§ 239

  1. Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
  2. Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu a zaměstnankyni, která kojí.
  3. Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu 77).

§ 240

  1. Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.
  2. Ustanovení odstavce 1 platí i pro osamělou zaměstnankyni a osamělého zaměstnance, kteří pečují o dítě, dokud dítě nedosáhlo věku 15 let, jakož i pro zaměstnance, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a).

§ 241

  1. Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
  2. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
  3. Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #42 Pracomat.cz 2022-07-19 19:52
Cituji Veronika:
Dobry den,chtela jsem se zeptat jestli mi muze zamestnavatel naridit 12ctku kdyz mam dve male deti ve veku 3 a 6.dekuji za odpoved


Dobrý den Veroniko,

máte na mysli nařízenou práci přesčas? Proti ní jsou bohužel chráněny zákonem jen ty maminky, které pečují o dítě do jednoho roku věku. Takže bohužel, ano nařídit vám ji může. Pochopitelně by měl přihlížet k vaší životní situaci, ale chráněna před přesčasem nejste.
Citovat
0 #41 Veronika 2022-07-19 17:58
Dobry den,chtela jsem se zeptat jestli mi muze zamestnavatel naridit 12ctku kdyz mam dve male deti ve veku 3 a 6.dekuji za odpoved
Citovat
+1 #40 Pracomat.cz 2022-02-04 08:47
Cituji Irena:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám ošetřovné na maminku ,ktera je po covidu,oboustranném zápalu plic po hospitalizaci v nemocnici. Mám osetrovne od 17.1.2022 ...


Dobrý den Ireno,

moc nerozumím tomu proč by v ordinaci museli vystavovat novou diagnózu. Dlouhodobé ošetřovné zahrnuje můžete čerpat až 90 kalendářních dní. S ohledem na to, že paní na straně HR je vstřícná, tak věřím že se záležitost povede dotáhnout do konce. Zkuste ověřit u lékaře, proč považuje za správné vystavit novou dignózu.
Citovat
0 #39 Irena 2022-02-03 10:50
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám ošetřovné na maminku ,ktera je po covidu,oboustranném zápalu plic po hospitalizaci v nemocnici. Mám osetrovne od 17.1.2022 ,čili je to již vice než devět dní, tak jsem se radila HR oddelenim v práci, abych neměla neomluvenou absenci. Pani byla velice milá, prý mám jen od lékaře maminky zaslat pptvrzeni o dlouhodobém ošetřovném , že pokud je to maminka a ještě po covidu ,neměl by to být problém. Ale bohužel mi z ordinace jejiho lékaře napsali ,že by mi museli vystavit novy papir na jinou diagnózu, opět na devět dní. Ale jelikož tento lékařje v ordinaci pouze Po a St, velmi spatne se s nimi komunikuje. A teď bohuzel nevim,co mam dělat, na koho se obrátit, nikdy jsem ošetřovné na matku neměla. V práci čekají že jim dodám potvrzení o delším ošetřovném, které nemám a ještě jsem vlastně od26.1 doma zadarmo? a hlavně vůbec netuším, jestli stále ještě to ošetřovné běží ,když devět dní už uplynulo.Moc děkuji za odpověď. Hezký zbytek dne
Citovat
0 #38 Pracomat.cz 2022-01-20 11:37
Cituji Silvie:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je výjimka pro samoživitele, pracovat o státních svátcích. Dekuji za odpověď.


Dobrý den Silvie,

bohužel není.
Citovat
+1 #37 Silvie 2022-01-19 09:07
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je výjimka pro samoživitele, pracovat o státních svátcích. Dekuji za odpověď.
Citovat
+1 #36 Pracomat.cz 2022-01-09 08:06
Cituji Kamila:
Dobrý den. Jsem matka samoživitelka 2 nezletilých. Jedné z nich je ...


Dobrý den Kamilo,

viz § 241 odstavec 2:

Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let ... o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Lehce to komplikuje fakt, že nikde není definováno co jsou to vážné provozní důvody. Podobně tomu je i pro schvalování dovolené. Opět má zaměstnavatel přihlížet k potřebám zaměstnanců, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.

Pokud zaměstnavatel nechce vyhovět žádné vaší žádosti a není s ním rozumná diskuze, tak máte možnost ho nahlásit na inspektorátu práce (www.suip.cz). Na druhou stranu to vaše vzájemné vztahy asi nijak nezlepší. Je mi jasné, že jako samoživitelka jste v obtížné situaci, ale pokud se zaměstnavatel chová takto, uvažoval bych o změně zaměstnání.
Citovat
0 #35 Kamila 2022-01-08 18:47
Dobrý den. Jsem matka samoživitelka 2 nezletilých. Jedné z nich je teprve 12 let. Pracuji na směnný provoz 12ti hodinový. Od léta pracuji neustale přes čas, kolikrát mám treba 2 denní po sobe, ihned 2 noční a zase den a noc. Mívám 17 - 18sluzeb so měsíce. Dále mi zaměstnavatel nechce dát dovolenou o jarni prazdniny... Zajimalo by me, zdali mám jako samozivitelka nárok na nejake výhody, konkrétně se jedná o prescasy a o již zminenou dovolenou? Dekuji za odpověď.
Citovat
+1 #34 Pracomat.cz 2021-11-30 19:58
Cituji Anonym:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat...


Dobrý den,

samozřejmě že nepostupuje. Z vašeho popisu konáte práci zadarmo za kterou neplatí. Nejsnadnější řešení je o víkendu nepracovat a vykonávat jen práci za kterou dostáváte zaplaceno.
Citovat
0 #33 Anonym 2021-11-30 17:03
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám pracovní smlouvu na HPP na klasických 40 hodin týdně. Po dohodě se zaměstnavatelem pracuji také o víkendech, protože to je pro tuto práci nezbytné. Každopádně zaměstnavatel mi odmítá tyto víkendy proplácet a dostávám pouze výplatu za oněch 40 hodin. Postupuje zaměstnavatel nezákonně? Jak by měl správně postupovat? Předem mockrát děkuji za pomoc.
Citovat
0 #32 Pracomat.cz 2021-09-12 22:23
Cituji Natasa:
Dobry den,obracim se na Vas s dotazem. Jsem pecovatelka v pobytove sluzbe ...


Dobrý den Natašo,

zaměstnavatel má povinnost Vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Ty nejsou nikde přesně definovány, ale s ohledem na slovo vážné, za ně lze považovat takové u jejichž nedodržení by mohlo vést k narušení nebo i ohrožení provozu firmy. Což předpokládám nezpůsobíte tím, že budete chtít převést na jednosměnný provoz. Když to shrnu, tak nepředpokládám že by Váš požadavek měl být pro zaměstnavatele problém.
Citovat
0 #31 Natasa 2021-09-12 13:41
Dobry den,obracim se na Vas s dotazem. Jsem pecovatelka v pobytove sluzbe a pracuji v trismenem provozu (denni, nocni 12h). Mam dite 2 lete. Lze v tomto pripade zadat o upravu pracovni doby na jednosmeny provoz (vsedni dny)? Manzel ma take trismeny provoz. Dekuji za odpoved
Citovat
0 #30 Pracomat.cz 2020-12-01 11:01
Cituji Olha Semchuk:
Dobrý den. Jsem matka samozivitelka. Zamestnavatel vůbec ...


Dobrý den Olho,

toto téma pokrývá ZP: 

Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Nárok na úpravu směn tedy máte, ze zákona. Bohužel je zde ten specifický termín "provozní důvody", který není v zákoně nikde přesně specifikován. Takže zaměstnavatel je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom závažné provozní důvody nebrání. Pochopitelně pokud si myslíte, že zaměstnavateli vážné provozní důvody nebrání (i když to tvrdí), můžete se obrátit na inspektorát práce a rozhodnutí zaměstnavatele napadnout.
Citovat
+1 #29 Olha Semchuk 2020-12-01 08:00
Dobrý den. Jsem matka samozivitelka. Zamestnavatel vůbec nechce přizpůsobit me v tim ze musím o dítě pečovat. A to zejména ze ma chodít do školy je mu 7 let. Řekl mi ze žádný nárok na úpravu směn nemám. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2020-10-14 20:33
Cituji Jaroslava:
Dobrý den, jsem na OČ ale chodím ...


Dobrý den Jaroslavo,

jen pro upřesnění, že to chápu správně. Během týdne jste byla na ošetřovném a o víkendu pracujete? V takovém případě si nemyslím, že musí být nutně volno před i po víkendem.
Citovat
0 #27 Jaroslava 2020-10-14 18:12
Dobrý den, jsem na OČ ale chodím o víkendu do práce. Můj nadřízený mi napsal před a po víkendu volno i když jsem od pondělí do pátku na OČ. Bylo mi řečeno že to takto musí vykázat kvůli zákoníku práce. A otázka má můj nadřízený pravdu? Děkuji za odpověd.
Citovat
0 #26 Pracomat.cz 2020-08-17 06:48
Cituji Barbora:
Dobrý večer, mám dotaz....


Dobrý den Barboro,

§ 241 ZP uvádí následující:
Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zákon tedy nestanovuje přednost mezi vámi a paní s omezenou pracovní schopností a nechává situaci na vyřešení zaměstnavatele. Nejrozumnějším řešením (pokud je to možné) je domluva se zaměstnavatelem, vyložené zákonné páky na něj nemáte. Zákon bohužel nijak specificky neformuluje to, co jsou to závažné provozní důvody.
Citovat
0 #25 Barbora 2020-08-16 21:00
Dobrý večer, mám dotaz. Jsem samoživitelka ( dítě 9let ) a zaměstnavatel mi chce zrušit ranni směnu ( mam jit na 3 směny) a misto mě chce dát pani v invalidním důchodu, která nemůže dělat směny. Kdo má po právní stránce přednost? Já samoživitelka nebo pani v invalidnim důchodu. Moc děkuji za odpoveď.
Citovat
+3 #24 Pracomat.cz 2020-07-14 16:09
Cituji Kateřina:
Dobrý den mám 5 leté dítě. Zamestnavatel mě nutí do prace o vikendu 7 dni ....


Dobrý den Kateřino,

z toho co popisujete, tak váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce v několika ohledech. Prvních z nich je samozřejmě neproplácení přesčasů. Druhým je požadavek na nepřetržitý odpočinek v týdnu, která má činit nejméně 35 hodin během týdne. Co se týče úpravy pracovní doby z důvodu péče o dítě, tak zákoník práce říká následující - Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. A zde se právě dostáváme na tenký led. Nikde totiž není stanoveno, co jsou to provozní důvody. Upřímně, pokud se zaměstnavatelem není možné domluvit, tak bych se začal poohlížet po jiné práci. Můžete ho samozřejmě nahlásit na inspektorát práce za porušování ZP - www.suip.cz
Citovat
+1 #23 Kateřina 2020-07-14 15:32
Dobrý den mám 5 leté dítě. Zamestnavatel mě nutí do prace o vikendu 7 dni v kuse.Chodi do prace v 7 končím ve 2 a v 5 musím znovu na hodinu nebo hodinu a půl.Jsem samoživitelka.Rada bych šla na zkrácený úvazek protože nechci dítě tahat do prace protože skolka je pouze do půl 5.Je možné se bránit proti práci o vikendu?Pracuji jako uklízečka v penzionu.Priplatek za přesčasy mi proplati jako normalni hodinovou mzdu.
Citovat
+1 #22 Pracomat.cz 2020-05-18 16:17
Cituji PETRA:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samozivitelka a dítěti je 8let. Dělám ve fabrice jen ranní směnu a teď nám chtějí ....


Dobrý den Petro,

můžete a zaměstnavatel vám v tom musí do 15ti let věku dítěte vyhovět, pokud .. mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Viz § 241. Co to jsou vážné provozní důvody, v zákoně přesně definováno není. Reálná odpověď je tedy taková, že můžete požádat, ale když zaměstnavatel nebude chtít, tak vám může dát i odpolední směnu. Věřím, že se s ním půjde domluvit a že vám zůstane ranní směna i na dále.
Citovat
0 #21 PETRA 2020-05-18 14:41
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samozivitelka a dítěti je 8let. Dělám ve fabrice jen ranní směnu a teď nám chtějí dát i odpoledni. Ve smlouvě mám že mě můžou dát i na tři směny ale nastupovala jsem stim že potřebuji ranní směnu skrz dítě. Na odpolední směnu nemám hlídání. Můžu zadat zaměstnavatele pouze o ranní směnu skrz to že jsem samozivitelka a abych nepřišla o práci?
Citovat
0 #20 Pracomat.cz 2019-07-17 06:59
Cituji Ivca:
Dobrý den, obracím se na Vás jako matka samoživitelka ...


Dobrý den Ivo,

do 15ti let dítěte, viz § 241 odstavec 2 na této stránce.
Citovat
+2 #19 Ivca 2019-07-17 02:49
Dobrý den, obracím se na Vás jako matka samoživitelka pracující v jednosměnném provozu (ve výrobní firmě, kde zaměstnanci pracují i na směnný provoz). Do kolika let dítěte je nárok v mé situaci pracovat na jednu směnu? Děkuji
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2019-07-12 08:43
Cituji Alžbéta:
Dobry den, chtela jsem se zeptat, jsem na neschopence v tehotenstvi....


Dobrý den Alžběto,

jen pro vyjasnění pro případné další čtenáře. V takovém případě se nejedná o ukončení pracovního poměru, ale o jeho neprodloužení (doba určitá). Může se to zdát jako drobnost, ale těhotné zaměstnantkyni není (až na pár výjimečných případů) dát výpověď. Nárok na prodloužení smlouvy nemáte, doba určitá je fixně daná a jakákoliv pracovní neschopnost či jiné důvody na ni nemají vliv. O nárok na mateřskou, či rodičovskou se nebojte. Existuje tzv. ochranná lhůta po ukončení pracovního poměru, která jejich získání zaručí i budoucím maminkám, které to mají na mateřskou dále než vy. To stejné platí i pro neschopenku.
Citovat
0 #17 Alžbéta 2019-07-10 17:06
Dobry den, chtela jsem se zeptat, jsem na neschopence v tehotenstvi, protoze pracuju ve zdravotnictvi na 12 hod. smeny (den x noc). Pri odchodu na neschopenku mi bylo receno, ze me nemaji kam umistit na jiny oddeleni, ani moznost zkratit pracovni dobu. Ted me domu prisel dopis ukoncujici pracovni pomer k 31.7., smlouvu jsem mela na dobu urcitou k tomuto datu. Na materskou mam nastupovat ale az v pulce srpna. Je mozne se nejako odvolat na muj soucasny stav, aby mi smlouvu prodlouzili? Mam pak nejaky narok na materskou dovolenou a rodicovskou dovolenou kdyz budu nezamestnana? Zmeni se nejakym zpusobem pobirani neschopenky? Predem dekuji za odpoved.
Citovat
-1 #16 Pracomat.cz 2019-06-16 17:36
Cituji Natalia Hacova:
Dobrý den, jsem matka samoživitelka pracovní smlouvu...


Dobrý den Natálie,

takový nárok máte pouze v případě, že by vám zaměstnavatel nevyplácel mzdu. Jinak ne. Status matky samoživelky na to nemá žádný vliv. Můžete se zkusit se zaměstnavatelem na oboustranné dohodě. Do ní jej nemůžete nutit, musí s ní souhlasit.
Citovat
0 #15 Natalia Hacova 2019-06-16 17:15
Dobrý den, jsem matka samoživitelka pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou mám nárok dát hodinovou výpověď? děkuji za odpověď
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2019-06-13 18:45
Cituji oksana:
dobry den chtěla bych se zeptat jestli je moznost jit na mateřskou ...


Dobrý den Oksano,

ta možnost zde je, proberte to se svojím gynekologem. Vysvětlete mu s jakými prostředky pracujete, ať má dostatek informací.
Citovat
+1 #13 oksana 2019-06-13 09:26
dobry den chtěla bych se zeptat jestli je moznost jit na mateřskou po dvou mesicich tehotenstvi abych ne prijit o dite jestli my je 38 let a je to první tehotenstvi a pracuji na fabrice s velkim množství chimikalije TDI dekuji
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2019-04-10 13:43
Cituji Lucie:
Dobrý den,

Zaměstnavatel mě nutí jet na školení, které bude probíhat od pátku do nedělního odpoledne....


Dobrý den Lucie,

v prvé řadě platí, že zaměstnavatel tudíž může účast na školení nařídit i mimo běžnou pracovní dobu (víkend), ale bude se jednat o práci přesčas a máte nárok buď na příplatek za práci přesčas nebo na náhradní volno. Navíc pokud splňuje podmínku z §240, tj. žijete sama a staráte se o svého syna, tak skutečně máte právo odmítnout tuto "pracovní cestu".
Citovat
0 #11 Lucie 2019-04-08 12:00
Dobrý den,

Zaměstnavatel mě nutí jet na školení, které bude probíhat od pátku do nedělního odpoledne, a to mimo mé bydliště, takže je nutné tam do neděle přespat. Jedná se o školení mimo mou běžnou pracovní dobu. Po návratu neposkytne ani náhradní volno. Mohu odmítnout účast s ohledem na p. 240 odst. 1 zákoníku práce, když mám doma syna, kterému bylo v únoru 2019 osm let? Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2019-01-14 21:48
Cituji Olina:
Omlouvám se,ale mám ještě dotaz. A děkuji vám za odpovědi.
Zákon udává toto:...


Dobrý den Olino,

podívejte se na VYROVNÁVACÍ PŘÍSPĚVEK V TĚHOTENSTVÍ A MATEŘSTVÍ na odkazu www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-187 . Zde je problematika vysvětlena a zjistíte, zda do toho spadá i vaše situace.
Citovat
+1 #9 Olina 2019-01-14 08:38
Omlouvám se,ale mám ještě dotaz. A děkuji vám za odpovědi.
Zákon udává toto:
Cituji: (3) Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu 77).

Takže v případě, že já o zkrácení pracovní doby neusilují, nejsou k tomu zdravotní ani organizační důvody a můj zaměstnavatel by přesto trval na tom, abych přešla na zkrácenou pracovní dobu, tak je to jak? Můžu s tím souhlasit s tím, že mi bude dorovnán můj současný výdělek?
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2019-01-13 11:01
Cituji Olina:
A v případě přeložení na 8h směny a tím pádem i jinoun prac. pozici s nižším ...


Dobrý den Olino,

zaměstnavatel vám může krátit mzdu jen v tom případě, že s tím souhlasíte. V praxi ovšem v situaci, kdy zaměstnanec chce zkrátit pracovní dobu, dochází většinou k dohodě a poměrnému snížení mzdy. Jinak se zaměstnavatel může ohánět provozními důvody a na zkrácení pracovní doby nemusí přistoupit. Takže zkusit to můžete, ale je možné že to nemusí vyjít.
Citovat
0 #7 Olina 2019-01-13 10:01
A v případě přeložení na 8h směny a tím pádem i jinoun prac. pozici s nižším platovým hodnocením,náleží mi nárok na dorovnání peněz? Samozřejmě je pro mě důležitější jak se budu cítit a abych se neohrozila na zdraví. Jen se si chci být jistá na co vše mám či nemám nárok. Děkuji Vám za odpovědi
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2019-01-13 09:43
Cituji Olina:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je zákonem daný zákaz 12h směn pro těhotné....


Dobrý den Olino,

explicitní zákaz 12 hodinových směn v zákonu není. Obecně řeší omezení dané těhotenstvím tato vyhláška: www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-180/zneni-20150901

Jinak platí, že vám nemohou nakázat přesčas a na služební cestu vás mohou poslat jen s vaším souhlasem. Také máte právo žádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Citovat
+1 #5 Olina 2019-01-13 09:24
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je zákonem daný zákaz 12h směn pro těhotné. Nikde ve znění jsem to nenašla, přesto mi to všichni tvrdí. Dělala jsem 12h směny den/noc a 2 dny volna. Po zjištění, že jsem těhotná jsem požádala o zrušení nočních směn a převedení na 2 denní. Tyto směny mi vyhovují. Obávám se, že mě pak převedou na 8h o což nestojím a znamenalo by to pro mě i značný finanční rozdíl ve výplatě. Děkuji
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-11-20 09:19
Cituji Michaela:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji na 12 hodinové směny jsem rozvedena matka ...


Dobrý den Michaelo,

jedná se o stejnou odpověď jako u Dity níže. Zaměstnavatel k tomu musí přihlížet, pokud mu nebrání vážné provozní důvody. Takže reálně je to v praxi spíše o vzájemné domluvě a pochopení.
Citovat
0 #3 Michaela 2018-11-19 20:46
Dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji na 12 hodinové směny jsem rozvedena matka samozivitelka pečující o dítě do 15 let a mám stridavou péči .Jsem na směně číslo jedna a můj mistr mi oznámil ze mě nechal přesunout na směnu číslo čtyři úplně opačnou kterou já nemůžu mít kvůli střídave péči neměla bych hlídání pro mého syna.Tak jestli na to mají právo nebo ne jestli mi musí vyjít vstříc ohledně smen jinak bych musela dat výpověď..Deluji za odpověď...
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-11-15 12:30
Dobrý den Dito,

zaměstnanci pečující o děti mladší 15 let mají podle zákoník práce zvláštní ochranu za účelem zajištění rovnováhy mezi jejich rodinným a pracovním životem. Zaměstnavatel je povinen přihlížet k osobním potřebám takových zaměstnanců při jejich zařazování do směn a má povinnost jim na jejich žádost vhodně upravit pracovní dobu, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Stejně jako u práce přesčas nejsou závažné provozní důvody nikde vymezeny a přistupuje se k nim individuálně. Ve zkratce tedy, zkuste to, naději máte.
Citovat
+1 #1 Dita Zikešová 2017-11-14 15:31
Dobry den, chtela jsem se zeptat. Pred navratem z materske dovolene jsem se domlouval, ze po dobu nez dcera bude samostatna ,na umozneni pouze ranni smeny. Ta me byla prislibena( bohuzel jen ustne) a dnes za mnou prisli, ze od pondelka musim zacit smenovat. Dcera je 5 let stara a chodi do skolky. Manzel chodi na 3 smeny a ma jen ranni upravenou z duvodu, abych ja nemusela mit jinak upravenou ranni. Tudis nejsem schopna stridat se s manzelem. A ted otazka mam nejakou sanci proti tomuhle rozhodnuti se branit? Dekuji za odpoved Zikesova
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]