§ 67

 1. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
  1. jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
  2. dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
  3. trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
  4. součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
   Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.
 2. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své povinnosti podle § 270 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
 3. Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.
 4. Odstupné je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

§ 68

 1. Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci u dosavadního zaměstnavatele v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.
 2. Poměrná část odstupného se stanoví podle počtu kalendářních dnů od nového nástupu do zaměstnání do uplynutí doby podle odstavce 1.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #161 Pracomat.cz 2021-07-10 10:05
Cituji Kristína:
Ano, měla bych do firmy X nastoupit zpět, ale nenastoupím, když ...


Dobrý den Kristíno,

pokud pro vás zaměstnavatel nemá během výpovědní lhůty práci odpovídající vaší pracovní smlouvě, jde o překážku na jeho straně. Tudíž vy dál dostáváte plat. V praxi se to často řeší dohodou, kdy podepíšete okamžité ukončení pracovního poměru ale dostanete odstupné navýšené o dva měsíce výpovědní lhůty.
Citovat
0 #160 Kristína 2021-07-10 08:17
Ano, měla bych do firmy X nastoupit zpět, ale nenastoupím, když je mé místo již zrušeno. Pracovala jsem zde více než 3 roky, tedy tříměsíční odstupné. A jak to probíhá, jestliže budu trvat i na dvouměsíční výpovědní lhůtě?
Děkuji
Citovat
0 #159 Pracomat.cz 2021-07-10 07:02
Cituji Kristína:
Dobrý den,
Můj dotaz zní, zda vzniká nárok na odstupné od firmy X, ...


Dobrý den Kristíno,

nemá být v poslední větě ta firma do které nastupujete "Y"? Jinak se v tom trochu ztrácím. Každopádně nárok na odstupné z firmy X budete mít, jeho výše je závislá na délce trvání pracovního poměru u této firmy.
Citovat
0 #158 Kristína 2021-07-09 23:03
Dobrý den,
Můj dotaz zní, zda vzniká nárok na odstupné od firmy X, kde jsem pracovala před nástupem na MD a následně RD, jestliže si přivydělávám na zkrácený úvazek u jiné firmy Y. Firma X v průběhu mé RD zrušila pobočku a za krátkou dobu bych měla nastoupit do firmy X.
Dekuji za odpověď
Citovat
+1 #157 Pracomat.cz 2021-05-06 13:54
Cituji Tomas:
Dobry, zcela strucne, mam jako agenturni zamestnanec, ktereho propustili ...


Dobrý den Tomáši,

kratší odpověď - nelze jednoznačně říct, bez hlubší znalosti podmínek vašeho pracovního vztahu. Podrobnější odpověď - pracovní agentury v pracovních smlouvách (případně dohodách o pracovní činnosti) ujednávají často se zaměstnanci pracovní poměr na dobu určitou, kterou vymezují jako dobu trvání dočasného přidělení zaměstnance k uživateli. Takže pokud uživatel (firma kde reálně vykonáváte práci) rozhodne, že vás již "nechce" dochází k ukončení pracovního poměru, tím že uplynul. Nárok na odstupné nevzniká. Pokud to takto ve vašem případě nebylo, doporučuji se obrátit minimálně na úřad práce, kde můžete celou situaci detailněji probrat. Bohužel u agenturního zaměstnání není odpověď tak snadná, jako při klasickém pracovním vztahu.
Citovat
0 #156 Tomas 2021-05-06 01:11
Dobry, zcela strucne, mam jako agenturni zamestnanec, ktereho propustili kvuli nadbytecnosti pravo na odstupne po vice nez pul roku? Dekuji za odpoved.
Citovat
+1 #155 Pracomat.cz 2021-02-24 19:09
Cituji Vilem:
Dobrý den, mám dotaz.. mám smlouvu na ...


Dobrý den Viléme,

ano, pokud to bude výpověď ze strany zaměstnavatele, tak nárok na odstupné máte.
Citovat
0 #154 Vilem 2021-02-24 18:52
Dobrý den, mám dotaz.. mám smlouvu na dobu určitou do srpna 2021. Ve firmě pracuji roka půl a zaměstnavatel mě chce nyní propustit i když mi nabídl varianty a to snížení platu nebo spolupráce na IČO. Ani jednu variantu nechci. Pokud mi dá začátkem března výpověď mám nárok na odstupné? Děkuji za radu.
Citovat
0 #153 Pracomat.cz 2021-02-12 09:17
Cituji Marek:
Dobrý den, chtěl bych si ověřit jaký mám nárok na odstupné. Pracuji od 02.2020 ...


Dobrý den Marku,

pokud dáváte výpověď vy nárok na odstupné není. Pokud jste na základě změny svého zdravotního stavu pozbyl schopnosti vykonávat současnou práci, je důležité zda tato změna zdravotního stavu souvisí s výkonem zaměstnání nebo ne. Jednoduše řečeno, pokud máte zničená záda, pokud jste ve skladu 20 let zvedal těžké předměty, nárok na odstupné bude a není dobré podávat výpověď, je dobré počkat až vám ji dá zaměstnavatel. Pokud jste přišel o schopnost vykonávat práci díky úrazu, který jste si způsobil ve volném čase, nárok na odstupné není. Pokud by došlo ke ztrátě zdravotní způsobilosti v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, máte ze zákona nárok nejméně na dvanáctinásobek svého průměrného výdělku.
Citovat
0 #152 Marek 2021-02-11 17:28
Dobrý den, chtěl bych si ověřit jaký mám nárok na odstupné. Pracuji od 02.2020 doposud teď jsem v PN ale budu podávat výpověď ze zdravotních důvodů děkuji
Citovat
0 #151 Pracomat.cz 2020-12-29 06:47
Cituji Hana:
Pracovní poměr dle výpovědi zaměstnavatele mi končí k 31.12., k tomuto datu končí i výpovědní lhůta ...


Dobrý den Hano,

první větu jsem přehlédl, omlouvám se. V takovém případě máte nárok jen na odstupné. Nepracujete, tudíž nemůžete dostat zaplaceny dva měsíce výpovědní lhůty a ta uběhla v rámci RD.
Citovat
0 #150 Hana 2020-12-29 00:43
Pracovní poměr dle výpovědi zaměstnavatele mi končí k 31.12., k tomuto datu končí i výpovědní lhůta. Do práce nechodím, neboť jsem momentálně na rodičovské dovolené, jak jsem uvedla ve svém prvním dotazu. Děkuji Cituji Pracomat.cz:
Cituji Hana:
Dobrý den, jsem na RD. Můj zaměstnavatel ale končí, takže jsem dostala výpověď ...


Dobrý den Hano,

předpokládám, že během výpovědní lhůty budete ještě chodit do zaměstnání a dva platy dostanete po skončení patřičného měsíce. Nebo je to tak, že již došlo ke zrušení zaměstnavatele do zaměstnání již nechodíte? V takovém případě je běžné, že se vyplácí rovnou celá částka (tj. odstupné + peníze za výpovědní lhůtu). Obrátil bych se přímo na zaměstnavatele a zeptal se ho kdy částku uhradí. Povinnost uhradit ji má, stejně jako odstupné.
Citovat
0 #149 Pracomat.cz 2020-12-28 21:45
Cituji Hana:
Dobrý den, jsem na RD. Můj zaměstnavatel ale končí, takže jsem dostala výpověď ...


Dobrý den Hano,

předpokládám, že během výpovědní lhůty budete ještě chodit do zaměstnání a dva platy dostanete po skončení patřičného měsíce. Nebo je to tak, že již došlo ke zrušení zaměstnavatele do zaměstnání již nechodíte? V takovém případě je běžné, že se vyplácí rovnou celá částka (tj. odstupné + peníze za výpovědní lhůtu). Obrátil bych se přímo na zaměstnavatele a zeptal se ho kdy částku uhradí. Povinnost uhradit ji má, stejně jako odstupné.
Citovat
0 #148 Hana 2020-12-28 19:47
Dobrý den, jsem na RD. Můj zaměstnavatel ale končí, takže jsem dostala výpověď dle 52a ZP s dvouměsíční výpovědní dobou.Již jsem obdržela tříměsíční odstupné. Je pravda, že mám nárok ještě na náhradu ve výši dvou měsících platů za dvouměsíční výpovědní dobu? Pokud ano, kdy je povinen tuto částku uhradit. Děkuji
Citovat
0 #147 Pracomat.cz 2020-11-23 12:33
Cituji Martin:
Dobrý den,
pokud dostávám výpověď z důvodu nadbytečnosti ...


Dobrý den Martine,

pokud dva roky u zaměstnavatele dosáhnete poslední den pracovního poměru, tak je nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů.

Viz 1.) b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky .... Ve vašem případě se o méně než dva roky nejedná, tudíž máte nráok na trojnásobek.
Citovat
0 #146 Martin 2020-11-23 09:24
Dobrý den,
pokud dostávám výpověď z důvodu nadbytečnosti a 2 roky vyprší přesně v době skončení pracovního poměru, tzn.poslední den v zaměstnání, mám dle § 67 nárok na 3 nebo 2 platy jako odstupné? děkuji
Martin
Citovat
+1 #145 Pracomat.cz 2020-10-11 20:25
Cituji Jana:
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, pobírám RP, synovi budou 3 roky v srpnu 2021. Nyní jsem se dozvěděla ...


Dobrý den Jano,

pro výpočet odstupné se použije institut pravděpodobného výdělku podle § 355 ZP ( pracomat.cz/.../... ) dle kterého se pravděpodobný výdělek zjistí z hrubé mzdy, kterou by jste dosáhla, pokud byste pracovala. O výši odstupného se tedy bát nemusíte. To zda jít na dohodu nebo výpověď záleží na podmínkách dohody. Osobně bych dohodu volil pouze v případě, že by byla zajímavější než výpověď, tedy větší odstupné. V případě ukončení pracovního poměru dohodou může být nižší podpora v nezaměstnanosti. To záleží na výši vašeho výdělku, ale obecně lze říct že pro člověka s průměrným platem je výpověď vždy lepší.
Citovat
+1 #144 Jana 2020-10-10 21:07
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, pobírám RP, synovi budou 3 roky v srpnu 2021. Nyní jsem se dozvěděla, že můj zaměstnavatel, u kterého jsem zaměstnaná přes 10 let, ukončí během mé RD svoji činnost. Nabízí mi ukončení pracovního poměru dohodou, ale nebrání se ani výpovědi. Která možnost je pro mě výhodnější z hlediska odstupného ale třeba i pro případ, že bych po ukončení RD nenašla hned vhodnou práci a byla bych vedená na ÚP v evidenci uchazečů o práci. Je pak nějaký rozdíl v tom, jakým způsobem budu mít ukončený svůj pracovní poměr? A ještě dotaz ohledně odstupného. Za jaké období mi bude vypočteno? Od začátku těhotenství jsem byla na rizikovém, tj. do nástupu na mateřskou dovolenou jsem pobírala nemocenskou. Děkuji
Citovat
+2 #143 Pracomat.cz 2020-09-26 18:35
Cituji Luboš:
Dobrý den,

mám ve výpovědi dohodnuté dvouměsíční odstupné z důvodu přemístění firmy do ....


Dobrý den Luboši,

v takovém případě byste odstupné vracel. Viz. § 69 ZP:

Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci u dosavadního zaměstnavatele v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.
Citovat
0 #142 Luboš 2020-09-26 18:11
Dobrý den,

mám ve výpovědi dohodnuté dvouměsíční odstupné z důvodu přemístění firmy do jiného regionu. Mám nárok na vyplacení celé výše odstupného i v případě, že bych se se současným zaměstnavatelem dohodl na nové pracovní smlouvě s výkonem práce v nové lokalitě s dnem nástupu do práce hned následující den po ukončení výpovědi, tedy původní pracovní smlouvy?

Děkuji
Citovat
0 #141 Pracomat.cz 2020-09-17 14:57
Cituji Ondřej Krabica:
Dobrý den,

firma mi vyplatila odstupné z 65% a ne z normálního průměru. Má na to nárok?Dobrý den Ondřeji,

odstupné se počítá jako průměrný hrubý výdělek za celé nejblíže předcházející kalendářní čtvrtletí, tedy hrubá mzda (plat), kterou jste za toto období obdržel. Pokud by byla výpověď v srpnu, odstupné by se počítalo z příjmu za duben až červen. Pokud byl váš příjem z některých důvodů za toto období menší (nemoc, omezení na straně zaměstanavatele), bude nižší i odstupné.
Citovat
0 #140 Ondřej Krabica 2020-09-17 09:50
Dobrý den,

firma mi vyplatila odstupné z 65% a ne z normálního průměru. Má na to nárok?
Citovat
0 #139 Pracomat.cz 2020-08-09 15:01
Cituji Hanka:
Dobrý den, v srpnu bych se měla vracet do zaměstnání po rodičovské ....


Dobrý den Hanko,

ano pokud dojde k ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele, budete mít nárok na odstupné za odpracovanou dobu pro vašeho zaměstnavatele.
Citovat
0 #138 Hanka 2020-08-08 22:09
Dobrý den, v srpnu bych se měla vracet do zaměstnání po rodičovské dovolené. Rodičovskou dovolenou mám prodlouženou do čtyř let věku dítěte se souhlasem zaměstnavatele. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou. Zaměstnavatel se mnou bude chtít s největší pravděpodobností rozvázat pracovní poměr. Mám nárok na odstupné? Zaměstnavatel má povinnost držet místo do tří let, vůbec netuším, jak je to v tomto případě. Mohu Vás prosím požádat o odpověd. Moc Vám děkuji, Hanka.
Citovat
-1 #137 Pracomat.cz 2020-07-15 09:07
Cituji Adéla:
Dobrý den, v pracovní smlouvě mám svoji mzdu rozdělenou do dvou ....


Dobrý den Adélo,

případné odstupné se počítá z toho co vám zaměstnavatel skutečně zaplatil - tedy kompletní mzda + případné odměny.
Citovat
0 #136 Adéla 2020-07-15 06:51
Dobrý den, v pracovní smlouvě mám svoji mzdu rozdělenou do dvou složek - základní mzda (dvě třetiny mzdy) a osobní ohodnocení (třetina mzdy). U zaměstnavatele pracuji déle než dva roky a vždy se mi jako hrubá mzda počítal součet těchto dvou složek (o osobní ohodnocení jsem nikdy nepřišla). Mám v případě odstupného nárok na trojnásobek kompletní mzdy nebo jenom její základní části? Děkuji
Citovat
0 #135 Pracomat.cz 2020-07-08 21:35
Cituji Pavel:
Dobrý den,mám smlouvu na neurčito, odpracováno 9let a momentálně nemá firma zakázky, tak každému šéf oznámil...


Dobrý den Pavle,

pokud vám nabídnou novou smlouvu, přijímat nemusíte. Bez ohledu na to zda je lepší či horší než ta současná. Pracovní smlouva je vždy dobrovolným vztahem zaměstnancem a zaměstnavatele a nemůžete do ní být nucen. Pokud se dohodnete na ukončení pracovního poměru, pozor na to jaké budou jeho podmínky. Zákon je nijak nespecifikuje a čistě na vás a zaměstnavateli na čem se dohodnete. Osobně bych nepřijal jiné podmínky než odstupné ve výši nejméně tří měsíčních platů. Pokud na novou smlouvu nebo ukončení pracovního poměru dohodou nepřistoupíte, zaměstnavatel vás buď nadále bude držet na stejné pozici, nebo dostanete výpověď pro nadbytečnost. Samozřejmě s nárokem na odstupné.
Citovat
0 #134 Pavel 2020-07-08 17:49
Dobrý den,mám smlouvu na neurčito, odpracováno 9let a momentálně nemá firma zakázky, tak každému šéf oznámil, že si s každým jednotlivcem sedne a probere budoucnost ve firmě. Je mi jasné, že buď bude navrhovat dohodu o ukončení pracovního vztahu (kvůli nadbytečnosti) nebo předkládat novou pracovní smlouvu s menší hrubou mzdou. Musím na novou smlouvu přistoupit a trvat na té staré (s větší mzdou) nebo se mám připravit na to, že se dohodneme na ukončení prac.vztahu samozřejmě s 3měsíčním odstupným? A dále mě zajímá, jestli si můžu daný dokument o dohodě ukončení spolupráce vzít na den sebou pro konzultaci s právníkem třeba. Díky za odpověď a pěkný den.
Citovat
0 #133 Pracomat.cz 2020-07-02 16:25
Cituji Zdeňka:
Dobrý den, dostala jsem výpověď s nárokem na 3 měsíční odstupné....


Dobrý den Zdeňko,

ptáte se zda ještě během práce (kterou fakticky nevykonáváte) pro jednoho zaměstnavatele, můžete současně vykonávat práci pro druhého zaměstnavatele? Pokud vám to nezakazuje vaše pracovní smlouva (např. konkurenční doložka), tak můžete. Jen v případě, že by původní zaměstnavatel "obnovil provoz", musíte být schopna pracovat i tam. V případě, že by jste nebyla, tak tam hrozí ukončení pracovního poměru pro neplnění pracovních povinností a pak by odstupné nebylo. Zda to "risknout" se musíte rozhodnout sama.
Citovat
0 #132 Zdeňka 2020-07-02 10:07
Dobrý den, dostala jsem výpověď s nárokem na 3 měsíční odstupné. Výpovědní lhůta mi končí 31.8. Jsem nyní na nařízené odstávce a do práce se už vracet nemohu. Nepřijdu o nárok na odstupné v případě, že si najdu jinou práci na plný úvazek před koncem výpovědní lhůty (jiná pracovní pozice)? Děkuji.
Citovat
0 #131 Pracomat.cz 2020-06-01 16:54
Cituji Lenka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, končí mi rodičovská dovolená a ....


Dobrý den Lenko,

obsah pracovního poměru (kam spadá samozřejmě i případná změna pracovní pozice) je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud s novou pozicí nesouhlasíte, tak jsou to překážky na straně zaměstnavatele a ten vám musí vyplácet náhradu mzdy. V takovém případě to končí v praxi výpovědí ze strany zaměstnavatele. Pro výpočet odstupného se v takovém případě použije základní mzda dle pracovní smlouvy tzv. pravděpodobný průměrný výdělek.
Citovat
0 #130 Lenka 2020-05-31 19:45
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, končí mi rodičovská dovolená a zaměstnavatel se rozhodl si ponechat na mem miste zástupce. Nabídl mi nižší pozici s jiným platem. Mám nárok na odstupné, když odmitnu jinou nabídku? Ještě se chci zeptat, když jsem odcházela těhotná na nemocenskou s rizikovým těhotenství lednu 2017,jak se prosím počítá odstupné? I z té nemocenské co za mě platil úřad?Děkuji Lenka
Citovat
+1 #129 Pracomat.cz 2020-05-27 17:34
Cituji Marta:
Dobrý den,
pracuji v MŠ jako asistentka pedagoga. Prac.smlouvu mám ....


Dobrý den Marto, 

z vašeho popisu se jedná o výpověd pro nadbytečnost zaměstnance podle § 52 písm. c) zákoníku práce, což je situace vůči které jste během OČR chráněna. Rozvázat pracovní poměr s vámi může až od 1.7., kdy poběží výpovědní lhůta. Do jejího skončení vám však stejně skončí pracovní poměr a z pohledu zaměstnavatele tak případná výpověď a odstupné nedává smysl. Pokud by jste výpověď dostala, máte nárok na výpovědní lhůtu i odstupné. Čerpání dovolené může zaměstnavatel nařídit pokud jste v práci, ale ne během OČR. Ani vás nemůže nutit, ať si OČR zrušíte.
Citovat
0 #128 Marta 2020-05-27 11:06
Dobrý den,
pracuji v MŠ jako asistentka pedagoga. Prac.smlouvu mám sepsanou na dobu určitou do 31.8.2020 a není vázaná na dítě, ke kterému jsem byla přidělena. K 31.5.nicméně maminka chlapce podepsala ukončení docházky. Já jsem aktuálně do 30.6. na OČR. Pracovní poměr chce se mnou zaměstnavatel rozvázat už k tomu 30.6., kdy ještě budu pobírat OČR. Lze to nebo může až od 1.7.? A mám nárok na 2měs.výpovědní lhůtu a odstupné? Také po mne žádá, abych si ošetřovné ukončila k 8.6. s tím, že pak si budu čerpat dovolenou, podle mne to taky nelze takto nařídit. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #127 Pracomat.cz 2020-05-22 21:07
Cituji Karin:
Dobrý den, majitel společnosti se rozhodl ....


Dobrý den Karin,

zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď během trvání ošetřovného. Viz  § 53 odst. 1 písm. f) zákoníku práce ( pracomat.cz/.../... ). Můžete se zkusit domluvit na ukončení dohodou, jinak musíte počkat až se vrátí do práce. 
Citovat
0 #126 Karin 2020-05-22 08:51
Dobrý den, majitel společnosti se rozhodl prodat firmu. Ve firmě byl v té době jeden zaměstnanec na ošetřovném, který byl automaticky převeden na nového majitele firmy. Nový majitel nemá o tohoto zaměstnance zájem a chce s ním ukončit spolupráci. Kdy je možné s ním ukončit smlouvu (ke kterému datu), když se zaměstnanec nehodlá do práce vrátit dříve než v červnu, možná i déle (z jeho strany není žádná snaha o brzký návrat do práce)? Je možné napsat výpověď/dohodu k datu, kdy je na ošetřovném nebo je nutné vyčkat až se vrátí a až v tento den smlouvu ukončit?
Děkuji
S pozdravem
M.
Citovat
0 #125 Pracomat.cz 2020-05-22 07:40
Cituji Jiří P.:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Po 23 letech mi bylo v práci sděleno, že ...


Dobrý den Jiří,

máte samozřejmě pravdu a má se použít institut pravděpodobného výdělku. Je nesmysl, že by nebyl nárok na odstupné po 23 letech práce, kvůli dočasnému OČR. Pravděpodobný výdělek se používá, pokud zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období alespoň 21 dnů. Což u vás dle popisu platí.
Citovat
0 #124 Jiří P. 2020-05-21 17:41
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Po 23 letech mi bylo v práci sděleno, že k 31.8. končím. Dle kolektivní smlouvy mám nárok na odstupné 6-8 platů (výpověď nebo dohoda). Ale jsem na OČR se synem a řekli mi, že za 2.Q budu mít průměr 0 a tudíž odstupné nedostanu žádné, nebo velmi krácené. Dle mého názoru by se ale mělo počítat z pravděpodobného výdělku. Je to tak správně? Děkuji za odpověď. Jiří P.
Citovat
0 #123 Pracomat.cz 2020-04-26 17:02
Cituji Zdena:
Dobrý den,
momentálně jsem na 60% a zítra si pravděpodobně půjdu pro výpověď...


Dobrý den Zdeno,

odstupné se počítá z posledního ukončeného čtvrtletí, tedy za leden až březen 2020.
Citovat
0 #122 Zdena 2020-04-23 17:35
Dobrý den,
momentálně jsem na 60% a zítra si pravděpodobně půjdu pro výpověď. Zaměstanavatel upřednostňuje dodhodu sice podle § 52 ale zato okamžitě. Pakliže nepřistoupím na dohodu, končila bych k 30.6. podle ZP, ale zároveň by mě okamžitě poslali na 60%. Jak se bude počítat odstupné? z 1. nebo 2. čtvrtletí? Děkuji moc za odpověď
Citovat
0 #121 Pracomat.cz 2020-04-21 08:32
Cituji Vlaďka Švarcová:
Dobry den, podnik docasne zastavil provoz a nechal nas ...


Dobrý den Vlaďko,

zákon nic takového jako odstupné ve výši 60 % nezná. Odstupné vychází z vašeho průměrného výdělku z předchozího ukončeného čtvrtletí (což ve vašem případě bude průměrný příjem za leden až březen). To že jste aktuálně doma na náhradě mzdy na jeho výši nemá vliv. Rozhodně se nenechte natlačit do žádné nevýhodné dohody o ukončení pracovního poměru, kde mohou být podmínky ukončení stanoveny dle domluvy obou stran. V případě klasické výpovědi (která se vás bude týkat pokud nepodepíšete dohodu), budete mít nárok na odstupné v plné výši.
Citovat
0 #120 Vlaďka Švarcová 2020-04-21 07:10
Dobry den, podnik docasne zastavil provoz a nechal nas doma na 60% (s tim jsem souhlasila). Ted nas chce propustit a vyplatit nam odstupne jen 60% je to mozne? Nebo mame narok na 100% odstupne. Dekuji
Citovat
-1 #119 Pracomat.cz 2020-04-16 22:31
Cituji Marcela:
Dobrý den, u firmy jsem zaměstnaná přes dva roky a zaměstnavatel mi ....


Dobrý den Marcelo,

ukončení pracovní poměru dohodou je možné, jen pokud s ním souhlasíte. Nejedná se o výpověď ve smyslu toho slova. Pokud jste dosud v řádném pracovním poměru je povinností zaměstnavatele platit vám mzdu za odvedenou práci případně náhradu mzdy pokud za současných podmínek svoji pracovní činnost vykonávat nemůžete. V případě, že by se zaměstnavatel této povinnosti vyhýbal, máte možnost obrátit se inspektorát práce - www.suip.cz/.
Citovat
0 #118 Marcela 2020-04-16 19:12
Dobrý den, u firmy jsem zaměstnaná přes dva roky a zaměstnavatel mi chce dát výpověď dohodou. Nepřistoupila jsem na to, protože mám nárok na odstupné, které mi zaměstnavatel odmítá vyplatit. Řekl mi pokud výpověď dohodou nepodepíšu přestane mi vyplácet mzdu. Jak se v tomhle případě bránit? Děkuji
Citovat
0 #117 Pracomat.cz 2020-04-08 14:34
Cituji Klara:
Dobrý den, dostala jsem od zaměstnavatele výpověď a nyní mi běží ...


Dobrý den Klárko,

v případě, že vám firma nevyplatí odstupné jí můžete zkusit pohrozit úřadem práce, případně se něj rovnou obrátit. V případěm že by ho ani poté zaměstnavatel nevyplatil, máte nárok na kompenzaci, kterou poskytne krajská pobočka úřadu práce.
Citovat
0 #116 Klara 2020-04-08 09:15
Dobrý den, dostala jsem od zaměstnavatele výpověď a nyní mi běží výpovědní lhůta. Výpověď jsem dostala jelikož zrušili moji pozici a teď budu dva měsíce doma ve výpovědní lhůtě a potom mi má přijít odstupné. Když jsem si to spočítala na vaši kalkulačce tak mi to vyšlo na nějakých 95000,- ale jelikož vím, ze firma ve které jsem byla zamestnana dost často lidi “okradla” na jejich nevědomosti tak se bojim ze tak bude i u mě, jak mužů případně postupovat dále když mi nevyplatí částku kterou mají. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #115 Pracomat.cz 2020-03-05 21:32
Cituji Adam:
Dobrý den,
v zaměstnání dochází ke změnám a ruší se pozice...


Dobrý den Adame,

to záleží na tom jak je v pracovní smlouvě definována vaše pracovní činnost. Pokud je skutečně obecná a odpovídá i výkonu profese dělníka ("ne předáka"), tak vás na ni nejspíše opravdu převést mohou. Pokud by nová pracovní pozice neodpovídala pracovní činnosti sjednané v pracovní smlouvě, tak bez vaše souhlasu převod není možný.
Citovat
+1 #114 Adam 2020-03-05 18:56
Dobrý den,
v zaměstnání dochází ke změnám a ruší se pozice. Nicméně mi nechtějí přistoupit na odstupné. V pracovní smlouvě mám, že jsem dělník (předák) a argumentují tím, že mě můžou takhle přiřadit na jakoukoliv jinou dělnickou pozici a nebo že mám odejít dohodou. Je to vskutku takhle a nebo se semnou snaží jen vyběhnut?
Citovat
0 #113 Pracomat.cz 2020-01-31 14:46
Cituji Tereza Nová:
Dobrý den, prosím o radu. Manzelovi zrušili pracovní místo a nabídli mu jinou práci, která mu však ze ...


Dobrý den Terezo,

pokud manžel na základě lékařského posudku nemůže danou pracovní pozici vykonávat, pak nárok na odstupné mít bude. Jeho výše pak závisí na tom, zda ke zhoršení zdravotního stavu došlo v souvislosti s výkonem zaměstnání. Pokud ano, je odstupné vyšší.
Citovat
0 #112 Tereza Nová 2020-01-30 10:02
Dobrý den, prosím o radu. Manzelovi zrušili pracovní místo a nabídli mu jinou práci, která mu však ze zdravotních důvodů nevyhovuje. Jak dale postupovat? Musí mu tuto nabídku dat písemně? Vše vyrizuji jen formou vzkazů, hrozné jednání. Výpověď ani dohodu mu zatím nenabidli. Může pozici odmítnout ? Pracuje jako dělník v chemickém průmyslu, v jedné společnosti více než 25 let. Má nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #111 Pracomat.cz 2020-01-24 11:28
Cituji Světlik:
Dobrý den, 27.1.2020 bych měla nastoupit po rodičovské dovolené do zaměstnání. Jelikož školku mám pro dceru až od září,tak jsem zazadala o neplacené volno. Bohužel mě žádosti nebylo ....


Dobrý den,

chápu, že nejste v lehké situaci. Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Co jsou to vážné provozní důvody již specifikováno není, takže zkušený zaměstnavatel dokáže argumentovat (a chybějící 2 pracovní úvazky by nejspíše jako tento důvod prošly). Tím pádem se skutečně dostáváte do situace, že buď musíte pokračovat v pracovním poměru za podmínek před rodičovskou dovolenou a nebo ukončit pracovní poměr z vlastní vůle. Pak bohužel není nárok na odstupné. Co se týče změny sídla v rámci Prahy, záleží jak je definováno místo vaší práce. Pokud je to obecně "Praha", je to právně (nehodnotím etiku chování zaměstnavatele) v pořádku. Říkám to nerad, ale vaše šance získat odstupné jsou minimální. A závisí v zásadě jen na dobré vůli zaměstnavatele.
Citovat
0 #110 Světlik 2020-01-23 21:04
Dobrý den, 27.1.2020 bych měla nastoupit po rodičovské dovolené do zaměstnání. Jelikož školku mám pro dceru až od září,tak jsem zazadala o neplacené volno. Bohužel mě žádosti nebylo vyhověno a vyzývají mě do práce. Požádala jsem tedy o kompromis home office, neprošlo to. Tak jsem zadala o zkrácený úvazek a bylo mi zodpovězeno, že to nic neřeší,že postrádají 2 plne úvazky. Takže také nevyhoveli. Takže otázka zní,co tedy teď mám dělat. Podepsat jim dohodu nechci. Požadují jedině 3 platy odstupného a to mi tvrdí,že na ně právo nemám. A ještě jedna věc,dnes jsem se dověděla,z webovych stranek firmy, že firma se od 20.1.2020 prestehovala na druhý konec Prahy a tuto skutečnost mi nikdo nedal vědět. Což také beru,za pochybení firmy.
Mám nějakou šanci uspět a získat odstupné? Jejich chování je dle mého nekorektní. Děkuji za odpověď, S.
Citovat
0 #109 Pracomat.cz 2020-01-11 21:17
Cituji Hana Chmelová:
Dobrý den, byla jsem pod jedním zaměstnavatelem cca 14 let...


Dobrý den Hano,

co přesně myslíte "přerušením"? Pracovní smlouva stále trvala a jednalo se o neplacené volno? Každopádně pokud jste pro daného zaměstnavatele pracovala déle než 2 roky, máte nárok na 3 měsíce odstupného. Pokud byste například podepsala dohodu a souhlasila s dvěmi platy odstupného, nic už s tím zpětně neuděláte. Pokud si myslíte, že máte nárok na tři platy, poté doporučuji na tomto trvat a za jiných podmínek nic nepodepisovat.
Citovat
0 #108 Hana Chmelová 2020-01-11 17:23
Dobrý den, byla jsem pod jedním zaměstnavatelem cca 14 let, změny IČO, ale poslední ičo je cca 4roky. Poslední smlouva byla 7/2016 do 30.6.2018 přerušení na 4 měsíce a nástup 1.11.2018 a dostali jsme výpověď k 31.12.2019. Provozovna končí, nejprve zaměstnavatel chtěl, ať podepíši výpověď parag.49 nakonec podpis parag.52 odst.a
jedná se mi o to, že jsem se dozvěděla, že mi chce vyplatit 2měs.platy....zaměstnavatel moc nekomunikuje....ale mé přerušení bylo pouze 4.měsíce...mám tedy nárok na 3 odstupné platy?
Děkuji za odpověď, popř kdyby jsem dostala ptaty dva a měla nárok na tři, jak postupovat dál? Děkuji moc za odpověď.
Citovat
0 #107 Pavlína Řeháčková 2020-01-09 17:07
Ja vám moc děkuji za odpověď. Samozřejmě, ze jste si troufl správně, ani jedno není příčina toho, proč bych měla brát pouze 60% z platu.
Důvodem zaměstnavatele bylo jen to, ze proste není práce.
Citovat
+1 #106 Pracomat.cz 2020-01-09 15:12
Cituji Pavlína Řeháčková:
Dobry den. Chtěla bych vědět, když jsem k 31.12.2019 dostala ....


Dobrý den Pavlíno,

jaké je zdůvodnění zaměstnavatele ohledně náhrady mzdy ve výši 60 %? Pokud se jedná o překážky na straně zaměstnavatele, tak se sazba 60 % uplatňuje u nepříznivých povětrnostních vlivů nebo živelních událostí. Což si troufám tvrdit, že nebude váš případ. 
Citovat
0 #105 Pavlína Řeháčková 2020-01-09 13:38
Dobry den. Chtěla bych vědět, když jsem k 31.12.2019 dostala výpověď, s 2 měsíční výpovědní lhůtou, kdy po jejím uplynutí ještě vzniká nárok na odstupné trojnásobku platu, což takhle ve výpovědi stojí. Ale má otázka zní, zda-li mě zaměstnavatel muže ty dva měsíce poslat z práce domu, a říct mi, ze budu doma s 60% ? Děkuji.!
Citovat
0 #104 Pracomat.cz 2020-01-08 10:04
Cituji Jitka:
Dobrý den, moc vás prosím o radu. Dnes mi volala účetní z naší firmy, že firma ukončila svoji činnost k poslednímu dni roku 2019...


Dobrý den Jitko,

rozhodně nepodepisujte ukončení pracovního poměru dohodou bez odstupného. V tomto případě je míč na straně zaměstnavatele. Pokud firma končí a zaměstnanci jsou převedeni na novou firmu (se stejnou pracovní náplní), tak se to děje i bez vašeho souhlasu. Pokud vás převést nechce, buď budete na překážkách na straně zaměstnavatele (s náhradou mzdy), nebo vám musí dát klasickou výpověď včetně odstupného. Reálně je možné, že když je zaměstnavatel zadlužený, že na vyplacení odstupného nebudou peníze. Ale pořád je za mě lepší mít šanci, že odstupné bude, než podepsat dohodu bez něj a s určitostí o něj přijít. Zvlášť ve vaší situaci, kdy po ukončení mateřské (případně rodičovské) do firmy vracet.
Citovat
0 #103 Jitka 2020-01-07 22:31
Dobrý den, moc vás prosím o radu. Dnes mi volala účetní z naší firmy, že firma ukončila svoji činnost k poslednímu dni roku 2019. Já jsem na mateřské dovolené, synovi jsou tři měsíce. Mám prý podepsat výpověď dohodou a na odstupné ať si nemyslím, protože firma má dluhy. Ostatní zaměstnanci byli převedeni na další firmu co majitelka vlastní. Když jsem podotkla, že mám nárok na odstupné a proč mám výpověď podepisovat zpětně, nebylo mi úplně odpovězeno. Prý bude informovat paní majitelku, že žádám odstupné. Může mě převést také na jinou firmu, kde bych nespíš byla vedena pod stejným tipem zaměstnání? Musím s tím v tomto případě souhlasit? Pouze se chci připravit i na tuto variantu. Po mateřské se určitě na toto pracoviště vracet nechci, tudíž výpověď mi celkem i vyhovuje, ale nechci se vzdát odstupného i když firma zkrachovala a má prý dluhy kde se podívá. Je to s.r.o
Moc vám děkuji za odpověď a váš čas
Citovat
0 #102 Pracomat.cz 2020-01-04 08:45
Cituji Gabi:
Přeji dobrý den. Chci se zeptat zda mám nárok na odstupné ...


Dobrý den Gabi,

pokud pro vás nemá firma práci, která je svojí náplní shodná s tou, na kterou jste byla nabírána, tak nárok na odstupné máte. To, že vám nabízí práci v jiném oboru, přijmout můžete, ale nemusíte. Záleží na vás. Firma vás nemůže nutit.
Citovat
0 #101 Gabi 2020-01-02 13:26
Přeji dobrý den. Chci se zeptat zda mám nárok na odstupné když zaměstnavatel sice zůstává ale zrušil část oddělení kde pracuji. Nabízí kvalifikační dohodu na kterou nechci přistoupit. Já byla přijata jako pracovník v sociálních službách a firma přechází do zdravotního sektoru. Nabízí právě rekvalifikaci a úpis firmě na určité roky. Musím na to přistoupit? Děkuji za odpověď Gabi
Citovat
0 #100 Pracomat.cz 2019-12-23 09:45
Cituji Dana Tikovska:
Dobrý den chtěla bych se zeptat dostala sem výpověď pro nadbytecnost mám dostat odstupné....


Dobrý den Dano,

vaše případná nemoc nemá na výši odstupného vliv. Nárok na něj budete mít.
Citovat
0 #99 Dana Tikovska 2019-12-22 20:35
Dobrý den chtěla bych se zeptat dostala sem výpověď pro nadbytecnost mám dostat odstupné.Dostanu odstupné když půjdu marodit po výpovědi v ochrane doby 7 dnů předem děkuji za odpověď pracovala sem tam 14 let moc dekuji
Citovat
+1 #98 Pracomat.cz 2019-12-05 15:33
Cituji Michal:

Dobrý den, to jste odpověděl na první část o odstupnem při nemoci ....


Dobrý den Michale,

v případě co popisujete by to nebyla výpověď pro nadbytečnost (pracovní pozice stále je, jen zaměstnanec ztratil zdravotní způsobilost ji vykonávat), ale jedná se o důvod z § 52 e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost, . Pokud by se zaměstnanec nedařilo domluvit, či doručit výpověď z neustálého využívání ochranné doby (nemocenské), tak bych doporučoval spolupracovat přímo s úřadem práce či právníkem.
Citovat
0 #97 Pracomat.cz 2019-12-05 15:22
Cituji Oli:
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna 2020...


Dobrý den Oli,

to záleží na skutečnosti zda nabídnuté pracovní místo odpovídalo pracovní činnosti původně vykonávané práce. Pokud by splňovalo náplň práce dle podepsané pracovní smlouvy a vy jste se rozhodla ho nepřijmout/podat výpověď tak by nárok na odstupné nebyl. Pokud se v případě nové pracovní pozice nejedná o stejný druh práce jako na předchozí pozici, tak odmítnout můžete a nárok na odstupné máte.
Citovat
0 #96 Oli 2019-12-05 10:57
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna 2020, nyní v lednu dostanu výpoveď kvůli zrušení pracovní pozice. Zaměstnavatel mi nabídl pracovní místo na jiné pozici, které jsem odmítla a on mi ted´sdělil, že když jsem toto místo odmítla je to důvod k nevyplacení odstupného. Má na to právo?
Citovat
0 #95 Michal 2019-12-05 07:10
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Michal:
dotaz prodavačka zaměstnana na neurčito,v práci vic jak 4 roky,ted po pulročni nemocenske nastup do práce...


Dobrý den Michale,

v případě, že není příčinou změny pracovní schopnosti nemoc z povolání, tak je řešením buď dohoda, či výpověď (bez odstupného), pokud pro zaměstnance nelze najít ve firmě vhodnou pracovní pozici. Dohoda je samozřejmě pro obě strany většinou příjemnější řešení.

Dobrý den, to jste odpověděl na první část o odstupnem při nemoci z povoláni, to je i v zákoniku,ale může zaměstnavatel dat v tomto případě výpověď pro nadbytečnost? Co když s dohodou bez odstupného nebude souhlasit? Do práce půjde na jeden den a druhý den na nemocenskou se zády. Zaměstnavatel bude platit 14 dní nemocenskou a potom stát. To bude tak pracovat až do důchodu?
Citovat
0 #94 Pracomat.cz 2019-12-04 20:00
Cituji Michal:
dotaz prodavačka zaměstnana na neurčito,v práci vic jak 4 roky,ted po pulročni nemocenske nastup do práce...


Dobrý den Michale,

v případě, že není příčinou změny pracovní schopnosti nemoc z povolání, tak je řešením buď dohoda, či výpověď (bez odstupného), pokud pro zaměstnance nelze najít ve firmě vhodnou pracovní pozici. Dohoda je samozřejmě pro obě strany většinou příjemnější řešení.
Citovat
0 #93 Michal 2019-12-04 16:57
dotaz prodavačka zaměstnana na neurčito,v práci vic jak 4 roky,ted po pulročni nemocenske nastup do práce,nemocenska s páteři,oznamila zaměstnavateli,že nemůže zvedat těžké věci,ten po ní chce potvrzeni od lékaře.Když nebude moci zvedat těžké přepravky, bude pro zaměstnavatele k ničemu,tak ji bude asi chtít ukončit pracovní smlouvu.Nebude to asi nemoc s povoláni,tak asi bude chtit dohodu. Když ji odmítne, může navrhnout zaměstnavateli nadbytečnost. Potom by dostala odstupne?Je možno nemocného brát jako nadbytečného,nebo má nastoupit na den do práce a druhý den na nemocenskou? A tak pracovat až do důchodu :-)
Citovat
0 #92 Pracomat.cz 2019-12-03 18:43
Cituji Michaela Nováková:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat,Můj zaměstnavatel ukončuje pobočku ....


Dobrý den Michaelo,

pokud nepodepíšete dohodu (což bez odstupného nedělejte), tak vám zaměstnavatel musí dle zákona vyplatit odstupné.
Citovat
0 #91 Michaela Nováková 2019-12-02 10:57
Dobrý den, chtěl bych se zeptat,Můj zaměstnavatel ukončuje pobočku a celá se ruší. Mám nárok na 1 odstupné, ale zaměstnavatel odmítl mi ho vyplatit a přinesl mi výpověď dohodou, natož jsem mu řekla že nepodepíšu. Mohu se zeptat jak to dal řešit?
Citovat
0 #90 Pracomat.cz 2019-11-22 12:32
Cituji Petra Ficková:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat ...


Dobrý den Petro,

v případě, že se jedná o jinou pracovní pozici než jaká je ve vaší pracovní smlouvě s jinou pracovní náplní, tak máte právo odmítnout a budete mít nárok na odstupné.
Citovat
0 #89 Petra Ficková 2019-11-22 11:35
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zrušení pracovního místa a nabídka jiné pozice za menší plat mám nárok na odstupné když odmítnut? Děkuji za odpověď Petra
Citovat
0 #88 Pracomat.cz 2019-10-26 17:38
Cituji Kateřina Vajrychová:
Dobrý den, můj zaměstnavatel ruší firmu a pro mne je tato práce jako vedlejší, jako domácí ...


Dobrý den Kateřino,

předpokládám, že se jedná o práci na DPP či DPČ. V takovém případě nárok na odstupné není.
Citovat
0 #87 Kateřina Vajrychová 2019-10-26 15:17
Dobrý den, můj zaměstnavatel ruší firmu a pro mne je tato práce jako vedlejší, jako domácí pracovník. Mám nárok na odstupné i v tomto případě, že jedno zaměstnání mám jinde. Děkuji za odpověď Vajrychová Kateřina
Citovat
0 #86 Pracomat.cz 2019-10-01 16:53
Cituji Havlíčkova:
Dobrý den,Můj Zaměstnavatel předal společnost s novému jednateli který je teď můj nový zaměstnavatel. Jsem od 1.8.2019 zaměstnaná na překážky jelikož nemá pro mě praci...


Dobrý den,

v takovém případě bych rovnou z počátku doporučil kontaktovat inspektorát práce (www.suip.cz). Z vašeho popisu situace se zdá, že zaměstnavatel bude "dělat problémy" a zásah či hrozba zásahu ze stranu úřadu ho možná přesvědčí k lepšímu chování. Zkoušel bych dopátrat skutečné kontaktní místo pro pana jednatele a případně využil fikci doručení. Daň z příjmů zkuste vypočítat z výplatních pásek, pokud vám je zaměstnavatel předával (což je jeho povinnost).
Citovat
0 #85 Havlíčkova 2019-09-30 22:39
Dobrý den,Můj Zaměstnavatel předal společnost s novému jednateli který je teď můj nový zaměstnavatel. Jsem od 1.8.2019 zaměstnaná na překážky jelikož nemá pro mě praci. Jednatel mě nevyplatil dvě mzdy. Budu podávat okamžitou výpověď.
Jednatel se mnou nekomunikuje, veškeré výzvy nebo oznámení které mu zasílám na dodejku se mě vždy vrátí že je adresát neznámý na adrese. Předpokládám že nedostanou ani souhrn příjmu od 1.1. do 15.10.2019. nevím jak si vypočítám daně za tento rok. Nebudu mít z čeho. Do nového zaměstnání jsem nastoupila v polovině srpna tam příjmy budu mít. Tím že mám současně dva zaměstnavatele jak si mám vypočítat daně z příjmů fyzických osob za rok 2019? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #84 Pracomat.cz 2019-09-30 09:19
Cituji Štěpánka:
Dobrý den ještě jedno.
Děkuji za odpověď ,chci se ještě zeptat na to jestli ...


Dobrý den Štěpánko,
dohoda je dobrovolným aktem obou stran, těžko vyčítat zaměstnavateli že vám v ní odstupné nenabídl. Pokud si myslíte, že jste byla v psychickém stavu, ve kterém jste nebyla odpovědná za své činy, budete to muset prokázat. V takovém případě bych doporučoval obrátit se na právníka a řešit celou situaci s ním.
Citovat
0 #83 Štěpánka 2019-09-30 09:14
Dobrý den ještě jedno.
Děkuji za odpověď ,chci se ještě zeptat na to jestli o tom měli začít oni třeba mi navrhnout, neboť v tom stavu co jsem byla jsem nemohla reálně uvažovat a chtela jsem vše rychle podepsat jen at jsem z tama pryč a nepotkam mistra nebo nekoho kdo by se na něco vyptával. Opět děkuji za odpověď a prosim i o radu co a jakjak. Děkuji
Citovat
0 #82 Pracomat.cz 2019-09-30 07:45
Cituji Štěpánka:
Dodobrý den,je to tři měsíce co jsem dala výpověď v práci neboť mi vyhodili mistra ...


Dobrý den Štěpánko,
jestli to chápu správně, tak jste podepsala ukončení pracovního poměru formou dohodu. V takovém případě záleží, zda bylo odstupné specifikováno a domluveno v této dohodě. Pokud nebylo, tak na něj nárok nemáte.
Citovat
0 #81 Štěpánka 2019-09-30 07:12
Dodobrý den,je to tři měsíce co jsem dala výpověď v práci neboť mi vyhodili mistra a zhoršily se pracovní podminky v praci a ja novpožádala mistra o okamžité uvolnění tedy výpověď dohodou, neboť jsem psychicky nezvládla chodit do prace. Zaměstnavatel po několika přemlouvání abych zůstala nakonec přijal,ale požádal mě o vyšetření u psychiatrického lékaře, který mi diagnostikoval stredni deprese. Takze jsem byla pod firmou ještě měsíc na nemocenské,ale věděla jsem,že se tam nezvladnu vrátit,tak jsem výpověď dohodou po 2,5 letech trvání pracovního poměru a smlouvě na dobu neurčitou výpověď podepsala. Chtela jsem se pouze optat jestli mi vznikl nárok na nějaké odstupne či jsem neměla nárok na nic. Neboť firma mi nic nedala. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #80 Pracomat.cz 2019-08-06 13:09
Cituji Monika Zemánková:
Dobrý den, zaměstnavatel ...


Dobrý den Moniko,

zdravotní pojištění by za vás zaměstnavatel měl odvést za celý měsíc (zdravotní pojištění se musí odvádět alespoň z výše minimální mzdy, pokud je vaše poměrná část odvedeného zdravotního pojištění menší než pojistné z minimální mzdy, může vám ho zaměstnavatel strhnout z poslední výplaty). Sociální pojištění není povinné (když nevykonávate výdělečnou činnost), to za vás zaměstnavatel odvede jen za tu poměrnou část.
Citovat
0 #79 Monika Zemánková 2019-08-05 17:26
Dobrý den, zaměstnavatel chce se mnou v průběhu měsíce např. Ke dni 10.8.rozvazat pracovní poměr dohodou. Zda za těch 10 dní mě bude vyplacena mzda který bude počítat z průměrného měsíčního výdělku? A zda za dobu těch 10 dní mě bude platit sociální a zdravotní pojištění nebo zaměstnavatel bude platit celý měsíc? Děkuji za odpověď. Zemánková
Citovat
0 #78 Pracomat.cz 2019-07-16 09:27
Cituji Petra Brabcová:
Dobrý den,

mám smlouvu na dobu určitou 0d 1.11.2018 do 1.11.2019 zaměstnavatel....


Dobrý den Petro,

pokud zaměstnavatel zavře prodejnu a skončí dříve, než dojde k vypršení času vaší pracovní smlouvy, tak na odstupné nárok máte.
Citovat
0 #77 Petra Brabcová 2019-07-15 14:58
Dobrý den,

mám smlouvu na dobu určitou 0d 1.11.2018 do 1.11.2019 zaměstnavatel uzavírá prodejnu a ruší se. Mám nárok na odstupné ve výši jednoho průměrného měsíčního výdělku i na dobu určitou? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #76 Pracomat.cz 2019-07-09 17:12
Cituji Michala:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem zaměstnaná 4 roky u ....


Dobrý den Michalo,

pokud firmu prodá, tak záleží zda ji prodá i s zaměstnanci a jejich práva a povinnosti přejdou na nového zaměstnavatele. V takovém případě se pro vás nic nezmění. Pokud se s vámi starý či nový majitel firmy rozhodne spolupráci ukončit, pak nárok na odstupné máte.
Citovat
0 #75 Michala 2019-07-09 15:55
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem zaměstnaná 4 roky u živnostníka který má firmu. Teď to chce prodat a on bude končit. Nevím jestli mám nárok na odstupné nebo ne. Děkuji za Vaši odpověď.
Citovat
0 #74 Pracomat.cz 2019-07-08 11:48
Cituji Zdeňka:
Zaměstnanci končí pracovní poměr 30.6.2019. Budu počítat odstupné z 1.čtvrtleti?


Dobrý den Zdeňko,

ano, počítá se z předchozího ukončeného kalendářního čtvrtletí.
Citovat
0 #73 Zdeňka 2019-07-06 14:06
Zaměstnanci končí pracovní poměr 30.6.2019. Budu počítat odstupné z 1.čtvrtleti?
Citovat
0 #72 Pracomat.cz 2019-06-11 07:05
Cituji Tereza:
Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat z jaké složky se počítá odstupné? ....


Dobrý den Terezo,

počítá se z hrubých příjmů za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Takže pokud jste v tom období byla na neschopence, bude vaše odstupné nižší.
Citovat
0 #71 Tereza 2019-06-10 19:55
Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat z jaké složky se počítá odstupné? Počítá se i měsíc na neschopence? Mohu si to nějak spočítat sama? Moc Vám děkuji a přeji hezký den
Citovat
0 #70 Pracomat.cz 2019-05-31 09:39
Cituji Jiří:
Co se odehraje se zaměstnanci, pokud spadne společnost do konkurzuDobrý den Jiří,

jednoduchá otázka, na kterou není úplně snadná odpověd. Začnu od začátku. V takovém případě se jedná o tzv. úpadek společnosti. To je stav, kdy zaměstnavatel není schopen plnit své závazky. Úpadek končí konkurzem nebo reorganizací. U vás došlo k té první možnosti, která znamená konec společnosti. Pokud vám nevyplatil mzdu nebo odstupné, máte možnost požádat Úřad práce o jejich výplatu. Nárok máte jen na proplacení takové mzdy (nebo odstupného), které vzniklo tzv. rozhodném období - tedy v měsíci, v němž bylo insolvenční řízení zahájeno, ve třech měsících před ním a ve třech měsících po něm.
Citovat
0 #69 Jiří 2019-05-31 09:32
Co se odehraje se zaměstnanci, pokud spadne společnost do konkurzu
Citovat
0 #68 Pracomat.cz 2019-05-02 21:42
Cituji Jirka:
Mám dotaz za 3mesice zaniká naše středisko ...


Dobrý den Jirko,

i když se vás bude "chtít zbavit dříve", musí vám podle zákona vyplatit odstupné.
Citovat
0 #67 Jirka 2019-05-02 17:18
Mám dotaz za 3mesice zaniká naše středisko a zaměstnavatel se nás chce zbavit dřív aby nemusel platit odstupné, da se tomu nějak zabránit?
Citovat
0 #66 Pracomat.cz 2019-04-29 08:45
Cituji Petr:
Dobrý den!
Můj zaměstnavatel končí a firmu přebírá jiný majitel...


Dobrý den Petře,

zaměstnavatel obvykle přebírá firmu včetně jejích zaměstnanců, jde o tzv. plynulý přechod práv a povinností mezi předchozím a následujícím zaměstnavatelem. V takovém případě se nové smlouvy nepodepisují a vy dále pracujete za stejných podmínek pro nového majitele. Pokud vám nabízí k podpisu změněnou smlouvu, tak tu samozřejmě podepsat nemusíte. Pokračujete nadále podle původní a pokud se vás zaměstnavatel chce "zbavit", bude to i s odstupným.
Citovat
+1 #65 Petr 2019-04-29 00:10
Dobrý den!
Můj zaměstnavatel končí a firmu přebírá jiný majitel.Jsem povinen podepsat smlouvu s novým majitelem?Pokud nepodepíšu novou smlouvu mám nárok na odstupné?Děkuji za odpověď
Citovat
0 #64 Pracomat.cz 2019-03-18 11:10
Cituji Romča:
Dobrý den,
k.1.7. mám mít zrušenou pracovní pozici a dostat odstupné.
Z čeho se bude počítat v případě že jsem na pracovní neschopnosti?


Dobrý den Romčo,

půjde o tzv. pravděpodobného průměrného výdělku, zde zaměstnavatel odhadne, jaký by byl příjem, kdyby zaměstnanec "normálně pracoval".
Citovat
0 #63 Romča 2019-03-18 09:09
Dobrý den,
k.1.7. mám mít zrušenou pracovní pozici a dostat odstupné.
Z čeho se bude počítat v případě že jsem na pracovní neschopnosti?
Citovat
0 #62 Pracomat.cz 2019-03-13 16:14
Cituji Vlastimil:
Dobrý den můžu prosím dát výpověď v nemocenské ...


Dobrý den Vlastimile,

jako zaměstnanec můžete dát výpověď kdykoliv, i během nemoci. A pokud bude výpověď z vaší strany, tak se výpovědní lhůta při nemoci neprodlužuje.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]