§ 65 - Skončení pracovního poměru na dobu určitou

  • (1) Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1, 3 a 4. Byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.
  • (2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

§ 66 - Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

  • (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
  • (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #20 Pracomat.cz 2018-09-23 16:45
Cituji Lukáš:
Dobrý den,

mohu zaslat výpověď přes datovou schránku?

Děkuji


Dobrý den Lukáši,

ano můžete.
Citovat
0 #19 Lukáš 2018-09-23 13:04
Dobrý den,

mohu zaslat výpověď přes datovou schránku?

Děkuji
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2018-09-20 17:59
Cituji Marylin:
Dobrý den, v srpnu mi skončila smlouva na dobu určitou (záskok za materskou, smlouva končila posledního srpna). V práci dále pokračuji, přestože jsem další nepodepsala. Mam narok na smlouvu na neurčito?


Dobrý den,

v takovém případě ano, viz §65 ZP pracomat.cz/.../...

Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Citovat
0 #17 Marylin 2018-09-20 17:56
Dobrý den, v srpnu mi skončila smlouva na dobu určitou (záskok za materskou, smlouva končila posledního srpna). V práci dále pokračuji, přestože jsem další nepodepsala. Mam narok na smlouvu na neurčito?
Citovat
0 #16 Pracomat.cz 2018-09-20 17:45
Cituji Marylin:
Dobrý den,
jsem záskok za mateřskou, v srpnu mi skončila smlouva, přesto se mnou dal počítali a do práce ....


Dobrý den,

i druhé prodloužení smlouvy může být na dobu určitou. Smlouva na dobu určitou nesmí být podle zákoníku práce sjednaná na období delší než tři roky, a opakovat nebo prodlužovat se může jen dvakrát. Můžete tedy teoreticky být na době určité až devět let (3 x 3 roky).
Citovat
0 #15 Marylin 2018-09-20 17:42
Dobrý den,
jsem záskok za mateřskou, v srpnu mi skončila smlouva, přesto se mnou dal počítali a do práce chodím jako všichni ostatní. Teď mi zaměstnávatel dal k podpisu smlouvu opět na dobu určitou, opět záskok a zpětně uzavřena, ke konci srpna. Mám nárok už na smlouvu na neurčito i přesto, že jsem záskok?
Děkuji
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2018-09-18 19:03
Cituji Michal:
Dobrý den! Zaměstnavatel se mnou rozvázal PP podle §66 ZP ve zkušební době....


Dobrý den Michale,

paragraf, který zmiňujete zamezuje ukončení pracovního poměru ve zkušební době v prvních 14 kalendářních dní pracovní neschopnosti. Pokud jste v pracovní neschopnosti nebyl, tak je zrušení právně v pořádku. Pokud ano, tak je neplatné.
Citovat
0 #13 Michal 2018-09-18 17:34
Dobrý den! Zaměstnavatel se mnou rozvázal PP podle §66 ZP ve zkušební době. Od nástupu do zrušení PP ale neuběhlo ani 14dní, které jsou u tohoto § v ZP v platném znění zmiňovány. Má na takové jednání zaměstnavatel právo? Lze se vůči takovému jednání bránit? Případně jak? (Po výpovědi jsem se v řádné lhůtě 3dnů evidoval na ÚP, v předchozím zaměstnání jsem pracoval skoro 8roků.) Děkuji za laskavou odpověď Michal
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2018-09-09 21:59
Cituji Michal Zaruba:
Dobrý den prosím vás odstupné je zdaněné?
Děkuji Záruba


Dobrý den Michale,

pokud se jednalo o zákonné odstupné, bude vám sražena daň z příjmů.
Citovat
0 #11 Michal Zaruba 2018-09-09 19:19
Dobrý den prosím vás odstupné je zdaněné?
Děkuji Záruba
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-06-02 07:59
Cituji Karla:
Dobrý den,
jsem ve zkušební době už dva ...


Dobrý den Karlo,

pokud máte ve smlouvě uvedenu výpovědní dobu pro zkušební lhůtu, tak se domnívám, že taková smlouva není fakticky správně a před případným soudem by neobstála. Zkušební doba je právě od toho, aby jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec mohli zvážit, zda je pro ně práce či pracovník vhodná a pokud ne, tak snadno a bez následků pracovní poměr ukončit.
Citovat
0 #9 Karla 2018-06-01 14:41
Dobrý den,
jsem ve zkušební době už dva měsíce a při podpisu smlouvy bylo, že když budu chtít dát výpověď musím počítat s měsíční výpovědní lhůtou. Je to vůbec zákonné?? Dotaz zní, mohu dát tedy výpověď ze dne na den a nebo budu muset počítat s tou měsíční lhůtou? Děkuji za odpověď. K
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2018-02-15 09:54
Dobrý den Josefe,

31.12.2017 by konec vašeho pracovního poměru dle smlouvy? Pokud ano, tak vám zaměstnavatel nemusí posílat ukončení pracovního poměru, protože ten zanikl automaticky vypršením platnosti smlouvy.
Citovat
0 #7 Josef 2018-02-14 17:16
Dobrý den, chtěl bych se informovat, jak to vypadá v mém případě: Nastoupil jsem do prac. poměru 1.8.2017 na dobu určitou se zkušební dobou tří měsíců a to do 31.12.2017. Z vážných zdrav. důvodů jsem doposud na PN. Od zaměstnavate jsem prozatím neobdržel zrušení ani prodloužení prac. smlouvy. Děkuji Josef
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2018-02-12 09:23
Dobrý den Zdeňku,

pokud je splněn §52 odstavec d Zákoníku práce, tedy že podle lékařského posudku nemůžete dále vykonávat svoji současnou práci - pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice. Musí s vámi zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr a máte nárok na odstupné. Pokud za váš zdravotní stav nemůže vaše předchozí pracovní činnost, tak nárok na odstupné mít nebudete. Pokud jde o výpověď, nejsnadnější bude když ji vypracujete v součinnosti s vaším personálním oddělením.
Citovat
0 #5 ZDENĚK 2018-02-10 20:57
DOBRÝ DEN PROSIM O INFO JAK PODAT VÝPOVĚD JSEM PO MOZKOVÉ MRTVICI A DOSTAL JSEM 3 STUPEN V INVAL DŮCHODU mám nárok na odstupný děkuji mareš
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2017-10-02 08:52
Dobrý den Jano,

úřad práce nemůže zaregistrovat osobu, která je uznána dočasně práce neschopnou. Registrovat se tedy můžete až budete zdravá. Za dobu kdy nejste v evidenci ÚP a zároveň nejste v zaměstnání, si budete muset platit zdravotní pojištění.
Citovat
+1 #3 Jana Judáková 2017-10-01 16:22
Dobry den ptám se,smlouva na dobu určitou mi končí k 10.10.2017oznámeno neprodloužena.bohužel jsem silně nachlazena s teplotama a musim na marodni,jak to bude dal a kdy na pracovní uřad?Děkuji Judáková.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-04-28 08:08
Dobrý den Danieli,

když vám končí smlouva k 30.6.2017, tak výpověď dávat nemusíte a stačí smlouvu neprodlužovat.
Citovat
0 #1 Daniel 2017-04-28 01:13
Dobry den chtel bych se zeptat kdyz mi konci smlouva urcita do 30.6.2017 muzu dat výpověď ten den a nebo musim dam 2 měsíční výpověď kdyz chci skoncit to 30.6.2017 dekuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.