Jinak se předpokládá, že pokud je schopen vykonávat danou práci, je schopen i případného přesčasu.
Citovat
0 #80 Iveta 2019-11-27 07:47
Dobrý den, může zaměstnanec se ZPS odmítnout práci přesčas? Děkuji.
Citovat
0 #79 Pracomat.cz 2019-10-04 18:44
Cituji Karla Mrackova:
Dobrý den můj dotaz se týká mého bratra v práci pracuje 12 a bylo mu ...


Dobrý den Karlo,
váš bratr má ze zákona nárok na přestávku v práci jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut (nejpozději po šesti hodinách v práci). Pokud mu v tom zaměstnavatel brání, tak porušuje zákoník práce.
Citovat
0 #78 Karla Mrackova 2019-10-04 16:34
Dobrý den můj dotaz se týká mého bratra v práci pracuje 12 a bylo mu zakázáno svacit nechápu jak je to možné.Jakym způsobem se dá bránit ve firmě pracuje cca 30 let a odejít nechce.Dekuji za odpověď Mráčková h
Citovat
0 #77 Pracomat.cz 2019-07-05 18:32
Cituji Marie:
Dobrý den, pracuji ve firmě na poloviční úvazek (50%) ....


Dobrý den Marie,

zaměstnancům co pracují na zkrácený úvazek nemůže zaměstnavatel práci přesčas nařídit. Musíte s ní souhlasit a konat ji dobrovolně.
Citovat
0 #76 Marie 2019-07-05 13:02
Dobrý den, pracuji ve firmě na poloviční úvazek (50%) se standardní pracovní smlouvou (NE DPČ), kde mám ve smlouvě stanoveno, že mám odpracovat 20 hod. týdně. Práce je v korporaci, v oblasti HR - v zákaznickém servisu pro zaměstnance z jiných zemí v rámci Evropy, Středního východu a Afriky, kdy celé oddělení funguje od pondělí do pátku (8-18 hod.). Chci se zeptat, jak je to v případě práce ve státní svátek - může mi v mém případě (poloviční úvazek) zaměstnavatel nařídit práci ve státní svátek nebo je to možné pouze s mým souhlasem? Předem děkuji za odpověď. Marie
Citovat
0 #75 Pracomat.cz 2019-04-26 18:56
Cituji Libuše:
Dobrý den,
Přicházím s dotazem docela zajímavým a to že po dobu ...


Dobrý den Libuše,

váš zaměstnavatel nerespektuje zákoník práce. Můžete mu zkusit pohrozit oznámením na inspektorát práce.
Citovat
0 #74 Libuše 2019-04-26 14:00
Dobrý den,
Přicházím s dotazem docela zajímavým a to že po dobu 6 a půl měsíce pracuji jako servírka v rychlém občerstvení, mám každý měsíc kolem 30 až 40 hodin přesčasů a za minulý měsíc mám oddelanych 322,5 hodin a když jsem žádala o pár dní volna, nebo potřebovala jsem si zajít k lékaři, bylo mi řečeno, že nemohu a že nemá kdo za mne pracovat a to že začátek směny je v 10:00 a konec v 24:00 a to klasicky dva dny v kuse bez půl hodiny přestávky na jídlo a odpočinek. Po které mám jeden den volný a pak pátek a sobotu které dělám jednou za týden 18 hodin, dodnes jsem neměla proplacené přesčasy a ani práci v noci a a na tož víkendy a svátky.
Citovat
0 #73 Pracomat.cz 2019-04-24 14:50
Cituji Mirka:
Dobrý večer,
Zaměstnavatel nám nařídil práci na oba květnové svátky s tím, že budeme mít volno 3.a 6.kvetna ...


Dobrý den Mirko,

zaměstnavatel má primárně nabízet za práci přesčas příplatek, ale může se se zaměstnancem domluvit na poskytnutí náhradního volna (místo příplatku). Tato dohoda může být součástí pracovní smlouvy nebo interního předpisu. Pokud to platí i u vás, tak na to zaměstnavatel právo má.
Citovat
+1 #72 Mirka 2019-04-23 21:00
Dobrý večer,
Zaměstnavatel nám nařídil práci na oba květnové svátky s tím, že budeme mít volno 3.a 6.kvetna s náhradou mzdy, znamená to, že budeme mít zaplacené jen odpracované hodiny a svátky ne a jestli ano, má na toto zaměstnavatel právo?
Citovat
0 #71 Pracomat.cz 2019-02-27 17:13
Cituji Petr:
Dobrý den,

Máme doma dvouměsíční dítě, manželka je na mateřské. Někde na internetu jsem se dočetl, že mi v tomto případě nemůže zaměstnavatel ....


Dobrý den Petře,

tato ochranna je primárně zamýšlena přímo pro matky či osoby, které jsou s dítětem doma a starají se o něj po většinu času. Každopádně vám zaměstnavatel může nakázat maximálně 8 hodin přesčasů týdně.
Citovat
0 #70 Petr 2019-02-27 16:11
Dobrý den,

Máme doma dvouměsíční dítě, manželka je na mateřské. Někde na internetu jsem se dočetl, že mi v tomto případě nemůže zaměstnavatel nařídit práci přesčas, co je na tom pravdy? Na každý týden po nás požaduje min 8hodin přesčas a občas i po noční směně tentýž den odpolední směnu.

Děkuji, Petr
Citovat
0 #69 Pracomat.cz 2019-02-15 10:07
Cituji Petr:
Dobrý den.
A ještě do třetice... Když mám na adrese svého bydliště sklad s pracovním materiálem...


Dobrý den Petře,

přiznávám, že se skladem materiálu v místě bydliště se setkáváme prvně a nemáme s tím žádnou zkušenost. Ještě zpátky k vašemu dotazu ohledně cesty na místo jednání. Nemalá část firem to řeší flexibilní pracovní dobou a situaci řeší tak, že po zaměstnanci nechtějí odpracovat celý den, když je na cestě. Typicky 2 hodiny cesta tam, 2 hodiny cesta zpět. Vlastní práce - schůzky, jednání s klientem je třeba 5 hodin. Zaměstnavatel počítá celých 8. Vždy je to ale o domluvě v rámci firmy. I když k tomu zákonem vázani nejsou, jsou firmy které jsou tolerantní a chovají se takto. V případě, že váš zaměstnavatel k drobnějším ústupkům svolný není. možná je na místě zapřemýšlet o změně firmy.
Citovat
0 #68 Petr 2019-02-14 18:01
Dobrý den.
A ještě do třetice... Když mám na adrese svého bydliště sklad s pracovním materiálem, který každé ráno doplňuji do auta, tak ani touto činností pracovní doba nezačíná? Je totiž divné, že mě firma může poslat třeba 100km na služební jednání, pracovní doba se mi bude počítat, až od dojezdu na místo, jednání budou s přestávkou 8,5hod, ale já budu v práci hodin třeba 12 a zaplacených dostanu 8hod.
Moc Vám děkuji za odpověď!
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2019-02-14 14:26
Cituji Petr:
Dobrý den. Moc děkuji za odpověď, která mě sice nepotěšila...


Dobrý den Petře,

v takovém případě by stále mělo jít o pracovní úraz. Ten totiž může nastat přímo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi (sem spadá právě cesta za výkonem práce).
Citovat
0 #66 Petr 2019-02-13 22:00
Dobrý den. Moc děkuji za odpověď, která mě sice nepotěšila, ale musím se s tím smířit. Ještě mě však napadá, co když budu mít během cesty na pracovní návštěvy autonehodu s případným úrazem? Úraz by byl posouzený jako pracovní, nebo soukromý? Moc Vám děkuji za odpověď!
Citovat
0 #65 Pracomat.cz 2019-02-13 15:07
Cituji Petr:
Dobrý den. Pracuji u společnosti jako obchodní zástupce...


Dobrý den Petře,

aktuálně má bohužel pro vás opravdu pravdu zaměstnavatel. Nicméně na úrovni Evropské Soudu nedávno vešel v platnost rozsudek, který cestu z i na místo výkonu práce považuje za pracovní dobu. Zda a kdy se to projeví i v českých zákonech zatím nevíme.
Citovat
0 #64 Petr 2019-02-13 12:10
Dobrý den. Pracuji u společnosti jako obchodní zástupce. Služebním vozidlem parkuji na místě svého bydliště, kde mám i příruční sklad. Zaměstnavatel mi nechce počítat do pracovní doby nakládání a vykládání vozu, ani dobu příjezdu na první pracovní schůzku a ani dobu návratu z poslední pracovní schůzky. Je v právu zaměstnavatel, nebo se mají tyto aktivity do pracovní doby počítat? Moc Vám děkuji za odpověď!
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2019-02-10 09:04
Cituji Tom:
Dobrý den, prosím o vysvětlení. Jedná se o výpočet mzdy práce přesčas...


Dobrý den Tome,

příplatek se vypočítává z průměru za poslední tři měsíce. To znamená, že z těch 285 Kč za hodinu. K tomu se přidá navýšení hrubé mzdy za odpracovanou dobu přesčas. Příklad: základní mzda je 23 000 Kč, přesčas je 18 hodin. Výpočet základní mzdy: (23 000 : 160) x (160 + 18) = 25 587,50 Kč + k tomu příplatek 25% za těch 18 hodin přesčasu spočítáná z průměrné dosažené mzdy za poslední tři měsíce.
Citovat
0 #62 Tom 2019-02-09 21:00
Dobrý den, prosím o vysvětlení. Jedná se o výpočet mzdy práce přesčas. Průměr mzdy na hodinu díky vánočním prémiím za poslední 3 měsíce (10,11,12) byl 285 Kč/h. V lednu jsem měl základní plat 30200. Hodin 176. Měl jsem 22 hodin přesčasu (k těm 176). Příplatek za práci přesčas 25 proc. vypočítala účetní z těch 285 (tedy 1567), ale těch 22 hodin, nárok na mzdu počítala z 30200/176x22. Proč se nepočítá nárok na mzdu také z průměru z předešlých měsíců? 2. dotaz: Předchozí zaměstnavatel (3 roky zpět) vypočítával vše z průměru za poslední 3 měsíce (svátky, víkendy, přesčasy).Jaký výpočet je správně a kde je napsáno co znamená: "Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo" (ZP) (průměrná za poslední 3 měsíce, nebo průměrná v daném měsíci, nebo si může udělat průměr za jakékoliv období). 3) Předchozí zaměstnavatel navyšoval při práci přesčas i hrubou mzdu( v daném měsíci, kdy byl přesčas vykonán) o procento, které přesčas z dané měsíční mzdy tvořil. př: 200 hodin práce, 50 hodin přesčas, mzda 10000. 200/50x10000/100=4000 navýšení hrubé mzdy 10000 + 4000 a k tomu se teprve připočítávala práce za přesčas. Snad je to srozumitelné. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2018-12-04 11:26
Cituji Stanislav:
Dobry den,
zajimalo by mne jak to je s prescasem ktery je nad ramec pracovni doby ...


Dobrý den Stanislave,

pokud se nejedná o práci přesčas, na které jste se zaměstnavatelm dobrovolně nedohodl, tak se na ni vztahuje limit 8 hodin týdně.
Citovat
0 #60 Stanislav 2018-12-03 23:07
Dobry den,
zajimalo by mne jak to je s prescasem ktery je nad ramec pracovni doby z duvodu dokonceni prace? Zda se zapocitava do doby 8 hodin tydne, ktere muze zamestnavatel naridit ci nikoliv. ( Napr. Kdyz kazdy den pracuji 1,5 hodiny prescas a nasledne mi zamestnavatel naridi dalsich 8 prescasu v temz pracovnim tydnu).
Dekuji za odpoved.
Citovat
+1 #59 Pracomat.cz 2018-11-26 21:27
Cituji Evel:
Dobrý den,

Může mi zaměstnavatel nařídit práci o víkendu...


Dobrý den Evel,

práce přesčas může být v tomto případě nařízena i na víkend. Její maximální délka je osm hodin týdně.
Citovat
0 #58 Evel 2018-11-26 17:00
Dobrý den,

Může mi zaměstnavatel nařídit práci o víkendu, i když mám pracovní dobu po-pá ? Nejedná se ani o mimořádnou výrobu, ale pouze o inventuru.
Děkuji
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2018-11-13 09:34
Cituji Pavel:
Dobrý den. V kolektivní smlouvě máme stanoveno...


Dobrý den Pavle,

prvně pár definicí: Pracovní pohotovost je doba, v níž je zaměstnanec připraven k případnému výkonu práce (§78 ZP). Pracovní pohotovost může být jen na jiném místě dohodnutém se zaměstnancem, odlišném od pracovišť zaměstnavatele. V rámci této dohody může být pohotovost zaměstnanci nařízena (§95 ZP). Po dobu pracovní pohotovosti nepřísluší zaměstnanci mzda (nejedná se o výkon práce), ale odměna za pracovní pohotovost nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, není-li sjednáno v kolektivní smlouvě jinak. Výkon práce v rámci pracovní pohotovosti je prací přesčas, pokud výkon práce přesahuje stanovenou týdenní pracovní dobu, a zahrnuje se do limitů práce přesčas. Takže z pohledu práce přesčas, je jedno zda ji konáte v rámci pohotovosti nebo mimo ni. Vždy se jedná o stejnou práci práci přesčas, která spadá do stejného limitu.
Citovat
0 #56 Pavel 2018-11-12 19:16
Dobrý den. V kolektivní smlouvě máme stanoveno, že nám zaměstnavatel může nařídit 150 hodin přesčas a 2500 hodin pohotovostí. Jak rozlišit nařízený přesčas od ostatního? Je rozdíl, když přesčas povíme v pohotovosti a nebo mimo ni? Děkuji Pavel Pecl
Citovat
0 #55 Radomír 2018-10-16 17:53
Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Měl jsem za to, že pokud se jedná o pravidelně rozvrženou pracovní dobu, jsou dny na které vychází v cyklu volno chápány jako dny mého pracovního klidu. Podobně jako u zaměstnanců pracujících v klasickém pracovním týdnu jsou soboty a neděle.A v nich lze nařídit práci jen ve specifických případech. Ale jde jen o můj výklad a pravdou je, že se v uvedené problematice příliš nevyznám :)
Citovat
0 #54 Pracomat.cz 2018-10-16 15:47
Cituji Radomír:
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu, směny máme rozvržené v cyklu 2 ranní, 2 noční, po té by mělo následovat ...


Dobrý den Radomíre,

na situaci se lze dívat ve dvou rovinách. Tou první je, zda je v souladu se zákoníkem práce. Zde platí, že pracovní dobu a jednotlivé směny rozvrhuje zaměstnavatel. Kromě odpočinku mezi směnami musí být alespoň jednou v týdnu zaměstnanci umožněn delší odpočinek, tzv. nepřetržitý odpočinek v týdnu. Ten je v délce alespoň 35 hodin. Takže pokud jsou tyto základní podmínky splněny, z pohledu ZP je to v pořádku. Druhý pohled je na "solidnost" chování zaměstnavatele. Pokud se tato situace dlouhodobě opakuje, tak je na vašem zvážení zda chcete takovou práci vykonávat. Protože skloubeního rodinného a pracovního života bude opravdu náročné.
Citovat
0 #53 Radomír 2018-10-16 14:16
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu, směny máme rozvržené v cyklu 2 ranní, 2 noční, po té by mělo následovat 4 denní volno. Neustále se ovšem stává, že jsou směny posunuté, v době volna musíme do práce, pravidelnost se narušuje. Dokonce jsme nuceni hlásit, který den opravdu potřebujeme mít volný, aby s tím zaměstnavatel mohl počítat. Je to v pořádku?
Citovat
0 #52 Pracomat.cz 2018-10-16 11:05
Cituji Lukáš:
Dobrý den, mám splněný limit 150 přesčasových hodin...


Dobrý den Lukáši,

ano, v případě že za přesčas dostanete náhradní volno, tak se do limitu nepočítá. Nicméně s náhradním volnem místo příplatku musíte souhlasit, ideálně písemně ať je o tom jasný důkaz. Zaměstnavatel vás nemůže takto nuti.
Citovat
0 #51 Lukáš 2018-10-16 06:51
Dobrý den, mám splněný limit 150 přesčasových hodin. Je možné tento limit překročit bez mého souhlasu s tím, že za hodiny které tento limit překračují bude poskytnuté náhradní volno, hodiny se tedy odečtou a limit překročený vlastně nebude?
Citovat
0 #50 Pracomat.cz 2018-10-05 18:17
Cituji martin:
Dobrý den,
mám pracovní smlouvu jako THP s přihlédnutím k práci přesčas 150hod...


Dobrý den Martine,

náhradní volno za práci přesčas je neplacené.
Citovat
0 #49 martin 2018-10-04 14:04
Dobrý den,
mám pracovní smlouvu jako THP s přihlédnutím k práci přesčas 150hod. Mám aktuálně celkem asi 300hod přesčasů a zaměstnavatel mi chce dát nějaké náhradní volno místo přesčasových hodin. Pokud tedy v měsící budu čerpat např. 16hod. náhradního volna, náleží mi i tak nějaká mzda nebo se mi tyto hodiny prostě odečtou? Navíc je u nás používán systém, kdy případné hodiny přesčas jsou propláceny až po půl roce a tudíž je tedy na nás požadováno , abychom si během tohoto půl roku vybrali náhradní volno. Děkuji za radu
Citovat
-1 #48 Pracomat.cz 2018-09-20 08:02
Cituji Kateřina:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, z jaké sazby se počítá práce přesčas? Mám základní mzdu + osobní ohodnocení (každý měsíc )....


Dobrý den Kateřino,

ve svém mzdovém výměru máte sjednanou mzdu, která je vám vyplácena za odpracované hodiny bez ohledu na to zda se jedná o práci přesčas nebo nikoliv. Pokud tedy ve mzdovém výměru osobní ohodnocení nemáte, případně je uvedeno jako nenároková složka mzdy, tak je v pořádku, že se vám základní mzda počítá jen ze "základu".
Citovat
0 #47 Kateřina 2018-09-20 02:19
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, z jaké sazby se počítá práce přesčas? Mám základní mzdu + osobní ohodnocení (každý měsíc ). Přesčas mi byl proplacen ze základní mzdy a příplatek za přesčas z použitého průměru.Je to tak správně? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #46 Pracomat.cz 2018-09-10 09:28
Cituji Martin:
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli jsem dobře pochopil ohodnocení práce v sobotu a neděli. ...


Dobrý den Martine,

pokud se jednalo o práci přesčas (a ne náhradu za běžný pracovní den), tak vám náleží i příspěvek za práci přesčas. Takže běžná odměna za odpracovaný den + příplatek za práci o víkendu + příplatek za práci přesčas.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]