Zajímá vás jaká je minimální mzda u našich německých sousedů? O kolik je vyšší než minimální mzda v ČR?
Minimální mzda Německo 2023
Zajímavé je, že minimální mzda je v Německu poměrně novou záležitostí. Byla zavedena za vlády Angely Merklové v roce 2015. Od té doby se několikrát nenavyšovala. Součástí zákona je i její revize každé dva roky. Pokud máte zájem pracovat v Německu, tak se nebojte, vztahuje se i na pracovníky z ČR.
Od 1.10.2022 byla minimální mzda v Německu nastavena na 12 Eura za hodinu. Nový zákon o minimální mzdě je znám pod zkratkou MiLoG. V některých oborech může být minimální mzda vyšší díky kolektivním smlouvám. Ty platí například pro stavebnictví, pečovatelství, pedagogické pracovníky, elektrikáře nebo malíře. Přehled všech oborů kde platí a její výši najdete pod tímto odkazem.
Koho se minimální mzda netýká
- mladí lidé pod 18 let bez ukončeného odborného vzdělání,
- učni bez ohledu na věk v rámci praxe,
- dlouhodobě nezaměstnaní během prvních šesti měsíců po návratu do práce,
- stážisté (pokud je stáž povinné během studia, a případě, že je dobrovolná tak se jich minimální mzda netýká první 3 měsíce),
- dobrovolníci.
Minimální mzda v Německu řidiči z ČR
V novém německém zákoně o minimálně mzdě vznikla povinnost i pro zahraniční zaměstnavatele vyplácet jejich pracovníkům minimální německou mzdu, pokud zaměstnanci překročí hranice Německa. V praxi to znamená například německou minimální mzdu (9,82 E/hodinu) pro profesionální řidiče, kteří projíždí Německem. Nejen čeští zaměstnavatelé proti tomu nařízení protestovali a aktuální situace je taková, že je platnost tohoto nařízení dočasně pozastavena a české firmy nemusí svým pracovníkům při pracovních cestách v Německu vyplácet německou minimální mzdu.
V přepočtu na české koruny je minimální mzda v Německu cca 300 Kč, to je skoro 3x více než minimální česká hodinová minimální mzda, která je v roce 2023 103,80 Kč.
Minimální měsíční plat v Německu je tedy zhruba 50 000 Kč (při kurzu 25 Kč za Euro) pro rok 2023.
Zajímá vás srovnání minimální mzdy v Anglii? Nebo srovnání minimální mzdy v Rakousku či jaké jsou platy v USA?
Komentáře
Dobrý den Tomáši,
pokud je mi známo, tak se toto v Německu řeší spíše na úrovni jednotlivých podniků tzv. tarifními smlouvami.