§ 239

  • (1) Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
  • (2) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu a zaměstnankyni, která kojí.
  • (3) Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu 77).

§ 240

  • (1) Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.
  • (2) Ustanovení odstavce 1 platí i pro osamělou zaměstnankyni a osamělého zaměstnance, kteří pečují o dítě, dokud dítě nedosáhlo věku 15 let, jakož i pro zaměstnance, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a).

§ 241

  • (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
  • (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
  • (3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #4 Pracomat.cz 2018-11-20 09:19
Cituji Michaela:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji na 12 hodinové směny jsem rozvedena matka ...


Dobrý den Michaelo,

jedná se o stejnou odpověď jako u Dity níže. Zaměstnavatel k tomu musí přihlížet, pokud mu nebrání vážné provozní důvody. Takže reálně je to v praxi spíše o vzájemné domluvě a pochopení.
Citovat
0 #3 Michaela 2018-11-19 20:46
Dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji na 12 hodinové směny jsem rozvedena matka samozivitelka pečující o dítě do 15 let a mám stridavou péči .Jsem na směně číslo jedna a můj mistr mi oznámil ze mě nechal přesunout na směnu číslo čtyři úplně opačnou kterou já nemůžu mít kvůli střídave péči neměla bych hlídání pro mého syna.Tak jestli na to mají právo nebo ne jestli mi musí vyjít vstříc ohledně smen jinak bych musela dat výpověď..Deluji za odpověď...
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-11-15 12:30
Dobrý den Dito,

zaměstnanci pečující o děti mladší 15 let mají podle zákoník práce zvláštní ochranu za účelem zajištění rovnováhy mezi jejich rodinným a pracovním životem. Zaměstnavatel je povinen přihlížet k osobním potřebám takových zaměstnanců při jejich zařazování do směn a má povinnost jim na jejich žádost vhodně upravit pracovní dobu, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Stejně jako u práce přesčas nejsou závažné provozní důvody nikde vymezeny a přistupuje se k nim individuálně. Ve zkratce tedy, zkuste to, naději máte.
Citovat
0 #1 Dita Zikešová 2017-11-14 15:31
Dobry den, chtela jsem se zeptat. Pred navratem z materske dovolene jsem se domlouval, ze po dobu nez dcera bude samostatna ,na umozneni pouze ranni smeny. Ta me byla prislibena( bohuzel jen ustne) a dnes za mnou prisli, ze od pondelka musim zacit smenovat. Dcera je 5 let stara a chodi do skolky. Manzel chodi na 3 smeny a ma jen ranni upravenou z duvodu, abych ja nemusela mit jinak upravenou ranni. Tudis nejsem schopna stridat se s manzelem. A ted otazka mam nejakou sanci proti tomuhle rozhodnuti se branit? Dekuji za odpoved Zikesova
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit