Dohody jsou obecně jednodušší formy zaměstnávání. Podíváme se jaké jsou  výhody a nevýhody dohody o provedení práce, a pro jaké typy práce je vhodná.

 
 

Dohoda o provedení práce 2022

Dohoda o provedení práce přináší další z administrativně jednodušších variant zaměstnaneckého poměru, oproti komplexní pracovní smlouvě. Pro zaměstnavatele je snazší pracovníka přijmout, ale poměrně snadno ho může také propustit. Výhoda pro zaměstnance jsou hlavně nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění, ty si rozebereme níže. V praxi se dohoda o provedení práce používá zejména pro krátkodobé práce typu: brigáda, zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance nebo různé formy přivýdělku. Stejně jako u dohody o pracovní činnosti je nutná její písemná forma. Tato povinnost je vychází z §77 Zákoníku práce, kde jsou také přesně vymezeny všechny náležitosti dohody o provedení práce.

Dohoda o provedení práce

Jedná se o nejsnadnější způsob jak někoho zaměstnat. Jejím základním omezením je, že u jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně 300 hodin v jednom kalendářním roce. Výše odměny však není nijak omezena.

Příklad:

Pan Novák bude vykonávat práci na základě dohody o provedení práce v rozsahu 200 hodin v kalendářním roce 2016. Dohodnutá hodinová sazba je 2 000 Kč. Pan Novák si touto dohodou vydělá 400 000 Kč.

Dohoda o provedení práce a odvody

Pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, neplatí se sociální ani zdravotní pojištění.

Pozor na to, že zdravotní pojištění je povinné a musíte ho tedy platit sami (pokud ho za vás neodvádí nikdo jiný)! Jeho (pro OBZP - osobu bez zdanitelných příjmů) výše pro rok 2022 je 2 187 Kč měsíčně a je splatné vždy do osmého dne následujícího měsíce, například za březen do osmého dubna. Pojistné se počítá jako 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je aktuální minimální mzda.

Příklad:

Pan Novák vykonává u firmy A práci na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou 8 000 Kč, u firmy B pak to stejné s měsíční odměnou 7 000 Kč a u firmy C s měsíční odměnou 9 000 Kč. Celková výše měsíčních příjmů je tedy 25 000 Kč. Protože ani u jednoho zaměstnavatele nepřesahuje 10 000 Kč, nemusí odvádět sociální ani zdravotní pojištění.

Pokud měsíční odměna u jednoho zaměstnavatele přesáhne 10 000 Kč, sociální i zdravotní pojištění se odvádí stejně jako u běžného zaměstnaneckého poměru. Platí to i v případě, kdy je s jedním zaměstnavatelem uzavřeno více dohod a celkový příjem z nich přesahuje 10 000 Kč.

Zdanění dohody o provedení práce

Zaměstnavatel strhává zálohu na daň z příjmů ve výši 15%. V případě že má zaměstnanec podepsáno prohlášení poplatníka k dani, sníží se záloha o daňová zvýhodnění.

Po skončení roku poskytne zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec tyto příjmy zohlední při vyplňování daňového přiznání.

Dohoda o provedení práce a dovolená

Pokud pracujete na základě dohody o provedení práce, pak nemáte nárok na dovolenou. Také nemáte nárok na překážky v práci, placené ani neplacené. Další nevýhodou je absence odstupného, při ukončení dohody na něj tedy není
nárok.

Dohoda o provedení práce a nemocenská

Jak bylo zmíněno, pokud je měsíční příjem z dohody o provedení práce vyšší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, dochází k odvodu nemocenského pojištění a na nemocenskou máte nárok. V případě, že by k odvodu nemocenského pojištění nedošlo (příjem z dohody u jednoho zaměstnavatele by byl nižší než 10 000 Kč), tak na nemocenskou nárok není.

Dohoda o provedení práce - cestovní náhrady a stravné

Pokud se na nich se zaměstnavatelem domluvíte a budou součástí podepsané dohody o provedení práce, budete na ně mít nárok. Pokud součástí dohody o provedení práce nebudou, nárok na cestovní náhrady a stravné nemáte.

Zrušení dohody o provedení práce

Ukončení dohody o provedení práce je podle §76 Zákoníku práce možné dohodou smluvních stran ke konkrétnímu dni, na kterém se obě strany domluví. V případě že se jedná o jednostrannou výpověď dohody (nedošlo k dohodě obou stran) o provedení práce, platí 15ti denní výpovědní lhůta, která se počítá ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně.

Dohoda o provedení práce vs dohoda o pracovní činnosti

V zásadě lze říci, že pokud je vaše měsíční odměna nižší než 10 000 Kč, je pro vás vhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. V případě že odpracujete povolených 300 hodin za kalendářní rok, je na další práce u stejného zaměstnavatele možné uzavřít dohodu o pracovní činnosti.

Vzor dohody o provedení práce

Zde si můžete stáhnout: dohoda o provedení práce - formulář (vzor)

Attachments:
Download this file (Dohoda o provedeni prace vzor.docx)Dohoda o provedeni prace vzor.docx[ ]10 kB
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #149 Pracomat.cz 2022-11-13 10:32
Cituji Kateřina:
Dobrý den. V únoru a březnu jsme pracovala u firmy na DPP. Jsem na rodičovské dovolené. Dohoda mi končí na konci roku 2022....


Dobrý den Kateřino,

můžete mít více DPP současně, v tom vás zákon jinak nelimituje. Pokud jde o prohlášení k dani a povinnost danit, tak u DPP je to při příjmu větším než 10 000 Kč. Nejsnadnější možností je situaci probrat s účetní budoucího zaměstnavatele.
Citovat
0 #148 Kateřina 2022-11-12 18:01
Dobrý den. V únoru a březnu jsme pracovala u firmy na DPP. Jsem na rodičovské dovolené. Dohoda mi končí na konci roku 2022. Podepsala jsem prohlášení k dani. Od dubna není práce, proto chci nyní (listopad) nastoupit na DPP k jinému zaměstnavateli. Prosím, jaké povinnosti z toho pro mě vyplývají? Musím ukončit DPP u prvního zaměstnavatele? Nebo to neřešit a počkat, až na konci roku skončí? A mohu i u nového zaměstnavatele opět podepsat prohlášení k dani? A pokud si takto privydelavám, musím podávat daňové přiznání?
Moc děkuji za odpověď
Kateřina
Citovat
0 #147 Pracomat.cz 2022-10-17 15:55
Cituji Kateřina:
Dobrý den,
mám dotaz ohledně práce na DPP a kvalifikace. Může ...


Dobrý den Kateřino,

co máte přesně na mysli tím, že nemá dokončeno patřičné vzdělání? Principiálně nemá vliv forma pracovního poměru (DPP/HPP atd..), ale to zda daná osoba může vykonávat danou pozici. Požadavek na vzdělání je vyžadovaný interně v rámci firmy či se jedná o požadavek vycházející z legislativy?
Citovat
0 #146 Kateřina 2022-10-17 15:04
Dobrý den,
mám dotaz ohledně práce na DPP a kvalifikace. Může pro firmu pracovat na DPP student, který nemá dokončené patřičné vzdělání? Jedná se o vedení kurzů plavání pro děti. Děkuji za odpověď.
Citovat
+2 #145 Pracomat.cz 2022-08-12 10:51
Cituji Tereza:
Dobry den, mam smlouvu o DPP na brigade. Za mesic cervenec jsem se s vydelkem mela vejit do 10 000 Kc. Posledni den v cervnu jsem vsak vzala jeste par hodin prace na zaskok...


Dobrý den Terezo,

k ničemu vás nechci návadět, nicméně teoretická možnost domluvit se zaměstnavatelem že vám pár hodin "přesune na srpen" a vy se tak za červenec vejdete do limitu tu je. Musíte to však stihnout do té doby než zaměstnavatel zpracuje mzdy. Striktně vzato to však není legální :-) Z toho co píšete vám však výplata už dorazila a obávám se že s tím mnoho nenaděláte. Berte to jako poučení do budoucna, že je potřeba si to hlídat.
Citovat
+1 #144 Tereza 2022-08-11 23:11
Dobry den, mam smlouvu o DPP na brigade. Za mesic cervenec jsem se s vydelkem mela vejit do 10 000 Kc. Posledni den v cervnu jsem vsak vzala jeste par hodin prace na zaskok. Vyplata za cerven mi vsak naprisla. Tyto hodiny mi byly nejspise pripsany az k cervencove vyplate, aniz bych o tom vedela a kvuli tomu se prekrocila hranice 10000 o 80 Kc. Vyplata mi tedy byla nejspise zdanena, podle mych vypoctu prichozi vyplaty. Chci se zeptat, zda je nejaka moznost to resit. Jsem studentka, takze mam slevu. Nemel by to zamestnavatel komunikovat se zamestnancem, upozornit ho nebo se domluvit? Predem jsem si totiz pocitala hodiny za cervenec,abych se vesla do 10 000Kc, ale ted me vyplata nemile prekvapila. Smlouvu mam vsak podepsanou behem cervence se zacatkem data od 1.7., ale nebyla jsem nijak upozornena, ze mi cerven neproplati zvlast a ze to treba budou muset pricist k jinemu mesici. Dekuji za odpoved.
Citovat
0 #143 Pracomat.cz 2022-06-03 18:28
Cituji Slávek:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zdali mám při smlouvě DPP nárok na příplatek za práci ve svátek a případně v jaké výši?
Děkuji za odpověď.


Dobrý den Slávku,

při DPP bohužel nárok na příplatek není.
Citovat
+1 #142 Slávek 2022-06-03 14:28
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zdali mám při smlouvě DPP nárok na příplatek za práci ve svátek a případně v jaké výši?
Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #141 Pracomat.cz 2022-02-17 20:44
Cituji Ladislav:
Dobrý den,můžu mět jako starobní důchodce více smluv (2) na DPP u různých ...


Dobrý den Ladislave,

ano můžete. Limit pro odvody je pro každého zaměstnavatele zvlášť.
Citovat
+2 #140 Ladislav 2022-02-17 20:27
Dobrý den,můžu mět jako starobní důchodce více smluv (2) na DPP u různých zaměstnavatelů a u každého si vydělat 10 000 měsíčně aniž bych odváděl daně?

Děkuji za odpověď.
Citovat
+2 #139 Pracomat.cz 2022-02-03 08:37
Cituji Libor:
Dobrý den, jsem v předčasném důchodu, kdy je omezení u výdělku...


Dobrý den Libore,

pokud je mi známo, tak se DPP (tedy zaměstnanecký poměr) nepočítá do limitu 93.387,- Kč , který je pro rok 2022 u přivýdělku u předčasného důchodu.
Citovat
+2 #138 Libor 2022-02-01 00:37
Dobrý den, jsem v předčasném důchodu, kdy je omezení u výdělku. Neboli mohu mít takový výdělek, který nezakládá odvod na sociálním pojištění. Jsem soukromý zemědělec a mám příjem jako OSVČ po odpočtu nákladů do 93.387,- Kč /v roce 2022/, což nezakládá povinnost odvodu sociál. pojištění. V zimním období bych si chtěl ještě přivydělat. Mohu při této činnosti OSVČ uzavřít DPP se dvěma zaměstnavateli s příjmem do 10.000,- Kč měsíčně, kdy se neodvádí sociál. pojištění?
Citovat
+2 #137 Pracomat.cz 2021-05-12 07:29
Cituji Bohumila:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat : ...


Dobrý den Bohumilo,

smlouva o výkonu funkce není klasickou pracovní smlouvou. V praxi je častý souběh těchto dvou smluv. Tzn., že jednatel má ještě standardní zaměstnanecký poměr. Nevím o jaký případ se jedná ve vašem dotazu, ale jde o poměrně komplexní problematiku ke které jsou popsány desítky stran. Zkuste zahledat ve vyhledávači například frázi "Zdaňování jednatelů, společníků a členů statutárních orgánů společnosti s ručením omezeným a členů orgánů ostatních právnických osob". Dostanete se tak lépe do obrazu.
Citovat
+2 #136 Bohumila 2021-05-12 06:40
Dobrý den, chtěla bych se zeptat :
jaká práva a povinnosti vyplývají ze Smlouvy o výkonu funkce jednatele. Je tato smlouva pracovní smlouvou? Jak postupovat u odvodů (sociální, zdravotní), má zaměstnanec právo na dovolenou? V čem se liší tato smlouva od klasické pracovní smlouvy? Děkuji Bohumila
Citovat
+2 #135 Pracomat.cz 2021-03-21 09:11
Cituji Jaromír:
Dobrý den. Mám u jednoho ...


Dobrý den Jaromíre,

zaměstnavatel vám může nařídit dovolenou na dny, kdy pro něj konáte práci v běžném pracovním poměru. DPP se dovolená netýká. Nevím jak máte nastaveny pracovní smlouvy, ale zkusím to ilustrovat na jednoduchém případu. Pondělí až pátek pracujete pro zaměstnavatele na HPP. V sobotu pak na DPP. Zaměstnavatel vám může nařídit dovolenou na období pondělí až pátku, ale už ne na sobotu.
Citovat
+3 #134 Jaromír 2021-03-21 08:42
Dobrý den. Mám u jednoho zaměstnavatele uzavřenu pracovní smlouvu a zároveň DPP. Může mi zaměstnavatel nařídit čerpání řádné dovolené v době kdy jsem povinen na základě DPP pro něho vykonávat práci? Za odpověď předem děkuji.
Citovat
+3 #133 Pracomat.cz 2021-02-22 16:01
Cituji Michaela Bernadyova:
Dobrý den, mám uzavřeno DPP od 8.12.2020 do 30.6.2021...


Dobrý den Michaelo,

DPP umožňuje pracovat maximálně 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za rok. Tedy v prosinci 2020 můžete až 300 hodin. A od 1.1.2021 do 30.6.2021 můžete až 300 hodin. 
Citovat
+2 #132 Michaela Bernadyova 2021-02-22 09:56
Dobrý den, mám uzavřeno DPP od 8.12.2020 do 30.6.2021. Kolik maximálně hodin mohu na tuto smlouvu odpracovat? Jelikož smlouva zasahuje do dvou kalendářních let, může to být 600 hodin?

Děkuji za odpověď.
Citovat
+2 #131 Pracomat.cz 2021-02-03 17:14
Cituji Kristýna:


Dobrý den,

ve smlouvě je přesně napsané "provést zpracování podkladů školních a vědeckých prací dle specifikace uvedené ...


Dobrý den Kristýno,

na první pohled se zdá váš výklad správný. Pro stoprocentní jistotu, bych doporučoval konzultovat s právníkem.
Citovat
+2 #130 Kristýna 2021-02-03 17:10
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Kristýna:
Dobrý den,

vloni jsem pracovala na DPP, která byla uzavřena ...


Dobrý den Kristýno,

neznám přesnou formulaci dohody mezi vámi a zaměstnavatelem, co v ní bylo sjednáno. Pracovat 300 hodin na vědecké práci, nebo měla být výstupem vědecká práce?


Dobrý den,

ve smlouvě je přesně napsané "provést zpracování podkladů školních a vědeckých prací dle specifikace uvedené zaměstnavatelem". Přičemž po celou dobu nebyly vykazované žádné odpracované hodiny, minimálně z mé strany.

Spíše mi jde o to, zda jsem povinna zadanou práci dokončit, i když už nemám žádnou smlouvu. Ano, přijmula jsem tuto zakázku, avšak právně vymahatelná byla má práce do 31.12.2020 a novou smlouvu nemám. Není to spíše problém zaměstnavatele, že si tuto situaci nepohlídal?
Citovat
+2 #129 Pracomat.cz 2021-02-03 17:04
Cituji Kristýna:
Dobrý den,

vloni jsem pracovala na DPP, která byla uzavřena ...


Dobrý den Kristýno,

neznám přesnou formulaci dohody mezi vámi a zaměstnavatelem, co v ní bylo sjednáno. Pracovat 300 hodin na vědecké práci, nebo měla být výstupem vědecká práce?
Citovat
+2 #128 Kristýna 2021-02-03 10:16
Dobrý den,

vloni jsem pracovala na DPP, která byla uzavřena na 300 hodin s pracovním úkolem psát vědecké práce. Letos již nemám platnou smlouvu, ale zaměstnavatel po mě vyžaduje dopsat práci, kterou jsem již vloni přijala pod svá bedra. Kdo je v právu - zaměstnavatel nebo já?

Děkuji
Citovat
+2 #127 Pracomat.cz 2021-01-29 16:16
Cituji Petrova Vaclava:
Dobry den,potrebovala bych ...


Dobrý den Václavo,

v první řadě je nutné definovat co je pracovní úraz. Je to úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů. Podle § 271a zákoníku práce zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti- Důležité je, že základ na nemocenském pojištění dává DPP při výdělku větším než 10 000 Kč. Z vašeho popisu to chápu, že v pracovní neschopnosti nejste, tudíž nárok na kompenzaci za úraz mít nebudete.
Citovat
+2 #126 Petrova Vaclava 2021-01-29 15:09
Dobry den,potrebovala bych vedet jak je to s placenim pracovniho urazu kdyz pracuji na Dpp.Rozrizla jsem si prst ale nemarodim muj Hpp je zavreny .Mam narok na odskodneni,za ten pracovni uraz.Dekuji Petrova
Citovat
+2 #125 Pracomat.cz 2021-01-28 10:07
Cituji Petrova Vaclava:
Dobry den,chtela bych se zeptat jak to je s pracovnim ...


Dobrý den Václavo,

na co přesně se ptáte? Chápu to správně, že váš HPP je momentálně uzavřen kvůli Covidu, vy na něj pobíráte náhradu mzdy ve výši 80 % a k tomu jste si našla DPP, ve kterém došlo k pracovnímu úrazu? A vás zajímá zda máte nárok na nemocenskou? Přesahuje výše příjmu z DPP 10 000 Kč?
Citovat
+2 #124 Petrova Vaclava 2021-01-27 20:35
Dobry den,chtela bych se zeptat jak to je s pracovnim urazem kdyz mam DPP.Mam HPP ale jsme zavreny kvuli covidu.Pobiram od statu 80 % .Dekuji Petrova
Citovat
+3 #123 Pracomat.cz 2021-01-06 19:27
Cituji Danka:
Dobrý den, pokud jsem student po škole. Chci jít na brigádu na DPP...


Dobrý den Danko,

v případě výdělku do 10 000 Kč neplatíte sociální a zdravotní pojištění ani vy, ani zaměstnavatel.
Citovat
+2 #122 Danka 2021-01-06 18:55
Dobrý den, pokud jsem student po škole. Chci jít na brigádu na DPP. Podle toho co píšete, se nemusím hlásit na ÚP pokud si budu platit pojištění 2 tisíce něco kč. Pokud by však byla mzda méně než 10tis. znamená to, že ani já, ani zaměstnavatel neplatíme pojišťění?
Citovat
+2 #121 Pracomat.cz 2020-12-28 13:01
Cituji Zdeňka Nováková:
Dobrý den, chtěla bych se ...


Dobrý den Zdeňko,

ptáte se zda je nějaké omezení v počtu DPP u stejného zaměstnavatele? Předpokládám, každý rok nová DPP? Pokud je tomu tak, tak v tomto ohledu omezení není. DPP je poměrně svobodná forma pracovního poměru, kde je hlavní omezení v počtu odpracovaných hodin za rok. Ani vaše invalidita v tomto ohledu nic nemění.
Citovat
+3 #120 Zdeňka Nováková 2020-12-28 12:23
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik let po sobě mohu pracovat na DPP, jsem ID 2 stupně. Dekuji za odpověď.
Citovat
+2 #119 Pracomat.cz 2020-11-13 21:32
Cituji Kateřina S.:
Dobrý den, v současné době pracuji na HPP u jednoho zaměstnavatele (zde uplatňuji "růžové prohlášení ...


Dobrý den Kateřino,

u každého zaměstnavatele jsou příjmy posuzovány zvlášť. Tedy pokud si pohlídáte, že máte u všech DPP příjem pod 10 000 Kč, můžete z každé smlouvy platit jen srážkovou daň.
Citovat
+2 #118 Kateřina S. 2020-11-13 05:53
Dobrý den, v současné době pracuji na HPP u jednoho zaměstnavatele (zde uplatňuji "růžové prohlášení se základní slevou na poplatníka" a platby soc+zdrav) a dále mám 3 DPP u třech různých firem. Zajímalo by mě kvůli výši výdělku, resp odvodum soc+zdrav, zda je limit 10.000 Kč/měs v rámci DPP pro jednoho zaměstnavatele (tedy v mém případě 3x10.000 u každého samostatně) nebo zda pak v daňovém vyrovnání, které jsem povinná při souběhu zamestnavatelu provést, bude posuzována hranice 10.000 v součtu za všechny DPP v daném mesici. Vzhledem k tomu, že se jedná o privydelek, který pro mě není nutný, nechci na takové spolupráci tratit v rámci následného vyrovnání. Jinak jsou všichni 3 zaměstnavatelé ochotni ohlídat max 10.000/mes, z čehož se pouze odvede 15% srážková dan. Pochopitelně ale jsem nechci ani jednomu že zaměstnavatelů oznamovat, že mám další nasmlouvane činnosti, proto se obracím s dotazem sem. Děkuji a hezký den
Citovat
+2 #117 Pracomat.cz 2020-10-16 09:18
Cituji Jan:
Dobrý den,
prosím Vás, otec pracoval nějakou dobu na DPP, je už v důchodě, měl práci jako přivýdělek...


Dobrý den Jane,

upřímně mě moc nenapadá, co by zaměstnavatele k takovému chování vedlo, ale můžete zkusit ověřit u otcovi zdravotní pojišťovny, zda za něj bývalý zaměstnavatelem odvádí pojištění. To stejné u české správy sociálního zabezpečení.
Citovat
+2 #116 Jan 2020-10-16 09:10
Dobrý den,
prosím Vás, otec pracoval nějakou dobu na DPP, je už v důchodě, měl práci jako přivýdělek. Nedávno se však nepohodl a skončil, a má strach, že mohlo dojít k zneužití smlouvy. Že někdo dělá tu jeho práci dál a vystupuje pod jeho jménem. Je možné nějak ověřit, že byla smlouva řádně ukončena a nedošlo k jejímu zneužití?
Citovat
+2 #115 Pracomat.cz 2020-09-16 17:34
Cituji Martina:
Dobrý den, mám u zaměstnavatele HPP a zároveň DPP na jiný druh práce..


Dobrý den Martino,

jako základ daně se používá součet superhrubé mzdy z HPP a odměny z DPP, proto je DPP započtena i do výplatní pásky s HPP. Odstupné bude počítáno pouze z příjmu HPP.
Citovat
+2 #114 Martina 2020-09-16 14:34
Dobrý den, mám u zaměstnavatele HPP a zároveň DPP na jiný druh práce. Mám 2 výplatní pásky každý měsíc. Do pásky z HPP mi pak do položky zdanitelný příjem přičtou i výplatu z DPP. Budu v práci končit, dostanu odstupné a chci se zeptat, jestli se bude počítat výše odstupného z hrubé mzdy jen z HPP, nebo celkově ze zdanitelných příjmu, tzn., i s odměnou z DPP. Děkuji
Citovat
+2 #113 Pracomat.cz 2020-09-12 15:08
Cituji Martina:
Dobrý den, půjdu na jeden den na brigádu ...


Dobrý den Martino,

správně by to mělo být ještě před výkonem práce (a je to tak rozhodně lepší pro obě strany), v praxi občas dochází k podpisu o něco později. Osobně bych chtěl mít smlouvu a její podmínky podepsané ještě předtím, než začnu práci vykonávat.
Citovat
+1 #112 Martina 2020-09-12 14:46
Dobrý den, půjdu na jeden den na brigádu a budu podepisovat dohodou o provedení práce, kdy ji mám podepsat? Před směnou a nebo po směně?
Děkuji za odpověď, Martina.
Citovat
+1 #111 Pracomat.cz 2020-07-25 21:55
[quote name="Michal"]Dobrý den,
Pracuji na hl. úvazek a při tom na dohodu (DPP) pro jinou firmu.../quote]

Dobrý den Michale,

neznám přesnou podobu DPP, které jste podepsal. Takže je těžké radit. Nicméně pokud nejste na hraně s limit hodin u DPP, asi můžete podepsat i novou DPP na pár hodin a dostat zaplaceno za už odpracovanou zakázku. 
Citovat
+1 #110 Michal 2020-07-24 15:57
Dobrý den,
Pracuji na hl. úvazek a při tom na dohodu (DPP) pro jinou firmu. V této DPP je psano, že vyplácení peněz firma provádí vždy až po ukončení celé zakázky. Svou práci jsem odvedl v březnu. DPP byla ukončena v červnu. Teď se mi firma ozvala, že zakázka byla ukončena, a tedy mi vyplatí penize, ale musím znovu podepsat novou DPP, aby mi peníze za březen vyplatili. Opravdu musím podepsat novou dohodu abych dostal peníze za odvedenou práci z doby kdy dohoda byla platná? Díky
Citovat
+2 #109 Pracomat.cz 2020-06-05 15:42
Cituji Markéta:
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na DPP s úvazkem 2 hod týdně 10 měsíců v roce. Týká se mě povinné vzdělávání a v jakém rozsahu? Děkuji za odpověď.


Dobrý den Markéto,

prohlubování kvalifikace patří k povinnostem zaměstnance při výkonu práce (viz § 230 - pracomat.cz/.../... ), tedy i těch zaměstnaných ve formě dohod. Čas strávený prohlubování kvalifikace se však počítá jako výkon práce a náleží za něj tudíž mzda / plat. 
Citovat
+1 #108 Markéta 2020-06-05 15:28
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na DPP s úvazkem 2 hod týdně 10 měsíců v roce. Týká se mě povinné vzdělávání a v jakém rozsahu? Děkuji za odpověď.
Citovat
+2 #107 Pracomat.cz 2020-05-26 21:44
Cituji Michaela:
Dobrý den.
Pracuji na HPP na poloviční úvazek. Souběžně ...


Dobrý den Michaelo,

zákoník práce souběh pracovních smluv, DPP či DPČ u jednoho zaměstnavatele výslovně nezakazuje. Každá ze smluv však musí být na výkon jiné pracovní činnosti - aby nedocházelo k porušení ZP v oblasti pracovní doby, práce přesčas nebo doby odpočinku. DPP u dalšího (a potencionálně i u současného zaměstnavatele) uzavřít můžete.
Citovat
+1 #106 Michaela 2020-05-26 19:48
Dobrý den.
Pracuji na HPP na poloviční úvazek. Souběžně mám dohodu o pracovní činnosti (12h/týdně)- u jednoho zaměstnavatele. Mohu ještě souběžně s tímto uzavřít u jiného zaměstnavatele dohodu o provedení práce?
Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #105 Pracomat.cz 2020-05-06 08:27
Cituji Halyna Matolych:
Dobrý den,
mam dotaz,u dohody o provedeni prace,
....


Dobrý den Halyno,

za standardních podmínek (tj. den začátku pracovního poměru není dva roky v budoucnosti) se evidence ukončuje k začátku pracovního poměru.Ještě bych chtěl připomenout, že máte povinnost oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději v poslední pracovní den před nástupem do zaměstnání, a do 8 kalendářních dnů musíte doložit vznik pracovněprávního vztahu - tj. ukázat pracovní smlouvu.
Citovat
+1 #104 Halyna Matolych 2020-05-05 17:43
Dobrý den,
mam dotaz,u dohody o provedeni prace,
kdy se ukončuje evidence na uřadu prace
od data podpisu dohody nebo od data začatku pracovního poměru?

moc dekuji

s ozdravem
Halyna Matolych
Citovat
+2 #103 Pracomat.cz 2020-03-13 15:41
Cituji Štefan:
Dobrý den
Chci se zeptat jsem OSVČ a chci mít brigádníky na DPP.S ....


Dobrý den Štefane,

pokud si v těchto věcech nejste vůbec jistý, opravdu doporučuji využít služeb účetního. I když je tento případ poměrně snadný, do budoucna se vám může hodit. Každopádně pro všechny popisované případy se jedná o stejné. Musíte s jednotlivými lidmi podepsat DPP. Z pohledu odvodu sociálního a zdravotního pojištění je to u vás jednoduché, do výdělku 10 000 Kč za měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel. Platí se daň z příjmů a u ní záleží zda zaměstnanec podepsal  "prohlášení k dani". Pokud nepodepsal, je to jednoduché.Dohoda se zdaňuje 15% daní. Zaměstnavatel rovnou srazí z příjmu daň, a tím je pro poplatníka hotovo. Při podepsáném prohlášení se odvádí daň zálohová.
Citovat
+1 #102 Štefan 2020-03-13 14:07
Dobrý den
Chci se zeptat jsem OSVČ a chci mít brigádníky na DPP.S výdělkem do 10000kc.
Jeden z nich je OSVČ.druhy je na uradu Práce a třetí je zaměstnanec.
Co proto musím udelat ? A jak je to se soc.a zdrav. Pojištěnim .daněmi
Co platím já jako zaměstnavatel.a co si platí oni sami ....? Dekuji
Citovat
+1 #101 Pracomat.cz 2020-02-12 09:52
Cituji Petra Nováková:
Dobrý den,

prosím, týká se mne povinné vzdělávání, pokud jsem zaměstnána na DPP jako sociální pracovník? Děkuji


Dobrý den Petro,

prohlubování kvalifikace patří k povinnostem zaměstnance při výkonu práce (viz § 230 - pracomat.cz/.../... ), tedy i těch zaměstnaneých ve formě dohod. Čas strávený prohlubování kvalifikace se počítá jako výkon práce a náleží za něj mzda / plat. 
Citovat
+1 #100 Petra Nováková 2020-02-12 08:47
Dobrý den,

prosím, týká se mne povinné vzdělávání, pokud jsem zaměstnána na DPP jako sociální pracovník? Děkuji
Citovat
+1 #99 Pracomat.cz 2020-01-15 14:37
Cituji Ivana Adamiecova:
Dobrý den.chtela bych se zeptat...


Dobrý den Ivano,

pokud jste reálně žádný příjem neměla, tak uvedete (dle pravdy), že jste bez příjmu.
Citovat
+1 #98 Ivana Adamiecova 2020-01-15 14:23
Dobrý den.chtela bych se zeptat,mám dpp podepsanou od října,ovšem nechodila jsem do prace,jelikož nebyla.prijem jsme tedy neměla.ted ovšem při určení výživnéhosoud požádal o plat.jak postupovat,když jsem žádný nemela.dekuji
Citovat
+1 #97 Pracomat.cz 2019-07-01 08:50
Cituji Alena K.:
Dobrý den, roznášela jsem letáky pro nejmenovaný velkoobchod a ..


Dobrý den Aleno,

zápočtový list nemá zákonem pevně dannou formu, ale jeho součástí musí být následující informace:

- typ pracovního poměru, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,
- druh konaných prací,
- dosaženou kvalifikaci,
- odpracovanou dobu
- zda jsou ze mzdy jsou prováděny srážky a v čí prospěch

Hrubé porušení pracovních povinností se vyplňuje většinou pouze v případě, že byl zaměstnanec tzv. vyhozen na hodinu, za hrubé porušení předpisů.
Citovat
+1 #96 Alena K. 2019-06-30 16:42
Dobrý den, roznášela jsem letáky pro nejmenovaný velkoobchod a porušila jsem povinnosti(něco jsem neroznesla). Dostala jsem výpověď. Chci se zeptat jestli v Zápočtovém listu bude uvedeno porušení povinností.
Citovat
+1 #95 Pracomat.cz 2019-06-29 20:27
Cituji Martina:
Dobrý den, psala jsem tento dotaz : Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků, ...


Dobrý den Martino,

odpověď na svůj předchozí dotaz najdete o pár komentářů níže.
Citovat
+1 #94 Martina 2019-06-29 14:10
Dobrý den, psala jsem tento dotaz : Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků, ale neplnila jsem povinnosti (jen jeden úsek malou část, 1 měsíc). Dostala jsem výpověď, kde se píše že dostanu zaplaceno za měsíc červen a smlouva končí 1.7.2019. Tak se chci zeptat, jestli dostanu plnou výši výplaty nebo nějak pozměněnou? Děkuji


No a doplňuji, že ve smlouvě nic o porušení povinnosti není. Takže opravdu nevím. Tak se ještě jednou ptám, co si myslíte, jestli dostanu obvyklou výplatu nebo ne? Děkuji
Citovat
+1 #93 Pracomat.cz 2019-06-28 11:03
Cituji Martina:
Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků....


Dobrý den Martino,

to záleží na tom jak jsou v dohodě stanoveny případné postihy za nesplnění povinností.
Citovat
+1 #92 Martina 2019-06-28 10:23
Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků, ale neplnila jsem povinnosti (jen jeden úsek malou část, 1 měsíc). Dostala jsem výpověď, kde se píše že dostanu zaplaceno za měsíc červen a smlouva končí 1.7.2019. Tak se chci zeptat, jestli dostanu plnou výši výplaty nebo nějak pozměněnou? Děkuji
Citovat
+1 #91 Pracomat.cz 2019-06-07 11:43
Cituji Aneta:
Dobrý den, chci se zeptat u dpp do 10000 se neplatí zdravotní a sociální ...


Dobrý den Aneto,

ano zdravotní pojištění je povinné a musíte si ho platit, ať už máte nějaký příjem či nikoliv. Takže při dpp do 10 000 Kč a nepodepsaném daňovém přiznání, si skutečně platíte každý měsíc zdravotní a jednou za rok daň z příjmů.
Citovat
+1 #90 Aneta 2019-06-07 11:06
Dobrý den, chci se zeptat u dpp do 10000 se neplatí zdravotní a sociální ale stejně bych si musela zaplatit zdrav jako obzp+dane kdyz bych nemela podepsane danove priznani ?a to je všechno na placení?Děkuji
Citovat
+2 #89 Pracomat.cz 2019-05-31 10:01
Cituji Denisa:
Dobrý den,
pracuji brigádně ....


Dobrý den Deniso,

i pro dohody (DPP a DPČ) platí minimální mzda, tedy 79,80 Kč za hodinu. Maximální délka směny může být 12 hodin, s tím že po ní může být ještě 4 hodiny práce přesčas. Samozřejmě v zákonných limitech.
Citovat
+1 #88 Pracomat.cz 2019-05-31 09:32
Cituji Lucie V:
Dobrý den,
je možné, abych pracovala jako ....


Dobrý den Lucie,

pokud budete mít zajištěnu péči o dítě (babička, příbuzní atd..), tak to možné je.
Citovat
+2 #87 Denisa 2019-05-30 13:39
Dobrý den,
pracuji brigádně na DPP. Ve smlouvě je uvedena hodinová mzda 60 Kč. Je to možné? Myslela jsem si, že minimální hodinová mzda 79,80 Kč platí i pro brigádníky. A ještě jeden dotaz. Může být směna dlouhá 14 hodin nepřetržitě?
Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #86 Lucie V 2019-05-30 08:29
Dobrý den,
je možné, abych pracovala jako sociální pracovnice v terénní pečovatelské službě na DPP než dítě dovrší 3 let a bude moci nastoupit do MŠ (což bude v roce 2020)? Děkuji
Citovat
+1 #85 Pracomat.cz 2019-03-04 15:18
Cituji Jan Vlach:
Dobrý den, prosím, pokud pracují na DPP, vydělám si jeden měsíc ...


Dobrý den Jane,

bere se to po jednotlivých měsících. Takže v měsíci s 12 000 se pojištění odvádí, v tom se 7 000 ne.
Citovat
+1 #84 Jan Vlach 2019-03-04 14:41
Dobrý den, prosím, pokud pracují na DPP, vydělám si jeden měsíc 7000; další měsíc 12000… strhává se mi v tomto měsíci zdrav. a soc.? Nebo to lze zprůměrovat třeba za celý rok? Výdělek do 120 tis.ročně?
Citovat
+1 #83 Pracomat.cz 2019-03-04 11:12
Cituji Ludmila:
Dobrý den,
pracuji na DPP, ale možná budu měnit zaměstnavatele, s ním bych uzavřela smlouvu na DPČ...


Dobrý den Ludmilo,

prohlášení můžete mít současně podepsáno jen za jednoho zaměstnavatele. Takže když nastoupíte k jednomu zaměstnaveteli v průběhu měsíce, budete za ten měsíc mít podepsané prohlášení u původního zaměstnavatele a u toho nového až od následujícího měsíce.
Citovat
+1 #82 Ludmila 2019-02-27 13:04
Dobrý den,
pracuji na DPP, ale možná budu měnit zaměstnavatele, s ním bych uzavřela smlouvu na DPČ. Proto mě zajímá, jak je to s podepisováním prohlášení poplatníka kvůli slevě na dani. Lze to u jiného zaměstnavatele podepsat až začátkem nového měsíce, nebo se smí i v průběhu - tím myslím v závislosti na již podepsaném prohlášení?
Jako příklad uvedu: Je únor a pracuji na DPPu 1. zaestnavatele. Když bych s 1. zaměstnavatelem ukončila spolupráci do konce února, u 2. zaměstnavatele smím od začátku března podepsat prohlášení poplatníka. Co když ale spolupráci s 1.zaměstnavatelem ukončit až v polovině března a poté nastoupím ke druhému zamestnavateli? Smím i v průběhu toho stejného měsíce podepsat ,,růžový papír'' u 2. zaměstnavatele, nebo musím počkat na konec března a prohlášení smím podepsat až začátkem dubna?
Citovat
+1 #81 Pracomat.cz 2019-01-25 09:50
Cituji Michal Palme:
Dobrý den, mám již několik let HPP i DPP u téhož zaměstnavatele...


Dobrý den Michale,

ze zákona není žádný důvod pro to, aby zaměstnavatel trval na současném DPP k HPP. Nesolidní zaměstnavatel na vás může teoreticky vyvíjet nátlak, ale to se snad nestane. Pokud ano, tak bych doporučoval poohlížet se po jiném zaměstnaveteli.
Citovat
0 #80 Michal Palme 2019-01-24 20:59
Dobrý den, mám již několik let HPP i DPP u téhož zaměstnavatele. Rád však nyní DPP ukončil, protože poslední dobou zaskakuji na DPP pokaždé, když někdo ze zaměstnanců,jejichž pracovní náplň je jiná než náplň mého HPP, onemocní nebo čerpá dovolenou - což se dozvím prakticky pokaždé až na poslední chvíli, ze dne na den. Rád bych se zeptal, zda zaměstnavatel může po zaměstnanci vyžadovat mít kromě HPP i DPP a zda mu může dát výpověď, když zaměstnanec DPP vypoví s tím, že chce být dále zaměstnán pouze na HPP. Předem děkuji za info a zdravím.
Citovat
0 #79 Pracomat.cz 2019-01-21 15:09
Cituji Jaroslav:
Dobrý den, mám smlouvu o DPP, jak je to v den, když půjdu na odběr dárce krve, dále jaké mám (výhody) možnosti čerpání pracovního volna, jak je toto zákonně upraveno?


Dobrý den Jaroslave,

tyto benefity se DPP bohužel netýkají, pouze "klasického" zaměstnaneckého poměru.
Citovat
0 #78 Jaroslav 2019-01-20 21:23
Dobrý den, mám smlouvu o DPP, jak je to v den, když půjdu na odběr dárce krve, dále jaké mám (výhody) možnosti čerpání pracovního volna, jak je toto zákonně upraveno?
Citovat
0 #77 Pracomat.cz 2018-11-30 13:52
Cituji Jana H:
Ještě poprosím,jaké doklady bych měla předložit účetní ...


Dobrý den,

záleží na jakou částku bude dohoda vykonávana. Nejlépe když to proberete přímo s účetní. Obecně by to kromě potvrzení o invaliditě i mohlo teoreticky být potvrzení na úroky z úvěru na bydlení, penzijní připojištění a doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky odborové organizaci, nebo třeba úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Záleží zda se vás některý z těchto dokumentů týká a kdo za vás bude podávat daňové přiznání.
Citovat
0 #76 Jana H 2018-11-30 11:34
Ještě poprosím,jaké doklady bych měla předložit účetní v případě 3.st,invalidity.Jde o práci na dohodu.Stačí potvrzení o pobíraní důchodu?Děkuji Jana
Citovat
0 #75 Pracomat.cz 2018-11-29 19:16
Cituji Jana H:
Dobrý den.Pobírám invalidní důchod,třetí stupeň,jaká bude daň při práci na dohodu?Děkuji za odpověď.Jana


Dobrý den Jano,

měsíční sleva na dani při invalidním důchodu třetího stupně je pro rok 2018 rovných 420 Kč.
Citovat
0 #74 Jana H 2018-11-29 09:10
Dobrý den.Pobírám invalidní důchod,třetí stupeň,jaká bude daň při práci na dohodu?Děkuji za odpověď.Jana
Citovat
0 #73 Pracomat.cz 2018-10-05 16:57
Cituji Radka Hertlová:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat ohledně brigády....


Dobrý den Radko,

pokud jste měla smlouvu na DPP, tak u dalšího zaměstanvatele můžete zase odpracovat až 300 hodin. Pokud by to bylo u stejného zaměstanvatele, musela by být forma smlouvy jiná. Třeba DPČ.
Citovat
0 #72 Radka Hertlová 2018-10-04 17:36
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat ohledně brigády.
Mám jednu stálou brigádu, ale v ní mám už odpracováno 300hodin za rok, ale teď se mi naskytla nová další brigáda. Otázka tedy zní: mohu do konce roku chodit na další jinou brigádu i když mám odpracováno 300 hodin?
Citovat
0 #71 Pracomat.cz 2018-09-18 08:50
Cituji Karla Václavková:
Dobrý den, je možné, aby v DPP byla výpovědní lhůta prodloužena na 90 dní od doručení. Nebo je takováto smlouva napadnutelná.
Děkuji


Dobrý den Karlo,

podle § 51 ZP je výpovědní lhůta nejméně dva měsíce a musí být stejná pro pracovníky na "dohodu" i na HPP. Pokud je druhá část podmínky dodržena, tak je vaše výpovědní lhůta v délce 90 dní v pořádku.
Citovat
0 #70 Karla Václavková 2018-09-17 10:50
Dobrý den, je možné, aby v DPP byla výpovědní lhůta prodloužena na 90 dní od doručení. Nebo je takováto smlouva napadnutelná.
Děkuji
Citovat
0 #69 Pracomat.cz 2018-08-06 09:16
Cituji Nikola:
Dobrý den, byla jsem u firmy zaměstnaná na DPP od 11.7 do 25.7, účetní mě ...


Dobrý den Nikolo,

SP povinné není, ale ZP si platit musíte.
Citovat
0 #68 Nikola 2018-08-05 11:59
Dobrý den, byla jsem u firmy zaměstnaná na DPP od 11.7 do 25.7, účetní mě přihlásila na SP a ZP, ale při výpočtu mzdy se zjistilo, že jsem si vydělala méně, jak 10 000,- ... Už mě i odhlásla ze ZP a SP.. Takže si tedka musím sama za sebe uplatnit ZP a SP?
děkuji za odpověĎ
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2018-07-26 16:16
Cituji Alexandra:
Dobrý den. Může mi dát zaměstnavatel výpověď formou SMS ?Pracovala jsem na DPP. Děkuji za odpověď


Dobrý den Alexandro,

pro stoprocentní odpověď by to chtělo kontaktovat právníka, ale domnívám se, že v případném sporu o platnost výpovědi, by SMS jako forma předání výpovědi nemusela být uznána. Pokud nebyla definována právě v DPP.
Citovat
0 #66 Alexandra 2018-07-25 14:25
Dobrý den. Může mi dát zaměstnavatel výpověď formou SMS ?Pracovala jsem na DPP. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #65 Pracomat.cz 2018-07-19 16:16
Cituji Klára:
Dobrý den,
prosím, chci se zeptat. Při smlouvě na DPP a výdělku vyšším než 10 000,- je možnost vrácení ...


Dobrý den Kláro,

bohužel nejsem expert na daňové přiznání, takže bude lepší ověřit si to na jiném zdroji. Nechci vám poradit informaci, kterou si sám nejsem jistý.
Citovat
0 #64 Klára 2018-07-18 16:27
Dobrý den,
prosím, chci se zeptat. Při smlouvě na DPP a výdělku vyšším než 10 000,- je možnost vrácení i zálohové daně nebo jen srážkové daně, pokud jsem studentka a nemám podepsané růžové prohlášení?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2018-06-26 16:24
Cituji Tedy:
Dobrý den jsem na pracovním úřadě můžu dělat na DPP Tedy


Dobrý den,

při evidenci na ÚP si lze přivydělat až 6100 Kč měsíčně, a to pouze na DPČ nebo na HPP. DPP není povolená.
Citovat
0 #62 Tedy 2018-06-26 14:36
Dobrý den jsem na pracovním úřadě můžu dělat na DPP Tedy
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2018-05-29 15:56
Cituji Alena:
Dobrý den, pokud bude zaměstnán invalidní důchodce na dohodu ...


Dobrý den Aleno,

Zdravotně pojištěný je poživatel jakéhokoliv důchodu z českého důchodového systému, takže i člověk pobírající II. stupeň invalidního důchodu. Jinak platí obecné podmínky pro DPP, tedy pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, tak se odvody neplatí.
Citovat
-1 #60 Alena 2018-05-28 07:16
Dobrý den, pokud bude zaměstnán invalidní důchodce na dohodu o provedeni prace. Z invalid. 2 stupně musi si platit zdravotní pojištěni? Jak je to ze sociálním a jake daksi povinnosti mu vznikají, co se tyka odvodu a dani? Alena
Citovat
-1 #59 Pracomat.cz 2018-04-10 13:54
Cituji Darina:
Dobrý den.
Je možné zaměstnat důchodce na dohodu o provedení práce? Bylo by dodrženo 300 h a limit 10000 Kč....


Dobrý den Darino,

důchodce na dohodu zaměstnat lze. Limit na hodinovou sazbu není, ale dává smysl dodržovat rozumnou cenu práce. Asi těžko budete před případnou kontrolou obhajovat cenu hodinové práce uklízečky 10 000 Kč. Naproti tomu, jestli cena bude 100, 200 nebo 300 Kč za hodinu úklidu rozhodně nikdo řešit nebude. Při dodržení odlišné náplně práce lze mít u jednoho člověka HPP i některou z dohod u jedné společnosti. Co se týče zdanění, tak na něj bohužel nejsem žádný expert a proto nemohu radit.
Citovat
0 #58 Darina 2018-04-10 11:35
Dobrý den.
Je možné zaměstnat důchodce na dohodu o provedení práce? Bylo by dodrženo 300 h a limit 10000 Kč. Může tento pracovník uplatňovat slevu na dani 2070 Kč? Pokud ano, pak vlastně daň platit nebude, jak se postupuje? A je nějaký limit pro hodinovou sazbu? Může pracovat například 30 hodin měs. (do 300 h za rok) a mít například 250 Kč na hodinu, nebo je tam limit?
Dotaz druhý - může u stejné společnosti jeden zaměstnanec pracovat na hlavní poměr a mít i dohodu o provedení práce třeba na jinou činnost?
Děkuji za ochotu.
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2018-02-07 16:40
Dobrý den,

chápu to správně, že vám byla v průběhu roku třikrát vyplacena mzda ve výši 4 500 Kč? V takovém případě již skutečně do daňového přiznání uvádět nemusíte.
Citovat
0 #56 Iťa 2018-02-06 18:53
Dobrý den, od 1.1. do 31.12.2017 jsem měla DPP. Za to období jsem si vydělala 17 00Kč(z toho 2550 Kč činila daň. Vyplaceno to bylo na třikrát asi po 4 500Kř.Mám trvalý PP u jiného zaměstnavatele, kde by jsem měla podepsat přiznání daně. Jestli jsem to pochopila , DPP nemusím uvádět do daňového přiznání? Moc děkuji za odpověď.
Citovat
0 #55 Pracomat.cz 2018-02-04 16:57
Dobrý den Andreo,

z DPP při takovém výdělku pojištění platit nebudete a při případné nemoci bude nemocenská vypočítaná jen z vašeho příjmu na hlavní pracovní poměr.
Citovat
+1 #54 Andrea 2018-02-03 19:25
Dobrý den,
chci se zeptat mám hlavní pracovní poměr a u stejné organizace i dohodu o pracovní činnosti. Dohodou si vydělám méňe než 10 tisíc. Je potřeba platit si zdravotní pojištění? Když ho za mě odvádí zaměstnavatel z hlavního poměru? A nemocenská se počítá taky pouze z hlavního poměru?
Děkuji moc za odpověd
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2018-02-01 15:16
Dobrý den Pavle,

přiznám se, že nerozumím dotazu. Můžete ho zkusit formulovat nějak jinak?
Citovat
0 #52 Pavel 2018-01-31 17:05
Dobrý den. Potřeboval bych vědět, od kdy platí znění Dohody o provedení práce 2018.Děkuji Pavel
Citovat
0 #51 Pracomat.cz 2018-01-24 15:18
Dobrý den Markéto,

nemám v této oblasti mnoho praktických zkušeností, ale mohu vám poradit to co vím. Pro porušení pracovní kázně (kam spadá i neomluvená absence) nelze mzdu bez souhlasu zaměstnance snižovat. Podle mého máte šanci žádat po něm náhradu za ušlý zisk, ale toto rozhodně doporučuji probrat s právníkem.
Citovat
0 #50 Markéta 2018-01-24 14:11
Hezký den,

mám uzavřenou DPP se zaměstnancem.
Dne 8. 1. jsme se ústně domluvili, že dohoda skončí ke konci ledna a rozplánovali si pracovní směny. 17. 1. mi poslal SMS, že 19., 20. a 22. do práce nepříjde, jelikož má finančně zajímavější práci. Na můj dotaz, jestli mohu počítat s dalšími naplánovanými směnami mi neodpověděl obratem, napsal po čtyřech dnech, že nenastoupí ani na ty směny a už nepříjde. A že se staví následující den pro výplatu za odpracované dny. Odpověděla jsem mu, že standartní termín je 10. následujícího měsíce, i když jsem mu dříve vycházela vstříc. Prosím o radu, jestli mám možnost zohlednit jeho chování v jeho výplatě. Děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]