§ 92

  • (1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.
  • (2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.
  • (3) V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.
  • (4) Jestliže to je dohodnuto, může být v zemědělství poskytnut nepřetržitý odpočinek tak, že bude tento odpočinek za období
    • a) 3 týdnů činit celkem alespoň 105 hodin,
    • b) 6 týdnů činit při sezónních pracích celkem alespoň 210 hodin.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #4 Pracomat.cz 2018-10-22 08:06
Cituji Karel:
Dobrý den, týdnem se myslí jakýchkoli sedm dní po sobě jdoucích...


Dobrý den Karle,

viz § 350a (pracomat.cz/.../...)

Týdnem se pro účely tohoto zákona rozumí 7 po sobě následujících kalendářních dnů. Ano, plán směn musí respektovat, aby byl zajištěn nepřetržitý odpočinek v týdnu (posledních 7 dnech). Změny jsou možné, ale opět nesmí porušit právo zaměstnance na odpočinek podle Zákoníku Práce.
Citovat
0 #3 Karel 2018-10-21 20:00
Dobrý den, týdnem se myslí jakýchkoli sedm dní po sobě jdoucích, nebo týdenní období začíná nějakým určitým dnem? A ve vyrovnávacím období je povinnost vypracovat měsíční plán směn v závislosti na délce tohoto období? A pokud ano tak proč, a je možné v tomto plánu později provádět změny?
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2018-03-24 14:24
Cituji Stanislav Sedláček:
Pracuji PO-Pa od 6-14 hod Může nám zaměstnavatel nařidit pracovní soboty na dobu 2 měsíců ?


Dobrý den Stanislave,

zaměstnavatel vám může nařídit práci přesčas při závažných provozních důvodech maximálně 8 hodin týdně až do rozsahu 150 hodin za rok. Pokud dokáže odůvodnit, že ty soboty jsou na pokrytí závažných provozních důvodů tak může.
Citovat
0 #1 Stanislav Sedláček 2018-03-23 20:20
Pracuji PO-Pa od 6-14 hod Může nám zaměstnavatel nařidit pracovní soboty na dobu 2 měsíců ?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]