Každý zaměstnanec se může někdy dostat do situace, kdy si musí daňové přiznání vyplnit sám. Proto si rozebereme jak na to a jaké úskalí zde mohou nastat. Protože se jedná o docela složité téma, rádi se vám pokusíme poradit v diskuzi pod článkem.

 
 

Každá osoba, která má zdanitelné příjmy je povinna si sama vyměřit kolik na daních zaplatí - je ale poměrně běžné, že ho za vás vyplní účetní od zaměstnavatele a vy ho pouze podepíšete. K tomu slouží formulář Přiznání daně z příjmu fyzických osob. Formulář je možné vyplnit online a poté vytisknout, nebo si jej vyzvednout na kterémkoli Finančním úřadě. Daňové přiznání se musí zaplatit ve stejném termínu, ve kterém se odevzdává.

Každý je povinen v daňovém přiznání uvést veškeré zdanitelné příjmy dle zákona o dani z příjmu (§ 6 - § 10, jsou všechny jsou postupně rozepsané níž - § 6 závislá činnost a funkční požitky, § 7 podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, § 8 kapitálový majetek, § 9 pronájem, § 10 ostatní příjmy)plynoucí z činnosti na území ČR, ale i příjmy ze zahraničí. Neuvádí se příjmy osvobozené, příjmy, které nejsou předmětem daně nebo některé příležitostné příjmy.

Přílohy k daňovému přiznání

Veškeré skutečnosti, které jsou uvedeny v daňovém přiznání musí být prokázány nějakým dokladem. Například potvrzení o studiui vyživovaných dětí, potvrzení od banky o zaplacených úrocích na úvěru na ubytování atd. Ano, vše na co si poplatník chce uplatnit slevu musí doložit, že na ni má nárok. Jediná sleva, která se nedokládá ničím je základní sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč (do roku 2020). Od roku 2021 je sleva na poplatníka 27 840 Kč.

Jak vyplnit daňové přiznání?

Termín pro přiznání daně z příjmu

Zálohy na daň z příjmu fyzických osob

Sazba daně z příjmů a solidární daň

Slevy na dani z příjmů

Příjmy ze závislé činnosti

Příjmy ze samostatné činnosti

Daňové zvýhodnění na dítě

Ostatní příjmy

Příjmy z pronájmu

Příjmy z kapitálové činnosti 

Osvobozené příjmy 

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]