§ 96
- Zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci s vyznačením začátku a konce
- odpracované
- pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel [§ 78 odst. 1 písm. h) a § 95].
- Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci nahlédnout do jeho účtu pracovní doby nebo evidence pracovní doby a do jeho účtu mzdy a pořizovat si z nich výpisy, popřípadě stejnopisy na náklady zaměstnavatele.
§ 97
- Překážky v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby se posuzují jako výkon práce jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby.
- Při překážkách v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby, vymezených přesnou délkou nezbytně nutné doby, po kterou přísluší zaměstnanci pracovní volno, nebo jde-li o činnost v případech uvedených v § 203 odst. 2 písm. a), se posuzuje jako výkon práce celá tato doba.
- Překážky v práci na straně zaměstnavatele při pružném rozvržení pracovní doby se posuzují jako výkon práce, jestliže zasáhly do směny zaměstnance, a to za každý jednotlivý den v rozsahu průměrné délky směny.
- Za dobu 1 dne se považuje pro účely odstavců 1 až 3 doba odpovídající průměrné délce směny vyplývající ze stanovené týdenní pracovní doby nebo z kratší pracovní doby.
- Při uplatnění konta pracovní doby se pracovní volno pro překážky v práci na straně zaměstnance poskytuje v rozsahu nezbytně nutné doby, popřípadě v rozsahu délky směny rozvržené zaměstnavatelem na příslušný den.
§ 98
- Práce přesčas při uplatnění pružného rozvržení pracovní doby se zjišťuje vždy jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu.
- Prací přesčas při uplatnění konta pracovní doby je práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, která je násobkem stanovené týdenní pracovní doby a počtu týdnů vyrovnávacího období podle § 86 odst. 3 nebo podle § 87 odst. 3.
§ 99
Opatření týkající se hromadné úpravy pracovní doby, práce přesčas, možnost nařizovat práci ve dnech pracovního klidu a noční práci se zřetelem na bezpečnost a ochranu zdraví při práci je zaměstnavatel povinen předem projednat s odborovou organizací.
Komentáře
Dobrý den Jano,
nejsem si jistý, že rozumím dotazu. Ptáte se na to, zda je povinnost zapisovat začátek a konec přestávky?
Stejný dotaz k přestávkám. Na jednom emináři nám bylo vysvětlena důležitost zápisu přestávky ( zdravotní sestra(. A to vzhledem k zstupitelnosti. A to jak všeobecné sestry tak přestávky sanitárek a jejich střídání.
To myslím při evidenci docházky.
Na nějakém semináři nám bylo zdůrazněno právě vyznačování přestávky v evidenci pracovní doby, jako velmi důležité.( pro případ pracovního úrazu , nebo zastupitelnoti ( zdravotní sestra)
Dobrý den Táňo,
nárok na dovolenou budete mít jako součást pracovní smlouvy a zaměstnavatel nemá právo ji měnit (zkracovat), pokud k tomu není objektivní důvod (jako třeba neomluvená absence, či dlouhodobá nemoc). Co se týče doby pro oznámení směn, je zákonem (§84 pracomat.cz/.../...) stanovena na dva týdny, pokud se společně nedomluvíte jinak.
Dobrý den Evo,
zaměstnavatel vám může účast na školení nařídit. Nicméně účast na školení se považuje za výkon práce. To znamená, že když se jedná o školení či jinou formu pracovní aktivity mimo pracovní dobu, jde o práci přesčas. Na kterou se vztahují patřičná ustanovení - nárok příplatek či náhradní volno, limit 150 hodin za rok atd...
Dobrý den Hano,
zákon (Zákonék Práce) v § 96 uvádí:
(1) Zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci s vyznačením začátku a konce pracovní doby.
Co už ale nespecifikuje, je forma, jak k tomu má docházet. V praxi je přípůstné vše, od ručního zapisování do sešitu či knihy docházky, po elektronické čipy, které automaticky zaznamenají vaši přítomnost v zaměstnání do systému.
Děkuji.