§ 211

Zaměstnanci, který vykonává zaměstnání v pracovním poměru, vzniká za podmínek stanovených v této části právo na

  • a) dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část,
  • b) dovolenou za odpracované dny,
  • c) dodatkovou dovolenou.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #6 Pracomat.cz 2020-02-24 16:26
Cituji Láty:
Dobrý den zaměstnavatel nám oznámil že dne 20.3.a ...


Dobrý den Láty,

situace kterou popisujete jsou dle mého záležitost zaměstnavatele. V ZP jsou označeny jako "jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele". Není váš problém, že nefungují pracovní stroje. Za tuto dobu vám náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Jiná situace by byla, pokud by vám zaměstnavatel na tu dobu předem nařídil dovolenou. Pak by z pohledu zákona bylo vše v pořádku. Nicméně právo požadovat "napracování" nemá.
Citovat
0 #5 Láty 2020-02-24 15:02
Dobrý den zaměstnavatel nám oznámil že dne 20.3.a dále 27.3.bude odstávka na lince z důvodu opravy části linky.
Nařídil nám volno s tím,že po nás bude chtít tyto dvě směny nahradit.
Má na toto právo?
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2020-02-19 15:09
Cituji Lena:
Dobry den,
pracuji v detskem domove jako vychovatelka. Mame fond pracovni doby, kratky - dlouhy tyden...


Dobrý den Leno,

pokud nemáte v rámci pracovní smlouvy sjednáno kratší oznámení nařízené dovolené, pak je skutečně dle ZP povinnost oznámit dovolenou 14 dní předem. A zaměstnavatel s ní nemůže řešit takovéto "provozní situace"
Citovat
0 #3 Lena 2020-02-19 10:25
Dobry den,
pracuji v detskem domove jako vychovatelka. Mame fond pracovni doby, kratky - dlouhy tyden. Stava se ze mame treba v dlouhem tydnu napalanovane sluzby na patek,sobotu a nedeli,v smene jsme pri plnem poctu nas tri vychovatele, ale jeden z vikendovych dnu treba vypadneme ze sluzby, protoze nektere deti odjeli k rodicum na vikend. Ja si myslim ze je to prekazka v praci,a ze bych mela na ten den dostat 60 procent. Nase vedeni si to nemysli a neproplaci nam to. Napise nam na ten den studijne volno, a az studijni volna uz nemame, tak nam pise dovolenou. Myslim ze by nam dovolenou nemel psat, ptz narizena dovolena se musi zamestnanci hlasit 14 dni dopredu. Mam pravdu ja nebo zamestnavatel? Dekuji.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2019-04-07 08:56
Cituji Janina:
Dobry den, zamestnavatel rozhodl o prekazkach v praci na strane zamestnavatele a od 5.3. nepracuji....


Dobrý den Janino,

dle §217 ZP platí že:

Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Takže pokud vám skutečně oznámil nařízenou dovolenou dříve než 14 dní před jejím vlastním čerpáním, tak to v pořádku není. Můžete se obrátit na státní inspektorát práce a toto nezákonné jednání náhlasit.
Citovat
+1 #1 Janina 2019-04-03 12:59
Dobry den, zamestnavatel rozhodl o prekazkach v praci na strane zamestnavatele a od 5.3. nepracuji. Dopisem do VR, ktery mi byl oznamen 21.3., zmenil sve rozhodnuti a narizuje mi cerpani 21 dni dovolene. Soucasne mi zaslal vypoved z PP dle par. 52c). Dopis jsem si vyzvedla osobne 1.4.2019. Nesouhlasim s narizenim cerpani dovolene, zejmena proto, ze vzdy mi zamestnavatel zduraznoval, ze ja musim zadat o jeji cerpani min. 14 dni predem. Co muzu ve veci udelat? Je tento postup spravny?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.