Jaké jsou podmínky pro přídavek na dítě v roce 2023? Jde dávka čerpat zpětně? Kde najdu formulář pro žádost o přídavek na dítě? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím textu.

 
 

Jaké jsou podmínky pro přídavky na dítě?

Nárok na něj má rodina, jejíž čisté příjmy nepřesahují měsíčně 3,4-násobek životního minima. Ještě v roce 2021, se jednalo o 2,7-násobek. Díky této změně tedy na příspěvek dosáhne více lidí. Přídavek se vyplácí měsíčně a nárok lze uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně. Dávka se vyplácí až od podání žádosti. Pozor na to, že do příjmy rodiny patří příjmy všech jejích členů. V případě že jedno dítě studuje a během studia má příjem z brigády, tak i tento příjem patří do příjmu rodiny.

Přídavek na dítě a OSVČ

Nárok na tuto dávku vychází u OSVČ z posledního daňového přiznání. To znamená, že až do 30. června 2021 budete dokládat příjmy za rok 2020.

Zde je důležité vědět, že se vždy započte minimálně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. I kdyby byl váš příjem ve skutečnosti menší než tato částka. Takto to platí pokud je OSVČ činností hlavní. Pokud se jedná o činnost vedlejší, pak se příjmy započítají v jejich skutečné výši. Jen pro představu za rok 2021 byla  průměrná měsíční mzda v národním hospodářství 37 839 Kč.

Jaká je výše přídavku na dítě v roce 2023?

Oproti roku 2022 došlo k navýšení přídavku o 200 Kč.

Výše dávky na dítě se odvíjí od věku dítěte. Její hodnoty jsou následující:

  • dítě do 6 let má nárok na příspěvek 830  měsíčně
  • dítě do 15 let má nárok na příspěvek 970 měsíčně
  • dítě do 26 let má nárok na příspěvek 1 080  měsíčně

Zvýšená míra příspěvku pro děti

Pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem:

náleží nezaopatřenému dítěti přídavek na dítě ve zvýšené výměře.

  • dítě do 6 let má nárok na příspěvek 1 230  měsíčně
  • dítě do 15 let má nárok na příspěvek 1 470  měsíčně
  • dítě do 26 let má nárok na příspěvek 1 580  měsíčně

Důležitou poznámkou je že se musí jednat o takzvané nezaopatřené dítě, to se týká zejména dětí starších 18ti let. Nezaopatřeným dítětem se myslí to, které dochází na střední, vyšší nebo vysokou školu v režimu denního studia. U dálkového studia nebo studia jazykových či jiných kurzů nemusíte mít na dávku nárok. Nezaopatřené dítě starší 18ti let si o přídavek na dítě žádá samo.

 
 

Kdy chodí přídavky na děti?

Bohužel nelze říct jeden konkrétní den, protože z praxe víme, že se termíny vyplácení liší mezi jednotlivýmu pobočkami ÚP. Nicméně platí, že ÚP má povinnost vyplatit dávku do konce následujícho měsíce, po měsíi za který je nárok na dávku. Většinou však přídavek dojde do 25. dne v měsíci.

Převedeno do příkladu: přídavek na děti za leden, vám bude vyplacen nejpozději do konce února.

Komu se vyplácí přídavek na dítě?

  • Pokud je dítě zletilé, vyplácí se přímo jemu.
  • Pokud je dítě nezletilé, vyplácí se dávka osobě, která má dítě v zaopatření a to do konce kalendářního měsíce, v němž nezaopatřené dítě dovršilo zletilost. Pokud má dítě v zaopatření více osob, je na nich aby se dohodli která z nich má nárok na výplatu příspěvku. Pokud se nedohodnou, rozhodne patřičná krajská pobočka Úřadu práce.
  • Pokud je dítě nezletilé a v zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež, vyplácí se přídavek na dítě tomuto zařízení.

Formulář na přídavky na děti

Jak podat žádost o přídavek na dítě? Ke kladnému vyřízení žádosti si přichystejte rodný list dítěte a pokud je studentem střední, vyšší nebo vysoké školy, tak i potvrzení o studiu. Formulář žádosti ke stažení je k dispozici zde.

Existuje i zpětný nárok na příspěvek na dítě, je možné si nechat přídavek na dítě zpětně (až tři měsíce zpětně). Pokud má dítě na příspěk nárok od ledna a o příspěvek požádáte v březnu téhož roku, bude vám vyplacen zpětně i za leden a únor.

Časté dotazy

Nepřišli mi přídavky na děti, co mám dělat?

Vyčkejte do konce měsíce, který následuje po měsíci za který je na dávku nárok (na dávku za leden tedy počkejte do konce února). Výplatní termín se může lišit pro jednotlivé pobočky ÚP. Pokud stále peníze nedorazí, kontaktujte přímo váš ÚP.

Jaké příjmy se počítají do přídavku na dítě?

Přesný výpis jednotlivých tomto příjmů vidíte v tomto formuláři.  Patří příjmy ze zaměstnání či samostatné vydělečné činnosti, příjmy z nájmů, příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, příjmy z úplatného převodu nemovité věc či cenného papíru, přijaté výživné, důchody a některé další příjmy ....

Kdy podat žádost o přídavek na dítě?

O přiznání přídavku úřad rozhoduje po posouzení příjmů rodiny v předchozím kalendářním čtvrtletí. Žádost lze podat maximálně tři měsíce zpětně. Žádost je tedy třeba podat do konce následujícho měsíce po konci kvartálu, po kterém žádáte o dávku. Za první kvartál (čtvrtletí) je to tedy do konce dubna. Za druhé do konce června. Za třetí do konce října. A za čtvrté do konce ledna.

Mám nárok na přídavek na dítě?

Je to jednoduché, nárok máte pokud vaše rodina má čisté příjmy, které nepřesahují měsíčně 3,4-násobek životního minima.

Lze žádat o přídavky na děti zpětně?

Ano lze, maximálně však tři měsíce zpětně.

Jaký doklad o výši čtvrtletního příjmu přídavek na dítě?

Doklad můžete stáhnout ve formě PDF a vytisknout, či přímo vyplnit online. Najdete ho zde. Vyplňuje se za každou společně posuzovanou osobu samostatně. Jeden doklad může sloužit současně jako příloha k několika žádostem o různé dávky

Co je třeba mít dále na paměti? Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje příjem pro nárok na dávky za dané čtvrtletí, je čtvrtletí předchozí. Takže pro nárok dávky za druhý kvartál roku 2021 se vychází z příjmu za první kvartál 2021.

A z toho také vychází, že svůj příjem musíte dokazat za každé čtvrtletí za který žádáte o dávku.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #62 Pracomat.cz 2023-03-21 14:51
Cituji Alena:
Dobrý den žádala sem si o ...


Dobrý den Aleno,

nejsem si jistý na co se ptáte. Můžete dotaz konkretizovat prosím?
Citovat
0 #61 Alena 2023-03-21 12:12
Dobrý den žádala sem si o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě,který sem nepobirala příjem sem dokládala za 7,8,9 a 10,11,12.Tomu zpětně mám rozumět jedenkrát přídavky a jedenkrát bydlení? Vůbec tomu nerozumím.Dekuji za odpověď
Citovat
0 #60 Pracomat.cz 2023-03-21 09:25
Cituji Adel:
Dobrý den, mohu se zeptat do kterého ...


Dobrý den Adel,

bere se to podle toho kdy byly peníze reálně vyplaceny, tedy spadají do 4. čtvrtletí.
Citovat
0 #59 Adel 2023-03-20 12:14
Dobrý den, mohu se zeptat do kterého čtvrtletí spadá vyplacení otcovské dovolené kvůli přídavkům na deti. Když přítel na ni byl v září a vyplatili mu ji v říjnu? Počítá se také zpětně, tudíž do 3 čtvrtletí do kterého spadá září nebo do 4 čtvrtletí proto že byla vyplacena v tom říjnu? Předem díky za odpověď.
Citovat
-1 #58 Pracomat.cz 2023-03-13 16:28
Cituji Adel:
Dobrý den, chci se zeptat. Příspěvek na děti mám schválený, ale stále nepřišel ten co měl přijít do konce ledna. Tak bych potřebovala radu zda si mám někam zavolat a na koho se obrátit. Předem děkuji za odpověď


Dobrý den Adel,

doporučuji kontakovat úřad práce pod který spadáte. Těžko odhadovat kde se stala chyba.
Citovat
-1 #57 Adel 2023-03-13 10:07
Dobrý den, chci se zeptat. Příspěvek na děti mám schválený, ale stále nepřišel ten co měl přijít do konce ledna. Tak bych potřebovala radu zda si mám někam zavolat a na koho se obrátit. Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #56 Pracomat.cz 2023-03-01 15:20
Cituji Eva:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali se v žádosti o přídavek na dítě započítává rodičovský ...


Dobrý den Evo,

rozhodný příjem pro dávky státní sociální podpory se počítá jako čistý měsíční průměr příjmů rodiny za rozhodné období. Tzn. hraje roli kdy jste peníze skutečně dostala, ne období ve kterém na ně vznikl nárok.
Citovat
-1 #55 Eva 2023-03-01 00:11
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali se v žádosti o přídavek na dítě započítává rodičovský příspěvek do měsíce, za který je přiznán nebo ve kterém je vyplacen. Když se mi narodilo dítě v prosinci a první rodičovský příspěvek jsem obdržela v lednu, mám ho počítat k příjmům za 10.-12.měsíc? nebo až jako příjem v prvním kvartálu 2023? Děkuji
Citovat
0 #54 Pracomat.cz 2022-12-14 10:39
Cituji Miloslav Buček:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máme pridavky na děti, a teď v lednu ...


Dobrý den Miloslave,

ano je to jak píšete.
Citovat
-1 #53 Miloslav Buček 2022-12-13 21:34
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máme pridavky na děti, a teď v lednu budeme podávat další žádost, ale v příjem za prosinec asi překročí životní minimum kvůli odměnam v práci. Takže dostanu dávky vyplaceny alespoň za měsíce říjen a listopad kde naše příjmy nepresahly životní minimum. Děkuji za odpověď Miloslav
Citovat
-3 #52 Pracomat.cz 2022-10-14 06:45
Cituji Andrea:
Dobrý den, mám tři děti. První z prvního ...


Dobrý den Andreo,

pokud s vámi žijí ve společné domácnosti, tak můžete.
Citovat
0 #51 Andrea 2022-10-13 21:57
Dobrý den, mám tři děti. První z prvního manzelstvi,kdy jsem se rozvedla a nyni s přítelem mame další dvě děti.Chtěla bych se zeptat,jak zažádat o přídavky na dítě, nebo spíše na kolik deti mohu žádat? V žádosti je totiž uvedeno počet osob v domácnosti,ale nevím,zda tam mohu napsat všechny děti,když přítel je otcem pouze dvou?
Předem velice děkuji za informace.
Citovat
0 #50 Pracomat.cz 2022-10-01 21:08
Cituji Rensta:
Dobry den,dcera studuje ...


Dobrý den,

ano, pokud splňujete podmínku pro nárok, tak v tu dobu byla dcera studentem.
Citovat
0 #49 Rensta 2022-10-01 20:30
Dobry den,dcera studuje a chce zanechat studia.Dostanu prosim jeste pridavky na ni pozpatku za cervenec,srpen,zari?Kdyz ukonci studium v rijnu?Dekuji
Citovat
0 #48 Pracomat.cz 2022-09-19 19:01
Cituji Lenka:
Dobrý den, dcera je student zletila, ale nezaopatřna a chce si zažádat ...


Dobrý den Lenko,

ano DPP se do příjmu pro nárok na dávku počítá.
Citovat
+3 #47 Lenka 2022-09-19 12:13
Dobrý den, dcera je student zletila, ale nezaopatřna a chce si zažádat o přídavek na dítě, počítá se do příjmu její Dohoda o provedení práce? Brigáda do 10000,-?
Děkuji
Citovat
0 #46 Pracomat.cz 2022-09-08 16:05
Cituji Jana:
Pekni den mám dotaz ohledně bydlení a přídavku vše sem viplnila a odnesla a už je září astale peníze nikde ani bidleni ani pridavky avse tam mají v pořádku děkuji za odpověď


Dobrý den Jano,

pokud chcete přesné info o stavu výplaty dávky, musíte se obrátit na daný úřad, kde jste o dávku žádala.
Citovat
+1 #45 Jana 2022-09-08 00:34
Pekni den mám dotaz ohledně bydlení a přídavku vše sem viplnila a odnesla a už je září astale peníze nikde ani bidleni ani pridavky avse tam mají v pořádku děkuji za odpověď
Citovat
+1 #44 Pracomat.cz 2022-08-13 17:59
Cituji Hekena:
Dobry den, chtela bych zazadat o prispevek na deti jedno 9 let a druhe 1,5 ...


Dobrý den Heleno,

v takovém případě doporučuji obrátit se přímo na vaši lokální pobočku úřadu práce, kde s vámi rovnou formulář vyplní.
Citovat
+1 #43 Hekena 2022-08-13 09:21
Dobry den, chtela bych zazadat o prispevek na deti jedno 9 let a druhe 1,5 , jsem na rodicovske dovolene, nevim jak prokazat ctvrtletni prijem kdyz nic jineho nepobiram ktom rodicovdkejo prispevku a take nevim jak to mam vxplnit v zadosti o orisoevek na deti. Dekuji Novotna
Citovat
+1 #42 Pracomat.cz 2022-08-09 10:49
Cituji Ivana:
Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych zadat o příspěvek na děti ale nevím si rady s adresou. S manzelem máme každý jine trvale bydliště (děti podle mě) ale samozřejmě spolu žijeme v jedné domácnosti v nájmu na jiné adrese než trvale. Jak mám postupovat ve formuláři?
Děkuji za radu


Dobrý den Ivano,

v sekci "D" vyplňte, že "adresa trvalého pobytu není shodná s adresou trvalého pobytu žadatele"

a poté v sekci "I" doplňte vaše skutečné adresy.
Citovat
+1 #41 Ivana 2022-08-09 10:23
Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych zadat o příspěvek na děti ale nevím si rady s adresou. S manzelem máme každý jine trvale bydliště (děti podle mě) ale samozřejmě spolu žijeme v jedné domácnosti v nájmu na jiné adrese než trvale. Jak mám postupovat ve formuláři?
Děkuji za radu
Citovat
+1 #40 Pracomat.cz 2022-06-23 14:54
Cituji Martina:
Dobrý den,
Prosím o radu, v červnu jsem podala zadost o přídavky na děti a dokládala příjem za 4/4 2021 a 1/4 2022...


Dobrý den Martino,

pokud jste obě žádosti dávala najednou, pak bych se klonil k tomu, že byl příspěvek přiznán až od 13.3. Ale jelikož jde o peníze a mohlo dojít i k lidské chybě, tak bych neváhal a na úřad si zavolal pro přesnou odpověď.
Citovat
+1 #39 Martina 2022-06-23 13:53
Dobrý den,
Prosím o radu, v červnu jsem podala zadost o přídavky na děti a dokládala příjem za 4/4 2021 a 1/4 2022
Přišel mi dopis o schválení od 13.3
Znamená to tedy ze zpětně leden-březen dávky nedostanu? Nebo přijde ještě písemné vyjádření za leden-březen ?? Děkuji
Citovat
+2 #38 Pracomat.cz 2022-04-22 20:29
Cituji Pavel:
Dobrý den, chci se zeptat ohledně výpočtu příjmu u OSVČ pro posouzení dětských ...


Dobrý den Pavle,

pro nárok na tuto dávku se u OSVČ započítávají tzv. "čisté" příjmy. To znamená, že platby za pojištění si odečíst můžete. Přesný přehled příjmů v tomto ohledu je zde pracomat.cz/.../... (§ 5)
Citovat
+2 #37 Pavel 2022-04-21 12:23
Dobrý den, chci se zeptat ohledně výpočtu příjmu u OSVČ pro posouzení dětských přídavků. Mám li určitý obrat (např. 500 tis) a daním paušálem 40% (300 tis po odečtu), lze z této částky ještě odečíst platby na sociální a zdravotní pojištění? Případně odečíst taky daně, nebo naopak přičíst daňový bonus? Tzn. jakou finální částku úřad práce posuzuje?? Děkuji, P.
Citovat
+1 #36 Pracomat.cz 2021-11-10 14:35
Cituji Klára Čurdova:
Dobrý den,

přítel je zaměstnaný ve firmě na HPP a zároveň je jednatelem firmy. Jedna se o restauraci a vzhledem k současné situaci - covid firma ...


Dobrý den Kláro,

doporučuji všechny údaje uvádět podle pravdy. To, že je někdo jednatelem firmy ho nijak nediskriminuje v žádosti o získání příspěvku, pokud splňuje podmínku výše příjmů.
Citovat
0 #35 Klára Čurdova 2021-11-10 10:40
Dobrý den,

přítel je zaměstnaný ve firmě na HPP a zároveň je jednatelem firmy. Jedna se o restauraci a vzhledem k současné situaci - covid firma více jak tok nevydelava. Zvažuji o žádosti na příspěvky. Jelikož příteli vzdá činí 17.000 čistého, já pobiram rodičovský příspěvek 10.000 a máme dvě děti do věku 6 let. Podle kalkulačky bych měla na příspěvek dosáhnout.
Musím do formuláře uvádět i činnost jako - jednatel firmy, která nevydelava?
Děkuji, Čurdova
Citovat
+1 #34 Pracomat.cz 2021-02-09 16:47
Cituji Monika:
Dobrý den, máme s exmanželem děti ve střídavé a péči a nyní jsem si zažádala o příspěvek na dítě. Nárok na něj mám, ale na ...


Dobrý den Moniko,

nárok máte. Píše to i MPS přímo na webu, sekce "DALŠÍ PODMÍNKY NÁROKU":

Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů.
Citovat
+1 #33 Monika 2021-02-09 13:38
Dobrý den, máme s exmanželem děti ve střídavé a péči a nyní jsem si zažádala o příspěvek na dítě. Nárok na něj mám, ale na Úřadu práce mi tvrdí, že pouze za půl roku, jelikož máme střídavou péči a to i přesto, že exmanžel si žádat nehodlá a je ochotný mi podepsat Čestné prohlášení nebo cokoliv jiného, že si je mohu uplatnit v plné výši. Ráda bych věděla, jak to tedy s nárokem je a zda se můžu při odvolání opřít o nějaký paragraf nebo něco jiného. Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #32 Pracomat.cz 2020-11-26 13:22
Cituji Denisa:
Dobrý den mam ceru adoptovsnou ...


Dobrý den Deniso,

nárok na přídavek na dítě lze uplatnit maximálně tři měsíce zpětně. Za celé dva roky bohužel nárok nemáte.
Citovat
+1 #31 Denisa 2020-11-25 16:04
Dobrý den mam ceru adoptovsnou už ji mám odvozenou je mobil proměnil nemám na ni vyřízený přídavek asi dva roky je možné to dostat špetne vse
Citovat
+1 #30 Pracomat.cz 2020-09-18 06:54
Cituji Tomikou:
Dobrý den,
v roku 2019 jsem byl studentem střední školy a pobural jsem přídavek na dítě a při tom jsem i pracoval a vidělaval jsem i přes 10000,- a nevím jestli se může stát že by po mě chtěl úřad peníze zpět


Dobrý den Tomikou,

nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže čistý příjem v rodině je nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Jaké je životní minimum se můžete podívat zde: www.pracomat.cz/.../150-minimalni-mzda-2015.html Pokud byl příjem rodiny vyšší než 2,7 násobek životního minima, dávka byla pobírána neprávem a úřad bude chtít peníze zpět - respektive vy máte povinnost tuto částku vrátit.
Citovat
+1 #29 Tomikou 2020-09-17 13:25
Dobrý den,
v roku 2019 jsem byl studentem střední školy a pobural jsem přídavek na dítě a při tom jsem i pracoval a vidělaval jsem i přes 10000,- a nevím jestli se může stát že by po mě chtěl úřad peníze zpět
Citovat
+1 #28 Pracomat.cz 2020-07-10 15:28
Cituji Lenka:
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Pobírám přídavky na děti. Syn teď ...


Dobrý den Lenko,

na příspěvek máte nárok za ty měsíce, kdy je příjem rodiny menší než 2,7-násobek životního minima. Nevím zda s brigádou tuto částku překonáte. Osobně bych situaci neřešil, maximálně vám vznikne přeplatek na přídavcích o čemž váš úřad obeznámí. Poté samozřejmě musíte neoprávněně čerpané příspěvky vrátit.
Citovat
+2 #27 Pracomat.cz 2020-07-10 15:22
Cituji Martin:
Dobrý den, rád bych se zeptal ...


Dobrý den Martine,

pokud s vámi žije ve společné domácnosti tak teoreticky ano. Záleží na celkové výši příjmů rodiny.
Citovat
+1 #26 Martin 2020-07-09 23:57
Dobrý den, rád bych se zeptal na informaci. Synovi je 17 let a stále chodí do školy. Nyní si našel brigádu (červen-srpen). Bude se jeho příjem z brigády započítávat do výdělku rodiny..můžeme tak přijít o přídavek na bydlení? Děkuji
Citovat
+1 #25 Lenka 2020-07-09 13:29
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Pobírám přídavky na děti. Syn teď ukončil studium a je student do konce srpna, od příštího týdne jde do práce. Jak je to s přídavky? Příjem bude mít až v půlce srpna do té doby nic kdy mám ukončit pobírání přídavků? Okamžitě nebo až od příštího čtvrtletí? Děkuji moc za odpověď
Citovat
+1 #24 Pracomat.cz 2020-06-03 13:18
Cituji Denisa:
Dobrý den, s exmanželem máme 3 děti ve střídavé péči. nyní se .....


Dobrý den Deniso,

dle mého názoru se jedná o variantu 20000+5000 (tzn. přičte se vám k příjmu rozdíl ve výživných).
Citovat
+2 #23 Denisa 2020-06-03 09:40
Dobrý den, s exmanželem máme 3 děti ve střídavé péči. nyní se mi snížil příjem a teoreticky bych měla mít nárok na přídavky. Dle domluvy s ex bych si je uplatňovala pouze já. Úřad práce mi není schopen dát kvalifikovanou odpověď, každý tvrdí něco jiného. Mám čistý příjem 20000 Kč, otci dětí platím výživné na děti celkem 4200 Kč a on mě 9200 kč. Jaká částka se mi tedy přičte do příjmu 20000+9200 od otce, nebo je to jinak slyšela jsem varianty jako podle mě totální nesmysl 20000+13.400 do příjmů dětí, nebo 20000+5000 (rozdíl ve výživných. Jak to tedy bude, abych si dovedla posoudit nárok? Děkuji za radu.
Citovat
+2 #22 Pracomat.cz 2019-10-08 17:24
Cituji marie:
Dobrý den, můj dotaz se týká okruhu společně posuzovaných osob. Považuje se za společně posuzovanou osobu ...


Dobrý den Marie,

z hlediska nároku dávku se zkoumá tzv. okruh společně posuzovaných osob, kam standardně spadá i manžel. Nicméně i za trvání manželství je možné při podání žádosti o dávku žádat o to, aby byl manžel z okruhu společně posuzovaných osob vyloučen. Budete muset být schopna prokázat, že s vámi manžel už déle než tři měsíce nebydlí. Ať už potvrzením od manžela, či potvrzení jinými svědky.
Citovat
+1 #21 marie 2019-10-08 10:01
Dobrý den, můj dotaz se týká okruhu společně posuzovaných osob. Považuje se za společně posuzovanou osobu manžel (otec dítěte), se kterým rozvedení nejsme, má u mě trvalý pobyt ale již dva roky žije jinde a na chodu domacnosti se nepodílí? Případně jaký důkaz předložit o tom, že ve společné domácnosti nežije?
Citovat
+1 #20 Pracomat.cz 2019-08-05 15:59
Cituji Štěpánka:
Dobrý den manžel má stále, zaměstnání a podnikáni jako ...


Dobrý den Štěpánko,

jedná se o skutečné příjmy, které manžel uvádí v daňovém přiznání. Tedy příjmý z podnikání ponížené o paušál a čistý příjem ze zaměstnání.
Citovat
+1 #19 Štěpánka 2019-08-05 14:22
Dobrý den manžel má stále, zaměstnání a podnikáni jako vedlejší činnost. Chci se zeptat jak se vypočítává nárok na přídavky. Co je skutečný příjem z daňového přiznání. Je to celková částka co vydělal nebo až to co vyjde po odečtení paušálu a a slev? Dekuji
Citovat
+1 #18 Pracomat.cz 2019-08-01 12:29
Cituji Petra Kratochvilova:
Dobry den,
v tomto ....


Dobrý den Petro,

bohužel úřady nejsou ve výplatě dávek zcela převidatelné (ovlivňují to i dovolené, množství práce atd..), ale při takovém termínnu podání žádost by se mělo jednat už o tento měsíc.
Citovat
+1 #17 Petra Kratochvilova 2019-07-31 16:12
Dobry den,
v tomto mesici (1.7.)jsem zazadala o pridavek na deti.Chtela jsem se zeptat,zda je prispevek vyplacen v mesici podane zadosti nebo az v nasledujicim mesici, tedy v srpnu
dekuji
Citovat
+1 #16 Pracomat.cz 2019-07-02 13:42
Cituji Monika:
Dobrý den,bez přerušení od října 2018 pobírám přídavek na dítě....


Dobrý den Moniko,

o přídavek na dítě lze zažádat maximálně tři měsíce zpětně od měsíce, za který přídavek na dítě náleží. Takže z pohledu příspěvku v období leden až březen, vám podání v červnu nepomohlo.
Citovat
0 #15 Monika 2019-07-01 14:29
Dobrý den,bez přerušení od října 2018 pobírám přídavek na dítě. V březnu 2019 bylo vrácení daní, a tak jsem nepodala doklad o výši čtvrtletního příjmu za leden - březen v domnění, že mi příjmy s daněmi nevýjdou a přesáhnou 2,7 násobek životního minima. Mýlila jsem se však, a na konci měsíce června 2019 jsem si zjistila, že nárok přeci jen mám. Tedy místo do konce dubna 2019, tak jsem podala doklad o výši příjmu do konce června 2019. Uznají tuto dobu opožděného podání příjmů nebo musím znovu podat novou žádost o přídevek na dítě, a tím se smířit s propadlími přídavky na dítě za leden - březen?
Děkuji Vám za odpověď.Monika
Citovat
+2 #14 Pracomat.cz 2019-06-04 16:48
Cituji Hana:
Dobry den, prosim o radu, zda-li se u zadosti o pridavky na deti zapocitava do rodinnych prijmu za dane ctvrtleti i prijem prave teto davky...


Dobrý den Hano,

z pohledu přídavku na dítě, se z dávek bere v potaz rodičovksý příspěvek. Viz §5 2) f) Zákona o státní sociální podpoře. Tudíž by vám úřad neměl započítat do příjmů i dávku o kterou žádáte.
Citovat
+1 #13 Hana 2019-06-03 20:48
Dobry den, prosim o radu, zda-li se u zadosti o pridavky na deti zapocitava do rodinnych prijmu za dane ctvrtleti i prijem prave teto davky. Dnes nam na urade bylo receno, ze nemame narok na pridavky, jelikoz nam v lednu zaplatily zpetne za 3mesice a tim se nam rodinne prijmy navysily. Prijde mi divne zapocitavat i to o co zadam. Dekuji
Citovat
+4 #12 Pracomat.cz 2019-06-02 08:00
Cituji Štěpanka:
Dobrý den.Chcci požádat o přídavky na děti.Kdy můžu přinést žádost na úřad...


Dobrý den Štěpánko,

to záleží na vašich příjmech. Pokud jsou vyšší než 2,7 násobek životního mimima pro vaši rodinu, tak nárok na dávku nebude. Pro rok 2019 jsou hodnoty takovéto:

3 140 Kč za první společně posuzovanou osobu
Za druhou a další společně posuzovanou osobu:
2 830 Kč - když je posuzovaná osoba od 15 let věku, která není nezaopatřeným dítětem
2 450 Kč - když je posuzovaná osoba od 15 do 26 let věku, která je nezaopatřeným dítětem
2 140 Kč - když je posuzovaná osoba od 6 do 15 let věku, je-li nezaopatřeným dítětem
1 740 Kč - když je posuzovaná osoba do 6 let věku, je-li nezaopatřeným dítětem

Žádost na úřad stačí přinést v úředních hodinách. Nicméně dávka se nevyplácí zpětně. Až od té doby co je připsána.
Citovat
+2 #11 Štěpanka 2019-06-01 16:42
Dobrý den.Chcci požádat o přídavky na děti.Kdy můžu přinést žádost na úřad. A ještě se chci zeptat. Manžel měl loňský rok podnikání jako vedlejší činnost a tam měl docela velké výdělky. Ale letos je zaměstnaný a z podnikání nemá žádné příjmy. Máme vůbec nárok na to zadat o přídavky. Já jsem taky zaměstnaná a mame 3 děti 6-15let.Dekuji
Citovat
+1 #10 Pracomat.cz 2019-04-01 15:59
Cituji Simona:
Dobrý den, počítají se do příjmu na přídavky i bonusy na děti ....


Dobrý den Simono,

do započitatelného příjmu pro nárok pro přídavky na děti se daňový bonus nezapočítává.
Citovat
+2 #9 Simona 2019-04-01 13:57
Dobrý den, počítají se do příjmu na přídavky i bonusy na děti započítané do čisté mzdy? Někde čtu že ano, někde, že se čistá mzzda potvrzuje bez daňových bonusu na děti. Děkuji.
Citovat
+1 #8 Pracomat.cz 2018-09-16 08:45
Cituji Terka:
Dobrý den mám dotaz co se týče dávek státní sociální podpory kamarádka čeká miminko otce nechce ....


Dobrý den Terko,

zjednodušeně řečeno, budete mít nárok např. na: porodné, rodičovskký příspěvek nebo přídavek na dítě. O co přijdete je možnost požadovat výživné po otci dítěte a také pravděpodobně o dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na bydlení). Jinak otec dítěte má možnost se u soudu domáhat testu otcovství prostřednictvím DNA testu kdykoliv v průběhu svého života. To nemá přímý vliv na váš dotaz, ale jedná se o informaci, kterou by měla vaše kamarádka znát.
Citovat
+1 #7 Terka 2018-09-13 20:29
Dobrý den mám dotaz co se týče dávek státní sociální podpory kamarádka čeká miminko otce nechce uvést do rodného listu prostě nechce ho uvádět nikde, jde o to zda ji nárok na dávky vznikne či ne pokud ho neuda a to se týče i dávek HN
Citovat
+1 #6 Pracomat.cz 2018-07-06 15:43
Cituji lenka:
Dobrý den chtela bych se zeptat kdy se podavaj papiry na obnovení přidavku..


Dobrý den Lenko,

v takovéto situaci je nejrozumnější kontakt telefonicky daný úřad a řešit situaci s ním. Mohou vás poskytnout přesné informace proč ke zpoždění došlo (možná došlo jen k administrativní chybě) a celou situaci promptně vyřešit.
Citovat
+1 #5 lenka 2018-07-05 08:34
Dobrý den chtela bych se zeptat kdy se podavaj papiry na obnovení přidavku slyšela jsem že to musi podavat každych 3 mesícu dekuji za rada .ja je ted za leden unor březen podala a mnelo mi přijit víc chodí mi 3400 ale ted čekam další tak sem si to zvíšila a mnelo mi přijit tendle mesic viší přiudavek a a rodičak a nepřišlo mi to přišlo mi to stejne dekuji moc za radu Lenka
Citovat
+1 #4 Pracomat.cz 2018-05-19 17:40
Cituji Ilona:
Dobrý den,mám nárok na přídavky na děti pokud jsou ve střídavé péči?
Děkuji za radu


Dobrý den Ilono,

máte, ale přídavek na dítě, může poírat pouze jeden z rodičů a úřady při střídavé péči tuto skutečnost posuzují individuálně. Tzn. nelze předem říct, zda příspěvek dostane matka či otec dítěte.
Citovat
+1 #3 Ilona 2018-05-16 18:03
Dobrý den,mám nárok na přídavky na děti pokud jsou ve střídavé péči?
Děkuji za radu
Citovat
+2 #2 Pracomat.cz 2017-07-13 16:19
Dobrý den Ivano,

pokud otec nepřizná, že s ním starší syn žije, nemá právo po vás požadovat výživné.
Citovat
+1 #1 Ivana 2017-07-13 13:58
Dobry den,syn 16 let,po rozvodu v me peci,je nyni u otce,kde chodi na brigadu.Chci se zeptat,jelikoz otci vracim vyzivne,dale otec vyzaduje vyzivne ode me + pridavky na syna.Mam jeste jedno dite a chtela bych poradit,jak mam postupovat.Tim,ze otec mi nechce podepsat papir,ze syn je u neho,musim priznavat do prijmu vyzivne na starsiho syna a i prijem z jeho brigady.tim padem prijdu i o pridavek na mladsi dite a kdyz zaplatim naopak vyzivne na starsiho syna,prijmy se mi snizi.Dekuji za radu
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].