§ 222
- Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
- Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.
- Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.
- Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.
- Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou není možné poskytnout; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.
§ 222a
Zaměstnanci, který byl vyslán k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb 91) do jiného členského státu Evropské unie, nepřísluší náhrada mzdy nebo platu za dovolenou v rozsahu, ve kterém mu náhrada za dovolenou přísluší podle právních předpisů členského státu, do něhož byl vyslán.
Komentáře
Dobrý den Jane,
doufám, že správně chápu dotaz a pokusím se ho objasnit. Při dlouhodobých překážkách zaměstnavatele dostáváte 60 % z vaší průměrné mzdy a to bez ohledu na délku trvání těchto překážek. Díky tomu se po každém kvartále nesnižují jak naznačujete ve svém příspěvku. Obdobně to funguje s nemocenskými dávkami v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti. Rovněž vycházejí z vašeho příjmu "před nemocí".
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Nevím ale, jestli jsem předchozí dotaz formuloval správně:
Když je má smluvená mzda 100% a zaměstnavatel mě nechá doma 3 měsíce "na překážkách zaměstnavatele" za 60% této mzdy, tak dovolená se počítá z posledních 3 měsíců (tzv. "průměrný výdělek"), tedy kdy nás nechal za 60% doma?
Pokud se totiž tzv. "průměrný výdělek" počítá z posledních 3 měsíců toho, co jsem reálně dostal (a nikoliv z mé smluvené mzdy 100%), potom by i §209 (odst. 2), který také hovoří o tzv. "průměrném výdělku", dovoloval těch 60%, co nyní dostáváme, opět snížit na 60%. Je tomu tak? Předem děkuji za objasnění.
Dobrý den Jane,
Náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku za kalendářní čtvrtletí. Toto čtvrtletí předchází čtvrtletí, ve kterém čerpáte dovolenou. Tudíž pokud jste měl snížený výdělek na 60 %, bude se dovolená počítat z tohoto sníženého výdělku.
zaměstnavatel od dubna aplikuje §209 o částečné nezaměstnanosti z důvodu omezení poptávky s náhradou mzdy 60%. Nyní nám byla nařízena dovolená. Jak se vypočítá náhrada mzdy za dovolenou? Počítá se průměrný výdělek ze 100%, nebo z té náhrady 60%?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Terezo,
pokud čerpáte dovolenou, tak máte nárok i náhradu mzdy. To je podle Zákoníku Práce a zaměstnavatel vám ji musí zaplatit.
Dobrý den Míro,
pokud pracujete na 12hodinové směny, tak u vás přepočítávání dovolené na 8hodinové směny nepřipadá v úvahu. Pracujete na 12hodinové směny (takže 3 nebo 3,5 směny v týdnu), takže máte nárok na 4 (nebo 5) týdnů dovolené po 3 (nebo 3,5) dnech, které jsou samozřejmě 12hodinové. To platí i pro jejich proplacení.
Dobrý den,
bude se vám počítat z pravděpodobného průměrného výdělku. Ten se vypočítá tak, že se vezme trojnásobek základní mzdy dle pracovní smlouvy a vydělí se počtem hodin daného čtvrtletí. S tím, že zaměstnavatel může přihlédnout k jednotlivým složkám platu jako jsou třeba mimořádné či výkonnostní odměny.