Dohody jsou obecně jednodušší formy zaměstnávání. Podíváme se jaké jsou  výhody a nevýhody dohody o provedení práce, a pro jaké typy práce je vhodná.

Dohoda o provedení práce 2020

Dohoda o provedení práce přináší další z administrativně jednodušších variant zaměstnaneckého poměru, oproti komplexní pracovní smlouvě. Pro zaměstnavatele je snazší pracovníka přijmout, ale poměrně snadno ho může také propustit. Výhoda pro zaměstnance jsou hlavně nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění, ty si rozebereme níže. V praxi se dohoda o provedení práce používá zejména pro krátkodobé práce typu: brigáda, zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance nebo různé formy přivýdělku. Stejně jako u dohody o pracovní činnosti je nutná její písemná forma. Tato povinnost je vychází z §77 Zákoníku práce, kde jsou také přesně vymezeny všechny náležitosti dohody o provedení práce.

Dohoda o provedení práce

Jedná se o nejsnadnější způsob jak někoho zaměstnat. Jejím základním omezením je, že u jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně 300 hodin v jednom kalendářním roce. Výše odměny však není nijak omezena.

Příklad:

Pan Novák bude vykonávat práci na základě dohody o provedení práce v rozsahu 200 hodin v kalendářním roce 2016. Dohodnutá hodinová sazba je 2 000 Kč. Pan Novák si touto dohodou vydělá 400 000 Kč.

Dohoda o provedení práce a odvody

Pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, neplatí se sociální ani zdravotní pojištění.

Pozor na to, že zdravotní pojištění je povinné a musíte ho tedy platit sami (pokud ho za vás neodvádí nikdo jiný)! Jeho výše pro rok 2020 je 1 971 Kč měsíčně a je splatné vždy do osmého dne následujícího měsíce, například za březen do osmého dubna. Pojistné se počítá jako 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je aktuální minimální mzda.

Příklad:

Pan Novák vykonává u firmy A práci na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou 8 000 Kč, u firmy B pak to stejné s měsíční odměnou 7 000 Kč a u firmy C s měsíční odměnou 9 000 Kč. Celková výše měsíčních příjmů je tedy 25 000 Kč. Protože ani u jednoho zaměstnavatele nepřesahuje 10 000 Kč, nemusí odvádět sociální ani zdravotní pojištění.

Pokud měsíční odměna u jednoho zaměstnavatele přesáhne 10 000 Kč, sociální i zdravotní pojištění se odvádí stejně jako u běžného zaměstnaneckého poměru. Platí to i v případě, kdy je s jedním zaměstnavatelem uzavřeno více dohod a celkový příjem z nich přesahuje 10 000 Kč.

Zdanění dohody o provedení práce

Zaměstnavatel strhává zálohu na daň z příjmů ve výši 15%. V případě že má zaměstnanec podepsáno prohlášení poplatníka k dani, sníží se záloha o daňová zvýhodnění.

Po skončení roku poskytne zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec tyto příjmy zohlední při vyplňování daňového přiznání.

Dohoda o provedení práce a dovolená

Pokud pracujete na základě dohody o provedení práce, pak nemáte nárok na dovolenou. Také nemáte nárok na překážky v práci, placené ani neplacené. Další nevýhodou je absence odstupného, při ukončení dohody na něj tedy není
nárok.

Dohoda o provedení práce a nemocenská

Jak bylo zmíněno, pokud je měsíční příjem z dohody o provedení práce vyšší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, dochází k odvodu nemocenského pojištění a na nemocenskou máte nárok. V případě, že by k odvodu nemocenského pojištění nedošlo (příjem z dohody u jednoho zaměstnavatele by byl nižší než 10 000 Kč), tak na nemocenskou nárok není.

Dohoda o provedení práce - cestovní náhrady a stravné

Pokud se na nich se zaměstnavatelem domluvíte a budou součástí podepsané dohody o provedení práce, budete na ně mít nárok. Pokud součástí dohody o provedení práce nebudou, nárok na cestovní náhrady a stravné nemáte.

Zrušení dohody o provedení práce

Ukončení dohody o provedení práce je podle §76 Zákoníku práce možné dohodou smluvních stran ke konkrétnímu dni, na kterém se obě strany domluví. V případě že se jedná o jednostrannou výpověď dohody (nedošlo k dohodě obou stran) o provedení práce, platí 15ti denní výpovědní lhůta, která se počítá ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně.

Dohoda o provedení práce vs dohoda o pracovní činnosti

V zásadě lze říci, že pokud je vaše měsíční odměna nižší než 10 000 Kč, je pro vás vhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. V případě že odpracujete povolených 300 hodin za kalendářní rok, je na další práce u stejného zaměstnavatele možné uzavřít dohodu o pracovní činnosti.

Vzor dohody o provedení práce

Zde si můžete stáhnout: dohoda o provedení práce - formulář (vzor)

Attachments:
Download this file (Dohoda o provedeni prace vzor.docx)Dohoda o provedeni prace vzor.docx[ ]10 kB
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #115 Pracomat.cz 2020-09-16 17:34
Cituji Martina:
Dobrý den, mám u zaměstnavatele HPP a zároveň DPP na jiný druh práce..


Dobrý den Martino,

jako základ daně se používá součet superhrubé mzdy z HPP a odměny z DPP, proto je DPP započtena i do výplatní pásky s HPP. Odstupné bude počítáno pouze z příjmu HPP.
Citovat
0 #114 Martina 2020-09-16 14:34
Dobrý den, mám u zaměstnavatele HPP a zároveň DPP na jiný druh práce. Mám 2 výplatní pásky každý měsíc. Do pásky z HPP mi pak do položky zdanitelný příjem přičtou i výplatu z DPP. Budu v práci končit, dostanu odstupné a chci se zeptat, jestli se bude počítat výše odstupného z hrubé mzdy jen z HPP, nebo celkově ze zdanitelných příjmu, tzn., i s odměnou z DPP. Děkuji
Citovat
0 #113 Pracomat.cz 2020-09-12 15:08
Cituji Martina:
Dobrý den, půjdu na jeden den na brigádu ...


Dobrý den Martino,

správně by to mělo být ještě před výkonem práce (a je to tak rozhodně lepší pro obě strany), v praxi občas dochází k podpisu o něco později. Osobně bych chtěl mít smlouvu a její podmínky podepsané ještě předtím, než začnu práci vykonávat.
Citovat
0 #112 Martina 2020-09-12 14:46
Dobrý den, půjdu na jeden den na brigádu a budu podepisovat dohodou o provedení práce, kdy ji mám podepsat? Před směnou a nebo po směně?
Děkuji za odpověď, Martina.
Citovat
0 #111 Pracomat.cz 2020-07-25 21:55
[quote name="Michal"]Dobrý den,
Pracuji na hl. úvazek a při tom na dohodu (DPP) pro jinou firmu.../quote]

Dobrý den Michale,

neznám přesnou podobu DPP, které jste podepsal. Takže je těžké radit. Nicméně pokud nejste na hraně s limit hodin u DPP, asi můžete podepsat i novou DPP na pár hodin a dostat zaplaceno za už odpracovanou zakázku. 
Citovat
0 #110 Michal 2020-07-24 15:57
Dobrý den,
Pracuji na hl. úvazek a při tom na dohodu (DPP) pro jinou firmu. V této DPP je psano, že vyplácení peněz firma provádí vždy až po ukončení celé zakázky. Svou práci jsem odvedl v březnu. DPP byla ukončena v červnu. Teď se mi firma ozvala, že zakázka byla ukončena, a tedy mi vyplatí penize, ale musím znovu podepsat novou DPP, aby mi peníze za březen vyplatili. Opravdu musím podepsat novou dohodu abych dostal peníze za odvedenou práci z doby kdy dohoda byla platná? Díky
Citovat
+1 #109 Pracomat.cz 2020-06-05 15:42
Cituji Markéta:
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na DPP s úvazkem 2 hod týdně 10 měsíců v roce. Týká se mě povinné vzdělávání a v jakém rozsahu? Děkuji za odpověď.


Dobrý den Markéto,

prohlubování kvalifikace patří k povinnostem zaměstnance při výkonu práce (viz § 230 - pracomat.cz/.../... ), tedy i těch zaměstnaných ve formě dohod. Čas strávený prohlubování kvalifikace se však počítá jako výkon práce a náleží za něj tudíž mzda / plat. 
Citovat
0 #108 Markéta 2020-06-05 15:28
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na DPP s úvazkem 2 hod týdně 10 měsíců v roce. Týká se mě povinné vzdělávání a v jakém rozsahu? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #107 Pracomat.cz 2020-05-26 21:44
Cituji Michaela:
Dobrý den.
Pracuji na HPP na poloviční úvazek. Souběžně ...


Dobrý den Michaelo,

zákoník práce souběh pracovních smluv, DPP či DPČ u jednoho zaměstnavatele výslovně nezakazuje. Každá ze smluv však musí být na výkon jiné pracovní činnosti - aby nedocházelo k porušení ZP v oblasti pracovní doby, práce přesčas nebo doby odpočinku. DPP u dalšího (a potencionálně i u současného zaměstnavatele) uzavřít můžete.
Citovat
0 #106 Michaela 2020-05-26 19:48
Dobrý den.
Pracuji na HPP na poloviční úvazek. Souběžně mám dohodu o pracovní činnosti (12h/týdně)- u jednoho zaměstnavatele. Mohu ještě souběžně s tímto uzavřít u jiného zaměstnavatele dohodu o provedení práce?
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #105 Pracomat.cz 2020-05-06 08:27
Cituji Halyna Matolych:
Dobrý den,
mam dotaz,u dohody o provedeni prace,
....


Dobrý den Halyno,

za standardních podmínek (tj. den začátku pracovního poměru není dva roky v budoucnosti) se evidence ukončuje k začátku pracovního poměru.Ještě bych chtěl připomenout, že máte povinnost oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději v poslední pracovní den před nástupem do zaměstnání, a do 8 kalendářních dnů musíte doložit vznik pracovněprávního vztahu - tj. ukázat pracovní smlouvu.
Citovat
0 #104 Halyna Matolych 2020-05-05 17:43
Dobrý den,
mam dotaz,u dohody o provedeni prace,
kdy se ukončuje evidence na uřadu prace
od data podpisu dohody nebo od data začatku pracovního poměru?

moc dekuji

s ozdravem
Halyna Matolych
Citovat
0 #103 Pracomat.cz 2020-03-13 15:41
Cituji Štefan:
Dobrý den
Chci se zeptat jsem OSVČ a chci mít brigádníky na DPP.S ....


Dobrý den Štefane,

pokud si v těchto věcech nejste vůbec jistý, opravdu doporučuji využít služeb účetního. I když je tento případ poměrně snadný, do budoucna se vám může hodit. Každopádně pro všechny popisované případy se jedná o stejné. Musíte s jednotlivými lidmi podepsat DPP. Z pohledu odvodu sociálního a zdravotního pojištění je to u vás jednoduché, do výdělku 10 000 Kč za měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel. Platí se daň z příjmů a u ní záleží zda zaměstnanec podepsal  "prohlášení k dani". Pokud nepodepsal, je to jednoduché.Dohoda se zdaňuje 15% daní. Zaměstnavatel rovnou srazí z příjmu daň, a tím je pro poplatníka hotovo. Při podepsáném prohlášení se odvádí daň zálohová.
Citovat
0 #102 Štefan 2020-03-13 14:07
Dobrý den
Chci se zeptat jsem OSVČ a chci mít brigádníky na DPP.S výdělkem do 10000kc.
Jeden z nich je OSVČ.druhy je na uradu Práce a třetí je zaměstnanec.
Co proto musím udelat ? A jak je to se soc.a zdrav. Pojištěnim .daněmi
Co platím já jako zaměstnavatel.a co si platí oni sami ....? Dekuji
Citovat
0 #101 Pracomat.cz 2020-02-12 09:52
Cituji Petra Nováková:
Dobrý den,

prosím, týká se mne povinné vzdělávání, pokud jsem zaměstnána na DPP jako sociální pracovník? Děkuji


Dobrý den Petro,

prohlubování kvalifikace patří k povinnostem zaměstnance při výkonu práce (viz § 230 - pracomat.cz/.../... ), tedy i těch zaměstnaneých ve formě dohod. Čas strávený prohlubování kvalifikace se počítá jako výkon práce a náleží za něj mzda / plat. 
Citovat
0 #100 Petra Nováková 2020-02-12 08:47
Dobrý den,

prosím, týká se mne povinné vzdělávání, pokud jsem zaměstnána na DPP jako sociální pracovník? Děkuji
Citovat
0 #99 Pracomat.cz 2020-01-15 14:37
Cituji Ivana Adamiecova:
Dobrý den.chtela bych se zeptat...


Dobrý den Ivano,

pokud jste reálně žádný příjem neměla, tak uvedete (dle pravdy), že jste bez příjmu.
Citovat
0 #98 Ivana Adamiecova 2020-01-15 14:23
Dobrý den.chtela bych se zeptat,mám dpp podepsanou od října,ovšem nechodila jsem do prace,jelikož nebyla.prijem jsme tedy neměla.ted ovšem při určení výživnéhosoud požádal o plat.jak postupovat,když jsem žádný nemela.dekuji
Citovat
0 #97 Pracomat.cz 2019-07-01 08:50
Cituji Alena K.:
Dobrý den, roznášela jsem letáky pro nejmenovaný velkoobchod a ..


Dobrý den Aleno,

zápočtový list nemá zákonem pevně dannou formu, ale jeho součástí musí být následující informace:

- typ pracovního poměru, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,
- druh konaných prací,
- dosaženou kvalifikaci,
- odpracovanou dobu
- zda jsou ze mzdy jsou prováděny srážky a v čí prospěch

Hrubé porušení pracovních povinností se vyplňuje většinou pouze v případě, že byl zaměstnanec tzv. vyhozen na hodinu, za hrubé porušení předpisů.
Citovat
0 #96 Alena K. 2019-06-30 16:42
Dobrý den, roznášela jsem letáky pro nejmenovaný velkoobchod a porušila jsem povinnosti(něco jsem neroznesla). Dostala jsem výpověď. Chci se zeptat jestli v Zápočtovém listu bude uvedeno porušení povinností.
Citovat
0 #95 Pracomat.cz 2019-06-29 20:27
Cituji Martina:
Dobrý den, psala jsem tento dotaz : Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků, ...


Dobrý den Martino,

odpověď na svůj předchozí dotaz najdete o pár komentářů níže.
Citovat
0 #94 Martina 2019-06-29 14:10
Dobrý den, psala jsem tento dotaz : Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků, ale neplnila jsem povinnosti (jen jeden úsek malou část, 1 měsíc). Dostala jsem výpověď, kde se píše že dostanu zaplaceno za měsíc červen a smlouva končí 1.7.2019. Tak se chci zeptat, jestli dostanu plnou výši výplaty nebo nějak pozměněnou? Děkuji


No a doplňuji, že ve smlouvě nic o porušení povinnosti není. Takže opravdu nevím. Tak se ještě jednou ptám, co si myslíte, jestli dostanu obvyklou výplatu nebo ne? Děkuji
Citovat
0 #93 Pracomat.cz 2019-06-28 11:03
Cituji Martina:
Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků....


Dobrý den Martino,

to záleží na tom jak jsou v dohodě stanoveny případné postihy za nesplnění povinností.
Citovat
0 #92 Martina 2019-06-28 10:23
Dobrý den, chci se zeptat. Pracovala jsem pro Kaufland roznos letáků, ale neplnila jsem povinnosti (jen jeden úsek malou část, 1 měsíc). Dostala jsem výpověď, kde se píše že dostanu zaplaceno za měsíc červen a smlouva končí 1.7.2019. Tak se chci zeptat, jestli dostanu plnou výši výplaty nebo nějak pozměněnou? Děkuji
Citovat
0 #91 Pracomat.cz 2019-06-07 11:43
Cituji Aneta:
Dobrý den, chci se zeptat u dpp do 10000 se neplatí zdravotní a sociální ...


Dobrý den Aneto,

ano zdravotní pojištění je povinné a musíte si ho platit, ať už máte nějaký příjem či nikoliv. Takže při dpp do 10 000 Kč a nepodepsaném daňovém přiznání, si skutečně platíte každý měsíc zdravotní a jednou za rok daň z příjmů.
Citovat
0 #90 Aneta 2019-06-07 11:06
Dobrý den, chci se zeptat u dpp do 10000 se neplatí zdravotní a sociální ale stejně bych si musela zaplatit zdrav jako obzp+dane kdyz bych nemela podepsane danove priznani ?a to je všechno na placení?Děkuji
Citovat
+1 #89 Pracomat.cz 2019-05-31 10:01
Cituji Denisa:
Dobrý den,
pracuji brigádně ....


Dobrý den Deniso,

i pro dohody (DPP a DPČ) platí minimální mzda, tedy 79,80 Kč za hodinu. Maximální délka směny může být 12 hodin, s tím že po ní může být ještě 4 hodiny práce přesčas. Samozřejmě v zákonných limitech.
Citovat
0 #88 Pracomat.cz 2019-05-31 09:32
Cituji Lucie V:
Dobrý den,
je možné, abych pracovala jako ....


Dobrý den Lucie,

pokud budete mít zajištěnu péči o dítě (babička, příbuzní atd..), tak to možné je.
Citovat
+1 #87 Denisa 2019-05-30 13:39
Dobrý den,
pracuji brigádně na DPP. Ve smlouvě je uvedena hodinová mzda 60 Kč. Je to možné? Myslela jsem si, že minimální hodinová mzda 79,80 Kč platí i pro brigádníky. A ještě jeden dotaz. Může být směna dlouhá 14 hodin nepřetržitě?
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #86 Lucie V 2019-05-30 08:29
Dobrý den,
je možné, abych pracovala jako sociální pracovnice v terénní pečovatelské službě na DPP než dítě dovrší 3 let a bude moci nastoupit do MŠ (což bude v roce 2020)? Děkuji
Citovat
0 #85 Pracomat.cz 2019-03-04 15:18
Cituji Jan Vlach:
Dobrý den, prosím, pokud pracují na DPP, vydělám si jeden měsíc ...


Dobrý den Jane,

bere se to po jednotlivých měsících. Takže v měsíci s 12 000 se pojištění odvádí, v tom se 7 000 ne.
Citovat
0 #84 Jan Vlach 2019-03-04 14:41
Dobrý den, prosím, pokud pracují na DPP, vydělám si jeden měsíc 7000; další měsíc 12000… strhává se mi v tomto měsíci zdrav. a soc.? Nebo to lze zprůměrovat třeba za celý rok? Výdělek do 120 tis.ročně?
Citovat
0 #83 Pracomat.cz 2019-03-04 11:12
Cituji Ludmila:
Dobrý den,
pracuji na DPP, ale možná budu měnit zaměstnavatele, s ním bych uzavřela smlouvu na DPČ...


Dobrý den Ludmilo,

prohlášení můžete mít současně podepsáno jen za jednoho zaměstnavatele. Takže když nastoupíte k jednomu zaměstnaveteli v průběhu měsíce, budete za ten měsíc mít podepsané prohlášení u původního zaměstnavatele a u toho nového až od následujícího měsíce.
Citovat
0 #82 Ludmila 2019-02-27 13:04
Dobrý den,
pracuji na DPP, ale možná budu měnit zaměstnavatele, s ním bych uzavřela smlouvu na DPČ. Proto mě zajímá, jak je to s podepisováním prohlášení poplatníka kvůli slevě na dani. Lze to u jiného zaměstnavatele podepsat až začátkem nového měsíce, nebo se smí i v průběhu - tím myslím v závislosti na již podepsaném prohlášení?
Jako příklad uvedu: Je únor a pracuji na DPPu 1. zaestnavatele. Když bych s 1. zaměstnavatelem ukončila spolupráci do konce února, u 2. zaměstnavatele smím od začátku března podepsat prohlášení poplatníka. Co když ale spolupráci s 1.zaměstnavatelem ukončit až v polovině března a poté nastoupím ke druhému zamestnavateli? Smím i v průběhu toho stejného měsíce podepsat ,,růžový papír'' u 2. zaměstnavatele, nebo musím počkat na konec března a prohlášení smím podepsat až začátkem dubna?
Citovat
0 #81 Pracomat.cz 2019-01-25 09:50
Cituji Michal Palme:
Dobrý den, mám již několik let HPP i DPP u téhož zaměstnavatele...


Dobrý den Michale,

ze zákona není žádný důvod pro to, aby zaměstnavatel trval na současném DPP k HPP. Nesolidní zaměstnavatel na vás může teoreticky vyvíjet nátlak, ale to se snad nestane. Pokud ano, tak bych doporučoval poohlížet se po jiném zaměstnaveteli.
Citovat
0 #80 Michal Palme 2019-01-24 20:59
Dobrý den, mám již několik let HPP i DPP u téhož zaměstnavatele. Rád však nyní DPP ukončil, protože poslední dobou zaskakuji na DPP pokaždé, když někdo ze zaměstnanců,jejichž pracovní náplň je jiná než náplň mého HPP, onemocní nebo čerpá dovolenou - což se dozvím prakticky pokaždé až na poslední chvíli, ze dne na den. Rád bych se zeptal, zda zaměstnavatel může po zaměstnanci vyžadovat mít kromě HPP i DPP a zda mu může dát výpověď, když zaměstnanec DPP vypoví s tím, že chce být dále zaměstnán pouze na HPP. Předem děkuji za info a zdravím.
Citovat
0 #79 Pracomat.cz 2019-01-21 15:09
Cituji Jaroslav:
Dobrý den, mám smlouvu o DPP, jak je to v den, když půjdu na odběr dárce krve, dále jaké mám (výhody) možnosti čerpání pracovního volna, jak je toto zákonně upraveno?


Dobrý den Jaroslave,

tyto benefity se DPP bohužel netýkají, pouze "klasického" zaměstnaneckého poměru.
Citovat
0 #78 Jaroslav 2019-01-20 21:23
Dobrý den, mám smlouvu o DPP, jak je to v den, když půjdu na odběr dárce krve, dále jaké mám (výhody) možnosti čerpání pracovního volna, jak je toto zákonně upraveno?
Citovat
0 #77 Pracomat.cz 2018-11-30 13:52
Cituji Jana H:
Ještě poprosím,jaké doklady bych měla předložit účetní ...


Dobrý den,

záleží na jakou částku bude dohoda vykonávana. Nejlépe když to proberete přímo s účetní. Obecně by to kromě potvrzení o invaliditě i mohlo teoreticky být potvrzení na úroky z úvěru na bydlení, penzijní připojištění a doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky odborové organizaci, nebo třeba úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Záleží zda se vás některý z těchto dokumentů týká a kdo za vás bude podávat daňové přiznání.
Citovat
0 #76 Jana H 2018-11-30 11:34
Ještě poprosím,jaké doklady bych měla předložit účetní v případě 3.st,invalidity.Jde o práci na dohodu.Stačí potvrzení o pobíraní důchodu?Děkuji Jana
Citovat
0 #75 Pracomat.cz 2018-11-29 19:16
Cituji Jana H:
Dobrý den.Pobírám invalidní důchod,třetí stupeň,jaká bude daň při práci na dohodu?Děkuji za odpověď.Jana


Dobrý den Jano,

měsíční sleva na dani při invalidním důchodu třetího stupně je pro rok 2018 rovných 420 Kč.
Citovat
0 #74 Jana H 2018-11-29 09:10
Dobrý den.Pobírám invalidní důchod,třetí stupeň,jaká bude daň při práci na dohodu?Děkuji za odpověď.Jana
Citovat
0 #73 Pracomat.cz 2018-10-05 16:57
Cituji Radka Hertlová:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat ohledně brigády....


Dobrý den Radko,

pokud jste měla smlouvu na DPP, tak u dalšího zaměstanvatele můžete zase odpracovat až 300 hodin. Pokud by to bylo u stejného zaměstanvatele, musela by být forma smlouvy jiná. Třeba DPČ.
Citovat
0 #72 Radka Hertlová 2018-10-04 17:36
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat ohledně brigády.
Mám jednu stálou brigádu, ale v ní mám už odpracováno 300hodin za rok, ale teď se mi naskytla nová další brigáda. Otázka tedy zní: mohu do konce roku chodit na další jinou brigádu i když mám odpracováno 300 hodin?
Citovat
0 #71 Pracomat.cz 2018-09-18 08:50
Cituji Karla Václavková:
Dobrý den, je možné, aby v DPP byla výpovědní lhůta prodloužena na 90 dní od doručení. Nebo je takováto smlouva napadnutelná.
Děkuji


Dobrý den Karlo,

podle § 51 ZP je výpovědní lhůta nejméně dva měsíce a musí být stejná pro pracovníky na "dohodu" i na HPP. Pokud je druhá část podmínky dodržena, tak je vaše výpovědní lhůta v délce 90 dní v pořádku.
Citovat
0 #70 Karla Václavková 2018-09-17 10:50
Dobrý den, je možné, aby v DPP byla výpovědní lhůta prodloužena na 90 dní od doručení. Nebo je takováto smlouva napadnutelná.
Děkuji
Citovat
0 #69 Pracomat.cz 2018-08-06 09:16
Cituji Nikola:
Dobrý den, byla jsem u firmy zaměstnaná na DPP od 11.7 do 25.7, účetní mě ...


Dobrý den Nikolo,

SP povinné není, ale ZP si platit musíte.
Citovat
0 #68 Nikola 2018-08-05 11:59
Dobrý den, byla jsem u firmy zaměstnaná na DPP od 11.7 do 25.7, účetní mě přihlásila na SP a ZP, ale při výpočtu mzdy se zjistilo, že jsem si vydělala méně, jak 10 000,- ... Už mě i odhlásla ze ZP a SP.. Takže si tedka musím sama za sebe uplatnit ZP a SP?
děkuji za odpověĎ
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2018-07-26 16:16
Cituji Alexandra:
Dobrý den. Může mi dát zaměstnavatel výpověď formou SMS ?Pracovala jsem na DPP. Děkuji za odpověď


Dobrý den Alexandro,

pro stoprocentní odpověď by to chtělo kontaktovat právníka, ale domnívám se, že v případném sporu o platnost výpovědi, by SMS jako forma předání výpovědi nemusela být uznána. Pokud nebyla definována právě v DPP.
Citovat
0 #66 Alexandra 2018-07-25 14:25
Dobrý den. Může mi dát zaměstnavatel výpověď formou SMS ?Pracovala jsem na DPP. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #65 Pracomat.cz 2018-07-19 16:16
Cituji Klára:
Dobrý den,
prosím, chci se zeptat. Při smlouvě na DPP a výdělku vyšším než 10 000,- je možnost vrácení ...


Dobrý den Kláro,

bohužel nejsem expert na daňové přiznání, takže bude lepší ověřit si to na jiném zdroji. Nechci vám poradit informaci, kterou si sám nejsem jistý.
Citovat
0 #64 Klára 2018-07-18 16:27
Dobrý den,
prosím, chci se zeptat. Při smlouvě na DPP a výdělku vyšším než 10 000,- je možnost vrácení i zálohové daně nebo jen srážkové daně, pokud jsem studentka a nemám podepsané růžové prohlášení?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2018-06-26 16:24
Cituji Tedy:
Dobrý den jsem na pracovním úřadě můžu dělat na DPP Tedy


Dobrý den,

při evidenci na ÚP si lze přivydělat až 6100 Kč měsíčně, a to pouze na DPČ nebo na HPP. DPP není povolená.
Citovat
0 #62 Tedy 2018-06-26 14:36
Dobrý den jsem na pracovním úřadě můžu dělat na DPP Tedy
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2018-05-29 15:56
Cituji Alena:
Dobrý den, pokud bude zaměstnán invalidní důchodce na dohodu ...


Dobrý den Aleno,

Zdravotně pojištěný je poživatel jakéhokoliv důchodu z českého důchodového systému, takže i člověk pobírající II. stupeň invalidního důchodu. Jinak platí obecné podmínky pro DPP, tedy pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, tak se odvody neplatí.
Citovat
-1 #60 Alena 2018-05-28 07:16
Dobrý den, pokud bude zaměstnán invalidní důchodce na dohodu o provedeni prace. Z invalid. 2 stupně musi si platit zdravotní pojištěni? Jak je to ze sociálním a jake daksi povinnosti mu vznikají, co se tyka odvodu a dani? Alena
Citovat
-1 #59 Pracomat.cz 2018-04-10 13:54
Cituji Darina:
Dobrý den.
Je možné zaměstnat důchodce na dohodu o provedení práce? Bylo by dodrženo 300 h a limit 10000 Kč....


Dobrý den Darino,

důchodce na dohodu zaměstnat lze. Limit na hodinovou sazbu není, ale dává smysl dodržovat rozumnou cenu práce. Asi těžko budete před případnou kontrolou obhajovat cenu hodinové práce uklízečky 10 000 Kč. Naproti tomu, jestli cena bude 100, 200 nebo 300 Kč za hodinu úklidu rozhodně nikdo řešit nebude. Při dodržení odlišné náplně práce lze mít u jednoho člověka HPP i některou z dohod u jedné společnosti. Co se týče zdanění, tak na něj bohužel nejsem žádný expert a proto nemohu radit.
Citovat
0 #58 Darina 2018-04-10 11:35
Dobrý den.
Je možné zaměstnat důchodce na dohodu o provedení práce? Bylo by dodrženo 300 h a limit 10000 Kč. Může tento pracovník uplatňovat slevu na dani 2070 Kč? Pokud ano, pak vlastně daň platit nebude, jak se postupuje? A je nějaký limit pro hodinovou sazbu? Může pracovat například 30 hodin měs. (do 300 h za rok) a mít například 250 Kč na hodinu, nebo je tam limit?
Dotaz druhý - může u stejné společnosti jeden zaměstnanec pracovat na hlavní poměr a mít i dohodu o provedení práce třeba na jinou činnost?
Děkuji za ochotu.
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2018-02-07 16:40
Dobrý den,

chápu to správně, že vám byla v průběhu roku třikrát vyplacena mzda ve výši 4 500 Kč? V takovém případě již skutečně do daňového přiznání uvádět nemusíte.
Citovat
0 #56 Iťa 2018-02-06 18:53
Dobrý den, od 1.1. do 31.12.2017 jsem měla DPP. Za to období jsem si vydělala 17 00Kč(z toho 2550 Kč činila daň. Vyplaceno to bylo na třikrát asi po 4 500Kř.Mám trvalý PP u jiného zaměstnavatele, kde by jsem měla podepsat přiznání daně. Jestli jsem to pochopila , DPP nemusím uvádět do daňového přiznání? Moc děkuji za odpověď.
Citovat
0 #55 Pracomat.cz 2018-02-04 16:57
Dobrý den Andreo,

z DPP při takovém výdělku pojištění platit nebudete a při případné nemoci bude nemocenská vypočítaná jen z vašeho příjmu na hlavní pracovní poměr.
Citovat
+1 #54 Andrea 2018-02-03 19:25
Dobrý den,
chci se zeptat mám hlavní pracovní poměr a u stejné organizace i dohodu o pracovní činnosti. Dohodou si vydělám méňe než 10 tisíc. Je potřeba platit si zdravotní pojištění? Když ho za mě odvádí zaměstnavatel z hlavního poměru? A nemocenská se počítá taky pouze z hlavního poměru?
Děkuji moc za odpověd
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2018-02-01 15:16
Dobrý den Pavle,

přiznám se, že nerozumím dotazu. Můžete ho zkusit formulovat nějak jinak?
Citovat
0 #52 Pavel 2018-01-31 17:05
Dobrý den. Potřeboval bych vědět, od kdy platí znění Dohody o provedení práce 2018.Děkuji Pavel
Citovat
0 #51 Pracomat.cz 2018-01-24 15:18
Dobrý den Markéto,

nemám v této oblasti mnoho praktických zkušeností, ale mohu vám poradit to co vím. Pro porušení pracovní kázně (kam spadá i neomluvená absence) nelze mzdu bez souhlasu zaměstnance snižovat. Podle mého máte šanci žádat po něm náhradu za ušlý zisk, ale toto rozhodně doporučuji probrat s právníkem.
Citovat
0 #50 Markéta 2018-01-24 14:11
Hezký den,

mám uzavřenou DPP se zaměstnancem.
Dne 8. 1. jsme se ústně domluvili, že dohoda skončí ke konci ledna a rozplánovali si pracovní směny. 17. 1. mi poslal SMS, že 19., 20. a 22. do práce nepříjde, jelikož má finančně zajímavější práci. Na můj dotaz, jestli mohu počítat s dalšími naplánovanými směnami mi neodpověděl obratem, napsal po čtyřech dnech, že nenastoupí ani na ty směny a už nepříjde. A že se staví následující den pro výplatu za odpracované dny. Odpověděla jsem mu, že standartní termín je 10. následujícího měsíce, i když jsem mu dříve vycházela vstříc. Prosím o radu, jestli mám možnost zohlednit jeho chování v jeho výplatě. Děkuji
Citovat
-1 #49 Pracomat.cz 2018-01-18 17:07
Dobrý den Veroniko,

za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek, platí zdravotní pojištění stát. U osob, které čerpají rodičovský příspěvek a mají příjmy z pracovní činnosti je plátcem pojistného jak stát, tak i tyto osoby. Tzn, pokud bude částka nad 10 000 Kč, pojistné platit budete. Co se týče evidence 300 hodin, tak jejich evidence je na straně zaměstnavatele. Nemohu vám samozřejmě radit, že tento limit není nutné dodržet, nicméně pokud si po dohodě se zaměstnvatelem vykážete méně než 300 hodin, tak vám to stěží někdo dokáže.
Citovat
0 #48 Veronika 2018-01-17 23:00
Dobrý den,
ráda bych Váš požádala o radu ohledně přivýdělku na rodičovské.
Mám možnost si k rodičovské dovolené přivydělat 10.000 - 15.000,- Kč měsíčně administrativou. Zaměstnavatel mi nabídl DPP. Vím, že po překročení hranice 10.000,- bych měla odvádět SZP. Je tomu ale skutečně tak i když za mě na rodičovské odvádí stát? Prohlášení poplatníka bych podepsala.
DPP je také omezena 300 hodinami ročně...co když tuto hranici překročím? Nebo je to něco, co je neprůkazné a nikdo mi nedokáže kolik hodin jsem odpracovala?
Respektive - nabídka je 10-15.000,-. Časová náročnost cca 50 hodin měsíčně. Do roku 2019 jsem na rodičovské.
Jak to udělat, aby to bylo správně, ale pro obě strany (zaměstnanec i zaměstnavatel) výhodné.

Děkuji

Veronika
Citovat
0 #47 Pracomat.cz 2018-01-09 10:17
Dobrý den Markéto,

ve smlouvě jste souhlasila s prodloužením výpovědní lhůty nad zákoníkem práce doporučených 15 dní. Takže kromě dodržení výpovědní lhůty nebo dohody o jejím ukončení zbývá jen nedodržení smlouvy. Tzn. že prostě nepřijdete do práce, ale pak riskujete postihy ze strany zaměstnavatele (např. žaloba za ušlý zisk). Písemný vzor výpovědi je velmi jednoduchý. Stačí údaje o vás, vašem zaměstnavateli (adresa) a datum ke kterému chcete ukončit DPP.
Citovat
0 #46 Markéta 2018-01-09 03:36
Dobrý den, mám uzavřenu DPP se zaměstnavatelem a v dohodě je sjednána výpovědní lhůta 2 měsíce. Dostala jsem nabídku HPP od 1.února, ale nedaří se mi domluvit se zaměstnavatelem na dřívějším odchodu. Je pro mě nějaká možnost, jak ukončit DPP dříve než po výpovědní lhůtě?
Existuje nějaký vzor výpovědi DPP s výpovědní lhůtou? Děkuji velice za odpověď!
Citovat
0 #45 Pracomat.cz 2018-01-03 18:52
Dobrý den Moniko,

podle toho co máte uvedeno ve smlouvě tak ano. Nejsnadnější se mi, ale jeví dohoda o ukončení se zaměstnavatel. Můžete se tak domluvit i na rychlejším ukončení DPP.
Citovat
0 #44 Monika 2018-01-03 17:33
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli můžu jako zaměstnanec podat výpověď dohody o provedení práce s 15 denní výpovědní lhůtou, i když mám podmínky ukončení dohody stanovené ve smlouvě a to

a) splněním úkolu
b) dohodou zaměstnance se zaměstnvatelem
c) odstoupením
d) okamžitým zrušením pracovněprávního vztahu založeného dohodou

Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #43 Pracomat.cz 2017-12-20 12:53
Dobrý den Kláro,

a) ano

b) u invalidního důchodu si můžete přivydělat libovolně vysokou částku, jen mějte na paměti, že je nutné vykonávat práci v souladu se zdravotním omezením. Tedy pokud má někdo invalidní důchod "na záda", těžko bude moci pracovat jako nosič těžkých břemen.
Citovat
0 #42 Klára 2017-12-20 09:06
Dobrý den,

a) Může být smlouva na DPP uzavřena i na dobu dvou let? Přičemž tedy nesmí být překročena za každý kalendářní rok hranice 300 hodin?

b) Pokud člověk pobírá invalidní důchod a je zaměstnán na DPP jak je to s placením sociálního a zdravotního? Nesmí zde překročit 50% min. mzdy jako člověk vedený na ÚP?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #41 Pracomat.cz 2017-11-23 13:36
Dobrý den Jane,

budete muset platit sociální a zdravotní pojištění a také zálohu na daň z příjmů. Prakticky to znamená, že při DPP potřebujete po překročení 10 000 Kč zrhuba 12 000 hrubého, aby z nich bylo 10 000 čistého. Samozřejmě to ovlivňují i další věci, jako počet dětí, to zda jste student atd ...
Citovat
0 #40 Jan 2017-11-23 13:07
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Když půjdu na DPP a budu mít výdělek vyšší jak 10000Kč tak mi zaměstnavatel strhne kolik % celkově?
Citovat
0 #39 Pracomat.cz 2017-11-17 16:08
Ano, je to tak.
Citovat
0 #38 Klára 2017-11-15 15:53
Takže když např. uzavřu DPP 1.7.2017, tak nesmím do 31.12.2017 přesáhnou 300 hodin?
Citovat
0 #37 Pracomat.cz 2017-11-15 15:31
Dobrý den Kláro,

jedná se o kalendářní rok, viz § 75 ZP (www.pracomat.cz/.../88-zakonik-prace-cast-iii.html).
Citovat
0 #36 Klára 2017-11-15 15:09
Dobrý den, prosím chci se zeptat.
Mám smlouvu na DPP od 1.2.2017 na neurčito, znamená to tedy, že nesmím za kalendářní rok přesáhnout 300 hodin. Počítá se to tedy do konce prosince nebo 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích do konce ledna?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #35 Pracomat.cz 2017-11-15 12:19
Dobrý den Libuše,

obecně platí pravidlo, že při výkonu práce na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti zaměstnanci na rozdíl od klasického pracovního poměru právo na náhradu cestovních výdajů nevzniká. Nicméně tím, že v ní máte pevně specifikované místo práce se zdá, že by jste na ně mohla mít nárok. Přesnou odpověď bohužel v redakci neznáme, zkuste právníka z oblasti pracovního práva.
Citovat
+1 #34 Libuše 2017-11-15 01:02
Dobrý den, pracovala jsem na DPP a přecházela na statut oficiálního zaměstnance u téhož zaměstnavatele s tím, že ještě jako DPP jsem byla nucena absolvovat 3denní cestu do zahraničí do domovské firmy, kde jsem předkládala a prezentovala marketingový plán- činnost mé práce, nejednalo se o klasický pohovor, jen jsem seznamovala se svým plánem vedení firmy, již jsem měla vizitkya příslib práce.Nyní jsem zaměstnána na plný úvazek u tohoto zaměstnavatele. Náleží mi za tuto cestu náhrady na stravné a mohu si vykázat alespoň běžnou prac.dobu tedy 8,5 hod. denně? Ubytování, snídaně,jeden oběd a jedna večeře mi byly hrazeny.Odjezd byl v pondělí ve 12 hod a návrat ve středu v 17 hod. Ve smlouvě nemám přímo specificky upravené cestovní výlohy, ale je tam sjednáno jmenovitě, že "místem výkonu práce se stanoví sídlo spol."v ČR.Velmi Vám děkuji za odpověď.
Citovat
0 #33 Pracomat.cz 2017-10-22 22:31
Dobrý den Hano,

dohodu o provedení práce lze uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, přičemž limit 300 hodin platí pro každého zaměstnavatele samostatně. Můžete například mít u zaměstnavatele č.1 280 hodin, zaměstnavatele č.2 190 hodin a zaměstnavatele č.3 300 hodin. To vše během jednoho roku.
Citovat
0 #32 Hana Tumpachová 2017-10-22 20:23
Dobrý den,
dcera odpracovala na dohodu o provedení práce 300 hodin. Může u jiného zaměstnavatele znovu odpracovat 300 hodin nebo se to sčítá u všech zaměstnavatelů za kalendářní rok?
Citovat
0 #31 Pracomat.cz 2017-10-09 13:04
Dobrý den Hano,

pokud bude DPP pod 10 000 Kč měsíčně, pak bude stačit odvod zdravotního pojištění z primárního zaměstnání.
Citovat
0 #30 Hana 2017-10-07 10:10
Dobrý den,
mám uzavřen HPP s firmou A, mimo to budu mít DPP u firmy B,částka na DPP nebude přesahovat 10.000,- Kč,měsíčně, mám odvádět pov.zdrav. poj. ve výši 1485,-Kč i přesto,že mám HPP u firmy A?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #29 Zdenka 2017-09-29 16:06
Děkuji za váš čas odpověď. Hezký den přeji
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2017-09-29 14:15
Dobrý den Zdenko,

tyto možnosti najdete na stránkách MPSV portal.mpsv.cz/sz/zamest/dotace , nejrozumnější mi přijde probrat situaci přímo s pracovníky ÚP. Budou mít aktuální a přesné informace o tom, jaké jsou možnosti získání příspěvku.
Citovat
0 #27 Zdenka 2017-09-29 14:03
Dobrý den, mám DPP a jsem vedena na UP. Má zaměstnavatel nárok na nějaké dotace,když mě napíše pracovní smlouvu a "stáhne" mě z UP? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #26 Pracomat.cz 2017-09-25 09:45
Dobrý den Natalie,

takový příjem bude mít povahu nekolidujícího zaměstnání. To znamená, že budete nadále evidovaná na úřadu práce, nebudete si muset platit zdravotní pojištění, ale po dobu kdy ho budete vykonávat, vám bude pozastaveno vyplácení podpory v nezaměstnanosti.
Citovat
0 #25 Natalie 2017-09-22 21:32
Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnáni po RD 4050.-. Mam dohodu o provedeni práce na 2 dni do 5000.- v tom případě přijdu o podporu? a budu muset sama uhradit ZP?
Citovat
+1 #24 Pracomat.cz 2017-06-15 13:48
Dobrý den Zdeňko,

nevíme jak přesně je smlouva formulovaná a ani bohužel nemáme dostatečné právnické vzdělání pro relevatní odpověď. Doporučujeme se obrátit na právní poradnu, případně právníka.
Citovat
+1 #23 Růžičková Zdeňka 2017-06-14 23:13
Dobrý den, dcera má podepsanou Dohodu o provedené práci a je vedena na UP. Zaměstnavatel podepsal dohodu 7.6., dcera podepsala dohodu při nástupu do práce až 12.6. 2017. Dohodu dcera předložila na UP 14.6., načež ji úřad práce z evidence vyřadil s tím, že platnost dohody je od 7.6. 2017 a že se na UP přihlásila pozdě (podle UP se měla přihlásit hned 7.6.) . Domnívám se, že nemají pravdu, protože každá smlouva nebo dohoda nabývá platnosti až po podpisu obou stran.
Citovat
+1 #22 Pracomat.cz 2017-05-30 16:41
Dobrý den Lauro,

upřímně jsme nenašli žádnou oporu v zákoně, pro oznámení neschopenky z pohledu DPP, která není nad 10 000 Kč. Pravdepodobně ji tedy potřebovat nebudete, ale nejedná se o odpověď, kde bychom si byli naprosto jisti. Proto doporučuji ověřit si tuto skutečnost u některé ze státních institucí.
Citovat
+1 #21 Laura 2017-05-27 10:26
Dobry den, uz tu jeden podobny dotaz sice je, ale odpoved je v duchu co by bylo ci nebylo vhodne, prosim spis o jasnou odpoved, co jsem povinna udelat. Mam dohodu o PP na castku 10.000/mesic, pracuji prevazne z domu, dle potreby jdu 1-2x tydne do kancelare. Jak je to v pripade nemocenske- vim, ze mi proplacena nebude, takze mam vubec povinnost dokladat zamestnavateli neschopenku at uz svou ci kvuli diteti? Mohu pouze nahlasit, ze napr tyden nebudu k dispozici vubec, nebo pouze pro praci z domu? A v pripade delsi neschopnosti, jsem povinna dokladat ci oznamovat, co mi je? Jde mi o princip- nikdo mi nic neproplati a ja bych mela oznamovat sve pripadne zdravotni problemy a dokladat. Navic se vsim k dr nebeham. Dekuji moc, L.
Citovat
+1 #20 Pracomat.cz 2017-05-26 10:46
Dobrý den Soňo,

během rodičovské dovolené si přivydělat můžete, jen musíte zajistit hlídání dítěte. Protože má méně než dva roky, platí pro vás, že ho můžete dávat do jeslí, školky nebo jiného předškolního zařízení nanejvýš na čtyřicet šest hodin měsíčně.

1) ano
2) ano, pokud bude odměna za práci vyšší než 10 000 měsíčně
3) co je pro vás výhodnější nedokážeme říct, nemáme dostatečné znalosti v oblasti daní
4) váš původní zaměstnavatel se to vždy může nějakým způsobem dozvědět, je na vašem zvážení, zda mu to chcete oznámit sama
Citovat
+1 #19 Soňa 2017-05-25 23:00
Dobrý den,
v současné době pobírám rodičovský příspěvek (dítě má 1 rok) a chtěla bych si u jiného zaměstnavatele přivydělat. Spolupráce s ním by byla formou DPP a přivýdělek by byl v max. měsíční výši 10 000 Kč (zřejmě bude nepravidelný).
Chtěla bych se zeptat:
1)můžu mít u tohoto jiného zaměstnavatele stejný předmět činnosti jako na HPP u původního zaměstnavatele?
2)Bude se z DPP platit pouze záloha na daň ve výši 15%?
3) bude pro mě výhodnější, když u tohoto nového zaměstnavatele podepíšu prohlášení poplatníka (růžový papír)? Prý se po podpisu tohoto prohlášení při výdělku do 10 tis.Kč nestrhává žádná záloha na daň(daň), je to pravda? A musím si v tom případě automaticky za tento rok zpracovat a podat daňové přiznání z příjmů FO, když podepíšu prohlášení poplatníka (při jakékoliv výši příjmů)?
4)Může se snadnou cestou v rámci zpracovávání běžné účetní agendy původní zaměstnavatel dozvědět, že pracuji pro jiného zaměstnavatele?
Děkuji za odpovědi.
Pěkný den.
Soňa
Citovat
+1 #18 Pracomat.cz 2017-05-16 07:23
Dobrý den Lenko,

ano je to tak.
Citovat
+1 #17 Lenka 2017-05-12 08:20
Cituji Pracomat.cz:
Dobrý den Jarko,

ano, je to jak píšete. DPP při výdělku pod 10 000 měsíčně se nezapočítává do odpracované doby pro důchod.


Ale pokud by si pani platila dobrovolne socialni pojisteni, tak se ji to zapocte pro duchod, nebo ne?
Citovat
+1 #16 Pracomat.cz 2017-05-01 19:31
Dobrý den Marcelo,

jak píšeme v článku, pokud je měsíční odměna z dohody o provedení práce menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, neplatí se sociální ani zdravotní pojištění. Pozor na to, že zdravotní pojištění je povinné a musíte ho tedy platit sami (pokud je měsíční příjem z DPP nižší než 10 000 Kč).

Nabízená mzda bývá obvykle v "hrubém", ale pro jistotu si to zkontrolujte ve smlouvě jak ji budete podepisovat. Co se týče placení daní, doporučujeme probrat s účetní zaměstnavatele. Je tam několik možností jak postupovat, podle výše výdělku a podle toho zda bylo podepsáno prohlášení poplatníka.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]