Jaké jsou podmínky pro přídavek na dítě v roce 2022? Jde dávka čerpat zpětně? Kde najdu formulář pro žádost o přídavek na dítě? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím textu.
Jaké jsou podmínky pro přídavky na dítě?
Nárok na něj má rodina, jejíž čisté příjmy nepřesahují měsíčně 3,4-násobek životního minima. Ještě v roce 2021, se jednalo o 2,7-násobek. Díky této změně tedy na příspěvek dosáhne více lidí. Přídavek se vyplácí měsíčně a nárok lze uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně. Dávka se vyplácí až od podání žádosti. Pozor na to, že do příjmy rodiny patří příjmy všech jejích členů. V případě že jedno dítě studuje a během studia má příjem z brigády, tak i tento příjem patří do příjmu rodiny.
Přídavek na dítě a OSVČ
Nárok na tuto dávku vychází u OSVČ z posledního daňového přiznání. To znamená, že až do 30. června 2022 budete dokládat příjmy za rok 2020.
Zde je důležité vědět, že se vždy započte minimálně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. I kdyby byl váš příjem ve skutečnosti menší než tato částka. Takto to platí pokud je OSVČ činností hlavní. Pokud se jedná o činnost vedlejší, pak se příjmy započítají v jejich skutečné výši. Jen pro představu za rok 2021 byla průměrná měsíční mzda v národním hospodářství 37 839 Kč.
Jaká je výše přídavku na dítě v roce 2022?
Výše dávky na dítě se odvíjí od věku dítěte. Její hodnoty jsou následující:
- dítě do 6 let má nárok na příspěvek 630 Kč měsíčně
- dítě do 15 let má nárok na příspěvek 770 Kč měsíčně
- dítě do 26 let má nárok na příspěvek 880 Kč měsíčně
Zvýšená míra příspěvku pro děti
Pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem:
- ze závislé činnosti alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce,
- ze samostatné činnosti,
- z dávek nemocenského pojištění,
- z dávek důchodového pojištění,
- z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,
- z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku, nebo
- z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,
náleží nezaopatřenému dítěti přídavek na dítě ve zvýšené výměře.
- dítě do 6 let má nárok na příspěvek 1 130 Kč měsíčně
- dítě do 15 let má nárok na příspěvek 1 270 Kč měsíčně
- dítě do 26 let má nárok na příspěvek 1 380 Kč měsíčně
Důležitou poznámkou je že se musí jednat o takzvané nezaopatřené dítě, to se týká zejména dětí starších 18ti let. Nezaopatřeným dítětem se myslí to, které dochází na střední, vyšší nebo vysokou školu v režimu denního studia. U dálkového studia nebo studia jazykových či jiných kurzů nemusíte mít na dávku nárok. Nezaopatřené dítě starší 18ti let si o přídavek na dítě žádá samo.
Kdy chodí přídavky na děti?
Bohužel nelze říct jeden konkrétní den, protože z praxe víme, že se termíny vyplácení liší mezi jednotlivýmu pobočkami ÚP. Nicméně platí, že ÚP má povinnost vyplatit dávku do konce následujícho měsíce, po měsíi za který je nárok na dávku. Většinou však přídavek dojde do 25. dne v měsíci.
Převedeno do příkladu: přídavek na děti za leden, vám bude vyplacen nejpozději do konce února.
Komu se vyplácí přídavek na dítě?
- Pokud je dítě zletilé, vyplácí se přímo jemu.
- Pokud je dítě nezletilé, vyplácí se dávka osobě, která má dítě v zaopatření a to do konce kalendářního měsíce, v němž nezaopatřené dítě dovršilo zletilost. Pokud má dítě v zaopatření více osob, je na nich aby se dohodli která z nich má nárok na výplatu příspěvku. Pokud se nedohodnou, rozhodne patřičná krajská pobočka Úřadu práce.
- Pokud je dítě nezletilé a v zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež, vyplácí se přídavek na dítě tomuto zařízení.
Formulář na přídavky na děti
Jak podat žádost o přídavek na dítě? Ke kladnému vyřízení žádosti si přichystejte rodný list dítěte a pokud je studentem střední, vyšší nebo vysoké školy, tak i potvrzení o studiu. Formulář žádosti ke stažení je k dispozici zde.
Existuje i zpětný nárok na příspěvek na dítě, je možné si nechat přídavek na dítě zpětně (až tři měsíce zpětně). Pokud má dítě na příspěk nárok od ledna a o příspěvek požádáte v březnu téhož roku, bude vám vyplacen zpětně i za leden a únor.
Časté dotazy
Nepřišli mi přídavky na děti, co mám dělat?
Vyčkejte do konce měsíce, který následuje po měsíci za který je na dávku nárok (na dávku za leden tedy počkejte do konce února). Výplatní termín se může lišit pro jednotlivé pobočky ÚP. Pokud stále peníze nedorazí, kontaktujte přímo váš ÚP.
Jaké příjmy se počítají do přídavku na dítě?
Přesný výpis jednotlivých tomto příjmů vidíte v tomto formuláři. Patří příjmy ze zaměstnání či samostatné vydělečné činnosti, příjmy z nájmů, příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, příjmy z úplatného převodu nemovité věc či cenného papíru, přijaté výživné, důchody a některé další příjmy ....
Kdy podat žádost o přídavek na dítě?
O přiznání přídavku úřad rozhoduje po posouzení příjmů rodiny v předchozím kalendářním čtvrtletí. Žádost lze podat maximálně tři měsíce zpětně. Žádost je tedy třeba podat do konce následujícho měsíce po konci kvartálu, po kterém žádáte o dávku. Za první kvartál (čtvrtletí) je to tedy do konce dubna. Za druhé do konce června. Za třetí do konce října. A za čtvrté do konce ledna.
Mám nárok na přídavek na dítě?
Je to jednoduché, nárok máte pokud vaše rodina má čisté příjmy, které nepřesahují měsíčně 3,4-násobek životního minima.
Lze žádat o přídavky na děti zpětně?
Ano lze, maximálně však tři měsíce zpětně.
Jaký doklad o výši čtvrtletního příjmu přídavek na dítě?
Doklad můžete stáhnout ve formě PDF a vytisknout, či přímo vyplnit online. Najdete ho zde. Vyplňuje se za každou společně posuzovanou osobu samostatně. Jeden doklad může sloužit současně jako příloha k několika žádostem o různé dávky.
Co je třeba mít dále na paměti? Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje příjem pro nárok na dávky za dané čtvrtletí, je čtvrtletí předchozí. Takže pro nárok dávky za druhý kvartál roku 2021 se vychází z příjmu za první kvartál 2021.
A z toho také vychází, že svůj příjem musíte dokazat za každé čtvrtletí za který žádáte o dávku.
Komentáře
Dobrý den Pavle,
pro nárok na tuto dávku se u OSVČ započítávají tzv. "čisté" příjmy. To znamená, že platby za pojištění si odečíst můžete. Přesný přehled příjmů v tomto ohledu je zde pracomat.cz/.../... (§ 5)
Dobrý den Kláro,
doporučuji všechny údaje uvádět podle pravdy. To, že je někdo jednatelem firmy ho nijak nediskriminuje v žádosti o získání příspěvku, pokud splňuje podmínku výše příjmů.
přítel je zaměstnaný ve firmě na HPP a zároveň je jednatelem firmy. Jedna se o restauraci a vzhledem k současné situaci - covid firma více jak tok nevydelava. Zvažuji o žádosti na příspěvky. Jelikož příteli vzdá činí 17.000 čistého, já pobiram rodičovský příspěvek 10.000 a máme dvě děti do věku 6 let. Podle kalkulačky bych měla na příspěvek dosáhnout.
Musím do formuláře uvádět i činnost jako - jednatel firmy, která nevydelava?
Děkuji, Čurdova
Dobrý den Moniko,
nárok máte. Píše to i MPS přímo na webu, sekce "DALŠÍ PODMÍNKY NÁROKU":
Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů.
Dobrý den Deniso,
nárok na přídavek na dítě lze uplatnit maximálně tři měsíce zpětně. Za celé dva roky bohužel nárok nemáte.
Dobrý den Tomikou,
nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže čistý příjem v rodině je nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Jaké je životní minimum se můžete podívat zde: www.pracomat.cz/.../150-minimalni-mzda-2015.html Pokud byl příjem rodiny vyšší než 2,7 násobek životního minima, dávka byla pobírána neprávem a úřad bude chtít peníze zpět - respektive vy máte povinnost tuto částku vrátit.
v roku 2019 jsem byl studentem střední školy a pobural jsem přídavek na dítě a při tom jsem i pracoval a vidělaval jsem i přes 10000,- a nevím jestli se může stát že by po mě chtěl úřad peníze zpět
Dobrý den Lenko,
na příspěvek máte nárok za ty měsíce, kdy je příjem rodiny menší než 2,7-násobek životního minima. Nevím zda s brigádou tuto částku překonáte. Osobně bych situaci neřešil, maximálně vám vznikne přeplatek na přídavcích o čemž váš úřad obeznámí. Poté samozřejmě musíte neoprávněně čerpané příspěvky vrátit.
Dobrý den Martine,
pokud s vámi žije ve společné domácnosti tak teoreticky ano. Záleží na celkové výši příjmů rodiny.
Dobrý den Deniso,
dle mého názoru se jedná o variantu 20000+5000 (tzn. přičte se vám k příjmu rozdíl ve výživných).
Dobrý den Marie,
z hlediska nároku dávku se zkoumá tzv. okruh společně posuzovaných osob, kam standardně spadá i manžel. Nicméně i za trvání manželství je možné při podání žádosti o dávku žádat o to, aby byl manžel z okruhu společně posuzovaných osob vyloučen. Budete muset být schopna prokázat, že s vámi manžel už déle než tři měsíce nebydlí. Ať už potvrzením od manžela, či potvrzení jinými svědky.
Dobrý den Štěpánko,
jedná se o skutečné příjmy, které manžel uvádí v daňovém přiznání. Tedy příjmý z podnikání ponížené o paušál a čistý příjem ze zaměstnání.
Dobrý den Petro,
bohužel úřady nejsou ve výplatě dávek zcela převidatelné (ovlivňují to i dovolené, množství práce atd..), ale při takovém termínnu podání žádost by se mělo jednat už o tento měsíc.
v tomto mesici (1.7.)jsem zazadala o pridavek na deti.Chtela jsem se zeptat,zda je prispevek vyplacen v mesici podane zadosti nebo az v nasledujicim mesici, tedy v srpnu
dekuji
Dobrý den Moniko,
o přídavek na dítě lze zažádat maximálně tři měsíce zpětně od měsíce, za který přídavek na dítě náleží. Takže z pohledu příspěvku v období leden až březen, vám podání v červnu nepomohlo.
Děkuji Vám za odpověď.Monika
Dobrý den Hano,
z pohledu přídavku na dítě, se z dávek bere v potaz rodičovksý příspěvek. Viz §5 2) f) Zákona o státní sociální podpoře. Tudíž by vám úřad neměl započítat do příjmů i dávku o kterou žádáte.
Dobrý den Štěpánko,
to záleží na vašich příjmech. Pokud jsou vyšší než 2,7 násobek životního mimima pro vaši rodinu, tak nárok na dávku nebude. Pro rok 2019 jsou hodnoty takovéto:
3 140 Kč za první společně posuzovanou osobu
Za druhou a další společně posuzovanou osobu:
2 830 Kč - když je posuzovaná osoba od 15 let věku, která není nezaopatřeným dítětem
2 450 Kč - když je posuzovaná osoba od 15 do 26 let věku, která je nezaopatřeným dítětem
2 140 Kč - když je posuzovaná osoba od 6 do 15 let věku, je-li nezaopatřeným dítětem
1 740 Kč - když je posuzovaná osoba do 6 let věku, je-li nezaopatřeným dítětem
Žádost na úřad stačí přinést v úředních hodinách. Nicméně dávka se nevyplácí zpětně. Až od té doby co je připsána.
Dobrý den Simono,
do započitatelného příjmu pro nárok pro přídavky na děti se daňový bonus nezapočítává.
Dobrý den Terko,
zjednodušeně řečeno, budete mít nárok např. na: porodné, rodičovskký příspěvek nebo přídavek na dítě. O co přijdete je možnost požadovat výživné po otci dítěte a také pravděpodobně o dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na bydlení). Jinak otec dítěte má možnost se u soudu domáhat testu otcovství prostřednictvím DNA testu kdykoliv v průběhu svého života. To nemá přímý vliv na váš dotaz, ale jedná se o informaci, kterou by měla vaše kamarádka znát.
Dobrý den Lenko,
v takovéto situaci je nejrozumnější kontakt telefonicky daný úřad a řešit situaci s ním. Mohou vás poskytnout přesné informace proč ke zpoždění došlo (možná došlo jen k administrativní chybě) a celou situaci promptně vyřešit.
Dobrý den Ilono,
máte, ale přídavek na dítě, může poírat pouze jeden z rodičů a úřady při střídavé péči tuto skutečnost posuzují individuálně. Tzn. nelze předem říct, zda příspěvek dostane matka či otec dítěte.
Děkuji za radu
pokud otec nepřizná, že s ním starší syn žije, nemá právo po vás požadovat výživné.