§ 90

 • (1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
 • (2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
  • a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,
  • b) v zemědělství,
  • c) při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména
   • 1. ve veřejném stravování,
   • 2. v kulturních zařízeních,
   • 3. v telekomunikacích a poštovních službách,
   • 4. ve zdravotnických zařízeních,
   • 5. v zařízeních sociálních služeb22a),
  • d) u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců,
  • e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.

§ 90a

Odpočinek mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny, zkrácený v rozsahu podle § 90 odst. 2, může být zaměstnanci staršímu 18 let nahrazen při sezónních pracích v zemědělství tak, že mu bude poskytnut v období následujících 3 týdnů od jeho zkrácení.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #14 Pracomat.cz 2020-01-13 15:13
Cituji Radka:
Dobry den, Zeptám se ještě jednou ,v předešlé otázce jsem nezmínila že se jedná i o víkendy. Pracuji jako .....


Dobrý den Radko,

pokud to není v rozpozoru s pracovní dobou uvedenou v pracovní smlouvě, tak nikoliv. Samozřejmě vám za práci o víkendu náleží příplatky dle zákoníku práce.
Citovat
0 #13 Radka 2020-01-13 12:22
Dobry den, Zeptám se ještě jednou ,v předešlé otázce jsem nezmínila že se jedná i o víkendy. Pracuji jako servírka v restauraci. Zaměstnavatel chce abych chodila do práce na dvanácti hodinové směny obden ,den práce ,den volna a jedna se i o vikendy i tak je to v pořádku?Děkuji za odpoveď
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2020-01-13 11:46
Cituji Radka:
Dobry den, pracuji jako servírka v restauraci. Zaměstnavatel chce ...


Dobrý den Radko,

musí být zajištěna minimální délka nepřetržitého odpočinku v týdnu v délce 35 hodin. Ta z vašeho popisu dodržena je. Počet dní volna v celku je tedy odvislý od vaší domluvy se zaměstnavatelem, případně dohodnuté pracovní doby v rámci pracovní smlouvy.
Citovat
0 #11 Pracomat.cz 2020-01-13 11:43
Cituji Daniela:
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu bylo mi naplánováno ...


Dobrý den,

pokud do toho počítáte i víkend, tak není splněno pravidlo minimální doby nepřetržitého odpočinku v týdnu. Jedná se o minimálně 35 hodin týdně v kuse.
Citovat
0 #10 Radka 2020-01-12 18:08
Dobry den, pracuji jako servírka v restauraci. Zaměstnavatel chce abych chodila do práce na dvanácti hodinové směny obden ,den práce ,den volna.Je to v pořádku?? Můžu se nějak bránit? Na kolik dni volna v celku mam nárok pokud na to přistoupím? Děkuji za odpoveď
Citovat
0 #9 Daniela 2020-01-11 21:37
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu bylo mi naplánováno 9 směn za sebou a nasledně 2 dny volna. Mohu si směnu nechat vyvodit? Děkuji za odpověď prosim na email děkuji
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2019-08-05 15:56
Cituji Katka:
Dobry den, pracuji v třísměnném provozu. ....


Dobrý den Katko,

bohužel pro vás zaměstnavatel není povinnen řešit to, zda se máte jak dostat do práce. Můžete se zkusit domluvit, ale nic ho nenutí vaší žádosti vyhovět.
Citovat
0 #7 Katka 2019-08-01 16:31
Dobry den, pracuji v třísměnném provozu. Dnes nám bylo oznámeno, že máme jít po odpolední směně (po-pá) v sobotu na ranní. Jestli jsem to správně pochopila zaměstnavatel má právo tuto směnu nařídit? Kde je brán zřetel na dopravu zaměstnance z práce a do práce? Který v lepším případě trvá pul hodiny.
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2019-07-09 11:35
Cituji Janina:
Pracuji na benzinové pumpě. Máme krátký a dlouhý týden....


Dobrý den Janino,

v jednom dni (technicky vzato během 24 hodin po sobě jdoucích), můžete mít nad 12hodinovou směnu maximálně 4 hodiny práce přesčas. Co se týče přestávky na jídlo a oddech, tak pokud se jedná o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. A tato doba se započítává do pracovní doby. Mezi směnami může být doba odpočinku zkrácena až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích (to souvisí s tím prvním bodem a maximální délkou směny 16 hodin s přesčasem) zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku.
Citovat
0 #5 Janina 2019-07-08 15:05
Pracuji na benzinové pumpě. Máme krátký a dlouhý týden. Jeden týden jdu do práce pondělí a úterý a pátek, sobotu a neděli a další ve středu a čtvrtek. V práci musím být 14 hodin a jsem na směně sama. Jak se to srovná s tím, že směna nesmí být delší než 12hodin, povinnou přestávkou po 6ti hodinách a s dobou na odpočinek mezi směnami a s počtem odpracovaných hodin za měsíc?
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2019-05-23 16:44
Cituji Pavel:
Dobrý den, rád bych se zeptal jak řešit následující....


Dobrý den Pavle,

je to jak píšete. Pro jistotu to ještě shrnu:

- zaměstnanec má právo na nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin (který může být zkrácen na 8 hodin, s tím že se mu později nahradí - v případech uvedených v § 90 2))

- zároveň platí, že pracovní pohotovost se považuje za dobu odpočinku

- ale jen v případě, že během ní dojde k výkonu práce, tak se doba odpočinku přeruší (jedná se o práci přesčas) a poté se mu posouvá začátek další směny tak, aby byla dodržena doba odpočinku nepřetržitých 11 hodin
Citovat
0 #3 Pavel 2019-05-23 14:48
Dobrý den, rád bych se zeptal jak řešit následující.
Zaměstnanci pracují 9:00 - 17:30 s přestávkou na oběd. Dobu 17:30 - 9:00 následujícího dne drží jeden z týmu pracovní pohotovost. V případě, že dojde k situaci, že musí např. od 3:00 do 4:00 pracovat přesčas, musí se mu pak kvůli minimálnímu nepřetržitému odpočinku posunout začátek dalsího pracovního dne až na 15:00?
Děkuji
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2018-11-22 12:45
Cituji Gabka:
Dobrý den. Pracuji ve třísměnné provozu na vedoucí pozici....


Dobrý den Gabko,

zaměstnavatel musí dodržovat následující nařízení:

1)
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin,

2)
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.

Takže pokud "celým týdnem" myslíte pondělí až pátek, možné to je. V případě, že by to bylo až po neděli, tak by zaměstnavatel nedodržel nařízení zákoníku práce o nepřetržitém odpočinku v týdnu v délce trvání alespoň 35 hodin.
Citovat
0 #1 Gabka 2018-11-22 04:12
Dobrý den. Pracuji ve třísměnné provozu na vedoucí pozici. Na každé směně jsme jeden vedoucí pracovník.Kolegyně onemocněla,může mi zaměstnavatel nařídit celý týden 12i hodinové směny?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]