Pracovní smlouva je nejdůležitějším dokumentem ve vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přesto bývá občas podceňována. zejména mezi zaměstnanci. Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy v r. 2019? Jaký je vztah zákoníku práce a prodloužení pracovní smlouvy? Na co si dát ještě pozor?

Pracovní smlouvy od 1.1.2019

Druhy pracovních smluv:

Pracovní smlouva na dobu určitou

Tu je možné uzavřít nejdéle na tři roky. Kolikrát lze prodloužit pracovní smlouvu na dobu určitou? Zaměstnavatel ji může prodloužit nanejvýše dvakrát. Výhoda pracovní smlouvy na dobu určitou je zejména pro zaměstnavatele, po uplynutí doby uvedené ve smlouvě může velmi snadno zaměstnanci neprodloužit smlouvu. Pochopitelně to může být výhoda i pro zaměstnance, pokud ví, že chce u společnosti strávit jen určitou dobu. Takovýchto případů je ale poměrně málo. Nabízíme vám vzor pracovní smlouvy ke stažení.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou

Jak její název napovídá, délka trvání této smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není omezena na konkrétní dobu. Tento typ pracovní smlouvy je pro zaměstnance obecně považován za výhodnější, protože ze své podstaty představuje dlouhodobě jistější formu pracovního vztahu. Zde si můžete stáhnout platný vzor pracovní smlouvy od 1.1.2019.

Co musí obsahovat pracovní smlouva

Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy? Zákoník práce v § 34 stanoví jako povinné tyto body:

  • druh práce, který bude zaměstnanec vykonávat
  • místo či místa výkonu práce
  • den nástupu do práce
 

Změna pracovní smlouvy

Pracovní smlouva se mění dodatkem k pracovní smlouvě. Kdy se sepisují dodatky k pracovní smlouvě v r. 2019? Zjednodušeně řečeno ve chvílích, kdy je potřeba pracovní smlouvu změnit nebo prodloužit dobu jejího trvání. V případě že dojde ke změně identifikačních údajů, jako je třeba název firmy, není potřeba sepisovat dodatek k pracovní smlouvě sepisovat. Stačí pouze zaměstnance informovat. Ta stejná povinnost (definovaná v § 37 Zákoníku práce) platí i naopak. Pokud dojde ke změně údajů na straně zaměstnance - změna trvalého pobytu, svatba, atd.., má povinnost informovat zaměstnavatele.

Podepsání dodatku k pracovní smlouvě k pracovní smlouvě je dobrovolným aktem obou zúčastněných stran, jak zaměstnavatele tak i zaměstnance. Rozhodně nemůžete být jako zaměstnanec nuceni podepsat dodatek pracovní smlouvy proti své vůli. Můžete se setkat s termínem dohoda o změně pracovní smlouvy, jedná se rovněž o dodatek k pracovní smlouvě na jehož základě dochází ke změně pracovní smlouvy.

Ke stáhnutí: dodatek k pracovní smlouvě vzor

Prodloužení pracovní smlouvy

Je možné jak dodatkem ke stávající pracovní smlouvě, tak i sepsáním pracovní smlouvy nové. Prodlužování pracovní smlouvy se týká smlouvy na dobu určitou. Jak bylo zmíněno v úvodu, jeden zaměstnavatel může smlouvu na dobu určitou prodloužit maximálně 2x. Poté musí zaměstnanci nabídnout smlouvu na dobu neurčitou nebo se s ním rozloučit. Maximálně takovýto pracovní vztah může trvat devět let - 3x pracovní smlouva na dobu určitou, každá v délce trvání 3 roky. V případě vašeho zájmu o pokračování v zaměstnání, doporučujeme sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy sami a nenechávat to pouze na zaměstnavateli. Ukážete tak svůj zájem pracovat v dané společnosti.

Vzory smluv ke stažení

Komentáře  

0 #152 Pracomat.cz 2019-01-15 14:39
Cituji Lukáš:
Dobrý den, zaměstnanec nám odmítá podepsat nový dodatek ....


Dobrý den Lukáši,

pokud dodatek pracovní smlouvy znamená zhoršení jejich platových podmínek, tak se jim nemůžete divit že nechtějí podepsat. V soukromém sektoru reguluje stát pouze minimální či zaručenou mzdu a to zda je vyšší, už nechává na zaměstnavateli. Takže u jednoho zaměstnavatele mlže mít člověk ve druhé skupine minimálních 80,80 a u druhého klidně 200 za hodinu. Z pohledu zákona je oboje v pořádku. Takže žádná legální páka, která by nutila pro ně nevýhodný dodatek podepsat neexistuje. Nezbývá vám než se s nimi dohodnout, případně ponechat stávající stav.
Citovat
0 #151 Lukáš 2019-01-15 13:08
Dobrý den, zaměstnanec nám odmítá podepsat nový dodatek k pracovní smlouvě. Máme čerpací stanici zaměstnanci spadají do 2. skupiny prací při 37,5 hodinovém úvazku. Prý spadají do 3. skupiny prací a odmítají nám to podepsat...Co máme dělat?
Citovat
0 #150 Pracomat.cz 2019-01-09 07:58
Cituji miluse simunkova:
dobry den,potrebovala bych poradit.28.2.2019 ...


Dobrý den Miluše,

ano je to tak, že když uplyne smlouva na dobu určitou, ale zaměstnavatel vám stále dál zadává práci, tak tím pracovní vztah přechází na dobu neurčitou.
Citovat
0 #149 miluse simunkova 2019-01-09 06:55
dobry den,potrebovala bych poradit.28.2.2019 mi konci smlouva na dobu urcitou,kdyz odpracuji jeden den v breznu a nebude mi dana nova smlouva,vznika mi narok na smlouvu na neurcito...dekuji za odpoved
Citovat
0 #148 Pracomat.cz 2018-10-29 17:11
Cituji Eneai:
Dobrý den,
chtěla bych poradit. 1.5. 2016 jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou do 30.4.2017. Už v prosinci jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kde se rozšířila pracovní činnost....


Dobrý den Eneai,

ano, už máte třetí smlouvu na dobu určitou a tedy máte dostat příště smlouvu na dobu neurčitou.
Citovat
0 #147 Eneai 2018-10-26 12:11
Dobrý den,
chtěla bych poradit. 1.5. 2016 jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou do 30.4.2017. Už v prosinci jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kde se rozšířila pracovní činnost. (Předtím jsem byla jen průvodčí osobních vlaků, ale udělala jsem si výběrové řízení a stala jsem se průvodčím na vlacích vyšší kvality). Změna pracovní smlouvy se prováděla na dobu určitou do 31.12.2017. V prosinci 2017 jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kdy mi to jen prodloužili do 31.12.2018. No a teď v dubnu jsem po absolvování dalšího výběrového řízení dostala další dohodu o změně pracovní smlouvy, kdy se mi měnila pracovní činnost, protože vedle průvodčí pro osobní vlaky a průvodčí na vlaky vyšší kvality jsem mohla vykonávat průvodčí (stevarda na sc pendolino). Doba pracovní smlouvy zůstala na dobu určitou do 31.12 2018.
Chtěla bych se zeptat, jestli první dohoda o změně pracovní smlouvy je zároveň i prodloužením a můžu už teď v prosinci čekat smlouvu na dobu určitou, nebo je to změna pracovní náplně a smlouvu ještě dostat nemusím.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #146 Pracomat.cz 2018-10-25 13:12
Cituji Hanka:
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. U nás je zaměstnán řidič na hlavní prac. poměr...


Dobrý den Hanko,

každý z uvedených druhů pracovního poměru má svoje limitace. Záleží na vaší konkrétní situaci, ať si zvolíte co vám nejvíce vyhovuje.

Smlouvu na dobu určitou můžete dát zaměstnanci maximálně 3x za sebou (pokaždé 3 roky), poté to už musí být smlouva na dobu neurčitou.

Dohoda o provedení práce je maximálně 300 hodin ročně.

Dohoda o pracovní činnosti umožnuje vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Tedy typicky pod 20 hodin.

Záleží jak moc pro vás daný člověk pracuje a jak dlouho ho chcete zaměstnávat.
Citovat
0 #145 Hanka 2018-10-25 10:18
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. U nás je zaměstnán řidič na hlavní prac. poměr, který měl letos(2018) 61 let. Jehor pracovní smlouva končí 21.12.2018. Jelikož jsme stav. firma, tak tohoto řidiče zaměstnáme i v roce 2019. Nevím, zda mu můžu vystavit pracovní smlouvu na dobu určitou nebo dohodu o provedení práce, či DPČ. Nevím co vystavovat u zaměstnanců,kteří mají víc jak 60 let. Děkuji za radu.
Hanka
Citovat
0 #144 Pracomat.cz 2018-10-25 09:34
Cituji Tomáš:
Dobrý den.
Prosím o radu.
Jsem zaměstnán v jisté firmě od února 2016...


Dobrý den Tomáši,

smlouvu na dobu neurčitou je možné mít maximálně třikrát za sebou. Což jestli počítám správně je i případ vašeho posledního dodatku, který trvá do prosince 2018. Posud je tedy vše v pořádku. Nezákonné by bylo, kdyby i po této době zaměstnavatel smlouvu opět prodloužil na dobu neurčitou.
Citovat
0 #143 Tomáš 2018-10-25 08:53
Dobrý den.
Prosím o radu.
Jsem zaměstnán v jisté firmě od února 2016. V té době jsem měl smlouvu na dobu neurčitou jako skladník/manipulant.
Poté jsem dostal šanci vykonávat funkci směnového mistra.
V září roku 2017 jsme dostal dodatek ke smlouvě na směnového mistra, který byl dobu určitou,do června 2018. Dodatek přesně zněl: pracovní poměr na pozici vedoucí směny ve skladu se uzavírá na dobu určitou, po jejím skončení se zaměstnanec vrátí na původní pozici i mzdové zařazení.
Nicméně k tomu nedošlo a dostal jsem v červnu 2018 další dodatek,byl to ten samý, který trval do října 2018.
V říjnu 2018 jsem dostal opět další dodatek, ve stejném znění, ale už jen do konce prosince 2018.
A já se tedy ptám, nedošlo ze strany zaměstnavatele k nějakému porušení, neměl už přijít dodatek na dobu neurčitou, pokud ano, jak v tomto případě postupovat ?
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #142 Pracomat.cz 2018-10-24 19:11
Cituji Filip:

Dobrý den, v souvislosti s tím mne napadá.
Pokud smlouvu odmítnu podepsat...


Dobrý den Filipe,

ano pokud nepodepíšete, tak smlouva zůstává v původní podobě. V případě, že dostanete výpověď, máte nárok na odstupné. Co se týče "porušení" pracovních povinností, tak by se muselo jednat o zvlášť hrubé porušení pracovních předpisů (viz pracomat.cz/.../...), aby se jednalo o okamžitou výpověď, bez předchozích výtek.
Citovat
0 #141 Filip 2018-10-24 15:23
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Filip:
Dobrý den,
prosím o radu.
Zaměstnavatel mě informoval (k 18.10.2018) že je málo peněz na výplaty a z toho důvodu nám bude snižovat úvazky na 0,8...


Dobrý den FIlipe,

změna délky pracovního úvazku je dobrovolný akt, na kterém se musíte se zaměstnavatelem shodnout. Nemůže vám ho oficiálně nařídit. Samozřejmě, když je zaměstnavatel nesolidní, tak na vás může vyvíjet tlak. Oporu v zákoně pro něj ale nemá. Na vašem místě bych si schůzku také nahrál, ale to zda jde takový důkaz použít u případného soudního sporu nevím. Zde by byla potřeba konzultace od právníka.


Dobrý den, v souvislosti s tím mne napadá.
Pokud smlouvu odmítnu podepsat. Tak zaměstnavatel mi musí ponechat úvazek tak jak byl.
Pokud by se zaměstnavatel rozhodl ukončit jednostranně poměr (z důvodu nadbytečnosti), tak mám nárok na odstupné, říkám to správně?

Může zaměstnavatel ukončit jednostranně pracovní poměr (bez odstupného)z jiného důvodu než je nadbytečnost? Např. neplnění pracovních povinností? Pokud by chtěl jít touto cestou, a něco "našel" co by mohlo být v rozporu s plněním pracovních povinností, je povinen mne 2x "pokárat vytýkacím dopise" a až poté může přistoupit k výpovědi, nebo to může učinit okamžitě? jedná se mi o to abych věděl na co se při odmítnutí podpisu mám připravit. děkuji
Citovat
0 #140 Pracomat.cz 2018-10-24 10:28
Cituji Filip:
Dobrý den,
prosím o radu.
Zaměstnavatel mě informoval (k 18.10.2018) že je málo peněz na výplaty a z toho důvodu nám bude snižovat úvazky na 0,8...


Dobrý den FIlipe,

změna délky pracovního úvazku je dobrovolný akt, na kterém se musíte se zaměstnavatelem shodnout. Nemůže vám ho oficiálně nařídit. Samozřejmě, když je zaměstnavatel nesolidní, tak na vás může vyvíjet tlak. Oporu v zákoně pro něj ale nemá. Na vašem místě bych si schůzku také nahrál, ale to zda jde takový důkaz použít u případného soudního sporu nevím. Zde by byla potřeba konzultace od právníka.
Citovat
0 #139 Filip 2018-10-24 10:05
Dobrý den,
prosím o radu.
Zaměstnavatel mě informoval (k 18.10.2018) že je málo peněz na výplaty a z toho důvodu nám bude snižovat úvazky na 0,8. Kolegyně už byla dodatek o této změně podpesat, nicméně tam bylo uvedeno datum 30.9.2018 splatností od 1.10.2018, když se kolegyně proti těmto termínům ohradila (inforamci o snižení úvazku jsem dostali 18.10.2018), tak byla více méně pod tlakem donucena k podpisu.
Jak se bránit?
Když nepodepíšu, tak můžu přijít o prácí?Budu mít nárok na odstupné? Nebo mě můžou vyhodit za nějaké neplnění pracovních povinností?
Můžu si schůzku nahrát na telefon?(je třeba vedení o pořízení nahrávky informovat?)
děkuji
Citovat
0 #138 Pracomat.cz 2018-10-03 18:19
Cituji Johana:
Dobry den, chtela bych se zeptat. Jsem momomentalne jeste v zaucni dobe...


Dobrý den Johano,

"zauční dobou" myslíte zkušební dobu? Pokud ano, tak v rámci zkušební doby můžete skončit ze dne na den bez udání důvodu i v případě, že se jedná o smlouvu na dobu neurčitou.
Citovat
0 #137 Johana 2018-10-03 18:05
Dobry den, chtela bych se zeptat. Jsem momomentalne jeste v zaucni dobe,ale uz mi byla nabidnuta prace na dobu neurcitou. V pripade,ze by se mi naskytla lepsi pracovni nabidka, mohla bych skoncit ze dne na den, ikdyz bych mela predcasne podepsanou smlouvu na dobu neurcitou a byla stejne jeste v zaucni dobe.
Citovat
0 #136 Pracomat.cz 2018-09-28 11:09
Cituji Lenka Stuchlová:
Dobrý den,

nevím na koho se obrátit s mým problémem.
Jsem zaměstnaná ve státní školce jako uklízečka a svacinarka....


Dobrý den Lenko,

druh práce, který máte pro zaměstnavatele vykonávat, je podle § 34 ZP povinnou součástí pracovní smlouvy a je tedy jednou z obsahových složek pracovního poměru. Náplň práce pracovního poměru lze měnit jen tehdy, dohodneteli se zaměstnavatelem na jeho změně.
Tzn, obě strany musí souhlasit a tady změna musí mít písemnou formu, například dodatku k pracovní smlouvě. Jiná věc je převedení na jinou práci, kterou může zaměstnavatel krátkodobě požadovat. Ale i zde je nutná písemná forma, která u vás nejspíše není. To byla ta lehčí část, tedy vysvětlení, proč chování zaměstnavatele není v pořádku. Ta horší je co s tím. Samozřejmě můžete se obrátit na inspektorát práce, ve spolupráci s ním prokázat, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Pravděpodobně dostane pokutu, ale vám to další spolupráci s ním nejspíš ještě více zkomplikuje. Osobně bych se s ním zkusil domluvit, na nějakém kompromisu. Pokud to není možné, tak vám zbývá to jen přetrpět nebo si najít jinou práci. Případné nahlášení na inspektorát práce bych řešil až ve chvíli kdy budete mít rozjednanou náhradní práci.
Citovat
0 #135 Lenka Stuchlová 2018-09-27 20:02
Dobrý den,

nevím na koho se obrátit s mým problémem.
Jsem zaměstnaná ve státní školce jako uklízečka a svacinarka. Smlouvu mám na 7 hodin (zkrácený úvazek), na dobu neurčitou. Ve smlouvě mám jasně dáno, co mám dělat.... atd.
Má zaměstnavatel právo po mě chtít další navíc práci, co nemám ve smlouvě, nehledě na to, že to je na jiném úseku MŠ, než mám pracovat já? Bez nároku na finanční ohodnocení, s tvrzením, že to klidně stihnu v mé pracovní době?
Moc děkuji za Vaši odpověď, jak se bránit, zda se vůbec mohu bránit?
Děkuji za Vaši odpověď
S pozdravem Lenka
Citovat
+1 #134 Pracomat.cz 2018-07-11 09:52
Cituji Petr:
Dobrý den, všiml jsem si po 4 měsících v práci, že mám ve smlouvě napsáno...


Dobrý den Petře,

z mého laického pohledu (nejsem právník), je smlouva neplatná, protože není jasné, jakou dobu dovolené máte. Řešil bych to tak, že bych podepsal zpětně smlouvu se sjednocenou délkou dovolené.
Citovat
0 #133 Petr 2018-07-11 09:23
Dobrý den, všiml jsem si po 4 měsících v práci, že mám ve smlouvě napsáno: "zaměstnanec má nárok na 25 (slovy dvacet) dnů dovolené"
co v tomto případě dělat? na kolik dnů dovolené mám nárok? je smlouva touto chybou neplatná?
předem díky za odpověď
Citovat
0 #132 Pracomat.cz 2018-06-22 09:09
Cituji Markéta:
Dobrý den.
Přítel ma pracovní smlouvu na dobu určitou, chceme si ale vzit hypoteku...


Dobrý den Markéto,

neexistuje žádný "oficiální vzor" pro žádost o smlouvu na dobu neurčitou. Ale na vašem místě, bych se v žádosti snažil zmínit své pracovní úspěchy a důvody proč jsem pro firmu prospěšný. Také je dobré zmínit fakt, že smlouva na dobu neurčitou je určitou formou závazku i ze strany vašeho přítele a ten díky tomu dává najevo, že má u zaměstnavatele zájem dlouhodobě pracovat. Přeji hodně štěstí, ať je žádost akceptována.
Citovat
0 #131 Markéta 2018-06-22 08:02
Dobrý den.
Přítel ma pracovní smlouvu na dobu určitou, chceme si ale vzit hypoteku,tak potrebuje smlouvu na dobu neurcitou. V praci mu bylo receno, at sepise zadost. Co by v takove zadosti melo byt? Děkuji
Citovat
0 #130 Pracomat.cz 2018-06-14 16:24
Cituji Berta:
Dobrý den,
v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu neurčitou. Kvůli postupu na vyšší pozici...


Dobrý den Berto,

pokud máte novou smlouvu na dobu určitou, tak jste jí pravděpodobně nahradila původní smlouvu. V tom případě, váš pracovní poměr končí uplynutím doby vymezené ve smlouvě na dobu určitou. Očekával bych, že ze strany zaměstnavatele to bylo něco jako "zkušební doba" a nyní vám nabídne její prodloužení.
Citovat
0 #129 Berta 2018-06-14 10:11
Dobrý den,
v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu neurčitou. Kvůli postupu na vyšší pozici, jsem podepsala dodatek ke smlouvě, který je na dobu určitou a to na rok. Ráda bych se zeptala, zda po roce co uplyne doba toho dodatku, můžu ze zaměstnání odejít, nebo opět spadnu o pozici níž, na které jsem byla před dodatkem a musím podat výpověď?
Citovat
0 #128 Pracomat.cz 2018-06-06 10:12
Cituji Lída:
Dobrý den, dostala jsem nabídku nového zaměstnání, ovšem forma vztahu mě trochu mate...


Dobrý den Lído,

právně to v pořádku je, pokud je "smlouva na IČO" na jinou pracovní činnost než HPP. Pro zaměstnavatele to znamená menší odvody a proto vám může teoreticky dát více peněz. Váš plat by měl být rozhodně větší, než na obdobné pozici na HPP.
Citovat
0 #127 Lída 2018-06-06 09:57
Dobrý den, dostala jsem nabídku nového zaměstnání, ovšem forma vztahu mě trochu mate. Zaměstnavatel chce podepsat dvě smlouvy - jednu "zaměstnaneckou" na minimální mzdu a druhou jako dohodu o poskytování služby - tedy na ičo. Je to takto v pořádku po právní stránce?
Děkuji za odpověď, Ludmila
Citovat
0 #126 Pracomat.cz 2018-06-01 14:10
Cituji Milan Mulis:
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně plnění norem. V podniku ...


Dobrý den Milane,

kromě týdenní pracovní doby (kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě), vám může zaměstnavatel nařídit maximálně 8 hodin přesčasů týdně a to až do výše 150 hodin ročně. Takže určitě nemá právo po vás každý den chtít pracovat 16 hodin.
Citovat
0 #125 Milan Mulis 2018-06-01 12:52
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně plnění norem. V podniku kam jsem nastoupil po mě chtějí plnit normy na při obsluze 2 CNC strojů a pracovní době 8 hodin na 100 procent, což vykázáno hodinově činí 16 hodin. Má na to zaměstnavatel dle zákoníku práce právo, k jakému paragrafu se toto ustanovení prosím vztahuje. Prosím o odpověď na email velice děkuji, Mulis
Citovat
0 #124 Pracomat.cz 2018-05-10 15:31
Cituji Ondřej:
Dobrý den,
napsal jsem to jako dva dotazy společně, trochu to rozepíšu, protože zaměstnavatel stále tvrdí něco jiného. Změnu Mzdy teď už neřeším, tam je to jasné, tu měnit najednou nechce.
...


Dobrý den Ondřeji,

1) ano

2) a 3) Pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad - určuje "základní" místo kde pracuejte. Pokud pracujete jinde, měl byste mít nárok na cestovní náhrady. Většinou se to řeší obecněji na úrovni obce. Tedy ne Praha, Na Dolinách, ale jen Praha.

4) pracovní smlouva dobrovolná dohoda obou stran a lze ji měnit je se souhlasem obou z nich

5) pokud bude zaměstnavatel jednat férově, tak se bude jednat o výpověď nejspíš z organizačních důvodů a nárok na odstupné bude.
Citovat
0 #123 Pracomat.cz 2018-05-10 14:07
Cituji Martina P.:
Dobrý den,
Prosím o radu. Od roku 2012 doteď jsem na mateřské dovolené (2děti), pobírám ...


Dobrý den Martino,

to zda je nová smlouva na zkrácený úvazek pro vás výhodná musíte posoudit sama. Záleží na pracovní době, platu a mnoha dalších faktorech. To za vás posoudit nedokážeme. Výpověď máte možnost podat klasickou s dvouměsíční výpovědní lhůtou a nebo se současnám zaměstnavatelem domluvit na dřívějším ukončení poměru. Na rodičovský příspěvek to mít dopad nebude, ten je spjat s péčí o dítě.
Citovat
0 #122 Martina P. 2018-05-10 13:11
Dobrý den,
Prosím o radu. Od roku 2012 doteď jsem na mateřské dovolené (2děti), pobírám rodičovský příspěvek. Mateřská mi končí v listopadu 2018. Nechci se vracet do práce, kde jsem pracovala předtím. Mám tam smlouvu na dobu neurčitou. Našla jsem si novou práci, kde mi chtějí dát smlouvu na zkrácený úvazek. Je to pro mě výhodné? Nepřijdu o rodič. příspěvek? Kdy mám dát výpověď do bývalé práce? Děkuji moc za odpovědi. M.Pokorná
Citovat
0 #121 Ondřej 2018-05-10 08:22
Dobrý den,
napsal jsem to jako dva dotazy společně, trochu to rozepíšu, protože zaměstnavatel stále tvrdí něco jiného. Změnu Mzdy teď už neřeším, tam je to jasné, tu měnit najednou nechce.
1 - pokud mne přesune v rámci místa výkonu práce např.:PRAHA tak se smlouva nemění a musím akceptovat tuto změnu. (tady má předpokládám pravdu)
2- ve smlouvě mám ale bod:*** Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad: např.: Praha, Na Dolinách.*** A zaměstnavatel mne přesune sice v Praze ale do místa Na Jezerce . S tím, že mi nechá ve smlouvě ten bod pro cestovní náhrady nezměněn. Co s tím? Vyjedu na služební cestu z Jezerky 2a, ale počítá se to z Na dolinách? nebo toto je pouze oznámení změny místa zaměstnavatele a tedy si s tím může dělat co chce? Jde o tu změnu ***Pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad*** V zákonech se mluví stále pouze o změně_Místa pracoviště.
3 - pokud mi tedy nechá Bod****Pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad*** bez změny je to v pořádku i když pracuji jinde? Co mám v takovém případě dělat?
4 - Může tento bod změnit bez mého souhlasu?
5 - pokud se změnou musím souhlasit aby byla platná a nebudu, mám nárok v případě výpovědi na odstupné?
Děkuji
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Ondřej:
Dobrý den. Zaměstnavatel chce změnit v pracovní smlouvě - Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad...


Dobrý den Ondřeji,

ano, nárok na odstupné v takovém případě budete mít.
Citovat
0 #120 Pracomat.cz 2018-04-25 09:40
Cituji Ondřej:
Dobrý den. Zaměstnavatel chce změnit v pracovní smlouvě - Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad...


Dobrý den Ondřeji,

ano, nárok na odstupné v takovém případě budete mít.
Citovat
0 #119 Ondřej 2018-04-24 20:48
Dobrý den. Zaměstnavatel chce změnit v pracovní smlouvě - Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad.
Také chce provést změny v Dohodě o mzdě, která je zvlášť a pracovní smlouva se na ni pouze odkazuje. Pokud nebudu souhlasit s podepsáním hrozí mi výpovědí. V případě výpovědi mám nárok na odstupné? Děkuji
Citovat
+1 #118 Pracomat.cz 2018-04-19 10:23
Cituji Monika:
Dobrý den. Pracuji ve farbice v automobilovém průmyslu. Děláme dvanácti ...


Dobrý den Moniko,

pokud máte ve smlouvě uvedenou osmi hodinovou pracovní dobu, tak byste rozhodně neměla pracovat pravidelně dvanáctihodinové. Sem tam se to může stát kvůli přesčasům, ale rozhodně by to nemělo být pravidlem.
Citovat
0 #117 Monika 2018-04-19 04:34
Dobrý den. Pracuji ve farbice v automobilovém průmyslu. Děláme dvanácti hodinové směny,ale smlouvy máme na osmi hodinový režim. Může to tak být nebk nám zaměstnavatel musí dát smlouvy na dvanácti hodinový režim?
Citovat
0 #116 Pracomat.cz 2018-04-18 07:36
Cituji Daniel:
Dobrý den, mám pracovní smlouvu ve které je uvedeno že ubytování hradí ...


Dobrý den Danieli,

pokud s tímto dodatkem nesouhlasíte, podepsat ho nemusíte.
Citovat
0 #115 Daniel 2018-04-17 21:28
Dobrý den, mám pracovní smlouvu ve které je uvedeno že ubytování hradí v plné výši zaměstnavatel. Nyní se mnou chce zaměstnavatel podepsat dodatek smlouvy kde je uvedeno že zaměstnanec přispívá určitou částkou. Musím tento dodatek podepsat či nikoliv pokud s tímto nesouhlasím?
Citovat
0 #114 Pracomat.cz 2018-04-17 15:55
[quote name="Lenka"]Dobrý den, prosím o informaci, zaměstnavatel mě nutí .../quote]

Dobrý den Lenko,

pokud za podpis této dohody nic nezískáte, tak nemáte důvod ji podepisovat.
Citovat
0 #113 Lenka 2018-04-17 10:53
Dobrý den, prosím o informaci, zaměstnavatel mě nutí podepsat dodatek ke smlouvě, kde jsou povinnosti o mlčenlivosti, důvěryhodnosti a exkluzivitě po ukončení PP trvání 5 let. k 30.4.2018 končím a nechci nic podepisovat, pokud přemýšlím dobře, nemusím podepsat? Jedná se o dobrovolný akt? Moc děkuji L.
Citovat
0 #112 Pracomat.cz 2018-04-16 09:28
Cituji Dana Vastovska:

Dekuji. Ano od zamestnavatele. Takze vubec nevadi,ze je tam psano az od 11.6.,ze se prodluzuje ? Od podpisu noveho dodatku plati ten?


Dobrý den,

jestli něco nepřehlížím, tak v tom nevidím komplikaci. Smlouva vám platí do 10tého a od 11tého platí dodatek. Žádná prodleva mezi nimi tu není.
Citovat
0 #111 Dana Vastovska 2018-04-16 08:21
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Dana Vastovska:
Dobry den, aktualne mam smlouvu na dobu urcitou do 10.6.2018. ...


Dobrý den Dano,

pokud máte dodatek podepsaný zaměstnavatelem, tak máte smlouvu prodlouženu na dobu neurčitou.


Dekuji. Ano od zamestnavatele. Takze vubec nevadi,ze je tam psano az od 11.6.,ze se prodluzuje ? Od podpisu noveho dodatku plati ten?
Citovat
0 #110 Pracomat.cz 2018-04-15 18:08
Cituji Dana Vastovska:
Dobry den, aktualne mam smlouvu na dobu urcitou do 10.6.2018. ...


Dobrý den Dano,

pokud máte dodatek podepsaný zaměstnavatelem, tak máte smlouvu prodlouženu na dobu neurčitou.
Citovat
0 #109 Dana Vastovska 2018-04-15 13:55
Dobry den, aktualne mam smlouvu na dobu urcitou do 10.6.2018. Zamestnavatel mi dal dodatek o prodlouzeni ve zneni, ze od 11.6.2018 se meni na dobu neurcitou. Jak to tedy je? Plati mi uz neurcito a jsem kryta,nebo do 10.6. plati doba urcita a mihou me k tomu datu ukoncit?
Citovat
0 #108 Pracomat.cz 2018-04-10 09:30
Cituji Hana:
Dobrý den,
30.4. mi bude končit smlouva na dobu určitou a zaměstnavatel chce, abych sepsala žádost o prodloužení...


Dobrý den Hano,

nemáte se čeho bát. Stačí jednoduchý dokument, ve kterém budou identifikovány obě strany (zaměstnavatel i vy) v podobě jména, adresy, rodného čísla/IČO. Dále stačí krátky odstavec k čemu dokument slouží. Tj. ve stylu, že se jím prodlužuje platnost pracovní smlouvy a to do doby x.x.20xx.
Citovat
0 #107 Hana 2018-04-09 18:53
Dobrý den,
30.4. mi bude končit smlouva na dobu určitou a zaměstnavatel chce, abych sepsala žádost o prodloužení. Je to již druhá smlouva na dobu určitou, ale minule po mě žádnou žádost nechtěl. Existuje na to vzor nebo se píše nějaká všeobecná žádost? Případně co musí taková žádost obsahovat?
Předem děkuji. Hana
Citovat
0 #106 Pracomat.cz 2018-04-03 14:10
Cituji Jiří:
Dobrý den,
je prosím nutná změna prac.smlouvy (výměna - doplnění) při výměně jednatele....


Dobrý den Jiří,

změna jednatele nemá na platnost pracovní smlouvy vliv. Máte smlouvu s firmou, nikoliv s člověkem, který ji po určitou dobu zastupoval.
Citovat
0 #105 Jiří 2018-04-03 10:18
Dobrý den,
je prosím nutná změna prac.smlouvy (výměna - doplnění) při výměně jednatele.
Jde mi hlavně o to, že jednatel figuruje na smlouvě svým podpisem. Tudíž mám smlouvu podepsanou od osoby, která již s firmou nemá nic společného. Měl bych dostat novou prac.smlouvu?
Citovat
0 #104 Pracomat.cz 2018-03-26 19:26
Cituji Iveta:
Dobrý den,
28.02.2018 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou..


Dobrý den Iveto,

na vydání smlouvy rozhodně trvejte. Minimalizujete tak šanci na budoucí nekalé jednání zaměstnavatele v budoucnu.
Citovat
0 #103 Iveta 2018-03-26 13:16
Dobrý den,
28.02.2018 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Po domluvě se zaměstnavatelem jsem nastoupila 1.3.2018 normálně do práce s tím, že se mi smlouva automaticky prodlužuje na neurčito dle zákona. Personalistka mi ale nechce vydat žádný dodatek nebo prohlášení o této změně. Měla bych dostat nějaký "papír" o tom, že jsem zaměstnaná na neurčito? Děkuji
Citovat
0 #102 Pracomat.cz 2018-03-21 11:10
Cituji Vladimír:
Dobrý den
Mám dotaz. Ve firmě kde pracuji od roku 2015 jsem podepsal prác.smlouvu. nyní zaměstnavatel přišel s dodatkem k prác.smlouvě kde ...


Dobrý den Vladimíre,

pokud máte platnou pracovní smlouvu tak vás k podepsání dodatku nemůže zaměstnavatel řešit. Dodatek je platný až po podepsání vámi i zaměstnavatelem.
Citovat
0 #101 Vladimír 2018-03-20 18:55
Dobrý den
Mám dotaz. Ve firmě kde pracuji od roku 2015 jsem podepsal prác.smlouvu. nyní zaměstnavatel přišel s dodatkem k prác.smlouvě kde přibyl odstavec o prescasech a u mzdového výměru Máme ze prescasy (je to formulovane trochu nenapadneji) zahrnuty v základu.
Prosím o radu jak se můžeme proti teto změně ohradit?
Přeci nemůže dávat horší smlouvu než jsme melí.
Ještě při předání nám bylo řečeno že máme zastarale smlouvy ať podepisem ze se pro nás nic nezmění. Pak se majitel spatne vyspi a nedostaneme nic. Dosud jsme melí prescasy proplacene nebo jsme si vybírali náhradní volno.
Muže nás nutit ke změně která je k horšímu?

Děkuju za odpověď

Vladimír
Citovat
0 #100 Pracomat.cz 2018-03-17 13:35
Cituji Irena:
Dobrý den.Mám smlouvu na dobu neurčitou,podepsanou 31.3.2017. Včera přijela manažerka a aniž by mi kdokoliv cokoliv řekl,přinesla mi smlouvu na poloviční úvazek od 1.4.2018. Je to možné nebo s tím nemusím souhlasit. Děkuji za odpověď Irena


Dobrý den Ireno,

pokud je smlouva od 31.3.2018 podepsána oběma stranami a vy máte jednu kopii, tak nemáte důvod podepisovat novou smlouvu.
Citovat
0 #99 Pracomat.cz 2018-03-17 13:29
Cituji Petra:
Dobrý den, k 31.3.2018 mi končí smlouva na dobu určitou...


Dobrý den Petro,

jelikož vám byla již smlouva na dobu určitou dvakrát prodloužena, musí zaměstnavatel přijít se smlouvu na dobu určitou. Zda je takový dodatek (pracovní pozice po určitou dobu a poté její změna) v pořádku, musí posoudit právník, který bude mít k dispozici přesné znění toho dodatku. Dodatek je závazný pro vás i pro zaměstnavatele a neměla by být možnost ho jednostranně měnit. Raději si pořádně zkontrolujte co podepisujete, aby tam nebyla nějaká klička v tomto duchu. A na závěr aspoň jedna pozitivní zpráva, pokud vám zapomenou dát podepsat smlouvu a stále budou zadávat práci, tak máte automaticky smlouvu na dobu neurčitou.
Citovat
0 #98 Petra 2018-03-16 21:28
Dobrý den, k 31.3.2018 mi končí smlouva na dobu určitou, která již byla 2x prodloužena. Ze strany zaměstnavatele mi byla nabídnuta smlouva na dobu neurčitou s nižší pozicí s tím, že mi nynější pozici budou k nové smlouvě dodatkovat do 31.12.2018. Je toto možné? A může být tento dodatek ze strany zaměstnavatele kdykoliv změněn? Pokud mi tuto smlouvu nepředloží k podpisu do 31.3.2018 a já budu dále vykonávat činnost dle původní smlouvy, mám možnost tuto smlouvu neakceptovat a považovat za automaticky prodlouženou původní smlouvu? Děkuji
Citovat
0 #97 Irena 2018-03-16 07:36
Dobrý den.Mám smlouvu na dobu neurčitou,podepsanou 31.3.2017. Včera přijela manažerka a aniž by mi kdokoliv cokoliv řekl,přinesla mi smlouvu na poloviční úvazek od 1.4.2018. Je to možné nebo s tím nemusím souhlasit. Děkuji za odpověď Irena
Citovat
0 #96 Pracomat.cz 2018-03-12 13:10
Cituji Ludmila:
Dobry den, je nějak ovlivněna délka trvání smlouvy na dobu neurčitou pri mateřské,která je jíž 9 let? 3x 3 roky se 3 dětmi? Muze zaměstnavatel tuto smlouvu ukončit? Jak dlouho je povinen zaměstnavatel držet místo pri mateřské? Dekuji


Dobrý den Ludmilo,

zaměstnavatel je povinen vám držet místo až do doby, kdy nejmladší dítě dosáhne věku 3 let.
Citovat
0 #95 Ludmila 2018-03-11 08:08
Dobry den, je nějak ovlivněna délka trvání smlouvy na dobu neurčitou pri mateřské,která je jíž 9 let? 3x 3 roky se 3 dětmi? Muze zaměstnavatel tuto smlouvu ukončit? Jak dlouho je povinen zaměstnavatel držet místo pri mateřské? Dekuji
Citovat
0 #94 Pracomat.cz 2018-03-06 11:08
Cituji Karlička:
Dobrý den, ráda bych se zeptala na správnost postupu při podpisu dodatku k pracovní smlouvě. Dne 12.4. 2018 mi končí smlouva na dobu určitou. Zaměstnavatel mi dal podepsat dvě kopie dodatku (prodloužení smlouvy). Sám zaměstnavatel ale podpis dodatku odkládá a podmiňuje ho mými dalšími výkony.
Existuje lhůta, jak dlouho dopředu mi musí oznámit "neprodloužení" smlouvy?
A pokud se rozhodnu smlouvu neprodloužit, mohu odstoupit od už podepsaného dodatku (před začátkem jeho platnosti)?
Děkuji.


Dobrý den Karličko,

žádná taková lhůta neexistuje. Pokud zaměstnavatel s podepsáním smlouvy váhá, pravděpodobně vám ji prodloužit nechce. Ve chvíli kdy je pracovní smlouva (či její dodatek) podepsaná oběma stranami, tak je platná. Dokud je podepsaná jen jednou straná tak platná není.
Citovat
0 #93 Karlička 2018-03-05 12:48
Dobrý den, ráda bych se zeptala na správnost postupu při podpisu dodatku k pracovní smlouvě. Dne 12.4. 2018 mi končí smlouva na dobu určitou. Zaměstnavatel mi dal podepsat dvě kopie dodatku (prodloužení smlouvy). Sám zaměstnavatel ale podpis dodatku odkládá a podmiňuje ho mými dalšími výkony.
Existuje lhůta, jak dlouho dopředu mi musí oznámit "neprodloužení" smlouvy?
A pokud se rozhodnu smlouvu neprodloužit, mohu odstoupit od už podepsaného dodatku (před začátkem jeho platnosti)?
Děkuji.
Citovat
0 #92 Pracomat.cz 2018-02-22 14:02
Cituji Aneta:
Dobrý den,

Pracovní smlouva mi byla sjednána na dobu určitou, ale do neexistujího data, tedy do 31.2.2019. Stává se moje pracovní smlouva smlouvou na dobu neurčitou nebo jak postupovat?
Předem děkuji za odpověď


Dobrý den Aneto,

zkoušel jsem k tomu dohledat více informací a dostal jsem k Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 21 Cdo 119/2002, ze dne 10.10.2002 (epravo.cz/.../...), kde se uvádí:

Není-li ujednání o době trvání pracovního poměru platné (např. pro jeho neurčitost nebo nesrozumitelnost), není z tohoto důvodu neplatná celá pracovní smlouva (dohoda o změně sjednaných pracovních podmínek); ujednání o tom, zda jde o pracovní poměr na dobu neurčitou nebo zda má trvat jen po určitou dobu, není totiž podstatnou náležitostí pracovní smlouvy a lze jej oddělit od ostatního obsahu pracovní smlouvy. Takto sjednaný pracovní poměr je pak třeba považovat ve smyslu ustanovení § 30 odst. 1 zák. práce za pracovní poměr na dobu neurčitou.

Ale musím přiznat, že osobně nikdo z redakce nemá s takovou situací zkušenost.
Citovat
0 #91 Aneta 2018-02-22 12:39
Dobrý den,

Pracovní smlouva mi byla sjednána na dobu určitou, ale do neexistujího data, tedy do 31.2.2019. Stává se moje pracovní smlouva smlouvou na dobu neurčitou nebo jak postupovat?
Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #90 Pracomat.cz 2018-02-16 10:23
Dobrý den Martine,

za předpokladu, že:

1) v pokračování v práci musí dojít po uplynutí sjednané doby (to se u vás stalo)
2) zaměstnanec musí práci vykonávat v této době s vědomím zaměstnavatele

dochází k automatickému prodloužení na dobu neurčitou.
Citovat
0 #89 Martin 2018-02-15 20:09
Dobry den, pri nastupu do prace jsem mel smlouvu na pul roku. Po uplynuti teto doby jsem uz zadnou jinou smlouvu nepodepisoval. Prodluzuhe se smlouva automaticky na neurcito nebo musi byt podepsana nova smlouva po uplynuti te pulricni smlouvy? Dekuji
Citovat
0 #88 Pracomat.cz 2018-02-04 18:01
Dobrý den Michale,

tuto smlouvu nemusíte podepisovat, protože zaměstnavatel tím, že vám dále zadával práci de facto souhlasil se smlouvou na dobu neurčitou.
Citovat
+1 #87 Michal 2018-02-02 16:12
Aha.. ale pak mi daly podepsat další smlouvu na dobu určitou.
Citovat
0 #86 Pracomat.cz 2018-02-02 15:12
Dobrý den Michale,

pokud zaměstnavatel dále souhlasil s tím, že práci vykonáváte, (což můžete znamenat i to, že vám ji nezakazoval), tak pracovní poměr přešel automaticky na dobu neurčitou.
Citovat
0 #85 Michal 2018-02-02 14:52
Dobrý den,
Zajímá mě zda-li mi zaměstnavatel měl dát smlouvu na dobu neurčitou pokud jí z “Vlastní blbosti” zapoměl prodlouzit ? (Předtím jsem měl smlouvu na dobu určitou) Než mi byly schopni přinést novou ani se nikdo neobtežoval něco říct a ve firmě sem pracoval další měsíc. Díky za odpověd
Citovat
0 #84 Pracomat.cz 2018-02-02 09:05
Dobrý den Lenko,

smlouva či dodatek platí až doby její platnosti. Tedy od 16.4.2018. Teoreticky můžete dnes podepsat smlouvu, která bude platit až za pár let.
Citovat
0 #83 Lenka 2018-02-01 19:07
Dobrý den,

ráda bych se zeptala,dnes (1.2.2018) jsem dostala dodatek ke pracovní smlouvě s navýšením mzdy, ale s datumem 16.4.2018.Je tedy ten dodatek platný nebo je zatím jenom "zdrap papíru" a platnost nabide az toho 16.4.2018?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #82 Pracomat.cz 2018-01-31 13:31
Dobrý den Jano,

v takovém případě není nutné mít novou pracovní smlouvu ani dodatek k ní. Zaměstnavatel však musí ohlásit změnu na Okresní správu sociálního zabezpečení.
Citovat
0 #81 Jana 2018-01-31 12:17
Dobry den,

Muzu se zeptat, zamestanec kteri pracuje u nas po svadbe zmenil prijmeni.. jako zamestavatele musime sepsat obe dve strani novou prac. smlouvou nebo staci jenom dodatek? A jeste jsem chtela poprosit gde muzu najit vzor? Dekuji moc
Citovat
0 #80 Pracomat.cz 2018-01-27 16:07
Dobrý den,

pokud totiž mzdový výměr není součástí pracovní smlouvy, může jej zaměstnavatel jednostranně měnit, a to i bez souhlasu zaměstnance. Takže v tom případě, je jedno za jej podepíšete či nikoli. Důležité je, zde vám ho zaměstnavatel předal.
Citovat
0 #79 Bobo 2018-01-27 13:50
Zajímalo by mě, co se stane,když nepodepíšu nový mzdový výměr.
Citovat
+1 #78 Pracomat.cz 2018-01-22 14:57
Dobrý den Šárko,

v situaci kdy chcete "být doma s prckem" vidím dvě možnosti:

1) evidence na úřadu práce - zde počítejte, že budete po čase muset chodit na pohovory a vykazovat snahu pro hledání práce. Výhoda je ta, že za vás platí pojištění

2) být oficiálně bez práce - nemusíte řešit úřad práce, ale platíte si sama zdravotní pojištění.

Neplacené volno by vám musel zaměstnavatel schválit, to by pravděpodobně dlouhodobě neudělal a stejně si za dny neplaceného volna musíte platit zdravotní pojištění.
Citovat
0 #77 Šárka 2018-01-22 13:51
Dobrý den,můžu se zeptat,synovi bude 11.7.tři roky,měla bych nastoupit do práce,nechali jsme rodicak prodloužit na 4roky,za prvé vím že se tam vrátit nechci z ranních už je více odpolední na zkrácený úvazek neslysej a za druhý máme první a poslední mimi ve 40 a opravdu si to chci užít a věnovat se malému,v práci mám tedy dát výpověď a musím se nahlásit na pracovní úřad?;nebo zkusit zažádat o neplacené volno?,a prosím vás nerozumím tomu jestli by sociální a zdravotní bych platila já děkuji moc za odpověď
Citovat
0 #76 Pracomat.cz 2018-01-21 12:53
Dobrý den Jane,

máte podepsanou pracovní smlouvu za pro vás výhodnějších podmínek a je na vás, zda přistoupíte na snížení mzdy. Pokud jste ve zkušební době, tak to může být pro zaměstnavatele signál s vámi ukončit pracovní poměr, ale také může přistoupit na ponechání původní sazby. To rozhodnutí je na vás.
Citovat
0 #75 Jan 2018-01-19 19:24
Dobrý den, nastoupil jsem do nové práce 2.1.2018 se stanovením 128 Kč na hodinu a dozvěděl jsem se, že zaměstnavatel udělal chybu a bude chtít stanovenou cenu na hodinu snížit na 115 Kč za hodinu, i když smlouvu mám již podepsanou a mám už odpracované 3 týdny. Jak se mám rozhodnout? Mám jim podepsat tu novou smlouvu, a nebo jim říct, že už smlouvu podepsanou mám. Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #74 Pracomat.cz 2018-01-16 19:50
Dobrý den Jaroslave,

ano je to možné, viz §34 ZP (pracomat.cz/.../...) :

(1) Pracovní smlouva musí obsahovat
a) druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
b) místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána,

kde je v bodě b) výslovně uvedeno množné číslo
Citovat
0 #73 Jaroslav 2018-01-16 17:57
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně dodatku. Upravuje se nám bonusový systém a zaměstnavatel to jistě bude řešit dodatkem. V průběhu minulého roku (když nebyla práce) nás posílali na vedlejší halu stejné firmy, ale s jinou adresou, ičo apod. Obáváme se ale, že nám do dodatku přidá i vedlejší halu, čímž by nás v případě propadu práce mohl příkazem posílat na vedlejší halu. Je tedy možné mít ve smlouvě více adres pro místo vykonávání práce?
Citovat
0 #72 Pracomat.cz 2018-01-14 16:38
Dobrý den Ivo,

při přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů zůstávají zaměstnancům zachována veškerá práva, která měli u svého původního zaměstnavatele včetně výše mezd. Neuzavírá se nová pracovní smlouva, přebírající zaměstnavatel je podle §339 ZP (pracomat.cz/.../...) povinen písemně informuje o změně zaměstnavatele a dalších skutečnostech.
Citovat
0 #71 Iva 2018-01-14 14:11
Dobrý den,
všichni zaměstnanci budou převedeni na jinou firmu s jiným sídlem, tak lze to udělat formou dodatku k původní smlouve (pokud ano, prosím kde seženu vzor) a nebo se musí sepsat nová smlouva a ve staré se pracovní poměr ukončit (vzor jak) děkuji.
Citovat
0 #70 Pracomat.cz 2018-01-13 12:29
Dobrý den Krystyno,

je možné sepsat novou pracovní smlouvu, která bude sjednocovat znění původní pracovní smlouvy se všemi jejími dodatky. V rozsahu sedmi dodatků to bude nejspíše i výrazněji přehlednější. V nové pracovní smlouvě by mělo být uvedeno datum jejího podepsání. Jako den nástupu do práce se uvádí datum, kdy jste skutečně poprvé nastoupila do práce. Tzn. vlastně datum z původní pracovní smlouvy. Také doporučuji do nové pracovní smlouvy připojit i ustanovení o tom, že závazek z dosavadní pracovní smlouvy ve znění všech dodatků se ruší a nahrazuje se právě závazkem z nově uzavřené pracovní smlouvy.
Citovat
0 #69 Krystyna Nováková 2018-01-12 17:08
Dobrý den,

mám pracovní smlouvu s 6 dodatky. Aktuálně bude potřeba pracovní smlouvu zásadně změnit. Je nutné tuto změnu provést formou 7. dodatku nebo mohu podepsat novou pracovní smlouvu, která bude původní pracovní smlouvu i s dodatky nahrazovat?

Děkuji za odpověď
Citovat
0 #68 Pracomat.cz 2017-12-20 10:57
Dobrý den Kateřino,

popisovaná situace je podle mého na dodatek ke smlouvě. V případě nové pracovní smlouvy by musela být prvně ukončena ta stávající.
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2017-12-20 10:34
Dobrý den Radku,

dle zákoníku práce takovou smlouvu jako zástup za rodičovskou dovolenou uzavřít lze.
Citovat
0 #66 Radek 2017-12-20 07:59
Dobrý den,
Po roce mi byla prodloužena smlouva na dobu určitou, ale místo data, do kdy smlouva platí, je tam napsaneé, že po dobu trvání rodičovské dovolené paní XY. Je to možné uzavřít i takto? Nemám tušení jak dlouhou má paní rodičovskou ani, kdy jí bude končit.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #65 Kateřina 2017-12-19 20:47
Dobrý den,
Máme ve firmě zastaralé pracovní smlouvy. A chtějí nám je aktualizovat. Tzn, budou nové kamerové systémy, bude se měnit pracovní doba a systém odměňování bude jiný. Můžou nám dát úplně nové smlouvy? A nebo to musí řešit dodatky? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #64 Pracomat.cz 2017-12-13 13:19
Dobrý den Petro,

žádná taková povinnost není. Ze strany zaměstnavatele je slušné oznámit vám předem, zda vám smlouvu prodlouží nebo ne. Určitě se proto se zaměsntavatelem domluvte, ať víte na čem jste.
Citovat
+1 #63 Petra 2017-12-13 11:49
Dobry den, 31.12.2017 mi konci smlouva a od 1.ledna mam narok jiz na smlouvu na dobu neurcitou.Chci se zeptat,jak dlouho pred koncem smlouvy je povinen zamestnavatel zamestnanci oznamit,jestli s nim pocita i po skonceni smlouvy stavajici??
Děkuji
Citovat
0 #62 Pracomat.cz 2017-10-09 22:14
Dobrý den Martino,

pokud jste nepodepsala žádnou pracovní smlouvu, pak oficiálně nejste v pracovním poměru. Tudíž ani nemůžete podat výpověď.
Citovat
0 #61 Martina 2017-10-09 17:49
Dobrý den.2.10. jsem nastoupila dle ústní dohody do práce,kde jsem odpracovala 12 hodinovou směnu.Druhý den-před začátkem směny-jsem vedoucí oznámila,že v zaměstnání pokračovat nebudu,ale abych ji nepřidělávala starosti,den jsem odpracovala s dřívějším propuštěním domů.Na konci směny mi vedoucí oznámila,že ji mám přinést výpověď s udáním důvodu ukončení.Jak můžu odevzdat výpověď,aniž bych vůbec viděla (natož podepsala) pracovní smlouvu? Pro jistotu jsem tedy výpověď odeslala na sídlo firmy (ne přímo mé vedoucí), ta se ale nedaří doručit. Nebudu z toho mít v budoucnu nějaké potíže? Jsem vedena jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů).Děkuji za radu.
Citovat
0 #60 Pracomat.cz 2017-10-01 13:18
Dobrý den Lado,

nejsem právník a proto vám nemohu dát stoprocetně jistou odpověď. Podle mého laického názoru tím, že stále chodíte do práce a zaměstnavatelem vám zadává práci, pracujete za podmínek původní pracovní smlouvy. Přesto doporučuji konzultaci s právníkem, ať jste si jista svými možnostmi.
Citovat
-1 #59 Lada Čápová 2017-09-30 22:24
Dobrý den,od 01.10.2017 máme mít zcela nové prcovní smlouvy s novou pracovní dobou a platovým výměrem. K dnešnímu dni nám smlouvy nebyly předány, ačkoliv mám toto bylo oznámeno již v květnu. Nechci smlouvu podepsat, pokud si ji pořádně nepročtu a nechci ji podepisovat zpětně nebo k dni,kdy smlouvu dostanu k podpisu, jelikož v ten den nastoupím za podmínek platné smlouvy. Mohu takto postupovat? Děkuji.
Citovat
0 #58 Pracomat.cz 2017-09-14 16:13
Dobrý den Soňo,

podle mého názoru (nejsem právník) nemůžete, tím že jste termín proměškali a přitom paní stále zadávali práci se pracovní smlouva automaticky prodloužila na dobu neurčitou. Teoreticky se můžete zkusit s paní domluvit a smlouvu zpětně podepsat. Ona to však udělat nemusí, protože podle zákona má nárok na dobu neurčitou.
Citovat
0 #57 Soňa 2017-09-12 22:41
Dobrý den,chtěla bych se zeptat: zaměstnáváme paní na dobu určitou, již jednou jí byla prodloužena pracovní smlouva (formou nové pracovní smlouvy); vím, že jí můžeme prodloužit ještě jednou ( podle pravidla 3x a dost )a rádi bychom to i udělali,ale z časových důvodů jsme jí nestihli dát podepsat prodloužení pracovní smlouvy na další rok ještě před skončením sjednané doby tj. do 31.8.2017. Paní dál chodí do práce i po skončení této smlouvy....dočetla jsem se, že dle zákona se takový pracovní poměr automaticky překlápí na dobu neurčitou...Ale přesto se chci zeptat, jestli jí můžeme dát ještě DODATEČNĚ podepsat prodloužení prac.smlouvy na dobu určitou ? Nebo to už musí být na dobu neurčitou, když jsme to nestihli do 31.8. a teď už bude 13.9. a paní dál pracuje....?
Moc děkuji za odpověď.
Citovat
0 #56 Pracomat.cz 2017-08-28 11:06
Dobrý den Renáto,

podívejte se na §40 a §41 ZP (pracomat.cz/.../...), jsou v nich uvedeny podmínky kdy je možné převést zaměstnance na jinou práci. Ve vašem případě ale myslím, že zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákonem a mělo by dojít k úpravě pracovní smlouvy.
Citovat
0 #55 Dostalová Renáta 2017-08-27 20:59
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu.
Po kolika měsících múžu nebo bych měla požádat
zaměstnávatele o změnu pravovní pozice. Již sedm
měsíců vykonávam jinou práci než mám ve smlouvě.
Je nějaký paragraf nebo odstavec v zákoníku práce?
Moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Dostalová
Citovat
0 #54 Pracomat.cz 2017-08-22 10:50
Dobrý den Hano,

řešili bychom to dohodou o pracovní činnosti a domluvou (informováním) se současným zaměstnavatelem v Praze.
Citovat
0 #53 Hana 2017-08-22 10:16
Dobrý den, ráda bych se zaměstnala jako pomocný pedagog v Mateřské škole, prosím jaký typ pracovní smlouvy či dohody mám mít, abych nepřišla o právo na své stávající zaměstnání v Praze, kam se chci po ukončení rodičovské vrátit. Děkuji moc Hanka
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit