§ 212 - Výměra dovolené

  1. Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.
  2. Výměra dovolené zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce.
  3. Výměra dovolené pedagogických pracovníků 47) a akademických pracovníků vysokých škol 72) činí 8 týdnů v kalendářním roce.
  4. Dochází-li u zaměstnance v průběhu příslušného kalendářního roku ke změně délky stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce jednotlivých období s rozdílnou délkou stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby.
  5. Vláda může nařízením stanovit pro zaměstnance v drážní dopravě s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou podle § 100 odst. 1 písm. c) podmínky, za kterých může být poskytována dovolená v kalendářních dnech.

§ 213 - Dovolená za kalendářní rok a její poměrná část

  1. Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci po dobu 52 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší dovolená za kalendářní rok v délce stanovené týdenní pracovní doby vynásobené výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo.
  2. Konal-li zaměstnanec za podmínek uvedených v odstavci 1 práci po kratší týdenní pracovní dobu, přísluší mu dovolená odpovídající této kratší týdenní pracovní době.
  3. Zaměstnanci, kterému nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok podle odstavce 1 nebo 2, avšak za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci alespoň po dobu 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší poměrná část dovolené.
  4. Poměrná část dovolené činí za každou odpracovanou stanovenou týdenní pracovní dobu nebo kratší týdenní pracovní dobu v příslušném kalendářním roce jednu dvaapadesátinu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby vynásobenou výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo.
  5. Odpracoval-li zaměstnanec v kalendářním roce podle rozvrhu směn více než dvaapadesátinásobek stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby, prodlouží se délka dovolené vždy o jednu dvaapadesátinu dovolené za kalendářní rok za každou další odpracovanou stanovenou týdenní pracovní dobu nebo kratší týdenní pracovní dobu.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #69 Pracomat.cz 2023-01-04 20:50
Cituji František Schmoranz:
Dobrý den chci se zeptat pracuji v provoze kde máme 37.5 hodin týdně. Jaký mám nárok na dovolenou a jak se vypočítává ? Předen děkuji za odpověď.


Dobrý den Františku,

je to jednoduché. Dovolená se od roku 2021 počítá v hodinách a váš nárok tedy bude 37,5 x (počet týdnů) dovolené dle pracovní smlouvy.
Citovat
0 #68 František Schmoranz 2022-12-31 08:24
Dobrý den chci se zeptat pracuji v provoze kde máme 37.5 hodin týdně. Jaký mám nárok na dovolenou a jak se vypočítává ? Předen děkuji za odpověď.
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2022-10-04 08:35
Cituji Petra Nováková:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na čerpání dovolené při nerovnomernem ....


Dobrý den Petro,

od roku 2021 se dovolená poskytuje v hodinách a jedním z důvodů byl právě i spravědlivější přístup k dovolené u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby. Pokud tedy vyčerpá 200 hodin na které má nárok je to v pořádku a na dny nemusí brát zřetel.
Citovat
-1 #66 Petra Nováková 2022-10-03 19:54
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na čerpání dovolené při nerovnomernem rozvržení týdenní pracovní doby...přičemž pondělí je pracovní den nejdelší a pátek nejkratší 6 hodin. Poskytnuta dovolená je 25 dní,tedy 200 hodin. Zaměstnanec si chce brát dovolenou jen v pátek,tím vyčerpa 200 hodin,ale natáhne se mu počet dní? Je to takto v pořádku?
Citovat
0 #65 Pracomat.cz 2022-07-12 18:18
Cituji Jiří:
Dobrý den, mám nahlášenou dovolenou od března a to tři týdny v kuse ...


Dobrý den Jiří,

bohužel (pokud k tomu má pádný důvod, jako zvýšení poptávky, nemoc jiného pracovníka atd..) může. Nicméně pokud jste měl například na daný termín zaplacenu dovolenou, wellness pobyt nebo jiný výdaj, který díky tomu že půjdete do práce nemůžete využít, tak vám musí tuto ztrátu nahradit. Jednoduše řečeno, např. zaplatit vám cenu zájezdu ...
Citovat
0 #64 Jiří 2022-07-12 14:36
Dobrý den, mám nahlášenou dovolenou od března a to tři týdny v kuse (přesněji od 18.7.2022 - 5.8.2022), tyden pred nastupem na dovolenou zanou prisel vedoucí že poslední tyden nedostanu a že si ten zyde musim posunout o týden. Může si to vubec dovolit to takto na poslední chvíli menit? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2022-06-30 17:52
Cituji Pavlína:
Dobrý den,
pracuji ve zdravotnictví a mám přiznanou dodatkovou dovolenou.
Ve výplatním lísku za květen mám dodatakovou dovolenou krácenou. Měla jsem 6 ....


Dobrý den Pavlíno,

co máte přesně na mysli "osobním volnem"? Překážky na straně zaměstnance ve stylu - svatba, narození dítěte, vyšetření ve zdravotnickém zařízení atd..?
Citovat
0 #62 Pavlína 2022-06-30 12:28
Dobrý den,
pracuji ve zdravotnictví a mám přiznanou dodatkovou dovolenou.
Ve výplatním lísku za květen mám dodatakovou dovolenou krácenou. Měla jsem 6 d ní dovolené.
Zjišťovala jsem proč ji mám krácenou a bylo mi odpovězeno, že jsem ve vyrovnávacím období leden - květen čerpala osobní volno 1,5 dne.
Je toto krácení dodatkové dovolené v pořádku?

Děkuji za odpověď.
Pavlína T.
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2022-01-18 17:31
Cituji Radek:
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, do konce minulého roku jsem si musel vybrat všechnu dovolenou za rok 2021...


Dobrý den Radku,

ano formálně máte nárok na dovolenou za situace, že .. "konal u něho v příslušném kalendářním roce práci alespoň po dobu 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší poměrná část dovolené..." V praxi však zaměstnavateli nic nebrání vám dovolenou poskytnout i dvíře než na ni máte nárok a i v případě, že by došlo k ukončení pracovního poměru lze "neprávem" čerpanou dovolenou kompenzovat ve mzdě. Jak se říká, je to vždy o "lidech". Platí, že zaměstnavatel dovolenou schvaluje a schválit ji nemusí. Nicméně pokud by chtěl, prakticky mu v jejím poskytnutí nic nebrání. Mnohokrát jsem byl svědkem např. dovolené v rámci prvních týdnů pracovní doby ....
Citovat
0 #60 Radek 2022-01-17 19:23
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, do konce minulého roku jsem si musel vybrat všechnu dovolenou za rok 2021. V lednu 2022 jsem potřeboval dva dny dovolené, zaměstnavatel mně řekl že mám nárok na dovolenou až po 4 týdnech práce
v kalendářním roce. Vyřešil jsem to naděláním hodin. Takže pokaždé když si v prosinci musím vybrat všechnu dovolenou (mám 4 týdny tak nelze převádět), tak nebudu mít nárok v lednu na žádnou dovolenou?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Citovat
0 #59 Pracomat.cz 2021-01-06 20:20
Cituji Jan Palas:

Zdravím
Třeba mi chybí 20 h tak mi vezmou dva dny dovolený. Všechny dny jsem v práci byl, jen jsem prostě byl rychlejší než kolegové


Dobrý den Jane,

neznám přesně detaily vaší situace, ale počítám že máte v pracovní smlouvě pevnou pracovní dobu. Tuto pracovní dobu je třeba dodržet a během ní vykonávat práci pro zaměstnavatele. Vím, že jsou v praxi běžné situace typu "když je práce hotova můžete domů", ale strikně podle litery zákony musíte pracovní dobu dodržet. Ani chování zaměstnavatele mi nepřijde standardní a proto mi přijde jako vhodné se s ním zkusit domluvit na vzájemně přijatelných podmínkách spolupráce. Pokud se to nepovede, budete muset respektovat pracovní smlouvu.
Citovat
-1 #58 Jan Palas 2021-01-06 20:01
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Jan Palas:
Zdravím
Pracuji u firmy zsvazejici El. Spotřebiče. Denně máme cca16zak. Jedeme v režimu ...


Dobrý den Jane,

pro jistotu se zeptám, zda chápu dotaz správně. Některým pracovníkům (a ještě těm, kteří jsou práci efektivní) krátí zaměstnavatel dovolenou? Na to nemá právo, důvody pro krácení dovolené jsou pevně dány zákonem. Jde o neomluveně zameškanou směnu, případně dlouhodobou pracovní neschopnost. Zaměstnavatel nemůže krátit zaměstnanci dovolenou "jen tak".

Zdravím
Třeba mi chybí 20 h tak mi vezmou dva dny dovolený. Všechny dny jsem v práci byl, jen jsem prostě byl rychlejší než kolegové
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2021-01-06 19:50
Cituji Jan Palas:
Zdravím
Pracuji u firmy zsvazejici El. Spotřebiče. Denně máme cca16zak. Jedeme v režimu ...


Dobrý den Jane,

pro jistotu se zeptám, zda chápu dotaz správně. Některým pracovníkům (a ještě těm, kteří jsou práci efektivní) krátí zaměstnavatel dovolenou? Na to nemá právo, důvody pro krácení dovolené jsou pevně dány zákonem. Jde o neomluveně zameškanou směnu, případně dlouhodobou pracovní neschopnost. Zaměstnavatel nemůže krátit zaměstnanci dovolenou "jen tak".
Citovat
0 #56 Jan Palas 2021-01-06 17:51
Zdravím
Pracuji u firmy zsvazejici El. Spotřebiče. Denně máme cca16zak. Jedeme v režimu krátký dlouhý týden. Někdo práci stihne rychle někdo se louda. Těm kteří odvedou svou práci rychle zaměstnavatel beel bere DV. Má na to právo? Děkuji za odpověď, radu
Citovat
0 #55 Pracomat.cz 2020-11-12 18:24
Cituji Radana Kinclova:
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně čerpání řádné dovolené...


Dobrý den Radano,

pedagogičtí pracovníci mají nárok na 8 týdnů v kalendářním roce. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. V tomto případě jsou nepřetržité měsíce leden až červenec, tedy 7 měsíců. Máte proto nárok na 7/12 * 40 = 23,5 dne dovolené.
Citovat
-1 #54 Radana Kinclova 2020-11-12 07:26
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně čerpání řádné dovolené. Prac. Zařazení učitel, dní 40. Ukončení prac. Poměru k 23.8.2020. Prac. Poměr trval 6 let. Na kolik dní dovolené mám nárok za rok 2020. Bylo mi sděleno, že ve školství je to jinak. Děkuji
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2020-08-28 20:57
Cituji Zdeňka Tománková:
Dobrý den, měla jsem smlouvu na dobu neurčitou, a teď po třech ...


Dobrý den Zdeňko,

chápu to správně, že k ukončení pracovního poměru došlo dohodou k 31.8.2020? Nárok na dovolenou u zaměstnavatele je tedy 25 * 8/12 = tzn. cca 17 dnů. 17 dní jste vyčerpala. Dovolená se krátí za prvních 100 zameškaných dnů či směn (kvůli nemoci) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dní, takže vaše bude krácena o jednu či dvě dvanáctiny (podle toho zda kolik bylo během pěti měsíců dovolené zmeškaných směn), tedy maximálně pět dní. Požadavek na zaplacení 14 dní dovolené ze strany zaměstnavatele nedává při uvedených parametrech smysl.
Citovat
0 #52 Zdeňka Tománková 2020-08-28 20:47
Dobrý den, měla jsem smlouvu na dobu neurčitou, a teď po třech letech jsem byla nucena dát výpověď dohodou ke dni 31.8.2020. Zároveň jsem v tomto roce měla více jak 5 měsíců nemocenskou. Nárok na dovolenou jsem měla 25 dnů. Po krácení za nemocenskou mi zůstalo 23 dnů. Firma mi během roku nařídila vyčerpat 12 dnů dovolené a dalších 5 dnů jsem vyčerpala sama. Teď, při skončení pracovního poměru ke dni 31.8.2020 po mě firma chce zaplatit 14 dnů dovolené. Je to tak správně?
Citovat
0 #51 Pracomat.cz 2020-02-26 18:46
Cituji Lena:

Dobrý den,
zaměstnavatel je SŠ, ZŠ, MŠ,DD A SPC,....


Dobrý den Leno,

stále se na základě těchto informací domnívám, že se nejedná o nepřetržitý provoz, ale musím přiznat že stoprocentní jistotu v redakci nemáme. Doporučuji se obrátit přímo na www.mpsv.cz/kontakty , odpověď bude chvíli trvat, ale budete mít stoprocentní jistotu, jelikož půjde o oficiální vyjádření úřadu.
Citovat
0 #50 Lena 2020-02-25 20:37
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Lena:

Tak abych v tom měla jasno, napíši Vám rozvrch směn...


Dobrý den Leno,

pracovní směny takto nastavené dle mého mít můžete, jelikož vaším zaměstnavatel není škola, ale příspěvková organizace. Pro lepší pochopení pracovní doby, v DD je tedy nonstop nějaký pracovník?


Dobrý den,
zaměstnavatel je SŠ, ZŠ, MŠ,DD A SPC,příspěvková organizace, tudíž je to škola také. Ano, v DD stále někdo je, ale denní vychovatele nemají noční služby. V létě se stává že je domov i 14 dnů úplně zavřený, kdzž jsou děti na táborech.
Citovat
+1 #49 Pracomat.cz 2020-02-25 19:31
Cituji Lena:

Tak abych v tom měla jasno, napíši Vám rozvrch směn...


Dobrý den Leno,

pracovní směny takto nastavené dle mého mít můžete, jelikož vaším zaměstnavatel není škola, ale příspěvková organizace. Pro lepší pochopení pracovní doby, v DD je tedy nonstop nějaký pracovník?
Citovat
0 #48 Lena 2020-02-25 12:43
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Lena:
Děkují, to vím, ale otázka je zda máme nárok na 40 dnu, tda na 8 týdnů krát 5 dnů, nebo jen na těch 28 dnů jako co je v nepretržitém provozu.


Dobrý den Leno, 

v případě, že by se jednalo o nepřetržitý provoz, tak by to skutečně bylo cca těch 28 dní (záleží na počtu směn za rok), ale z vašeho popisu mu přijde, že se o nepřetržitý provoz nejedná.


Tak abych v tom měla jasno, napíši Vám rozvrch směn.
Dlouhý týden: po: 11.30-20.00, út: 14.30-21.00, stř., čt: volno.....pá: 11.30-20.00, so a ne: 08.00-20-00
Krátký týden: po, út: volno, stř, čt: 11.30-20.00, pá, so, ned: volno
Krátký a dlouhý týden se střídají během školního roku pravidelně, a my vychovatele děláme dle toho rozvrhu. Na noční služby se střídají asistenty pedagoga, my neděláme noční, oni zas nedělají denní služby. V období prázdnín jsou denní služby vždy od 08 do 20 h. Jestli chápů správně, v DD sice máme nepretržitý provoz, ale my vychovatele neděláme v nepretržitem režímu, ptž neděláme noční služby nikdy. Asi máme nárok na 40 dnu dovolené, a ne na jen 28. Krom toho, dle našich směn máme asi nastevenné konto pracovní doby, vyrovnávácí obdoby 26 týdnu. Já jsem se dočetla v ZP že konto pracovní doby nesmí být uplatněno u zaměstnců čí zaměstnavatel je škola. My jsme pod školou, jsme příspěvková organizace. Můžeme teda mít vůbe takto rozvržené směnny? Děkuji.
Citovat
0 #47 Pracomat.cz 2020-02-20 13:58
Cituji Lena:
Děkují, to vím, ale otázka je zda máme nárok na 40 dnu, tda na 8 týdnů krát 5 dnů, nebo jen na těch 28 dnů jako co je v nepretržitém provozu.


Dobrý den Leno, 

v případě, že by se jednalo o nepřetržitý provoz, tak by to skutečně bylo cca těch 28 dní (záleží na počtu směn za rok), ale z vašeho popisu mu přijde, že se o nepřetržitý provoz nejedná.
Citovat
0 #46 Lena 2020-02-20 09:50
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Lena:
Dobry den,
pracuji v detskem domove jako vychovatelka, teda pedagogicky pracovnik, a mam ...


Dorbý den Leno,

pokud jste pedagogickým pracovníkem, tak máte skutečně nárok na 8 týdnů dovolené.

Cituji Pracomat.cz:
Cituji Lena:
Dobry den,
pracuji v detskem domove jako vychovatelka, teda pedagogicky pracovnik, a mam ...


Dorbý den Leno,

pokud jste pedagogickým pracovníkem, tak máte skutečně nárok na 8 týdnů dovolené.


Děkují, to vím, ale otázka je zda máme nárok na 40 dnu, tda na 8 týdnů krát 5 dnů, nebo jen na těch 28 dnů jako co je v nepretržitém provozu.
Citovat
0 #45 Pracomat.cz 2020-02-19 15:15
Cituji Lena:
Dobry den,
pracuji v detskem domove jako vychovatelka, teda pedagogicky pracovnik, a mam ...


Dorbý den Leno,

pokud jste pedagogickým pracovníkem, tak máte skutečně nárok na 8 týdnů dovolené.
Citovat
+1 #44 Lena 2020-02-19 10:47
Dobry den,
pracuji v detskem domove jako vychovatelka, teda pedagogicky pracovnik, a mam narok na osm tydnu dovolene. Lety to tak bylo, 8 tydnu, teda 40 dnu. Pred trema roky nam ale zamestnavatel skratil dovolenou na 28 dnu. Pri proto ze jsme nepretrziti provoz. Kolegyne a ja si mslime ze to neni v poradku, protoze sice decak funguje non-stop, ale my pracujeme jen v dennich smenach, system kratky-dlouhy tyden, ale na nocni smeny chodi asistenty pedagoga, kteri zas pracuji jen v noci. Tudiz nikdo z nas se netoci v trismennem provozu.My vychovatele jsme v praci bud odpoledne nebo o vikendu a svatku od 8 do 20 h.Krom toho, jestli je dovolena prepocitana na hodiny, proc na vyplatnici pise kolik nam zbyva dnu dovolene, a ne kolik nam zbyva hodn? Nemeli bysme mit taky 40 dny jako ostatni pedagogicky pracovnici? Dekuji.
Citovat
0 #43 Pracomat.cz 2020-02-03 17:01
Cituji Jiri Navratil:
Dobry den, zustalo mi z roku 2019 12 dni dovolene...


Dobrý den Jiří,

ano, zaměstnavatel vám může dovolenou nařídit. Čerpání dovolené vám musí oznámit 14 dní předem (pokud jste se nedohodli na kratší době).
Citovat
0 #42 Jiri Navratil 2020-02-03 14:35
Dobry den, zustalo mi z roku 2019 12 dni dovolene. Ted na konci unora opoustim zamestnani, dal jsem vypoved. Muze mi zamestnavatel prikazat, abych ji celou vycerpal? Ja bych ji chtel proplatit. Mimochodem, onen zamestnavatel to zacal resit az dnes, t.j. 3.2.2020. Dekuji, hezky den
Citovat
0 #41 Pracomat.cz 2019-12-11 16:10
Cituji Nydrs:
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak je to při nástupu do zaměstnání v ...


Dobrý den,

máte nárok na poměrnou část dovolené tedy 2/12 (za odpracované dva měsíce) z celkového nároku na dovolenou. Nutno však dodat, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel a musí vám tuto dovolenou schválit.
Citovat
0 #40 Nydrs 2019-12-11 11:16
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak je to při nástupu do zaměstnání v listopadu se zkušební dobou na 3 měsíce a dalším pokračováním úvazku. Dotaz zní, zda mám nárok na 1/12 dovolené za odpracované dva měsíce (listopad,prosinec) v minulém roce.

Děkuji.
Citovat
0 #39 Pracomat.cz 2019-07-16 09:07
Cituji Lucie Krčová:
Dobrý den,
v minimálním počtu dnů dovolené za rok mám jasno. Ale je i nějaká maximální hranice....


Dobrý den Lucie,

maximální hranice není, existuje pár firem (v IT), které umožňují teoreticky nekonečně dovolené. Tedy aby si zaměstnanec bral dovolenou kdy potřebuje. Mají zase jiné regulační mechanismy, které zajišťují, aby toho nebylo zneužíváno. Řeší se to v pracovní smlouvě, či v jejím dodatku.
Citovat
0 #38 Lucie Krčová 2019-07-16 08:51
Dobrý den,
v minimálním počtu dnů dovolené za rok mám jasno. Ale je i nějaká maximální hranice?
Příklad: Zaměstnavatel chce přidělit zaměstnancům v průběhu pracovní smlouvy dny dovolené navíc jako odměnu.Je maximální hranice a jak se přidělení dovolené vyřeší papírově (dodatkem ke smlouvě). Děkuji za odpověď
Citovat
0 #37 Pracomat.cz 2019-06-04 16:30
Cituji Alena:
Dobry den, je mozne aby se zamestnavatel rozhodl v polovine roku zrusit ...


Dobrý den Aleno,

pracovní smlouva je oboustranně závazný (a dobrovolný) akt. Jedna strana, v ní nemůže nic měnit, bez souhlasu druhé strany. Pokud se takto zaměstnavatel chová, tak to není v souladu se zákonem.
Citovat
0 #36 Alena 2019-06-04 15:26
Dobry den, je mozne aby se zamestnavatel rozhodl v polovine roku zrusit benefit 5 tydnu dovolene s okamzitou platnosti pres to ze je mate uvedeny ve smlouve i narok na vyplatnich paskach? a vystavil vam nove smlouvy nebo ke stavajicim toto doplnil, jako kdybyste meli od zacatku narok jen na obvykle 4?? Je to pravne a ucetne mozne nebo na to zamestnavatel nema narok? Dekuji za rychlou odpoved
Citovat
0 #35 Pracomat.cz 2019-06-02 07:55
Cituji Veronika:
Dobry den, maminka je zamestnana ve fabrice. Rapidne jim snizili....


Dobrý den Veroniko,

argumentace firmy je chybná, k žádné takové změně nedošlo.
Citovat
0 #34 Veronika 2019-06-01 20:15
Dobry den, maminka je zamestnana ve fabrice. Rapidne jim snizili prumer na dovolenou, ktery nam vypoctem neodpovida. Bylo jim to zduvodneno, ze je pry zmena zakona a ze se jiz prumer nepocita za predchozi ctvrtleti, ale z lrumeru celeho roku a ze z te castky muze firma odecist jeszte benefity a nasledne vyjde prumer pro dovolenou. Mne to prijde jako nesmysl, jelikoz nikde nemuzu dohledat, ze by takova novela byla nekde uvedena. Muzete mi prosim poradit?
Citovat
0 #33 Pracomat.cz 2019-05-29 09:00
Cituji Petra:
Dobrý den, pracovní poměr mi končí k 31.7.2019, mám nárok na celou dovolenou nebo jen na poměrnou část podle odpracovaných měsíců.děkuji za info


Dobrý den Petro,

máte nárok na poměrnou část dle odpracovaných měsíců.
Citovat
0 #32 Petra 2019-05-29 05:58
Dobrý den, pracovní poměr mi končí k 31.7.2019, mám nárok na celou dovolenou nebo jen na poměrnou část podle odpracovaných měsíců.děkuji za info
Citovat
0 #31 Pracomat.cz 2019-05-07 13:23
Cituji Breznovska:
Dobry den, jsem matkou 14 levého dítěte.S dovolenou u svého ...


Dobrý den,

skutečně je to tak, že jako zaměstnanec máte právo na 14 dní dovolené v kuse. To kdy vám ji zaměstnavatel poskytne, je o dohodě s ním, ale finální slovo má on. Ve většině firem je to o dohodě, ale existují vyjímky, kde je doba dovolené z různých důvodů skutečně strikně nařizováva zaměstnavatelem.
Citovat
0 #30 Breznovska 2019-05-07 10:54
Dobry den, jsem matkou 14 levého dítěte.S dovolenou u svého zaměstnavatele během prázdnin nemám problém, no manžel v práci ano. Jediný co jsem se dočetla je, že zaměstnanec má pouze oprávněni pozadat sveho zamestnavatele během léta o dvoutýdenní dovolenou(jelikoz je rodič) no zda mu bude vyhověno je ve hvězdách.Je možnost, jak se nějakým zákonem a pravem bránit ?Chápu provozní důvody, no jedna se mi o letní dovolenou. Děkuji Breznovska
Citovat
0 #29 Pracomat.cz 2019-02-04 12:13
Cituji Jitka Šebestiánová:
Dobrý den,bývalý zaměstnavatel nereaguje na e-maily ....


Dobrý den Jitko,

pokud zaměstnavatel nekomunikuje, můžete řešit soudní cestou a také podat stížnost na Inspektorát práce - suip.cz/
Citovat
0 #28 Jitka Šebestiánová 2019-02-04 11:42
Dobrý den,bývalý zaměstnavatel nereaguje na e-maily ohledně proplacení nevybrané dovolené za rok 2018. Jelikož jsem v dlouhodobější pracovní neschopnosti a skončil mi pracovní poměr na dobu určitou 31.12.2018. Prosím poraďte jak mám dál postupovat.
Děkuji za odpověď
Šebestiánová Jitka
Citovat
0 #27 Pracomat.cz 2019-01-21 14:26
Cituji Jitka Šebestiánová:
Dobrý den,v pracovním poměru jsem byla od 2.10.2017 ...


Dobrý den Jitko,

dovolenou na kterou máte nárok, ale kvůli nemoci ji nemůžete vyčerpat, budete mít na konci pracovního poměru proplacenou. Jen pozor, že při dlouhodobé nemoci se dovolená krátí podle tohoto vzorce:

za prvních 100 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí o 1/12, a každých dalších celých 21 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí vždy o 1/12.
Citovat
0 #26 Jitka Šebestiánová 2019-01-21 11:17
Dobrý den,v pracovním poměru jsem byla od 2.10.2017 na dobu určitou do 31.12.2018. Od 20.6.2018 jsem v pracovní neschopnosti, která stále trvá. Nevím jak je to s dovolenou za rok 2018,kterou jsem ani z části nevyčerpala. Mám nárok na její alespoň částečné proplacení?
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #25 Pracomat.cz 2019-01-10 17:21
Cituji Ondrej Prkna:
chci se zeptat na kolik dni dovolene mame narok ...


Dobrý den Ondřeji,

záleží pro koho pracujete, Minimální délka dovolené je podle §213 (pracomat.cz/.../...) 4 týdny, ale v některých případech je minimum 5. Viz uvedený paragraf. Proto je možné, že u některého zaměstnavatele máte 4 týdny a u jiného 5.
Citovat
0 #24 Ondrej Prkna 2019-01-09 22:02
chci se zeptat na kolik dni dovolene mame narok kdyz pracuji v ustavu socialni pece pro mentalne postizene nyni mame dvacet ale v minulych zamestnanich ve stejnem oboru jme meli 25 dni
Citovat
0 #23 Pracomat.cz 2018-12-21 13:42
Cituji Jana:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ...


Dobrý den Jano,

při smlouvě na dobu určitou má zaměstnavatel povinnost nevyčerpanou dovolenou proplatit.
Citovat
+1 #22 Jana 2018-12-21 08:28
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li je možné při smlouvě na dobu neurčitou, aby zaměstnavatel neproplácel dovolenou.
Citovat
0 #21 Pracomat.cz 2018-12-13 09:38
Cituji Pavla:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nárok dovolené... pracuji ca 10 let u jedné společnosti...


Dobrý den Pavlo,

máte nárok na poměrnou část za každý měsíc. Tedy 1/12 z 20 dní za prosinec a listopad a 1/12*0,5 za září.
Citovat
0 #20 Pavla 2018-12-12 13:12
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nárok dovolené... pracuji ca 10 let u jedné společnosti...vždy jsme měli nárok na 20 dní dovolené za rok. nyní jsem se zpět vrátila po mateřské dovolené. nástup byl zpět od 3.9.. na 8h prac.dobu.., ale na září jsme si stanovili poloviční úvazek a od října - prosinec již plný 8h/denně. prosím na kolik dní dovolené mám nárok za rok 2018?
Citovat
0 #19 I. Mikušová 2018-12-11 13:52
Děkuji moc za odpověď.
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2018-12-11 11:00
Cituji I. Mikušová:
Děkuji za odpověď. Takže za prosinec vzniká zaměstnanci také nárok na dovolenou, je to tak?


Dobrý den,

ano, má nárok na dovolenou za odpracované dny za prosinec.
Citovat
0 #17 I. Mikušová 2018-12-11 09:39
Děkuji za odpověď. Takže za prosinec vzniká zaměstnanci také nárok na dovolenou, je to tak?
Citovat
0 #16 Pracomat.cz 2018-12-10 16:36
Cituji I. Mikušová:
Dobrý den,
Od 1.12.2018 zaměstnáváme nového pracovníka na dobu určitou – na 3 měsíce...


Dobrý den,

dovolenou do dalšího roku převést můžete a pracovník bude mít nárok na 1/4 vaší standardní roční dovolené. S tím že při jeho pracovník úvazku se "týden dovolené" = 2 pracovním dnům.
Citovat
0 #15 Pracomat.cz 2018-12-10 16:27
Cituji Miluška Dandová:
Dobrý den, jsme družstvo invalidů, ve ...


Dobrý den Miluško,

pro čerpání dovolené není skutečně rozhodné, jak dlouhý je konkrétní pracovní den – jestli má 8 hodin, nebo třeba jen 4 hodiny.
Citovat
0 #14 I. Mikušová 2018-12-10 14:37
Dobrý den,
Od 1.12.2018 zaměstnáváme nového pracovníka na dobu určitou – na 3 měsíce, do 28.2.2019 na 0,4 úvazku. Prosím, jaká mu náleží dovolená? V naší organizaci je za celý rok 25 dnů dovolené. Prosinec má pouze 18 pracovních dnů, takže nemůže čerpat dovolenou. Můžeme ji převést do dalšího roku? Na kolik dnů dovolené má celkem nárok? (18 +22+20 pracovních dnů). Dovolená se bude čerpat na konci února. Děkuji za odpověď, I. Mikušová
Citovat
0 #13 Miluška Dandová 2018-12-10 13:46
Dobrý den, jsme družstvo invalidů, ve sml. máme 30dní týdně, pracujeme 4dny pak 2dny volna, dovolená tudíž je 19-20dní/rok. Nově chtějí aby jsme odpracovali 40h/týdně s tím, že nám "seberou" 1 den volna, aby jsme měli "pevných" 20dnů DV. Musíme prý mít odprac.dny ne hodiny. Dotaz zní - je to tak? Nestačí mít odprac.hodiny? Např.že by jsme pracovali 7h.namísto dosavadních 6h. denně? Děkuji za odpověď Dandová
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2018-12-04 13:53
Cituji Alena Právcová:
Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra v nemocniční ambulanci ...


Dobrý den Aleno,

nevím jaká je vaše veškerá pracovní náplň, ale ze svého laického pohledu si dovedu představit, že může být jednorázově potřeba udělat nějakou práci, ke které doktora nepotřebujete. Třeba zpracování administrativy atd..
Citovat
0 #11 Alena Právcová 2018-12-04 12:30
Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra v nemocniční ambulanci na úvazek 0,2 (každé úterý). Zaměstnavatel mi vypočítal dovolenou podle paragrafu 212 zákoníku práce = 1 den, na který mám nárok až po 21 odpracovaných dnech (v mém případě týdnech. Problém nastává při čerpání dovolené lékařem, kdy neordinuje a tudíž je ambulance uzavřena. Jak postupovat, když já v tom okamžiku ještě nárok na dovolenou nemám? Může mě zaměstnavatel poslat do jiné nemocniční ambulance, kde nejsem zapracovaná? Nebo je jiná možnost, jak tuto situaci řešit?
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-11-20 09:11
Cituji Kateřina Hradská:
Dobrý den, zaměstnavatel mě chce proplatit ...


Dobrý den Kateřino,

věc se má tak, že vám zaměstnavatel může do konce roku 2018 ještě čerpání dovolené určit. Pokud tak neučiní a dovolenou si nevyčerpáte, pak je jeho povinností podle §218 ZP vám ji převést do dalšího roku.
Citovat
0 #9 Kateřina Hradská 2018-11-20 08:36
Dobrý den, zaměstnavatel mě chce proplatit zbylou dovolenou z letošního roku 2018 aniž by nás o tom informoval. Dělám V Cross Kafé v Pardubicích. Chtěla jsem si tyto dny převést do dalšího roku. Předem děkuji za odpověď K. Hradská
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2018-10-07 20:55
Cituji Lenka Krátká:
Dobrý den, do prac. poměru jsem nastoupila 2.3.2018 z ÚP a trvat má do 28.2.2019...


Dobrý den Lenko,

to záleží na tom kolik týdnů dovolené máte na rok podle pracovní smlouvy. Jelikož pracujete od cca začátku třetího měsíce, tak to bude 10/12 * počet dní dovolené. Takže v případě 4 týdnů roční dovolené cca 16,5 dne a v případě 5 týdnů dovolené cca 20,5 dne. Pochopitelně se jedná o rok 2018, za rok 2019 to bude zase poměrná část.
Citovat
0 #7 Lenka Krátká 2018-10-07 20:05
Dobrý den, do prac. poměru jsem nastoupila 2.3.2018 z ÚP a trvat má do 28.2.2019. Prosím, na kolik dnů dovolené mám nárok v letošním roce. Děkuji Krátká
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2018-08-13 11:05
Cituji 01300008:
Dobrý den,
zaměstnavatel mi neumožnil vybrat si starou dovolenou z roku 2017 do 30. června 2018 ...


Dobrý den,

ano je tomu tak podle §218 odstavec 3) ZP - pracomat.cz/.../...
Citovat
0 #5 01300008 2018-08-13 08:29
Dobrý den,
zaměstnavatel mi neumožnil vybrat si starou dovolenou z roku 2017 do 30. června 2018, mohu si ji teď nastolit a vybrat jak chci já? Musí mi ji zaměstnavatel umožnit vybat v mém termínu na mnou stanovenou dobu?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-07-18 10:07
Cituji Gitter petr:
Dobry den moje zena marodila od 5.2. Do 31.6.o kolik dni ji může zamestnavatel zkratit dovolenou ma částečný inv .duchod 1 stupně


Dobrý den Petře,

stejná odpověď jako u předchozího dotazu. Při dlouhodobé nemoci se zaměstnanci krátí dovolená takto:

Za prvních 100 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí o 1/12 a za každých dalších celých 21 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí o další 1/12.
Citovat
-1 #3 Gitter petr 2018-07-16 15:18
Dobry den moje zena marodila od 5.2. Do 31.6.o kolik dni ji může zamestnavatel zkratit dovolenou ma částečný inv .duchod 1 stupně
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2018-05-19 17:43
Cituji Lubomíra Drobiszová:
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat ohledně krácení dovolené. ...


Dobrý den Lubomíro,

při dlouhodobé nemoci se zaměstnanci krátí dovolená takto:

Za prvních 100 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí o 1/12 a za každých dalších celých 21 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí o další 1/12.
Citovat
0 #1 Lubomíra Drobiszová 2018-05-16 21:10
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat ohledně krácení dovolené. Od 14.2. až doposud jsem na nemocenské. Kdybych se vrátila do práce 1.6. o kolik mi může zaměstnavatel zkrátit dovolenou? Leden a únor do 13.2. jsem byla v práci, ale už jsem si vybrala 4 dny.Děkuji za odpověď.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]