Pracovní smlouva je nejdůležitějším dokumentem ve vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přesto bývá občas podceňována. zejména mezi zaměstnanci. Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy v r. 2019? Jaký je vztah zákoníku práce a prodloužení pracovní smlouvy? Na co si dát ještě pozor?
Pracovní smlouvy od 1.1.2019
Druhy pracovních smluv:
- Pracovní smlouva na dobu určitou
- Pracovní smlouva na dobu neurčitou
- Dohoda o provedení práce (DPP)
- Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Pracovní smlouva na dobu určitou
Tu je možné uzavřít nejdéle na tři roky. Kolikrát lze prodloužit pracovní smlouvu na dobu určitou? Zaměstnavatel ji může prodloužit nanejvýše dvakrát. Výhoda pracovní smlouvy na dobu určitou je zejména pro zaměstnavatele, po uplynutí doby uvedené ve smlouvě může velmi snadno zaměstnanci neprodloužit smlouvu. Pochopitelně to může být výhoda i pro zaměstnance, pokud ví, že chce u společnosti strávit jen určitou dobu. Takovýchto případů je ale poměrně málo. Nabízíme vám vzor pracovní smlouvy ke stažení.
Pracovní smlouva na dobu neurčitou
Jak její název napovídá, délka trvání této smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není omezena na konkrétní dobu. Tento typ pracovní smlouvy je pro zaměstnance obecně považován za výhodnější, protože ze své podstaty představuje dlouhodobě jistější formu pracovního vztahu. Zde si můžete stáhnout platný vzor pracovní smlouvy od 1.1.2019.
Co musí obsahovat pracovní smlouva
Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy? Zákoník práce v § 34 stanoví jako povinné tyto body:
- druh práce, který bude zaměstnanec vykonávat
- místo či místa výkonu práce
- den nástupu do práce
Změna pracovní smlouvy
Pracovní smlouva se mění dodatkem k pracovní smlouvě. Kdy se sepisují dodatky k pracovní smlouvě v r. 2019? Zjednodušeně řečeno ve chvílích, kdy je potřeba pracovní smlouvu změnit nebo prodloužit dobu jejího trvání. V případě že dojde ke změně identifikačních údajů, jako je třeba název firmy, není potřeba sepisovat dodatek k pracovní smlouvě sepisovat. Stačí pouze zaměstnance informovat. Ta stejná povinnost (definovaná v § 37 Zákoníku práce) platí i naopak. Pokud dojde ke změně údajů na straně zaměstnance - změna trvalého pobytu, svatba, atd.., má povinnost informovat zaměstnavatele.
Podepsání dodatku k pracovní smlouvě k pracovní smlouvě je dobrovolným aktem obou zúčastněných stran, jak zaměstnavatele tak i zaměstnance. Rozhodně nemůžete být jako zaměstnanec nuceni podepsat dodatek pracovní smlouvy proti své vůli. Můžete se setkat s termínem dohoda o změně pracovní smlouvy, jedná se rovněž o dodatek k pracovní smlouvě na jehož základě dochází ke změně pracovní smlouvy.
Ke stáhnutí: dodatek k pracovní smlouvě vzor
Prodloužení pracovní smlouvy
Je možné jak dodatkem ke stávající pracovní smlouvě, tak i sepsáním pracovní smlouvy nové. Prodlužování pracovní smlouvy se týká smlouvy na dobu určitou. Jak bylo zmíněno v úvodu, jeden zaměstnavatel může smlouvu na dobu určitou prodloužit maximálně 2x. Poté musí zaměstnanci nabídnout smlouvu na dobu neurčitou nebo se s ním rozloučit. Maximálně takovýto pracovní vztah může trvat devět let - 3x pracovní smlouva na dobu určitou, každá v délce trvání 3 roky. V případě vašeho zájmu o pokračování v zaměstnání, doporučujeme sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy sami a nenechávat to pouze na zaměstnavateli. Ukážete tak svůj zájem pracovat v dané společnosti.
Komentáře
Dobrý den Hane,
pozdější provedení lékařské prohlídky by jen stěží uspělo u soudu jako velmi závažné porušení pracovní kázně a tedy důvod pro okamžité ukončení pracovního poměru. Pokud se tedy s prohlídkou o chvíli zpozdíte, důvod k výpovědi to není.
mám sml. na dobu neurčitou od 1.1.s každoroční lékařskou prohlídkou.
Vloni jsem byla na povinné prohlídce již koncem listopadu. Musím mít další prohlídku za dalších 12 měsíců od poslední prohlídky, tedy další listopad nebo stačí do konce prosince, do 12 měsíců od nástupu do práce?
Je pozdější lékařská prohlídka/např. o týden/důvod k výpovědi?
Děkuji.
Dobrý den Eliško,
ani jedna ze stran pracovní smlouvy (vy či zaměstnavatel), nemůže bez souhlasu druhého porušit podmínky smlouvy. Od dodatku odstoupit nemůžete, stejně jako od něj nemůže odtsoupit zaměstnavatel a okamžitě vám bezdůvodně ukončit pracovní poměr.
Dobrý den Jano,
opakování zkušební doby pro jednoho zaměstnavatele není v souladu se zákoníkem práce. Každopádně to vliv na nárok na podporu nemá. Tam je rozhodující, aby za poslední dva roky, jste alespoň jeden rok pracovala a bylo za vás odváděno pojištění. Z vašeho popisu se zdá, že to splňujete a proto nárok na podporu mít budete.
Dobrý den Anno,
váš pracovní poměr měl skončit nástupem původní zaměstnankyně, pokud se tak nestalo a zaměstnavatel vám stále zadával práci dál, tak váš pracovní poměr automaticky přešel na dobu neurčitou. To bude nejspíše důvod, proč se s vám nyní zaměstnavatel snaží podepsat dohodu. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte (pokud pro vás není z nějakého důvodu zajímavá) a můžete se po skončení svojí rodičovské vrátit do zaměstnání.
Dobrý den Hano,
můžete, na zkušební dobu to nebude mít žádný vliv.
Dobrý den Veroniko,
obávám se, že firma má tuto povinnost pouze po dobu kdy jste její zaměstnanec. Nicméně pokud je slušně požádáte, tak by měli vyhovět.
Dobrý den Kláro,
ano můžete být zaměstnaná na HPP, jen pozor že pak musíte skloubit jak studentské, tak pracovní povinnosti. Právě kvůli této náročnosti mnoho lidí přechází na dálkové studium.
prosím, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít práci na HPP a k tomu být studentem denního studia VŠ? Musí se přejít na dálkové studium nebo na poloviční úvazek?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jitko,
žádný takový limit není. Může to učinit až poslední den smlouvy.
Dobrý den Hanko,
pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, tak můžete využít "dohody" a v jejím rámci de facto jen přejít z HPP na DPP. Třeba od první dne nového měsíce, ať se to zaměstnavateli snadno účtuje.
Mám smlouvu na dobu neurčitou a jez nejsem ve zkušební době. Chtěla bych z Hpp přejít na DPČ. Je možné jen změnit smlouvu nebo musím podat klasickou výpověď, dodržet výpovědní lhůtu a pak dostat novou smlouvu na DPČ. Děkuji za odpověd
Dobrý den Hano,
v takovém případě by se jednalo o dodatek k původní smlouvě, kde by byla vymezena nová pracovní náplň. Zkušební doba v takové situace nepřipadá v úvahu. A co se týče délky smlouva (doba určitá vs neurčitá), tak záleží na zaměstnavateli. O novou smlouvu by se jednalo v případě, že by byl původní pracovní poměr ukončen. Třeba výpovědí nebo dohodou.
Dobrý den Hano,
ano 11,5 hodiny je správně, odečte se vám přestávka na jídlo a oddech, která je povinná po šesti hodinách. Právě za ni dostanete stravné (stravenku).
pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hod. směnách.
- zaměstnavatel nám počítá 11,5hod. placených a 0,5hod. neplacené na oběd. Je to správně nebo by nám měl platit 12hod.?
- dostáváme pouze 1 stravenku, neměly by to být stravenky 2?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Martino,
za letošní rok máte na poměrnou část dovolené, tedy 5/12 z (předpokládám) 20 dní. Zaměstnavatel je povinnen vám nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru proplatit.
Dobrý den Marie,
vaše nemoc nemá na platnost smlouvy na dobu určitou vliv. Ta skončí sjednaným datem. Bez ohledu na to, zda jste či nejste práce schopná. Sama můžete pracovní poměr skončit i během vaší pracovní neschopnosti. Otázkou je, zda vám to přinese nějaké výhody. Osobně bych spíš nechal pracovní poměr doběhnout.
Jsem na neschopence už druhý měsíc, mezitím se mi zhoršil zdravotní stav a změnila diagnóza, tak nevím, jak dlouho budu ještě marodit. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou.
Mám otázku 1. jak by to bylo, kdyby mi skončila prac.smlouva a já jsem ještě byla na neschopence?
2. mám jim říct, že chci skončit, i když ještě marodím?
děkuji
Dobrý den Emílie,
v takovém případě stačí novou smlouvu, případně její dodatek, nepodepsat. Smlouva není platná dokud není podepsána oběmi stranami. Samozřejmě, když to oznámíte vedení dříve, budou mít větší šanci získat za vás náhradu.
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Když si ji nechci prodloužit, stačí mi říct vedení, těsně před uplynutím konce smlouvy, aby mi nepsali další smlouvu, že chci skončit?
děkuji za odpověď
Dobrý den Gabrielo,
ano stává se z něj doba neučitá. Viz § 65 ZP (pracomat.cz/.../...)
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Dobrý den Martino,
pokud se jedná o novou firmu (včetně nového IČ), tak je nová prohlídka na místě (i když se fakticky jedná o stejnou firmu). Pokud došlo jen ke změně názvu firmy a jiné náležitosti se nemění, pak prohlídka nutná není (samozřejmě pokud nedošlo ke změně pracovní náplně, která by tuto prohlídku ospravedlňovala).
Dobrý den,
dodatek samozřejmě podepsat nemusíte a v takovém případě bude dále platit vaše původní smlouva. To zda bude i nadále platit původní dohoda záleží na čestnosti a férovosti ředitelky. Předpokládám, že jiní svědkové této dohody nejsou. Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele tak nárok na odstupné mít budete. Pokud se rozhodnete podat výpověď sama, tak na něj nárok není. Za sebe vidím dvě možnosti. Buď spoléhat na slovo ředitelky a doufat v odstupné, nebo ukončit pracovní poměr sama a být bez odstupného. Obě možnosti mají svoje nevýhody, takže záleží na vás, kterou preferujete.
pracuji ve škole 20 let. 23. dubna mi ředitelka sdělila, že dostanu výpověď pro nadbytečnost k 31.8., abych mohla od září nastoupit v jiné škole.Našla jsem si ihned jiné místo. Nyní mi ředitelka řekla, že se situace změnila, že mi nedá výpověď, ale v srpnu mi dá dodatek ke smlouvě, kde budu mít snížený úvazek. S tím nesouhlasím. Dodatek nepodepíšu, chci nastoupit jinde tak, jak mám domluveno. Co bude, když dodatek nepodepíšu? Můžu trvat na původní ústní dohodě z 23.4.? Mám nárok na odstupné? Myslím, že ředitelka nemůže takto měnit stanoviska a tím mi dělat problémy. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Igore,
nárok na náhradu stravy je dán zákonem, konkrétní paragrafy v ZP najdete zde: pracomat.cz/.../...
děkuju
Dobrý den Hano,
zaměstnavatel má povinnost přihlížet k potřebám žen pečujícím o děti při zařazování zaměstnanců do směn. Pokud je požádán o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je povinen vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. A právě tady se to trochu komplikuje. Pokud vám zaměstnavatel odmítne vyhovět, můžete se obrátit na soud, kde je zaměstnvatel povinnen prokázat, že se skutečně jednalo o závažné provozní důvody. Další možností je pak změna zaměstnání a nový tolerantnější zaměstnavatel.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Deniso,
nejedná se o nic složitého, neděste se toho. V textu potřebujete mít identifikované oba subjekty (tzn. vás i zaměstnavatele), za pomoci jména, rodného čísla, bydliště, případně názvu a IČ u firmy. Dále uvedete, jaké smlouvy se dodatek týká a jak se mění její platnost (prodloužení o rok, případně prodloužení na dobu neurčitou). Neexistuje přesný vzor, který je třeba dodržet, navíc můžete vytvořit kostru a případné nedostatky už opraví zaměstnavatel. Konec konců je to starost a měl by ji zajistit sám.
Dobrý den,
ano je to tak. Zaměstnavatel si tímto dělá prostor k tomu, aby vás mohl přesouvat na pobočky/pracoviště v rámci Olomouckého kraje. Určitě bych se ho zeptal, proč je v dodatku sjednáné místo výkonu práce takto šířeji, než bylo v původní pracovní smlouvě.
V původní smlouvě máme uvedeno: "Místo výkonu práce: Olomouc"
V novém dodatku máme uvedeno:
"Místo výkonu práce: Olomoucký kraj"
"Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad: Olomouc"
Znamená to tedy, že po podpisu tohoto dodatku mě může zaměstnavatel přeřadit na jeho pobočku v jiném městě v rámci Olomouckého kraje? Nebo jak mám tento dodatek chápat?
Děkuji za odpověď0
Dobrý den Martino,
podmínka 3x doba určitá u jednoho zaměstnavatele, není vázaná na pracovní pozici, ale přímo na zaměstnavatele. Takže nabídka vašeho zaměstnavatele není v souladu se zákonem. Musí vám dle zákona dát dobu neurčitou.
uzavřel jsem pracovní smlouvu u jedné firmy na dobu určitou na 1 rok. Po roce jsem podepsal dodatek o prodloužení PS na další 1 rok a poté po roce jsem znovu podepsal prodloužení PS o 1 rok. Nyní po 3 letech pracovního poměru mě zaměstnavatel zařazuje na jiné pracovní místo a dává mi podepsat novou pracovní smlouvu znovu na dobu určitou. Tím, že se měnila moje pracovní pozice, je možné takto mít u stejného zaměstnavatele 4x dobu určitou?
Dobrý den Luboši,
zaměstnavatel vás do podepsání dodatku nutit nemůže. Pokud s ním nesouhlasíte, tak ho nepodepisujte a stále platí vaše původní pracovní smlouva. Případně se můžete zkusit se zaměstnavatel domluvit na upraveném dodatku, ale jak jste správně poznamenal, pokud v něm akceptujete 150 hodin přesčasů započítaných do mzdy, tak je to pro vás nevýhodné.
V 02/2018 jsem odmítl podepsat dodatek ke smlouvě, protože ho považuji za diskriminační vůči mé původní
pracovní smlouvě z 12/2008(dále PS). V návrhu zaměstnavatel uplatnil §114 odstavec 3. S tím, že již mám
zahrnuto do základní pracovní doby 150 h. přesčasů. Až teď v 03/2019 zjistil zaměstnavatel, že jsem
dodatek nepodepsal a chce znát důvod proč. Odpověděl jsem viz první věta s tím že v mé původní PS nemohlo
a nebylo sjednáno, nic o tom, že 150h. přesčasů je zahrnuto do základní pracovní doby. V té době byl
tento § 114 formulován pro zcela jiné podmínky. Dále mám obavy ze zneužívání ze strany neschopného
vedoucího, který zapomíná a neumí organizovat práci v základní pracovní době. Tato část dodatku je pro
mne nevýhodná. Tento paragraf byl novelizován, až v roce 2012. Mají vůbec právo vpašovat do nárhu dodatku
PS tento paragraf?
Tento paragraf chápu tak, že si tímto způsobem zaměstnavatel předplatí dopředu v základní mzdě 150h
přesčasů, u kterých nemám nárok na dosaženou mzdu, příplatek a ani na náhradní volno.
Standartně u současně platné PS však mohu po dohodě s vedoucím vykonat práci přesčas s tím, že si jej
vyberu jako náhradní volno nebo mi jej proplatí po 3 měsících pokud mi není umožněno zaměstnavatelem si
přesčas vybrat. V případě odmítnutí práce přesčas, protože já nemúžu, mi pak může vedoucí pouze nařídit
vykonat přesčas, ale jen za podmínky, že mi bude proplacen.
Vzhledem k současné situaci kdy můj vedoucí často zapomíná a neorganizuje efektivně práci v základní
pracovní dobe, tak se stává často, že chce abych vykonával práci přesčas. Tu si zatím, ale plnohodnotně
vybírám jako náhradní volno. V případě, ale že bude uplatněn §114 (150h) si nebudu moct vybrat žádné
náhradní volno. Navíc může začít zneužívat toho, že je 150h zahrnuto do základní pracovní doby a kdykoliv
mi nařídit práci přesčas!
Lze si ujednat v dodatku omezení §114 jen na specifické situace? Třeba jen na živelné pohromy, odvrácení
nebezpečí úrazu nebo významné ekonomické ztráty firmy,jiných mimořádných situací, apod?
Když jsem se zeptal já proč tam je §114 tak mi zaměstnavatel odpověděl, že tam musí být, že to je už
běžné. Dále to oddůvodnil tím, že zavedl nový docházkový systém. Oddůvodňuje také nutnost podepsat tento dodatek s §114 ve smlouvě tím, že snížil fond pracovní doby ze 40h na 37,5h. Tím kompenzoval mzdové vyrovnání.
Otázka zní zda má zaměstnavatel právo mě nutit dodatek podepsat s §114? Mohu si vymínit že podepíšu jen část dodatku bez §114 a tento sporný bod pak řešit samostatně?
Děkujiza odpověď
Dobrý den Milane,
argumentace zaměstnavatele je chybná. Mzdový výměr musí být vystaven a zaměstnanci předán již před výkonem práce.
Dobrý den Jakube,
na DPČ není nárok na dovolenu, budete mít tedy jen poměrnou část z HPP.
Od 1.1.2019 jsem zaměstnán na HPP ve firmě ve které jsem byl celý předcházející rok zaměstnán na DPČ, kterou jsme k 31.12.2018 ukončili dohodou. V nové smlouvě na HPP zaměstnavatel nesjednal zkušební dobu s odůvodněním že jsem zde již pracoval a proto není nutná, nicméně nastaly jistě problémy a byl jsem nucen dát k 25.2.2019 výpověď a od března mi začala odbíhat klasická 2měsíční výpověďní lhůta končící k poslednímu dubnu.
Můj dotaz spočívá v tom, jestli mi náleží v měsíci dubnu po odpracování 90dni nárok pouze na poměrnou část dovolené to je 3/12 z celkového počtu 20dni a nebo na celou dovolenou, když jsem u tohoto zaměstnavatele již pracoval předchozí rok ale na DPČ.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Veroniko,
zaměstnavatel má právo vám tento dodatek nabídnout k podpisu, ale vy nejste nucena ho podepsat. Zvažte zda vám vyšší mzda stojí za to riziko dobry určité.
Dobrý den Romane,
to že jednatel už ve firmě nefiguruje nemá na její platnost vliv. Smlouva byla uzavřena s firmou a nikoliv s jednatelem, ten byl jen zástupce firmy. Je to to stejné jako když se vám změní šéf. Ani to není důvod ke změně platnosti či části smlouvy.
Dobrý den Moniko,
zkušební doba se ujednává a domlouvá nejpozději v den, který byl domluven jako den nástupu do práce. Poté ji už není možné změnit. Chování, respektive návrh zaměstnavatele v pořádku není. Reálně máte tři možnosti, buď se zkusit domluvit se zaměstnavatelem na smlouvě, která vám bude vyhovovat oběma. Další možností je změnit zaměstnání. Tou poslední je akceptovat podmínky současného zaměstnavatele, i když nejsou právně v pořádku. Tuto možnost nedoporučuji, protože nikdy nevíte jak se k vám bude chovat do budoucna.
Dobrý den Dášo,
pokud máte v dodatku změnu na osm hodin a tento dodatek nemá omezenou platnost, tak bude platit i po vašem návratu z mat. dovolené.
Dobrý den Lukáši,
pokud dodatek pracovní smlouvy znamená zhoršení jejich platových podmínek, tak se jim nemůžete divit že nechtějí podepsat. V soukromém sektoru reguluje stát pouze minimální či zaručenou mzdu a to zda je vyšší, už nechává na zaměstnavateli. Takže u jednoho zaměstnavatele mlže mít člověk ve druhé skupine minimálních 80,80 a u druhého klidně 200 za hodinu. Z pohledu zákona je oboje v pořádku. Takže žádná legální páka, která by nutila pro ně nevýhodný dodatek podepsat neexistuje. Nezbývá vám než se s nimi dohodnout, případně ponechat stávající stav.
Dobrý den Miluše,
ano je to tak, že když uplyne smlouva na dobu určitou, ale zaměstnavatel vám stále dál zadává práci, tak tím pracovní vztah přechází na dobu neurčitou.
Dobrý den Eneai,
ano, už máte třetí smlouvu na dobu určitou a tedy máte dostat příště smlouvu na dobu neurčitou.
chtěla bych poradit. 1.5. 2016 jsem nastoupila do práce, dostala jsem smlouvu na dobu určitou do 30.4.2017. Už v prosinci jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kde se rozšířila pracovní činnost. (Předtím jsem byla jen průvodčí osobních vlaků, ale udělala jsem si výběrové řízení a stala jsem se průvodčím na vlacích vyšší kvality). Změna pracovní smlouvy se prováděla na dobu určitou do 31.12.2017. V prosinci 2017 jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy, kdy mi to jen prodloužili do 31.12.2018. No a teď v dubnu jsem po absolvování dalšího výběrového řízení dostala další dohodu o změně pracovní smlouvy, kdy se mi měnila pracovní činnost, protože vedle průvodčí pro osobní vlaky a průvodčí na vlaky vyšší kvality jsem mohla vykonávat průvodčí (stevarda na sc pendolino). Doba pracovní smlouvy zůstala na dobu určitou do 31.12 2018.
Chtěla bych se zeptat, jestli první dohoda o změně pracovní smlouvy je zároveň i prodloužením a můžu už teď v prosinci čekat smlouvu na dobu určitou, nebo je to změna pracovní náplně a smlouvu ještě dostat nemusím.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Hanko,
každý z uvedených druhů pracovního poměru má svoje limitace. Záleží na vaší konkrétní situaci, ať si zvolíte co vám nejvíce vyhovuje.
Smlouvu na dobu určitou můžete dát zaměstnanci maximálně 3x za sebou (pokaždé 3 roky), poté to už musí být smlouva na dobu neurčitou.
Dohoda o provedení práce je maximálně 300 hodin ročně.
Dohoda o pracovní činnosti umožnuje vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Tedy typicky pod 20 hodin.
Záleží jak moc pro vás daný člověk pracuje a jak dlouho ho chcete zaměstnávat.
potřebovala bych poradit. U nás je zaměstnán řidič na hlavní prac. poměr, který měl letos(2018) 61 let. Jehor pracovní smlouva končí 21.12.2018. Jelikož jsme stav. firma, tak tohoto řidiče zaměstnáme i v roce 2019. Nevím, zda mu můžu vystavit pracovní smlouvu na dobu určitou nebo dohodu o provedení práce, či DPČ. Nevím co vystavovat u zaměstnanců,kteří mají víc jak 60 let. Děkuji za radu.
Hanka
Dobrý den Tomáši,
smlouvu na dobu neurčitou je možné mít maximálně třikrát za sebou. Což jestli počítám správně je i případ vašeho posledního dodatku, který trvá do prosince 2018. Posud je tedy vše v pořádku. Nezákonné by bylo, kdyby i po této době zaměstnavatel smlouvu opět prodloužil na dobu neurčitou.
Prosím o radu.
Jsem zaměstnán v jisté firmě od února 2016. V té době jsem měl smlouvu na dobu neurčitou jako skladník/manipulant.
Poté jsem dostal šanci vykonávat funkci směnového mistra.
V září roku 2017 jsme dostal dodatek ke smlouvě na směnového mistra, který byl dobu určitou,do června 2018. Dodatek přesně zněl: pracovní poměr na pozici vedoucí směny ve skladu se uzavírá na dobu určitou, po jejím skončení se zaměstnanec vrátí na původní pozici i mzdové zařazení.
Nicméně k tomu nedošlo a dostal jsem v červnu 2018 další dodatek,byl to ten samý, který trval do října 2018.
V říjnu 2018 jsem dostal opět další dodatek, ve stejném znění, ale už jen do konce prosince 2018.
A já se tedy ptám, nedošlo ze strany zaměstnavatele k nějakému porušení, neměl už přijít dodatek na dobu neurčitou, pokud ano, jak v tomto případě postupovat ?
Děkuji za odpověď
Dobrý den Filipe,
ano pokud nepodepíšete, tak smlouva zůstává v původní podobě. V případě, že dostanete výpověď, máte nárok na odstupné. Co se týče "porušení" pracovních povinností, tak by se muselo jednat o zvlášť hrubé porušení pracovních předpisů (viz pracomat.cz/.../...), aby se jednalo o okamžitou výpověď, bez předchozích výtek.
Dobrý den, v souvislosti s tím mne napadá.
Pokud smlouvu odmítnu podepsat. Tak zaměstnavatel mi musí ponechat úvazek tak jak byl.
Pokud by se zaměstnavatel rozhodl ukončit jednostranně poměr (z důvodu nadbytečnosti), tak mám nárok na odstupné, říkám to správně?
Může zaměstnavatel ukončit jednostranně pracovní poměr (bez odstupného)z jiného důvodu než je nadbytečnost? Např. neplnění pracovních povinností? Pokud by chtěl jít touto cestou, a něco "našel" co by mohlo být v rozporu s plněním pracovních povinností, je povinen mne 2x "pokárat vytýkacím dopise" a až poté může přistoupit k výpovědi, nebo to může učinit okamžitě? jedná se mi o to abych věděl na co se při odmítnutí podpisu mám připravit. děkuji
Dobrý den FIlipe,
změna délky pracovního úvazku je dobrovolný akt, na kterém se musíte se zaměstnavatelem shodnout. Nemůže vám ho oficiálně nařídit. Samozřejmě, když je zaměstnavatel nesolidní, tak na vás může vyvíjet tlak. Oporu v zákoně pro něj ale nemá. Na vašem místě bych si schůzku také nahrál, ale to zda jde takový důkaz použít u případného soudního sporu nevím. Zde by byla potřeba konzultace od právníka.
prosím o radu.
Zaměstnavatel mě informoval (k 18.10.2018) že je málo peněz na výplaty a z toho důvodu nám bude snižovat úvazky na 0,8. Kolegyně už byla dodatek o této změně podpesat, nicméně tam bylo uvedeno datum 30.9.2018 splatností od 1.10.2018, když se kolegyně proti těmto termínům ohradila (inforamci o snižení úvazku jsem dostali 18.10.2018), tak byla více méně pod tlakem donucena k podpisu.
Jak se bránit?
Když nepodepíšu, tak můžu přijít o prácí?Budu mít nárok na odstupné? Nebo mě můžou vyhodit za nějaké neplnění pracovních povinností?
Můžu si schůzku nahrát na telefon?(je třeba vedení o pořízení nahrávky informovat?)
děkuji
Dobrý den Johano,
"zauční dobou" myslíte zkušební dobu? Pokud ano, tak v rámci zkušební doby můžete skončit ze dne na den bez udání důvodu i v případě, že se jedná o smlouvu na dobu neurčitou.
Dobrý den Lenko,
druh práce, který máte pro zaměstnavatele vykonávat, je podle § 34 ZP povinnou součástí pracovní smlouvy a je tedy jednou z obsahových složek pracovního poměru. Náplň práce pracovního poměru lze měnit jen tehdy, dohodneteli se zaměstnavatelem na jeho změně.
Tzn, obě strany musí souhlasit a tady změna musí mít písemnou formu, například dodatku k pracovní smlouvě. Jiná věc je převedení na jinou práci, kterou může zaměstnavatel krátkodobě požadovat. Ale i zde je nutná písemná forma, která u vás nejspíše není. To byla ta lehčí část, tedy vysvětlení, proč chování zaměstnavatele není v pořádku. Ta horší je co s tím. Samozřejmě můžete se obrátit na inspektorát práce, ve spolupráci s ním prokázat, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Pravděpodobně dostane pokutu, ale vám to další spolupráci s ním nejspíš ještě více zkomplikuje. Osobně bych se s ním zkusil domluvit, na nějakém kompromisu. Pokud to není možné, tak vám zbývá to jen přetrpět nebo si najít jinou práci. Případné nahlášení na inspektorát práce bych řešil až ve chvíli kdy budete mít rozjednanou náhradní práci.
nevím na koho se obrátit s mým problémem.
Jsem zaměstnaná ve státní školce jako uklízečka a svacinarka. Smlouvu mám na 7 hodin (zkrácený úvazek), na dobu neurčitou. Ve smlouvě mám jasně dáno, co mám dělat.... atd.
Má zaměstnavatel právo po mě chtít další navíc práci, co nemám ve smlouvě, nehledě na to, že to je na jiném úseku MŠ, než mám pracovat já? Bez nároku na finanční ohodnocení, s tvrzením, že to klidně stihnu v mé pracovní době?
Moc děkuji za Vaši odpověď, jak se bránit, zda se vůbec mohu bránit?
Děkuji za Vaši odpověď
S pozdravem Lenka
Dobrý den Petře,
z mého laického pohledu (nejsem právník), je smlouva neplatná, protože není jasné, jakou dobu dovolené máte. Řešil bych to tak, že bych podepsal zpětně smlouvu se sjednocenou délkou dovolené.
co v tomto případě dělat? na kolik dnů dovolené mám nárok? je smlouva touto chybou neplatná?
předem díky za odpověď
Dobrý den Markéto,
neexistuje žádný "oficiální vzor" pro žádost o smlouvu na dobu neurčitou. Ale na vašem místě, bych se v žádosti snažil zmínit své pracovní úspěchy a důvody proč jsem pro firmu prospěšný. Také je dobré zmínit fakt, že smlouva na dobu neurčitou je určitou formou závazku i ze strany vašeho přítele a ten díky tomu dává najevo, že má u zaměstnavatele zájem dlouhodobě pracovat. Přeji hodně štěstí, ať je žádost akceptována.
Přítel ma pracovní smlouvu na dobu určitou, chceme si ale vzit hypoteku,tak potrebuje smlouvu na dobu neurcitou. V praci mu bylo receno, at sepise zadost. Co by v takove zadosti melo byt? Děkuji
Dobrý den Berto,
pokud máte novou smlouvu na dobu určitou, tak jste jí pravděpodobně nahradila původní smlouvu. V tom případě, váš pracovní poměr končí uplynutím doby vymezené ve smlouvě na dobu určitou. Očekával bych, že ze strany zaměstnavatele to bylo něco jako "zkušební doba" a nyní vám nabídne její prodloužení.
v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu neurčitou. Kvůli postupu na vyšší pozici, jsem podepsala dodatek ke smlouvě, který je na dobu určitou a to na rok. Ráda bych se zeptala, zda po roce co uplyne doba toho dodatku, můžu ze zaměstnání odejít, nebo opět spadnu o pozici níž, na které jsem byla před dodatkem a musím podat výpověď?
Dobrý den Lído,
právně to v pořádku je, pokud je "smlouva na IČO" na jinou pracovní činnost než HPP. Pro zaměstnavatele to znamená menší odvody a proto vám může teoreticky dát více peněz. Váš plat by měl být rozhodně větší, než na obdobné pozici na HPP.
Děkuji za odpověď, Ludmila
Dobrý den Milane,
kromě týdenní pracovní doby (kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě), vám může zaměstnavatel nařídit maximálně 8 hodin přesčasů týdně a to až do výše 150 hodin ročně. Takže určitě nemá právo po vás každý den chtít pracovat 16 hodin.
Dobrý den Ondřeji,
1) ano
2) a 3) Pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad - určuje "základní" místo kde pracuejte. Pokud pracujete jinde, měl byste mít nárok na cestovní náhrady. Většinou se to řeší obecněji na úrovni obce. Tedy ne Praha, Na Dolinách, ale jen Praha.
4) pracovní smlouva dobrovolná dohoda obou stran a lze ji měnit je se souhlasem obou z nich
5) pokud bude zaměstnavatel jednat férově, tak se bude jednat o výpověď nejspíš z organizačních důvodů a nárok na odstupné bude.
Dobrý den Martino,
to zda je nová smlouva na zkrácený úvazek pro vás výhodná musíte posoudit sama. Záleží na pracovní době, platu a mnoha dalších faktorech. To za vás posoudit nedokážeme. Výpověď máte možnost podat klasickou s dvouměsíční výpovědní lhůtou a nebo se současnám zaměstnavatelem domluvit na dřívějším ukončení poměru. Na rodičovský příspěvek to mít dopad nebude, ten je spjat s péčí o dítě.
Prosím o radu. Od roku 2012 doteď jsem na mateřské dovolené (2děti), pobírám rodičovský příspěvek. Mateřská mi končí v listopadu 2018. Nechci se vracet do práce, kde jsem pracovala předtím. Mám tam smlouvu na dobu neurčitou. Našla jsem si novou práci, kde mi chtějí dát smlouvu na zkrácený úvazek. Je to pro mě výhodné? Nepřijdu o rodič. příspěvek? Kdy mám dát výpověď do bývalé práce? Děkuji moc za odpovědi. M.Pokorná
napsal jsem to jako dva dotazy společně, trochu to rozepíšu, protože zaměstnavatel stále tvrdí něco jiného. Změnu Mzdy teď už neřeším, tam je to jasné, tu měnit najednou nechce.
1 - pokud mne přesune v rámci místa výkonu práce např.:PRAHA tak se smlouva nemění a musím akceptovat tuto změnu. (tady má předpokládám pravdu)
2- ve smlouvě mám ale bod:*** Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad: např.: Praha, Na Dolinách.*** A zaměstnavatel mne přesune sice v Praze ale do místa Na Jezerce . S tím, že mi nechá ve smlouvě ten bod pro cestovní náhrady nezměněn. Co s tím? Vyjedu na služební cestu z Jezerky 2a, ale počítá se to z Na dolinách? nebo toto je pouze oznámení změny místa zaměstnavatele a tedy si s tím může dělat co chce? Jde o tu změnu ***Pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad*** V zákonech se mluví stále pouze o změně_Místa pracoviště.
3 - pokud mi tedy nechá Bod****Pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad*** bez změny je to v pořádku i když pracuji jinde? Co mám v takovém případě dělat?
4 - Může tento bod změnit bez mého souhlasu?
5 - pokud se změnou musím souhlasit aby byla platná a nebudu, mám nárok v případě výpovědi na odstupné?
Děkuji
Cituji Pracomat.cz:
Dobrý den Ondřeji,
ano, nárok na odstupné v takovém případě budete mít.
Také chce provést změny v Dohodě o mzdě, která je zvlášť a pracovní smlouva se na ni pouze odkazuje. Pokud nebudu souhlasit s podepsáním hrozí mi výpovědí. V případě výpovědi mám nárok na odstupné? Děkuji
Dobrý den Moniko,
pokud máte ve smlouvě uvedenou osmi hodinovou pracovní dobu, tak byste rozhodně neměla pracovat pravidelně dvanáctihodinové. Sem tam se to může stát kvůli přesčasům, ale rozhodně by to nemělo být pravidlem.
Dobrý den Danieli,
pokud s tímto dodatkem nesouhlasíte, podepsat ho nemusíte.
Dobrý den Lenko,
pokud za podpis této dohody nic nezískáte, tak nemáte důvod ji podepisovat.
Dobrý den,
jestli něco nepřehlížím, tak v tom nevidím komplikaci. Smlouva vám platí do 10tého a od 11tého platí dodatek. Žádná prodleva mezi nimi tu není.
Dekuji. Ano od zamestnavatele. Takze vubec nevadi,ze je tam psano az od 11.6.,ze se prodluzuje ? Od podpisu noveho dodatku plati ten?