§ 49

  • (1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.
  • (2) Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná.
  • (3) Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #20 Pracomat.cz 2018-08-11 09:57
Cituji Martina:
Dobrý den, za pár dní mi končí rodičák, dcera bude mít 3 roky.Do původní firmy se vracet nechci....


Dobrý den Martino,

jen chci upozornit, že nemůžete "dát výpověď dohodou". Můžete dát výpověď, kterou zaměstnavatel musí přijmout a pak běží zákonná dvouměsíční lhůta, nebo se můžete domluvit na dohodě o ukončení pracovního poměru a s ní může a nemusí zaměstnavatel souhlasit. Takže pokud to skončí u výpovědi, tak tu podáte během srpna a v září a říjnu vám poběží výpovědní lhůta. Pokud se vám podaří vyjednat dohodu, tak ideální termín ukončení pracovního poměru je k poslednímu srpnu. Co se týče zůstatkové dovolené, tak předpokládám, že máte nejspíš vše vyčerpáno, ale to si ověřte u svého zaměstnavatele.
Citovat
0 #19 Martina 2018-08-07 22:10
Dobrý den, za pár dní mi končí rodičák, dcera bude mít 3 roky.Do původní firmy se vracet nechci, již mám práci novou s možným nástupem od září. Budu dávat výpověď dohodou, ale ke kterėmu datu? A v původní firmě je nějaká zůstatková dovolená??
Děkuji.
Citovat
+1 #18 Pracomat.cz 2018-04-22 19:22
Cituji Martina:
Dobrý večer,mám dotaz jde napadnout výpověď dohodou že dne 19.5.2017...


Dobrý den Martino,

přiznám se, že tomu asi úplně nerozumím. 19.5.2017 jste se zaměstnavatelem domluvila na ukončení pracovního poměru dohodou a ptáte se jestli to jde zpětně zpochybnit? Pokud ano, tak bude muset (a pravdepodobně docela obtížně) dokazovat, že jste byla k dohodě přinucena.
Citovat
+1 #17 Martina 2018-04-21 02:01
Dobrý večer,mám dotaz jde napadnout výpověď dohodou že dne 19.5.2017.Mam uznanou nemoc z povolání.Zaměstnavatel neměl pro mě náhradní práci tak mi dal takovou výpověď s paragrafem 49. Když jsem se zeptala jestli mají všichni takto napsanou výpověď řekli mi, že ano. Děkuji
Citovat
0 #16 Pracomat.cz 2018-01-30 14:33
Jako obsah můžete použít tento vzor:

Zaměstnanec a Zaměstnavatel uzavírají dle ustanovení § 49 zákoníku práce tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Zaměstnanec a Zaměstnavatel tímto rozvazují pracovní poměr založený pracovní smlouvou uzavřenou dne ………………, na základě které zaměstnanec pracoval u Zaměstnavatele jako ……………………….

Pracovní poměr skončí dnem ………... (datum).
Citovat
0 #15 Martina 2018-01-30 11:27
Děkuji za Vaši odpověď. A budou tam použité stejné paragrafy, jako u výpovědi? Kdyby to bylo možné, šel by zaslat vzor?
Velice Vám děkuji.
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2018-01-30 10:42
Dobrý den Martino,

ano, musí mít indetifikační údaje o obou stranách, jejich podpisy (+ datum podpisu) a datum ukončení pracovního poměru.
Citovat
0 #13 Martina 2018-01-30 10:34
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud bych se se zaměstnavatelem dohodla na výpovědi dohodou, tak má stejné náležitosti jako výpověď?
Děkuji Martina
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2018-01-03 15:08
Dobrý den Jane,

dohoda je, na rozdíl od výpovědi, platná až po podepsání oběmai smluvními stranami.
Citovat
0 #11 Jan Beran 2018-01-03 14:34
Dobrý den,
pokud se uzavírá dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být podepsána zároveň zaměstnancem a zaměstnavatelem nebo může být dopředu podepsána zaměstnavatelem a až později v jinou dobu a na jiném místě zaměstnancem.
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2017-11-17 16:34
Dobrý den Petře,

zaměstnavatel nemá právo vám zadržovat zápočtový list a odůvoďnovat to výstupní prohlídkou.
Citovat
0 #9 Petr 2017-11-15 18:25
Dobry den zamestnavatel mi odmita dat zapoctak a duchodovy vymer a uz tri tydny od vypovedi pracuji jinde z duvodu ze nemam vystupni prohlidku je to povine ?
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2017-11-01 09:00
Dobrý den Radime,

původní firma co kupuje vaši současnou s nákupem přejímá i aktuální smlouvy a závazky. Tzn. po nákupu nedojde ke změně vašeho platu.
Citovat
+1 #7 Radim 2017-10-31 09:49
Dobrý den,
rád bych se zeptal, pracoval jsem 2 roky pro jistou firma, od ktré jsem odešel do jine a niní ta první firma bude kupovat tu druhou u které nyní pracuji.Chci se zeptat jak to bude s pracovní smlouvou a platem. Zda se mi vrátí původní plat atd.... Děkuji moc
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2017-09-06 18:28
Dobrý den Jiří,

pokud se zaměstnavatelem vzájemně domluvíte na rozvázání pracovního poměru dohodou, můžete ho využít. Zaměstnavatel musí respektovat zákoník práce.
Citovat
0 #5 jiri 2017-09-06 07:22
Dobrý den,chci se zeptat, abych rozvazal pracovní poměr dohodou, musí být definován v pracovní smlouvě, nebo mám jen možnost 2 měsíční vypovedni lhůty?DĚkuji Jirka
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2017-04-28 07:50
Dobrý den Simono,

ano je to možné. Zákon dohodu o rozvázání pracovního poměru neomezuje pouze na pracovní dny.
Citovat
+1 #3 Simona L. 2017-04-27 10:48
Dobrý den, potřebovala bych se zeptat, jestli lze ukončit pracovní poměr dohodou (ze strany zaměstnance, tedy mě) k datu, které připadá na neděli. Nástup do nové práce mám naplánován na pondělí. Děkuji.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2016-05-27 11:01
Dobrý den,

ano poslední den pracovního poměru jste stále ještě zaměstnanec firmy a tudíž máte povinnost pracovat. Ve většině případů je, ale tento poslední den věnován administravě spojené s ukončením pracovního poměru, jako jsou výstupní protokoly, odevzdání věcí svěřených zaměstnavatelem atd ..
Citovat
0 #1 Daniel Naivert 2016-05-27 10:52
Dobrý den, chci se zeptat k ustanovení § 49 Dohoda. V obsahu předmětné dohody bude napsáno, že pracovní poměr končí ke dni 31.5.2016. Chápu dobře, že v daný den je nutno odpracovat směnu ?
děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.