§ 151
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci, není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, náhradu výdajů, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce, v rozsahu a za podmínek stanovených v této části.
§ 152
Cestovními výdaji, za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při
- pracovní cestě (§ 42),
- cestě mimo pravidelné pracoviště,
- mimořádné cestě v souvislosti s výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště,
- přeložení (§ 43),
- dočasném přidělení (§ 43a),
- přijetí do zaměstnání v pracovním poměru,
- výkonu práce v zahraničí.
§ 153
- Podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí předem písemně zaměstnavatel; přitom přihlíží k oprávněným zájmům zaměstnance.
- Jestliže jsou vzhledem k okolnostem práva zaměstnance na cestovní náhrady a jejich výši nezpochybnitelné, předchozí písemná forma určení podmínek se nevyžaduje, netrvá-li na ní zaměstnanec.
§ 154
§ 155
- Cestovní náhrady je možné zaměstnanci, který koná pro zaměstnavatele práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, poskytnout pouze v případě, že bylo sjednáno toto právo, jakož i místo pravidelného pracoviště zaměstnance.
- Má-li zaměstnanec podle dohody o provedení práce vykonat pracovní úkol v místě mimo obec bydliště, má právo na cestovní náhrady, bylo-li jejich poskytnutí sjednáno, i když není sjednáno místo pravidelného pracoviště.
Komentáře
Dobrý den Petře,
čím přesně v § 153 zaměstnavatel argumentuje?
Dobrý den,
chápu to správně, že máte služební vůz a pomocí tohoto vozu nabíráte na cestě do zaměstnání kolegy? Bude záležet na tom, zda je to nařízení zaměstnavatele (nabírat kolegy), zda si u služebního vozidla (a tohoto typu cest) platíte palivo sám, či nikoliv. Pokud to zaměstnavatelem nařízeno nemáte, či palivo v automobilu neplatíte ze svého na nějakou kompenzaci budete mít stěží nárok.
Vzniká zaměstnavateli povinost přispívat na dopravu do práce a z práce tím že zajištují svoz služebním vozem zaměstnanců s jedno města ,,směru,, a zaměstnanci z jiných směrů jezdí vlastními prostředky,??
Dobrý den Lukáši,
místo výkonu práce může být v pracovní smlouvě vymezeno velmi široce, např. jako celá Česká republika nebo celý kraj (váš případ). Zákon však na tyto případy myslí a proto musíte mít právě i místo pravidelného pracoviště, které nemůže být sjednáno šířeji, než na úroveň jedné obce. Při cestách mimo pravidelné pracoviště. Dle ustanovení § 152 zákoníku práce se cestovními výdaji, za které má zaměstnanec nárok na cestovní náhrady, rozumí i cesta mimo pravidelné pracoviště. Z toho plyne, že vám zaměstnavatel musí proplatit i náklady na dopravu.
Dobrý den Leone,
"právem na dopravu" myslíte nárok na příspěvek na dojíždění do zaměstnání? Nárok od zaměstnavatele na žádný příspěvek nemáte - pokud tedy není nějaký specifický součástí interních benefitů zaměstnavatele. Existuje jedná dávka státní sociální podpory, ale podmínky na její získání jsou poměrně omezeny. Více informací najdete v tomto článku - pracomat.cz/.../...