Za jakých podmínek máte nárok na výživné a jaké je výše alimentů v 2018? Může se otec dítěte vyživovací povinnosti vyhnout? Do kdy platím výživné? Podívejme se spolu na základní informace o této problematice.

Vyživovací povinnost

Obecně je známý fakt, že existuje výživné na dítě nebo výživné na manželku. Výživné je obšírně řešeno v Občanském Zákoníku a ten říká, že vyživovací povinnost mají i dospělé děti, které se starají o svoje nemohoucí rodiče nebo rodiče v důchodu. Pokud někdo tuto povinnost nerespektuje a neplatí alimenty, můžete na něj podat trestní oznámení.

Kolik je výživné na dítě

Stanovení výše alimentů není dosud zcela jasné a je v kompetenci rodičů - tzv. mimosoudní dohoda o výživném. Pokud mezi nimi nedojde k dohodě o výživném na dítě , stanovuje výživné soud. Ani ten nemá pro výživné kalkulačku, která exaktně stanoví jeho výši. Existuje doporučené rozmezí, které ale soud nemusí vzít v potaz. Pokud návrh na výživné musí řešit soud a jedná se o výživné pro nezletilé dítě, neplatí se v tomto sporu žádné poplatky. Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty.

Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy. Soudem určené výživné se už nedaní. Bere se ale jako příjem pro výpočet různých sociálních dávek.

Výživné na dítě tabulka s doporučenou výší alimentů

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
0 - 5 let 11 - 15%
6 - 9 let 13 - 17%
10 - 14 let 15 - 19%
15 - 17 let 16 - 22%
18 let a více 19 - 25%

Do kdy platit alimenty?

Je povinnost platit dopředu pro daný měsíc. Např. alimenty za květen, by měly být doručený vyživované osobě nejpozději na začátku tohoto měsíce (května).

Komu platit alimenty?

V případě výživného na nezletilé dítě, se alimenty platí osobě, která ho má ve svěřené péči. Nejčastěji se jedná o matku nebo otce.

U výživného na zletilé dítě (tj. starší 18ti let), se platí přímo vyživovanému.

Povinnost platit alimenty ruší soud, poté co mu dojde návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Tento návrh musí plátce výživného pod soudu sám, alimenty na dítě starší 18 let musíte platit i když vyživovaná osoba nemá status studenta - ruší ji až výše zmiňovaný návrh.

Co dělat když dohoda o výživném nefunguje?

Pokud vyživovatel dlouhodobě neplní svoje povinnosti a existuje dluh na výživném, je jako krajní řešení možné zvolit exekuční řízení. Stačí kontaktovat okresní soud v místě vašeho trvalého bydliště a podat návrh na exekuci. Pokud jej soud schválí, probíhá splácení dlužného výživného nejčastěji formou srážek ze mzdy.

Další možností jak získat alimenty zpětně, je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. To je možné podat pokud je výživné dlužné za více než 4 měsíce. Dotyčné osobě hrozí nepodmíněný trest - vězení.

Snížení výživného

Návrh na snížení výživného se opět podává k soudu. Ten může jeho výši změnit, pokud došlo ke zhoršení příjmové a majetkové situace u osoby povinné platit alimenty. Stejně tak je možná i opačná situace, tedy zvýšení výživného. Tuto změnu rovněž řeší soud.

Pokud jde o snížení výživného zpětně, tak u nezletilého dítěte se spotřebované výživné nevrací.

Výživné na rozvedenou manželku nebo manžela

Občanský zákoník stanovuje povinnost platit výživné rozvedeného manžela (manželky), za předpokladu že se není schopen sám uživit a důvod této neschopnosti má původ v manželství. Prvotní domluva je opět v rukou bývalých manželů, ale pokud k dohodě nedojde, tak výživné na manželku po rozvodu řeší soud. Asi nejčastější situací je, že soud řeší výživné na matku dítěte, která nemá schopnost pracovat a tím pádem ani uživit své dítě.

Výživné na neprovdanou matku

Stále platí povinnost pravděpodobného otce poskytnout výživné po dobu 2 let od narození dítěte. Také jí v přiměřeném rozsahu, poskytnout úhradu nákladů spojených s těhotenstvím. Opět platí, že definice v zákoně je poměrně volná a spory okolo výživného neprovdané matky často rozhoduje soud.

Střídavá péče a alimenty

Výživné při střídavé péči se určuje obdobně jako v předchozích případech - nejprve je otázka střídavé péče a výživného v rukou bývalých manželů a pokud nedojde k dohodě, určuje výši alimentů při střídavé péči soud. Ten opět přihlíží k majetkovým poměrům obou rodičů a snaží se, aby dítě ve střídavé péči mělo stejné podmínky jako před rozvodem.

Žádost o alimenty vzory

žádost o výživné pro zletilé dítě
návrh na snížení výživného vzor
návrh na zvýšení výživného vzor

 

Komentáře  

0 #139 Pracomat.cz 2018-12-02 20:12
Cituji Anna:
Dobrý den,
S přítelem uvažujeme o svatbě. Oba dva studujeme na vysoké škole. Já pracuji na dohodu o ...


Dobrý den Anno,

fakt, že váš přítel již pracuje je v tomto ohledu bohužel nevýhodou. Viz:

Vyživovací povinnost rodičů k dítěti může zaniknout, popř. dočasně zaniknout i z jiných důvodů, konkrétně např. tím, že dítě uzavře manželství, ovšem za zároveň splněného předpokladu, že manžel dosud vyživovaného dítěte je schopen plnit svou vyživovací povinnost...
Citovat
0 #138 Anna 2018-12-02 15:20
Dobrý den,
S přítelem uvažujeme o svatbě. Oba dva studujeme na vysoké škole. Já pracuji na dohodu o provedení práce a přítel má smlouvu na HPP, ale také ještě studuje na vysoké škole. Moji rodiče jsou rozvedení a otec na mě platí alimenty. Pokud by jsme se s přítelem vzali, zaniká tak otci vyživovací povinnost vůči mě i když nejsem schopna se samostatně ještě živit?
Citovat
0 #137 Pracomat.cz 2018-11-16 09:40
Cituji Nikol:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat studuji na vysoké škole formou denního studia a mám možnost zaměstnání ke škole na HPP. Zanikne tím povinnost platit alimenty vůči mě? Děkuji


Dobrý den Nikol,

při pobírání výživného je rozhodující vaše schopnost živit se sama. Pokud budete pracovat na HPP, může to soud považovat jako důkaz toho, že se již zvládnete živit sama, a povinnost platit výživné může na návrh rodiče zrušit.
Citovat
0 #136 Nikol 2018-11-15 13:34
Dobrý den, chtěla bych se zeptat studuji na vysoké škole formou denního studia a mám možnost zaměstnání ke škole na HPP. Zanikne tím povinnost platit alimenty vůči mě? Děkuji
Citovat
0 #135 Pracomat.cz 2018-10-02 19:41
Cituji Anet:
Dobrý den. Mám dceru 7let v březnu 8. Beru alimenty 5000 na kterých jsme se dohodli...


Dobrý den Anet,

přesně tyto věci by soud měl zohlednit. Tzn. že navzdory oficiálně malému příjmu, otec žije na výrazně vyšší úrovni.
Citovat
0 #134 Pracomat.cz 2018-10-02 19:36
Cituji Věra Čáchová:
Dobrý den, mám dotaz.
Syn 17 let, ukončil studium a našel si brigádu.Je veden na úřadu práce...


Dobrý den Věro,

,lze říci, že vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo uživit. Což je typicky doba studia. Jelikož syn ukončil studium, je schopen se sám živit a otec má právo na na zrušení vyživovací povinnosti. Nicméně výživné by měl platit až do té doby, dokud soud nerozhodne o jeho zrušení.
Citovat
0 #133 Anet 2018-10-02 13:52
Dobrý den. Mám dceru 7let v březnu 8. Beru alimenty 5000 na kterých jsme se dohodli. Po dobu 2let 2000 na mě. Otec je velice movitý, ale oficiálně pomalu neexistuje, nepracuje. O dceru se nestará, nic ji neposíla nad rámec alimentů. Dcera je hodně nemocna,každý měsíc. Loni 3mesice v kuse. Dojizdime různě po lekarich. Je v druhé třídě. Náklady jsou vyšší než kdysi. Chodí do kroužku nově. Otec se mnou nekomunikuje. Ohledně dohody. Může mi soud při žádosti o navýšení alimenty snížit? Zohledňuji u těchto lidí i když oficiální příjem nemají. Jak žije, kde žije, majetky? První soud byl dohodou.
Děkuji za radu
Citovat
0 #132 Věra Čáchová 2018-10-02 11:05
Dobrý den, mám dotaz.
Syn 17 let, ukončil studium a našel si brigádu.Je veden na úřadu práce, zatím nemá žádnou pracovní smlouvu.
Má nárok na výživné?
Otec přestal platit a podal návrh k soudu o zrušení vyživovací povinnosti.
Je to správně?
Děkuji Věra
Citovat
+1 #131 Pracomat.cz 2018-09-29 10:45
Cituji Denis:
Dobrý den měl bych dotaz.Družka se odstěhovala se 3 mýma dětmi.Mám osobní bankrot...


Dobrý den Denisi,

základní výše nezabavitelné částky pro rok 2018 vzrostla je 6225,33 Kč. Ta vaše je vyšší, mimojiné, právě o výživné pro děti. Z částek co uvádíte by se výživné mohlo pohybovat právě okolo 5 000 Kč.
Citovat
0 #130 Denis 2018-09-28 20:30
Dobrý den měl bych dotaz.Družka se odstěhovala se 3 mýma dětmi.Mám osobní bankrot a zůstává mi nnezabavitelná částka 14000 čístého,jinak oficiálně před odečtem bankrotu mám 25000 čistého.Z jáké částky my bude počítat soud alimenty.Nerad bych přišel kvůly tomu o osobni bankrot,když bych měl dávat hodně.A sám si ješte musím ze 14000 plarit bydleni na ubytovně a jidlo celkem 9000 kč nevím zda by stačilo soudu,že bych dáv alimenty 4-5000 kč na 3 děti.Děkuji za odpověd.
Citovat
0 #129 Pracomat.cz 2018-09-24 20:36
Cituji Pavem:
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Moje bývalá přítelkyně se kterou mám dítě...


Dobrý den,

při případné žádosti o zvýšení výživného přihlíží soud k nákladům vaší bývalé přítelkyně a také k vašim příjmům a životní úrovni. Takže to jak by soud rozhodl, záleží na těchto faktorech. Pokud vám už teď mnoho peněz nezbývá, pak ke zvýšení nemusí dojít. Jestli jste v přebytku, tak zvýšení nejspíš projde.
Citovat
0 #128 Pavem 2018-09-24 17:10
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Moje bývalá přítelkyně se kterou mám dítě, po mě žádá zvýšení alimentů kvůli zaplacení vysokého nájmu. Já mám ale soudně přikázáno platit 3000 plus 2000 Kč měsíčně. 2000 jsou jako splacení dluhu, protože jsem rok nemohl najít práci. Může ji to soud uznat? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #127 Pracomat.cz 2018-09-19 08:55
Cituji Lucie:
Dobrý den, exmanžel platí alimenty vyměřené před 7 lety: 1700,- na 9-letého syna a 1700,- na 10-letou dceru...


Dobrý den Lucie,

ano, soud by měl vzít v potaz jeho skutečnou výši příjmů a životní úroveň.
Citovat
0 #126 Lucie 2018-09-19 08:33
Dobrý den, exmanžel platí alimenty vyměřené před 7 lety: 1700,- na 9-letého syna a 1700,- na 10-letou dceru. Na nic jiného dětem nepřispívá. Jeho plat neznám, určitě je však přes 20 tis. Stále mi tvrdí, že splácí dluhy z automatů a nezbývají mu peníze ani pro vlastní potřebu. Pokud zažádám o navýšení, bude soud zjišťovat a brát v potaz skutečnou výši jeho splátek?
Citovat
0 #125 Pracomat.cz 2018-09-07 17:49
Cituji Marek:
Dobry den, mel bych dotaz, moji pritelkyni ted uz manzelce...


Dobrý den Marku,

důvod k přestání placení výživného to rozhodně není, o tom by musel rozhodnout soud.
Citovat
0 #124 Marek 2018-09-07 06:06
Dobry den, mel bych dotaz, moji pritelkyni ted uz manzelce, prestal platit vyzivne, je oddani duvod k neplaceni, je studentka a jeste rok bude, dekuji za odpoved
Citovat
0 #123 Pracomat.cz 2018-07-31 16:19
Cituji Štěpánka:
Dobry den,otec me dcery neplati alimenty,teda obcas neco posle ale uz dluzi ....


Dobrý den Štěpánko,

pokud otec neplatí alimenty a jeho dluh na výživném se stále zvětšuje, tak jsou jeho šance na změnu současného stavu jsou slabé.
Citovat
-1 #122 Štěpánka 2018-07-31 11:59
Dobry den,otec me dcery neplati alimenty,teda obcas neco posle ale uz dluzi 60tisic korun a zazadal o upravu pece o dite,dceru mam v peci ja,on ma stanoveny kontakt soudem jednou za 14dni v nedeli na 5hodin,mohu se zeptat jake ma sance u soudu kdyz od poslendiho se dluh jeste navysil?Dekuji za Vasi odpoved.
Citovat
+1 #121 Pracomat.cz 2018-07-18 10:34
Cituji Anna:
Dobrý den.
Chci se zeptat mám syna s ex přítelem,již několik let na nej platím alimenty ale jelikož už spolu nejsme ...


Dobrý den Anno,

doporučuji peníze posílát vždy na účet, ať je jasný důkaz, je že jste peníze odeslala. Na vašem míste, bych se obrátil na soud, s tím že vy svoji část dohody dodržujete a přítel nikoliv. Je mi jasné, že se jedná o velmi nepříjemnou záležitost, zejména pokud váš bývalý přítel "nehraje fér". Ale pořád mu jen ustupovat a bát se jeho výhružek není správná cesta. Jeho tlak by se mohl stále stupňovat.
Citovat
0 #120 Pracomat.cz 2018-07-18 10:27
Cituji Lucie:
Dobrý den,

od září bych chtěla nastoupit na VŠ na kombinované studium. Je mi 24 let a jsem pracující na HPP...

Děkuji za odpověď


Dobrý den Lucie,

pro pobírání výživného je rozhodující zda se dokážete živit sama a nikoliv věk. Práci na HPP, bude pravděpodobně soud považovat jako důkaz toho, že se již zvládnete živit sama, a povinnost platit výživné může na návrh rodiče zrušit.
Citovat
0 #119 Anna 2018-07-17 23:37
Dobrý den.
Chci se zeptat mám syna s ex přítelem,již několik let na nej platím alimenty ale jelikož už spolu nejsme dlouho tak momentálně čekám dítě s budoucím mánzelem . Od té doby co to mu ex zjistil nechce mi zpětné podepsat příjmové doklady a chce peníze posila telegraficky jelikož syna má v péči on.Ted přišel i s vyhruzkou ze mě chce vypsat dokonce z rodného listu. Soudně mam nařízeno posílat peníze na účet jeho sestry ,jelikož on svůj nevlastní a mám stanovenou k nižší částku néz dostává. I přes to ze mu celou dobu platím v Čad nepustí mě za synem mu poprat ani k narozeninám.Nedodrzuje nic z rozsudku co bylo stanoveno.Chci se tedy zeptat jak mám postupovat nechci aby nakonec řekl ze mu na syna neplatim a vypsal mě z rodného listu . Predem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #118 Lucie 2018-07-17 17:07
Dobrý den,

od září bych chtěla nastoupit na VŠ na kombinované studium. Je mi 24 let a jsem pracující na HPP, chtěla bych se zeptat jestli mám stále nárok na alimenty? Když mi není 26 let a od září bych chtěla studovat kombinované studium.

Děkuji za odpověď
Citovat
0 #117 Pracomat.cz 2018-06-19 09:34
Cituji romana:
preji hezky den.
muj pritel ma z minuleho vztahu 4leteho syna....


Dobrý den Romano,

není to zcela přesně jak píšete. Vy pochopitelně na syna svého přítele nic platit nebudete, ale váš příjem se počítá do vaší společné domácnosti a proto se bere, že ani on nemusí na životní výdaje platit tolik, jako by žil sám. Proto je možné, že soud rozhodne, o zvýšení výživného, které bude muset přítel platit.
Citovat
0 #116 romana 2018-06-18 19:51
preji hezky den.
muj pritel ma z minuleho vztahu 4leteho syna. mesicne plati dohodou 3000kc plus plati synovi kabelovou televizi v miste bydliste nezletileho syna. ted probiha soud kdy matka nezletileho chce 6000kc mesicne .pritel ma cca 19tis cisteho. navic zacala vyhrozovat ze chce nechat zapocitat do alimentu i muj prijem aby dostala vic penez.ona ma prijem cca 25tis.
je opravdu mozne abych musela jit k soudu a nasledne platit z me vyplaty na dite se kterym nemam nic spolecneho?
Citovat
0 #115 Pracomat.cz 2018-06-12 09:28
Cituji Honza:
Dobrý den, po roce se rozhodla bejvala přítelkyně dát alimenty k soudu.
Cel rok ji platím 2000kc hotové
...


Dobrý den Honzo,

z pohledu výživného na dítě, je jedno čí vinou skončil vztah. Ale, to že to přítelkyně dá k soudu neznamená, že musí automaticky dojít ke zvýšení výživného. Informace typu, že přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení a bydlí na jiné adrese soud v potaz vzít může. Ale je to vždy individuální a záleží na konkrétním soudci.
Citovat
0 #114 Honza 2018-06-11 15:28
Dobrý den, po roce se rozhodla bejvala přítelkyně dát alimenty k soudu.
Cel rok ji platím 2000kc hotové
Mám stvrzenky od ní podepsané. Do poslední měsíce.

Na vztah skočil její vynou. Našla si jiného přítele a odstěhovala si za nim cca po 2 měsícich ho opustila bydlela sama a po pár měsících si našla jiného přítele.
Bydlí sním ale dávky na bydlení pobira na jiné místo kde bydlí.
A žádá na nezletilou dceru více peněz.
Dohoda byla 3000tis. Ale pak že to stejně dá k soudu aby bylo na obou stranach klid
Bere soud i v potaz ze se porad někde stěhovala bere příspěvek na bydlení a ani nebydlí na té adrese.
Citovat
0 #113 Pracomat.cz 2018-06-07 09:17
Cituji Petr:
Dobrý den.
chci se zeptat,jestli je možné,aby soud nebral v potaz ...


Dobrý den Petře,

soud bere v potaz celkovou životní úroveň posuzovaného. Tedy v teoretickém případě, že máte minimální mzdu a přitom jezdíte v autě za milion, vám soud udělí vyšší alimenty, než kdybyste podobný majetek neměl.
Citovat
0 #112 Petr 2018-06-06 16:37
Dobrý den.
chci se zeptat,jestli je možné,aby soud nebral v potaz výši mého příjmu a počítal mi alimenty z jiné částky,kterou ani nevydělávám?
Citovat
0 #111 Pracomat.cz 2018-05-15 14:07
Cituji Martin:
Dobry den,mám tady dotaz ,moje byvala pritelkyne mam mého syna v peci a u soudu bylo stanoveno z...


Dobrý den Martine,

v případě, že se s ní nelze domluvit, bych se obrátil na soud. Stejně jako je vaše povinnost platit alimenty, tak je i povinnost bývalé partnerky váš umožnit vídat dítě (což schválil soud).
Citovat
+1 #110 Martin 2018-05-15 13:03
Dobry den,mám tady dotaz ,moje byvala pritelkyne mam mého syna v peci a u soudu bylo stanoveno ze mam na nej pravo vždy 5 dni v mesici.Bohuzel byvala pritelkyne mi ho uz nechce davat vůbec ze uz mam na nej zapomenout.fungovalo to pouze cca 3 mesice kdy nebyl problém abych ho mel.platim 3000 alimenty a ted uz ho nevidam vůbec co bych mohl udelat proto aby vse zase fungovalo jak naridil soud?
Citovat
0 #109 Pracomat.cz 2018-05-11 14:16
Cituji Miloslav:
Mám dotaz, je možné aby muž platil ...


Dobrý den Miloslave,

teoreticky to možné je, zákon nestanovuje žádnou fixní minimální hranici.
Citovat
0 #108 Miloslav 2018-05-11 12:50
Mám dotaz, je možné aby muž platil na dvě děti částku 200 Kč a to na každé pouze 100Kč ? Děkuji Vám za odpověď
Citovat
0 #107 Pracomat.cz 2018-05-04 10:47
Cituji andrea:
dobry den,chtela bych se zeptat,byvaly pritel ma na nase dite urcene vyzivne 1000kc...


Dobrý den Andreo,

šanci na zvýšení rozhodně máte, soud nepřihlíží jen k oficiálním příjmům, ale k celkové životní úrovni. Držíme palce, ať se navýšení dočkáte.
Citovat
0 #106 andrea 2018-05-04 10:42
dobry den,chtela bych se zeptat,byvaly pritel ma na nase dite urcene vyzivne 1000kc,chtela bych pozadat o zvyseni ale on ma na papiru pouze brigadu,ale ve skutecnosti ma mnohem vic.mam sanci ze mu soud alimenty zvysi?dekuji
Citovat
0 #105 Pracomat.cz 2018-04-27 10:44
Cituji Tereza:
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda můžu žádat o snížení alimentů ....


Dobrý den Terezo,

o změnu výše výživného má smysl žádat vždy, když se změnila majetkové (příjmová) situace. Z popisu vaší situace mi přijde, že by snížení výživného mohlo vyjít.
Citovat
0 #104 Tereza 2018-04-26 16:13
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda můžu žádat o snížení alimentů na prvního syna na kterého platím 1600kč +1000 Kč dluh, který mi vypočítali za předešlé 3 roky kdy jsem pracovala v jedné firmě. Momentálně jsem na rodičovské dovolené s druhým synem a mám 7100 kč. Plus příspěvky na bydlení. Započítává se do příjmu i příspěvky na bydlení, které se stále každé 3 měsíce? Příspěvek na bydlení by neměl být započítávány jako příjem. Děkuji T.
Citovat
0 #103 Pracomat.cz 2018-04-25 14:31
Cituji Richard:
Dobrý den,
manželka si našla přítele a odchází, u dětí jsme se dohodli na střídavé péči...


Dobrý den Richarde,

za sebe si myslím, že to není bezpomínečně nutné, ale na druhé straně to ničemu neuškodí a může i pomoci. Takže jestli se s manželkou dokážete dohodnout, tak tuto dohodu klidně mějte v relativně detailní podobě. Kdyby se v budoucnu vztahy mezi vámio zhoršili, může to pomoci.
Citovat
0 #102 Richard 2018-04-25 14:16
Dobrý den,
manželka si našla přítele a odchází, u dětí jsme se dohodli na střídavé péči, mám připravenou dohodu. Vypočítali jsme si tabulkově výši výživného, já mám platit více a tak jsem do dohody uvedl, že budu posílat jaok výživné danou částku. Neuvedli jsme, jak jsme k ní dospěli - nyní jsem slyšel názor, že si máme do dohody uvést, kolik by měl jeden druhému platit a že bude po "zápočtu" posílána částka ode mne. Podotýkám, že veškeré náklady na děti (škola, kroužky, sportovní pomůcky, tábory, lékař apod.) hradíme stejným poměrem, děti střídavá péče po týdnu. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #101 Pracomat.cz 2018-04-20 07:27
Cituji SLÁVEK:
DOBRÝ DEN ,JAK JE TO V PŘÍPADĚ ...


Dobrý den,

zkuste se obrátit na www.ochrance.cz/
Citovat
0 #100 SLÁVEK 2018-04-19 16:03
DOBRÝ DEN ,JAK JE TO V PŘÍPADĚ ALIMENTŮ,KDYŽ MI BYLI ODEPŘENY ZÁKLADNÍ LIDSKÁ PRÁVA A SOUDY TO IGNORUJÍ!!!! JSEM RÁD ,ŽE JSEM SI ZACHRÁNIL HOLÝ ŽIVOT!!!!DĚKUJI MOC
Citovat
0 #99 Pracomat.cz 2018-04-13 10:01
Cituji Nikola:
Dobry den, chtela bych se zeptat, s pritelem jsme se rozesli se kterym mam 2 deti, soudne mame urcene vyzivne,....


Dobrý den Nikolo,

sepište a vzájemně si podepište dohodu o zrušení výživného.
Citovat
0 #98 Nikola 2018-04-12 19:18
Dobry den, chtela bych se zeptat, s pritelem jsme se rozesli se kterym mam 2 deti, soudne mame urcene vyzivne,. Jenze jsme se vratili zpet k sobe,. Ma otazka zni da se nejak zrusit rozsudek, nebo po nejake dobe spolecneho ziti se zrusi sam. Dekuju za odpoved.
Citovat
0 #97 Pracomat.cz 2018-03-17 13:45
Cituji Míša:
Alimenty mi vyměřil soud,to je daný. Jde mi o to,že pobírám přídavky ze zahraničí na dítě ..


Dobrý den Míšo,

s tímto bohužel nemám zkušenost. Je možné, že ty dávky jsou ze zákona dané země dedikované k přímému určení na dítě a proto nezabavitelné. Doporučoval bych si to ověřit přímo na úřadě. Když nám poté doplníte výsledek do diskuze, budu vám spolu s ostatními čtenáři vděčný.
Citovat
0 #96 Pracomat.cz 2018-03-16 16:06
Cituji Rudolf:
Děkuji za všechny odpovědi, chtěl bych se ještě zeptat, výměr alimentů se počítá ze mzdy, připočítává se k výměru mzdy i příjem z pronájmu bytu? Pronajímám byt který mám na hypotéku.


Dobrý den Rudolfe,

přihlíží se jak k celkovým příjmům, tak i majetkovým poměrům. Jako hypotetický příklad si představte, že oficiálně pracujete za minimální mzdu a přitom jezdíte v autě za několik milionů. Výživné bude v tom případě určeno výše, než když budete mít stejný příjem a k tomu staré auto.
Citovat
0 #95 Rudolf 2018-03-16 14:13
Děkuji za všechny odpovědi, chtěl bych se ještě zeptat, výměr alimentů se počítá ze mzdy, připočítává se k výměru mzdy i příjem z pronájmu bytu? Pronajímám byt který mám na hypotéku.
Citovat
0 #94 Míša 2018-03-15 19:15
Alimenty mi vyměřil soud,to je daný. Jde mi o to,že pobírám přídavky ze zahraničí na dítě.Soud mi řekl,že mám půlku přídavků co dostanu ze zahraničí dávat bývalé ženě, ale že se na to exekuce nevztahuje. Tak co to znamená,že nevztahuje. Rozumím dobře,že když bych jí půl přídavků ma dítě nedával tak s tím nic nedělají?
Citovat
0 #93 Pracomat.cz 2018-03-15 13:32
Cituji Míša:
Dobrý den.. Otázka zní na exekuci...


Dobrý den Míšo,

jen abych správně chápal váš dotaz. Vy jste otec dítěte, na které máte od soudu určenou platbu výživného? Domnívám se, že soudce mluvil o přednosti alimentů před exekucí. To znamená, že se prvně strhnou peníze na výživné až poté až exekuce.
Citovat
0 #92 Pracomat.cz 2018-03-15 13:25
Cituji Rudolf:

Takže jestli má novej partner s kterým nyní bydlí vysoký výdělek tak navýšení alimentů být nemusí.


Dobrý den Rudolfe,

je to možné, záleží na rozhodnutí soudu.
Citovat
0 #91 Míša 2018-03-15 12:48
Dobrý den.. Otázka zní na exekuci.Měl jsem soud ohledně alimentů. Potom jako dodatek byl,že zda budu pobírat ze zahraničí přídavky na dítě,tak se počítá, že budu půlku přídavků posílat k alimentům co mi vyměřil soud. Po té udělil soudce, že se ale na dětské přísavky exekuce nevztahuje. Prosím, můžete upřesnit, co znamená to slovo, že se nevztahuje exekuce? Dekuji
Citovat
0 #90 Rudolf 2018-03-15 11:30
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Rudolf:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, dítě mám ve střídavě péči...


Dobrý den Rudolfe,

s takovou žádostí může bývalá přítelkyně uspět, pokud se zvýšily potřeba vašeho dítěte, nebo se změnily majetkové (příjmové) poměry na vaší nebo její straně. Když nepracuje, tak nejspíše došlo ke snížení jejích příjmů. Otázkou je jaké jsou celkové majetkové poměry v její nové rodině. Stručně řečeno, návrh na zvýšení alimentů podat může, ale jak o této žádosti rozhodne soud je těžké předjímat.

Takže jestli má novej partner s kterým nyní bydlí vysoký výdělek tak navýšení alimentů být nemusí.
Citovat
0 #89 Pracomat.cz 2018-03-15 09:53
Cituji Rudolf:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, dítě mám ve střídavě péči...


Dobrý den Rudolfe,

s takovou žádostí může bývalá přítelkyně uspět, pokud se zvýšily potřeba vašeho dítěte, nebo se změnily majetkové (příjmové) poměry na vaší nebo její straně. Když nepracuje, tak nejspíše došlo ke snížení jejích příjmů. Otázkou je jaké jsou celkové majetkové poměry v její nové rodině. Stručně řečeno, návrh na zvýšení alimentů podat může, ale jak o této žádosti rozhodne soud je těžké předjímat.
Citovat
0 #88 Rudolf 2018-03-15 09:10
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, dítě mám ve střídavě péči, alimenty stanovil soud z výměru platu. Nyní ale bývalá manželka má dítě s jiným přítelem a nechodí do práce a požaduje vyšší alimenty, má na výšši alimenty nárok? Děkuji moc za zprávu.
Citovat
0 #87 Pracomat.cz 2018-03-13 15:34
Cituji Milena:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na možnost srážky výživného z invalidního důchodu otce. Chci se vyhnout exekučnímu příkazu, vůči otci jsou již exekuční příkazy vydány. On chce prvotně hradit výživné z invalidního důchodu.
Děkuji předem


Dobrý den Mileno,

to že je příjemcem invalidního důchodu, ho nezbavuje povinnosti placení výživného. Takže ano, výživné je možné strhávat i z invalidního důchodu. Ovšem musí mu zbýt tzv. nezabavitelná částka.
Citovat
0 #86 Milena 2018-03-13 14:55
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na možnost srážky výživného z invalidního důchodu otce. Chci se vyhnout exekučnímu příkazu, vůči otci jsou již exekuční příkazy vydány. On chce prvotně hradit výživné z invalidního důchodu.
Děkuji předem
Citovat
0 #85 Pracomat.cz 2018-02-22 14:51
Cituji Martin:
Dobrý den, psal jsem tento dotaz:Martin 2017-02-15 13:17
mám ve střídavé péči dceru, střídáme se po týdnu. Bývalá přítelkyně nyní přišla o práci svým rozhodnutím, kde měla srovnatelný příjem jako mám já, nyní podniká s novým přítelem, resp.mu pomáhá již dlouhodobě v podnikání, myslím že novou práci si hledat ani nebude, ale klesnul jí nyní oficiální přiznaný příjem a určitě zažádá o zvýšení výživného. Jaké faktory se zde budou posuzovat, co když nebude chtít již nikdy pracovat a bude jí "načerno" zaměstnávat současný přitel, nebo jí bude vyplácet jen oficialně min.mzdu a ona bude chtít po mě doplácet na výživném? Má i další nezdanitelné přivýdělky o kterých soud ale nevěděl, v době když se stanovovalo výživné.
děkuji za vaši radu ///
22.2.18 a jak jsem předpokládal tak proběhl soud o zvýšení alimentů při střídavé péči ze strany matky. Soud i OSPOD přihlíželi pouze na mzdu kterou mám já a kterou má matka(zaměstnaná je za oficiálně nejnižší mzdu, zbytek dorovnáván na ruku + má další "černé" příjmy).Co se týče školy, kroužků, sportu, vždy jdeme s náklady na půl, šatím si dceru sám, vím jaké jsou náklady a se zvýšením jsem nesouhlasil, neboť by peníze spotřebovávala matka pro své účely, soud i přes můj nesouhlas a argumenty -důkazy zvedl výživné s tím, že prý soudce je od toho,aby nás dovedl k nějaké dohodě, kompromisu. Matka však s touto částkou nově stanovenou soudem nesouhlasí a počítám s tím,že se odvolá - chce víc, tak jak jí poradila pracovníce OSPOD. Jak se bránit dál v tomto případě? Proč otcové nemají stejná práva v tomto státě jako matky ? Proč soud nezkoumá jak to opravdu je, proč OSPOD přihlíží pouze na tabulky a ne realné potřeby a náklady dcery ? Jen pro info, matka disponuje majetkem ( já ne) , větším bytem a i si přivydělává, což ale nikde nevykazuje. Lze v tomto případě zažádat o dceru do výhradní péče, když matka tvrdí, že je finančně na tom bídně? Hlavně do této situace se dostala sama svým rozhodnutím, kdy opustila dobře placené místo, v okolí jsou ale podobně placená místa, ale ona nechce změnit zaměstnání.


Dobrý den Martine,

soud "by měl" přihlížet k majetkovým poměrům, ne jen k oficiálním příjmům. To měl je v uvozovkách schválně. Jako všechno je o tom člověku (v tomto případě) soudci, který situaci řeší. Doporučoval bych vám situaci konzultovat s nějakým zkušenějším advokátem na rodinné právo. Obávám se, že sám za těchto podmínek budete mít velmi malou šanci.
Citovat
0 #84 Martin 2018-02-22 13:10
Dobrý den, psal jsem tento dotaz:Martin 2017-02-15 13:17
mám ve střídavé péči dceru, střídáme se po týdnu. Bývalá přítelkyně nyní přišla o práci svým rozhodnutím, kde měla srovnatelný příjem jako mám já, nyní podniká s novým přítelem, resp.mu pomáhá již dlouhodobě v podnikání, myslím že novou práci si hledat ani nebude, ale klesnul jí nyní oficiální přiznaný příjem a určitě zažádá o zvýšení výživného. Jaké faktory se zde budou posuzovat, co když nebude chtít již nikdy pracovat a bude jí "načerno" zaměstnávat současný přitel, nebo jí bude vyplácet jen oficialně min.mzdu a ona bude chtít po mě doplácet na výživném? Má i další nezdanitelné přivýdělky o kterých soud ale nevěděl, v době když se stanovovalo výživné.
děkuji za vaši radu ///
22.2.18 a jak jsem předpokládal tak proběhl soud o zvýšení alimentů při střídavé péči ze strany matky. Soud i OSPOD přihlíželi pouze na mzdu kterou mám já a kterou má matka(zaměstnaná je za oficiálně nejnižší mzdu, zbytek dorovnáván na ruku + má další "černé" příjmy).Co se týče školy, kroužků, sportu, vždy jdeme s náklady na půl, šatím si dceru sám, vím jaké jsou náklady a se zvýšením jsem nesouhlasil, neboť by peníze spotřebovávala matka pro své účely, soud i přes můj nesouhlas a argumenty -důkazy zvedl výživné s tím, že prý soudce je od toho,aby nás dovedl k nějaké dohodě, kompromisu. Matka však s touto částkou nově stanovenou soudem nesouhlasí a počítám s tím,že se odvolá - chce víc, tak jak jí poradila pracovníce OSPOD. Jak se bránit dál v tomto případě? Proč otcové nemají stejná práva v tomto státě jako matky ? Proč soud nezkoumá jak to opravdu je, proč OSPOD přihlíží pouze na tabulky a ne realné potřeby a náklady dcery ? Jen pro info, matka disponuje majetkem ( já ne) , větším bytem a i si přivydělává, což ale nikde nevykazuje. Lze v tomto případě zažádat o dceru do výhradní péče, když matka tvrdí, že je finančně na tom bídně? Hlavně do této situace se dostala sama svým rozhodnutím, kdy opustila dobře placené místo, v okolí jsou ale podobně placená místa, ale ona nechce změnit zaměstnání.
Citovat
0 #83 Pracomat.cz 2018-02-16 10:46
Dobrý den Lucie,

pokud se s partnerem domluvíte na uhrazení potřebné částky, aby bylo uhrazeno jak výživné, tak i dluh, tak si myslím že ano.
Citovat
-1 #82 Lucie 2018-02-16 08:22
Dobrý den chtěla jsem se zeptat bývalý partner mi zaslal složenkou dluh na výživného ale zapomněl mi napsat na tu složenku dluh výživné napsal tam jenom výživné můžu to brát jako výživné a ne dluh i když soudem mám určenou jinou částku
Citovat
0 #81 Pracomat.cz 2018-02-02 13:11
Dobrý den Jarmilo,

na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Na další povolání se nepřipravuje a měla by být schopna si sama vydělávat. Na druhou stranu je nezletilá. Zkusil bych se domluvit s otcem na snížení výživného a pokud nebude souhlasit, tak bude muset rozhodnout soud. Jeho výsledek lze jen odhadovat.
Citovat
0 #80 Jarmila Krajčíková 2018-02-02 01:53
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na situaci,když jsou manželé v rozvodovém řízení a na nezletilou dceru bylo určeno svěření do péče matky a otec má platit výživné. Dotaz zní: dcera po půlroce ukončila studium a tím ,že si najde jinou školu a ta bude až od září, V době od února do září si chce při čekání na zahájení školního roku přivydělávat formou brigády. Musí otec platit výživné i za dobu,kdy nestuduje? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #79 Pracomat.cz 2018-01-30 14:41
Dobrý den Dano,

rozhodně vás nemůže nic nutit podepisovat. Pokud s návrhem nesouhlásíte, nepodepisujte ho. Otec bude muset svůj návrh přednést před soudem, pokud na něm bude trvat.
Citovat
0 #78 Dana 2018-01-29 14:51
Dobrý den, po rozvodu mám v peči již třináct let dceru.Teď chce otec střídavou peči dva roky před její plnoletostí.Nechce jít k soudu na změnu péče jen chce abych mu podepsala papír, že se vzdávám výživného na dceru a budu mu hradit polovinu mimořádných výdajů na ní.Může takhle mě nutit bez soudu něco podepisovat?Já střídavou peči ani dcera nechceme,ale on na nás tlačí,že chce tuhle péči.
Citovat
0 #77 Pracomat.cz 2018-01-18 17:18
Dobrý den,

v takové situaci si myslím, že je dobré obrátit se na soud. Důkazní povinnost v tomto případě není na vás, ale soud zjišťuje životní úroveň bývalého partnera. Tím řeší situaci, kdy má oficiálně minimální příjem, ale přitom se evidetně žije nad poměry tohoto příjmu.
Citovat
0 #76 Pelyněk 2018-01-18 11:57
Neádvno jsem se o to zajímal a existuje možnost pomocí exekuce zabavit řidičák. JUDr. Ota Klekner o tom hovoří jako o dost účiné metodě. Rozhovor byl v rádiu český rozhlas server.
Citovat
-1 #75 Misa 2018-01-17 17:22
Dobry den , mam dotaz od konce zari jsem na materske. V listopadu se mi narodila dcera. S otcem nejsme spolu. Vim ze ma vyzivovaci povinnost vuci male i vuci me. A stale mi plati jen na malou. A jeste uplny pakatel pri jeho vysokem platu cca 50 000,- na pasce ma udajne uveden plat 12000,- z toho plati na dalsi 3 deti pokud pujdu k soudu jak dokazu ze bere vic nez uvadi. Ja beru jen materskou a z toho poplatim poplatky a vic nemam. Stale si mysli ze platit i na me je jen muj vymysl .
Citovat
0 #74 Pracomat.cz 2018-01-17 17:16
Dobrý den Andreo,

výše alimentů by měla odrážet změnu životní situace manžela. Zjednodušeně řečeno, pokud vydělává více, můžete se s ním domluvit či se obrátit na soud o zvýšení výživného. Pokud mu příjem poklesl je situace opačná. Tedy neměl by sám od sebe změnit výši výživného, ale měl by se s vámi domluvit a pokud s tím nebudete souhlasit, může se i on obrátit na soud, aby rozhodl.
Citovat
-1 #73 Andrea 2018-01-17 13:48
Dobrý den,bývalý manžel pracuje v zahraničí,soud mu stanovil výživné 7000 Kč na dítě věku 15 let. Je opět ženatý, jinou vyživovací povinnost nemá. Nyní je v pracovní neschopnosti na několik měsíců a údajně nemá nárok na výplatu nemocenského pojištění, ikdyž si zdravotní pojištění platí.Výživné mi chce měsíčně nyní platit jen do výše 38%. Má na to nárok?
Citovat
0 #72 Pracomat.cz 2018-01-14 12:06
Dobrý den Dášo,

na vašem místě bych to zkusil. Se snížením vašeho úvazku došlo jistě i ke snížení rodinného příjmu. Můžete se prvně zkusit přímo domluvit s bývalým přítelem, třeba bude mít pochopení. Další možností je podat žádost na soud.Soud pak rozhodne s ohledem na aktuální situaci vašeho bývalého přítele. Je možné, že zvýšení bude malé či dokonce žádné, ale za pokus to stojí.
Citovat
+1 #71 Dáša 2018-01-13 18:25
Dobrý den, bývalý přítel na dceru (17 a půl) platí 2000 Kč. Mám ČI důchod a od října mám práci pouze na 4 hod. Vím, že bývalý přítel měl dlouhodobější problém s prací, nevím kde pracuje a zda má opravdu jen práci na dohodu. S dcerou se nestýká. Má význam žádat alespoň o malé zvýšení? Novou rodinu nemáme. Nerada bych podávala žádost, chodila k soudu a nakonec byla za potvoru, která chce oškubat chudáka otce...
Citovat
0 #70 Pracomat.cz 2018-01-08 10:18
Dobrý den Viktorie,

výživné soud neurčuje jen z platu, ale z celkové životní úrovně. Proto je těžké předjímat jaká by byla výše výživného. Podobně je na tom i výživné na bývalou manželku. Soud například přihlíží k těmto věcem: jak dlouho manželství trvalo, jak dlouho už je rozvedeno nebo zda se bývalá manželka v době trvání manželství podílela na péči o rodinnou domácnost.
Citovat
0 #69 Viktoria 2018-01-08 08:42
Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat. Můj přítel ma z předešlého vztahu dvouleteho chlapečka, bývala přítelkýně po roce jejích rozchodu zažádala soudně o výživné na ditě (2500,- Kč) i když ji partner plati 10000,-Kč. Kolik může soud vypočitat výživně z jeho platu 1800 Euro, pokud by žádála o víc a jestli má povinnost platit výživné i na bývalou partnerku když ještě bude na mateřské dovolené rok. Přítel chce radši založit na kluka spořici účet, penize co dostané matka ditěte,i kdyby byla ta nejvisší částka, na ditě ve dvou letech numusí použit.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #68 Pracomat.cz 2018-01-04 14:35
Dobrý den Moniko,

chápu, že se jedná o velmi obtížnou situaci a odpověď je stejná jako u příspěvku výše. Jen doplním, že kromě soudu je to ještě možnost obrátit se na exekutorskou komoru a řešit to formou exekuce.
Citovat
0 #67 monika 2018-01-04 12:10
Dobry den,prosim,kam se mohu obratit,kdyz byvali pritel neplati pravidelne,jak castku tak v mesicich. Alimenty ma urcene soudem,kdy castka 1200kc ma byt splatna do 15. v mesici. Nedodrzuje termin,posila i ke konci mesice a jeste k tomu o hodne nizsi castku,treba jen 600 ci 100kc. Je si vedom,ze pokud nezaplati 4 mesice po sobe,je to trestny cin. Takze se stane,ze nezaplati jeden ci dva mesice a opet posle o hodne nizsi castku,nez ma. Prosim,kam se mohu obratit. Je v tomto ohledu nejaka spravedlnos v tomto state?
Citovat
0 #66 Pracomat.cz 2018-01-02 10:41
Dobrý den,

možnosti máte dvě. Tou první je domluvit se přímo s otcem vaší dcery a pokud nebudete spokojena s výší výživného, tak vám nezbyde než se obrátit na soud.
Citovat
0 #65 Hanisek 2018-01-01 20:12
Dobrý den chtěla bych se zeptat.Kam se obrátit .Otec mě dcery neplatil 9 let teď je ve vězení tři roky a chodí pár korun .Ne bude výživného 1500 a ani dluh .Který celkově za 9 let byl 150 000.
Citovat
0 #64 Pracomat.cz 2017-12-19 10:33
Dobrý den Jane,

horní hranice věku pro přiznání výživného není zákonem omezena. Na druhou stranu platí §96 Zákona o rodině - Výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Pokud se synem nedomluvíte na minimálním, nebo žádném výživném (dohodu mějte písemně), tak se obraťte na soud. Odhaduji, že se přikloní spíše na vaši stranu.
Citovat
+1 #63 Jan Nemet 2017-12-18 16:30
Dobrý den,chci se zeptat synovi je 26 let,má gympl a vysokou školu,,bakalaře"a nyní chodí na vysokou aby byl inženýr.Jak je to s placením alimentů.Děkuji
Citovat
0 #62 Pracomat.cz 2017-12-18 12:29
Dobrý den Martino,

pokud se o výživném nedomluvíte sami, rozhoduje okresní soud, na který se v tom případě musíte obratít.
Citovat
0 #61 Martina 2017-12-17 17:22
Dobrý den, chci se zeptat kam musím zajít když chci vyřídit vyživovací povinnosti manžela na mě. Jsem v 7.měsíci těhotenství a kromě nemocenské nemám žádný příjem. On mi žádné peníze nedává a tudíž nemám ani na zaplacení nájmu, proto stále žijeme v jednom bytě on se nechce odstěhovat,aby mi nemusel dávat peníze i když je smlouva o pronájmu psaná pouze na mě. Můžete mi prosím poradit kam zajít a jak dostat manžela z bytu? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #60 Pracomat.cz 2017-11-29 20:35
Dobrý den,

soud by v tomto případě pravděpodobně uznal, že dcera je již schopna se sama živit a nemá nárok na alimenty.
Citovat
0 #59 VLASTIK 2017-11-29 15:32
Dobry den dcera chce ukoncit skolu pred koncem skolniho roku a chce pracovat je ji 22let.A pokud bude pracovat a pote zase bude chtit do skoly ma pak narok opet na alimenty
Citovat
0 #58 Pracomat.cz 2017-11-23 14:17
Dobrý den Zlato,

s ohledem na to, že dluh vzniknul ještě před dospělostí vašeho syna, tak je to otcův závazek vůči matce.
Citovat
0 #57 Zlata 2017-11-23 11:00
Dobrý den, do synových 18 let vznikl na výživném dluh cca 170 000,- Je stanovena soudní exekuce, která zatím není z čeho strhávat. Chci se zeptat komu náleží splátka tohoto dlužného výživného (pokud by nějaká byla)matce nebo synovi? Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #56 Pracomat.cz 2017-11-16 20:28
Dobrý den Aleno,

došlo ke změně životní situace u přítelovi ex a velice pravděpodobně o zvýšení jejího příjmu. Zkuste se s ní domluvit na snížení alimentů. Pokud nebudete souhlasit, můžete se obrátit na soud.
Citovat
0 #55 Alena 2017-11-16 14:28
Dobrý den, přítel je rozvedený a má deti ve střídave peci. Přesto posila alimenty, protoze paní dotyčná přiznala malý příjem. Ted se ale znovu vdala. Ma smysl zadat o zrušeni alimentu? Předem děkuji
Citovat
0 #54 Pracomat.cz 2017-11-08 09:44
Dobrý den Nikolo,

v první řadě je důležité zda má váš přítel písemně doloženo (podepsáno bývalou partnerkou), že se dohodli na snížení výše alimentů. Pokud tento dokument k dispozici má, pak se nemusí ničeho obávat a u soudu uspěje. V případě, že tato dohoda byla jen ústní, tak se bude vašemu příteli těžko prokazovat a těžko odhadovat rozhodnutí soudu.
Citovat
0 #53 NIKOLA 2017-11-07 11:22
Dobrý den. Mám přítele který je od roku 2015 rozvedený a soud mu určil pri jeho výplatě (10 000) alimenty na 2 deti 6000 korun. Vše platil tak jak má. Ale v srpnu loňského roku se nám narodil syn tak se z bývalou manželkou dohodli ze bude posílat na děti jen 4000 ona s tím souhlasila. Jenže letos v září ho dala k soudu s tím ze neplatí a má exekuci na plat. U soudu se hájila tím ze je těhotná a je na neschopence a potřebuje peníze. Je možné aby soud tu exekuci úplne zastavil? S tím ze při jeho výplate mel snahu aspoň platit ty 4000 i když se tak domluvili?? Dekuju za odpoved
Citovat
0 #52 Pracomat.cz 2017-11-01 09:12
Dobrý den Iveto,

právo žádat má, ale myslím si že soud by jí nejspíše nevyhověl. Jak už jsme několikrát psali, je to vždycky individuální a soud při rozhodování zvažuje více faktorů. Ale s jednou vystudovanou vš bude dcera pravděpodobně považována za schopnou se živit sama.
Citovat
0 #51 Iveta 2017-10-31 13:48
Dobrý den, má dcera 22 let vystudovala UJEP a teď studuje druhou VŠ navazujícího Mgr v Praze. Má právo žádat o výživné, když má ukončenou jednu VŠ? děkuji za odpověď
Citovat
0 #50 Pracomat.cz 2017-10-29 20:33
Dobrý den Andreo,

v zásadě se jedná o stejnou otázku jako u Nikoly hned na vámi. A i odpověď je stejná. Soud pravděpodobně rozhodne, že je dcera se schopna uživit sama. Ale záleží na více okolnostech, např. v jak drahém bytě žije, kolik si na Dpč vydělá atd.. Proto nelze výsledek předem s jistotou předjímat, soud musí zvážit všechny fakta.
Citovat
0 #49 Pracomat.cz 2017-10-29 20:30
Dobrý den Nikolo,

jak píši v příspěvku o něco výše, tak se dálkové studium na vysoké škole obvykle nepovažuje za přípravu na budoucí povolání. Pokud by se to dostalo až k soudu, tak souhlasím s názorem právníka a velice pravděpodobně by soud žádosti vaší sestry nevyhověl.
Citovat
0 #48 Andrea 2017-10-28 20:41
Dobry den, ma dcera nyni studuje kombinovane studium a pracuje u toho na Dpc, bydlí nyní sama v byte, ktery ale nezvlada platit sama (resp.uzivit byt a sebe ). Ma otazka zni, zda je manzel povinen nadale platit alimenty, ci tato povinnost zanikla nastupem dcery na kombinovane VŠ studium? Dekuji za odpoved.
Citovat
0 #47 Nikola 2017-10-28 13:04
Dobrý den, sestře je 21let, v lednu se jí narodí miminko. Chce si dálkově dodělat školu, žije u matky a po otci chce alimenty. Tak mě zajímá jestli na to má nárok či nikoliv. Na sociálce ji řekli že nárok má, mě zase bylo od právníka řečeno že ne.
Citovat
0 #46 Pracomat.cz 2017-10-27 14:17
Dobrý den Luboši,

pokud dcera studuje vysokou školu dálkově a navíc má brigádu, je se pravděpodobně schopna živit a vyživovací povinnost tak zaniká. Ideální postup je písemně uzavřít dohodu o ukončení vyživovací povinnosti, kterou dcera podepíše. Pokud s tím nebude souhlasit, musíte se obrátit na soud, který rozhodne zda může vyživovací povinnost skončit.
Citovat
0 #45 luboš 2017-10-27 10:42
dobrý den dcera dokončila školu a ted je na brigádě a studuje vysokou školu dálkově musím platit alimenty děkuji
Citovat
0 #44 Pracomat.cz 2017-10-23 16:14
Dobrý den Míšo,

ano možné to je. Ideální je domluvit se na výši výživného přímo s bývalým partnerem. Pokud se nedomluvíte bude to řešit soud, ten rozhoduje podle životní úrovně vašeho bývalého partnera a nikoliv jen podle výše jeho příjmů.
Citovat
0 #43 Misa 2017-10-23 11:26
Dobry den chci se zeptat . Za mesic mam rodit a s otcem ditete vlastne uz od nejakeho ctvrteho mesice spolu nejsme. Chci ae zeptat mohu pozadovat po narozeni dcery aby byvaly platil na dite urcitou castku a urcitou castku i na me?? Uz ted jsem na materske a z toho nejsem schopna utahnout byt a jeste dalsi poplatky . Dale se chci zeptat mohu nejak dokazat ze vydelava mnohem vic nez mu zamestnavatel uvadi na vyplatni pasce??
Citovat
0 #42 Pracomat.cz 2017-10-11 10:11
Dobrý den Petře,

pokud jste se oba na výši alimentů dohodli, není důvod aby ji řešil, případně měnil soud. Výplata alimentů v hotovosti je možná, přesto doporučuji provádět platbu přes bankovní účet, pak je evidentní, že je pravidelně platíte. Při platbě hotově si nechte pokaždé podepsat převzetí peněz druhou stranou.
Citovat
0 #41 Petr 2017-10-10 17:22
Dobrý den,mám dotaz,přítelkyně se odstěhovala se synem do jiného bytu,trvalé bydliště zatím má u mě,peníze za výživné jsem jí dal na ruku,zajímá mě,pokud bude potřeboavat dostat dávky na bydleni nebo na dítě,tak musí mít potvrzení od soudu o placení alimentech nebo stačí dohoda potvrzená notářem a ještě jedna otázka,dohodli jsme se oba dva na určité částce na alimenty,zajímá mě,když by to řešil soud,tak jestli vezme v úvahu naší dohodu o alimentech(dohodlou částku,s kterou souhlasíme oba dva)nebo vyměří sami jinou částku,děkuji za odpověd.
Přeji hezký den.
Citovat
0 #40 Pracomat.cz 2017-10-04 19:11
Dobrý den Lenko,

Pokud syn nebude dál studovat, končí vyživovací povinnost ukončením studia, případně vykonáním opravné zkoušky či vyloučením ze studia. Od té chvíle je totiž schopen se sám živit. Na výživné tedy nemá nárok a je na vás, jak se s plátcem výživného domluvíte.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit