Jaké jsou podmínky pro přídavek na dítě v roce 2019? Jde dávka čerpat zpětně? Kde najdu formulář pro žádost o přídavek na dítě? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím textu.

Jaké jsou podmínky pro přídavky na dítě?

Nárok na něj má rodina, jejíž čisté příjmy nepřesahují měsíčně 2,7-násobek životního minima. Přídavek se vyplácí měsíčně a nelze jej čerpat zpětně. Dávka se vyplácí až od podání žádosti. Pozor na to, že do příjmy rodiny patří příjmy všech jejích členů. V případě že jedno dítě studuje a během studia má příjem z brigády, tak i tento příjem patří do příjmu rodiny.

Jaká je výše přídavku na dítě v roce 2019?

Výše dávky na dítě se odvíjí od věku dítěte. Její hodnoty jsou následující:

  • dítě do 6 let má nárok na příspěvek 500 měsíčně
  • dítě do 15 let má nárok na příspěvek 610 měsíčně
  • dítě do 26 let má nárok na příspěvek 700  měsíčně

Důležitou poznámkou je že se musí jednat o takzvané nezaopatřené dítě, to se týká zejména dětí starších 18ti let. Nezaopatřeným dítětem se myslí to, které dochází na střední, vyšší nebo vysokou školu v režimu denního studia. U dálkového studia nebo studia jazykových či jiných kurzů nemusíte mít na dávku nárok. Nezaopatřené dítě starší 18ti let si o přídavek na dítě žádá samo.

Jak podat žádost o přídavek na dítě?

Ke kladnému vyřízení žádosti si přichystejte rodný list dítěte a pokud je studentem střední, vyšší nebo vysoké školy, tak i potvrzení o studiu. Formulář žádosti ke stažení je k dispozici zde.

Existuje i zpětný nárok na příspěvek na dítě, je možné si ho nechat vyplatittři měsíce zpětně. Pokud má dítě na příspěk nárok od ledna a o příspěvek požádáte v březnu téhož roku, bude vám vyplacen zpětně i za leden a únor.

Komentáře  

0 #8 Pracomat.cz 2018-09-16 08:45
Cituji Terka:
Dobrý den mám dotaz co se týče dávek státní sociální podpory kamarádka čeká miminko otce nechce ....


Dobrý den Terko,

zjednodušeně řečeno, budete mít nárok např. na: porodné, rodičovskký příspěvek nebo přídavek na dítě. O co přijdete je možnost požadovat výživné po otci dítěte a také pravděpodobně o dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na bydlení). Jinak otec dítěte má možnost se u soudu domáhat testu otcovství prostřednictvím DNA testu kdykoliv v průběhu svého života. To nemá přímý vliv na váš dotaz, ale jedná se o informaci, kterou by měla vaše kamarádka znát.
Citovat
0 #7 Terka 2018-09-13 20:29
Dobrý den mám dotaz co se týče dávek státní sociální podpory kamarádka čeká miminko otce nechce uvést do rodného listu prostě nechce ho uvádět nikde, jde o to zda ji nárok na dávky vznikne či ne pokud ho neuda a to se týče i dávek HN
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2018-07-06 15:43
Cituji lenka:
Dobrý den chtela bych se zeptat kdy se podavaj papiry na obnovení přidavku..


Dobrý den Lenko,

v takovéto situaci je nejrozumnější kontakt telefonicky daný úřad a řešit situaci s ním. Mohou vás poskytnout přesné informace proč ke zpoždění došlo (možná došlo jen k administrativní chybě) a celou situaci promptně vyřešit.
Citovat
0 #5 lenka 2018-07-05 08:34
Dobrý den chtela bych se zeptat kdy se podavaj papiry na obnovení přidavku slyšela jsem že to musi podavat každych 3 mesícu dekuji za rada .ja je ted za leden unor březen podala a mnelo mi přijit víc chodí mi 3400 ale ted čekam další tak sem si to zvíšila a mnelo mi přijit tendle mesic viší přiudavek a a rodičak a nepřišlo mi to přišlo mi to stejne dekuji moc za radu Lenka
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-05-19 17:40
Cituji Ilona:
Dobrý den,mám nárok na přídavky na děti pokud jsou ve střídavé péči?
Děkuji za radu


Dobrý den Ilono,

máte, ale přídavek na dítě, může poírat pouze jeden z rodičů a úřady při střídavé péči tuto skutečnost posuzují individuálně. Tzn. nelze předem říct, zda příspěvek dostane matka či otec dítěte.
Citovat
0 #3 Ilona 2018-05-16 18:03
Dobrý den,mám nárok na přídavky na děti pokud jsou ve střídavé péči?
Děkuji za radu
Citovat
+1 #2 Pracomat.cz 2017-07-13 16:19
Dobrý den Ivano,

pokud otec nepřizná, že s ním starší syn žije, nemá právo po vás požadovat výživné.
Citovat
0 #1 Ivana 2017-07-13 13:58
Dobry den,syn 16 let,po rozvodu v me peci,je nyni u otce,kde chodi na brigadu.Chci se zeptat,jelikoz otci vracim vyzivne,dale otec vyzaduje vyzivne ode me + pridavky na syna.Mam jeste jedno dite a chtela bych poradit,jak mam postupovat.Tim,ze otec mi nechce podepsat papir,ze syn je u neho,musim priznavat do prijmu vyzivne na starsiho syna a i prijem z jeho brigady.tim padem prijdu i o pridavek na mladsi dite a kdyz zaplatim naopak vyzivne na starsiho syna,prijmy se mi snizi.Dekuji za radu
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit