Pracovní smlouva je nejdůležitějším dokumentem ve vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přesto bývá občas podceňována. zejména mezi zaměstnanci. Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy v r. 2023? Jaký je vztah zákoníku práce a prodloužení pracovní smlouvy? Na co si dát ještě pozor?
Pracovní smlouvy od 1.1.2023
Druhy pracovních smluv:
- Pracovní smlouva na dobu určitou
- Pracovní smlouva na dobu neurčitou
- Dohoda o provedení práce (DPP)
- Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Pracovní smlouva na dobu určitou
Tu je možné uzavřít nejdéle na tři roky. Kolikrát lze prodloužit pracovní smlouvu na dobu určitou? Zaměstnavatel ji může prodloužit nanejvýše dvakrát. Výhoda pracovní smlouvy na dobu určitou je zejména pro zaměstnavatele, po uplynutí doby uvedené ve smlouvě může velmi snadno zaměstnanci neprodloužit smlouvu. Pochopitelně to může být výhoda i pro zaměstnance, pokud ví, že chce u společnosti strávit jen určitou dobu. Takovýchto případů je ale poměrně málo. Nabízíme vám vzor pracovní smlouvy ke stažení.
Pracovní smlouva na dobu neurčitou
Jak její název napovídá, délka trvání této smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není omezena na konkrétní dobu. Tento typ pracovní smlouvy je pro zaměstnance obecně považován za výhodnější, protože ze své podstaty představuje dlouhodobě jistější formu pracovního vztahu. Zde si můžete stáhnout platný vzor pracovní smlouvy od 1.1.2023.
Co musí obsahovat pracovní smlouva
Jaké jsou náležitosti pracovní smlouvy? Zákoník práce v § 34 stanoví jako povinné tyto body:
- druh práce, který bude zaměstnanec vykonávat
- místo či místa výkonu práce
- den nástupu do práce
Změna pracovní smlouvy
Pracovní smlouva se mění dodatkem k pracovní smlouvě. Kdy se sepisují dodatky k pracovní smlouvě v r. 2023? Zjednodušeně řečeno ve chvílích, kdy je potřeba pracovní smlouvu změnit nebo prodloužit dobu jejího trvání. V případě že dojde ke změně identifikačních údajů, jako je třeba název firmy, není potřeba sepisovat dodatek k pracovní smlouvě sepisovat. Stačí pouze zaměstnance informovat. Ta stejná povinnost (definovaná v § 37 Zákoníku práce) platí i naopak. Pokud dojde ke změně údajů na straně zaměstnance - změna trvalého pobytu, svatba, atd.., má povinnost informovat zaměstnavatele.
Podepsání dodatku k pracovní smlouvě k pracovní smlouvě je dobrovolným aktem obou zúčastněných stran, jak zaměstnavatele tak i zaměstnance. Rozhodně nemůžete být jako zaměstnanec nuceni podepsat dodatek pracovní smlouvy proti své vůli. Můžete se setkat s termínem dohoda o změně pracovní smlouvy, jedná se rovněž o dodatek k pracovní smlouvě na jehož základě dochází ke změně pracovní smlouvy.
Ke stáhnutí: dodatek k pracovní smlouvě vzor
Prodloužení pracovní smlouvy
Je možné jak dodatkem ke stávající pracovní smlouvě, tak i sepsáním pracovní smlouvy nové. Prodlužování pracovní smlouvy se týká smlouvy na dobu určitou. Jak bylo zmíněno v úvodu, jeden zaměstnavatel může smlouvu na dobu určitou prodloužit maximálně 2x. Poté musí zaměstnanci nabídnout smlouvu na dobu neurčitou nebo se s ním rozloučit. Maximálně takovýto pracovní vztah může trvat devět let - 3x pracovní smlouva na dobu určitou, každá v délce trvání 3 roky. V případě vašeho zájmu o pokračování v zaměstnání, doporučujeme sepsat žádost o prodloužení pracovní smlouvy sami a nenechávat to pouze na zaměstnavateli. Ukážete tak svůj zájem pracovat v dané společnosti.
Komentáře
Dobrý den Filipe,
při výpovědi ze strany zaměstnance se v případě pracovní neschopnosti výpovědní lhůta neprodlužuje. To znamená že pracovní poměr skončí k původnímu datu a nevyčerpaná dovolená je proplacena.
Ve svém zaměstnání jsem podal dvouměsíční výpověď a den poté jsem hnedka podepsal nástupní smlouvu v nové firmě. Výpověď mi, už běží měsíc a zbývá ještě ještě poslední měsíc než mi skončí smlouva. Zaměstnavatel za mnou přišel, že mám hodně dovolené a že jsi jí budu muset vybrat, než mi skončí smlouva. Jenže, já jsem měl úraz mimo práci a jsem teď na neschopence. Do konce výpovědi mi zbývá už jenom měsíc. Když se do zaměstnání vrátím z neschopenky před ukončením smlouvy a nestihnu jsi vybrat dovolenou, tak mi jí zaměstnavatel bude muset proplatit nebo se mi prodlouží pracovní smlouva a já jsi jí tak budu muset vybrat? I za těch podmínek, že mám podepsanou nástupní smlouvu v nové firmě, tak se mi v bývalém zaměstnání může prodloužit smlouva?
Dobrý den Simono,
pokud se jednalo o smlouvu na dobu určitou a zaměstnavatel vám nadále zadává práci, tak se pracovní smlouva opravdu mění na smlouvu na dobu neurčitou. Nicméně i tak je vhodné mít písemnou podobu smlouvy, protože bez ní je tu prostor pro potenciální neférové jednání ze strany zaměstnavatele.
V druhé části dotazu mluvíte o rozšířené náplni práce, zde záleží zda je v rozporu s tím co je uvedeno ve vaší (už minulé, ale stále platné) pracovní smlouvě tak takovou práci nemusíte vykonávat. Nicméně pokud je pracovní náplň definovaná vágně, např. "plnit pokyny zaměstnavatele" tak s tím nic neuděláte.
Ve zmíněné smlouvě mám pouze uvedenou pozici: Pomocná prodavačka. Nyní se po mě požaduje i práce v Money S3 s fakturami, Komunikace s firmami a obchodními zástupci. Dokonce i umývání záchodů. Nějak se nebráním a vše dělám co se mi řekne ale vadí mi to. Prý jsem pomocná prodavačka a dělat budu všechno. Je tohle všechno možné? Když nemám konkrétně danou práci ve smlouvě? Děkuji za pomoc a radu.
Dobrý den Jane,
ano je to skutečně tak. Pokud vám skončí doba určitá a zaměstnavatel stále zadává práci, pracovní poměr automaticky přechází na dobu neurčitou. Nicméně stejně má zaměstnavatel povinnost to písemně potvrdit. Jde jen o to, že kdyby si dva dny po uplynutí lhůty (když vám mezitím pořád zadával práci), vzpomněl že prodlužovat pracovní poměr nechce, tak nic nezmůže a je doba neurčitá.
Dobrý den,
jen pro jistotu shrnu, že to chápu správně. Byla jste "zaměstnaná" na plný úvazek s tím že vám došla výplata vždy za celý měsíc. Nicméně fakticky jste pracovala menší počet hodin a měla jste zaměstnavateli dle nějaké vaší dohody vracet. Zaměstnavatel však nikdy neposlal číslo účtu na jaké je chce vrátit.
Tak jste nic nevracela. Nyní se ozval, že je vrátit chce. Vy je nemáte, protože jste je utratila. A teď nevíte co dělat?
Nejrozumnější by pochopitelně bylo všechny peníze na které reálně nemáte nárok vrátit. Či se domluvit na splátkovém kalendáři. Toto je varianta, kterou bych rozhodně volil já.
Případně můžete zkusit sobecký postup a to je peníze nevrátit. Nejspíše zaměstnavatel nemá k dispozici právní kroky aby je po vás vymáhal. Sám by musel upozornit na svoje protiprávní jednání. Nicméně toto není řešení, které bych já osobně doporučoval.
úplně se bojím tohle někde veřejně (ač anonymně) psát, ale potřebuji to vyřešit. Jsem již přes rok zaměstnaná u jedné firmy na HPP. Smlouvu jsem podepisovala s tím, že někoho zaměstnat potřebují a já jsem přišla vhod. Plný úvazek jsem vůbec nechtěla, protože do toho studuji, ale nakonec jsem na něj přistoupila. Podepsala jsem ji teda s tím, že co si nezvládnu odpracovat, vrátím jim na účet. Pak přišlo období mimo sezónu a nebyla tam pro mě práce. Našla jsem si tedy brigádu. Několikrát jsem vedení psala, že jim tedy peníze obratem pošlu vždy ihned zpět, ale nikdy se mi nedostalo čísla účtu. Tak jsem si řekla, že už o těch pár tisíc nestojí (nebyla to veliká částka) a neřešila jsem to. Ovšem před nedávnem mi volal člověk z vedení a informoval mě, že peníze chtějí vrátit a zaměstnávat takto "na černo" by mě chtěli dál. A já teď jakožto studentka nejsem v pozici, kdy bych tolik peněz na účte vůbec měla (za tu dobu se to nasčítalo na statisíce). Jsem strašně pitomá a hrozně mě to stresuje, nikdy jsem na plný úvazek neměla přistoupit. Je způsob, jak se proti tomu mohu bránit? Údajně mi nemají jak dokázat, že jsem tam nechodila, když mi výplatu normálně posílali. Já si nechci dělat nikde nepřátele, ale co mám dělat? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den Martine,
strikně vzato zaměstnavatel vám to nabídnout může, ale vy nemáte povinnost to podepsat. Pokud dodatek nepodepíšete, z pohledu zákona to pro vás nic neznamená. Pochopitelně zaměstnavatel může vyvinout nátlak, ale není to z jeho strany legální a lze to napadnout u inspekce práce www.suip.cz.
pracuji na dobu neurčitou u zaměstnavatele pna pracovní pozici seřizovač. Dnes za mnou přišla mistrová s dodatkem smlouvy ohledne změny pracovní pozice na operátor výroby (nižší třída, nižší plat) je to možné ze strany zaměstnavatele a jaké já mám možnosti? Tato nabídka se mi nelíbí a není pro mě vůbec výhodná, pohorším si i finančně. Jak se v této věci postupuje, pokud dodatek nepodepíšu? Mám nárok na odstupné? Děkuji za informace.
Dobrý den Kateřino,
chápu to správně, že se jedná o dvě "samostatné" firmy, tj.rozdílné IČ, DIČ jen stejní majitelé? V takovém případě je v v pořádku, že budete mít zkušební dobu i v novém zaměstnání - z pohledu zákona. Pochopitelně logicky se nabízí to že není nutná, když už vás zaměstnavatel "zná". Případné opakování tohoto postupu už je minimálně šedá zóna, který by velice pravděpodobně před inspektorátem práce neobstála.
Tento měsíc mi měla končit smlouva na dobu určitou a měli mi dávat smlouvu na dobu neurčitou. Naše firma je rozdělená na dvě. Ukončují mi pracovní poměr v jedné, z důvodu nejisté práce. Nabídli mi práci v druhé, s tím že budu pomáhat i v té předchozí, ale začnu znovu od zkušební doby.
Tento rok jsme měli práce dost, tak mě nenapadlo, že by mohlo nastat neprodloužení smlouvy. To by si mě takto mohli prehazovat neustále?
Dobrý den Miloši,
pokud by vám zaměstnavatel i nadále zadával práci, přešel by pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou. Pokud práci dál zadávat nebude/nedojde k prodloužení pracovního poměru, tak dojde k jeho ukončení a nárok na odstupné není.
Mám otázku.
Již 3roky pracuji v zaměstnání kde mě každý rok obnovili smlouvu a dali mě k němu dodatek ke smlouvě. Dodatek byl každý rok trochu jiný ale náplň práce byla stále stejná. Otázka zní: když mě zaměstnavatel opět nedá novou smlouvu na dobu určitou opět s dodatkem,mám nárok na odstupné? Děkuji Pechánek
Dobrý den Deniso,
popisované chování zaměstnavatele není v souladu se zákonem. Nemůže jednostranně změnit smlouvu z doby neurčité na dobu určitou. I kdyby byla smlouva na dobu určitou, tak prodlužovat ji lze jen omezeně (2x a max na tři roky) poté už musí následovat smlouva na dobu neurčitou.
pracuji pro jednoho zaměstnavatele několik let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Před čtyřmi lety jsem byla přesunuta na pozici vedoucího mého týmu a dostala jsem dodatek ke stávající pracovní smlouvě pouze na rok. Každý rok je tento dodatek prodlužován o další a další rok. Jak je to prosím s prodlužováním dodatku ke stávající pracovní smlouvě na dobu určitou několikrát po sobě? Je to v pořádku? Předem děkuji.
Dobrý den Korino,
dle právní úpravy pro nárok na dovolenou, bylo možné během rodičovské dovolené započíst maximálně dvacetinásobek týdenní pracovní doby. K tomu můžete připočíst nárok za mateřskou dovolenou – tj. odpracovaných 28 týdnů. Tudíž 17 dní dovolené za rok 2020 je reálných.
mám HPP na neurčito od roku 2017. V prosinci jsem roku 2018 nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství a od února 2019 jsem čerpala mateřskou dovolenou. Než jsem přešla z mateřské na rodičovský prispevek jsem si nechala vyplatit dovolenou z práce. Nyní jsem za tento měsíc dostala výplatní lístek, kde mám vypsanou dovolenou pro tento rok tj
25 dní a pak dovolenou zbývající za rok 2020 cca 17 dní v hodinách. Je to správně za rok 2020? Náleží mi dovolená, když jsem v práci nepracovala? Mám si zažádat o proplacení těchto cca 17 dní?
Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den Jano,
ano to pro vás nedává smysl (přesně jak píšete), lepší řešení aby "nová" firma přebrala vaše pracovní smlouvy / vztahy. Stejně je to i když podnik, pro který pracujete koupí jiná firma - vaše pracovní smlouva dál platí beze změny.
Dobrý den Jindřiško,
je to skutečně tak. Zaměstnanec v 9. platové třídě přijde o 2 roky praxe pokud má střední vzdělání s maturitou.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Věro,
obávám se, že pro vás nemám dobré zprávy. Přehled pracovních činností představuje zjednodušeně to co po vás může zaměstnavatel chtít. Nikoliv to, co máte "právo" dělat. Co tím chci říct, že pokud budete mít v pracovní smlouvě (činnosti si vymýšlím, jde jen o představu):
1) telefonování s klienty
2) administrativu
3) cesty za klienty
4) přípravu svačin pro kolegy
A fakticky budete celou dobu vykonávat jen činnosti 1 a 2, tak tím zaměstnavatel nic neporušuje. Jen to znamená, že pokud bude chtít může zadat činnost 3 nebo 4 a vy máte povinnost ji vykonávat.
Pochopitelně z vašeho popisu je patrné, že zaměstnavatel (či spíše nadřízený) vám situaci úmyslně komplikuje.
mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou s označením funkce Obchodní zástupce. V náplni práce mám jízdy za zákazníky, tvorbu cenových nabídek a sledování poptaných projektů. Přesné znění zde neuvádím, musela bych mít smlouvu před sebou a tu mám nyní doma.
Můj problém je takový, že můj přímý nadřízený (obchodní ředitel) mi znemožňuje služební cesty poukazováním na množství práce v kanceláři. Pokud je práce skutečně moc, je samozřejmé, že dalším čtyřem kolegyním pomohu, ale pokud poptávek moc není, zdá se mi to ze strany vedoucího záměrné. Práce mě tímto přestává bavit, protože miluji cestování za svými klienty a jednání s nimi a takto vlastně ztrácím vybudované kontakty.
Podotýkám, že v pracovní smlouvě mám místo výkonu práce ve svém bydlišti a do kanceláře dojíždím téměř 100 km. Tento nepříznivý stav trvá již delší dobu - asi rok. V době pandemie covidu (březen 2020-březen 2021) jsem vyjela za klienty minimálně a home office jsme měli pouze na jaře 2020 asi 6 týdnů). Ve firmě je obecně home office zakázaný. Několik let předtím jsem střídala cesty za klienty s pobytem v kanceláři vcelku bez problémů.
Takže shrnuto - denně dojíždím skoro 100 km služebním vozem do kanceláře firmy, cesty za klienty jsou povoleny málokdy, HO mi vedoucí nepovolí.
Je možné nějak vymáhat úsek pracovní smlouvy ohledně části pracovní náplně formou cest za zákazníky třeba u jednatele, pokud mi můj přímý nadřízený cesty nechce povolovat? Nebo jak se v tomto případě zachovat?
Práci měnit nechci, mám 8 let do důchodu.
Děkuji za odpověď a případné dotazy ráda zodpovím.
Dobrý den Martine,
zkušební doba v tomto případě není, jedná se jen o prodloužení platnosti smlouvy. Teoreticky by nová zkušební doba připadal v úvahu, kdyby se jednalo o úplně jinou náplň práce. Pokud "stále budete dělat to samé", zkušební doba nepřipadá v úvahu.
Dobrý den Dito,
rozvržení pracovní doby, včetně začátku a konce směn určuje zaměstnavatel a tyto informace nemusí být nutně součástí pracovní smlouvy. Z toho tedy vychází, že principiálně zaměstnavatel může určit práci v noci. Ale stále musí dodržovat zákonné limity pro délku pracovní doby, doby odpočinku a práce přesčas stanovené zákoníkem práce.
Dobrý den Pavle,
napadá mě ještě forma čestného prohlášení. Doporučoval bych se obrátit přímo na instituci, které po vás toto chce. S podobnými případy se již museli setkat a tedy budou mít připravený postup jak situaci řešit.
Potřebuji ohledně prokázání praxe na rozšíření podnikání , děkuji
Dobrý den Pavle,
můžu se zeptat k čemu takto staré pracovní smlouvy potřebujete? Ptám se z důvodu, zda k tomu účelu nejde využít i nějaký jiný dokument. Jinak takto staré dokumenty budete získávat těžko, můžete se obrátit na majitele již neexistujících firem, či onu zahraniční firmu. Teoretická šance, že tyto dokumenty budou stále mít možná je.
Dobrý den Viki,
ZP v tomto případě hovoří jasně (§ 65) (2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Tím pádem, se váš pracovní poměr změnil na dobu neurčitou a zaměstnavatel to nemůže zpětně změnit. Doporučuji ho na tuto skutečnost upozornit, snad to bude stačit. V případě, že bude dál dělat problémy, máte možnost obrátit se na inspektorát práce. Věřím že i tato "výhrůžka" by mohla pomoci.
zaměstnavatel mi po telefonu řekl, že se mi automaticky překlopí smlouva určitá na neurčitou, protože mi dál zadával práci, že další dodatky nejsou potřeba. Tak se i stalo, smlouva na určito mi skončila před měsícem a on mi dál zadával práci. Teď jsme se, ale domlouvali ještě ohledem platu a možného zvýšení, myslím, že jsem ho lehce podráždila, protože mi pak napsal e-mail, že na základě telefonické domluvy mi zasílá smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Je možné, aby mi teď dodatečně zaslal smlouvu na dobu určitou, když smlouva již před měsícem skončila, on mi dál zadával práci, tudíž se měla překlopit na neurčito? Je vždy potřeba si vyžádat dodatek o tom, že se pracovní smlouva na určito překlápí na neurčito, nebo je to automatické, i když člověk nemá nic v ruce? Co v případě, že zaměstnavatel trvá na tom, že žádný dodatek není třeba, protože se to automaticky překlápí, ale pak za měsíc změní názor a zpětně zašle smlouvu na rok?
Děkuju.
Dobrý den Hano,
pokud se takto dohodnete v rámci pracovní smlouvy, pak je to možné. Rozvržení pracovní doby, kdy jsou směny děleny na dvě nebo více částí zákon nezakazuje. Zaměstnanec však musí mezi jednou a druhou směnou „nepřetržitě odpočívat“ alespoň 11 hodin. Což se v tomto případě děje.
chtěla jsem se zeptat, zda je problém podle zákoníku práce,když se práce na 8hodin rozvrhne na práci cca 3hodiny ráno 7-10 a pak např.14:30-19:30.Mezitím má zaměstnanec volno.
Děkuji za odpověď.
H.Dostálová.
Dobrý den Petro,
viz. § 312 ZP pracomat.cz/.../...) -Zaměstnanec má právo nahlížet do svého osobního spisu, činit si z něho výpisky a pořizovat si stejnopisy dokladů. Součástí osobního spisu je i pracovní smlouva, máte tudíž nárok na kopii.
Dobrý den Pavlo,
zaměstnavatel takovou povinnost nemá. Pracovní poměr končí uplynutím doby sjednané v pracovní smlouvě. Samozřejmě se může prodloužit, pokud o to bude mít zaměstnavatel i vy zájem.
Má otázka zní zda mě zaměstnavatel musí kontaktovat jelikož jsem v PN kvůli těhotenství děkuji
Dobrý den Lindo,
v takovém případě můžete zažádat o příspěvek na dojíždění do práce (oficiálně příspěvek na podporu regionální mobility). Bohužel zaměstnavatel nemá povinnost vám cesty proplácet, pokud je casino jako místo výkonu práce (předpokládám, že ano). Samozřejmě se s ním můžete zkusit dohodnout, na nějaké kompenzaci. Ale ta bude záležet na ochotě zaměstnavatele.
Pracuji v casinu na hpp. Mam prosim narok na proplaceni cestovneho, kdyz v ramci rozvolneni koronavir.opatreni byla zmenena oteviraci doba,tudiz i pracovni doba, ktera je narizena statem(6h-22h) a ja bohuzel o vikendech a statnich svatcich nemam spoj z mista pracoviste do mista bydliste. Auto nevlastnim a jedina moznost je preprava taxi. Moc dekuji za odpoved.
Dobrý den Ivano,
nedávno jsme tu na podobný dotaz odpovídali. Odborné názory jak by v této situaci měl zaměstnavatel reagovat se různí a nejvyšší soud dosud v této otázce nerozhodoval, takže jasně závazné stanovisko není. Plyne z toho, že pokud vám zaměstnavatel nechce umožnit dřívější návrat do zaměstnání, má na to dle současného výkladu práva nárok - viz rozhodnutí krajského soudu v Hradci Králové ze dne 9. 1. 1996 spis. zn. 13 Co 413/1995. Pokud vám zaměstnavatel nabídne jiné místo, které neodpovídá vaší předchozí náplni práce ani mzdovým podmínkám, tak ho máte právo odmítnout. Osobně nejrozumnější mi přijde domluva se zaměstnavatelem, kdy se shodnete na tom, že můžete zatím pracovat jinde (pokud pro vás nebude mít místo) a rovnou můžete předjednat zda budete po skončení rodičovské chtít u svého původního zaměstnavatele ukončit pracovní poměr nebo nikoliv (a vrátit se k němu).
Velice Vám děkuji
Ivana
Dobrý den Terezo,
dodatek k pracovní smlouvě upravuje platnost pracovní smlouvy. To znamená, že pokud je dodatek s konkrétní pobočkou stále platný, zaměstnavatel vás nemůže nutit k práci na jiné pobočce pokud s tím nebudete souhlasit.
mám v pracovní smlouvě uvedeno místo výkonu práce Ostrava, ale v dodatku o pracovních podmínkách mám místo výkonu práce upřesněno na konkrétní pobočku firmy. Může mě zaměstnavatel tedy nutit k práci na jiné pobočce v Ostravě? Kterým dokumentem se mám v tomto případě řídit, pracovní smlouvou, nebo dodatkem?
Děkuji, Tereza
Dobrý den Miriam,
nemůže. Viz § 51 ZP (pracomat.cz/.../...) :
Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou situace, kdy byla výpověď ze strany zaměstnance dána v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů.
muze zamestnavatel stanovit v pracovni smlouve vypovednu lhutu na 2 tydne. Jedna se o smlouvu na dobu urcitu. Dekuji
Dobrý den Lukáši,
pro svého zaměstnavatele jste povinen vykonávat jen tu práci, která je uvedena v pracovní smlouvě. Pozor na to, že často bývá specifikováno poměrně obecně "např. kancelářská práce na PC". Podívejte se do svojí pracovní smlouvy a uvidíte, jaké pracovní činnosti jsou v ní uvedeny. Osobně bych tipnul, že se pod některou z obecných formulací vejdou, ale uvidíte sám.
Dobrý den Nikolo,
domnívám se, že nárok na náhradu mzdy máte i v tomto případě. Pro jistotu se to ještě pokusím ověřit přímo na MPSV, doufám že se mi povede se s nimi spojit po telefonu, e-mailem bohužel odpověď trvá delší dobu.
Dobrý den Jolano,
pro jasnější odpověď by bylo potřeba více informací, třeba jaký byl důvod výpovědi. Existují situace, za kterých zaměstnavatel dát výpověď během pracovní neschopnosti může - například ukončení činnosti zaměstnavatele, či porušení pracovních povinností.
Dobrý den Vladko,
z vašeho popisu to nijak podezřele nevypadá, o jakém konkrétním postupu výpočtu či rozdělení mzdy máte pochybnosti?
pracuji jako řidič dodávky s vlekem a k výkonu potřebuji kartu řidiče. ve smlouvě mám stanovenou základní částku mzdy a k tomu nějaké jízdné náhrady. konkrétně za odjetý km mám částku 2Kč, za povinné přestávky mám pevnou částku a po sečtení těchto částek mi zaměstnavatel tuto částku rozdělí na základní mzdu a zbytek jako jízdné příplatky. výpočet mzdy se mi ale nezdá a tak chci vědět, zda zaměstnavatel postupuje správně
Dobrý den Gabrielo,
na odstupné byste měla nárok za předpokladu, že by zaměstnavatel ukončil váš předchozí pracovní poměr výpovědí, nebo by jste se na něm společně dohodli v rámci dohody o ukončení pracovního poměru. Pokud došlo k uplynutí doby určité, případně chcete ukončit pracovní poměr vy, tak nárok na odstupné není. Z vašeho popisu není zřejmé, o jakou ze situací se jedná, zmínil jsem je proto všechny.
Děkuji za odpověď Gabi
Dobrý den Josefe,
smlouva může být sjednána i od 1.1.2020, zákon tomu nijak nebrání. Ten den "volna" nejspíš ničemu vadit nebude, jen v případě kdy někteří zaměstnavatelé nabízejí určité benefity, na které mohou mít nárok jen ti zaměstnanci, kteří odpracují celý pracovní rok. Každopádně vnuk nemusí za jeden den nic odvádět a odvody za něj zaplatí zaměstnavatel.
Můj vnuk ukončil pracovní poměr v jedné firmě kedni 31.12.2019 a k nové firmě nastoupil od 1.1.2020, avšak pracovní smlouvu ode dne 2.1.2020 s tím, že ve svátky se pracovní smlouva neuzavírá. Je to tak správné, aby byl jeden den přetržka?
Dobrý den Stanislave,
vyjímka pro toto pravidlo sice existuje, ale nepřijde mi, že by do ní spadal váš případ. Limit maximálně tří smluv na dobu určitou neplatí u sezónních prací, kde nedává smysl. Typicky se jedná o sezónní práce jako je obsluha letních koupališť, zaměstnanců v zemědělství při žních, stavitelství nebo třeba obsluhy vleku. Takže pokud by vaše činnost v nemocnici naplňovala znaky sezónnosti (v praxi si takový případ neumím představit), tak by na to zaměstnavatel právo mít mohl. Každopádně bych na vašem místě chtěl vidět dokumenty, které toto řeší. Odpověď, že je to takto domluvené s odbory mnoho informací neposkytne.
Měl bych na vás otázku a moc prosím o pomoc. Pracuji na HPP od 31.05.2016 ve Fakultní Nemocnici Královské Vinohrady a dostal jsem na začátku smlouvu na dobu určitou na 1 rok, po roce opět na 1 rok a pak zase na 1 rok s platností do 31.5.2019. Smlouva mi tedy byla 2x prodloužena a měl jsem tedy za to, že se pak automaticky stává smlouvou na dobu neurčitou. Bohužel jsem nedal zaměstnavateli písemně znát, před uplynutím té poslední doby, že hodlám v zaměstnání pokračovat ale jelikož jsem měl již na další měsíce naplánované směny, tak mě nenapadlo se tím moc zabývat a měl jsem zkrátka za to, že jsem již od 31.5.2019 pracoval se smlouvou na dobu neurčitou i když mi nikdo nedal nic k podpisu ani smlouvu novou ani žádný dodatek.
Velkým překvapením pro mě bylo, když mi dnes vrchní sestra volala, že mi končí poměr ke konci roku a že už ho asi prodlužovat nebudou. Volal jsem tedy na personální a tam mi bylo sděleno, že byl k té mé poslední smlouvě, která byla platná do toho 31.5.2019 (kopii mohu klidně zaslat) vyhotoven jakýsi dodatek, který jí ještě na půl roku tedy ke konci tohoto roku prodloužil. Ten dodatek jsem ani nepodepsal ani neviděl a v zaměstnání chci pokračovat i nadále ale nevím jak teď správně postupovat. Bylo mi řečeno, že je to s odbory v nemocnici takhle domluvené a jaksi ošetřené a že tu tedy to zákonné pravidlo „3x a dost“ neplatí. Je to prosím takhle všechno správně a zaměstnání mi tedy doopravdy skončí?
Předem moc děkuji za pomoc a jsem s pozdravem,
Brendl
Dobrý den Hane,
pozdější provedení lékařské prohlídky by jen stěží uspělo u soudu jako velmi závažné porušení pracovní kázně a tedy důvod pro okamžité ukončení pracovního poměru. Pokud se tedy s prohlídkou o chvíli zpozdíte, důvod k výpovědi to není.
mám sml. na dobu neurčitou od 1.1.s každoroční lékařskou prohlídkou.
Vloni jsem byla na povinné prohlídce již koncem listopadu. Musím mít další prohlídku za dalších 12 měsíců od poslední prohlídky, tedy další listopad nebo stačí do konce prosince, do 12 měsíců od nástupu do práce?
Je pozdější lékařská prohlídka/např. o týden/důvod k výpovědi?
Děkuji.
Dobrý den Eliško,
ani jedna ze stran pracovní smlouvy (vy či zaměstnavatel), nemůže bez souhlasu druhého porušit podmínky smlouvy. Od dodatku odstoupit nemůžete, stejně jako od něj nemůže odtsoupit zaměstnavatel a okamžitě vám bezdůvodně ukončit pracovní poměr.
Dobrý den Jano,
opakování zkušební doby pro jednoho zaměstnavatele není v souladu se zákoníkem práce. Každopádně to vliv na nárok na podporu nemá. Tam je rozhodující, aby za poslední dva roky, jste alespoň jeden rok pracovala a bylo za vás odváděno pojištění. Z vašeho popisu se zdá, že to splňujete a proto nárok na podporu mít budete.
Dobrý den Anno,
váš pracovní poměr měl skončit nástupem původní zaměstnankyně, pokud se tak nestalo a zaměstnavatel vám stále zadával práci dál, tak váš pracovní poměr automaticky přešel na dobu neurčitou. To bude nejspíše důvod, proč se s vám nyní zaměstnavatel snaží podepsat dohodu. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte (pokud pro vás není z nějakého důvodu zajímavá) a můžete se po skončení svojí rodičovské vrátit do zaměstnání.
Dobrý den Hano,
můžete, na zkušební dobu to nebude mít žádný vliv.
Dobrý den Veroniko,
obávám se, že firma má tuto povinnost pouze po dobu kdy jste její zaměstnanec. Nicméně pokud je slušně požádáte, tak by měli vyhovět.
Dobrý den Kláro,
ano můžete být zaměstnaná na HPP, jen pozor že pak musíte skloubit jak studentské, tak pracovní povinnosti. Právě kvůli této náročnosti mnoho lidí přechází na dálkové studium.
prosím, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít práci na HPP a k tomu být studentem denního studia VŠ? Musí se přejít na dálkové studium nebo na poloviční úvazek?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jitko,
žádný takový limit není. Může to učinit až poslední den smlouvy.
Dobrý den Hanko,
pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, tak můžete využít "dohody" a v jejím rámci de facto jen přejít z HPP na DPP. Třeba od první dne nového měsíce, ať se to zaměstnavateli snadno účtuje.
Mám smlouvu na dobu neurčitou a jez nejsem ve zkušební době. Chtěla bych z Hpp přejít na DPČ. Je možné jen změnit smlouvu nebo musím podat klasickou výpověď, dodržet výpovědní lhůtu a pak dostat novou smlouvu na DPČ. Děkuji za odpověd
Dobrý den Hano,
v takovém případě by se jednalo o dodatek k původní smlouvě, kde by byla vymezena nová pracovní náplň. Zkušební doba v takové situace nepřipadá v úvahu. A co se týče délky smlouva (doba určitá vs neurčitá), tak záleží na zaměstnavateli. O novou smlouvu by se jednalo v případě, že by byl původní pracovní poměr ukončen. Třeba výpovědí nebo dohodou.
Dobrý den Hano,
ano 11,5 hodiny je správně, odečte se vám přestávka na jídlo a oddech, která je povinná po šesti hodinách. Právě za ni dostanete stravné (stravenku).
pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hod. směnách.
- zaměstnavatel nám počítá 11,5hod. placených a 0,5hod. neplacené na oběd. Je to správně nebo by nám měl platit 12hod.?
- dostáváme pouze 1 stravenku, neměly by to být stravenky 2?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Martino,
za letošní rok máte na poměrnou část dovolené, tedy 5/12 z (předpokládám) 20 dní. Zaměstnavatel je povinnen vám nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru proplatit.
Dobrý den Marie,
vaše nemoc nemá na platnost smlouvy na dobu určitou vliv. Ta skončí sjednaným datem. Bez ohledu na to, zda jste či nejste práce schopná. Sama můžete pracovní poměr skončit i během vaší pracovní neschopnosti. Otázkou je, zda vám to přinese nějaké výhody. Osobně bych spíš nechal pracovní poměr doběhnout.
Jsem na neschopence už druhý měsíc, mezitím se mi zhoršil zdravotní stav a změnila diagnóza, tak nevím, jak dlouho budu ještě marodit. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou.
Mám otázku 1. jak by to bylo, kdyby mi skončila prac.smlouva a já jsem ještě byla na neschopence?
2. mám jim říct, že chci skončit, i když ještě marodím?
děkuji
Dobrý den Emílie,
v takovém případě stačí novou smlouvu, případně její dodatek, nepodepsat. Smlouva není platná dokud není podepsána oběmi stranami. Samozřejmě, když to oznámíte vedení dříve, budou mít větší šanci získat za vás náhradu.
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Když si ji nechci prodloužit, stačí mi říct vedení, těsně před uplynutím konce smlouvy, aby mi nepsali další smlouvu, že chci skončit?
děkuji za odpověď
Dobrý den Gabrielo,
ano stává se z něj doba neučitá. Viz § 65 ZP (pracomat.cz/.../...)
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Dobrý den Martino,
pokud se jedná o novou firmu (včetně nového IČ), tak je nová prohlídka na místě (i když se fakticky jedná o stejnou firmu). Pokud došlo jen ke změně názvu firmy a jiné náležitosti se nemění, pak prohlídka nutná není (samozřejmě pokud nedošlo ke změně pracovní náplně, která by tuto prohlídku ospravedlňovala).
Dobrý den,
dodatek samozřejmě podepsat nemusíte a v takovém případě bude dále platit vaše původní smlouva. To zda bude i nadále platit původní dohoda záleží na čestnosti a férovosti ředitelky. Předpokládám, že jiní svědkové této dohody nejsou. Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele tak nárok na odstupné mít budete. Pokud se rozhodnete podat výpověď sama, tak na něj nárok není. Za sebe vidím dvě možnosti. Buď spoléhat na slovo ředitelky a doufat v odstupné, nebo ukončit pracovní poměr sama a být bez odstupného. Obě možnosti mají svoje nevýhody, takže záleží na vás, kterou preferujete.
pracuji ve škole 20 let. 23. dubna mi ředitelka sdělila, že dostanu výpověď pro nadbytečnost k 31.8., abych mohla od září nastoupit v jiné škole.Našla jsem si ihned jiné místo. Nyní mi ředitelka řekla, že se situace změnila, že mi nedá výpověď, ale v srpnu mi dá dodatek ke smlouvě, kde budu mít snížený úvazek. S tím nesouhlasím. Dodatek nepodepíšu, chci nastoupit jinde tak, jak mám domluveno. Co bude, když dodatek nepodepíšu? Můžu trvat na původní ústní dohodě z 23.4.? Mám nárok na odstupné? Myslím, že ředitelka nemůže takto měnit stanoviska a tím mi dělat problémy. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Igore,
nárok na náhradu stravy je dán zákonem, konkrétní paragrafy v ZP najdete zde: pracomat.cz/.../...
děkuju
Dobrý den Hano,
zaměstnavatel má povinnost přihlížet k potřebám žen pečujícím o děti při zařazování zaměstnanců do směn. Pokud je požádán o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je povinen vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. A právě tady se to trochu komplikuje. Pokud vám zaměstnavatel odmítne vyhovět, můžete se obrátit na soud, kde je zaměstnvatel povinnen prokázat, že se skutečně jednalo o závažné provozní důvody. Další možností je pak změna zaměstnání a nový tolerantnější zaměstnavatel.
Děkuji za odpověď.