§ 239

  • (1) Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
  • (2) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu a zaměstnankyni, která kojí.
  • (3) Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu 77).

§ 240

  • (1) Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.
  • (2) Ustanovení odstavce 1 platí i pro osamělou zaměstnankyni a osamělého zaměstnance, kteří pečují o dítě, dokud dítě nedosáhlo věku 15 let, jakož i pro zaměstnance, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a).

§ 241

  • (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
  • (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
  • (3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #14 Pracomat.cz 2019-06-13 18:45
Cituji oksana:
dobry den chtěla bych se zeptat jestli je moznost jit na mateřskou ...


Dobrý den Oksano,

ta možnost zde je, proberte to se svojím gynekologem. Vysvětlete mu s jakými prostředky pracujete, ať má dostatek informací.
Citovat
0 #13 oksana 2019-06-13 09:26
dobry den chtěla bych se zeptat jestli je moznost jit na mateřskou po dvou mesicich tehotenstvi abych ne prijit o dite jestli my je 38 let a je to první tehotenstvi a pracuji na fabrice s velkim množství chimikalije TDI dekuji
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2019-04-10 13:43
Cituji Lucie:
Dobrý den,

Zaměstnavatel mě nutí jet na školení, které bude probíhat od pátku do nedělního odpoledne....


Dobrý den Lucie,

v prvé řadě platí, že zaměstnavatel tudíž může účast na školení nařídit i mimo běžnou pracovní dobu (víkend), ale bude se jednat o práci přesčas a máte nárok buď na příplatek za práci přesčas nebo na náhradní volno. Navíc pokud splňuje podmínku z §240, tj. žijete sama a staráte se o svého syna, tak skutečně máte právo odmítnout tuto "pracovní cestu".
Citovat
0 #11 Lucie 2019-04-08 12:00
Dobrý den,

Zaměstnavatel mě nutí jet na školení, které bude probíhat od pátku do nedělního odpoledne, a to mimo mé bydliště, takže je nutné tam do neděle přespat. Jedná se o školení mimo mou běžnou pracovní dobu. Po návratu neposkytne ani náhradní volno. Mohu odmítnout účast s ohledem na p. 240 odst. 1 zákoníku práce, když mám doma syna, kterému bylo v únoru 2019 osm let? Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2019-01-14 21:48
Cituji Olina:
Omlouvám se,ale mám ještě dotaz. A děkuji vám za odpovědi.
Zákon udává toto:...


Dobrý den Olino,

podívejte se na VYROVNÁVACÍ PŘÍSPĚVEK V TĚHOTENSTVÍ A MATEŘSTVÍ na odkazu www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-187 . Zde je problematika vysvětlena a zjistíte, zda do toho spadá i vaše situace.
Citovat
0 #9 Olina 2019-01-14 08:38
Omlouvám se,ale mám ještě dotaz. A děkuji vám za odpovědi.
Zákon udává toto:
Cituji: (3) Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu 77).

Takže v případě, že já o zkrácení pracovní doby neusilují, nejsou k tomu zdravotní ani organizační důvody a můj zaměstnavatel by přesto trval na tom, abych přešla na zkrácenou pracovní dobu, tak je to jak? Můžu s tím souhlasit s tím, že mi bude dorovnán můj současný výdělek?
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2019-01-13 11:01
Cituji Olina:
A v případě přeložení na 8h směny a tím pádem i jinoun prac. pozici s nižším ...


Dobrý den Olino,

zaměstnavatel vám může krátit mzdu jen v tom případě, že s tím souhlasíte. V praxi ovšem v situaci, kdy zaměstnanec chce zkrátit pracovní dobu, dochází většinou k dohodě a poměrnému snížení mzdy. Jinak se zaměstnavatel může ohánět provozními důvody a na zkrácení pracovní doby nemusí přistoupit. Takže zkusit to můžete, ale je možné že to nemusí vyjít.
Citovat
0 #7 Olina 2019-01-13 10:01
A v případě přeložení na 8h směny a tím pádem i jinoun prac. pozici s nižším platovým hodnocením,náleží mi nárok na dorovnání peněz? Samozřejmě je pro mě důležitější jak se budu cítit a abych se neohrozila na zdraví. Jen se si chci být jistá na co vše mám či nemám nárok. Děkuji Vám za odpovědi
Citovat
-1 #6 Pracomat.cz 2019-01-13 09:43
Cituji Olina:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je zákonem daný zákaz 12h směn pro těhotné....


Dobrý den Olino,

explicitní zákaz 12 hodinových směn v zákonu není. Obecně řeší omezení dané těhotenstvím tato vyhláška: www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-180/zneni-20150901

Jinak platí, že vám nemohou nakázat přesčas a na služební cestu vás mohou poslat jen s vaším souhlasem. Také máte právo žádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Citovat
0 #5 Olina 2019-01-13 09:24
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je zákonem daný zákaz 12h směn pro těhotné. Nikde ve znění jsem to nenašla, přesto mi to všichni tvrdí. Dělala jsem 12h směny den/noc a 2 dny volna. Po zjištění, že jsem těhotná jsem požádala o zrušení nočních směn a převedení na 2 denní. Tyto směny mi vyhovují. Obávám se, že mě pak převedou na 8h o což nestojím a znamenalo by to pro mě i značný finanční rozdíl ve výplatě. Děkuji
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-11-20 09:19
Cituji Michaela:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji na 12 hodinové směny jsem rozvedena matka ...


Dobrý den Michaelo,

jedná se o stejnou odpověď jako u Dity níže. Zaměstnavatel k tomu musí přihlížet, pokud mu nebrání vážné provozní důvody. Takže reálně je to v praxi spíše o vzájemné domluvě a pochopení.
Citovat
0 #3 Michaela 2018-11-19 20:46
Dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji na 12 hodinové směny jsem rozvedena matka samozivitelka pečující o dítě do 15 let a mám stridavou péči .Jsem na směně číslo jedna a můj mistr mi oznámil ze mě nechal přesunout na směnu číslo čtyři úplně opačnou kterou já nemůžu mít kvůli střídave péči neměla bych hlídání pro mého syna.Tak jestli na to mají právo nebo ne jestli mi musí vyjít vstříc ohledně smen jinak bych musela dat výpověď..Deluji za odpověď...
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-11-15 12:30
Dobrý den Dito,

zaměstnanci pečující o děti mladší 15 let mají podle zákoník práce zvláštní ochranu za účelem zajištění rovnováhy mezi jejich rodinným a pracovním životem. Zaměstnavatel je povinen přihlížet k osobním potřebám takových zaměstnanců při jejich zařazování do směn a má povinnost jim na jejich žádost vhodně upravit pracovní dobu, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Stejně jako u práce přesčas nejsou závažné provozní důvody nikde vymezeny a přistupuje se k nim individuálně. Ve zkratce tedy, zkuste to, naději máte.
Citovat
0 #1 Dita Zikešová 2017-11-14 15:31
Dobry den, chtela jsem se zeptat. Pred navratem z materske dovolene jsem se domlouval, ze po dobu nez dcera bude samostatna ,na umozneni pouze ranni smeny. Ta me byla prislibena( bohuzel jen ustne) a dnes za mnou prisli, ze od pondelka musim zacit smenovat. Dcera je 5 let stara a chodi do skolky. Manzel chodi na 3 smeny a ma jen ranni upravenou z duvodu, abych ja nemusela mit jinak upravenou ranni. Tudis nejsem schopna stridat se s manzelem. A ted otazka mam nejakou sanci proti tomuhle rozhodnuti se branit? Dekuji za odpoved Zikesova
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.