Jaké jsou příplatky za přesčasy v roce 2019? Co říká zákoník práce o práci přesčas? Kdo vám může nařídit práci přesčas? Co pro vás znamená když máte nařízenou práci přesčas o víkendu?
Práce přesčas v roce 2019
Pracovní doba je vymezena v §79 Zákoníku práce, který stanovuje délku pracovní doby na 40 hodin týdně, která je pracovníkům pracujícím při těžbě uhlí a podobných profesí zkrácena na 37,5 hodiny týdně při třísměnném a nepřetržitém provozu a na 38,75 hodin týdně pro dvousměnný pracovní provoz. Práce, která je konána nad stanovený rozsah 40 hodin týdně, je považována za práci přesčas.
Nařízená práce přesčas
Práci přesčas vám může zaměstnavatel nařídit "z vážných provozních důvodů". Platí pravidlo, že zaměstnavatel nemůže nařídit odpracovat zaměstnanci více než 8 hodin práce přesčas týdně a více než 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok. Výjimky jsou zaměstnanci zdravotnické záchranné služby, kteří mohou mít průměrně až 12 hodin přesčasů za týden. Zákoník práce a nařízení přesčasů, tedy za jakých podmínek může zaměstnavatel přesčasovou práci nařídit, se řeší v §93 Zákoníku práce. Zaměstnankyním nebo zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel práci přesčas nařídit.
Celkově je možné během roku vykonat práci přesčas až v rozsahu 416 hodin (8 hodin týdně * 52 týdnů), ale to je možné je v případě dobrovolné dohody obou stran. Zaměstnavatel do toho nesmí zaměstnance nutit. Průměr 8 hodin týdně se počítá za celé období, je tedy možné mít některé týdny více a další méně.
Při práci přesčas v nepřetržitém provozu musí zaměstnavatel dodržet dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu nejméně 24 hodin a za období 2 týdnů musí být délka tohoto odpočinku celkem minimálně 70 hodin, viz §92 Zákoníku práce. Samozřejmě i v případě nepřetržitého provozu má zaměstnavatel právo přikázat práci přesčas jen při vážných provozních důvodech.
Práce přesčas při zkráceném úvazku
Při zkráceném úvazku není možné zaměstnanci práci přesčas přikázat - viz. §78 Zákoníku práce. Zaměstnanec se musí se zaměstnavatelem na práci přesčas dohodnout, jedná se tedy o dobrovolný akt obou stran. Další důležitou informací je při zkráceném úvazku není práce do rozsahu větším než 40 hodin týdně přesčasem. Dostanete za ni standardní mzdu, ale nikoliv příplatek za přesčas. Po překročení 40 hodin týdně, již nárok na příplatek za přesčas máte.
Náhradní volno za práci přesčas
Zaměstnavatel má možnost dát vám za práci přesčas náhradní volno, poté nemáte nárok na finační odměnu za práci přesčas. Pokud bylo za práci přesčas poskytnuto náhradní volno, tak se tato práce nepočítá do 150 hodin za kalendářní rok - tzv. limitu práce přesčas.
Příplatek za práci přesčas
Pokud pracujete přesčas a během tří měsíců nedostanete náhradní volno, máte nárok na příplatek za práci přesčas. Ten zvýší vaši průměrnou hodinovou mzdu minimálně o 25% (více v Zákoníku práce - příplatky za přesčas). Příplatek za práci přesčas ve státní svátek je ve výši 25% vašeho průměrného výdělku, nebo se si vyberete opět do tří měsíců náhradní volno. Za práci přesčas v sobotu a neděli máte nárok minimálně na 10% k vaší průměrné mzdě, s odkazem na §118 Zákoníku práce . V pracovní smlouvě se můžete domluvit na jiných podmínkách, ale zaměstnavatel vám změnu podmínek nemůže přikázat.
Práce přesčas u vedoucích pracovníků
Jak je to s prácí přesčas a příplatkem za vedení u pracovníků státní a veřejné správy a služeb, kteří jsou ve vedoucích pozicích (mají příplatek za vedení) V rámci příplatku za vedení počítá s prací přesčas v rozsahu 150 hodin. To znamená, že pokud mají za rok odpracováno do 150 hodin přesčas, nemají nárok na mzdu za tuto práci ani na náhradní volno. Za práci přesčas nad 150 hodin za rok, mají již stejné podmínky jako ostatní zaměstnanci. Tedy nárok na náhradní volno, nebo vyplacení mzdy za práci přesčas.
Výpočet práce přesčas
Jak velká je odměna za práci přesčas? Ukážeme si to na několika příkladech.
Pan Novák má průměrnou mzdu ve výši 100 Kč za hodinu. Během ledna odpracoval 20 hodin přesčasů, které se mu zaměstnavatel rozhodl proplatit. Jeho lednová mzda tedy bude větší o 20 * 100 * 1,25 = 2 500 Kč (počet hodin přesčasů * běžná hodinová sazba * příplatek za práci přesčas).
Pan Čech má průměrnou mzdu ve výši 100 Kč za hodinu. V červenci odpracoval 10 hodin přesčasů, za které mu byl poskytnut jeden den náhradního volna. Dojde tedy k proplacení práce přesčas ze strany zaměstnavatele za zbývající 2 hodiny, ve výši 2 * 100 * 1,25 = 250 Kč.
Odmítnutí práce přesčas
Práce přesčas je výjimečným pracovním režimem a zaměstnavatel ji má právo nařídit, pouze pokud se jedná o vážné provozní důvody. Tato poměrně nepřesná definice, nedává jednoznačnou odpověď kdy je možné práci přesčas odmítnout. Pokud se však zcela jasně nejedná o vážné provozní důvody, na odmítnutí práce přesčas máte nárok. Stejně tak i v případě, že by jste přesáhli limity pro práci přesčas stanovené zákoníkem práce
Komentáře
Dobrý den Jaroslavo,
zaměstnavatel je povinnen vám alespoň jednou v týdnu poskytnout delší odpočinek, tzv. nepřetržitý odpočinek v týdnu. Tento odpočinek musí být poskytnut alespoň v délce 35 hodin.
Pracuji jako pokojská 7hod pracovní doba.
Ráda bych se zeptala zda je zaměstnavatel povinen přispůsobyt pracovní dny aby zaměstnanci umožnili alespon jeden víkend mit volný.
Nikde jsem nenašla jak to může zaměstnavatel odůvodnit.Stane se že musím pracovat i 7dní a pak jeden den volna.ale nikdy to nevyšlo přes víkend.
Děkuji za radu.
Jaroslava
Dobrý den,
začnu od konce. Žádný zákonný limit na oznámení práce přesčas není, teoreticky vám může zaměstnavatel na konci pracovní směny oznámit přesčas. Na druhou stranu je množství nařízené práce přesčas omezena zákonem a to na 150 hodin ročně a 8 hodin týdně. Z toho co píšete, tedy každou sobotu 12 hodin, to na řádné jednání ze strany zaměstnavatele opravdu nevypadá.
V práci máme tři směny a každá odpolední směna má povinnou sobotu na 12 hodin od 6:00 do 18:00 a v poslední době bez přítomnosti Mistra a stravování z důvodu že je je na směně málo lidí. Chtěl bych se zeptat zda je to v pořádku. Též bych se rád zeptal do kdy je zaměstnavatel povinen oznámit přesčas v případě že se například ve středu vědělo že přesčas se ruší a ve čtvrtek na konci směny nám oznámí že v sobotu se jde do práce. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Heleno,
v případě zkráceného úvazku se práce odpracovaná do zákonem stanoveného limitu (40 hodin týdně) nepovažuje za práci přesčas. To znamená, že vám náleží dosažená mzda, ale už příplatek za práci přesčas. Na druhou stranu je pro vás výhoda, že zaměstnancům, kteří mají sjednánu kratší pracovní dobu, nemůže zaměstnavatel práci přesčas nařídit.
Dobrý den Františku,
za odmítnutí přesčasu (i oznámeného takto těsně) vám zaměstnavatel může zaslat vytýkací dopis. Samozřejmě by nařízená práce měla být skutečně důležitou pro provoz firmy, tzv. "závažné provozní důvody". Ty bohužel zákon přesněji nespecifikuje. Pokud máte podezření, že se o tyto důvody nejednalo, můžete se obrátit na inspektorát práce - www.suip.cz/ . Samozřejmě nejlepší pro obě strany by bylo vyřešit si domluvou se zaměstnavatelem, ale je otázkou zda bude přístupný k diskuzi.
Chtěl bych se zeptat dnes jsem dostal vytykaci dopis v práci zato ze jsem odmítl práci prescas oznámili mi to zhruba hodinu před koncem pracovní doby ale byla to práce až od ctyr hodin tak na další tři pracovní hodiny plus další hodina cesty na firmu. Nejednalo se o zadnou havárii nic takového pracuji jako instalatér topenar a nijak to nenarusovalo chod firmy práce se dala úplně v klidu udělat kdykoliv jindy
Dobrý den Jane,
úprava práce přesčas v zákoníku práce je pro všechny zaměstnance shodná, bez ohledu na to, zda pracují na tři směny či nikoliv. Platí tedy, že zaměstnavatel vám může nařídit práci přesčas pouze 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Z toho jak situaci popisujete, vás zaměstnavatel nutí pracovat výrazně více.
Pracuji na tři směny a chtěl bych zeptat 1) jestli mi může v pátek zaměstnavatel nařídit, že od neděle budu pracovat místo osmi hodin dvanáct hodin, po dobu dvou týdnů(12 dnů). 2) nařídit mi směny tak že odpracuji 25 hodin přesčas. 3) po těch to dvou týdnech mě zas vrátit na tří směnný provoz a vyžadovat abych pracoval aspoň 10hod. denně dalších 5 dní.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Viktore,
pokud budete mít přesčas o víkendu v délce 6 hodin, tak se vám do ročního limitu pro přesčasy započte 6 hodin.
Ked pracujem cez vikend nadcasy ( v CR ), napr. 6hodin. Rata sa do rocneho limitu 6h alebo 12h ?. Dakujem
Dobrý den,
pokud vám zaměstnavatel neproplatil práci přesčas do čtvrt roku (to je limit, který stanovuje ZP pro možnost poskytnutí náhradního volna), tak se skutečně dostáváte do situace, že vám zaměstnavatel neproplácí právoplatnou mzdu a je to důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru.
Dobrý den Lucie,
u vedoucích pracovníků může být práce přesčas (v rámci dohodnuté mzdy) sjednána až do limitu 416 hodin ročně. Záleží tedy, jaká je smlouva daného vedoucího pracovníka a jaké podmínky práce přesčas (respektive odměny za ni) v ní byly dohodnuty.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jane,
zaměstnavatel vám může ze závažných provozních důvodů (kam nejspíše lze oprávněně uznat i opožděnou výrobu) nařídit práci přesčas v limitu 8 hodin týdně a maximálně 150 hodin ročně. Pokud vám nařizuje práci přesčas nad tento limit, tak nerespektuje Zákoník práce.
chtěl bych se optat, zda je možné, aby mě zaměstnavatel nařídil z důvodu opožděně výroby přesčas tak, že děláme každý den 10 hodin denně mimo víkendu. Tento přesčas bude trvat minimálně jeden měsíc.
Předem děkuji za odpověď a s pozdravem...
Dobrý den Ivane,
příplatek se má platit z reálné mzdy, kterou dostáváte. Tedy i případné osobní ohodnocení, odměny atd...
Dobrý den Milane,
416 hodin práce přesčas je maximální limit na kterém se lze dohodnout se zaměstnavatelem. Tím, že to má zaměstnavatel součástí pracovní smlouvy, tak se s ním na tomto dohodnete při jejím podpisu. Jelikož smlouva je vlatně dohoda - dobrovolný akt obou stran. Pokud by toto ustanovení součástí smlouvy nebylo, tak vám může zaměstnavatel nařídit "jen" 150 hodin práce ročně a zbytek je dobrovolný, bez vašeho souhlasu, vás do ní nemůže nutit.
Může zaměstnavatel vyžadovat po zaměstnanci práci přesčas také nad rámec 150 hodin nařízeného přesčasu za kalendářní rok? Ve smlouvě se nikde neuvádí, že maximální doba nařízeného přesčasu = 150 hodin/rok. Může zaměstnanec odmítnout práci přesčas nad rámec 150 hod./rok? Děkuji za odpověď.
základní mzdu+motivační/osobní ohodnocení/+25% příplatku nebo
základní mzdu+25% příplatku
Zaměstnavatel platí druhou variantu
Děkuji
Dobrý den Ivane,
viz § 114 ZP - Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda"), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Pokud vám zaměstnavatel vyplácí příplatek jen z části mzdy, tak to správně není.
Vlastní dotaz.
Pří proplacení práce přesčas nám proplácí příplatek za přesčas pouze ze základní mzdy bez motivační složky,je tento postup správný?
Dobrý den Václave,
při dovolené nepobíráte mzdu, ale tzv. náhradu mzdy. U jejího výpočtu se vychází z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí, tzn. hrubá mzda za tyto tři měsíce dělená počtem odpracovaných hodin. Započítávají se do ní i mimořádné prémie a bonusy. Takže pokud jste v předcházejícím čtvrtletí neměl nižší průměrnou mzdu než nyní, tak za den dovolené nemáte mít nižší náhradu mzdy než je vaše denní mzda.
Pracuji v nepřetržitém provozu. Můj mzdový základ je 19.000kc. K tomu mám 5000kc jako příplatek za nepřetržitý provoz. Takže bez odměn, přesčasů to dělá 24.000kc hrubého.
Stačí, abych si vzal den dovolené, a můj základ i příplatek za smenost je hned pokrácen.
Má na toto zaměstnavatel právo?
Pochopím, že mi pokrátí základ. Ale příplatek za nepřetržitý provoz?
Děkuji
Dobrý den Vojtěchu,
pokud domluva s nadřízenou paní vedoucí nepomáhá, tak možnosti vidím dvě. První je právě náhlašení na inspektorát práce (měla by to udělat spíše přítelkyně, která může dodat informace o tom jak to tam funguje), druhou je změna zaměstnání (což je úplně ta krajní možnost).
Přítelkyně pracuje jako učitelka v MŠ a vedoucí na ně tlačí aby si do oficiální docházky zapisovali pouze řádnou pracovní dobu, tj. bez přesčasů, přesně podle rozpisu směn. Ale přesčasy aby si vedli na zvláštním papíru, který v podstatě oficiálně neexistuje a pak si je vybírali jak se to vedoucí hodí pouze jako "náhradní volno" bez jakéhokoliv proplacení. Pak tohoto "systému" zneužívá, vybírá si údajné přesčasy, které ale nikde napsané nemá a v podstatě si v pracovní obdbíhá vyřizovat soukromé záležitosti a dělá si co chce. Stížnosti u ředitelky nepomáhají, ona totiž prý neví jak si v tom má zjednat pořádek. Mohu se já obrátit na inspektorát práce nebo to musí udělat přítelkyně jakožto zaměstnanec?
Předem děkuji za jakékoliv rady, případně jak byste to řešil vy?
Děkuji
Dobrý den Romano,
žádná lhůta v zákoně stanovena není. Může se stát, že vám přesčas nařídí na konci směny a dle zákona je to takto v pořádku.
Dobrý den Franto,
z toho co píšete se nejspíše jedná o úmysl zaměstnavatele, jak vás přinutit pracovat déle. Můžete se zkusit obrátit na Inspektorát práce a zaměstnavatel bude muset prokázat, že se jednalo o mimořádné situace. Každopádně i tak platí, že maximální počet hodin práce přesčas, které vám může nakázat, je 150 ročně.
Dobrý den Davide,
forma zadání práce přesčas může být o ústní.
jakou formu musí mít nařízení práce přesčas? Musí to být písemně ? Nebo pouze stačí když mi to zaměstnavatel sdělí ústně?
Děkuji za odpověď
Hezký den
Dobrý den Jane,
tato ochrana je primárně určena pro zaměstnané ženy. Vás by se týkala, pokud byste dítě vychovával sám.
Dobrý den Michale,
bohužel pro vás nemá zaměstnavatel povinnost vám propadlé vstupenky nijak kompenzovat.
Dobrý den,
pokud se bude jednat o nařízený přesčas a ted bude v rámci limitů práce přesčas ( max 150 hodin ročně, max 8 hodin týdně), tak se účastnit musíte. Jinak už máte po pracovní době a nemusíte.
moje pracovní doba končí v 15h, ale kolegova až v 17h. Když svolá poradu na 16h (po mé řádné pracovní době) jsem povinen se účastnit nebo mohu odmítnout? Díky za info
Dobrý den Romano,
pokud součástí dohody nejsou podmínky, za kterých dojde k jejímu ukončení, tak ji lze nahradit novou dohodou, na které se dohodnou obě zúčastněné strany.
za jakých podmínek lze zrušit již podepsanou dohodu o práci přesčas nad rámec 150 hodin.
Dobrý den Jiří,
vaše standardní pracovní doba, je součástí vaší pracovní smlouvy. Předpokládám, že se jedná o 40 hodin týdně. V takovém případě je práce nad tento limit skutečně prací přesčas.
Dobrý den Hano,
zaměstnavatel Vám může nařídit práci přesčas (kam může spadat i zástup za kolegyni na dovolené), pouze v rozsahu 8 hodin týdně.
Dobrý den Martine,
z toho co píšete, tak váš zaměstnavatel celkově nerespektuje zákoník práce. Jak co se týče délky pracovní doby, tak i přesčasů a jejich proplácení. Ty samozřejmě platit musí, pokud již není mzda sjednána i s ohledem na přesčasy - to by bylo součástí smlouvy.
Dobrý den Filipe,
ano, došlo k aktualizaci platových tabulek - pracomat.cz/.../...
pracuji jako vrátný na VŠ a prý se mělo od 1.1.2019 opět přidávat pracovníkům ve školství. My jsme doposud nedostali nic.
Zajímají mě nepedagogičtí zaměstnanci.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pro relevantní odpověď doporučuji kontaktovat právníka. Svůj vliv bude mít zda je o úmyslné či neúmyslné obohacení, proto je lepší když budete záležitost konzultovat s někým, kdo má v těchto situacích bohatší zkušenosti.
děkuji
Dobrý den,
na vás totožný dotaz ze včerejška jsme již odpověděli zde: pracomat.cz/.../...
A zase naopak zaměstnavatel nám platil 12hod. směny oproti 11,5hod. a nyní nám vyúčtoval několik tisíc nedoplatků.
a.)musíme mu to vrátit?
b.)může on nám ještě k tomu naúčtovat úrok z prodlení?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Josefe,
jelikož zaměstnavatel nevystavuje rozvrh směn a vede pouze fiktivní evidenci pracovní doby, tak se reálně můžete dopočítát svých nároků jen tehdy. Pokud si sám vedete evidenci svojí odpracované doby. Reálné proplacení vašich nároků bude obtížné, protože pokud nemáte důkazy, tak to bude vaše slovo proti slovu zaměstnavatele. Můžete se obrátit na Inspektorát Práce a podat stížnost na porušování Zákoníku Práce u zaměstnavatele. Jeho pohledávky vůči vám pak řešit formou soudního sporu. Výsledek však může být dost nejistý.
Jakým způsobem můžu vymáhat doplacení přesčasů?
Jak vypočtu výši nevyplacených nároků?
Jsem zaměstnán jako řidič. Zaměstnavatel nevystavuje předem rozvrh směn. Evidenci pracovní doby vede pouze fiktivním způsobem tak, že každý pracovní den počítá jen 8h směnu, bez ohledu na její skutečnou délku a čas strávený zaměstnanci v práci. Pracovní dobu mám smlouvou rozvrženou nerovnoměrně a určenou na 40h týdně.
Dobrý den,
ohledně neplacení přesčasů je to jednoduché, na peníze za ně máte nárok. Co se týče mzdy, která vám byla zaplacena "navíc", tam je to složitější. Doporučuji v prvé řadě zkontrolovat pracovní smlouvu, zda je to skutečně tak jak tvrdí zaměstnavatel. Nicméně platí, že zaměstnanec, který se bezdůvodně obohatil na úkor zaměstnavatele tím, že od něj přijal peněžité plnění neprávem, je povinen bezdůvodné obohacení vydat zpět jen tehdy, jestliže věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené. Tahle složitá věta zjednodušeně říká to, že pokud jste věděl(a), že vám platí víc než má, máte peníze vrátit. Pokud ne, tak nemusíte. Dokazování takových skutečností je už ale většinou součástí právě soudního sporu.
pracuji v nepretrzitem provozu ve 12hod. smenach dle smlouvy 37,5h tydne a zamestnavatel nam 2 roky neplatil prescasy.
Po nasem upozorneni navic zjistil, ze nam proplacel ne 11,5 hod. denne, ale 12hod.
Toto nam spocital a ve finale jeste doplacime penize.
Muze nam srazit penize, kdyz chyba vznikla z jeho strany?
Dobrý den Jiří,
těžko soudit bez podrobnější znalosti vaší pracovní smlouvy, ale zdá se, že to skutečně vypadá na 37,5 hodinovou pracovní dobu.
Dobrý den Tomáši,
i na vás se vztahuje maximálně 8 hodin nařízených přesčasů týdně. Oznámit vám je musí, nicméně forma oznámení specifikována není. Jestli je tedy například interní směrnicí zavedeno, si rozpis hlídat pak to může být u dostatečně předem oznámého přesčasu adekvátní. Těžko, ale očekávat, že si všimnete například přesčasu nařízeného ten samý den. Zde by byla na místě jiná forma informování.
pracuji ve firmě pouze na noční dvanáctihodinové směny, vždy 3 dny práce a tři dny volna ,nepřetržitě bez ohledu na svátky a soboty, neděle. Zaměstnavatel mi počítá 11,5 hodiny odpracováno za směnu. Pro stanovení fondu pracovní doby využívá 40 h/týdně ve vyrovnávacím období 26 týdnů. V tomto režimu, i přes odpracování všech plánovaných směn za půl roku , jsem 5 hodin v mínusu. Neměl bych mít týdenní fond 37,5 h, když mi počítá pouze 11,5 hod na směnu? Navíc, dle mého, se jedná o nepřetržitý provoz .
Děkuji za odpověď
Dobrý den Petře,
ano, vy můžete dát výpověď i když jste v pracovní neschopnosti.
chci se zeptat,jestli mohu dát výpověd v době
neschopnosti.
děkuji předem
Dobrý den Jano,
ano, je to jak píšete.
Dobrý den Heleno,
myslíte tím, že vám zaměstnavatel bude proplácet přestávku na jídlo a oddech? V takovém případě by k prodloužení pracovní doby nedošlo - ze zákona máte nárok na přestávku na jídlo a oddech a nejedná se o výkon práce. Pravděpodobně by to řešil formou nějakého navýšení mzdy.
chtěla bych se zeptat. V zaměstnání máme nepřetržitý provoz 12 hod směny s týdenní pracovní dobou 37,5 hod. Zaměstnanci pracují 11,5 hod a 0,5 hod mají přestávku. Nově bychom měli 0,5 hod dostávat proplacenou. Znamená to, že ta 0,5 hod bude placená jako přesčas? Jak se počítá roční fond.
Děkuji
Dobrý den Martine,
nejen že se nám to v pořádku nezdá, ono to ani v pořádku podle ZP není.
Dobrý den Dano,
v tomto případě by se stále mělo jednat o práci přesčas, za kterou je příplatek.
chci se zeptat, když mám odpracovaných 10 dní a během nich mám 2,5 hodiny přesčas a pak onemocním bude se mi přesčas počítat normálně či se započítá jen do odpracovaných hodin z důvodu onemocnění takže na přesčas nemám nárok? Když FPD je 176 a za 10 dní má být 64 odpracovaných hodin a já mám 2,5 hodiny přesčas bude ve výplatnici 64 + 2,5přesčas nebo jen 66,5? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Petře,
ano i takto vám může zaměstnavatel nařídit práci přesčas, ale musí dodržovat zákonné limity a proplatit vám příspěvek za práci přesčas (nebo náhradní volno) + práci za víkend
Děkuji za odpověd
Dobrý den Michale,
sjednání platu s již započtenou plací přesčas je právně v pořádku. Nicméně stejně pro firmu platí limity stanovené ZP.
Dobrý den Barboro,
podle §84 ZP (pracomat.cz/.../...) , je
zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
Jedinou možností jak vám tedy může zaměstnavatel něco takového nařídit, je skutečně nařízený přesčas - pokud není součástí vaší pracovní smlouvy dohoda na kratší době ohlášení směn. Přesčas z provozních důvodů vám nařídit mohou, ale musí respektovat omezení v podobě 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Samozřejmě v případě, že nemáte v rámci pracovní smlouvy sjednánu práci přesčas jinak.
Dobrý den Hano,
podle § 98 ZP se v takovém případě práce přesčas bere jako práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, která je násobkem stanovené týdenní pracovní doby a počtu týdnů vyrovnávacího období, tedy včetně dovolené.
mám dotaz, zda se při zjištóvání počtu hodin pro proplácení přesčasů(nad rámec konta pracovní doby ve vyrovnávacím období) počítají i hodiny čerpání řádné dovolené?
Dobrý den Jane,
bohužel pro vás je to v souladu se zákonem. U zaměstnanců na zkrácený úvazek se doba převyšující sjednanou kratší pracovní dobu, ale nepřesahující stanovenou týdenní pracovní dobu se tak nepovažuje za přesčas. Nenáleží vám za ni příplatek za práci přesčas (mzda samozřejmě ano). Stejně se k problematice vyjadřuje i inspektorát práce - suip.cz/.../prace-prescas-a-kratsi-pracovni-doba
prosím o odpověď.
Pracuji jako lékař senior v nemocnici u zaměstnavatele na 0,6 úvazku, tedy pravidelně 3 dny v týdnu. Nyní dle nařízení jednatele dle §93 ZP této společnosti sloužíme Ústavní pohotovostní službu v nemocnici. Zatímco kolegové, pracující na plný úvazek, mají ÚPS proplácenou jako práci přesčas s příslušnými příplatky, mne se příplatky údajně netýkají. Moje práce přesčas je brána hodinově až do "výše úvazku 1,0" bez jakéhokoliv příplatku (PP a v noci). Je to tak správně? Považuji to za diskriminaci.
Děkuji.
Dobrý den Katie,
dle ZP je možné konat práci přesčas, i nad rozsah 150 nařízených hodin za rok. Ale musíte s tím jako zaměstnanec souhlasit. A vy jste s tím v rámci podpisu pracovní smlouvy souhlasila. Z pohledu ZP je to tedy v pořádku. Nicméně od zaměstanavatele by při podpisu smlouvy bylo férové, aby vás na tento odstavec upozornil.
ve své pracovní smlouvě mám ustanovení o přesčasech následujícího znění:
"Zaměstnanec souhlasí s tím, že zaměstnavatel na něm může požadovat práci přesčas nad rozsah
práce přesčas stanovený v ustanovení § 93 odst. 2 zákoníku práce."
Je to v pořádku?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Katie
Dobrý den Terezo,
zaměstnavatel musí dodržet v tomto případě dvě věci. Jednak délku nepřetržitého odpočinku mezi směnami - alespoň 11 hodin. To se dle vašeho popisu zdá v pořádku. Tou druhou je, že vám může nařídit maximálně 8 hodin přesčasů týdně. Pokud toto zaměstnavatel dodržuje, je z pohledu práva vše v pořádku. U zkoušek do školy se s ním můžete zkusit domluvit, ale žádnou povinnost vyhovět vám nemá.
Mám 12ti hodinové směny, krátký / dlouhý týden. To by bylo v pořádku, ale nadřízený mi dává přesčasy, kdy jdu v týdnu 3 dny denní - den volna a 3 dny noční. Může to takto být? Když přesčas odmítnu z důvodu zkoušek ve škole, tak mi volno stejně nedá, že nejsou lidi. Jak toto prosím řešit?
Děkuji za odpověď
Dobrý den Karle,
záleží jak jsou u vás ve firmě koncipovány pracovní smlouvy. Tj. jestli je u nich u vedoucích pracovníků sjednána mzda včetně potenciální práce přesčas. Každopádně si myslím, že se můžete zkusit dohodnout i na "neoficiálním" příplatku za vedení. Ten nebude označen tímto názvem, ale prostě vám zaměstnavatel každý měsíc vyplatí určitou částku navíc ve formě prémií/variabilní složky mzdy. Případně si říct o zvýšení mzdy, které bude toto kompenzovat.
Pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Vyrovnávací období je dvouměsíční. Z organizačního řádu vyplívá, že z mého postavení, ač nejsem vedoucí pracovník, vyplívá povinnost kontrolovat a řídit lidi ve směně. Náš nadřízený nám odmítá dát příplatek za vedení, protože přijdeme o příplatek za práci přes čas ( tedy v našem vlastním zájmu). Přesčasy děláme poměrně často, ale ne v době, kdy nám podle rozvrhu směn vychází směna ( nezůstáváme v práci déle), ale plánují se do dnů, kdy máme mýt volno, jako směny navíc. Ztráta příplatku za práci přes čas se vztahuje i na tento případ?
Dobrý den Jiří,
nejedná se o to stejné, viz § 93a 1 b):
Další dohodnutá práce přesčas je práce konaná nad rozsah uvedený v § 93 odst. 4.
Tak tedy znovu, je práce přesčas podle §93 totéž, co práce přesčas podle §93a? Pokud ano, znamená to tedy v obou případech, že mi tuto práci zaměstnavatel může i jen nabízet až po dvanácti týdnech od nástupu do zaměstnání? Pokud ano, lze předpokládat, že toto ustanovení, obsažené ve smlouvě sepsané hned při nástupu, je protiprávní a tedy neplatné, i když se zaměstnavatel odvolává na § 93 a ne na §93a? Jinak, s tím, co jste psali v první odpovědi ohledně "dohodnutí se", naprosto souhlasím, ale zaměstnavatel prostě využil mé nezkušenosti a ve smlouvě to prostě už je. Nyní tedy potřebuji zjistit, jak z toho ven, aniž bych musel z práce ve zkušební době dejít.
Dobrý den Jiří,
obecně mi nepřipadá v pořádku, aby vám zaměstnavatel jednostraně upravoval podmínky smlouvy. I v §93 se zmiňuje "Dohoda o další dohodnuté práci přesčas", tedy dobrovolný akt obou stran. V případě, této dohody pak souhlasíte s tím, že budete týdně konat až 8 hodin práce přesčas navíc (vyrovnávací období je 26 týdnů, v případě stanovení kolektivní smlouvou 52). A jako práce přesčas se bere vše, co je nad vaši stanovenou týdenní pracovní dobu.
Mám několik dotazů k práci přesčas.
Zákoník v §93, odst. 3 hovoří o možnosti požadavku práce přesčas pouze na základě dohody. Jedná se o totéž, co řeší §93a? Respektive, jaký je rozdíl mezi prací přesčas, dohodnutou podle§93 a "další prací přesčas" podle § 93a? Pracuji ve zdravotnictví a hned při podpisu pracovní smlouvy (tedy nikoli až po 12 týdnech)do ní zaměstnavatel zapracoval ustanovení o tom, že souhlasím s prací přesčas nad rámec 150 hodin ročně. Je takovéto ujednání platné? A jak ho mohu vypovědět?
A dále, pokud odpracuji přesčas 150 hodin, chápu zákon tak, že i poté mi zaměstnavatel může chtít nařídit další práci přesčas, za kterou mi slíbí náhradní volno. Existuje nějaký časový limit, do kterého mi musí to volno dát nebo mi ho může jen slibovat a vesele mi psát další přesčasy? V jakém případě (po jaké době, po kolika směnách) by takové jednání zaměstnavatele bylo důvodem k odmítnutí přesčasové práce z mojí strany?
Dále, jakožto zaměstnanec, pracující v nepřetržitém pracovním režimu, mám stanovenou pracovní dobu na 37,5 hodiny týdně. Počítá se jako přesčas vše, co je nad tuto dobu nebo se jako přesčas i v mém případě počítá až výkon nad 40 hodin týdně?
Dobrý den Martine,
nejsem právník, ale dodatky či úpravy k pracovní smlouvě bych očekával v písemné formě, kterou podpisem stvrdí obě zúčastněné strany. Toto chování je rozhodně nemorální a o jeho legálnosti bych rovněž silně pochyboval. V případě, že to chcete řešit a domoci se svých peněz za přesčasy, bych zvažoval obrácení se na inspektorát práce - www.suip.cz/
stanovi-li zamestnavatel, ze od 1.9. budou prescasy zamestnancum proplaceny bez ohledu na to, ze maji ve smlouvach tech 150 hodin, a toto ustanoveni posle oficialne emailem, je mozne, ze 15.10., tedy kdyz ma dojit k uhrade vyplat za zari, zamestnavatel oznami, ze ustanoveni neplati a ze zadne odpracovane prescasy proplaceny nebudou? Je mozne se sjednat podminky pro praci prescas, pak praci prescas schvalit a az je prace hotova, tak od podminek ustoupit a tvarit se, ze plati, co je ve smlouve? Je to nelegalni nebo jen nemoralni? Je zde mozne se oprit o nektery paragraf? Dekuji moc!
Dobrý den Michale,
snad jsem se v textu zorientoval správně a odpovídám na všechny otázky. Začnu od záčatku. Doba nemoci se započítává jako omluvená překážka v práci do fondu pracovní doby. Nemoc si tedy nemusíte nadpracovávat. Co se týče náhrady mzdy, tak za první tři dny nedostanete nic. Za zbývající 4 dny náhradu mzdy dostanete, ale bude o něco nižší než vaše běžná mzda. S ohledem na pozdější nástup, 7 dní nemoci a oproti tomu přesčasy, tak mi celková částka 18 000 za měsíc přijde uvěřitelná. K závěru vašeho dotazu: pokud budete mít dovolenou, tak vaše mzda bude typicky nepatrně větší (pro náhradu dovolené se používá základní mzda + přesčasy). V případě nemoci naopak poměrně výrazně nižší.
Dobrý den Petře,
ano příplatky se sčítají.
Mám dotaz k výpočtu přesčasových hodin a jejich odměn. Podle smlouvy mám odpracovat 40 hod. týdně. Když musím jít pracovat v sobotu,mám nárok na příplatek 10% za práci o víkendu.Ale zároveň je to přesčas a mám nárok na příplatek 25%. Sčítají se tyto příplatky? Děkuji za odpověď.
Do práce sem nastoupil 4 září, smlouvu podepsal 3.9. Mzda stanovena ve smlouvě je ve výši 21000, práce je na krátký/dlouhý týden. Fond k odpracování činil 160h-8h (svátek). Na neštěstí mezi 11-17.9 (7 dnů) byl sem na nemocenské. Z toho důvodu taky sem chtěl této dny nějak nahradit takže sem vzal nějaké směny navíc, jen že nejak koncem měsíce můj vedoucí mě řekl, že "když mám nemocenskou tak fond plnit nemusím a této hodiny (směny navíc) budou mi započítány jako přesčas". Teď kdy sem obdržíl pásku tak moje "tarifní mzda" nečinila jako ve smlouvě 21000 jen 18000, zase s fondů 152h mám odpracováno 156, plus 7 dny nemocenské, která v hodinách stanovená není. Zeptal sem se na to vedoucího, který taky řešil moji pásku s účetní a vysvětlil mě to takhle, že "fond počítá se od 1. do 30.9, a že můj nástup byl až 4.9 a ne 3.9. tak je tam 18000 místo 21000".
Tady bych chtěl se zeptat či takové snížení hrubej mzdy bylo správné? Pokud jo tak můžete mě vysvětlit s jakého důvodu je těch 18000 místo 21000? Zkusím pochopit že nemocenská nějak to mohla ovlivnit, ale Či v tom případě pokud opustím jeden pracovní den a ho nenahradim nebo vemu volno taky přijdu zase o 3000 hrubého, s kterého vypočítá se hodinovou mzdu a z ní potom příplatky?
Myslím že to asi všechno. Věřím že jde to pochopit a velký zmatek sem neudělal.
Děkuju moc za odpověď a zdravím, Míchal.
Dobrý den Květo,
bere se v potaz reálný výdělek, tedy základní mzda + osobní ohodnocení.