Zákoník práce 2020 - § 251 - Nesplnění povinnosti k odvrácení škody
Zákoník práce 2020 - § 91 : Dny pracovního klidu
§ 91
(1) Dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu, a svátky23).
(2) Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
(3) V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
a) naléhavé opravné práce,
b) nakládací a vykládací práce,
c) inventurní a závěrkové práce,
d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
g) práce v dopravě,
h) krmení a ošetřování zvířat.
(4) Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
(5) Ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výkon prací uvedených v odstavcích 3 a 4 nejvýše dvakrát v průběhu období 4 týdnů po sobě jdoucích, uplatní-li se v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
(6) U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku.
leda pokud váš zaměstnavatel využívá vyrovnávací období. V něm to funguje tak, že může trvat max. 26 týdnů. potom zaměstnavatel požaduje 26 x 40 = 1040 hodin. Toto množství práce vám rozdělí nerovnoměrně do pracovní doby. Oficiálně to žádné "napracování" svátku není, ale v praxi to k němu může mít blízko. Pokud máte klasické rozvržení pracovní doby, tak svátky dle Zákoníku práce nadpracovávat nemusíte, naopak vám za ně náleží náhrady mzdy - pokud vyjdou na den kdy máte pracovat.
Dobry den .. pokud pracujeme ve skladu a vedouci skladu nam ...
Dobrý den Tome,
začnu od konce. Přesčasy vám může nařídit i váš vedoucí a forma může být i ústní. Co se týče termínu, tak zde zákon není extra omezující. Tzn. pokud to situace firmy vyžaduje, může být přesčas plánován i takto delší dobu dopředu. Kde je naopak zákon velmi přesný, je limit práce přesčas. Maximální počet takto nařízených hodin nesmí být vyšší než 150 hodin za rok.
Dobry den .. pokud pracujeme ve skladu a vedouci skladu nam 2 mesice dopredu pise sobotni prezcasy po cely rok je to v poradku? Planovani dopredu by byt nemelo ze? Muze nam to naridit vedouci skladu nebo jen vedeni firmy (zamestnavatel) pisemne.. diky T.
Dobrý den,pracuji pres agenturu ve skladu.Mam dle smlouvy ...
Dobrý den Oto,
to že vám zaměstnavatel oznámí přesčas den předem je z pohledu zákona v pořádku. Nicmémě maximální možná délka nařízeneého přesčasu je 8 hodin týdně a maximáoně 150 hodin za rok. To se podle §309 odstavec 5) týká i agenturních zaměstnanců (pracomat.cz/.../...) - Agentura práce a uživatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance.
Dobrý den,pracuji pres agenturu ve skladu.Mam dle smlouvy 8h směny ranni/odpolední.Rikaji ze ted je sezóna srpen a září a je víc práce.Problém je v tom přesčasy napr.na tento týden byly nakazany cely týden 12h směny+8h směna v sobotu.Je tohle vůbec legální a zejména s tím že o prescasech nam je informovano sms třeba večer před další směnou takže si člověk nemůže ani nic plánovat protože nevi jaká bude druhý den směna. Děkuji za informace
Dobrý den mám dotaz ohledně nařízenych přesčasu ...
Dobrý den Kamile,
v případě, že se tato situace opakuje dlouhodobě a pravidelně, tak je hranice pro právní správnost přesčasu (závažné provozní důvody na straně zaměstnavatele), poměrně těsná. Nicméně rozhodně platí, že zaměstnavatel vám může nařídit pouze 150 hodin přesčasů za rok.
Dobrý den mám dotaz ohledně nařízenych přesčasu pracují ve čtyřsměnem provozu jde o to že nám presčasy nařizují plánované protože chybí lidi a já vždycky vim třeba týden dopředu ze mne ten přesčas nařídí je tohle jednání v souladu ze zákoníkem prace ?
nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Takže po mě může chtít pracovat 6dní v týdnu? A to kvůli a to z důvodu neplnění plánu?
nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Pracuji v dvousmenem provozu pondělí až pátek zeměstnavatel nám nařídil práci o sobotách a svátcích po dobu 4 měsíců z důvodu neplnění plánu má na to nárok.
Dobrý den, nás zaměstnavatel nám zakázal vybírat si dovolenou v týdnech ...
Dobrý den Víťo,
zaměstnavatel má právo vám nařídit kdy máte čerpat dovolenou, viz. §217 (pracomat.cz/.../...). Zkuste s ním diskutovat, jak je možné že vedoucí v takovém případě dovolenou mít může a vy nikoliv. Snad se vám povede tento rozdíl vymazat.
Dobrý den, nás zaměstnavatel nám zakázal vybírat si dovolenou v týdnech ve kterých je státní svátek, dokonce mi zakázal dovolenou v týden kdy vychází svátek na víkend. Přitom naše vedoucí si bere dovolenou kdy se ji zlíbí svátek nesvátek. Muže nám to zakazovat?
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu od 7-23 h 7 dní v týdnu.Zaměstnavatel nám plánuje směny na měsíc dopředu a nyní se mi stalo, že nám na květen naplánoval 23 směn.Taktéž mám naplánováno 6 pracovních dnů v jednom týdnu.Je to v pořádku? Děkuji, Totek
Dobrý den, v práci máme nařízené povinné přesčasy v sobotu. když v sobotu nejdeme tak máme od vedoucí nařízeno si danou sobotu nahradit další sobotou, může to zaměstnavatel nařídit, nebo si tu sobotu kdy jsme nebyli můžeme nadělat ve všední den. A je pravda, že by zaměstnanci měli za práci o víkendu dostat příplatek 50%?
Dobrý den Viktore,
zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. Viz ZP §126 - pracomat.cz/.../... . Co se týče přesčasů, tak by neměly být pravidlem, ale zaměstnavatel by je měl využívat při vyjimečných situací. Z toho pohledu je divné, že po vás chtějí nahradit přesčas , který měl řešit aktuální pracovní problém.
Dobrý den, v práci máme nařízené povinné přesčasy v sobotu. když v sobotu nejdeme tak máme od vedoucí nařízeno si danou sobotu nahradit další sobotou, může to zaměstnavatel nařídit, nebo si tu sobotu kdy jsme nebyli můžeme nadělat ve všední den. A je pravda, že by zaměstnanci měli za práci o víkendu dostat příplatek 50%?
Dobrý den, pracuji v automotive kde máme třísměnný provoz, nikoliv nepřetržitý. Má právo mi zaměstnavatel nařídit přesčas o dnu pracovního klidu? Např. šestou noční směnu z pátka na sobotu? Podle paragrafu 91 odstavce 3) tomu tak není. Moje pracovní pozice je odborný dělník ve výrobě. Do výše uvedených vyjímek, podle mého názoru tedy. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Tomáši,
ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci práci přesčas jen k výkonu nutných prací, které nelze provést jindy (viz. výpis v §91). Pokud se nejedná o uvedené práce, musí se zaměstnavatel a zaměstnanec na takové práci přesčas dohodnout a nemůže být zaměstnavatelem nařízena.
Dobrý den, pracuji v automotive kde máme třísměnný provoz, nikoliv nepřetržitý. Má právo mi zaměstnavatel nařídit přesčas o dnu pracovního klidu? Např. šestou noční směnu z pátka na sobotu? Podle paragrafu 91 odstavce 3) tomu tak není. Moje pracovní pozice je odborný dělník ve výrobě. Do výše uvedených vyjímek, podle mého názoru tedy. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Pracuji na recepci hotelu, kde máme směnný provoz (otevřeno je každý den, střídáme se na dopolední, odpolední, bez nočních směn). Zaměstnavatel chce, abych si 24.12.2017 vzala den dovolené, protože je hotel zavřen. Na tento den vychází státní svátek. Prosím Vás o sdělení, zdali je opravdu nutné si na den státního svátku čerpat dovolenou (i když se jedná o směnný provoz). Děkuji Vám za odpověď.
takové jednání není v souladu se zákoníkem práce, za práci ve státní svátek u přesčas máte nárok na příplatek. Pokud s postupem zaměstanvatele nesouhlasíte, můžete se zkusit obrátit na státní inspekci práce - www.suip.cz/
Dobrý den prosím o radu.Pracuji v drogerii Teta a letos po nás zaměstnavatel chce,že 25 a 26.12 je státní svátek,tak si to musíme nadělat a myslíme si,že tím asi nedostaneme peníze za svátek i když jsou to svátky placené.Předem děkuji Kučerová
s odkazem na § 91 odst. 6 zákoníku práce, kde se uvádí, že „U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku“. Na proplacení příplatku za svátek nárok mít nebudete, protože vaše směna začala ještě před státním svátkem. Naopak, kdyby vaše směna začala ve státní svátek a pokračovala do "všedního dne", nárok na příplatek by byl.
Dobrý den, noční směna začíná 13.dubna v 22.hod a končí 14.dubna v 6..hodin 2017.Státní svátek je 14dubna. Jaká náleží mzda zaměstnanci za tuto směnu. Vzniká nárok na proplacení příplatku za svátek od 24 hod do 6.hodin ráno. Děkuji.V.Mohaupt.
Komentáře
Dobrý den Evo,
může, ale je z důvodů uvedených v §91 odstavec 3.
může mi zamestnavatel nařídit jít do práce o svátek 1.5, nebo 8.5, když pracuji jako kontrolorka oděvů? Mohu se nějak bránit?
Dobrý den Miroslave,
leda pokud váš zaměstnavatel využívá vyrovnávací období. V něm to funguje tak, že může trvat max. 26 týdnů. potom zaměstnavatel požaduje 26 x 40 = 1040 hodin. Toto množství práce vám rozdělí nerovnoměrně do pracovní doby. Oficiálně to žádné "napracování" svátku není, ale v praxi to k němu může mít blízko. Pokud máte klasické rozvržení pracovní doby, tak svátky dle Zákoníku práce nadpracovávat nemusíte, naopak vám za ně náleží náhrady mzdy - pokud vyjdou na den kdy máte pracovat.
Má na to nárok či?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý den Tome,
začnu od konce. Přesčasy vám může nařídit i váš vedoucí a forma může být i ústní. Co se týče termínu, tak zde zákon není extra omezující. Tzn. pokud to situace firmy vyžaduje, může být přesčas plánován i takto delší dobu dopředu. Kde je naopak zákon velmi přesný, je limit práce přesčas. Maximální počet takto nařízených hodin nesmí být vyšší než 150 hodin za rok.
Dobrý den Oto,
to že vám zaměstnavatel oznámí přesčas den předem je z pohledu zákona v pořádku. Nicmémě maximální možná délka nařízeneého přesčasu je 8 hodin týdně a maximáoně 150 hodin za rok. To se podle §309 odstavec 5) týká i agenturních zaměstnanců (pracomat.cz/.../...) - Agentura práce a uživatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance.
Děkuji za informace
Dobrý den Kamile,
v případě, že se tato situace opakuje dlouhodobě a pravidelně, tak je hranice pro právní správnost přesčasu (závažné provozní důvody na straně zaměstnavatele), poměrně těsná. Nicméně rozhodně platí, že zaměstnavatel vám může nařídit pouze 150 hodin přesčasů za rok.
Dobrý den Zdeňku,
při dodržení maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin přesčasů za rok ano.
Takže po mě může chtít pracovat 6dní v týdnu? A to kvůli a to z důvodu neplnění plánu?
Dobrý den Jano,
nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Dobrý den Víťo,
zaměstnavatel má právo vám nařídit kdy máte čerpat dovolenou, viz. §217 (pracomat.cz/.../...). Zkuste s ním diskutovat, jak je možné že vedoucí v takovém případě dovolenou mít může a vy nikoliv. Snad se vám povede tento rozdíl vymazat.
Dobrý den Jiří,
jaké podmínky ohledně délky pracovní doby (směna) a odměnňovaní za ni máte uvedeny v pracovní smlouvě?
pracuji v nepřetržitém provozu od 7-23 h 7 dní v týdnu.Zaměstnavatel nám plánuje směny na měsíc dopředu a nyní se mi stalo, že nám na květen naplánoval 23 směn.Taktéž mám naplánováno 6 pracovních dnů v jednom týdnu.Je to v pořádku?
Děkuji, Totek
Dobrý den Viktore,
zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. Viz ZP §126 - pracomat.cz/.../... . Co se týče přesčasů, tak by neměly být pravidlem, ale zaměstnavatel by je měl využívat při vyjimečných situací. Z toho pohledu je divné, že po vás chtějí nahradit přesčas , který měl řešit aktuální pracovní problém.
Dobrý den Tomáši,
ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci práci přesčas jen k výkonu nutných prací, které nelze provést jindy (viz. výpis v §91). Pokud se nejedná o uvedené práce, musí se zaměstnavatel a zaměstnanec na takové práci přesčas dohodnout a nemůže být zaměstnavatelem nařízena.
ve svátek se dovolená čerpat nesmí, a to ani v nepřetržitém režimu (viz § 219, odst. 2 Zákoníku práce) - pracomat.cz/.../...
V souladu se ZP tu připadají dvě varianty, neplacené volno nebo náhradní volno.
obracím se na Vás s prosbou. Pracuji na recepci hotelu, kde máme směnný provoz (otevřeno je každý den, střídáme se na dopolední, odpolední, bez nočních směn).
Zaměstnavatel chce, abych si 24.12.2017 vzala den dovolené, protože je hotel zavřen. Na tento den vychází státní svátek.
Prosím Vás o sdělení, zdali je opravdu nutné si na den státního svátku čerpat dovolenou (i když se jedná o směnný provoz). Děkuji Vám za odpověď.
takové jednání není v souladu se zákoníkem práce, za práci ve státní svátek u přesčas máte nárok na příplatek. Pokud s postupem zaměstanvatele nesouhlasíte, můžete se zkusit obrátit na státní inspekci práce - www.suip.cz/
s odkazem na § 91 odst. 6 zákoníku práce, kde se uvádí, že „U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku“. Na proplacení příplatku za svátek nárok mít nebudete, protože vaše směna začala ještě před státním svátkem. Naopak, kdyby vaše směna začala ve státní svátek a pokračovala do "všedního dne", nárok na příplatek by byl.
noční směna začíná 13.dubna v 22.hod a končí 14.dubna v 6..hodin 2017.Státní svátek je 14dubna.
Jaká náleží mzda zaměstnanci za tuto směnu.
Vzniká nárok na proplacení příplatku za svátek
od 24 hod do 6.hodin ráno.
Děkuji.V.Mohaupt.