Možnosti pracovat u našich západních sousedů za lepších finančních podmínek využívají desítky tisíc Čechů. Přemýšlíte, že se stanete dalším z nich? Přinášíme vám informace, které mohou s rozhodnutím pomoci. Při psaní článku také pomohly praktické zkušenosti čtenářů, kteří mají s takovouto prací zkušenost a podělili se o ní s námi.

 
 

Platy v Německu

Minimální mzda

Už v minulosti jsme se jí věnovali podrobně v tomto článku, takže jen rychlé zopakování:

 • Od 1.1.2022 je minimální mzda 9,82 €/hod.
 • Některé odvětví mají svoje vlastní (vyšší minimální mzdy)

Průměrný plat

Za rok 2018 byl průměrný plat v Německu 3 994 €. Což je při kurzu 27 Kč za Euro zhruba 107 000 Kč. Při srovnání s průměrným platem v ČR jde tedy o částku skoro trojnásobnou.

To zní nádherně. Ale jak s hrubou mzdou zamávají daně a odvody? To si ještě probereme.

Zatím několik zajímavých faktů:

 • Daň z příjmů je solidární. Tedy čím více vyděláte, tím vyšší je procento zdanění.
 • V západních spolkových zemích je tzv. příplatek solidarity který se odvádí pro rozvoj východních spolkových zemích.
 • Pokud jste se přihlásili u nahlášení pobytu k náboženství, týká se vás církevní daň.
 • Existují tzv. daňové třídy

Daňové třídy

Je jich celkem šest a vycházejí z vašeho rodinného statusu. Německy se jim říká (Steuerklasse).

 • Steuerklasse 1 - pro svobodné, rozvedené nebo ovdovělé.
 • Steuerklasse 2 - pro samoživitele.
 • Steuerklasse 3 - pro manželské páry, kde jeden vydělává výrazně víc než ten druhý. Často ji využívají tzv. pendleři, kdy partner v ČR vydělává výrazně méně. Využívají ji tedy ten z páru, co má vyšší příjem.
 • Steuerklasse 4 - určena pro manželské páry s podobným příjmem.
 • Steuerklasse 5 - podobná jako třída 3, jen tato je pro toho z páru, co má menší příjem.
 • Steuerklasse 6 - pro vedlejší příjmy nad částku 450 €. Do této hodnoty je příjem z daně osvobozen.

Odvody

 • zdravotní pojištění 7,3 % minimum, liší se dle zdravotní pojišťovny
 • důchodové pojištění 9,3%
 • sociální pojištění proti nezaměstnanosti 1,25%
 • sociální pojištění proti dlouhodobé péči 1,775%
 • daň z příjmu - progresivní dle výše příjmu
 • případně solidární příspěvek nebo církevní daň

Jak vidíte výpočet čistého příjmu záleží na mnoha faktorech a proto doporučuji využít už fungující webové kalkulačky. Zkuste třeba tuto.

V součtu je daňové zatížení v Německu jedno z nejvyšších. V průměru cca 50 % oproti zhruba 44% v ČR. S nižšími příjmy bude daňové zatížení menší a s vyššími naopak vyšší. Než kývnete na pracovní nabídku, vždy si zkuste spočítat o jakou čistou mzdu se jedná.

Zdravotní pojištění

V rámci EU platí, že můžete být pojištěni jen v jednom členském státě. Pokud teprve jedete hledat do Německa práci, nejspíše budete pojištěni v rámci ČR. Až práci získáte, budete se muset z českého zdravotního pojištění odhlásit (pokud jste pracovali jako OSVČ, tak i ze sociálního) a najít si německou pojišťovnu.

Odhlášení probíhá na pobočce vaší zdravotní pojišťovny, kde to vyřešíte s pracovníkem pojišťovny na místě. Budete potřebovat německou pracovní smlouvu. Odevzdáte Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička od pojišťovny) a místo ní dostanete dočasné potvrzení, které platí do doby, než vám začne německé pojištění a skončí české.

Příklad: Pracovní smlouvu můžete mít od 1.1., ale na českou pojišťovnu to půjdete vyřešit už začátkem prosince. Pojištění vám tedy platí do konce roku, ale už nemáte modrý průkaz pojištěnce, jen náhradní potvrzení, které vám zajistí nárok na lékařské ošetření.

Pozor na to, že s tímto potvrzením budete mít v Německu nárok na ošetření za stejných podmínek jako domácí. Budete však muset uhradit případné poplatky za ošetření, nebo zaplatit případný převoz do České Republiky, kdyby se vám něco stalo. Je vhodné využít cestovního pojištění, které tyto rizika kryje a stojí pár korun za den.

Pokud si v Německu hledáte práci a zároveň jste ukončili pracovní poměr v ČR, tak za vás už zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění. Možnosti jsou dvě. Nahlásit se na Úřad Práce, který za vás zdravotní pojištění bude hradit nebo si ho platit sám. V prvním případě se musíte dostavit na schůzky požadované úřadem práce (což může být vzhledem k cestování zpět z Německa náročné). V druhém to znamená platit měsíčně 2 187 Kč z vlastní kapsy (sazba pro rok 2022). Ode dne, kdy začnete v Německu pracovat, musíte tuto skutečnost do osmi dnů oznámit svojí české zdravotní pojišťovně. Sociální pojištění řešit nemusíte, to za vás bude automaticky platit zaměstnavatel.

Výběr zdravotních pojišťoven u našich západních sousedů je opravdu veliký. V nabídce je snad 100 veřejných a skoro 50 soukromých pojišťoven. Výběr doporučuji začít mezi veřejnými, pro soukromé pojištění je potřebný roční příjem ve výši cca 60 000 euro ročně. Obdobou naší VZP je AOK. Taková základní pojišťovna.

Když se chcete z Německa vrátit zpět do ČR, budete muset u české pojišťovny prokázat délku zdravotního pojištění v Německu. Ten vám vystaví vaše tamější zdravotní pojišťovna - ať už osobně na pobočce, nebo vám ho na dálku zašlou zpět do ČR.

Pro případnou evidenci na úřadu práce je potřeba nechat si vystavit na německé straně obdobu zápočtového listu. Tím je formulář PD U1 (Antrag auf Ausstellung eines PD U1) ke stažení zde.

 
 

Život v Německu

I když jsme s Němci sousedé a život je velmi podobný tomu co znáte v ČR, tak se pár odlišností přeci jen najde. Některé možná znáte, některé ne.

 • Obchody jsou v neděli zavřené.
 • Tykání - zejména u mladé generace je běžné, i mezi lidmi, kteří se neznají.
 • Placení kartou - na mnoha místech je možné platit jen hotově, případně za pomoci karty, kterou dostanete k německému bankovnímu účtu. Proto je lepší mít u sebe alespoň menší částku v hotovosti. Může se hodit.
 • Měnící se ceny benzínu a nafty - mění se několikrát během dne. Pokud chcete ušetřit, tak je nejvýhodnější tankovat večer, po osmé hodině. Na plné nádrži můžete ušetřit klidně pět euro.
 • Pronájem bytů - často se pronajímají nevybavené, někdy nemají dokonce ani kuchyň. Když se nemůžete podívat na byt osobně, vždy zkontrolujte alespoň fotky.
 • Kino - Němci milují dabing. Takže na filmy v angličtině a s titulky v kině můžete zapomenout.
 • E-commerce - nákupy na internetu a kvalita služeb e-shopů patří mezi silné stránky naší republiky. Také je tu skoro 40 000 e-shopů. V Německu konkurence tak velká není a s vymoženostmi jako je třeba doručení do druhého dne se příliš často nesetkáme. S předáním balíku si přepravní společnosti také hlavu nedělají. Klidně vám ho jen tak položí před dveře.
 • Potraviny - každý kdo nakupoval v německém supermarketu to ví. Němci mají lepší potraviny a často i za nižší cenu. Jak je to možné se mě neptejte, ale je to fakt. Obrovský rozdíl v kvalitě je třeba u konzerv, které jsou z opravdového masa, marmelád nebo čokolád.
 • Byrokracie - opět těžko uvěřit, ale je na podobné úrovni jako v Čechách. A jelikož se pro nás jedná o cizí zemi, je jednání s úřady ještě výrazně náročnější.
 • Řízení - Němci jsou tolerantnější řidiči. Možná za to může vyšší kvalita i množství cest, ale nechávají si mezi sebou větší rozestupy, nenalepí se na vás při snaze předjet atd.
 • Sport - ve většině fitek, bazénů a dalších sportovišť je nutné být členem a platit pravidelný poplatek. Na mnoha místech není možné jen tak přijít a jednou si zacvičit.

 
 

O jaké profese je v Německu největší zájem?

Jedná se zejména o technické pozice. Třeba autoklempíř, automechanik, elektrikář, řidič kamionů, svářeč, technik nebo klasický dělník. Velmi poptávaná je také obsluha CNC strojů a jako ve všech zemích IT pozice a pracovníci ve zdravotnictví.

Důležité je práci v Německu aktivně hledat. Kromě hledání konkrétních nabídek práce se můžete zkusit obrátit i na některou z agentur, které práci v zahraničí zprostředkovávají.

Stejně jako v ČR, tak i v zahraničí vám pomůže kvalitně zpracovaný životopis a dobře napsaný motivační dopis. Samozřejmě v němčině. I když německy sami výborně neumíte, nechte si tyto dokumenty zkontrolovat (napsat) od někoho, kdo tímto jazykem dobře vládne.

Kam v Německu za prací

Oblíbené jsou hlavně pohraniční oblasti, kam lze denně dojíždět z blízkých částí České Republiky. Lidem, kteří takto dojíždí se často říká "pendleři", protože pendlují mezi Českou Republikou a Německem. Oblíbené je Bavorsko a Sasko. Z větších měst jsou populární třeba Drážďany nebo Saská Kamenice (německy Chemnitz). Velká komunita Čechů je i v Mnichově.

Dojíždění z pohraničních oblastí je velmi populární, jelikož je vzdálenost podobná jako do většího českého města. Plat výrazně vyšší. Mnoho zaměstnavatelů v Německu nabízí pro svoje pracovníky i ubytovací kapacity. Ty jsou často nabízeny za velmi výhodných podmínek. Každodenní dojíždění tak lze vyměnit, za tzv. pracovní "turnusy".

Výhody a nevýhody práce v Německu

 • Pracovní povolení pro české pracovníky v Německu není třeba.
 • Vyšší mzdy a životní úroveň
 • Vyšší příspěvek na děti (kindergeld)
 • Vyšší nemocenská
 • Zlepšení (naučení) němčiny
 • Odloučení od (širší) rodiny
 • Často nutnost začít v cizím prostředí zase od začátku
 • Pro některé Němce jsme jen levná pracovní síly (stejné jako Ukrajinci v ČR)

Potřebné dokumenty

Jako občanům EU nám stačí pro cestu do Německa občanský průkaz. Nepotřebujete žádné pracovní povolení a máte právo na stejné podmínky jako němečtí zaměstnanci. Co se týče minimální mzdy, sociálního zabezpečení nebo třeba důchodů.

Po přestěhování do Německa je třeba se do dvou týdnů nahlásit na místním (obecním) úřadě. To je důležité, protože poté dostanete od finančního úřadu daňové číslo (Steurer Id - zkratka pro Steuerliche Identifikationsnummer a je něco jako české DIČ). Pro tento úkon budete potřebovat pasovou fotografii a potvrzení majitele bytu ve kterém bydlíte. Tento dokument se jmenuje WohnungsgeberbestätigungPokud nejste věřící, tak nevyplňujte u přihlášení k pobytu kolonku náboženství. Jinak budete muset platit tzv. církevní daň.

Práce v Německu bez znalosti němčiny

I když umíte jen česky, lze v Německu práci získat. Musíte ale počítat s tím, že nebude (na německé poměry) nejspíše nijak skvěle placená a bude se pravděpodobně jednat o pomocné nekvalifikované práce v gastronomii nebo průmyslu. Čím lépe němčinu ovládáte, tím vyšší je šance na získání lepší pracovní pozice a s tím spojeného vyššího platu. Při dlouhodobějším pobytu si na jazyk snáze zvyknete a k lepší práci se můžete časem propracovat.

Znalost jazyka rozhodně výrazně zvyšuje šanci na získání zaměstnání. Představte si situaci z ČR, kdy k vám do zaměstnání dojdou lidé z Ukrajiny či Ruska bez znalosti češtiny. Zaměstnali by jste je? Možná ano, ale nejspíše jen jako levnou pomocnou sílu, které nemůžete svěřit náročnější úkoly.

Zajímavostí je, že v některých IT firmách je oficiálním jazykem angličtina a během pracovního dne němčinu nemusíte vůbec používat.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]