Dohody jsou obecně jednodušší formy zaměstnávání. Podíváme se jaké jsou výhody a nevýhody dohody o pracovní činnosti, a pro jaké typy práce je vhodná.
Dohoda o pracovní činnosti 2022
Ve srovnání s klasickou pracovní smlouvou je výrazně administrativně jednodušší. Zaměstnavatel může snadno zaměstnance přijmout a poměrně rychle i propustit. Obecně je vhodná pro krátkodobé práce typu: brigáda, zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance nebo různé formy přivýdělku. Pozor na to, že dohoda o pracovní činnosti musí být sjednána v písemné podobě (vzor), ústně není platná. Tato povinnost je stejně jako další náležitosti, vymezena v §77 Zákoníku práce.
Dohoda o provedení pracovní činnosti
Umožňuje rozsah práce poloviny stanovené týdenní pracovní doby, de facto se jedná o poloviční pracovní úvazek. Při standardní pracovní době 40 hodin za týden umožňuje pracovat až 20 hodin. Při zkrácené pracovní době 38,75 hodiny pak 19,375 hodin týdně a při zkrácené pracovní době 37,5 hodiny se jedná o 18,75 hodin týdně. Důležité je, že se tato doba počítá jako průměr za celou dobu trvání dohody, ale nejdéle za 52 týdnů. V některých týdnech je tedy možné pracovat více, pokud celkový průměr bude nižší než výše uvedené.
Příklad:
Pan Stavař pracuje na dohodu o pracovní činnosti v rozsahu až 20 hodin týdně. Dohoda trvá 6 týdnů a během ní pan Stavař odpracuje:
v prvním týdnu 40 hodin
v druhém týdnu 30 hodin
v třetím týdnu 10 hodin
ve čtvrtém týdnu 15 hodin
v pátém týdnu 5 hodin
a v šestém týdnu 10 hodin
Průměrně se jedná o 110 (hodin) / 6 (týdny) = 18,3, dle zákona je tedy vše v pořádku protože průměrná odpracovaná doba za týden je nižší než limitních 20 hodin.
Dohoda o pracovní činnosti a odvody
Co se odvodů na sociální a zdravotní pojištění týká, je to podobné jako u pracovní smlouvy a musí být odváděno pojištění. Pouze v případě, že je příjem z dohody nižší než 3 500 Kč, sociální ani zdravotní pojištění se neplatí. Tato částka byla stanovena sdělením č. 436/2020 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se vyhlašuje zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.
Zdanění dohody o pracovní činnosti
Daň z příjmů je v tomto případě stejná jako u pracovního poměru. Zaměstnavatel odvede z odměny vyplácené zaměstnanci 15% jako zálohu na daň z příjmů. V případě že má zaměstnanec podepsáno prohlášení poplatníka k dani, sníží se záloha o daňová zvýhodnění.
Po skončení roku poskytne zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec tyto příjmy zohlední při vyplňování daňového přiznání.
Dohoda o pracovní činnosti a dovolená
Pokud pracujete na základě dohody o pracovní činnosti, pak nemáte nárok na dovolenou. Také nemáte nárok na překážky v práci, placené ani neplacené. Další nevýhodou je absence odstupného, při ukončení dohody na něj tedy není nárok.
Dohoda o pracovní činnosti a nemocenská
Jak bylo zmíněno, pokud je měsíční příjem z dohody o pracovní činnosti vyšší nebo rovno 3 500 Kč, dochází k odvodu nemocenského pojištění a na nemocenskou máte nárok. V případě, že by k odvodu nemocenského pojištění nedošlo (příjem z dohody by byl nižší než 3 500 Kč), tak na nemocenskou nárok není.
Zrušení dohody o pracovní činnosti
Ukončení dohody o pracovní činnosti je podle §76 Zákoníku práce možné dohodou smluvních stran ke konkrétnímu dni, na kterém se obě strany domluví. V případě že se jedná o jednostrannou výpověď dohody (nedošlo k dohodě obou stran) o pracovní činnosti, platí 15ti denní výpovědní lhůta, která se počítá ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně.
Dohoda o pracovní činnosti vs dohoda o provedení práce
V zásadě lze říci, že pokud je vaše měsíční odměna nižší než 10 000 Kč, je pro vás vhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. V případě že odpracujete povolených 300 hodin za kalendářní rok, je na další práce u stejného zaměstnavatele možné uzavřít dohodu o pracovní činnosti.
Vzor dohody o pracovní činnosti
Zde si můžete stáhnout: dohoda o pracovní činnosti - formulář (vzor)
Komentáře
Dobrý den,
důležitou věcí, kterou je nutné vzít v potaz je rozvržení pracovní doby. Doba strávená na pracovní cestě mimo pracovní dobu zaměstnance (při které výkon práce neprovádí), není výkonem práce a na mzdu nebo plat za tuto dobu není nárok. Uvedu to na příkladu. V 7:00 ráno vyjedete autem, v 9:00 dorazíte na místo a pracujete. Pracovní doba je od 9:00. Cesta není výkonem práce, nemáte nárok na mzdu či pracovní přestávku. Jiná situace by byla, kdyby pracovní doba začínala již v 8.00. Pak by část cesty náležela do pracovní doby
Ma otazka -je možné jet cca 1,5h na prislusne misto urceni (odpovidam za cestujici), tam pracovat cca 10h a zas je 1,5h zpet (opet odpovidam za cestujici)?? Prestavka 0,5h v mezicase 10h. Je možné takto pracovat a nemit odpocinek. Celkem s jizdou a praci zaroven jsem v soustavne pohotovosti ci pracovnim procestu i 16h celkem. Cas smen mam i behem noci. Slysela jsem, ze bych mela pracovat max 9h. Tj 1,5 jizda + 6 prace pote odpocinek a 1,5 jizda. Jak to vlastně je, prece jenom odpovidam za spolucestuji.
Svobodná
Dobrý den Markét,
v takovém případě porušuje zaměstnavatel zákon a hrozí mu postih ze strany správních orgnánů. "Správná" řešení jsou dvě. Ukončit DPČ a nahradit ji DPP - pokud je to možné. Druhé řešení je ukončení DPČ a vznik klasického pracovního poměru.
mám smlouvu na dpč a zajímá mě, co se stane, když překročim za týden těch 20 hodin?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Evo,
ano můžete být na DPP a být slovenským občanem. Jen musíte tento příjem danit v rámci ČR, tedy nejspíše mít dvě daňové přiznání (ČR a SR).
Je vôbec možné robiť prekladatelstvo na dohodu zo Slovenska?
Ďakujem,
Evka
Dobrý den Pavlo,
u DPČ vzniká nárok na nemocenskou pokud je příjem z DPČ vyšší než 3 500 Kč.
Dobrý den Jarko,
u dohod (DPP a DPČ) nemá zaměstnavatel povinnost platit příplatky za práci o víkendu. Může tak udělat dobrovolně, ale naprostá většina zaměstnavatelů to pochopitelně nedělá.
DPČ stanoveno á 80 hodin/měsíc práce včetně sobot a nedělí a svátků. Je nárok na proplacení příplatků? a o jaký paragraf ZP se jedná?. Děkuji
Dobrý den Yvono,
bude záležet na přesné formulaci DPČ, ale odhaduji, že v ní bude formulace v duchu "že zaměstnavatel bude/může poskytovat práci do rozsahu xx hodin měsíčně". Tedy, že nemáte nárok na odpracování určitého počtu hodin za měsíc. Ale je to jen můj odhad na základě zkušenosti s podobným jednání u velkých společností.
Mají na to právo?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jiří,
ano musíte.
pracuji souběžně u dvou různých zaměstnavatelů. U jednoho na HPP a u druhého na DPČ s výdělkem nad 3500,-. Musím u obou zaměstnavatelů odvádět zdravotní i sociální pojištění?
Děkuji
Dobrý den Ivano,
DPP i HPP mají mít výplatu zúčtovanou zvlášť. Mimojiné právě i kvůli zachování potenciální výhodnosti DPP (bez odvodů do 10 000 Kč).
Dobrý den Jaroslave,
ano, jelikož jste v předčasném důchodu je nutné u přivýdělku dodržovat limity dohod pro účast na pojištění. Pro vás je tedy výhodná DPP do 10 000 Kč.
pracoval jsem ve firmě s ostatními zaměstnanci jako montér zařízení. Mohu, po odejítí do předčasného důchodu, a splnění podmínky odměny max. 10000.- Kč měsíčně, pracovat pro stejnou firmu na DPP s ostatními zaměstnanci opět jako montér zařízení?
Dobrý den Kateřino,
u DPČ je platné následující omezení (viz § 76 ZP - www.pracomat.cz/.../88-zakonik-prace-cast-iii.html):
Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.
Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
Úplně tedy nerozumím, proč zaměstnavatel operuje s 110 hodinami měsíčně. V praxi se to někdy řeší tak, že se "napíše" menší počet odpracovaných hodin a vyšší hodinová sazba. Oficiální a doporučený postup to samozřejmě není. Zaměstnavatel by vám tak mohl napsat 60 hodin měsíčně, jen s trojnásobnou hodinovou sazbou.
Dobrý den Pavle,
přiznám se, že dotazu příliš nerozumím. Chápu z něj, že jste v těžké situaci a ve sporu s bývalým zaměstnavatelem, a že vás zklamal institut ombusdmana. Pokud máte nějaký konkrétní dotaz na pracovněprávní vztahy, rád se vám pokusím pomoci. Pokud jde o posouzení zda se případně jednalo o trestný čin, na to nemám kvalifikaci a v takovém případě rozhodně doporučuji využít služeb právníka. Co mě ještě napadá (nevím zda jste využil), je oznámení a spolupráce s inspektorátem práce.
obrátil jsem se na vás již před časem (děkuji) a obracím znovu. Věc je složitá a táhne se, ale doznal jsem velmi velkých pokroků ohledně neoprávněného vyhazovu a docílil paragrafu a pokuty za nezaplacení výplaty jeden rok a výplatní pásky, což sice není vše (není zde místo vysvětlovat) ale stačí to na to abych mohl říci dnes jasně, že jsem byl uveden úmyslně v omyl a lež a mám jedinou otázku. Protože mi patrně neodpovíte zda jde o trestný čin dle mě ano odpovězte mi prosím v mezích zákona jak můžete moc mi tím pomůžete více než taková policie a inspekce.
Tedy pokud někdo kdo se nazývá ombudsman pro zaměstnance, což je stále ombudsman a udělá přesný opak a lže poškozenému, který ho s důvěrou požádal v nouzi o pomoc a naopak naprosto jasně napomůže viníkovi dnes oficiláně za : nezaplcený plat 1 rok a pásku - nezaplacení daní a pojištění (vedli mě načerno jistou dobu) šizení na hodinách - (úmyslná) ztráta osobních dat tedy knihy příchodů a právě na rozporovanou dobu - doby "načerno" vysvětlení již mám, ale neuvedu - falšování evidence - souběh dohod a další skutečnosti. Toto vše zapřel ombudsman pro zaměstnance a to ve státní službě. Jakýkoliv názor na to mi moc pomůže proti velmi nečestným lidem a předem děkuji.
Dobrý den Marceli,
práce o víkendu na DPČ možná je. Co se týče týdenní pracovní doby, tak se jedná o maximálně 20 hodin týdně za celou dobu trvání DPČ (maximálně však rok). Takže je možné krátkodobě pracovat více, ale musíte si hlídat celkový průměr.
Můžu zaměstnance nechat pracovat i o víkendu? Může zaměstnanec překročit limit 20h. týdne? Může oddělat více hodin za sezónu, po sezòně zase min?
Zajímá mě pouze dpč.
Dobrý den Terezo,
z toho co píšete mi, přijde nejrozumnější ukončit dohodu k původně plánovanému datu a posledních několik týdnů nepracovat. Pro zaměstnavatele by to problém představovat nemělo a vy tak nebudete překračovat limit pro DPČ.
momentálně mám brigádu na dohodu o pracovní činnosti. Byla jsem dohodnutá, že budu pracovat celkem 2 měsíce 3 dny v týdnu po 8 hodinách (protože překračuji limit 20 hodin, mám smlouvu na delší dobu). Bohužel, ukázalo se, že poslední týden nebudu moct nadále pracovat a potřebovala bych tedy skončit dříve. Bylo mi předběžně řečeno, že je možné dát výpověď či skončit dohodou k danému dni (o ten týden dříve). Nebude však představovat problém, že ke dni výpovědi/ukončení dpč budu mít překročený limit odpracovaných hodin? Co by to případně znamenalo? Mám se případně domluvit se zaměstnavatelem na pozdějším datu? Mockrát děkuji za rady a přeji hezký den.
Dobrý den Miluško,
při evidencei na úřadu práce máte možnost výkonu tzv. nekolidujícího zaměstnání. Tj. pracovat právě třeba na DPČ až do výše poloviny minimální mzdy měsíčně. V takovém případě za vás i nadále odvádí zdravotní pojištění ÚP. Sociální pojištění není povinné, to se v takovém případě neplatí. Důležitou věcí je fakt, že si při pobírání podpory nesmíte nijak přivydělávat. Takže máte volbu buď být na ÚP a pobírat podporu, nebo být na ÚP a mít DPČ na 3 000 Kč měsíčně.
dostala odstupné.Budu mít možnost pracovat na DPČ/příjmy nižší než 3000 Kč měsíčně/.Kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění v případě DPČ? Jak to bude na ÚP ohledně vyplácení podpory /po uplynutí doby, na kterou jsem dostala odstupné/,pokud budu na DPČ ? Děkuji.
Dobrý den Jarmilo,
pokud práce na DPČ zakládá účast na nemocenském pojištění, tak tuto skutečnost musíte oznámit původnímu zaměstnavateli, aby mohl případně prokázat, že mu nevznikla povinnost odvádět za zaměstnance zdravotní pojištění.
Po skončení RD jsem u zaměstnavatele 1(kde jsem pracovala na HPP) šla na neplacené volno. Teď bych rada nastoupila na DPC u zaměstnavatele 2.
Musím o nové DPC informovat zaměstnavatele 1 (kde jsem teď na neplacenem volnu)?
Dobrý den Antonie,
záleží zda jsou všechny u jednoho zaměstnavatele (pak se sčítají), nebo u více zaměstnavatelů (pak se nesčítají).
mám 4 dohody o provedení práce - můj dotaz zní pokud si na každou tu dohodu vydělám do 10.000 Kč/měsíčně, tak neodvádím sociální a zdravotní? Nebo se částky sčítají od všech zaměstnavatelů, a jak je to nad částku 10.000 Kč/měsíčně, tak sociální, zdravotní odvádím? Jako studentka dálkového studia a poživatelka sirotčího důchodu, tak bych tuto skutečnost měla ráda objasněnou, abych o sirotčí důchod nepřišla.
Dobrý den Pavle,
v případě práce na černo odpírá zaměstnavatel peníze zejména státu. Zaměstnanec svoji domluvenou mzdu předpokládám dostane. Tím nijak nechci chování zaměstnavatele obhajovat, jen pro upřesnění. Zaměstnavatel neodvede státu sociální a zdravotní pojištění, rovněž ho tím pádem neodvede ani zaměstnanec ze své hrubé mzdy. Zaměstnanec neodvádí ani daň z příjmů. Ve vašem případě tedy zaměstnavatel neodvedl státu 2 534 Kč.
mnohokrát děkuji za informace, které jste mi před časem poskytli k ostudě všech úřadů a rád bych zda mi pomůžete identifikovat jistou částku, protože nemám jistotu a v účetnictví se nevyznám tak dobře. Otázka zní kolik si "nechá" zaměstnavatel kč z výplaty, když vede zaměstnance měsíc načerno. Jednalo se o kompletní černotu ze strany zaměstnavatele a já bych rád ve svém zajmu i zájmu státu věděl kolik to je, nebo přesněji jaké položky tam počítat z tabulky kalkulačky DPČ. Pokud byste nechtěli napsat částku kterou si nechal zaměstnavatel, tak stačí ty položky v kalkulačce, které se defakto mění dle výše platu. Níže - protože nelze vložit fotka kopíruji výpis z kalkulačky. Výplata hrubého DPČ byla 7497kč
Základ daně ..... 10100kč
Zdr.a soc.zaměstnanec ..... 1616kč
Superhrubá mzda ..... 10030kč
Zdr.a soc.zaměstnavatel ..... 2534kč
Daň z přijmů ..... 1515kč
Sleva na dani ..... 2070kč
Záloha na daň ..... 0kč
Daňový bonus ..... 0kč
Díky předem za reakci a rád bych veřejně i pro další osoby, ale možno i zaslat reakci na můj email, který přikládám do formuláře. Byl bych vám moc vděčný za pomoc ještě jednou. Prosím nikam neposílat to už mám za sebou. Úřady nespolupracují a dobře ví proč. Je toho totiž mnohem více co zaměstnavatel napáchal.
Dobrý den Hano,
v takové situaci by dle mého byla podpora vyplácena až od data kdy splníte, podmínky. Tj v průběhu listopadu, kdy byste nedostala dvě podpory (říjen a listopad), ale výplata by byla prodloužena. Co se týče druhého dotazu, tak se Výše podpory v nezaměstnanosti počítá z vaší průměrné čisté mzdy v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí. Takže pokud by jste pracovala na DPP či DPČ za menší částku, než byl váš předchozí výdělek, tak by výše podpory od ledna mohla být nižší.
Dobrý den Evo,
to záleží na dohodě se zaměstnavatelem, respektive na tom co vám schválí.
Dobrý den Pavle,
bohužel vás asi zklamu, říct zda jsou takto uvedené smlouvy neplatné si takto po internetu netroufáme, to chce opravdu konzultaci s advokátem specializujícím se na pracovní právo, který reálně smlouvy i jejich obsah uvidí. Faktem je, že vypadají skutečně podezřele a odpovídají snaze zaměstnavatele získat "levnou pracovní sílu". Co se týče posledního dotazu na typ práce skládání letáků. Záleží jaké činnosti a jak konkrétně byly vymezeny v pracovní smlouvě. Pokud v ní nic takového nebylo, tak jste takovou činnost neměl dle pracovní smlouvy vykonávat.
především díky moc níže za vaší reakci ohledně "státního podniku" který podvádí a klame a něco mi již inspekce potvrdila jako opakované neplacení hodin a komplet měsíc 12/2017 "načerno" ze strany zaměstnavatele. Dle mého názoru toho inspekce hodně vynechala a já věřím záměrně a proto prosím o vysvětlení jedné jediné věci na které bych mohl stavět. Inspekce tvrdí, že mé tři smlouvy DPČ, DPP a DPČ přesažené nejsou a i ukončení je v pořádku ale já si to nemyslím a např. vedoucí VZP když to viděla též. Prosím moc pracomat o rychlé vysvětlení a níže jen uvedu data smluv a hodiny pro posouzení. Jedná se o "hříčku" 52 týdnu, což se nedá pochopit a dle této informace a jak nejasně to podala inspekce by pak at'počítám jak počítám přesáhnout nešla. Tak bych pracoval např. 8 hodin denně jako DPČ celý rok a to je dle mého názoru přesně co píšou někteří advokáti jako zneužití smluv. Měli jsme navíc denní domluvu denně pracovat.Prosím jak přesně je to myšleno a moc prosím o posouzení dat. Neskutečně mi tím pomůžete.
DPČ 9/2017 - 12/2017
DPP 2018 (leden a únor)
DPČ 3/2018 - fyzicky vyhozen 31.6.2018 a takticky ukončeno zaměstnavatelem 5.10.2018 a to DPP a DPČ 2018 současně
DPČ 9/2017 - 12/2017 - 442 hodin (limit smlouvy 18,75/t
DPP 2018 - 292 hodin a zde mi připočítali 13 nezaplacených hodin z DPČ 2017 a další hodiny navíc, aby to bylo 300 hodin rovných. Toto inspekce ignorovala i nezapalcené hodiny z 11/2017
DPČ 2018 - 3/2018 - 31.6.2018 - 436 hodin do vyhození ( limit 18,75/t)(fyzicky - vyhozen 31.6.2018) a dle zaměstnavatele takticky ukončeno DPP 2018i DPČ 2018 současně 3.10.2018 což bylo očekáváno dle vedoucí VZP to nelze.
Prosím jsou smlouvy přesažené a neplatné? Potřebuji to vědět jistě prosím. Jedná se tedy o souběh dohod (stejný druh práce DPP 2018 i DPČ 2018) když ve skutečnosti jsem měl 192 hodin a byla mi vypsána další smlouva a to DPČ 2018 od 1.3.2018 na stejný druh práce?
Inspekce se tomu podivně vyhnula a argumentuje, že DPČ na dobu neurčitou se počítá z 52 týdnů což ale přesáhnout pak snad rok nejde. Rok bych pracoval jako DPČ 8 hodin i víc za poloviční plat. toto nemá logiku a někteří advokáti to označují myslím za zneužití HHP jako DPČ a toto nelze nijak přesně zjistit nikde.
Poslední a důležitá otázka : když jsem měl smlouvu DPČ 2017 na doručování novin, je možné na tuto smlouvu skládat letáky? Právě mi totiž došlo, že asi ne i když mě vedoucí ujištovala. Toto by mi moc pomohlo pokud nemohl. Je to jiná činnost ne?
Mnohokrát díky za brzkou reakci a zdravím a díky za všechny občany.
Dobrý den Sandro,
hodinová výše mzdy nemá na "daně" žádný vliv. Jen v případě, že je příjem z dohody nižší než 3 000 Kč, sociální ani zdravotní pojištění se neplatí. Příjmy z DPČ se daní stejně jako příjmy z klasického pracovního poměru. Zaměstnavatel z ní odvede (bez ohledu na výši odměny) patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů. Když u svého zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, sníží vám zálohu o daňové slevy a zvýhodnění. Nižší hodinová sazba mi nedává smysl. Zkuste si nechat podrobněji vysvětlit co tím myslí.
chtěla bych se zeptat - mám uzavřenou DPČ se stanovenou hodinovou mzdou 300kč /hod,ale teď mi zaměstnavatel tvrdí, že prý kvůli lepším daním mám taxu 150 kč /hod, můžete mi prosím poradit, co mám dělat?
Děkuji
Dobrý den Pavle,
předpokládám, že se ptáte na délku výpovědní lhůty. Výpovědní lhůta u DPČ činí ze zákona 15 dní, s tím, že může být ve smlouvě sjednána i delší. V praxi však postrádá svůj význam, protože na rozdíl od pracovní smlouvy není v případě výpovědní lhůty u DPČ zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci. Takže sice "pracovní vztah" dál trvá, ale nedostane přidělenou práci a ani peníze.
Dobrý den Pavle,
ano můžete.
Dobrý den Jaruš,
pokud je vaše odměna z DPČ vyšší než 3 000 kč a nastoupíte na nemocenskou před 30.6.2019, tak ano.
Dobrý den Ludo,
s tím oznámením na ÚP to funguje takto. Máte povinnost oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději v pracovní den předcházející dni, který byl sjednán jako den nástupu do zaměstnání, a do 8 kalendářních dnů musíte doložit vznik pracovněprávního vztahu. Když tuhle právnickou řeč převede do snadnější podoby, tak to znamená, že předtím než nastoupíte do zaměstnání ÚP oznámíte (osobně nebo zavoláním svému kontaktnímu pracovníkovi), že budete nastupovat do nové práce a od kdy. Stále platí, že jste v evidenci na ÚP. Do osmi dnů od nástupu, pak musíte dodat smlouvu či dohodu o pracovní činnosti, které toto dokazuje. Pokud znova nastoupíte na ÚP a budete mít nárok na podporu tak se vypočte na základě průměrné mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí, tedy v tomto případě by to bylo z té DPČ. V modelovém příkladu co uvádíte by to tedy bylo 60% z 15 000 Kč.
v zakone som si precital, ze ak nastupim na HPP, tak to staci oznamit UP do niekolkych dni. Ale ak nastupim na DPC (s predpokladanou
mzdou vyssou nez polovica minimalni mzdy, preto nemozem uvazovat len o nejakom preruseni evidencie, musim ju ukoncit), tak to musim oznamit bez odkladu, uz v den uzavretia DPC. Je to tak, je tam skutocne tento rozpor ? Samozrejme sa pytam preto, ze by mi to pri uvazovanom DPC v ten den akosi nevychadzalo. Mozem prist na UP predtym, ale nepridem tak o den, alebo az niekolko dni, podpory ? Napriklad, keby som mal na DPC nastupit v pondelok 20.5., na UP pridem v piatok 17.5., budem mat moznost ukoncit evidenciu s platnostou 20.5., takze dostanem podporu az do nedele ?
A druha moja otazka sa tyka toho, ak by ta DPC nebola "trvale udrzitelna" a po niekolkych mesiacoch by som musel znovu na UP, ako by to bolo s podporou ? Viem (alebo si aspon myslim, ze viem), ze ak by tie mesiace boli aspon tri, tak (vzhladom
k nevyuzitiu predchadzajucej podpornej doby a splneniu podmienky 12 z 24) by som mal narok na celu novu podpurci dobu. Ale s akou podporou ? Zakladom je cista mzda (z predchadzajuceho stvrtroku) z tej DPC ? Taka, aka je, alebo sa to nejako prepocita s ohladom na to, ze to nie je HPP ? Napriklad, ked sa odpracuje presne polovicny uvazok (20h/tyzden) za 15 tisic cisteho mesacne, tak zakladom pre vypocet podpory bude rovno tych 15 tisic (z toho je podpora 60 % dva mesiace atd.) ? Dakujem za odpoved !
Dobrý den Davide,
pokud měsíční příjem z DPČ přesáhne 3000 Kč, tak zdravotní platit musíte. V takovém případě by pro vás byla zajímavější práce na DPP, kde je limit až 10 000 Kč.
Dobrý den Ivane,
u DPČ je mpžné nemít přesně vymezenu pracovní dobu. Samozřejmě jejímu uvedení ve smlouvě nic nebrání, pokud se na tom se zaměstnavatelem domluvíte.
Chtěl bych se zeptat, když mám jako důchodce DPČ, musím odvádět zdrav.pojištění?
Dobrý den Rostislave,
ano, můžete.
Dobrý den Petro,
v takovém případě budete ze své mzdy doplácet jen částku do minimálního zdravotního pojištění - odhadem cca 150 Kč.
skončil mi studentský status a z důvodu absolvování jistého kurzu potřebuji pracovat teď na zkrácený úvazek. Kdybych začala pracovat na DPČ a vydělala jsem jsi např. 9000 čistého, tak bych na zdravotní pojištění musela platit jako OBZP 1806 nebo bych doplácela jen částku, která by chyběla k minimální mzdě ? Děkuji.
Dobrý den Martine,
záleží na formulaci vaší smlouvy, ale obecně u DPČ platí, že odpracovaná doba může být až 20 hodin týdně, nikoliv že musí být 20 hodin týdně.
vím, že při práci na DPČ mi nemusí zaměstnavatel pravidelně psát směny každý týden stejně. Např. jeden týden 16 hodin, druhý týden nic, třetí týden 24 hodin atd... V průměru za rok (52 týdnů) by se u DPČ mělo jednat o 20 hodin týdně (maximálně tedy půlúvazek). Na březen 2019 jsem však měl zatím pouze 2 směny v plánu a dnes 4. 3. mi šéf volal že mi je ruší a přidělí mi směny až někdo onemocní. Je vůbec možné a má zaměstnavatel právo abych za celý měsíc neměl odpracovanou ani jednu hodinu? Očekávám že ani v průměru za rok zpětně nedosáhnu zdaleka 20 hodin za týden. Nerad bych byl nějak negativně překvapen v budoucnu.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Jaroslave,
pokud nejste obsahem smlouvi omezeni v pracovní době, tak je možné pracovat i o víkendu. A u DPČ skutečně není příplatek za práci o víkendu.
Cituji Pracomat.cz:
Dobrý den Jaroslave,
to jak vykážete její práci (pokud s tím bude pracovnice souhlasit) je plně ve vaší kompetenci. DPČ je poměrně volným pracovně právním svazkem a pokud nemáte ve smlouvě stanovenu přesnou pracovní dobu, dává vám prostor učinit co zamýšlíte.
Dobrý den Pavle,
situace, kterou popisujete je velmi závažná. To, že se takto v některých případech chovají soukromí zaměstnavatelé jsem již zažil, u statního podniku je o to více zarážející. Hlavně s dodatkem, že jste situaci zkoušel řešit bezvýsledně s inpektorátem práce. Zkusili jsme se v redakci zamyslet nad možnými postupy. Tím prvním je nechat věci být. Jde o nejméně pracnou variantu, ale také vám nic nepřinese a chování podniku nezmění. Další je zkusit se spojit s ostatními lidmi v podobné situaci (psal jste, že se takto nezachovali jen k vám) a společně se podělit o náklady na právníka. Další zajímavou možností je zkusit vyhledat pomoc u médií (televize, či velké noviny). Ti maji prostředky na právní pomoc a zároveň mají velkou moc něco změnit. Nemyslím si, že jedna z cest je lepší než druhá. Každý z nás je jiný a řeší situaci jinak. Bohužel vám víc pomoct nedokážeme, ale berte to alespoň jako inspiraci, kterými směry se můžete vydat.
Dobrý den Míšo,
nebývá to příliš obvyklé, ale u DPČ lze sjednat zkušební dobu.
Dobrý den Michaelo,
prohlášení k dani (růžový papír) co jste podepsala znamená, že za vás daňové přiznání může vyřídit zaměstnavatel. Ujistěte se u něj, že to tak skutečně udělá. Pokud ne, musíte ho podat sama.
celý rok pracuji na DPC, kdy me vydelky jsou vetsi nez 3000 ale mene nez 10. Podepsala jsem "ruzovy papir". Musim tedy podavat danove priznani?
Dobrý den Ivčo,
v případě, že si vyděláte na DPČ více než 3 000 Kč měsíčně tak ano. Za měsíce kdy je výdělek nižší se odpracovaná doba na důchod nezvyšuje.
Dobrý den Hano,
potřebujete mít vždy odpracováno (či náhradní doba pojištění) alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.
Dobrý den Marie,
mít odpracováno za poslední 2 roky 12 měsíců (pojištěných), je základní podmínka pro získání podpory. Když není splněna, tak nárok samozřejmě není.
Dobrý den Milane,
v tomto případě by to mělo být z DPP.
Dobrý den Marie,
pokud jste měla z DPČ odvedeno pojištění za šest měsíců, můžete čerpat podporu celou znova. Pokud méně než šest měsíců, tak můžete dočerpat zbylou část původní podpůrčí doby.
Dobrý den, pokud vaše příjmy z dohod byly v takové výši, že z nich bylo odváděno pojištění, pak máte odpracováno dostatečné množství času, aby podpora mohla být přiznána.
březen 2016 -10.květen 2017 III.st.inval
11.5.2017 - 3.9.2017 podpora
4.9.2017 - 20.7.2018 DPP
21.7.2018 - 31.12.2018 DPČ
Jsem invalidní II.st
Děkuji za odpověd.H.Šímová
Dobrý den Eriko,
bude to cca 1 500 pojištění a daň cca 1800, což je menší než sleva na poplatníka. Takže defacto bez odvodu na daně.
nyní jsem na RD,pracuju na DPP (výdělek cca 2500/m),nyní u další firmy na DPČ (výdělek cca 9000/m)jaká bude daň a zdr.pojištění
Děkuji
Erika
Dobrý den Ludmilo,
to zda prohlášení podepíšete nebo ne závisí na vaší dohodě se zaměstnavatelem.
nemám práci, budu mít pouze smluvní vztah na DPČ. Chtěla bych se zeptat jak to bude se zdravotním a sociálním pojištěním - bude se mi to strhávat ze mzdy, nebo to budu sama posílat na pojišťovnu? Počítám s tím, že můj výdělek přesáhne 3000,- měsíčně.
Taky bych se ráda zeptala na ,,prohlášení", které se často zmiňuje. Budu ho podepisovat nebo ne?
Budu ráda za každou odpověď. :)
Dobrý den Ivano,
pokud máte více zaměstnání, které zakládají účast na nemocenském pojištění, tak jste pojištěna z každého takového zaměstnání. Nemocenská vám náleží z každého zaměstnání (pokud to dosažený výdělek umožňuje). Situaci, kterou popisujete nedává smysl a byla by diskriminační. To že pracujete ve dvou zaměstnáních a je za vás odváděno 2x zdravotní pojištění vede k tomu, že nedostanete žádnou nemocenskou? Pokud tímto opravdu OSSZ argumentuje, tak se jich zeptejte na základě kterého § si takto vykládají naše zákony.
Dobrý den Sabino,
dovolím si upozornit, že od letošního roku došlo ke změně a částka od které se platí sociální a zdravotní pojištění je 3 000 Kč. Odvody u dvou firem jsou na sobě nezávislé. Pokud v obou překročíte tuto částku, budete danit (a platit pojištění) u obou těchto příjmů.
Chtěla jsem se zeptat, jak je to s odvodem zdr. a soc. pojištění v případně 2 DPČ. Každá dohoda je u jiného zaměstnavatele a mzda přesahuje 2 500kc. Jsou odvody na sobě nějak závislé?
Bylo mi řečeno, že za mě nemohou 2 zaměstnavatelé odvádět toto pojištění, ale musí se domluvit na nějaké fakturaci např.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Jano,
zaměstnavatel i vy jste ve vzájemném vztahu povinni dodržovat, podmínky, které jste si vzájemně v pracovní smlouvě odsouhlasili. S ohledem na měsíční formu výplaty bych očekával, že máte splnit právě 80 hodin za měsíc. Nicméně pokud je ve smlouvě stanoven skutečně týdenní cíl odpracovaných hodin, pak byste za týdny kdy jste počet hodin splnila měla vyšší sazbu a za týden kdy nesplnila měla menší sazbu. Co se týče těch dvou sazeb, zkuste to brát jako motivaci a výhodu. V případě jedné sazby by zaměstnavatel nejspíše sáhl po té menší z nich. Takto máte možnost vydělat si více.
Dobrý den Iveto,
v první řadě, měla jste klasický pracovní poměr nebo DPČ? V případě, že DPČ měla jste měsíční výši přijmu takovou, že vám zakládala účast na nemocenském pojištění?
Dobrý den Pavlíno,
záleží na zaměstnavateli zda vám neplacené volno poskytne. Zároveň už nejste chráněna proti výpovědi, takže ji můžete dostat. Samozřejmě za dodržení podmínek daných ZP (odstupné, výpovědní lhůta atd..). Teoreticky můžete pracovat pro jednoho na DPČ a u druhého mít neplacené volno. Prakticky, ale pro druhého zaměstnavatele představujete náklady navíc (musí mít dva pracovníky na jednu pozici, s tím že neví kdy se ten druhý vrátí), takže si moc nedovedu představit situaci, že by s tím zaměstnavatel na HPP souhlasil. V případě, že máte neplacené volno, tak za vás zaměstnavatel neodvádí žádné pojištění. Musela byste ho platit sama v rámci DPČ. Z toho plyne, že doba neplaceného volna se do důchodu nepočítá (pokud nebudete platit všechna pojjištění z DPČ).
Dobrý den Marto,
pokud máte celkově z DPČ více než 2 500 Kč měsíčně, tak na nemocenskou nárok máte. Na ošetřování člena rodiny při DPČ nárok nemáte.
Dobrý den Moniko,
bez konkrétních znalostí je možné se vyjádřit pouze v obecné rovině. Není možné nově vydat exekuční příkaz, který by postihoval mzdu manželky dlužníka.