Pracovní smlouva je nejdůležitějším dokumentem ve vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přesto bývá občas podceňována. zejména mezi zaměstnanci. Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy v r. 2021? Jaký je vztah zákoníku práce a prodloužení pracovní smlouvy? Na co si dát ještě pozor?

Pracovní smlouvy od 1.1.2021

Druhy pracovních smluv:

Pracovní smlouva na dobu určitou

Tu je možné uzavřít nejdéle na tři roky. Kolikrát lze prodloužit pracovní smlouvu na dobu určitou? Zaměstnavatel ji může prodloužit nanejvýše dvakrát. Výhoda pracovní smlouvy na dobu určitou je zejména pro zaměstnavatele, po uplynutí doby uvedené ve smlouvě může velmi snadno zaměstnanci neprodloužit smlouvu. Pochopitelně to může být výhoda i pro zaměstnance, pokud ví, že chce u společnosti strávit jen určitou dobu. Takovýchto případů je ale poměrně málo. Nabízíme vám vzor pracovní smlouvy ke stažení.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou

Jak její název napovídá, délka trvání této smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není omezena na konkrétní dobu. Tento typ pracovní smlouvy je pro zaměstnance obecně považován za výhodnější, protože ze své podstaty představuje dlouhodobě jistější formu pracovního vztahu. Zde si můžete stáhnout platný vzor pracovní smlouvy od 1.1.2021.

Co musí obsahovat pracovní smlouva

Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy? Zákoník práce v § 34 stanoví jako povinné tyto body:

  • druh práce, který bude zaměstnanec vykonávat
  • místo či místa výkonu práce
  • den nástupu do práce
 

Změna pracovní smlouvy

Pracovní smlouva se mění dodatkem k pracovní smlouvě. Kdy se sepisují dodatky k pracovní smlouvě v r. 2021? Zjednodušeně řečeno ve chvílích, kdy je potřeba pracovní smlouvu změnit nebo prodloužit dobu jejího trvání. V případě že dojde ke změně identifikačních údajů, jako je třeba název firmy, není potřeba sepisovat dodatek k pracovní smlouvě sepisovat. Stačí pouze zaměstnance informovat. Ta stejná povinnost (definovaná v § 37 Zákoníku práce) platí i naopak. Pokud dojde ke změně údajů na straně zaměstnance - změna trvalého pobytu, svatba, atd.., má povinnost informovat zaměstnavatele.

Podepsání dodatku k pracovní smlouvě k pracovní smlouvě je dobrovolným aktem obou zúčastněných stran, jak zaměstnavatele tak i zaměstnance. Rozhodně nemůžete být jako zaměstnanec nuceni podepsat dodatek pracovní smlouvy proti své vůli. Můžete se setkat s termínem dohoda o změně pracovní smlouvy, jedná se rovněž o dodatek k pracovní smlouvě na jehož základě dochází ke změně pracovní smlouvy.

Ke stáhnutí: dodatek k pracovní smlouvě vzor

Prodloužení pracovní smlouvy

Je možné jak dodatkem ke stávající pracovní smlouvě, tak i sepsáním pracovní smlouvy nové. Prodlužování pracovní smlouvy se týká smlouvy na dobu určitou. Jak bylo zmíněno v úvodu, jeden zaměstnavatel může smlouvu na dobu určitou prodloužit maximálně 2x. Poté musí zaměstnanci nabídnout smlouvu na dobu neurčitou nebo se s ním rozloučit. Maximálně takovýto pracovní vztah může trvat devět let - 3x pracovní smlouva na dobu určitou, každá v délce trvání 3 roky. V případě vašeho zájmu o pokračování v zaměstnání, doporučujeme sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy sami a nenechávat to pouze na zaměstnavateli. Ukážete tak svůj zájem pracovat v dané společnosti.

Vzory smluv ke stažení

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #244 Pracomat.cz 2021-03-05 09:40
Cituji Pavel:

Potřebuji ohledně prokázání praxe na rozšíření podnikání , děkuji


Dobrý den Pavle,

napadá mě ještě forma čestného prohlášení. Doporučoval bych se obrátit přímo na instituci, které po vás toto chce. S podobnými případy se již museli setkat a tedy budou mít připravený postup jak situaci řešit.
Citovat
0 #243 Pavel 2021-03-04 21:59
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Pavel:
Dobrý den , ztratil jsem pracovní smlouvy a ua firma u který jsem pracoval ...


Dobrý den Pavle,

můžu se zeptat k čemu takto staré pracovní smlouvy potřebujete? Ptám se z důvodu, zda k tomu účelu nejde využít i nějaký jiný dokument. Jinak takto staré dokumenty budete získávat těžko, můžete se obrátit na majitele již neexistujících firem, či onu zahraniční firmu. Teoretická šance, že tyto dokumenty budou stále mít možná je.

Potřebuji ohledně prokázání praxe na rozšíření podnikání , děkuji
Citovat
0 #242 Pracomat.cz 2021-03-04 13:32
Cituji Pavel:
Dobrý den , ztratil jsem pracovní smlouvy a ua firma u který jsem pracoval ...


Dobrý den Pavle,

můžu se zeptat k čemu takto staré pracovní smlouvy potřebujete? Ptám se z důvodu, zda k tomu účelu nejde využít i nějaký jiný dokument. Jinak takto staré dokumenty budete získávat těžko, můžete se obrátit na majitele již neexistujících firem, či onu zahraniční firmu. Teoretická šance, že tyto dokumenty budou stále mít možná je.
Citovat
0 #241 Pavel 2021-03-04 13:26
Dobrý den , ztratil jsem pracovní smlouvy a ua firma u který jsem pracoval před 15 lety už dávno ukončila výrobu v ČR a další 2 firmy už neexistují.Existuje nějaká možnost jak tohle řešit . Děkuji
Citovat
0 #240 Pracomat.cz 2021-03-03 16:20
Cituji Viki:
Dobrý den,
zaměstnavatel mi po telefonu řekl, že se mi automaticky překlopí smlouva určitá na neurčitou...


Dobrý den Viki,

ZP v tomto případě hovoří jasně (§ 65) (2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Tím pádem, se váš pracovní poměr změnil na dobu neurčitou a zaměstnavatel to nemůže zpětně změnit. Doporučuji ho na tuto skutečnost upozornit, snad to bude stačit. V případě, že bude dál dělat problémy, máte možnost obrátit se na inspektorát práce. Věřím že i tato "výhrůžka" by mohla pomoci.
Citovat
0 #239 Viki 2021-03-03 13:31
Dobrý den,
zaměstnavatel mi po telefonu řekl, že se mi automaticky překlopí smlouva určitá na neurčitou, protože mi dál zadával práci, že další dodatky nejsou potřeba. Tak se i stalo, smlouva na určito mi skončila před měsícem a on mi dál zadával práci. Teď jsme se, ale domlouvali ještě ohledem platu a možného zvýšení, myslím, že jsem ho lehce podráždila, protože mi pak napsal e-mail, že na základě telefonické domluvy mi zasílá smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Je možné, aby mi teď dodatečně zaslal smlouvu na dobu určitou, když smlouva již před měsícem skončila, on mi dál zadával práci, tudíž se měla překlopit na neurčito? Je vždy potřeba si vyžádat dodatek o tom, že se pracovní smlouva na určito překlápí na neurčito, nebo je to automatické, i když člověk nemá nic v ruce? Co v případě, že zaměstnavatel trvá na tom, že žádný dodatek není třeba, protože se to automaticky překlápí, ale pak za měsíc změní názor a zpětně zašle smlouvu na rok?
Děkuju.
Citovat
0 #238 Pracomat.cz 2021-01-13 20:56
Cituji Hana:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je problém podle zákoníku ....


Dobrý den Hano,

pokud se takto dohodnete v rámci pracovní smlouvy, pak je to možné. Rozvržení pracovní doby, kdy jsou směny děleny na dvě nebo více částí  zákon nezakazuje. Zaměstnanec však musí mezi jednou a druhou směnou „nepřetržitě odpočívat“ alespoň 11 hodin. Což se v tomto případě děje.
Citovat
0 #237 Hana 2021-01-13 15:57
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je problém podle zákoníku práce,když se práce na 8hodin rozvrhne na práci cca 3hodiny ráno 7-10 a pak např.14:30-19:30.Mezitím má zaměstnanec volno.
Děkuji za odpověď.
H.Dostálová.
Citovat
0 #236 Pracomat.cz 2021-01-09 07:49
Cituji Petra:
Dobrý den chtěla bych zeptat když jsem ztratila smlouvy a musí zaměstnavatel vystavit novou smlouvu když o to požádám


Dobrý den Petro,
viz. § 312 ZP pracomat.cz/.../...) -Zaměstnanec má právo nahlížet do svého osobního spisu, činit si z něho výpisky a pořizovat si stejnopisy dokladů. Součástí osobního spisu je i pracovní smlouva, máte tudíž nárok na kopii.
Citovat
0 #235 Petra 2021-01-08 20:34
Dobrý den chtěla bych zeptat když jsem ztratila smlouvy a musí zaměstnavatel vystavit novou smlouvu když o to požádám
Citovat
0 #234 Pracomat.cz 2021-01-05 08:15
Cituji Pavla:
Dobrý den chci se jen zeptat mám smlouvu na dobu určitou která mi teď bude končit...


Dobrý den Pavlo,

zaměstnavatel takovou povinnost nemá. Pracovní poměr končí uplynutím doby sjednané v pracovní smlouvě. Samozřejmě se může prodloužit, pokud o to bude mít zaměstnavatel i vy zájem.
Citovat
0 #233 Pavla 2021-01-04 23:23
Dobrý den chci se jen zeptat mám smlouvu na dobu určitou která mi teď bude končit.
Má otázka zní zda mě zaměstnavatel musí kontaktovat jelikož jsem v PN kvůli těhotenství děkuji
Citovat
+1 #232 Pracomat.cz 2020-11-30 20:37
Cituji Linda:
Dobry den.
Pracuji v casinu na hpp. Mam prosim narok na proplaceni ...


Dobrý den Lindo,

v takovém případě můžete zažádat o příspěvek na dojíždění do práce (oficiálně příspěvek na podporu regionální mobility). Bohužel zaměstnavatel nemá povinnost vám cesty proplácet, pokud je casino jako místo výkonu práce (předpokládám, že ano). Samozřejmě se s ním můžete zkusit dohodnout, na nějaké kompenzaci. Ale ta bude záležet na ochotě zaměstnavatele.
Citovat
0 #231 Linda 2020-11-30 13:36
Dobry den.
Pracuji v casinu na hpp. Mam prosim narok na proplaceni cestovneho, kdyz v ramci rozvolneni koronavir.opatreni byla zmenena oteviraci doba,tudiz i pracovni doba, ktera je narizena statem(6h-22h) a ja bohuzel o vikendech a statnich svatcich nemam spoj z mista pracoviste do mista bydliste. Auto nevlastnim a jedina moznost je preprava taxi. Moc dekuji za odpoved.
Citovat
0 #230 Pracomat.cz 2020-10-30 12:16
Cituji Ivana:
Dobrý den, moc Vás prosím o vysvětlení mých možností. Muž ....


Dobrý den Ivano,

nedávno jsme tu na podobný dotaz odpovídali. Odborné názory jak by v této situaci měl zaměstnavatel reagovat se různí a nejvyšší soud dosud v této otázce nerozhodoval, takže jasně závazné stanovisko není. Plyne z toho, že pokud vám zaměstnavatel nechce umožnit dřívější návrat do zaměstnání, má na to dle současného výkladu práva nárok - viz rozhodnutí krajského soudu v Hradci Králové ze dne 9. 1. 1996 spis. zn. 13 Co 413/1995. Pokud vám zaměstnavatel nabídne jiné místo, které neodpovídá vaší předchozí náplni práce ani mzdovým podmínkám, tak ho máte právo odmítnout. Osobně nejrozumnější mi přijde domluva se zaměstnavatelem, kdy se shodnete na tom, že můžete zatím pracovat jinde (pokud pro vás nebude mít místo) a rovnou můžete předjednat zda budete po skončení rodičovské chtít u svého původního zaměstnavatele ukončit pracovní poměr nebo nikoliv (a vrátit se k němu).
Citovat
0 #229 Ivana 2020-10-30 11:34
Dobrý den, moc Vás prosím o vysvětlení mých možností. Muž přišel o práci, já jsem na rodičovské dovolené a ještě rok na mě firma čeká (do 3 let mé dcery).Teď bych se chtěla vrátit dřív, ale zjistila jsem, že firma má stop stav z důvodu celkové situace. Jaké mám možnosti? Můžou mě odmítnout s tím, že teď pro mě nemají místo a tedy naše smlouva a dohoda zůstane nezměněna a já můžu tenhle rok pracovat někde jinde a pak se jim za rok ozvat znovu? Nebo tím, že už teď požádám o návrat do práce a oni mi nevyhoví, naše smlouva na dobu neurčitou končí a dohoda, že na mě počkají taky. Zároveň pokud mi nabídnou jiné místo a já ho odmítnu, např. z důvodu nižšího platu, poruším tak něco ze svých povinností?
Velice Vám děkuji
Ivana
Citovat
+1 #228 Pracomat.cz 2020-07-31 11:29
Cituji Tereza:
Dobrý den,

mám v pracovní smlouvě uvedeno místo výkonu práce Ostrava, ale v dodatku o ...


Dobrý den Terezo,

dodatek k pracovní smlouvě upravuje platnost pracovní smlouvy. To znamená, že pokud je dodatek s konkrétní pobočkou stále platný, zaměstnavatel vás nemůže nutit k práci na jiné pobočce pokud s tím nebudete souhlasit.
Citovat
0 #227 Tereza 2020-07-31 09:41
Dobrý den,

mám v pracovní smlouvě uvedeno místo výkonu práce Ostrava, ale v dodatku o pracovních podmínkách mám místo výkonu práce upřesněno na konkrétní pobočku firmy. Může mě zaměstnavatel tedy nutit k práci na jiné pobočce v Ostravě? Kterým dokumentem se mám v tomto případě řídit, pracovní smlouvou, nebo dodatkem?

Děkuji, Tereza
Citovat
0 #226 Pracomat.cz 2020-07-29 19:08
Cituji Miriam:
Dobry den,
muze zamestnavatel stanovit v pracovni smlouve vypovednu lhutu na 2 tydne. Jedna se o smlouvu na dobu urcitu. Dekuji


Dobrý den Miriam,

nemůže. Viz § 51 ZP (pracomat.cz/.../...) :

Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou situace, kdy byla výpověď ze strany zaměstnance dána v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů.
Citovat
0 #225 Miriam 2020-07-29 17:14
Dobry den,
muze zamestnavatel stanovit v pracovni smlouve vypovednu lhutu na 2 tydne. Jedna se o smlouvu na dobu urcitu. Dekuji
Citovat
0 #224 Pracomat.cz 2020-05-26 16:07
Cituji Lukáš:
Zdravím, mám smlouvu jako skladník, manipulant...


Dobrý den Lukáši,

pro svého zaměstnavatele jste povinen vykonávat jen tu práci, která je uvedena v pracovní smlouvě. Pozor na to, že často bývá specifikováno poměrně obecně "např. kancelářská práce na PC". Podívejte se do svojí pracovní smlouvy a uvidíte, jaké pracovní činnosti jsou v ní uvedeny. Osobně bych tipnul, že se pod některou z obecných formulací vejdou, ale uvidíte sám.
Citovat
0 #223 Lukáš 2020-05-26 01:02
Zdravím, mám smlouvu jako skladník, manipulant. Když sem měl přijímací pohovor tak mi bylo řečeno že budu balit a zaskladnovat a to taky dělám. Ale teď mi bylo řečeno že musím pracovat na pc a používat systém Excel a fors? Chci se zeptat jestli to musim dělat když to nemám ve smlouvě? Děkuji.
Citovat
0 #222 Pracomat.cz 2020-04-19 17:16
Cituji Nikola:
Dobrý den,pracuji jako servírka na hop se smlouvou na dobu neurčitou .....


Dobrý den Nikolo,

domnívám se, že nárok na náhradu mzdy máte i v tomto případě. Pro jistotu se to ještě pokusím ověřit přímo na MPSV, doufám že se mi povede se s nimi spojit po telefonu, e-mailem bohužel odpověď trvá delší dobu.
Citovat
0 #221 Nikola 2020-04-18 17:50
Dobrý den,pracuji jako servírka na hop se smlouvou na dobu neurčitou a zároveň pobírám rodičovský příspěvek.Jelikož se z důvodů nařízení vlády zavřely restaurace,jsme doma s tím, že bychom měli pobírat mzdu ve výši 100%.Ostatní kolegové tuto mzdu pobírají s výjimkou mě.Nadřízený mi totiž tvrdí, že na mě se toto nevztahuje,z důvodu, že 80% z té mzdy doplácí stát,ale já ne jelikož pobírám rodičovský příspěvek,což je pro stát brané taky jako příjem.Ale já jsem přeci taky zaměstnanec jako každý jiný z firmy bez ohledu na rodičovský příspěvek, smlouvu mám,do práce jsem chodila až do dne kdy se musela restaurace zavřít,je opravdu možné, že nemám nárok třeba ani na 60%? Přijde mi to jako diskriminace.
Citovat
0 #220 Pracomat.cz 2020-02-25 19:27
Cituji Jolana:
Dobrý den. Mám prosbičku.Jsem jen agenturnik který má smlouvu ...


Dobrý den Jolano,

pro jasnější odpověď by bylo potřeba více informací, třeba jaký byl důvod výpovědi. Existují situace, za kterých zaměstnavatel dát výpověď během pracovní neschopnosti může - například ukončení činnosti zaměstnavatele, či porušení pracovních povinností.
Citovat
0 #219 Jolana 2020-02-25 16:27
Dobrý den. Mám prosbičku.Jsem jen agenturnik který má smlouvu (měla) na určito.Nastoupila jsem na nemocenskou a po 6dbech mě dáli výpověď a zápočtovy list.Od 3.6.2019 jsem dodnes na nemocenské a řešila se i nemoc z povolání kterou mě uznaly.Chci se informovat, jestli měli právo nato,že mě propustili.A Ikdyz jsem na nemocenské jsem propuštěna.Tak teď nevím jak to vše dopadne.
Citovat
0 #218 Pracomat.cz 2020-02-23 21:22
Cituji vladko:
Dobrý den.
pracuji jako řidič dodávky s vlekem a k výkonu ...


Dobrý den Vladko,

z vašeho popisu to nijak podezřele nevypadá, o jakém konkrétním postupu výpočtu či rozdělení mzdy máte pochybnosti?
Citovat
0 #217 vladko 2020-02-22 22:24
Dobrý den.
pracuji jako řidič dodávky s vlekem a k výkonu potřebuji kartu řidiče. ve smlouvě mám stanovenou základní částku mzdy a k tomu nějaké jízdné náhrady. konkrétně za odjetý km mám částku 2Kč, za povinné přestávky mám pevnou částku a po sečtení těchto částek mi zaměstnavatel tuto částku rozdělí na základní mzdu a zbytek jako jízdné příplatky. výpočet mzdy se mi ale nezdá a tak chci vědět, zda zaměstnavatel postupuje správně
Citovat
0 #216 Pracomat.cz 2020-01-19 13:24
Cituji Gabi:
Přeji dobrý den. Podepsala jsem dodatek ke smlouvě na jinou pozici....


Dobrý den Gabrielo,

na odstupné byste měla nárok za předpokladu, že by zaměstnavatel ukončil váš předchozí pracovní poměr výpovědí, nebo by jste se na něm společně dohodli v rámci dohody o ukončení pracovního poměru. Pokud došlo k uplynutí doby určité, případně chcete ukončit pracovní poměr vy, tak nárok na odstupné není. Z vašeho popisu není zřejmé, o jakou ze situací se jedná, zmínil jsem je proto všechny.
Citovat
0 #215 Gabi 2020-01-19 11:43
Přeji dobrý den. Podepsala jsem dodatek ke smlouvě na jinou pozici. Tato pozice je ale podmíněná rekvalifikaci a upsat se firmě na pár let. Dodatek ještě neplati až od 1.2. 2019. Rekvalifikaci absolvovat nechci, mám nárok na odstupné?
Děkuji za odpověď Gabi
Citovat
0 #214 Pracomat.cz 2020-01-06 16:17
Cituji Josef:
Dobrý den.
Můj vnuk ukončil pracovní poměr v jedné firmě kedni 31.12.2019 a k nové firmě nastoupil ...


Dobrý den Josefe,

smlouva může být sjednána i od 1.1.2020, zákon tomu nijak nebrání. Ten den "volna" nejspíš ničemu vadit nebude, jen v případě kdy někteří zaměstnavatelé nabízejí určité benefity, na které mohou mít nárok jen ti zaměstnanci, kteří odpracují celý pracovní rok. Každopádně vnuk nemusí za jeden den nic odvádět a odvody za něj zaplatí zaměstnavatel.
Citovat
0 #213 Josef 2020-01-06 08:51
Dobrý den.
Můj vnuk ukončil pracovní poměr v jedné firmě kedni 31.12.2019 a k nové firmě nastoupil od 1.1.2020, avšak pracovní smlouvu ode dne 2.1.2020 s tím, že ve svátky se pracovní smlouva neuzavírá. Je to tak správné, aby byl jeden den přetržka?
Citovat
0 #212 Pracomat.cz 2019-12-19 22:59
Cituji Stanislav Brendl:
Dobrý den,

Měl bych na vás otázku a moc prosím o pomoc. Pracuji na HPP od 31.05.2016 ve Fakultní Nemocnici Královské Vinohrady a dostal jsem na začátku smlouvu na dobu určitou na 1 rok, po ...


Dobrý den Stanislave,

vyjímka pro toto pravidlo sice existuje, ale nepřijde mi, že by do ní spadal váš případ. Limit maximálně tří smluv na dobu určitou neplatí u sezónních prací, kde nedává smysl. Typicky se jedná o sezónní práce jako je obsluha letních koupališť, zaměstnanců v zemědělství při žních, stavitelství nebo třeba obsluhy vleku. Takže pokud by vaše činnost v nemocnici naplňovala znaky sezónnosti (v praxi si takový případ neumím představit), tak by na to zaměstnavatel právo mít mohl. Každopádně bych na vašem místě chtěl vidět dokumenty, které toto řeší. Odpověď, že je to takto domluvené s odbory mnoho informací neposkytne.
Citovat
0 #211 Stanislav Brendl 2019-12-19 16:01
Dobrý den,

Měl bych na vás otázku a moc prosím o pomoc. Pracuji na HPP od 31.05.2016 ve Fakultní Nemocnici Královské Vinohrady a dostal jsem na začátku smlouvu na dobu určitou na 1 rok, po roce opět na 1 rok a pak zase na 1 rok s platností do 31.5.2019. Smlouva mi tedy byla 2x prodloužena a měl jsem tedy za to, že se pak automaticky stává smlouvou na dobu neurčitou. Bohužel jsem nedal zaměstnavateli písemně znát, před uplynutím té poslední doby, že hodlám v zaměstnání pokračovat ale jelikož jsem měl již na další měsíce naplánované směny, tak mě nenapadlo se tím moc zabývat a měl jsem zkrátka za to, že jsem již od 31.5.2019 pracoval se smlouvou na dobu neurčitou i když mi nikdo nedal nic k podpisu ani smlouvu novou ani žádný dodatek.

Velkým překvapením pro mě bylo, když mi dnes vrchní sestra volala, že mi končí poměr ke konci roku a že už ho asi prodlužovat nebudou. Volal jsem tedy na personální a tam mi bylo sděleno, že byl k té mé poslední smlouvě, která byla platná do toho 31.5.2019 (kopii mohu klidně zaslat) vyhotoven jakýsi dodatek, který jí ještě na půl roku tedy ke konci tohoto roku prodloužil. Ten dodatek jsem ani nepodepsal ani neviděl a v zaměstnání chci pokračovat i nadále ale nevím jak teď správně postupovat. Bylo mi řečeno, že je to s odbory v nemocnici takhle domluvené a jaksi ošetřené a že tu tedy to zákonné pravidlo „3x a dost“ neplatí. Je to prosím takhle všechno správně a zaměstnání mi tedy doopravdy skončí?

Předem moc děkuji za pomoc a jsem s pozdravem,

Brendl
Citovat
0 #210 Pracomat.cz 2019-12-03 21:24
Cituji Hane:
Dobrý den,
mám sml. na dobu neurčitou od 1.1.s každoroční lékařskou prohlídkou...i.


Dobrý den Hane,

pozdější provedení lékařské prohlídky by jen stěží uspělo u soudu jako velmi závažné porušení pracovní kázně a tedy důvod pro okamžité ukončení pracovního poměru. Pokud se tedy s prohlídkou o chvíli zpozdíte, důvod k výpovědi to není.
Citovat
0 #209 Hane 2019-12-03 12:33
Dobrý den,
mám sml. na dobu neurčitou od 1.1.s každoroční lékařskou prohlídkou.
Vloni jsem byla na povinné prohlídce již koncem listopadu. Musím mít další prohlídku za dalších 12 měsíců od poslední prohlídky, tedy další listopad nebo stačí do konce prosince, do 12 měsíců od nástupu do práce?
Je pozdější lékařská prohlídka/např. o týden/důvod k výpovědi?

Děkuji.
Citovat
0 #208 Pracomat.cz 2019-09-30 09:21
Cituji Eliška:
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do ...


Dobrý den Eliško,

ani jedna ze stran pracovní smlouvy (vy či zaměstnavatel), nemůže bez souhlasu druhého porušit podmínky smlouvy. Od dodatku odstoupit nemůžete, stejně jako od něj nemůže odtsoupit zaměstnavatel a okamžitě vám bezdůvodně ukončit pracovní poměr.
Citovat
0 #207 Eliška 2019-09-30 09:16
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do 15.9.2019 a už jsem podepsala dodatek, v kterém je uvedeno že nabývá platnosti 16.9.2019. Mohu od tohoto dodatku odstoupit, aniž bych musela dávat normální výpověď?
Citovat
0 #206 Pracomat.cz 2019-08-06 12:44
Cituji Jana:
Dobry den chtěla bych se zeptat chodila jsem do prace 2 roky ....


Dobrý den Jano,

opakování zkušební doby pro jednoho zaměstnavatele není v souladu se zákoníkem práce. Každopádně to vliv na nárok na podporu nemá. Tam je rozhodující, aby za poslední dva roky, jste alespoň jeden rok pracovala a bylo za vás odváděno pojištění. Z vašeho popisu se zdá, že to splňujete a proto nárok na podporu mít budete.
Citovat
0 #205 Jana 2019-08-05 19:24
Dobry den chtěla bych se zeptat chodila jsem do prace 2 roky kde mi davali smlouvu pořád dokola jenom na 2 měsíce zkušební už mně to nebavilo a tak sem dala výpoveď sama výpoveď sem dala přímo když mi končila smlouva na 2 měsíce 3 dny před koncem daným dnem tudiž sem to stihla ale chci se zeptat ?zdali mám nárok na podporu v nezaměstnanosti dokuď si nenajdu jinou práci kde mi už konečně dají na neurčito
Citovat
+1 #204 Pracomat.cz 2019-07-27 06:31
Cituji Anna:
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou s textem "po dobu ....


Dobrý den Anno,

váš pracovní poměr měl skončit nástupem původní zaměstnankyně, pokud se tak nestalo a zaměstnavatel vám stále zadával práci dál, tak váš pracovní poměr automaticky přešel na dobu neurčitou. To bude nejspíše důvod, proč se s vám nyní zaměstnavatel snaží podepsat dohodu. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte (pokud pro vás není z nějakého důvodu zajímavá) a můžete se po skončení svojí rodičovské vrátit do zaměstnání.
Citovat
0 #203 Anna 2019-07-26 23:05
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou s textem "po dobu mateřské a rodičovské dovolené paní xy". Během mojí rodičovské dovolené došlo k ukončení rodičovské dovolené paní xy a zaměstnavatel mě neinformoval a nedal mi úkončovací dokumenty, neodhlasil mě na VZP ani OSSZ a nutí mě podepsat dohodu. Mám se v říjnu vracet do práce, mám nárok na své místo? Jedná se o stále smlouvu na dobu určitou? Může mi poslat úkončovací dokumenty zpětně a nebo s jiným datem než je datum ukončení rodičovské paní xy?
Citovat
0 #202 Pracomat.cz 2019-07-12 22:29
Cituji Hana:
Dobrý den, zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou a ...


Dobrý den Hano,

můžete, na zkušební dobu to nebude mít žádný vliv.
Citovat
0 #201 Hana 2019-07-12 21:50
Dobrý den, zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou a je ve zkušební době. Je možné v teto době upravit smlouvu dodatkem na dobu neurčitou, nebo je třeba vyčkat na ukončení zkušební doby. Dekuji
Citovat
0 #200 Pracomat.cz 2019-07-12 08:50
Cituji Veronika:
Dobrý den... Bohužel jsem při stěhování ztratila pracovní smlouvu. Firma pro kterou jsem pracovala je v insolvencnim řízení. Jsou povinni mi vystavit kopii me pracovní smlouvy? Děkuji.


Dobrý den Veroniko,

obávám se, že firma má tuto povinnost pouze po dobu kdy jste její zaměstnanec. Nicméně pokud je slušně požádáte, tak by měli vyhovět.
Citovat
0 #199 Veronika 2019-07-12 08:42
Dobrý den... Bohužel jsem při stěhování ztratila pracovní smlouvu. Firma pro kterou jsem pracovala je v insolvencnim řízení. Jsou povinni mi vystavit kopii me pracovní smlouvy? Děkuji.
Citovat
0 #198 Pracomat.cz 2019-07-09 17:02
Cituji Klára:
Dobrý den,
prosím, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít práci na HPP a k tomu být ....


Dobrý den Kláro,

ano můžete být zaměstnaná na HPP, jen pozor že pak musíte skloubit jak studentské, tak pracovní povinnosti. Právě kvůli této náročnosti mnoho lidí přechází na dálkové studium.
Citovat
0 #197 Klára 2019-07-09 15:29
Dobrý den,
prosím, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít práci na HPP a k tomu být studentem denního studia VŠ? Musí se přejít na dálkové studium nebo na poloviční úvazek?

Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #196 Pracomat.cz 2019-07-09 11:18
Cituji Jitka:
Dobrý den, prosím, když je pracovní smlouva na určitou dobu na 1 rok .....


Dobrý den Jitko,

žádný takový limit není. Může to učinit až poslední den smlouvy.
Citovat
0 #195 Jitka 2019-07-08 13:10
Dobrý den, prosím, když je pracovní smlouva na určitou dobu na 1 rok a zaměstnavatel smlouvu nejspíše neprodlouží, kolik dnů dopředu to má oznámit zaměstnanci, že již mu smlouvu neprodlouží? Děkuji.
Citovat
0 #194 Pracomat.cz 2019-07-05 08:09
Cituji Hanka:
Dobrý den
Mám smlouvu na dobu neurčitou a jez nejsem ve zkušební době.....


Dobrý den Hanko,

pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, tak můžete využít "dohody" a v jejím rámci de facto jen přejít z HPP na DPP. Třeba od první dne nového měsíce, ať se to zaměstnavateli snadno účtuje.
Citovat
0 #193 Hanka 2019-07-05 02:44
Dobrý den
Mám smlouvu na dobu neurčitou a jez nejsem ve zkušební době. Chtěla bych z Hpp přejít na DPČ. Je možné jen změnit smlouvu nebo musím podat klasickou výpověď, dodržet výpovědní lhůtu a pak dostat novou smlouvu na DPČ. Děkuji za odpověd
Citovat
0 #192 Pracomat.cz 2019-06-27 20:40
Cituji Hana:
Dobrý den, mám u zaměstnavatele PS na dobu neurčitou, v ....


Dobrý den Hano,

v takovém případě by se jednalo o dodatek k původní smlouvě, kde by byla vymezena nová pracovní náplň. Zkušební doba v takové situace nepřipadá v úvahu. A co se týče délky smlouva (doba určitá vs neurčitá), tak záleží na zaměstnavateli. O novou smlouvu by se jednalo v případě, že by byl původní pracovní poměr ukončen. Třeba výpovědí nebo dohodou.
Citovat
0 #191 Hana 2019-06-27 13:50
Dobrý den, mám u zaměstnavatele PS na dobu neurčitou, v současné době jsem na neplaceném volnu po RD. Ve stejné firmě jsem byla na pohovoru k pozici, která by byla jako zástup za MD, takže na dobu určitou. Jak by asi proběhla smlouva? Šlo by o dodatek k původní, u které by se změnila neurčitá na určitou (musí být dán konkrétní počet let nebo si mě můžou vyhodit i předtím, pokud by se paní vrátila z MD?) nebo by šlo o novou PS a běžela by mi znovu i zkušební doba? Příp. na co si dát pozor? Díky moc
Citovat
0 #190 Pracomat.cz 2019-06-10 10:48
Cituji hane:
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hod. směnách.....


Dobrý den Hano,

ano 11,5 hodiny je správně, odečte se vám přestávka na jídlo a oddech, která je povinná po šesti hodinách. Právě za ni dostanete stravné (stravenku).
Citovat
0 #189 hane 2019-06-10 07:26
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hod. směnách.
- zaměstnavatel nám počítá 11,5hod. placených a 0,5hod. neplacené na oběd. Je to správně nebo by nám měl platit 12hod.?
- dostáváme pouze 1 stravenku, neměly by to být stravenky 2?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #188 Pracomat.cz 2019-06-02 18:37
Cituji Martina:
Dobrý den,jen se chci zeptat?31.5 mi končí ...


Dobrý den Martino,

za letošní rok máte na poměrnou část dovolené, tedy 5/12 z (předpokládám) 20 dní. Zaměstnavatel je povinnen vám nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru proplatit.
Citovat
0 #187 Martina 2019-06-02 16:37
Dobrý den,jen se chci zeptat?31.5 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.3.6 nastupuji do práce,chci se zeptat jestli mám nárok na proplacení části dovolené,mám z nové 20 dnů čerpáno pouze půl dne.děkuji za odpověď
Citovat
0 #186 Pracomat.cz 2019-06-02 08:23
Cituji Marie:
Dobrý den,
Jsem na neschopence už druhý měsíc, mezitím se mi zhoršil zdravotní stav ...


Dobrý den Marie,

vaše nemoc nemá na platnost smlouvy na dobu určitou vliv. Ta skončí sjednaným datem. Bez ohledu na to, zda jste či nejste práce schopná. Sama můžete pracovní poměr skončit i během vaší pracovní neschopnosti. Otázkou je, zda vám to přinese nějaké výhody. Osobně bych spíš nechal pracovní poměr doběhnout.
Citovat
0 #185 Marie 2019-06-02 08:19
Dobrý den,
Jsem na neschopence už druhý měsíc, mezitím se mi zhoršil zdravotní stav a změnila diagnóza, tak nevím, jak dlouho budu ještě marodit. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou.
Mám otázku 1. jak by to bylo, kdyby mi skončila prac.smlouva a já jsem ještě byla na neschopence?
2. mám jim říct, že chci skončit, i když ještě marodím?
děkuji
Citovat
0 #184 Pracomat.cz 2019-06-02 07:43
Cituji Emilie:
Dobrý den,
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok....


Dobrý den Emílie,

v takovém případě stačí novou smlouvu, případně její dodatek, nepodepsat. Smlouva není platná dokud není podepsána oběmi stranami. Samozřejmě, když to oznámíte vedení dříve, budou mít větší šanci získat za vás náhradu.
Citovat
0 #183 Emilie 2019-06-01 16:57
Dobrý den,
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Když si ji nechci prodloužit, stačí mi říct vedení, těsně před uplynutím konce smlouvy, aby mi nepsali další smlouvu, že chci skončit?
děkuji za odpověď
Citovat
0 #182 Pracomat.cz 2019-05-30 15:49
Cituji Gabriela:
Dobrý den,měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou,která mi skončila ...


Dobrý den Gabrielo,

ano stává se z něj doba neučitá. Viz § 65 ZP (pracomat.cz/.../...)

(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Citovat
0 #181 Gabriela 2019-05-30 09:54
Dobrý den,měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou,která mi skončila datem ale stále pracují.Novy dodatek ke smlouvě mi zatím nebyl dodán. Měl by nový dodatek pracovní smlouvy prodloužen na dobu neurčitou?děkuji
Citovat
0 #180 Pracomat.cz 2019-05-25 15:42
Cituji Martina:
Dobrý den,31.5 mi končí pracovní smlouva,zaměstnavatel ....


Dobrý den Martino,

pokud se jedná o novou firmu (včetně nového IČ), tak je nová prohlídka na místě (i když se fakticky jedná o stejnou firmu). Pokud došlo jen ke změně názvu firmy a jiné náležitosti se nemění, pak prohlídka nutná není (samozřejmě pokud nedošlo ke změně pracovní náplně, která by tuto prohlídku ospravedlňovala).
Citovat
0 #179 Martina 2019-05-25 14:37
Dobrý den,31.5 mi končí pracovní smlouva,zaměstnavatel mi nabídl práci,ale pod jiným názvem téže firmy,Je normální,že musím opět projít vstupní prohlídkou u lékaře?
Citovat
0 #178 Pracomat.cz 2019-05-06 22:20
Cituji Jamila:
Dobrý den,
pracuji ve škole 20 let. 23. dubna mi ředitelka sdělila, že dostanu výpověď pro nadbytečnost k 31.8.....Dobrý den,

dodatek samozřejmě podepsat nemusíte a v takovém případě bude dále platit vaše původní smlouva. To zda bude i nadále platit původní dohoda záleží na čestnosti a férovosti ředitelky. Předpokládám, že jiní svědkové této dohody nejsou. Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele tak nárok na odstupné mít budete. Pokud se rozhodnete podat výpověď sama, tak na něj nárok není. Za sebe vidím dvě možnosti. Buď spoléhat na slovo ředitelky a doufat v odstupné, nebo ukončit pracovní poměr sama a být bez odstupného. Obě možnosti mají svoje nevýhody, takže záleží na vás, kterou preferujete.
Citovat
-1 #177 Jamila 2019-05-06 18:56
Dobrý den,
pracuji ve škole 20 let. 23. dubna mi ředitelka sdělila, že dostanu výpověď pro nadbytečnost k 31.8., abych mohla od září nastoupit v jiné škole.Našla jsem si ihned jiné místo. Nyní mi ředitelka řekla, že se situace změnila, že mi nedá výpověď, ale v srpnu mi dá dodatek ke smlouvě, kde budu mít snížený úvazek. S tím nesouhlasím. Dodatek nepodepíšu, chci nastoupit jinde tak, jak mám domluveno. Co bude, když dodatek nepodepíšu? Můžu trvat na původní ústní dohodě z 23.4.? Mám nárok na odstupné? Myslím, že ředitelka nemůže takto měnit stanoviska a tím mi dělat problémy. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #176 Pracomat.cz 2019-05-05 10:19
Cituji Igor:
dobrý den. pracuji jako řidič dodávky s vlekem, do 7,5t......


Dobrý den Igore,

nárok na náhradu stravy je dán zákonem, konkrétní paragrafy v ZP najdete zde: pracomat.cz/.../...
Citovat
0 #175 Igor 2019-05-05 08:39
dobrý den. pracuji jako řidič dodávky s vlekem, do 7,5t. jak je to s dietami (náhrada stravy) při zahraničních cestách? je na to nárok ze zákona nebo záleží na dohodě se zaměstnavatelem, tak jak to dostávám vyplaceno já?
děkuju
Citovat
0 #174 Pracomat.cz 2019-04-20 19:37
Cituji Hana:
Dobrý den,s kolegyní (ona samoživitelka, já také, ale s partnerem v režimovém pracovišti) pracujeme v nepravidelných směnách (CD a R)....


Dobrý den Hano,

zaměstnavatel má povinnost přihlížet k potřebám žen pečujícím o děti při zařazování zaměstnanců do směn. Pokud je požádán o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je povinen vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. A právě tady se to trochu komplikuje. Pokud vám zaměstnavatel odmítne vyhovět, můžete se obrátit na soud, kde je zaměstnvatel povinnen prokázat, že se skutečně jednalo o závažné provozní důvody. Další možností je pak změna zaměstnání a nový tolerantnější zaměstnavatel.
Citovat
0 #173 Hana 2019-04-20 10:20
Dobrý den,s kolegyní (ona samoživitelka, já také, ale s partnerem v režimovém pracovišti) pracujeme v nepravidelných směnách (CD a R). Vše bylo v pořádku, ale po dvou letech ihned po podepsání dodatku (prodloužení smlouvy na dobu určitou) nesmíme najednou pracovat ve stejných dnech a máme přejít na K/D týden. Když jsem ale počítala směny, tak nám budou chybět hodiny. Zaměstnavatele to ale zjevně nezajímá. Zkusily jsme se domluvit a přítel se zeptal, zda může přejít na protisměnu, aby kolegyně mohla být s dítětem (její matka dělá stejné směny, jako můj partner), ale žádost byla zamítnuta. Na příbuzné se obrátit nemůžeme, obě jsme téměř z druhého konce republiky a nemůžeme předškoláky posílat vlakem/autobusem samotné k pracujícím příbuzným. Dá se něco dělat?
Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #172 Pracomat.cz 2019-04-12 18:49
Cituji Denisa:
Dobrý den, měla bych dotaz jak sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy ? Mám ji sepsat so práce a nevím si s tím rady.děkuji


Dobrý den Deniso,

nejedná se o nic složitého, neděste se toho. V textu potřebujete mít identifikované oba subjekty (tzn. vás i zaměstnavatele), za pomoci jména, rodného čísla, bydliště, případně názvu a IČ u firmy. Dále uvedete, jaké smlouvy se dodatek týká a jak se mění její platnost (prodloužení o rok, případně prodloužení na dobu neurčitou). Neexistuje přesný vzor, který je třeba dodržet, navíc můžete vytvořit kostru a případné nedostatky už opraví zaměstnavatel. Konec konců je to starost a měl by ji zajistit sám.
Citovat
0 #171 Denisa 2019-04-12 17:33
Dobrý den, měla bych dotaz jak sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy ? Mám ji sepsat so práce a nevím si s tím rady.děkuji
Citovat
0 #170 Pracomat.cz 2019-04-07 09:01
Cituji Inkognito:
Dobrý den, mám dotaz ohledně dodatku z pracovní smlouvě na dobu neurčitou....


Dobrý den,

ano je to tak. Zaměstnavatel si tímto dělá prostor k tomu, aby vás mohl přesouvat na pobočky/pracoviště v rámci Olomouckého kraje. Určitě bych se ho zeptal, proč je v dodatku sjednáné místo výkonu práce takto šířeji, než bylo v původní pracovní smlouvě.
Citovat
0 #169 Inkognito 2019-04-06 01:58
Dobrý den, mám dotaz ohledně dodatku z pracovní smlouvě na dobu neurčitou.

V původní smlouvě máme uvedeno: "Místo výkonu práce: Olomouc"

V novém dodatku máme uvedeno:
"Místo výkonu práce: Olomoucký kraj"
"Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad: Olomouc"

Znamená to tedy, že po podpisu tohoto dodatku mě může zaměstnavatel přeřadit na jeho pobočku v jiném městě v rámci Olomouckého kraje? Nebo jak mám tento dodatek chápat?

Děkuji za odpověď0
Citovat
0 #168 Pracomat.cz 2019-04-03 09:48
Cituji Martina:
Dobrý den,
uzavřel jsem pracovní smlouvu u jedné firmy na dobu určitou na 1 rok. Po roce jsem podepsal dodatek ...


Dobrý den Martino,

podmínka 3x doba určitá u jednoho zaměstnavatele, není vázaná na pracovní pozici, ale přímo na zaměstnavatele. Takže nabídka vašeho zaměstnavatele není v souladu se zákonem. Musí vám dle zákona dát dobu neurčitou.
Citovat
0 #167 Martina 2019-04-03 06:50
Dobrý den,
uzavřel jsem pracovní smlouvu u jedné firmy na dobu určitou na 1 rok. Po roce jsem podepsal dodatek o prodloužení PS na další 1 rok a poté po roce jsem znovu podepsal prodloužení PS o 1 rok. Nyní po 3 letech pracovního poměru mě zaměstnavatel zařazuje na jiné pracovní místo a dává mi podepsat novou pracovní smlouvu znovu na dobu určitou. Tím, že se měnila moje pracovní pozice, je možné takto mít u stejného zaměstnavatele 4x dobu určitou?
Citovat
0 #166 Pracomat.cz 2019-03-27 16:41
Cituji Luboš:
Dobrý den
V 02/2018 jsem odmítl podepsat dodatek ke smlouvě, protože ho považuji za diskriminační vůči mé původní ...


Dobrý den Luboši,

zaměstnavatel vás do podepsání dodatku nutit nemůže. Pokud s ním nesouhlasíte, tak ho nepodepisujte a stále platí vaše původní pracovní smlouva. Případně se můžete zkusit se zaměstnavatel domluvit na upraveném dodatku, ale jak jste správně poznamenal, pokud v něm akceptujete 150 hodin přesčasů započítaných do mzdy, tak je to pro vás nevýhodné.
Citovat
0 #165 Luboš 2019-03-27 15:06
Dobrý den
V 02/2018 jsem odmítl podepsat dodatek ke smlouvě, protože ho považuji za diskriminační vůči mé původní

pracovní smlouvě z 12/2008(dále PS). V návrhu zaměstnavatel uplatnil §114 odstavec 3. S tím, že již mám

zahrnuto do základní pracovní doby 150 h. přesčasů. Až teď v 03/2019 zjistil zaměstnavatel, že jsem

dodatek nepodepsal a chce znát důvod proč. Odpověděl jsem viz první věta s tím že v mé původní PS nemohlo

a nebylo sjednáno, nic o tom, že 150h. přesčasů je zahrnuto do základní pracovní doby. V té době byl

tento § 114 formulován pro zcela jiné podmínky. Dále mám obavy ze zneužívání ze strany neschopného

vedoucího, který zapomíná a neumí organizovat práci v základní pracovní době. Tato část dodatku je pro

mne nevýhodná. Tento paragraf byl novelizován, až v roce 2012. Mají vůbec právo vpašovat do nárhu dodatku

PS tento paragraf?
Tento paragraf chápu tak, že si tímto způsobem zaměstnavatel předplatí dopředu v základní mzdě 150h

přesčasů, u kterých nemám nárok na dosaženou mzdu, příplatek a ani na náhradní volno.
Standartně u současně platné PS však mohu po dohodě s vedoucím vykonat práci přesčas s tím, že si jej

vyberu jako náhradní volno nebo mi jej proplatí po 3 měsících pokud mi není umožněno zaměstnavatelem si

přesčas vybrat. V případě odmítnutí práce přesčas, protože já nemúžu, mi pak může vedoucí pouze nařídit

vykonat přesčas, ale jen za podmínky, že mi bude proplacen.
Vzhledem k současné situaci kdy můj vedoucí často zapomíná a neorganizuje efektivně práci v základní

pracovní dobe, tak se stává často, že chce abych vykonával práci přesčas. Tu si zatím, ale plnohodnotně

vybírám jako náhradní volno. V případě, ale že bude uplatněn §114 (150h) si nebudu moct vybrat žádné

náhradní volno. Navíc může začít zneužívat toho, že je 150h zahrnuto do základní pracovní doby a kdykoliv

mi nařídit práci přesčas!
Lze si ujednat v dodatku omezení §114 jen na specifické situace? Třeba jen na živelné pohromy, odvrácení

nebezpečí úrazu nebo významné ekonomické ztráty firmy,jiných mimořádných situací, apod?
Když jsem se zeptal já proč tam je §114 tak mi zaměstnavatel odpověděl, že tam musí být, že to je už

běžné. Dále to oddůvodnil tím, že zavedl nový docházkový systém. Oddůvodňuje také nutnost podepsat tento dodatek s §114 ve smlouvě tím, že snížil fond pracovní doby ze 40h na 37,5h. Tím kompenzoval mzdové vyrovnání.
Otázka zní zda má zaměstnavatel právo mě nutit dodatek podepsat s §114? Mohu si vymínit že podepíšu jen část dodatku bez §114 a tento sporný bod pak řešit samostatně?
Děkujiza odpověď
Citovat
0 #164 Pracomat.cz 2019-03-21 15:25
Cituji Milan:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mzdový výměr, od 1.3.2019 ....


Dobrý den Milane,

argumentace zaměstnavatele je chybná. Mzdový výměr musí být vystaven a zaměstnanci předán již před výkonem práce.
Citovat
0 #163 Pracomat.cz 2019-03-21 15:20
Cituji Jakub:
Dobrý den.
Od 1.1.2019 jsem zaměstnán na HPP ve firmě ve které jsem byl celý předcházející rok zaměstnán na DPČ...


Dobrý den Jakube,

na DPČ není nárok na dovolenu, budete mít tedy jen poměrnou část z HPP.
Citovat
0 #162 Jakub 2019-03-21 14:41
Dobrý den.
Od 1.1.2019 jsem zaměstnán na HPP ve firmě ve které jsem byl celý předcházející rok zaměstnán na DPČ, kterou jsme k 31.12.2018 ukončili dohodou. V nové smlouvě na HPP zaměstnavatel nesjednal zkušební dobu s odůvodněním že jsem zde již pracoval a proto není nutná, nicméně nastaly jistě problémy a byl jsem nucen dát k 25.2.2019 výpověď a od března mi začala odbíhat klasická 2měsíční výpověďní lhůta končící k poslednímu dubnu.
Můj dotaz spočívá v tom, jestli mi náleží v měsíci dubnu po odpracování 90dni nárok pouze na poměrnou část dovolené to je 3/12 z celkového počtu 20dni a nebo na celou dovolenou, když jsem u tohoto zaměstnavatele již pracoval předchozí rok ale na DPČ.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #161 Milan 2019-03-20 21:53
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mzdový výměr, od 1.3.2019 jsem podepsal smlouvu na dobu neurčitou ale mzdový výměr jsem neobdržel s tím že zaměstnavatel na to má prý měsíc a teď ten mzdový výměr potřebuji kvůli insolvenci. Předem děkuji za odpověď.
Citovat
0 #160 Pracomat.cz 2019-03-08 09:50
Cituji Veronika Teplá:
Dobrý den, pracuji pro stejného zaměstnavatele 12 let...


Dobrý den Veroniko,

zaměstnavatel má právo vám tento dodatek nabídnout k podpisu, ale vy nejste nucena ho podepsat. Zvažte zda vám vyšší mzda stojí za to riziko dobry určité.
Citovat
0 #159 Veronika Teplá 2019-03-08 08:19
Dobrý den, pracuji pro stejného zaměstnavatele 12 let, od roku 2009 mám smlouvu na dobu neurčitou. Nyní jsem se vrátila po rodičovské dovolené a chtějí mi dát podepsat dodatek k pracovní smlouvě, kde je vyšší mzda, ale také i změna z doby neurčité na dobu určitou. Mají na to nárok?? Děkuji Teplá
Citovat
0 #158 Pracomat.cz 2019-02-24 07:33
Cituji Roman:
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli se mění smlouva ktera byla zpracována Jednatelem firmy který uz na te to pozici skončil dekuji za odpověď


Dobrý den Romane,

to že jednatel už ve firmě nefiguruje nemá na její platnost vliv. Smlouva byla uzavřena s firmou a nikoliv s jednatelem, ten byl jen zástupce firmy. Je to to stejné jako když se vám změní šéf. Ani to není důvod ke změně platnosti či části smlouvy.
Citovat
0 #157 Roman 2019-02-24 05:27
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli se mění smlouva ktera byla zpracována Jednatelem firmy který uz na te to pozici skončil dekuji za odpověď
Citovat
0 #156 Pracomat.cz 2019-02-11 10:20
Cituji monika:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je v pořádku, když mi zaměstnavatel dal od 1.1. smlouvu se zkušební dobou ...


Dobrý den Moniko,

zkušební doba se ujednává a domlouvá nejpozději v den, který byl domluven jako den nástupu do práce. Poté ji už není možné změnit. Chování, respektive návrh zaměstnavatele v pořádku není. Reálně máte tři možnosti, buď se zkusit domluvit se zaměstnavatelem na smlouvě, která vám bude vyhovovat oběma. Další možností je změnit zaměstnání. Tou poslední je akceptovat podmínky současného zaměstnavatele, i když nejsou právně v pořádku. Tuto možnost nedoporučuji, protože nikdy nevíte jak se k vám bude chovat do budoucna.
Citovat
0 #155 monika 2019-02-10 15:34
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je v pořádku, když mi zaměstnavatel dal od 1.1. smlouvu se zkušební dobou 3 měsíce na dobu neurčitou a s výměrem mzdy. Nyní mi byla předložena nová smlouva s tím že bude platit od 1.3. a znovu poběží zkušební doba 3 měsíce, navíc je upraveno že je smlouva na dobu jednoho roku a mzda bude rozdělena do dvou složek. Mohu se proti tomuto nějak bránit, či to nelze když jsem vlastně stále ve zkušební době? Můžu zase očekávat, že mi v půlce co poběží nová smlouva opět mohou předložit něco nového z další zkušební dobou a tímto tedy pořád prodlužovat zkušebku? Moc děkuji za odpověd
Citovat
0 #154 Pracomat.cz 2019-02-04 16:35
Cituji Dáša:
Dobrý den při nástupu do práce jsme měla smlouvu na nepřetržitý 12hodinový ...


Dobrý den Dášo,

pokud máte v dodatku změnu na osm hodin a tento dodatek nemá omezenou platnost, tak bude platit i po vašem návratu z mat. dovolené.
Citovat
0 #153 Dáša 2019-02-04 13:41
Dobrý den při nástupu do práce jsme měla smlouvu na nepřetržitý 12hodinový provoz na dobu neurčitou. na mateřskou jsem odcházela z 8h (kde mi byla prac.doba změněna dodatkem) po návratu po mat.dovolé do práce mám nárok na 8h provoz nebo mě budou brát jako 12h děkuji
Citovat
0 #152 Pracomat.cz 2019-01-15 14:39
Cituji Lukáš:
Dobrý den, zaměstnanec nám odmítá podepsat nový dodatek ....


Dobrý den Lukáši,

pokud dodatek pracovní smlouvy znamená zhoršení jejich platových podmínek, tak se jim nemůžete divit že nechtějí podepsat. V soukromém sektoru reguluje stát pouze minimální či zaručenou mzdu a to zda je vyšší, už nechává na zaměstnavateli. Takže u jednoho zaměstnavatele mlže mít člověk ve druhé skupine minimálních 80,80 a u druhého klidně 200 za hodinu. Z pohledu zákona je oboje v pořádku. Takže žádná legální páka, která by nutila pro ně nevýhodný dodatek podepsat neexistuje. Nezbývá vám než se s nimi dohodnout, případně ponechat stávající stav.
Citovat
0 #151 Lukáš 2019-01-15 13:08
Dobrý den, zaměstnanec nám odmítá podepsat nový dodatek k pracovní smlouvě. Máme čerpací stanici zaměstnanci spadají do 2. skupiny prací při 37,5 hodinovém úvazku. Prý spadají do 3. skupiny prací a odmítají nám to podepsat...Co máme dělat?
Citovat
0 #150 Pracomat.cz 2019-01-09 07:58
Cituji miluse simunkova:
dobry den,potrebovala bych poradit.28.2.2019 ...


Dobrý den Miluše,

ano je to tak, že když uplyne smlouva na dobu určitou, ale zaměstnavatel vám stále dál zadává práci, tak tím pracovní vztah přechází na dobu neurčitou.
Citovat
0 #149 miluse simunkova 2019-01-09 06:55
dobry den,potrebovala bych poradit.28.2.2019 mi konci smlouva na dobu urcitou,kdyz odpracuji jeden den v breznu a nebude mi dana nova smlouva,vznika mi narok na smlouvu na neurcito...dekuji za odpoved
Citovat
0 #148 Pracomat.cz 2018-10-29 17:11
Cituji Eneai:
Dobrý den,
chtěla bych poradit. 1.5. 2016 jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou do 30.4.2017. Už v prosinci jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kde se rozšířila pracovní činnost....


Dobrý den Eneai,

ano, už máte třetí smlouvu na dobu určitou a tedy máte dostat příště smlouvu na dobu neurčitou.
Citovat
0 #147 Eneai 2018-10-26 12:11
Dobrý den,
chtěla bych poradit. 1.5. 2016 jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou do 30.4.2017. Už v prosinci jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kde se rozšířila pracovní činnost. (Předtím jsem byla jen průvodčí osobních vlaků, ale udělala jsem si výběrové řízení a stala jsem se průvodčím na vlacích vyšší kvality). Změna pracovní smlouvy se prováděla na dobu určitou do 31.12.2017. V prosinci 2017 jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kdy mi to jen prodloužili do 31.12.2018. No a teď v dubnu jsem po absolvování dalšího výběrového řízení dostala další dohodu o změně pracovní smlouvy, kdy se mi měnila pracovní činnost, protože vedle průvodčí pro osobní vlaky a průvodčí na vlaky vyšší kvality jsem mohla vykonávat průvodčí (stevarda na sc pendolino). Doba pracovní smlouvy zůstala na dobu určitou do 31.12 2018.
Chtěla bych se zeptat, jestli první dohoda o změně pracovní smlouvy je zároveň i prodloužením a můžu už teď v prosinci čekat smlouvu na dobu určitou, nebo je to změna pracovní náplně a smlouvu ještě dostat nemusím.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #146 Pracomat.cz 2018-10-25 13:12
Cituji Hanka:
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. U nás je zaměstnán řidič na hlavní prac. poměr...


Dobrý den Hanko,

každý z uvedených druhů pracovního poměru má svoje limitace. Záleží na vaší konkrétní situaci, ať si zvolíte co vám nejvíce vyhovuje.

Smlouvu na dobu určitou můžete dát zaměstnanci maximálně 3x za sebou (pokaždé 3 roky), poté to už musí být smlouva na dobu neurčitou.

Dohoda o provedení práce je maximálně 300 hodin ročně.

Dohoda o pracovní činnosti umožnuje vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Tedy typicky pod 20 hodin.

Záleží jak moc pro vás daný člověk pracuje a jak dlouho ho chcete zaměstnávat.
Citovat
0 #145 Hanka 2018-10-25 10:18
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. U nás je zaměstnán řidič na hlavní prac. poměr, který měl letos(2018) 61 let. Jehor pracovní smlouva končí 21.12.2018. Jelikož jsme stav. firma, tak tohoto řidiče zaměstnáme i v roce 2019. Nevím, zda mu můžu vystavit pracovní smlouvu na dobu určitou nebo dohodu o provedení práce, či DPČ. Nevím co vystavovat u zaměstnanců,kteří mají víc jak 60 let. Děkuji za radu.
Hanka
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]