§ 88

  • (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.
  • (2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
  • (3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
  • (4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

§ 89

  • (1) Má-li zaměstnanec při výkonu práce právo na bezpečnostní přestávku podle zvláštních právních předpisů, započítává se tato přestávka do pracovní doby.
  • (2) Připadne-li bezpečnostní přestávka na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech, započítá se přestávka v práci na jídlo a oddech do pracovní doby.

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #2 Pracomat.cz 2018-09-23 11:00
Cituji Veronika:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, zda-li tot platí i pro DPP a DPČ...


Dobrý den Veroniko,

na DPP a DPČ se toto nevztahuje, viz §77 2) www.pracomat.cz/.../88-zakonik-prace-cast-iii.html
Citovat
0 #1 Veronika 2018-09-22 13:43
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, zda-li tot platí i pro DPP a DPČ. u svého zaměstnavatele mám smlouvu DPČ a zaměstnavatel mi z nenadání oznámil, že mi není povinen dát obedovou pauzu i přes to, že pracuji víc jak 8h v kuse. Může si toto dovolit?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.