§ 95 Pracovní pohotovost

  1. Pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat jen, jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne. Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna podle § 140.
  2. Za výkon práce v době pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci mzda nebo plat; odměna podle § 140 za tuto dobu nepřísluší. Výkon práce v době pracovní pohotovosti nad stanovenou týdenní pracovní dobu je prací přesčas (§ 93).
  3. Pracovní pohotovost, při které k výkonu práce nedojde, se do pracovní doby nezapočítává.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #6 Pracomat.cz 2021-01-13 20:50
Cituji František:
Dobrý den,
tak jak to vidím. můžu mít pohotovost celý rok, nebo se pletu?


Dobrý den Františku,

pracovní pohotovost vám může zaměstnavatel nařídit pouze za předpokladu, že jste se na tom dohodli - např. v rámci pracovní smlouvy. Zaměstnavatel je pak stále omezen zákoníkem práce. Tj. musí dodržovat nepřetržitou odpočinku mezi směnami, nepřetržitý odpočinek v rámci týdne a limit pro nařízenou práci přesčas. Do přesčasů se počítají ty pohotovosti, kdy jste byl reálně povolán do pracovní činnosti.
Citovat
+1 #5 František 2021-01-13 19:06
Dobrý den,
tak jak to vidím. můžu mít pohotovost celý rok, nebo se pletu?
Citovat
+2 #4 Pracomat.cz 2020-09-03 06:51
Cituji Lukáš Richter:
Dobrý den
Má žena pracuje v neziskové organizaci která se týká hospicové péče...


Dobrý den Lukáši,

u pracovní pohotovosti je nutné dodržovat v souladu se zákoníkem práce fakt, že má zaměstnanec nárok na tzv. nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami, který musí činit nejméně 11 hodin (u mladistvého zaměstnance nejméně 12 hodin) během 24 hodin po sobě jdoucích. Tento odpočinek může být zkrácen v určitých případech (§ 90 odst. 2 zákoníku práce) až na 8 hodin za podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen o toto zkrácení. Jedním z případů, kdy je možné zkrátit dobu odpočinku na 8 hodin je právě práce přesčas.

Samotná pracovní pohotovost se do pracovní doby nezapočítává, a je tedy dobou odpočinku. Pokud však dojde v průběhu držení pracovní pohotovosti k výkonu práce, pak se doba odpočinku přeruší. 

Ve zkratce to znamená, že pokud má že vaše žena během pohotovosti výjezd, který jí zkrátí dobu odpočinku pod 11 hodin (8 v případech uvedených výše), tak nemůže mít druhý den pracovní směnu (kvůli nedostatečné době odpočinku).
Citovat
+1 #3 Lukáš Richter 2020-09-02 20:26
Dobrý den
Má žena pracuje v neziskové organizaci která se týká hospicové péče.
Můj dotaz je zda muže pracovat dvě 24h služby které jsou rázem po sobě ve všední pracovní den.Jeji služba začíná v 8:00 a pokud to jde tak ve 16:00 odchází z pobočky nebo po objíždění pacientů.Poté následuje služba na telefonu.Kdyz některý z pacientů zavolá tak odjíždí.Stavá se ze je celou noc v terénu a poté ji začíná další pracovní služba.Může toto podle zákoníku být?
Děkuji za odpověď Richter
Citovat
+1 #2 Pracomat.cz 2020-04-20 17:38
Cituji Michaela Bothova:
Dobrý den . Pracuji v nemocnici ve třísměnném provozu....


Dobrý den Michaelo,

za pracovní pohotovost náleží nárok na příplatek ve výši 10% průměrného výdělku (viz § 140 ZP - pracomat.cz/.../...). Co se týče stravenek, tak na ně ze zákona nárok není. Teoreticky můžete mít nárok skrze vnitřní předpis zaměstnavatele, ale není to příliš obvyklé.
Citovat
+1 #1 Michaela Bothova 2020-04-20 13:15
Dobrý den . Pracuji v nemocnici ve třísměnném provozu. Nařídili nám pohotovosti . Máme nárok na stravenky a příplatky za noční a víkendy, když jsme doma na pohotovosti a nikdo nás nezavolá? Dekuji Michaela Bothová
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]