Někde se také můžete setkat s názvem příspěvek na dopravu nebo podpora ve formě příspěvku na dojíždění do zaměstnání. Tuto novou formu podpory zaměstnanosti si přiblížíme. Oficiální název je "příspěvek na podporu regionální mobility".
Pro koho je příspěvek na dojíždění do práce
Nárok na něj mají:
- Uchazeči v evidenci Úřadu práce delší dobu než 5 měsíců. Žádost je možné podat i pokud jste v evidenci na Úřadu práce kratší dobu a byli jste propuštěni v rámci hromadného propouštění, ti kteří musí pečovat o děti a ti kteří nemohou získat pracovní místo ve své obci kvůli zdravotnímu stavu nebo nedostatečné praxi.
- Uchazeč o zaměstnání, jemuž na základě rozboru situace na místním trhu práce zejména s přihlédnutím k dlouhodobým trendům v oblasti požadavků na volná pracovní místa, nebude možné s ohledem na jeho kvalifikaci, dosavadní praxi, věk, péči o dítě, zdravotní stav zprostředkovat zaměstnání v místě jeho bydliště.
Je určen uchazečům o zaměstnání, kteří nastupují do zaměstnání mimo obec, ve které mají trvalé bydliště. Podmínky pro příspěvek na dojíždění do zaměstnání jsou následující:
- Musí být uzavřena smlouva na dobu určitou na dobu delší než 6 měsíců (tj. alespoň 7 měsíců) nebo smlouva na dobu neurčitou.
- V pracovní smlouvě musí být také uvedena adresa místa výkonu práce, tedy adresa na kterou budete do zaměstnání dojíždět.
- Poslední podmínkou je, že u jste u stejného zaměstnavatele, ke kterému nastupujete, nesměli pracovat v posledních dvou letech.
Žádost o příspěvek na dojíždění do práce
Podává se na Úřadu práce, tiskopis ke stažení je k dispozici zde. Poskytnou vám ho pracovníci Úřadu práce na jeho pobočkách. O příspěvek na dojíždění do práce je nutno žádat ještě před nástupem do zaměstnání. Náležitosti příspěvku na dojíždění, které musíte předložit při žádosti o něj jsou:
- pracovní smlouva (v ní je datum nástupu do zaměstnání, délka trvání smlouvy a místo výkonu práce)
- průkaz totožnosti
Výplata příspěvku na dojíždění do práce
Od 2.11.2016 o něj můžete požádat Úřad práce ČR, který ho také vyplácí. Nově platí pro všechny kraje v ČR.
Pokud bude vaše žádost o příspěvek na dojíždění schválena, musíte na Úřadu práce dokládat každý měsíc výplatní list, který vám má povinnost vystavit zaměstnavatel za každý odpracovaný měsíc. Vlastní výplata příspěvku proběhne vždy až po předložení tohoto dokumentu. Úřad práce má také právo zkontrolovat docházku a zkrátit výši příspěvku při neomluvené absenci na pracovišti.
Kolik je příspěvek na dojíždění do práce
Výše příspěvku na dopravu závisí na dojezdové vzdálenosti z místa trvalého bydliště do místa výkonu práce. Jak vidíte z tabulky níže, tak minimální vzdálenost pro nárok na příspěvek na dopravu je 10 km. Výjimkou je situace kde mezi místem trvalého bydliště a místem výkonu práce neexistuje spojení veřejnou dopravou. Při dopravě do zahraničí se příspěvek na dopravu do zaměstnání neposkytuje, výjímkou je Moravskoslezský kraj.
Dojezdová vzdálenost | Výše příspěvku |
do 10 km | 1 000 Kč - v případě že neexistuje spojení veřejnou dopravou! |
10 - do 25 km | 1 500 Kč |
25 - do 50 km | 2 500 Kč |
nad 50 km | 3 500 Kč |
U fyzické osoby, která osobně pečuje o dítě do 4 let věku, se jedná o 1,25násobek výše uvedených částek.
Jak dlouho se vyplácí příspěvek na dojíždění do práce
- Maximální délka poskytování příspěvku na dopravu je 12 měsíců.
- Na tento příspěvek není právní nárok. Žádost schvaluje odborná komise.
- Příspěvek se poskytuje pouze bezhotovostně.
Komentáře
Dobrý den Simono,
to je v posouzení ÚP, který zohleďnuje (nejspíš) mmj. množství žadatelů a prostředky, které má na tento příspěvek k dispozici.
chtěla jsem se zeptat, jak se možné dosáhnout na příspěvek "dojíždění do práce" po max. dobu neboli 12měsíců. Dnes jsem si žádost byla podat a bylo mi sděleno, že příspěvek nyní bude vyplácen pouze na 3měsíce.
Dobrý den Aleši,
z materiálů ÚP co jsme měli možnost vidět, je v metodických pokynech "Příspěvkem může být podpořen ...". Tedy, že po splnění všech podmínek může rozhodnout, zda příspěvek poskytne či nikoliv. V praxi jsme se však s zamítnutím při splnění všech podmínek dosud nesetkali.
splnil jsem všechny požadavky pro udělení příspěvku na dojíždění, avšak žádost byla zamítnuta s odůvodněním:
"Úřad práce ČR – kontaktní pracoviště Zlín žádost projednal a zamítl s přihlédnutím k aktuální situaci na trhu práce."
Rád bych věděl kdo má tedy nárok na tento příspěvek.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Aleno,
o příspěvek bohužel není možné žádat zpětně.
Dobrý den Helo,
z vašeho popisu se zdá, že by nic nemělo opětovnému vyplacení příspěvku zabránit. Samozřejmě musí být splněny podmínky, že se nejedná o zaměstnavatele pro kterého jste pracovala v posledních dvou letech a že smlouva musí být podepsána na delší dobu než je sedm měsíců.
Dekuji za info
Dobrý den Karolíno,
nevím jestli to chápu správně. Vy myslíte příspěvek na dojíždění na schůzky na ÚP? Tento příspěvek je určen pro uchazeče, kteří nastoupí do zaměstnání, nikoliv pro uchazeče o zaměstnání, kteří ho teprve hledají.
Dobrý den Hano,
nejsnažší a nejjistejší postup je domluvit se zaměstnavatelem, ať vám připraví smlouvu předem. Platnost bude až od 3.9.2018 to nevadí.
Dobrý den Jano,
když nastoupíte do nového zaměstnání, tak o dávku přijdete. Jednou z jejich podmínek je evidence Úřadu práce delší dobu než 5 měsíců, před nástupem do zaměstnání a tu nesplňujete. Protože již pracujete.
Dobrý den Olgo,
stále je v platnosti, pokud splňujete podmínky, tak si určitě zažádejte.
Dobrý den Pavlíno,
přiznávám, že si nejsem jistý. Když to vezmu striktně podle zákona, tak se do zaměstnání nastupujete z dpp a nikoliv z úřadu práce, takže by na příspěvek nárok být neměl. Spravedlivé mi to ale nepřijde. Doporučuji si pro potvrzení zavolat přímo na úřad a pokud nám jejich odpověď napíšete do komentáře, budeme vám i za ostatní čtenáře vděčni.
Dobrý den Pavlo,
poté co uplyne pět měsíců evidence, takže první den šestého měsíce.
píše se tu, že musím být 5 měsíců v evidenci ÚP.
Znamená to, že bych tuto podmínku splnila první den pátého měsíce v evidenci nebo až první den šestého měsíce?
Děkuji
Dobrý den Heleno,
příspěvek se nevrací. Za dobu kdy jste v zaměstnání pracovala a dojížděla do něj, na příspěvek máte nárok
Loni od dubna do října jsem čerpala dotaci na dopravu.Nyní zvažuji odchod na jiné pracoviště.
Budu muset dotaci vracet nebo to čerpání není nijak podmíněné jak dlouho musím zůstat.Děkuji Janoušková
o příspěvek bohužel není možné žádat zpětně, píše se o tom v dalších komentářích. Ten první bohužel vznikl po chybě jedné z úřednic, kdy přiznala dočasně nárok na dávku i po ukončení evidence. Upravím ho, ať uživatele neplete. Co se týče druhé otázky, tak to nevím. Očekával bych, že ano, ale svoje trvzení nemám čím podložit.
Manželka byla v evidenci ÚP od 1. 8. 2017 do 31. 12. 2017.
Nikdo ji o možnosti čerpat tento příspěvek neinformoval.
Dne 1. 1. 2018 nastoupila do zaměstnání ve vzdálenosti 26 km.
I vy v příspěvku ze dne
"Pracomat.cz 2016-05-17 20:55
Dobrý den Petře,
o příspěvek můžete žádat, i když již nejste v evidenci…“
uvádíte, že je možné žádat i když už není v evidenci ÚP.
1. Myslíte, že je šance, že ji tento příspěvek ještě přiznají:
2. Mám pracovnice na ÚP za povinnost ji o tomto příspěvku informovat? Při ukončení evidence ji manželka samozřejmě sdělila, kam bude jezdit za prací.
Děkuji
nesplňujete hned první podmínku a to je evidence na Úřadu práce delší dobu než 5 měsíců. Proto na příspěvek nárok nemáte.
pokud i s novou adresou budete splňovat podmínky pro získání příspěvku, tak ano.
až následující měsíc.
nejlepší volbou mi přijde se zaměstnavatelem domluvit, ale pokud to není možné, tak je tu možnost obrátit se na Státní úřad inspekce práce (www.suip.cz/).
výše příspěvku je pevně daná. Ve vašem případě 1 500. Nemůžete celkově dostat více než tuto částku. Pokud pracujete více než 20 dní, měla by být poměrná denní částka rovna 1 500 / počtu pracovních dní.
pokud je vaše hrubá mzda nižší než 27 000 Kč (což je průměrná mzda za období 1.-3. čtvrtletí) a splňujete všechny ostatní podmínky z úvodu článku, tak ano. Ale z vámi uváděného platu + bonusu (záleží na tom kdy a jak bude vyplacen), to spíše vypadá že nárok mít nebudete.
Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na dopravu.
Do práce jezdím 120km denně.Plat je okolo 20000kč čistého a je zde ještě bonus ve výši 30000.Bonus je rozdělen do 3 měsíců.Je i v tomto případě nárok na dopravu.Všechny potřebné formuláře už jsem na úp.
o příspěvek si zažádejte, spojení veřejnou dopravou se řeší pokud je vzdálenost do 10 km. To není váš případ.
díky za upozornění, skutečně byl příspěve povolen od konce minulého roku pro všechny kraje v ČR. Jedinou možností co nás napadá je domluvit se zaměstnavatelem, aby vám dal datum nástupu až poté co si zažádáte o příspěvek a dosud vydělanou mzdu vám kompenzoval ve formě např. odměn. Nejedná se ale o zcela legální postup a těžko říct, zda k němu bude zaměstnavatel nakloněn.
Děkuji
ano od minulého roku je nárok pro příspěvek i občany z kraje Vysočina.
Děkuji
obávám se, že nesplňujete hned první podmínku a to "Evidence Úřadu práce delší dobu než 5 měsíců"
Od vyučení makám zdraví zničený a na nic nárok.Hlavně že si musim šetřit ještě na duchod.Jestli se ho dožiju s vysokym tlakem!
můžeme se zeptat odkud máte informaci, že jedna z podmínek je tzv. "nekolidující zaměstnání? Podle našich informací, které jsme pro jistotu ověřovali znova i na webu MPSV (zda nedošlo k nějaké aktualizaci) je jedinou podmínkou týkající se zaměstnavatele tato:
U stejného zaměstnavatele, ke kterému nastupujete, nesměli pracovat v posledních dvou letech.
Mrzí nás to, ale zdá se, že jste o příspěvek přišla díky chybě úředníka. A bohužel můžete těžko dokázat, že k tomu došlo. Bude to vaše slovo proti jeho.
Dotyčný mi to neuměl vysvětlit a vlastně mě uvedl v omyl, když v prosinci, kdy jsem si tyto podmínky ujasňovala a ověřovala tvrdil, že by neměl být problém na příspěvek dosáhnout, pakliže mezi brigádou, čili prací na "Dohodu" a pracovní smlouvou u téhož zaměstnavatele budou minim.dva měsíce.Toto jsem splnila a podotýkám, že i veškeré podmínky-smlouva na rok, dlouhodobá nezaměstnanost, i vše další. Vše jsem doložila dle instrukcí v patřičné lhůtě. Pravda,bylo to těsné, ale stále v evidenci ÚP. A konkrétně- v prosinci mi byla na deset dní nabídnuta brigáda zaměstnavatelem, kde jsem již předchozí rok odpracovala předvánoční brigádu při evidenci na Úp oněch 60h/měsíc,loni v prosinci jen 10 dní- 45 hod!! s tím, že si tak můžu zvýšit šanci na případný úvazek v budoucnu. V obchodě co vím to tak holt chodí, že k práci na smlouvu je přednostně osloven již zaučený brigádník.Ale abych se nepřipravila o pomoc v podobě příspěvku na dopravu, zvažovala jsem, a teprve na základě toho, co mi bylo sděleno na Úp jsem brigádu vzala. Nyní to vypadá, že jsem za ni "potrestána"- žádost mi byla zamítnuta "v plné výši"s tím, že nemůže být podpořen ten, kdo v uplynulých 24 měs.u stejného zaměstnavatele pracoval. Tedy shrnuto, velké zklamání a pocit až diskriminace. Ač podmínka nekolidujícího zaměst.byla spněna, tak kdybych brigádu odpracovala jinde, příspěvek dostanu? Jaký je v tom rozdíl? Je to nelogické, velice nefér a odporující zdravému rozumu!!! Za to, že nepracuju načerno,a brigádou si zvyšuju šance. Působí to na mě dojmem, že zmiňované tři body kdy nelze žádat, jsou nastaveny záměrně takto, aby ten, kdo splní vše ostatní, aby stejně nečerpal. Nebo je to snad jen na libovůli úředníků? Taková "pomoc- nepomoc". Na doplnění- práci jsem našla sama, získala díky oné brigádě, jinak bych nadále visela na Úp,jelikož nemálo prac.nabídek ztroskotalo na spojích, nemám auto. Ale dojíždím 15 km, práce je jen na zkrácený úvazek a co horšího- čerstvě jsem se dozvěděla, že na můj úvazek se bude vracet jiná, a na mě zbude- a to budu ještě ráda- úvazek poloviční!Toho se hrozím Nemusím říkat, že při něm částka za dopravu bude už citelně chybět, ostatně to už i u zkráceného. Nerada bych skončila zpět na Úp. Nyní jsem na daném místě téměř dva měsíce, zamítnutí žádosti mi přišlo 30.3. Prosím, poraďte, je šance, jak jej ještě získat, když jsem žádala ve lhůtě, ačkoli není tento příspěvek nárokový? Je nějaké řešení, příp.jak postupovat. Moc by mi takový příspěvek pomohl. A jaké máte vysvětlení oněch dvou zmíněných bodů, kdy nelze žádat?
Moc Vám děkuji za odpověď a omlouvám se za obšírnost.
podmínky pro získání tohoto příspěvku jsou bohužel nastaveny tak, že jedna z nich vytyčuje povinnost být evidován na úřadu práce. Tuto podmínku jste bohužel kvůli svému vyloučení z evidence nesplnil.
pocházím z ústeckého kraje a od dubna budu dojíždět za prací do ´Prahy. Byl jsem evidován na úřadu práce pod dobu 5 měsíců, ale v polovině února jsem byl sankčně vyřazen za nedostavení se na schůzku. Práci jsem si celou dobu hledal sám a podařilo se mi. Mám za to, že jsem veškeré podmínky splnil a mám tedy nárok na příspěvek. Na úřadu mi bylo řečeno, že evidence na úp musí bezprostředně navazovat na nástup do nové práce (mám měsíc proluku, během které jsem ale nepracoval). Tuto podmínku nikde v zákoně nevidím. Může si takto úřad práce interné upravovat podmínky. Všechny zákonné podmínky splňuji. Děkuji Ondřej
s takovou situací nemáme žádné zkušenosti. Pokud je to pro úřady skutečně problém, doporučujeme se s nimi zkusit domluvit na sjednocení čísel popisných, aby jste na příspěvek nárok měla
na příspěvek není "nárok" nikdy. Já jsem o něj taky žádala, všechny podmínky jsem splnila a žádost mi byla zamítnuta s tím, že odůvodňovat mi zamítnutí nemusí, neboť se nejedná o nárokovou dávku. Prostě záleží jen na úředníkovi, zda příspěvek schválí nebo ne...
jak sme tu již několikrát odpovídali, o příspěvek bohužel není možné žádat zpětně. Sami si myslíme, že možnost zpětného nároku by mu prospěla, protože informovanost mezi lidmi o tomto příspěvku je docela nízká.
Dojíždím za prací 20 km. Nastoupila jsem 13.2. 2017. Nikdo mi neřekl, že bych si mohla podat žádost o příspěvek na dojíždění a to je tak vlastně se vším co se týká nějakého vyřizování na úřadech... Pokud se člověk nezeptá nebo si to nepřečte, býť i později, nedoví se. Mohu si tedy zažádat o tento příspěvek ? Mělo by se brát na to ohled, protože většina lidí je neinformováná o této možnosti. Děkuji.
vláda se rozhodla příspěvkem na dopravu motitovat uchazeče o práci z úřadu práce pouze v některých krajích. Středočeský mezi ně bohužel nepatří.
děkujeme za zajímavý dotaz. V oficiálních dokumentech (např. portal.mpsv.cz/.../...) se o nutnosti plného úvazku nemluví. Proto si myslíme, že by jste měl mít šanci i s polovičním úvazkem.
tento příspěvek je určen uchazečům o zaměstnání, kteří nastupují do nového zaměstnání a musí mimojiné splňovat podmínku, že byli na úřadu práce déle než pět měsíců. Proto bohužel nebudete mít na tento příspěvek nárok.
z popisu vaší situace se zdá, že nesplňujete hned první podmínku pro příspěvek na dojíždění a to je: evidence Úřadu práce delší dobu než 5 měsíců. Proto bohužel nebudete mít na tuto dávku nárok. Můžete si zkusit domluvit kompenzaci jízdného s budoucím zaměstnavatelem.
přejeme hodně štěstí při hledání zaměstnání a věříme, že ho společně s našimi stránkami najdete.
pokud jste splnila všechny podmínky a doložila potřebné dokumenty během listopadu, měla by jste mít nárok na jeho výplatu již za listopad (po doložení výplatního listu).
úřednice vám nechtějí přiznat nárok na příspěvek právě kvůli čtyřem dnům, kdy jste pracovala na DPP? Čistě technicky skutečně nesplňujete podmínku evidence na UP delší než pět měsíců, protože mezi evidencí na UP a nástupem do zaměstnání bylo oněch pár dní na DPP. Zkuste se s pracovnicemi na UP dohodnout a vysvětlit jim svoji situaci. Věřím, že pochopí vaši obtížnou situaci a pokusí se vám vyhovět.
obáváme se bohužel, že zákonný nárok na proplacení příspěvku zde není. O příspěvek musíte žádat před nástupem do zaměstnání, je to jedna z podmínek jeho získání. Můžete zkusit promluvit s úřednicemi na UP, zda se nenajde nějaké řešení a i když to standardní cestou nebude možné, snad vám budou nápomocny.
jakou dotaci máte na mysli? Úřad práce nabízí ve většině případů dotaci přímo zaměstnavateli. Další možností je forma dotace pro pracovní místo, které uchazeč o zaměstnání pro sebe zřídí za účelem zahájení samostatně výdělečné činnosti (SVČ). O příspěvek je nutné požádat příslušnou krajskou pobočku ÚP. V případě kladného vyřízení (schválení žádosti) je s uchazečem o zaměstnání uzavřena dohoda, na jejímž základě bude uchazeči poskytnut příspěvek. Příspěvek je určen na nákup vybavení souvisejícího se zřízením pracovního místa. Více informací na portálu MPSV portal.mpsv.cz/sz/zamest/dotace/apz
jak jsme odpovídali u příspěvku výše, tento příspěvek je určen pro uchazeče o zaměstnání na úřadu práce. Jelikož již čtyři roky pracujete, tento příspěvek pro vás bohužel určen není.
Děkuji
pokud již pracujete, pak nemáte na příspěvek na dojíždění nárok. Ten je určen pro uchazeče o zaměstnání na úřadu práce.
rad bych se zeptal zda bych mel narok na prispevek na dopravu i kdyz mam trvali pobyt dele nez 100km a bydlim v podnajmu coz dojizdim 20km. zamestavatel uz mi jednou prodlouzil smlouvu na rok dekuji moc s pozdravem Michal
stoprocentně jistí si nejsme, ale ve výplatě příspěvku skrze poštovní poukázku by neměl být problém.
o příspěvek na dojíždění do práce je nutno žádat ještě před nástupem do zaměstnání. Jelikož již pracuje, tak na příspěvek nemá nárok. Podmínky pro nárok na příspěvek jsou uvedeny v úvodu článku a váš syn nesplňuje ani podmínku evidence na úřadu práce delší než pět měsíců.
požadavek na dobu evidence na UP je uveden v úvodu článku a je aktuálně alespoň 5 měsíců. O příspěvek je nutné požádat ještě před nástupem do zaměstnání, pokud tedy již pracujete, vaší žádosti UP nevyhoví.
pokud splňujete i ostatní podmínky, uvedené v úvodu tohoto článku, pak ano.
už přes rok jsem v evidenci UP v kraji Vysočina, mám nárok na příspěvek, pokud budu dojíždět 35km do Jihomoravského kraje?
pokud splňujete podmínky uvedené v úvodu článku, pak nárok na příspěvek máte. Musíte o něj ale požádat ještě před nástupem do zaměstnání.
jak jsme tu již řešili o několik příspěvků výše, tak není možné požádat o příspěvek zpětně, ale musíte o něj požádat ještě před nástupem do zaměstnání. Z toho co píšete se zdá, že již od dubna pracujete a proto nemáte na získání příspěvku nárok.
o příspěvek nejde žádat zpětně.
pro jistotu jsem to konzultoval s pracovnicí úřadu práce a počítá se to jako 24 km. Budete tedy mít nárok na příspěvek ve výši 1500 Kč.
se žádostí nejspíše neuspějete, protože jste přerušila svůj "pobyt" na ÚP. Může ale také záležet na tom, kdy jste podepsala pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem. Naše doporučení je zkusit žádost podat, stojí vás to jen trochu času a šance zde je.
příspěvek na dojíždění do práce bohužel není ve Středočeském kraji dostupný. Podmínky nutné pro jeho získání jsou uvedeny v úvodu článku, v odstavci s názvem "Pro koho je příspěvek na dojíždění do práce"
o příspěvek lze žádat když jste v evidenci. Z Vašeho popisu ale bohužel nesplňujete první podmínku a to evidenci na Úřadu práce delší než 12 měsíců. Ve Vašem případě se nejednalo ani o hromadné propouštění podle §62, kdy odpadá podmínka 12ti měsíců na ÚP.