Sazba daně z příjmu fyzických osob je 15 % pro všechny druhy zdanitelných příjmů.

 
 

Solidární "milionářská daň"

Sazba solidární daně je 7 %. Do základu daně pro potřeby zjištění solidární daně se započítává hrubý příjem dílčího základu daně z příjmů ze závislé činnosti (příjmy od zaměstnavatele bez připočtení povinného sociálního pojistného odvedeného zaměstnavatelem) a dílčí základ daně z příjmů ze samostatné činnosti (obvykle podnikání nebo živnost).

Sazba solidární daně se bude aplikovat na tu část základu daně z příjmů, která přesahuje 48násobek průměrné mzdy, pro rok 2023 je průměrná mzda 40 324 Kč, hranice je tedy (48 * 40 324) 1 935 552 Kč. Zjednodušeně řečeno, pokud vyděláváte nad tuto částku, tak z příjmů, které ji přesahují platíte o 7% větší daň z příjmů.

Rozcestník

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].