§ 222

  • (1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.
  • (2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.
  • (3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.
  • (4) Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. Ustanovení odstavce 1 věty druhé platí i zde.
  • (5) Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou není možné poskytnout; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

Předchozí stránka

Další stránka

Komentáře  

0 #4 Pracomat.cz 2019-01-23 18:20
Cituji Míra:
Dobrý den, k 31.12.2018 jsem skončil pracovní poměr u firmy ale z provozních důvodů (nebyl za mě zástup)....


Dobrý den Míro,

pokud pracujete na 12hodinové směny, tak u vás přepočítávání dovolené na 8hodinové směny nepřipadá v úvahu. Pracujete na 12hodinové směny (takže 3 nebo 3,5 směny v týdnu), takže máte nárok na 4 (nebo 5) týdnů dovolené po 3 (nebo 3,5) dnech, které jsou samozřejmě 12hodinové. To platí i pro jejich proplacení.
Citovat
0 #3 Míra 2019-01-23 15:47
Dobrý den, k 31.12.2018 jsem skončil pracovní poměr u firmy ale z provozních důvodů (nebyl za mě zástup)jsem si nemohl vybrat 1 den dovolené i když jsem o ni na 31.12. žádal. Poté mi byla proplacena ale ne jako jindy průměr x 12 hodin ale pouze průměr x 8 hodin ( pracoval jsem jen ve 12 hodinových směnách), účetní mi řekla že je to v pořádku podle zákoníku práce, mě se to nezdá v pořádku (v případě čerpání dovolené to bylo vždy průměr x 12 hodin), děkuji za odpověď.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2019-01-06 16:22
Cituji Kovabo:
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu ohledně náhrady za dovolenou. V loňském roce ....


Dobrý den,

bude se vám počítat z pravděpodobného průměrného výdělku. Ten se vypočítá tak, že se vezme trojnásobek základní mzdy dle pracovní smlouvy a vydělí se počtem hodin daného čtvrtletí. S tím, že zaměstnavatel může přihlédnout k jednotlivým složkám platu jako jsou třeba mimořádné či výkonnostní odměny.
Citovat
0 #1 Kovabo 2019-01-05 20:21
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu ohledně náhrady za dovolenou. V loňském roce jsem byl cca 5 měsíců ( červen - listopad) na pracovní neschopnosti a nevyčerpal jsem tedy většinu dovolené. Po návratu do zaměstnání mne po 6 dnech zaměstnavatel nařídil vybrat zbylou dovolenou. Z jaké mzdy se v takovémto případě vypočítává sazba? Zaměstnavatel mi sazbu vypočítal pouze ze základní mzdy i přesto, že moje průměrná mzda před pracovní neschopností byla dlouhodobě mnohem vyšší. Výpočet se tedy provádí ze základní nebo z pravděpodobné mzdy podle § 355? Děkuji za odpověď.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit