Dohody jsou obecně jednodušší formy zaměstnávání. Podíváme se jaké jsou výhody a nevýhody dohody o provedení práce, a pro jaké typy práce je vhodná.
Dohoda o provedení práce 2021
Dohoda o provedení práce přináší další z administrativně jednodušších variant zaměstnaneckého poměru, oproti komplexní pracovní smlouvě. Pro zaměstnavatele je snazší pracovníka přijmout, ale poměrně snadno ho může také propustit. Výhoda pro zaměstnance jsou hlavně nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění, ty si rozebereme níže. V praxi se dohoda o provedení práce používá zejména pro krátkodobé práce typu: brigáda, zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance nebo různé formy přivýdělku. Stejně jako u dohody o pracovní činnosti je nutná její písemná forma. Tato povinnost je vychází z §77 Zákoníku práce, kde jsou také přesně vymezeny všechny náležitosti dohody o provedení práce.
Dohoda o provedení práce
Jedná se o nejsnadnější způsob jak někoho zaměstnat. Jejím základním omezením je, že u jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně 300 hodin v jednom kalendářním roce. Výše odměny však není nijak omezena.
Příklad:
Pan Novák bude vykonávat práci na základě dohody o provedení práce v rozsahu 200 hodin v kalendářním roce 2016. Dohodnutá hodinová sazba je 2 000 Kč. Pan Novák si touto dohodou vydělá 400 000 Kč.
Dohoda o provedení práce a odvody
Pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, neplatí se sociální ani zdravotní pojištění.
Pozor na to, že zdravotní pojištění je povinné a musíte ho tedy platit sami (pokud ho za vás neodvádí nikdo jiný)! Jeho výše pro rok 2021 je 2 052 Kč měsíčně a je splatné vždy do osmého dne následujícího měsíce, například za březen do osmého dubna. Pojistné se počítá jako 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je aktuální minimální mzda.
Příklad:
Pan Novák vykonává u firmy A práci na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou 8 000 Kč, u firmy B pak to stejné s měsíční odměnou 7 000 Kč a u firmy C s měsíční odměnou 9 000 Kč. Celková výše měsíčních příjmů je tedy 25 000 Kč. Protože ani u jednoho zaměstnavatele nepřesahuje 10 000 Kč, nemusí odvádět sociální ani zdravotní pojištění.
Pokud měsíční odměna u jednoho zaměstnavatele přesáhne 10 000 Kč, sociální i zdravotní pojištění se odvádí stejně jako u běžného zaměstnaneckého poměru. Platí to i v případě, kdy je s jedním zaměstnavatelem uzavřeno více dohod a celkový příjem z nich přesahuje 10 000 Kč.
Zdanění dohody o provedení práce
Zaměstnavatel strhává zálohu na daň z příjmů ve výši 15%. V případě že má zaměstnanec podepsáno prohlášení poplatníka k dani, sníží se záloha o daňová zvýhodnění.
Po skončení roku poskytne zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec tyto příjmy zohlední při vyplňování daňového přiznání.
Dohoda o provedení práce a dovolená
Pokud pracujete na základě dohody o provedení práce, pak nemáte nárok na dovolenou. Také nemáte nárok na překážky v práci, placené ani neplacené. Další nevýhodou je absence odstupného, při ukončení dohody na něj tedy není
nárok.
Dohoda o provedení práce a nemocenská
Jak bylo zmíněno, pokud je měsíční příjem z dohody o provedení práce vyšší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, dochází k odvodu nemocenského pojištění a na nemocenskou máte nárok. V případě, že by k odvodu nemocenského pojištění nedošlo (příjem z dohody u jednoho zaměstnavatele by byl nižší než 10 000 Kč), tak na nemocenskou nárok není.
Dohoda o provedení práce - cestovní náhrady a stravné
Pokud se na nich se zaměstnavatelem domluvíte a budou součástí podepsané dohody o provedení práce, budete na ně mít nárok. Pokud součástí dohody o provedení práce nebudou, nárok na cestovní náhrady a stravné nemáte.
Zrušení dohody o provedení práce
Ukončení dohody o provedení práce je podle §76 Zákoníku práce možné dohodou smluvních stran ke konkrétnímu dni, na kterém se obě strany domluví. V případě že se jedná o jednostrannou výpověď dohody (nedošlo k dohodě obou stran) o provedení práce, platí 15ti denní výpovědní lhůta, která se počítá ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně.
Dohoda o provedení práce vs dohoda o pracovní činnosti
V zásadě lze říci, že pokud je vaše měsíční odměna nižší než 10 000 Kč, je pro vás vhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. V případě že odpracujete povolených 300 hodin za kalendářní rok, je na další práce u stejného zaměstnavatele možné uzavřít dohodu o pracovní činnosti.
Vzor dohody o provedení práce
Zde si můžete stáhnout: dohoda o provedení práce - formulář (vzor)
Komentáře
Dobrý den Michaelo,
DPP umožňuje pracovat maximálně 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za rok. Tedy v prosinci 2020 můžete až 300 hodin. A od 1.1.2021 do 30.6.2021 můžete až 300 hodin.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Kristýno,
na první pohled se zdá váš výklad správný. Pro stoprocentní jistotu, bych doporučoval konzultovat s právníkem.
Dobrý den,
ve smlouvě je přesně napsané "provést zpracování podkladů školních a vědeckých prací dle specifikace uvedené zaměstnavatelem". Přičemž po celou dobu nebyly vykazované žádné odpracované hodiny, minimálně z mé strany.
Spíše mi jde o to, zda jsem povinna zadanou práci dokončit, i když už nemám žádnou smlouvu. Ano, přijmula jsem tuto zakázku, avšak právně vymahatelná byla má práce do 31.12.2020 a novou smlouvu nemám. Není to spíše problém zaměstnavatele, že si tuto situaci nepohlídal?
Dobrý den Kristýno,
neznám přesnou formulaci dohody mezi vámi a zaměstnavatelem, co v ní bylo sjednáno. Pracovat 300 hodin na vědecké práci, nebo měla být výstupem vědecká práce?
vloni jsem pracovala na DPP, která byla uzavřena na 300 hodin s pracovním úkolem psát vědecké práce. Letos již nemám platnou smlouvu, ale zaměstnavatel po mě vyžaduje dopsat práci, kterou jsem již vloni přijala pod svá bedra. Kdo je v právu - zaměstnavatel nebo já?
Děkuji
Dobrý den Václavo,
v první řadě je nutné definovat co je pracovní úraz. Je to úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů. Podle § 271a zákoníku práce zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti- Důležité je, že základ na nemocenském pojištění dává DPP při výdělku větším než 10 000 Kč. Z vašeho popisu to chápu, že v pracovní neschopnosti nejste, tudíž nárok na kompenzaci za úraz mít nebudete.
Dobrý den Václavo,
na co přesně se ptáte? Chápu to správně, že váš HPP je momentálně uzavřen kvůli Covidu, vy na něj pobíráte náhradu mzdy ve výši 80 % a k tomu jste si našla DPP, ve kterém došlo k pracovnímu úrazu? A vás zajímá zda máte nárok na nemocenskou? Přesahuje výše příjmu z DPP 10 000 Kč?
Dobrý den Danko,
v případě výdělku do 10 000 Kč neplatíte sociální a zdravotní pojištění ani vy, ani zaměstnavatel.
Dobrý den Zdeňko,
ptáte se zda je nějaké omezení v počtu DPP u stejného zaměstnavatele? Předpokládám, každý rok nová DPP? Pokud je tomu tak, tak v tomto ohledu omezení není. DPP je poměrně svobodná forma pracovního poměru, kde je hlavní omezení v počtu odpracovaných hodin za rok. Ani vaše invalidita v tomto ohledu nic nemění.
Dobrý den Kateřino,
u každého zaměstnavatele jsou příjmy posuzovány zvlášť. Tedy pokud si pohlídáte, že máte u všech DPP příjem pod 10 000 Kč, můžete z každé smlouvy platit jen srážkovou daň.
Dobrý den Jane,
upřímně mě moc nenapadá, co by zaměstnavatele k takovému chování vedlo, ale můžete zkusit ověřit u otcovi zdravotní pojišťovny, zda za něj bývalý zaměstnavatelem odvádí pojištění. To stejné u české správy sociálního zabezpečení.
prosím Vás, otec pracoval nějakou dobu na DPP, je už v důchodě, měl práci jako přivýdělek. Nedávno se však nepohodl a skončil, a má strach, že mohlo dojít k zneužití smlouvy. Že někdo dělá tu jeho práci dál a vystupuje pod jeho jménem. Je možné nějak ověřit, že byla smlouva řádně ukončena a nedošlo k jejímu zneužití?
Dobrý den Martino,
jako základ daně se používá součet superhrubé mzdy z HPP a odměny z DPP, proto je DPP započtena i do výplatní pásky s HPP. Odstupné bude počítáno pouze z příjmu HPP.
Dobrý den Martino,
správně by to mělo být ještě před výkonem práce (a je to tak rozhodně lepší pro obě strany), v praxi občas dochází k podpisu o něco později. Osobně bych chtěl mít smlouvu a její podmínky podepsané ještě předtím, než začnu práci vykonávat.
Děkuji za odpověď, Martina.
Pracuji na hl. úvazek a při tom na dohodu (DPP) pro jinou firmu.../quote]
Dobrý den Michale,
neznám přesnou podobu DPP, které jste podepsal. Takže je těžké radit. Nicméně pokud nejste na hraně s limit hodin u DPP, asi můžete podepsat i novou DPP na pár hodin a dostat zaplaceno za už odpracovanou zakázku.
Pracuji na hl. úvazek a při tom na dohodu (DPP) pro jinou firmu. V této DPP je psano, že vyplácení peněz firma provádí vždy až po ukončení celé zakázky. Svou práci jsem odvedl v březnu. DPP byla ukončena v červnu. Teď se mi firma ozvala, že zakázka byla ukončena, a tedy mi vyplatí penize, ale musím znovu podepsat novou DPP, aby mi peníze za březen vyplatili. Opravdu musím podepsat novou dohodu abych dostal peníze za odvedenou práci z doby kdy dohoda byla platná? Díky
Dobrý den Markéto,
prohlubování kvalifikace patří k povinnostem zaměstnance při výkonu práce (viz § 230 - pracomat.cz/.../... ), tedy i těch zaměstnaných ve formě dohod. Čas strávený prohlubování kvalifikace se však počítá jako výkon práce a náleží za něj tudíž mzda / plat.
jsem zaměstnaná na DPP s úvazkem 2 hod týdně 10 měsíců v roce. Týká se mě povinné vzdělávání a v jakém rozsahu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Michaelo,
zákoník práce souběh pracovních smluv, DPP či DPČ u jednoho zaměstnavatele výslovně nezakazuje. Každá ze smluv však musí být na výkon jiné pracovní činnosti - aby nedocházelo k porušení ZP v oblasti pracovní doby, práce přesčas nebo doby odpočinku. DPP u dalšího (a potencionálně i u současného zaměstnavatele) uzavřít můžete.
Pracuji na HPP na poloviční úvazek. Souběžně mám dohodu o pracovní činnosti (12h/týdně)- u jednoho zaměstnavatele. Mohu ještě souběžně s tímto uzavřít u jiného zaměstnavatele dohodu o provedení práce?
Děkuji za odpověď
Dobrý den Halyno,
za standardních podmínek (tj. den začátku pracovního poměru není dva roky v budoucnosti) se evidence ukončuje k začátku pracovního poměru.Ještě bych chtěl připomenout, že máte povinnost oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději v poslední pracovní den před nástupem do zaměstnání, a do 8 kalendářních dnů musíte doložit vznik pracovněprávního vztahu - tj. ukázat pracovní smlouvu.
mam dotaz,u dohody o provedeni prace,
kdy se ukončuje evidence na uřadu prace
od data podpisu dohody nebo od data začatku pracovního poměru?
moc dekuji
s ozdravem
Halyna Matolych
Dobrý den Štefane,
pokud si v těchto věcech nejste vůbec jistý, opravdu doporučuji využít služeb účetního. I když je tento případ poměrně snadný, do budoucna se vám může hodit. Každopádně pro všechny popisované případy se jedná o stejné. Musíte s jednotlivými lidmi podepsat DPP. Z pohledu odvodu sociálního a zdravotního pojištění je to u vás jednoduché, do výdělku 10 000 Kč za měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel. Platí se daň z příjmů a u ní záleží zda zaměstnanec podepsal "prohlášení k dani". Pokud nepodepsal, je to jednoduché.Dohoda se zdaňuje 15% daní. Zaměstnavatel rovnou srazí z příjmu daň, a tím je pro poplatníka hotovo. Při podepsáném prohlášení se odvádí daň zálohová.
Chci se zeptat jsem OSVČ a chci mít brigádníky na DPP.S výdělkem do 10000kc.
Jeden z nich je OSVČ.druhy je na uradu Práce a třetí je zaměstnanec.
Co proto musím udelat ? A jak je to se soc.a zdrav. Pojištěnim .daněmi
Co platím já jako zaměstnavatel.a co si platí oni sami ....? Dekuji
Dobrý den Petro,
prohlubování kvalifikace patří k povinnostem zaměstnance při výkonu práce (viz § 230 - pracomat.cz/.../... ), tedy i těch zaměstnaneých ve formě dohod. Čas strávený prohlubování kvalifikace se počítá jako výkon práce a náleží za něj mzda / plat.
prosím, týká se mne povinné vzdělávání, pokud jsem zaměstnána na DPP jako sociální pracovník? Děkuji
Dobrý den Ivano,
pokud jste reálně žádný příjem neměla, tak uvedete (dle pravdy), že jste bez příjmu.
Dobrý den Aleno,
zápočtový list nemá zákonem pevně dannou formu, ale jeho součástí musí být následující informace:
- typ pracovního poměru, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,
- druh konaných prací,
- dosaženou kvalifikaci,
- odpracovanou dobu
- zda jsou ze mzdy jsou prováděny srážky a v čí prospěch
Hrubé porušení pracovních povinností se vyplňuje většinou pouze v případě, že byl zaměstnanec tzv. vyhozen na hodinu, za hrubé porušení předpisů.
Dobrý den Martino,
odpověď na svůj předchozí dotaz najdete o pár komentářů níže.
No a doplňuji, že ve smlouvě nic o porušení povinnosti není. Takže opravdu nevím. Tak se ještě jednou ptám, co si myslíte, jestli dostanu obvyklou výplatu nebo ne? Děkuji
Dobrý den Martino,
to záleží na tom jak jsou v dohodě stanoveny případné postihy za nesplnění povinností.
Dobrý den Aneto,
ano zdravotní pojištění je povinné a musíte si ho platit, ať už máte nějaký příjem či nikoliv. Takže při dpp do 10 000 Kč a nepodepsaném daňovém přiznání, si skutečně platíte každý měsíc zdravotní a jednou za rok daň z příjmů.
Dobrý den Deniso,
i pro dohody (DPP a DPČ) platí minimální mzda, tedy 79,80 Kč za hodinu. Maximální délka směny může být 12 hodin, s tím že po ní může být ještě 4 hodiny práce přesčas. Samozřejmě v zákonných limitech.
Dobrý den Lucie,
pokud budete mít zajištěnu péči o dítě (babička, příbuzní atd..), tak to možné je.
pracuji brigádně na DPP. Ve smlouvě je uvedena hodinová mzda 60 Kč. Je to možné? Myslela jsem si, že minimální hodinová mzda 79,80 Kč platí i pro brigádníky. A ještě jeden dotaz. Může být směna dlouhá 14 hodin nepřetržitě?
Děkuji za odpověď
je možné, abych pracovala jako sociální pracovnice v terénní pečovatelské službě na DPP než dítě dovrší 3 let a bude moci nastoupit do MŠ (což bude v roce 2020)? Děkuji
Dobrý den Jane,
bere se to po jednotlivých měsících. Takže v měsíci s 12 000 se pojištění odvádí, v tom se 7 000 ne.
Dobrý den Ludmilo,
prohlášení můžete mít současně podepsáno jen za jednoho zaměstnavatele. Takže když nastoupíte k jednomu zaměstnaveteli v průběhu měsíce, budete za ten měsíc mít podepsané prohlášení u původního zaměstnavatele a u toho nového až od následujícího měsíce.
pracuji na DPP, ale možná budu měnit zaměstnavatele, s ním bych uzavřela smlouvu na DPČ. Proto mě zajímá, jak je to s podepisováním prohlášení poplatníka kvůli slevě na dani. Lze to u jiného zaměstnavatele podepsat až začátkem nového měsíce, nebo se smí i v průběhu - tím myslím v závislosti na již podepsaném prohlášení?
Jako příklad uvedu: Je únor a pracuji na DPPu 1. zaestnavatele. Když bych s 1. zaměstnavatelem ukončila spolupráci do konce února, u 2. zaměstnavatele smím od začátku března podepsat prohlášení poplatníka. Co když ale spolupráci s 1.zaměstnavatelem ukončit až v polovině března a poté nastoupím ke druhému zamestnavateli? Smím i v průběhu toho stejného měsíce podepsat ,,růžový papír'' u 2. zaměstnavatele, nebo musím počkat na konec března a prohlášení smím podepsat až začátkem dubna?
Dobrý den Michale,
ze zákona není žádný důvod pro to, aby zaměstnavatel trval na současném DPP k HPP. Nesolidní zaměstnavatel na vás může teoreticky vyvíjet nátlak, ale to se snad nestane. Pokud ano, tak bych doporučoval poohlížet se po jiném zaměstnaveteli.
Dobrý den Jaroslave,
tyto benefity se DPP bohužel netýkají, pouze "klasického" zaměstnaneckého poměru.
Dobrý den,
záleží na jakou částku bude dohoda vykonávana. Nejlépe když to proberete přímo s účetní. Obecně by to kromě potvrzení o invaliditě i mohlo teoreticky být potvrzení na úroky z úvěru na bydlení, penzijní připojištění a doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky odborové organizaci, nebo třeba úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Záleží zda se vás některý z těchto dokumentů týká a kdo za vás bude podávat daňové přiznání.
Dobrý den Jano,
měsíční sleva na dani při invalidním důchodu třetího stupně je pro rok 2018 rovných 420 Kč.
Dobrý den Radko,
pokud jste měla smlouvu na DPP, tak u dalšího zaměstanvatele můžete zase odpracovat až 300 hodin. Pokud by to bylo u stejného zaměstanvatele, musela by být forma smlouvy jiná. Třeba DPČ.
Chtěla bych se zeptat ohledně brigády.
Mám jednu stálou brigádu, ale v ní mám už odpracováno 300hodin za rok, ale teď se mi naskytla nová další brigáda. Otázka tedy zní: mohu do konce roku chodit na další jinou brigádu i když mám odpracováno 300 hodin?
Dobrý den Karlo,
podle § 51 ZP je výpovědní lhůta nejméně dva měsíce a musí být stejná pro pracovníky na "dohodu" i na HPP. Pokud je druhá část podmínky dodržena, tak je vaše výpovědní lhůta v délce 90 dní v pořádku.
Děkuji
Dobrý den Nikolo,
SP povinné není, ale ZP si platit musíte.
děkuji za odpověĎ
Dobrý den Alexandro,
pro stoprocentní odpověď by to chtělo kontaktovat právníka, ale domnívám se, že v případném sporu o platnost výpovědi, by SMS jako forma předání výpovědi nemusela být uznána. Pokud nebyla definována právě v DPP.
Dobrý den Kláro,
bohužel nejsem expert na daňové přiznání, takže bude lepší ověřit si to na jiném zdroji. Nechci vám poradit informaci, kterou si sám nejsem jistý.
prosím, chci se zeptat. Při smlouvě na DPP a výdělku vyšším než 10 000,- je možnost vrácení i zálohové daně nebo jen srážkové daně, pokud jsem studentka a nemám podepsané růžové prohlášení?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
při evidenci na ÚP si lze přivydělat až 6100 Kč měsíčně, a to pouze na DPČ nebo na HPP. DPP není povolená.
Dobrý den Aleno,
Zdravotně pojištěný je poživatel jakéhokoliv důchodu z českého důchodového systému, takže i člověk pobírající II. stupeň invalidního důchodu. Jinak platí obecné podmínky pro DPP, tedy pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, tak se odvody neplatí.
Dobrý den Darino,
důchodce na dohodu zaměstnat lze. Limit na hodinovou sazbu není, ale dává smysl dodržovat rozumnou cenu práce. Asi těžko budete před případnou kontrolou obhajovat cenu hodinové práce uklízečky 10 000 Kč. Naproti tomu, jestli cena bude 100, 200 nebo 300 Kč za hodinu úklidu rozhodně nikdo řešit nebude. Při dodržení odlišné náplně práce lze mít u jednoho člověka HPP i některou z dohod u jedné společnosti. Co se týče zdanění, tak na něj bohužel nejsem žádný expert a proto nemohu radit.
Je možné zaměstnat důchodce na dohodu o provedení práce? Bylo by dodrženo 300 h a limit 10000 Kč. Může tento pracovník uplatňovat slevu na dani 2070 Kč? Pokud ano, pak vlastně daň platit nebude, jak se postupuje? A je nějaký limit pro hodinovou sazbu? Může pracovat například 30 hodin měs. (do 300 h za rok) a mít například 250 Kč na hodinu, nebo je tam limit?
Dotaz druhý - může u stejné společnosti jeden zaměstnanec pracovat na hlavní poměr a mít i dohodu o provedení práce třeba na jinou činnost?
Děkuji za ochotu.
chápu to správně, že vám byla v průběhu roku třikrát vyplacena mzda ve výši 4 500 Kč? V takovém případě již skutečně do daňového přiznání uvádět nemusíte.
z DPP při takovém výdělku pojištění platit nebudete a při případné nemoci bude nemocenská vypočítaná jen z vašeho příjmu na hlavní pracovní poměr.
chci se zeptat mám hlavní pracovní poměr a u stejné organizace i dohodu o pracovní činnosti. Dohodou si vydělám méňe než 10 tisíc. Je potřeba platit si zdravotní pojištění? Když ho za mě odvádí zaměstnavatel z hlavního poměru? A nemocenská se počítá taky pouze z hlavního poměru?
Děkuji moc za odpověd
přiznám se, že nerozumím dotazu. Můžete ho zkusit formulovat nějak jinak?
nemám v této oblasti mnoho praktických zkušeností, ale mohu vám poradit to co vím. Pro porušení pracovní kázně (kam spadá i neomluvená absence) nelze mzdu bez souhlasu zaměstnance snižovat. Podle mého máte šanci žádat po něm náhradu za ušlý zisk, ale toto rozhodně doporučuji probrat s právníkem.
mám uzavřenou DPP se zaměstnancem.
Dne 8. 1. jsme se ústně domluvili, že dohoda skončí ke konci ledna a rozplánovali si pracovní směny. 17. 1. mi poslal SMS, že 19., 20. a 22. do práce nepříjde, jelikož má finančně zajímavější práci. Na můj dotaz, jestli mohu počítat s dalšími naplánovanými směnami mi neodpověděl obratem, napsal po čtyřech dnech, že nenastoupí ani na ty směny a už nepříjde. A že se staví následující den pro výplatu za odpracované dny. Odpověděla jsem mu, že standartní termín je 10. následujícího měsíce, i když jsem mu dříve vycházela vstříc. Prosím o radu, jestli mám možnost zohlednit jeho chování v jeho výplatě. Děkuji
za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek, platí zdravotní pojištění stát. U osob, které čerpají rodičovský příspěvek a mají příjmy z pracovní činnosti je plátcem pojistného jak stát, tak i tyto osoby. Tzn, pokud bude částka nad 10 000 Kč, pojistné platit budete. Co se týče evidence 300 hodin, tak jejich evidence je na straně zaměstnavatele. Nemohu vám samozřejmě radit, že tento limit není nutné dodržet, nicméně pokud si po dohodě se zaměstnvatelem vykážete méně než 300 hodin, tak vám to stěží někdo dokáže.
ráda bych Váš požádala o radu ohledně přivýdělku na rodičovské.
Mám možnost si k rodičovské dovolené přivydělat 10.000 - 15.000,- Kč měsíčně administrativou. Zaměstnavatel mi nabídl DPP. Vím, že po překročení hranice 10.000,- bych měla odvádět SZP. Je tomu ale skutečně tak i když za mě na rodičovské odvádí stát? Prohlášení poplatníka bych podepsala.
DPP je také omezena 300 hodinami ročně...co když tuto hranici překročím? Nebo je to něco, co je neprůkazné a nikdo mi nedokáže kolik hodin jsem odpracovala?
Respektive - nabídka je 10-15.000,-. Časová náročnost cca 50 hodin měsíčně. Do roku 2019 jsem na rodičovské.
Jak to udělat, aby to bylo správně, ale pro obě strany (zaměstnanec i zaměstnavatel) výhodné.
Děkuji
Veronika
ve smlouvě jste souhlasila s prodloužením výpovědní lhůty nad zákoníkem práce doporučených 15 dní. Takže kromě dodržení výpovědní lhůty nebo dohody o jejím ukončení zbývá jen nedodržení smlouvy. Tzn. že prostě nepřijdete do práce, ale pak riskujete postihy ze strany zaměstnavatele (např. žaloba za ušlý zisk). Písemný vzor výpovědi je velmi jednoduchý. Stačí údaje o vás, vašem zaměstnavateli (adresa) a datum ke kterému chcete ukončit DPP.
Existuje nějaký vzor výpovědi DPP s výpovědní lhůtou? Děkuji velice za odpověď!
podle toho co máte uvedeno ve smlouvě tak ano. Nejsnadnější se mi, ale jeví dohoda o ukončení se zaměstnavatel. Můžete se tak domluvit i na rychlejším ukončení DPP.
a) splněním úkolu
b) dohodou zaměstnance se zaměstnvatelem
c) odstoupením
d) okamžitým zrušením pracovněprávního vztahu založeného dohodou
Předem děkuji za odpověď
a) ano
b) u invalidního důchodu si můžete přivydělat libovolně vysokou částku, jen mějte na paměti, že je nutné vykonávat práci v souladu se zdravotním omezením. Tedy pokud má někdo invalidní důchod "na záda", těžko bude moci pracovat jako nosič těžkých břemen.
a) Může být smlouva na DPP uzavřena i na dobu dvou let? Přičemž tedy nesmí být překročena za každý kalendářní rok hranice 300 hodin?
b) Pokud člověk pobírá invalidní důchod a je zaměstnán na DPP jak je to s placením sociálního a zdravotního? Nesmí zde překročit 50% min. mzdy jako člověk vedený na ÚP?
Děkuji za odpověď.
budete muset platit sociální a zdravotní pojištění a také zálohu na daň z příjmů. Prakticky to znamená, že při DPP potřebujete po překročení 10 000 Kč zrhuba 12 000 hrubého, aby z nich bylo 10 000 čistého. Samozřejmě to ovlivňují i další věci, jako počet dětí, to zda jste student atd ...
jedná se o kalendářní rok, viz § 75 ZP (www.pracomat.cz/.../88-zakonik-prace-cast-iii.html).
Mám smlouvu na DPP od 1.2.2017 na neurčito, znamená to tedy, že nesmím za kalendářní rok přesáhnout 300 hodin. Počítá se to tedy do konce prosince nebo 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích do konce ledna?
Děkuji za odpověď.
obecně platí pravidlo, že při výkonu práce na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti zaměstnanci na rozdíl od klasického pracovního poměru právo na náhradu cestovních výdajů nevzniká. Nicméně tím, že v ní máte pevně specifikované místo práce se zdá, že by jste na ně mohla mít nárok. Přesnou odpověď bohužel v redakci neznáme, zkuste právníka z oblasti pracovního práva.