Zákoník práce 2023 - § 50 - § 54 : Výpověď, výpovědní doba a výpovědní důvody
Zákoník práce 2023 - § 91 : Dny pracovního klidu
§ 91
Dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu, a svátky23).
Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
naléhavé opravné práce,
nakládací a vykládací práce,
inventurní a závěrkové práce,
práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
práce v dopravě,
krmení a ošetřování zvířat.
Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
Ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výkon prací uvedených v odstavcích 3 a 4 nejvýše dvakrát v průběhu období 4 týdnů po sobě jdoucích, uplatní-li se v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku.
Dobrý den,pracuji v obchodě na zkrácený úvazek 30 hod.V tomto roce vychází ...
Dobrý den Iveto,
v tyto dny (sobota + neděle) by jste jinak byla v práci (kdyby nebyl státní stvátek)? Pokud ano, máte nárok na proplacení těchto dnů z důvodu svátku a nic "napracovávat" nemusíte
Dobrý den,pracuji v obchodě na zkrácený úvazek 30 hod.V tomto roce vychází vánoční svátky na víkend.Tedy 24.12.sobota,25.12.neděle a 26.12.pondělí.25 a 26 je zavřeno,jak je to tedy v tyto dny s náhradou mzdy? Docházku mám od vedoucí dělanou tak, že si tyto dny musím nadělat.Nebo bych měla mít správně v tyto dny napsaných 6 hodin a počítat s nimi v docházce? Děkuji Iveta
Dobrý den, už tu tyto dotazy padly, ale chci si to ještě jednou ověřit ..pracuji v OC jako prodavačka na kr/dl týden 12h směny.V den svátku 25.12. má OC zavřeno . Tento den měla byt moje směna . Zaměstnavatel po nás chce, abychom si tento den nahradili.. má na to právo ? Už to tak děláme druhým rokem a přijde nám to divné .. děkuji za odpověď
Dobrý den Lucie,
pokud je obchodní centrum zavřeno, tak se ve svátek nepracuje a náleží vám za něj náhrada mzdy. Nic se napracovávat nemusí.
Dobrý den, už tu tyto dotazy padly, ale chci si to ještě jednou ověřit ..pracuji v OC jako prodavačka na kr/dl týden 12h směny.V den svátku 25.12. má OC zavřeno . Tento den měla byt moje směna . Zaměstnavatel po nás chce, abychom si tento den nahradili.. má na to právo ? Už to tak děláme druhým rokem a přijde nám to divné .. děkuji za odpověď
Dobrý den. Pracuji v nepřetržitém provozu. Na Vánoce se chystá odstávka. Může mi zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené ve státní svátek pokud mi na něj vychází směna? Nebo v mi normálně náleží náhrada mzdy a já si dovolenou brát nemusím? Děkuji Vele J.
Dobrý den Jaroslave,
jelikož vám na svátek připadá směna (a pokud to chápu správně, by jste standardně v tento den pracoval), tak zaměstnavatel nařídit dovolenou může.
Dobrý den. Pracuji v nepřetržitém provozu. Na Vánoce se chystá odstávka. Může mi zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené ve státní svátek pokud mi na něj vychází směna? Nebo v mi normálně náleží náhrada mzdy a já si dovolenou brát nemusím? Děkuji Vele J.
dobrý den,pracuji na DPP a to 4 dny v práci a 4 dny doma,mám nárok ...
Dobrý den Františku,
ptáte se na to, zda máte nárok na proplacení státního svátku když na něj nepřipadá vaše pracovní směna? Pokud ano, tak v takovém případě na něj nárok nemáte. A navíc bohužel platí, že při DPP/DPČ se svátky neproplácí.
dobrý den,pracuji na DPP a to 4 dny v práci a 4 dny doma,mám nárok na zaplacení svátku ve svém volnu, protože zaměstnavatel mi tvrdí že když se dělá na směny tak mám nárok na zaplacení svátku jenom když jsem v práci, děkuji za odpověď Kovář
Dobrý den, pracuji v Oc většinou v režimu 12hod směn. Plán směn máme měsíc dopředu a když je oč z důvodu svátku zavřené ...
Dobrý den Marcelo,
ano z pohledu zaměstnavatele a zákona se jedná o správný postup - na svátek vám nevyšla směna (OC je zavřeno), tudíž nemůže být ani mzda či náhrada mzdy.
Dobrý den, pracuji v Oc většinou v režimu 12hod směn. Plán směn máme měsíc dopředu a když je oč z důvodu svátku zavřené, neplánuje se žádná směna. Teď jsem zjistila, že na vyplatnim listku nemám zaplacenou náhradu mzdy ve svátek. Jen dny, kdy jsem byla v práci. Hledala jsem i starší lístky a vždy stejný postup. Je toto správně? Děkuji za odpověď M.
Dobrý den, přesně tak. V dané dny máme pracovat, ale kvůli svátku a především kvůli uzavřenému OC nepracujeme. Pokud by bylo OC otevřené i ve svátek, tak bychom však pracovali. Záleží přesně, o který svátek se jedná. Vedoucí i nadále tvrdí, že na proplacení průměrného výdělku nemáme nárok a musíme si vzít v uzavřené dny OC dovolenou.
Dobrý den, pracuji v CK v OC v nepřetržitém provozu, kde máme 12. hodinové směny. Od letošního roku však vedoucí přišli s novinkou, že si budeme sváteční ....
Dobrý den Mílo,
jen pro jistotu že to chápu správně. V dané dny máte pracovat (máte "směnu"), ale kvůli svátku nepracujete? V takovém případě, se svátek nehrazuje a vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Dobrý den, pracuji v CK v OC v nepřetržitém provozu, kde máme 12. hodinové směny. Od letošního roku však vedoucí přišli s novinkou, že si budeme sváteční dny, kdy je OC zavřené (25.12.,26.12. a 1. 1.) podle cyklického kalendáře plně nahrazovat. Kolegové to řeší tak, že čerpají na tyto dny svou řádnou dovolenou. Nechápu však, proč bych měl na tyto dny čerpat dovolenou, pokud je OC (pracoviště) stejně uzavřené. Má na toto zaměstnavatel nárok? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám dotaz ohledně práce ve svátek. Cituji svého zaměstnavatele ...
Dobrý den Tomáši,
nevím jaká je přesná formulace zaměstnavatele, ale principiálně je toto nařízení práce přesčas. A pokud jsou dodrženy limity pro nařízenou práci přesčas (8 hodin týdně, 150 hodin ročně) tak na to zaměstnavatel má právo.
Dobrý den, mám dotaz ohledně práce ve svátek. Cituji svého zaměstnavatele-Mimořádné směny 17.11.2021 Dobrý den, Z důvodu vysokých odvolávek u koncových zákazníků bude středa 17.11.2021 běžným pracovním dnem. Zajímá mě jestli je tohle správný důvod jak nařídit práci ve svátek. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji v režimu nepřetržitého provozu (svátky, víkendy, noci, 365 dní v roce), 3 dny ranní, 3 dny noční a 3 dny volna a stále dokola...
Dobrý den Lukáši,
nevím zda správně rozumím dotazu. Zaměstnavatel vám může přikázat dovolenou jen na ty dny kdy máte pracovat. Když se jedná o den ve který nepracujete, tak zaměstnavatel přece nemůže nařídit dovolenou. Pokud beru obecný dotaz zda může zaměstnavatel dlouhodobě přikazovat dovolenou v určité dny (státní svátky či víkendy kdy máte pracovat), tak teoreticky může. Samozřejmě musí dodržovat zákonné náležitosti jako oznámení dovolené s dostatečným předstihem a nediskriminovaného konkrétního pracovníka vůči ostatním.
Dobrý den, pracuji v režimu nepřetržitého provozu (svátky, víkendy, noci, 365 dní v roce), 3 dny ranní, 3 dny noční a 3 dny volna a stále dokola. Pokud mi zaměstnavatel nařídí dovolenou a vyjde mi na víkend či svátek je povinen mi dát dovolenou na ty dny, které mám být v práci? Ptám se, jelikož dostanu dovolenou vždy na dny v týdnu, kdy mi připadá volno mezi směnami, aby se případně vyhnuli příplatkům za svátek či víkend. Děkuji za odpověď.
Dobrý den pracují v Domově seniorů jako ošetřovatelka ...
Dobrý den Markéto,
v první řadě je třeba říct, že při nepřetržitém provozu máte nárok na tzv. "nepřetržitý odpočinek v týdnu" a nikoliv nikoliv nárok na odpočinek v týdnu. Nicméně pořád platí, že zaměstnavatel nesmí diskriminovat jednotlivé pracovníky a nemělo by platit, že část zaměstnanců má volno o víkendu a část nikdy. Na základě Zákona č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací.
Dobrý den pracují v Domově seniorů jako ošetřovatelka (pracovník sociálních péče) nepřetržitý provoz tak mě zajímá jestli je podle nějakého zákona dáno volno o víkendu. Peroucí to rozděluje podle sympatie a někdo má dva volné víkendy v měsíci a někdo jako třeba já žádný děkuji za odpověď
Dobrý den, pracuji jako pracovník v sázkové kanceláři. Tudíž moje pracovní ...
Dobrý den Zdeňko,
nechápu na základě jakého nároku po vás zaměstnavatel napracování chce. Buď máte v den státního svátku směnu a pracujete (s příplatky), nebo na ten den vychází den volna a máte tím pádem volno. Nemá právo požadovat napracování dne ve kterém máte nárok na volno.
Dobrý den, pracuji jako pracovník v sázkové kanceláři. Tudíž moje pracovní směny jsou od pondělí do neděle. Pracuji v systému krátký a dlouhý týden. Tento rok 2021 po nás chce nově zaměstnavatel napracovávat státní svátky. Příklad : v den svátku je v práci kolegyně a já mám podle harmonogramu volno. Nikdy dříve po nás nebylo chtěne tyto hodiny odpracovat. A tento rok ano. Je to zákonné? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkuji za odpověď a děkuji i Martinovi za příspěvek. Je to přesně tak, jak říkáte. Přijde mi logické počítat všechny dny v týdnu i soboty a neděle i svátky od hodiny nástupu první směny v týdnu ....
Dobrý den Marceli,
ZP se snaží narovnat vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a v některých situacích posiluje vliv jedné či druhé strany. Bohužel pokud chce někdo svojí "výhody" zneužívat, tak se druhá strana může těžko bránit - to platí jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. A máte rozhodně pravdu, že by leckdy pomohla jasnější formulace daného paragrafu či odstavce.
Dobrý den, děkuji za odpověď a děkuji i Martinovi za příspěvek. Je to přesně tak, jak říkáte. Přijde mi logické počítat všechny dny v týdnu i soboty a neděle i svátky od hodiny nástupu první směny v týdnu, v našem případě 22.00 hod. To potvrzuje první věta onoho paragrafu 91, odst.6, ale věta druhá tohoto paragrafu říká, že ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu, plat...atd. tuto první větu vlastně podráží. Problém je v tom slovíčku "je možné", proto si zaměstnavatelé a jejich právníci toto znění vykládají, že se ustanovení použít nemusí, a tak svátek počítají až kalendářně nastane, tedy od nástupu ranní směny. Pak ale svátek, který připadá na neděli musí noční směně počítat při jejím nástupu na pondělní směnu jako sváteční. Neuvědomují si, že tím že započítávají jedné směně svátek v neděli, která je ve skutečnosti směnou pondělní a jiný svátek vycházejí na pátek zase jiné směně nepočítají, zvýhodňují tak některé zaměstnance a jiné zase poškozují. To vede k tomu, že zaměstnanci pro něž všechny je pracovní týden Po až Pá mají nestejný počet započítaných svátků během roku. A v mezidobí několika let to může být i celá jedna výplata popřípadě značná část volna navíc nebo méně. Bohužel zaměstnavateli to je hezky řečeno úplně jedno. Ale neměl by zaměstnavatel dbát na spravedlivém odměňování? Další otázkou je, zda znění paragrafu 91,odst.6 ZP by nemělo být zákonodárci upraveno do jiné srozumitelnější a jednoznačné formulace.
Dobrý den, upřesním otázku. Věc se má tak, že zaměstnavatel zaměstnancům v třísměnném režimu započítává svátky od 6.00 hodin ...
Dobrý den Marceli,
děkuji za upřesnění, nyní je mi to jasnější. Toto chování zaměstnavatele mi v pořádku nepřijde (zvlášť v kontextu se zmiňovaným víkendem) a nejsem si vědomý paragrafu ZP, který by ho k takovému chování opravňoval.
Dobrý den, ......nespravedlivé a možná až nepřímo diskriminační, na což jsou další paragrafy.
Dobrý den, pokud jsem vás pochopil správně tak vy jste v tom třísměném provozu a noční směny máte NE PO UT ST ČT a končíte v pátek ráno v 6 H pokud ano tak pokud to funguje jako u nás a svátek připadne na pátek tak nedostanete příplatek za svátek v závislosti na kolektivní smlouvě (svátek se proplatí těm kteří v den svátku nastoupí do práce ve třísměnném provoze od 6:00-22:00 je pravda že v některých firmách proplácí tu část pracovní doby na kterou svátek připadá ale není ani neobvyklé pravidlo že pokud dnem svátku nastupujete do práce příklad ve čtvrtek 22H noční tak se vám tam započítává celých 8 hodin a pokud je svátek třeba i v pátek tak ten už mít placený podle těchto pravidel mít nemůžete tudíž logicky pokud je svátek pouze v pátek a vy začínáte ve čtvrtek tak nedostanete příplatek za svátek žádný
jestli to zákoník umožňuje či nikoliv netuším ale pokud máte odborovou organizaci která jedná vždy ve prospěch zaměstnavatele a to včetně nastavení kolektivní smlouvy a případných změn v ujednání jako je to u nás tak vítejte v ČR a novodobém legálním otrokářství zaštítěným zákonem :) ps: když nechceš být otrokem staň se zaměstnavatelem:)
Dobrý den, upřesním otázku. Věc se má tak, že zaměstnavatel zaměstnancům v třísměnném režimu započítává svátky od 6.00 hodin svátečního dne do 6.00 hodin následujícího dne. Tedy postupně v pořadí ranní, odpolední, noční směna. Přičemž pracovní týden u nás nezačíná v pondělí v 6.00 hod., ale začíná noční směnou již v neděli od 22.00 hod. Tudíž, když je svátek například druhý pracovní den, tedy v úterý, tak ho noční směna nemá od pondělí 22.00 hod. Nejprve se počítá až ranní směně, pak odpolední a noční až od úterních 22.00 do 6.00 hod. středy ráno, tedy pro ni až třetí pracovní den. A tak postupně i jiné dny v týdnu, tzn., že když připadne svátek na pátek, tak ho noční směna nemůže mít započítán, protože již nejde do práce, má odpracovaných 5 směn, tedy je o ten svátek narozdíl od ranní a odpolední směny ochuzena. Tady je tedy evidentní rozpor se zákoníkem práce, že den pracovního klidu začíná hodinou nástupu té směny, která nastupuje v týdnu jako první. Zaměstnavatel by měl svátek počítat od 22.hodin předchozího dne nemylím-li se. Zvláštní je to, že soboty a neděle takto v pořádku počítá. Prosím, jak to tedy je, může si svátky počítat jinak?
Dobrý den, chtěl bych si ujasnit, jak se správně započítává svátek pro noční směnu v třísměnném režimu. U nás ve firmě máme jednosměnný, dvousměnný, třísměnný i nepřetržitý ...
Dobrý den Marceli,
bohužel nechápu přesně dotaz. Co přesně myslíte " počítá od 6.00 hodin, což pro pracovníky na noční směně v třísměnném režimu znamená vlastně o 24 hodin později než by mělo být"? Jde o to, že podle vás dochází ke krácení odpočinku těchto zaměstnanců? Pokud to chápu správně, tak na pracovníka připadá v rámci týdne pět směn?
Dobrý den, chtěl bych si ujasnit, jak se správně započítává svátek pro noční směnu v třísměnném režimu. U nás ve firmě máme jednosměnný, dvousměnný, třísměnný i nepřetržitý provoz. V nepřetržitém režimu jsou směny 12-hodinové, v ostatních směnách 8-hodinové. Pracovní týden začíná v pondělí 6.00 hodin s výjimkou třísměnného režimu, kdy začíná pracovní týden v neděli ve 22.00 hodin. Takto je to popsáno i v kolektivní smlouvě. Když je svátek, tak se začíná zaměstnancům počítá od 6.00 hodin, což pro pracovníky na noční směně v třísměnném režimu znamená vlastně o 24 hodin později než by mělo být, neboť ZP říká, že den pracovního klidu začíná hodinou nástupu té směny, která v pracovním týdnu nastupuje jako první. Toto, podle mne špatné započítávání vede k tomu, že když svátek připadá na pátek, tak ho noční směna nemá započítán, protože v pátek ve 22.00 hodin již do práce nejde, byla by to již šestá směna v týdnu. Zaměstnavatel se tváří, že je vše v pořádku, protože dle paragrafu 91 odst.6 druhé věty, nemusí pro účely práva větu první onoho paragrafu použít. Podle mne je to však v jasném rozporu ze ZP, jednak tohoto paragrafu, ale je to i nespravedlivé a možná až nepřímo diskriminační, na což jsou další paragrafy.
Dobrý den,pracuji jako prodavačka 12ti hodinové směny,tedy dlouhý krátký ...
Dobrý den Evo,
pokud na na den státního svátku připadá vaše směna a vy do práce z důvodu svátku nejdete, tak máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného. Tyto „neodpracované hodiny“ si nijak nenapracováváte. Tudíž uvedené chování zaměstnavatele porušuje zákon.
Dobrý den,pracuji jako prodavačka 12ti hodinové směny,tedy dlouhý krátký týden.Na 8.5. mi připadla směna, ale obchod byl zavřený. Svátek mi nebyl proplacen a jestě jsem musela tento den nadělat,že prý by mi chyběli hodiny.Je toto jednání zaměstnavatele v souladu se zákoníkem práce? Děkuji Vobecká
Dobrý den měl bych na vás prosbu. Mám pracovní smlouvu z roku 2016 kde je napsáno : Zaměstnanec výslovně souhlasí s výkonem práce přesčas pro Zaměstnavatele v případu provozních potřeb v maximálním rozsahu....
Dobrý den,
zákoník práce je nadřazený pracovní smlouvě, ta ho musí respektovat. Myslím, že uvedené ustanovení pracovní smlouvy by u soudu neobstálo. Pokud na to zaměstnavatel odmítá brát zřetel, můžete se obrátit na Inspektorát práce - www.suip.cz/
Dobrý den měl bych na vás prosbu. Mám pracovní smlouvu z roku 2016 kde je napsáno : Zaměstnanec výslovně souhlasí s výkonem práce přesčas pro Zaměstnavatele v případu provozních potřeb v maximálním rozsahu. Zaměstanenc výslovně souhlasí s tím, že práce přesčas bude konána i v nočních hodinách, o víkendu a státních svátcích. ale podle nového zákoníku práce mi může zaměstnavatel nařídít sobotu jen v těchto případech : V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech: naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce, inventurní a závěrkové práce, práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech, práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva, práce v dopravě, krmení a ošetřování zvířat
chtěl bych se zeptat podle čeho se mám řídit? myslím si že by měla pracovní smlouva odpovídat zákoníku práce. a Jestli mi jen tak může zaměstnavatel nařídit sobotu, jelikož když odmítnu vyhrožují áčkami či vytýkacimi dopisi.
Dobrý den, o té dovolené jsem se dozvěděl den předem po telefonu ale nerozporoval jsem ji protože sem netušil že to udělá tímto neobvyklým způsobem ...
Dobrý den,
rádo se stalo, doufám že domluva s vedoucím dopadne dobře.
pokud jste měl ty dny pracovat, zaměstnavatel .... Na druhou stranu mám z prvního dotazu pochybnosti, zda zaměstnavatel nařídil s dostatečným předstihem.
Dobrý den, o té dovolené jsem se dozvěděl den předem po telefonu ale nerozporoval jsem ji protože sem netušil že to udělá tímto neobvyklým způsobem netuším zda to jde reklamovat zpětně už sem kontaktoval osobní oddělení tam mi sdělili že je to chyba ze strany vedoucího že na moji žádost to změnit nemohou ať si to vyřídím sním.
Měl jsem za to že v mém případě bych měl nárok jak náhradu za svátek tak za dovolenou jak vidno zákony bohužel logiku popírají
z logiky věci bych o svátek pracovat neměl, nebo za něj měl mít náhradní volno či příplatek dle kolektivní smlouvy když směnu odpracuji 125% + tedy odměna za vyčerpanou dovolenou.. takže díky této novele zaměstnavatel může prakticky zbytečně připravit zaměstnance o peníze tím že mu jen tak vyplýtvá dovolenou kde to není potřeba. Tak to už se není čemu divit že se do nepřetržitého provozu lidi nehrnou když má pouze nevýhody.
Každopádně děkuji za vysvětlení jak je to s tím čerpáním dovolené o svátek a přeji pěkný den.
takže dle novely je v pořádku že mi za všechny 4 dny nařízené dovolené byla stržena dovolená a nedostal jsem náhradu mzdy za svátek chápu to správně?
Dobrý den,
pokud jste měl ty dny pracovat, zaměstnavatel vám mohl nařídit dovolenou. A když máte dovolenou nemáte nárok na náhradu mzdy za práci ve svátek. Na druhou stranu mám z prvního dotazu pochybnosti, zda zaměstnavatel nařídil s dostatečným předstihem.
to, že vás zaměstnavatel "nemohl" otestovat, je skutečně překážka na straně zaměstnavatele
zapomněl jsem se zeptat zdali je v pořádku ono odečtení z hod. fondu dovolené za ty dva dny svátku pokud mi ta dovolena byla nařízena 2.4 (7,5 H a 5.4 7,5H) drive se dovolena za směny které připadli na svátek neodečítaly místo toho byla náhrada mzdy za svátek ve výši 100% průměrného výdělku
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozložené směny krátký dlouhý týden 7,5 ...
Dobrý den Dani,
to, že vás zaměstnavatel "nemohl" otestovat, je skutečně překážka na straně zaměstnavatele a nikolik váš problém. Na druhou stranu platí, že zaměstnavatel vám může dovolenou nařídit dle své vůle. Ale i zde platí jistá omezení. Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době - např. v rámci pracovní smlouvy. Pokud tato podmínka nebyla splněna, tak vám dovolenou nařídit nemůže. Doporučuji uvedený postup u zaměstnavatele reklamovat.
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozložené směny krátký dlouhý týden 7,5 a 11 hod směny dostal jsem po skončení karantény 30.3 od vedoucího nařízenou dovolenou(nežádal jsem o ni já) z důvodu že jsem o svátky nemohl být v práci otestován na Covid-19 že testovaní bude až 6.4 2.4 - (5.4 Pá raní7,5H SO-raní11H NE-raní11H Po-odpolední7,5H z toho pátek a ponědlí vycházely na svátek a bylo mi strženo 37H (4dny) dovolené tento postup mi přijde nesprávný pokud se nemýlím tak to bylo z důvodu překážky na straně zaměstnavatele pokud se tedy nepletu prosím o radu jak sjednat nápravu děkuji
se změnou rozvrhu směn vás musí zaměstnavatel seznámit minimálně dva týdny předem, pokud není v pracovní smlouvě sjednáno jinak. Z vašeho popisu je to dostatečnou dobu dopředu, tudíž změnit směnu může. Pokud v den státního svátku pracovat nebudete, tak za tento svátek nedostanete ani běžnou mzdu ani příplatek.
dobry den,muze nam zamestnavatel v nepretrzitem provozu presunout puvodne planovanou smenu na svatek 2.4. na jiny den ? konkretne Nedeli 28.3. ? dekuji. a musi nam zaplatit i ten svatek 2.4. ?
leda pokud váš zaměstnavatel využívá vyrovnávací období. V něm to funguje tak, že může trvat max. 26 týdnů. potom zaměstnavatel požaduje 26 x 40 = 1040 hodin. Toto množství práce vám rozdělí nerovnoměrně do pracovní doby. Oficiálně to žádné "napracování" svátku není, ale v praxi to k němu může mít blízko. Pokud máte klasické rozvržení pracovní doby, tak svátky dle Zákoníku práce nadpracovávat nemusíte, naopak vám za ně náleží náhrady mzdy - pokud vyjdou na den kdy máte pracovat.
Dobry den .. pokud pracujeme ve skladu a vedouci skladu nam ...
Dobrý den Tome,
začnu od konce. Přesčasy vám může nařídit i váš vedoucí a forma může být i ústní. Co se týče termínu, tak zde zákon není extra omezující. Tzn. pokud to situace firmy vyžaduje, může být přesčas plánován i takto delší dobu dopředu. Kde je naopak zákon velmi přesný, je limit práce přesčas. Maximální počet takto nařízených hodin nesmí být vyšší než 150 hodin za rok.
Dobry den .. pokud pracujeme ve skladu a vedouci skladu nam 2 mesice dopredu pise sobotni prezcasy po cely rok je to v poradku? Planovani dopredu by byt nemelo ze? Muze nam to naridit vedouci skladu nebo jen vedeni firmy (zamestnavatel) pisemne.. diky T.
Dobrý den,pracuji pres agenturu ve skladu.Mam dle smlouvy ...
Dobrý den Oto,
to že vám zaměstnavatel oznámí přesčas den předem je z pohledu zákona v pořádku. Nicmémě maximální možná délka nařízeneého přesčasu je 8 hodin týdně a maximáoně 150 hodin za rok. To se podle §309 odstavec 5) týká i agenturních zaměstnanců (pracomat.cz/.../...) - Agentura práce a uživatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance.
Dobrý den,pracuji pres agenturu ve skladu.Mam dle smlouvy 8h směny ranni/odpolední.Rikaji ze ted je sezóna srpen a září a je víc práce.Problém je v tom přesčasy napr.na tento týden byly nakazany cely týden 12h směny+8h směna v sobotu.Je tohle vůbec legální a zejména s tím že o prescasech nam je informovano sms třeba večer před další směnou takže si člověk nemůže ani nic plánovat protože nevi jaká bude druhý den směna. Děkuji za informace
Dobrý den mám dotaz ohledně nařízenych přesčasu ...
Dobrý den Kamile,
v případě, že se tato situace opakuje dlouhodobě a pravidelně, tak je hranice pro právní správnost přesčasu (závažné provozní důvody na straně zaměstnavatele), poměrně těsná. Nicméně rozhodně platí, že zaměstnavatel vám může nařídit pouze 150 hodin přesčasů za rok.
Dobrý den mám dotaz ohledně nařízenych přesčasu pracují ve čtyřsměnem provozu jde o to že nám presčasy nařizují plánované protože chybí lidi a já vždycky vim třeba týden dopředu ze mne ten přesčas nařídí je tohle jednání v souladu ze zákoníkem prace ?
nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Takže po mě může chtít pracovat 6dní v týdnu? A to kvůli a to z důvodu neplnění plánu?
nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Pracuji v dvousmenem provozu pondělí až pátek zeměstnavatel nám nařídil práci o sobotách a svátcích po dobu 4 měsíců z důvodu neplnění plánu má na to nárok.
Dobrý den, nás zaměstnavatel nám zakázal vybírat si dovolenou v týdnech ...
Dobrý den Víťo,
zaměstnavatel má právo vám nařídit kdy máte čerpat dovolenou, viz. §217 (pracomat.cz/.../...). Zkuste s ním diskutovat, jak je možné že vedoucí v takovém případě dovolenou mít může a vy nikoliv. Snad se vám povede tento rozdíl vymazat.
Dobrý den, nás zaměstnavatel nám zakázal vybírat si dovolenou v týdnech ve kterých je státní svátek, dokonce mi zakázal dovolenou v týden kdy vychází svátek na víkend. Přitom naše vedoucí si bere dovolenou kdy se ji zlíbí svátek nesvátek. Muže nám to zakazovat?
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu od 7-23 h 7 dní v týdnu.Zaměstnavatel nám plánuje směny na měsíc dopředu a nyní se mi stalo, že nám na květen naplánoval 23 směn.Taktéž mám naplánováno 6 pracovních dnů v jednom týdnu.Je to v pořádku? Děkuji, Totek
Dobrý den, v práci máme nařízené povinné přesčasy v sobotu. když v sobotu nejdeme tak máme od vedoucí nařízeno si danou sobotu nahradit další sobotou, může to zaměstnavatel nařídit, nebo si tu sobotu kdy jsme nebyli můžeme nadělat ve všední den. A je pravda, že by zaměstnanci měli za práci o víkendu dostat příplatek 50%?
Dobrý den Viktore,
zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. Viz ZP §126 - pracomat.cz/.../... . Co se týče přesčasů, tak by neměly být pravidlem, ale zaměstnavatel by je měl využívat při vyjimečných situací. Z toho pohledu je divné, že po vás chtějí nahradit přesčas , který měl řešit aktuální pracovní problém.
Dobrý den, v práci máme nařízené povinné přesčasy v sobotu. když v sobotu nejdeme tak máme od vedoucí nařízeno si danou sobotu nahradit další sobotou, může to zaměstnavatel nařídit, nebo si tu sobotu kdy jsme nebyli můžeme nadělat ve všední den. A je pravda, že by zaměstnanci měli za práci o víkendu dostat příplatek 50%?
Dobrý den, pracuji v automotive kde máme třísměnný provoz, nikoliv nepřetržitý. Má právo mi zaměstnavatel nařídit přesčas o dnu pracovního klidu? Např. šestou noční směnu z pátka na sobotu? Podle paragrafu 91 odstavce 3) tomu tak není. Moje pracovní pozice je odborný dělník ve výrobě. Do výše uvedených vyjímek, podle mého názoru tedy. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Tomáši,
ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci práci přesčas jen k výkonu nutných prací, které nelze provést jindy (viz. výpis v §91). Pokud se nejedná o uvedené práce, musí se zaměstnavatel a zaměstnanec na takové práci přesčas dohodnout a nemůže být zaměstnavatelem nařízena.
Dobrý den, pracuji v automotive kde máme třísměnný provoz, nikoliv nepřetržitý. Má právo mi zaměstnavatel nařídit přesčas o dnu pracovního klidu? Např. šestou noční směnu z pátka na sobotu? Podle paragrafu 91 odstavce 3) tomu tak není. Moje pracovní pozice je odborný dělník ve výrobě. Do výše uvedených vyjímek, podle mého názoru tedy. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Pracuji na recepci hotelu, kde máme směnný provoz (otevřeno je každý den, střídáme se na dopolední, odpolední, bez nočních směn). Zaměstnavatel chce, abych si 24.12.2017 vzala den dovolené, protože je hotel zavřen. Na tento den vychází státní svátek. Prosím Vás o sdělení, zdali je opravdu nutné si na den státního svátku čerpat dovolenou (i když se jedná o směnný provoz). Děkuji Vám za odpověď.
takové jednání není v souladu se zákoníkem práce, za práci ve státní svátek u přesčas máte nárok na příplatek. Pokud s postupem zaměstanvatele nesouhlasíte, můžete se zkusit obrátit na státní inspekci práce - www.suip.cz/
Dobrý den prosím o radu.Pracuji v drogerii Teta a letos po nás zaměstnavatel chce,že 25 a 26.12 je státní svátek,tak si to musíme nadělat a myslíme si,že tím asi nedostaneme peníze za svátek i když jsou to svátky placené.Předem děkuji Kučerová
s odkazem na § 91 odst. 6 zákoníku práce, kde se uvádí, že „U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku“. Na proplacení příplatku za svátek nárok mít nebudete, protože vaše směna začala ještě před státním svátkem. Naopak, kdyby vaše směna začala ve státní svátek a pokračovala do "všedního dne", nárok na příplatek by byl.
Dobrý den, noční směna začíná 13.dubna v 22.hod a končí 14.dubna v 6..hodin 2017.Státní svátek je 14dubna. Jaká náleží mzda zaměstnanci za tuto směnu. Vzniká nárok na proplacení příplatku za svátek od 24 hod do 6.hodin ráno. Děkuji.V.Mohaupt.
Komentáře
Dobrý den Iveto,
v tyto dny (sobota + neděle) by jste jinak byla v práci (kdyby nebyl státní stvátek)? Pokud ano, máte nárok na proplacení těchto dnů z důvodu svátku a nic "napracovávat" nemusíte
Dobrý den Lucie,
pokud je obchodní centrum zavřeno, tak se ve svátek nepracuje a náleží vám za něj náhrada mzdy. Nic se napracovávat nemusí.
Dobrý den Jaroslave,
jelikož vám na svátek připadá směna (a pokud to chápu správně, by jste standardně v tento den pracoval), tak zaměstnavatel nařídit dovolenou může.
Dobrý den Františku,
ptáte se na to, zda máte nárok na proplacení státního svátku když na něj nepřipadá vaše pracovní směna? Pokud ano, tak v takovém případě na něj nárok nemáte. A navíc bohužel platí, že při DPP/DPČ se svátky neproplácí.
Dobrý den Marcelo,
ano z pohledu zaměstnavatele a zákona se jedná o správný postup - na svátek vám nevyšla směna (OC je zavřeno), tudíž nemůže být ani mzda či náhrada mzdy.
Dobrý den Mílo,
vedoucí vám neříká pravdu - nevím zda z nevědomosti nebo úmyslně.
přesně tak. V dané dny máme pracovat, ale kvůli svátku a především kvůli uzavřenému OC nepracujeme. Pokud by bylo OC otevřené i ve svátek, tak bychom však pracovali. Záleží přesně, o který svátek se jedná. Vedoucí i nadále tvrdí, že na proplacení průměrného výdělku nemáme nárok a musíme si vzít v uzavřené dny OC dovolenou.
Dobrý den Mílo,
jen pro jistotu že to chápu správně. V dané dny máte pracovat (máte "směnu"), ale kvůli svátku nepracujete? V takovém případě, se svátek nehrazuje a vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
pracuji v CK v OC v nepřetržitém provozu, kde máme 12. hodinové směny. Od letošního roku však vedoucí přišli s novinkou, že si budeme sváteční dny, kdy je OC zavřené (25.12.,26.12. a 1. 1.) podle cyklického kalendáře plně nahrazovat. Kolegové to řeší tak, že čerpají na tyto dny svou řádnou dovolenou. Nechápu však, proč bych měl na tyto dny čerpat dovolenou, pokud je OC (pracoviště) stejně uzavřené. Má na toto zaměstnavatel nárok?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Tomáši,
nevím jaká je přesná formulace zaměstnavatele, ale principiálně je toto nařízení práce přesčas. A pokud jsou dodrženy limity pro nařízenou práci přesčas (8 hodin týdně, 150 hodin ročně) tak na to zaměstnavatel má právo.
Dobrý den Lukáši,
nevím zda správně rozumím dotazu. Zaměstnavatel vám může přikázat dovolenou jen na ty dny kdy máte pracovat. Když se jedná o den ve který nepracujete, tak zaměstnavatel přece nemůže nařídit dovolenou. Pokud beru obecný dotaz zda může zaměstnavatel dlouhodobě přikazovat dovolenou v určité dny (státní svátky či víkendy kdy máte pracovat), tak teoreticky může. Samozřejmě musí dodržovat zákonné náležitosti jako oznámení dovolené s dostatečným předstihem a nediskriminovaného konkrétního pracovníka vůči ostatním.
pracuji v režimu nepřetržitého provozu (svátky, víkendy, noci, 365 dní v roce), 3 dny ranní, 3 dny noční a 3 dny volna a stále dokola. Pokud mi zaměstnavatel nařídí dovolenou a vyjde mi na víkend či svátek je povinen mi dát dovolenou na ty dny, které mám být v práci? Ptám se, jelikož dostanu dovolenou vždy na dny v týdnu, kdy mi připadá volno mezi směnami, aby se případně vyhnuli příplatkům za svátek či víkend.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Markéto,
v první řadě je třeba říct, že při nepřetržitém provozu máte nárok na tzv. "nepřetržitý odpočinek v týdnu" a nikoliv nikoliv nárok na odpočinek v týdnu. Nicméně pořád platí, že zaměstnavatel nesmí diskriminovat jednotlivé pracovníky a nemělo by platit, že část zaměstnanců má volno o víkendu a část nikdy. Na základě Zákona č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací.
Dobrý den Zdeňko,
nechápu na základě jakého nároku po vás zaměstnavatel napracování chce. Buď máte v den státního svátku směnu a pracujete (s příplatky), nebo na ten den vychází den volna a máte tím pádem volno. Nemá právo požadovat napracování dne ve kterém máte nárok na volno.
Dobrý den Marceli,
ZP se snaží narovnat vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a v některých situacích posiluje vliv jedné či druhé strany. Bohužel pokud chce někdo svojí "výhody" zneužívat, tak se druhá strana může těžko bránit - to platí jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. A máte rozhodně pravdu, že by leckdy pomohla jasnější formulace daného paragrafu či odstavce.
Dobrý den Marceli,
děkuji za upřesnění, nyní je mi to jasnější. Toto chování zaměstnavatele mi v pořádku nepřijde (zvlášť v kontextu se zmiňovaným víkendem) a nejsem si vědomý paragrafu ZP, který by ho k takovému chování opravňoval.
Dobrý den,
pokud jsem vás pochopil správně tak vy jste v tom třísměném provozu a noční směny máte NE PO UT ST ČT a končíte v pátek ráno v 6 H
pokud ano tak pokud to funguje jako u nás a svátek připadne na pátek tak nedostanete příplatek za svátek v závislosti na kolektivní smlouvě (svátek se proplatí těm kteří v den svátku nastoupí do práce ve třísměnném provoze od 6:00-22:00
je pravda že v některých firmách proplácí tu část pracovní doby na kterou svátek připadá ale není ani neobvyklé pravidlo že pokud dnem svátku nastupujete do práce příklad ve čtvrtek 22H noční tak se vám tam započítává celých 8 hodin a pokud je svátek třeba i v pátek tak ten už mít placený podle těchto pravidel mít nemůžete tudíž logicky pokud je svátek pouze v pátek a vy začínáte ve čtvrtek
tak nedostanete příplatek za svátek žádný
jestli to zákoník umožňuje či nikoliv netuším
ale pokud máte odborovou organizaci která jedná vždy ve prospěch zaměstnavatele a to včetně nastavení kolektivní smlouvy a případných změn v ujednání jako je to u nás tak vítejte v ČR a novodobém legálním otrokářství zaštítěným zákonem :)
ps: když nechceš být otrokem staň se zaměstnavatelem:)
Dobrý den Marceli,
bohužel nechápu přesně dotaz. Co přesně myslíte " počítá od 6.00 hodin, což pro pracovníky na noční směně v třísměnném režimu znamená vlastně o 24 hodin později než by mělo být"? Jde o to, že podle vás dochází ke krácení odpočinku těchto zaměstnanců? Pokud to chápu správně, tak na pracovníka připadá v rámci týdne pět směn?
Dobrý den Vlastimile,
ano, máte. Případně na náhradní volno v rozsahu konané práce.
Dobrý den Evo,
pokud na na den státního svátku připadá vaše směna a vy do práce z důvodu svátku nejdete, tak máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného. Tyto „neodpracované hodiny“ si nijak nenapracováváte. Tudíž uvedené chování zaměstnavatele porušuje zákon.
Dobrý den,
zákoník práce je nadřazený pracovní smlouvě, ta ho musí respektovat. Myslím, že uvedené ustanovení pracovní smlouvy by u soudu neobstálo. Pokud na to zaměstnavatel odmítá brát zřetel, můžete se obrátit na Inspektorát práce - www.suip.cz/
Mám pracovní smlouvu z roku 2016 kde je napsáno : Zaměstnanec výslovně souhlasí s výkonem práce přesčas pro Zaměstnavatele v případu provozních potřeb v maximálním rozsahu. Zaměstanenc výslovně souhlasí s tím, že práce přesčas bude konána i v nočních hodinách, o víkendu a státních svátcích.
ale podle nového zákoníku práce mi může zaměstnavatel nařídít sobotu jen v těchto případech : V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
naléhavé opravné práce,
nakládací a vykládací práce,
inventurní a závěrkové práce,
práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
práce v dopravě,
krmení a ošetřování zvířat
chtěl bych se zeptat podle čeho se mám řídit? myslím si že by měla pracovní smlouva odpovídat zákoníku práce. a Jestli mi jen tak může zaměstnavatel nařídit sobotu, jelikož když odmítnu vyhrožují áčkami či vytýkacimi dopisi.
Předem Děkuji za kladné vyřízení žádosti.
Dobrý den,
rádo se stalo, doufám že domluva s vedoucím dopadne dobře.
Dobrý den,
pokud jste měl ty dny pracovat, zaměstnavatel .... Na druhou stranu mám z prvního dotazu pochybnosti, zda zaměstnavatel nařídil s dostatečným předstihem.
Dobrý den,
o té dovolené jsem se dozvěděl den předem po telefonu ale nerozporoval jsem ji protože sem netušil že to udělá tímto neobvyklým způsobem netuším zda to jde reklamovat zpětně už sem kontaktoval osobní oddělení tam mi sdělili že je to chyba ze strany vedoucího že na moji žádost to změnit nemohou ať si to vyřídím sním.
Měl jsem za to že v mém případě bych měl nárok jak náhradu za svátek tak za dovolenou jak vidno zákony bohužel logiku popírají
z logiky věci bych o svátek pracovat neměl, nebo za něj měl mít náhradní volno či příplatek dle kolektivní smlouvy když směnu odpracuji 125% + tedy odměna za vyčerpanou dovolenou..
takže díky této novele zaměstnavatel může prakticky zbytečně připravit zaměstnance o peníze tím že mu jen tak vyplýtvá dovolenou kde to není potřeba.
Tak to už se není čemu divit že se do nepřetržitého provozu lidi nehrnou když má pouze nevýhody.
Každopádně děkuji za vysvětlení jak je to s tím čerpáním dovolené o svátek a přeji pěkný den.
Dobrý den,
pokud jste měl ty dny pracovat, zaměstnavatel vám mohl nařídit dovolenou. A když máte dovolenou nemáte nárok na náhradu mzdy za práci ve svátek. Na druhou stranu mám z prvního dotazu pochybnosti, zda zaměstnavatel nařídil s dostatečným předstihem.
Dobrý den,
po novele ZP od roku 2021 platí, že dovolenou lze čerpat i ve svátek, pokud má v tento den zaměstnanec podle harmonogramu směn pracovat.
Dobrý den,
nejsem si jistý, že to chápu správně. Na oba uvedené svátky vám připadala pracovní směna a místo nich byla nařízena dovolená?
Dobrý den Dani,
to, že vás zaměstnavatel "nemohl" otestovat, je skutečně překážka na straně zaměstnavatele
zapomněl jsem se zeptat zdali je v pořádku ono odečtení z hod. fondu dovolené za ty dva dny svátku pokud mi ta dovolena byla nařízena 2.4 (7,5 H a 5.4 7,5H) drive se dovolena za směny které připadli na svátek neodečítaly místo toho byla náhrada mzdy za svátek ve výši 100% průměrného výdělku
Dobrý den Dani,
to, že vás zaměstnavatel "nemohl" otestovat, je skutečně překážka na straně zaměstnavatele a nikolik váš problém. Na druhou stranu platí, že zaměstnavatel vám může dovolenou nařídit dle své vůle. Ale i zde platí jistá omezení. Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době - např. v rámci pracovní smlouvy. Pokud tato podmínka nebyla splněna, tak vám dovolenou nařídit nemůže. Doporučuji uvedený postup u zaměstnavatele reklamovat.
pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozložené směny krátký dlouhý týden 7,5 a 11 hod směny
dostal jsem po skončení karantény 30.3 od vedoucího nařízenou dovolenou(nežádal jsem o ni já) z důvodu že jsem o svátky nemohl být v práci otestován na Covid-19 že testovaní bude až 6.4
2.4 - (5.4 Pá raní7,5H SO-raní11H NE-raní11H Po-odpolední7,5H z toho pátek a ponědlí vycházely na svátek a bylo mi strženo 37H (4dny) dovolené
tento postup mi přijde nesprávný pokud se nemýlím tak to bylo z důvodu překážky na straně zaměstnavatele
pokud se tedy nepletu prosím o radu jak sjednat nápravu děkuji
Dobrý den Jaroslave,
se změnou rozvrhu směn vás musí zaměstnavatel seznámit minimálně dva týdny předem, pokud není v pracovní smlouvě sjednáno jinak. Z vašeho popisu je to dostatečnou dobu dopředu, tudíž změnit směnu může. Pokud v den státního svátku pracovat nebudete, tak za tento svátek nedostanete ani běžnou mzdu ani příplatek.
Dobrý den Evo,
může, ale je z důvodů uvedených v §91 odstavec 3.
může mi zamestnavatel nařídit jít do práce o svátek 1.5, nebo 8.5, když pracuji jako kontrolorka oděvů? Mohu se nějak bránit?
Dobrý den Miroslave,
leda pokud váš zaměstnavatel využívá vyrovnávací období. V něm to funguje tak, že může trvat max. 26 týdnů. potom zaměstnavatel požaduje 26 x 40 = 1040 hodin. Toto množství práce vám rozdělí nerovnoměrně do pracovní doby. Oficiálně to žádné "napracování" svátku není, ale v praxi to k němu může mít blízko. Pokud máte klasické rozvržení pracovní doby, tak svátky dle Zákoníku práce nadpracovávat nemusíte, naopak vám za ně náleží náhrady mzdy - pokud vyjdou na den kdy máte pracovat.
Má na to nárok či?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý den Tome,
začnu od konce. Přesčasy vám může nařídit i váš vedoucí a forma může být i ústní. Co se týče termínu, tak zde zákon není extra omezující. Tzn. pokud to situace firmy vyžaduje, může být přesčas plánován i takto delší dobu dopředu. Kde je naopak zákon velmi přesný, je limit práce přesčas. Maximální počet takto nařízených hodin nesmí být vyšší než 150 hodin za rok.
Dobrý den Oto,
to že vám zaměstnavatel oznámí přesčas den předem je z pohledu zákona v pořádku. Nicmémě maximální možná délka nařízeneého přesčasu je 8 hodin týdně a maximáoně 150 hodin za rok. To se podle §309 odstavec 5) týká i agenturních zaměstnanců (pracomat.cz/.../...) - Agentura práce a uživatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance.
Děkuji za informace
Dobrý den Kamile,
v případě, že se tato situace opakuje dlouhodobě a pravidelně, tak je hranice pro právní správnost přesčasu (závažné provozní důvody na straně zaměstnavatele), poměrně těsná. Nicméně rozhodně platí, že zaměstnavatel vám může nařídit pouze 150 hodin přesčasů za rok.
Dobrý den Zdeňku,
při dodržení maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin přesčasů za rok ano.
Takže po mě může chtít pracovat 6dní v týdnu? A to kvůli a to z důvodu neplnění plánu?
Dobrý den Jano,
nad rámec pracovní doby vám zaměstnavatel může přikázat práci maximálně v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin za rok celkem. Pokud budou tyto limity dodrženy, tak po vás může přesčasy chtít.
Dobrý den Víťo,
zaměstnavatel má právo vám nařídit kdy máte čerpat dovolenou, viz. §217 (pracomat.cz/.../...). Zkuste s ním diskutovat, jak je možné že vedoucí v takovém případě dovolenou mít může a vy nikoliv. Snad se vám povede tento rozdíl vymazat.
Dobrý den Jiří,
jaké podmínky ohledně délky pracovní doby (směna) a odměnňovaní za ni máte uvedeny v pracovní smlouvě?
pracuji v nepřetržitém provozu od 7-23 h 7 dní v týdnu.Zaměstnavatel nám plánuje směny na měsíc dopředu a nyní se mi stalo, že nám na květen naplánoval 23 směn.Taktéž mám naplánováno 6 pracovních dnů v jednom týdnu.Je to v pořádku?
Děkuji, Totek
Dobrý den Viktore,
zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. Viz ZP §126 - pracomat.cz/.../... . Co se týče přesčasů, tak by neměly být pravidlem, ale zaměstnavatel by je měl využívat při vyjimečných situací. Z toho pohledu je divné, že po vás chtějí nahradit přesčas , který měl řešit aktuální pracovní problém.
Dobrý den Tomáši,
ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci práci přesčas jen k výkonu nutných prací, které nelze provést jindy (viz. výpis v §91). Pokud se nejedná o uvedené práce, musí se zaměstnavatel a zaměstnanec na takové práci přesčas dohodnout a nemůže být zaměstnavatelem nařízena.
ve svátek se dovolená čerpat nesmí, a to ani v nepřetržitém režimu (viz § 219, odst. 2 Zákoníku práce) - pracomat.cz/.../...
V souladu se ZP tu připadají dvě varianty, neplacené volno nebo náhradní volno.
obracím se na Vás s prosbou. Pracuji na recepci hotelu, kde máme směnný provoz (otevřeno je každý den, střídáme se na dopolední, odpolední, bez nočních směn).
Zaměstnavatel chce, abych si 24.12.2017 vzala den dovolené, protože je hotel zavřen. Na tento den vychází státní svátek.
Prosím Vás o sdělení, zdali je opravdu nutné si na den státního svátku čerpat dovolenou (i když se jedná o směnný provoz). Děkuji Vám za odpověď.
takové jednání není v souladu se zákoníkem práce, za práci ve státní svátek u přesčas máte nárok na příplatek. Pokud s postupem zaměstanvatele nesouhlasíte, můžete se zkusit obrátit na státní inspekci práce - www.suip.cz/
s odkazem na § 91 odst. 6 zákoníku práce, kde se uvádí, že „U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku“. Na proplacení příplatku za svátek nárok mít nebudete, protože vaše směna začala ještě před státním svátkem. Naopak, kdyby vaše směna začala ve státní svátek a pokračovala do "všedního dne", nárok na příplatek by byl.
noční směna začíná 13.dubna v 22.hod a končí 14.dubna v 6..hodin 2017.Státní svátek je 14dubna.
Jaká náleží mzda zaměstnanci za tuto směnu.
Vzniká nárok na proplacení příplatku za svátek
od 24 hod do 6.hodin ráno.
Děkuji.V.Mohaupt.