Zajímá vás jaká je minimální mzda u našich německých sousedů? O kolik je vyšší než minimální mzda v ČR?

 
 

Minimální mzda Německo 2023

Zajímavé je, že minimální mzda je v Německu poměrně novou záležitostí. Byla zavedena za vlády Angely Merklové v roce 2015. Od té doby se několikrát nenavyšovala. Součástí zákona je i její revize každé dva roky. Pokud máte zájem pracovat v Německu, tak se nebojte, vztahuje se i na pracovníky z ČR.

Od 1.10.2022 byla minimální mzda v Německu nastavena na 12 Eura za hodinu. Nový zákon o minimální mzdě je znám pod zkratkou MiLoG. V některých oborech může být minimální mzda vyšší díky kolektivním smlouvám. Ty platí například pro stavebnictví, pečovatelství, pedagogické pracovníky, elektrikáře nebo malíře. Přehled všech oborů kde platí a její výši najdete pod tímto odkazem.

Koho se minimální mzda netýká

  • mladí lidé pod 18 let bez ukončeného odborného vzdělání,
  • učni bez ohledu na věk v rámci praxe,
  • dlouhodobě nezaměstnaní během prvních šesti měsíců po návratu do práce,
  • stážisté (pokud je stáž povinné během studia, a případě, že je dobrovolná tak se jich minimální mzda netýká první 3 měsíce), 
  • dobrovolníci.

Minimální mzda v Německu řidiči z ČR

V novém německém zákoně o minimálně mzdě vznikla povinnost i pro zahraniční zaměstnavatele vyplácet jejich pracovníkům minimální německou mzdu, pokud zaměstnanci překročí hranice Německa. V praxi to znamená například německou minimální mzdu (9,82 E/hodinu) pro profesionální řidiče, kteří projíždí Německem. Nejen čeští zaměstnavatelé proti tomu nařízení protestovali a aktuální situace je taková, že je platnost tohoto nařízení dočasně pozastavena a české firmy nemusí svým pracovníkům při pracovních cestách v Německu vyplácet německou minimální mzdu.

V přepočtu na české koruny je minimální mzda v Německu cca 300 Kč, to je skoro 3x více než minimální česká hodinová minimální mzda, která je v roce 2023 103,80 Kč.

Minimální měsíční plat v Německu je tedy zhruba 50 000 Kč (při kurzu 25 Kč za Euro) pro rok 2023.

Zajímá vás srovnání minimální mzdy v Anglii? Nebo srovnání minimální mzdy v Rakousku či jaké jsou platy v USA?

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #4 Pracomat.cz 2019-05-12 08:00
Cituji Tomáš:
Jsou v Německu také Zaručené mzdy tak jako to máme nařízené od Vlády ČR a to ve dle vykonávané profesi?


Dobrý den Tomáši,

pokud je mi známo, tak se toto v Německu řeší spíše na úrovni jednotlivých podniků tzv. tarifními smlouvami.
Citovat
+1 #3 Tomáš 2019-05-11 18:00
Jsou v Německu také Zaručené mzdy tak jako to máme nařízené od Vlády ČR a to ve dle vykonávané profesi?
Citovat
-2 #2 DENNY0077 2018-02-23 12:09
Jsem pro,jelikož autodopravci okrádají své zaměstnance za přihlížení státu,ptž již v inzerátech lžou že nabízejí plat třeba u MKD třeba 40000kč ale když člověk přijde na onu firmu tak se nestačí divit co mu zlodějský podnikatelíček řekne a nabídne,nabídne min.mzdu a diety,celá zlodějina spočívá v tom že diety se do mzdy započítávat nesmí to je první podvod,další podvod je ona min.měsíční mzda,řidič MKD najezdí za měsíc i 250h a schválně nabídne vám nějaký zlodějíček podnikatelský že bude platit přesčas?ne nenabídne takže řidiči defacto jezdí zdarma nad 160h za což mají onu minimální měsíční mzdu,celý průser je v tom že stát vůbec dopustil at je minimální mzda jak hodinová tak měsíční což je ta největší zlodějina,vždyt jednotkou práce je hodina nikoli měsíc tak si spočítejte když řidič MKD odjezdí třeba 250h měsíčně a to vynásobte třeba min mzdou v dodávkové dopravě která je 80 kč a nějaké době dopracujeme se k částce cca 20500kč což je hrubého cca nějakých 15tisíc a nějaké drobné tak zde už vyčůraní podnikatelíčci okrádají cca 2000 no a k tomu všemu si připočtěte diety které když jezdíte do zahraničí vám udělají taky hodně cca 15 tis tak zde máme ve finále nějakých 30 tisíc když jezdí zahraničí u řidičů MKD je to samozřejmě daleko víc
Citovat
+2 #1 Mark 2016-07-08 21:36
Na druhe strane (stejnou logikou) by mohly vychodni staty VYZADOVAT minimalni platy SNIZIT pro nemecke ridice pri prujezdu Ceskem. Problem vyresen.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]