Pracovní smlouva je nejdůležitějším dokumentem ve vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přesto bývá občas podceňována. zejména mezi zaměstnanci. Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy v r. 2023? Jaký je vztah zákoníku práce a prodloužení pracovní smlouvy? Na co si dát ještě pozor?

 
 

Pracovní smlouvy od 1.1.2023

Druhy pracovních smluv:

Pracovní smlouva na dobu určitou

Tu je možné uzavřít nejdéle na tři roky. Kolikrát lze prodloužit pracovní smlouvu na dobu určitou? Zaměstnavatel ji může prodloužit nanejvýše dvakrát. Výhoda pracovní smlouvy na dobu určitou je zejména pro zaměstnavatele, po uplynutí doby uvedené ve smlouvě může velmi snadno zaměstnanci neprodloužit smlouvu. Pochopitelně to může být výhoda i pro zaměstnance, pokud ví, že chce u společnosti strávit jen určitou dobu. Takovýchto případů je ale poměrně málo. Nabízíme vám vzor pracovní smlouvy ke stažení.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou

Jak její název napovídá, délka trvání této smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není omezena na konkrétní dobu. Tento typ pracovní smlouvy je pro zaměstnance obecně považován za výhodnější, protože ze své podstaty představuje dlouhodobě jistější formu pracovního vztahu. Zde si můžete stáhnout platný vzor pracovní smlouvy od 1.1.2023.

 
 

Co musí obsahovat pracovní smlouva

Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy? Zákoník práce v § 34 stanoví jako povinné tyto body:

  • druh práce, který bude zaměstnanec vykonávat
  • místo či místa výkonu práce
  • den nástupu do práce

Změna pracovní smlouvy

Pracovní smlouva se mění dodatkem k pracovní smlouvě. Kdy se sepisují dodatky k pracovní smlouvě v r. 2023? Zjednodušeně řečeno ve chvílích, kdy je potřeba pracovní smlouvu změnit nebo prodloužit dobu jejího trvání. V případě že dojde ke změně identifikačních údajů, jako je třeba název firmy, není potřeba sepisovat dodatek k pracovní smlouvě sepisovat. Stačí pouze zaměstnance informovat. Ta stejná povinnost (definovaná v § 37 Zákoníku práce) platí i naopak. Pokud dojde ke změně údajů na straně zaměstnance - změna trvalého pobytu, svatba, atd.., má povinnost informovat zaměstnavatele.

Podepsání dodatku k pracovní smlouvě k pracovní smlouvě je dobrovolným aktem obou zúčastněných stran, jak zaměstnavatele tak i zaměstnance. Rozhodně nemůžete být jako zaměstnanec nuceni podepsat dodatek pracovní smlouvy proti své vůli. Můžete se setkat s termínem dohoda o změně pracovní smlouvy, jedná se rovněž o dodatek k pracovní smlouvě na jehož základě dochází ke změně pracovní smlouvy.

Ke stáhnutí: dodatek k pracovní smlouvě vzor

Prodloužení pracovní smlouvy

Je možné jak dodatkem ke stávající pracovní smlouvě, tak i sepsáním pracovní smlouvy nové. Prodlužování pracovní smlouvy se týká smlouvy na dobu určitou. Jak bylo zmíněno v úvodu, jeden zaměstnavatel může smlouvu na dobu určitou prodloužit maximálně 2x. Poté musí zaměstnanci nabídnout smlouvu na dobu neurčitou nebo se s ním rozloučit. Maximálně takovýto pracovní vztah může trvat devět let - 3x pracovní smlouva na dobu určitou, každá v délce trvání 3 roky. V případě vašeho zájmu o pokračování v zaměstnání, doporučujeme sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy sami a nenechávat to pouze na zaměstnavateli. Ukážete tak svůj zájem pracovat v dané společnosti.

Vzory smluv ke stažení

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #272 Pracomat.cz 2023-10-01 05:59
Cituji Filip:
Dobrý den, měl bych dotaz.
Ve svém zaměstnání jsem podal dvouměsíční výpověď a den poté jsem hnedka podepsal nástupní ...


Dobrý den Filipe,

při výpovědi ze strany zaměstnance se v případě pracovní neschopnosti výpovědní lhůta neprodlužuje. To znamená že pracovní poměr skončí k původnímu datu a nevyčerpaná dovolená je proplacena.
Citovat
0 #271 Filip 2023-09-30 19:14
Dobrý den, měl bych dotaz.
Ve svém zaměstnání jsem podal dvouměsíční výpověď a den poté jsem hnedka podepsal nástupní smlouvu v nové firmě. Výpověď mi, už běží měsíc a zbývá ještě ještě poslední měsíc než mi skončí smlouva. Zaměstnavatel za mnou přišel, že mám hodně dovolené a že jsi jí budu muset vybrat, než mi skončí smlouva. Jenže, já jsem měl úraz mimo práci a jsem teď na neschopence. Do konce výpovědi mi zbývá už jenom měsíc. Když se do zaměstnání vrátím z neschopenky před ukončením smlouvy a nestihnu jsi vybrat dovolenou, tak mi jí zaměstnavatel bude muset proplatit nebo se mi prodlouží pracovní smlouva a já jsi jí tak budu muset vybrat? I za těch podmínek, že mám podepsanou nástupní smlouvu v nové firmě, tak se mi v bývalém zaměstnání může prodloužit smlouva?
Citovat
0 #270 Pracomat.cz 2023-09-22 09:46
Cituji Simona:
Dobrý den. Skončila mi pracovní smlouva, bylo mi odmítnuto dát dodatek prý se smlouva prodlužuje automaticky a žádný nedostanu. Takže mám v ruce jen starou smlouvu na dobu určitou. Je to v ....


Dobrý den Simono,

pokud se jednalo o smlouvu na dobu určitou a zaměstnavatel vám nadále zadává práci, tak se pracovní smlouva opravdu mění na smlouvu na dobu neurčitou. Nicméně i tak je vhodné mít písemnou podobu smlouvy, protože bez ní je tu prostor pro potenciální neférové jednání ze strany zaměstnavatele.

V druhé části dotazu mluvíte o rozšířené náplni práce, zde záleží zda je v rozporu s tím co je uvedeno ve vaší (už minulé, ale stále platné) pracovní smlouvě tak takovou práci nemusíte vykonávat. Nicméně pokud je pracovní náplň definovaná vágně, např. "plnit pokyny zaměstnavatele" tak s tím nic neuděláte.
Citovat
0 #269 Simona 2023-09-22 09:08
Dobrý den. Skončila mi pracovní smlouva, bylo mi odmítnuto dát dodatek prý se smlouva prodlužuje automaticky a žádný nedostanu. Takže mám v ruce jen starou smlouvu na dobu určitou. Je to v pořádku?
Ve zmíněné smlouvě mám pouze uvedenou pozici: Pomocná prodavačka. Nyní se po mě požaduje i práce v Money S3 s fakturami, Komunikace s firmami a obchodními zástupci. Dokonce i umývání záchodů. Nějak se nebráním a vše dělám co se mi řekne ale vadí mi to. Prý jsem pomocná prodavačka a dělat budu všechno. Je tohle všechno možné? Když nemám konkrétně danou práci ve smlouvě? Děkuji za pomoc a radu.
Citovat
+2 #268 Pracomat.cz 2023-06-28 13:23
Cituji Jan:
Dobrý den,ke smlouvě na dobu neurčitou jsem dostal dodatek(povýšení) na zkušební dobu 0.5roku, ten mi už skončil a už je to měsíc a 3 týdny co jsem nový dodatek o prodložení na rok nedostal.......


Dobrý den Jane,

ano je to skutečně tak. Pokud vám skončí doba určitá a zaměstnavatel stále zadává práci, pracovní poměr automaticky přechází na dobu neurčitou. Nicméně stejně má zaměstnavatel povinnost to písemně potvrdit. Jde jen o to, že kdyby si dva dny po uplynutí lhůty (když vám mezitím pořád zadával práci), vzpomněl že prodlužovat pracovní poměr nechce, tak nic nezmůže a je doba neurčitá.
Citovat
0 #267 Jan 2023-06-28 13:12
Dobrý den,ke smlouvě na dobu neurčitou jsem dostal dodatek(povýšení) na zkušební dobu 0.5roku, ten mi už skončil a už je to měsíc a 3 týdny co jsem nový dodatek o prodložení na rok nedostal..nadřízený mi řekl že mám tedy automaticky na dobu neurčitou...ale do ted jsem nic k podepsání nedostal..A prý že když je to automaticky tak žádná nový dodatek není? je to pravda? Děkuji za odpověd...přijde mi to zvláštní...
Citovat
+1 #266 Pracomat.cz 2023-04-08 14:01
Cituji Anonymní:
Dobrý den,

úplně se bojím tohle někde veřejně (ač anonymně) psát, ale potřebuji to vyřešit. Jsem již přes ...


Dobrý den,

jen pro jistotu shrnu, že to chápu správně. Byla jste "zaměstnaná" na plný úvazek s tím že vám došla výplata vždy za celý měsíc. Nicméně fakticky jste pracovala menší počet hodin a měla jste zaměstnavateli dle nějaké vaší dohody vracet. Zaměstnavatel však nikdy neposlal číslo účtu na jaké je chce vrátit.

Tak jste nic nevracela. Nyní se ozval, že je vrátit chce. Vy je nemáte, protože jste je utratila. A teď nevíte co dělat?

Nejrozumnější by pochopitelně bylo všechny peníze na které reálně nemáte nárok vrátit. Či se domluvit na splátkovém kalendáři. Toto je varianta, kterou bych rozhodně volil já.

Případně můžete zkusit sobecký postup a to je peníze nevrátit. Nejspíše zaměstnavatel nemá k dispozici právní kroky aby je po vás vymáhal. Sám by musel upozornit na svoje protiprávní jednání. Nicméně toto není řešení, které bych já osobně doporučoval.
Citovat
0 #265 Anonymní 2023-04-08 12:01
Dobrý den,

úplně se bojím tohle někde veřejně (ač anonymně) psát, ale potřebuji to vyřešit. Jsem již přes rok zaměstnaná u jedné firmy na HPP. Smlouvu jsem podepisovala s tím, že někoho zaměstnat potřebují a já jsem přišla vhod. Plný úvazek jsem vůbec nechtěla, protože do toho studuji, ale nakonec jsem na něj přistoupila. Podepsala jsem ji teda s tím, že co si nezvládnu odpracovat, vrátím jim na účet. Pak přišlo období mimo sezónu a nebyla tam pro mě práce. Našla jsem si tedy brigádu. Několikrát jsem vedení psala, že jim tedy peníze obratem pošlu vždy ihned zpět, ale nikdy se mi nedostalo čísla účtu. Tak jsem si řekla, že už o těch pár tisíc nestojí (nebyla to veliká částka) a neřešila jsem to. Ovšem před nedávnem mi volal člověk z vedení a informoval mě, že peníze chtějí vrátit a zaměstnávat takto "na černo" by mě chtěli dál. A já teď jakožto studentka nejsem v pozici, kdy bych tolik peněz na účte vůbec měla (za tu dobu se to nasčítalo na statisíce). Jsem strašně pitomá a hrozně mě to stresuje, nikdy jsem na plný úvazek neměla přistoupit. Je způsob, jak se proti tomu mohu bránit? Údajně mi nemají jak dokázat, že jsem tam nechodila, když mi výplatu normálně posílali. Já si nechci dělat nikde nepřátele, ale co mám dělat? Předem děkuji za odpověď
Citovat
0 #264 Pracomat.cz 2023-01-30 20:22
Cituji Martin:
Dobrý den,

pracuji na dobu neurčitou u zaměstnavatele pna pracovní pozici ....


Dobrý den Martine,

strikně vzato zaměstnavatel vám to nabídnout může, ale vy nemáte povinnost to podepsat. Pokud dodatek nepodepíšete, z pohledu zákona to pro vás nic neznamená. Pochopitelně zaměstnavatel může vyvinout nátlak, ale není to z jeho strany legální a lze to napadnout u inspekce práce www.suip.cz.
Citovat
0 #263 Martin 2023-01-30 19:59
Dobrý den,

pracuji na dobu neurčitou u zaměstnavatele pna pracovní pozici seřizovač. Dnes za mnou přišla mistrová s dodatkem smlouvy ohledne změny pracovní pozice na operátor výroby (nižší třída, nižší plat) je to možné ze strany zaměstnavatele a jaké já mám možnosti? Tato nabídka se mi nelíbí a není pro mě vůbec výhodná, pohorším si i finančně. Jak se v této věci postupuje, pokud dodatek nepodepíšu? Mám nárok na odstupné? Děkuji za informace.
Citovat
+1 #262 Pracomat.cz 2022-07-22 15:36
Cituji Kateřina:
Dobrý den,
Tento měsíc mi měla končit smlouva na dobu určitou a ...


Dobrý den Kateřino,


chápu to správně, že se jedná o dvě "samostatné" firmy, tj.rozdílné IČ, DIČ jen stejní majitelé? V takovém případě je v v pořádku, že budete mít zkušební dobu i v novém zaměstnání - z pohledu zákona. Pochopitelně logicky se nabízí to že není nutná, když už vás zaměstnavatel "zná". Případné opakování tohoto postupu už je minimálně šedá zóna, který by velice pravděpodobně před inspektorátem práce neobstála.
Citovat
+1 #261 Kateřina 2022-07-22 15:24
Dobrý den,
Tento měsíc mi měla končit smlouva na dobu určitou a měli mi dávat smlouvu na dobu neurčitou. Naše firma je rozdělená na dvě. Ukončují mi pracovní poměr v jedné, z důvodu nejisté práce. Nabídli mi práci v druhé, s tím že budu pomáhat i v té předchozí, ale začnu znovu od zkušební doby.
Tento rok jsme měli práce dost, tak mě nenapadlo, že by mohlo nastat neprodloužení smlouvy. To by si mě takto mohli prehazovat neustále?
Citovat
+2 #260 Pracomat.cz 2022-05-04 19:40
Cituji Miloš:
Dobrý den
Mám otázku.
Již 3roky pracuji v zaměstnání kde mě každý rok obnovili smlouvu a dali mě k němu dodatek ke ...


Dobrý den Miloši,

pokud by vám zaměstnavatel i nadále zadával práci, přešel by pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou. Pokud práci dál zadávat nebude/nedojde k prodloužení pracovního poměru, tak dojde k jeho ukončení a nárok na odstupné není.
Citovat
+1 #259 Miloš 2022-05-02 07:41
Dobrý den
Mám otázku.
Již 3roky pracuji v zaměstnání kde mě každý rok obnovili smlouvu a dali mě k němu dodatek ke smlouvě. Dodatek byl každý rok trochu jiný ale náplň práce byla stále stejná. Otázka zní: když mě zaměstnavatel opět nedá novou smlouvu na dobu určitou opět s dodatkem,mám nárok na odstupné? Děkuji Pechánek
Citovat
+1 #258 Pracomat.cz 2022-03-23 12:33
Cituji Denisa:
Dobrý den,
pracuji pro jednoho zaměstnavatele několik let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Před čtyřmi lety jsem ...


Dobrý den Deniso,

popisované chování zaměstnavatele není v souladu se zákonem. Nemůže jednostranně změnit smlouvu z doby neurčité na dobu určitou. I kdyby byla smlouva na dobu určitou, tak prodlužovat ji lze jen omezeně (2x a max na tři roky) poté už musí následovat smlouva na dobu neurčitou.
Citovat
+1 #257 Denisa 2022-03-23 09:20
Dobrý den,
pracuji pro jednoho zaměstnavatele několik let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Před čtyřmi lety jsem byla přesunuta na pozici vedoucího mého týmu a dostala jsem dodatek ke stávající pracovní smlouvě pouze na rok. Každý rok je tento dodatek prodlužován o další a další rok. Jak je to prosím s prodlužováním dodatku ke stávající pracovní smlouvě na dobu určitou několikrát po sobě? Je to v pořádku? Předem děkuji.
Citovat
+1 #256 Pracomat.cz 2022-03-09 14:14
Cituji Korina:
Dobrý den,

mám HPP na neurčito od roku 2017. V prosinci jsem roku 2018 nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství a od února 2019 jsem čerpala mateřskou dovolenou....


Dobrý den Korino,

dle právní úpravy pro nárok na dovolenou, bylo možné během rodičovské dovolené započíst maximálně dvacetinásobek týdenní pracovní doby. K tomu můžete připočíst nárok za mateřskou dovolenou – tj. odpracovaných 28 týdnů. Tudíž 17 dní dovolené za rok 2020 je reálných.
Citovat
+1 #255 Korina 2022-03-09 12:17
Dobrý den,

mám HPP na neurčito od roku 2017. V prosinci jsem roku 2018 nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství a od února 2019 jsem čerpala mateřskou dovolenou. Než jsem přešla z mateřské na rodičovský prispevek jsem si nechala vyplatit dovolenou z práce. Nyní jsem za tento měsíc dostala výplatní lístek, kde mám vypsanou dovolenou pro tento rok tj
25 dní a pak dovolenou zbývající za rok 2020 cca 17 dní v hodinách. Je to správně za rok 2020? Náleží mi dovolená, když jsem v práci nepracovala? Mám si zažádat o proplacení těchto cca 17 dní?

Děkuji moc za odpověď.
Citovat
+1 #254 Pracomat.cz 2022-03-04 12:56
Cituji Jana Poslušná:
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Pracuji u firmy 6 let a teď chce ...


Dobrý den Jano,

ano to pro vás nedává smysl (přesně jak píšete), lepší řešení aby "nová" firma přebrala vaše pracovní smlouvy / vztahy. Stejně je to i když podnik, pro který pracujete koupí jiná firma - vaše pracovní smlouva dál platí beze změny.
Citovat
+1 #253 Jana Poslušná 2022-03-04 08:46
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Pracuji u firmy 6 let a teď chce majitel všechny zaměstnance převést na další dceřinou firmu v rámci holdingu. Má představu nových smluv s novou firmou a výpovědí dohodou se stávající firmou, ale já si myslím, že tím ztratím výhody plynoucí z odpracované doby. Předem děkuji za radu.
Citovat
+1 #252 Pracomat.cz 2022-02-09 09:46
Cituji Jindřiška:
Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání na pozici referentky ve státní správě. Po uplynutí zkušební doby ...


Dobrý den Jindřiško,

je to skutečně tak. Zaměstnanec v 9. platové třídě přijde o 2 roky praxe pokud má střední vzdělání s maturitou.
Citovat
+1 #251 Jindřiška 2022-02-08 19:55
Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání na pozici referentky ve státní správě. Po uplynutí zkušební doby mi byl předložen platový výměr se zařazením do 9.platové třídy a 3.platového stupně, v původním výměru jsem ale měla 4.platový stupeň (5let praxe). Důvodem je prý to, že středoškolské vzdělání s maturitou nestačí na 9.platovou třídu a proto mi byla o 2roky snížená praxe a tím i pozměněn platový stupeň. Je to v pořádku? Středoškolské vzdělání s maturitou skutečně nestačí na 9.platovou třídu?

Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #250 Pracomat.cz 2022-02-08 11:58
Cituji Věra:
Dobrý den,
mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou s označením funkce Obchodní zástupce. V náplni práce mám jízdy za zákazníky, tvorbu cenových nabídek a sledování poptaných projektů. Přesné znění zde neuvádím, musela bych mít smlouvu před sebou a tu mám nyní doma...


Dobrý den Věro,

obávám se, že pro vás nemám dobré zprávy. Přehled pracovních činností představuje zjednodušeně to co po vás může zaměstnavatel chtít. Nikoliv to, co máte "právo" dělat. Co tím chci říct, že pokud budete mít v pracovní smlouvě (činnosti si vymýšlím, jde jen o představu):

1) telefonování s klienty
2) administrativu
3) cesty za klienty
4) přípravu svačin pro kolegy

A fakticky budete celou dobu vykonávat jen činnosti 1 a 2, tak tím zaměstnavatel nic neporušuje. Jen to znamená, že pokud bude chtít může zadat činnost 3 nebo 4 a vy máte povinnost ji vykonávat.

Pochopitelně z vašeho popisu je patrné, že zaměstnavatel (či spíše nadřízený) vám situaci úmyslně komplikuje.
Citovat
+1 #249 Věra 2022-02-07 12:14
Dobrý den,
mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou s označením funkce Obchodní zástupce. V náplni práce mám jízdy za zákazníky, tvorbu cenových nabídek a sledování poptaných projektů. Přesné znění zde neuvádím, musela bych mít smlouvu před sebou a tu mám nyní doma.
Můj problém je takový, že můj přímý nadřízený (obchodní ředitel) mi znemožňuje služební cesty poukazováním na množství práce v kanceláři. Pokud je práce skutečně moc, je samozřejmé, že dalším čtyřem kolegyním pomohu, ale pokud poptávek moc není, zdá se mi to ze strany vedoucího záměrné. Práce mě tímto přestává bavit, protože miluji cestování za svými klienty a jednání s nimi a takto vlastně ztrácím vybudované kontakty.
Podotýkám, že v pracovní smlouvě mám místo výkonu práce ve svém bydlišti a do kanceláře dojíždím téměř 100 km. Tento nepříznivý stav trvá již delší dobu - asi rok. V době pandemie covidu (březen 2020-březen 2021) jsem vyjela za klienty minimálně a home office jsme měli pouze na jaře 2020 asi 6 týdnů). Ve firmě je obecně home office zakázaný. Několik let předtím jsem střídala cesty za klienty s pobytem v kanceláři vcelku bez problémů.
Takže shrnuto - denně dojíždím skoro 100 km služebním vozem do kanceláře firmy, cesty za klienty jsou povoleny málokdy, HO mi vedoucí nepovolí.
Je možné nějak vymáhat úsek pracovní smlouvy ohledně části pracovní náplně formou cest za zákazníky třeba u jednatele, pokud mi můj přímý nadřízený cesty nechce povolovat? Nebo jak se v tomto případě zachovat?
Práci měnit nechci, mám 8 let do důchodu.
Děkuji za odpověď a případné dotazy ráda zodpovím.
Citovat
+1 #248 Pracomat.cz 2022-01-20 11:31
Cituji Martin:
Dobry den. Moje puvodni smlouva na dobu urcitou od kvetna do prosince 2021 byla prodlouzena dotatkem. Plati i v tomto pripade 3 mesicni zkusebni doba? Dekuji za odpoved.


Dobrý den Martine,

zkušební doba v tomto případě není, jedná se jen o prodloužení platnosti smlouvy. Teoreticky by nová zkušební doba připadal v úvahu, kdyby se jednalo o úplně jinou náplň práce. Pokud "stále budete dělat to samé", zkušební doba nepřipadá v úvahu.
Citovat
+1 #247 Martin 2022-01-19 14:20
Dobry den. Moje puvodni smlouva na dobu urcitou od kvetna do prosince 2021 byla prodlouzena dotatkem. Plati i v tomto pripade 3 mesicni zkusebni doba? Dekuji za odpoved.
Citovat
+1 #246 Pracomat.cz 2022-01-11 19:00
Cituji Dita:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ...


Dobrý den Dito,

rozvržení pracovní doby, včetně začátku a konce směn určuje zaměstnavatel a tyto informace nemusí být nutně součástí pracovní smlouvy. Z toho tedy vychází, že principiálně zaměstnavatel může určit práci v noci. Ale stále musí dodržovat zákonné limity pro délku pracovní doby, doby odpočinku a práce přesčas stanovené zákoníkem práce.
Citovat
+1 #245 Dita 2022-01-10 14:06
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mi může zaměstnavatel nařídit práci v noci, ve smlouvě není specifikována pracovní doba, jen úvazek. Doteď jsme pracovali na ranní a odpolední směny a nemáme nepřetržitý provoz. Děkuji za odpověď
Citovat
+2 #244 Pracomat.cz 2021-03-05 09:40
Cituji Pavel:

Potřebuji ohledně prokázání praxe na rozšíření podnikání , děkuji


Dobrý den Pavle,

napadá mě ještě forma čestného prohlášení. Doporučoval bych se obrátit přímo na instituci, které po vás toto chce. S podobnými případy se již museli setkat a tedy budou mít připravený postup jak situaci řešit.
Citovat
+1 #243 Pavel 2021-03-04 21:59
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Pavel:
Dobrý den , ztratil jsem pracovní smlouvy a ua firma u který jsem pracoval ...


Dobrý den Pavle,

můžu se zeptat k čemu takto staré pracovní smlouvy potřebujete? Ptám se z důvodu, zda k tomu účelu nejde využít i nějaký jiný dokument. Jinak takto staré dokumenty budete získávat těžko, můžete se obrátit na majitele již neexistujících firem, či onu zahraniční firmu. Teoretická šance, že tyto dokumenty budou stále mít možná je.

Potřebuji ohledně prokázání praxe na rozšíření podnikání , děkuji
Citovat
+1 #242 Pracomat.cz 2021-03-04 13:32
Cituji Pavel:
Dobrý den , ztratil jsem pracovní smlouvy a ua firma u který jsem pracoval ...


Dobrý den Pavle,

můžu se zeptat k čemu takto staré pracovní smlouvy potřebujete? Ptám se z důvodu, zda k tomu účelu nejde využít i nějaký jiný dokument. Jinak takto staré dokumenty budete získávat těžko, můžete se obrátit na majitele již neexistujících firem, či onu zahraniční firmu. Teoretická šance, že tyto dokumenty budou stále mít možná je.
Citovat
+1 #241 Pavel 2021-03-04 13:26
Dobrý den , ztratil jsem pracovní smlouvy a ua firma u který jsem pracoval před 15 lety už dávno ukončila výrobu v ČR a další 2 firmy už neexistují.Existuje nějaká možnost jak tohle řešit . Děkuji
Citovat
+1 #240 Pracomat.cz 2021-03-03 16:20
Cituji Viki:
Dobrý den,
zaměstnavatel mi po telefonu řekl, že se mi automaticky překlopí smlouva určitá na neurčitou...


Dobrý den Viki,

ZP v tomto případě hovoří jasně (§ 65) (2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Tím pádem, se váš pracovní poměr změnil na dobu neurčitou a zaměstnavatel to nemůže zpětně změnit. Doporučuji ho na tuto skutečnost upozornit, snad to bude stačit. V případě, že bude dál dělat problémy, máte možnost obrátit se na inspektorát práce. Věřím že i tato "výhrůžka" by mohla pomoci.
Citovat
+1 #239 Viki 2021-03-03 13:31
Dobrý den,
zaměstnavatel mi po telefonu řekl, že se mi automaticky překlopí smlouva určitá na neurčitou, protože mi dál zadával práci, že další dodatky nejsou potřeba. Tak se i stalo, smlouva na určito mi skončila před měsícem a on mi dál zadával práci. Teď jsme se, ale domlouvali ještě ohledem platu a možného zvýšení, myslím, že jsem ho lehce podráždila, protože mi pak napsal e-mail, že na základě telefonické domluvy mi zasílá smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Je možné, aby mi teď dodatečně zaslal smlouvu na dobu určitou, když smlouva již před měsícem skončila, on mi dál zadával práci, tudíž se měla překlopit na neurčito? Je vždy potřeba si vyžádat dodatek o tom, že se pracovní smlouva na určito překlápí na neurčito, nebo je to automatické, i když člověk nemá nic v ruce? Co v případě, že zaměstnavatel trvá na tom, že žádný dodatek není třeba, protože se to automaticky překlápí, ale pak za měsíc změní názor a zpětně zašle smlouvu na rok?
Děkuju.
Citovat
+1 #238 Pracomat.cz 2021-01-13 20:56
Cituji Hana:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je problém podle zákoníku ....


Dobrý den Hano,

pokud se takto dohodnete v rámci pracovní smlouvy, pak je to možné. Rozvržení pracovní doby, kdy jsou směny děleny na dvě nebo více částí  zákon nezakazuje. Zaměstnanec však musí mezi jednou a druhou směnou „nepřetržitě odpočívat“ alespoň 11 hodin. Což se v tomto případě děje.
Citovat
+1 #237 Hana 2021-01-13 15:57
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je problém podle zákoníku práce,když se práce na 8hodin rozvrhne na práci cca 3hodiny ráno 7-10 a pak např.14:30-19:30.Mezitím má zaměstnanec volno.
Děkuji za odpověď.
H.Dostálová.
Citovat
+1 #236 Pracomat.cz 2021-01-09 07:49
Cituji Petra:
Dobrý den chtěla bych zeptat když jsem ztratila smlouvy a musí zaměstnavatel vystavit novou smlouvu když o to požádám


Dobrý den Petro,
viz. § 312 ZP pracomat.cz/.../...) -Zaměstnanec má právo nahlížet do svého osobního spisu, činit si z něho výpisky a pořizovat si stejnopisy dokladů. Součástí osobního spisu je i pracovní smlouva, máte tudíž nárok na kopii.
Citovat
+1 #235 Petra 2021-01-08 20:34
Dobrý den chtěla bych zeptat když jsem ztratila smlouvy a musí zaměstnavatel vystavit novou smlouvu když o to požádám
Citovat
+1 #234 Pracomat.cz 2021-01-05 08:15
Cituji Pavla:
Dobrý den chci se jen zeptat mám smlouvu na dobu určitou která mi teď bude končit...


Dobrý den Pavlo,

zaměstnavatel takovou povinnost nemá. Pracovní poměr končí uplynutím doby sjednané v pracovní smlouvě. Samozřejmě se může prodloužit, pokud o to bude mít zaměstnavatel i vy zájem.
Citovat
+1 #233 Pavla 2021-01-04 23:23
Dobrý den chci se jen zeptat mám smlouvu na dobu určitou která mi teď bude končit.
Má otázka zní zda mě zaměstnavatel musí kontaktovat jelikož jsem v PN kvůli těhotenství děkuji
Citovat
+2 #232 Pracomat.cz 2020-11-30 20:37
Cituji Linda:
Dobry den.
Pracuji v casinu na hpp. Mam prosim narok na proplaceni ...


Dobrý den Lindo,

v takovém případě můžete zažádat o příspěvek na dojíždění do práce (oficiálně příspěvek na podporu regionální mobility). Bohužel zaměstnavatel nemá povinnost vám cesty proplácet, pokud je casino jako místo výkonu práce (předpokládám, že ano). Samozřejmě se s ním můžete zkusit dohodnout, na nějaké kompenzaci. Ale ta bude záležet na ochotě zaměstnavatele.
Citovat
+1 #231 Linda 2020-11-30 13:36
Dobry den.
Pracuji v casinu na hpp. Mam prosim narok na proplaceni cestovneho, kdyz v ramci rozvolneni koronavir.opatreni byla zmenena oteviraci doba,tudiz i pracovni doba, ktera je narizena statem(6h-22h) a ja bohuzel o vikendech a statnich svatcich nemam spoj z mista pracoviste do mista bydliste. Auto nevlastnim a jedina moznost je preprava taxi. Moc dekuji za odpoved.
Citovat
+1 #230 Pracomat.cz 2020-10-30 12:16
Cituji Ivana:
Dobrý den, moc Vás prosím o vysvětlení mých možností. Muž ....


Dobrý den Ivano,

nedávno jsme tu na podobný dotaz odpovídali. Odborné názory jak by v této situaci měl zaměstnavatel reagovat se různí a nejvyšší soud dosud v této otázce nerozhodoval, takže jasně závazné stanovisko není. Plyne z toho, že pokud vám zaměstnavatel nechce umožnit dřívější návrat do zaměstnání, má na to dle současného výkladu práva nárok - viz rozhodnutí krajského soudu v Hradci Králové ze dne 9. 1. 1996 spis. zn. 13 Co 413/1995. Pokud vám zaměstnavatel nabídne jiné místo, které neodpovídá vaší předchozí náplni práce ani mzdovým podmínkám, tak ho máte právo odmítnout. Osobně nejrozumnější mi přijde domluva se zaměstnavatelem, kdy se shodnete na tom, že můžete zatím pracovat jinde (pokud pro vás nebude mít místo) a rovnou můžete předjednat zda budete po skončení rodičovské chtít u svého původního zaměstnavatele ukončit pracovní poměr nebo nikoliv (a vrátit se k němu).
Citovat
+1 #229 Ivana 2020-10-30 11:34
Dobrý den, moc Vás prosím o vysvětlení mých možností. Muž přišel o práci, já jsem na rodičovské dovolené a ještě rok na mě firma čeká (do 3 let mé dcery).Teď bych se chtěla vrátit dřív, ale zjistila jsem, že firma má stop stav z důvodu celkové situace. Jaké mám možnosti? Můžou mě odmítnout s tím, že teď pro mě nemají místo a tedy naše smlouva a dohoda zůstane nezměněna a já můžu tenhle rok pracovat někde jinde a pak se jim za rok ozvat znovu? Nebo tím, že už teď požádám o návrat do práce a oni mi nevyhoví, naše smlouva na dobu neurčitou končí a dohoda, že na mě počkají taky. Zároveň pokud mi nabídnou jiné místo a já ho odmítnu, např. z důvodu nižšího platu, poruším tak něco ze svých povinností?
Velice Vám děkuji
Ivana
Citovat
+2 #228 Pracomat.cz 2020-07-31 11:29
Cituji Tereza:
Dobrý den,

mám v pracovní smlouvě uvedeno místo výkonu práce Ostrava, ale v dodatku o ...


Dobrý den Terezo,

dodatek k pracovní smlouvě upravuje platnost pracovní smlouvy. To znamená, že pokud je dodatek s konkrétní pobočkou stále platný, zaměstnavatel vás nemůže nutit k práci na jiné pobočce pokud s tím nebudete souhlasit.
Citovat
+1 #227 Tereza 2020-07-31 09:41
Dobrý den,

mám v pracovní smlouvě uvedeno místo výkonu práce Ostrava, ale v dodatku o pracovních podmínkách mám místo výkonu práce upřesněno na konkrétní pobočku firmy. Může mě zaměstnavatel tedy nutit k práci na jiné pobočce v Ostravě? Kterým dokumentem se mám v tomto případě řídit, pracovní smlouvou, nebo dodatkem?

Děkuji, Tereza
Citovat
+1 #226 Pracomat.cz 2020-07-29 19:08
Cituji Miriam:
Dobry den,
muze zamestnavatel stanovit v pracovni smlouve vypovednu lhutu na 2 tydne. Jedna se o smlouvu na dobu urcitu. Dekuji


Dobrý den Miriam,

nemůže. Viz § 51 ZP (pracomat.cz/.../...) :

Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou situace, kdy byla výpověď ze strany zaměstnance dána v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů.
Citovat
+1 #225 Miriam 2020-07-29 17:14
Dobry den,
muze zamestnavatel stanovit v pracovni smlouve vypovednu lhutu na 2 tydne. Jedna se o smlouvu na dobu urcitu. Dekuji
Citovat
+1 #224 Pracomat.cz 2020-05-26 16:07
Cituji Lukáš:
Zdravím, mám smlouvu jako skladník, manipulant...


Dobrý den Lukáši,

pro svého zaměstnavatele jste povinen vykonávat jen tu práci, která je uvedena v pracovní smlouvě. Pozor na to, že často bývá specifikováno poměrně obecně "např. kancelářská práce na PC". Podívejte se do svojí pracovní smlouvy a uvidíte, jaké pracovní činnosti jsou v ní uvedeny. Osobně bych tipnul, že se pod některou z obecných formulací vejdou, ale uvidíte sám.
Citovat
+1 #223 Lukáš 2020-05-26 01:02
Zdravím, mám smlouvu jako skladník, manipulant. Když sem měl přijímací pohovor tak mi bylo řečeno že budu balit a zaskladnovat a to taky dělám. Ale teď mi bylo řečeno že musím pracovat na pc a používat systém Excel a fors? Chci se zeptat jestli to musim dělat když to nemám ve smlouvě? Děkuji.
Citovat
+1 #222 Pracomat.cz 2020-04-19 17:16
Cituji Nikola:
Dobrý den,pracuji jako servírka na hop se smlouvou na dobu neurčitou .....


Dobrý den Nikolo,

domnívám se, že nárok na náhradu mzdy máte i v tomto případě. Pro jistotu se to ještě pokusím ověřit přímo na MPSV, doufám že se mi povede se s nimi spojit po telefonu, e-mailem bohužel odpověď trvá delší dobu.
Citovat
+1 #221 Nikola 2020-04-18 17:50
Dobrý den,pracuji jako servírka na hop se smlouvou na dobu neurčitou a zároveň pobírám rodičovský příspěvek.Jelikož se z důvodů nařízení vlády zavřely restaurace,jsme doma s tím, že bychom měli pobírat mzdu ve výši 100%.Ostatní kolegové tuto mzdu pobírají s výjimkou mě.Nadřízený mi totiž tvrdí, že na mě se toto nevztahuje,z důvodu, že 80% z té mzdy doplácí stát,ale já ne jelikož pobírám rodičovský příspěvek,což je pro stát brané taky jako příjem.Ale já jsem přeci taky zaměstnanec jako každý jiný z firmy bez ohledu na rodičovský příspěvek, smlouvu mám,do práce jsem chodila až do dne kdy se musela restaurace zavřít,je opravdu možné, že nemám nárok třeba ani na 60%? Přijde mi to jako diskriminace.
Citovat
+1 #220 Pracomat.cz 2020-02-25 19:27
Cituji Jolana:
Dobrý den. Mám prosbičku.Jsem jen agenturnik který má smlouvu ...


Dobrý den Jolano,

pro jasnější odpověď by bylo potřeba více informací, třeba jaký byl důvod výpovědi. Existují situace, za kterých zaměstnavatel dát výpověď během pracovní neschopnosti může - například ukončení činnosti zaměstnavatele, či porušení pracovních povinností.
Citovat
+1 #219 Jolana 2020-02-25 16:27
Dobrý den. Mám prosbičku.Jsem jen agenturnik který má smlouvu (měla) na určito.Nastoupila jsem na nemocenskou a po 6dbech mě dáli výpověď a zápočtovy list.Od 3.6.2019 jsem dodnes na nemocenské a řešila se i nemoc z povolání kterou mě uznaly.Chci se informovat, jestli měli právo nato,že mě propustili.A Ikdyz jsem na nemocenské jsem propuštěna.Tak teď nevím jak to vše dopadne.
Citovat
+1 #218 Pracomat.cz 2020-02-23 21:22
Cituji vladko:
Dobrý den.
pracuji jako řidič dodávky s vlekem a k výkonu ...


Dobrý den Vladko,

z vašeho popisu to nijak podezřele nevypadá, o jakém konkrétním postupu výpočtu či rozdělení mzdy máte pochybnosti?
Citovat
+1 #217 vladko 2020-02-22 22:24
Dobrý den.
pracuji jako řidič dodávky s vlekem a k výkonu potřebuji kartu řidiče. ve smlouvě mám stanovenou základní částku mzdy a k tomu nějaké jízdné náhrady. konkrétně za odjetý km mám částku 2Kč, za povinné přestávky mám pevnou částku a po sečtení těchto částek mi zaměstnavatel tuto částku rozdělí na základní mzdu a zbytek jako jízdné příplatky. výpočet mzdy se mi ale nezdá a tak chci vědět, zda zaměstnavatel postupuje správně
Citovat
+1 #216 Pracomat.cz 2020-01-19 13:24
Cituji Gabi:
Přeji dobrý den. Podepsala jsem dodatek ke smlouvě na jinou pozici....


Dobrý den Gabrielo,

na odstupné byste měla nárok za předpokladu, že by zaměstnavatel ukončil váš předchozí pracovní poměr výpovědí, nebo by jste se na něm společně dohodli v rámci dohody o ukončení pracovního poměru. Pokud došlo k uplynutí doby určité, případně chcete ukončit pracovní poměr vy, tak nárok na odstupné není. Z vašeho popisu není zřejmé, o jakou ze situací se jedná, zmínil jsem je proto všechny.
Citovat
+1 #215 Gabi 2020-01-19 11:43
Přeji dobrý den. Podepsala jsem dodatek ke smlouvě na jinou pozici. Tato pozice je ale podmíněná rekvalifikaci a upsat se firmě na pár let. Dodatek ještě neplati až od 1.2. 2019. Rekvalifikaci absolvovat nechci, mám nárok na odstupné?
Děkuji za odpověď Gabi
Citovat
+1 #214 Pracomat.cz 2020-01-06 16:17
Cituji Josef:
Dobrý den.
Můj vnuk ukončil pracovní poměr v jedné firmě kedni 31.12.2019 a k nové firmě nastoupil ...


Dobrý den Josefe,

smlouva může být sjednána i od 1.1.2020, zákon tomu nijak nebrání. Ten den "volna" nejspíš ničemu vadit nebude, jen v případě kdy někteří zaměstnavatelé nabízejí určité benefity, na které mohou mít nárok jen ti zaměstnanci, kteří odpracují celý pracovní rok. Každopádně vnuk nemusí za jeden den nic odvádět a odvody za něj zaplatí zaměstnavatel.
Citovat
+1 #213 Josef 2020-01-06 08:51
Dobrý den.
Můj vnuk ukončil pracovní poměr v jedné firmě kedni 31.12.2019 a k nové firmě nastoupil od 1.1.2020, avšak pracovní smlouvu ode dne 2.1.2020 s tím, že ve svátky se pracovní smlouva neuzavírá. Je to tak správné, aby byl jeden den přetržka?
Citovat
+1 #212 Pracomat.cz 2019-12-19 22:59
Cituji Stanislav Brendl:
Dobrý den,

Měl bych na vás otázku a moc prosím o pomoc. Pracuji na HPP od 31.05.2016 ve Fakultní Nemocnici Královské Vinohrady a dostal jsem na začátku smlouvu na dobu určitou na 1 rok, po ...


Dobrý den Stanislave,

vyjímka pro toto pravidlo sice existuje, ale nepřijde mi, že by do ní spadal váš případ. Limit maximálně tří smluv na dobu určitou neplatí u sezónních prací, kde nedává smysl. Typicky se jedná o sezónní práce jako je obsluha letních koupališť, zaměstnanců v zemědělství při žních, stavitelství nebo třeba obsluhy vleku. Takže pokud by vaše činnost v nemocnici naplňovala znaky sezónnosti (v praxi si takový případ neumím představit), tak by na to zaměstnavatel právo mít mohl. Každopádně bych na vašem místě chtěl vidět dokumenty, které toto řeší. Odpověď, že je to takto domluvené s odbory mnoho informací neposkytne.
Citovat
+1 #211 Stanislav Brendl 2019-12-19 16:01
Dobrý den,

Měl bych na vás otázku a moc prosím o pomoc. Pracuji na HPP od 31.05.2016 ve Fakultní Nemocnici Královské Vinohrady a dostal jsem na začátku smlouvu na dobu určitou na 1 rok, po roce opět na 1 rok a pak zase na 1 rok s platností do 31.5.2019. Smlouva mi tedy byla 2x prodloužena a měl jsem tedy za to, že se pak automaticky stává smlouvou na dobu neurčitou. Bohužel jsem nedal zaměstnavateli písemně znát, před uplynutím té poslední doby, že hodlám v zaměstnání pokračovat ale jelikož jsem měl již na další měsíce naplánované směny, tak mě nenapadlo se tím moc zabývat a měl jsem zkrátka za to, že jsem již od 31.5.2019 pracoval se smlouvou na dobu neurčitou i když mi nikdo nedal nic k podpisu ani smlouvu novou ani žádný dodatek.

Velkým překvapením pro mě bylo, když mi dnes vrchní sestra volala, že mi končí poměr ke konci roku a že už ho asi prodlužovat nebudou. Volal jsem tedy na personální a tam mi bylo sděleno, že byl k té mé poslední smlouvě, která byla platná do toho 31.5.2019 (kopii mohu klidně zaslat) vyhotoven jakýsi dodatek, který jí ještě na půl roku tedy ke konci tohoto roku prodloužil. Ten dodatek jsem ani nepodepsal ani neviděl a v zaměstnání chci pokračovat i nadále ale nevím jak teď správně postupovat. Bylo mi řečeno, že je to s odbory v nemocnici takhle domluvené a jaksi ošetřené a že tu tedy to zákonné pravidlo „3x a dost“ neplatí. Je to prosím takhle všechno správně a zaměstnání mi tedy doopravdy skončí?

Předem moc děkuji za pomoc a jsem s pozdravem,

Brendl
Citovat
+1 #210 Pracomat.cz 2019-12-03 21:24
Cituji Hane:
Dobrý den,
mám sml. na dobu neurčitou od 1.1.s každoroční lékařskou prohlídkou...i.


Dobrý den Hane,

pozdější provedení lékařské prohlídky by jen stěží uspělo u soudu jako velmi závažné porušení pracovní kázně a tedy důvod pro okamžité ukončení pracovního poměru. Pokud se tedy s prohlídkou o chvíli zpozdíte, důvod k výpovědi to není.
Citovat
+1 #209 Hane 2019-12-03 12:33
Dobrý den,
mám sml. na dobu neurčitou od 1.1.s každoroční lékařskou prohlídkou.
Vloni jsem byla na povinné prohlídce již koncem listopadu. Musím mít další prohlídku za dalších 12 měsíců od poslední prohlídky, tedy další listopad nebo stačí do konce prosince, do 12 měsíců od nástupu do práce?
Je pozdější lékařská prohlídka/např. o týden/důvod k výpovědi?

Děkuji.
Citovat
+1 #208 Pracomat.cz 2019-09-30 09:21
Cituji Eliška:
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do ...


Dobrý den Eliško,

ani jedna ze stran pracovní smlouvy (vy či zaměstnavatel), nemůže bez souhlasu druhého porušit podmínky smlouvy. Od dodatku odstoupit nemůžete, stejně jako od něj nemůže odtsoupit zaměstnavatel a okamžitě vám bezdůvodně ukončit pracovní poměr.
Citovat
+1 #207 Eliška 2019-09-30 09:16
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do 15.9.2019 a už jsem podepsala dodatek, v kterém je uvedeno že nabývá platnosti 16.9.2019. Mohu od tohoto dodatku odstoupit, aniž bych musela dávat normální výpověď?
Citovat
0 #206 Pracomat.cz 2019-08-06 12:44
Cituji Jana:
Dobry den chtěla bych se zeptat chodila jsem do prace 2 roky ....


Dobrý den Jano,

opakování zkušební doby pro jednoho zaměstnavatele není v souladu se zákoníkem práce. Každopádně to vliv na nárok na podporu nemá. Tam je rozhodující, aby za poslední dva roky, jste alespoň jeden rok pracovala a bylo za vás odváděno pojištění. Z vašeho popisu se zdá, že to splňujete a proto nárok na podporu mít budete.
Citovat
0 #205 Jana 2019-08-05 19:24
Dobry den chtěla bych se zeptat chodila jsem do prace 2 roky kde mi davali smlouvu pořád dokola jenom na 2 měsíce zkušební už mně to nebavilo a tak sem dala výpoveď sama výpoveď sem dala přímo když mi končila smlouva na 2 měsíce 3 dny před koncem daným dnem tudiž sem to stihla ale chci se zeptat ?zdali mám nárok na podporu v nezaměstnanosti dokuď si nenajdu jinou práci kde mi už konečně dají na neurčito
Citovat
+1 #204 Pracomat.cz 2019-07-27 06:31
Cituji Anna:
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou s textem "po dobu ....


Dobrý den Anno,

váš pracovní poměr měl skončit nástupem původní zaměstnankyně, pokud se tak nestalo a zaměstnavatel vám stále zadával práci dál, tak váš pracovní poměr automaticky přešel na dobu neurčitou. To bude nejspíše důvod, proč se s vám nyní zaměstnavatel snaží podepsat dohodu. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte (pokud pro vás není z nějakého důvodu zajímavá) a můžete se po skončení svojí rodičovské vrátit do zaměstnání.
Citovat
0 #203 Anna 2019-07-26 23:05
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou s textem "po dobu mateřské a rodičovské dovolené paní xy". Během mojí rodičovské dovolené došlo k ukončení rodičovské dovolené paní xy a zaměstnavatel mě neinformoval a nedal mi úkončovací dokumenty, neodhlasil mě na VZP ani OSSZ a nutí mě podepsat dohodu. Mám se v říjnu vracet do práce, mám nárok na své místo? Jedná se o stále smlouvu na dobu určitou? Může mi poslat úkončovací dokumenty zpětně a nebo s jiným datem než je datum ukončení rodičovské paní xy?
Citovat
0 #202 Pracomat.cz 2019-07-12 22:29
Cituji Hana:
Dobrý den, zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou a ...


Dobrý den Hano,

můžete, na zkušební dobu to nebude mít žádný vliv.
Citovat
0 #201 Hana 2019-07-12 21:50
Dobrý den, zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou a je ve zkušební době. Je možné v teto době upravit smlouvu dodatkem na dobu neurčitou, nebo je třeba vyčkat na ukončení zkušební doby. Dekuji
Citovat
0 #200 Pracomat.cz 2019-07-12 08:50
Cituji Veronika:
Dobrý den... Bohužel jsem při stěhování ztratila pracovní smlouvu. Firma pro kterou jsem pracovala je v insolvencnim řízení. Jsou povinni mi vystavit kopii me pracovní smlouvy? Děkuji.


Dobrý den Veroniko,

obávám se, že firma má tuto povinnost pouze po dobu kdy jste její zaměstnanec. Nicméně pokud je slušně požádáte, tak by měli vyhovět.
Citovat
0 #199 Veronika 2019-07-12 08:42
Dobrý den... Bohužel jsem při stěhování ztratila pracovní smlouvu. Firma pro kterou jsem pracovala je v insolvencnim řízení. Jsou povinni mi vystavit kopii me pracovní smlouvy? Děkuji.
Citovat
0 #198 Pracomat.cz 2019-07-09 17:02
Cituji Klára:
Dobrý den,
prosím, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít práci na HPP a k tomu být ....


Dobrý den Kláro,

ano můžete být zaměstnaná na HPP, jen pozor že pak musíte skloubit jak studentské, tak pracovní povinnosti. Právě kvůli této náročnosti mnoho lidí přechází na dálkové studium.
Citovat
0 #197 Klára 2019-07-09 15:29
Dobrý den,
prosím, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít práci na HPP a k tomu být studentem denního studia VŠ? Musí se přejít na dálkové studium nebo na poloviční úvazek?

Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #196 Pracomat.cz 2019-07-09 11:18
Cituji Jitka:
Dobrý den, prosím, když je pracovní smlouva na určitou dobu na 1 rok .....


Dobrý den Jitko,

žádný takový limit není. Může to učinit až poslední den smlouvy.
Citovat
0 #195 Jitka 2019-07-08 13:10
Dobrý den, prosím, když je pracovní smlouva na určitou dobu na 1 rok a zaměstnavatel smlouvu nejspíše neprodlouží, kolik dnů dopředu to má oznámit zaměstnanci, že již mu smlouvu neprodlouží? Děkuji.
Citovat
0 #194 Pracomat.cz 2019-07-05 08:09
Cituji Hanka:
Dobrý den
Mám smlouvu na dobu neurčitou a jez nejsem ve zkušební době.....


Dobrý den Hanko,

pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, tak můžete využít "dohody" a v jejím rámci de facto jen přejít z HPP na DPP. Třeba od první dne nového měsíce, ať se to zaměstnavateli snadno účtuje.
Citovat
0 #193 Hanka 2019-07-05 02:44
Dobrý den
Mám smlouvu na dobu neurčitou a jez nejsem ve zkušební době. Chtěla bych z Hpp přejít na DPČ. Je možné jen změnit smlouvu nebo musím podat klasickou výpověď, dodržet výpovědní lhůtu a pak dostat novou smlouvu na DPČ. Děkuji za odpověd
Citovat
0 #192 Pracomat.cz 2019-06-27 20:40
Cituji Hana:
Dobrý den, mám u zaměstnavatele PS na dobu neurčitou, v ....


Dobrý den Hano,

v takovém případě by se jednalo o dodatek k původní smlouvě, kde by byla vymezena nová pracovní náplň. Zkušební doba v takové situace nepřipadá v úvahu. A co se týče délky smlouva (doba určitá vs neurčitá), tak záleží na zaměstnavateli. O novou smlouvu by se jednalo v případě, že by byl původní pracovní poměr ukončen. Třeba výpovědí nebo dohodou.
Citovat
0 #191 Hana 2019-06-27 13:50
Dobrý den, mám u zaměstnavatele PS na dobu neurčitou, v současné době jsem na neplaceném volnu po RD. Ve stejné firmě jsem byla na pohovoru k pozici, která by byla jako zástup za MD, takže na dobu určitou. Jak by asi proběhla smlouva? Šlo by o dodatek k původní, u které by se změnila neurčitá na určitou (musí být dán konkrétní počet let nebo si mě můžou vyhodit i předtím, pokud by se paní vrátila z MD?) nebo by šlo o novou PS a běžela by mi znovu i zkušební doba? Příp. na co si dát pozor? Díky moc
Citovat
0 #190 Pracomat.cz 2019-06-10 10:48
Cituji hane:
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hod. směnách.....


Dobrý den Hano,

ano 11,5 hodiny je správně, odečte se vám přestávka na jídlo a oddech, která je povinná po šesti hodinách. Právě za ni dostanete stravné (stravenku).
Citovat
0 #189 hane 2019-06-10 07:26
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hod. směnách.
- zaměstnavatel nám počítá 11,5hod. placených a 0,5hod. neplacené na oběd. Je to správně nebo by nám měl platit 12hod.?
- dostáváme pouze 1 stravenku, neměly by to být stravenky 2?

Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #188 Pracomat.cz 2019-06-02 18:37
Cituji Martina:
Dobrý den,jen se chci zeptat?31.5 mi končí ...


Dobrý den Martino,

za letošní rok máte na poměrnou část dovolené, tedy 5/12 z (předpokládám) 20 dní. Zaměstnavatel je povinnen vám nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru proplatit.
Citovat
0 #187 Martina 2019-06-02 16:37
Dobrý den,jen se chci zeptat?31.5 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.3.6 nastupuji do práce,chci se zeptat jestli mám nárok na proplacení části dovolené,mám z nové 20 dnů čerpáno pouze půl dne.děkuji za odpověď
Citovat
0 #186 Pracomat.cz 2019-06-02 08:23
Cituji Marie:
Dobrý den,
Jsem na neschopence už druhý měsíc, mezitím se mi zhoršil zdravotní stav ...


Dobrý den Marie,

vaše nemoc nemá na platnost smlouvy na dobu určitou vliv. Ta skončí sjednaným datem. Bez ohledu na to, zda jste či nejste práce schopná. Sama můžete pracovní poměr skončit i během vaší pracovní neschopnosti. Otázkou je, zda vám to přinese nějaké výhody. Osobně bych spíš nechal pracovní poměr doběhnout.
Citovat
0 #185 Marie 2019-06-02 08:19
Dobrý den,
Jsem na neschopence už druhý měsíc, mezitím se mi zhoršil zdravotní stav a změnila diagnóza, tak nevím, jak dlouho budu ještě marodit. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou.
Mám otázku 1. jak by to bylo, kdyby mi skončila prac.smlouva a já jsem ještě byla na neschopence?
2. mám jim říct, že chci skončit, i když ještě marodím?
děkuji
Citovat
0 #184 Pracomat.cz 2019-06-02 07:43
Cituji Emilie:
Dobrý den,
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok....


Dobrý den Emílie,

v takovém případě stačí novou smlouvu, případně její dodatek, nepodepsat. Smlouva není platná dokud není podepsána oběmi stranami. Samozřejmě, když to oznámíte vedení dříve, budou mít větší šanci získat za vás náhradu.
Citovat
0 #183 Emilie 2019-06-01 16:57
Dobrý den,
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Když si ji nechci prodloužit, stačí mi říct vedení, těsně před uplynutím konce smlouvy, aby mi nepsali další smlouvu, že chci skončit?
děkuji za odpověď
Citovat
0 #182 Pracomat.cz 2019-05-30 15:49
Cituji Gabriela:
Dobrý den,měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou,která mi skončila ...


Dobrý den Gabrielo,

ano stává se z něj doba neučitá. Viz § 65 ZP (pracomat.cz/.../...)

(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Citovat
0 #181 Gabriela 2019-05-30 09:54
Dobrý den,měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou,která mi skončila datem ale stále pracují.Novy dodatek ke smlouvě mi zatím nebyl dodán. Měl by nový dodatek pracovní smlouvy prodloužen na dobu neurčitou?děkuji
Citovat
0 #180 Pracomat.cz 2019-05-25 15:42
Cituji Martina:
Dobrý den,31.5 mi končí pracovní smlouva,zaměstnavatel ....


Dobrý den Martino,

pokud se jedná o novou firmu (včetně nového IČ), tak je nová prohlídka na místě (i když se fakticky jedná o stejnou firmu). Pokud došlo jen ke změně názvu firmy a jiné náležitosti se nemění, pak prohlídka nutná není (samozřejmě pokud nedošlo ke změně pracovní náplně, která by tuto prohlídku ospravedlňovala).
Citovat
0 #179 Martina 2019-05-25 14:37
Dobrý den,31.5 mi končí pracovní smlouva,zaměstnavatel mi nabídl práci,ale pod jiným názvem téže firmy,Je normální,že musím opět projít vstupní prohlídkou u lékaře?
Citovat
0 #178 Pracomat.cz 2019-05-06 22:20
Cituji Jamila:
Dobrý den,
pracuji ve škole 20 let. 23. dubna mi ředitelka sdělila, že dostanu výpověď pro nadbytečnost k 31.8.....Dobrý den,

dodatek samozřejmě podepsat nemusíte a v takovém případě bude dále platit vaše původní smlouva. To zda bude i nadále platit původní dohoda záleží na čestnosti a férovosti ředitelky. Předpokládám, že jiní svědkové této dohody nejsou. Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele tak nárok na odstupné mít budete. Pokud se rozhodnete podat výpověď sama, tak na něj nárok není. Za sebe vidím dvě možnosti. Buď spoléhat na slovo ředitelky a doufat v odstupné, nebo ukončit pracovní poměr sama a být bez odstupného. Obě možnosti mají svoje nevýhody, takže záleží na vás, kterou preferujete.
Citovat
-1 #177 Jamila 2019-05-06 18:56
Dobrý den,
pracuji ve škole 20 let. 23. dubna mi ředitelka sdělila, že dostanu výpověď pro nadbytečnost k 31.8., abych mohla od září nastoupit v jiné škole.Našla jsem si ihned jiné místo. Nyní mi ředitelka řekla, že se situace změnila, že mi nedá výpověď, ale v srpnu mi dá dodatek ke smlouvě, kde budu mít snížený úvazek. S tím nesouhlasím. Dodatek nepodepíšu, chci nastoupit jinde tak, jak mám domluveno. Co bude, když dodatek nepodepíšu? Můžu trvat na původní ústní dohodě z 23.4.? Mám nárok na odstupné? Myslím, že ředitelka nemůže takto měnit stanoviska a tím mi dělat problémy. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #176 Pracomat.cz 2019-05-05 10:19
Cituji Igor:
dobrý den. pracuji jako řidič dodávky s vlekem, do 7,5t......


Dobrý den Igore,

nárok na náhradu stravy je dán zákonem, konkrétní paragrafy v ZP najdete zde: pracomat.cz/.../...
Citovat
0 #175 Igor 2019-05-05 08:39
dobrý den. pracuji jako řidič dodávky s vlekem, do 7,5t. jak je to s dietami (náhrada stravy) při zahraničních cestách? je na to nárok ze zákona nebo záleží na dohodě se zaměstnavatelem, tak jak to dostávám vyplaceno já?
děkuju
Citovat
0 #174 Pracomat.cz 2019-04-20 19:37
Cituji Hana:
Dobrý den,s kolegyní (ona samoživitelka, já také, ale s partnerem v režimovém pracovišti) pracujeme v nepravidelných směnách (CD a R)....


Dobrý den Hano,

zaměstnavatel má povinnost přihlížet k potřebám žen pečujícím o děti při zařazování zaměstnanců do směn. Pokud je požádán o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je povinen vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. A právě tady se to trochu komplikuje. Pokud vám zaměstnavatel odmítne vyhovět, můžete se obrátit na soud, kde je zaměstnvatel povinnen prokázat, že se skutečně jednalo o závažné provozní důvody. Další možností je pak změna zaměstnání a nový tolerantnější zaměstnavatel.
Citovat
0 #173 Hana 2019-04-20 10:20
Dobrý den,s kolegyní (ona samoživitelka, já také, ale s partnerem v režimovém pracovišti) pracujeme v nepravidelných směnách (CD a R). Vše bylo v pořádku, ale po dvou letech ihned po podepsání dodatku (prodloužení smlouvy na dobu určitou) nesmíme najednou pracovat ve stejných dnech a máme přejít na K/D týden. Když jsem ale počítala směny, tak nám budou chybět hodiny. Zaměstnavatele to ale zjevně nezajímá. Zkusily jsme se domluvit a přítel se zeptal, zda může přejít na protisměnu, aby kolegyně mohla být s dítětem (její matka dělá stejné směny, jako můj partner), ale žádost byla zamítnuta. Na příbuzné se obrátit nemůžeme, obě jsme téměř z druhého konce republiky a nemůžeme předškoláky posílat vlakem/autobusem samotné k pracujícím příbuzným. Dá se něco dělat?
Děkuji za odpověď.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].