§ 220
Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem rady zaměstnanců určit hromadné čerpání dovolené, jen jestliže je to nezbytné z provozních důvodů; hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než 2 týdny a u uměleckých souborů 4 týdny.
Komentáře
Dobrý den,
zaměstnavatel může krátit dovolenou pouze za neomluvené absence. Rozhodně ne za to, že pro vás nemá dostatek práce. Rovněž je nesmysl, aby vám od ledna nevznikl žádný nárok na dovolenou. Zjednodušeně řečeno pro nárok na dovolenou stačí u zaměstnavatele odpracovat alespoň alespoň čtyři týdny. Což jste od ledna splnila několikrát. Zaměstnavatel se rozhodně nechová v souladu se zákoníkem práce a krátí vám dovolenou z nezákonných důvodů.
Dobrý den Jaroslavo,
zaměstnavatel samozřejmě nemůže měnit pracovní smlouvu bez vašeho souhlasu.
Děkuji Jaroslava Nová
Dobrý den Marie,
zaměstnavatel má skutečně právo vám čerpání dovolené nařídit. Zákon zde však má jedno omezení, alespoň jedna část dovolené musí činit nejméně 2 týdny vcelku, aby byl prostor pro dostatečnou regeneraci.
Dobrý den Lutsy,
na den, který nepracujete (jestli chápu dotaz správně), přeci dovolená nedává smysl. Smyslem dovolené je odpočinek od pracovního poměru, tedy ode dnů, kdy máte pracovat. Tedy nařízená dovolená na dny, kdy je závodní odstávka je v pořádku. Ale pokud vám zaměstnavatel dal zbylou dovolenou do času, kdy nemáte pracovat, tak to správně není.
Dobrý den Kateřino,
chápu to správně, že jste zavřela provozovnu/ukončila výrobu a nařídila zaměstnancům dovolenou, poté jeden z nich místo dovolené měl paragraf na dítě a chce si ji protáhnout? Na "prodloužení dovolené" není nárok, poté co zaměstnanci skončí paragraf na dítě (případně nařízená dovolená - do původně stanoveho data), tak se vrací do zaměstnání. Nevyčerpanou část dovolené můžete nařídit čerpat v budoucnu. Dobu dovolené určuje zaměstnavatel, zaměstnanec si ji nemůže sám od sebe "protáhnout".
Dobrý den Marie,
můžete zkusit zaměstnavatele přemluvit, ať vám tu dovolenou dá. Bohužel má zaměstnavatel právo vám nařídit dovolenou, dle svého uvažení. Vždy je lepší koupit dovolenou až po jejím schválení na straně zaměstnavatele.
Dobrý den Adame,
kromě změny zaměstnavatele bych doporučoval tyto nekalé praktiky ohlásit i inspektorátu práce. Toto není férové chování od zaměstnavatele a rozhodně není v souladu se zákonem.
Dobrý den Maki,
v takové situaci by se správně mělo jednat o překážky v práci na straně zaměstnance. Bere se to jako omluvená absence a není za ni náhrada mzdy. Někdy si zaměstnanec může chtít vzít dobrovolně dovolenou, aby nepřišel o peníze. Ale zaměstnavatel by vám neměl nutit dovolenou.