Za jakých podmínek máte nárok na výživné a jaké je výše alimentů v 2019? Může se otec dítěte vyživovací povinnosti vyhnout? Do kdy platím výživné? Podívejme se spolu na základní informace o této problematice.

Vyživovací povinnost

Obecně je známý fakt, že existuje výživné na dítě nebo výživné na manželku. Výživné je obšírně řešeno v Občanském Zákoníku a ten říká, že vyživovací povinnost mají i dospělé děti, které se starají o svoje nemohoucí rodiče nebo rodiče v důchodu. Pokud někdo tuto povinnost nerespektuje a neplatí alimenty, můžete na něj podat trestní oznámení.

Kolik je výživné na dítě

Stanovení výše alimentů není dosud zcela jasné a je v kompetenci rodičů - tzv. mimosoudní dohoda o výživném. Pokud mezi nimi nedojde k dohodě o výživném na dítě , stanovuje výživné soud. Ani ten nemá pro výživné kalkulačku, která exaktně stanoví jeho výši. Existuje doporučené rozmezí, které ale soud nemusí vzít v potaz. Pokud návrh na výživné musí řešit soud a jedná se o výživné pro nezletilé dítě, neplatí se v tomto sporu žádné poplatky. Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty.

Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy. Soudem určené výživné se už nedaní. Bere se ale jako příjem pro výpočet různých sociálních dávek.

Výživné na dítě tabulka s doporučenou výší alimentů

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
0 - 5 let 11 - 15%
6 - 9 let 13 - 17%
10 - 14 let 15 - 19%
15 - 17 let 16 - 22%
18 let a více 19 - 25%

Do kdy platit alimenty?

Je povinnost platit dopředu pro daný měsíc. Např. alimenty za květen, by měly být doručený vyživované osobě nejpozději na začátku tohoto měsíce (května).

Komu platit alimenty?

V případě výživného na nezletilé dítě, se alimenty platí osobě, která ho má ve svěřené péči. Nejčastěji se jedná o matku nebo otce.

U výživného na zletilé dítě (tj. starší 18ti let), se platí přímo vyživovanému.

Povinnost platit alimenty ruší soud, poté co mu dojde návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Tento návrh musí plátce výživného pod soudu sám, alimenty na dítě starší 18 let musíte platit i když vyživovaná osoba nemá status studenta - ruší ji až výše zmiňovaný návrh.

Co dělat když dohoda o výživném nefunguje?

Pokud vyživovatel dlouhodobě neplní svoje povinnosti a existuje dluh na výživném, je jako krajní řešení možné zvolit exekuční řízení. Stačí kontaktovat okresní soud v místě vašeho trvalého bydliště a podat návrh na exekuci. Pokud jej soud schválí, probíhá splácení dlužného výživného nejčastěji formou srážek ze mzdy.

Další možností jak získat alimenty zpětně, je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. To je možné podat pokud je výživné dlužné za více než 4 měsíce. Dotyčné osobě hrozí nepodmíněný trest - vězení.

Snížení výživného

Návrh na snížení výživného se opět podává k soudu. Ten může jeho výši změnit, pokud došlo ke zhoršení příjmové a majetkové situace u osoby povinné platit alimenty. Stejně tak je možná i opačná situace, tedy zvýšení výživného. Tuto změnu rovněž řeší soud.

Pokud jde o snížení výživného zpětně, tak u nezletilého dítěte se spotřebované výživné nevrací.

Výživné na rozvedenou manželku nebo manžela

Občanský zákoník stanovuje povinnost platit výživné rozvedeného manžela (manželky), za předpokladu že se není schopen sám uživit a důvod této neschopnosti má původ v manželství. Prvotní domluva je opět v rukou bývalých manželů, ale pokud k dohodě nedojde, tak výživné na manželku po rozvodu řeší soud. Asi nejčastější situací je, že soud řeší výživné na matku dítěte, která nemá schopnost pracovat a tím pádem ani uživit své dítě.

Výživné na neprovdanou matku

Stále platí povinnost pravděpodobného otce poskytnout výživné po dobu 2 let od narození dítěte. Také jí v přiměřeném rozsahu, poskytnout úhradu nákladů spojených s těhotenstvím. Opět platí, že definice v zákoně je poměrně volná a spory okolo výživného neprovdané matky často rozhoduje soud.

Střídavá péče a alimenty

Výživné při střídavé péči se určuje obdobně jako v předchozích případech - nejprve je otázka střídavé péče a výživného v rukou bývalých manželů a pokud nedojde k dohodě, určuje výši alimentů při střídavé péči soud. Ten opět přihlíží k majetkovým poměrům obou rodičů a snaží se, aby dítě ve střídavé péči mělo stejné podmínky jako před rozvodem.

Žádost o alimenty vzory

žádost o výživné pro zletilé dítě
návrh na snížení výživného vzor

 

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #203 Pracomat.cz 2019-10-04 07:57
Cituji Kateřina:
Dobrý den chci se zeptat přítel si našel jinou a má platit alimenty máme spolu syna ale nejsme zasnoubeny tak se chci zeptat jestli má vyživovací povinnost jak na syna tak na mě


Dobrý den Kateřino,
z vašeho popisu se na vás může (pokud je synovi do dvou let), vztahovat § 920 Občanského zákoníku:

Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.
Citovat
0 #202 Kateřina 2019-10-02 23:07
Dobrý den chci se zeptat přítel si našel jinou a má platit alimenty máme spolu syna ale nejsme zasnoubeny tak se chci zeptat jestli má vyživovací povinnost jak na syna tak na mě
Citovat
0 #201 Pracomat.cz 2019-10-01 17:01
Cituji eliska:
Dobrý den, pokud mi manžel platí výživné po rozvodu a říká....


Dobrý den Eliško,

výživné je stanovano částkou, která by měla krýt veškeré základní potřeby nezletilého dítěte, takže do toho spadá i nákup bot atd.. Pokud máte pocit, že je výše výživného nedostatečná, máte možnost se s manželem domluvit, případně se obrátit na soud.
Citovat
0 #200 eliska 2019-10-01 07:20
Dobrý den, pokud mi manžel platí výživné po rozvodu a říká, že díky tomuto výživnému nemusí dceři on sám nic pořizovat(oblečení,boty atd) má pravdu nebo nemá ? Dceru mám v péči já jako matka.
Citovat
0 #199 Pracomat.cz 2019-08-06 10:44
Cituji Marek:
Dobrý den
Musím platit výživné ....


Dobrý den Marku,

nemůžete sám od sebe, přestat výživné. Chápu, že to v tomto případě dává smysl a zkusil bych se domluvit s matkou na jednorázovém snížení/vynechání výživného. Ideálně písemně, ať toho v budoucnu nemůže zneužít. Nebo se s ní domluvte, že jí výživné zaplatíte, ale ona vám ho pak vrátí. Pokud nebude ochotna spolupracovat, je to těžké. Můžete se obrátit na soud, ale je otázka zda vám jedna platba stojí za tu časovou náročnost.
Citovat
0 #198 Marek 2019-08-06 08:28
Dobrý den
Musím platit výživné na svého syna s veřejného do péče matky když o prázdninách je celý měsíc u mě jako otce ?
Citovat
0 #197 Pracomat.cz 2019-08-01 13:42
Cituji marcela:
Dobrý den,chtěla bych se prosim zeptat ohledně alimentu.Dcera od přítele se letos v červnu vyučila.Tudiž ukončila studium....


Dobrý den Marcelo,

ano, povinností přítele je dluh doplatit.
Citovat
0 #196 Pracomat.cz 2019-08-01 13:37
Cituji Ivana Janeckova:
Dobry den.
Syn ukoncil studium...


Dobrý den Ivano,

vždy doporučuji provést to prostřednictvím soudu. V takovém případě nemůžou v budoucnu nastat žádné komplikace a pochybnosti.
Citovat
0 #195 Pracomat.cz 2019-08-01 13:31
Cituji Michaela:
Dobrý den, přítel platí výživné své 20ti ...


Dobrý den Michaelo,

au pair již není příprava na budoucí zaměstnání, ale práce. Tudíž je možné u soudu podat žádost o zrušení výživného. V případě, že by znova začala studovat, by měla naopak ona možnost podat žádost o obnovení výživného.
Citovat
0 #194 Pracomat.cz 2019-08-01 13:28
Cituji Elizabeth.D.:
Dobrý den, platím výživné na již zletilého syna (teď mu bude 19let v prosinci) ....


Dobrý den Elizabeth,

v případě, že nebude dále studovat tak požádat o zrušení výživného můžete. Pořád však budete povinna doplatit zbývající dlůžnou částku na výživném z minulosti.
Citovat
0 #193 Ivana Janeckova 2019-07-31 19:38
Dobry den.
Syn ukoncil studium,dal studovat nebude. Od 1.9. nastoupi do zamestnani. Musim o zruseni povinnosti vyzivneho zadat soudne nebo staci jen nase dohoda? A v pripade,ze by mu zamestnani nevyslo a nastoupil na urad prace to je jak,prosim ? Dekuji
Citovat
0 #192 marcela 2019-07-31 17:23
Dobrý den,chtěla bych se prosim zeptat ohledně alimentu.Dcera od přítele se letos v červnu vyučila.Tudiž ukončila studium.Přitel je nezamestnany,ale nejake penize každy měsic posilal,ale i tak tam vznikl nejaky dluh.Je povinen ho doplatit nebo ne.Děkuji
Citovat
0 #191 Elizabeth.D. 2019-07-30 16:47
Dobrý den, platím výživné na již zletilého syna (teď mu bude 19let v prosinci) a ukončil nyní střední školu s maturitou. Dále platim ještě exekuce dlužné výživné, které hradim každý měsíc. Jelikož syn ukončil střední školu a nevím zda-li bude dal studovat na jiné škole či už půjde do zaměstnání, ráda bych zažádala soud o ukončení placení výživného. Mohu žádat i kdyz splácím dlužné výživné? Se synem se nevídame, ani nekomunikujeme ani s otcem. JeDekuji za odpověď.
Citovat
0 #190 Michaela 2019-07-30 15:55
Dobrý den, přítel platí výživné své 20ti létě dceři, která letos odmaturovala. V září odlétá do USA jako Au-pair( předpoklad 1 rok). Má stále nárok na výživné po dobu co bude v USA? A pokud se po roce nebo dvou letech vrátí do ČR a nastoupila by na vysokou školu má také nárok na výživné? Děkuji Řezníková
Citovat
0 #189 Pracomat.cz 2019-07-28 14:33
Cituji Iveta:
Dobrý den,přitel me vyhodil ze sveho bytu,byla jsem v 7.měsíci....


Dobrý den Iveto,

máte rozhodně nárok na to, aby otec vašeho dítěte platil výživné adekvátní jeho příjmu a majetkové situaci. Pokud se domníváte, že 4 000 Kč nejsou s ohledem na jeho majetkové poměry ideální, můžete se obrátit na soud s návrhem o vyšší výživné. Pochopitelně je lepší se zkusit domluvit s otcem vašeho dítěte prvně napřímo.
Citovat
0 #188 Iveta 2019-07-28 12:38
Dobrý den,přitel me vyhodil ze sveho bytu,byla jsem v 7.měsíci.Mam svuj byt a plaplatim hypoteku plus inkaso..Posila mi 4000kc naa syna.Dnes mu jsou dva mesice..U soudu sme jeste nebyli..Muzu se zeptat na co mam narok?Manzele sme nebyli.Dekuji za odpoved
Citovat
0 #187 Pracomat.cz 2019-07-19 18:09
Cituji Erika:
Dobrý den, mám dvě zletilé děti, které studují....


Dobrý den Eriko,

otec si sám nemůže určit výši výživného. Může se obrátit na soud, s tím, že podá návrh o jeho změnu. Ale dokud mu soud nevyhoví, tak je povinnen platit sjednanou částku vyživného.
Citovat
-1 #186 Erika 2019-07-19 14:13
Dobrý den, mám dvě zletilé děti, které studují. Jejich otec platil výživné dle rozsudku, který byl vydán v době jejich nezletilosti. Teď začal posílat výrazně nižší výživné s tím, že jsou děti zletilé a výše výživného byla pro nezletilé děti. Může si sám určit výši výživného nebo i po nabytí zletilosti platí výše dle dřívějšího rozsudku?
Citovat
0 #185 Pracomat.cz 2019-07-08 11:55
Cituji Ludmila:
Dobrý den dcera studuje na střední škole a našla si na škole přítele...


Dobrý den Ludmilo,

z popisu je přítel stále ještě studentem a proto němu mají jeho rodiče (v tomto případě nejspíš jen matka) vyživovací povinnost. Pokud má pocit, že s ohledem na její majetkové poměry by být výživné větší, tak se může zkusit obrátit na soud. Co se týče ubytování v Brně, tak může zkusit zda má jeho škola nějaký sociální program, či vyjímku pro studenty z takových poměrů. Tím, že ho jeho matka takto ignoruje, ho skutečně staví do velmi nepříjemné situace, protože přežít z 3 000 Kč je extrémně obtížné.
Citovat
0 #184 Ludmila 2019-07-06 20:53
Dobrý den dcera studuje na střední škole a našla si na škole přítele. Tomu je 19 let a po prázdninách nastupuje do 4 ročníku. Oba studuji v Brne, a dcera bydlí na internátu. Její přítel žil s matkou, která má nejspíš exekuce, neboť i výplaty si nechává posílat na synův účet. Teď o prázdninách dojeli oba k nám domů a přítel dcery se vlastně už nemá kam vrátit. Matka si našla přítele a odstěhovala se k němu a tam jej nechce. Otce ani nezná ale platí mu prý výživné 3000kc měsíčně. Jak se může domoci ubytování v Brně kde studuje? Má matka stále povinnost se o něj starat či mu aspoň také platit výživné? Má ještě prarodiče. Přechází povinnost se o něj postarat na ně? Prosím o radu jestli je to možné či na koho se obrátit? Děkuji
Citovat
0 #183 Pracomat.cz 2019-06-27 20:43
Cituji Šárka:
Dobrý den , chci se zeptat .....


Dobrý den Šárko,

povinnost platit alimenty trvá i během prázdnin (pokud si nenajdete práci), prázdniny jsou součástí školního roku, vyživovací povinnost tedy platí i po dobu prázdnin, které náležejí k danému školnímu roku.
Citovat
0 #182 Šárka 2019-06-25 09:59
Dobrý den , chci se zeptat , jsem studentka a a příští rok končím ve škole , měsíc červen a červenec ještě musí rodiče platit alimenty ? Nebo je to dokud si nenajdu práci ?dekuji
Citovat
0 #181 Pavel 2019-06-21 07:55
Cituji Zuzana:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat přítel má dvě děti ...


Dobrý den Zuzano,

pokud se o děti stará váš přítel, tak je na místě podat návrh o zrušení alimentů a naopak by je měla platit matka dětí jemu.
Citovat
0 #180 Zuzana 2019-06-20 09:33
Dobrý den chtěla jsem se zeptat přítel má dvě děti soudně jsou v péči matky i alimenty jelikož matka začala ve větší míře pít a sociální pracovnice nařídila příteli ať jsi je veme a žádá o nový návrh o svěření k emu do péče chci se zeptat jestli když je má Tedka přítel a podal návrh má platit alimenty bývalé manželce? Děkuji
Citovat
0 #179 Pracomat.cz 2019-06-07 12:14
Cituji Vendy:
Dobrý den,

dcera 19let ukončila studioum na SŠ 06/2019. Alimenty platí otec. Měl by je uhradit i v 07-08/2019? Od 09-10/2019 dcera letí do zahraničí pracovat jako au-pair + studium jazyka. Jaká otci i mě zůstává povinnost? Děkuji.


Dobrý den Vendy,

povinnost otce trvá i během prázdnin (pokud si dcera nenajde práci), prázdniny jsou součástí školního roku, vyživovací povinnost tedy platí i po dobu prázdnin, které náležejí k danému školnímu roku. Od září se již dcera nepřipravuje na budoucí povolání a je schopna se sama živit. Je tedy možné podat návrh na ukončení výživného.
Citovat
0 #178 Vendy 2019-06-05 15:07
Dobrý den,

dcera 19let ukončila studioum na SŠ 06/2019. Alimenty platí otec. Měl by je uhradit i v 07-08/2019? Od 09-10/2019 dcera letí do zahraničí pracovat jako au-pair + studium jazyka. Jaká otci i mě zůstává povinnost? Děkuji.
Citovat
0 #177 Pracomat.cz 2019-04-19 06:29
Cituji Ladislav:
Dobrý den, můj syn před 3 lety (v 18 letech) odešel z bytu...


Dobrý den Ladislave,

skutečně platí že v případě, že rodič podává návrh na zrušení údaje o místu trvalého pobytu syna/dcery ve věku od 18 let do 26 let, je nutné, aby rodič neměl vůči „dítěti“ vyživovací povinnost (tedy „dítě“ již nestuduje). Nemáme v této oblasti praktické zkušenosti, takže nejrozumnější by bylo kontaktovat právníka z toho oboru. Ještě mě napadá možnost zkusit čestné prohlášení, případně svědectví další osoby.
Citovat
-1 #176 Ladislav 2019-04-18 10:15
Dobrý den, můj syn před 3 lety (v 18 letech) odešel z bytu, nerozešli jsme se v dobrém. Nyní na něj začali chodit výzvy a upomínku o zaplacení dluhu. Hrozí mu exekuce. Nevíme kde žije, kde bydlí, zda pracuje. Pravděpodobně nic takového. Nyní je celostátně hledaný pro trestnou činnost, ani policie neví kde ho hledat. Z důvodu budoucích (blízkých) exekucí jsme mu chtěli zrušit zde trvalý pobyt, jenže na magistrátu mu nechtějí trvalý pobyt zrušit, jelikož nedosáhl 26 let a nemůžeme prokázat zda někde bydlí a zda má příjmy. Tím pádem k němu mám stále zákonnou vyživovací povinnost. Jak mohu synovi zrušit trvalý pobyt, když nemá 26 let a nemůžu o něm nic doložit, jelikož ani policie ho nemůže najít? Děkuji Ladislav
Citovat
0 #175 Pracomat.cz 2019-04-16 17:25
Cituji Kateřina:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat moje sestra 17 let (letos v listopadu ji bude 18) ....


Dobrý den Kateřino,

pokud bydlí s přítelem, který je schopen ji zabezpečit, tak otec může podat k soudu návrh na ukončení výživného.
Citovat
0 #174 Kateřina 2019-04-16 09:14
Dobrý den, chtěla bych se zeptat moje sestra 17 let (letos v listopadu ji bude 18) ukončila základní školu a dále ve studiu nechce pokračovat. Letos v březnu se jí narodilo dítě které má s přítelem který pracuje. Má stále nárok na výživné od našeho otce nebo vyživovací povinnost zaniká. Sestra už nějakou dobu bydlí sama s přítelem. Děkuji
Citovat
0 #173 Pracomat.cz 2019-04-05 16:18
Cituji Pavel:
Zdravím
Potřeboval bych vědět jak ukončit placeni alimentů!
Děti už dodělávají školu a už pracují .
Je mou povinnosti platit dále ? Jak ukončit placení ?


Dobrý den Pavle,

pokus se již sami živí, není vaší povinností jim platit výživné. Možnosti ukončení jsou dvě. Buď písemnou dohodou mezi vámi a dětmi, kde stvrdíte ukončení vyživovací povinnosti. Druhou možností, která se využívá zejména v případě, že se nelze domluvit ,je podání žádosti o zrušení výživného k soudu.
Citovat
0 #172 Pavel 2019-04-05 07:29
Zdravím
Potřeboval bych vědět jak ukončit placeni alimentů!
Děti už dodělávají školu a už pracují .
Je mou povinnosti platit dále ? Jak ukončit placení ?
Citovat
0 #171 Pracomat.cz 2019-04-03 11:00
Cituji martina:
dobrý den, ráda bych se zeptala na tuto problematiku. jsme s manželem rozvedení asi 6 let...


Dobrý den Martino,

nevím přesně co a v jaké formě jste s bývalým manželem podepsala, ale doporučuji se domluvit (a písemně potvrdit) tak, ať vám manžel výživné platí v dostatečné výši. Pokud se do toho manželovi nebude chtít, doporučuji obrátit se na soud a vyřešit to oficiální cestou. O to že přijdete o budoucí výživné se v takovém případě bát nemusíte.
Citovat
0 #170 martina 2019-04-02 08:36
dobrý den, ráda bych se zeptala na tuto problematiku. jsme s manželem rozvedení asi 6 let. aby mi podepsal rozvod, musela jsem podepsat, že bude střídavá péče a on mi na dceru nic platit nebude. střídavá péče fungovala asi 3 měsíce a sama dcera uznala, že ji nevyhovuje a přes týden (stále) byla u mě a o víkendech jezdila k otci. styku jsme nikdy nebránila. jenže přestože mi několikrát ústně slíbil, že na dceru bude posílat peníze, neposlal do dneška ani korunu. můžu žádat o alimenty (i zpětně) nebo moje snaha o domluvu způsobí to, že zpětně na nic nebude mít dcera nárok? a pokud to půjde, jak přesně postupovat? děkuji za případnou odpověď
Citovat
0 #169 Pracomat.cz 2019-03-27 16:47
Cituji Miroslav:
Dobrý den,
jsem rozvedený 2,5roku. Střídavá péče 3roky. Platíme si alimenty....


Dobrý den Miroslave,

ze situace jak ji popisujete to vypadá, že bývalá partnerka je silně pod vlivem nového přítele, který ji manipuluje proti vám. Šanci u soudu máte, jen počítejte s tím, že to bude těžké. Pravda je bohužel taková, že statisticky vzato jsou na tom matky obecně u takových sporů lépe. Navíc bych se připravil i na nějaké neférové jednání ze strany nového přítele. Ale pokud se s ní nedá domluvit normálně, tak vám nic jiného než soud stejně nezbyde. Držíme vám palce, ať to pro vás dobře dopadne.
Citovat
0 #168 Miroslav 2019-03-27 14:24
Dobrý den,
jsem rozvedený 2,5roku. Střídavá péče 3roky. Platíme si alimenty. Bývalá má nového přítele ve společné domácnosti. Dokud spolu nebydleli, nebyl problém se na na čemkoliv domluvit, ať už potřebovala ona či já. Např. výměna víkendů, či, že se z daní na děti budou platit obědy, mhd... ale, co spolu bydlí, došlo i k tomu, že neplatila alimenty a já poslal pár sms. po třech měsících už i varovných o policii, úřadech, soudu, exekuci. Při přebírání dětí u jejich bytu mě její napadl, že jí stalkuju, že je rozvedená. Poslali na mě policii. Komise to celé uzavřela v nic, protože alimenty nakonec poslala a já dal pokoj. Jenže oni mě obvinili i z napadení. Kluci jsou svědci, že on vylítl ze dveří a s rozběhem do mě vrazil. Od té doby, když volám bývalé, to zvedne právě on, začne mi říkat, že jsem vyžírka (soud mi nabízel dostávat vyšší alimenty, manželka cca o 10tis bere víc, odmítl jsem. máma se vždy stará víc si myslím. a daně si uplatňuje také.). Teď bych se potřeboval domluvit s n, že o prázdninách by bylo lépe po 14 dnech střidavku. Jenže manželka položí telefon a nebo to zvedne její a začne něco o zhrzeném a vydírajícím chudákovi. Sakra já se chtěl rozvést. Mám šanci u soudu získat úpravu o střídání kluků (9 a 11 let) o prázdninách. A narovnání vztahů, kdy by soud vysvětlil, že jí nikdo nevydírá, ba naopak jí nechává výhody. Děkuji.
Citovat
0 #167 Pracomat.cz 2019-03-21 16:46
Cituji Karel:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat: syn přerušil v lednu studium s tím ...


Dobrý den Karle,

zákon nestanovuje přesnou věkovou hranici, kdy vyživovací povinnost končí. Hranice 18 let zde tedy nemá příliš význam. Pokud je již syn schopen živit se sám, můžete podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti.
Citovat
0 #166 Karel 2019-03-21 12:39
Dobrý den, chtěl bych se zeptat: syn přerušil v lednu studium s tím, že bude v září (snad) ročník opakovat. V červnu mu ale bude 18 let. Jsem povinen platit výživné o prázdninách v měsících červenec a srpen? Děkuji.
Citovat
-1 #165 Pracomat.cz 2019-03-20 15:35
Cituji Pabrto:
Dobrý den, ráda bych se informovala. Manžel požádal o rozvod...


Dobrý den,

vyživovací povinnost manžela může trvat i po rozvodu, za předpokladu že objektivně nejste schopna uživit se sama. Což studium může naplňovat. Neznamená to ale, že vám manžel musí zajistit stejnou životní úroveň jako má on sám, nebo vám přímo zajistit bydlení.
Citovat
0 #164 Pabrto 2019-03-19 18:21
Dobrý den, ráda bych se informovala. Manžel požádal o rozvod. Nemáme děti, ale já studuji má ke mně vyživovací povinnost? Jak dlouho a jakou částku? Musí mi zajistit bydlení nebo se musí o mně postarat moji rodiče? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #163 Pracomat.cz 2019-02-28 13:39
Cituji Patrik:
Dobry den
Platim alimenty 17.500 na 2 deti, 12 a 15 let. Kdysi davno jsme se domluvili s manzelkou...


Dobrý den Patriku,

v situaci kterou popisujete, je určitě dobře zkusit změnu podmínek. A rozhodněte na to jdete, správně přes soud. Předem vás musím varovat, že jako otec to máte vždy těžší, ale i tak jde uspět.
Citovat
0 #162 Patrik 2019-02-27 20:27
Dobry den
Platim alimenty 17.500 na 2 deti, 12 a 15 let. Kdysi davno jsme se domluvili s manzelkou, ze deti bude mit ona a ja je budu brat 2 krat mesicne na 2 dni. Ale posledni 4 roky je to tak, ze deti mam cca 12-14 dni mesicne, protoze chteji byt u mne. Manzelka nedava detem ani korunu. Chtel jsem se s ni domluvit, aby davala kapesne aspon 1000/mes kazdemu. Odmitla. Co muzu delat? Muzu pozadat soud, abych platil cast alimentu na ucet detem a nebo mam zazadat o stridavou peci?
Citovat
0 #161 Pracomat.cz 2019-02-16 11:59
Cituji Jirka:
Dobrý den,
Je mi 21 let, bydlím s přítelkyní a s 2 mými dětmi. Táta má dluh na výživném minimálně 300 tisíc....


Dobrý den Jirko,

od vaší plnoletosti, tj. od 18 let náleží výživné od otce přímo vám, do vašich rukou. Vaše matka je nemá žádné právo zadržovat. Pokud vám je bude stále odmítat vydat, můžete se obrátit na policii. Každopádne doporučuji nechat si zasílat výživné od otce přímo na vaši adresu.
Citovat
0 #160 Jirka 2019-02-16 10:27
Dobrý den,
Je mi 21 let, bydlím s přítelkyní a s 2 mými dětmi. Táta má dluh na výživném minimálně 300 tisíc. Posílá složenkou dluh a další složenku s výživným na mámy adresu, protože s ním nejsem v kontaktu, slozenky jsou na moje jméno. A máma mi je nechce dát, že na ně nemám právo.

Mám na ně právo? Po případě co mám dělat prosím?
Citovat
0 #159 Pracomat.cz 2019-02-13 14:36
Cituji Dominika:
Dobrý den chci se zeptat než sem byla zletila pobirala alimenty matka. A teď už sem plnoleta, takže mám na ně nárok? Děkuji D.


Dobrý den Dominiko,

ano od doby, kdy jste plnoletá, dostáváte výživné přímo vy.
Citovat
0 #158 Dominika 2019-02-13 08:29
Dobrý den chci se zeptat než sem byla zletila pobirala alimenty matka. A teď už sem plnoleta, takže mám na ně nárok? Děkuji D.
Citovat
0 #157 Pracomat.cz 2019-02-06 20:21
Cituji Irena:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám dluh na výživném ...


Dobrý den Ireno,

pokud máte vůči své dceři závazek z nařízeného výživného, tak tento závazek stále platí i když další vyživovací povinnost skončila.
Citovat
0 #156 Irena 2019-02-06 20:09
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám dluh na výživném a moje dcera dovršila 18 let nestudue no prostě nic musím zaplatit ten dluh ikdyz nebyl soud.Dekuji za odpověď
Citovat
0 #155 Pracomat.cz 2019-02-05 14:32
Cituji Petra:
Zdravím,mám otázku,zda mi může býv.partner sám od sebe....


Dobrý den Petro,

bez rozhodnutí soudu, nemá nárok bývalý partner svévolně měnít výši výživného.
Citovat
0 #154 Petra 2019-02-04 20:57
Zdravím,mám otázku,zda mi může býv.partner sám od sebe poslat nižší částku na alimentech?Má téměř 30tis.čistého a v listopadu 2018 byl na operaci břišní kýly,má v rozsudku,že má platit 3200kc,poslal mi ale jen 2480kc a zduvodnil to tim,ze je dlouhodobě nemocný a má na to právo ze zákona.Napsal mi nějaká procenta..22,5% snad z nemocenské dávky?Můžete mi prosím napsat,zda si může takto svévolně regulovat výši soudně daného rozhodnutí?Děkuji.
Citovat
0 #153 Pracomat.cz 2019-02-03 10:03
Cituji Petr:
Dá se zjistit přes soud že dítě dále nepokračuje ve studiu?


Dobrý den Petře,

řešil bych to tak, že bych k soudu podal žádost o zrušení výživného kvůli ukončení střední školy. Na druhé straně (synovi) pak bude prokázat, že případně pokračuje v dalším studiu.
Citovat
0 #152 Petr 2019-02-03 09:55
Dá se zjistit přes soud že dítě dále nepokračuje ve studiu?
Citovat
0 #151 Pracomat.cz 2019-02-03 09:47
Cituji Petr:
Dobrý den můj syn právě odmaturoval letos v lednu 2019 chtěl bych se zeptat jestli mi končí vyživovací povinnost dal platit alimenty,děkuji


Dobrý den Petře,

v případě, že dále nepokračuje ve studiu, tak můžete podat žádost na zrušení výživného.
Citovat
0 #150 Petr 2019-02-03 08:53
Dobrý den můj syn právě odmaturoval letos v lednu 2019 chtěl bych se zeptat jestli mi končí vyživovací povinnost dal platit alimenty,děkuji
Citovat
0 #149 Pracomat.cz 2019-01-31 09:28
Cituji Vera:
Dobry den mam 16ti měsíční dceru kolik muze byt na ni prosim výživné...


Dobrý den Věro,

bohužel vám nejsem schopen říct jaká může být očekáváná výše výživného. To záleží na výši přijmů a životní úrovni vašeho předchozího partnera. Určitě to u soudu zkuste a uvidíte jaká bude finální výše.
Citovat
0 #148 Vera 2019-01-30 22:16
Dobry den mam 16ti měsíční dceru kolik muze byt na ni prosim výživné? Ex-pritel bydlí v baraku u rodicu ma 10ti letou dceru o kterou se stara zajima ma ji 1x za 14dni nebot zije se svou matkou. Pres zimní sezonu pracuje jako rolbar na sjezdovce a pres jaro léto ridic MKD. O nasi dceru nema zajem do dnešního dne ji nechtěl ani videt (jak rekl DITE BY MU BYLO NA OBTIZ) nic na ni neplati neni s nim rec... Chtela bych to dat k soudu ale nemam predstavu kolik napsat vyzivny vzhledem k jeho praci... Predem dekuji
Citovat
0 #147 Pracomat.cz 2019-01-30 14:48
Cituji Pavel:
Dobrý den, má nezletilá dcera (16 let) odešla v prosinci ze školy ...


Dobrý den Pavle,

ve chvíli kdy nestuduje je možné požádat o zrušení vyživovací povinnosti. Jen počítejte s tím, že až studium obnoví, bude nejspíše obnovena i vyživovací povinnost.
Citovat
0 #146 Pavel 2019-01-29 17:56
Dobrý den, má nezletilá dcera (16 let) odešla v prosinci ze školy (1. ročník střední školy) a chodí na brigády než nastoupí od září na novou školu. Mám povinnost jí (matce) nadále platit výživné?
Citovat
0 #145 Pracomat.cz 2019-01-28 12:26
Cituji Alena:
Dobrý den mám 2 děti 5 let a 2 roky otec chce dětem posílat alimenty ...


Dobrý den Aleno,

jak říkáte, k rukám matky je obecně platná praxe a pokud bude otec trvat na vyplácení přímo na účet dítěte, tak se obraťte na soud, rychle ho usměrní. Samozřejmě nejrychlejší a nejsnadnější domluva je přímo mezi rodiči.
Citovat
0 #144 Alena 2019-01-28 07:10
Dobrý den mám 2 děti 5 let a 2 roky otec chce dětem posílat alimenty na účet dětí ke kterému budou mít přístup až od 18 let má na to ze zákona právo? Vím že odjakživa se alimenty vyplácí k rukám matky děkuji
Citovat
0 #143 Pracomat.cz 2019-01-12 20:13
Cituji Adéla:
Dobrý den, mám dotaz - přítelova dcera dostudovala vysokou školu a...


Dobrý den Adélo,

podejte k soud návrh na zrušení vyživovací povinnosti z důvodu, že se je již dcera schopna sama živit.
Citovat
0 #142 Adéla 2019-01-12 19:52
Dobrý den, mám dotaz - přítelova dcera dostudovala vysokou školu a od ledna t.r. nastoupila do zaměstnání. Vyživovací povinnost partnera na dceru tímto končí. Musí tuto povinnost zrušit soud nebo je možná písemná dohoda obou zúčastněných bez účasti soudu? Děkuji.
Citovat
0 #141 Pracomat.cz 2019-01-06 22:53
Cituji Gabriel:
Dobrý den chci se zeptat můj kamarád nemá praci a přišel i ...


Dobrý den Gabrieli,

zdravotní pojištění platit musí. Sociální je nepovinné. Dopručuji, zdravotní pojištění platit a zkusit si najít nějakou brigádu či práci. Jinak hrozí, že se dostane do dluhové pasti.
Citovat
0 #140 Gabriel 2019-01-06 20:20
Dobrý den chci se zeptat můj kamarád nemá praci a přišel i o sociální dávky je možné nějak zastavit nebo ho osvobodit aby nemusel platit? Nemá vůbec žádný prijem bydlí v Maringotce
Citovat
0 #139 Pracomat.cz 2018-12-02 20:12
Cituji Anna:
Dobrý den,
S přítelem uvažujeme o svatbě. Oba dva studujeme na vysoké škole. Já pracuji na dohodu o ...


Dobrý den Anno,

fakt, že váš přítel již pracuje je v tomto ohledu bohužel nevýhodou. Viz:

Vyživovací povinnost rodičů k dítěti může zaniknout, popř. dočasně zaniknout i z jiných důvodů, konkrétně např. tím, že dítě uzavře manželství, ovšem za zároveň splněného předpokladu, že manžel dosud vyživovaného dítěte je schopen plnit svou vyživovací povinnost...
Citovat
-1 #138 Anna 2018-12-02 15:20
Dobrý den,
S přítelem uvažujeme o svatbě. Oba dva studujeme na vysoké škole. Já pracuji na dohodu o provedení práce a přítel má smlouvu na HPP, ale také ještě studuje na vysoké škole. Moji rodiče jsou rozvedení a otec na mě platí alimenty. Pokud by jsme se s přítelem vzali, zaniká tak otci vyživovací povinnost vůči mě i když nejsem schopna se samostatně ještě živit?
Citovat
0 #137 Pracomat.cz 2018-11-16 09:40
Cituji Nikol:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat studuji na vysoké škole formou denního studia a mám možnost zaměstnání ke škole na HPP. Zanikne tím povinnost platit alimenty vůči mě? Děkuji


Dobrý den Nikol,

při pobírání výživného je rozhodující vaše schopnost živit se sama. Pokud budete pracovat na HPP, může to soud považovat jako důkaz toho, že se již zvládnete živit sama, a povinnost platit výživné může na návrh rodiče zrušit.
Citovat
0 #136 Nikol 2018-11-15 13:34
Dobrý den, chtěla bych se zeptat studuji na vysoké škole formou denního studia a mám možnost zaměstnání ke škole na HPP. Zanikne tím povinnost platit alimenty vůči mě? Děkuji
Citovat
0 #135 Pracomat.cz 2018-10-02 19:41
Cituji Anet:
Dobrý den. Mám dceru 7let v březnu 8. Beru alimenty 5000 na kterých jsme se dohodli...


Dobrý den Anet,

přesně tyto věci by soud měl zohlednit. Tzn. že navzdory oficiálně malému příjmu, otec žije na výrazně vyšší úrovni.
Citovat
0 #134 Pracomat.cz 2018-10-02 19:36
Cituji Věra Čáchová:
Dobrý den, mám dotaz.
Syn 17 let, ukončil studium a našel si brigádu.Je veden na úřadu práce...


Dobrý den Věro,

,lze říci, že vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo uživit. Což je typicky doba studia. Jelikož syn ukončil studium, je schopen se sám živit a otec má právo na na zrušení vyživovací povinnosti. Nicméně výživné by měl platit až do té doby, dokud soud nerozhodne o jeho zrušení.
Citovat
0 #133 Anet 2018-10-02 13:52
Dobrý den. Mám dceru 7let v březnu 8. Beru alimenty 5000 na kterých jsme se dohodli. Po dobu 2let 2000 na mě. Otec je velice movitý, ale oficiálně pomalu neexistuje, nepracuje. O dceru se nestará, nic ji neposíla nad rámec alimentů. Dcera je hodně nemocna,každý měsíc. Loni 3mesice v kuse. Dojizdime různě po lekarich. Je v druhé třídě. Náklady jsou vyšší než kdysi. Chodí do kroužku nově. Otec se mnou nekomunikuje. Ohledně dohody. Může mi soud při žádosti o navýšení alimenty snížit? Zohledňuji u těchto lidí i když oficiální příjem nemají. Jak žije, kde žije, majetky? První soud byl dohodou.
Děkuji za radu
Citovat
0 #132 Věra Čáchová 2018-10-02 11:05
Dobrý den, mám dotaz.
Syn 17 let, ukončil studium a našel si brigádu.Je veden na úřadu práce, zatím nemá žádnou pracovní smlouvu.
Má nárok na výživné?
Otec přestal platit a podal návrh k soudu o zrušení vyživovací povinnosti.
Je to správně?
Děkuji Věra
Citovat
+1 #131 Pracomat.cz 2018-09-29 10:45
Cituji Denis:
Dobrý den měl bych dotaz.Družka se odstěhovala se 3 mýma dětmi.Mám osobní bankrot...


Dobrý den Denisi,

základní výše nezabavitelné částky pro rok 2018 vzrostla je 6225,33 Kč. Ta vaše je vyšší, mimojiné, právě o výživné pro děti. Z částek co uvádíte by se výživné mohlo pohybovat právě okolo 5 000 Kč.
Citovat
0 #130 Denis 2018-09-28 20:30
Dobrý den měl bych dotaz.Družka se odstěhovala se 3 mýma dětmi.Mám osobní bankrot a zůstává mi nnezabavitelná částka 14000 čístého,jinak oficiálně před odečtem bankrotu mám 25000 čistého.Z jáké částky my bude počítat soud alimenty.Nerad bych přišel kvůly tomu o osobni bankrot,když bych měl dávat hodně.A sám si ješte musím ze 14000 plarit bydleni na ubytovně a jidlo celkem 9000 kč nevím zda by stačilo soudu,že bych dáv alimenty 4-5000 kč na 3 děti.Děkuji za odpověd.
Citovat
0 #129 Pracomat.cz 2018-09-24 20:36
Cituji Pavem:
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Moje bývalá přítelkyně se kterou mám dítě...


Dobrý den,

při případné žádosti o zvýšení výživného přihlíží soud k nákladům vaší bývalé přítelkyně a také k vašim příjmům a životní úrovni. Takže to jak by soud rozhodl, záleží na těchto faktorech. Pokud vám už teď mnoho peněz nezbývá, pak ke zvýšení nemusí dojít. Jestli jste v přebytku, tak zvýšení nejspíš projde.
Citovat
0 #128 Pavem 2018-09-24 17:10
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Moje bývalá přítelkyně se kterou mám dítě, po mě žádá zvýšení alimentů kvůli zaplacení vysokého nájmu. Já mám ale soudně přikázáno platit 3000 plus 2000 Kč měsíčně. 2000 jsou jako splacení dluhu, protože jsem rok nemohl najít práci. Může ji to soud uznat? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #127 Pracomat.cz 2018-09-19 08:55
Cituji Lucie:
Dobrý den, exmanžel platí alimenty vyměřené před 7 lety: 1700,- na 9-letého syna a 1700,- na 10-letou dceru...


Dobrý den Lucie,

ano, soud by měl vzít v potaz jeho skutečnou výši příjmů a životní úroveň.
Citovat
0 #126 Lucie 2018-09-19 08:33
Dobrý den, exmanžel platí alimenty vyměřené před 7 lety: 1700,- na 9-letého syna a 1700,- na 10-letou dceru. Na nic jiného dětem nepřispívá. Jeho plat neznám, určitě je však přes 20 tis. Stále mi tvrdí, že splácí dluhy z automatů a nezbývají mu peníze ani pro vlastní potřebu. Pokud zažádám o navýšení, bude soud zjišťovat a brát v potaz skutečnou výši jeho splátek?
Citovat
0 #125 Pracomat.cz 2018-09-07 17:49
Cituji Marek:
Dobry den, mel bych dotaz, moji pritelkyni ted uz manzelce...


Dobrý den Marku,

důvod k přestání placení výživného to rozhodně není, o tom by musel rozhodnout soud.
Citovat
0 #124 Marek 2018-09-07 06:06
Dobry den, mel bych dotaz, moji pritelkyni ted uz manzelce, prestal platit vyzivne, je oddani duvod k neplaceni, je studentka a jeste rok bude, dekuji za odpoved
Citovat
0 #123 Pracomat.cz 2018-07-31 16:19
Cituji Štěpánka:
Dobry den,otec me dcery neplati alimenty,teda obcas neco posle ale uz dluzi ....


Dobrý den Štěpánko,

pokud otec neplatí alimenty a jeho dluh na výživném se stále zvětšuje, tak jsou jeho šance na změnu současného stavu jsou slabé.
Citovat
-1 #122 Štěpánka 2018-07-31 11:59
Dobry den,otec me dcery neplati alimenty,teda obcas neco posle ale uz dluzi 60tisic korun a zazadal o upravu pece o dite,dceru mam v peci ja,on ma stanoveny kontakt soudem jednou za 14dni v nedeli na 5hodin,mohu se zeptat jake ma sance u soudu kdyz od poslendiho se dluh jeste navysil?Dekuji za Vasi odpoved.
Citovat
+1 #121 Pracomat.cz 2018-07-18 10:34
Cituji Anna:
Dobrý den.
Chci se zeptat mám syna s ex přítelem,již několik let na nej platím alimenty ale jelikož už spolu nejsme ...


Dobrý den Anno,

doporučuji peníze posílát vždy na účet, ať je jasný důkaz, je že jste peníze odeslala. Na vašem míste, bych se obrátil na soud, s tím že vy svoji část dohody dodržujete a přítel nikoliv. Je mi jasné, že se jedná o velmi nepříjemnou záležitost, zejména pokud váš bývalý přítel "nehraje fér". Ale pořád mu jen ustupovat a bát se jeho výhružek není správná cesta. Jeho tlak by se mohl stále stupňovat.
Citovat
0 #120 Pracomat.cz 2018-07-18 10:27
Cituji Lucie:
Dobrý den,

od září bych chtěla nastoupit na VŠ na kombinované studium. Je mi 24 let a jsem pracující na HPP...

Děkuji za odpověď


Dobrý den Lucie,

pro pobírání výživného je rozhodující zda se dokážete živit sama a nikoliv věk. Práci na HPP, bude pravděpodobně soud považovat jako důkaz toho, že se již zvládnete živit sama, a povinnost platit výživné může na návrh rodiče zrušit.
Citovat
0 #119 Anna 2018-07-17 23:37
Dobrý den.
Chci se zeptat mám syna s ex přítelem,již několik let na nej platím alimenty ale jelikož už spolu nejsme dlouho tak momentálně čekám dítě s budoucím mánzelem . Od té doby co to mu ex zjistil nechce mi zpětné podepsat příjmové doklady a chce peníze posila telegraficky jelikož syna má v péči on.Ted přišel i s vyhruzkou ze mě chce vypsat dokonce z rodného listu. Soudně mam nařízeno posílat peníze na účet jeho sestry ,jelikož on svůj nevlastní a mám stanovenou k nižší částku néz dostává. I přes to ze mu celou dobu platím v Čad nepustí mě za synem mu poprat ani k narozeninám.Nedodrzuje nic z rozsudku co bylo stanoveno.Chci se tedy zeptat jak mám postupovat nechci aby nakonec řekl ze mu na syna neplatim a vypsal mě z rodného listu . Predem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #118 Lucie 2018-07-17 17:07
Dobrý den,

od září bych chtěla nastoupit na VŠ na kombinované studium. Je mi 24 let a jsem pracující na HPP, chtěla bych se zeptat jestli mám stále nárok na alimenty? Když mi není 26 let a od září bych chtěla studovat kombinované studium.

Děkuji za odpověď
Citovat
0 #117 Pracomat.cz 2018-06-19 09:34
Cituji romana:
preji hezky den.
muj pritel ma z minuleho vztahu 4leteho syna....


Dobrý den Romano,

není to zcela přesně jak píšete. Vy pochopitelně na syna svého přítele nic platit nebudete, ale váš příjem se počítá do vaší společné domácnosti a proto se bere, že ani on nemusí na životní výdaje platit tolik, jako by žil sám. Proto je možné, že soud rozhodne, o zvýšení výživného, které bude muset přítel platit.
Citovat
0 #116 romana 2018-06-18 19:51
preji hezky den.
muj pritel ma z minuleho vztahu 4leteho syna. mesicne plati dohodou 3000kc plus plati synovi kabelovou televizi v miste bydliste nezletileho syna. ted probiha soud kdy matka nezletileho chce 6000kc mesicne .pritel ma cca 19tis cisteho. navic zacala vyhrozovat ze chce nechat zapocitat do alimentu i muj prijem aby dostala vic penez.ona ma prijem cca 25tis.
je opravdu mozne abych musela jit k soudu a nasledne platit z me vyplaty na dite se kterym nemam nic spolecneho?
Citovat
0 #115 Pracomat.cz 2018-06-12 09:28
Cituji Honza:
Dobrý den, po roce se rozhodla bejvala přítelkyně dát alimenty k soudu.
Cel rok ji platím 2000kc hotové
...


Dobrý den Honzo,

z pohledu výživného na dítě, je jedno čí vinou skončil vztah. Ale, to že to přítelkyně dá k soudu neznamená, že musí automaticky dojít ke zvýšení výživného. Informace typu, že přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení a bydlí na jiné adrese soud v potaz vzít může. Ale je to vždy individuální a záleží na konkrétním soudci.
Citovat
-1 #114 Honza 2018-06-11 15:28
Dobrý den, po roce se rozhodla bejvala přítelkyně dát alimenty k soudu.
Cel rok ji platím 2000kc hotové
Mám stvrzenky od ní podepsané. Do poslední měsíce.

Na vztah skočil její vynou. Našla si jiného přítele a odstěhovala si za nim cca po 2 měsícich ho opustila bydlela sama a po pár měsících si našla jiného přítele.
Bydlí sním ale dávky na bydlení pobira na jiné místo kde bydlí.
A žádá na nezletilou dceru více peněz.
Dohoda byla 3000tis. Ale pak že to stejně dá k soudu aby bylo na obou stranach klid
Bere soud i v potaz ze se porad někde stěhovala bere příspěvek na bydlení a ani nebydlí na té adrese.
Citovat
0 #113 Pracomat.cz 2018-06-07 09:17
Cituji Petr:
Dobrý den.
chci se zeptat,jestli je možné,aby soud nebral v potaz ...


Dobrý den Petře,

soud bere v potaz celkovou životní úroveň posuzovaného. Tedy v teoretickém případě, že máte minimální mzdu a přitom jezdíte v autě za milion, vám soud udělí vyšší alimenty, než kdybyste podobný majetek neměl.
Citovat
0 #112 Petr 2018-06-06 16:37
Dobrý den.
chci se zeptat,jestli je možné,aby soud nebral v potaz výši mého příjmu a počítal mi alimenty z jiné částky,kterou ani nevydělávám?
Citovat
0 #111 Pracomat.cz 2018-05-15 14:07
Cituji Martin:
Dobry den,mám tady dotaz ,moje byvala pritelkyne mam mého syna v peci a u soudu bylo stanoveno z...


Dobrý den Martine,

v případě, že se s ní nelze domluvit, bych se obrátil na soud. Stejně jako je vaše povinnost platit alimenty, tak je i povinnost bývalé partnerky váš umožnit vídat dítě (což schválil soud).
Citovat
+1 #110 Martin 2018-05-15 13:03
Dobry den,mám tady dotaz ,moje byvala pritelkyne mam mého syna v peci a u soudu bylo stanoveno ze mam na nej pravo vždy 5 dni v mesici.Bohuzel byvala pritelkyne mi ho uz nechce davat vůbec ze uz mam na nej zapomenout.fungovalo to pouze cca 3 mesice kdy nebyl problém abych ho mel.platim 3000 alimenty a ted uz ho nevidam vůbec co bych mohl udelat proto aby vse zase fungovalo jak naridil soud?
Citovat
0 #109 Pracomat.cz 2018-05-11 14:16
Cituji Miloslav:
Mám dotaz, je možné aby muž platil ...


Dobrý den Miloslave,

teoreticky to možné je, zákon nestanovuje žádnou fixní minimální hranici.
Citovat
0 #108 Miloslav 2018-05-11 12:50
Mám dotaz, je možné aby muž platil na dvě děti částku 200 Kč a to na každé pouze 100Kč ? Děkuji Vám za odpověď
Citovat
0 #107 Pracomat.cz 2018-05-04 10:47
Cituji andrea:
dobry den,chtela bych se zeptat,byvaly pritel ma na nase dite urcene vyzivne 1000kc...


Dobrý den Andreo,

šanci na zvýšení rozhodně máte, soud nepřihlíží jen k oficiálním příjmům, ale k celkové životní úrovni. Držíme palce, ať se navýšení dočkáte.
Citovat
0 #106 andrea 2018-05-04 10:42
dobry den,chtela bych se zeptat,byvaly pritel ma na nase dite urcene vyzivne 1000kc,chtela bych pozadat o zvyseni ale on ma na papiru pouze brigadu,ale ve skutecnosti ma mnohem vic.mam sanci ze mu soud alimenty zvysi?dekuji
Citovat
0 #105 Pracomat.cz 2018-04-27 10:44
Cituji Tereza:
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda můžu žádat o snížení alimentů ....


Dobrý den Terezo,

o změnu výše výživného má smysl žádat vždy, když se změnila majetkové (příjmová) situace. Z popisu vaší situace mi přijde, že by snížení výživného mohlo vyjít.
Citovat
0 #104 Tereza 2018-04-26 16:13
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda můžu žádat o snížení alimentů na prvního syna na kterého platím 1600kč +1000 Kč dluh, který mi vypočítali za předešlé 3 roky kdy jsem pracovala v jedné firmě. Momentálně jsem na rodičovské dovolené s druhým synem a mám 7100 kč. Plus příspěvky na bydlení. Započítává se do příjmu i příspěvky na bydlení, které se stále každé 3 měsíce? Příspěvek na bydlení by neměl být započítávány jako příjem. Děkuji T.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.