Jaké jsou podmínky pro přídavek na dítě v roce 2019? Jde dávka čerpat zpětně? Kde najdu formulář pro žádost o přídavek na dítě? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím textu.

Jaké jsou podmínky pro přídavky na dítě?

Nárok na něj má rodina, jejíž čisté příjmy nepřesahují měsíčně 2,7-násobek životního minima. Přídavek se vyplácí měsíčně a nelze jej čerpat zpětně. Dávka se vyplácí až od podání žádosti. Pozor na to, že do příjmy rodiny patří příjmy všech jejích členů. V případě že jedno dítě studuje a během studia má příjem z brigády, tak i tento příjem patří do příjmu rodiny.

Jaká je výše přídavku na dítě v roce 2019?

Výše dávky na dítě se odvíjí od věku dítěte. Její hodnoty jsou následující:

  • dítě do 6 let má nárok na příspěvek 500 měsíčně
  • dítě do 15 let má nárok na příspěvek 610 měsíčně
  • dítě do 26 let má nárok na příspěvek 700  měsíčně

Důležitou poznámkou je že se musí jednat o takzvané nezaopatřené dítě, to se týká zejména dětí starších 18ti let. Nezaopatřeným dítětem se myslí to, které dochází na střední, vyšší nebo vysokou školu v režimu denního studia. U dálkového studia nebo studia jazykových či jiných kurzů nemusíte mít na dávku nárok. Nezaopatřené dítě starší 18ti let si o přídavek na dítě žádá samo.

Jak podat žádost o přídavek na dítě?

Ke kladnému vyřízení žádosti si přichystejte rodný list dítěte a pokud je studentem střední, vyšší nebo vysoké školy, tak i potvrzení o studiu. Formulář žádosti ke stažení je k dispozici zde.

Existuje i zpětný nárok na příspěvek na dítě, je možné si ho nechat vyplatittři měsíce zpětně. Pokud má dítě na příspěk nárok od ledna a o příspěvek požádáte v březnu téhož roku, bude vám vyplacen zpětně i za leden a únor.

Komentáře  

0 #16 Pracomat.cz 2019-07-02 13:42
Cituji Monika:
Dobrý den,bez přerušení od října 2018 pobírám přídavek na dítě....


Dobrý den Moniko,

o přídavek na dítě lze zažádat maximálně tři měsíce zpětně od měsíce, za který přídavek na dítě náleží. Takže z pohledu příspěvku v období leden až březen, vám podání v červnu nepomohlo.
Citovat
0 #15 Monika 2019-07-01 14:29
Dobrý den,bez přerušení od října 2018 pobírám přídavek na dítě. V březnu 2019 bylo vrácení daní, a tak jsem nepodala doklad o výši čtvrtletního příjmu za leden - březen v domnění, že mi příjmy s daněmi nevýjdou a přesáhnou 2,7 násobek životního minima. Mýlila jsem se však, a na konci měsíce června 2019 jsem si zjistila, že nárok přeci jen mám. Tedy místo do konce dubna 2019, tak jsem podala doklad o výši příjmu do konce června 2019. Uznají tuto dobu opožděného podání příjmů nebo musím znovu podat novou žádost o přídevek na dítě, a tím se smířit s propadlími přídavky na dítě za leden - březen?
Děkuji Vám za odpověď.Monika
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2019-06-04 16:48
Cituji Hana:
Dobry den, prosim o radu, zda-li se u zadosti o pridavky na deti zapocitava do rodinnych prijmu za dane ctvrtleti i prijem prave teto davky...


Dobrý den Hano,

z pohledu přídavku na dítě, se z dávek bere v potaz rodičovksý příspěvek. Viz §5 2) f) Zákona o státní sociální podpoře. Tudíž by vám úřad neměl započítat do příjmů i dávku o kterou žádáte.
Citovat
0 #13 Hana 2019-06-03 20:48
Dobry den, prosim o radu, zda-li se u zadosti o pridavky na deti zapocitava do rodinnych prijmu za dane ctvrtleti i prijem prave teto davky. Dnes nam na urade bylo receno, ze nemame narok na pridavky, jelikoz nam v lednu zaplatily zpetne za 3mesice a tim se nam rodinne prijmy navysily. Prijde mi divne zapocitavat i to o co zadam. Dekuji
Citovat
+1 #12 Pracomat.cz 2019-06-02 08:00
Cituji Štěpanka:
Dobrý den.Chcci požádat o přídavky na děti.Kdy můžu přinést žádost na úřad...


Dobrý den Štěpánko,

to záleží na vašich příjmech. Pokud jsou vyšší než 2,7 násobek životního mimima pro vaši rodinu, tak nárok na dávku nebude. Pro rok 2019 jsou hodnoty takovéto:

3 140 Kč za první společně posuzovanou osobu
Za druhou a další společně posuzovanou osobu:
2 830 Kč - když je posuzovaná osoba od 15 let věku, která není nezaopatřeným dítětem
2 450 Kč - když je posuzovaná osoba od 15 do 26 let věku, která je nezaopatřeným dítětem
2 140 Kč - když je posuzovaná osoba od 6 do 15 let věku, je-li nezaopatřeným dítětem
1 740 Kč - když je posuzovaná osoba do 6 let věku, je-li nezaopatřeným dítětem

Žádost na úřad stačí přinést v úředních hodinách. Nicméně dávka se nevyplácí zpětně. Až od té doby co je připsána.
Citovat
0 #11 Štěpanka 2019-06-01 16:42
Dobrý den.Chcci požádat o přídavky na děti.Kdy můžu přinést žádost na úřad. A ještě se chci zeptat. Manžel měl loňský rok podnikání jako vedlejší činnost a tam měl docela velké výdělky. Ale letos je zaměstnaný a z podnikání nemá žádné příjmy. Máme vůbec nárok na to zadat o přídavky. Já jsem taky zaměstnaná a mame 3 děti 6-15let.Dekuji
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2019-04-01 15:59
Cituji Simona:
Dobrý den, počítají se do příjmu na přídavky i bonusy na děti ....


Dobrý den Simono,

do započitatelného příjmu pro nárok pro přídavky na děti se daňový bonus nezapočítává.
Citovat
0 #9 Simona 2019-04-01 13:57
Dobrý den, počítají se do příjmu na přídavky i bonusy na děti započítané do čisté mzdy? Někde čtu že ano, někde, že se čistá mzzda potvrzuje bez daňových bonusu na děti. Děkuji.
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2018-09-16 08:45
Cituji Terka:
Dobrý den mám dotaz co se týče dávek státní sociální podpory kamarádka čeká miminko otce nechce ....


Dobrý den Terko,

zjednodušeně řečeno, budete mít nárok např. na: porodné, rodičovskký příspěvek nebo přídavek na dítě. O co přijdete je možnost požadovat výživné po otci dítěte a také pravděpodobně o dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na bydlení). Jinak otec dítěte má možnost se u soudu domáhat testu otcovství prostřednictvím DNA testu kdykoliv v průběhu svého života. To nemá přímý vliv na váš dotaz, ale jedná se o informaci, kterou by měla vaše kamarádka znát.
Citovat
0 #7 Terka 2018-09-13 20:29
Dobrý den mám dotaz co se týče dávek státní sociální podpory kamarádka čeká miminko otce nechce uvést do rodného listu prostě nechce ho uvádět nikde, jde o to zda ji nárok na dávky vznikne či ne pokud ho neuda a to se týče i dávek HN
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2018-07-06 15:43
Cituji lenka:
Dobrý den chtela bych se zeptat kdy se podavaj papiry na obnovení přidavku..


Dobrý den Lenko,

v takovéto situaci je nejrozumnější kontakt telefonicky daný úřad a řešit situaci s ním. Mohou vás poskytnout přesné informace proč ke zpoždění došlo (možná došlo jen k administrativní chybě) a celou situaci promptně vyřešit.
Citovat
0 #5 lenka 2018-07-05 08:34
Dobrý den chtela bych se zeptat kdy se podavaj papiry na obnovení přidavku slyšela jsem že to musi podavat každych 3 mesícu dekuji za rada .ja je ted za leden unor březen podala a mnelo mi přijit víc chodí mi 3400 ale ted čekam další tak sem si to zvíšila a mnelo mi přijit tendle mesic viší přiudavek a a rodičak a nepřišlo mi to přišlo mi to stejne dekuji moc za radu Lenka
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-05-19 17:40
Cituji Ilona:
Dobrý den,mám nárok na přídavky na děti pokud jsou ve střídavé péči?
Děkuji za radu


Dobrý den Ilono,

máte, ale přídavek na dítě, může poírat pouze jeden z rodičů a úřady při střídavé péči tuto skutečnost posuzují individuálně. Tzn. nelze předem říct, zda příspěvek dostane matka či otec dítěte.
Citovat
0 #3 Ilona 2018-05-16 18:03
Dobrý den,mám nárok na přídavky na děti pokud jsou ve střídavé péči?
Děkuji za radu
Citovat
+1 #2 Pracomat.cz 2017-07-13 16:19
Dobrý den Ivano,

pokud otec nepřizná, že s ním starší syn žije, nemá právo po vás požadovat výživné.
Citovat
0 #1 Ivana 2017-07-13 13:58
Dobry den,syn 16 let,po rozvodu v me peci,je nyni u otce,kde chodi na brigadu.Chci se zeptat,jelikoz otci vracim vyzivne,dale otec vyzaduje vyzivne ode me + pridavky na syna.Mam jeste jedno dite a chtela bych poradit,jak mam postupovat.Tim,ze otec mi nechce podepsat papir,ze syn je u neho,musim priznavat do prijmu vyzivne na starsiho syna a i prijem z jeho brigady.tim padem prijdu i o pridavek na mladsi dite a kdyz zaplatim naopak vyzivne na starsiho syna,prijmy se mi snizi.Dekuji za radu
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.