§ 81

  1. Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
  2. Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.
  3. Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

§ 83

Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.

§ 84

Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
 
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #30 Pracomat.cz 2021-10-20 18:38
Cituji Václav:
Dobrý den, několikrát jsem v práci viděl, že zaměstnanec během odpolední směny ...


Dobrý den Václave,

jedná se o § 38 ZP
(pracomat.cz/.../...) - zaměstnanec povinen podle pokynů zaměstnavatele konat osobně práce podle pracovní smlouvy v rozvržené týdenní pracovní době a dodržovat povinnosti, které mu vyplývají z pracovního poměru. Návštěva supermarketu nebo spaní v autě není konání práce pro zaměstnavatele. Při opakované a prokázané (a vytčené) porušení této povinnosti může následovat až výpověď ze strany zaměstnavatele (bez odstupného).
Citovat
0 #29 Václav 2021-10-19 22:59
Dobrý den, několikrát jsem v práci viděl, že zaměstnanec během odpolední směny zastavil stroj a došel si do blízkého supermarketu rychle nakoupit. Během noční směny na jaře a v létě se stalo, že zaměstnanci co nejrychleji vykonají svojí práci a jdou se do auta trochu vyspat. Všichni zaměstnanci samozřejmě opouštějí areál firmy. Zajímá mě jaký paragraf porušují a jaký jim hrozí od zaměstnavatele postih.
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2020-12-07 10:56
Cituji Milan:
v loňské verzi ZP byl paragraf 70a, upravující pracovní dobu akademických pracovníků ...


Dobrý den Milane,

podle mého jste si spletl zákoník práce a Zákon o vysokých školách (111/1998 Sb.). Právě ten totiž pracovní dobu akademických pracovníků řeší:

Pracovní doba akademických pracovníků

(1) Akademičtí pracovníci vykonávají v pracovní době
a) přímou pedagogickou činnost,
b) práce související s přímou pedagogickou činností,
c) vědeckou, výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost.

(2) Akademický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele nebo na jiném dohodnutém místě v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel.

(3) Jde-li o výkon jiné práce než podle odstavce 2, vykonává akademický pracovník sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, a na místě, které si sám určí. Náklady, které akademickému pracovníkovi vzniknou výlučně v souvislosti s výkonem práce na jiném místě než na pracovišti zaměstnavatele podle věty první, se nepovažují za náklady vzniklé v souvislosti s výkonem závislé práce, a není-li dohodnuto jinak, hradí je akademický pracovník.

(4) Zaměstnavatel eviduje jen tu část pracovní doby, kterou sám rozvrhuje.
Citovat
0 #27 Milan 2020-12-07 08:38
v loňské verzi ZP byl paragraf 70a, upravující pracovní dobu akademických pracovníků ... v aktuální verzi 2020 již tato záležitost řešena není?
děkuji za odpověď
Milan
Citovat
+1 #26 Pracomat.cz 2020-11-24 16:03
Cituji Roman:
Dobrý den přeji, mám dotaz prosím. Zaměstnavatel požaduje po mě účast na víkendové ...


Dobrý den Romane,

důležité je zda se jedná o práci přesčas - tu totiž zaměstnavatel nemusí oznamovat předem, ale může vyplynout z vážných provozních důvodů. Samozřejmě se nabízí otázka, zda (bezesporu) předem plánovaná inventura nemohla být zaměstnanci oznámena dostatečně předem. Nicméně i u práce přesčas jsou omezení stanovené zákonem - a to je maximálně 8 hodin za týden. Vy mluvíte o dvou dnech, tudíž to bude pravděpodobně více než 8 hodin. Nejrozumnější mi přijde zkusit se zaměstnavatel domluvit a vysvětlit mu svoje důvody proč se nemůžete zúčastnit. Pokud se vám to nepovede, můžete na svoji obranu použít fakt, v podobě omezení 8 hodin nařízených přesčasů za týden. V případě, že se nejedná o práci přesčas, musí zaměstnavatel oznámit změnu směn 14 dní dopředu, pokud není v rámci pracovní smlouvy stanoveno jinak.
Citovat
0 #25 Roman 2020-11-23 11:03
Dobrý den přeji, mám dotaz prosím. Zaměstnavatel požaduje po mě účast na víkendové roční inventuře a to jak v sobotu tak i v neděli. Nominoval mne bez jakékoliv komunikace se mnou. Já se této inventury nemohu zúčastnit neboť mám na tento týden stanovené domluvené hlídání svých dětí a to vše již delší dobu dohodnuté s ex. manželkou. I přes veškerou snahu domluvit se s ex.manželkou jsem bohužel neuspěl. Jak mám nyní postupovat ? Jaký je časový úsek, kdy musí zaměstnavatel oznámit zaměstnanci tuto účast na víkendové inventuře ? Děkuji moc za info
Citovat
+1 #24 Pracomat.cz 2020-07-18 18:46
Cituji Lukáš:
Dobrý den. Pracuji na statku na ...


Dobrý den Lukáši,

to záleží jaké je uvedeno místo výkonu práce v pracovní smlouvě. Předpokládám však, že je to právě na onom statku. V takovém případě, nárok na cestovní náhrady mít nebudete.  
Citovat
0 #23 Lukáš 2020-07-18 18:34
Dobrý den. Pracuji na statku na dělenou směnu (ráno a večer). Denně najedu 44km. Mám nárok na zaplacení cestovních náhrad? Děkuji Lukáš
Citovat
0 #22 Pracomat.cz 2020-04-26 14:50
Cituji Daniela Babelova:
Dobry den,pri12h praci pocitaji ....


Dobrý den Danielo,

při 12ti hodinové směně máte ze zákona nárok na minimálně jednu přestávku na jíddlo a oddech. Zkontrolujte si svoji pracovní smlouvu, jestli je v ní zmínka o dvou přestávkách během 12ti hodinové směny. Pokud ano, je vše v pořádku, ale stejně se můžete zkusit domluvit se zaměstnavatel na změně - na jednu přestávku během pracovní doby. Každopádně tato přestávka se nezapočítává do pracovní doby a tedy ani do požadovaného počtu odpracovaných hodin za měsíc.
Citovat
0 #21 Daniela Babelova 2020-04-25 08:54
Dobry den,pri12h praci pocitaji pouze 11h prestavky po 4,5h druha prestavka je tedy ke konci smeny 16.30-17h konec smeny v 19h.ve vyrovnavacim obdobi nam neustale chybi hodiny a tyto hodiny se napracovavaji neni to tedy prescas jsou to chybejici hodiny(32za obdobi kveten-srpen)pocita zamestnavatel spravne hodiny??nebot nam v kazdem obdobi hodiny chybi a musime je vlozenou sichtou napracovat.jedna se o 40h tydne s nerovnomerne rozvr.prac.dobou dekuji za odpovef
Citovat
0 #20 Pracomat.cz 2019-12-06 12:34
Cituji Karel:
Dobrý den, zaměstnavatel po úraze jednoho pracovníka, zavedl pro Technicko Hospodářské pracovníky (dále jen THP) dozorové směny kdy mají údajně hlídat dodržování BOZP a PO...


Dobrý den Karle,

z toho co popisuje mi to nepřijde jako rozumné řešení ze strany společnosti. Pokud to chápu správně, tak po určitých pracovnících (např. účetní) se chce, aby v rámco svojí pracovní směny vykonával po určitou dobu pracovní činnost kontroly dodržování BOZP a PO. Pokud taková náplň práce není součástí pracovní smlouvy dotčených zaměstnanců, tak je zaměstnavatel nemůže nutit k jejímu výkonu. 
Citovat
0 #19 Karel 2019-12-05 09:25
Dobrý den, zaměstnavatel po úraze jednoho pracovníka, zavedl pro Technicko Hospodářské pracovníky (dále jen THP) dozorové směny kdy mají údajně hlídat dodržování BOZP a PO. Vždy v určitý den včetně víkendů od 11:30 do 22:30 kdy v době od 11:30 do 14:30 bude daný pracovník vykonávat svou běžnou práci a v době od 14:30 do 22:30 dozorovou činnost a následující den opět běžnou směnu tedy od 6:00 do 14:30 může být zkrácena doba odpočinku mezi směnami po 12-cti hodinové směně na 8,5 hodiny? A může THP např. účetní vykonávat dozorovou činnost BOZP a PO když bude proškolen běžným způsobem jako každý jiný pracovník? Celé nám to připadá jako pokus zaměstnavatele přenést odpovědnost za vzniklé situace (např. úrazy) na zaměstnance.Jen pro informaci jde o firmu v oblasti těžkého strojírenství, kdy se např. manipuluje se svařenci o váze několika desítek tun, obrábí se na velkých točivých strojích (horizontky, portálové frézy atd.) Nemáme představu jak pracovník např. účetní, kontrolor, obchodní zástupce bude posuzovat zda-li pracovník při vázání,manipulaci či opracování a lakování porušuje či neporušuje bezpečnostní předpisy pro danou práci.
Předem děkuji za odpověď Karel
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2019-09-25 19:04
Cituji Jarda:
Dobrý den, pracuji v třísměnném provozu ...


Dobrý den Jardo,
podíval bych se jak máte v pracovní smlouvě, či interní směrnici definováno střídání směn a zda zaměstnavatel tuto dohodu respektuje.
Citovat
0 #17 Jarda 2019-09-25 06:24
Dobrý den, pracuji v třísměnném provozu a už několik týdnů všichni chodíme pouze na odpolední a noční směny. Ranní směnu jsem měli naposled na konci července. Rádi bychom se všichni vrátili znovu k pravidelnému střídáni všech tří směn. Existuje nějaký argument, který by přesvědčil našeho zaměstnavatele, aby nám to umožnil? Děkuji.
Citovat
-1 #16 Pracomat.cz 2019-07-04 19:23
Cituji Hana:
Dobrý den,
pracuji ve fabrice, ve 3směnném provoze od pondělí do pátku ....


Dobrý den Hano,

práci přesčas ve svátek je skutečně možné nařídit jen ve specifických případech uvedených v ZP. Takže pokud nepracujete v nepřetržitém provozu, ani pro vás neplatí žádný z dalších uvedených důvodů, tak zaměstnavatel nemá nárok vám práci přesčas nařídit.
Citovat
0 #15 Hana 2019-07-03 17:38
Dobrý den,
pracuji ve fabrice, ve 3směnném provoze od pondělí do pátku, nejedná se o nepřetržitý provoz.
Tento pátek 5.7. vychází na naší ranní směnu státní svátek. Vždy byly svátky dobrovolné, ale tento rok nebyl žádný dobrovolník na svátek a tak nám zaměstnavatel celé naší směně nařídil, že musíme všichni o tento svátek do práce. Jako důvod uvedl, že se nestíhá zakázka pro zákazníka. V Zákoníku práce se uvádí, že může nařídit jen ve výjimečných případech, ale ani jeden z těch důvodů, které jsou tam uvedené, se netýkají mé práce. Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2019-01-31 09:42
Cituji Ivana Havrlantová:
Pracuji jako uklízečka, moje pracovní doba je 11,5 hod., spadáme pod úvazek 40 hod. týdně....


Dobrý den Ivano,

za každý den dovolené vám zaměstnavatel musí poskytnout náhradu mzdy, a to za stejný počet hodin, který jste měla odpracovat. Máte-li tedy 11,5 hodinové směny, pak vám přísluší náhrada za celých 11,5 hodin.
Citovat
0 #13 Ivana Havrlantová 2019-01-30 16:11
Pracuji jako uklízečka, moje pracovní doba je 11,5 hod., spadáme pod úvazek 40 hod. týdně. Ale firma nám za dovolenou počítá je 8 hod., ne 11,5, tím pádem když si vybírám dovolenou nám připočtou ještě další den nebo dva dny dovolené tj. 8 nebo 16 hodin dovolené, které bohužel nevyčerpáme na odpočinek, ale jen proto, aby nám vycházely hodiny do úvazku 40 hodin z měsíc. Není to protizákonné?
Citovat
+1 #12 Pracomat.cz 2018-11-09 16:51
Cituji Dagmar:
Dobrý den, mám čtyřhodinovou pracovní dobu a vedoucí (státní sektor) mě nutí si vybírat 1/2hod...


Dobrý den Dagmar,

podle §88 ZP je zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Jelikož pracujete jen 4 hodiny, nemá povinnost tuto přestávku nařizovat a dodržovat. Viz: pracomat.cz/.../...
Citovat
0 #11 Dagmar 2018-11-09 16:41
Dobrý den, mám čtyřhodinovou pracovní dobu a vedoucí (státní sektor) mě nutí si vybírat 1/2hod. přestávku. Když jsem mu řekla, že na přestávku mám nárok až po čtyřech hod., což je na konci mé pracovní doby, a to zákon nepovoluje, bylo mi řečeno, že přestávku dodržovat musím a abych si to našla v zákoníku. Má na to nárok? A případně který § to nařizuje? Děkuji
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-10-31 08:54
Cituji Honza:
Mám podobný problém,ale zaměstanavatel mám strhává 2 x 30 minut ...


Dobrý den Honzo,

odpověď se skrývá v odpovědi předchozího dotazu a to ve formulaci "nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce". Váš zaměstnavatel ji evidetně poskytuje dříve než po šesti hodinách a proto to vychází na dvě přestávky na jídlo. V pořádku by to nebylo, pokud by ta druhá přestávka reálně nebyla a místo ní jste pracovali.
Citovat
0 #9 Honza 2018-10-30 17:24
Mám podobný problém,ale zaměstanavatel mám strhává 2 x 30 minut za 12 hodinouvou pracovní dobu a 30 minut když jsme v práci jen 6 hodin. Je to v pořádku?
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2018-10-29 13:19
Cituji Pepa:
Dobrý den, kolikrát by měla být pracovní přestávka při dvanáctihodinové pracovní době ? Děkuji za odpověď


Dobrý den Pepo,

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci na jídlo a oddech nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Samotná přestávka na jídlo a oddech se do pracovní doby nepočítá. Takže ze zákona máte při 12 hodinové pracovní době nárok minimálně na jednu.
Citovat
0 #7 Pepa 2018-10-29 09:42
Dobrý den, kolikrát by měla být pracovní přestávka při dvanáctihodinové pracovní době ? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2018-10-23 16:02
Cituji Vilém:
Dobrý den, pracuji v režimu nepravidelně rozvržené pracovní doby s dvouměsíčním vyrovnávacím obdobím. Pracujeme v cyklu ....


Dobrý den Viléme,

jak píšete máte dvouměsíční vyrovnávací období. Dejme tomu, že během každého měsíce musíce odpracovat 160 hodin. Za dva měsíce je to tedy 320 hodin. Pokud během těchto dvou měsíců odpracujete více, třeba 340 hodin, tak onen rozdíl (20 hodin) bude práce přesčas.
Citovat
0 #5 Vilém 2018-10-22 09:23
Dobrý den, pracuji v režimu nepravidelně rozvržené pracovní doby s dvouměsíčním vyrovnávacím obdobím. Pracujeme v cyklu 2 ranní, 2 noční a čtyřdenní volno. Cyklus je ale dodržen zřídka kdy. Jak může zaměstnavatel poznat, co je práce přes čas, kterou máme prakticky každý měsíc?
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-07-27 09:05
Cituji peter svarc:
muze mi zamnestnavatel naridt praci vsobotu,kdyz mam uz ...


Dobrý den Petře,

zaměstnavatel vám může přesčas nařídit i kratší dobu předem. A to dokonce i o víkendu. Nicméně i pro něj z toho plynou závazky a povinnosti k vám. Za práci přesčas + práci o víkendu vám náleží příplatek, dále nařízený přesčas může být maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin za rok
Citovat
0 #3 peter svarc 2018-07-27 08:51
muze mi zamnestnavatel naridt praci vsobotu,kdyz mam uz neco jineho a neoznamil mi to minymalne tejden dopredu.oznamil mi to ve stvrtek a to stim ze ty vsobotu do prace des jestli ne tak ti to dam k uhrade. je to vubec mozne takto jednat ze zamnestnenci dekuji
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-11-27 10:36
Dobrý den Pavle,

k maximální délce směny 12 hodin je možné přikázat (1x týdně) přesčas v délce 8 hodin. Celkem tedy maximálně 20 hodin.
Citovat
-1 #1 Pavel 2017-11-24 15:09
Muze se pracovat 24 hodin v kuse dekuji za odpoved
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]