Lhůta pro odevzdání daňového přiznání na Finanční úřad je nejpozději 1. dubna následujícího kalendářního roku. Pokud by toto datum vycházelo na sobotu či neděli, je nutno odevzdat daňové přiznání nejbližší následující pracovní den, tedy pondělí.
Kdy zaplatit daň z příjmů
Povinnost uhradit doplatek na dani je ve stejné lhůtě jako podání daňového přiznání. Úhradu lze provést osobně na pokladně Finančního úřadu či převodem na bankovní účet daného finančního úřadu. Doplatek musí přijít na bankovní účet finančního úřadu nejpozději do konce lhůty pro podání daňového přiznání. Ta je pro daňové přiznání za rok 2022 do 1.4.2023. Nestačí tedy poslední den zadat příkaz k úhradě, ale peníze musí do konce termínu skutečně přijít na daný účet.
Kdy lze prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání
Zákon uvádí podmínky, za kterých lze oddálit podání daňového přiznání o 3 měsíce:
- Je možné požádat příslušný finanční úřad, aby poplatníkovi prodloužil lhůtu pro odevzdání. Tato žádost ovšem musí být odůvodněna (například, že firmě byl při povodních vytopen prostor, kde skladovala účetní doklady, vážná nemoc/úmrtí účetní). Finanční úřad poté dle svého uvážení může rozhodnout o prodloužení.
- Pokud poplatníkovi daňové přiznání zpracovává daňový poradce , který má od poplatníka podepsanou plnou moc k zastoupení při vyřizování Přiznání k dani z příjmu.
- Pokud účetní závěrka společnosti podléhá auditu, také dojde k prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání o 3 měsíce.
Důležité je nezapomenout ohlásit odklad na OSSZ a zdravotní pojišťovnu do konce dubna.
Co se stane když daňové přiznání podám pozdě nebo mám zpoždění s platbou
Pokud se daňové přiznání podá po uplynutí lhůty pro podání, plynou poplatníkovi penále za opoždění podání. V případě pozdní úhrady daně plynou úroky z prodlení za pozdní zaplacení daně.
Rozcestník
- Daňové přiznání k dani z příjmů
- Jak vyplnit daňové přiznání
- Zálohy na daň z příjmu fyzických osob
- Sazby daně z příjmů
- Slevy na dani z příjmů
- Daňové zvýhodnění na dítě
- Odčitatelné položky od základu daně z příjmů
- Příjmy ze závislé činnosti
- Příjmy ze samostatné činnosti
- Příjmy z kapitálového majetku
- Příjmy z pronájmu
- Ostatní příjmy
- Osvobozené příjmy