Co jsou to vlastně příjmy ze závislé činnosti? Dozvíte se v tomto článku.

 
 

Příjmy ze závislé činnosti jsou veškeré příjmy ze zaměstnání, z Dohody o provedení práce či Dohody o pracovní činnosti a zdaňují se podle § 6 Zákona o daních z příjmu.

Kdy se podává daňové přiznání

Pokud poplatník má příjmy jen od jednoho zaměstnavatele a nemá žádné jiné zdanitelné příjmy, potom daňové přiznání podávat nemusí a udělá to za něj zaměstnavatel.

V případě, že poplatník má příjmy ze závislé činnosti a k tomu ještě další příjmy (příjmy ze samostatné činnost, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu či ostatní příjmy), je třeba, aby podal daňové přiznání. Zaměstnavatel může podat daňové přiznání, ale poplatník mu musí sdělit všechny potřebné informace k tomu, aby daňové přiznání zaměstnavatel mohl vyplnit správně.

Daňové přiznání a příjmy ze závislé činnosti

Z Potvrzení o příjmu (vydává zaměstnavatel) se vyplní do daňového přiznání součet hrubé mzdy od všech zaměstnavatelů, dále povinné pojistné zaplacené zaměstnavatelem a také výše odvedených záloh na daň. Všechna potvrzení o příjmech musí být přiložena k daňového přiznání. Podrobnější postup pro vyplnění daňového přiznání najdete zde.

Příjmy, které nejsou předmětem daně

Mezi tyto příjmy nejčastěji patří:

  • náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem zaměstnání (maximálně do výše stanovené Zákoníkem práce),
  • hodnota osobních ochranných pracovních pomůcek, oděvů a obuvi,
  • náhrady za opotřebení vlastního nářadí,
  • příjmy ve formě stravenek (maximálně do výše stanovené Zákonem o daních z příjmu),
  • příspěvek na penzijní připojištění do výše stanovené Zákonem o daních z příjmu.

Rozcestník

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].