§ 216

 1. Za nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru zaměstnance k témuž zaměstnavateli.
 2. Jen do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby nebo dvacetinásobku kratší týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná v témže kalendářním roce z důvodu
  1. dočasné pracovní neschopnosti, s výjimkou pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání,
  2. karantény nařízené podle jiného právního předpisu 59),
  3. čerpání rodičovské dovolené, s výjimkou doby, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,
  4. jiných důležitých osobních překážek v práci podle § 199, s výjimkou překážek uvedených v prováděcím právním předpisu podle § 199 odst. 2.
 3. Za výkon práce se pro účely dovolené považuje doba překážek v práci uvedených v odstavci 2 pouze tehdy, jestliže zaměstnanec mimo dobu jejich trvání v kalendářním roce odpracoval alespoň dvanáctinásobek stanovené týdenní pracovní doby nebo dvanáctinásobek kratší týdenní pracovní doby.
 4. Byl-li zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce, je povinen mu dovolenou nebo její část poskytnout ten, pro koho byl zaměstnanec takto uvolněn; tato osoba je povinna mu poskytnout též tu část dovolené, kterou nevyčerpal před uvolněním. Nevyčerpal-li zaměstnanec dovolenou před uplynutím doby uvolnění, je povinen mu ji poskytnout uvolňující zaměstnavatel. Splnění podmínek pro vznik práva na dovolenou se přitom posuzuje vcelku za dobu před uvolněním i po uvolnění.
 5. Dovolená, na niž vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se zaokrouhluje na celé hodiny nahoru.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #16 Pracomat.cz 2022-09-01 13:52
Cituji Renáta Žahourková:
Dobrý den,je pravda, že když jsem v důsledku pracovního ůrazu ...


Dobrý den Renáto,

do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná v témže kalendářním roce z důvodu
dočasné pracovní neschopnosti. Tzn. za tuto poměrnou část roku kdy jste byla na práce neschopná máte nárok na dovolenou a pokud by došlo k ukončení pracovního poměru tak má zaměstnavatel povinnost (když je nevyčerpaná) tuto dovolenou proplatit.
Citovat
0 #15 Renáta Žahourková 2022-09-01 08:40
Dobrý den,je pravda, že když jsem v důsledku pracovního ůrazu 18 měsíců v pracovní neschopnosti, počítá se to jako odpracovanè směny a tudíž mi vzniká nárok na dovolenou?Měla by mi být při ukončení pracovního poměru proplacena? Děkuji
Citovat
-1 #14 Pracomat.cz 2022-07-25 13:40
Cituji Markéta prokopová:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda má nárok na dovolenou zaměstnanec, který byl celý rok na neschopence.

Děkuji


Dobrý den Markéto,

v takovém případě bohužel ne, podívejte se na § 216 (odstavec 3).
Citovat
-1 #13 Markéta prokopová 2022-07-25 09:45
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda má nárok na dovolenou zaměstnanec, který byl celý rok na neschopence.

Děkuji
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2022-04-15 16:08
Cituji Jakub Lbejch:
Dobrý den,
zaměstnavatel nám krátí dodatkovou dovolenou za home office (období covidu). Souhlasili jsme s dodatkem ke smlouvě, ale není tam žádná zmínka o krácení dovolených za čas strávený na HO...


Dobrý den Jakube,

jen že to chápu správně: standardně máte nárok na dodatkovou dovolenou kvůli zvlášť obtížným pracovním podmínkám. Kvůli práci se zdroji ionizujícího záření. Během doby kdy jste byl na HO (kvůli Covidu), na tuto dodatkovou dovolenou nemáte nárok (ale běžné dovolené se to nijak nedotkne). Neznám přesnou formulaci o dodatkové dovolené, kterou máte v rámci pracovní smlouvy, ale ze strany zaměstnavatele mi to přijde jako logický a férový krok. V tomto období jste vystavený ionizujícímu záření nebyl ne?

Pokud jde o druhou část dotazu, tak podle ustanovení § 216 odst. 2 ZP se doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání posuzuje jako výkon práce v plném rozsahu (v rozsahu 20násobku týdenní pracovní doby - pokud se nejedná o pracovní úraz, pak je to bez limitu). Takže pokud jste měl týden nebo dva "rýmu", tak by ke krácení naopak od prvního případu dojít nemělo.
Citovat
0 #11 Jakub Lbejch 2022-04-13 11:46
Dobrý den,
zaměstnavatel nám krátí dodatkovou dovolenou za home office (období covidu). Souhlasili jsme s dodatkem ke smlouvě, ale není tam žádná zmínka o krácení dovolených za čas strávený na HO. Jedná se o dodatkovou dovolenou za práci se zdroji ionizujícího záření. Druhý dotaz. Zda je možné aby došlo ke krácení dodatkové dovolené v případě pracovní neschopnosti, kdy jsem musel být v nařízené karanténě, či izolaci s covidem... Nic mi nebylo, jen rýma. Klidně bych s tím šel do práce. Může nám zaměstnavatel v těchto případech opravdu krátit dodatkovou dovolenou?
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2020-11-16 16:08
Cituji Vystrčilová Marcela:
Zdravím, mám uzavřenou ...


Dobrý den Marcelo,

začnu od konce. Zaměstnavatel nemá právo měnit pracovní smlouvu bez vašeho souhlasu, pokud takový dodatek nepodepíšete, nemůže platit. Co se týče dovolené tak její výše bude součástí pracovní smlouvy. Typicky se jedná o 4 nebo 5 týdnů ročně. Vy máte 3/5 úvazek, budete tedy mít nárok na 3/5 standardní sazby.
Citovat
0 #9 Vystrčilová Marcela 2020-11-16 12:17
Zdravím, mám uzavřenou prac.s mlouvu na 3 dny v týdnu od 7-17 hod., na kolik dní mám za rok nárok na řádnou dovolenou. Dále mi chce zaměstnavatel dát dodatek do smlouvy, že o víkendech budu chodit na soutěže dětí zadarmo bez nároku na mzdu, má na to právo, jak se mohu bránit, smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji.MV
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2020-07-16 19:09
Cituji Ju:
Dobrý den, v práci máme 25dní dovolené ročně, zaměstnavatel nařídil ...


Dobrý den,

určování čerpání dovolené je v pravomoci zaměstnavatele. Může vám tedy nařídit vybrat 20 dní dovolené do září. Přesto to však nemůže dělat úplně svévolně a musí respektovat několik pravidel.
 
Tím prvním z nich je povinnost oznámit konkrétní termín dovolené alespoň 14 dní předem (pokud se s vámi v rámci pracovní smlouvy nedohodl na jiné době).  A druhá, že alespoň jedna část dovolené musí být nejméně 2 týdny v kuse.
Citovat
0 #7 Ju 2020-07-16 12:04
Dobrý den, v práci máme 25dní dovolené ročně, zaměstnavatel nařídil vybrat si dovolenou a do září můžeme mít maximálně 5dní zbývající dovolené. Nesouhlasím s tímto nařízením. Je možné se nějak bránit?
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2020-06-16 10:40
Cituji Dagmar Wankeová:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,o kolik dní dovolené mě může zaměstnavatel krátit,když jsem nastopila 6.1.2020.Děkuji Wankeová


Dobrý den,

jelikož jste v lednu neodpracovala celý měsíc, ale pouze jeho část, budete mít nárok na poměrnou část dovolené. S ohledem na nástup hned v úvodu ledna, to znamená, že by k žádnému krácení dojít nemělo. V praxi se totiž zaokrouhluje tak, že čísla od 0,1 do 0,49 se zaokrouhlí na 0,5, čísla od 0,51 do 0,99 se zaokrouhlí na 1.
Citovat
0 #5 Dagmar Wankeová 2020-06-15 17:20
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,o kolik dní dovolené mě může zaměstnavatel krátit,když jsem nastopila 6.1.2020.Děkuji Wankeová
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2020-04-18 06:14
Cituji Karel Topol:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné když žádám o dovolenou aby mi ....


Dobrý den Karle,

dle zákoníku práce platí, že zaměstnavatel vám dovolenou schvaluje, tedy může říct že vám ji nedá. Neplacené volno vám zaměstnavatel nemůže nařídit, ale můžete se na něm se zaměstnavatelm dohodnout. Převedeno do praxe: ano může vám zamítnout dovolenou, s tím že vám místo ní může nabídnout dohodu na neplaceném volnu. Pokud však neplacené volno nechcete, tak vás do něj nemůže nutit.
Citovat
0 #3 Karel Topol 2020-04-17 21:53
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné když žádám o dovolenou aby mi zaměstnavatel dal místo řádné dovolené které mám 20 dnů,neplacené volno?Odůvodnil to tím,že dovolenou dostanu pokud by nebyla práce ve firmě.Toto platí pro všechny zaměstnance.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2019-06-21 13:34
Cituji Barbora Novotná:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Zaměstnavatel mi tvrdí, že když letos v 1.10. ...


Dobrý den Barboro,

z hlediska nároku na dovolenou se za výkon práce považuje i mateřská dovolená (viz odstavec 2 ve výše uvedeném paragrafu) a proto vám nárok na dovolenou vznikne.
Citovat
0 #1 Barbora Novotná 2019-06-21 11:14
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Zaměstnavatel mi tvrdí, že když letos v 1.10. nastoupím na mateřskou dovolenou (z rodičovské dovolené), tak že podle § 216 odst. 2 mám sice nárok na 3/12 ročního fondu dovolené, ale vzhledem k tomu, že je MD nemoc, tak mi to všechno zkrátí a je to tím pádem nula od nuly pojde a nárok na dovolenou nemám vůbec. Můžete mi poradit, zda má zaměstnavatel pravdu?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]