§ 216

  • (1) Za nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru zaměstnance k témuž zaměstnavateli.
  • (2) Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, doba poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění, doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doba péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
  • (3) Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu; to platí i pro účely krácení dovolené, s výjimkou neomluvené nepřítomnosti v práci.
  • (4) Jestliže poměrná část dovolené činí necelý den, zaokrouhlí se na půlden; to platí i pro výpočet dvanáctin dovolené.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #10 Pracomat.cz 2020-11-16 16:08
Cituji Vystrčilová Marcela:
Zdravím, mám uzavřenou ...


Dobrý den Marcelo,

začnu od konce. Zaměstnavatel nemá právo měnit pracovní smlouvu bez vašeho souhlasu, pokud takový dodatek nepodepíšete, nemůže platit. Co se týče dovolené tak její výše bude součástí pracovní smlouvy. Typicky se jedná o 4 nebo 5 týdnů ročně. Vy máte 3/5 úvazek, budete tedy mít nárok na 3/5 standardní sazby.
Citovat
0 #9 Vystrčilová Marcela 2020-11-16 12:17
Zdravím, mám uzavřenou prac.s mlouvu na 3 dny v týdnu od 7-17 hod., na kolik dní mám za rok nárok na řádnou dovolenou. Dále mi chce zaměstnavatel dát dodatek do smlouvy, že o víkendech budu chodit na soutěže dětí zadarmo bez nároku na mzdu, má na to právo, jak se mohu bránit, smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji.MV
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2020-07-16 19:09
Cituji Ju:
Dobrý den, v práci máme 25dní dovolené ročně, zaměstnavatel nařídil ...


Dobrý den,

určování čerpání dovolené je v pravomoci zaměstnavatele. Může vám tedy nařídit vybrat 20 dní dovolené do září. Přesto to však nemůže dělat úplně svévolně a musí respektovat několik pravidel.
 
Tím prvním z nich je povinnost oznámit konkrétní termín dovolené alespoň 14 dní předem (pokud se s vámi v rámci pracovní smlouvy nedohodl na jiné době).  A druhá, že alespoň jedna část dovolené musí být nejméně 2 týdny v kuse.
Citovat
0 #7 Ju 2020-07-16 12:04
Dobrý den, v práci máme 25dní dovolené ročně, zaměstnavatel nařídil vybrat si dovolenou a do září můžeme mít maximálně 5dní zbývající dovolené. Nesouhlasím s tímto nařízením. Je možné se nějak bránit?
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2020-06-16 10:40
Cituji Dagmar Wankeová:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,o kolik dní dovolené mě může zaměstnavatel krátit,když jsem nastopila 6.1.2020.Děkuji Wankeová


Dobrý den,

jelikož jste v lednu neodpracovala celý měsíc, ale pouze jeho část, budete mít nárok na poměrnou část dovolené. S ohledem na nástup hned v úvodu ledna, to znamená, že by k žádnému krácení dojít nemělo. V praxi se totiž zaokrouhluje tak, že čísla od 0,1 do 0,49 se zaokrouhlí na 0,5, čísla od 0,51 do 0,99 se zaokrouhlí na 1.
Citovat
0 #5 Dagmar Wankeová 2020-06-15 17:20
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,o kolik dní dovolené mě může zaměstnavatel krátit,když jsem nastopila 6.1.2020.Děkuji Wankeová
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2020-04-18 06:14
Cituji Karel Topol:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné když žádám o dovolenou aby mi ....


Dobrý den Karle,

dle zákoníku práce platí, že zaměstnavatel vám dovolenou schvaluje, tedy může říct že vám ji nedá. Neplacené volno vám zaměstnavatel nemůže nařídit, ale můžete se na něm se zaměstnavatelm dohodnout. Převedeno do praxe: ano může vám zamítnout dovolenou, s tím že vám místo ní může nabídnout dohodu na neplaceném volnu. Pokud však neplacené volno nechcete, tak vás do něj nemůže nutit.
Citovat
0 #3 Karel Topol 2020-04-17 21:53
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné když žádám o dovolenou aby mi zaměstnavatel dal místo řádné dovolené které mám 20 dnů,neplacené volno?Odůvodnil to tím,že dovolenou dostanu pokud by nebyla práce ve firmě.Toto platí pro všechny zaměstnance.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2019-06-21 13:34
Cituji Barbora Novotná:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Zaměstnavatel mi tvrdí, že když letos v 1.10. ...


Dobrý den Barboro,

z hlediska nároku na dovolenou se za výkon práce považuje i mateřská dovolená (viz odstavec 2 ve výše uvedeném paragrafu) a proto vám nárok na dovolenou vznikne.
Citovat
0 #1 Barbora Novotná 2019-06-21 11:14
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Zaměstnavatel mi tvrdí, že když letos v 1.10. nastoupím na mateřskou dovolenou (z rodičovské dovolené), tak že podle § 216 odst. 2 mám sice nárok na 3/12 ročního fondu dovolené, ale vzhledem k tomu, že je MD nemoc, tak mi to všechno zkrátí a je to tím pádem nula od nuly pojde a nárok na dovolenou nemám vůbec. Můžete mi poradit, zda má zaměstnavatel pravdu?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]