§ 90
- Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
- Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
- v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,
- v zemědělství,
- při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména
- ve veřejném stravování,
- v kulturních zařízeních,
- v telekomunikacích a poštovních službách,
- ve zdravotnických zařízeních,
- v zařízeních sociálních služeb22a),
- u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců,
- při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.
§ 90a
Odpočinek mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny, zkrácený v rozsahu podle § 90 odst. 2, může být zaměstnanci staršímu 18 let nahrazen při sezónních pracích v zemědělství tak, že mu bude poskytnut v období následujících 3 týdnů od jeho zkrácení.
Komentáře
Dobrý den Karle,
ptáte se zda máte dostatečně dlouhé "pauzy" mezi směnami? Jelikož je tam pouze 9 hodin, tak musí zaměstnavatel dodržet odstavec 2:
Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
Pokud toto dodržuje, tak je to v pořádku. Jednoduše řečeno, dny jaké popisujete můžete mít za sebou dva a nikoliv tři či více.
Dobrý den Michale,
z vašeho popisu je poměrně jasná, že zaměstnavatel ignoruje zákoník práce. Jednak pracujete bez podepsané pracovní smlouvy a za druhé zaměstnavatel nerespektuje minimální dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu. Ten znamená, že pracovní doba musí být zaměstnavatelem rozvrhnuta tak, aby nepřetržitý odpočinek v týdnu trval alespoň 35 hodin. Otázka co se nabízí, zda vůbec bude zaměstnavatel v budoucnu zákoník práce respektovat a dodržovat zákonné normy.
Dostal jsem se na statek, pracuju u koní.
Jsem OZP třetího stupně.
Zítra budu dělat osmý den po sobě.
Dělám 7.5 hodiny.
Jsem unavený. Až zítra mi mají dát smlouvu.
Prý čekali jak se vyjádřím k práci.
No, otročina. Kdy budu mít nárok na volno?
Děkuji Michal
Dobrý den Leoši,
ano, nicméně v takovém případě bude muset dojít k napracování páteční směny.
Dobrý den, zaměstnavatel nám tuto práci zaplatí jako přesčas a nebude za ni nabízet náhradní volno. Potom nám tedy musí poskytnout odpočinek mezi směnami, který bude probíhat v pátek v době běžné směny. Vysvětluji si to správně?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Leoši,
pokud se bude jednat o práci přesčas, tak při uváděné délce nemůže být nařízena (více než 8 hodin) a může být vykonána jen pokud s ní souhlasíte. To zda budete v pátek pracovat, záleží na tom zda vám zaměstnavatel nabídne za přesčas náhradní volno s vybráním v pátek nebo ne. Je možné, že budete mít běžnou směnu za dodržení podmínek minimálního odpočinku mezi dvěma směnami. Doporučuji zjistit informace od zaměstnavatele jak tuto situaci plánuje řešit. Bez toho lze jen těžko podat přesnou odpověď.
Cituji Pracomat.cz:
Dobrý den, děkuji za odpověď.
Prosím ještě o vysvětlení pracovní doby v pátek. Práce bude pravděpodobně brána jako přesčas.
Děkuji
Dobrý den,
Odpočinek podle odstavce 1 § 90 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku:
a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,
...
Tedy minimální doba odpočinku v tomto případě je (za dodržení výše uvedené podmínky) 12:00-20:00. Co se týče pracovní doby v pátek, tak to záleží na tom, zda bude práce během noci brána jako přesčas nebo je místo "klasické" páteční směny.
Dobrý den Pavle,
v takovém případě zaměstnavatel nepostupuje podle zákoníku práce a jeho postup není správný.
Dobrý den Filipe,
tato povinnost je dána zákoníkem práce, který platí jak pro zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Pokud chcete zákon "obejít" šlo by to udělat tak, že se sám a dobrovolně rozhodnete na pracovišti setrvat po své pracovní době a vykonávat práci, tak nejedná se o práci přesčas. A tudíž se to nezapočítává do žádných limitů. Samozřejmě vám zaměstnavatel nemá povinnost za tuto dobu vyplatit mzdu, nicméně pokud s ním máte dobré vztahy, můžete se domluvit na mimořádně odměně, která bude odpovídat mzdě za práci, která odpovídá času, kdy jste v práci zůstal dobrovolně a o svém osobním volnu.
Dobrý den Radko,
pokud to není v rozpozoru s pracovní dobou uvedenou v pracovní smlouvě, tak nikoliv. Samozřejmě vám za práci o víkendu náleží příplatky dle zákoníku práce.
Dobrý den Radko,
musí být zajištěna minimální délka nepřetržitého odpočinku v týdnu v délce 35 hodin. Ta z vašeho popisu dodržena je. Počet dní volna v celku je tedy odvislý od vaší domluvy se zaměstnavatelem, případně dohodnuté pracovní doby v rámci pracovní smlouvy.
Dobrý den,
pokud do toho počítáte i víkend, tak není splněno pravidlo minimální doby nepřetržitého odpočinku v týdnu. Jedná se o minimálně 35 hodin týdně v kuse.
Dobrý den Katko,
bohužel pro vás zaměstnavatel není povinnen řešit to, zda se máte jak dostat do práce. Můžete se zkusit domluvit, ale nic ho nenutí vaší žádosti vyhovět.
Dobrý den Janino,
v jednom dni (technicky vzato během 24 hodin po sobě jdoucích), můžete mít nad 12hodinovou směnu maximálně 4 hodiny práce přesčas. Co se týče přestávky na jídlo a oddech, tak pokud se jedná o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. A tato doba se započítává do pracovní doby. Mezi směnami může být doba odpočinku zkrácena až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích (to souvisí s tím prvním bodem a maximální délkou směny 16 hodin s přesčasem) zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku.
Dobrý den Pavle,
je to jak píšete. Pro jistotu to ještě shrnu:
- zaměstnanec má právo na nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin (který může být zkrácen na 8 hodin, s tím že se mu později nahradí - v případech uvedených v § 90 2))
- zároveň platí, že pracovní pohotovost se považuje za dobu odpočinku
- ale jen v případě, že během ní dojde k výkonu práce, tak se doba odpočinku přeruší (jedná se o práci přesčas) a poté se mu posouvá začátek další směny tak, aby byla dodržena doba odpočinku nepřetržitých 11 hodin
Zaměstnanci pracují 9:00 - 17:30 s přestávkou na oběd. Dobu 17:30 - 9:00 následujícího dne drží jeden z týmu pracovní pohotovost. V případě, že dojde k situaci, že musí např. od 3:00 do 4:00 pracovat přesčas, musí se mu pak kvůli minimálnímu nepřetržitému odpočinku posunout začátek dalsího pracovního dne až na 15:00?
Děkuji
Dobrý den Gabko,
zaměstnavatel musí dodržovat následující nařízení:
1)
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin,
2)
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.
Takže pokud "celým týdnem" myslíte pondělí až pátek, možné to je. V případě, že by to bylo až po neděli, tak by zaměstnavatel nedodržel nařízení zákoníku práce o nepřetržitém odpočinku v týdnu v délce trvání alespoň 35 hodin.