Jaké jsou příplatky za přesčasy v roce 2022? Co říká zákoník práce o práci přesčas? Kdo vám může nařídit práci přesčas? Co pro vás znamená když máte nařízenou práci přesčas o víkendu?
Práce přesčas v roce 2022
Pracovní doba je vymezena v §79 Zákoníku práce, který stanovuje délku pracovní doby na 40 hodin týdně, která je pracovníkům pracujícím při těžbě uhlí a podobných profesí zkrácena na 37,5 hodiny týdně při třísměnném a nepřetržitém provozu a na 38,75 hodin týdně pro dvousměnný pracovní provoz. Práce, která je konána nad stanovený rozsah 40 hodin týdně, je považována za práci přesčas.
Nařízená práce přesčas
Práci přesčas vám může zaměstnavatel nařídit "z vážných provozních důvodů". Platí pravidlo, že zaměstnavatel nemůže nařídit odpracovat zaměstnanci více než 8 hodin práce přesčas týdně a více než 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok. Výjimky jsou zaměstnanci zdravotnické záchranné služby, kteří mohou mít průměrně až 12 hodin přesčasů za týden. Zákoník práce a nařízení přesčasů, tedy za jakých podmínek může zaměstnavatel přesčasovou práci nařídit, se řeší v §93 Zákoníku práce. Zaměstnankyním nebo zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel práci přesčas nařídit.
Celkově je možné během roku vykonat práci přesčas až v rozsahu 416 hodin (8 hodin týdně * 52 týdnů), ale to je možné je v případě dobrovolné dohody obou stran. Zaměstnavatel do toho nesmí zaměstnance nutit. Průměr 8 hodin týdně se počítá za celé období, je tedy možné mít některé týdny více a další méně.
Při práci přesčas v nepřetržitém provozu musí zaměstnavatel dodržet dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu nejméně 24 hodin a za období 2 týdnů musí být délka tohoto odpočinku celkem minimálně 70 hodin, viz §92 Zákoníku práce. Samozřejmě i v případě nepřetržitého provozu má zaměstnavatel právo přikázat práci přesčas jen při vážných provozních důvodech.
Práce přesčas při zkráceném úvazku
Při zkráceném úvazku není možné zaměstnanci práci přesčas přikázat - viz. §78 Zákoníku práce. Zaměstnanec se musí se zaměstnavatelem na práci přesčas dohodnout, jedná se tedy o dobrovolný akt obou stran. Další důležitou informací je při zkráceném úvazku není práce do rozsahu větším než 40 hodin týdně přesčasem. Dostanete za ni standardní mzdu, ale nikoliv příplatek za přesčas. Po překročení 40 hodin týdně, již nárok na příplatek za přesčas máte.
Náhradní volno za práci přesčas
Zaměstnavatel má možnost dát vám za práci přesčas náhradní volno, poté nemáte nárok na finační odměnu za práci přesčas. Pokud bylo za práci přesčas poskytnuto náhradní volno, tak se tato práce nepočítá do 150 hodin za kalendářní rok - tzv. limitu práce přesčas.
Příplatek za práci přesčas
Pokud pracujete přesčas a během tří měsíců nedostanete náhradní volno, máte nárok na příplatek za práci přesčas. Ten zvýší vaši průměrnou hodinovou mzdu minimálně o 25% (více v Zákoníku práce - příplatky za přesčas). Příplatek za práci přesčas ve státní svátek je ve výši 25% vašeho průměrného výdělku, nebo se si vyberete opět do tří měsíců náhradní volno. Za práci přesčas v sobotu a neděli máte nárok minimálně na 10% k vaší průměrné mzdě, s odkazem na §118 Zákoníku práce . V pracovní smlouvě se můžete domluvit na jiných podmínkách, ale zaměstnavatel vám změnu podmínek nemůže přikázat.
Práce přesčas u vedoucích pracovníků
Jak je to s prácí přesčas a příplatkem za vedení u pracovníků státní a veřejné správy a služeb, kteří jsou ve vedoucích pozicích (mají příplatek za vedení) V rámci příplatku za vedení počítá s prací přesčas v rozsahu 150 hodin. To znamená, že pokud mají za rok odpracováno do 150 hodin přesčas, nemají nárok na mzdu za tuto práci ani na náhradní volno. Za práci přesčas nad 150 hodin za rok, mají již stejné podmínky jako ostatní zaměstnanci. Tedy nárok na náhradní volno, nebo vyplacení mzdy za práci přesčas.
Výpočet práce přesčas
Jak velká je odměna za práci přesčas? Ukážeme si to na několika příkladech.
Pan Novák má průměrnou mzdu ve výši 100 Kč za hodinu. Během ledna odpracoval 20 hodin přesčasů, které se mu zaměstnavatel rozhodl proplatit. Jeho lednová mzda tedy bude větší o 20 * 100 * 1,25 = 2 500 Kč (počet hodin přesčasů * běžná hodinová sazba * příplatek za práci přesčas).
Pan Čech má průměrnou mzdu ve výši 100 Kč za hodinu. V červenci odpracoval 10 hodin přesčasů, za které mu byl poskytnut jeden den náhradního volna. Dojde tedy k proplacení práce přesčas ze strany zaměstnavatele za zbývající 2 hodiny, ve výši 2 * 100 * 1,25 = 250 Kč.
Odmítnutí práce přesčas
Práce přesčas je výjimečným pracovním režimem a zaměstnavatel ji má právo nařídit, pouze pokud se jedná o vážné provozní důvody. Tato poměrně nepřesná definice, nedává jednoznačnou odpověď kdy je možné práci přesčas odmítnout. Pokud se však zcela jasně nejedná o vážné provozní důvody, na odmítnutí práce přesčas máte nárok. Stejně tak i v případě, že by jste přesáhli limity pro práci přesčas stanovené zákoníkem práce
Komentáře
Dobrý den Pavle,
pokud se jedná o práci přesčas tak to teoreticky možné je. Nicméně pro práci přesčas o víkendu platí speciální důvody kdy ji lze nařídit (např. naléhavé opravné práce, inventurní práce, živelné události nebo zajišťování potřeb obyvatelstva), ale každopádně vám za ni náleží kromě běžného platu i příplatek za práci přesčas a práci o víkěndu.
Dobrý den Tomáši,
pokud to z popisu chápu správně, tak jste nebyl přítomen na nařízené směně a proto neomluvená absence hrozí. Doporučuje zaměstnavatele (či vedoucího) co nejdříve kontaktovat a zkusit omluvou situaci napravit.
Dobrý den Tomáši,
nevím jak je definovaná pracovní doba v rámci pracovní smlouvy vaší přítelkyně, ale z popisu mi to přijde jako práce přesčas konaná o víkendu. Která ovšem nemůže být tak často přikázaná (max. 8 hodin týdně, 150 hodin ročně) a rovněž je tu požadovaná doba odpočinku. Tam je nutné aby zaměstnavatel zajistil, aby zaměstnanec měl během každého období 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů nepřetržitý odpočinek v trvání alespoň 35 hodin.
Dobrý den Danieli,
co myslíte "označili nám přesčasové dny v měsíci" - že již na začátku měsíce víte, kdy po vás bude požadována práce přesčas? A to z důvodu, aby bylo méně směn o víkendu?
Děkuji za odpověď
Dobrý den Jirko,
legálně více než 416 hodin přesčasů ročně mít nemůžete. Teoretických řešení je více - například DPP se zaměstnavatelem, nebo výplata přesčasových hodin jako mimořádný bonus (a faktické nepočítání přesčasů).
Dobrý den Kateřino,
s přesčasy je to tak, že za ně máte nárok na příplatek nebo na náhradní volno (a pochopitelně klasickou mzdu či plat za odpracovanou práci). Klasická dovolená se přesčasů nijak nedotýká. Tudíž, pokud vám zaměstnavatel za přesčas nedává náhradní volno nebo příplatek, tak se chová v rozporu se zákoníkem práce.
Dobrý den Michale,
znamená to, že za přesčasy již nedostanete mzdu, příplatek nebo náhradní volno. K tomu platí, že mzda sjednaná s přihlédnutím k práci přesčas v určitém konkrétním rozsahu musí být vyšší, než by byla mzda, v níž k práci přesčas přihlédnuto nebylo. Přihlédnutím k práci přesčas se totiž rozumí, že při sjednávání mzdy strany očekávají práci přesčas v určitém rozsahu, a proto mzdu sjednají adekvátně zvýšenou. Když to zjednoduším, v nové pracovní smlouvě by měla být uvedena vyšší mzda než v té předchozí. Protože za přesčasy žádné peníze nedostanete.
Dobrý den Jaroslave,
na otázku zda se jedná o vážné provozní důvody se těžko odpovídá. Věděl zaměstnavatel už před uvolněním zaměstnance na dovolenou, že bude potřebovat posílit kapacity? Nebo se jedná o neočekávanou potřebu? V praxi jde o šedou zónu, kdy nejsou zcela jasně daná a vymahatelná pravidla.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Michale,
za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Jedná se tedy o váš celkový výdělek, nikoliv jen některé složky mzdy.
Chtěl bych se zeptat, jestli se přesčasy proplácí ze základní mzdy nebo z celkově mzdy, ve které jsou započteny i osobní bonusy a prémie. Mám vícesložkovou mzdu, kde velkou část tvoří osobní ohodnocení, ale přesčasy mám proplacené pouze ze základní mzdy.
Děkuji.
Dobrý den Michaelo,
hodiny budou proplaceny a k tomu bude navíc buď příplatek nebo náhradní volno.
Dobrý den,
příplatky o kterých mluvíte jsou příplatky za práci přesčas, nebo ten za vedení? Dle mého můžete a máte proplatit oboje. Na příplatky za práci přesčas je nárok dle ZP. A to, že nadřízený měl dočasně podřízené v pracovní neschopnosti neruší všechnu práci/starost, kterou s nimi má. I v tuto dobu může pracovat na plán jejich rozvoje, řeší administrativní věci týkající se podřízených. Tudíž i když fakticky dobrovolně dělal minimálně část měsíce jinou práci (než je jeho náplní dle pracovní smlouvy), než běžně, nepřijde mi správné, aby to mělo negativní dopad na jeho plat.
Dobrý den Martino,
chápu to správně, že daný týden jste tedy odpracovala 44 hodin místo 40? V takovém případě by měl proplatit celou dobu přesčasu, tedy 4 hodiny. Jinak ve školství je problematika přesčasů o něco složitější, než v jiných profesích. Ředitel školy totiž může nařídit pedagogickému pracovníkovi konání přímé pedagogické činnosti nad jemu stanovený rozsah nejvýše v rozsahu 4 hodin, další hodiny s ním může dohodnout. Hodiny přímé pedagogické činnosti nad stanovený rozsah budou v tomto výkladu označovány také jako „přespočetné hodiny“. Je vhodné upozornit, že se nejedná o tzv. přesčasové hodiny. Práce přesčas vzniká až při výkonu práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu, tj. nad 40 hodin týdně (srov. § 93 zákoníku práce). Přespočetné hodiny jsou vykonávány v rámci stanovené pracovní doby a de facto zkracují čas vyhrazený pro výkon prací souvisejících s přímou pedagogickou činností.
Dobrý den Kamilo,
v případě, že je mzda za práci přesčas přímo součástí pracovní smlouvy, pak ji zaměstnavatel proplácet nemusí. Pokud toto součástí pracovní smlouvy není, má vám zaměstnavatel povinnost přesčas proplatit.
Dobrý den Lucie,
nemůže. Pokud by takové potvrzení měl dávalo by dle logiky věci smysl, znamenalo by to, že zaměstnanec nemůže vykonávat ani běžnou práci v rámci pracovní doby, protože i v tom čase je dítě samo doma. Je evidentní, že tím zaměstnanec jen straší a snaží se vyhnout práci přesčas.
chci se zeptat ze strany zaměstnavatele, může mi zaměstnanec odmítnout práci přesčas s tím, že mi přinese potvrzení od lékaře, že jeho 10ti leté dítě nesmí ze zdravotních důvodů zůstávat doma samo?
Děkuji za odpověď
Dobrý den Julie,
práce přesčas ve zdravotnictví je velmi častá. Když vycházíme ze zákoníku práce má zaměstnavatel právo vám nařídit až 150 hodin přesčasů za rok. Dalších 266 hodin přesčasů lze odpracovat na základě dobrovolné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pokud jde o formu, není přesně specifikována. Může být ústní, nebo právě třeba e-mailem. Co se týče náhrady za práci přesčas, tak prvotně se počítá s finanční náhradou a náhradní volno se poskytuje v případě dohody zaměstnance a zaměstnavatele. Pokud by zaměstnavatel neposkytl náhradní volno do tří měsíců od přesčasu, musí zaměstnavatel přesčas proplatit. Situace přesčasu a péče o ditě (děti) je poměrně komplikovaná - zaměstnavatel vám musí s úpravou pracovní doby (či přesčasu) vyhovět za předpokladu, že vám v tom nebrání závažné provozní důvody. Ty nejsou nikde přesně specifikovány. V případě nesouladu se zaměstnavatelovým postupem můžete podat stížnost na inspektorát práce. Osobně bych však doporučoval zkusit se rozumně dohodnout se zaměstnavatel, pokud je to aspoň trochu možné.
Prosím,poraďte.Děkuji.
Dobrý den Jiří,
v případě že zaměstnavatel nenařizuje práci přesčas o víkendu ze zákonem stanovených důvodů (viz. § 91 ZP), které jste správně vyjmenoval, tak je nařízený přesčas neplatný. Můžete na to upozornit zaměstnavatele a pokud na přesčasu stále trvá, doporučuji obrátit se na inspektorát práce a podat stížnost. Věřím, že to už je dostatečně pádný argument, aby po vás zaměstnavatele přesčas nepožadoval.
pokud je nařízený přesčas v mezích zákona (tedy do limitu 8 hodin týdně a 150 hodin ročně), tak ho bez postihu odmítnou můžete pouze ze závažných důvodů. To že jste ve výpovědní době na tento fakt nemá vliv, pracovní poměr pořád trvá a povinnosti z něj platí pro vás i pro vašeho zaměstnavatele.
Dobrý den, chápu správně tedy že jsou Zákonné důvody pro nařízení přesčasu o víkendech a svátcích
Naléhavé opravy,
nakládka nebo vykládka zboží,
inventura nebo závěrka,
záskok za kolegu v nepřetržitém provozu,
živelné události,
práce v dopravě,
krmení a ošetřování zvířat,
práce nutné k uspokojení životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních a sportovních potřeb obyvatelstva.
Ani jeden z důvodů to není zaměstnavatel propustil hodně zaměstnanců další do konce roku převedl do jiné firmy a teďka není schopen přijmout nové zaměstnance. Děkuji za informace
Dobrý den Jiří,
pokud je nařízený přesčas v mezích zákona (tedy do limitu 8 hodin týdně, 150 hodin ročně a zákonné důvody pro přesčas o víkendu), tak ho bez postihu odmítnou můžete pouze ze závažných důvodů. To že jste ve výpovědní době na tento fakt nemá vliv, pracovní poměr pořád trvá a povinnosti z něj platí pro vás i pro vašeho zaměstnavatele.
Dobrý den Martine,
pracovní doba je určena v pracovní smlouvě s tím, že zaměstnavatel vám může nakázat 8 hodin přesčasů týdně (do limitu 150 hodin ročně). Dále musí dodržovat tzv. nepřetrižitý odpočinek mezi směnami, tzn: Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Zjednodušeně řečeno, pokud máte standardně pracovat 8 hodin denně (dle pracovní smlouvy), máte běžné rozvržení směn (40 hodin týdně) tak po vás nemůže zaměstnavatel chtít každý den 12 hodin.
Dobrý den Kláro,
postupu zaměstnavatele se nelze příliš divit. Tím, že by vám přesčasové hodiny převedl do dalšího měsíce by vám de facto upřel vyplacení příspěvku za práci přesčas a dostal se do rozporu se zákoníkem práce.
Dobrý den Adame,
pokud pracujete přesčas, tak za tuto práci máte nárok buď za příplatek nebo náhradní volno. Vyjímkou je pokud by již mzda k práci přesčas byla sjednaná v rámci pracovní smlouvy. I tak ale nemůže zaměstnavatel interním nařízením navyšovat čas povinných přesčasů, které navíc neproplatí.
Pracuji na zkrácený úvazek a za leden jsem měla 34,5 hodiny přesčas .S tím, že jsem si chtěla nechat proplatit do úvazku pouze 23 a zbytek převést do února, abych splnila normu. Zaměstnavatel proplatil vše a odvolává se na to, že je nový zákon, že se nemůže nic převádět podle nějakého zákona, který mě nesdělil. Děkuji za odpověď
Dobrý den Josefe,
zde není výklad ZP zcela jednoznačný. Platí, že zaměstnavatel vám může nařídit práci přesčas i takto narychlo (v rámci limitu 8 hodin týdně a 150 hodin ročně), ale zároveň platí, že by nařízený přesčas neměl být v rozporu s dobrými mravy. Za což nejspíš lze nemožnost dostat se domů považovat. Nejlepší možností je pokud se vám povede se zaměstnavatelem domluvit. Ať už na takovém přesčasu ať se stihente dostat domů, případně zajištění dopravy domů. V případě, že se nedohodnete a vy přesčas odmítnete, tak to může skončit až u soudu. Přeji vám hodně štěstí, ať má zaměstnavatel rozum a pochopení.
Dobrý den Jaroslavo,
zaměstnavatel je povinnen vám alespoň jednou v týdnu poskytnout delší odpočinek, tzv. nepřetržitý odpočinek v týdnu. Tento odpočinek musí být poskytnut alespoň v délce 35 hodin.
Pracuji jako pokojská 7hod pracovní doba.
Ráda bych se zeptala zda je zaměstnavatel povinen přispůsobyt pracovní dny aby zaměstnanci umožnili alespon jeden víkend mit volný.
Nikde jsem nenašla jak to může zaměstnavatel odůvodnit.Stane se že musím pracovat i 7dní a pak jeden den volna.ale nikdy to nevyšlo přes víkend.
Děkuji za radu.
Jaroslava
Dobrý den,
začnu od konce. Žádný zákonný limit na oznámení práce přesčas není, teoreticky vám může zaměstnavatel na konci pracovní směny oznámit přesčas. Na druhou stranu je množství nařízené práce přesčas omezena zákonem a to na 150 hodin ročně a 8 hodin týdně. Z toho co píšete, tedy každou sobotu 12 hodin, to na řádné jednání ze strany zaměstnavatele opravdu nevypadá.
V práci máme tři směny a každá odpolední směna má povinnou sobotu na 12 hodin od 6:00 do 18:00 a v poslední době bez přítomnosti Mistra a stravování z důvodu že je je na směně málo lidí. Chtěl bych se zeptat zda je to v pořádku. Též bych se rád zeptal do kdy je zaměstnavatel povinen oznámit přesčas v případě že se například ve středu vědělo že přesčas se ruší a ve čtvrtek na konci směny nám oznámí že v sobotu se jde do práce. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Heleno,
v případě zkráceného úvazku se práce odpracovaná do zákonem stanoveného limitu (40 hodin týdně) nepovažuje za práci přesčas. To znamená, že vám náleží dosažená mzda, ale už příplatek za práci přesčas. Na druhou stranu je pro vás výhoda, že zaměstnancům, kteří mají sjednánu kratší pracovní dobu, nemůže zaměstnavatel práci přesčas nařídit.
Dobrý den Františku,
za odmítnutí přesčasu (i oznámeného takto těsně) vám zaměstnavatel může zaslat vytýkací dopis. Samozřejmě by nařízená práce měla být skutečně důležitou pro provoz firmy, tzv. "závažné provozní důvody". Ty bohužel zákon přesněji nespecifikuje. Pokud máte podezření, že se o tyto důvody nejednalo, můžete se obrátit na inspektorát práce - www.suip.cz/ . Samozřejmě nejlepší pro obě strany by bylo vyřešit si domluvou se zaměstnavatelem, ale je otázkou zda bude přístupný k diskuzi.
Chtěl bych se zeptat dnes jsem dostal vytykaci dopis v práci zato ze jsem odmítl práci prescas oznámili mi to zhruba hodinu před koncem pracovní doby ale byla to práce až od ctyr hodin tak na další tři pracovní hodiny plus další hodina cesty na firmu. Nejednalo se o zadnou havárii nic takového pracuji jako instalatér topenar a nijak to nenarusovalo chod firmy práce se dala úplně v klidu udělat kdykoliv jindy
Dobrý den Jane,
úprava práce přesčas v zákoníku práce je pro všechny zaměstnance shodná, bez ohledu na to, zda pracují na tři směny či nikoliv. Platí tedy, že zaměstnavatel vám může nařídit práci přesčas pouze 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Z toho jak situaci popisujete, vás zaměstnavatel nutí pracovat výrazně více.
Pracuji na tři směny a chtěl bych zeptat 1) jestli mi může v pátek zaměstnavatel nařídit, že od neděle budu pracovat místo osmi hodin dvanáct hodin, po dobu dvou týdnů(12 dnů). 2) nařídit mi směny tak že odpracuji 25 hodin přesčas. 3) po těch to dvou týdnech mě zas vrátit na tří směnný provoz a vyžadovat abych pracoval aspoň 10hod. denně dalších 5 dní.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Viktore,
pokud budete mít přesčas o víkendu v délce 6 hodin, tak se vám do ročního limitu pro přesčasy započte 6 hodin.
Ked pracujem cez vikend nadcasy ( v CR ), napr. 6hodin. Rata sa do rocneho limitu 6h alebo 12h ?. Dakujem
Dobrý den,
pokud vám zaměstnavatel neproplatil práci přesčas do čtvrt roku (to je limit, který stanovuje ZP pro možnost poskytnutí náhradního volna), tak se skutečně dostáváte do situace, že vám zaměstnavatel neproplácí právoplatnou mzdu a je to důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru.
Dobrý den Lucie,
u vedoucích pracovníků může být práce přesčas (v rámci dohodnuté mzdy) sjednána až do limitu 416 hodin ročně. Záleží tedy, jaká je smlouva daného vedoucího pracovníka a jaké podmínky práce přesčas (respektive odměny za ni) v ní byly dohodnuty.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jane,
zaměstnavatel vám může ze závažných provozních důvodů (kam nejspíše lze oprávněně uznat i opožděnou výrobu) nařídit práci přesčas v limitu 8 hodin týdně a maximálně 150 hodin ročně. Pokud vám nařizuje práci přesčas nad tento limit, tak nerespektuje Zákoník práce.
chtěl bych se optat, zda je možné, aby mě zaměstnavatel nařídil z důvodu opožděně výroby přesčas tak, že děláme každý den 10 hodin denně mimo víkendu. Tento přesčas bude trvat minimálně jeden měsíc.
Předem děkuji za odpověď a s pozdravem...
Dobrý den Ivane,
příplatek se má platit z reálné mzdy, kterou dostáváte. Tedy i případné osobní ohodnocení, odměny atd...
Dobrý den Milane,
416 hodin práce přesčas je maximální limit na kterém se lze dohodnout se zaměstnavatelem. Tím, že to má zaměstnavatel součástí pracovní smlouvy, tak se s ním na tomto dohodnete při jejím podpisu. Jelikož smlouva je vlatně dohoda - dobrovolný akt obou stran. Pokud by toto ustanovení součástí smlouvy nebylo, tak vám může zaměstnavatel nařídit "jen" 150 hodin práce ročně a zbytek je dobrovolný, bez vašeho souhlasu, vás do ní nemůže nutit.
Může zaměstnavatel vyžadovat po zaměstnanci práci přesčas také nad rámec 150 hodin nařízeného přesčasu za kalendářní rok? Ve smlouvě se nikde neuvádí, že maximální doba nařízeného přesčasu = 150 hodin/rok. Může zaměstnanec odmítnout práci přesčas nad rámec 150 hod./rok? Děkuji za odpověď.
základní mzdu+motivační/osobní ohodnocení/+25% příplatku nebo
základní mzdu+25% příplatku
Zaměstnavatel platí druhou variantu
Děkuji
Dobrý den Ivane,
viz § 114 ZP - Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda"), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Pokud vám zaměstnavatel vyplácí příplatek jen z části mzdy, tak to správně není.
Vlastní dotaz.
Pří proplacení práce přesčas nám proplácí příplatek za přesčas pouze ze základní mzdy bez motivační složky,je tento postup správný?
Dobrý den Václave,
při dovolené nepobíráte mzdu, ale tzv. náhradu mzdy. U jejího výpočtu se vychází z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí, tzn. hrubá mzda za tyto tři měsíce dělená počtem odpracovaných hodin. Započítávají se do ní i mimořádné prémie a bonusy. Takže pokud jste v předcházejícím čtvrtletí neměl nižší průměrnou mzdu než nyní, tak za den dovolené nemáte mít nižší náhradu mzdy než je vaše denní mzda.
Pracuji v nepřetržitém provozu. Můj mzdový základ je 19.000kc. K tomu mám 5000kc jako příplatek za nepřetržitý provoz. Takže bez odměn, přesčasů to dělá 24.000kc hrubého.
Stačí, abych si vzal den dovolené, a můj základ i příplatek za smenost je hned pokrácen.
Má na toto zaměstnavatel právo?
Pochopím, že mi pokrátí základ. Ale příplatek za nepřetržitý provoz?
Děkuji
Dobrý den Vojtěchu,
pokud domluva s nadřízenou paní vedoucí nepomáhá, tak možnosti vidím dvě. První je právě náhlašení na inspektorát práce (měla by to udělat spíše přítelkyně, která může dodat informace o tom jak to tam funguje), druhou je změna zaměstnání (což je úplně ta krajní možnost).
Přítelkyně pracuje jako učitelka v MŠ a vedoucí na ně tlačí aby si do oficiální docházky zapisovali pouze řádnou pracovní dobu, tj. bez přesčasů, přesně podle rozpisu směn. Ale přesčasy aby si vedli na zvláštním papíru, který v podstatě oficiálně neexistuje a pak si je vybírali jak se to vedoucí hodí pouze jako "náhradní volno" bez jakéhokoliv proplacení. Pak tohoto "systému" zneužívá, vybírá si údajné přesčasy, které ale nikde napsané nemá a v podstatě si v pracovní obdbíhá vyřizovat soukromé záležitosti a dělá si co chce. Stížnosti u ředitelky nepomáhají, ona totiž prý neví jak si v tom má zjednat pořádek. Mohu se já obrátit na inspektorát práce nebo to musí udělat přítelkyně jakožto zaměstnanec?
Předem děkuji za jakékoliv rady, případně jak byste to řešil vy?
Děkuji
Dobrý den Romano,
žádná lhůta v zákoně stanovena není. Může se stát, že vám přesčas nařídí na konci směny a dle zákona je to takto v pořádku.
Dobrý den Franto,
z toho co píšete se nejspíše jedná o úmysl zaměstnavatele, jak vás přinutit pracovat déle. Můžete se zkusit obrátit na Inspektorát práce a zaměstnavatel bude muset prokázat, že se jednalo o mimořádné situace. Každopádně i tak platí, že maximální počet hodin práce přesčas, které vám může nakázat, je 150 ročně.
Dobrý den Davide,
forma zadání práce přesčas může být o ústní.
jakou formu musí mít nařízení práce přesčas? Musí to být písemně ? Nebo pouze stačí když mi to zaměstnavatel sdělí ústně?
Děkuji za odpověď
Hezký den
Dobrý den Jane,
tato ochrana je primárně určena pro zaměstnané ženy. Vás by se týkala, pokud byste dítě vychovával sám.
Dobrý den Michale,
bohužel pro vás nemá zaměstnavatel povinnost vám propadlé vstupenky nijak kompenzovat.
Dobrý den,
pokud se bude jednat o nařízený přesčas a ted bude v rámci limitů práce přesčas ( max 150 hodin ročně, max 8 hodin týdně), tak se účastnit musíte. Jinak už máte po pracovní době a nemusíte.
moje pracovní doba končí v 15h, ale kolegova až v 17h. Když svolá poradu na 16h (po mé řádné pracovní době) jsem povinen se účastnit nebo mohu odmítnout? Díky za info
Dobrý den Romano,
pokud součástí dohody nejsou podmínky, za kterých dojde k jejímu ukončení, tak ji lze nahradit novou dohodou, na které se dohodnou obě zúčastněné strany.
za jakých podmínek lze zrušit již podepsanou dohodu o práci přesčas nad rámec 150 hodin.
Dobrý den Jiří,
vaše standardní pracovní doba, je součástí vaší pracovní smlouvy. Předpokládám, že se jedná o 40 hodin týdně. V takovém případě je práce nad tento limit skutečně prací přesčas.
Dobrý den Hano,
zaměstnavatel Vám může nařídit práci přesčas (kam může spadat i zástup za kolegyni na dovolené), pouze v rozsahu 8 hodin týdně.
Dobrý den Martine,
z toho co píšete, tak váš zaměstnavatel celkově nerespektuje zákoník práce. Jak co se týče délky pracovní doby, tak i přesčasů a jejich proplácení. Ty samozřejmě platit musí, pokud již není mzda sjednána i s ohledem na přesčasy - to by bylo součástí smlouvy.
Dobrý den Filipe,
ano, došlo k aktualizaci platových tabulek - pracomat.cz/.../...
pracuji jako vrátný na VŠ a prý se mělo od 1.1.2019 opět přidávat pracovníkům ve školství. My jsme doposud nedostali nic.
Zajímají mě nepedagogičtí zaměstnanci.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pro relevantní odpověď doporučuji kontaktovat právníka. Svůj vliv bude mít zda je o úmyslné či neúmyslné obohacení, proto je lepší když budete záležitost konzultovat s někým, kdo má v těchto situacích bohatší zkušenosti.
děkuji
Dobrý den,
na vás totožný dotaz ze včerejška jsme již odpověděli zde: pracomat.cz/.../...
A zase naopak zaměstnavatel nám platil 12hod. směny oproti 11,5hod. a nyní nám vyúčtoval několik tisíc nedoplatků.
a.)musíme mu to vrátit?
b.)může on nám ještě k tomu naúčtovat úrok z prodlení?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Josefe,
jelikož zaměstnavatel nevystavuje rozvrh směn a vede pouze fiktivní evidenci pracovní doby, tak se reálně můžete dopočítát svých nároků jen tehdy. Pokud si sám vedete evidenci svojí odpracované doby. Reálné proplacení vašich nároků bude obtížné, protože pokud nemáte důkazy, tak to bude vaše slovo proti slovu zaměstnavatele. Můžete se obrátit na Inspektorát Práce a podat stížnost na porušování Zákoníku Práce u zaměstnavatele. Jeho pohledávky vůči vám pak řešit formou soudního sporu. Výsledek však může být dost nejistý.
Jakým způsobem můžu vymáhat doplacení přesčasů?
Jak vypočtu výši nevyplacených nároků?
Jsem zaměstnán jako řidič. Zaměstnavatel nevystavuje předem rozvrh směn. Evidenci pracovní doby vede pouze fiktivním způsobem tak, že každý pracovní den počítá jen 8h směnu, bez ohledu na její skutečnou délku a čas strávený zaměstnanci v práci. Pracovní dobu mám smlouvou rozvrženou nerovnoměrně a určenou na 40h týdně.
Dobrý den,
ohledně neplacení přesčasů je to jednoduché, na peníze za ně máte nárok. Co se týče mzdy, která vám byla zaplacena "navíc", tam je to složitější. Doporučuji v prvé řadě zkontrolovat pracovní smlouvu, zda je to skutečně tak jak tvrdí zaměstnavatel. Nicméně platí, že zaměstnanec, který se bezdůvodně obohatil na úkor zaměstnavatele tím, že od něj přijal peněžité plnění neprávem, je povinen bezdůvodné obohacení vydat zpět jen tehdy, jestliže věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené. Tahle složitá věta zjednodušeně říká to, že pokud jste věděl(a), že vám platí víc než má, máte peníze vrátit. Pokud ne, tak nemusíte. Dokazování takových skutečností je už ale většinou součástí právě soudního sporu.