Za jakých podmínek máte nárok na výživné a jaké je výše alimentů v 2021? Může se otec dítěte vyživovací povinnosti vyhnout? Do kdy platím výživné? Podívejme se spolu na základní informace o této problematice.
Vyživovací povinnost
Obecně je známý fakt, že existuje výživné na dítě nebo výživné na manželku. Výživné je obšírně řešeno v Občanském Zákoníku a ten říká, že vyživovací povinnost mají i dospělé děti, které se starají o svoje nemohoucí rodiče nebo rodiče v důchodu. Pokud někdo tuto povinnost nerespektuje a neplatí alimenty, můžete na něj podat trestní oznámení.
Výše výživného
Kolik je výživné na dítě
V ČR jsou dvě možnosti, jak určit výši výživného.
- dohoda mezi rodiči
- soudním rozhodnutím
V případě, že se rodiče domluví sami, rozhodně doporučujeme mít tuto dohodu písemně a mít ji úředně ověřenou. Předejdete tak případným nedorozuměním v budoucnu.
Za situace, kdy ke shodě nedojde, se otázka výživného dostane k soudu. Ani soud nemá pro výživné exaktní kalkulačku, která přesně stanoví jeho výši. Existuje doporučené rozmezí, které ale soud nemusí vzít v potaz. Pokud návrh na výživné musí řešit soud a jedná se o výživné pro nezletilé dítě, neplatí se v tomto sporu žádné poplatky. Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty.
Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy. Soudem určené výživné se už nedaní. Bere se ale jako příjem pro výpočet různých sociálních dávek.
Výživné na dítě tabulka s doporučenou výší alimentů
Věk dítěte | Výše výživného v % z čisté mzdy |
0 - 5 let | 11 - 15% |
6 - 9 let | 13 - 17% |
10 - 14 let | 15 - 19% |
15 - 17 let | 16 - 22% |
18 let a více | 19 - 25% |
Kritéria podle kterých soud volí výši alimentů:
- majetková situace rodiče s vyživovací povinností
- výše jeho příjmů
- výše jeho výdajů
- potřeby vyživovaného dítěte - zdravotní pomůcky či indispozice
Typická výše alimentů přiznaná soudem se v ČR pohybuje mezi 2 000 a 6 000 Kč.
Jak na výpočet alimentů
Alimenty, neboli výživné jsou peníze, které jsou určeny pro zajištění kvalitního a plnohodnotného života potomka. Primárně jsou určeny pro zajištění živobytí, bydlení, stravy, oblečení, školy, sportovních a dalších aktivit atd... Obecně platí, že dítě by mělo mít stejnou úroveň jako jeho rodiče. V České republice je obvyklé, že výživné platí rodič, který nežije ve společné domácnosti s dítětem. Zde je důležité, že peníze jsou určené pro dítě. I když s nimi do jeho plnoletosti nakládá druhý rodič (který má dítě ve výlučné péči), tak tyto peníze může využívat jen na zajištění potřeb dítěte a nikoliv pro svoji potřebu.
Do kdy platit alimenty
První otázkou je, do jakého věku trvá vyživovací povinnost
Ta není zákonem fixně omezena věkem. Obecně platí během doby studií potomka, tedy do doby než je dítě schopno se samo živit. Samozřejmě pokud potomek studuje ještě ve 30ti letech svoji druhou vysokou školu, je otázkou zda se již není schopen uživit sám a zda je vhodné obrátit se na soud se žádostí o zrušení výživného. Vyživovací povinnost rovněž končí v případě, kdy se dítě vdá či ožení.
Druhou kdy a jak často alimenty platit
Je povinnost platit dopředu pro daný měsíc. Např. alimenty za květen, by měly být doručený vyživované osobě nejpozději na začátku tohoto měsíce (května).
Komu platit alimenty?
V případě výživného na nezletilé dítě, se alimenty platí osobě, která ho má ve svěřené péči. Nejčastěji se jedná o matku nebo otce.
U výživného na zletilé dítě (tj. starší 18ti let), se platí přímo vyživovanému.
Povinnost platit alimenty ruší soud, poté co mu dojde návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Tento návrh musí plátce výživného pod soudu sám, alimenty na dítě starší 18 let musíte platit i když vyživovaná osoba nemá status studenta - ruší ji až výše zmiňovaný návrh.
Co dělat když dohoda o výživném nefunguje?
Pokud vyživovatel dlouhodobě neplní svoje povinnosti a existuje dluh na výživném, je jako krajní řešení možné zvolit exekuční řízení. Stačí kontaktovat okresní soud v místě vašeho trvalého bydliště a podat návrh na exekuci. Pokud jej soud schválí, probíhá splácení dlužného výživného nejčastěji formou srážek ze mzdy.
Další možností jak získat alimenty zpětně, je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. To je možné podat pokud je výživné dlužné za více než 4 měsíce. Dotyčné osobě hrozí nepodmíněný trest - vězení. Mnoho rodičů však tohoto pravidla zneužívá. Každé 3 měsíce zaplatí část alimentů a takto se de facto zbavují vyživovací povinnosti.
Snížení výživného
Návrh na snížení výživného se opět podává k soudu. Ten může jeho výši změnit, pokud došlo ke zhoršení příjmové a majetkové situace u osoby povinné platit alimenty. Stejně tak je možná i opačná situace, tedy zvýšení výživného. Tuto změnu rovněž řeší soud.
Pokud jde o snížení výživného zpětně, tak u nezletilého dítěte se spotřebované výživné nevrací.
Další typy výživného
Výživné na rozvedenou manželku nebo manžela
Občanský zákoník stanovuje povinnost platit výživné rozvedeného manžela (manželky), za předpokladu že se není schopen sám uživit a důvod této neschopnosti má původ v manželství. Prvotní domluva je opět v rukou bývalých manželů, ale pokud k dohodě nedojde, tak výživné na manželku po rozvodu řeší soud. Asi nejčastější situací je, že soud řeší výživné na matku dítěte, která nemá schopnost pracovat a tím pádem ani uživit své dítě.
Výživné na neprovdanou matku
Stále platí povinnost pravděpodobného otce poskytnout výživné po dobu 2 let od narození dítěte. Také jí v přiměřeném rozsahu, poskytnout úhradu nákladů spojených s těhotenstvím. Opět platí, že definice v zákoně je poměrně volná a spory okolo výživného neprovdané matky často rozhoduje soud.
Výživné na rodiče
Jedná se o tzv. obrácené výživné, ve kterém potomek platí výživné svému rodiči či rodičům. Zákon o rodině v § 915 uvádí : "Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů." A toto platí oboustranně. Tedy i na případ, že životní úroveň potomka je výrazně vyšší než životní úroveň rodičů. Případů kdy se rodiče obrátí na soud jsou však jen desítky ročně. Dle statistik ministerstva spravedlnosti. Samozřejmě to neznamená, že je třeba platit rodičům hned poté, co začne potom vydělávat. Tato povinnost nastává tehdy, když jsou rodiče nemohoucí nebo nemají dostatek peněz na svoji obživu - například když mají nízký invalidní či starobní důchod.
V případě, že je v rodině více dětí, tak se vyživovací povinnost týká všech z nich. Dále platí, že výživné nesmí být v rozporu s dobrými mravy. To zahrnuje třeba situaci, kdy rodiče zanedbávali svého potomka a až ve chvíli, kdy se stal úspěšným, po něm požadují výživné. Rovněž bude v podobné situaci i rodič, který je nezaměstnaný a aktivně si nehledá další práci.
Střídavá péče a alimenty
Výživné při střídavé péči se určuje obdobně jako v předchozích případech - nejprve je otázka střídavé péče a výživného v rukou bývalých manželů a pokud nedojde k dohodě, určuje výši alimentů při střídavé péči soud. Ten opět přihlíží k majetkovým poměrům obou rodičů a snaží se, aby dítě ve střídavé péči mělo stejné podmínky jako před rozvodem.
Rozdělení sourozenců
Jedná se v České Republice o poměrně málo využívaný model, kdy má rozvádějící se pár více než jedno dítě. Jak už je z názvu patrné, každý z rodičů si při rozvodu nechává jedno dítě (či více, při větším počtu sourozenců). Důvodem, proč se soud může rozhodnout pro tuto variantu je například velmi silná citová vazba dítěte na rodiče, nebo extrémně špatné vztahy mezi sourozenci.
Modely svěření dítěte do péče
V ČR se používají čtyři různé formy svěření dítěte do péče:
- výlučná péče jednoho z rodičů
- společná péče
- střídavá péče
- svěření do péče jiné osoby
Výlučná péče jednoho z rodičů je nejčastěji využívané řešení v rámci naší republiky. Rodiče se na něm buď domluví, nebo je nařízeno soudem. Svěření do péče jiné osoby se využívá za situace kdy rodiče nejsou schopni se o dítě postarat (třeba mladiství), nebo zemřeli.
Žádost o alimenty vzory:
žádost o výživné pro zletilé dítě
návrh na snížení výživného vzor
Komentáře
Dobrý den Ondřeji,
jednou možností je zrušení osvojení dítěte. To probíhá jen v opravdu výjimečných případech. Každopádně i tato možnost je časově omezena, viz občanský zákoník §840:
2) Osvojení nelze zrušit po uplynutí tří let od rozhodnutí o osvojení. To neplatí, je-li osvojení v rozporu se zákonem.
Každopádně předpokládám, že nic takového nechcete a chcete s dcerou i nadále udržovat vztah. Samozřejmě je možnost obrátit se na soud (a pokud domluva s matkou nikam nepovede, tak přesně to bych udělal), a požádat o snížení či zrušení alimentů. Těžko odhadovat jak to dopadne, obecně jsou soudy bohužel častěji na straně matek.
Dobrý den Pavle,
můžete se zkusit se synem domluvit (samozřejmě písemně) na snížení výživného, případně se zkusit obrátit na soud s žádostí o snížení výživného. Nemůžete však (ani matka) sám od sebe snížit vyplácenou částku.
Dobrý den Renáto,
jsou dvě možnosti řešení situace. Buď vzájemná dohoda mezi dcerou a otcem o zrušení výživného - rozhodně doporučuji písemnou formu. Dohoda nemá předepsány žádné formální náležitosti. Určitě by však mělo obsahovat identifikaci obou stran, datum ke kterému dochází k ukončení výživného a podpisy obou stran. Další možností je podat k soudu návrh na zrušení výživného. Ten se podává k okresnímu soudu podle trvalého bydliště dítěte.
Dobrý den Martine,
obávám se, že sám od sebe nemůžete. Musíte platit stanové výživné, pokud zaplatíte nižší výši, mohla by toho matka zneužít a použít to jako fakt, že "neplatíte". Fakt, že jste synovi koupil boty ze svého byste poměrně složitě dokazoval a obávám se, že by vás to stálo mnohem více času a peněz, než kolik stály ty boty.
u soudu jsme se s matkou dohodli na výživném pro syna 4.100,- Kč měsíčně, což pravidelně platím. Matka stále tvrdí, že částka je naprosto nedostatečná, i když syn tráví téměř polovinu času se mnou a financuji i jiné věci pro jeho potřebu. Bohužel synovi nebyla schopna zajistit zimní boty v ceně 1.500,- Kč, proto jsem mu je zajistil a zaplatil. Odmítá mi tuto částku proplatit a mne zajímá, zda mohu poslat jeden měsíc výživné o tuto částku nižší.
Děkuji.
Dobrý den Jano,
je mi jasné, že praxe není tak snadná jak by se podle zákona mohlo zdát, ale přesto vám doporučím ať vynecháte slovní domluvy a obrátí se s žádostí o výživné na soud. Plnoletá dcera sama za sebe a za nezletilého syna to musíte udělat vy. Možná sám tento akt bude motivovat ex-manžela k tomu, aby se "více snažil". Držím palce, ať se výživného dočkáte co nejdříve.
Předem velice děkuji za radu.
Jana
Dobrý den Kamilo,
otec nemůže sám o sobě rozhodnout o ukončení vyživovací povinnosti. Dokud soud nerozhodne jinak, nebo dcera nezačne pracovat, tak vyživovací povinnost stále trvá.
Dobrý den Marie,
předpokládám, že nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti a proto se ještě není schopen sám uživit. Nárok na výživné tedy nejspíše mít bude. Plátce výživného může podat žádost k soudu o ukončení výživného, v takových případech žádosti může vyhovět.
syn ukončil studium, v září se šel registrovat na ÚP. Má nárok na výživné ještě i v tomto měsíci?
Děkuji.
Dobrý den Iveto,
po dosažení plnoletosti náleží výživné přímo dítěti a nikoliv jeho zákonnému zástupci. Nejrozumnější je, aby si dcera založila účet a peníze byly zasílány přímo na něj. Co se týče zrušení vyživovací povinnosti, je dobré podat návrh na její ukončení k soudu - pokud dcera skutečně nenastoupí na vysokou školu a začne být schopna se sama uživit.
manželova dcera brzy dosáhne plnoletosti. Zatím stále studuje střední školu. Alimenty, které jsou soudně dané, posíláme pravidelně její matce. Jak je to po dosažení zletilosti? Můžeme začít posílat alimenty přímo dceři, která s matkou bydlí? Nevlastní dcera zatím nemá ani vlastní účet..tak nevím, jak to případně řešit.
Můj druhý dotaz je, zda pokud nevlastní dítě nenastoupí na vysokou školu - alimenty se posílají do té doby, než je soudem zrušená vyživovací povinnost?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Vladimíre,
obávám se, že pouhá registrace dcery na ÚP vás vyživovací povinnosti nezbavila, protože dcera stále nemá žádný příjem a proto se není schopna sama živit.
Dobrý den Marku,
syn bude v denním studiu, tudíž bude mít status studenta a vaše vyživovací povinnost trvá, pokud by se situace s neúspěšnou maturitou opakovala, jste stále povinen platit výživné. Ale můžete se v takovém případě obrátit na soud se žádostí o zrušení výživného, pokud máte pocit, že neúspěšné maturity jsou výsledkem snahy "nechat se živit". Je pak na rozhodnutí soudu, zda výživné ukončí.
Děkuji a jsme s pozdravem
Marek
Dobrý den Jakube,
od dosažení plnoletosti je částka výživného vyplácena přímo dítěti. Pokud došla na účet matky, je její povinností ji synovi přeposlat, či v hotovosti předat. A nemá zákonné právo je sama bez jeho vědomí používat.
Jelikož je syn dospělý, je tedy dohoda o výši výživného mezi vámi možná.
Dobrý den,
stanovené výživné na nezletilé dítě může soud změnit, změní-li se poměry povinného (kdo má platit), nebo poměry oprávněného (toho kdo dostává platbu). Podejte tedy návrh na snížení výživného, právě z důvodu zhoršení vaší finanční situace.
mel bych 2 dotazy:
* syn dosahl plnoletosti v unoru 2019 pri studiu stredni skoly. Vyzivne jsem az do cervence 2020 dale posilal na ucet matky. Mela povinnost tyto penize synovi predat v plne vysi nebo s nimi mohla dale dispovat dle uvazeni jako do synovy plnoletosti? Ma pripadne povinnost dolozit, jak bylo s penezi nalozeno?
(syn u matky v tomto obdobi bydlel)
* nyni syn zacne studovat VS (denni studium). Pokud se dohodneme se synem na uprave vyzivneho, je to jiz dohoda ciste mezi nami a matka nema pravo do toho nejak zasahovat? Jakou formu by takova dohoda mela mit, existuje nejaky vzor? Overene podpisy?
Dekuji
Dobrý den Nikol,
věřím tomu, že pokud studujete vysokou školu a k tomu budete pracovat (ať už vedlejší úvazek nebo DPP), tak nárok na výživné neztrácíte (v případě "běžného příjmu" a nebudete mít např. přivýdělek ve výši 30 000 Kč měsíčně).
Ráda bych se zeptala co mohu dělat v mé situaci. Jsem studentem vysoké školy a můj otec na mě platí alimenty. Ráda bych si ke škole našla nějakou práci jako přivýdělek, ale nerada bych aby jsme o alimenty přišli. V předchozích zprávách jsem četla, že HPP nedoporučujete, protože by to soud mohl uznat, jako že jsem schopna se sama živit. Je tedy lepší si něco hledat na poloviční úvazek nebo je lepší zůstat jen na dohodu. A zdali je lepší zůstat jen na dohodu, doporučujete nějakou částku výdělku, aby se toho nedalo využít ke zrušení alimetů? Předem Vám moc děkuji za odpověď
Dobrý den Hanko,
z informací co uvádíte je myslím veliká šance, že přes soud dosáhnete lepších podmínek výživného. Pokud na váš (dle mého velmi rozumný požadavek) nechce přistoupit, určitě se obraťte na soud. Držím palce, ať dopadne k vaší spokojenosti.
Dobrý den Martine,
vyživovací povinnost trvá dále pouze v případě, že by dcera prokázala, že si vzhledem k rozsahu studia nemůže vydělat tolik, aby se sama uživila. Dálkové studium ale v naprosté většině případů umožňuje běžný výkon práce v zaměstnaneckém poměru. Na vašem místě bych podal žádost na zrušení vyživovací povinnosti.
Dobrý den Romano,
v takovém případě doporučuji podal k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Do té doby než soud rozhodne o jejím zrušení, musíte alimenty posílat nadále.
Dobrý den Kájo,
moje poznámka byla myšlena spíše na ty, kteří studují stále stejný typ školy s cílem "vyhnout se dospělosti a žít jen z výživného od rodičů". S ohledem na váš věk, i skladbu navštěvovaných škol mi to nepřijde jako váš případ.
Dobrý den Kájo,
teoreticky jí vyhovět může, ale ve vašem případě bych tomu příliš šancí nedával. Jste ještě poměrně mlád a nástavba je logickým vyústěním studijního procesu. Soudní opatření v takovýchto případech jsou primárně určeny proti lidem studující třetí střední nebo vysokou školu.
Dobrý den Jiří,
řešení existuje, i když není samozřejmě úplně snadné. V principu jde o to, že výživné je nutné vymáhat občanskoprávní cestou a nikoliv trestní cestou. Což zjednoodušeně řečeno znamená, že nemůžete podat trestní oznámení na policii, ale společně s advokátem (to je ta nepříjemná část, krátkodobě další výdaje za advokáta) zvolit postup pro občanskou žalobu
jak je v článku uvedeno - Každé 3 měsíce zaplatí část alimentů a takto se de facto zbavují vyživovací povinnosti. - nedočelt jsem se nikde jak se ale tomuto bránit. Přítelkyně byla opakovaně na policii a bohužel ji vždy řeknou že má smůlu. Že není cesty jak na něj pokud dá alespon nějakou korunu. problém je že dá třeba 500 kč na 3 děti. existuje nějaká šance? U policiie se nedaří podat třestné oznámení s tím že platí, ikdyž málo. Máte prosím nějakou radu? Děkuji
Dobrý den Kristýno,
otec sám od sebe nemůže říct, že má menší mzdu a proto bude platit méně. Správný postup by měl být, že požádá soud o snížení výživného a ten na základě jeho aktuální příjmové a majetkové situace rozhodne zda snížení přijme či ne. Samozřejmě v nynějších náročných časech není takové řešení snadno proveditelné. Nejrozumnější pro vás by bylo, kdyby se vám povedlo domluvit mezi sebou. To znamená, že chápete že teď nemůže platit tolik jako dříve, ale zároveň vám nejspíš dokáže dát víc než 60 % výživného. Pokud se takto nedomluvíte tak se otci o tuto nevyplacenou část (40 %) zvyšuje dále jeho dluh vůči vám.
chtěla bych se zeptat na nynější situaci. Celý stát je v karanténě a situace neni celkově nejlepší. Je mi téměř 20, stále chodím do školy, žiji s maminkou a otec platí výživné a dluh (dlouho neplatil), měsíčně i s dluhem má poslat 3000, jenže od nynejšího měsíce řekl, že má jen 60% platu a tak bude posílat i jen 60% výživného a navíc, že dluh zatím pozasatvuje, a že jej platit nebude, dokud se situace zatím nezlepší. Můj otec údajně bere minimální mzdu. Vážně nevím jestli to takhle jde, aby si to sám změnil, že bude platit méně.
Prosím budu ráda za jakoukoliv odpověď.
Dobrý den Pavlo,
těžko odhadovat jak dopadne soud, záleží i na tom jak moc je ex přítel "úspěšný" v skrývání svých příjmů a životní úrovně. Pokud vám však žádné peníze nechce vyplácet, tak se domnívám, že nemáte co ztratit. Když se obrátíte na soud, můžete jen získat. Možná bych ještě předem zkusil domluvu s bývalým partnerem, možná ho hrozba soudního sporu přiměje k "dobrovolnému" placení.
Dobrý den Tomáši,
obávám, se že se k takové informaci skrze žádný oficiální web nedostanete. Pokud není možnost se s nimi spojit a zjistit situaci, tak zkuste podat návrh na ukončení výživného u soudu a uvidíte jak dopadne. Samozřejmě, kdyby jste věděl jaké je situace (společní známí, facebook atd..) tak by jste lépe znal svoje šance předem.
Dětem bude letos v červnu 20 let, a já bych rád ukončil placení výživného (alimentů), které byly určeny soudním rozhodnutím. Veškeré platby výživného probíhají přes bank.účet otec/matka. Bohužel nemám na nikoho z rodiny vůbec žádný kontakt - s dětmi se nevídám,
takže nevím jak zjistit, zda-li ještě studují a nebo ne. Je možné se nějak informovat přes nějaký web. portál, zda nastoupily do práce, prac.úřad a nebo se oženily ?
Děkuji moc za odpověď a radu
Dobrý den Dano,
obecně vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno uživit se samo. Tedy až se přestane připravovat na výkon svého budoucího povolání (studovat). Samozřejmě tato obecná definice svádí k tomu, že "dítě" může studovat až do čtyřiceti let. Neexistuje přesný věk, kdy dochází k ukončení výživného. Chápu to tak, že zatím výživné neplatíte a máte obavy, aby jste jej neplatila po rozvodu? Výživné (pokud se na něm nedomluvíte sami - domluva může být i ta, že žádné výživné nebude) určuje soud a s ohledem na vaši životní situaci a věk dcery je tu velká naděje, že to pro vás dopadne dobře.
Dobrý den Romano,
dokud se syn připravuje na výkon svého budoucího povolání, je povinnost platit výživné. Samozřejmě se občas objevují situace, kdy se toho někdo snaží zneužít. Pravděpodobně se jedná o tento případ. Každopádne váš přítel má pořád povinnost platit výživné, dokud soud výživné neukončí. Vašemu příteli bych tedy doporučil obrátit se na soud se žádostí o ukončení vyživovací povinnosti z vámi uvedených důvodů.
Dobrý den Moniko,
otec je bohužel pro vás povinen hradit jen to, co je součástí výživného. Tj. 2 500 Kč měsíčně. Pokud chcete získat pro dceru vyšší částku, máte dvě možnosti. Zkusit se s otcem domluvit na jednorázovém příspěvku či zvýšení výživného. Druhá možnost je pak obrátit se s žádostí o zvýšení výživného na soud.
Dobrý den Milane,
v takové situaci se těžko radí. Možná bych zkusil navrhnout setkání, na kterém proberete jak si představuje budoucnost a případnou péči o ještě nenarozené dítě. V takových situacích je mnoho emocí na obou strannách, je těžké se od nich oprostit. Rozhodně bych na ni nijak netlačil a spíše ji dal čas,ať se můžeme uklidnit a srovnat si v hlavě svoj možnosti.
Internát, strava a další věci spojené se školou budou stát dost peněz. Chtěla bych se zeptat, zda je otec povinen hradit půl ubytování nebo se podílet na více výdajích. Mnohokrát děkuji za odpověď.Monika
Dobrý den Sylvie,
pokud se synem nedá dohodnout, tak bych se doporučoval obrátit na soud, s žádostí o přezkoumí nároku na výživné. S ohledem na pravděpodobně ukončené studium a vysoké příjmy syna. Dokud soud o zrušení výživného nerozhodne, tak platit musíte.
Dobrý den Dano,
jsem si docela jistý, že soud nebude mít stejný názor jako váš otec. Ten má povinnost vás vyživovat dokud studujete. Pokud se s ním nejde domluvit, nemáte nejspíš jinou možnost, než se obrátit na soud.
Chci se optat můj otec nechce platit alimenty, prý už nemusí..
Studuju 6 let ,jednou jsem skolu měnila a podruhé jsem se rozhodla, ze budu dobrovolně opakovat abych udelala maturitu a nebyla bez ní.
Poslední alimenty mi přišly v srpnu po oznámení, ze nastupuju do 4. ročníku mi přišla zprava pouze ze jsem se na skolu vykaslala a proto platit, už nemusí.
Dekuju
Dobrý den Andreo,
od 18 let máte skutečně na to, abyste otcovi peníze dostávala přímo. Matka žádný zákonný nárok na část těchto peněz nemá. Na druhou stranu je dobré vzít v úvahu fakt, že vám matka poskytuje ubytování a stravu a proto je férové jí na tyto věci přispět. Z peněz, které od otce dostáváte i pro účely bydlení a stravy. Doporučuji proto si s matkou sednout a domluvit si smysluplnou částku pro obě strany.
Dobrý den Kateřino,
z vašeho popisu se na vás může (pokud je synovi do dvou let), vztahovat § 920 Občanského zákoníku:
Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.
Dobrý den Eliško,
výživné je stanovano částkou, která by měla krýt veškeré základní potřeby nezletilého dítěte, takže do toho spadá i nákup bot atd.. Pokud máte pocit, že je výše výživného nedostatečná, máte možnost se s manželem domluvit, případně se obrátit na soud.
Dobrý den Marku,
nemůžete sám od sebe, přestat výživné. Chápu, že to v tomto případě dává smysl a zkusil bych se domluvit s matkou na jednorázovém snížení/vynechání výživného. Ideálně písemně, ať toho v budoucnu nemůže zneužít. Nebo se s ní domluvte, že jí výživné zaplatíte, ale ona vám ho pak vrátí. Pokud nebude ochotna spolupracovat, je to těžké. Můžete se obrátit na soud, ale je otázka zda vám jedna platba stojí za tu časovou náročnost.
Musím platit výživné na svého syna s veřejného do péče matky když o prázdninách je celý měsíc u mě jako otce ?
Dobrý den Marcelo,
ano, povinností přítele je dluh doplatit.
Dobrý den Ivano,
vždy doporučuji provést to prostřednictvím soudu. V takovém případě nemůžou v budoucnu nastat žádné komplikace a pochybnosti.
Dobrý den Michaelo,
au pair již není příprava na budoucí zaměstnání, ale práce. Tudíž je možné u soudu podat žádost o zrušení výživného. V případě, že by znova začala studovat, by měla naopak ona možnost podat žádost o obnovení výživného.
Dobrý den Elizabeth,
v případě, že nebude dále studovat tak požádat o zrušení výživného můžete. Pořád však budete povinna doplatit zbývající dlůžnou částku na výživném z minulosti.
Syn ukoncil studium,dal studovat nebude. Od 1.9. nastoupi do zamestnani. Musim o zruseni povinnosti vyzivneho zadat soudne nebo staci jen nase dohoda? A v pripade,ze by mu zamestnani nevyslo a nastoupil na urad prace to je jak,prosim ? Dekuji
Dobrý den Iveto,
máte rozhodně nárok na to, aby otec vašeho dítěte platil výživné adekvátní jeho příjmu a majetkové situaci. Pokud se domníváte, že 4 000 Kč nejsou s ohledem na jeho majetkové poměry ideální, můžete se obrátit na soud s návrhem o vyšší výživné. Pochopitelně je lepší se zkusit domluvit s otcem vašeho dítěte prvně napřímo.
Dobrý den Eriko,
otec si sám nemůže určit výši výživného. Může se obrátit na soud, s tím, že podá návrh o jeho změnu. Ale dokud mu soud nevyhoví, tak je povinnen platit sjednanou částku vyživného.
Dobrý den Ludmilo,
z popisu je přítel stále ještě studentem a proto němu mají jeho rodiče (v tomto případě nejspíš jen matka) vyživovací povinnost. Pokud má pocit, že s ohledem na její majetkové poměry by být výživné větší, tak se může zkusit obrátit na soud. Co se týče ubytování v Brně, tak může zkusit zda má jeho škola nějaký sociální program, či vyjímku pro studenty z takových poměrů. Tím, že ho jeho matka takto ignoruje, ho skutečně staví do velmi nepříjemné situace, protože přežít z 3 000 Kč je extrémně obtížné.
Dobrý den Šárko,
povinnost platit alimenty trvá i během prázdnin (pokud si nenajdete práci), prázdniny jsou součástí školního roku, vyživovací povinnost tedy platí i po dobu prázdnin, které náležejí k danému školnímu roku.
Dobrý den Zuzano,
pokud se o děti stará váš přítel, tak je na místě podat návrh o zrušení alimentů a naopak by je měla platit matka dětí jemu.
Dobrý den Vendy,
povinnost otce trvá i během prázdnin (pokud si dcera nenajde práci), prázdniny jsou součástí školního roku, vyživovací povinnost tedy platí i po dobu prázdnin, které náležejí k danému školnímu roku. Od září se již dcera nepřipravuje na budoucí povolání a je schopna se sama živit. Je tedy možné podat návrh na ukončení výživného.
dcera 19let ukončila studioum na SŠ 06/2019. Alimenty platí otec. Měl by je uhradit i v 07-08/2019? Od 09-10/2019 dcera letí do zahraničí pracovat jako au-pair + studium jazyka. Jaká otci i mě zůstává povinnost? Děkuji.
Dobrý den Ladislave,
skutečně platí že v případě, že rodič podává návrh na zrušení údaje o místu trvalého pobytu syna/dcery ve věku od 18 let do 26 let, je nutné, aby rodič neměl vůči „dítěti“ vyživovací povinnost (tedy „dítě“ již nestuduje). Nemáme v této oblasti praktické zkušenosti, takže nejrozumnější by bylo kontaktovat právníka z toho oboru. Ještě mě napadá možnost zkusit čestné prohlášení, případně svědectví další osoby.
Dobrý den Kateřino,
pokud bydlí s přítelem, který je schopen ji zabezpečit, tak otec může podat k soudu návrh na ukončení výživného.
Dobrý den Pavle,
pokus se již sami živí, není vaší povinností jim platit výživné. Možnosti ukončení jsou dvě. Buď písemnou dohodou mezi vámi a dětmi, kde stvrdíte ukončení vyživovací povinnosti. Druhou možností, která se využívá zejména v případě, že se nelze domluvit ,je podání žádosti o zrušení výživného k soudu.
Potřeboval bych vědět jak ukončit placeni alimentů!
Děti už dodělávají školu a už pracují .
Je mou povinnosti platit dále ? Jak ukončit placení ?
Dobrý den Martino,
nevím přesně co a v jaké formě jste s bývalým manželem podepsala, ale doporučuji se domluvit (a písemně potvrdit) tak, ať vám manžel výživné platí v dostatečné výši. Pokud se do toho manželovi nebude chtít, doporučuji obrátit se na soud a vyřešit to oficiální cestou. O to že přijdete o budoucí výživné se v takovém případě bát nemusíte.
Dobrý den Miroslave,
ze situace jak ji popisujete to vypadá, že bývalá partnerka je silně pod vlivem nového přítele, který ji manipuluje proti vám. Šanci u soudu máte, jen počítejte s tím, že to bude těžké. Pravda je bohužel taková, že statisticky vzato jsou na tom matky obecně u takových sporů lépe. Navíc bych se připravil i na nějaké neférové jednání ze strany nového přítele. Ale pokud se s ní nedá domluvit normálně, tak vám nic jiného než soud stejně nezbyde. Držíme vám palce, ať to pro vás dobře dopadne.
jsem rozvedený 2,5roku. Střídavá péče 3roky. Platíme si alimenty. Bývalá má nového přítele ve společné domácnosti. Dokud spolu nebydleli, nebyl problém se na na čemkoliv domluvit, ať už potřebovala ona či já. Např. výměna víkendů, či, že se z daní na děti budou platit obědy, mhd... ale, co spolu bydlí, došlo i k tomu, že neplatila alimenty a já poslal pár sms. po třech měsících už i varovných o policii, úřadech, soudu, exekuci. Při přebírání dětí u jejich bytu mě její napadl, že jí stalkuju, že je rozvedená. Poslali na mě policii. Komise to celé uzavřela v nic, protože alimenty nakonec poslala a já dal pokoj. Jenže oni mě obvinili i z napadení. Kluci jsou svědci, že on vylítl ze dveří a s rozběhem do mě vrazil. Od té doby, když volám bývalé, to zvedne právě on, začne mi říkat, že jsem vyžírka (soud mi nabízel dostávat vyšší alimenty, manželka cca o 10tis bere víc, odmítl jsem. máma se vždy stará víc si myslím. a daně si uplatňuje také.). Teď bych se potřeboval domluvit s n, že o prázdninách by bylo lépe po 14 dnech střidavku. Jenže manželka položí telefon a nebo to zvedne její a začne něco o zhrzeném a vydírajícím chudákovi. Sakra já se chtěl rozvést. Mám šanci u soudu získat úpravu o střídání kluků (9 a 11 let) o prázdninách. A narovnání vztahů, kdy by soud vysvětlil, že jí nikdo nevydírá, ba naopak jí nechává výhody. Děkuji.
Dobrý den Karle,
zákon nestanovuje přesnou věkovou hranici, kdy vyživovací povinnost končí. Hranice 18 let zde tedy nemá příliš význam. Pokud je již syn schopen živit se sám, můžete podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti.
Dobrý den,
vyživovací povinnost manžela může trvat i po rozvodu, za předpokladu že objektivně nejste schopna uživit se sama. Což studium může naplňovat. Neznamená to ale, že vám manžel musí zajistit stejnou životní úroveň jako má on sám, nebo vám přímo zajistit bydlení.
Dobrý den Patriku,
v situaci kterou popisujete, je určitě dobře zkusit změnu podmínek. A rozhodněte na to jdete, správně přes soud. Předem vás musím varovat, že jako otec to máte vždy těžší, ale i tak jde uspět.
Platim alimenty 17.500 na 2 deti, 12 a 15 let. Kdysi davno jsme se domluvili s manzelkou, ze deti bude mit ona a ja je budu brat 2 krat mesicne na 2 dni. Ale posledni 4 roky je to tak, ze deti mam cca 12-14 dni mesicne, protoze chteji byt u mne. Manzelka nedava detem ani korunu. Chtel jsem se s ni domluvit, aby davala kapesne aspon 1000/mes kazdemu. Odmitla. Co muzu delat? Muzu pozadat soud, abych platil cast alimentu na ucet detem a nebo mam zazadat o stridavou peci?