§ 30

  1. Výběr fyzických osob ucházejících se o zaměstnání z hlediska kvalifikace, nezbytných požadavků nebo zvláštních schopností je v působnosti zaměstnavatele, nevyplývá-li ze zvláštního právního předpisu12) jiný postup; předpoklady kladené zvláštními právními předpisy na fyzickou osobu jako zaměstnance tím nejsou dotčeny.
  2. Zaměstnavatel smí vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci, nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.

§ 31

Před uzavřením pracovní smlouvy je zaměstnavatel povinen seznámit fyzickou osobu s právy a povinnostmi, které by pro ni z pracovní smlouvy, popřípadě ze jmenování na pracovní místo vyplynuly, a s pracovními podmínkami a podmínkami odměňování, za nichž má práci konat, a povinnostmi, které vyplývají ze zvláštních právních předpisů vztahujících se k práci, která má být předmětem pracovního poměru.

§ 32

V případech stanovených zvláštním právním předpisem je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se fyzická osoba před vznikem pracovního poměru podrobila vstupní lékařské prohlídce.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #6 Pracomat.cz 2021-05-11 11:39
Cituji Petr:
Dobrý den.
Uzavřel jsem pracovní smlouvou z tříměsíční výpovědní dobou, ale bez vstupní lékařské prohlídky. Po třech dnech jsem byl propuštěn. Vstupní lékařská prohlídka nebyla provedena. Je smlouva platná?


Dobrý den Petře,

v tom, zda je absence lékařské prohlídky důvod pro neplatnost  pracovní smlouvy se názory odborníků liší. Každopádně z vašeho pohledu mi nepřijde, zda se na věci něco mění. Pracovní poměr by buď byl ukončen nebo by právně ani vůbec nevznikl.
Citovat
0 #5 Petr 2021-05-11 10:37
Dobrý den.
Uzavřel jsem pracovní smlouvou z tříměsíční výpovědní dobou, ale bez vstupní lékařské prohlídky. Po třech dnech jsem byl propuštěn. Vstupní lékařská prohlídka nebyla provedena. Je smlouva platná?
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2019-06-22 19:55
Cituji Leoš Karola:
dobrý den,mám nastoupit jako řidič dodávky na mezinárodní ...


Dobrý den Leoši,

pokud na takové podmínky přistoupíte a bude to jen ústní dohoda, tak musíte věřit svému potenciálnímu zaměstnavateli. Správně podle zákoníku práce (§ 103 pracomat.cz/.../... ) se úvodní zaškolení počítá za výkon práce a náleží za ně dohodnutá odměna.
Citovat
0 #3 Leoš Karola 2019-06-22 10:10
dobrý den,mám nastoupit jako řidič dodávky na mezinárodní dopravu/Anglie a jiné,budoucí zaměstnavatel mna posílá na zkušební jízdu do Anglie s 1.řidičem na cca 6 dnů,prý to bude zadarmo,mám nárok na nějaké peníze za absolvované zaškolení,nemám ani smlouvu a ani dohodu je to pouze ústní dohoda.děkuji za odpověd
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2019-01-04 15:06
Cituji Petr:
Dobrý den,
V roce 2016 jsem uzavřel dohodu o dočasném přidělení ,která byla již v roce 2017 ...


Dobrý den Petře,

povinnost není, je to na uvážení zaměstnavatele. S ohledem na to, že už spolu máte pracovní zkušenost si myslím, že se lze dohodnout na vynechání zkušebky.
Citovat
+1 #1 Petr 2019-01-03 17:46
Dobrý den,
V roce 2016 jsem uzavřel dohodu o dočasném přidělení ,která byla již v roce 2017 prodloužena do 31:1.2018. Momentálně mám nabídku přejít od agentury do kmene. Musí být ze zákona znovu sjednána zkušební doba?
s pozdravem
Petr
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].