§ 91

 1. Dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu, a svátky23).
 2. Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
 3. V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
  1. naléhavé opravné práce,
  2. nakládací a vykládací práce,
  3. inventurní a závěrkové práce,
  4. práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
  5. při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
  6. práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
  7. práce v dopravě,
  8. krmení a ošetřování zvířat.
 4. Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
 5. Ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výkon prací uvedených v odstavcích 3 a 4 nejvýše dvakrát v průběhu období 4 týdnů po sobě jdoucích, uplatní-li se v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
 6. U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #46 Pracomat.cz 2021-07-24 07:10
Cituji Vlastimil:
Dobrý den, pracuji jako ostraha objektu, který se střeží nonstop. Když státní svátek případne na sobotu či neděli, máme právo na 100 procentní odměnu?


Dobrý den Vlastimile,

ano, máte. Případně na náhradní volno v rozsahu konané práce.
Citovat
0 #45 Vlastimil 2021-07-21 22:55
Dobrý den, pracuji jako ostraha objektu, který se střeží nonstop. Když státní svátek případne na sobotu či neděli, máme právo na 100 procentní odměnu?
Citovat
0 #44 Pracomat.cz 2021-07-15 10:25
Cituji Eva Vobecká:
Dobrý den,pracuji jako prodavačka 12ti hodinové směny,tedy dlouhý krátký ...


Dobrý den Evo,

pokud na na den státního svátku připadá vaše směna a vy do práce z důvodu svátku nejdete, tak máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného. Tyto „neodpracované hodiny“ si nijak nenapracováváte. Tudíž uvedené chování zaměstnavatele porušuje zákon.
Citovat
0 #43 Eva Vobecká 2021-07-15 09:08
Dobrý den,pracuji jako prodavačka 12ti hodinové směny,tedy dlouhý krátký týden.Na 8.5. mi připadla směna, ale obchod byl zavřený. Svátek mi nebyl proplacen a jestě jsem musela tento den nadělat,že prý by mi chyběli hodiny.Je toto jednání zaměstnavatele v souladu se zákoníkem práce? Děkuji Vobecká
Citovat
0 #42 Pracomat.cz 2021-06-24 16:32
Cituji Wotan:
Dobrý den měl bych na vás prosbu.
Mám pracovní smlouvu z roku 2016 kde je napsáno : Zaměstnanec výslovně souhlasí s výkonem práce přesčas pro Zaměstnavatele v případu provozních potřeb v maximálním rozsahu....


Dobrý den,

zákoník práce je nadřazený pracovní smlouvě, ta ho musí respektovat. Myslím, že uvedené ustanovení pracovní smlouvy by u soudu neobstálo. Pokud na to zaměstnavatel odmítá brát zřetel, můžete se obrátit na Inspektorát práce - www.suip.cz/
Citovat
0 #41 Wotan 2021-06-24 15:45
Dobrý den měl bych na vás prosbu.
Mám pracovní smlouvu z roku 2016 kde je napsáno : Zaměstnanec výslovně souhlasí s výkonem práce přesčas pro Zaměstnavatele v případu provozních potřeb v maximálním rozsahu. Zaměstanenc výslovně souhlasí s tím, že práce přesčas bude konána i v nočních hodinách, o víkendu a státních svátcích.
ale podle nového zákoníku práce mi může zaměstnavatel nařídít sobotu jen v těchto případech : V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
naléhavé opravné práce,
nakládací a vykládací práce,
inventurní a závěrkové práce,
práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
práce v dopravě,
krmení a ošetřování zvířat

chtěl bych se zeptat podle čeho se mám řídit? myslím si že by měla pracovní smlouva odpovídat zákoníku práce. a Jestli mi jen tak může zaměstnavatel nařídit sobotu, jelikož když odmítnu vyhrožují áčkami či vytýkacimi dopisi.

Předem Děkuji za kladné vyřízení žádosti.
Citovat
0 #40 Pracomat.cz 2021-05-28 10:53
Cituji Dani:

Dobrý den,
o té dovolené jsem se dozvěděl den předem po telefonu ale nerozporoval jsem ji protože sem netušil že to udělá tímto neobvyklým způsobem ...


Dobrý den,

rádo se stalo, doufám že domluva s vedoucím dopadne dobře.
Citovat
-1 #39 Dani 2021-05-27 23:18


Dobrý den,

pokud jste měl ty dny pracovat, zaměstnavatel .... Na druhou stranu mám z prvního dotazu pochybnosti, zda zaměstnavatel nařídil s dostatečným předstihem.

Dobrý den,
o té dovolené jsem se dozvěděl den předem po telefonu ale nerozporoval jsem ji protože sem netušil že to udělá tímto neobvyklým způsobem netuším zda to jde reklamovat zpětně už sem kontaktoval osobní oddělení tam mi sdělili že je to chyba ze strany vedoucího že na moji žádost to změnit nemohou ať si to vyřídím sním.

Měl jsem za to že v mém případě bych měl nárok jak náhradu za svátek tak za dovolenou jak vidno zákony bohužel logiku popírají

z logiky věci bych o svátek pracovat neměl, nebo za něj měl mít náhradní volno či příplatek dle kolektivní smlouvy když směnu odpracuji 125% + tedy odměna za vyčerpanou dovolenou..
takže díky této novele zaměstnavatel může prakticky zbytečně připravit zaměstnance o peníze tím že mu jen tak vyplýtvá dovolenou kde to není potřeba.
Tak to už se není čemu divit že se do nepřetržitého provozu lidi nehrnou když má pouze nevýhody.

Každopádně děkuji za vysvětlení jak je to s tím čerpáním dovolené o svátek a přeji pěkný den.
Citovat
0 #38 Pracomat.cz 2021-05-27 22:03
Cituji Dani:


takže dle novely je v pořádku že mi za všechny 4 dny nařízené dovolené byla stržena dovolená a nedostal jsem náhradu mzdy za svátek chápu to správně?


Dobrý den,

pokud jste měl ty dny pracovat, zaměstnavatel vám mohl nařídit dovolenou. A když máte dovolenou nemáte nárok na náhradu mzdy za práci ve svátek. Na druhou stranu mám z prvního dotazu pochybnosti, zda zaměstnavatel nařídil s dostatečným předstihem.
Citovat
0 #37 Dani 2021-05-26 06:55
Citace:

Dobrý den,

po novele ZP od roku 2021 platí, že dovolenou lze čerpat i ve svátek, pokud má v tento den zaměstnanec podle harmonogramu směn pracovat.
takže dle novely je v pořádku že mi za všechny 4 dny nařízené dovolené byla stržena dovolená a nedostal jsem náhradu mzdy za svátek chápu to správně?
Citovat
+1 #36 Pracomat.cz 2021-05-25 21:23
Cituji Dani:

ano normálně bych mel mít patek sobota neděle pondělí ..


Dobrý den,

po novele ZP od roku 2021 platí, že dovolenou lze čerpat i ve svátek, pokud má v tento den zaměstnanec podle harmonogramu směn pracovat.
Citovat
0 #35 Dani 2021-05-25 21:11
Citace:
Dobrý den,

nejsem si jistý, že to chápu správně. Na oba uvedené svátky vám připadala pracovní směna a místo nich byla nařízena dovolená?
ano normálně bych mel mít patek sobota neděle pondělí pracovní směnu a patek pondělí byl svátek ale a za oba dny svátku mi byla stržešna dovolená
Citovat
0 #34 Pracomat.cz 2021-05-25 19:53
Cituji Dani:

zapomněl jsem se zeptat zdali je v pořádku ono odečtení z hod. fondu dovolené za ty dva dny ...


Dobrý den,

nejsem si jistý, že to chápu správně. Na oba uvedené svátky vám připadala pracovní směna a místo nich byla nařízena dovolená?
Citovat
0 #33 Dani 2021-05-25 06:43
[quote #32 Pracomat.cz
Dobrý den Dani,

to, že vás zaměstnavatel "nemohl" otestovat, je skutečně překážka na straně zaměstnavatele


zapomněl jsem se zeptat zdali je v pořádku ono odečtení z hod. fondu dovolené za ty dva dny svátku pokud mi ta dovolena byla nařízena 2.4 (7,5 H a 5.4 7,5H) drive se dovolena za směny které připadli na svátek neodečítaly místo toho byla náhrada mzdy za svátek ve výši 100% průměrného výdělku
Citovat
0 #32 Pracomat.cz 2021-05-24 17:43
Cituji Dani:
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozložené směny krátký dlouhý týden 7,5 ...


Dobrý den Dani,

to, že vás zaměstnavatel "nemohl" otestovat, je skutečně překážka na straně zaměstnavatele a nikolik váš problém. Na druhou stranu platí, že zaměstnavatel vám může dovolenou nařídit dle své vůle. Ale i zde platí jistá omezení. Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době - např. v rámci pracovní smlouvy. Pokud tato podmínka nebyla splněna, tak vám dovolenou nařídit nemůže. Doporučuji uvedený postup u zaměstnavatele reklamovat.
Citovat
0 #31 Dani 2021-05-24 14:11
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozložené směny krátký dlouhý týden 7,5 a 11 hod směny
dostal jsem po skončení karantény 30.3 od vedoucího nařízenou dovolenou(nežádal jsem o ni já) z důvodu že jsem o svátky nemohl být v práci otestován na Covid-19 že testovaní bude až 6.4
2.4 - (5.4 Pá raní7,5H SO-raní11H NE-raní11H Po-odpolední7,5H z toho pátek a ponědlí vycházely na svátek a bylo mi strženo 37H (4dny) dovolené
tento postup mi přijde nesprávný pokud se nemýlím tak to bylo z důvodu překážky na straně zaměstnavatele
pokud se tedy nepletu prosím o radu jak sjednat nápravu děkuji
Citovat
+1 #30 Pracomat.cz 2021-03-13 10:07
Cituji Jaroslav Frič:
dobry den,muze nam zamestnavatel ...


Dobrý den Jaroslave,

se změnou rozvrhu směn vás musí zaměstnavatel seznámit minimálně dva týdny předem, pokud není v pracovní smlouvě sjednáno jinak. Z vašeho popisu je to dostatečnou dobu dopředu, tudíž změnit směnu může. Pokud v den státního svátku pracovat nebudete, tak za tento svátek nedostanete ani běžnou mzdu ani příplatek.
Citovat
0 #29 Jaroslav Frič 2021-03-13 06:05
dobry den,muze nam zamestnavatel v nepretrzitem provozu presunout puvodne planovanou smenu na svatek 2.4. na jiny den ? konkretne Nedeli 28.3. ? dekuji. a musi nam zaplatit i ten svatek 2.4. ?
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2019-04-26 11:54
Cituji Eva:
dobrý den,

může mi zamestnavatel nařídit jít do práce o svátek 1.5, nebo 8.5, když pracuji jako kontrolorka oděvů? Mohu se nějak bránit?


Dobrý den Evo,

může, ale je z důvodů uvedených v §91 odstavec 3.
Citovat
0 #27 Eva 2019-04-26 11:44
dobrý den,

může mi zamestnavatel nařídit jít do práce o svátek 1.5, nebo 8.5, když pracuji jako kontrolorka oděvů? Mohu se nějak bránit?
Citovat
0 #26 Pracomat.cz 2018-12-01 18:59
Cituji Miroslav Zbiňovec:
Dobrý deň robím v obchode cash& carry a ....


Dobrý den Miroslave,

leda pokud váš zaměstnavatel využívá vyrovnávací období. V něm to funguje tak, že může trvat max. 26 týdnů. potom zaměstnavatel požaduje 26 x 40 = 1040 hodin. Toto množství práce vám rozdělí nerovnoměrně do pracovní doby. Oficiálně to žádné "napracování" svátku není, ale v praxi to k němu může mít blízko. Pokud máte klasické rozvržení pracovní doby, tak svátky dle Zákoníku práce nadpracovávat nemusíte, naopak vám za ně náleží náhrady mzdy - pokud vyjdou na den kdy máte pracovat.
Citovat
0 #25 Miroslav Zbiňovec 2018-11-30 18:16
Dobrý deň robím v obchode cash& carry a zamestnávateľ Nam tvrdi,že si musíme veskere štátne sviatky nadrabat...
Má na to nárok či?
Ďakujem za odpoveď
Citovat
0 #24 Pracomat.cz 2018-08-28 17:11
Cituji Tom:
Dobry den .. pokud pracujeme ve skladu a vedouci skladu nam ...


Dobrý den Tome,

začnu od konce. Přesčasy vám může nařídit i váš vedoucí a forma může být i ústní. Co se týče termínu, tak zde zákon není extra omezující. Tzn. pokud to situace firmy vyžaduje, může být přesčas plánován i takto delší dobu dopředu. Kde je naopak zákon velmi přesný, je limit práce přesčas. Maximální počet takto nařízených hodin nesmí být vyšší než 150 hodin za rok.
Citovat
0 #23 Tom 2018-08-28 03:13
Dobry den .. pokud pracujeme ve skladu a vedouci skladu nam 2 mesice dopredu pise sobotni prezcasy po cely rok je to v poradku? Planovani dopredu by byt nemelo ze? Muze nam to naridit vedouci skladu nebo jen vedeni firmy (zamestnavatel) pisemne.. diky T.
Citovat
0 #22 Pracomat.cz 2018-08-17 09:00
Cituji Ota:
Dobrý den,pracuji pres agenturu ve skladu.Mam dle smlouvy ...


Dobrý den Oto,

to že vám zaměstnavatel oznámí přesčas den předem je z pohledu zákona v pořádku. Nicmémě maximální možná délka nařízeneého přesčasu je 8 hodin týdně a maximáoně 150 hodin za rok. To se podle §309 odstavec 5) týká i agenturních zaměstnanců (pracomat.cz/.../...) - Agentura práce a uživatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance.
Citovat
0 #21 Ota 2018-08-17 08:38
Dobrý den,pracuji pres agenturu ve skladu.Mam dle smlouvy 8h směny ranni/odpolední.Rikaji ze ted je sezóna srpen a září a je víc práce.Problém je v tom přesčasy napr.na tento týden byly nakazany cely týden 12h směny+8h směna v sobotu.Je tohle vůbec legální a zejména s tím že o prescasech nam je informovano sms třeba večer před další směnou takže si člověk nemůže ani nic plánovat protože nevi jaká bude druhý den směna.
Děkuji za informace
Citovat
0 #20 Pracomat.cz 2018-06-22 18:21
Cituji Kamil:
Dobrý den mám dotaz ohledně nařízenych přesčasu ...


Dobrý den Kamile,

v případě, že se tato situace opakuje dlouhodobě a pravidelně, tak je hranice pro právní správnost přesčasu (závažné provozní důvody na straně zaměstnavatele), poměrně těsná. Nicméně rozhodně platí, že zaměstnavatel vám může nařídit pouze 150 hodin přesčasů za rok.
Citovat
0 #19 Kamil 2018-06-22 17:36
Dobrý den mám dotaz ohledně nařízenych přesčasu pracují ve čtyřsměnem provozu jde o to že nám presčasy nařizují plánované protože chybí lidi a já vždycky vim třeba týden dopředu ze mne ten přesčas nařídí je tohle jednání v souladu ze zákoníkem prace ?
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2018-05-29 14:18
Cituji Zdenek:

Takže po mě může chtít pracovat 6dní v týdnu? A to kvůli a to z důvodu neplnění plánu?


Dobrý den Zdeňku,

při dodržení maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin přesčasů za rok ano.
Citovat
0 #17 Zdenek 2018-05-29 11:41
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Jana salabova:
Pracuji v dvousmenem provozu pondělí až pátek ...


Dobrý den Jano,

nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.

Takže po mě může chtít pracovat 6dní v týdnu? A to kvůli a to z důvodu neplnění plánu?
Citovat
0 #16 Pracomat.cz 2018-05-23 14:53
Cituji Jana salabova:
Pracuji v dvousmenem provozu pondělí až pátek ...


Dobrý den Jano,

nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Citovat
+1 #15 Jana salabova 2018-05-23 12:36
Pracuji v dvousmenem provozu pondělí až pátek zeměstnavatel nám nařídil práci o sobotách a svátcích po dobu 4 měsíců z důvodu neplnění plánu má na to nárok.
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2018-04-30 09:52
Cituji Víťa:
Dobrý den, nás zaměstnavatel nám zakázal vybírat si dovolenou v týdnech ...


Dobrý den Víťo,

zaměstnavatel má právo vám nařídit kdy máte čerpat dovolenou, viz. §217 (pracomat.cz/.../...). Zkuste s ním diskutovat, jak je možné že vedoucí v takovém případě dovolenou mít může a vy nikoliv. Snad se vám povede tento rozdíl vymazat.
Citovat
0 #13 Víťa 2018-04-30 05:54
Dobrý den, nás zaměstnavatel nám zakázal vybírat si dovolenou v týdnech ve kterých je státní svátek, dokonce mi zakázal dovolenou v týden kdy vychází svátek na víkend. Přitom naše vedoucí si bere dovolenou kdy se ji zlíbí svátek nesvátek. Muže nám to zakazovat?
Citovat
-1 #12 Pracomat.cz 2018-04-19 10:33
Cituji Jiří Totek:
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu od 7-23 h 7 dní v týdnu....


Dobrý den Jiří,

jaké podmínky ohledně délky pracovní doby (směna) a odměnňovaní za ni máte uvedeny v pracovní smlouvě?
Citovat
0 #11 Jiří Totek 2018-04-18 15:22
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu od 7-23 h 7 dní v týdnu.Zaměstnavatel nám plánuje směny na měsíc dopředu a nyní se mi stalo, že nám na květen naplánoval 23 směn.Taktéž mám naplánováno 6 pracovních dnů v jednom týdnu.Je to v pořádku?
Děkuji, Totek
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-03-20 13:11
Cituji Viktor Peša:
Dobrý den, v práci máme nařízené povinné přesčasy v sobotu. když v sobotu nejdeme tak máme od vedoucí nařízeno si danou sobotu nahradit další sobotou, může to zaměstnavatel nařídit, nebo si tu sobotu kdy jsme nebyli můžeme nadělat ve všední den. A je pravda, že by zaměstnanci měli za práci o víkendu dostat příplatek 50%?


Dobrý den Viktore,

zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. Viz ZP §126 - pracomat.cz/.../... . Co se týče přesčasů, tak by neměly být pravidlem, ale zaměstnavatel by je měl využívat při vyjimečných situací. Z toho pohledu je divné, že po vás chtějí nahradit přesčas , který měl řešit aktuální pracovní problém.
Citovat
0 #9 Viktor Peša 2018-03-19 15:43
Dobrý den, v práci máme nařízené povinné přesčasy v sobotu. když v sobotu nejdeme tak máme od vedoucí nařízeno si danou sobotu nahradit další sobotou, může to zaměstnavatel nařídit, nebo si tu sobotu kdy jsme nebyli můžeme nadělat ve všední den. A je pravda, že by zaměstnanci měli za práci o víkendu dostat příplatek 50%?
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2018-03-03 06:35
Cituji Tomáš Procházka:
Dobrý den, pracuji v automotive kde máme třísměnný provoz, nikoliv nepřetržitý. Má právo mi zaměstnavatel nařídit přesčas o dnu pracovního klidu? Např. šestou noční směnu z pátka na sobotu? Podle paragrafu 91 odstavce 3) tomu tak není. Moje pracovní pozice je odborný dělník ve výrobě. Do výše uvedených vyjímek, podle mého názoru tedy. Předem děkuji za odpověď.


Dobrý den Tomáši,

ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci práci přesčas jen k výkonu nutných prací, které nelze provést jindy (viz. výpis v §91). Pokud se nejedná o uvedené práce, musí se zaměstnavatel a zaměstnanec na takové práci přesčas dohodnout a nemůže být zaměstnavatelem nařízena.
Citovat
0 #7 Tomáš Procházka 2018-03-02 23:14
Dobrý den, pracuji v automotive kde máme třísměnný provoz, nikoliv nepřetržitý. Má právo mi zaměstnavatel nařídit přesčas o dnu pracovního klidu? Např. šestou noční směnu z pátka na sobotu? Podle paragrafu 91 odstavce 3) tomu tak není. Moje pracovní pozice je odborný dělník ve výrobě. Do výše uvedených vyjímek, podle mého názoru tedy. Předem děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #6 Pracomat.cz 2017-12-17 16:14
Dobrý den Jano,

ve svátek se dovolená čerpat nesmí, a to ani v nepřetržitém režimu (viz § 219, odst. 2 Zákoníku práce) - pracomat.cz/.../...

V souladu se ZP tu připadají dvě varianty, neplacené volno nebo náhradní volno.
Citovat
0 #5 Jana 2017-12-15 15:31
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou. Pracuji na recepci hotelu, kde máme směnný provoz (otevřeno je každý den, střídáme se na dopolední, odpolední, bez nočních směn).
Zaměstnavatel chce, abych si 24.12.2017 vzala den dovolené, protože je hotel zavřen. Na tento den vychází státní svátek.
Prosím Vás o sdělení, zdali je opravdu nutné si na den státního svátku čerpat dovolenou (i když se jedná o směnný provoz). Děkuji Vám za odpověď.
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2017-11-30 16:57
Dobrý den Hano,

takové jednání není v souladu se zákoníkem práce, za práci ve státní svátek u přesčas máte nárok na příplatek. Pokud s postupem zaměstanvatele nesouhlasíte, můžete se zkusit obrátit na státní inspekci práce - www.suip.cz/
Citovat
0 #3 Hana Kučerová 2017-11-29 21:00
Dobrý den prosím o radu.Pracuji v drogerii Teta a letos po nás zaměstnavatel chce,že 25 a 26.12 je státní svátek,tak si to musíme nadělat a myslíme si,že tím asi nedostaneme peníze za svátek i když jsou to svátky placené.Předem děkuji Kučerová
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-04-04 22:41
Dobrý den Vlastimile,

s odkazem na § 91 odst. 6 zákoníku práce, kde se uvádí, že „U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku“. Na proplacení příplatku za svátek nárok mít nebudete, protože vaše směna začala ještě před státním svátkem. Naopak, kdyby vaše směna začala ve státní svátek a pokračovala do "všedního dne", nárok na příplatek by byl.
Citovat
-1 #1 vlastimil mohaupt 2017-04-04 12:05
Dobrý den,
noční směna začíná 13.dubna v 22.hod a končí 14.dubna v 6..hodin 2017.Státní svátek je 14dubna.
Jaká náleží mzda zaměstnanci za tuto směnu.
Vzniká nárok na proplacení příplatku za svátek
od 24 hod do 6.hodin ráno.
Děkuji.V.Mohaupt.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected] 

Notice: Undefined index: popup in /home/pracomat/public_html/functions/marfusa.php on line 498

Notice: Undefined index: popup in /home/pracomat/public_html/functions/marfusa.php on line 499