§ 211
Zaměstnanci, který vykonává zaměstnání v pracovním poměru, vzniká za podmínek stanovených v této části právo na dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část a dále právo na dodatkovou dovolenou.
Zaměstnanci, který vykonává zaměstnání v pracovním poměru, vzniká za podmínek stanovených v této části právo na dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část a dále právo na dodatkovou dovolenou.
Komentáře
Dobrý den Miluše,
zaměstnavatel je podle ZP § 217 odst. 1 povinen dovolenou zaměstnanci oznámit písemně alespoň 14 dní předem, pokud se se zaměstnancem nedohodne na kratší době. Vy v poznámce výše uvádíte, že v rámci interní směrnice (s kterou vás zaměstnavatel musel seznámit) může být tato dobra zkrácena. Pokud byla zkrácena za podmínek uvedených ve směrnici, tak je to dle zákona v pořádku.
Děkuji moc, Miluše K.
chtěla bych se prosím zeptat .... vím, že zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit dovolenou, avšak 14 dní předem. Může v neočekávaných - mimořádných případech nařídit dovolenou ze dne na den? Viz. příklad... měli jsme v práci havárii s elektřinou, kdy nešel proud a ani další den. Zaměstnavatel nám nařídil na ten další den dovolenou. Je v právu? Děkuji předem za odpověď. Miluše K.
Dobrý den Lubore,
nejen že může, ale dokonce musí. Od roku 2021, došlo k úpravě ZP a dovolená se uvádí v hodinách.
Dobrý den Zdeňko,
viz. pracomat.cz/.../... , jedná se skutečně o překážku v práci na straně zaměstanvatele za kterou náleží 60 % platu. Nicméně zaměstnavatel po vás nemůže chtít nahradit tyto hodiny pomocí přesčasů. Obecně vám přesčas nařídit může (max. 8 hodin) za týden, za který dostanete zaplaceno navíc.
Dobrý den Pavlo,
tato "stará" dovolená nemůže propadnout. Zaměstnavatel má povinnost ji zaměstnanci umožnit vyčerpat poté co došlo k ukončení překážek (nemoci). Vámi zmiňovaný postup zaměstnavatele není v souladu se zákonem.
Dobrý den Miluše,
nově je možné čerpat dovolenou nejméně v délce jedné poloviny směny. Tři čtvrtiny tedy šest hodin zakázáno není, ale samozřejmě to podléhá schválení zaměstnavatele. Dovedu si představit, že pro většinu zaměstnavatelů je příjemnější poskytovat dovolenou v délce poloviny nebo celé směny.
Dobrý den Simono,
od letošního roku platí nová pravidla pro nárok na dovolenou. Na její poměrnou část máte pokud pro jednoho zaměstnavatele pracujete během roku v délce alespoň čtyř týdnů. To dle svého popisu splňujete, na dovolenou tudíž nárok bude.
pokud dávám v zaměstnání výpověď (konec bude v dubnu), mohu za tu dobu 4 měsíců požadovat alespoň týden dovolené i za předpokladu, že jsem celý leden byla na neschopence?
Děkuji,
Dobrý den Ivane,
jakou máte pracovní dobu a jaké je její rozvržení?
Dobrý den Marku,
bohužel u čerpání dovolené k takovéto změně nedošlo. Platí, že zaměstnavatel může nařídit dovolenou v délce nejméně celé směny a zaměstnanec může žádat o nejmenší jednotku dovolené v délce poloviny směny. Vzít si dovolenou v délce jedné hodiny, by mohl jen zaměstnanec jehož celá směna by měla délka dvou hodin.
Od letošního roku 2021 se změnila doba dovolené ze dnů na hodiny. Jak je to s čerpáním? Mohu čerpat dovolenou po hodinách, nebo musím čerpat celé dny? Příklad: Potřebuji odejít dříve z práce o hodinu. Muhu tuto hodinu čerpat jako dovolenou?
Děkuji
Dobrý den Václave,
schvalování dovolené je skutečně v kompetenci zaměstnavatele a nemusí vyhovět vaší žádosti o poskytnutí dovolené.
Dobrý den Petře,
Z pohledu práva je dovolená doba odpočinku a zaměstnavatel může zaměstnancům dávat pokyny a příkazy pouze s ohledem na pracovní činnosti. Což pochopitelně není tento případ. Místo pobytu na dovolené je osobní údaj a zaměstnavatel vás nemůže nutit ho poskytnout. Každopádně během dovolené nemáte povinnost být dostupný či na signálu mobilního telefonu a jako místo dovolené můžete oznámit třeba pobyt v Šumavských lesích. To, že se nakonec rozhodnete jet někam jinam, je vaše věc.
Kde se situace mění je po návratu z dovolené. Tam má zaměstnavatel nárok na informaci, kde jste byl. Kvůli zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro ostatní zaměstnance.
Dobrý den Láty,
situace kterou popisujete jsou dle mého záležitost zaměstnavatele. V ZP jsou označeny jako "jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele". Není váš problém, že nefungují pracovní stroje. Za tuto dobu vám náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Jiná situace by byla, pokud by vám zaměstnavatel na tu dobu předem nařídil dovolenou. Pak by z pohledu zákona bylo vše v pořádku. Nicméně právo požadovat "napracování" nemá.
Nařídil nám volno s tím,že po nás bude chtít tyto dvě směny nahradit.
Má na toto právo?
Dobrý den Leno,
pokud nemáte v rámci pracovní smlouvy sjednáno kratší oznámení nařízené dovolené, pak je skutečně dle ZP povinnost oznámit dovolenou 14 dní předem. A zaměstnavatel s ní nemůže řešit takovéto "provozní situace"
pracuji v detskem domove jako vychovatelka. Mame fond pracovni doby, kratky - dlouhy tyden. Stava se ze mame treba v dlouhem tydnu napalanovane sluzby na patek,sobotu a nedeli,v smene jsme pri plnem poctu nas tri vychovatele, ale jeden z vikendovych dnu treba vypadneme ze sluzby, protoze nektere deti odjeli k rodicum na vikend. Ja si myslim ze je to prekazka v praci,a ze bych mela na ten den dostat 60 procent. Nase vedeni si to nemysli a neproplaci nam to. Napise nam na ten den studijne volno, a az studijni volna uz nemame, tak nam pise dovolenou. Myslim ze by nam dovolenou nemel psat, ptz narizena dovolena se musi zamestnanci hlasit 14 dni dopredu. Mam pravdu ja nebo zamestnavatel? Dekuji.
Dobrý den Janino,
dle §217 ZP platí že:
Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
Takže pokud vám skutečně oznámil nařízenou dovolenou dříve než 14 dní před jejím vlastním čerpáním, tak to v pořádku není. Můžete se obrátit na státní inspektorát práce a toto nezákonné jednání náhlasit.