Jaké jsou příplatky za přesčasy v roce 2019? Co říká zákoník práce o práci přesčas? Kdo vám může nařídit práci přesčas? Co pro vás znamená když máte nařízenou práci přesčas o víkendu?

Práce přesčas v roce 2019

Pracovní doba je vymezena v §79 Zákoníku práce, který stanovuje délku pracovní doby na 40 hodin týdně, která je pracovníkům pracujícím při těžbě uhlí a podobných profesí zkrácena na 37,5 hodiny týdně při třísměnném a nepřetržitém provozu a na 38,75 hodin týdně pro dvousměnný pracovní provoz. Práce, která je konána nad stanovený rozsah 40 hodin týdně, je považována za práci přesčas.

Nařízená práce přesčas

Práci přesčas vám může zaměstnavatel nařídit "z vážných provozních důvodů". Platí pravidlo, že zaměstnavatel nemůže nařídit odpracovat zaměstnanci více než 8 hodin práce přesčas týdně a více než 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok. Výjimky jsou zaměstnanci zdravotnické záchranné služby, kteří mohou mít průměrně až 12 hodin přesčasů za týden. Zákoník práce a nařízení přesčasů, tedy za jakých podmínek může zaměstnavatel přesčasovou práci nařídit, se řeší v §93 Zákoníku práce. Zaměstnankyním nebo zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel práci přesčas nařídit.

Celkově je možné během roku vykonat práci přesčas v rozsahu 416 hodin (8 hodin týdně * 52 týdnů), ale to je možné je v případě dobrovolné dohody obou stran. Zaměstnavatel do toho nesmí zaměstnance nutit. Průměr 8 hodin týdně se počítá za celé období, je tedy možné mít některé týdny více a další méně.

Při práci přesčas v nepřetržitém provozu musí zaměstnavatel dodržet dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu nejméně 24 hodin a za období 2 týdnů musí být délka tohoto odpočinku celkem minimálně 70 hodin, viz §92 Zákoníku práce. Samozřejmě i v případě nepřetržitého provozu má zaměstnavatel právo přikázat práci přesčas jen při vážných provozních důvodech.

Práce přesčas při zkráceném úvazku

Při zkráceném úvazku není možné zaměstnanci práci přesčas přikázat - viz. §78 Zákoníku práce. Zaměstnanec se musí se zaměstnavatelem na práci přesčas dohodnout, jedná se tedy o dobrovolný akt obou stran. Další důležitou informací je při zkráceném úvazku není práce do rozsahu větším než 40 hodin týdně přesčasem. Dostanete za ni standardní mzdu, ale nikoliv příplatek za přesčas. Po překročení 40 hodin týdně, již nárok na příplatek za přesčas máte.

Náhradní volno za práci přesčas

Zaměstnavatel má možnost dát vám za práci přesčas náhradní volno, poté nemáte nárok na finační odměnu za práci přesčas. Pokud bylo za práci přesčas poskytnuto náhradní volno, tak se tato práce nepočítá do 150 hodin za kalendářní rok - tzv. limitu práce přesčas.

Příplatek za práci přesčas

Pokud pracujete přesčas a během tří měsíců nedostanete náhradní volno, máte nárok na příplatek za práci přesčas. Ten zvýší vaši průměrnou hodinovou mzdu minimálně o 25% (více v Zákoníku práce - příplatky za přesčas). Příplatek za práci přesčas ve státní svátek je ve výši 25% vašeho průměrného výdělku, nebo se si vyberete opět do tří měsíců náhradní volno. Za práci přesčas v sobotu a neděli máte nárok minimálně na 10% k vaší průměrné mzdě, s odkazem na §118 Zákoníku práce . V pracovní smlouvě se můžete domluvit na jiných podmínkách, ale zaměstnavatel vám změnu podmínek nemůže přikázat.

Práce přesčas u vedoucích pracovníků

Jak je to s prácí přesčas a příplatkem za vedení u pracovníků státní a veřejné správy a služeb, kteří jsou ve vedoucích pozicích (mají příplatek za vedení) V rámci příplatku za vedení počítá s prací přesčas v rozsahu 150 hodin. To znamená, že pokud mají za rok odpracováno do 150 hodin přesčas, nemají nárok na mzdu za tuto práci ani na náhradní volno. Za práci přesčas nad 150 hodin za rok, mají již stejné podmínky jako ostatní zaměstnanci. Tedy nárok na náhradní volno, nebo vyplacení mzdy za práci přesčas.

Výpočet práce přesčas

Jak velká je odměna za práci přesčas? Ukážeme si to na několika příkladech.

Pan Novák má průměrnou mzdu ve výši 100 Kč za hodinu. Během ledna odpracoval 20 hodin přesčasů, které se mu zaměstnavatel rozhodl proplatit. Jeho lednová mzda tedy bude větší o 20 * 100 * 1,25 = 2 500 Kč (počet hodin přesčasů * běžná hodinová sazba * příplatek za práci přesčas).

Pan Čech má průměrnou mzdu ve výši 100 Kč za hodinu. V červenci odpracoval 10 hodin přesčasů, za které mu byl poskytnut jeden den náhradního volna. Dojde tedy k proplacení práce přesčas ze strany zaměstnavatele za zbývající 2 hodiny, ve výši 2 * 100 * 1,25 = 250 Kč.

Odmítnutí práce přesčas

Práce přesčas je výjimečným pracovním režimem a zaměstnavatel ji má právo nařídit, pouze pokud se jedná o vážné provozní důvody. Tato poměrně nepřesná definice, nedává jednoznačnou odpověď kdy je možné práci přesčas odmítnout. Pokud se však zcela jasně nejedná o vážné provozní důvody, na odmítnutí práce přesčas máte nárok. Stejně tak i v případě, že by jste přesáhli limity pro práci přesčas stanovené zákoníkem práce 

Komentáře  

0 #297 Pracomat.cz 2019-02-13 15:23
Cituji Helena:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. V zaměstnání máme nepřetržitý provoz 12 hod směny s týdenní pracovní dobou 37,5 hod...


Dobrý den Heleno,

myslíte tím, že vám zaměstnavatel bude proplácet přestávku na jídlo a oddech? V takovém případě by k prodloužení pracovní doby nedošlo - ze zákona máte nárok na přestávku na jídlo a oddech a nejedná se o výkon práce. Pravděpodobně by to řešil formou nějakého navýšení mzdy.
Citovat
0 #296 Helena 2019-02-13 12:27
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. V zaměstnání máme nepřetržitý provoz 12 hod směny s týdenní pracovní dobou 37,5 hod. Zaměstnanci pracují 11,5 hod a 0,5 hod mají přestávku. Nově bychom měli 0,5 hod dostávat proplacenou. Znamená to, že ta 0,5 hod bude placená jako přesčas? Jak se počítá roční fond.
Děkuji
Citovat
0 #295 Pracomat.cz 2019-02-01 13:57
Cituji Martin:
Dobrý den. Zaměstnavatel vyžaduje abych byl každý den v práci 12 hodin ....


Dobrý den Martine,

nejen že se nám to v pořádku nezdá, ono to ani v pořádku podle ZP není.
Citovat
0 #294 Martin 2019-02-01 12:27
Dobrý den. Zaměstnavatel vyžaduje abych byl každý den v práci 12 hodin denně pondělí až pátek a dvě soboty v měsíci. Celkem je to cca 250 hodiny měsíčně. Přesčasy jsou prý proplaceny v rámci osobním ohodnocení (nejsou). Prý jestli se mi to nelíbí, můžu dát výpověď. Zdá se vám to v pořádku? Děkuji.
Citovat
0 #293 Pracomat.cz 2019-02-01 09:59
Cituji Dana:
Dobrý den,
chci se zeptat, když mám odpracovaných 10 dní a během nich mám 2,5 hodiny ....


Dobrý den Dano,

v tomto případě by se stále mělo jednat o práci přesčas, za kterou je příplatek.
Citovat
0 #292 Dana 2019-02-01 09:07
Dobrý den,
chci se zeptat, když mám odpracovaných 10 dní a během nich mám 2,5 hodiny přesčas a pak onemocním bude se mi přesčas počítat normálně či se započítá jen do odpracovaných hodin z důvodu onemocnění takže na přesčas nemám nárok? Když FPD je 176 a za 10 dní má být 64 odpracovaných hodin a já mám 2,5 hodiny přesčas bude ve výplatnici 64 + 2,5přesčas nebo jen 66,5? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #291 Pracomat.cz 2019-01-26 12:53
Cituji Petr:
Dobrý den... Chtěl bych se zeptat, jak je to s odmítnutím nařízených přesčasů o víkendu...


Dobrý den Petře,

ano i takto vám může zaměstnavatel nařídit práci přesčas, ale musí dodržovat zákonné limity a proplatit vám příspěvek za práci přesčas (nebo náhradní volno) + práci za víkend
Citovat
0 #290 Petr 2019-01-25 18:23
Dobrý den... Chtěl bych se zeptat, jak je to s odmítnutím nařízených přesčasů o víkendu? Můžu zaměstnavateli odmítnout nařízený přesčas o víkendu? Dnes mi bylo v práci řečeno a posláno formou sms na nařízený přesčas o víkendu v neděli od 6:00 do 14:00 z důvodu nepokrytí výrobou zákazníka.Navíc mám ještě v neděli v ten stejný den svojí noční směnu od 22:00 do 6:00.
Děkuji za odpověd
Citovat
0 #289 Pracomat.cz 2019-01-23 14:30
Cituji Michal:
Dobry den, chci se zeptat v praci mame podepsanou smlouvu kde je ...


Dobrý den Michale,

sjednání platu s již započtenou plací přesčas je právně v pořádku. Nicméně stejně pro firmu platí limity stanovené ZP.
Citovat
0 #288 Michal 2019-01-23 06:55
Dobry den, chci se zeptat v praci mame podepsanou smlouvu kde je napsano ze 12,5hod mesicne nam firma nepriplati ze prescasove hodiny darujeme firme. Za rok to tedy dela 150hod bez proplaceni. Ma firma na toto narok ? Neni to protipravni? Dekuji predem za odpoved
Citovat
0 #287 Pracomat.cz 2019-01-19 20:28
Cituji Barbora:
Dobrý den. Pracuji v obchodě jako vedoucí pracovník a máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu...


Dobrý den Barboro,

podle §84 ZP (pracomat.cz/.../...) , je
zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Jedinou možností jak vám tedy může zaměstnavatel něco takového nařídit, je skutečně nařízený přesčas - pokud není součástí vaší pracovní smlouvy dohoda na kratší době ohlášení směn. Přesčas z provozních důvodů vám nařídit mohou, ale musí respektovat omezení v podobě 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Samozřejmě v případě, že nemáte v rámci pracovní smlouvy sjednánu práci přesčas jinak.
Citovat
0 #286 Barbora 2019-01-19 14:55
Dobrý den. Pracuji v obchodě jako vedoucí pracovník a máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Vždy je jeden vedoucí na ranní směnu a jeden na odpolední. Může mi zaměstnavatel nařídit, abych šla do práce v době mého naplánovaného volná, když jiný vedoucí onemocní? Může mi o mém volnu zavolat, že musím odpoledne nebo druhý den do práce? Můžu to odmítnout? Nebo se to bere jako nařízený přesčas? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #285 Pracomat.cz 2019-01-15 18:56
Cituji Hana Fil:
Dobrý den,
mám dotaz, zda se při zjištóvání počtu hodin pro proplácení přesčasů...


Dobrý den Hano,

podle § 98 ZP se v takovém případě práce přesčas bere jako práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, která je násobkem stanovené týdenní pracovní doby a počtu týdnů vyrovnávacího období, tedy včetně dovolené.
Citovat
0 #284 Hana Fil 2019-01-15 17:57
Dobrý den,
mám dotaz, zda se při zjištóvání počtu hodin pro proplácení přesčasů(nad rámec konta pracovní doby ve vyrovnávacím období) počítají i hodiny čerpání řádné dovolené?
Citovat
+1 #283 Pracomat.cz 2019-01-04 14:33
Cituji Jan:
Dobrý den,
prosím o odpověď.
Pracuji jako lékař senior v nemocnici u zaměstnavatele na 0,6 úvazku, tedy pravidelně ...


Dobrý den Jane,

bohužel pro vás je to v souladu se zákonem. U zaměstnanců na zkrácený úvazek se doba převyšující sjednanou kratší pracovní dobu, ale nepřesahující stanovenou týdenní pracovní dobu se tak nepovažuje za přesčas. Nenáleží vám za ni příplatek za práci přesčas (mzda samozřejmě ano). Stejně se k problematice vyjadřuje i inspektorát práce - suip.cz/.../prace-prescas-a-kratsi-pracovni-doba
Citovat
0 #282 Jan 2019-01-04 10:49
Dobrý den,
prosím o odpověď.
Pracuji jako lékař senior v nemocnici u zaměstnavatele na 0,6 úvazku, tedy pravidelně 3 dny v týdnu. Nyní dle nařízení jednatele dle §93 ZP této společnosti sloužíme Ústavní pohotovostní službu v nemocnici. Zatímco kolegové, pracující na plný úvazek, mají ÚPS proplácenou jako práci přesčas s příslušnými příplatky, mne se příplatky údajně netýkají. Moje práce přesčas je brána hodinově až do "výše úvazku 1,0" bez jakéhokoliv příplatku (PP a v noci). Je to tak správně? Považuji to za diskriminaci.
Děkuji.
Citovat
0 #281 Pracomat.cz 2018-12-25 13:32
Cituji Katie:
Dobrý den,
ve své pracovní smlouvě mám ustanovení o přesčasech následujícího znění....


Dobrý den Katie,

dle ZP je možné konat práci přesčas, i nad rozsah 150 nařízených hodin za rok. Ale musíte s tím jako zaměstnanec souhlasit. A vy jste s tím v rámci podpisu pracovní smlouvy souhlasila. Z pohledu ZP je to tedy v pořádku. Nicméně od zaměstanavatele by při podpisu smlouvy bylo férové, aby vás na tento odstavec upozornil.
Citovat
0 #280 Katie 2018-12-25 12:00
Dobrý den,
ve své pracovní smlouvě mám ustanovení o přesčasech následujícího znění:
"Zaměstnanec souhlasí s tím, že zaměstnavatel na něm může požadovat práci přesčas nad rozsah
práce přesčas stanovený v ustanovení § 93 odst. 2 zákoníku práce."
Je to v pořádku?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Katie
Citovat
0 #279 Pracomat.cz 2018-12-14 09:33
Cituji Tereza:
Dobrý den,
Mám 12ti hodinové směny...


Dobrý den Terezo,

zaměstnavatel musí dodržet v tomto případě dvě věci. Jednak délku nepřetržitého odpočinku mezi směnami - alespoň 11 hodin. To se dle vašeho popisu zdá v pořádku. Tou druhou je, že vám může nařídit maximálně 8 hodin přesčasů týdně. Pokud toto zaměstnavatel dodržuje, je z pohledu práva vše v pořádku. U zkoušek do školy se s ním můžete zkusit domluvit, ale žádnou povinnost vyhovět vám nemá.
Citovat
0 #278 Tereza 2018-12-14 09:18
Dobrý den,
Mám 12ti hodinové směny, krátký / dlouhý týden. To by bylo v pořádku, ale nadřízený mi dává přesčasy, kdy jdu v týdnu 3 dny denní - den volna a 3 dny noční. Může to takto být? Když přesčas odmítnu z důvodu zkoušek ve škole, tak mi volno stejně nedá, že nejsou lidi. Jak toto prosím řešit?
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #277 Pracomat.cz 2018-10-29 16:31
Cituji Karel S.:
Dobrý den,
Pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Vyrovnávací období je dvouměsíční. Z organizačního řádu vyplívá...


Dobrý den Karle,

záleží jak jsou u vás ve firmě koncipovány pracovní smlouvy. Tj. jestli je u nich u vedoucích pracovníků sjednána mzda včetně potenciální práce přesčas. Každopádně si myslím, že se můžete zkusit dohodnout i na "neoficiálním" příplatku za vedení. Ten nebude označen tímto názvem, ale prostě vám zaměstnavatel každý měsíc vyplatí určitou částku navíc ve formě prémií/variabilní složky mzdy. Případně si říct o zvýšení mzdy, které bude toto kompenzovat.
Citovat
-1 #276 Karel S. 2018-10-29 15:55
Dobrý den,
Pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Vyrovnávací období je dvouměsíční. Z organizačního řádu vyplívá, že z mého postavení, ač nejsem vedoucí pracovník, vyplívá povinnost kontrolovat a řídit lidi ve směně. Náš nadřízený nám odmítá dát příplatek za vedení, protože přijdeme o příplatek za práci přes čas ( tedy v našem vlastním zájmu). Přesčasy děláme poměrně často, ale ne v době, kdy nám podle rozvrhu směn vychází směna ( nezůstáváme v práci déle), ale plánují se do dnů, kdy máme mýt volno, jako směny navíc. Ztráta příplatku za práci přes čas se vztahuje i na tento případ?
Citovat
0 #275 Pracomat.cz 2018-10-25 15:40
Cituji Jiří:
Dobrý den.

Tak tedy znovu, je práce přesčas podle §93 totéž, co práce přesčas podle §93a? .....


Dobrý den Jiří,

nejedná se o to stejné, viz § 93a 1 b):

Další dohodnutá práce přesčas je práce konaná nad rozsah uvedený v § 93 odst. 4.
Citovat
0 #274 Jiří 2018-10-24 13:52
Dobrý den.

Tak tedy znovu, je práce přesčas podle §93 totéž, co práce přesčas podle §93a? Pokud ano, znamená to tedy v obou případech, že mi tuto práci zaměstnavatel může i jen nabízet až po dvanácti týdnech od nástupu do zaměstnání? Pokud ano, lze předpokládat, že toto ustanovení, obsažené ve smlouvě sepsané hned při nástupu, je protiprávní a tedy neplatné, i když se zaměstnavatel odvolává na § 93 a ne na §93a? Jinak, s tím, co jste psali v první odpovědi ohledně "dohodnutí se", naprosto souhlasím, ale zaměstnavatel prostě využil mé nezkušenosti a ve smlouvě to prostě už je. Nyní tedy potřebuji zjistit, jak z toho ven, aniž bych musel z práce ve zkušební době dejít.
Citovat
0 #273 Pracomat.cz 2018-10-24 11:24
Cituji Jiří:
Dobrý den.
Mám několik dotazů k práci přesčas.
Zákoník v §93, odst. 3 hovoří o možnosti požadavku práce přesčas pouze na základě dohody...


Dobrý den Jiří,

obecně mi nepřipadá v pořádku, aby vám zaměstnavatel jednostraně upravoval podmínky smlouvy. I v §93 se zmiňuje "Dohoda o další dohodnuté práci přesčas", tedy dobrovolný akt obou stran. V případě, této dohody pak souhlasíte s tím, že budete týdně konat až 8 hodin práce přesčas navíc (vyrovnávací období je 26 týdnů, v případě stanovení kolektivní smlouvou 52). A jako práce přesčas se bere vše, co je nad vaši stanovenou týdenní pracovní dobu.
Citovat
0 #272 Jiří 2018-10-24 10:33
Dobrý den.
Mám několik dotazů k práci přesčas.
Zákoník v §93, odst. 3 hovoří o možnosti požadavku práce přesčas pouze na základě dohody. Jedná se o totéž, co řeší §93a? Respektive, jaký je rozdíl mezi prací přesčas, dohodnutou podle§93 a "další prací přesčas" podle § 93a? Pracuji ve zdravotnictví a hned při podpisu pracovní smlouvy (tedy nikoli až po 12 týdnech)do ní zaměstnavatel zapracoval ustanovení o tom, že souhlasím s prací přesčas nad rámec 150 hodin ročně. Je takovéto ujednání platné? A jak ho mohu vypovědět?
A dále, pokud odpracuji přesčas 150 hodin, chápu zákon tak, že i poté mi zaměstnavatel může chtít nařídit další práci přesčas, za kterou mi slíbí náhradní volno. Existuje nějaký časový limit, do kterého mi musí to volno dát nebo mi ho může jen slibovat a vesele mi psát další přesčasy? V jakém případě (po jaké době, po kolika směnách) by takové jednání zaměstnavatele bylo důvodem k odmítnutí přesčasové práce z mojí strany?
Dále, jakožto zaměstnanec, pracující v nepřetržitém pracovním režimu, mám stanovenou pracovní dobu na 37,5 hodiny týdně. Počítá se jako přesčas vše, co je nad tuto dobu nebo se jako přesčas i v mém případě počítá až výkon nad 40 hodin týdně?
Citovat
0 #271 Pracomat.cz 2018-10-16 13:26
Cituji Martin:
Dobry den,
stanovi-li zamestnavatel, ze od 1.9. budou prescasy zamestnancum proplaceny bez ohledu na to, ze maji ve smlouvach tech 150 hodin, ....!


Dobrý den Martine,

nejsem právník, ale dodatky či úpravy k pracovní smlouvě bych očekával v písemné formě, kterou podpisem stvrdí obě zúčastněné strany. Toto chování je rozhodně nemorální a o jeho legálnosti bych rovněž silně pochyboval. V případě, že to chcete řešit a domoci se svých peněz za přesčasy, bych zvažoval obrácení se na inspektorát práce - www.suip.cz/
Citovat
0 #270 Martin 2018-10-15 23:37
Dobry den,
stanovi-li zamestnavatel, ze od 1.9. budou prescasy zamestnancum proplaceny bez ohledu na to, ze maji ve smlouvach tech 150 hodin, a toto ustanoveni posle oficialne emailem, je mozne, ze 15.10., tedy kdyz ma dojit k uhrade vyplat za zari, zamestnavatel oznami, ze ustanoveni neplati a ze zadne odpracovane prescasy proplaceny nebudou? Je mozne se sjednat podminky pro praci prescas, pak praci prescas schvalit a az je prace hotova, tak od podminek ustoupit a tvarit se, ze plati, co je ve smlouve? Je to nelegalni nebo jen nemoralni? Je zde mozne se oprit o nektery paragraf? Dekuji moc!
Citovat
0 #269 Pracomat.cz 2018-10-11 14:37
Cituji Michal P.:
Dobrý den. Na začátku omlouvám se za svoji češtinu ale bohužel původem jsem s jiné země. Mam to štěstí, že vždy měl sem mzdu hodinovou, jen od září mám novou práci a v ní už mzda ....


Dobrý den Michale,

snad jsem se v textu zorientoval správně a odpovídám na všechny otázky. Začnu od záčatku. Doba nemoci se započítává jako omluvená překážka v práci do fondu pracovní doby. Nemoc si tedy nemusíte nadpracovávat. Co se týče náhrady mzdy, tak za první tři dny nedostanete nic. Za zbývající 4 dny náhradu mzdy dostanete, ale bude o něco nižší než vaše běžná mzda. S ohledem na pozdější nástup, 7 dní nemoci a oproti tomu přesčasy, tak mi celková částka 18 000 za měsíc přijde uvěřitelná. K závěru vašeho dotazu: pokud budete mít dovolenou, tak vaše mzda bude typicky nepatrně větší (pro náhradu dovolené se používá základní mzda + přesčasy). V případě nemoci naopak poměrně výrazně nižší.
Citovat
0 #268 Pracomat.cz 2018-10-11 13:22
Cituji Petr:
Dobrý den.
Mám dotaz k výpočtu přesčasových hodin a jejich odměn....


Dobrý den Petře,

ano příplatky se sčítají.
Citovat
0 #267 Petr 2018-10-11 10:09
Dobrý den.
Mám dotaz k výpočtu přesčasových hodin a jejich odměn. Podle smlouvy mám odpracovat 40 hod. týdně. Když musím jít pracovat v sobotu,mám nárok na příplatek 10% za práci o víkendu.Ale zároveň je to přesčas a mám nárok na příplatek 25%. Sčítají se tyto příplatky? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #266 Michal P. 2018-10-11 01:13
Dobrý den. Na začátku omlouvám se za svoji češtinu ale bohužel původem jsem s jiné země. Mam to štěstí, že vždy měl sem mzdu hodinovou, jen od září mám novou práci a v ní už mzda je stanovena pevnou částkou. Dnes dostal sem výplatní pásku, a že nějak mě nesedí tak doufám, že tady najdu pomoc a vyřešení mého problémů. Pro lepší orientace zkusím to napsat jako příklad:

Do práce sem nastoupil 4 září, smlouvu podepsal 3.9. Mzda stanovena ve smlouvě je ve výši 21000, práce je na krátký/dlouhý týden. Fond k odpracování činil 160h-8h (svátek). Na neštěstí mezi 11-17.9 (7 dnů) byl sem na nemocenské. Z toho důvodu taky sem chtěl této dny nějak nahradit takže sem vzal nějaké směny navíc, jen že nejak koncem měsíce můj vedoucí mě řekl, že "když mám nemocenskou tak fond plnit nemusím a této hodiny (směny navíc) budou mi započítány jako přesčas". Teď kdy sem obdržíl pásku tak moje "tarifní mzda" nečinila jako ve smlouvě 21000 jen 18000, zase s fondů 152h mám odpracováno 156, plus 7 dny nemocenské, která v hodinách stanovená není. Zeptal sem se na to vedoucího, který taky řešil moji pásku s účetní a vysvětlil mě to takhle, že "fond počítá se od 1. do 30.9, a že můj nástup byl až 4.9 a ne 3.9. tak je tam 18000 místo 21000".

Tady bych chtěl se zeptat či takové snížení hrubej mzdy bylo správné? Pokud jo tak můžete mě vysvětlit s jakého důvodu je těch 18000 místo 21000? Zkusím pochopit že nemocenská nějak to mohla ovlivnit, ale Či v tom případě pokud opustím jeden pracovní den a ho nenahradim nebo vemu volno taky přijdu zase o 3000 hrubého, s kterého vypočítá se hodinovou mzdu a z ní potom příplatky?
Myslím že to asi všechno. Věřím že jde to pochopit a velký zmatek sem neudělal.
Děkuju moc za odpověď a zdravím, Míchal.
Citovat
0 #265 Pracomat.cz 2018-10-03 18:31
Cituji Květa:
Dobrý den,
mám dotaz k výpočtu přesčasových hodin u měsíční mzdy. Ve mzdovém výměru ...


Dobrý den Květo,
bere se v potaz reálný výdělek, tedy základní mzda + osobní ohodnocení.
Citovat
0 #264 Květa 2018-10-03 12:46
Dobrý den,
mám dotaz k výpočtu přesčasových hodin u měsíční mzdy. Ve mzdovém výměru je mzda rozdělena na základní mzdu 18 000,- a osobní ohodnocení 2 000,-. Celková hrubá mzda je 20 000,-. V měsíci září odpracoval zaměstnanec 10hod přesčasů. Budu počítat přesčasové hodiny z částky 20 000,- nebo 18 000,- ?(tedy jen ze základní mzdy bez osobního ohodnocení?).
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #263 Pracomat.cz 2018-09-20 08:23
Cituji Hello Kitty:
Dobrý den, pracuji ve fabrice na 3směným provozu. Od začátku září nám bylo oznámeno, že musíme každý týden ....


Dobrý den,

pokud chápu správně, že po vás zaměstnavatel chce přesčasy 2x týdně v délce 12 hodin, tak na to nemá právo. Podle zákoníku práce lze nařídit maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Můžete na toto chování upozornit státní úřad inspekce práce -http://www.suip.cz/ a z dlouhodobějšího hlediska bych přemýšlel o změně zaměstnání kvůli nesolidnímu přístupu zaměstnavatele.
Citovat
0 #262 Pracomat.cz 2018-09-20 08:17
Cituji Tomaš Trávníček:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s nařízením práce přesčas ...


Dobrý den Tomáši,

i ve třísměnném provozu platí limity dané zákoníkem práce. Tedy, nařízený přesčas může být maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin za rok. Co se týče uvedených důvodů, tak se zdají jako oprávněné pro práci přesčas.
Citovat
-1 #261 Hello Kitty 2018-09-20 07:26
Dobrý den, pracuji ve fabrice na 3směným provozu. Od začátku září nám bylo oznámeno, že musíme každý týden chodit na přesčasy a to buď 2krát v týdnu na 12ctku a nebo o víkendu, ale už zavádějí i to, že i když sme v týdnu na 12ctce tak nás napíšou i na víkend a maj hrozný problém s tím, když jim ten víkend odmítneme, že prostě máme smůlu, ale do práce musíme jít a když bychom náhodou nedošli tak nám šáhnou na osobní ohodnocení. Tímto se chci zeptat je-li toto jednání v souladu se zákonem práce a nebo ne? A jak se proti tomu můžeme bránit mi jako zaměstnanci? Předem děkuji za odp
Citovat
0 #260 Tomaš Trávníček 2018-09-19 20:15
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s nařízením práce přesčas v třísměnném provozu z důvodu Redukce zákaznického skluzu? Skluz byl zapříčiněn nedostatkem materiálu, poruchou na zařízení.
Citovat
-1 #259 Pracomat.cz 2018-08-21 10:55
Cituji Jan Kutil:
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat kolik hodin dobrovolných přesčasů ....


Dobrý den Jane,

limit není měsíční, ale roční a to v hodnotě 416 hodin.
Citovat
0 #258 Jan Kutil 2018-08-21 10:25
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat kolik hodin dobrovolných přesčasů mohu mít za měsíc.
Jedná se o přesčasy naprosto dobrovolné z mé vůle.
Citovat
0 #257 Pracomat.cz 2018-07-24 09:33
Cituji Markéta:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli že, když mám příklad za měsíc leden ....


Dobrý den Markéto,

tuším, že se ptáte na to do kdy vám musí zaměstnavatel proplatit vaši práci přesčas. Existuje na to přímo odstavec v ZP §114

2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.

Takže vám musí peníze proplatit do tří měsíců (pokud nedostanete náhradní volno). Hodiny se tedy přímo nesčítají, ale v podstatě můžete přesčasy dostávat vyplaceny průběžně s čtvrteltním zpožděním.
Citovat
0 #256 Markéta 2018-07-24 04:43
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli že, když mám příklad za měsíc leden +23 hodin přesčas ale v lednové výplatě mi tyto hodiny neproplatit nýbrž předvedou do dalšího měsíce mám stale +23hodi, sčítají se tyto hodiny dohromady nebo mám pouze těch 23hodin? Děkuji za odpověď, snad jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně.
Citovat
0 #255 Pracomat.cz 2018-07-10 09:50
Cituji Aneta:
Dobrý den, mám pracovní smlouvu s prescasovym fondem 125 hodin..


Dobrý den Aneto,

zaměstnavatel má povinnost evidovat vaši pracovní dobu a to včetně práce přesčas. Na vyžádání vám tyto informace musí poskytnout, či k nim dát přístup.
Citovat
0 #254 Aneta 2018-07-09 21:52
Dobrý den, mám pracovní smlouvu s prescasovym fondem 125 hodin, každý měsíc nadělal průměrně 40 hodin přesčas, ovšem na výplatní pásce nebo v systému docházky není nikde tento údaj dohledatelny, chtěla bych si být jistá, jak jsem na tom, má zaměstnavatel povinnost mi tento údaj sdělit, sdělovat pravidelně, nebo je to pouze má zodpovědnost? Děkuji
Citovat
-1 #253 Pracomat.cz 2018-06-21 13:02
Cituji Nikola:
Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, pokud je smluvně ujednána fixní mzda za 40h/týdně.....


Dobrý den Nikolo,

neznám přesnou formulaci vaší pracovn í smlouvy, ale obecně to bývá tak, že je definována měsíční mzda a poté pracovní doba (třeba 40 hodin týdně). Mzda je pak stejná, i když je nějaký měsíc o pár pracovních dnů méně či více.
Citovat
0 #252 Nikola 2018-06-21 11:45
Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, pokud je smluvně ujednána fixní mzda za 40h/týdně, znamená to, že pokud v jsou v měsíci 4 celé pracovní týdny, tedy 40h plus ještě další dva dny navíc z dalšího týdne v rámci toho stejného měsíce, navyšuje se mzda úměrně těm dnům navíc? Děkuji
Citovat
0 #251 Pracomat.cz 2018-06-15 13:27
Cituji Věra:
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zdali je možné....


Dobrý den Věro,

zaměstnavatel vám nad rámec vaší standardní pracovní doby může nařídit až 8 hodin přesčasů týdně a to do limitu 150 hodin přesčasů ročně. Přesčas vám může nařídit i o víkendu, ale pak máte nárok i na příplatek za víkendovou práci.
Citovat
0 #250 Věra 2018-06-15 10:41
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zdali je možné, aby zaměstnavatel nařídil pracovní sobotu a zároveň dodal, že pokud nikdo nepřijde do práce, musí si to nahradit. Pracujeme na dvě směny (ranní a odpolední)a musíme chodit vždy, když máme ranní směnu.
Citovat
0 #249 Pracomat.cz 2018-04-26 09:10
Cituji jirka:
Dobrý den,
Chtěl by jsem se zeptat, jestli jako vedoucí pracovník mám nárok na proplacený přesčas, nebo ....


Dobrý den Jirko,

mít ve smlouvě stanoveno, že 150 hodin přesčasových hodin za rok máte bez nároku za příplatek je z pohledu zákoníku práce v pořádku. Se smlouvou jste souhlasil a akceptoval ji za těchto podmínek. Co se týče 50 hodin přesčasů, tak pokud jsou dobrovolné, tzn. že jste s nimi souhlasil, tak je to krátkodobě možné. Limit pro dobrovolnou práci přesčas je 416 hodin za rok a počítá se jako průměr za toto období. Takže můžete mít jeden měsíc 50 a druhý 10. Pokud máte 50 hodin každý měsíc, tak je to není v souladu se ZP.
Citovat
0 #248 jirka 2018-04-25 17:31
Dobrý den,
Chtěl by jsem se zeptat, jestli jako vedoucí pracovník mám nárok na proplacený přesčas, nebo je-li v pořádku, pokud mám za jeden měsíc 50 přesčasových hodin, ikdyž vím že jako vdoucí pracovník mám ve smlouvě 150 přesčasových hodin za jeden rok darovat firmě. Vztahuje se i na mně že by jsem neměl mít za jeden týden více jak 8hodin přesčasu? Jak potom reagovat. Děkuji za odpověd.
Citovat
0 #247 Pracomat.cz 2018-04-20 08:53
Cituji Zdeněk:


Nevím jestli zaměstnavatel přistoupí dohodu zrušit...


pokud nemáte v dohodě žádné specifické podmínky jejího zrušení, tak mám za to, že by mělo stačit sepsat pouze písemné zrušení z vaší strany.
Citovat
0 #246 Zdeněk 2018-04-18 11:15
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Zdeněk:
Dobrý den, měl bych dotaz. Jsem řidič autobusu MHD ...


Dobrý den Zdeňku,

nejsnadnější je se zaměstnavatelem domluvit a dohodu zrušit. Máte v ní zmíněnou i případnou formu jejího zrušení?
Cituji Pracomat.cz:
[quote name="Zdeněk"]Dobrý den, měl bych dotaz. Jsem řidič autobusu MHD ...


Dobrý den Zdeňku,

nejsnadnější je se zaměstnavatelem domluvit a dohodu zrušit. Máte v ní zmíněnou i případnou formu jejího zrušení?

Nevím jestli zaměstnavatel přistoupí dohodu zrušit, neboť se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců. Mě zajímalo, jestli existuje nějaká forma právní úpravy na základě které bych si mohl vynutit odstoupení dohody o provedení dělat přesčasy nad rámec ZP, jelikož se zaměstnavatel ústní dohoda nepřichází v úvahu. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #245 Pracomat.cz 2018-04-17 16:07
Cituji Zdeněk:
Dobrý den, měl bych dotaz. Jsem řidič autobusu MHD ...


Dobrý den Zdeňku,

nejsnadnější je se zaměstnavatelem domluvit a dohodu zrušit. Máte v ní zmíněnou i případnou formu jejího zrušení?
Citovat
0 #244 Zdeněk 2018-04-17 12:30
Dobrý den, měl bych dotaz. Jsem řidič autobusu MHD a koncem roku jsem podepsal dohodu o práci přesčas nad rámec ZP. Existuje nějaká možnost od této dohody odstoupit.?.
Citovat
0 #243 Pracomat.cz 2018-04-15 18:11
Cituji Eva:
Dobrý den,
když zůstanu v práci déle, protože jinou práci během expedice nestihnu ....


Dobrý den Evo,

pokud vám zaměstnavatel nařídil práci přesčas (ať už písemně nebo ústně), tak máte nárok na jejich proplacení a nebo na náhradní volno. V praxi ne všichni zaměstnavatelé toto nařízení respektují. Pokud je to i váš případ, můžete se s ním zkusit domluvit, případně podat stížnost na inspektorát práce.
Citovat
0 #242 Eva 2018-04-14 14:02
Dobrý den,
když zůstanu v práci déle, protože jinou práci během expedice nestihnu nebo nám zaměstnavatel uloží tolik práce, že při běžném provozu toto nelze stihnout, mám nárok na tyto přesčasové hodiny, třeba jako náhradní volno? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #241 Pracomat.cz 2018-04-13 11:05
Cituji Tomáš:
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak to je s proplácením ,,obědu"...


Dobrý den Tomáši,

poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.
Citovat
0 #240 Tomáš 2018-04-13 10:40
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak to je s proplácením ,,obědu" v případě přesčasu o víkend a svátek na 12hodin?Myslím tím,zdali se vykazuje na proplacení 12hodin,nebo jen 11,5?
Citovat
0 #239 Pracomat.cz 2018-03-23 08:07
Cituji Katerina:


Takze když se nesplní norma na vybalení vedoucí po mne bude požadovat, ...


Dobrý den Kateřino,

odkažte zaměstnavatele na zmíněné paragrafy ZP, v něm je to jasně uvedeno.
Citovat
0 #238 Katerina 2018-03-23 08:02
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Katerina:
Dobrý den,

zajima me, zda nam muze zaměstnavatel naridit práci prescas v pripade, že nestihame zadanou práci...


Dobrý den Kateřino,

při zkráceném pracovním úvazku vám zaměstnavatel nemůže práci přesčas přikázat. Viz §78 i) ZP (pracomat.cz/.../...). Mimochodem, platí, že práce vykonávaná zaměstnancem se zkráceným úvazkem až do rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, tj. v případě rovnoměrného rozvržení pracovní doby až do rozsahu 40 hodin, není přesčasem. A proto takovému zaměstnanci náleží za tuto práci pouze příslušná mzda za odpracovanou dobu, nikoliv však příplatek či náhradní volno za práci přesčas.


Takze když se nesplní norma na vybalení vedoucí po mne bude požadovat, abych zůstala a práci dodělala, tak mu mužů říct, že na to nemá právo a jít domu. Nemůže mi za to hrozit žádný postih, že jsem nestihla vybalit nastavenou normu?? Zaměstnavatel se totiz ohání Tim, že to musí udělat pak jiný zaměstnanec a stoji to peníze navíc, když my jsme pomaly a hlavne dodávka není včas hotova podle normy a to zase braní dalším postupům.
Citovat
0 #237 Pracomat.cz 2018-03-23 07:53
Cituji Katerina:
Dobrý den,

zajima me, zda nam muze zaměstnavatel naridit práci prescas v pripade, že nestihame zadanou práci...


Dobrý den Kateřino,

při zkráceném pracovním úvazku vám zaměstnavatel nemůže práci přesčas přikázat. Viz §78 i) ZP (pracomat.cz/.../...). Mimochodem, platí, že práce vykonávaná zaměstnancem se zkráceným úvazkem až do rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, tj. v případě rovnoměrného rozvržení pracovní doby až do rozsahu 40 hodin, není přesčasem. A proto takovému zaměstnanci náleží za tuto práci pouze příslušná mzda za odpracovanou dobu, nikoliv však příplatek či náhradní volno za práci přesčas.
Citovat
0 #236 Katerina 2018-03-22 21:58
Dobrý den,

zajima me, zda nam muze zaměstnavatel naridit práci prescas v pripade, že nestihame zadanou práci. Jedna se o situaci, kdy je vnitrnim predpisem stanovena na pro vybaleni zbozi, jsme na to proskoleni a stihat se to normalne da. Někdy ale s námi vybaluji osoby, ktere dostatecne rychle nepracuji a odnese to cely tým dne. Temer všichni kromě skladníka mame zkraceny pracovni poměr. Z předchozích zaměstnání vim, že naridit práci prescas lze i pro nedostatecne vyuziti pracovni doby, neplneni osobních norem a neuposlechnutí prikazu vedoucího pracovníka. Nyní nám vedoucí dokonce snizil normu na vybalovani oproti standardní celosvětove firemni norme ale pohrozil, že pokud nebudeme stihat, budeme práci dodělavat po pracovni době (ale zaplatí nám to i tak). Jde mi o to, že nekteri kolegove jsou flakaci a Já nechci zůstávat kvůli nim v práci po pracovni době, protoze specham na vlak. Má vedoucí opravdu právní nárok po nás zkracenych uvazcich vyžadovat práci přesčas, když nestihneme zadanou práci. Opet ale podotykam, že norma je v poradku, jen někteří kolegove ne.
Citovat
0 #235 Pracomat.cz 2018-02-26 13:25
Cituji Jan:
Dobrý den, pracuji pouze na ranní směny 40h týdně. Výplata se mi skládá pouze ze základu, bonusy/premie nemám. Na pasce mam krome teto castky uvedenou i prumernou hodinovou mzdu. Chtěl bych se zeptat jak je to s placením přesčasových hodin, zjistil jsem, ze mi jsou kazdy mesic nasobeny prescasove hodiny jinou castkou nez touto průměrnou a paradoxne i po navyseni zakladu je castka za hodinu prescasu nizsi nez castka prumerna.

Předem děkuji za odpověď

.


Dobrý den Jane,

příplatek za přesčas se bere z průměrné mzdy. Ta se stanovuje za předcházející čtvrtletí (takže aktuálně za období října, listopadu a prosince 2017) a počítá se jak z fixní složky platu, tak i z případné variabilní či jiných odměn. To že je, je mzda za hodinu přesčasu nižší než za běžnou práci je divné. Nechte si to zdůvodnit od vaší účetní.
Citovat
0 #234 Jan 2018-02-23 21:13
Dobrý den, pracuji pouze na ranní směny 40h týdně. Výplata se mi skládá pouze ze základu, bonusy/premie nemám. Na pasce mam krome teto castky uvedenou i prumernou hodinovou mzdu. Chtěl bych se zeptat jak je to s placením přesčasových hodin, zjistil jsem, ze mi jsou kazdy mesic nasobeny prescasove hodiny jinou castkou nez touto průměrnou a paradoxne i po navyseni zakladu je castka za hodinu prescasu nizsi nez castka prumerna.

Předem děkuji za odpověď

.
Citovat
0 #233 Pracomat.cz 2018-02-22 14:39
Cituji Eva:
Dobrý den, mam dotaz. Delame v praci 16 ti hodinové směny. Ted nam jedna kolegyně odchází a sef nam chce naridit praci obden po 14 hodinach. Jsem samozivitelka s 8 letym ditetem. Může si zamestnavatel tohle dovolit ? Jak se branit prosím ?


Oproti hodinám, které máte uvedeny v pracovní smouvě vám může týdně nařídit až 8 hodin navíc. Nesmí to být ale dlouhodobě pravidlem.
Citovat
0 #232 Eva 2018-02-22 06:55
Dobrý den, mam dotaz. Delame v praci 16 ti hodinové směny. Ted nam jedna kolegyně odchází a sef nam chce naridit praci obden po 14 hodinach. Jsem samozivitelka s 8 letym ditetem. Může si zamestnavatel tohle dovolit ? Jak se branit prosím ?
Citovat
0 #231 Pracomat.cz 2018-02-21 21:21
Cituji Jirka:
Dobrý den,vedu spor s vedením firmy o definici mzdy za práci přesčas.Podle Mzdového výměru se moje měsíční mzda skládá ze základní (pevné) složky mzdy a měsíčních prémií, které se mohou měnit dle stanovených parametrů.
Já tvrdím, že mi má být vyplacena mzda ve stejné výši, jaká by mi byla vyplacena. kdybych práci konal v řádné pracovní době - tedy základní mzda+pohyblivá složka dle konkrétního měsíce+25% příplatek z průměrné mzdy.Dle vyjádření právního oddělení mám nárok pouze na cituji: "dosaženou mzdu,na kterou mi vzniklo za tuto dobu právo, tedy nároková složka mzdy, jinak řečeno základní mzda, nikoliv nenároková(pohyblivá) složka mzdy, na kterou vzniká zaměstnanci právo až jejím přiznáním, tedy zúčtováním".
Pokud bych vycházel z definice právního oddělení, byl bych vlastně za každou hodinu přesčasové práce, kterou odpracuji pro firmu navíc,"trestán" nižší mzdou, než v normální pracovní době. Totéž při noční směně, práci o víkendu a ve svátek, protože i v těchto případech používá ZP pojem Dosažená mzda.
Můžete mi prosím dát přesnou definici na jakou mzdu za práci přesčas a další práce navíc(noční, víkend,svátek) mám dle ZP nárok, či přesněji - jaká mi musí být proplacena mimo příplatky, v těch se shodujeme.
Děkuji


Dobrý den Jirko,

chápu to správně, že při práci mimo běžnou pracovní dobu (přesčasy/svátek/noční) vám zaměstnavatel nezapočítává pohyblivou složku mzdy a dává vám jen základ? Tady záleží jak definována možnost získání nenárokové složky ve vaší pracovní smlouvě. Obávám, se že ji budete mít sepsanou tak, že to bude z právního pohledu v pořádku (ačkoliv z morálního to v pořádku rozhodně není). Na nenárokovou složku, jak již její označení naznačuje není nárok. Můžete si zkusit stěžovat na diskrimační chování, tj. že nenárokovou složku nikdy nezískáte při práci přesčas, ale při běžné ano. S podobným přístupem jsem se již setkal a skončilo to tak, že dotyčný zaměstnanec přišel o nenárokovou složku mzdy definitivně. Takové chování rozhodně není v pořádku a pokud se situace nepovede vyřešit, tak bych na vašem místě přemýšlel o změně zaměstnání. Existuje mnoho zaměstnavatelů, kteří jsou ke svým lidem férovější.
Citovat
0 #230 Jirka 2018-02-21 19:34
Dobrý den,vedu spor s vedením firmy o definici mzdy za práci přesčas.Podle Mzdového výměru se moje měsíční mzda skládá ze základní (pevné) složky mzdy a měsíčních prémií, které se mohou měnit dle stanovených parametrů.
Já tvrdím, že mi má být vyplacena mzda ve stejné výši, jaká by mi byla vyplacena. kdybych práci konal v řádné pracovní době - tedy základní mzda+pohyblivá složka dle konkrétního měsíce+25% příplatek z průměrné mzdy.Dle vyjádření právního oddělení mám nárok pouze na cituji: "dosaženou mzdu,na kterou mi vzniklo za tuto dobu právo, tedy nároková složka mzdy, jinak řečeno základní mzda, nikoliv nenároková(pohyblivá) složka mzdy, na kterou vzniká zaměstnanci právo až jejím přiznáním, tedy zúčtováním".
Pokud bych vycházel z definice právního oddělení, byl bych vlastně za každou hodinu přesčasové práce, kterou odpracuji pro firmu navíc,"trestán" nižší mzdou, než v normální pracovní době. Totéž při noční směně, práci o víkendu a ve svátek, protože i v těchto případech používá ZP pojem Dosažená mzda.
Můžete mi prosím dát přesnou definici na jakou mzdu za práci přesčas a další práce navíc(noční, víkend,svátek) mám dle ZP nárok, či přesněji - jaká mi musí být proplacena mimo příplatky, v těch se shodujeme.
Děkuji
Citovat
0 #229 Pracomat.cz 2018-02-20 11:41
Cituji Ivana:
Mám dvě práce. Hlavní pracovní poměr na plný úvazek a zkrácený pracovní poměr na 10 hodin týdně. Do práce na zkrácený pracovní úvazek jsem nastupovala s domluvenou délkou směn podle hlavního pracovního poměru a s tím, že noční směny a služební cesty u mě nepřipadají do úvahy. Nyní se mi změnila vedoucí a ta po mě požaduje noční směnu. Pro mě by to znamenalo, že budu 25 hodin na nohách a bez spánku.V hlavním pracovním poměru navíc mám ze zdravotních důvodů noční směny zakázané a ve vedlejším pracovním poměru jsem na takovou prohlídku, zda mohu pracovat v noci, nebyla odeslána.Může si to vedoucí dovolit mi tu noční přikázat? Navíc by to bylo nad rámec 10 hodinové týdenní pracovní doby.


Dobrý den Ivano,

ve vedlejším pracovním poměru, tj, tam kde nejste na plný úvazek, vám zaměstnavatel nemůže práci přesčas nařídit. Viz §78 ZP:

odstavec i) ... U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit....
Citovat
0 #228 Ivana 2018-02-19 23:16
Mám dvě práce. Hlavní pracovní poměr na plný úvazek a zkrácený pracovní poměr na 10 hodin týdně. Do práce na zkrácený pracovní úvazek jsem nastupovala s domluvenou délkou směn podle hlavního pracovního poměru a s tím, že noční směny a služební cesty u mě nepřipadají do úvahy. Nyní se mi změnila vedoucí a ta po mě požaduje noční směnu. Pro mě by to znamenalo, že budu 25 hodin na nohách a bez spánku.V hlavním pracovním poměru navíc mám ze zdravotních důvodů noční směny zakázané a ve vedlejším pracovním poměru jsem na takovou prohlídku, zda mohu pracovat v noci, nebyla odeslána.Může si to vedoucí dovolit mi tu noční přikázat? Navíc by to bylo nad rámec 10 hodinové týdenní pracovní doby.
Citovat
0 #227 Pracomat.cz 2018-02-13 16:56
Dobrý den Martino,

zaměstnavatel má povinnost vydat vám ho při ukončení zaměstnání, viz § 313 ZP (pracomat.cz/.../...) . Doporučuji jej požádat oficiálně, doporučeným dopisem, ať máte případný důkaz pro inspektorát práce či úřad práce.
Citovat
0 #226 Martina 2018-02-13 15:56
Dobrý den,v Listopadu loňského roku jsem dala 2 měsíční výpověď,lhůta skončila 31.1.2018.Dosud jsem od zaměstnavatele nedostala žádné papíry jako je zápočtový list,důchodový list za 1/2018,potvrzení na přiznání daní,vlastně ani výplatnici.Přihlásila jsem se na 14 dní na ÚP a od 15.2. nastupuji do nové práce.Na úřadu mi nemají jak spočítat podporu a nový zaměstnavatel chce zápočťák.Jakou lhůtu má bývalý zaměstnavatel mi všechny tyto doklady vydat,případně jak mám postupovat?Děkuji
Citovat
0 #225 Pracomat.cz 2018-02-09 10:37
Dobrý den Karle,

zákoník práce neobsahuje žádné přesné nařízení přikazující zaměstnavateli oznámit zaměstnanci práci přesčas v určitém časovém předstihu. Může se tedy i stát, že práce přesčas bude přikázána pár minut před koncem pracovní doby. Musí být samozřejmě dodrženy limity pro množství práce přesčas za týden, zákonnou délku odpoičnku mezi směnami a také oprávněnost takové práce přesčas.
Citovat
0 #224 Tichý Karel 2018-02-09 10:25
Dobrý den měl bych ještě jeden dotaz
Jak dlouho dopředu musím zaměstnanci oznámit přikázaný přesčas ???
S pozdravem a přáním pěkného dne Tichý Karel
Citovat
-1 #223 Pracomat.cz 2018-02-09 08:59
Dobrý den Tomáši,

ano může, v rozsahu maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin ročně celkem.
Citovat
0 #222 Tomas Buchtik 2018-02-09 07:44
Dobry den,
pracuji v trismennem provozu, kde vyrabime soucastky do aut. Muze nam byt narizen prescas v sobotu z duvodu neplneni planu. Zamestnanci s tim samozrejme nesouhlasi.

Dekuji
Citovat
0 #221 Pracomat.cz 2018-02-07 16:31
Dobrý den Mirku,

to bude hodně záležet podle toho jak je sepsána vaše pracovní smlouva. Zkuste se do ní podívat, měla by v ní být i sekce věnované práci přesčas.
Citovat
0 #220 Pracomat.cz 2018-02-07 16:27
Dobrý den Karle,

ani limit pro dobrovolnou práci přesčas vám nestačí? Tj. 416 hodin za rok? Pokud by chtěl ještě více, je další možností mít s tím zaměstnancem ještě třeba dohodu o provedení práce. Ale ta musí být (alespoň oficiálně), sjednána na jiný druh činnosti než je v pracovní smlouvě.
Citovat
0 #219 Tichý Karel 2018-02-07 06:29
Dobrý den
Mám opačný problém . Mám člověka který chce dělat více přesčasů než je zákonem povoleno . Je možno toto nějak legálně po dohodě s tímto pracovníkem uskutečnit ?
S pozdravem a přáním pěkného dne Tichý Karel=o)
Citovat
0 #218 Mirek 2018-02-06 22:01
Dobrý den,
Mám uzavřenou smlouvu na fixní částku za měsic. Je tedy jedno jestli má měsíc o několik pracovních dnů více, či méně. Jak je to s vyplácením prescasů v tomto případě. Očekávám, že by zaměstnavatel měl za každou odpracovanou hodinu přesčas vyplatit 125% mé průměrné hodinové mzdy navíc o proti normalu. Ve firmě se ale říká, že se vyplácí jen ten příplatek 25% a zbytek hodin se počítá do základu. Můžete mi prosím poradit na co mám nárok? Zatím jsem si vzdy bral náhradni volno, takže neznám skutečnou praxi. Děkuji
Citovat
0 #217 Pracomat.cz 2018-02-04 17:58
Dobrý den Jano,

pokud "sobotní činnost" nemáte v pracovní smlouvě a pokud vykonáváte jinou práci, než jaká je v pracovní smlouvě uvedena, tak by vás do ní zaměstnavatel neměl nutit. Pokud na tuto skutečnost poukážete a zaměstnavatel by vám chtěl změnit smlouvu/zbavit se vás, tak se můžete obrátit na Státní inspektorát práce. Vím, že tohle je teorie a praxe bývá mnohem komplikovanější a složitější. Ale pokud se zaměstnavatelem nedá domluvit, tak bych se poohlížel po jiném místě.
Citovat
0 #216 Jana 2018-02-03 09:02
Dobrý den.
Zaměstnavatel mi pravidelně jednou za měsíc nařizuje práci v sobotu na jiném pracovišti, na služebně nižší pozici. Za tuto sobotu mám nárok na volno. Pokud si ale vyberu volno za sobotní práci, tak stejně dělám přesčas, protože nestíhám svoje pracovní povinnosti a na to zase nárok na volno nemám. Jako na vedoucího pracovníka se na mne vztahuje 150 hodin neplacených přesčasů. Oproti ostatním pracovníkům jsem tedy znevýhodněná, protože si volno vlastně nevyberu a mám přesčasy vlastně na jiném pracovišti. Tyto sobotní služby nemám v pracovní smlouvě ani v popisu práce. Pokud tomu dobře rozumím, tak když poukáži na tuto skutečnost, tak zaměstnavatel může změnit smlouvu a já svým nesouhlasem přijdu o práci. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #215 Pracomat.cz 2018-02-02 09:16
Dobrý den Miroslave,

je to z průměrné mzdy, která je vám reálně vyplácena, tedy z hodinové mzdy + osobního ohodnocení.
Citovat
0 #214 Miroslav Tešnar 2018-02-02 05:31
Dobrý den,Máme mzdu rozdělenou na 2 části,základní mzda hodinová + osobní kodinové ohodnocení.Jak se postupuje při práci přesčas,máme mzdu za základní nebo za obě součásti platu.
Děkuji
Citovat
0 #213 Pracomat.cz 2018-01-31 09:37
Dobrý den Sabino,

takové chování zaměstnavatele není v pořádku. Pokud se s ním nedá rozumně domluvit, můžete se obrátit na Státní inspekci práce - www.suip.cz/
Citovat
0 #212 Sabina 2018-01-30 21:18
Dobry den, delam prescasy kazdy den minimalne 2h denne 5 dni v tydnu. Nekdy je to kolikra 12ti hodinova smena. Vykaz normalne odevzdam podepsany s prescasy atd. ale nikdy jsem to na vyplatni pasce nemela ani jim nepodepisovala ze prescasy budu delat..bylo mi to vysvetleno tak ze to davaji jako zastup tak se ptam kolik to je a ona ze 30kc hrubeho na hodinu..pritom tam o zastupu nemam ani zminku ve vykazu. Kazdy mesic si je fotim ale furt nic. Mam podezreni ze si napisou svuj a podepisou si to za me jeden z kolegu volal na uctarnu a tam dostali uplne jiny vykaz nez on psal. Jak se tomuhle ubranit a co mame vsichni delat? Dekuji za odpoved
Citovat
0 #211 Pracomat.cz 2018-01-21 13:13
Dobrý den Deniso,

začnu od konce, v případně pochybností nad dodržováním ZP v zaměstnání se můžete obrátit na Státní úřad inspekce práce - www.suip.cz/ . Co se přestávek při pracovní době, tak zákon hovoří jasně:

§ 88 ZP: Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut.

Pokud vás zaměstnavatel nutí pracovat i během těchto pauz, pak jedná v rozporu se zákoníkem práce.
Citovat
0 #210 Pracomat.cz 2018-01-21 13:08
Dobrý den Juliusi,

dobrovolných přesčasů, na kterých se shodnete vy i zaměstnavatel může být až 416 hodin za rok.
Citovat
0 #209 Denisa 2018-01-21 10:58
Dobrý den,
Pracuji jako recepční, mám nerovnoměrnou pracovní dobu (krátký dlouhý týden) Moje pracovní doba je v týdnu od 7:30 do 21:00, v této době mám nárok na pauzu celkem hodinu a půl, jedna se však o pauzu kdy nesmím opustit pracoviště max se najíst, přičemž ale stále pracuji,takže tento čas se mi započítává pokud se nemýlím do pracovní doby. Není tato pracovní doba 13,5h v rozporu se zákonem ? Jedna se přece o 1,5 hodiny přesčas. Hodiny prescas přece nemůžou být pravidelné. O víkendu už je to pak od 7:30 do 20:00. Ale o víkendu nechodí uklízečka takže mam na pracovišti uklízet vytírat atd, do toho me přece nemůžou nutit a když mělo by de jednat opět o placene práce prescas, uklízečka přece placeno dostává, proc bych to měla dělat Ja...
přemýšlím jestli se s tím někam obrátit, mockrát děkuji
Citovat
0 #208 Julius 2018-01-21 00:31
Dobrý den,
pracuji jako řidič autobusu pravidelné dálkové dopravy ve dvousměnném provozu (8h a 09 min za směnu). Kolik si můžu celkem odpracovat přesčasů za rok nad fond pracovní doby?
Děkuji a přeji hezký den.
Citovat
0 #207 Pracomat.cz 2018-01-18 14:28
Dobrý den Petro,

pokud je tento přesčas v pořádku z hlediska ZP (tedy nebudete s ním mít více než 8 hodin přesčasů za týden), tak pro vás bohužel mám špatnou zprávu. Tzn. můžete se zkusit se zaměstnavatelem domluvit, ať na přesčas (školení) nemusíte, ale nemá povinnost vám vyhovět. Jediné řešení co mě napadá, je dovolená manžela, případadně žádost o pomoc u přátel či příbuzných s odvozem dítěte do školky.
Citovat
0 #206 Petruš 2018-01-17 23:25
Dobrý den prosím o radu ohledně nařízení práce přesčas,ale ten přesčas má být školení.pracuji s manželem na tři směny (a míjíme se) v ten den bych měla mít odpolední směnu a ráno týž den mám dorazit na školení,které bude bráno jako přesčas a bude i tak placeno.Máme 4leté dítko které musíme odvézt do školky ale časově nestihneme si dítko předat natož odvézt poradíte prosím?Děkuji
Citovat
0 #205 Pracomat.cz 2018-01-17 21:41
Dobrý den Evo,

je to tak, viz §93 odstavec 2 ZP:

(2) Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

na který navazuje další odstavec:

(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem
Citovat
0 #204 Eva 2018-01-17 21:11
Dobrý den,
pracuji ve 3 směnném provozu od pondělí do pátku celkem 40 hodin včetně přestávek. Nyní mi zaměstnavatel nařídil víkendový přesčas a to 12 hodinovou směnu v sobotu od 6 do 6 hodin. Je možné, aby mi takový přesčas nařídil? Mohu mu zbylé 4 hodiny nad rámec stanovený Zákoníkem práce odmítnout? Dle článku usuzuji, že ano!
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #203 Pracomat.cz 2018-01-04 10:17
Dobrý den Stando,

délka nepřetržitého odpočinku mezi směnami musí být podle ZP minimálně 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Limit 11 hodin je stanoven do ZP pro zaměstnance tzv. střídače, kteří si předávají pracoviště, ale obecně platí, že nepřetržitý odpočinek má být minimálně 12 hodin. Dále pak § 90 zákoníku práce říká, že lze nepřetržitý odpočinek v práci během 24 hodin po sobě jdoucích zkrátit až na 8 hodin za podmínky, že následující odpočinek bude o tuto dobu prodloužen. Mezi důvody, pro které lze nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrátit, je i práce přesčas. Takže maximální možná délka směny za těchto podmínek je 16 hodin.
Citovat
0 #202 Standa 2018-01-03 22:06
Dobrý den, pracuji na směny v režimu krátký a dlouhý týden. Jeden týden po-ut a pak pa - so a druhý týden st-ct. Má pracovní doba je vždy od 6 do 18 hodin s tím, že se na směnách střídám s dvěma kllagy a vždy na mě připadne i jedna 24 hodinová směna, chci se zeptat, na kolik hodin volna mám nárok meti jedbotlivými 12 hdinovými směnami a pak, když na mě připadne ještě 24 hodinová směna
Děkuji.
Citovat
0 #201 Pracomat.cz 2017-12-30 08:45
Dobrý den Ireno,

podle §228 ZP (pracomat.cz/.../...):

Zaměstnance, který vstupuje do zaměstnání bez kvalifikace, je zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit; zaškolení nebo zaučení se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.

Tudíž ano, dostanete zaplaceno i zaškolení.
Citovat
0 #200 irena 2017-12-29 16:53
Dobrý den,
byla jsem evidovaná na Úp 3 měsíce a pobírala jsem peníze.Během prosince se mi naskytla práce, ale ještě než jsem dostala pracovní smlouvu, tak jsem musela projít týdenním zaškolením. Mám v tomto případě nárok na peníze i za týdenní zaškolení, nebo dostanu zaplaceny pouze dny od data uvedeného v pracovní smlouvě?
Citovat
0 #199 Pracomat.cz 2017-12-21 14:17
Dobrý den Jano,

pokud se jedná o práci přesčas nařízenou nebo domluvenou se zaměstnavatelem, pak by se podle ZP mělo jednat o přesčasové hodiny. Pokud jsou zaměstnanci v práci přesčas . o vlastní vůli (nikdo jim to nenařídil), pak se o práci přesčas v tomto smyslu nejedná.
Citovat
0 #198 Jana 2017-12-20 13:23
Dobrý den, ve firmě máme stanovenou pracovní dobu 37,5/týden, někteří zaměstnanci jsou přítomni víc hodin, někdy si vyberou se souhlasem zaměstnavatele náhradní volno a někdy ne. Přesčasy nejsou nařízené, jen zaměstnanci nestíhají práci a o své vůli jsou v práci déle. Je pravda, že pokud zaměstnavatel souhlasí s vybíráním náhradního volna za tyto hodiny musí uznat ty nevybrané jako přesčasové?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit