§ 55 - Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

 • (1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,
  • a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
  • b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
 • (2) Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

§ 56 - Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

 • (1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
  • a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
  • b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).
 • (2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.

§ 56a

 • zrušeno

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #12 Pracomat.cz 2019-04-14 12:35
Cituji Renata Zapletalová:
Dobrý den, mám dotaz: pracovní smlouvu mám do .....


Dobrý den Renato,

předpokládám, že míte v současném zaměstnání dvouměsíční výpovědní lhůtu. Výpověď z vaší strany proto nic neřeší. Můžete se tedy domluvit se současným zaměstnavatel na dřívějším ukončení pracovního poměru, ale nemá povinnost s tím souhlasit.Co se týče nároku na dovolenou, o tu na kterou máte nárok (odpracovala jsme čas pro její získání) ze zákona přijít nemůžete. Důvody nároku na odměny budete mít opět součástí pracovní smlouvy a záleží jak jsou stanoveny. Zde obecný postup nebo rada neexistuje.
Citovat
0 #11 Renata Zapletalová 2019-04-14 08:32
Dobrý den, mám dotaz: pracovní smlouvu mám do 30.6.2019.Nyní mám možnost jiné práce , ale nový zaměstnavatel chce abych nastoupila už od 1.5.2019. Jak mám postupovat a jak dlouho dopředu informovat původního zaměstnavatele, abych nepřišla o nevyčerpanou dovolenou následně i odměny. Děkuji za info.
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2019-02-13 15:28
Cituji Lucka:
Dobrý den, ve firmě máme zaměstnance, který se stal velmi nespolehlivým ...


Dobrý den Lucko,

§ 55 ZP říká, že k okamžité výpovědi lze přistoupit porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Za zvlášť hrubé porušení povinnosti se považuje - odcizení či poškození majetku zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců, fyzické napadení zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců, opilost na pracovišti, dlouhodobější neomluvená absence a další jiné závažnější prohřešky.

Váš případ splňuje tyto požadavky (absence + alkohol v práci), můžete tedy poměr ukončit. Odstupné v tomto případě nenáleží.
Citovat
+1 #9 Lucka 2019-02-13 12:11
Dobrý den, ve firmě máme zaměstnance, který se stal velmi nespolehlivým - opije se v práci nebo nepřijde do práce (aniž by poslal třeba jen sms že nepřijde). Je možné, a pokud ano za jakých podmínek, dát tomuto zaměstnanci okamžitou výpověď? Náleží mu odstupné? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2019-01-29 10:21
Cituji Ivana:
Dobrý den,po rodičovské dovolené mám obdržet výpověď ...


Dobrý den Ivano,

smluvně jste vázána k práci u stávajícího zaměstnavatele, ale v praxi se to někdy řeší překážkami na straně zaměstnavatele. To znamená, že buď zůstanete doma a budete dostávat výplatu nebo půjdete do práce na zbytek té doby a budete dostávat peníze.
Citovat
0 #7 Ivana 2019-01-28 16:52
Dobrý den,po rodičovské dovolené mám obdržet výpověď z prac. poměru pro nadbytecnost.RP mi končí 16.8...Vypoved se dává k 1.dni následujícího měsíce, tedy od 1.zari.Chtela jsem se zeptat co od toho 17. 8 do konce měsíce mám dělat? Děkuji za odpoved
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2019-01-16 16:01
Cituji Jakub:
Dobrý den mam dotaz sem zemestnanec a chtěl bych jít pracovat na ...


Dobrý den Jakube.

ano v případě, že se zaměstnavatelem nedohodnete a podáte výpověď, tak musíte dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu.
Citovat
0 #5 Jakub 2019-01-16 14:34
Dobrý den mam dotaz sem zemestnanec a chtěl bych jít pracovat na živnostenský list má zaměstnavatel nárok na výpovědni lhůtu 2mesice
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-12-27 13:46
Cituji roman bily:
dotaz chtěl bych jse zeptat člověk kteri bere duchot a ktomu přispěvek na peči a je schizofrenikem smi přesto vect firmu a brat tak odstatu davky na peči a i duchod


Dobrý den Romane,

při invalidním důchodu je možní podnikat a stejně jako u klasického zaměstnání je třeba respektovat zdravotní omezení, jinak by mohlo dojít k odebrání důchodu.
Citovat
0 #3 roman bily 2018-12-26 16:50
dotaz chtěl bych jse zeptat člověk kteri bere duchot a ktomu přispěvek na peči a je schizofrenikem smi přesto vect firmu a brat tak odstatu davky na peči a i duchod
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2018-11-12 14:49
Cituji Katerina Kostelecka:
Dobry den, byl mi priznan invalidni duchod 1.stupne,mohu.pracovat,jako ucitelka na Zakladni skole na cely uvazek?dekuji


Dobrý den Kateřino,

to záleží na konkrétním zdravotním omezenín, které máte. Ideální řešení je konzultovat to s lékařem. Jen tak předejdete riziku odebrání invalidního důchodu.
Citovat
0 #1 Katerina Kostelecka 2018-11-12 13:22
Dobry den, byl mi priznan invalidni duchod 1.stupne,mohu.pracovat,jako ucitelka na Zakladni skole na cely uvazek?dekuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.