§ 81

  • (1) Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
  • (2) Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.
  • (3) Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

§ 83

Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.

§ 84

Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
 

Komentáře  

0 #4 Pracomat.cz 2018-07-27 09:05
Cituji peter svarc:
muze mi zamnestnavatel naridt praci vsobotu,kdyz mam uz ...


Dobrý den Petře,

zaměstnavatel vám může přesčas nařídit i kratší dobu předem. A to dokonce i o víkendu. Nicméně i pro něj z toho plynou závazky a povinnosti k vám. Za práci přesčas + práci o víkendu vám náleží příplatek, dále nařízený přesčas může být maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin za rok
Citovat
0 #3 peter svarc 2018-07-27 08:51
muze mi zamnestnavatel naridt praci vsobotu,kdyz mam uz neco jineho a neoznamil mi to minymalne tejden dopredu.oznamil mi to ve stvrtek a to stim ze ty vsobotu do prace des jestli ne tak ti to dam k uhrade. je to vubec mozne takto jednat ze zamnestnenci dekuji
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-11-27 10:36
Dobrý den Pavle,

k maximální délce směny 12 hodin je možné přikázat (1x týdně) přesčas v délce 8 hodin. Celkem tedy maximálně 20 hodin.
Citovat
-1 #1 Pavel 2017-11-24 15:09
Muze se pracovat 24 hodin v kuse dekuji za odpoved
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.