§ 151

Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci, není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, náhradu výdajů, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce, v rozsahu a za podmínek stanovených v této části.

§ 152

Cestovními výdaji, za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při

 1. pracovní cestě (§ 42),
 2. cestě mimo pravidelné pracoviště,
 3. mimořádné cestě v souvislosti s výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště,
 4. přeložení (§ 43),
 5. dočasném přidělení (§ 43a),
 6. přijetí do zaměstnání v pracovním poměru,
 7. výkonu práce v zahraničí.

§ 153

 1. Podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí předem písemně zaměstnavatel; přitom přihlíží k oprávněným zájmům zaměstnance.
 2. Jestliže jsou vzhledem k okolnostem práva zaměstnance na cestovní náhrady a jejich výši nezpochybnitelné, předchozí písemná forma určení podmínek se nevyžaduje, netrvá-li na ní zaměstnanec.

§ 154

Zahraniční pracovní cestou se rozumí cesta konaná mimo území České republiky. Dobou rozhodnou pro vznik práva zaměstnance na náhradu cestovních výdajů v cizí měně je doba přechodu státní hranice České republiky, kterou oznámí zaměstnanec zaměstnavateli, nebo doba odletu z České republiky a příletu do České republiky při letecké přepravě.

§ 155

 1. Cestovní náhrady je možné zaměstnanci, který koná pro zaměstnavatele práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, poskytnout pouze v případě, že bylo sjednáno toto právo, jakož i místo pravidelného pracoviště zaměstnance.
 2. Má-li zaměstnanec podle dohody o provedení práce vykonat pracovní úkol v místě mimo obec bydliště, má právo na cestovní náhrady, bylo-li jejich poskytnutí sjednáno, i když není sjednáno místo pravidelného pracoviště.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+2 #8 Pracomat.cz 2021-05-20 20:19
Cituji Petr:
Dobrý den chtěl bych se Vás zeptat na cestovní náhrady od zaměstnavatele když ...


Dobrý den Petře,

čím přesně v § 153 zaměstnavatel argumentuje?
Citovat
+1 #7 Petr 2021-05-19 20:24
Dobrý den chtěl bych se Vás zeptat na cestovní náhrady od zaměstnavatele když mám v pracovní smlouvě pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad v jednom městě a zaměstnavatel mě posílá mým vlastním vozem do jiných měst v kraji. Pokud mám nárok na cestovní náhrady tak podotýkám že mě to bylo zamítnuto s odůvodněním na § 153 zákoníku práce. Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #6 Pracomat.cz 2021-01-10 21:12
Cituji Uškrt Imrich:
Dobrý den.
Vzniká zaměstnavateli ...


Dobrý den,

chápu to správně, že máte služební vůz a pomocí tohoto vozu nabíráte na cestě do zaměstnání kolegy? Bude záležet na tom, zda je to nařízení zaměstnavatele (nabírat kolegy), zda si u služebního vozidla (a tohoto typu cest) platíte palivo sám, či nikoliv. Pokud to zaměstnavatelem nařízeno nemáte, či palivo v automobilu neplatíte ze svého na nějakou kompenzaci budete mít stěží nárok.
Citovat
+1 #5 Jan 2021-01-10 20:32
Dobrý den.
Vzniká zaměstnavateli povinost přispívat na dopravu do práce a z práce tím že zajištují svoz služebním vozem zaměstnanců s jedno města ,,směru,, a zaměstnanci z jiných směrů jezdí vlastními prostředky,??
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2020-09-07 07:00
Cituji Lukáš Bušovský:
Dobrý den,pracuji jako zedník a v pracovní smlouvě mám místo pravidelného pracoviště...


Dobrý den Lukáši,

místo výkonu práce může být v pracovní smlouvě vymezeno velmi široce, např. jako celá Česká republika nebo celý kraj (váš případ). Zákon však na tyto případy myslí  a proto musíte mít právě i místo pravidelného pracoviště, které nemůže být sjednáno šířeji, než na úroveň jedné obce. Při cestách mimo pravidelné pracoviště. Dle ustanovení § 152 zákoníku práce se cestovními výdaji, za které má zaměstnanec nárok na cestovní náhrady, rozumí i cesta mimo pravidelné pracoviště. Z toho plyne, že vám zaměstnavatel musí proplatit i náklady na dopravu.
Citovat
+1 #3 Lukáš Bušovský 2020-09-06 14:47
Dobrý den,pracuji jako zedník a v pracovní smlouvě mám místo pravidelného pracoviště: obec Karviná a místo výkonu práce: pracoviště zaměstnavatele na území Moravskoslezského kraje.Auto máme od šéfa ale benzín si hradíme sami když jedeme třeba do Ostravy. Chtěl bych se zeptat jestli by nám náklady na dopravu neměl zaměstnavatel proplatit? Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #2 Pracomat.cz 2020-03-01 17:14
Cituji Leon kašpar:
Dobry den chtěl sem se zeptat jestli mam právo na dopravu kdyš dojiždim ze sokolova do obce ....


Dobrý den Leone,

"právem na dopravu" myslíte nárok na příspěvek na dojíždění do zaměstnání? Nárok od zaměstnavatele na žádný příspěvek nemáte - pokud tedy není nějaký specifický součástí interních benefitů zaměstnavatele. Existuje jedná dávka státní sociální podpory, ale podmínky na její získání jsou poměrně omezeny. Více informací najdete v tomto článku - pracomat.cz/.../...
Citovat
+1 #1 Leon kašpar 2020-03-01 12:13
Dobry den chtěl sem se zeptat jestli mam právo na dopravu kdyš dojiždim ze sokolova do obce Krajkova kde pracuji cesta tam a spatky domu je zhruba 26 kilimetru jelikoš dnešni mzdy sou velmi malé tak musim vědět naco mam právo a naco ne ocenil bych kdyby ste mi zavolali nebo poslali na email něaky přesny informace abych to mohl připadě ukazat v praci děkuju za vše kašpar
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]