Kdy máte nárok na rodičovský příspěvek a jaké je jeho výše v roce 2020? Jaké jsou podmínky pro jeho získání a jak to probíhá? Na tyto otázky a mnoho dalšího naleznete v pokračování tohoto textu.

Nárok na rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič dítěte. Je jedno zda ho čerpá otec nebo matka, ale je důležité vědět že ho může čerpat pouze jeden z nich. Když je v rodině více dětí, tak se příspěvek vyplácí na to nejmladší z nich a to pouze do 4 let věku dítěte. Další omezení jsou, že žadatel (otec nebo matka) musí mít trvalý pobyt na území České Republiky a dále fakt, že dítě mladší dvou let, na které je pobírán příspěvek, nesmí chodit do školy na dobu delší než 46 hodin za měsíc. Ze zákona je povoleno, že se rodiče mohou v pobírání rodičovského příspěvku střídat. Rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce.

Zvýšení rodičovského příspěvku od 1.1.2020

Vláda již nyní schválila jeho navýšení, které platí od roku 2020. Nově se jedná o částku až 300 000 Kč v případě jednoho dítěte a až 450 000 Kč v případě dvojčat či vícerčat. Slovo "až" v předchozí větě odkazuje na změnu z roku 2012, která říká že rodičovský příspěvek může být maximálně 70% z 30násobku denního vyměřovacího základu.

Kromě nově narozených dětí (po zvýšení rodičovského příspěvku), na něj budou mít nárok i ty děti (respektive jejich rodiče), u kterých nebyl příspěvek do 1.1.2020 vyčerpán. Takže pokud by vám měl skončit už během konce roku 2019, je vhodné snížit jeho výši (pokud můžete), aby přesáhl až do roku 2020 a vy tak měli nárok na navýšení. Což za to rozhodně stojí, jedná se o 80 000 Kč navíc.

Jen pro zajímavost, jedná se o první navýšení rodičovského příspěvku za posledních 12 let. Úprava zákona, která navrhovala jeho pravidelné roční zvyšování (podobně jako úřad práce), bohužel nebyla přijata. Stejně tak jako návrh, aby rodičovský příspěvek mohli pobírat i prarodiče, pokud pečují o dítě.

Prošla i další úprava zákona. A to počet hodin, na které mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školy, jeslí, či podobného zařízení bez toho aniž by ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Dosud to bylo maximálně 46 hodin měsíčně, od novely to bude 92 hodin měsíčně. Rodičovský příspěvek se rovněž bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisí.

Rodičovský příspěvek a přivýdělek

Rodič co pobírá rodičovský příspěvek může mít příjem ze závislé činnosti nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Na rozdíl od přivýdělku při pobírání PPM není práce při pobírání rodičovského příspěvku omezena. Můžete tedy pracovat i pro stejného zaměstnavatele a mít stejnou náplň práce. Jediné omezení, které je dané zákonem je zajistit osobní celodenní péči o dítě. Ta se považuje za splněnou následujícími body:

  • dítě, které má méně než 2 roky věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu atd.. méně než 92 hodin v kalendářním daném měsíci,
  • rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou

Pokud je dítě starší dvou let, tak se docházka do jestlí či mateřské školy pro účely nároku na rodičovský příspěvek nesleduje.

Trochu jiné omezení platí, pokud je dítě zdravotně omezené. Podrobněji je to řešeno v Zákoně č. 117/1995 Sb. - Zákon o státní sociální podpoře.

Délka rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek může být čerpán v různých variantách, v praxi se nejčastěji setkáváme s celými roky:

  • 2 roky
  • 3 roky
  • 4 roky

Od ledna 2018 je možné vybrat celou sumu rodičovského příspěvku (220 tisíc korun) za kratší dobu. Klidně 7, 10, 25 měsícú ... Závisí to ale na výši dřívějších hrubých příjmů. Měsíční výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 procent vyměřovacího základu - hrubého měsíčního výdělku. Pokud by byl váš hrubý měsíční výdělek 20 000 Kč, lze čerpat příspěvek ve výši cca 14 000 Kč měsíčně. Horní hranice měsíčního příspěvku je omezena na 32 640 Kč.

Tuto délku je možno měnit i v průběhu čerpání příspěvku. Ve všech případech je ale výše celkově vyplacené částky stejná, tj. až 220 000 Kč. Ve většině případů (pokud pracovala a nebo si sama platila nemocenské pojištění) po porodu matka nastupuje na mateřskou dovolenou během níž má nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Po skončení mateřské dovolené může jeden z rodičů požádat o rodičovský příspěvek.

Pokud si ani jeden z rodičů neplatil nemocenské pojištění, které je např. u OSVČ dobrovolné, tak matka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek automaticky čerpá (otec nebo matka) v nejpomalejší, tedy čtyřleté variantě.

Změna výše rodičovského příspěvku

Změnit výši (a tím pádem i délku pobírání) lze každé tři měsíce od prvního vyplacení dávky. Změnu může provést ten rodič, který uplatnil nárok na něj. Změnu výše nelze provést zpětně, ale týká se budoucích vyplácených částí. Formálně se jedná o písemnou žádost, která se podává u krajské pobočky Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje. 

Výše rodičovského příspěvku pokud nedoložíte příjem

Od roku 2020 je v takovém případě minimální měsíční výše příspěvku 10 000 Kč (dosud to bylo 7 600 Kč). Typicky se jedná o studenty, nezaměstnané, nebo lidi s velmi nízkými příjmy.

Žádost o rodičovský příspěvek

Jak vyřídit rodičovský příspěvek? Žádost se podává na úřadu práce, je k ní potřeba občanský průkaz žadatele, rodný list dítěte a potvrzení o denním vyměřovacím základu. Formulář pro rodičovský příspěvek je ke stažení zde.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #87 Pracomat.cz 2020-07-14 12:44
Cituji Aneta:
Dobrý den, chci se zeptat musím nahlásit zamětnavateli že budu doma ...


Dobrý den Aneto,

musíte. Nárok na rodičovskou dovolenou je do tří let dítěte, poté musíte do práce. Případně si domluvit neplacené volno. Jinak to, že vám rodičovský příspěvek končí později, nemusí být nutně provázáno na "prodloužení rodičovské". Můžete současně pracovat a přitom pobírat rodičovský příspěvek.
Citovat
0 #86 Aneta 2020-07-14 10:08
Dobrý den, chci se zeptat musím nahlásit zamětnavateli že budu doma déle než 3 roky? konkrétně rodičovský přispěvěk mi končí když budou dceři 3 roky a 3 měsíce.děkuji
Citovat
0 #85 Pracomat.cz 2020-06-23 21:02
Cituji Mirka:
Dobrý den,
Pocházím že Slovenska v ČR pracuji už 8 let ale mám tady jenom ...


Dobrý den Mirko,

žádost o peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) odevzdáváte zaměstnavateli (případně poslednímu zaměstnavateli ). O rodičovský příspěvek si můžete zažádat na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště.
Citovat
0 #84 Mirka 2020-06-23 13:11
Dobrý den,
Pocházím že Slovenska v ČR pracuji už 8 let ale mám tady jenom přechodný pobyt.
Přítel pochází z ČR.
Kde mám žádat o mateřský a rodičovský příspěvek?
Děkuji
Citovat
0 #83 Pracomat.cz 2019-12-19 09:37
Cituji Romana:
Dobrý den pracuji v Rakousku trvalé bydliště mám v ČR..


Dobrý den Renato,

podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je trvalý pobytu (ten prokazujete občankou) a bydliště (to prokazujete čestným prohlášením) na území České republiky. Takže obě podmínky můžete splnit.
Citovat
0 #82 Romana 2019-12-17 20:08
Dobrý den pracuji v Rakousku trvalé bydliště mám v ČR.Chtěla bych se zeptat. Když půjdu na mateřskou dovolenou na kterou nárok mít nebudu jelikož nemám odvody tak jestli budu mít nárok na rodičovský příspěk. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #81 Pracomat.cz 2019-12-14 07:37
Cituji Kateřina Hůlková:
Dobrý den chci se zeptat pobiram rodičovský příspěvek na svou ....


Dobrý den Kateřino,

chápu správně dotaz, že chcete pobírat dva rodičovské příspěvky současně? To bohužel není možná, vyplací se vždy jen na nejmladší dítě v rodině. Pokud chcete pobírat jen jeden, tak je možné aby byl psán na otce.
Citovat
0 #80 Kateřina Hůlková 2019-12-12 16:01
Dobrý den chci se zeptat pobiram rodičovský příspěvek na svou 2 letou ddceru ale teď 18.11.2019 jsem porodila další dceru ale ještě jsme doposud nestihli vyřídit rodičovský příspěvek a chtěli jsme se zeptat jestli je možné podat rodičovský příspěvek na nově narozené dítě napsat na přítele který je otcem dítěte a nastavit mb mateřskou na 2 roky jesti je tato cesta možná předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #79 Pracomat.cz 2019-11-21 09:14
Cituji Petra:
Dobrý den,

jsem OSVČ, neplatila jsem si nemocenské pojištění, neměla jsem nárok .....


Dobrý den Petro,

pokud si nezměníte délku čerpání rodičovského příspěvku, tak se domnívám že ano.
Citovat
0 #78 Petra 2019-11-19 12:58
Dobrý den,

jsem OSVČ, neplatila jsem si nemocenské pojištění, neměla jsem nárok na mateřskou. Výše rodičovského příspěvku mi byla vypočítána na max. cca 7600. Mohu nyní, od 01.01.2020, brát max. 10.000? Platí zvýšení na 10.000 i pro mě?

Děkuji.
Citovat
0 #77 Pracomat.cz 2019-10-15 22:04
Cituji Eliška:
Hezky večer,

Poprosim o radu, přestěhovali jsme se zhruba 250 km od trvalého bydliště za lepší práci pro ...


Dobrý den Eliško,

oficiálně musíte žádat na Úřadě práce v místě trvalého bydliště. Zkuste tam zavolat popsat svoji situaci a snad přijdou s řešením, jak vám ulehčit. Co se vyměřovacího základu týče, tak by mělo stačit požádat o vyplnění údajů na nejbližší OSSZ.
Citovat
0 #76 Eliška 2019-10-14 22:34
Hezky večer ještě jednou, potřebuji i papir kde bude vyměřovací základ když jsem na mateřské dovolené už od 18.5.2017??? Ps: pokud ano, kde ho seženu ? Děkuji moc
Citovat
0 #75 Eliška 2019-10-14 22:25
Hezky večer,

Poprosim o radu, přestěhovali jsme se zhruba 250 km od trvalého bydliště za lepší práci pro manžela. A bydlíme v pronajmu od zaměstnavatele kde nemáme udělaný trvaly pobyt... otázka je, zda si mohu oběhat po porodu rodičovský příspěvek v Roudnici kde budu i rodit nebo musím vyřídit poporodni papiry tam kde spadá trvaly pobyt? Čekáme dvojčátka ( k nim ještě 3 lety syn) a neumím si představit v zimě po porodu s malými miminky v lednu jet 250km na úřad a zase zpět :((. Moc děkuji za odpoved
Citovat
0 #74 Pracomat.cz 2019-10-07 21:36
Cituji Nikola Hájková:
Dobrý den, máme synka v říjnu 2019 mu budou 3 roky,rodičovskou na něj jsem měla mít ....


Dobrý den Nikolo,
když se vám v lednu narodí další dítě, přestanete čerpat rodičovský příspěvek na to původní a poběží od znova na to nově narozené. Jeho výše již bude navýšena na 300 000 Kč, protože bude narozeno po 1.1.2020.
Citovat
-1 #73 Pracomat.cz 2019-10-07 21:33
Cituji TS:
Dobrý den!
Prosím Vás o radu. Jsem cizinkou. Mám dlouhodobý pobyt v ČR ....


Dobrý den,

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Tedy i otec dítěte. Za osobní, celodenní a řádnou péči o dítě se považuje i situace, kdy zajistíte hlídání (například babičkou či Vámi) a při takové situaci otec pracovat může. Z pohledu nároku na rodičovský příspěvek nemá svatba žádný dopad. 
Citovat
0 #72 Nikola Hájková 2019-10-07 07:53
Dobrý den, máme synka v říjnu 2019 mu budou 3 roky,rodičovskou na něj jsem měla mít do února 2020.Jenže v lednu 2020 se nám narodí další potomek. Na úřadě mi 30.9.2019 zvýšili příspěvek do konce roku na 1.dítě ze stejně nemám nárok na 80.000,- a od porodu bude rodičovská automaticky na druhé dítě. Je to tak? Kdybych rodila az v únoru 1.dítě nárok na 80.000,-má? Děkuji Hájková
Citovat
0 #71 TS 2019-10-06 05:14
Dobrý den!
Prosím Vás o radu. Jsem cizinkou. Mám dlouhodobý pobyt v ČR již 6. rok. Studuje na VŠ na magisterském. Pracovala jsem jenom na dohodu (300h ročně) a jako brigádník. Teď čekám dítě s občanem České Republiky. On je zaměstnaný.
Chci se zeptat jestli má můj přítel nárok na rodičovský příspěvek a může li při tom pokračovat v pràce?
Zlepší li se nějak naše situace v případě že se oženime?
Děkuji!
Citovat
0 #70 Pracomat.cz 2019-08-21 10:26
Cituji Helena:
Dobrý den, od 1.9. mám schválený rodičovský ...


Dobrý den Heleno,

to váš nárok na rodičovský příspěvek neomezuje, v případě, že zajistí péči o dítě sama nebo jinou zletilou osobou v době vaší dovolené.
Citovat
0 #69 Helena 2019-08-20 15:36
Dobrý den, od 1.9. mám schválený rodičovský příspěvek, ale od 15.8. čerpám 54 dnů dovolené, co mám dělat? Děkuji
Citovat
0 #68 Pracomat.cz 2019-08-08 10:48
Cituji Ludmila:
Dobrý den. Při 1 dítěti jsem měla HPP na dobu určitou....


Dobrý den Ludmilo,

v takovém případě se obávám, že nárok na mateřskou mít nebudete. Jestli to chápu správně, že už pracovní smlouva skončila a vy dítě plánujete za cca rok a půl. Nárok totiž máte, pokud jste v době začátku čerpání mateřské (tedy šest až osm týdnů před očekávaným porodem) zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud váš pracovní poměr skončil dřív, u druhého dítěte nárok na mateřskou mít nebudete.
Citovat
0 #67 Ludmila 2019-08-07 19:31
Dobrý den. Při 1 dítěti jsem měla HPP na dobu určitou a mateřskou. Můj dotaz je jestli rok krytí pobírání RP a práce na HPP bude nárok na mateřskou při druhým dítěti. Cca za rok a půl.planovane. Děkuji Lida
Citovat
0 #66 Pracomat.cz 2019-07-10 09:25
Cituji Hanka:
Dkbry den musim podat zadost o rodicovsky prispevek ...


Dobrý den Hanko,

žádost je nutné podat. "Sám od sebe" příspěvek vyplácen nebude.
Citovat
0 #65 Hanka 2019-07-09 19:11
Dkbry den musim podat zadost o rodicovsky prispevek kdyz chci byt s ditetem 4 roky nebo je to autmaticky? Dekuji za informace
Citovat
+1 #64 Pracomat.cz 2019-07-03 07:05
Cituji Lucie:
Dobrý den, byla jsem zadat o rodic. Příspěvek narodil se mi syn a nemám nárok na pm....


Dobrý den Lucie,

z dotazu si nejsem jistý, zda si nepletete peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Na ten první musíte splňovat jisté podmínky, ten druhý je plošný pro všechny. Takže jesti vám jde o rodičovský příspěvek, ten pobírat můžete i tak a partnera k tomu nepotřebujete.
Citovat
0 #63 Lucie 2019-07-02 16:28
Dobrý den, byla jsem zadat o rodic. Příspěvek narodil se mi syn a nemám nárok na pm.. Na úřadě mi řekli, že partner je psaný u rodicaku, který pobírá jeho ex a nemůže být u obou... Co máme teď dělat, ona si rodicak nebude chtít ukončit a partner chce být napsaný u našeho syna.. Může o to sám požádat o vyjmutí dcery, na kterou bere rodicak ex.. S ní žádná domluva nebude a já bych ráda rodičovský příspěvek pobírala
Citovat
0 #62 Pracomat.cz 2019-05-21 14:14
Cituji Jana:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat.Dceri budou letos 19.8.19 2roky.Od září bych měla ....


Dobrý den Jano,

ano, pokud si ho protáhnete do 2020, tak můžete čerpat zbývajících 80 000 Kč až do čtyř let dítěte. Takže ve vašem případě by s vyčerpáním zbylé částky neměl být problém.
Citovat
-1 #61 Jana 2019-05-21 12:40
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat.Dceri budou letos 19.8.19 2roky.Od září bych měla nastoupit do práce. Vím,že pokud budu mít zajištěné pro dítě celodenní péči,mohu pracovat a zároveň pobírat RD. Rodicak mám nastavený do září 2019,ale kdybych si ho protahla do roku 2020 do 8/20,vztahuje se na mě zvýšení RD o těch 80tis?
Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #60 Pracomat.cz 2019-04-07 18:08
Cituji Jiřina:
Dobrý den, proč v tak pěkném článku uvádíte najednou ...


Dobrý den Jiřino,

díky za pochvalu. V textu je uvedeno, že se jedná o častou variantu čerpání (na celé roky) a v odstavci dále je řečeno, jaká jsou podmínky čerpání. Každopádně jsme na váš popud text trochu přeformuloval, ať je to jasnější. Díky za zpětnou vazbu,
Citovat
0 #59 Pracomat.cz 2019-04-01 10:10
Cituji Dana K.:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat. Mám 3letou dceru a rodičovskou jsem si již ukončila a půl roku pracuji. Budu mít nárok na doplatek také?
Děkuji za odpověď.


Dobrý den Dano,

vláda ještě neschválila finální verzi navýšení rodičovského příspěvku, takže v tuto chvíli lze jen spekulovat.
Citovat
0 #58 Dana K. 2019-03-31 23:12
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat. Mám 3letou dceru a rodičovskou jsem si již ukončila a půl roku pracuji. Budu mít nárok na doplatek také?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #57 Jiřina 2019-03-20 19:23
Dobrý den, proč v tak pěkném článku uvádíte najednou nepřesné informace, že lze čerpat rodičovský příspěvek v podstatě jen ve třech délkách (2, 3 a 4 roky)? To není pravda, lze to čerpat v návaznosti na PPM od délky 6 měsíců po délku nejvýše do čtyř let věku dítěte. Klidně to může být 8, 19, 23, 27.... žádné pouze násobky let.
Citovat
0 #56 Pracomat.cz 2019-03-10 12:31
Cituji Jana Alexandrová:
Dobrý den,

moc děkuji za odpověď. O ten ÚP mi až tak nešlo, spíš by mě zajímalo...


Dobrý den Jano,

jste pojištěna z principu, že pobíráte rodičovský příspěvek. Pokud si však chcete pro klid v duši ověřit na vaší pobočce ČSSZ, že vás evidují v pořádku, můžete se tam stavit či zavolat.
Citovat
+1 #55 Jana Alexandrová 2019-03-09 22:14
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Jana Alexandrová:
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené. Syn bude mít 3 roky 17. 3. a pak bych měla nastoupit do práce...


Dobrý den Jano,

lze současně pobírat rodičovský příspěvek a přitom být na úřadu práce (a dokonce pobírat podporu v nezaměstnanosti - tyto dávky se v zájemně nevylučují). Otázkou na kterou si musíte odpovědět sama, je zda na ÚP skutečně potřebujete. Při pobírání rodičovského příspěvku jste totiž evidována jako státní pojištěnec - zdravotní pojištění za vás hradí stát. Ve zkratce - na ÚP můžete, ale nemusíte.


Dobrý den,

moc děkuji za odpověď. O ten ÚP mi až tak nešlo, spíš by mě zajímalo, jestli se tedy musím hlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let věku nebo to v mém případě není potřeba...

Ještě jednou moc děkuji

Jana
Citovat
0 #54 Pracomat.cz 2019-03-09 16:44
Cituji Jana Alexandrová:
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené. Syn bude mít 3 roky 17. 3. a pak bych měla nastoupit do práce...


Dobrý den Jano,

lze současně pobírat rodičovský příspěvek a přitom být na úřadu práce (a dokonce pobírat podporu v nezaměstnanosti - tyto dávky se v zájemně nevylučují). Otázkou na kterou si musíte odpovědět sama, je zda na ÚP skutečně potřebujete. Při pobírání rodičovského příspěvku jste totiž evidována jako státní pojištěnec - zdravotní pojištění za vás hradí stát. Ve zkratce - na ÚP můžete, ale nemusíte.
Citovat
0 #53 Jana Alexandrová 2019-03-07 09:53
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené. Syn bude mít 3 roky 17. 3. a pak bych měla nastoupit do práce. Tam jsme se ale dohodli na rozvázání pracovního poměru dohodou, takže budu nezaměstnaná. Do nové práce bych měla nastoupit až od 1. září, kdy syn začne chodit do školky. Rodičovský příspěvek ale stále pobírám, a to až do srpna 2019.
A teď tedy, musím se hlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let věku nebo ne (popřípadě tedy kde se nahlásit)? Když stále pobírám ten RP, není to tak, že pojištění je tedy za mě stále hrazené a já nikam nemusím? Každý mi říká něco jiného a já už vážně nevím...

Děkuji za odpověď
Citovat
0 #52 Pracomat.cz 2018-10-15 09:55
Cituji Lucka:
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené se synem. Rodičovský příspěvek by mi měl běžet ...


Dobrý den Lucko,

na vyčerpání zbytku rodičovského příspěvku ztratíte nárok v měsíci kdy se vám narodí další dítě. Potom můžete čerpat příspěvek na nově narozené dítě. Pokud vám to váš vyměřovací základ dovolí, můžete si vyplácenou částku zvýšit a zkusit tak příspěvek dočerpat celý.
Citovat
0 #51 Lucka 2018-10-14 16:12
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené se synem. Rodičovský příspěvek by mi měl běžet až do září 2019, ale já mám 15. 4. 2019 termín druhého porodu. Co bude obnášet zrušení stávajícího příspěvku a kdy by se měl zrušit?
Děkuji
Citovat
0 #50 Pracomat.cz 2018-09-18 18:48
Cituji Marie:
Dobry den chtela jsem se zepat proc mi bylamzastavena meterka ..


Dobrý den Marie,

na tuto dávku máte nárok je když žijete na území ČR. Takže za dobu, kdy jste žila na území jiného státu na ni nárok nemáte. Nicméně ji můžete čerpat od momentu svého návratu až po její zbývající dobu.
Citovat
0 #49 Marie 2018-09-18 13:11
Dobry den chtela jsem se zepat proc mi bylamzastavena meterka jela sem na 8mesicu do anglie nic tu nepobiram a ponavratu domu daji mi to spetne
Citovat
0 #48 Pracomat.cz 2018-06-21 13:13
Cituji ivana:
Dobry den,
Mam stanovenou rd na 4 roky. Dceri je nyni rok. Rada bych nastoupila do prace v jejich dvou letech. Tedy o rok drive....


Dobrý den Ivano,

neznám předchozí výši vašeho příjmu, ale během jednoho roku by mělo být možné zbylou částku vyčerpat. Zastavte se na úřadě a proberte s nimi změnu délku čerpání příspěvku na dva roky.
Citovat
0 #47 ivana 2018-06-21 10:35
Dobry den,
Mam stanovenou rd na 4 roky. Dceri je nyni rok. Rada bych nastoupila do prace v jejich dvou letech. Tedy o rok drive.
Jedna se ovsem o jineho zamestnavele nez pred nastupem na md. U byvaleho zamestnavatele mam domluvenou vypoved dohodou ke dni ukonceni rd.
Ted nevim, jak resit dal. Jde.li rd zkratit na dva roky a tim zvysit castku nebo zda.li je mozne dat dceru do jesli, pobirat tri roky, zmenit zamestnavatele a nastoupit na hpp. Dekuji za odpoved
Citovat
0 #46 Pracomat.cz 2018-02-27 16:04
Cituji Michaela:
Dobrý den chci se zeptat jestli po navratu z Anglie mam narok na rodicovsky prispevek, ikdyz jsem v Anglii pobirala prispevek na dite(syn 2 roky)?


Dobrý den Michaelo,

myslím si, že by jste měla mít nárok na poměrnou část, ale praktickou zkušenost s touto situací nemám. Musíte být ale v ČR hlášena k trvalému pobytu.
Citovat
0 #45 Michaela 2018-02-27 12:12
Dobrý den chci se zeptat jestli po navratu z Anglie mam narok na rodicovsky prispevek, ikdyz jsem v Anglii pobirala prispevek na dite(syn 2 roky)?
Citovat
0 #44 Pracomat.cz 2018-02-05 14:49
Dobrý den Mirko,

neuvedení otce dítěte do RL na výši příspěvku žádný vliv nemá. Jeho délka byla pravděpodobně stanovena podle tohoto pravidla: Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo je-li 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nižší než 7 600 Kč, rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, v případě dvou a více současně narozených dětí do částky 11 400 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek, měnit tuto volbu lze jedenkrát za tři měsíce.
Citovat
0 #43 Mirka 2018-02-05 11:45
Dobrý den,
má na délku pobírání rodičovského příspěvku vliv to, že v RL není uveden otec dítěte? Kamarádka má stanovenou délku pobírání rodičovského příspěvku na 4 roky, jelikož nikdy nepracovala a tvrdí, že na to má vliv právě i neuvedený otec v RL. Může si od roku 2018, zažádat o změnu ve vyplácení rodičovského příspěvku (zkrácení na 3 roky)?
Citovat
0 #42 Pracomat.cz 2018-01-30 11:07
Dobrý den Šárko,

bohužel musíte navštívit úřad práce podle místa vašeho trvalého bydliště. Můžete se s nimi zkusit domluvit na přesunutí, ale moc svolní k tomu nejsou.
Citovat
0 #41 Šárka 2018-01-29 22:52
Dobry den budu zadat o rodicovsky prispevek ale mam trvale bydliste jinde nez ted bydlim jde to nejak udelat abych nemusela s miminkem jet 400km tam a 400km nazpet? Dekuji za radu.
Citovat
0 #40 Pracomat.cz 2017-11-20 09:01
Dobrý den Moniko,

pokud jste byla zaměstnaná, tak by vám potvrzení vyměřovacího základu měl vydat zaměstnavatel.
Citovat
+1 #39 Monika 2017-11-20 07:10
Dobrý den chtěla bych se poradit a zeptat. Jsem těhotná po celou dobu těhotenství jsem byla doma na neschopence od zaměstnavatele do určité doby pak jsem nastoupila na mateřskou dovolenou která od 25.9.2017- do teď. Dále chápu že budu žádat o rodičovský příspěvek ale netuším od koho žádám o ten denní výměr základu. zda od zaměstnavatele nebo od OSSZ. Předem moc děkuji za odpověď Monika
Citovat
0 #38 Pracomat.cz 2017-10-09 12:24
Dobrý den Dagmar,

žádost je poštou možné podat. Pošlete ji doporučeně, budete díky tomu mít ověřeno, že se v pořádku dostala na úřad. Uvedené dokumenty by měly stačit k úspěšnému podání žádosti.
Citovat
0 #37 Dagmar 2017-10-09 12:04
Dobrý den,

je možné o rodičovský příspěvek žádat poštou? Pokud ano, stačí poslat tyto dokumenty: Rodný list dítěte - ověřenou kopii, můj OP - ověřenou kopii, výměr ze sociálky a žádost o rodičovský příspěvek?
Jak se dozvím, že byla žádost přijata?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #36 Pracomat.cz 2017-09-12 14:36
Dobrý den Lucie,

doporučujeme o něj žádat alespoň měsíc předem, úřadu zpracování nějakou dobu trvá. Zabrání tak výpadku příjmů. Potřebný dokument se nazývá potvrzení o vyměřovacím základu a žádat by jste měla v místě vašeho bydliště.
Citovat
0 #35 Pracomat.cz 2017-09-12 14:33
Dobrý den Alice,

ano pro UP potřebujete potvrzení o vyměřovacím základu. Rodičovský příspěvek se vyřizuje ještě před koncem mateřské, aby vám nedošlo k výpadku příjmů. Pokud vám krátkodobý výpadek nevadí, máte pravdu s zpětným vyplacením za 3 měsíce. Co se týče navazujícího porodu, tak pokud stále splňujete podmínky pro jejich získání, tak příspěvky dostanete.
Citovat
0 #34 Lucie-tonda 2017-09-12 04:35
Dobry den chci se optat 16.rijna nastupuji na materskou dovolenou.nez budu mitrodicovsky prispevek.jak moc dopredu o nej nej mam.zadat nez mi skonci rodicovska dovolena.o jake papiry mam.zadat na socialce,abych mela papiry na urad prace pro vvyrizeni r.dov.kde o to zadat n a socialce.pracovala jsem.na praze 1,trvale bydliste lysa nad labem.je pak potreba dolozit moje prijmy ci partnera?dekuji za rady
Citovat
0 #33 Alice 2017-09-10 16:27
Dobry den,
Jen prosim, zda to dobre chapu. Nyni pobiram materskou. Kdyz pujdu vyrizovat rodicovsky prispevek, tak to potvrzeni o vymerovacim zakladu mi potvrdi na OSSZ a s tim pak pujdu na UP? A kdyz to nebudu stihat vyridit hned po ukonceni vyplaceni materske, tak to taky nevadi ze, jen to musim stihnout do 3 mesicu, aby mi to bylo vyplaceno zpetne?
A jeste jsem se chtela zeptat k tomu navazujicimu retezujicimu porodu do 3 let- to mam pak narok opet na materskou a na navazujici rodicovsky prispevek, jako tomu mam nyni u prvniho ditete?
Dekuji moc.
Citovat
0 #32 Pracomat.cz 2017-07-18 17:19
Dobrý den Dado,

upřímně nevíme jak by na tuto situaci úřady pohlíželi. Mohou si ukončení pracovního poměru před mateřskou vyložit jako zastírací mánevr, aby jste mohla dál během mateřské vykonávat tu samou práci. Ve vaší situaci, by jsme si v pracovní smlouvě domluvili jiný druh práce, než jaký jste měla v původní smlouvě.
Citovat
0 #31 Dada 2017-07-18 13:47
Dobrý den, a mohla bych se ještě zeptat jak souvisí rodičovský příspěvek s firmou u které jsem ukončila pracovní poměr? Kdybych tam měla smlouvu a vrátila jsem se tam pracovat, to chápu. ale když jsme tam skončila poměr? Ze vlastně pro mne platí stejné podmínky, když teď pobírám rodičovský příspěvek, jak kdyby mi tam prac. poměr stále trval. Děkuji.
Citovat
0 #30 Pracomat.cz 2017-07-17 14:31
Dobrý den Dado,

v takovém případě se to bere jako stejná firma. Při změně majitele veškerá práva a povinnosti souvisící s pracovním poměrem zaměstnanců přecházejí na nového vlastníka
Citovat
0 #29 Dada 2017-07-17 13:05
Dobrý den, a kdybych nastoupila do stejné firmy jako před mateřskou dovolenou, ale mezitím firma změnila majitele- má nové IČO, můžu to brát jako novou firmu a nebo tu stejnou firmu. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2017-07-13 16:12
Dobrý den Dado,

přivydělat si můžete, ale pokud to bude u stejné firmy, musí být v pracovní smlouvě sjednán jiný druh práce než byl před mateřskou dovolenou.
Citovat
0 #27 Dada 2017-07-13 00:09
Dobrý den, pocházím ze Slovenska. Jsem v ČR vdaná a mám tu nahlášený i trvalý pobyt. Pobírám v ČR rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem ukončila pracovní poměr, který byl na dobu určitou. Můžu při čerpání rodičovského příspěvku pracovat, platí pro mne stejné podmínky jako pro občany ČR? A mužů pracovat i u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou a mít stejný druh pracovní činnosti? Na úřad nosím 1x ročně potvrzení, že manžel pracuje v ČR, abych mohla dál pobírat dávky. Děkuji Vám za odpověd.
Citovat
+1 #26 Pracomat.cz 2017-06-13 16:05
Dobrý den Markéto,

úřad po vás nejspíše bude chtít "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku". Ten si můžete připravit předem. V elektronické podobě je dostupný na: formulare.mpsv.cz/.../... a potvrdí vám ho Česká správa sociálního zabezpečení.
Citovat
+1 #25 Marketa 2017-06-13 09:10
Dekuji a zadne potvrzeni o prijmu nebudu potrpotrebovat?dekuji a preji krasny den
Citovat
+2 #24 Pracomat.cz 2017-06-12 17:31
Dobrý den Markéto,

o rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce. Potřebujete sebou doklad totožnosti pro žadatele a rodný list dítěte. Nárok je však jen tři měsíce zpětně, nedostanete ho tedy za celou dobu od narození dítěte - protože vaše dítě již má jeden rok.
Citovat
+2 #23 Marketa 2017-06-12 13:32
Dobry den,vracim se ze zahranici do Cr s rocnim synem...mam trvaly pobyt v Cr a syn ma ceske obcanstvi...dozvedela jsem se,ze mam narok zpetne na rodicovsky prispevek co k tomu je potreba?dekuji
Citovat
+1 #22 Pracomat.cz 2017-05-20 23:25
Dobrý den Andreo,

výše a forma výdělku při rodičovské dovolené nejsou omezeny. Na dobu své výdělečné činnosti musíte dítěti zajistit péči jiné zletilé osoby (třeba babička ..) s tím, že dítě nesmí navštěvovat jesle, mateřskou školu či obdobné zařízení nad zákonem stanovený rozsah (tj. 46 hodin měsíčně). Jestli má vaše dítě více než 2 roky není návštěva v předškolním zařízení nikterak omezena.
Citovat
+1 #21 Andrea Koryťáková 2017-05-19 23:30
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat ohledně rodičovského příspěvku. Jsem už poslední měsíce na mateřské a chtěla bych od září nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek mám do října. Mohla bych od září chodit do práce a přitom pobírat ještě září a říjen rodičovský příspěvek? A nebudu mít nějaké problémy na sociálce kvůli tomu? Děkuji vám předem za odpověď. Hezký večer.
Citovat
+1 #20 Pracomat.cz 2017-05-05 10:47
Dobrý den Moniko,

pokud čerpáte 4-letou variantu rodičovského příspěvku, pak skončí v měsíci kdy vašemu dítěti budou 4 roky, tzn. za ten měsíc ho dostanete.

Pokud děti nebudou přijaty, máte několik možností. Domluvit se zaměstnavatelem na úpravě pracovního poměru : homeoffice nebo zkrácený úvazek. Další možností je zajistit si hlídání v podobě babičky nebo chůvy a krajní možnost je výpověď, ale potom je podpora v nezaměstnanosti krácena na 45 % z čistého měsíčného výdělku
Citovat
+1 #19 Monika 2017-05-04 21:53
Dobry den, cerpam nyni rodicovskou dovolenou na dvojcatka do cyr let. Ctyri roky maji v listopadu. Pro mne to znamena,ze mi konci prispevek v den jejich narozenin, nebo je to po cely mesic? Pokud nebodou deti prijaty do MS kam se mam nahlasit a jaky prispevek mohu pobirat. A je mozne zadat o zvyseni castky,kdyz se jedna o dvojcatka. Dekuji
Citovat
+1 #18 Pracomat.cz 2017-05-02 15:53
Dobrý den Kateřino,

podle našeho názoru výdělky z DPP do 10 000 měsíčně (tedy bez odvodu sociálního pojištění), nemají na výši PPM vliv.
Citovat
+1 #17 Kateřina Fialová 2017-04-28 11:37
Dobrý den, ráda bych se ujistila, že chápu správně způsob výpočtu PPM.
Pokud žena na rodičovské dovolené (dvě děti, nástup na druhou MD navazoval na první RD) s trvajícím HPP u zaměstnavatele bude pracovat na DPP u jiného zaměstnavatele s příjmem pod 10000 měsíčně, bude se jí výše PPM u třetího dítěte počítat stejně jako první dvě (kdy na DPP nepracovala)? Za předpokladu že opět bude třetí MD navazovat na druhou RD. Jinými slovy, nepřesáhnou-li výdělky na (případně i více) dohodách o provedení práce v součtu oněch 10000 měsíčně, nebudou mít tyto výdělky na PPM nikdy vliv? Děkuji za odpověď!
Citovat
+1 #16 Pracomat.cz 2017-02-23 19:21
Dobrý den Romano,

rodičovksý příspěvek vám může být vyplácen poté, co skončí výplata „mateřské“ (PPM - peněžitá podpora v mateřství).

V případě, že nemáte na mateřskou nárok, můžete dostávat rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte.

Rodičovský příspěvek můžete dostat zpětně i za předchozí tři měsíce (pokud na něj máte nárok).
Citovat
+1 #15 Romana 2017-02-22 21:27
Dobrý den, kolik máme času na podání žádostí o rodičovský příspěvek ode dne narozenin dítěte? Dekuji
Citovat
+1 #14 Pracomat.cz 2017-02-21 21:28
Dobrý den Terezo,

to záleží zda přítel splňuje podmínky pro stanovení výše dávky (viz níže). Pokud si nejste jista jak formulář vyplnit, využijte pomoci úřednice. Budete tak mít jistotu, že jste formulář vyplnila správně.

Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

Rodič volí výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nebo převzetí nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč až do částky 11 500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození nebo převzetí dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, jestliže
lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nebo převzetí nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7 600 Kč,
ke dni narození nebo převzetí nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.

Pokud rodič nemůže volit podle předchozích dvou odstavců, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3 800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

Volbu lze měnit nejdříve po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen, a to i v případě, že došlo u rodičovského příspěvku ke změně oprávněné osoby. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně.
Citovat
+1 #13 Tereza 2017-02-21 21:15
Chápu to tedy dobře, že přítelův vyměřovací základ po mně nikdo požadovat nebude? A tu jeho kolonku na PPM mám proškrtnout, nebo napsat, že přítel nárok má? Moc děkuji.
Citovat
+1 #12 Pracomat.cz 2017-02-21 20:54
Dobrý den Terezo,

rodičovksý příspěvek čerpá pouze jeden z rodičů. Je jedno zda je to otec nebo matka. Pokud nezvolíte výši příspěvku, bude v této podobě: ve výši 7 600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3 800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.
Citovat
+1 #11 Tereza 2017-02-20 22:24
Dobrý den, když nemám nárok na PPM a otec dítěte ano, musím to v kolonce uvést? Chci i přesto příspěvek na 4 roky, takže mi příjde zbytečné dokládat přítelův denní vyměřovací základ. Můžu zaškrtnout, že nemohu volit výši příspěvku? Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #10 Pracomat.cz 2017-01-24 19:13
Dobrý den Lukáši,

nárok na PPM vzniká, pokud rodič byl nejméně 270 dnů plátcem nemocenského pojištění z posledních dvou let. Výjimkou je tzv. řetězový porod – to je v případě, že nástup na druhou mateřskou dovolenou je do tří let věku prvního dítěte – v takovém případě se mateřská vypočítává ze stejného základu jako u prvního dítěte. Podle popisu vaší situace to vypadá, že na rodičovskou nebudete mít nárok. Doporučejeme, ale celou věc probrat přímo se sociálními pracovnicemi, aby jste měli stoprocetní jistotu.

V případě rizikového těhotenství dostane navíc nemocenskou, pokud nebude mít nárok na mateřskou tak pak to bude jen nemocenská a to až do šesti týdnů po porodu (v případě rizikového těhotenství).
Citovat
+1 #9 Lukas Klic 2017-01-24 13:05
Dobry den, partnerka skoncila s rodicovskym prispevkem v rijnu 2016. Nyni ma od zdravotni pojistovny hrazene pojisteni v tzv. Peci o dite. Nyni bychom radi otehotneli, na materskou ale asi narok nemame, ze? V pripade ze by nyni nastoupila do prace, musi pracovat minimalne tech 270 dni aby narok mela? A v pripade ze by sla na neschopenku pro pripad rizikoveho tehotenstvi? Zustal by taktez narok na materskou? Moc dekuji za odpoved. Lukas
Citovat
+1 #8 Pracomat.cz 2017-01-22 10:02
Dobrý den Dano,

měl by stačit pouze občanský průkaz, rodný list a formulář se žádostí. Osobní podání není nutné, žádost je možné podat skrze datovou schárnku i poštou. Jen pozor na správné vyplnění formuláře.
Citovat
+1 #7 Dana 2017-01-22 09:34
Dobrý den, nemám nárok na PPM. Budu tedy žádat o rodičovský příspěvek na 4 roky. Nikdy jsem nepracovala jsem v evidenci úřadu práce. Budu také potřebovat formulář o vyměřovací základu, nebo stačí pouze OP, rodný list dítěte a žádost? Ještě bych se ráda zeptala, jestli se musím na úřad dostavit osobně, budu rodit jinde než v místě trvalého bydliště. Jde si o RP požádat poštou, či přes datovou schránku? Děkuji moc za odpověď.
Citovat
+1 #6 Pracomat.cz 2017-01-20 14:16
Dobrý den Vladimíre,

přivýdělek je možný, ale je nutné zajistit celodenní péči o dítě. Je jedno zda to bude za pomoci babičky nebo třeba jeslí. U dětí do dvou let je možné je umístit do jeslí, školky nebo jiného předškolního zařízení nanejvýš na čtyřicet šest hodin měsíčně.

Zdravotní pojištění platí za dobu rodičovské dovolené stát, sociální se neplatí (ale doba péče o dítě do 4 let se započítává do důchodu jako odpracovaná). Vydělanou částku je nutno přiznat do daňového přiznání a na základě její výše zdanit.
Citovat
+1 #5 Vladimír Pařil 2017-01-19 17:02
Dobrý den,
snacha je zaměstnána u České pošty, v současné době je s ročním děckem doma a pobírá rodičovský příspěvek. Chce si přivydělávat domácí prací, výdělek jistě nebude nijak závratný. Jaké podmínky musí splňovat vzhledem k sociálnímu, zdravotnímu a daním. Nemohu najít konkrétní odpovědi k tomuto tématu.
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2016-09-21 15:07
Dobrý den Ireno,

doporučujeme vám na nové místo nastoupit. I v případě, že by jste měla pracovní pohovor teprve před sebou, tak podle zákoníku práce se vás personalista nesmí ptát, jestli jste těhotná, máte děti nebo je v nejbližší době plánujete. Jedná se o takzvané diskriminační otázky.

Rodičovský příspěvek rozebíráme v totmo článku, pokud máte nějaký konkrétní dotaz, rádi zkusíme poradit. Co se mateřské týče, tak na ni máte nárok, pokud jste v okamžiku nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (pro těhotné trvá po 180 dnů od zániku nemocenského pojištění). Zároveň musíte být účastnicí nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou. Takže pokud pracujete v současné firmě 10 let a od 1.12. nastoupíte do nové, nárok na tyto příspěvky neztratíte.
Citovat
+1 #3 Irena 2016-09-21 12:38
Dobrý den,
jsem v tížívé situaci. Pracuji 10 let ve firmě kde jsem podala výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou(do 30.11.)Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. K 1.12. mám nastoupit na nové pracovní místo. Nevím zda nastoupit? Jak postupovat? A hlavně jak je to s mateřskou a rodičovským příspěvkem. Můj muž pracuje leta a pobírá 17500kč.
Děkuji
Citovat
+2 #2 Pracomat.cz 2016-06-07 20:46
Cituji Martin Jelínek:
Dobrý den,
manželka žádá o rodičovský příspěvek na dceru. Proč musí donést na úřad i můj občanský průkaz ??To si mám vzít jeden den volna v práci, abych mohl jít s OP na ÚP?? To je postavené na hlavu, nebo je v tom nějaká vyšší myšlenka, ale to bych se dost divil.
Díky za odpověď a s pozdravem


Dobrý den, rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, který to bude záleží na vaší domluvě. Rozhodně nejsou potřeba občanské průkazy obou rodičů, ale stačí pouze toho, který o rodičovský příspěvek žádá.
Citovat
0 #1 Martin Jelínek 2016-06-07 19:30
Dobrý den,
manželka žádá o rodičovský příspěvek na dceru. Proč musí donést na úřad i můj občanský průkaz ??To si mám vzít jeden den volna v práci, abych mohl jít s OP na ÚP?? To je postavené na hlavu, nebo je v tom nějaká vyšší myšlenka, ale to bych se dost divil.
Díky za odpověď a s pozdravem
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]