§ 81
- Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
- Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.
- Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.
§ 83
Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.
§ 84
Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
Komentáře
Dobrý den Václave,
jedná se o § 38 ZP
(pracomat.cz/.../...) - zaměstnanec povinen podle pokynů zaměstnavatele konat osobně práce podle pracovní smlouvy v rozvržené týdenní pracovní době a dodržovat povinnosti, které mu vyplývají z pracovního poměru. Návštěva supermarketu nebo spaní v autě není konání práce pro zaměstnavatele. Při opakované a prokázané (a vytčené) porušení této povinnosti může následovat až výpověď ze strany zaměstnavatele (bez odstupného).
Dobrý den Milane,
podle mého jste si spletl zákoník práce a Zákon o vysokých školách (111/1998 Sb.). Právě ten totiž pracovní dobu akademických pracovníků řeší:
Pracovní doba akademických pracovníků
(1) Akademičtí pracovníci vykonávají v pracovní době
a) přímou pedagogickou činnost,
b) práce související s přímou pedagogickou činností,
c) vědeckou, výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost.
(2) Akademický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele nebo na jiném dohodnutém místě v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel.
(3) Jde-li o výkon jiné práce než podle odstavce 2, vykonává akademický pracovník sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, a na místě, které si sám určí. Náklady, které akademickému pracovníkovi vzniknou výlučně v souvislosti s výkonem práce na jiném místě než na pracovišti zaměstnavatele podle věty první, se nepovažují za náklady vzniklé v souvislosti s výkonem závislé práce, a není-li dohodnuto jinak, hradí je akademický pracovník.
(4) Zaměstnavatel eviduje jen tu část pracovní doby, kterou sám rozvrhuje.
děkuji za odpověď
Milan
Dobrý den Romane,
důležité je zda se jedná o práci přesčas - tu totiž zaměstnavatel nemusí oznamovat předem, ale může vyplynout z vážných provozních důvodů. Samozřejmě se nabízí otázka, zda (bezesporu) předem plánovaná inventura nemohla být zaměstnanci oznámena dostatečně předem. Nicméně i u práce přesčas jsou omezení stanovené zákonem - a to je maximálně 8 hodin za týden. Vy mluvíte o dvou dnech, tudíž to bude pravděpodobně více než 8 hodin. Nejrozumnější mi přijde zkusit se zaměstnavatel domluvit a vysvětlit mu svoje důvody proč se nemůžete zúčastnit. Pokud se vám to nepovede, můžete na svoji obranu použít fakt, v podobě omezení 8 hodin nařízených přesčasů za týden. V případě, že se nejedná o práci přesčas, musí zaměstnavatel oznámit změnu směn 14 dní dopředu, pokud není v rámci pracovní smlouvy stanoveno jinak.
Dobrý den Lukáši,
to záleží jaké je uvedeno místo výkonu práce v pracovní smlouvě. Předpokládám však, že je to právě na onom statku. V takovém případě, nárok na cestovní náhrady mít nebudete.
Dobrý den Danielo,
při 12ti hodinové směně máte ze zákona nárok na minimálně jednu přestávku na jíddlo a oddech. Zkontrolujte si svoji pracovní smlouvu, jestli je v ní zmínka o dvou přestávkách během 12ti hodinové směny. Pokud ano, je vše v pořádku, ale stejně se můžete zkusit domluvit se zaměstnavatel na změně - na jednu přestávku během pracovní doby. Každopádně tato přestávka se nezapočítává do pracovní doby a tedy ani do požadovaného počtu odpracovaných hodin za měsíc.
Dobrý den Karle,
z toho co popisuje mi to nepřijde jako rozumné řešení ze strany společnosti. Pokud to chápu správně, tak po určitých pracovnících (např. účetní) se chce, aby v rámco svojí pracovní směny vykonával po určitou dobu pracovní činnost kontroly dodržování BOZP a PO. Pokud taková náplň práce není součástí pracovní smlouvy dotčených zaměstnanců, tak je zaměstnavatel nemůže nutit k jejímu výkonu.
Předem děkuji za odpověď Karel
Dobrý den Jardo,
podíval bych se jak máte v pracovní smlouvě, či interní směrnici definováno střídání směn a zda zaměstnavatel tuto dohodu respektuje.
Dobrý den Hano,
práci přesčas ve svátek je skutečně možné nařídit jen ve specifických případech uvedených v ZP. Takže pokud nepracujete v nepřetržitém provozu, ani pro vás neplatí žádný z dalších uvedených důvodů, tak zaměstnavatel nemá nárok vám práci přesčas nařídit.
pracuji ve fabrice, ve 3směnném provoze od pondělí do pátku, nejedná se o nepřetržitý provoz.
Tento pátek 5.7. vychází na naší ranní směnu státní svátek. Vždy byly svátky dobrovolné, ale tento rok nebyl žádný dobrovolník na svátek a tak nám zaměstnavatel celé naší směně nařídil, že musíme všichni o tento svátek do práce. Jako důvod uvedl, že se nestíhá zakázka pro zákazníka. V Zákoníku práce se uvádí, že může nařídit jen ve výjimečných případech, ale ani jeden z těch důvodů, které jsou tam uvedené, se netýkají mé práce. Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji
Dobrý den Ivano,
za každý den dovolené vám zaměstnavatel musí poskytnout náhradu mzdy, a to za stejný počet hodin, který jste měla odpracovat. Máte-li tedy 11,5 hodinové směny, pak vám přísluší náhrada za celých 11,5 hodin.
Dobrý den Dagmar,
podle §88 ZP je zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Jelikož pracujete jen 4 hodiny, nemá povinnost tuto přestávku nařizovat a dodržovat. Viz: pracomat.cz/.../...
Dobrý den Honzo,
odpověď se skrývá v odpovědi předchozího dotazu a to ve formulaci "nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce". Váš zaměstnavatel ji evidetně poskytuje dříve než po šesti hodinách a proto to vychází na dvě přestávky na jídlo. V pořádku by to nebylo, pokud by ta druhá přestávka reálně nebyla a místo ní jste pracovali.
Dobrý den Pepo,
Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci na jídlo a oddech nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Samotná přestávka na jídlo a oddech se do pracovní doby nepočítá. Takže ze zákona máte při 12 hodinové pracovní době nárok minimálně na jednu.
Dobrý den Viléme,
jak píšete máte dvouměsíční vyrovnávací období. Dejme tomu, že během každého měsíce musíce odpracovat 160 hodin. Za dva měsíce je to tedy 320 hodin. Pokud během těchto dvou měsíců odpracujete více, třeba 340 hodin, tak onen rozdíl (20 hodin) bude práce přesčas.
Dobrý den Petře,
zaměstnavatel vám může přesčas nařídit i kratší dobu předem. A to dokonce i o víkendu. Nicméně i pro něj z toho plynou závazky a povinnosti k vám. Za práci přesčas + práci o víkendu vám náleží příplatek, dále nařízený přesčas může být maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin za rok
k maximální délce směny 12 hodin je možné přikázat (1x týdně) přesčas v délce 8 hodin. Celkem tedy maximálně 20 hodin.