§ 85

 1. Pružné rozvržení pracovní doby zahrnuje časové úseky základní a volitelné pracovní doby, jejichž začátek a konec určuje zaměstnavatel.
 2. V základní pracovní době je zaměstnanec povinen být na pracovišti.
 3. V rámci volitelné pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek a konec pracovní doby. Celková délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.
 4. Při pružném rozvržení pracovní doby musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem, nejdéle však v období uvedeném v § 78 odst. 1 písm. m).
 5. Pružné rozvržení pracovní doby se neuplatní
  1. při pracovní cestě zaměstnance,
  2. v době čerpání dovolené,
  3. při nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu ve směně, jejíž začátek a konec je pevně stanoven,
  4. brání-li jejímu uplatnění provozní důvody,
  5. v době důležitých osobních překážek v práci podle § 191 a 191a a
  6. v dalších případech určených zaměstnavatelem.
 6. V případech uvedených v odstavci 5 platí pro zaměstnance předem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen určit.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

-1 #2 Pracomat.cz 2019-06-13 19:33
Cituji Tomáš Kratochvíl:
Dobrý den, ve firmě máme .....


Dobrý den Tomáši,

pokud je pevná část pracovní doby ukončena ve 13:00, pak skutečně nic nebrání tomu, ať po této době práci opustíte. Samozřejmě musíte za týden (měsíc) odpracovat potřebný počet hodin. Co se týče "zaokrouhlování" na půl hodiny, tak to v pořádku není. Zaměstnavatel má respektovat skutečný čas příchodu do práce, nikoliv zaokrouhlovat na půl hodiny.
Citovat
0 #1 Tomáš Kratochvíl 2019-06-11 12:44
Dobrý den, ve firmě máme pružnou pracovní dobu, kde pevná část je od 8h do 13h a volitelná od 6h do 19h. Zaměstnavatel tvrdí, že nemohu odejít ve 13h, jelikož tím porušuji pracovní řád, jelikož je tam pauza na oběd od 11:00 - 11:30.Je toto správné tvrzení, když nikde není stanoveno ,že musím odpracovat 5h čistého času?
Dále k tomuto tématu, máme zaokrouhlování na půl hodiny, takže pokud dorazím od lékaře s propustkou 9:05 tak mi od 8:00 do 9:00 platí propustka a až od 9:30 nabíhá normální pracovní poměr. Je toto v souladu, že mi vezme 25minut?
Děkuji.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].